LogWatch 1.0.0 - en to cs_CZ translation catalogue (205 entries)

en: %d hidden log
cs_CZ: %d skrytý protokol

en: %s ago
cs_CZ: %s před

en: %s items
cs_CZ: %s položek

en: 1. Configure Log Source
cs_CZ: 1. Konfigurace zdroje protokolu

en: 2. View Logs
cs_CZ: 2. Zobrazit protokoly

en: 3. Manage Hidden Logs
cs_CZ: 3. Správa skrytých protokolů

en: <strong>Apache Error Log</strong> - Apache/Nginx error logs with embedded PHP errors
cs_CZ: <strong> Apache Error Log </strong> - Protokoly chyb Apache/Nginx s vloženými chybami PHP

en: <strong>Check File Permissions</strong> - Ensure log files are readable by the web server
cs_CZ: <strong> Kontrola oprávnění k souborům </strong> - Zkontrolujte, zda jsou soubory protokolu čitelné webovým serverem

en: <strong>Count</strong> - Number of times this error has occurred
cs_CZ: <strong> Count </strong> - Počet případů, kdy k této chybě došlo

en: <strong>Enable WordPress Debug Mode</strong> - Add these lines to wp-config.php for better error logging:
cs_CZ: <strong> Povolit režim ladění WordPress </strong> - Přidejte tyto řádky do wp-config.php pro lepší protokolování chyb:

en: <strong>Error Message</strong> - Brief description (truncated to 100 characters)
cs_CZ: <strong> Chybová zpráva </strong> - Stručný popis (zkráceno na 100 znaků)

en: <strong>Export for Analysis</strong> - Use CSV export to analyze trends or share with your team
cs_CZ: <strong> Export pro analýzu </strong> - Pomocí exportu CSV můžete analyzovat trendy nebo sdílet se svým týmem

en: <strong>File</strong> - File path where the error occurred
cs_CZ: <strong> Soubor </strong> - Cesta k souboru, kde došlo k chybě

en: <strong>Last Seen</strong> - When the error last appeared
cs_CZ: <strong> Naposledy viděno </strong> - Kdy se chyba naposledy objevila

en: <strong>Mark as Fixed</strong> - After resolving an error, mark it as fixed to keep your logs clean
cs_CZ: <strong> Označit jako opravenou </strong> - Po vyřešení chyby ji označte jako opravenou, aby vaše protokoly zůstaly čisté

en: <strong>PHP Error Log</strong> - Standard PHP error_log format
cs_CZ: <strong> Protokol chyb PHP </strong> - Standardní formát PHP error_log

en: <strong>Regular Monitoring</strong> - Check LogWatch regularly to catch issues early
cs_CZ: <strong> Pravidelné monitorování </strong> - Pravidelně kontrolujte LogWatch, abyste včas zachytili problémy

en: <strong>Type</strong> - Error severity level with color-coded badge:
cs_CZ: <strong> Typ </strong> - Úroveň závažnosti chyby s barevně označeným odznakem:

en: <strong>WordPress Debug Log</strong> - wp-content/debug.log
cs_CZ: <strong> Protokol ladění WordPress </strong> - wp-content/debug.log

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: Advanced Analytics
cs_CZ: Pokročilá analytika

en: All
cs_CZ: Vše

en: Alternatively, enable the <strong>Custom Error Handler</strong> to create a dedicated log file in wp-content/uploads/logwatch/
cs_CZ: Případně povolte <strong> Vlastní obslužnou rutinu chyb </strong> a vytvořte vyhrazený soubor protokolu v wp-content/uploads/logwatch/

en: Automated daily/weekly error summaries
cs_CZ: Automatické denní/týdenní přehledy chyb

en: Automatically captures all error types
cs_CZ: Automaticky zachytí všechny typy chyb

en: Benefits:
cs_CZ: Výhody:

en: Blue
cs_CZ: Modrý

en: CSV Export
cs_CZ: Export CSV

en: Check file permissions (should be at least 644)
cs_CZ: Zkontrolujte oprávnění k souboru (mělo by být alespoň 644)

en: Check the <strong>Enable Custom Error Handler</strong> option
cs_CZ: Zaškrtněte volbu <strong> Povolit vlastní obslužnou rutinu chyb </strong>

en: Choose which <strong>Error Types</strong> to display
cs_CZ: Vyberte, které <strong> typy chyb </strong> se mají zobrazit

en: Click <strong>Export CSV</strong> to download logs for external analysis
cs_CZ: Kliknutím na <strong> Exportovat CSV </strong> stáhnete protokoly pro externí analýzu

en: Click <strong>Mark as Fixed</strong> to hide errors you've resolved
cs_CZ: Klepnutím na <strong> Označit jako opravené </strong> skryjte chyby, které jste vyřešili

en: Click <strong>Save Settings</strong>
cs_CZ: Klikněte na <strong> Uložit nastavení </strong>

en: Click <strong>Unhide</strong> to restore an error back to the logs view
cs_CZ: Klepnutím na tlačítko <strong> Uložit </strong> obnovíte chybu zpět do zobrazení protokolů

en: Click <strong>View Details</strong> to see the full error message and stack trace
cs_CZ: Kliknutím na <strong> Zobrazit podrobnosti </strong> zobrazíte úplnou chybovou zprávu a trasování zásobníku

en: Click the <strong>Refresh</strong> button to reload logs
cs_CZ: Klepnutím na tlačítko <strong> Refresh </strong> znovu načtěte protokoly

en: Columns
cs_CZ: Sloupce

en: Conditional alerts based on error patterns
cs_CZ: Podmíněné výstrahy založené na chybových vzorcích

en: Consider rotating log files regularly
cs_CZ: Zvažte pravidelné střídání souborů protokolu

en: Count
cs_CZ: počítat

en: Creates a custom log file in wp-content/uploads/logwatch/. Useful when system logs aren't accessible.
cs_CZ: Vytvoří vlastní soubor protokolu v wp-content/uploads/logwatch/. Užitečné, když systémové protokoly nejsou přístupné.

en: Credits
cs_CZ: Kredity

en: Current log:
cs_CZ: Aktuální protokol:

en: Custom Alert Rules
cs_CZ: Vlastní pravidla výstrah

en: Custom Error Handler
cs_CZ: Vlastní obslužná rutina chyb

en: Custom error handler is recommended for your hosting environment.
cs_CZ: Pro vaše hostitelské prostředí se doporučuje vlastní manipulátor chyb.

en: Custom log active:
cs_CZ: Vlastní protokol aktivní:

en: Dashboard Widget
cs_CZ: Widget řídicího panelu

en: Deprecated
cs_CZ: Zastaralé

en: Deprecated error generated!
cs_CZ: Vygenerována zastaralá chyba!

en: Deprecated functions
cs_CZ: Zastaralé funkce

en: Developed by <a href="%s" target="_blank">Pixel Solutions</a>
cs_CZ: Vyvinuto uživatelem <a href="%s" target="_blank"> Pixel Solutions </a>

en: Direct email support from developers
cs_CZ: Přímá e-mailová podpora od vývojářů

en: Discord Notifications
cs_CZ: Oznámení Discord

en: Display errors in a structured and readable format
cs_CZ: Zobrazení chyb ve strukturovaném a čitelném formátu

en: Email Notifications
cs_CZ: E-mailová oznámení

en: Enable custom error logging
cs_CZ: Povolit vlastní protokolování chyb

en: Enhance your error monitoring with professional features and integrations.
cs_CZ: Vylepšete monitorování chyb pomocí profesionálních funkcí a integrací.

en: Ensure error logging is enabled in PHP (check php.ini)
cs_CZ: Ujistěte se, že protokolování chyb je povoleno v PHP (zkontrolujte php.ini)

en: Ensure your application is actually generating errors
cs_CZ: Ujistěte se, že vaše aplikace skutečně generuje chyby

en: Entries Per Page
cs_CZ: Záznamy na stránku

en: Error Filtering
cs_CZ: Filtrování chyb

en: Error Grouping
cs_CZ: Chybové seskupení

en: Error Grouping
cs_CZ: Chybové seskupení

en: Error Log Viewing
cs_CZ: Zobrazení protokolu chyb

en: Error Message
cs_CZ: Chybová zpráva

en: Error Type
cs_CZ: Typ chyby

en: Error Types to Display
cs_CZ: Typy chyb, které se mají zobrazit

en: Error hidden successfully
cs_CZ: Chyba byla úspěšně skryta

en: Error loading logs
cs_CZ: Chyba při načítání protokolů

en: Error message
cs_CZ: Chybová zpráva

en: Error trends, graphs, and insights
cs_CZ: Chybové trendy, grafy a přehledy

en: Error unhidden successfully
cs_CZ: Chyba byla úspěšně skryta

en: Errors are displayed grouped by type, sorted by frequency
cs_CZ: Chyby jsou zobrazeny seskupené podle typu, seřazené podle frekvence

en: Errors that have been marked as fixed and hidden from the logs view.
cs_CZ: Chyby, které byly v zobrazení protokolů označeny jako opravené a skryté.

en: Export CSV
cs_CZ: Exportovat CSV

en: Export logs for external analysis
cs_CZ: Exportovat protokoly pro externí analýzu

en: Export logs to CSV for external analysis
cs_CZ: Export protokolů do CSV pro externí analýzu

en: Failed to hide error
cs_CZ: Nepodařilo se skrýt chybu

en: Failed to unhide error
cs_CZ: Nepodařilo se zobrazit chybu

en: Fatal
cs_CZ: Smrtelný

en: Fatal Errors
cs_CZ: Fatální chyby

en: Fatal errors and parse errors
cs_CZ: Závažné chyby a chyby analýzy

en: Features
cs_CZ: Vlastnosti

en: Features Comparison
cs_CZ: Porovnání funkcí

en: File
cs_CZ: Soubor

en: File path
cs_CZ: Cesta k souboru

en: Filter by error type (Fatal, Warning, Notice)
cs_CZ: Filtrovat podle typu chyby (fatální, varování, upozornění)

en: Filter by error types (Fatal, Warning, Notice, Deprecated)
cs_CZ: Filtrovat podle typů chyb (fatální, varování, upozornění, zastaralé)

en: For bug reports, feature requests, or questions, please visit our <a href="%s" target="_blank">contact page</a>.
cs_CZ: Pro hlášení chyb, požadavky na funkce nebo dotazy navštivte naši <a href="%s" target="_blank"> kontaktní stránku </a>.

en: Found %d log file(s). Select the error log file to monitor.
cs_CZ: Nalezeno %d souborů protokolu. Vyberte soubor protokolu chyb, který chcete sledovat.

en: Generate Error
cs_CZ: Generovat chybu

en: Generate Test Errors
cs_CZ: Generovat chyby testu

en: Generate test errors to see them in the LogWatch logs page.
cs_CZ: Vygenerujte chyby testu, abyste je viděli na stránce protokolů LogWatch.

en: Get Pro
cs_CZ: Získat Pro

en: Get error alerts via email
cs_CZ: Získejte upozornění na chyby prostřednictvím e-mailu

en: Get it here
cs_CZ: Získejte to zde

en: Get real-time Slack/Discord notifications, advanced analytics, performance monitoring, and more.
cs_CZ: Získejte oznámení Slack/Discord v reálném čase, pokročilé analýzy, monitorování výkonu a další.

en: Getting Started
cs_CZ: Začínáme

en: Go to <strong>LogWatch → Hidden Logs</strong>
cs_CZ: Přejít na <strong> LogWatch → Skryté protokoly </strong>

en: Go to <strong>LogWatch → Settings</strong>
cs_CZ: Přejít na <strong> LogWatch → Nastavení </strong>

en: Gray
cs_CZ: Šedá

en: Group identical errors together
cs_CZ: Seskupte identické chyby dohromady

en: Group identical errors with occurrence count
cs_CZ: Seskupte identické chyby s počtem výskytu

en: Help
cs_CZ: Pomoc

en: Hidden By
cs_CZ: Skrytý

en: Hidden Date
cs_CZ: Skryté datum

en: Hidden Logs
cs_CZ: Skryté protokoly

en: Hide this error from the list. It will remain hidden even if it occurs again.
cs_CZ: Skryjte tuto chybu ze seznamu. Zůstane skrytý, i když k tomu dojde znovu.

en: Highlight key information such as date, error type, message, file, and line number
cs_CZ: Zvýrazněte klíčové informace, jako je datum, typ chyby, zpráva, soubor a číslo řádku

en: If you're on shared hosting or don't have access to system error logs, LogWatch can create its own error log file:
cs_CZ: Pokud používáte sdílený hosting nebo nemáte přístup k systémovým chybovým protokolům, LogWatch si může vytvořit vlastní soubor protokolu chyb:

en: Installed
cs_CZ: Nainstalováno

en: Introduction
cs_CZ: Úvod

en: Large log files (>10MB) may take longer to parse
cs_CZ: Analýza velkých souborů protokolu (> 10 MB) může trvat déle

en: Last Seen
cs_CZ: Naposledy viděno

en: Learn More
cs_CZ: Dozvědět se více

en: Line number
cs_CZ: Číslo řádku

en: Line: %s
cs_CZ: Řádek: %s

en: Loading error logs...
cs_CZ: Načítání protokolů chyb...

en: Log Source
cs_CZ: Zdroj protokolu

en: Log file:
cs_CZ: Soubor protokolu:

en: LogWatch Pro Available:
cs_CZ: LogWatch Pro Dostupné:

en: LogWatch adds a widget to your WordPress dashboard showing the 3 most recent errors at a glance. The widget loads asynchronously so it won't slow down your dashboard. Click the error type links in the widget footer to jump directly to filtered log views.
cs_CZ: LogWatch přidá widget na váš řídicí panel WordPress, který zobrazuje 3 nejnovější chyby na první pohled. Widget se načítá asynchronně, takže nezpomalí váš řídicí panel. Kliknutím na odkazy typu chyby v zápatí widgetu přejdete přímo na filtrované zobrazení protokolu.

en: LogWatch automatically groups identical errors together. Errors are considered identical if they have the same:
cs_CZ: LogWatch automaticky seskupuje identické chyby dohromady. Chyby jsou považovány za identické, pokud mají stejné:

en: LogWatch for WordPress is based on the LogWatch module for CMS Made Simple.
cs_CZ: LogWatch pro WordPress je založen na modulu LogWatch pro CMS Made Simple.

en: LogWatch is designed to assist developers in troubleshooting PHP errors through a simple and user-friendly admin interface. This plugin allows you to capture and display PHP errors directly within the WordPress admin panel, presenting them in a more human-readable form.
cs_CZ: LogWatch je navržen tak, aby pomáhal vývojářům při odstraňování chyb PHP prostřednictvím jednoduchého a uživatelsky přívětivého administrátorského rozhraní. Tento plugin umožňuje zachytit a zobrazit chyby PHP přímo v administrátorském panelu WordPress a prezentovat je v člověku čitelnější podobě.

en: Logs
cs_CZ: Protokoly

en: Logs not updating
cs_CZ: Protokoly se neaktualizují

en: Make sure error logging is enabled and log files are readable.
cs_CZ: Ujistěte se, že je povoleno protokolování chyb a že soubory protokolu jsou čitelné.

en: Manual Test
cs_CZ: Ruční test

en: Mark as Fixed
cs_CZ: Označit jako fixní

en: Mark errors as fixed to hide them from view
cs_CZ: Označte chyby jako opravené a skryjte je z pohledu

en: Modified:
cs_CZ: Upraveno:

en: Monitor and analyze PHP error logs from your WordPress installation.
cs_CZ: Monitorujte a analyzujte protokoly chyb PHP z instalace WordPress.

en: Monitoring:
cs_CZ: Monitorování:

en: Navigate to <strong>LogWatch → Logs</strong>
cs_CZ: Přejděte na <strong> LogWatch → Protokoly </strong>

en: Need real-time notifications, advanced analytics, or performance monitoring? <a href="%s" target="_blank">Learn about LogWatch Pro</a>
cs_CZ: Potřebujete oznámení v reálném čase, pokročilou analýzu nebo monitorování výkonu? <a href="%s" target="_blank"> Další informace o LogWatch Pro </a>

en: No hidden logs. Errors marked as "Fixed" will appear here.
cs_CZ: Žádné skryté protokoly. Zde se zobrazí chyby označené jako\ "Opraveno\“.

en: No log entries found matching your filters.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné záznamy protokolu odpovídající vašim filtrům.

en: No log files detected
cs_CZ: Nebyly zjištěny žádné soubory protokolu

en: No log source configured.
cs_CZ: Není nakonfigurován žádný zdroj protokolu.

en: No log source configured. <a href="%s">Configure LogWatch</a>
cs_CZ: Není nakonfigurován žádný zdroj protokolu. <a href="%s"> Konfigurace LogWatch </a>

en: No log source configured. Go to Settings first.
cs_CZ: Není nakonfigurován žádný zdroj protokolu. Nejprve přejděte na Nastavení.

en: No need to configure php.ini
cs_CZ: Není třeba konfigurovat php.ini

en: No readable log files detected.
cs_CZ: Nebyly zjištěny žádné čitelné soubory protokolu.

en: No recent errors found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné nedávné chyby.

en: No system logs detected.
cs_CZ: Nebyly zjištěny žádné systémové protokoly.

en: Notice
cs_CZ: Oznámení

en: Notice generated!
cs_CZ: Oznámení vygenerováno!

en: Notices
cs_CZ: Oznámení

en: Number of log entries to display per page.
cs_CZ: Počet záznamů protokolu, které se mají zobrazit na stránce.

en: Paginate log entries for easier navigation (25 per page)
cs_CZ: Stránkování záznamů protokolu pro snadnější navigaci (25 na stránku)

en: Performance Monitoring
cs_CZ: Monitorování výkonu

en: Performance issues
cs_CZ: Problémy s výkonem

en: Please go to <a href="%s">Settings</a> to select a log file.
cs_CZ: Přejděte prosím do <a href="%s"> Nastavení </a> a vyberte soubor protokolu.

en: Premium / Pro Support
cs_CZ: Premium/Pro Podpora

en: Priority Support
cs_CZ: Prioritní podpora

en: Protected from public access
cs_CZ: Pro zpřístupněno z veřejného přístupu

en: Read and parse error log entries (PHP and Apache formats)
cs_CZ: Čtení a analýza záznamů protokolu chyb (formáty PHP a Apache)

en: Real-time error alerts via Discord webhook
cs_CZ: Upozornění na chyby v reálném čase prostřednictvím webhooku Discord

en: Real-time error alerts via Slack webhook
cs_CZ: Upozornění na chyby v reálném čase prostřednictvím webhooku Slack

en: Red
cs_CZ: Červené

en: Refresh
cs_CZ: Obnovit

en: Sample entry format:
cs_CZ: Ukázkový formát záznamu:

en: Save Settings
cs_CZ: Uložit nastavení

en: Scheduled Reports
cs_CZ: Plánované zprávy

en: Select a log file
cs_CZ: Vyberte soubor protokolu

en: Select your preferred <strong>Log Source</strong> from the dropdown (the plugin auto-detects available log files)
cs_CZ: Vyberte preferovaný <strong> Zdroj protokolu </strong> z rozevíracího seznamu (plugin automaticky detekuje dostupné soubory protokolu)

en: Selected log file is not accessible or doesn't exist.
cs_CZ: Vybraný soubor protokolu není přístupný nebo neexistuje.

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Settings saved successfully.
cs_CZ: Nastavení bylo úspěšně uloženo.

en: Size:
cs_CZ: Rozměr:

en: Slack Notifications
cs_CZ: Oznámení o Slack

en: Stack Trace:
cs_CZ: Trasa zásobníku:

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: Supported Log Formats
cs_CZ: Podporované formáty protokolu

en: Test Error Generator
cs_CZ: Generátor chyb testu

en: Test Errors
cs_CZ: Chyby testu

en: This creates a protected log file at <code>wp-content/uploads/logwatch/php-errors.log</code> that captures all PHP errors. The directory is protected with .htaccess to prevent direct access.
cs_CZ: Tím se vytvoří chráněný soubor protokolu na <code> wp-content/uploads/logwatch/php-errors.log </code>, který zachycuje všechny chyby PHP. Adresář je chráněn programem.htaccess, aby se zabránilo přímému přístupu.

en: This helps you focus on unique issues rather than seeing the same error repeated hundreds of times.
cs_CZ: To vám pomůže soustředit se spíše na jedinečné problémy, než aby se stejná chyba opakovala stokrát.

en: Tips & Best Practices
cs_CZ: Tipy a osvědčené postupy

en: Track response times and memory usage
cs_CZ: Sledování doby odezvy a využití paměti

en: Troubleshooting
cs_CZ: Odstraňování problémů

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Understanding the Logs Table
cs_CZ: Vysvětlení tabulky protokolů

en: Unhide
cs_CZ: Zrušit

en: Unknown
cs_CZ: Neznámý

en: Upgrade to LogWatch Pro
cs_CZ: Upgradujte na LogWatch Pro

en: Use error type filters to reduce the number of displayed entries
cs_CZ: Použijte filtry typů chyb ke snížení počtu zobrazených položek

en: Use the type filter links (e.g. ?type=fatal) to view specific error types
cs_CZ: Použijte odkazy typu filtru (např.? type=fatal) pro zobrazení konkrétních typů chyb

en: Verify log files exist and are readable by the web server
cs_CZ: Ověřte, že soubory protokolu existují a jsou čitelné webovým serverem

en: Verify the log file is being written to (check file modification time in Settings)
cs_CZ: Ověřte, zda se do souboru protokolu zapisuje (zkontrolujte čas úpravy souboru v Nastavení)

en: View All Logs
cs_CZ: Zobrazit všechny protokoly

en: View Details
cs_CZ: Zobrazit podrobnosti

en: View all errors you've marked as fixed
cs_CZ: Zobrazit všechny chyby, které jste označili jako opravené

en: View and parse PHP error logs
cs_CZ: Zobrazení a analýza protokolů chyb PHP

en: View full stack traces in modal dialogs
cs_CZ: Zobrazení trasy úplného zásobníku v modálních dialogech

en: Warning
cs_CZ: Varování

en: Warning generated!
cs_CZ: Varování vygenerováno!

en: Warning:
cs_CZ: Varování:

en: Warnings
cs_CZ: Varování

en: Works on shared hosting environments
cs_CZ: Funguje na sdílených hostingových prostředích

en: Yellow
cs_CZ: Žlutá

en: You can also manually add test entries to your error log file:
cs_CZ: Do souboru protokolu chyb můžete také ručně přidat položky testu:
