LogWatch 1.0.0 - en to da_DK translation catalogue (204 entries)

en: %d hidden log
da_DK: %d skjult log

en: %s ago
da_DK: %s siden

en: %s items
da_DK: %s elementer

en: 1. Configure Log Source
da_DK: 1. Konfigurer logkilde

en: 2. View Logs
da_DK: 2. Se logfiler

en: 3. Manage Hidden Logs
da_DK: 3. Administrer skjulte logfiler

en: <strong>Apache Error Log</strong> - Apache/Nginx error logs with embedded PHP errors
da_DK: <strong> Apache Fejllog </strong> - Apache/Nginx fejllogfiler med indlejrede PHP-fejl

en: <strong>Check File Permissions</strong> - Ensure log files are readable by the web server
da_DK: <strong> Kontroller filtilladelser </strong> - Sørg for, at logfiler kan læses af webserveren

en: <strong>Count</strong> - Number of times this error has occurred
da_DK: <strong> Antal </strong> - Antal gange denne fejl er opstået

en: <strong>Enable WordPress Debug Mode</strong> - Add these lines to wp-config.php for better error logging:
da_DK: <strong> Aktivér WordPress Debug Mode </strong> - Tilføj disse linjer til wp-config.php for bedre fejllogging:

en: <strong>Error Message</strong> - Brief description (truncated to 100 characters)
da_DK: <strong> Fejlmeddelelse </strong> - Kort beskrivelse (afkortet til 100 tegn)

en: <strong>Export for Analysis</strong> - Use CSV export to analyze trends or share with your team
da_DK: <strong> Eksport til analyse </strong> - Brug CSV-eksport til at analysere tendenser eller dele med dit team

en: <strong>File</strong> - File path where the error occurred
da_DK: <strong> Fil </strong> - Filsti, hvor fejlen opstod

en: <strong>Last Seen</strong> - When the error last appeared
da_DK: <strong> Sidst set </strong> - Når fejlen sidst opstod

en: <strong>Mark as Fixed</strong> - After resolving an error, mark it as fixed to keep your logs clean
da_DK: <strong> Marker som fast </strong> - Når du har løst en fejl, skal du markere den som rettet for at holde dine logfiler rene

en: <strong>PHP Error Log</strong> - Standard PHP error_log format
da_DK: <strong> PHP-fejllog </strong> - Standard PHP error_log-format

en: <strong>Regular Monitoring</strong> - Check LogWatch regularly to catch issues early
da_DK: <strong> Regelmæssig overvågning </strong> - Kontroller LogWatch regelmæssigt for at fange problemer tidligt

en: <strong>Type</strong> - Error severity level with color-coded badge:
da_DK: <strong> Type </strong> - Fejlsværhedsgrad med farvekodet badge:

en: <strong>WordPress Debug Log</strong> - wp-content/debug.log
da_DK: <strong> WordPress fejlsøgningslog </strong> - wp-content/debug.log

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Advanced Analytics
da_DK: Avanceret analyse

en: All
da_DK: Alle

en: Alternatively, enable the <strong>Custom Error Handler</strong> to create a dedicated log file in wp-content/uploads/logwatch/
da_DK: Alternativt kan du aktivere <strong> Custom Error Handler </strong> for at oprette en dedikeret logfil i wp-content/uploads/logwatch/

en: Automated daily/weekly error summaries
da_DK: Automatiserede daglige/ugentlige fejloversigter

en: Automatically captures all error types
da_DK: Registrerer automatisk alle fejltyper

en: Benefits:
da_DK: Fordele:

en: Blue
da_DK: Blå

en: CSV Export
da_DK: CSV-eksport

en: Check file permissions (should be at least 644)
da_DK: Kontroller filtilladelser (skal være mindst 644)

en: Check the <strong>Enable Custom Error Handler</strong> option
da_DK: Marker indstillingen <strong> Aktiver brugerdefineret fejlhåndtering </strong>

en: Choose which <strong>Error Types</strong> to display
da_DK: Vælg hvilke <strong> Fejltyper </strong> der skal vises

en: Click <strong>Export CSV</strong> to download logs for external analysis
da_DK: Klik på <strong> Eksporter CSV </strong> for at downloade logfiler til ekstern analyse

en: Click <strong>Mark as Fixed</strong> to hide errors you've resolved
da_DK: Klik på <strong> Marker som Rettet </strong> for at skjule fejl, du har løst

en: Click <strong>Save Settings</strong>
da_DK: Klik på <strong> Gem indstillinger </strong>

en: Click <strong>Unhide</strong> to restore an error back to the logs view
da_DK: Klik på <strong> Vis </strong> for at gendanne en fejl tilbage til logfilvisningen

en: Click <strong>View Details</strong> to see the full error message and stack trace
da_DK: Klik på <strong> Vis detaljer </strong> for at se den fulde fejlmeddelelse og staksporing

en: Click the <strong>Refresh</strong> button to reload logs
da_DK: Klik på knappen <strong> Refresh </strong> for at genindlæse logfiler

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: Conditional alerts based on error patterns
da_DK: Betingede advarsler baseret på fejlmønstre

en: Consider rotating log files regularly
da_DK: Overvej at rotere logfiler regelmæssigt

en: Count
da_DK: Tælle

en: Creates a custom log file in wp-content/uploads/logwatch/. Useful when system logs aren't accessible.
da_DK: Opretter en brugerdefineret logfil i wp-content/uploads/logwatch/. Nyttigt, når systemlogfiler ikke er tilgængelige.

en: Credits
da_DK: Kreditter

en: Current log:
da_DK: Nuværende log:

en: Custom Alert Rules
da_DK: Brugerdefinerede advarselsregler

en: Custom Error Handler
da_DK: Brugerdefineret fejlhåndtering

en: Custom error handler is recommended for your hosting environment.
da_DK: Brugerdefineret fejlhåndtering anbefales til dit hostingmiljø.

en: Custom log active:
da_DK: Brugerdefineret log aktiv:

en: Dashboard Widget
da_DK: Dashboard-widget

en: Deprecated
da_DK: Forældet

en: Deprecated error generated!
da_DK: Forældet fejl genereret!

en: Deprecated functions
da_DK: Forældede funktioner

en: Developed by <a href="%s" target="_blank">Pixel Solutions</a>
da_DK: Udviklet af <a href="%s" target="_blank"> Pixel Solutions </a>

en: Direct email support from developers
da_DK: Direkte e-mail support fra udviklere

en: Discord Notifications
da_DK: Discord-underretninger

en: Display errors in a structured and readable format
da_DK: Vis fejl i et struktureret og læsbart format

en: Email Notifications
da_DK: E-mail-meddelelser

en: Enable custom error logging
da_DK: Aktivér brugerdefineret fejllogføring

en: Enhance your error monitoring with professional features and integrations.
da_DK: Forbedr din fejlovervågning med professionelle funktioner og integrationer.

en: Ensure error logging is enabled in PHP (check php.ini)
da_DK: Sørg for, at fejllogging er aktiveret i PHP (tjek php.ini)

en: Ensure your application is actually generating errors
da_DK: Sørg for, at din applikation rent faktisk genererer fejl

en: Entries Per Page
da_DK: Indlæg pr. Side

en: Error Filtering
da_DK: Fejlfiltrering

en: Error Grouping
da_DK: Fejlgruppering

en: Error Grouping
da_DK: Fejlgruppering

en: Error Log Viewing
da_DK: Fejlvisning af logfiler

en: Error Message
da_DK: Fejlmeddelelse

en: Error Type
da_DK: Fejltype

en: Error Types to Display
da_DK: Fejltyper, der skal vises

en: Error hidden successfully
da_DK: Fejl skjult med succes

en: Error loading logs
da_DK: Fejl ved indlæsning af logfiler

en: Error message
da_DK: Fejlmeddelelse

en: Error trends, graphs, and insights
da_DK: Fejltendenser, grafer og indsigt

en: Error unhidden successfully
da_DK: Fejl blev ikke skjult med succes

en: Errors are displayed grouped by type, sorted by frequency
da_DK: Fejl vises grupperet efter type, sorteret efter frekvens

en: Errors that have been marked as fixed and hidden from the logs view.
da_DK: Fejl, der er markeret som rettet og skjult i logvisningen.

en: Export CSV
da_DK: Eksporter CSV

en: Export logs for external analysis
da_DK: Eksporter logfiler til ekstern analyse

en: Export logs to CSV for external analysis
da_DK: Eksporter logfiler til CSV til ekstern analyse

en: Failed to hide error
da_DK: Fejl kunne ikke skjules

en: Failed to unhide error
da_DK: Fejl kunne ikke vises

en: Fatal
da_DK: Dødelig

en: Fatal Errors
da_DK: Fatale fejl

en: Fatal errors and parse errors
da_DK: Fatale fejl og parsefejl

en: Features
da_DK: Funktioner

en: Features Comparison
da_DK: Sammenligning af funktioner

en: File
da_DK: fil

en: File path
da_DK: Filsti

en: Filter by error type (Fatal, Warning, Notice)
da_DK: Filtrer efter fejltype (Fatal, Advarsel, Meddelelse)

en: Filter by error types (Fatal, Warning, Notice, Deprecated)
da_DK: Filtrer efter fejltyper (fatal, advarsel, meddelelse, forældet)

en: For bug reports, feature requests, or questions, please visit our <a href="%s" target="_blank">contact page</a>.
da_DK: For fejlrapporter, funktionsanmodninger eller spørgsmål, besøg venligst vores <a href="%s" target="_blank"> kontaktside </a>.

en: Found %d log file(s). Select the error log file to monitor.
da_DK: Fundet %d logfil (er). Vælg den fejllogfil, der skal overvåges.

en: Generate Error
da_DK: Generer fejl

en: Generate Test Errors
da_DK: Generer testfejl

en: Generate test errors to see them in the LogWatch logs page.
da_DK: Generer testfejl for at se dem på siden LogWatch logfiler.

en: Get Pro
da_DK: Få Pro

en: Get error alerts via email
da_DK: Få fejladvarsler via e-mail

en: Get it here
da_DK: Hent det her

en: Get real-time Slack/Discord notifications, advanced analytics, performance monitoring, and more.
da_DK: Få Slack/Discord-underretninger i realtid, avanceret analyse, ydeevneovervågning og mere.

en: Getting Started
da_DK: Kom godt i gang

en: Go to <strong>LogWatch → Hidden Logs</strong>
da_DK: Gå til <strong> LogWatch → Skjulte logfiler </strong>

en: Go to <strong>LogWatch → Settings</strong>
da_DK: Gå til <strong> LogWatch → Indstillinger </strong>

en: Gray
da_DK: Grå

en: Group identical errors together
da_DK: Grupper identiske fejl sammen

en: Group identical errors with occurrence count
da_DK: Gruppere identiske fejl med antal forekomster

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Hidden By
da_DK: Skjult af

en: Hidden Date
da_DK: Skjult dato

en: Hidden Logs
da_DK: Skjulte logfiler

en: Hide this error from the list. It will remain hidden even if it occurs again.
da_DK: Skjul denne fejl fra listen. Det forbliver skjult, selvom det sker igen.

en: Highlight key information such as date, error type, message, file, and line number
da_DK: Fremhæv nøgleoplysninger såsom dato, fejltype, meddelelse, fil og linjenummer

en: If you're on shared hosting or don't have access to system error logs, LogWatch can create its own error log file:
da_DK: Hvis du bruger delt hosting eller ikke har adgang til systemfejllogfiler, kan LogWatch oprette sin egen fejllogfil:

en: Installed
da_DK: Installeret

en: Introduction
da_DK: Introduktion

en: Large log files (>10MB) may take longer to parse
da_DK: Store logfiler (>10 MB) kan tage længere tid at analysere

en: Last Seen
da_DK: Sidst set

en: Learn More
da_DK: Få mere at vide

en: Line number
da_DK: Linjenummer

en: Line: %s
da_DK: Linje: %s

en: Loading error logs...
da_DK: Indlæser fejllogfiler...

en: Log Source
da_DK: Logkilde

en: Log file:
da_DK: Logfil:

en: LogWatch Pro Available:
da_DK: LogWatch Pro Tilgængelig:

en: LogWatch adds a widget to your WordPress dashboard showing the 3 most recent errors at a glance. The widget loads asynchronously so it won't slow down your dashboard. Click the error type links in the widget footer to jump directly to filtered log views.
da_DK: LogWatch tilføjer en widget til dit WordPress-dashboard, der viser de 3 seneste fejl på et øjeblik. Widgeten indlæses asynkront, så den ikke bremser dit dashboard. Klik på fejltypelinkene i widgetsidefoden for at springe direkte til filtrerede logvisninger.

en: LogWatch automatically groups identical errors together. Errors are considered identical if they have the same:
da_DK: LogWatch grupperer automatisk identiske fejl sammen. Fejl betragtes som identiske, hvis de har det samme:

en: LogWatch for WordPress is based on the LogWatch module for CMS Made Simple.
da_DK: LogWatch til WordPress er baseret på LogWatch modulet til CMS Made Simple.

en: LogWatch is designed to assist developers in troubleshooting PHP errors through a simple and user-friendly admin interface. This plugin allows you to capture and display PHP errors directly within the WordPress admin panel, presenting them in a more human-readable form.
da_DK: LogWatch er designet til at hjælpe udviklere med fejlfinding af PHP-fejl gennem en enkel og brugervenlig admin interface. Dette plugin giver dig mulighed for at fange og vise PHP-fejl direkte i WordPress-adminpanelet og præsentere dem i en mere menneskelig læsbar form.

en: Logs
da_DK: Logfiler

en: Logs not updating
da_DK: Logfiler opdateres ikke

en: Make sure error logging is enabled and log files are readable.
da_DK: Sørg for, at fejllogging er aktiveret, og logfiler er læsbare.

en: Manual Test
da_DK: Manuel test

en: Mark as Fixed
da_DK: Marker som fast

en: Mark errors as fixed to hide them from view
da_DK: Marker fejl som rettede for at skjule dem fra visning

en: Modified:
da_DK: Ændret:

en: Monitor and analyze PHP error logs from your WordPress installation.
da_DK: Overvåg og analyser PHP-fejllogfiler fra din WordPress-installation.

en: Monitoring:
da_DK: Overvågning:

en: Navigate to <strong>LogWatch → Logs</strong>
da_DK: Naviger til <strong> LogWatch → Logfiler </strong>

en: Need real-time notifications, advanced analytics, or performance monitoring? <a href="%s" target="_blank">Learn about LogWatch Pro</a>
da_DK: Har du brug for meddelelser i realtid, avanceret analyse eller overvågning af ydeevne? <a href="%s" target="_blank"> Lær mere om LogWatch Pro </a>

en: No hidden logs. Errors marked as "Fixed" will appear here.
da_DK: Ingen skjulte logfiler. Fejl markeret som\ "Fast\“ vises her.

en: No log entries found matching your filters.
da_DK: Der blev ikke fundet nogen logposter, der matcher dine filtre.

en: No log files detected
da_DK: Ingen logfiler fundet

en: No log source configured.
da_DK: Ingen logkilde konfigureret.

en: No log source configured. <a href="%s">Configure LogWatch</a>
da_DK: Ingen logkilde konfigureret. <a href="%s"> Konfigurer LogWatch </a>

en: No log source configured. Go to Settings first.
da_DK: Ingen logkilde konfigureret. Gå først til Indstillinger.

en: No need to configure php.ini
da_DK: Ingen grund til at konfigurere php.ini

en: No readable log files detected.
da_DK: Ingen læsbare logfiler fundet.

en: No recent errors found.
da_DK: Ingen nylige fejl fundet.

en: No system logs detected.
da_DK: Ingen systemlogfiler registreret.

en: Notice
da_DK: Meddelelse

en: Notice generated!
da_DK: Meddelelse genereret!

en: Notices
da_DK: Meddelelser

en: Number of log entries to display per page.
da_DK: Antal logposter, der skal vises pr. side.

en: Paginate log entries for easier navigation (25 per page)
da_DK: Paginere logposter for nemmere navigation (25 pr. side)

en: Performance Monitoring
da_DK: Overvågning af ydeevne

en: Performance issues
da_DK: Problemer med ydeevnen

en: Please go to <a href="%s">Settings</a> to select a log file.
da_DK: Gå til <a href="%s"> Indstillinger </a> for at vælge en logfil.

en: Premium / Pro Support
da_DK: Premium/Pro Støtte

en: Priority Support
da_DK: Prioriteret support

en: Protected from public access
da_DK: Pro tegnet fra offentlig adgang

en: Read and parse error log entries (PHP and Apache formats)
da_DK: Læs og parse fejllogposter (PHP- og Apache-formater)

en: Real-time error alerts via Discord webhook
da_DK: Fejlvarsler i realtid via Discord webhook

en: Real-time error alerts via Slack webhook
da_DK: Fejlvarsler i realtid via Slack webhook

en: Red
da_DK: Rød

en: Refresh
da_DK: Opdater

en: Sample entry format:
da_DK: Eksempel på indtastningsformat:

en: Save Settings
da_DK: Gem indstillinger

en: Scheduled Reports
da_DK: Planlagte rapporter

en: Select a log file
da_DK: Vælg en logfil

en: Select your preferred <strong>Log Source</strong> from the dropdown (the plugin auto-detects available log files)
da_DK: Vælg din foretrukne <strong> Logkilde </strong> fra rullemenuen (pluginet registrerer automatisk tilgængelige logfiler)

en: Selected log file is not accessible or doesn't exist.
da_DK: Den valgte logfil er ikke tilgængelig eller findes ikke.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings saved successfully.
da_DK: Indstillinger gemt med succes.

en: Size:
da_DK: Størrelse:

en: Slack Notifications
da_DK: Slack-meddelelser

en: Stack Trace:
da_DK: Stakspor:

en: Support
da_DK: Støtte

en: Supported Log Formats
da_DK: Understøttede logformater

en: Test Error Generator
da_DK: Test Fejlgenerator

en: Test Errors
da_DK: Test fejl

en: This creates a protected log file at <code>wp-content/uploads/logwatch/php-errors.log</code> that captures all PHP errors. The directory is protected with .htaccess to prevent direct access.
da_DK: Dette opretter en beskyttet logfil på <code> wp-content/uploads/logwatch/php-errors.log </code>, der fanger alle PHP-fejl. Mappen er beskyttet med.htaccess for at forhindre direkte adgang.

en: This helps you focus on unique issues rather than seeing the same error repeated hundreds of times.
da_DK: Dette hjælper dig med at fokusere på unikke problemer i stedet for at se den samme fejl gentaget hundreder af gange.

en: Tips & Best Practices
da_DK: Tips og bedste praksis

en: Track response times and memory usage
da_DK: Spor responstider og hukommelsesforbrug

en: Troubleshooting
da_DK: Fejlfinding

en: Understanding the Logs Table
da_DK: Forståelse af logtabellen

en: Unhide
da_DK: Vis skjul

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Upgrade to LogWatch Pro
da_DK: Opgrader til LogWatch Pro

en: Use error type filters to reduce the number of displayed entries
da_DK: Brug fejltypefiltre til at reducere antallet af viste poster

en: Use the type filter links (e.g. ?type=fatal) to view specific error types
da_DK: Brug typefilterlinkene (f.eks.? type=fatal) for at se specifikke fejltyper

en: Verify log files exist and are readable by the web server
da_DK: Kontroller, at logfiler findes og kan læses af webserveren

en: Verify the log file is being written to (check file modification time in Settings)
da_DK: Bekræft, at logfilen skrives til (tjek filændringstidspunktet i Indstillinger)

en: View All Logs
da_DK: Se alle logfiler

en: View Details
da_DK: Se detaljer

en: View all errors you've marked as fixed
da_DK: Se alle fejl, du har markeret som rettet

en: View and parse PHP error logs
da_DK: Se og fortolk PHP-fejllogfiler

en: View full stack traces in modal dialogs
da_DK: Se fulde stakspor i modale dialoger

en: Warning
da_DK: Advarsel

en: Warning generated!
da_DK: Advarsel genereret!

en: Warning:
da_DK: Advarsel:

en: Warnings
da_DK: Advarsler

en: Works on shared hosting environments
da_DK: Fungerer på delte hostingmiljøer

en: Yellow
da_DK: Gul

en: You can also manually add test entries to your error log file:
da_DK: Du kan også manuelt føje testposter til din fejllogfil:
