LogWatch 1.0.0 - en to ja_JP translation catalogue (206 entries)

en: %d hidden log
ja_JP: %d 個の隠しログ

en: %s ago
ja_JP: %s 前

en: %s items
ja_JP: %s アイテム

en: 1. Configure Log Source
ja_JP: 1。ログソースの設定

en: 2. View Logs
ja_JP: 2。ログを表示する

en: 3. Manage Hidden Logs
ja_JP: 3。隠しログの管理

en: <strong>Apache Error Log</strong> - Apache/Nginx error logs with embedded PHP errors
ja_JP: <strong> Apache エラーログ </strong>-PHP エラーが埋め込まれた Apache/Nginx エラーログ

en: <strong>Check File Permissions</strong> - Ensure log files are readable by the web server
ja_JP: <strong> ファイル権限の確認 </strong>-ログファイルが Web サーバーで読み取り可能であることを確認してください

en: <strong>Count</strong> - Number of times this error has occurred
ja_JP: <strong> カウント </strong>-このエラーが発生した回数

en: <strong>Enable WordPress Debug Mode</strong> - Add these lines to wp-config.php for better error logging:
ja_JP: <strong> WordPress デバッグモードを有効にする </strong>-エラーロギングを改善するために wp-config.php に次の行を追加してください。

en: <strong>Error Message</strong> - Brief description (truncated to 100 characters)
ja_JP: <strong> エラーメッセージ </strong>-簡単な説明 (100 文字に切り捨てられています)

en: <strong>Export for Analysis</strong> - Use CSV export to analyze trends or share with your team
ja_JP: <strong> 分析用にエクスポート </strong>-CSV エクスポートを使用して傾向を分析したり、チームと共有したりできます

en: <strong>File</strong> - File path where the error occurred
ja_JP: <strong> ファイル </strong>-エラーが発生したファイルパス

en: <strong>Last Seen</strong> - When the error last appeared
ja_JP: <strong> 最後に見た日時 </strong>-エラーが最後に表示された日時

en: <strong>Mark as Fixed</strong> - After resolving an error, mark it as fixed to keep your logs clean
ja_JP: <strong> 修正済みとしてマーク </strong>-エラーを解決したら、ログをクリーンに保つために修正済みとしてマークしてください

en: <strong>PHP Error Log</strong> - Standard PHP error_log format
ja_JP: <strong> PHP エラーログ </strong>-標準の PHP エラーログフォーマット

en: <strong>Regular Monitoring</strong> - Check LogWatch regularly to catch issues early
ja_JP: <strong> 定期モニタリング </strong>-問題を早期に発見するために LogWatch を定期的にチェックしてください

en: <strong>Type</strong> - Error severity level with color-coded badge:
ja_JP: <strong> タイプ </strong>-色分けされたバッジ付きのエラー重大度レベル:

en: <strong>WordPress Debug Log</strong> - wp-content/debug.log
ja_JP: <strong> ワードプレスデバッグログ </strong>-wp-content/debug.log

en: Actions
ja_JP: [アクション]

en: Advanced Analytics
ja_JP: 高度な分析

en: All
ja_JP: [すべて]

en: Alternatively, enable the <strong>Custom Error Handler</strong> to create a dedicated log file in wp-content/uploads/logwatch/
ja_JP: または、<strong> カスタムエラーハンドラー </strong> を有効にして、wp-content/uploads/logwatch/ に専用のログファイルを作成してください

en: Automated daily/weekly error summaries
ja_JP: 毎日/毎週の自動エラー要約

en: Automatically captures all error types
ja_JP: すべてのエラータイプを自動的にキャプチャ

en: Benefits:
ja_JP: メリット:

en: Blue
ja_JP: 青

en: CSV Export
ja_JP: CSV エクスポート

en: Check file permissions (should be at least 644)
ja_JP: ファイルのパーミッションをチェックしてください (644以上必要です)

en: Check the <strong>Enable Custom Error Handler</strong> option
ja_JP: <strong> カスタムエラーハンドラーを有効にする </strong> オプションを確認してください

en: Choose which <strong>Error Types</strong> to display
ja_JP: 表示する <strong> エラータイプ </strong> を選択してください

en: Click <strong>Export CSV</strong> to download logs for external analysis
ja_JP: 外部分析用のログをダウンロードするには、<strong> [CSV をエクスポート] </strong> をクリックします

en: Click <strong>Mark as Fixed</strong> to hide errors you've resolved
ja_JP: 解決したエラーを非表示にするには、<strong> [修正済み </strong> としてマークする] をクリックします

en: Click <strong>Save Settings</strong>
ja_JP: <strong> [設定を保存] </strong> をクリックします

en: Click <strong>Unhide</strong> to restore an error back to the logs view
ja_JP: <strong> Unhide </strong> をクリックして、エラーをログビューに戻してください

en: Click <strong>View Details</strong> to see the full error message and stack trace
ja_JP: <strong> 詳細を表示 </strong> をクリックすると、エラーメッセージの全文とスタックトレースが表示されます

en: Click the <strong>Refresh</strong> button to reload logs
ja_JP: ログを再ロードするには、<strong> 更新 </strong> ボタンをクリックしてください

en: Columns
ja_JP: コラム

en: Conditional alerts based on error patterns
ja_JP: エラーパターンに基づく条件付きアラート

en: Consider rotating log files regularly
ja_JP: ログファイルを定期的にローテーションすることを検討してください

en: Count
ja_JP: カウント

en: Creates a custom log file in wp-content/uploads/logwatch/. Useful when system logs aren't accessible.
ja_JP: wp-content/uploads/logwatch/ にカスタムログファイルを作成します。システムログにアクセスできない場合に便利です。

en: Credits
ja_JP: クレジット

en: Current log:
ja_JP: 現在のログ:

en: Custom Alert Rules
ja_JP: カスタムアラートルール

en: Custom Error Handler
ja_JP: カスタムエラーハンドラー

en: Custom error handler is recommended for your hosting environment.
ja_JP: ホスティング環境に合わせて、カスタムエラーハンドラをお勧めします。

en: Custom log active:
ja_JP: カスタムログが有効:

en: Dashboard Widget
ja_JP: ダッシュボードウィジェット

en: Deprecated
ja_JP: 非推奨

en: Deprecated error generated!
ja_JP: 非推奨エラーが生成されました!

en: Deprecated functions
ja_JP: 非推奨関数

en: Developed by <a href="%s" target="_blank">Pixel Solutions</a>
ja_JP: <a href="%s" target="_blank"> Pixel Solutions </a> によって開発されました

en: Direct email support from developers
ja_JP: デベロッパーからのダイレクトメールサポート

en: Discord Notifications
ja_JP: ディスコード通知

en: Display errors in a structured and readable format
ja_JP: エラーを構造化された読みやすい形式で表示する

en: Email Notifications
ja_JP: E メール通知

en: Enable custom error logging
ja_JP: カスタムエラーログを有効にする

en: Enhance your error monitoring with professional features and integrations.
ja_JP: プロフェッショナルな機能と統合により、エラー監視を強化できます。

en: Ensure error logging is enabled in PHP (check php.ini)
ja_JP: PHP でエラーロギングが有効になっていることを確認する (php.ini をチェックしてください)

en: Ensure your application is actually generating errors
ja_JP: アプリケーションが実際にエラーを生成していることを確認する

en: Entries Per Page
ja_JP: 1 ページあたりのエントリ数

en: Error Filtering
ja_JP: エラーフィルタ

en: Error Grouping
ja_JP: エラーグループ化

en: Error Grouping
ja_JP: エラーグループ化

en: Error Log Viewing
ja_JP: エラーログの表示

en: Error Message
ja_JP: エラーメッセージ

en: Error Type
ja_JP: エラータイプ

en: Error Types to Display
ja_JP: 表示するエラータイプ

en: Error hidden successfully
ja_JP: エラーは正常に非表示になりました

en: Error loading logs
ja_JP: ログのロード中にエラーが発生しました

en: Error message
ja_JP: エラーメッセージ

en: Error trends, graphs, and insights
ja_JP: エラーの傾向、グラフ、洞察

en: Error unhidden successfully
ja_JP: エラーは正常に非表示解除されました

en: Errors are displayed grouped by type, sorted by frequency
ja_JP: エラーはタイプ別にグループ化され、頻度でソートされて表示されます

en: Errors that have been marked as fixed and hidden from the logs view.
ja_JP: 修正済みとしてマークされ、ログビューに表示されないエラー。

en: Export CSV
ja_JP: CSV をエクスポート

en: Export logs for external analysis
ja_JP: 外部分析用にログをエクスポート

en: Export logs to CSV for external analysis
ja_JP: 外部分析用にログを CSV にエクスポート

en: Failed to hide error
ja_JP: エラーを非表示にできませんでした

en: Failed to unhide error
ja_JP: エラーを再表示できませんでした

en: Fatal
ja_JP: 致命的

en: Fatal Errors
ja_JP: 致命的なエラー

en: Fatal errors and parse errors
ja_JP: 致命的なエラーと解析エラー

en: Features
ja_JP: 特徴

en: Features Comparison
ja_JP: 機能比較

en: File
ja_JP: [ファイル]

en: File path
ja_JP: ファイルパス

en: Filter by error type (Fatal, Warning, Notice)
ja_JP: エラータイプ (致命的、警告、通知) で絞り込む

en: Filter by error types (Fatal, Warning, Notice, Deprecated)
ja_JP: エラータイプ (致命的、警告、通知、非推奨) で絞り込む

en: For bug reports, feature requests, or questions, please visit our <a href="%s" target="_blank">contact page</a>.
ja_JP: バグレポート、機能のリクエスト、または質問については、<a href="%s" target="_blank"> お問い合わせページ </a> をご覧ください。

en: Found %d log file(s). Select the error log file to monitor.
ja_JP: %d 個のログファイルが見つかりました。監視するエラーログファイルを選択してください。

en: Generate Error
ja_JP: エラーを生成

en: Generate Test Errors
ja_JP: テストエラーを生成

en: Generate test errors to see them in the LogWatch logs page.
ja_JP: テストエラーを生成して LogWatch ログページに表示してください。

en: Get Pro
ja_JP: Pro を入手してください

en: Get error alerts via email
ja_JP: エラーアラートをメールで受け取る

en: Get it here
ja_JP: ここで入手

en: Get real-time Slack/Discord notifications, advanced analytics, performance monitoring, and more.
ja_JP: リアルタイムのSlack/Discord通知、高度な分析、パフォーマンスモニタリングなどを利用できます。

en: Getting Started
ja_JP: はじめに

en: Go to <strong>LogWatch → Hidden Logs</strong>
ja_JP: <strong> LogWatch → 非表示のログ </strong> に移動

en: Go to <strong>LogWatch → Settings</strong>
ja_JP: <strong> LogWatch → 設定 </strong> に進む

en: Gray
ja_JP: グレー

en: Group identical errors together
ja_JP: 同じエラーをまとめてグループ化

en: Group identical errors with occurrence count
ja_JP: 同一エラーを発生回数でグループ化

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Hidden By
ja_JP: 隠れ家

en: Hidden Date
ja_JP: 隠し日付

en: Hidden Logs
ja_JP: 隠しログ

en: Hide this error from the list. It will remain hidden even if it occurs again.
ja_JP: このエラーをリストから非表示にします。再度発生しても非表示のままになります。

en: Highlight key information such as date, error type, message, file, and line number
ja_JP: 日付、エラータイプ、メッセージ、ファイル、行番号などの重要な情報を強調表示

en: If you're on shared hosting or don't have access to system error logs, LogWatch can create its own error log file:
ja_JP: 共有ホスティングを利用している場合、またはシステムエラーログにアクセスできない場合、LogWatch は独自のエラーログファイルを作成できます。

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: Introduction
ja_JP: はじめに

en: Large log files (>10MB) may take longer to parse
ja_JP: サイズの大きいログファイル (10 MB 以上) は、解析に時間がかかる場合があります

en: Last Seen
ja_JP: 最後に見たもの

en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

en: Line number
ja_JP: 行番号

en: Line: %s
ja_JP: ライン:%s

en: Loading error logs...
ja_JP: エラーログをロード中...

en: Log Source
ja_JP: ログソース

en: Log file:
ja_JP: ログファイル:

en: LogWatch Pro Available:
ja_JP: LogWatch Pro ご利用いただけます:

en: LogWatch adds a widget to your WordPress dashboard showing the 3 most recent errors at a glance. The widget loads asynchronously so it won't slow down your dashboard. Click the error type links in the widget footer to jump directly to filtered log views.
ja_JP: LogWatch は、最新の3つのエラーを一目で表示するウィジェットをWordPressダッシュボードに追加します。ウィジェットは非同期で読み込まれるため、ダッシュボードの動作が遅くなることはありません。ウィジェットのフッターにあるエラータイプのリンクをクリックすると、フィルターされたログビューに直接ジャンプします。

en: LogWatch automatically groups identical errors together. Errors are considered identical if they have the same:
ja_JP: LogWatch は同一のエラーを自動的にグループ化します。エラーが同じであれば、同じものとみなされます。

en: LogWatch for WordPress is based on the LogWatch module for CMS Made Simple.
ja_JP: WordPress 用 LogWatch は CMS Made Simple の LogWatch モジュールをベースにしています。

en: LogWatch is designed to assist developers in troubleshooting PHP errors through a simple and user-friendly admin interface. This plugin allows you to capture and display PHP errors directly within the WordPress admin panel, presenting them in a more human-readable form.
ja_JP: LogWatch は、シンプルで使いやすい管理インターフェースを通じて、開発者がPHPエラーのトラブルシューティングを行えるように設計されています。このプラグインを使用すると、PHP エラーを WordPress 管理パネル内で直接キャプチャして表示し、より人間が読める形式で表示できます。

en: Logs
ja_JP: ログ

en: Logs not updating
ja_JP: ログが更新されない

en: Make sure error logging is enabled and log files are readable.
ja_JP: エラーログが有効で、ログファイルが読み取り可能であることを確認してください。

en: Manual Test
ja_JP: 手動テスト

en: Mark as Fixed
ja_JP: 修正済みとしてマークする

en: Mark errors as fixed to hide them from view
ja_JP: エラーを修正済みとしてマークして、表示されないようにします

en: Modified:
ja_JP: 修正済み:

en: Monitor and analyze PHP error logs from your WordPress installation.
ja_JP: WordPress インストールの PHP エラーログを監視および分析します。

en: Monitoring:
ja_JP: モニタリング:

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: Navigate to <strong>LogWatch → Logs</strong>
ja_JP: <strong> LogWatch → ログ </strong> に移動します

en: Need real-time notifications, advanced analytics, or performance monitoring? <a href="%s" target="_blank">Learn about LogWatch Pro</a>
ja_JP: リアルタイム通知、高度な分析、またはパフォーマンス監視が必要ですか？<a href="%s" target="_blank"> LogWatch Pro </a> について知る

en: No hidden logs. Errors marked as "Fixed" will appear here.
ja_JP: 隠しログはありません。\ "Fixed\」とマークされたエラーがここに表示されます。

en: No log entries found matching your filters.
ja_JP: フィルターに一致するログエントリは見つかりませんでした。

en: No log files detected
ja_JP: ログファイルが検出されませんでした

en: No log source configured.
ja_JP: ログソースは設定されていません。

en: No log source configured. <a href="%s">Configure LogWatch</a>
ja_JP: ログソースは設定されていません。<a href="%s"> 構成 LogWatch </a>

en: No log source configured. Go to Settings first.
ja_JP: ログソースは設定されていません。最初に [設定] に移動してください。

en: No need to configure php.ini
ja_JP: php.ini を設定する必要はありません

en: No readable log files detected.
ja_JP: 読み取り可能なログファイルが検出されませんでした。

en: No recent errors found.
ja_JP: 最近のエラーは見つかりませんでした。

en: No system logs detected.
ja_JP: システムログは検出されませんでした。

en: Notice
ja_JP: 通知

en: Notice generated!
ja_JP: 通知が生成されました！

en: Notices
ja_JP: 通知

en: Number of log entries to display per page.
ja_JP: 1 ページに表示するログエントリの数。

en: Paginate log entries for easier navigation (25 per page)
ja_JP: ログエントリをページ分割してナビゲーションしやすくする (1 ページあたり 25 件)

en: Performance Monitoring
ja_JP: パフォーマンスモニタリング

en: Performance issues
ja_JP: パフォーマンス上の問題

en: Please go to <a href="%s">Settings</a> to select a log file.
ja_JP: ログファイルを選択するには、<a href="%s"> 設定 </a> に移動してください。

en: Premium / Pro Support
ja_JP: Premium/Pro サポート

en: Priority Support
ja_JP: 優先サポート

en: Protected from public access
ja_JP: Pro がパブリックアクセスからテキスト送信されました

en: Read and parse error log entries (PHP and Apache formats)
ja_JP: エラーログエントリの読み取りと解析 (PHP および Apache 形式)

en: Real-time error alerts via Discord webhook
ja_JP: Discord ウェブフックによるリアルタイムのエラーアラート

en: Real-time error alerts via Slack webhook
ja_JP: Slack ウェブフックによるリアルタイムのエラーアラート

en: Red
ja_JP: 赤

en: Refresh
ja_JP: リフレッシュ

en: Sample entry format:
ja_JP: サンプル入力形式:

en: Save Settings
ja_JP: [設定を保存]

en: Scheduled Reports
ja_JP: 定期レポート

en: Select a log file
ja_JP: ログファイルを選択

en: Select your preferred <strong>Log Source</strong> from the dropdown (the plugin auto-detects available log files)
ja_JP: ドロップダウンからお好みの <strong> ログソース </strong> を選択します (プラグインは利用可能なログファイルを自動検出します)

en: Selected log file is not accessible or doesn't exist.
ja_JP: 選択したログファイルにアクセスできないか、存在しません。

en: Settings
ja_JP: [設定]

en: Settings saved successfully.
ja_JP: 設定は正常に保存されました。

en: Size:
ja_JP: サイズ:

en: Slack Notifications
ja_JP: スラック通知

en: Stack Trace:
ja_JP: スタックトレース:

en: Support
ja_JP: サポート

en: Supported Log Formats
ja_JP: サポート対象のログ形式

en: Test Error Generator
ja_JP: テストエラージェネレーター

en: Test Errors
ja_JP: テストエラー

en: This creates a protected log file at <code>wp-content/uploads/logwatch/php-errors.log</code> that captures all PHP errors. The directory is protected with .htaccess to prevent direct access.
ja_JP: これにより、<code> wp-content/uploads/logwatch/php-errors.log </code> にすべての PHP エラーをキャプチャする保護されたログファイルが作成されます。このディレクトリは、直接アクセスできないように.htaccess で保護されています。

en: This helps you focus on unique issues rather than seeing the same error repeated hundreds of times.
ja_JP: これにより、同じエラーが何百回も繰り返されるのではなく、固有の問題に集中できます。

en: Tips & Best Practices
ja_JP: ヒントとベストプラクティス

en: Track response times and memory usage
ja_JP: 応答時間とメモリ使用量を追跡する

en: Troubleshooting
ja_JP: トラブルシューティング

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Understanding the Logs Table
ja_JP: ログテーブルについて

en: Unhide
ja_JP: [非表示解除]

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Upgrade to LogWatch Pro
ja_JP: LogWatch Pro にアップグレードしてください

en: Use error type filters to reduce the number of displayed entries
ja_JP: エラータイプフィルターを使用して、表示されるエントリの数を減らす

en: Use the type filter links (e.g. ?type=fatal) to view specific error types
ja_JP: タイプフィルターリンクを使用する (例:?type=fatal) を使用すると、特定のエラータイプが表示されます。

en: Verify log files exist and are readable by the web server
ja_JP: ログファイルが存在し、Web サーバーで読み取り可能であることを確認する

en: Verify the log file is being written to (check file modification time in Settings)
ja_JP: ログファイルが書き込まれていることを確認します ([設定] でファイルの変更時刻を確認)

en: View All Logs
ja_JP: すべてのログを表示

en: View Details
ja_JP: 詳細を表示

en: View all errors you've marked as fixed
ja_JP: 修正済みとしてマークしたすべてのエラーを表示する

en: View and parse PHP error logs
ja_JP: PHP エラーログの表示と解析

en: View full stack traces in modal dialogs
ja_JP: モーダルダイアログにフルスタックトレースを表示

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Warning generated!
ja_JP: 警告が生成されました!

en: Warning:
ja_JP: 警告:

en: Warnings
ja_JP: 警告

en: Works on shared hosting environments
ja_JP: 共有ホスティング環境で動作します

en: Yellow
ja_JP: 黄色

en: You can also manually add test entries to your error log file:
ja_JP: エラーログファイルにテストエントリを手動で追加することもできます。
