dev - en to uk translation catalogue (417 entries)

en: %1$s %2$s Views
uk: %1$s %2$s Переглядів

[ctx: %1$s = blog name]
en: %1$s Sidebar
uk: %1$s Бокова панель

en: %1$s at %2$s
uk: %1$s о %2$s

en: %1$s on %2$s
uk: %1$s на %2$s

en: %s (Required)
uk: %s (Обов’язково)

en: %s ago
uk: %s тому

en: &laquo; Previous
uk: &laquo; Попередні

en: &larr; Older Comments
uk: &larr; Старіші коментарі

en: (no title)
uk: (без назви)

en: (required)
uk: (обов`язково)

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
uk: %1$s на %2$

en: 404 error page
uk: Сторінка помилки 404

en: <b>%</b> Replies
uk: Відповідей: <b>%</b>

en: <b>1</b> Reply
uk: <b>1</b> Відповідь

en: <span>%d</span> bloggers like this:
uk: <span>%d</span> блогерам подобається це:

en: Activate
uk: Активувати

en: Active
uk: Активний

en: Add
uk: Додати

en: Add Contact Form
uk: Додати форму зворотнього зв’язку

en: Add Many Items
uk: Додати багато пунктів

en: Add Menu Item
uk: Додати пункт меню

en: Add New
uk: Додати

en: Add New Project
uk: Додати новий проект

en: Add New Project Tag
uk: Додати нову позначку проекту

en: Add New Project Type
uk: Додати новий тип проекту

en: Add One Item
uk: Додати один пункт

en: Add a new service
uk: Додати новий сервіс

en: Add logo
uk: Додати лого

en: Add or remove tags
uk: Додати або видалити теґи

en: Add to section:
uk: Додати до розділу:

en: Address:
uk: Адреса:

en: Album
uk: Альбом

en: All
uk: Все

en: All Menu Sections
uk: Всі розділи меню

en: All Project Tags
uk: Всі позначки проектів

en: All Project Types
uk: Всі типи проектів

en: All Projects
uk: Всі проекти

en: All author pages
uk: Всі сторінки автора

en: All category pages
uk: Всі сторінки категорії

en: All date archives
uk: Всі архіви дати

en: All posts
uk: Всі записи

en: All tag pages
uk: Всі сторінки позначки

en: Alphabetical
uk: По алфавіту

en: An error occurred. Please try again later.
uk: Сталася помилка. Будь ласка, спробуйте ще раз пізніше.

en: Artist
uk: Артист

en: Attachment Page
uk: Прикріплена сторінка

en: Automattic
uk: Автоматично

en: Available Services
uk: Доступні сервіси

en: Black
uk: Чорний

en: Blog Archives
uk: Архіви блогу

en: Blog URL:
uk: Адреса блогу:

en: Blue
uk: Блакитний

en: CSS Revisions
uk: Редакції CSS

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Category
uk: Категорія

en: Center
uk: Центр

en: Cheatin&#8217; uh?
uk: Мухлюєш, а?!

en: Choose Images
uk: Вибрати зображення

en: Choose from the most used tags
uk: Найпопулярніші теґи

en: Click to Press This!
uk: Натисніть, щоб скористатися "Press This"!

en: Click to email this to a friend
uk: Натисніть, щоб надіслати це другові по e-mail

en: Click to print
uk: Натисніть, щоб надрукувати

en: Click to share on Reddit
uk: Натисніть, щоб поділитися на Reddit

en: Close
uk: Закрити

en: Comment
uk: Коментар

en: Comment cache problem?
uk: Проблема із кешом коментаря?

en: Comment navigation
uk: Навігація по коментарях

en: Comments
uk: Коментарі

en: Configure
uk: Налаштування

en: Connect
uk: З’єднати

en: Contact Info
uk: Контактна інформація

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
uk: Читати далі <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Convert to Post
uk: Перетворити на запис

en: Crop Image
uk: Обрізати зображення

en: Custom
uk: Користувацький

en: Custom Email Address
uk: E-mail користувача

en: Custom field deleted.
uk: Власне поле видалено

en: Custom field updated.
uk: Власне поле оновлено.

en: Customer Name
uk: Ім'я покупця

en: DOWN
uk: Вниз

en: Dark
uk: Темний

en: Date
uk: Дата

en: Deactivate
uk: Деактивувати

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete Permanently
uk: Видалити остаточно

en: Description
uk: Опис

en: Disconnect
uk: Роз’єднати

en: Dismiss
uk: Відмінити

en: Display Header Text
uk: Відображати текст заголовку

en: Display WordPress Posts
uk: Відображати записи WordPress

en: Display as:
uk: Відображати як:

en: Double Negatives
uk: подвійні заперечення

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit CSS
uk: Редагувати CSS

en: Edit Menu Section
uk: Редагувати розділ меню

en: Edit Project
uk: Редагувати проект

en: Edit Project Tag
uk: Редагувати позначку проекту

en: Edit Project Type
uk: Редагувати тип проекту

en: Edit Your Profile
uk: Редагувати свій обліковий запис

en: Email
uk: Електрона пошта

en: Email Address
uk: Адреса електронної пошти

en: Email me whenever
uk: Надсилати мені e-mail повідомлення будь-коли

en: Email notifications
uk: Повідомлення про реєстрацію

en: Empty Spam
uk: Очистити спам

en: Enabled Services
uk: Увімкнені сервіси

en: Enter the customer's name here
uk: Введіть ім’я покупця тут

en: Error!
uk: Помилка!

en: Error: please enter a valid email address.
uk: Помилка: введіть правильну адресу E-mail, будь-ласка.

en: Error: please fill the required fields (name, email).
uk: Помилка: заповніть необхідні поля  (ім`я, E-mail) будь-ласка.

en: Explain...
uk: Поясніть...

en: Featured
uk: Пов`язане

en: Featured Images
uk: Головні зображення

en: For more information:
uk: Для більшої інформації:

en: Format:
uk: Формат:

en: Free
uk: Безкоштовно

en: Gallery
uk: Галерея

en: Gravatar Profile
uk: Обліковий запис Gravatar

en: Green
uk: Зелений

en: Height
uk: Висота

en: Height:
uk: Висота:

en: Hide
uk: Сховати

en: Home
uk: Домівка

en: Hours & Info
uk: Години та інформація

en: Hours:
uk: Години:

en: IP Address:
uk: IP адреса:

en: Icon URL
uk: Посилання на іконку

en: Icon only
uk: Тільки іконка

en: Ignore all
uk: Ігнорувати все

en: Image Alignment:
uk: Вирівнювання зображення:

en: Image Color:
uk: Колір зображення:

en: Image Grid
uk: Сітка зображень

en: Image Link
uk: Посилання зображення

en: Image List
uk: Список зображень

en: Image Settings:
uk: Налаштування зображення:

en: Image Size:
uk: Розмір зображення:

en: Images:
uk: Зображення:

en: Insert Video
uk: Вставити відео

en: Invalid id
uk: Невірний ідентифікатор

en: Jetpack Comments
uk: Коментарі Jetpack

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
uk: Jetpack містить останні версії старих &#8220;%1$s&#8221; плагінів.

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
uk: Jetpack підтримує WordPress версії %s або пізнішу.

en: Language
uk: Мова

en: Large
uk: Великий

en: Last Modified
uk: Останні зміни

en: Learn More
uk: Дізнатись більше

en: Learn more
uk: Дізнатись більше

en: Leave a Reply
uk: Напишіть відгук

en: Leave a Reply to %s
uk: Написати відповідь до %s

en: Leave a reply
uk: Залишити відповідь

en: Left
uk: Ліворуч

en: Light
uk: Світлий

en: Like
uk: Подобається

en: Like this:
uk: Подобається це:

en: Likes
uk: Вподобання

en: Likes Notifications
uk: Сповіщення про вподобання

en: Likes and Shares
uk: Вподобання та ділення

en: Link To:
uk: Посилання на:

en: Live Preview
uk: Динамічний перегляд

en: Loading video...
uk: Завантаження відео…

en: Loading&hellip;
uk: Завантаження&hellip;

en: Loading...
uk: Завантаження…

en: M j, Y @ G:i
uk: d.m.Y H:i

en: Main Sidebar
uk: Головна бічна колонка

en: Media
uk: Медіафайли

en: Media Width:
uk: Ширина медіа:

en: Medium
uk: Середній

en: Menu Items
uk: Пункти меню

en: Menu Section
uk: Розділ меню

en: Menu Sections
uk: Розділи меню

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
uk: Пункт меню оприлюднено. <a href="%s">Переглянути</a>

en: Menu item restored to revision from %s
uk: Пункт меню відновлено до редакції від %s

en: Menu item saved.
uk: Пункт меню збережено.

en: Menu item updated.
uk: Пункт меню оновлено.

en: Missed schedule
uk: Хибні відкладені

en: Mobile Apps
uk: Мобільні програми

en: Mobile Theme
uk: Мобільна тема

en: Monthly archives
uk: Місячні архіви

en: Name
uk: Ім`я

en: New Menu Item
uk: Новий пункт меню

en: New Project
uk: Новий проект

en: New Project Tag Name
uk: Нова назва позначки проекту

en: New Project Type Name
uk: Нова назва типу проекту

en: New Row
uk: Новий рядок

en: Newer Comments &rarr;
uk: Новіші коментарі &rarr;

en: Next &raquo;
uk: Далі &raquo;

en: Next &raquo;
uk: Далі &raquo;

en: No
uk: Ні

en: No Labels
uk: Міток немає

en: No Menu Items found
uk: Пунктів меню не знайдено

en: No Menu Items found in Trash
uk: Пунктів меню в кошику не знайдено

en: No Projects found
uk: Проектів не знайдено

en: No Projects found in Trash
uk: Не знайдено проектів у кошику

en: No plugins found.
uk: Жодного плаґіну не знайдено.

en: No suggestions
uk: Немає підказок

en: No tags found.
uk: Не знайдено теґів.

en: No themes found.
uk: Тем не знайдено.

en: None
uk: Жодного

en: Not Connected
uk: Не з’єднано

en: Not connected
uk: Не з’єднано

en: Nothing Found
uk: Нічого не знайдено

en: Notifications
uk: Сповіщення

[ctx: Noun, as in: "This post has one tag."]
en: Tag
uk: Позначка

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: OK
uk: Добре

en: Older %s
uk: ← Старіші публікації %s

en: Older posts
uk: Старіші записи

en: On for all posts
uk: Увімкнено для всіх записів

en: Open link in a new window/tab
uk: Відкривати посилання в новому вікні/вкладці

en: Options
uk: Опції

en: Orange
uk: Оранжевий

en: Order
uk: Порядок розміщення

en: Page %s
uk: Сторінка %s

en: Pages:
uk: Сторінки:

en: Parent Menu Section
uk: Батьківський розділ меню

en: Parent Menu Section:
uk: Батьківський розділ меню:

en: Parent Project Type
uk: Батьківський тип проекту

en: Parent Project Type:
uk: Батьківський тип проекту:

en: Path
uk: Шлях

en: Permalink to %s
uk: Постійне посилання на %s

en: Phone:
uk: Телефон:

en: Pingback:
uk: Сповіщення:

en: Pink
uk: Рожевий

en: Plugin activated.
uk: Плагін увімкнений.

en: Plugin deactivated.
uk: Плагін вимкнений.

en: Plugins
uk: Плаґіни

en: Popular
uk: Найпопулярніше

en: Popular Labels
uk: Популярні мітки

en: Popular Project Tags
uk: Популярні позначки проектів

en: Portfolio
uk: Портфоліо

en: Portfolio Items
uk: Елементи портфоліо

en: Portfolio Projects
uk: Проекти портфоліо

en: Post Comment
uk: Додати коментар

en: Post by %s.
uk: Записи автора %s.

en: Post converted. | %s posts converted
uk[0]: %s запис перетворено.
uk[1]: %s записи перетворено.
uk[2]: %s записів перетворено.

en: Post type:
uk: Тип запису:

en: Posted by
uk: Опубліковано

en: Posted by %s
uk: Надіслано %s

en: Posted in %s
uk: Опубліковано в %s

en: Posts
uk: Публікації

en: Posts & Comments
uk: Записи та коментарі

en: Posts and Pages
uk: Записи та сторінки

en: Press This
uk: Натисніть на це

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Preview:
uk: Попередній перегляд:

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
uk: Перегляд: зміни слід зберегти, інакше їх буде втрачено

en: Primary Menu
uk: Основне меню

en: Print
uk: Друк

en: Privacy
uk: Приватність

en: Privacy Policy
uk: Політика конфіденційності

en: Project
uk: Проект

en: Project Tag
uk: Позначка проекту

en: Project Tags
uk: Позначки проекту

en: Project Type
uk: Тип проекту

en: Project Types
uk: Типи проектів

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
uk: Проект оприлюднений. <a href="%s">Переглянути проект</a>

en: Project restored to revision from %s
uk: Проект відновлено до редакції від %s

en: Project saved.
uk: Проект збережено.

en: Project updated.
uk: Проект оновлено.

en: Projects
uk: Проекти

en: Proofread Writing
uk: Перевіряти написання

en: Proudly powered by %s
uk: Сайт працює на %s

en: Publicize
uk: Оприлюднити

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Published
uk: Опубліковано

en: Purple
uk: Пурпуровий

en: Random Order:
uk: Випадковий порядок:

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Recent Posts
uk: Недавні записи

en: Red
uk: Червоний

en: Related Posts
uk: Пов’язані записи

en: Related posts
uk: Пов’язані записи

en: Remove Service
uk: Видалити сервіс

en: Reply
uk: Відповідь

en: Restore
uk: Відновити

en: Results:
uk: Результати:

en: Right
uk: Праворуч

en: Save
uk: Зберегти

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: Scheduled
uk: Відкласти

en: Search
uk: Пошук

en: Search Comments
uk: Пошук коментарів

en: Search Everything
uk: Шукати все

en: Search Media
uk: Пошук медіа

en: Search Menu Items
uk: Шукати пункти меню

en: Search Menu Sections
uk: Шукати розділи меню

en: Search Plugins
uk: Шукати плаґіни

en: Search Project Tags
uk: Шукати позначки проектів

en: Search Project Types
uk: Шукати типи проектів

en: Search Projects
uk: Шукати проекти

en: Search Results for: %s
uk: Пошукові результати для: %s

en: Send Email
uk: Надіслати e-mail

en: Send to Email Address
uk: Надіслати за e-mail адресою

en: Separate tags with commas
uk: Розділяйте теґи комами

en: Service name
uk: Назва сервісу

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
uk: Сервіси переміщені сюди будуть приховані за кнопкою share

en: Settings
uk: Налаштування

en: Settings have been saved
uk: Налаштування збережено

en: Share this:
uk: Поділитися цим:

en: Shared
uk: Вже поділилися

en: Shared Post
uk: Спільний запис

en: Sharing
uk: Поділитись

en: Sharing Buttons
uk: Кнопки "Поділитися"

en: Shelf:
uk: Полиця:

en: Shortcode
uk: Скорочений код

en: Show
uk: Відобразити

en: Show Faces
uk: Показувати обличча

en: Show Featured Image:
uk: Показати головне зображення:

en: Show buttons on
uk: Показувати кнопки на

en: Show likes.
uk: Показати вподобання.

en: Show map
uk: Показати мапу

en: Show more
uk: Показати більше

en: Show sharing buttons.
uk: Показати кнопки "Поділитися".

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
uk: або

en: Silver
uk: Срібний

en: Similar post
uk: Схожий запис

en: Site Icon
uk: Іконка сайту

en: Site Name
uk: Назва сайту

en: Site Stats
uk: Статистика

en: Someone likes one of my posts
uk: Комусь подобається один із моїх записів

en: Sort by:
uk: Сортування за:

en: Spam
uk: Спам

en: Static page:
uk: Статична сторінка:

en: Stats
uk: Статистика

en: Style:
uk: Стиль:

en: Stylesheet saved.
uk: Іконку збережено.

en: Subject
uk: Тематика

en: Submit
uk: Відправити

en: Submit &#187;
uk: Відправити &#187;

en: Submitting Comment%s
uk: Відправлення коментаря%s

en: Subscribe
uk: Підписатись

en: Support
uk: Підтримка

en: Tag name
uk: Назва теґу

en: Tags
uk: Теґи

en: Terms of Service
uk: Умови надання послуг

en: Text
uk: Текст

en: Text & Image Links
uk: Посилання тексту та зображення

en: Text Link
uk: Текстове посилання

en: Text only
uk: Тільки текст

en: Theme: %1$s.
uk: Тема: %1$s.

en: This connection is working correctly.
uk: Це з’єднання працює як слід.

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
uk[0]: Ця галерея містить <a %1$s>%2$s фото</a>.
uk[1]: Ця галерея містить <a %1$s>%2$s фото</a>.
uk[2]: Ця галерея містить <a %1$s>%2$s фото</a>.

en: This post is password protected.
uk: Цей запис захищено паролем.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
uk: Цей запис захищений паролем. Введіть пароль, щоб переглянути коментарі.

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Time
uk: Форматування часу

en: Time:
uk: Час:

en: Title
uk: Назва

en: Title:
uk: Назва:

en: Top Posts
uk: Найпопулярніші пости

en: Top Posts &amp; Pages
uk: Найпопулярніші пости і сторінки

en: Top Searches
uk: Найпопулярніші пошуки

en: Transparent Background
uk: Прозорий фон

en: Trash
uk: В кошик

en: Tweets by @%s
uk: Записи користувача Tweeter: @%s

en: Twitter username:
uk: Twitter ім'я користувача:

en: Type
uk: Тип

en: Types
uk: Типи

en: Uncategorized
uk: Некатегоризовано

en: Unpublished
uk: Неопубліковане

en: Unsubscribe
uk: Скасувати підписку

en: Update Project Tag
uk: Оновити позначку проекту

en: Update Project Type
uk: Оновити тип проекту

en: Updated
uk: Оновлено

en: Uploading...
uk: Завантаження…

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
uk: -- Вибрати --

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
uk: Ховати

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
uk: Показувати

en: Username
uk: Ім’я користувача

en: Value
uk: Значення

en: Video on %s
uk: Відео на %s

en: Video post by %s.
uk: Відео запис автора %s.

en: Video post.
uk: Відео запис.

en: View All
uk: Все

en: View Full Profile &rarr;
uk: Переглянути повний обліковий запис &rarr;

en: View Menu Item
uk: Переглянути пункт меню

en: View Mobile Site
uk: Переглянути мобільний сайт

en: View Project Tag
uk: Переглянути позначку проекту

en: View Project Type
uk: Переглянути тип проекту

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
uk: Бачити профіль людей коли ваша мишка за їхнім Граватаром

en: WP.me Shortlinks
uk: Короткі посилання WP.me

en: We cannot display posts for this blog.
uk: Ми не можемо відобразити записи для цього блогу.

en: Website
uk: Сайт

en: What's a Gravatar?
uk: Що таке Gravatar?

en: White
uk: Білий

en: Widget title:
uk: Назва віджета:

en: Width:
uk: Ширина

en: With 1 comment | With %s comments
uk[0]: З %s коментарем
uk[1]: З %s коментарями
uk[2]: З %s коментарями

en: WordPress.com Stats
uk: Статистика WordPress.com

en: WordPress.com Username
uk: Ім'я користувача на WordPress.com

en: Write a Comment...
uk: Написати коментар...

en: Yes
uk: Так

en: You are not allowed to make this change.
uk: У вас немає дозволу робити цю зміну.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
uk: У Вас недостатньо повноважень для доступу до цієї сторінки.

en: You have successfully disconnected Jetpack.
uk: Ви успішно від’єднали Jetpack.

en: You must be <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">logged in</a> to post a comment.
uk: Ви маєте <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">увійти</a>, щоб оприлюднити коментар.

en: Your Email Address
uk: Ваша e-mail адреса

en: Your Name
uk: Ваше ім'я

en: Your comment is awaiting moderation.
uk: З’явився коментар у черзі на узгодження

en: and
uk: і

en: cancel
uk: Скасувати

en: click here
uk: натисніть тут

en: day
uk: день

en: edit
uk: редагувати

en: edit text
uk: редагувати текст

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
uk: У "%s"

en: month
uk: місяць

[ctx: my list of books to read]
en: To Read
uk: Читати

[ctx: noun]
en: Comment
uk: Коментар

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
uk: Прочитано

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
uk: %s якщо:

[ctx: search terms]
en: statistics, tracking, analytics, views, traffic
uk: статистика, стеження, аналітика, перегляди, трафік

en: the past day
uk: минулий день

en: the past month
uk: минулий місяць

en: the past week
uk: минулий тиждень

en: the past year
uk: минулий рік

en: week
uk: тиждень
