Development (trunk) - en to ar translation catalogue (1540 entries)

en:  (Opens in new window)
ar:  (فتح في نافذة جديدة)

en:  or <a href="%s">Cancel</a> and go back to the settings.
ar:  أو <a href="%s">إلغاء</a> ثم ارجع إلى الإعدادات.

[ctx: "Site Icon" is the feature name.]
en: WordPress now has Site Icon built in!
ar: أيقونة الموقع الآن مدمجة في وردبرس!

[ctx: "wp jetpack module activate" is a command - do not translate]
en: %s is not active. You can activate it with "wp jetpack module activate %s"
ar: %s غير نشط. يمكنك تنشيطه باستخدام "تنشيط وحدة wp jetpack النمطية %s"

[ctx: "wp jetpack status full" is a command - do not translate]
en: View full status with 'wp jetpack status full'
ar: عرض الحالة الكاملة "حالة wp jetpack كاملة"

en: # of Tweets Shown:
ar: عدد التدوينات المعروضة:

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
ar[0]: %1$d عنصر قائمة الطعام
ar[1]: %1$d عناصر قائمة طعام
ar[2]: %1$d عناصر قائمة طعام
ar[3]: %1$d عناصر قائمة طعام
ar[4]: %1$d عناصر قائمة طعام
ar[5]: %1$d عناصر قائمة طعام

en: %1$s %2$s Views
ar: %1$s %2$s مشاهدة

en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
ar: يرى %1$s (%2$s) أنك قد تكون مهتمًا بالمقالة التالية:

[ctx: %1$s = "Click here" in an HTML link]
en: Sure thing. %1$s to add a new text box, textarea, radio, checkbox, or dropdown field.
ar: بالتأكيد يمكنك ذلك. %1$s لإضافة مربع نص جديد، ومحتويات صندوق الكتابة والاختيارات، ومربع الاختيار، أو حقل القائمة المنسدلة.

[ctx: %1$s = "Feedback" in an HTML link]
en: Yep, you can read your feedback at any time by clicking the "%1$s" link in the admin menu.
ar: نعم، يمكنك قراءة ملاحظاتك في أي وقت بالنقر على رابط "%1$s" في قائمة المدير.

[ctx: %1$s = blog name]
en: %1$s Sidebar
ar: القائمة الجانبية %1$s

[ctx: %1$s = deactivation URL, %2$s = "Deactivate {list of Jetpack module/feature names}]
en: If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating this feature</a>. | If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating these features</a>.
ar[0]: إذا كان موقعك غير متاح للعامة، يرجى <a href="%1$s" title="%2$s">تعطيل هذه الميزة</a>.
ar[1]: إذا كان موقعك غير متاح للعامة، يرجى <a href="%1$s" title="%2$s">تعطيل هذه الميزة</a>.
ar[2]: إذا كان موقعك غير متاح للعامة، يرجى <a href="%1$s" title="%2$s">تعطيل هذه الميزات</a>.
ar[3]: إذا كان موقعك غير متاح للعامة، يرجى <a href="%1$s" title="%2$s">تعطيل هذه الميزات</a>.
ar[4]: إذا كان موقعك غير متاح للعامة، يرجى <a href="%1$s" title="%2$s">تعطيل هذه الميزات</a>.
ar[5]: إذا كان موقعك غير متاح للعامة، يرجى <a href="%1$s" title="%2$s">تعطيل هذه الميزات</a>.

en: %1$s at %2$s
ar: %1$s عند %2$s

en: %1$s on %2$s
ar: %1$s على %2$s

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Deactivate %l
ar: تعطيل %l

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Like your site's RSS feeds, %l allows access to your posts and other content to third parties. | Like your site's RSS feeds, %l allow access to your posts and other content to third parties.
ar[0]: هل أحببت خلاصات RSS لموقعك، تسمح إضافة %l بالوصول إلى مواضيعك ومحتويات أخرى لجهات أخرى.
ar[1]: هل أحببت خلاصات RSS لموقعك، تسمح إضافة %l بالوصول إلى مواضيعك ومحتويات أخرى لجهات أخرى.
ar[2]: هل أحببت خلاصات RSS لموقعك، تسمح إضافة %l بالوصول إلى مواضيعك ومحتويات أخرى لجهات أخرى.
ar[3]: هل أحببت خلاصات RSS لموقعك، تسمح إضافة %l بالوصول إلى مواضيعك ومحتويات أخرى لجهات أخرى.
ar[4]: هل أحببت خلاصات RSS لموقعك، تسمح إضافة %l بالوصول إلى مواضيعك ومحتويات أخرى لجهات أخرى.
ar[5]: هل أحببت خلاصات RSS لموقعك، تسمح إضافة %l بالوصول إلى مواضيعك ومحتويات أخرى لجهات أخرى.

en: %s (Required)
ar: %s (مطلوب)

en: %s Error
ar: %s خطأ

en: %s ago
ar: منذ %s

en: %s could not be disconnected.  Are you sure they're connected currently?
ar: لم يقطع اتصال %s. هل أنت متأكد من أنهم متصلون حالياً؟

en: %s has already been whitelisted
ar: تم وضع %s في قائمة السماح بالفعل

en: %s has been activated.
ar: تم تفعيل %s.

en: %s has been deactivated.
ar: تم إلغاء تفعيل %s.

en: %s has been successfully disconnected.
ar: قُطع اتصال %s بنجاح.

en: %s has been whitelisted.
ar: تم وضع %s في قائمة السماح.

[ctx: %s is a website]
en: Please visit %s to configure your VaultPress subscription.
ar: يُرجى زيارة %s لتكوين اشتراكك في VaultPress.

en: %s is not a valid command.
ar: ليس %s أمراً صالحاً.

en: %s is not a valid module.
ar: ليست %s وحدة صالحة.

en: %s is required
ar: %s مطلوب

en: %s option reset
ar: تمت إعادة تعيين خيار %s

en: %s requires a valid email address
ar: %s يتطلب عنوان بريد إلكتروني صحيح

en: %s requires at least one selection
ar: %s تتطلب تحديدًا واحدًا على الأقل

en: %s username:
ar: اسم مستخدم %s:

en: %s wants to access your site&#8217;s data.  Log in to authorize that access.
ar: %s يريد الوصول إلى بيانات مواقعك. قم بتسجيل الدخول لتسمح بالوصول.

en: %sConnect more admins%s
ar: %sتوصيل المزيد من المسؤولين%s

en: &laquo; Previous
ar: &laquo; الصفحة السابقة

en: &larr; Older Comments
ar: &rarr; تعليقات أقدم

en: &mdash; Select &mdash;
ar: &mdash; اختيار &mdash;

[ctx: 'get', 'delete', and 'update' are commands - do not translate.]
en: Above are your options. You may 'get', 'delete', and 'update' them.
ar: فيما سبق الخيارات التي يمكنك تحديدها. يمكنك "إحضارها" و"حذفها" و"تحديثها".

[ctx: 'list' and 'clear' are commands and should not be translated]
en: You can also 'list' or 'clear' the whitelist.
ar: يمكنك أيضًا "سرد" قائمة السماح أو "مسحها".

[ctx: 'wp jetpack options' is a command - do not translate.]
en: Type 'wp jetpack options' for more info.
ar: اكتب "خيارات wp jetpack" لمزيد من المعلومات.

en: (no title)
ar: (لا عنوان)

en: (primary)
ar: (الرئيسي)

en: (required)
ar: **مطلوب

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
ar: %1$s على %2$s

en: 404 error page
ar: صفحة الخطأ 404

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a>
ar: <a class="button-primary" href="%s">فعّل الآن</a>

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a> or <a href="%s" >return to previous page</a>.
ar: <a class="button-primary" href="%s">فعّل الآن</a> أو <a href="%s" >عد للصفحة السابقة</a>.

en: <a href="%s">Click here</a> to refresh this list.
ar: <a href="%s">انقر هنا</a> لتحديث هذه القائمة.

en: <b>%</b> Replies
ar: <b>%</b> الردود

en: <b>1</b> Reply
ar: <b>1</b> رد

en: <p><a href="%1$s" title="Opt in to WordPress.com Site Management" >Activate Site Management</a> to manage multiple sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%2$s" target="_blank">Learn more</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">Activate Now</a>
ar: <p><a href="%1$s" title="اشترك في إدارة موقع وردبرس دوت كوم" >فعّل إدارة الموقع</a> لإدارة المكونات الإضافية والمواقع المتعددة من لوحة التحكم المركزية الخاصة بك في wordpress.com/plugins. <a href="%2$s" target="_blank">اعرف المزيد</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">فعّل الآن</a>

en: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Back to Gallery</a></span>
ar: <span class="entry-gallery">&raquo; <a href="%1$s" title="الرجوع إلى %2$s" rel="gallery">الرجوع إلى معرض الصور</a></span>

en: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Older
ar: <span class="meta-nav">&raquo;</span> الأقدم

en: <span>%d</span> bloggers like this:
ar: <span>%d</span> مدونون معجبون بهذه:

en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
ar: <span>المؤلف:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: <strong>%s</strong> is not an allowed embed site.
ar: <strong>%s</strong> لا يسمح بتضمين الموقع.

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
ar: <strong>تم تفعيل Jetpack!</strong> كل موقع على شبكتك يجب أن يكون مرتبط بشكل منفرد بواسطة المدير العام على ذلك الموقع.

en: <strong>You failed to correctly answer the math problem.</strong>  This is used to combat spam when the Protect API is unavailable.  Please use your browser's back button to return to the login form, press the "refresh" button to generate a new math problem, and try to log in again.
ar: <strong>لقد أخفقت في الإجابة بشكل صحيح على مسألة رياضية.</strong> يستخدم هذا لمواجهة البريد المزعج عندما تكون واجهة برمجة التطبيقات لأداة Protect غير متوفرة. يرجى استخدام زر الرجوع في متصفحك للعودة إلى نموذج تسجيل الدخول، اضغط على زر "تحديث" لتوليد مسألة رياضية جديدة وحاول تسجيل الدخول مرة أخرى.

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
ar: بضع كلمات جذابة لتحفيز القراء على التعليق

en: A known issue.
ar: مشكلة معروفة.

en: A problem with your XMLRPC file.
ar: مشكلة في ملف XMLRPC.

en: A simple widget that displays social media icons.
ar: مربع جانبي بسيط يعرض رموز شبكات التواصل الاجتماعي.

en: A theme conflict.
ar: تعارض في القالب.

en: Action cancelled. Have a question?
ar: تم إلغاء الإجراء. هل لديك سؤال؟

en: Activate
ar: تفعيل

en: Activate Akismet
ar: فعِّل أكيسميت

en: Activate Now
ar: تفعيل الآن

en: Activate Photon
ar: تنشيط Photon

en: Activate Protect
ar: تفعيل الحماية

en: Activate Site Management and JSON API
ar: فعّل إدارة الموقع ومفتاح واجهة برمجة تطبيقات الجافا سكريبت.

en: Activate remote management
ar: تفعيل الإدارة عن بُعد

en: Active
ar: مفعل

en: Add
ar: اضف

en: Add Contact Form
ar: إضافة نموذج مراسلة

en: Add Many Items
ar: إضافة عدة عناصر

en: Add Menu Item
ar: إضافة عنصر قائمة

en: Add New
ar: أضف جديدا

en: Add New Comic
ar: أضف كوميك جديد

en: Add New Menu Item Label
ar: إضافة تسمية عنصر قائمة جديدة

en: Add New Menu Section
ar: إضافة قسم جديد للقائمة

en: Add New Project
ar: إضافة مشروع جديد

en: Add New Project Tag
ar: إضافة علامة مشروع جديدة

en: Add New Project Type
ar: إضافة نوع مشروع جديد

en: Add New Testimonial
ar: إضافة شهادة جديدة

en: Add One Item
ar: إضافة عنصر واحد

en: Add Site Icon
ar: إضافة أيقونة موقع

en: Add These New Menu Items
ar: إضافة عناصر القائمة الجديدة هذه

en: Add a Site Icon
ar: إضافة أيقونة موقع

en: Add a new field
ar: إضافة حقل جديد

en: Add a new service
ar: إضافة خدمة جديدة

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
ar: أضف بريداً إلكترونياً للاشتراك منه لتسمح للزوار بتسجيل الاشتراك في موقعك.

en: Add another option
ar: إضافة خيار آخر

en: Add logo
ar: إضافة شعار

en: Add or remove Labels
ar: إضافة تسميات أو إزالتها

en: Add or remove tags
ar: إضافة أو إزالة وسوم

en: Add sharing buttons to your blog and allow your visitors to share posts with their friends.
ar: أضف أزرار المشاركة على موقعك لتسمح للزوار بمشاركة المواضيع مع أصدقائهم.

en: Add this form to my post
ar: أضف هذا النموذج لموضوعي

en: Add to section:
ar: إضافة إلى القسم:

en: Add-on
ar: الإضافة

en: Add-on CSS <b>(Recommended)</b>
ar: إضافة CSS <b>(مستحسن)</b>

en: Additional data:
ar: البيانات الإضافية:

en: Address:
ar: العنوان:

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
ar: اضبط نموذج التعليقات مع نظام التحية ونظام الألوان الذكي.

en: Admin bar
ar: شريط المدير

en: Advanced.  If this option is checked, you must include these files in your theme manually for the sharing links to work.
ar: متقدم. إذا كان هذا الخيار مفعلاً فيجب عليك تضمين هذه الملفات في قالبك بشكل يدوي لتعمل روابط المشاركة.

en: Akismet can help to keep your blog safe from spam!
ar: يمكن أن يساعدك أكيسميت في إصلاح أخطاء مدونتك بحيث لا تُصاب بالبريد المزعج!

en: Album
ar: ألبوم

en: All
ar: الكل

en: All Comics
ar: كل الكوميكات

en: All Done
ar: إتمام الكل

en: All Menu Item Labels
ar: كل تسميات عناصر القائمة

en: All Menu Sections
ar: كل مقاطع القائمة

en: All Project Tags
ar: كل علامات المشروع

en: All Project Types
ar: كل أنواع المشروعات

en: All Projects
ar: كل المشروعات

en: All Testimonials
ar: كل الشهادات

en: All author pages
ar: كل صفحات المؤلف

en: All category pages
ar: كل صفحات الفئة

en: All date archives
ar: كل أرشيفات التاريخ

en: All modules activated!
ar: تم تنشيط كل الوحدات النمطية!

en: All modules deactivated!
ar: تم إلغاء تنشيط كل الوحدات النمطية!

en: All pages
ar: كافة الصفحات

en: All posts
ar: كل التدوينات

en: All tag pages
ar: كل صفحات العلامة

en: All taxonomy pages
ar: كل صفحات التصنيف

en: Allow individual site administrators to manage their own connections (connect and disconnect) to <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>
ar: السماح لمسؤولي المواقع الأفراد بإدارة اتصالاتهم الخاصة (توصيلها وقطعها) بخدمة <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>

en: Allow users to access and edit my videos
ar: السماح للمستخدمين بالوصول إلى مقاطع الفيديو الخاصة بي وتحريرها

en: Allow users to access my videos
ar: السماح للمستخدمين بالوصول إلى مقاطع الفيديو الخاصة بي

en: Allow users to access, edit, and delete my videos
ar: السماح للمستخدمين بالوصول إلى مقاطع الفيديو الخاصة بي وتحريرها وحذفها

en: Allow users to upload videos
ar: السماح للمستخدمين بتحميل مقاطع الفيديو

en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Alternate text:
ar: النص البديل:

en: An <span>Automattic</span> Airline
ar: شركة <span>أوتوماتيك</span> لخدمات التدوين

en: An API key is needed for Protect.
ar: يلزم لأداة Protect توفر مفتاح واجهة برمجة التطبيقات.

en: An active access token must be used to retrieve post counts.
ar: يجب استخدام مقطع وصول نشط لاستعادة أعداد المقالات.

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
ar: يجب على مدير الموقع إعداد اتصال Jetpack.

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء خدمة المشاركة الجديدة - يرجى مراجعة ما إذا قدمت تفاصيل صحيحة.

en: An error occurred fetching the remote data.
ar: حدث خطأ أثناء إحضار البيانات البعيدة.

en: An error occurred. Please try again later.
ar: حدث خطأ. يرجى المحاولة مرة أخرى في وقت لاحق.

en: An incompatible plugin.
ar: إضافة غير متوافقة.

en: An invalid request was made. This normally means that something intercepted or corrupted the request from your server to the Jetpack Server. Try again and see if it works this time.
ar: تم طلب غير صحيح. ذلك يعني بأن شيئاً ما اعترض أو أتلف الطلب من ملقمك بملقم Jetpack. حاول مرة أخرى وانظر إذا كانت المشكلة ستعود هذه المرة.

en: An unknown error has occurred. Please try again later.
ar: حدث خطأ غير معروف. يُرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: An unknown error occurred during installation
ar: حدث خطأ غير معروف أثناء التثبيت

en: Answer a short survey to let us know how we&#8217;re doing and what to add in the future.
ar: أجب عن أسئلتنا القصيرة لنعلم كيف نعمل لتطوير هذا البرنامج في المستقبل.

en: Aperture
ar: فتحة العدسة

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
ar: معذرة، ولكن لم يتم العثور على نتائج الأرشيف المطلوبة. ربما سوف تساعد في البحث العثور على موضوع ذات صلة.

en: Archive page
ar: صفحة الأرشيف

en: Are you sure you want to exit the form editor without saving?  Any changes you have made will be lost.
ar: هل أنت متأكد بأنك تريد إنهاء محرر النموذج من دون أن تقوم بحفظه؟ سيتم فقدان أية تغييرات قد قمت بها.

en: Are you sure you want to stop Publicizing posts to this connection?
ar: هل أنت متأكد بأنك تريد إيقاف نشر المواضيع لهذا الاتصال؟

en: Are you sure? Modifying this option may disrupt your Jetpack connection.  Type "yes" to continue.
ar: هل أنت متأكد من ذلك؟ قد يؤدي تعديل هذا الخيار إلى تشويش اتصالك بأداة Jetpack. اكتب "yes" للمتابعة.

en: Are you sure? This cannot be undone. Type "yes" to continue:
ar: هل أنت متأكد من ذلك؟ لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء. اكتب "نعم" للمتابعة:

en: Artist
ar: فنّان

en: As a mobile icon
ar: كأيقونة محمول

en: As your favicon
ar: كأيقونة مفضلة

en: Attachment Page
ar: صفحة المرفق

en: Automatically proofread content when:
ar: تدقيق المحتوى تلقائياً في الحالات التالية:

en: Autosave encountered an unexpected error
ar: واجه الحفظ التلقائي خطأ غير متوقع

en: Available Modules:
ar: الوحدات المتاحة:

en: Available Services
ar: الخدمات المتاحة

en: Back to General Settings
ar: عودة إلى الإعدادات العامة

en: Back to Top &uarr;
ar: الرجوع للأعلى &uarr;

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
ar: تأكد بالضغط على "تحديث الملف الشخصي" في أسفل الشاشة لحفظ تغييراتك.

en: Before you completely disconnect Jetpack is there anything we can do to help?
ar: قبل قطع اتصال Jetpack نهائيًا، هل يوجد شيء يمكننا القيام به لمساعدتك؟

en: Before you hit Publish, please refresh the following connection(s) to make sure we can Publicize your post:
ar: قبل أن تضغط على "نشر"، يُرجى تحديث الاتصال (الاتصالات) التالي للتأكد من إمكانية إشهار مقالتك:

en: Bias Language
ar: التحيز باللغة

en: Black
ar: اسود

en: Blog Archives
ar: أرشيف المدونة

en: Blog Subscriptions
ar: اشتراكات المدونة

en: Blog URL:
ar: رابط الموقع

en: Blog follow email text
ar: نص متابعة الموقع على البريد الإلكتروتي

en: Blue
ar: ازرق

en: Border Color (hex):
ar: لون الحدود (ست عشري):

en: Bring the power of the WordPress.com cloud to your self-hosted WordPress. Jetpack enables you to connect your blog to a WordPress.com account to use the powerful features normally only available to WordPress.com users.
ar: إضافة تجلب القوة السحابية لموقعك وتمكنك من ربط حسابك على موقع WordPress.com لاستخدام ميزات قوية متوفرة فقط لمستخدمي موقع WordPress.com

en: Browse Your VideoPress Library
ar: تصفح مكتبة VideoPress الخاصة بك

en: Browser Chrome
ar: المتصفح Chrome

en: Button style
ar: قالب الزر

en: By adding a contact form, your readers will be able to submit feedback to you. All feedback is automatically scanned for spam, and the legitimate feedback will be emailed to you.
ar: عن طريق إضافة نموذج الاتصال، سيكون القراء قادرون على مراسلتك. يتم مسح المراسلات تلقائياً من الرسائل المزعجة، وسوف يتم إرسال الرسائل المشروعة لك عبر البريد الإلكتروني.

en: CSS Revisions
ar: مراجعات CSS

en: CSS Stylesheet Editor
ar: محرر قالب CSS

en: Camera
ar: الكاميرا

en: Can I add more fields?
ar: هل يمكنني إضافة المزيد من الحقول؟

en: Can I send a notification to more than one person?
ar: هل أستطيع إرسال تنبيه إلى أكثر من شخص؟

en: Can I view my feedback within WordPress?
ar: هل يمكنني عرض المراسلات داخل موقعي؟

en: Can not disconnect Jetpack
ar: يتعذر فصل Jetpack

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel reply
ar: إلغاء الرد

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
ar: لا يمكن التعامل مع إعادة توجيه كوكي، بسبب إرسال الرؤوس بالفعل.

en: Cannot load blog information at this time.
ar: يتعذر تحميل معلومات المدونة في الوقت الحالي.

en: Cannot load blog posts at this time.
ar: يتعذر تحميل مقالات المدونة في الوقت الحالي.

en: Cannot use global flag on non-multisites
ar: لا يمكن استخدام علامة عامة على مواقع غير متعددة

en: Caption:
ar: الشرح:

en: Carousel
ar: معرض صور Carousel

en: Category
ar: الفئة

en: Center
ar: وسط

en: Change Frequency
ar: فترة التحديث

en: Change logo
ar: تغيير الشعار

en: Change whether your visitors can subscribe to your posts or comments or both.
ar: تحديد ما يمكن لزوار موقعك بالاشتراك في مواضيعك أو التعليقات أو كلاهما.

en: Chart stats by
ar: جدول الإحصائيات لغاية

en: Check for Spam
ar: تحقق من الإعلانات المزعجة

en: Checkbox
ar: مربع اختيار

[ctx: Checkbox on Widget Visibility if choosen page has children.]
en: Include children
ar: تضمين الأطفال

en: Checkbox with Multiple Items
ar: مربع اختيار ذو عناصر متعددة

en: Choose Images
ar: اختيار الصور

en: Choose from the most used Labels
ar: الاختيار من أكثر التسميات استخدامًا

en: Choose from the most used tags
ar: اختر من الوسوم الأكثر استخداماً

en: Choose logo
ar: اختيار شعار

en: Circles
ar: دوائر

en: Cleared all whitelisted IPs
ar: تم إنشاء كل عناوين IP الموجودة ضمن قائمة السماح

en: Clich&eacute;s
ar: الكليشيهات

en: Click here
ar: اضغط هنا

en: Click to Press This!
ar: اضغط للنشر!

en: Click to autoplay the presentation!
ar: انقر لتشغيل العرض التقديمي تلقائيًا!

en: Click to email this to a friend
ar: اضغط لإرسال هذا الموضوع لصديق بواسطة البريد الإلكتروني

en: Click to print
ar: اضغط للطباعة

en: Click to share on %s
ar: انقر للمشاركة %s

en: Click to share on Facebook
ar: انقر للمشاركة على فيسبوك

en: Click to share on Google+
ar: اضغط للمشاركة على Google+

en: Click to share on LinkedIn
ar: اضغط لتشارك على LinkedIn

en: Click to share on Pinterest
ar: اضغط للمشاركة على Pinterest

en: Click to share on Pocket
ar: اضغط للمشاركة على Pocket

en: Click to share on Reddit
ar: اضغط لمشاركة الموضوع على Reddit

en: Click to share on Tumblr
ar: اضغط للمشاركة على Tumblr

en: Click to share on Twitter
ar: اضغط للمشاركة على تويتر

en: Click to view slideshow.
ar: اضغط لمشاهدة عرض الشرائح.

en: Close
ar: إغلاق

en: Color Scheme
ar: نظام الألوان

en: Comic
ar: كوميك

en: Comic draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
ar: تم تحديث مسودة المقطع الفكاهي. <a target="_blank" href="%s">معاينة المقطع الفكاهي</a>

en: Comic published. <a href="%s">View comic</a>
ar: تم نشر المقطع الفكاهي. <a href="%s">عرض المقطع الفكاهي</a>

en: Comic restored to revision from %s
ar: تمت استعادة المقطع الفكاهي إلى المراجعة من %s

en: Comic saved.
ar: تم حفظ المقطع الفكاهي.

en: Comic scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview comic</a>
ar: تمت جدولة المقطع الفكاهي لـ: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة المقطع الفكاهي</a>

en: Comic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
ar: تم إرسال المقطع الفكاهي. <a target="_blank" href="%s">معاينة المقطع الفكاهي</a>

en: Comic updated.
ar: تم تحديث المقطع الفكاهي.

en: Comic updated. <a href="%s">View comic</a>
ar: تم تحديث المقطع الفكاهي. <a href="%s">عرض المقطع الفكاهي</a>

en: Comics
ar: كوميكات

en: Comics list
ar: قائمة الرسوم الهزلية

en: Comics list navigation
ar: التنقل في قائمة الرسوم الهزلية

en: Comment
ar: تعليق

en: Comment Likes are
ar: التعليق الإعجاب هو

en: Comment cache problem?
ar: مشكلة في ذاكرة التخزين المؤقت بالتعليق؟

en: Comment follow email text
ar: نص متابعة التعليق على البريد الإلكتروني

en: Comment navigation
ar: استعراض التعليق

en: Commenting as %s
ar: تعليقاً على %s

en: Comments
ar: تعليقات

en: Comments are not allowed.
ar: لا يُسمح بالتعليقات.

en: Comments on this post are closed.
ar: التعليقات مغلقة في هذا الموضوع.

en: Community Widget
ar: المربع الجانبي للمجتمع

en: Complex Phrases
ar: الجمل المعقدة

en: Config
ar: تكوين

en: Configure
ar: أعداد

en: Configure %s
ar: تهيئة %s

en: Confirm Disconnect
ar: تأكيد قطع الاتصال

en: Connect
ar: توصيل

en: Connect Jetpack
ar: توصيل وظيفة Jetpack

en: Connect and share your posts on %s
ar: ربط ومشاركة مواضيعك على %s

en: Connect to
ar: متصل بـ

en: Connect to WordPress.com
ar: الاتصال بموقع WordPress.com

en: Connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.
ar: أربط موقعك بشبكات التواصل الاجتماعية وشارك مواضيعك الجديدة تلقائياً مع أصدقائك.

en: Connected
ar: متصل

en: Connected WordPress.com Blog
ar: متصل بمدونة WordPress.com

en: Connected as:
ar: متصل بصفة:

en: Connecting Jetpack will show you <strong>stats</strong> about your traffic, <strong>protect</strong> you from brute force attacks, <strong>speed up</strong> your images and photos, and enable other <strong>traffic and security</strong> features.
ar: سيؤدي توصيل Jetpack إلى عرض <strong>إحصاءات</strong> حول المرور الخاص بك و<strong>حمايتك</strong> من هجمات القوة الغاشمة و<strong>تسريع</strong> الصور والصور الفوتوغرافية وتمكين ميزات <strong>المرور والأمان</strong> الأخرى.

en: Contact Form
ar: نموذج المراسلة

en: Contact Form URL:
ar: رابط لنموذج المراسلة:

en: Contact Info
ar: معلومات الإتصال

en: Continue &rarr;
ar: تابع &larr;

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar: إقرأ المزيد <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: Convert to Comic
ar: تحويل إلى كوميك

en: Convert to Post
ar: تحويل إلى تدوينة

en: Could not obtain a VideoPress upload token. Please try again later.
ar: تعذر الحصول على رمز مميز للتحميل على VideoPress. يُرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Count the page views of registered users who are logged in.
ar: قم بعد مشاهدات الصفحة للأعضاء المسجلين الذين قاموا بتسجيل الدخول.

en: Create Share Button
ar: إنشاء زر مشاركة

en: Crop Image
ar: اقتطع الصورة

en: Currently Reading
ar: قراءة الآن

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom CSS Stylesheet
ar: قالب CSS مخصص

en: Custom Email Address
ar: بريد إلكتروني مخصص

en: Custom Message:
ar: رسالة مخصصة

en: Custom field deleted.
ar: تم حذف الخاصية الإضافية.

en: Custom field updated.
ar: تم تحديث الحقل الإضافي

en: Customer Name
ar: اسم العميل

en: Customer Testimonials
ar: شهادات العملاء

en: Customize
ar: تخصيص

en: Customize Testimonials Archive
ar: تخصيص أرشيف الشهادات

en: DOWN
ar: أسفل

en: Daily Archives: %s
ar: الأرشيف اليومي : %s

en: Daily archives
ar: أرشيفات يومية

en: Dark
ar: غامق

en: Date
ar: التاريخ

en: Deactivate
ar: تعطيل

en: Debug
ar: تصحيح الأخطاء

en: Debug Info
ar: معلومات تصحيح الأخطاء

en: Debug Jetpack for more information.
ar: إصلاح أخطاء Jetpack لمزيد من المعلومات.

en: Default
ar: افتراضي

[ctx: Default label for new HTML form field in contact form builder]
en: New Field
ar: حقل جديد

[ctx: Default label for the first option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: First option
ar: الخيار الأول

en: Default quality
ar: الجودة الافتراضية

en: Delete
ar: حذف

en: Delete Permanently
ar: حذف نهائي

en: Delete this item permanently
ar: حذف هذا العنصر نهائياً

en: Deleted option: %s
ar: الخيار المحذوف: %s

en: Description
ar: توصيف

en: Detailed information
ar: معلومات مفصلة

en: Diacritical Marks
ar: علامات التشكيل أو أحرف العلة

en: Disable CSS and JS
ar: تعطيل  CSS و JS

en: Disable Post By Email
ar: تعطيل التدوين بواسطة البريد الإلكتروني

en: Disconnect
ar: قطع الاتصال

en: Disconnect Jetpack
ar: قطع الاتصال بـ Jetpack

en: Disconnect site from WordPress.com
ar: قطع اتصال الموقع عن وردبرس.كوم

en: Disconnecting Jetpack
ar: قطع اتصال Jetpack

en: Disconnecting is not possible while in staging mode.<br /><a href="%s" target="_blank">Learn more about how staging sites work</a>.
ar: يتعذر قطع الاتصال في وضع التدريج.<br /><a href="%s" target="_blank">معرفة المزيد عن كيفية عمل مواقع التدريج</a>.

en: Dismiss this notice.
ar: إغلاق هذه الملاحظة.

en: Display Header Text
ar: عرض اسم الموقع و سطر الوصف في الترويسة

en: Display WordPress Posts
ar: عرض مقالات WordPress

en: Display a Google+ Badge to connect visitors to your Google+
ar: عرض شارة Google+‎ لتوصيل زائريك بتطبيق Google+‎

en: Display a mini version of your Gravatar Profile
ar: اعرض نسخة مصغرة من ملفك الشخصي في Gravatar

en: Display a photo gallery or slideshow
ar: عرض معرض صور أو عرض شرائح

en: Display all your gallery pictures in a cool mosaic.
ar: عرض كافة الصور كلوحة فسيفسائية رائعة

en: Display an image in your sidebar
ar: عرض صورة في القائمة الجانبية

en: Display an official Twitter Embedded Timeline widget.
ar: إظهار ويدجت الجدول الزمني المدمج الرسمي لتويتر.

en: Display as:
ar: أعرض كـ:

en: Display featured images
ar: عرض الصور المميزة

en: Display higher quality video by default.
ar: عرض فيديو بجودة أعلى افتراضيًا.

en: Display images in full-size carousel slideshow.
ar: إظهار الصور بالحجم الكامل في عرض الشرائح Carousel.

en: Display share menu and allow viewers to embed or download this video
ar: عرض قائمة مشاركة والسماح للعارضين بتضمين هذا الفيديو أو تنزيله

en: Display tag content in all listings.
ar: عرض محتوى العلامة في كل القوائم.

en: Display your books from Goodreads
ar: عرض كتبك في Goodreads

en: Display your location, hours, and contact information.
ar: عرض موقعك والساعات ومعلومات الاتصال.

en: Displays a list of recent posts from another WordPress.com or Jetpack-enabled blog.
ar: عرض قائمة بأحدث المقالات من مدونة WordPress.com أو مدونة أخرى تدعم Jetpack.

en: Do I need to fill this out?
ar: هل يجب أن أقوم بتعبئة هذا النموذج؟

en: Do not allow other users to access my VideoPress library
ar: عدم السماح للمستخدمين الآخرين بالوصول إلى مكتبة VideoPress الخاصة بي

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
ar: فشل النطاق "%1$s" لتوه في اختبار is_usable_domain لأنه نطاق فرعي لوردبرس.كوم.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
ar: فشل النطاق "%1$s" لتوه في اختبار is_usable_domain لأنه فارغ.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
ar: فشل النطاق "%1$s" لتوه في اختبار is_usable_domain لأنه موجود في صفيف محظور.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
ar: فشل النطاق "%1$s" للتو في اختبار is_usable_domain لأنه يستخدم نطاقًا من المستوى العلوي غير صالح.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as its IP `%2$s` is either invalid, or in a reserved or private range.
ar: فشل النطاق "%1$s" للتو في اختبار is_usable_domain لأن عنوان IP  الخاص به "%2$s" إما غير صالح أو في نطاق محجوز أو خاص.

en: Don&#8217;t send this to subscribers
ar: لا ترسل هذا إلى المشتركين

en: Don't show the Reblog button on posts
ar: عدم إظهار زر إعادة التدوين على مقالاتك

en: Double Negatives
ar: السلبيات المزدوجة

en: Download
ar: تحميل

en: Drag and drop available services here.
ar: قم بسحب الخدمات المتوفرة إلى هنا

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
ar: اسحب أي خدمة من الخدمات التي تفضلها لتفعيلها في الصندوق أدناه.

en: Drag up or down
    to re-arrange
ar: سحب للأعلى أو للأسفل
    لإعادة الترتيب

en: Drop down
ar: قائمة منسدلة

en: Drop images to upload
ar: ألق الصور لرفعها

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Each module has an Activate or Deactivate link so you can toggle one individually.
ar: لكل وحدة نمطية رابط "تنشيط" أو "إلغاء التنشيط" حتى تتمكن من التبديل بينهما.

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
ar: وضع علامة بسهولة على كل المقالات باستخدام علامة <a href="%1$s">"مميزة"</a> أو علامة من اختيارك. يدعم القالب الخاص بك حتى %2$s من المقالات في منطقة المحتوى المميزة.

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit CSS
ar: تعديل CSS

en: Edit Comic
ar: عدل كوميك

en: Edit Details
ar: تحرير التفاصيل

en: Edit Menu Item
ar: تحرير العنصر في القائمة

en: Edit Menu Item Label
ar: تحرير تسمية عنصر القائمة

en: Edit Menu Section
ar: تعديل هذا القسم

en: Edit Project
ar: تحرير المشروع

en: Edit Project Tag
ar: تحرير علامة المشروع

en: Edit Project Type
ar: تحرير نوع المشروع

en: Edit Selection...
ar: تعديل التحديد...

en: Edit Testimonial
ar: تحرير الشهادة

en: Edit Your Profile
ar: تعديل الملف الشخصي

en: Edit this new field
ar: تحرير هذا الحقل الجديد

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Email Address:
ar: عنوان البريد الإلكتروني:

en: Email check failed, please try again
ar: فشل التأكد من البريد الإلكتروني، من فضلك أعد المحاولة

en: Email me whenever
ar: راسلني في أي وقت

en: Email notifications
ar: تنبيهات البريد الإلكتروني

en: Email settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Emails will be sent to %s (<a href="%s">Edit</a>)
ar: سيتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني إلى %s (<a href="%s">تحرير</a>)

en: Empty Spam
ar: تفريغ التعليقات المزعجة

en: Enable Jetpack Stats
ar: تمكين إحصاءات Jetpack

en: Enable Portfolio Projects for this site.
ar: تمكين مشروعات Portfolio لهذا الموقع.

en: Enable Post By Email
ar: تفعيل التدوين بواسطة البريد الإلكتروني

en: Enable Testimonials for this site.
ar: تمكين الشهادات لهذا الموقع.

en: Enable auto-updates
ar: تمكين التحديثات التلقائية

en: Enable auto-updates on WordPress.com
ar: تفعيل التحديثات-التلقائية على وردبرس.كوم

en: Enable carousel
ar: تفعيل Carousel

en: Enable excerpts on front page and on archive pages
ar: تفعيل المقتطفات على الصفحة الرئيسية وصفحات الأرشيف

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
ar: تمكين التدقيق في القواعد النحوية التالية وقواعد النمط عند كتابة المواضيع والصفحات:

en: Enabled Services
ar: الخدمات المفعلة

en: English Options
ar: خيارات اللغة الإنكليزية

en: Enter a WordPress.com or Jetpack WordPress site URL.
ar: أدخل عنوان URL لموقع WordPress.com أو Jetpack WordPress.

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
ar: أدخل رابط للأيقونة بقياس 16×16 بيكسل التي تريد استخدامها لهذه الخدمة.

en: Enter the customer's name here
ar: أدخل اسم العميل هنا

en: Enter the menu item's name here
ar: أدخل إسم عنصر القائمة هنا

en: Enter your email address
ar: أكتب بريدك الإلكتروني

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
ar: أدخل بريدك الإلكتروني للإشتراك في هذا الموقع لتستقبل أحدث المواضيع من خلال البريد الإلكتروني.

en: Enter your meta key "content" value to verify your blog with %s
ar: أدخل قيمة "محتوى" مفتاح التعريف الخاصة بك للتحقق من مدونتك باستخدام %s

en: Error Details: %s
ar: تفاصيل الخطأ: %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
ar: خطأ بالخصائص: معرف Jetpack يبدأ بالأرقام. لا تنشر رسالة الخطأ %s على الملأ!

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
ar: خطأ بالخصائص: معرف Jetpack فارغ. لا تنشر رسالة الخطأ %s على الملأ!

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
ar: خطأ بالخصائص: معرف Jetpack ليس قيم فردية. لا تنشر رسالة الخطأ %s على الملأ!

en: Error code: %s
ar: خطأ بالخصائص: %s

en: Error connecting to WordPress.com. Code: %1$s, %2$s
ar: حدث خطأ أثناء الاتصال بوردبرس دوت كوم. الكود: %1$s، %2$s

en: Error in moving to Trash.
ar: خطأ في النقل إلى سلة المحذوفات.

en: Error in restoring from Trash.
ar: خطا باستعادة الملف من سلة المهملات.

en: Error loading profile
ar: هناك خطأ في تحميل الملف الشخصي

en: Error!
ar: خطأ!

en: Error, bad module.
ar: خطأ، الوحدة النمطية غير صحيحة.

en: Error, invalid response data.
ar: خطأ، بيانات الاستجابة غير صالحة.

en: Error: Couldn't create suitable username.
ar: خطأ: تعذر إنشاء اسم مستخدم مناسب.

en: Error: This site's Jetpack connection is currently experiencing problems.
ar: خطأ: اتصال Jetpack الخاص بهذا الموقع يواجه مشاكل حاليًا.

en: Error: please enter a valid email address.
ar: خطأ: رجاءاً تأكد من البريد الإلكتروني.

en: Error: please fill the required fields (name, email).
ar: خطأ: الرجاء كتابة اسمك و بريد الإلكتروني.

en: Example:
ar: مثال:

[ctx: Example: The user is looking at a page, not a post.]
en: Page
ar: الصفحة

en: Excerpts
ar: مقتطفات

en: Expecting an array
ar: توقع صفيف

en: Explain...
ar: إشرح..

en: Export feedback as CSV
ar: تصدير الملاحظات بصيغة CSV

en: Facebook
ar: فيس بوك

en: Facebook Page
ar: صفحة الفيس بوك

en: Facebook Page Plugin
ar: مكون إضافي لصفحة فيسبوك

en: Facebook Page URL
ar: رابط صفحة فيس بوك

en: Facebook Wall
ar: حائط الفيس بوك

en: Failed permissions, please try again.
ar: فشلت الأذونات، يُرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Featured
ar: المميز

en: Featured Content
ar: المحتوى المميز

en: Featured Images
ar: الصور البارزة

en: Feed(s) to Display:
ar: عرض التغذية:

en: Feedback
ar: الرسائل

en: Feedback discarded.
ar: تم تجاهل الملاحظات.

en: Feedback(s) marked as spam
ar: تم تعليم الرسائل كرسائل مزعجة

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Filter Testimonials list
ar: تصفية قائمة التوصيات

en: Filter comics list
ar: تصفية قائمة الرسوم الهزلية

en: Filter menu items list
ar: تصفية قائمة عناصر القائمة

en: Filter projects list
ar: تصفية قائمة المشاريع

en: Find out by disabling all plugins except Jetpack. If the problem persists, it's not a plugin issue. If the problem is solved, turn your plugins on one by one until the problem pops up again – there's the culprit! Let us know, and we'll try to help.
ar: ولمعرفة ذلك من خلال تعطيل جميع الإضافات باستثناء Jetpack. إذا استمرت المشكلة، فهذه ليست مشكلة إضافة. وإذا تم حل المشكلة، قم بتفعيل الإضافات واحدة تلو الآخرى حتى تظهر المشكلة مرة أخرى - هكذا تعرف من هو المتهم! دعنا نعرف وسوف نحاول المساعدة.

en: First option
ar: الخيار الأول

en: First param must be string or empty
ar: يجب أن تكون المعلمة الأولى سلسلة أو فارغة

en: Focal Length
ar: البعد البؤري

en: Follow Blog
ar: متابعة الموقع

en: Follow Comments
ar: متابعة التعليقات

en: Follow me on Twitter
ar: أتبعني على تويتر

en: Follower Settings
ar: إعدادات المتابعين

en: Food Menus
ar: قوائم الطعام

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
ar: على سبيل المثال حار، مفضل، إلخ. <br /> الفصل بين التسميات بفاصلات

en: For more information:
ar: للمزيد من المعلومات:

en: Form builder
ar: صانع النماذج

en: Free formats
ar: تنسيقات حرة

en: From
ar: من

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
ar: الصفحة الرئيسية، صفحات الأرشيف، ونتائج البحث

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Full management mode is off for this site.
ar: تم إيقاف تشغيل وضع الإدارة الكاملة لهذا الموقع.

en: Gallery
ar: معرض

en: Get an API Key
ar: احصل على مفتاح واجهة برمجة التطبيقات

en: Get started managing your Multisite install of Jetpack by connecting.
ar: البدء في إدارة تثبيت Jetpack لتعدد المواقع عن طريق الاتصال.

en: Get started with Jetpack Multisite
ar: بدء استخدام تعدد مواقع Jetpack

en: Go to WordPress.com
ar: انتقل إلى وردبرس.كوم

en: Go to WordPress.com to enable auto-updates for plugins
ar: انتقل الى وردبرس.كوم لتفعيل التحديثات التلقائية للإضافات

en: Go to WordPress.com to try these features
ar: انتقل إلى وردبرس.كوم لتجربة هذه الميزات

en: Goodreads numeric user ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
ar: معرف مستخدم Goodreads الرقمي <a href="%s" target="_blank">(الإرشادات)</a>:

en: Google
ar: قوقل

en: Google+ Badge
ar: شارة Google+‎

en: Google+ URL
ar: رابط جوجل بلس

en: Gravatar Hovercards
ar: بطاقات Gravatar

en: Gravatar Profile
ar: الملف الشخصي لـ Gravatar

en: Green
ar: أخضر

en: Greeting Text
ar: نص التحية

en: Have feedback on Jetpack?
ar: لديك اقتراح لJetpack؟

en: Height
ar: ارتفاع

en: Height:
ar: الإرتفاع:

en: Here are your whitelisted IPs:
ar: فيما يلي عناوين IP الموجودة ضمن قائمة السماح:

en: Here&#8217;s what your form will look like
ar: هذا هو شكل النموذج النهائي

en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
ar: مرحباً,
    
    لقد تمت دعوتك للإنضمام إلى '%1$s' في
    %2$s كـ %3$s.
    
    يرجى النقر على الرابط التالي لتأكيد الدعوة:
    %4$s

en: Hidden Verbs
ar: أفعال مخفية

en: Hide
ar: إخفاء

en: Hide all featured images
ar: إخفاء كل الصور المميزة

en: Hide related content after posts
ar: إخفاء المحتوى المتعلق بعد التدوينات

en: Hide tag from displaying in post meta and tag clouds.
ar: إخفاء الوسم من الظهور في بيانات الموضوع وسحابة الوسوم.

en: Hide the stats smiley face image.
ar: إخفاء الإحصائيات لصورة وجه الابتسامة.

en: Home
ar: الرئيسية

en: Hours & Info
ar: الساعات والمعلومات

en: Hours:
ar: الساعات:

en: How does this work?
ar: كيف يعمل هذا؟

en: Howdy.
    
    You recently followed one of my posts. This means you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
ar: مرحبا
    
    لقد تابعت مؤخراً واحداً من مواضيعي. هذا يعني بأنك سوف تتلقى بريداً إلكترونياً عند كتابة تعليق جديد.
    
    للتفعيل، اضغط فوق تأكيد أدناه. إذا كنت تعتقد بأن هذا خطأ، تجاهل هذه الرسالة ولن نزعجك مرة أخرى.

en: Howdy.
    
    You recently followed this blog's posts. This means you will receive each new post by email.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
ar: مرحبا
    
    لقد تابعت مؤخراً موضوعاً من مواضيعي. هذا يعني بأنك سوف تتلقى كل موضوع جديد عن طريق البريد الإلكتروني.
    
    للتفعيل، اضغط فوق تأكيد أدناه. إذا كنت تعتقد بأن هذا خطأ، تجاهل هذه الرسالة ولن نزعجك مرة أخرى.

en: I Need Support
ar: أحتاج الدعم

en: IP Address:
ar: عنوان الأيبي IP

en: IPv4 and IPv6 are acceptable. <br />To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
ar: تُقبل عناوين IPv4 و IPv6. <br />لتحديد نطاق، أدخل القيمة المنخفضة والقيمة المرتفعة مفصولًا بينهما بشرطة. مثال: 12.12.12.1-12.12.12.100

en: Icon
ar: أيقونة

en: Icon + text
ar: أيقونة + نص

en: Icon URL
ar: رابط الأيقونة

en: Icon only
ar: الأيقونة فقط

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
ar: تحديد الكلمات والعبارات لتجاهلها عند التدقيق اللغوي في مواضيعك وصفحاتك:

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
ar: إذا كانت فارغة، فسنحاول تحديد حجم الصورة.

en: If it's not by itself, a theme or plugin is displaying extra characters. Try steps 2 and 3.
ar: إذا لم يكن بحد ذاته، قالب أو إضافة يظهر أحرف إضافية. حاول الخطوتين 2 و 3.

en: If none of these help you find a solution, <a href="%s">click here to contact Jetpack support</a>. Tell us as much as you can about the issue and what steps you've tried to resolve it, and one of our Happiness Engineers will be in touch to help.
ar: إذا لم تساعدك أي من هذه الحلول على إيجاد حل، <a href="%s">فانقر هنا للاتصال بدعم Jetpack</a>. أخبرنا قدر استطاعتك عن المشكلة والخطوات التي جربتها لحلها وسيسعد أحد مهندسينا أن يتواصل معك بشأنها.

en: If this solves the problem, something in your theme is probably broken – let the theme's author know.
ar: إذا حَلَّ هذا الأمر المشكلة، فربما يكون هناك خلل في قالبك - لذا، أخبر منشئ القالب بالأمر.

en: If you don't have a WordPress.com account yet, you can sign up for free in just a few seconds.
ar: إن لم يكن لديك حساب WordPress.com بعد، يمكنك التسجيل مجاناً في بضعة ثواني.

en: If you get a 404 message, contact your web host. Their security may block XMLRPC.
ar: إذا ظهرت رسالة الخطأ 404، اتصل بمستضيفك. قد تكون حمايتهم قد حظرت XMLRPC.

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating %s (the default WordPress theme).
ar: إذا كانت مشكلتك غير معروفة أو حدثت بسبب مكون إضافي، فحاول تفعيل%s (قالب وردبرس الافتراضي).

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating the default WordPress theme.
ar: إذا كانت مشكلتك غير معروفة أو حدثت بسبب مكون إضافي، فحاول تفعيل قالب وردبرس الافتراضي.

en: Ignore all
ar: تجاهل الكل

en: Ignore always
ar: التجاهل دائماً

en: Ignore suggestion
ar: تجاهل اقتراح

en: Ignored Phrases
ar: تجاهل العبارات

en: Image
ar: صورة

en: Image Alignment:
ar: محاذاة الصورة:

en: Image Color:
ar: لون الصورة:

en: Image Gallery Carousel
ar: صورة معرض صور Carousel

en: Image Gallery Slideshow
ar: عرض شرائح معرض الصور

en: Image Grid
ar: شبكة صور

en: Image Link
ar: رابط صورة

en: Image List
ar: قائمة صور

en: Image Settings:
ar: إعدادات الصورة

en: Image Size:
ar: حجم الصورة:

en: Image URL:
ar: رابط الصورة:

en: Image title:
ar: عنوان الصورة:

en: Image to be cropped
ar: الصورة التي سيتم قصها

en: Images
ar: صور

en: Images:
ar: الصور:

en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via site URL lacking a dot (e.g. http://localhost).
ar: في <a href="%s" target="_blank">وضع التطوير</a>، من خلال عنوان URL للموقع الذي يفتقد إلى نقطة (على سبيل المثال http://localhost).

en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the JETPACK_DEV_DEBUG constant being defined in wp-config.php or elsewhere.
ar: في <a href="%s" target="_blank">وضع التطوير</a>، من خلال ثابت JETPACK_DEV_DEBUG الذي يتم تعريفه في wp-config.php أو في مكان آخر.

en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the jetpack_development_mode filter.
ar: في <a href="%s" target="_blank">وضع التطوير</a>، من خلال عامل تصفية jetpack_development_mode.

en: Inactive
ar: غير مفعل

en: Include this CSS in the Mobile Theme
ar: تضمين ملف CSS هذا على قالب الموبايل

en: Information about this blog is currently being retrieved.
ar: جارٍ الآن استرجاع معلومات حول هذه المدونة.

en: Insert Video
ar: إدراج فيديو

[ctx: Instructions on how to whitelist IP ranges - low_range/high_range should be translated.]
en: You can save a range of IPs {low_range}-{high_range}. No spaces allowed.  (example: 1.1.1.1-2.2.2.2)
ar: يمكنك حفظ نطاق عناوين IP {low_range}-{high_range}. لا يُسمح بمسافات. (مثال: 1.1.1.1-2.2.2.2)

en: Introduction text sent when someone follows a post on your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
ar: مقدمة لنص الإرسال عندما يقوم أحد الأشخاص بمتابعة موضوع على موقعك. (الموقع وتفاصيل التأكيد ستضاف تلقائياً.)

en: Introduction text sent when someone follows your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
ar: مقدمة لنص الإرسال عندما يقوم أحد الأشخاص بمتابعة موقعك. (الموقع وتفاصيل التأكيد ستضاف تلقائياً.)

en: Invalid JSON
ar: JSON غير صالح

en: Invalid User ID, please verify and re-enter your Goodreads numeric user ID.
ar: معرف المستخدم غير صالح، يرجى التحقق وإعادة إدخال معرف مستخدم Goodreads الرقمي.

en: Invalid or expired nonce.
ar: الغرض غير صالح أو منتهي الصلاحية.

en: Invalid remote response.
ar: استجابة عن بُعد غير صالحة.

en: Invalid request
ar: طلب خاطئ

en: Invalid security token.
ar: الرمز الأمني غير صالح.

en: Invalid site information returned from remote.
ar: تم إرجاع معلومات موقع غير صالحة من خادم بعيد.

en: Is this site private?
ar: هل هذا الموقع خاص؟

en: It looks like your Facebook URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
ar: يبدو وكأنه يتم تكوين رابط  الفيس بوك بشكل غير صحيح. يرجى التحقق من ذلك في ضبط <a href="%s">إعدادات المربع الجانبي</a>.

en: It looks like your Google+ URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
ar: يبدو أن عنوان URL الخاص بتطبيق Google+‎ تم تهيئته بشكل غير صحيح. يرجى التحقق منه في <a href="%s">إعدادات المربع الجانبي الخاصة بك</a>.

en: It looks like your site can not communicate properly with Jetpack.
ar: يبدو أن موقعك لا يستطيع الاتصال بشكل مناسب مع Jetpack.

en: It may be caused by one of these issues, which you can diagnose yourself:
ar: قد يكون سببه واحدة من هذه المشكلات التي يمكنك تشخيصها بنفسك:

en: It's ready to bring awesome, WordPress.com cloud-powered features to your site.
ar: جاهز للانطلاق نحو ميزات مذهلة تعمل بسحابة WordPress.com على موقعك.

en: Items on your restaurant's menu
ar: العناصر الموجودة في قائمة المطعم

en: Jargon
ar: اللهجة الغريبة

en: Jetpack Debugging Center
ar: مركز تصحيح الأخطاء

en: Jetpack FAQ
ar: الأسئلة الشائعة عن Jetpack

en: Jetpack Network Settings Updated!
ar: تم تحديث إعدادات شبكة Jetpack!

en: Jetpack Plugin Version
ar: إصدار إضافة Jetpack

en: Jetpack Primary User
ar: مستخدم Jetpack الرئيسي

en: Jetpack Settings
ar: إعدادات Jetpack

en: Jetpack Sites
ar: مواقع Jetpack

en: Jetpack Subscriptions Settings
ar: إعدادات الاشتراكات في Jetpack

en: Jetpack Subscriptions:
ar: اشتراكات Jetpack:

en: Jetpack Support
ar: الدعم الفني لخدمة Jetpack

en: Jetpack by WordPress.com
ar: خدمة Jetpack من WordPress.com

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
ar[0]: يحتوي Jetpack على أحدث نسخة من أقدم إضافة %l.
ar[1]: يحتوي Jetpack على أحدث نسخة من أقدم إضافة %l.
ar[2]: يحتوي Jetpack على أحدث نسخة من أقدم إضافة %l.
ar[3]: يحتوي Jetpack على أحدث نسخة من أقدم إضافة %l.
ar[4]: يحتوي Jetpack على أحدث نسخة من أقدم إضافة %l.
ar[5]: يحتوي Jetpack على أحدث نسخة من أقدم إضافة %l.

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
ar: Jetpack يتضمن آخر إصدار قديم من إضافة &#8220;%1$s&#8221;.

en: Jetpack has been successfully disconnected.
ar: اتصلت Jetpack بنجاح.

en: Jetpack is currently connected to WordPress.com
ar: إن Jetpack متصلة حالياً بـ WordPress.com

en: Jetpack is installed!
ar: تم تثبيب Jetpack!

en: Jetpack is network activated and notices can not be dismissed.
ar: Jetpack منشط على الشبكة والملاحظات لا يمكن استبعادها.

en: Jetpack is not currently connected to WordPress.com
ar: إن Jetpack غير متصلة حالياً بـ WordPress.com

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
ar: إن إضافة Jetpackتتطلب ووردبريس الإصدار %sأو الأحدث.

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
ar: يقوم Jetpack بشحن موقعك بالقوة الرائعة من الخدمات السحابية من موقع WordPress.com

en: Jetpack's Carousel has been disabled, because another plugin or your theme is overriding the [gallery] shortcode.
ar: تم تعطيل Jetpack's Carousel بسبب إلغاء إضافة أو قالب آخر لرمز المعرض [gallery].

en: Join %s other subscriber | Join %s other subscribers
ar[0]: انضم مع %s مشترك
ar[1]: انضم مع مشترك %s
ar[2]: انضم مع %s مشتركين
ar[3]: انضم مع %s مشتركين
ar[4]: انضم مع %s مشترك
ar[5]: انضم مع %s مشترك

en: Jump to:
ar: الانتقال إلى:

[ctx: Jumpstart Description]
en: Adds a button to your post and page editors, allowing you to build simple forms to help visitors stay in touch.
ar: يضيف زرًا إلى برامج تحرير المقالات والصفحات؛ مما يتيح لك إنشاء نماذج بسيطة لمساعدة الزوار في البقاء على اتصال.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Brings your photos and images to life as full-size, easily navigable galleries.
ar: يعيد إلى صورك وصورك الفوتوغرافية الحياة من جديد بحجمها الكامل ويسهل من التنقل عبر معارض الصور.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Give visitors two easy subscription options — while commenting, or via a separate email subscription widget you can display.
ar: قدم للزائرين خياري اشتراك سهلين - أثناء التعليق، أو من خلال مربع جانبي منفصل يمكنك عرضه للاشتراك بالبريد الإلكتروني.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Helps you remotely manage plugins, turn on automated updates, and more from <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a>.
ar: يساعدك في إدارة الإضافات عن بعد وتشغيل التحديثات التلقائية والمزيد من <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">وردبرس.كوم</a>.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Keep visitors engaged on your blog by highlighting relevant and new content at the bottom of each published post.
ar: يجذب الزوار للمشاركة في مدونتك عن طريق تمييز المحتوى الجديد ذي الصلة أسفل كل من المقالات المنشورة.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Let commenters link their profiles to their Gravatar accounts, making it easy for your visitors to learn more about your community.
ar: يتيح للمعلقين ربط ملفاتهم التعريفية بحسابات جرافاتار؛ مما يسهل من تعلم الزوار المزيد عن مجتمعك.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Lets you log in to all your Jetpack-enabled sites with one click using your WordPress.com account.
ar: يتيح لك تسجيل الدخول إلى كل المواقع التي تدعم Jetpack بنقرة واحدة باستخدام حساب وردبرس.كوم الخاص بك.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Mirrors and serves your images from our free and fast image CDN, improving your site’s performance with no additional load on your servers.
ar: يعكس صورك ويخدمها من CDN الخاص بالصور المجاني والسريع؛ مما يحسن من مستوى أداء موقعك من دون حمل إضافي على الخوادم.

en: Just one more step before you can manage your site from WordPress.com! Click the button below and you will be good to go.
ar: لا توجد إلا خطوة واحدة أخرى قبل التمكن من إدارة موقعك من وردبرس.كوم! انقر فوق الزر التالي وستتمكن من الانتقال.

en: Just one more step before your menus can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing your menus with our newly-redesigned user interface.
ar: لا توجد إلا خطوة واحدة أخرى قبل التمكن من إدارة قوائمك بوردبرس.كوم. انقر فوق الزر التالي وستتمكن من إدارة قوائمك بواجهة المستخدم المعاد تصميمها حديثًا.

en: Just one more step before your plugins can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing all of your plugins in one place.
ar: لا توجد إلا خطوة واحدة أخرى قبل التمكن من إدارة إضافاتك بوردبرس.كوم. انقر فوق الزر التالي وستتمكن من إدارة جميع إضافاتك في مكان واحد.

en: Just one more step before your site can be secured by Jetpack and WordPress.com. Click the button below and you'll be safe and secure.
ar: لا توجد إلا خطوة واحدة أخرى قبل أن يُؤمَّن موقعك بواسطة Jetpack ووردبرس.كوم. انقر فوق الزر التالي وستصبح في أمان.

en: Just one more step before your themes can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing your themes with our newly-redesigned user interface.
ar: لا توجد إلا خطوة واحدة أخرى قبل التمكن من إدارة قوالبك بوردبرس.كوم. انقر فوق الزر التالي وستتمكن من إدارة قوالبك بواجهة المستخدم المعاد تصميمها حديثًا.

en: Label
ar: العلامة

[ctx: Label for HTML form "Email" field in contact form builder]
en: Email
ar: البريد الإلكتروني

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: Label for HTML form "URL/Website" field in contact form builder]
en: Website
ar: الموقع

[ctx: Label for an option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Option
ar: الخيار

[ctx: Label for the set of options to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Options
ar: خيارات

[ctx: Label to drag HTML form fields around to change their order in contact form builder]
en: move
ar: تحريك

en: Labels
ar: التسميات

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
ar: التسميات: <small>حار، مفضل، إلخ. <em>الفصل بين الأعمدة بفاصلات</em></small>

en: Landscape
ar: صور الطبيعة

en: Language
ar: اللغة

en: Large
ar: كبير

en: Large Blog Image
ar: صورة المدونة الكبيرة

en: Last Modified
ar: آخر تعديل

en: Last Updated
ar: آخر تحديث

en: Layout
ar: التخطيط

en: Layout Options:
ar: خيارات التخطيط:

en: Learn More
ar: تعلم المزيد

en: Learn about what being the Primary User means.
ar: تعرف على ما يعنيه المستخدم الرئيسي.

en: Learn more
ar: تعرف على المزيد

en: Learn more about Markdown.
ar: معرفة المزيد عن التمييز.

en: Leave a Reply
ar: اترك رد

en: Leave a Reply to %s
ar: اترك رداً على %s

en: Leave a reply
ar: أضف تعليق

en: Left
ar: يسار

en: Let Jetpack deliver your images optimized and faster than ever.
ar: دع Jetpack يقوم بتوصيل صورك بشكل محسّن وأسرع من أي وقت مضى.

en: Let us know your name.
ar: دعنا نعرف اسمك.

en: Light
ar: خفيف

en: Like
ar: إعجاب

en: Like this:
ar: معجب بهذه:

en: Likes
ar: الإعجابات

en: Likes Notifications
ar: تنبيهات الإعجابات

en: Likes and Shares
ar: الإعجابات والمشاركات

en: Limit must be greater than or equal to 0.
ar: يجب أن يكون الحد أكبر من أو يساوي 0.

en: Link Color (hex):
ar: لون الرابط (ست عشري):

en: Link To:
ar: رابط إلى:

en: Link URL (when the image is clicked):
ar: رابط للصورة (في حال تم الضغط على الصورة):

en: Link account with WordPress.com
ar: ربط الحساب بموقع WordPress.com

[ctx: Link to edit an HTML form field in contact form builder]
en: edit
ar: تحرير

en: Link your account
ar: ربط حسابك

en: Link your account to WordPress.com
ar: ربط حسابك بـ WordPress.com

en: Links to services that you use across the web.
ar: روابط للخدمات التي تستخدمها على شبكة الإنترنت.

en: Links to your blog's RSS feeds
ar: روابط موقعك لتغذية RSS

en: Links to your websites, blogs, or any other sites that help describe who you are.
ar: روابط مواقعك، مدوناتك، أو أي مواقع أخرى تساعد في التعريف بنفسك.

en: Live Preview
ar: مشاهدة حية

en: Load your <a href="%s">XMLRPC file</a>. It should say “XML-RPC server accepts POST requests only.” on a line by itself.
ar: تحميل <a href="%s">XMLRPC ملف</a>. ينبغي أن نقول بأن "خادم XML-RPC يقبل طلبات الموضوع فقط." على سطر منفرد.

en: Loading &hellip;
ar: تحميل &hellip;

en: Loading Comments...
ar: تحميل التعليقات...

en: Loading video...
ar: تحميل الفيديو...

en: Loading&hellip;
ar: جاري التحميل&hellip;

en: Loading...
ar: تحميل...

en: Location of the Ogg video file.
ar: موقع ملف فيديو الـ Ogg.

en: Log in with WordPress.com
ar: تسجيل دخول باستخدام WordPress.com

en: Logged In
ar: تم الدخول

en: Logged Out
ar: تسجيل الخروج

en: Login Blocked by Jetpack
ar: حُظر تسجيل الدخول بواسطة Jetpack

en: Logo
ar: الشعار

en: Lunch: 11am - 2pm 
    Dinner: M-Th 5pm - 11pm, Fri-Sat:5pm - 1am
ar: الغداء: 11 ص - 2 م 
    العشاء: الاثنين-الخميس 5 م - 11 م، الجمعة-السبت: 5 م - 1 ص

en: Main Sidebar
ar: القائمة الجانبية الرئيسية

en: Make sure to add your most frequently used IP addresses as they can change between your home, office or other locations. Removing an IP address from the list below will remove it from your whitelist.
ar: تأكد من إضافة عناوين IP المستخدمة بكثرة لأنها قد تتغير فيما بين منزلك ومكتبك والمواقع الأخرى. ستؤدي إزالة عنوان IP من القائمة أدناه إلى إزالته من قائمة السماح لديك.

en: Make this connection available to all users of this blog?
ar: جعل هذا الاتصال متاحاً لكافة زوار موقعك؟

en: Manage Your Menus
ar: إدارة قوائمك

en: Manage Your Plugins
ar: إدارة إضافاتك

en: Manage Your Security Settings
ar: إدارة إعدادات الأمان الخاصة بك

en: Manage Your Site
ar: إدارة موقعك

en: Manage Your Themes
ar: إدارة قوالبك

en: Manage has been activated for you!
ar: تم تفعيل الإدارة لك!

en: Manage your email preferences.
ar: قم بإدارة تفضيلات بريدك الإلكتروني.

en: Manage your multiple Jetpack sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
ar: إدارة عدة مواقع Jetpack من لوحة معلومات مركزية في wordpress.com/sites. <a href="%s" target="_blank">اعرف المزيد</a>.

en: Mark as Spam
ar: وضع علامة إزعاج

en: Mark this message as NOT spam
ar: تعليم هذه الرسالة بأنها ليست مزعجة

en: Mark this message as spam
ar: تعليم هذه الرسالة كرسالة مزعجة

en: Markdown
ar: الضبط

en: Markdown content
ar: تمييز المحتوى

en: Match by Email
ar: مطابقة بالبريد الإلكتروني

en: Maximum number of posts to show (no more than 10):
ar: العدد الأعظمي لإظهار المواضيع (ليس أكثر من 10):

en: Media
ar: وسائط

en: Media File
ar: ملف الوسائط

en: Media Width:
ar: عرض الوسائط:

en: Medium
ar: متوسط

en: Menu
ar: القائمة

en: Menu Item
ar: النص ...

en: Menu Item Label
ar: تسمية عنصر القائمة

en: Menu Item Labels
ar: تسميات عناصر القائمة

en: Menu Items
ar: عناصر القائمة

en: Menu Items re-ordered.
ar: تمت إعادة ترتيب عناصر القائمة.

en: Menu Section
ar: مقطع القائمة

en: Menu Sections
ar: مقاطع القائمة

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ar: تم تحديث مسودة عنصر القائمة. <a target="_blank" href="%s">معاينة العنصر</a>

en: Menu item label list navigation
ar: التنقل في قائمة تسميات عناصر القائمة

en: Menu item labels list
ar: قائمة تسميات عناصر القائمة

en: Menu item list navigation
ar: التنقل في قائمة عناصر القائمة

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
ar: تم نشر عنصر القائمة. <a href="%s">عرض العنصر</a>

en: Menu item restored to revision from %s
ar: تمت استعادة عنصر القائمة إلى المراجعة من %s

en: Menu item saved.
ar: تم حفظ عنصر القائمة.

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
ar: تمت جدولة عنصر القائمة لـ: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة العنصر</a>

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ar: تم إرسال عنصر القائمة. <a target="_blank" href="%s">معاينة العنصر</a>

en: Menu item updated.
ar: تم تحديث عنصر القائمة.

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
ar: تم تحديث عنصر القائمة. <a href="%s">عرض العنصر</a>

en: Menu items list
ar: قائمة عناصر القائمة

en: Menu section list
ar: قائمة مقاطع القائمة

en: Menu section list navigation
ar: التنقل في قائمة مقاطع القائمة

en: Message
ar: رسالة

en: Message Sent
ar: تم إرسال الرسالة

en: Messages
ar: الرسائل

en: Metadata
ar: بيانات التعريف

en: Missed schedule
ar: جدول مفقود

en: Missing attachment ID.
ar: رقم المرفق مفقود.

en: Missing target blog ID.
ar: رقم المدونة الهدف مفقود.

en: Missing target post ID.
ar: رقم الموضوع الهدف مفقود.

en: Mobile App Promos
ar: ترويجات تطبيق الموبايل

en: Mobile Apps
ar: تطبيق الموبايل

en: Mobile-compatible:
ar: توافق الهاتف المحمول:

en: Mode:
ar: النمط:

[ctx: Module Description]
en: Add a site icon to your site.
ar: أضفْ أيقونة الموقع إلى موقعك.

[ctx: Module Description]
en: Add images, Twitter streams, your site’s RSS links, and more to your sidebar.
ar: إضافة الصور وتدفقات Twitter وروابط RSS على موقعك وغيرها إلى الشريط الجانبي لديك.

[ctx: Module Description]
en: Add support for infinite scroll to your theme.
ar: إضافة الدعم للتمرير اللانهائي وصولاً إلى القالب الخاص بك.

[ctx: Module Description]
en: Allow applications to securely access your content through the cloud.
ar: السماح للتطبيقات بالوصول بأمان إلى محتواك من خلال السحابة.

[ctx: Module Description]
en: Allow users to subscribe to your posts and comments and receive notifications via email.
ar: السماح للمستخدمين بالاشتراك في مقالاتك وتعليقاتك واستلام تنبيهات عبر البريد الإلكتروني.

[ctx: Module Description]
en: Automatically promote content.
ar: ترويج المحتوى تلقائيًا.

[ctx: Module Description]
en: Check your spelling, style, and grammar with the After the Deadline proofreading service.
ar: تحقق من الإملاء والأسلوب والقواعد النحوية باستخدام خدمة التدقيق اللغوي After the Deadline.

[ctx: Module Description]
en: Collect traffic stats and insights.
ar: جمع إحصاءات المرور والرؤى.

[ctx: Module Description]
en: Creates sitemaps to allow your site to be easily indexed by search engines.
ar: تقوم بإنشاء خرائط موقع للسماح بفهرسة الموقع الخاص بك بسهولة من قبل محركات البحث.

[ctx: Module Description]
en: Customize your site’s CSS without modifying your theme.
ar: تخصيص CSS لموقعك دون تعديل القالب.

[ctx: Module Description]
en: Daily or real-time backups.
ar: نسخ احتياطية يومية أو فورية.

[ctx: Module Description]
en: Display similar content.
ar: عرض المحتوى المشابه.

[ctx: Module Description]
en: Display your image galleries in a variety of sleek, graphic arrangements.
ar: عرض معارض صورك بمجموعة متنوعة من الترتيبات الرسومية الأنيقة.

[ctx: Module Description]
en: Embed content from YouTube, Vimeo, SlideShare, and more, no coding necessary.
ar: تضمين المحتوى من YouTube وVimeo وSlideShare وغيرها، لا يلزم وجود أي ترميز.

[ctx: Module Description]
en: Enable WP.me-powered shortlinks for all posts and pages.
ar: تضمين روابط مختصرة تعمل بواسطة WP.me لجميع المقالات والصفحات.

[ctx: Module Description]
en: Enable pop-up business cards over commenters’ Gravatars.
ar: تمكين بطاقة العمل المنبثقة عبر الصور الكرتونية المعروفة عالميًا (جرافاتار) للمعلقين.

[ctx: Module Description]
en: Give visitors an easy way to show their appreciation for your content.
ar: منح الزائرين طريقة سهلة لإظهار إعجابهم بالمحتوى الخاص بك.

[ctx: Module Description]
en: Increase reach and traffic.
ar: زيادة كل وصول مرور.

[ctx: Module Description]
en: Insert a contact form anywhere on your site.
ar: إدراج نموذج جهة اتصال في أي مكان على موقعك.

[ctx: Module Description]
en: Let readers comment with WordPress.com, Twitter, Facebook, or Google+ accounts.
ar: السماح للقراء بالتعليق باستخدام حسابات WordPress.com أو Twitter أو Facebook أو Google+‎.

[ctx: Module Description]
en: Manage all your sites from a centralized place, https://wordpress.com/sites.
ar: إدارة كل المواقع الخاصة بك من مكان مركزي، https://wordpress.com/sites.

[ctx: Module Description]
en: Optimize your site with a mobile-friendly theme for smartphones.
ar: طوِّر موقعك باستخدام قالب متوافق مع الهواتف المحمولة للهواتف الذكية.

[ctx: Module Description]
en: Organize and display different types of content on your site, separate from posts and pages.
ar: تنظيم أنواع المحتوى المختلفة وعرضها على موقعك، بعيدًا عن المقالات والصفحات.

[ctx: Module Description]
en: Prevent brute force attacks.
ar: مجابهة هجمات القوة الغاشمة.

[ctx: Module Description]
en: Publish posts by email, using any device and email client.
ar: نشر مقالات عبر البريد الإلكتروني باستخدام أي جهاز وعميل بريد إلكتروني.

[ctx: Module Description]
en: Receive notification of site activity via the admin toolbar and your Mobile devices.
ar: استلام تنبيه بنشاط الموقع عبر شريط أدوات المسؤول وأجهزتك المحمولة.

[ctx: Module Description]
en: Reports on site downtime.
ar: الإبلاغ عن توقفات الموقع.

[ctx: Module Description]
en: Search your entire database from a single field in your Dashboard.
ar: بحث في قاعدة البيانات بأكملها من حقل واحد في لوحة التحكم الخاصة بك.

[ctx: Module Description]
en: Secure user authentication.
ar: مصادقة المستخدم الآمنة.

[ctx: Module Description]
en: Specify which widgets appear on which pages of your site.
ar: تحديد أي مربعات جانبية تظهر على أي صفحات في موقعك.

[ctx: Module Description]
en: Speed up images and photos.
ar: تسريع الصور والصور الفوتوغرافية.

[ctx: Module Description]
en: Transform standard image galleries into full-screen slideshows.
ar: تحويل معارض الصور القياسية إلى عروض شرائح بملء الشاشة.

[ctx: Module Description]
en: Upload and embed videos right on your site. (Subscription required.)
ar: حمِّل مقاطع الفيديو وضمِّنها إلى موقعك. (يلزم الاشتراك.)

[ctx: Module Description]
en: Use LaTeX markup language in posts and pages for complex equations and other geekery.
ar: استخدام لغة تمييز LaTeX في المقالات والصفحات للمعادلات المركبة والتركيبات الأخرى.

[ctx: Module Description]
en: Verify your site or domain with Google Search Console, Pinterest, and others.
ar: التحقق من موقعك باستخدام Google Search Console أو Pinterest وغيرهما.

[ctx: Module Description]
en: Visitors can share your content.
ar: يمكن للزائرين مشاركة المحتوى لديك.

[ctx: Module Description]
en: Write posts or pages in plain-text Markdown syntax.
ar: كتابة المقالات أو الصفحات بصياغة مبسطة بنص عادي.

[ctx: Module Name]
en: Beautiful Math
ar: الرياضيات الجميلة

[ctx: Module Name]
en: Carousel
ar: دائري

[ctx: Module Name]
en: Comments
ar: التعليقات

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
ar: نموذج جهة الاتصال

[ctx: Module Name]
en: Custom CSS
ar: CSS مخصصة

[ctx: Module Name]
en: Custom Content Types
ar: أنواع المحتويات الخاصة

[ctx: Module Name]
en: Data Backups
ar: النسخ الاحتياطية للبيانات

[ctx: Module Name]
en: Enhanced Distribution
ar: التوزيع المحسن

[ctx: Module Name]
en: Extra Sidebar Widgets
ar: مربعات جانبية إضافية بالشريط الجانبي

[ctx: Module Name]
en: Gravatar Hovercards
ar: بطاقات تمرير الصور الكرتونية المعروفة عالميًا (جرافاتار)

[ctx: Module Name]
en: Infinite Scroll
ar: تمرير لانهائي

[ctx: Module Name]
en: JSON API
ar: واجهة برمجة تطبيقات JSON

[ctx: Module Name]
en: Likes
ar: الإعجابات

[ctx: Module Name]
en: Manage
ar: إدارة

[ctx: Module Name]
en: Markdown
ar: الضبط

[ctx: Module Name]
en: Mobile Theme
ar: قالب المحمول

[ctx: Module Name]
en: Monitor
ar: المراقبة

[ctx: Module Name]
en: Notifications
ar: التنبيهات

[ctx: Module Name]
en: Omnisearch
ar: بحث عام

[ctx: Module Name]
en: Photon
ar: الفوتون

[ctx: Module Name]
en: Post by Email
ar: الإرسال بالبريد الإلكتروني

[ctx: Module Name]
en: Protect
ar: المستخدم

[ctx: Module Name]
en: Publicize
ar: نشر عام

[ctx: Module Name]
en: Related Posts
ar: المقالات ذات الصلة

[ctx: Module Name]
en: Sharing
ar: مشاركة

[ctx: Module Name]
en: Shortcode Embeds
ar: تضمين الكود

[ctx: Module Name]
en: Single Sign On
ar: تسجيل الدخول الموحد

[ctx: Module Name]
en: Site Icon
ar: أيقونة الموقع

[ctx: Module Name]
en: Site Stats
ar: إحصائيات الموقع

[ctx: Module Name]
en: Site Verification
ar: التحقق من الموقع

[ctx: Module Name]
en: Sitemaps
ar: خرائط الموقع

[ctx: Module Name]
en: Spelling and Grammar
ar: التدقيق الإملائي والنحوي

[ctx: Module Name]
en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

[ctx: Module Name]
en: Tiled Galleries
ar: المعارض المتجانبة

[ctx: Module Name]
en: WP.me Shortlinks
ar: روابط WP.me القصيرة

[ctx: Module Name]
en: Widget Visibility
ar: رؤية المربع الجانبي

[ctx: Module Tag]
en: Appearance
ar: المظهر

[ctx: Module Tag]
en: Centralized Management
ar: إدارة مركزية

[ctx: Module Tag]
en: Developers
ar: المطورون

[ctx: Module Tag]
en: Mobile
ar: الموبايل

[ctx: Module Tag]
en: Other
ar: غير ذلك

[ctx: Module Tag]
en: Photos and Videos
ar: الصور والفيديو

[ctx: Module Tag]
en: Recommended
ar: مستحسن

[ctx: Module Tag]
en: Site Stats
ar: إحصائيات الموقع

[ctx: Module Tag]
en: Social
ar: اجتماعي

[ctx: Module Tag]
en: Traffic
ar: المرور

[ctx: Module Tag]
en: Writing
ar: الكتابة

en: Module not found: `%s`.
ar: لم يتم العثور على الوحدة النمطية: `%s`.

en: Modules reset to default.
ar: تمت إعادة تعيين الوحدات النمطية إلى القيمة الافتراضية.

en: Monthly Archives: %s
ar: الأرشيف الشهري: %s

en: Monthly archives
ar: الأرشيف الشهري

en: More
ar: المزيد

en: More information
ar: المزيد من المعلومات

en: More information on using Publicize.
ar: المزيد من المعلومات حول استخدام خدمة النشر.

en: Move menu section down
ar: نقل مقطع القائمة لأسفل

en: Move menu section up
ar: نقل مقطع القائمة لأعلى

en: My Jetpack
ar: Jetpack الخاص بي

en: My Tweets
ar: تغريداتي

en: Name
ar: الاسم

en: Network Settings
ar: إعدادات الشبكة

en: New Comic
ar: كوميك جديد

en: New Menu Item
ar: عنصر قائمة جديد

en: New Menu Item Label Name
ar: اسم تسمية عنصر القائمة الجديدة

en: New Menu Sections Name
ar: اسم مقاطع القائمة الجديدة

en: New Project
ar: مشروع جديد

en: New Project Tag Name
ar: اسم علامة المشروع الجديدة

en: New Project Type Name
ar: اسم نوع المشروع الجديد

en: New Row
ar: صف جديد

en: New Testimonial
ar: شهادة جديدة

en: New field
ar: حقل جديد

en: Newer <span class="meta-nav">&raquo;</span>
ar: الأحدث <span class="meta-nav">&laquo;</span>

en: Newer Comments &rarr;
ar: تعليقات أقدم &larr;

en: Newest
ar: الأحدث

en: Next &raquo;
ar: التالي &raquo;

en: Next &raquo;
ar: التالي &raquo;

en: No
ar: لا

en: No API key
ar: لا يوجد مفتاح لواجهة برمجة التطبيقات

en: No Borders
ar: لا يوجد حدود

en: No Comics found
ar: لم يتم العثور على مقاطع فكاهية

en: No Comics found in Trash
ar: لم يتم العثور على مقاطع فكاهية في سلة المهملات

en: No Footer
ar: لا يوجد فوتر

en: No Header
ar: لا يوجد هيدر

en: No Labels
ar: بلا تسميات

en: No Labels found
ar: لم يتم العثور على تسميات

en: No Menu Items found
ar: لم يتم العثور على عناصر قائمة

en: No Menu Items found in Trash
ar: لم يتم العثور على عناصر القائمة في سلة المهملات

en: No Modules Found
ar: لم يتم العثور على وحدات نمطية

en: No Projects found
ar: لم يتم العثور على مشروعات

en: No Projects found in Trash
ar: لم يتم العثور على مشروعات في سلة المهملات

en: No Testimonials found
ar: لم يتم العثور على شهادات

en: No Testimonials found in Trash
ar: لم يتم العثور على شهادات في سلة المهملات

en: No blog_id was included in your request. Please try disconnecting Jetpack from WordPress.com and then reconnecting it. Once you have done that, try connecting Publicize again.
ar: لم يتم إدراج blog_id في طلبك. يرجى محاولة فصل اتصال Jetpack من WordPress.com ومن ثم إعادة الاتصال به. عندما تقوم بذلك، حاول الاتصال مرة أخرى بخدمة النشر.

en: No command found.
ar: لم يتم العثور على أي أمر.

en: No comment text was submitted.
ar: لم يتم تقديم أي نص لتعليق.

en: No data found for VideoPress identifier: <strong>%s</strong>.
ar: لم يتم العثور لتعريف VideoPress: <strong>%s</strong>.

en: No feedback found
ar: لم يتم إيجاد أية رسائل

en: No logo set
ar: لم يتم تعيين شعار

en: No plugins found.
ar: لم يتم إيجاد أية إضافات.

en: No posts data returned by remote.
ar: لم يتم إرجاع أي بيانات مقالات عن بُعد.

en: No reply from Jetpack servers
ar: لا يوجد رد من خوادم Jetpack

en: No suggestions
ar: لا اقتراحات

en: No tags found.
ar: لا توجد وسوم.

en: No themes found.
ar: لم يتّم إيجاد قوالب.

en: No update needed
ar: لا حاجة للتحديث

en: No user information was included in your request. Please make sure that your user account has connected to Jetpack. Connect your user account by going to the <a href="%s">Jetpack page</a> within wp-admin.
ar: لا توجد معلومات لأي مستخدم في طلبك. الرجاء التأكد من أن حسابك متصل بـ Jetpack. قم بربط حسابك عن طريق الذهاب إلى <a href="%s">صفحة Jetpack</a>داخل لوحة التحكم.

en: No writing errors were found.
ar: لم يتم إيجاد أخطاء إملائية.

en: Nobody likes downtime, and that's why Jetpack Monitor is on the job, keeping tabs on your site by checking it every five minutes. As soon as any downtime is detected, you will receive an email notification alerting you to the issue. That way you can act quickly, to get your site back online again!
ar: لا أحد يحب التعطل، وهذا هو السبب الذي يجعل Jetpack Monitor يعمل بدون توقف، مما يحافظ على بقاء علامات التبويب على موقعك للتحقق من عمله كل خمس دقائق. بمجرد اكتشاف أي تعطل، ستتلقى تنبيهًا بالبريد الإلكتروني لتنبيهك بالمشكلة. وبهذه الطريقة يمكنك التصرف بسرعة لإعادة اتصال موقعك من جديد!

en: Nonce verification failed.
ar: فشل التحقق من المناسبة الحالية.

en: None
ar: بدون

en: Nope.  However, if you&#8217;d like to modify where your feedback is sent, or the subject line you can.  If you don&#8217;t make any changes here, feedback will be sent to the author of the page/post and the subject will be the name of this page/post.
ar: كلا. ومع ذلك، إذا كنت ترغب في تعديل أين يتم إرسال الرسائل، أو سطر الموضوع فبإمكانك ذلك. إذا لم يتم إجراء أية تغييرات هنا، سيتم إرسال الرسائل إلى المؤلف على الصفحة أو الموضوع وسيكون اسم الموضوع على هذه الصفحة أو الموضوع.

en: Not Connected
ar: غير متصل

en: Not connected
ar: غير متصل

en: Note: Custom CSS will be reset when changing themes.
ar: ملاحظة: سيتم إعادة تعيين CSS مخصص عند تغيير القوالب.

en: Nothing Found
ar: لم يتم العثور على نتائج

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Notify me of follow-up comments by email.
ar: أعلمني بمتابعة التعليقات بواسطة البريد الإلكتروني.

en: Notify me of new posts by email.
ar: أعلمني بالمواضيع الجديدة بواسطة البريد الإلكتروني.

[ctx: Noun]
en: User
ar: حماية

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
ar: المؤلف

[ctx: Noun, as in: "The user role of that can access this widget is..."]
en: Role
ar: الدور

[ctx: Noun, as in: "This page is a date archive."]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: Noun, as in: "This post has one tag."]
en: Tag
ar: العلامة

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
ar: الفئة

en: Number of Posts to Display:
ar: عدد المقالات التي سيتم عرضها:

en: OK
ar: موافق

en: Official buttons
ar: أزرار عالمية

en: Offset must be greater than or equal to 0.
ar: يجب أن تكون الإزاحة أكبر من أو تساوي 0.

en: Ogg File URL
ar: عنوان URL لملف Ogg

en: Ogg file container with Theora video and Vorbis audio. Note that some browsers are unable to play free software video formats, including Internet Explorer and Safari.
ar: حاوية ملفات Ogg مع فيديو Theora وصوت Vorbis. لاحظ أن بعض المتصفحات لا يمكنها تشغيل تنسيقات الفيديو البرمجية الحرة، بما فيها Internet Explorer وSafari.

en: Older %s
ar: أقدم %s

en: Older posts
ar: المواضيع القديمة

en: Omnisearch
ar: بحث Jetpack

en: On for all comments
ar: تشغيل لكل التعليقات

en: On for all posts
ar: مفعلاً في كافة المواضيع

en: On this page, you are able to view the modules available within Jetpack, learn more about them, and activate or deactivate them as needed.
ar: في هذه الصفحة، تستطيع عرض الإضافات ضمن Jetpack، تعلم المزيد حولها وقم بتفعيلها أو تعطيلها عند الحاجة.

en: One of your IP addresses was not valid.
ar: أحد عناوين IP الخاصة بك لم يكن صالحًا.

en: Only display videos in free software formats
ar: عرض مقاطع الفيديو بتنسيقات برامج حرة فقط

en: Only images can be uploaded here.
ar: لا يمكنك رفع غير الصور هنا.

en: Only super admins can edit the global whitelist
ar: يستطيع المسؤولون الفائقون وحدهم تحرير قائمة السماح العامة

en: Only videos from the selected blog will be available in your media library.
ar: ستصبح مقاطع الفيديو من المدونة المحددة متاحة في مكتبة الوسائط الخاصة بك فقط.

en: Open link in a new window/tab
ar: فتح الرابط في نافذة/لسان جديد

en: Open links in new window/tab:
ar: فتح الروابط في نافذة / علامة تبويب جديدة:

en: Opens in new window
ar: تفتح في نافذة جديدة

en: Option
ar: الخيار

en: Option not found or is empty.  Use "list" to list option names
ar: لم يتم العثور على الخيار أو إنه فارغ. استخدم الخيار "سرد" لسرد أسماء الخيارات

en: Optional text to display to your readers:
ar: نص اختياري لعرضه لقراء موقعك:

en: Options
ar: إعدادات

en: Orange
ar: برتقالي

en: Order
ar: ترتيب

en: Page %s
ar: الصفحة %s

en: Page Widget
ar: المربع الجانبي للصفحة

en: Pages:
ar: الصفحات:

en: Parent Menu Section
ar: مقطع القائمة الأصل

en: Parent Menu Section:
ar: مقطع القائمة الأصل:

en: Parent Project Type
ar: نوع المشروع الأصل

en: Parent Project Type:
ar: نوع المشروع الأصل:

en: Passive Voice
ar: المبني للمجهول

en: Path
ar: مسار

en: Permalink to %s
ar: الوصلة الدائمة لـ%s

en: Person Widget
ar: المربع الجانبي للشخص

en: Personal Links
ar: الروابط الشخصية

en: Phone:
ar: الهاتف:

en: Phrases to Avoid
ar: العبارات التي يجب تجنبها

en: Pingback:
ar: التنبيهات:

en: Pink
ar: زهري

[ctx: Play as in playback or view a movie]
en: JavaScript required to play %s.
ar: الجافا سكريبت المطلوبة للتشغيل %s.

en: Please Connect Jetpack
ar: يرجى توصيل Jetpack

en: Please be sure to submit some text with your comment.
ar: يرجى التأكد من كتابة بعض النصوص داخل تعليقك.

en: Please describe the problem you are having.
ar: الرجاء وصف المشكلة التي تواجهها.

en: Please enable JavaScript support in your browser to use VideoPress.
ar: يُرجى تمكين دعم JavaScript في المتصفح الخاص بك لكي تتمكن من استخدام VideoPress.

en: Please enter the IP address you want to whitelist.
ar: يرجى إدخال عنوان IP الذي تريد وضعه في قائمة السماح.

en: Please note that the VideoPress module requires a WordPress.com account with an active <a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">VideoPress subscription</a>.
ar: يُرجى ملاحظة أن وحدة VideoPress النمطية تتطلب حساب WordPress.com مع <a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">اشتراك VideoPress</a> نشط.

en: Please note that your services have been restricted because your site is private.
ar: يرجى الملاحظة بأن خدماتك قد تم تقييدها لموقعك الخاص.

en: Please provide a valid email address.
ar: من فضلك أذكر بريد إلكتروني صحيح.

en: Please provide an email address to comment.
ar: رجاء قم بتفعيل بريدك الالكتروني لوضع تعليقك.

en: Please provide an email address.
ar: من فضلك أذكر بريدك الإلكتروني.

en: Please provide your name to comment.
ar: رجاء قم بتفعيل أسمك لوضع تعليقك.

en: Please provide your name.
ar: من فضلك أذكر اسمك.

en: Please select a video file to upload.
ar: يُرجى تحديد ملف فيديو لتحميله.

en: Please solve this math problem to prove that you are not a bot.  Once you solve it, you will need to log in again.
ar: يرجى حل هذه المسألة الرياضية لتثبت أنك لست برنامجًا آليًا.  حالما تحل هذه المسألة، يجب عليك تسجيل الدخول مرة أخرى.

en: Please specify a user by either ID, username, or email.
ar: يرجى تحديد مستخدم حسب المعرف أو اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني.

en: Please specify a valid module.
ar: رجاءً حدد وحدة صالحة.

en: Please specify a valid user.
ar: رجاءً حدد مستخدماً صالحاً.

en: Please specify if you would like to disconnect a blog or user.
ar: رجاءً حدد فيما إذا كنت تريد قطع اتصال مدونة أو مستخدم.

en: Please specify if you would like to reset your options, or modules
ar: يرجى تحديد هل ترغب في إعادة تعيين الخيارات أو الوحدات النمطية

en: Please upload a file.
ar: يُرجى تحميل ملف.

en: Please verify your birthday.
ar: يرجى التحقق من تاريخ ميلادك.

en: Plugin activated.
ar: تم تفعيل الإضافة.

en: Plugin can only be Network Activated
ar: يمكن ثتبيت المكون الإضافي عبر الشبكة فقط

en: Plugin deactivated.
ar: تم إيقاف الإضافة.

en: Plugins
ar: إضافات

en: Popular
ar: شائع

en: Popular Labels
ar: التسميات الشائعة

en: Popular Project Tags
ar: علامات المشروع الشائعة

en: Portfolio Items
ar: عناصر Portfolio

en: Portfolio Projects
ar: مشروعات Portfolio

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
ar: تعرض صفحات Portfolio بحد أقصى %1$s من المشروعات

en: Portrait
ar: صورة

en: Post Comment
ar: أضف تعليقاً

en: Post by %s.
ar: تدوينات بواسطة %s.

en: Post by Email
ar: كتابة موضوع ونشره بواسطة البريد الإلكتروني

en: Post converted. | %s posts converted
ar[0]: تم تحويل %s تدوينة.
ar[1]: تم تحويل التدوينة.
ar[2]: تم تحويل %s تدوينتين.
ar[3]: تم تحويل %s تدوينات.
ar[4]: تم تحويل %s تدوينة.
ar[5]: تم تحويل %s تدوينة.

en: Post navigation
ar: التنقل بين المواضيع

en: Post type:
ar: نوع المقالة:

en: Post was not sent - check your email addresses!
ar: لم يتم إرسال الموضوع - تحقق من عناوين بريدك الإلكترونية!

en: Posted by
ar: كتبت بواسطة

en: Posted by %s
ar: نشرت بواسطة %s

en: Posted in %s
ar: أرسلت فى %s

en: Posts
ar: تدوينات

en: Posts & Comments
ar: المواضيع والتعليقات

en: Posts page
ar: صفحة المقالات

en: Preprocessor:
ar: المعالج الأولي:

en: Press This
ar: انشر

en: Preview
ar: معاينة

en: Preview Favicon
ar: معاينة أيقونة المفضلة

en: Preview Home Icon
ar: أيقونة معاينة الصفحة الرئيسية

en: Preview:
ar: معاينة:

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
ar: عرض: يجب حفظ التغييرات أو سيتم فقدها.

en: Price
ar: السعر

en: Primary Menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Primary User of the site
ar: المستخدم الرئيسي للموقع

en: Print
ar: اطبع

en: Privacy Policy
ar: سياسة الخصوصية

en: Processing...
ar: جاري المعالجة...

en: Project
ar: المشروع

en: Project Tag
ar: علامة المشروع

en: Project Tags
ar: علامات المشروع

en: Project Type
ar: نوع المشروع

en: Project Types
ar: أنواع المشروعات

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ar: تم تحديث مسودة عنصر المشروع. <a target="_blank" href="%s">معاينة المشروع</a>

en: Project list navigation
ar: التنقل في قائمة المشاريع

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
ar: تم نشر المشروع. <a href="%s">عرض المشروع</a>

en: Project restored to revision from %s
ar: تمت استعادة المشروع إلى الإصدار من %s

en: Project saved.
ar: تم حفظ المشروع.

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
ar: تمت جدولة المشروع لـ: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة المشروع</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ar: تم إرسال المشروع. <a target="_blank" href="%s">معاينة المشروع</a>

en: Project tag list
ar: قائمة وسوم المشاريع

en: Project tag list navigation
ar: التنقل في قائمة وسوم المشاريع

en: Project type list
ar: قائمة أنواع المشاريع

en: Project type list navigation
ar: التنقل في قائمة أنواع المشاريع

en: Project updated.
ar: تم تحديث المشروع.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
ar: تم تحديث المشروع. <a href="%s">عرض العنصر</a>

en: Projects
ar: مشاريع

en: Projects list
ar: قائمة المشاريع

en: Proofread Writing
ar: التدقيق الإملائي

en: Proofreading
ar: التدقيق اللغوي

en: Protect cannot keep your site secure.
ar: يتعذر على Protect الإبقاء على موقعك آمنًا.

en: Protect helps to keep you secure from brute-force login attacks.
ar: يساعدك Protect في الحفاظ على الأمان من هجمات تسجيل الدخول الشرسة.

en: Protect is inactive.
ar: أداة Protect غير نشطة.

en: Protect whitelist
ar: قائمة سماح Protect

en: Proudly powered by %s
ar: مدعوم بواسطة %s

en: Proudly powered by WordPress
ar: بكل فخر مشغلة من قِبل وردبرس

en: Prove your humanity:
ar: إثبات أنك إنسان:

en: Publicize
ar: النشر

en: Publicize to my %s:
ar: نشر في %s:

en: Publicize:
ar: النشر:

en: Publish
ar: نشر

en: Published
ar: منشور

en: Publisher limits playback of video embeds.
ar: يحد الناشر تشغيل ملفات الفيديو المتضمنة.

en: Purple
ar: أرجواني

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar.
ar: وضع مخطط يعرض المشاهدات آخر 48 ساعة في شريط تنبيهات المدير.

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
ar: ضع مؤشر الفأرة فوق صورة Gravatar لتتفحص ملفك الشخصي.

en: RSS Links
ar: روابط RSS

en: Radio
ar: زر اختيار

en: Random Order:
ar: ترتيب عشوائي:

en: Rating
ar: التقدير

en: Receive Monitor Email Notifications.
ar: تلقي تنبيهات Monitor عبر البريد الإلكتروني.

en: Recent Posts
ar: أحدث التدوينات

en: Red
ar: أحمر

en: Reduce security risks with automated plugin updates.
ar: قلِّل من مخاطر الأمان بتشغيل التحديثات التلقائية للإضافات.

en: Redundant Phrases
ar: عبارات مكررة

[ctx: Refresh connection with {social media service}]
en: Refresh connection with %s
ar: تحديث الاتصال مع %s

en: Regenerate Address
ar: إعادة إنشاء العنوان

en: Registered users
ar: المستخدمون المسجلون

en: Related
ar: مرتبط

en: Related posts
ar: مواقع ذات صلة

en: Remove Icon
ar: إزالة الأيقونة

en: Remove Service
ar: حذف خدمة

en: Remove logo
ar: إزالة الشعار

en: Repeated Word
ar: كلمة مكررة

en: Replace <a href="%s">theme's CSS</a> <b>(Advanced)</b>
ar: استبدال<a href="%s">CSS القالب</a> <b>(متقدم)</b>

en: Replace selection with:
ar: تبديل المحدد بـ:

en: Replacement
ar: بديل

en: Reply
ar: رد

en: Report visibility
ar: تقرير المشاهدة

en: Require Two-Step Authentication
ar: يلزم إجراء مصادقة من خطوتين

en: Required?
ar: مطلوب؟

en: Resetting Jetpack Options...
ar: جارٍ إعادة تعيين خيارات Jetpack...

en: Resetting default modules...
ar: جارٍ إعادة تعيين الوحدات النمطية الافتراضية...

en: Resetting the jetpack options stored in wp_options...
ar: جارٍ إعادة تعيين خيارات jetpack المخزنة في wp_options...

en: Restore
ar: استعادة

en: Restore this item from the Trash
ar: أسترجع العنصر من سلة المهملات

en: Results:
ar: النتائح:

en: Right
ar: يمين

en: Save
ar: حفظ

en: Save &amp; Buy Upgrade
ar: حفظ وشراء الترقية

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Save New Order
ar: احفظ الترتيب الجديد

en: Save Stylesheet
ar: حفظ القالب

en: Save and go back to form builder
ar: حفظ ورجوع إلى صانع النموذج

en: Save configuration
ar: حفظ التغييرات

en: Save this field
ar: حفظ هذا الحقل

en: Save time with auto updates on WordPress.com
ar: وفّر الوقت مع التحديثات التلقائية على وردبرس.كوم

en: Save time with automated plugin updates.
ar: وفّر الوقت بتحديث الإضافات تلقائيًا.

en: Saved successfully
ar: تم الحفظ بنجاح

en: Scheduled
ar: مجدول

en: Scroll back to top
ar: الرجوع إلى الأعلى

en: Search
ar: بحث

en: Search Comics
ar: ابحث في الكوميكات

en: Search Comments
ar: ابحث في التعليقات

en: Search Everything
ar: البحث عن كل شيء

en: Search Feedback
ar: بحث في الرسائل

en: Search Media
ar: ابحث في الوسائط

en: Search Menu Item Labels
ar: بحث عن تسميات عناصر القائمة

en: Search Menu Items
ar: بحث عن عناصر القائمة

en: Search Menu Sections
ar: بحث عن مقاطع القائمة

en: Search Modules…
ar: بحث عن الوحدات النمطية...

en: Search Plugins
ar: بحث ضمن الإضافات

en: Search Project Tags
ar: ابحث في المشاريع

en: Search Project Types
ar: بحث عن أنواع المشروعات

en: Search Projects
ar: بحث عن المشروعات

en: Search Results for: %s
ar: نتائج البحث عن: %s

en: Search Testimonials
ar: بحث عن الشهادات

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Second param must be numeric or empty
ar: يجب أن تكون المعلمة الثانية رقمية أو فارغة

en: Select a user or pick "custom" and enter a custom email address.
ar: حدد مستخدم أو اختر "مخصص" وأدخل البريد الإلكتروني المخصص.

en: Select feedback to download
ar: اختر الملاحظات لتحميلها

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
ar: اختلا القواعد لتكون قادراً من مشاهدة تقارير الإحصائيات.

en: Semantic Personal Publishing Platform
ar: المنصة الدلالية للنشر الشخصي

en: Send Email
ar: إرسال بريد إلكتروني

en: Send to Email Address
ar: إرسال إلى بريد إلكتروني

en: Sent by a verified %s user.
ar: أرسلت بواسطة مستخدم %s موثوق.

en: Sent by an unverified visitor to your site.
ar: أرسلت بواسطة زائر غير متأكد منه إلي موقعك

en: Separate tags with commas
ar: افصل بين الوسوم بفواصل

en: Service name
ar: اسم الخدمة

en: Services dragged here will appear individually.
ar: الخدمات المسحوبة إلى هنا ستظهر بشكل فردي.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
ar: الخدمات المسحوبة إلى هنا ستختفي خلف زر المشاركة.

en: Set as logo
ar: تعيين كشعار

en: Set the primary account holder
ar: تعيين صاحب الحساب الرئيسي

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Settings have been saved
ar: تم حفظ الإعدادات

en: Share
ar: مشاركة

en: Share on Skype
ar: مشاركة على Skype

en: Share on Tumblr
ar: مشاركة على Tumblr

en: Share this:
ar: شارك هذا الموضوع:

en: Shared
ar: تم مشاركته

en: Shared Post
ar: موضوع مشارك

en: Sharing
ar: المشاركة

en: Sharing Buttons
ar: أزرار المشاركة

en: Sharing Settings
ar: إعدادات أزار المشاركة

en: Sharing URL
ar: رابط المشاركة

en: Sharing is off. Add services above to enable.
ar: المشاركة متوقفة حالياً. يرجى إضافة الخدمات أعلاه لتفعيلها

en: Sharing label
ar: علامة المشاركة

en: Shelf:
ar: الرف:

en: Shortcode
ar: رمز مختصر

en: Show
ar: عرض

en: Show Account Links
ar: عرض روابط الحساب

en: Show Cover Photo
ar: إظهار صورة الغلاف

en: Show Excerpts:
ar: إظهار المقتطفات:

en: Show Faces
ar: إظهار الوجوه

en: Show Featured Image:
ar: إظهار الصورة المميزة:

en: Show Owners
ar: عرض المالكين

en: Show Page Posts.
ar: إظهار مقالات الصفحة.

en: Show Personal Links
ar: عرض الروابط الشخصية

en: Show Photo
ar: عرض الصورة

en: Show Stream
ar: إظهار التدفق

en: Show Tag Line
ar: عرض خط الوسم

en: Show a "Related" header to more clearly separate the related section from posts
ar: عرض عنوان لقسم "متعلق" لفصل التدوينات عن قسم المحتوى المتعلق بوضوع أكبر.

en: Show a <em>'follow blog'</em> option in the comment form
ar: إظهار خيار <em>'متابعة الموقع'</em> في نموذج التعليقات

en: Show a <em>'follow comments'</em> option in the comment form
ar: إظهار خيار <em>'متابعة التعليقات'</em> في نموذج التعليقات

en: Show a promo for the WordPress mobile apps in the footer of the mobile theme.
ar: إظهار دعاية عن تطبيق الووردبريس للموبايل في فوتر قالب الموبايل.

en: Show all
ar: عرض الجميع

en: Show buttons on
ar: إظهار الأزرار في

en: Show falling snow on my blog until January 4<sup>th</sup>.
ar: عرض تساقط الثلوج على موقعي لغاية 4 <sup>كانون الثاني</sup>.

en: Show full posts on front page and on archive pages
ar: إظهار مواضيع كاملة على الصفحة الرئيسية وعلى صفحات الأرشيف

en: Show likes.
ar: إظهار الإعجابات.

en: Show map
ar: إظهار الخريطة

en: Show map of photo location in carousel, when available.
ar: عرض الخريطة عن مكان الصورة في Carousel عند توفرها.

en: Show photo metadata (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
ar: إظهار بيانات تعريف الصورة (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) في Carousel عند توفرها.

en: Show profile photos in the plugin.
ar: إظهار صور الملف الشخصي في الإضافة.

en: Show related content after posts
ar: إظهار المحتوى المتعلق بعد التدوينات

en: Show sharing buttons.
ar: إظهار أزرار المشاركة.

en: Show the Reblog button on posts
ar: إظهار زر إعادة التدوين على مقالاتك

en: Show top posts over
ar: أظهر المواضيع الأفضل على

en: Show top search terms over
ar: إظهار أعلى مصطلحات البحث من

en: Show total number of subscribers? (%s subscriber) | Show total number of subscribers? (%s subscribers)
ar[0]: إظهار عدد المشتركين؟ (%s مشترك)
ar[1]: إظهار عدد المشتركين؟ (%s مشترك واحد)
ar[2]: إظهار عدد المشتركين؟ (%s مشتركان)
ar[3]: إظهار عدد المشتركين؟ (%s مشتركين)
ar[4]: إظهار عدد المشتركين؟ (%s مشترك)
ar[5]: إظهار عدد المشتركين؟ (%s مشترك)

en: Show:
ar: عرض:

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
ar: أو

en: Shows your most viewed posts and pages.
ar: أعرض أغلب مشاهدات المواضيع والصفحات.

en: Shutter Speed
ar: سرعة الغالق

en: Silver
ar: فضي

en: Similar post
ar: تدوينة مشابهة

en: Single Sign On
ar: تسجيل الدخول الموحد

en: Site Icon
ar: أيقونة الموقع

en: Site Icon Upload
ar: تحميل أيقونة الموقع

en: Site Icon creates a favicon for your site and more.
ar: تقوم أيقونة الموقع بإنشاء أيقونة مفضلة لموقعك، وغير ذلك المزيد.

en: Site Logo
ar: شعار الموقع

en: Site Name
ar: اسم الموقع

en: Site Stats
ar: إحصائيات الموقع

en: Site Title, Tagline, and Logo
ar: عنوان الموقع ووسمه وشعاره

en: Site Username
ar: اسم مستخدم الموقع

en: Site Username (Primary)
ar: اسم مستخدم الموقع (الرئيسي)

en: Site connection <strong>failed</strong>
ar: فشل <strong>الاتصال بالموقع</strong>

en: Site successfully connected.
ar: تم الاتصال بالموقع بنجاح.

en: Sites
ar: مواقع

en: Skip to primary content
ar: تجاهل إلى المحتوى الأساسي

en: Slideshow
ar: عرض شرائح

en: Small
ar: صغير

en: Smiley
ar: ابتسامة

en: Smiley face
ar: وجه مضحك

en: Snippet
ar: مقتطف

en: Snow
ar: ثلج

en: Social
ar: اجتماعي

en: Social Media Icons
ar: أيقونات وسائل التواصل الإجتماعية

en: Social Menu
ar: قائمة اجتماعية

en: Someone likes one of my posts
ar: شخص ما أعجب بأحد مواضيعي

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site.  Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
ar: قد يكون شخص ما يحاول خداعك لمنحهم إمكانية الوصول إلى موقعك. أو من الممكن واجهك خطأ :). في كلتا الحالتين، يرجى إغلاق هذه النافذة.

en: Something has gotten mixed up in your Jetpack Connection!
ar: هناك خطأ ما في اتصال Jetpack!

en: Something is wrong with your Wufoo shortcode. If you copy and paste it from the %sWufoo Code Manager%s, you should be golden.
ar: حدث خطأ في رمز Wufoo المختصر. إذا قمت بنسخه ولصقه من %sWufoo Code Manager%s، يجب أن يكون ذهبيًا.

en: Something which should never happen, happened. Sorry about that. If you try again, maybe it will work.
ar: ثمة شيء ما لن يحدث أبداً، ها هو حدث. آسف لذلك. إذا حاولت مرة أخرى ربما ستعمل.

en: Sorry, but there was an error posting your comment. Please try again later.
ar: عفواً، لكن هناك مشكلة بنشر تعليقك. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقاً.

en: Sorry, but we could not authenticate your request.
ar: عفواً، لكن لا يمكننا تصديق طلبك.

en: Sorry, no updating arrays at this time
ar: عذرًا، لا توجد صفيفات تحديث في الوقت الحالي

en: Sorry, nothing to report.
ar: نأسف، لا يوجد شيء للتبليغ عنه.

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
ar: عفواً، لا يستطيع موقعك مشاركة المواضيع من خلال البريد الإلكتروني.

en: Sorry, your browser isn't supported. Upgrade at browsehappy.com.
ar: عذراً، متصفحك غير مدعوم. حدث من عند browsehappy.com.

en: Sorry. We can not plot this address. A map will not be displayed. Is the address formatted correctly?
ar: عذرًا. لا يمكنك تعيين هذا العنوان. لن يتم عرض الخريطة. هل تم تنسيق العنوان بشكل صحيح؟

en: Sort by:
ar: ترتيب حسب:

en: Spam
ar: سخام

en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: مزعج <span class="count">(%s)</span>

en: Speed up your photos and save bandwidth costs by using a free content delivery network.
ar: يمكنك تسريع نقل صورك وتوفير تكاليف النطاق الترددي باستخدام شبكة التوصيل المجاني للمحتوى.

en: Spelling
ar: التدقيق الإملائي

en: Square Tiles
ar: بلاط مربع

en: Static page:
ar: الصفحة الثابتة:

en: Stats
ar: الحالة

en: Style:
ar: النمط:

en: Stylesheet saved.
ar: تم حفظ القالب.

en: Sub-site override
ar: تجاوز الموقع الفرعي

en: Subject
ar: الموضوع

en: Submit
ar: تنفيذ

en: Submit &#187;
ar: أرسل &#187;

en: Submitting Comment%s
ar: إرسال التعليق%s

en: Subscribe
ar: اشترك

en: Subscribe Button:
ar: زر الاشتراك:

en: Subscribe Placeholder:
ar: متغير المشاركة:

en: Subscribe to %s
ar: اشترك بـ %s

en: Subscribe to Blog via Email
ar: اشترك بالنشرة البريدية للموقع

en: Success Message Text:
ar: نص رسالة نجاح عملية الاشتراك:

en: Success!
ar: ناجح!

en: Success! An email was just sent to confirm your subscription. Please find the email now and click activate to start subscribing.
ar: تمّ بنجاح! أُرسل للتو بريد إلكتروني إليك لتتمكن من تأكيد اشتراكك. يرجى الاطلاع على البريد الإلكتروني والنقر فوق تفعيل لبدء الاشتراك.

en: Success! Jetpack Stats is now activated.
ar: نجاح! تم تفعيل إحصاءات Jetpack الآن.

en: Success! Photon is now actively optimizing and serving your images for free.
ar: تمّ بنجاح! يقومPhoton الآن بتحسين صورك وتقديمها بفعالية مجانًا.

en: Success! Stats are now active.
ar: نجاح! الإحصاءات مفعلة الآن.

en: Success! WordPress.com tools are now active.
ar: نجاح! أدوات وردبرس.كوم نشطة الآن.

en: Support
ar: الدعم الفني

[ctx: Support request email subject line]
en: from: %s Jetpack contact form
ar: من: %sنموذج جهة اتصال Jetpack

en: Tag name
ar: اسم الوسم

en: Tagged with %s
ar: تمت الإشارة إليه مع %s

en: Tags
ar: وسوم

en: Take Our Survey
ar: شارك في استطلاع الرأي هذا

en: Take Survey
ar: دراسة استقصائية

en: Take WordPress with you.
ar: خذ الموقع معك.

en: Temporary Large Image for Blog Image
ar: صورة كبيرة مؤقتة لصورة المدونة

en: Temporary Resized Image for Blog Image
ar: صورة مؤقتة تم تغيير حجمها لصورة المدونة

en: Terms of Service
ar: شروط الخدمة

en: Testimonial
ar: الشهادة

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ar: تم تحديث مسودة الشهادة. <a target="_blank" href="%s">معاينة الشهادة</a>

en: Testimonial list navigation
ar: التنقل في قائمة التوصيات

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
ar: تعرض صفحات الشهادة في معظم شهادات %1$s.

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
ar: تم نشر الشهادة. <a href="%s">عرض الشهادة</a>

en: Testimonial restored to revision from %s
ar: تمت استعادة الشهادة إلى المراجعة من %s

en: Testimonial saved.
ar: تم حفظ الشهادة.

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
ar: تمت جدولة الشهادة لـ: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة الشهادة</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ar: تم إرسال الشهادة. <a target="_blank" href="%s">معاينة الشهادة</a>

en: Testimonial updated.
ar: تم تحديث الشهادة.

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
ar: تم تحديث الشهادة. <a href="%s">عرض الشهادة</a>

en: Testimonials
ar: الشهادات

en: Testimonials list
ar: قائمة التوصيات

en: Testing your site's compatibility with Jetpack...
ar: جارٍ اختبار مدى توافق موقعك مع Jetpack...

en: Text
ar: نص

en: Text & Image Links
ar: روابط نصية وروابط صور

en: Text Link
ar: رابط نصي

en: Text List
ar: قائمة نصية

en: Text only
ar: النص فقط

en: Textarea
ar: مربع نص

en: Thanks for activating Protect! To start protecting your site, please network activate Jetpack on your Multisite installation and activate Protect on your primary site. Due to the way logins are handled on WordPress Multisite, Jetpack must be network-enabled in order for Protect to work properly. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>
ar: شكرًا لك على تنشيط Protect! لتبدأ في حماية موقعك، يُرجى ربط تفعيل Jetpack على التثبيت المتعدد المواقع لديك بتفعيل الحماية على موقعك الأساسي. بسبب الطريقة التي يتم بها التعامل مع عمليات تسجيل الدخول على WordPress Multisite، يجب أن تكون Jetpack هي الشبكة المُمكنة من أجل حماية العمل على نحو صحيح. <a href="%s" target="_blank">تعرف على المزيد</a>

en: That connection has been removed.
ar: تم حذف الاتصال.

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
ar: معرف عميل المدونة WP.com من هذا الموقع

en: The Jetpack Module is already activated.
ar: وحدة Jetpack النمطية مفعّلة مسبقًا.

en: The Jetpack Module is already deactivated.
ar: وحدة Jetpack النمطية غير نشطة بالفعل.

en: The Jetpack Version is %s
ar: إصدار Jetpack هو  %s

en: The Plugin is already active.
ar: المكون الإضافي نشط بالفعل.

en: The Plugin is already deactivated.
ar: المكون الإضافي غير نشط بالفعل.

en: The Twitter username of the owner of this site's domain.
ar: اسم مستخدم Twitter لمالك نطاق الموقع هذا.

en: The VideoPress plugin could not communicate with the VideoPress servers. This error is most likely caused by a misconfigured plugin. Please reinstall or upgrade.
ar: لا يستطيع VideoPress الاتصال مع ملقمات VideoPress. فمن الأرجح بأن يكون سبب هذا الخطأ بتكوين الإضافة. الرجاء إعادة التثبيت أو الترقية.

en: The WP.com user ID of the connected user
ar: معرف مستخدم WP.com للمستخدم المتصل

en: The WP.com user email of the connected user
ar: البريد الإلكتروني لمستخدم WP.com للمستخدم المتصل

en: The WP.com username of the connected user
ar: اسم مستخدم WP.com للمستخدم المتصل

en: The WordPress.com blog_id is %d
ar: إن قيمة blog_id في WordPress.com هي %d

en: The authorization process expired.  Please go back and try again.
ar: انتهت عملية المصادقة. يرجى الرجوع والمحاولة مرة أخرى.

en: The default content width for the %s theme is %d pixels.
ar: عرض المحتوى الافتراضي للمظهر %s هو %d بكسل.

en: The email address has opted out of subscription emails. <br /> You can manage your preferences at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>
ar: تم حذف عنوان البريد الإلكتروني من رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالاشتراك. <br /> يمكنك إدارة تفضيلاتك على الموقع <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>

en: The email you entered was invalid. Please check and try again.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الذي أدخلته غير صالح. يُرجى التحقق والمحاولة مرة أخرى.

en: The file that you uploaded is not an accepted file type. Please try again.
ar: الملف الذي حملته ليس نوع ملف مقبولاً. الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: The image helps collect stats and <strong>makes the world a better place</strong> but should still work when hidden
ar: تساعد الصورة بجمع الإحصاء و <strong>تجعل العالم أفضل مكان</strong> لكن تبقى تعمل عند الإخفاء

en: The image needs to be at least
ar: يجب أن تكون الصورة على الأقل

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in height.
ar: ارتفاع الصورة التي حملتها أصغر من %upx.

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in width.
ar: عرض الصورة التي حملتها أصغر من %upx.

en: The number of sites of the connected WP.com user
ar: عدد مواقع مستخدم WP.com المتصل

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
ar[0]: تم تعطيل الإصدار القديم ويمكن حذفه من موقعك.
ar[1]: تم تعطيل الإصدار القديم ويمكن حذفه من موقعك.
ar[2]: تم تعطيل الإصداران القديمان ويمكن حذفهما من موقعك.
ar[3]: تم تعطيل الإصدار القديم ويمكن حذفه من موقعك.
ar[4]: تم تعطيل الإصدار القديم ويمكن حذفه من موقعك.
ar[5]: تم تعطيل الإصدار القديم ويمكن حذفه من موقعك.

en: The plugin is already installed
ar: تم تثبيت المكون الإضافي مسبقًا

en: The preview is unavailable while this video is being processed.
ar: المعاينة غير متاحة أثناء معالجة هذا الفيديو.

en: The primary connection is owned by <strong>%s</strong>'s WordPress.com account.
ar: الاتصال الرئيسي يملكه حساب <strong>%s</strong> وردبرس دوت كوم.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
ar: المدقق اللغوي لديه اقتراحات لهذا الموضوع. هل أنت متأكد بأنك تريد نشره؟?
    
    اضغط موافق لنشر موضوعك، أو إلغاء لعرض الاقتراحات وتحرير موضوعك.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
ar: المدقق اللغوي لديه اقتراحات لهذا الموضوع. هل أنت متأكد من أنك تريد تحديثه؟?
    
    اضغط موافق لتحديث موضوعك، أو إلغاء لعرض الاقتراحات وتحرير موضوعك.

en: The proofreader supports English, French, German, Portuguese, and Spanish. Your user interface language (see above) is the default proofreading language.
ar: يدعم المدقق اللغوي الإنجليزية والفرنسية والألمانية والبرتغالية والإسبانية. لغة واجهة المستخدم الخاصة بك (انظر أعلاه) هي لغة التدقيق اللغوي الافتراضية.

en: The response parameter is invalid or malformed
ar: معلمة الإجابة غير صالحة أو لم يتم تكوينها بشكل صحيح

en: The response parameter is missing
ar: معلمة الإجابة مفقودة

en: The secret parameter is invalid or malformed
ar: المعلمة السرية غير صالحة أو لم يتم تكوينها بشكل صحيح

en: The secret parameter is missing
ar: المعلمة السرية مفقودة

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
ar: تم نقل إعدادات المحتوى المميز <a href="%s">إلى المظهر ← إضفاء الطابع الشخصي</a>.

en: The specified theme was not found.
ar: القالب المحدد غير موجود.

en: The test results and some other useful debug information will be sent to the support team. Please feel free to <a href="#">review/modify</a> this information.
ar: سيتم إرسال نتائج الاختبار وبعض المعلومات الأخرى المفيدة عن تصحيح الأخطاء إلى فريق الدعم. لا تتردد في <a href="#">مراجعة / تعديل</a> هذه المعلومات.

en: The theme is already installed
ar: تم تثبيت القالب مسبقًا

en: The widget only works with Facebook Pages.
ar: يعمل المربع الجانبي فقط مع صفحات فيسبوك.

en: Theme
ar: الثيم

en: Theme is empty.
ar: القالب فارغ.

en: Theme: %1$s.
ar: القالب: %1$s.

en: There seems to be a problem with your site’s ability to communicate with Jetpack!
ar: يبدو أن هناك مشكلة في قدرة موقعك على التواصل مع Jetpack.

en: There was a problem communicating with the Proofreading service. Try again in one minute.
ar: هناك مشكلة في الاتصال مع خدمة التدقيق اللغوي. حاول مرة أخرى خلال دقيقة واحدة.

en: There was a problem connecting to %s to create an authorized connection. Please try again in a moment.
ar: هناك مشكلة في الاتصال بـ %s. الرجاء إعادة المحاولة بعد قليل.

en: There was a problem connecting to %s. Please disconnect and try again.
ar: هناك مشكلة بالاتصال بـ %s. يرجى قطع الاتصال والمحاولة مرة أخرى.

en: There was a problem connecting with Publicize. Please try again in a moment.
ar: هناك مشكلة في الاتصال مع خدمة النشر. الرجاء إعادة المحاولة بعد قليل.

en: There was a problem getting the data to display this address on a map.  Please refresh your browser and try again.
ar: حدثت مشكلة أثناء الحصول على البيانات لعرض هذا العنوان على الخريطة.  يُرجى تحديث المستعرض والمحاولة مرة أخرى.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
ar: هناك خطأ في الاتصال مع خدمة التدقيق اللغوي.

en: There was an error contacting Jetpack servers.
ar: حدث خطأ أثناء الاتصال بخوادم Jetpack.

en: There was an error deactivating your plugin
ar: حدث خطأ أثناء تعطيل المكون الإضافي الخاص بك

en: There was an error installing your plugin
ar: حدث خطأ أثناء تثبيت المكون الإضافي الخاص بك.

en: There was an error installing your theme
ar: حدث خطأ أثناء تثبيت القالب الخاص بك

en: There was an error updating your plugin
ar: حدث خطأ أثناء تحديث المكون الإضافي الخاص بك

en: There was an error updating your theme
ar: حدث خطأ أثناء تحديث القالب الخاص بك

en: There was an error when subscribing. Please try again.
ar: حدث خطأ أثناء الاشتراك. الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: There was an error while activating the module.
ar: حدث خطأ أثناء تفعيل الوحدة النمطية.

en: There was an error while deactivating the module.
ar: حدث خطأ أثناء تعطيل الوحدة النمطية.

en: There was an error while getting the update data for this site.
ar: حدث خطأ أثناء إحضار بيانات التحديث لهذا الموقع.

en: These settings affect all sites on the network.
ar: تؤثر هذه الإعدادات على كل المواقع الموجودة على الشبكة.

en: These settings change emails sent from your blog to followers.
ar: هذه الإعدادات تقوم بتغيير رسائل البريد الإلكتروني المرسلة من موقعك إلى المتابعين.

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
ar: (مطلوب)

en: This connection is working correctly.
ar: يعمل هذا الاتصال على نحو صحيح.

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ar[0]: يحتوي معرض الصور هذا على <a %1$s>%2$s صورة</a>.
ar[1]: يحتوي معرض الصور هذا على <a %1$s>%2$s صورة</a>.
ar[2]: يحتوي معرض الصور هذا على <a %1$s>%2$s صورة</a>.
ar[3]: يحتوي معرض الصور هذا على <a %1$s>%2$s صور</a>.
ar[4]: يحتوي معرض الصور هذا على <a %1$s>%2$s صورة</a>.
ar[5]: يحتوي معرض الصور هذا على <a %1$s>%2$s صورة</a>.

en: This post has been shared!
ar: تم مشاركة هذا الموضوع!

en: This post is password protected.
ar: هذه التدوينة محمية بكلمة سر.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ar: هذه التدوينة محمية بكلمة سر. أدخل كلمة السر لاستعراض التعليقات.

en: This profile is not currently linked to a WordPress.com Profile.
ar: هذا الملف الشخصي غير مرتبط حاليًا بملف WordPress.com شخصي.

en: This setting may be overridden for individual videos.
ar: يمكن تجاوز هذا الإعداد بالنسبة لمقاطع الفيديو الفردية.

en: This slideshow could not be started. Try refreshing the page or viewing it in another browser.
ar: تعذر بدء تشغيل عرض الشرائح هذا. حاول تحديث الصفحة أو عرضها في متصفح آخر.

en: This slideshow requires JavaScript.
ar: تتطلب عرض الشرائح هذه للجافا سكريبت.

en: This user is not authorized to %s on this blog.
ar: غير مخول لهذا المستخدم بإجراء %s على هذه المدونة.

en: This user is not authorized to manage plugins network wide.
ar: غير مخول للمستخدم بإدارة المكونات الإضافية على مستوى الشبكة.

en: This video is intended for mature audiences.
ar: يستهدف هذا الفيديو الجماهير الناضجة.

en: Thumbnail
ar: صورة مصغرة

en: Thumbnail Grid
ar: شبكة صور مصغرة

en: Tiled Columns
ar: الأعمدة المتجانبة

en: Tiled Mosaic
ar: مربعات فسيفساء

en: Tiles
ar: تجانبات

en: Time:
ar: الوقت:

en: Timeline Theme:
ar: قالب الجدول الزمني:

en: Title
ar: العنوان

en: Title:
ar: العنوان:

en: To use Post By Email, you need to link your %s account to your WordPress.com account.
ar: لتفعيل التدوين بواسطة البريد الإلكتروني، ستحتاج لربط حسابك %s بحسابك في موقع WordPress.com.

en: To use Publicize, you'll need to link your %s account to your WordPress.com account using the link below.
ar: لاستخدام ميزة الإشهار، يتعين عليك ربط حساب %s الخاص بك بحساب WordPress.com الخاص بك باستخدام الرابط أدناه.

en: Top Posts
ar: أحسن مشاركات

en: Top Posts &amp; Pages
ar: أعلى المواضيع والصفحات

en: Top Posts &amp; Pages by views are calculated from 24-48 hours of stats. They take a while to change.
ar: يتم حساب مشاهدة المواضيع الهامة والصفحات من 24-48 ساعة من الإحصائيات. تأخذ بعض الوقت لتتغير.

en: Top Searches
ar: أعلى الأبحاث

en: Track detailed stats on this post and the rest of your site.
ar: تتبع الإحصاءات المفصلة بشأن هذه المقالة وما تبقى من الموقع الخاص بك.

en: Track each Infinite Scroll post load as a page view in Google Analytics
ar: تعقب كل استخدام Infinite Scroll عند تحميل موضوع كمعاينة الصفحة في تحليلات غوغل Google Analytics

en: Transparent
ar: شفاف

en: Transparent Background
ar: خلفية شفافة

en: Trash
ar: حذف

en: Trouble with Jetpack?
ar: يوجد مشكلة في Jetpack؟

en: Try the brand new editor.
ar: جرب المحرر الجديد تمامًا.

en: Tumblr blog
ar: مدونة Tumblr

en: Turned on per post
ar: يتطلب تفعيله في كل موضوع

en: Tweets by @%s
ar: تغريدات بواسطة @%s

en: Twitter Site Tag
ar: علامة موقع Twitter

en: Twitter Timeline
ar: الجدول الزمني لتويتر

en: Type
ar: النوع

en: Type of Widget
ar: نوع المربع الجانبي

en: Types
ar: أنواع

en: Types of pages to display:
ar: أنواع الصفحات المطلوب عرضها:

en: UP
ar: أعلى

en: URL
ar: الرابط

en: Unable to create your Post By Email address. Please try again later.
ar: لا تستطيع إنشاء موضوع بواسطة البريد الإلكتروني. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقاً.

en: Unable to disable your Post By Email address. Please try again later.
ar: لا تستطيع تعطيل موضوعك بواسطة البريد الإلكتروني. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقاً.

en: Unable to regenerate your Post By Email address. Please try again later.
ar: لا تستطيع إعادة إنشاء موضوع بواسطة البريد الإلكتروني. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقاً.

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Unexpected response
ar: إجابة غير متوقعة

en: Unknown post type requested.
ar: تم طلب نوع مقالة خاطئ.

en: Unlink my account
ar: إلغاء ربط حسابي

en: Unlink your account from WordPress.com
ar: إلغاء ربط حسابك من وردبرس.كوم

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Untitled Post
ar: تدوينة بدون عنوان

en: Update Menu Item Label
ar: تحديث تسمية عنصر القائمة

en: Update Menu Section
ar: تحديث هذا القسم

en: Update Project Tag
ar: تحديث علامة المشروع

en: Update Project Type
ar: تحديث نوع المشروع

en: Update Site Icon
ar: تحديث أيقونة الموقع

[ctx: Updating an option from "this" to "that".]
en: Updated option: %s to "%s"
ar: الخيار المحدث: %s إلى "%s"

en: Upload Image
ar: رفع صورة

en: Upload Video
ar: تحميل الفيديو

en: Upload a Video
ar: تحميل فيديو

en: Upload a image that you want to use as your site icon. You will be asked to crop it in the next step.
ar: تحميل صورة ترغب في استخدامها كأيقونة لموقعك. سيُطلب منك قصها في الخطوة التالية.

en: Uploading...
ar: جاري الرفع...

en: Use Google Analytics with Infinite Scroll
ar: استخدام خدمة التحليل من غوغل Google Analytics مع Infinite Scroll

en: Use Markdown for comments.
ar: استخدام التمييز للتعليقات.

en: Use Markdown for posts and pages.
ar: استخدام التمييز للمقالات والصفحات.

en: Use a large and visually striking layout
ar: استخدام مخطط كبير وجذاب

en: Use a valid email address.
ar: استخدم عنوان بريد إلكتروني صحيح.

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
ar: استخدم الكشف التلقائي للغة لتستخدم التدقيق اللغوي في المواضيع والصفحات

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
ar: استخدم مفتاح <kbd>TAB</kbd> الموجود على لوحة المفاتيح لديك للتنقل بين الأعمدة ومفتاح <kbd>ENTER</kbd> أو <kbd>RETURN</kbd> لحفظ كل صف والتقدم للصف الذي يليه.

en: Use the Facebook Page Plugin to connect visitors to your Facebook Page
ar: استخدم المكون الإضافي لصفحة فيسبوك لربط الزائرين بصفحة فيسبوك الخاصة بك.

en: Use the button below to browse your VideoPress Library. Note that you can also browse your VideoPress Library while editing a post or page by using the <strong>Add Media</strong> button in the post editor.
ar: استخدم الزر الموجود أدناه لتصفح مكتبة VideoPress الخاصة بك. لاحظ أنه بإمكانك أيضًا تصفح مكتبة VideoPress الخاصة بك أثناء تحرير مقالة أو صفحة باستخدام زر <strong>إضافة وسائط</strong> في محرر المقالة.

en: Use the form below to upload a video to your VideoPress Library. The following video formats are supported: %s. Maximum upload file size is %d%s.
ar: استخدم النموذج الموجود أدناه لتحميل فيديو إلى مكتبة VideoPress الخاصة بك. تنسيقات الفيديو التالية مدعومة: %s. الحد الأقصى لحجم ملف التحميل هو %d%s.

en: Use these settings to display different types of content on your site.
ar: استخدم هذه الإعدادات لعرض أنواع المحتويات المختلفة على موقعك.

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
ar: -- تحديد --

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
ar: إخفاء

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
ar: إظهار

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Using the checkboxes next to each module, you can select multiple modules to toggle via the Bulk Actions menu at the top of the list.
ar: باستخدام مربعات الخيار الموجودة بجوار كل وحدة نمطية، يمكنك تحديد عدة وحدات نمطية للتبديل عبر قائمة الإجراءات المجمعة أعلى القائمة.

en: Using the tools on the right, you can search for specific modules, filter by module categories or which are active, or change the sorting order.
ar: باستخدام الأدوات الموجودة على اليمين، يمكنك البحث عن وحدات نمطية معينة أو التصفية حسب فئات الوحدات النمطية أو النشطة منها أو تغيير ترتيب الفرز.

en: Value
ar: القيمة

en: Verified Services
ar: الحسابات الموثوقة

en: Video Library Access
ar: الوصول إلى مكتبة الفيديو

en: Video Preview:
ar: معاينة الفيديو:

en: Video on %s
ar: فيديو في %s

en: Video post by %s.
ar: تدوينة فيديو من قبل %s.

en: Video post.
ar: تدوينة فيديو.

en: VideoPress
ar: فيديو برس

en: VideoPress Library
ar: مكتبة VideoPress

en: View %1$s&#8217;s profile on %2$s
ar: عرض ملف %1$s الشخصي على %2$s

en: View All
ar: عرض الكل

en: View Comic
ar: عرض كوميك

en: View Full Profile &rarr;
ar: عرض الملف الشخصي &larr;

en: View Full Site
ar: عرض الموقع بأكمله

en: View Menu Item
ar: عرض عنصر القائمة

en: View Menu Item Label
ar: عرض تسمية عنصر القائمة

en: View Menu Section
ar: عرض هذا القسم

en: View Mobile Site
ar: استخدام القالب الخاص بالهاتف

en: View Network Admin
ar: عرض مسؤول الشبكة

en: View Project
ar: عرض المشروع

en: View Project Tag
ar: عرض علامة المشروع

en: View Project Type
ar: عرض نوع المشروع

en: View Site Stats without JavaScript
ar: عرض إحصاءات الموقع بدون JavaScript

en: View Testimonial
ar: عرض الشهادة

en: View full size <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>
ar: عرض بالحجم الكامل <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>

en: View on Instagram
ar: عرض على إنستغرام

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
ar: إظهار الملفات الشخصية للمستخدمين عند تمرير الفأرة فوق صورهم في Gravatars

en: View stats on WordPress.com right now
ar: عرض إحصاءات عن WordPress.com الآن

en: View:
ar: عرض:

en: Views
ar: المشاهدات

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
ar: عدد المشاهدات لما يزيد عن 48 ساعة. اضغط للحصول على المزيد من إحصائيات الموقع.

en: Visibility
ar: الظهور:

en: Visit <a href="%s">Site Stats</a> to see your stats.
ar: قم بزيارة <a href="%s">إحصائيات الموقع</a> لتشاهد إحصائياتك.

en: Visit the post for more.
ar: تفضل بزيارة المقالة لمزيد من المعلومات.

en: Warning! Multibyte support missing!
ar: تحذير! دعم وحدات البايت المتعددة مفقودة.

en: We are sorry but unfortunately Manage did not activate.
ar: عذرًا، لم يتم تنشط الإدارة.

en: We are sorry but unfortunately Photon did not activate.
ar: عذرًا، ولكن للأسف Photon غير نشط.

en: We are sorry but unfortunately Stats did not activate.
ar: عذرًا، للأسف لم يتم تفعيل الإحصاءات.

en: We cannot display information for this blog.
ar: لا يمكننا عرض معلومات عن هذه المدونة.

en: We could not verify that your server is making an authorized request. Please try again, and make sure there is nothing interfering with requests from your server to the Jetpack Server.
ar: لم نتمكن من التحقق من أن ملقمك يطلب تصريح. يرجى المحاولة مرة أخرى، وتأكد بأنه لا يوجد شيئاً من التداخل مع طلبات ملقمك بملقم Jetpack.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again.
ar: لم نتمكن من الحصول على إحصائياتك الآن. الرجاء إعادة تحميل هذه الصفحة للمحاولة مرة أخرى.

en: We&rsquo;ve changed this option to a click-to-scroll version for you since you have footer widgets in Appearance &rarr; Widgets, or your theme uses click-to-scroll as the default behavior.
ar: لقد قمنا بتغيير هذا الخيار إلى إصدار "انقر للتمرير" بسبب وجود مربعات جانبية لديك في تذييل الصفحة في المظهر ← المربعات الجانبية، أو لأن القالب الخاص بك يستخدم "انقر للتمرير" كسلوك افتراضي.

en: Website
ar: الموقع

en: Website Verification Services
ar: خدمات التحقق من موقع الويب

en: Welcome to Custom CSS!
    
    To learn how this works, see http://wp.me/PEmnE-Bt
ar: مرحبًا بك في CSS مخصص!
    
    لمعرفة كيف يعمل هذا، انظر http://wp.me/PEmnE-Bt

en: Well that was easy. You can now manage all of your sites in one convenient place on WordPress.com
ar: حسنًا، كان الأمر سهلاً. يمكنك الآن إدارة جميع مواقعك في مكان واحد ملائم على وردبرس.كوم

en: We’ll also let you know as soon as your site is up and running, so you can keep an eye on total downtime.
ar: وسنطلعك كذلك بمجرد عودة موقعك للعمل من جديد؛ ولذلك يمكنك مراقبة إجمالي وقت التعطل.

en: What should the subject line be?
ar: ماذا يجب أن يكون نص الموضوع؟

en: What's a Gravatar?
ar: ما هو Gravatar؟

en: White
ar: أبيض

en: Whitelist Management
ar: إدارة القائمة البيضاء

en: Whitelist is empty.
ar: قائمة السماح فارغة.

en: Whitelist saved.
ar: حُفظت القائمة البيضاء.

en: Whitelisting an IP address prevents it from ever being blocked by Jetpack.
ar: تمنع إضافة عنوان IP إلى قائمة السماح هذا العنوان من تعرضه للحظر بواسطة Jetpack.

en: Widget ID:
ar: معرف المربع الجانبي:

[ctx: Widget Visibility: {Rule Major [Page]} is {Rule Minor [Search results]}]
en: is
ar: هو

en: Widget title:
ar: عنوان المربع الجانبي:

en: Width
ar: العرض

en: Width:
ar: العرض:

en: With 1 comment | With %s comments
ar[0]: بدون تعليقات
ar[1]: مع تعليق واحد
ar[2]: مع تعليقين
ar[3]: مع %d تعليقات
ar[4]: مع %d تعليقاً
ar[5]: مع %d تعليقٍ

en: WordPress.com
ar: وردبرس.كوم

en: WordPress.com Likes are
ar: خيار إعجابات WordPress.com

en: WordPress.com Reblog Button
ar: زر إعادة التدوين على وردبرس.كوم

en: WordPress.com Username
ar: اسم مستخدم وردبرس.كوم

en: WordPress.com is currently having problems and is unable to fuel up your Jetpack.  Please try again later.
ar: يوجد مشاكل حالياً مع WordPress.com وغير قادر على الربط مع Jetpack. يرجى المحاولة مرة أخرى في وقت لاحق.

en: Write a Comment...
ar: اكتب تعليقاً...

en: Write on WordPress.com
ar: اكتب في وردبرس.كوم

en: XML Sitemap
ar: خريطة موقع XML

en: Y/m/d
ar: Y/F/j

en: Y/m/d g:i:s A
ar: Y/m/d g:i:s a

en: Yearly Archives: %s
ar: الأرشيف السنوي: %s

en: Yearly archives
ar: أرشيفات سنوية

en: Yep. You can enter multiple email addresses in the Email address field, and separate them with commas. A notification email will then be sent to each email address.
ar: نعم. يمكنك إدخال عدة عناوين بريد إلكتروني في حقل "عنوان البريد الإلكتروني" والفصل بينها بفاصلات. سيتم حينئذٍ إرسال بريد إلكتروني للتنبيه إلى كل عنوان بريد إلكتروني.

en: Yes
ar: نعم

en: You are all set! Your site can now be managed from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.
ar: أنت مستعدٌ الآن! يمكن إدارة موقعك الآن من <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.

en: You are currently running a development version of Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Submit your feedback</a>
ar: أنت حاليًا بصدد تشغيل نسخة مطوَّرة من Jetpack. <a href="%s" target="_blank">إرسال تعليقاتك</a>

en: You are not allowed to make this change.
ar: لا تستطيع تنفيذ هذا التغيير.

en: You are not allowed to manage this item.
ar: غير مصرح لك بإدارة هذا العنصر.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
ar: لايسمح لك بتحريك هذا العنصر خارج سلة المهملات.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
ar: لايسمح لك بتحريك هذا العنصر الى سلة المهملات.

en: You are not allowed to switch to this theme
ar: غير مسموح لك بالانتقال إلى هذا القالب

en: You are not supposed to be here!
ar: لا يُفترض أن تكون هنا!

en: You are required to specify a capability to check.
ar: يجب عليك تحديد سعة للتحقق منها.

en: You are required to specify a module.
ar: يجب عليك اختيار وحدة نمطية.

en: You are required to specify a plugin to activate.
ar: يتعين عليك تحديد مكون إضافي لتنشيطه.

en: You are required to specify a plugin.
ar: يجب تحديد مكون إضافي.

en: You are required to specify a theme to switch to.
ar: يتعين عليك تحديد قالب للانتقال إليه.

en: You are required to specify a theme to update.
ar: يجب عليك تحديد قالب لتحديثه.

en: You can activate or deactivate individual Jetpack modules to suit your needs.
ar: يمكنك تفعيل أو تعطيل إضافات Jetpack بشكل فردي لتناسب احتياجاتك.

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
ar: يمكنك إضافة المتغيرات التالية إلى رابط خدمة المشاركة:

en: You can make a connection for just yourself or for all users on your blog. Shared connections are marked with the (Shared) text.
ar: يمكنك إنشاء اتصال لعضويتك أو لكافة الأعضاء في موقعك. يتم وضع علامة لاتصالات المشاركة بنص (تم مشاركته).

en: You can manage your network-wide whitelist via the network admin.
ar: يمكنك إدارة قائمة السماح على مستوى الشبكة من خلال مسؤول الشبكة.

en: You cannot disconnect, without having first connected.
ar: لا تستطيع قطع الاتصال قبل الاتصال أولاً.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ar: ليس لديك الصلاحيات الكافية لدخول هذه الصفحة.

en: You have already subscribed to this site. Please check your inbox.
ar: أنت مشترك بالفعل في هذا الموقع. يُرجى التحقق من علبة الوارد لديك.

en: You have chosen not to connect your blog. Please click 'accept' when prompted if you wish to connect your accounts.
ar: لقد اخترت عدم الاتصال بمدونتك. يُرجى النقر فوق "قبول" عند مطالبتك إذا كنت ترغب في الاتصال بحساباتك.

en: You have shared this post with %s
ar: لقد قمت بمشاركة هذا الموضوع مع %s

en: You have successfully connected your %1$s account with %2$s.
ar: قمت بنجاح بالاتصال %1$s بحسابك لدى %2$s.

en: You must <a href="%s">log in</a> to post a comment.
ar: يجب عليك <a href="%s">تسجيل الدخول</a> لاضافة تعليق.

en: You must be <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">logged in</a> to post a comment.
ar: يجب عليك <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">تسجيل الدخول</a> لكتابة تعليق.

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
ar: يجب عمل اتصال Jetpack مع حساب WordPress.com حتى تستخدم هذه الميزة.

en: You must link another admin account before switching primary account holders.
ar: يجب ربط حساب مسؤول آخر قبل تبديل أصحاب الحسابات الرئيسية.

en: You must specify a valid action
ar: يجب تحديد إجراء صالح

en: You must specify a valid blog URL!
ar: يتعين تحديد عنوان URL صالح للمدونة!

en: You must specify a whitelisted option_name
ar: يجب عليك تحديد option_name المدرج بقائمة السماح

en: You must specify an option_name
ar: يجب عليك تحديد option_name

en: You must specify an option_value
ar: يجب عليك تحديد option_value

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
ar: تحتاج لتسجيل Jetpack قبل وصلها.

en: You need to select what to show in this <a href="%s">Gravatar Profile widget</a>.
ar: تحتاج أن تختار ما يجب عرضه في القطعة من ملفك الشخصي في <a href="%s">Gravatar</a>.

en: Your API key is invalid
ar: مفتاح واجهة برمجة التطبيقات الخاص بك غير صالح

en: Your Custom Content Types
ar: أنواع المحتويات المخصصة

en: Your Email Address
ar: بريدك الإلكتروني

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.
ar: وُضعت علامة على عنوان IP الخاص بك (%1$s) للاحتراز من خروقات الأمان المحتملة.

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.  <a href="%2$s">Find out more...</a>
ar: وُضعت علامة على عنوان IP الخاص بك (%1$s) للاحتراز من خروقات الأمان المحتملة.  <a href="%2$s">اعرف المزيد ...</a>

en: Your Jetpack is almost ready!
ar: أداة Jetpack الخاصة بك جاهزة مسبقًا!

en: Your Jetpack setup looks a-okay!
ar: يبدو أن وضع Jetpack جيد!

en: Your Name
ar: إسمك

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ar: لا يحتوي أرشيف Portfolio على أي إدخالات. يمكنك البدء في إنشائها في لوحة التحكم.

en: Your Site Stats work better with JavaScript enabled.
ar: يعمل الموقع الخاص بك بشكل أفضل مع تمكين JavaScript.

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ar: لا توجد مدخلات في أرشيف الشهادات لديك في الوقت الحالي. يمكنك البدء في إنشائها من لوحة التحكم.

en: Your `%1$s` option is set up as `%2$s`, but your WordPress.com connection lists it as `%3$s`!
ar: خيارك `%1$s` مضبوط على أنه `%2$s`، لكن اتصال WordPress.com يعرضه على أنه `%3$s`!

en: Your answer was incorrect, please try again.
ar: جوابك خاطئ، يرجى إعادة المحاولة.

en: Your blog does not currently have any published posts.
ar: موقعك لا يحتوي على أي موضوع منشور.

en: Your comment is awaiting moderation.
ar: تعليقك بأنتظار الموافقة بالنشر.

en: Your comment is in moderation.
ar: تعليقك بحاجة لموافقة المدير.

en: Your comment was approved.
ar: تمت الموافقة على تعليقك.

en: Your current IP: %s
ar: عنوان IP الحالي الخاص بك: %s

en: Your main blog is not connected to WordPress.com. Please connect to get an API key.
ar: مدونتك الرئيسية ليست متصلةً بوردبرس دوت كوم. يرجى الاتصال للحصول على مفتاح واجهة برمجة التطبيقات.

en: Your new field was saved successfully
ar: تم حفظ الحقل الجديد بنجاح

en: Your site icon has been uploaded!
ar: تم تحميل أيقونة الموقع الخاصة بك!

en: Your site isn’t reaching the Jetpack servers.
ar: لا يستطيع موقعك الوصول إلى خوادم Jetpack.

en: Your site isn’t securely reaching the Jetpack servers.
ar: لا يستطيع موقعك الوصول بأمان إلى خوادم Jetpack.

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
ar: يدعم القالب الخاص بك <strong>%s</strong>

en: Your theme supports Testimonials
ar: يدعم القالب الخاص بك الشهادات

en: Your upload didn't complete; try again later or cross your fingers and try again right now.
ar: لم يكتمل الرفع؛ حاول لاحقاً أو حاول الآن.

en: Your video has successfully been uploaded. It will appear in your VideoPress Library shortly.
ar: تم تحميل الفيديو الخاص بك بنجاح. وسيظهر في مكتبة VideoPress الخاصة بك بعد قليل.

en: Your video is uploading... Please do not close this window.
ar: جارٍ تحميل الفيديو الخاص بك... يُرجى عدم إغلاق هذه النافذة.

en: [%s] Joining confirmation
ar: [%s] تأكيد الإشتراك

en: a post or page is first published
ar: في حين نشر موضوع أو صفحة أولاً

en: a post or page is updated
ar: في حين تم تحديث موضوع أو صفحة

[ctx: a variable command that a user can write, provided in the printed instructions]
en: option
ar: الخيار

en: and
ar: و

[ctx: as sharing source]
en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: cancel
ar: إلغاء

en: crop the image
ar: قص الصورة

en: day
ar: يوم

en: edit
ar: تحرير

en: edit text
ar: تعديل نص

[ctx: error message in contact form builder]
en: Oops, there was a problem generating your form.  You'll likely need to try again.
ar: عفواً، هناك مشكلة في توليد النموذج الخاص بك. ستحتاج على الأرجح لإعادة المحاولة.

en: go back
ar: الرجوع للخلف

en: in both width and height.
ar: في كل من العرض والطول.

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
ar: في "%s"

en: jumpstart option reset
ar: تمت إعادة تعيين خيار البدء السريع

en: month
ar: شهر

[ctx: my list of books to read]
en: To Read
ar: للقراءة

[ctx: next-saturday]
en: Image navigation
ar: التنقل عبر الصور

[ctx: noun]
en: Comment
ar: التعليق

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
ar: قراءة

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
ar: %s لو:

en: proofread
ar: مصححة

en: search everything
ar: البحث عن كل شيء

en: select a file
ar: تحديد ملف

[ctx: share to]
en: Email
ar: البريد الإلكتروني

[ctx: share to]
en: Facebook
ar: فيس بوك

[ctx: share to]
en: Press This
ar: نشر

[ctx: share to]
en: Print
ar: طباعة

[ctx: share to]
en: Twitter
ar: تويتر

en: the past day
ar: اليوم السابق

en: the past month
ar: الشهر الماضي

en: the past quarter
ar: الثلاثة الأشهر الماضية

en: the past week
ar: الأسبوع الماضي

en: the past year
ar: السنة الماضية

[ctx: the value that they want to update the option to]
en: value
ar: القيمة

en: this video
ar: هذا الفيديو

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
ar: شاهد: %s

en: week
ar: أسبوع

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
ar: كلمة

[ctx: {#} Blocked malicious login attempts -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Blocked malicious login attempts
ar: حظر محاولات تسجيل الدخول الضارة

[ctx: {#} Spam comments blocked by Akismet -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Spam comments blocked by Akismet.
ar: تم حظر التعليقات المزعجة بواسطة Akismet.
