Advanced Custom Fields - en to ro_RO translation catalogue (389 entries)

en: "dd/mm/yy" or "mm/dd/yy" are the most used display formats. Read more about
ro_RO: "dd/mm/yy" sau "mm/dd/yy" sunt cele mai utilizate formate de afișare. Citiți mai multe despre

en: "yymmdd" is the most versatile save format. Read more about
ro_RO: "yymmdd" este cel mai versatil format de salvare. Citiți mai multe despre

en: 'How to' guides
ro_RO: Ghiduri "cum să"

en: (no title)
ro_RO: (fără titlu)

en: + Add Field
ro_RO: + Adaugă câmp

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen
ro_RO: <b>Selectează</b> elementele pentru a le <b>ascunde</b> din ecranul de editare

en: A <strong>BIG</strong> thank you to everyone who has helped test the version 4 beta and for all the support I have received.
ro_RO: Un <strong> MARE </strong> mulțumesc tuturor celor care au ajutat la testarea versiunii 4 beta și pentru tot sprijinul pe care l-am primit.

en: ACF %s is more polished and enjoyable than ever before. We hope you like it.
ro_RO: ACF%s este mai lustruit și mai plăcut decât oricând. Sperăm că vă place.

en: ACF will create a .xml export file which is compatible with the native WP import plugin.
ro_RO: ACF va crea un fișier de export .xml compatibil cu pluginul de import WP nativ.

en: ACF will create the PHP code to include in your theme.
ro_RO: ACF va creea codul PHP de inclus în temă

en: Absolutely <strong>no</strong> changes have been made to the database between versions 3 and 4. This means you can roll back to version 3 without any issues.
ro_RO: S-a făcut absolut <strong> nici o </ strong> modificări în baza de date între versiunile 3 și 4. Aceasta înseamnă că puteți reveni la versiunea 3 fără probleme.

en: Actions
ro_RO: Acţiuni

en: Actions &amp; Filters
ro_RO: Acţiuni &ampl Filtre

en: Activation Code
ro_RO: Cod de activare

en: Activation codes have grown into plugins!
ro_RO: Coduri de activare au crescut în module!

en: Add 'other' choice to allow for custom values
ro_RO: Adaugă o altă opțiune pentru a permite valori personalizate

en: Add File
ro_RO: Adaugă fișier

en: Add Image
ro_RO: Adaugă imagine

en: Add New
ro_RO: Adaugă Nou

en: Add New Field Group
ro_RO: Adaugă Grup Nou de Câmpuri

en: Add rule group
ro_RO: Adaugă grup de reguli

en: Add-ons
ro_RO: Add-on-uri

en: Add-ons are now activated by downloading and installing individual plugins. Although these plugins will not be hosted on the wordpress.org repository, each Add-on will continue to receive updates in the usual way.
ro_RO: Add-on-urile sunt acum activate prin descărcarea și instalarea modulelor individuale. Deși aceste module nu vor fi găzduite pe repozitoriul wordpress.org, fiecare add-on va continua să primească actualizări în mod obișnuit.

en: Advanced Custom Fields
ro_RO: Câmpuri Personalizate Avansate

en: Advanced Custom Fields Add-Ons
ro_RO: Add-on-uri pentru Câmpuri Personalizate Avansate

en: Affects value on front end
ro_RO: Afectează valoarea la capătul frontal

en: All
ro_RO: Tot

en: All actions & filters have received a major facelift to make customizing ACF even easier! Please %sread this guide%s to find the updated naming convention.
ro_RO: Toate acțiunile și filtrele au primit o modificare majoră pentru a face personalizarea ACF chiar mai ușoară! Te rog %scitește acest ghid%s pentru a găsi convenția actualizată de numire.

en: All previous Add-ons have been successfully installed
ro_RO: Toate add-on-urile anterioare au fost instalate cu succes

en: All the fields following this "tab field" (or until another "tab field" is defined) will be grouped together.
ro_RO: Toate câmpurile care urmează acestui "câmp tab" (sau până când este definit un alt "câmp tab") vor fi grupate împreună.

en: Allow Null?
ro_RO: Permite Null?

en: Appears after the input
ro_RO: Apare după intrare

en: Appears before the input
ro_RO: Apare înainte de intrare

en: Appears when creating a new post
ro_RO: Apare atunci când creezi o postare nouă

en: Appears within the input
ro_RO: Apare în intrare

en: Append
ro_RO: Adăugat după

en: Assign one or more contact form 7 forms to a post
ro_RO: Alocați unul sau mai multe formulare Contact Form 7 la o postare

en: Attachment
ro_RO: Atașament

en: Author
ro_RO: Autor

en: Available Add-ons
ro_RO: Add-on-uri disponibile

en: Awesome. Let's get to work
ro_RO: Minunat. Să trecem la treabă

en: Back to export
ro_RO: Înapoi la export

en: Basic
ro_RO: De Bază

en: Blue
ro_RO: Albastru

en: Categories
ro_RO: Categorii

en: Center
ro_RO: Centru

en: Center the initial map
ro_RO: Centrarea hărții inițiale

en: Changelog
ro_RO: Log de schimbări

en: Changelog for
ro_RO: Modificări pentru

en: Character Limit
ro_RO: Limita de caractere

en: Checkbox
ro_RO: Caseta de bifat

en: Child Page (has parent)
ro_RO: Pagină Copil (are părinte)

en: Choice
ro_RO: Alegere

en: Choices
ro_RO: Alegeri

en: Clear location
ro_RO: Șterge locația

en: Close Field
ro_RO: Închide câmpul

en: Collapse Details
ro_RO: Restrânge detaliile

en: Color Picker
ro_RO: Selector de culoare

en: Comments
ro_RO: Comentarii

en: Conditional Logic
ro_RO: Condiționalitate logică

en: Contact Form 7 Field
ro_RO: Câmp Contact Form 7

en: Content
ro_RO: Conţinut

en: Content Editor
ro_RO: Editor de conținut

en: Convert HTML into tags
ro_RO: Conversia HTML în etichete

en: Convert new lines into &lt;br /&gt; tags
ro_RO: Convertește linii noi în taguri &lt;br /&gt;

en: Copy the PHP code generated
ro_RO: Copiază codul PHP generat

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
ro_RO: Creează un set de reguli pentru a determina ce ecrane de editare vor utiliza aceste câmpuri personalizate avansate

en: Create global data to use throughout your website!
ro_RO: Creează date globale pe care să le utilizezi pe site-ul web!

en: Create image galleries in a simple and intuitive interface!
ro_RO: Creează galerii de imagini într-o interfață simplă și intuitivă!

en: Create infinite rows of repeatable data with this versatile interface!
ro_RO: Creează rânduri infinite de date repetate cu această interfață versatilă!

en: Create unique designs with a flexible content layout manager!
ro_RO: Creează un design unic cu un manager de aspect de conținut flexibil!

en: Created by
ro_RO: Creat de

en: Creates a select field populated with Gravity Forms!
ro_RO: Creează un câmp selectat cu Formule Gravity!

en: Creating your own field type has never been easier! Unfortunately, version 3 field types are not compatible with version 4.
ro_RO: Crearea propriului tip de câmp nu a fost niciodată mai ușoară! Din păcate, tipurile de câmpuri din versiunea 3 nu sunt compatibile cu versiunea 4.

en: Custom Field Types
ro_RO: Tipuri de câmpuri personalizate

en: Custom Fields
ro_RO: Câmpuri Personalizate

en: Custom field deleted.
ro_RO: Câmp Personalizat șters.

en: Custom field updated.
ro_RO: Câmp Personalizat actualizat.

en: Customise WordPress with powerful, professional and intuitive fields
ro_RO: Personalizați WordPress cu câmpuri puternice, profesionale și intuitive

en: Customise the map height
ro_RO: Personalizează înălțimea hărții

en: Database Changes
ro_RO: Modificări la bazele de date

en: Date & Time Picker
ro_RO: Selector Data & Ora

en: Date Picker
ro_RO: Selector de dată

en: Default Template
ro_RO: Tipar standard

en: Default Value
ro_RO: Valoare implicită

en: Delete
ro_RO: Șterge

en: Delete this Field
ro_RO: Șterge acest câmp

en: Discussion
ro_RO: Discuţie

en: Display format
ro_RO: Format afișare

en: Done
ro_RO: Terminat

en: Download
ro_RO: Descarcă

en: Download Add-ons
ro_RO: Descarcă add-on-uri

en: Download the Add-on plugin (.zip file) to your desktop
ro_RO: Descarcă modulul Add-on (fișier .zip) pe desktop

en: Download your activated Add-ons
ro_RO: Descarcă add-on-urile activate

en: Draft
ro_RO: Chiornă

en: Drag and drop to reorder
ro_RO: Trage și plasează pentru a reordona

en: Due to the sizable changes surrounding Add-ons, field types and action/filters, your website may not operate correctly. It is important that you read the full %sMigrating from v3 to v4%s guide to view the full list of changes.
ro_RO: Datorită modificărilor considerabile din jurul add-on-urilor, tipurilor de câmp și a acțiunilor / filtrelor, este posibil ca site-ul web să nu funcționeze corect. Este important să citesti întregul ghid %sMigrând din v3 la v4%s pentru a vedea lista completă a modificărilor.

en: Dummy
ro_RO: Fictiv

en: Duplicate
ro_RO: Duplichează

en: Duplicate this Field
ro_RO: Duplichează acest câmp

en: Each Add-on can be installed as a separate plugin (receives updates) or included in your theme (does not receive updates).
ro_RO: Fiecare add-on poate fi instalat ca modul separat (primește actualizări) sau inclus in temă (nu primește actualizări)

en: Easier Development
ro_RO: Dezvoltare mai ușoară

en: Edit
ro_RO: Editează

en: Edit Field Group
ro_RO: Editează Grup de Câmpuri

en: Edit File
ro_RO: Editează fișierul

en: Edit Image
ro_RO: Editează imaginea

en: Edit this Field
ro_RO: Modifică acest câmp

en: Elements
ro_RO: element

en: Email Field
ro_RO: Câmp email

en: Enter each choice on a new line.
ro_RO: Introdu fiecare alegere pe o linie nouă.

en: Enter each default value on a new line
ro_RO: Introdu fiecare valoare implicită pe o linie nouă

en: Enter your choices one per line
ro_RO: Introduce alegerile una pe rând

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Excerpt
ro_RO: Extras

en: Expand Details
ro_RO: Extinde delatiile

en: Export
ro_RO: Exportă

en: Export Field Groups
ro_RO: Exportă Grupuri de Câmpuri

en: Export Field Groups to PHP
ro_RO: Exportă Grupuri de Câmpuri în PHP

en: Export to PHP
ro_RO: Exportă în PHP

en: Export to XML
ro_RO: Exportă în XML

en: Featured Image
ro_RO: Imagine recomandată

en: Field Groups
ro_RO: Grupuri de Câmpuri

en: Field Instructions
ro_RO: Instrucțiuni Câmp

en: Field Key
ro_RO: Cheie câmp

en: Field Label
ro_RO: Etichetă câmp

en: Field Name
ro_RO: Numele câmpului

en: Field Order
ro_RO: Ordine Câmpuri

en: Field Type
ro_RO: Tip de câmp

en: Field Types
ro_RO: Tipuri de câmpuri

en: Field group draft updated.
ro_RO: Schiţă Grup de Câmpuri actualizată.

en: Field group published.
ro_RO: Grup de Câmpuri publicat.

en: Field group restored to revision from %s
ro_RO: Grup de Câmpuri restaurat la revizuire din %s

en: Field group saved.
ro_RO: Grup de Câmpuri salvat.

en: Field group scheduled for.
ro_RO: Grup de Câmpuri programat pentru.

en: Field group submitted.
ro_RO: Grup de Câmpuri depus.

en: Field group title is required
ro_RO: Este necesar titlul grupului de câmpuri

en: Field group updated.
ro_RO: Grup de Câmpuri actualizat

en: Field groups are created in order <br />from lowest to highest
ro_RO: Grupurile de câmpuri sunt create în ordine <br />de la cel mai mic la cel mai înalt

en: Field type does not exist
ro_RO: Nu există tipul câmpului

en: Field&nbsp;Groups
ro_RO: Grupuri&nbsp;de&nbsp;câmpuri

en: Fields
ro_RO: Câmpuri

en: File
ro_RO: Fişier

en: File ID
ro_RO: URL fișier

en: File Object
ro_RO: Obiectul fișier

en: File URL
ro_RO: URL Obiectul fișier

en: Filter by post type
ro_RO: Filtrează după tipul postării

en: Filter by role
ro_RO: Filtrează după rol

en: Filter from Taxonomy
ro_RO: Filtrează din taxonomie

en: Filters
ro_RO: Filtre

en: Find addresses and coordinates of a desired location
ro_RO: Găsește adresele și coordonatele unei locații dorite

en: Find current location
ro_RO: Găsește locația curentă

en: Flexible Content
ro_RO: Conținut flexibil

en: Flexible Content Field
ro_RO: Câmp cu conținut flexibil

en: For each Add-on available, please perform the following:
ro_RO: Pentru fiecare add-on disponibil, te rog să efectuezi următoarele:

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
ro_RO: Pentru mai mult control, poți specifica atât o valoare, cât și o etichetă, astfel:

en: Formatting
ro_RO: Formatare

en: Front Page
ro_RO: Prima pagină

en: Full
ro_RO: Intreg

en: Functions
ro_RO: Funcții

en: Future
ro_RO: Viitor

en: Gallery Field
ro_RO: Câmp galerie

en: Getting Started
ro_RO: Noțiuni de bază

en: Google Map
ro_RO: Harta Google

en: Google Map Extended
ro_RO: Harta Google Extinsă

en: Gravity Forms Field
ro_RO: Câmp formular Gravity

en: Height
ro_RO: Înălţime

en: Hide / Show All
ro_RO: Ascunde / Arată tot

en: Hide on screen
ro_RO: Ascunde pe ecran

en: High (after title)
ro_RO: Mare (după titlu)

en: Horizontal
ro_RO: Orizontal

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used. (the one with the lowest order number)
ro_RO: Dacă pe un ecran de editare apar mai multe grupuri de câmpuri, vor fi utilizate opțiunile primului grup de câmp. (cel cu cel mai mic număr de ordine)

en: If you updated the ACF plugin without prior knowledge of such changes, please roll back to the latest %sversion 3%s of this plugin.
ro_RO: Dacă ai actualizat modulul ACF fără cunoașterea prealabilă a acestor modificări, revino la cea mai recenta %sversiune 3%s din acest modul.

en: Image
ro_RO: Imagine

en: Image ID
ro_RO: ID Imagine

en: Image Object
ro_RO: Obiect Imagine

en: Image URL
ro_RO: URL Imagine

en: Imported field groups <b>will</b> appear in the list of editable field groups. This is useful for migrating fields groups between Wp websites.
ro_RO: Grupurile de câmpuri importate <b> vor </ b> fi afișate în lista grupurilor de câmpuri editabile. Acest lucru este util pentru migrarea grupurilor de câmpuri între site-urile WP.

en: Include in theme
ro_RO: Include în temă

en: Install WP import plugin if prompted
ro_RO: Instalează modulul de import WP dacă se solicită

en: Installation
ro_RO: Instalare

en: Installed
ro_RO: Instalat

en: Instructions
ro_RO: Instrucțiuni

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
ro_RO: Instrucțiuni pentru autori. Se afișează la trimiterea datelor

en: Large
ro_RO: Mare

en: Layout
ro_RO: Amplasare

en: Learn more
ro_RO: Află mai multe

en: Leave blank for no limit
ro_RO: Lasă necompletat pentru nici o limită

en: Library
ro_RO: Bibliotecă

en: Limit the media library choice
ro_RO: Limitează alegerea bibliotecii media

en: Load & Save Terms to Post
ro_RO: Încarcă și salvează termeni pentru a posta

en: Load value based on the post's terms and update the post's terms on save
ro_RO: Încarcă valoarea în funcție de termenii postării și actualizați termenii postării la salvare

en: Locating
ro_RO: Localizarea

en: Location
ro_RO: Locație

en: Logged in User Type
ro_RO: Tip de Utilizator Conectat

en: Maximum Value
ro_RO: Valoare maximă

en: Maximum posts
ro_RO: Postări maxime

en: Maximum values reached ( {max} values )
ro_RO: Valorile maxime atinse ({max} valori)

en: Medium
ro_RO: Mediu

en: Message
ro_RO: Mesaj

en: Migrating your field types is easy, please %sfollow this tutorial%s to learn more.
ro_RO: Migrarea tipurilor de câmp este ușoară, te rog să %surmărești acest tutorial%s pentru a afla mai multe.

en: Minimum Value
ro_RO: Valoarea minimă

en: Modifying field group options 'show on page'
ro_RO: Modificarea opțiunilor grupului de câmp "afișare pe pagină"

en: Modifying field option 'taxonomy'
ro_RO: Modificarea opțiunii de câmp "taxonomie"

en: Move to trash. Are you sure?
ro_RO: Mută în coşul de gunoi. Eşti sigur?

en: Moving user custom fields from wp_options to wp_usermeta
ro_RO: Mutarea câmpurilor personalizate ale utilizatorilor de la wp_options la wp_usermeta

en: Multi Select
ro_RO: Selectare multiplă

en: Multiple Values
ro_RO: Valori multiple

en: Name
ro_RO: Nume

en: Navigate to %sPlugins > Add New > Upload%s
ro_RO: Navighează la %sModule > Adaugă modul > Încărcare modul%s

en: Navigate to Tools &raquo; Import and select WordPress
ro_RO: Navighează la Instrumente &raquo; Importă și selectează WordPress

en: New Field
ro_RO: Câmp nou

en: New Field Group
ro_RO: Grup Nou de Câmpuri

en: New Field Types
ro_RO: Tipuri noi de câmpuri

en: No
ro_RO: Nu

en: No ACF groups selected
ro_RO: Nici un Grup de Câmpuri selectat

en: No Field Groups found
ro_RO: Nici un Grup de Câmpuri găsit

en: No Field Groups found in Trash
ro_RO: Nici un Grup de Câmpuri găsit în coșul de gunoi

en: No File Selected
ro_RO: Nici un fișier selectat

en: No field groups were selected
ro_RO: Nici un grup de câmpuri selectat

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
ro_RO: Nu există câmpuri. Fă clic pe butonul <strong> + Adaugă câmp </strong> pentru a crea primul câmp.

en: No formatting
ro_RO: Nici o formatare

en: No image selected
ro_RO: Nu a fost selectată nici o imagine

en: No toggle fields available
ro_RO: Nu există câmpuri de comutare disponibile

en: None
ro_RO: Nici unul

en: Normal (after content)
ro_RO: Normal (după conținut)

en: Notes
ro_RO: Note

en: Number
ro_RO: Număr

en: Once the plugin has been uploaded and installed, click the 'Activate Plugin' link
ro_RO: Odată ce modulul a fost încărcat și instalat, fă clic pe link-ul "Activează"

en: Options
ro_RO: Opțiuni

en: Options Page
ro_RO: Pagina de Opțiuni

en: Order No.
ro_RO: Ordine Nr.

en: Other
ro_RO: Altele

en: Overview
ro_RO: Prezentare generală

en: Page
ro_RO: Pagină

en: Page Link
ro_RO: Link de pagină

en: Page Parent
ro_RO: Pagină Părinte

en: Page Template
ro_RO: Tipar Pagină

en: Page Type
ro_RO: Tip Pagină

en: Parent Page (has children)
ro_RO: Pagină Părinte (are copii)

en: Parent fields
ro_RO: Câmpuri Părinte

en: Password
ro_RO: Parola

en: Password Field
ro_RO: Câmp parolă

en: Paste into your functions.php file
ro_RO: Lipeşte în fişierul functions.php

en: Pending Review
ro_RO: Revizuire în Așteptare

en: Permalink
ro_RO: Legături permanente

en: Placeholder Text
ro_RO: Text Substitut

en: Please note that all text will first be passed through the wp function
ro_RO: Reține că tot textul va fi trecut mai întâi prin intermediul funcției wp

en: Please note that if you export and register field groups within the same WP, you will see duplicate fields on your edit screens. To fix this, please move the original field group to the trash or remove the code from your functions.php file.
ro_RO: Reține că dacă exporți și înregistrezi grupuri de câmpuri în cadrul aceluiași WP, vei vedea câmpuri duplicate în ecranele de editare. Pentru a remedia acest lucru, te rog să muți grupul original de câmp în coșul de gunoi sau să elimini codul din fișierul functions.php.

en: Position
ro_RO: Poziţie

en: Post Category
ro_RO: Categorie Post

en: Post Format
ro_RO: Format Post

en: Post IDs
ro_RO: ID-uri post

en: Post Object
ro_RO: Obiect Post

en: Post Objects
ro_RO: Obiecte post

en: Post Status
ro_RO: Status Post

en: Post Taxonomy
ro_RO: Taxonomie Post

en: Post Title
ro_RO: Titlu post

en: Post Type
ro_RO: Tip post

en: Post Type Select
ro_RO: Tip post Select

en: Post updated
ro_RO: Post actualizat

en: Posts Page
ro_RO: Pagină postări

en: Potential Issues
ro_RO: Probleme potențiale

en: Prepend
ro_RO: Adăugat inainte

en: Preview Size
ro_RO: Dimensiunea previzualizării

en: Preview draft is now working!
ro_RO: Previzualizarea schiției nu funcțiionează

en: Previously, all Add-ons were unlocked via an activation code (purchased from the ACF Add-ons store). New to v4, all Add-ons act as separate plugins which need to be individually downloaded, installed and updated.
ro_RO: Anterior, toate add-on-urile au fost deblocate printr-un cod de activare (achiziționat de la magazinul de add-on-uri ACF). Nou pentru v4, toate add-on-urile funcționează ca module separate, care trebuie să fie descărcate individual, instalate și actualizate.

en: Private
ro_RO: Privat

en: Published
ro_RO: Publicat

en: Purchase & Install
ro_RO: Cumpără și instalează

en: Radio Button
ro_RO: Buton de radio

en: Radio Buttons
ro_RO: Butoane radio

en: Really Important!
ro_RO: Foarte Important!

en: Red
ro_RO: Roșu

en: Registered field groups <b>will not</b> appear in the list of editable field groups. This is useful for including fields in themes.
ro_RO: Grupurile de câmpuri înregistrate <b> nu vor </ b> fi afișate în lista grupurilor de câmp editabile. Acest lucru este util pentru includerea câmpurilor în teme.

en: Relational
ro_RO: Relațional

en: Relationship
ro_RO: Relaţie

en: Remove
ro_RO: Elimină

en: Repeater Field
ro_RO: Câmp repetitiv

en: Required?
ro_RO: Necesar?

en: Resources
ro_RO: Resurse

en: Return Format
ro_RO: Format Returnat

en: Return Value
ro_RO: Valoarea de returnare

en: Revision
ro_RO: Revizie

en: Revisions
ro_RO: Revizuiri

en: Rows
ro_RO: Rânduri

en: Rules
ro_RO: Reguli

en: Save 'other' values to the field's choices
ro_RO: Salvează valorile "altele" la opțiunile câmpului

en: Save format
ro_RO: Salvează formatul

en: Save the .xml file when prompted
ro_RO: Salvează fişierul XML la solicitare

en: Seamless (no metabox)
ro_RO: Fără sudură (fără metabox)

en: Search
ro_RO: Căutare

en: Search Field Groups
ro_RO: Caută Grupuri de Câmpuri

en: Search for address...
ro_RO: Caută adresa ...

en: Search...
ro_RO: Căutare...

en: See the full changelog
ro_RO: Vezi toate schimbările

en: See what's new in %1$sversion %2$s%3$s
ro_RO: Vezi ce e nou în %1$sversiunea %2$s%3$s

en: Select File
ro_RO: Selectează Fișier

en: Select Image
ro_RO: Setează Imagine

en: Select field group(s) from the list and click "Create PHP"
ro_RO: Selectează grupuri de câmpuri din listă și fă clic pe "Creează PHP"

en: Select field group(s) from the list and click "Export XML"
ro_RO: Selectează grupurile de câmpuri din listă și fă clic pe "Exportă XML"

en: Select multiple values?
ro_RO: Selectează mai multe valori?

en: Select the field groups to be exported
ro_RO: Selectează Grupurile de Câmpuri de exportat

en: Select your user and ignore Import Attachments
ro_RO: Selectează utilizatorul şi ignoră Importă Ataşamente

en: Selected elements will be displayed in each result
ro_RO: Elementele selectate vor fi afișate în fiecare rezultat

en: Send Trackbacks
ro_RO: Trimite trackback-uri

en: Set the initial zoom level
ro_RO: Setează nivelul de zoom inițial

en: Sets the textarea height
ro_RO: Setează înălțimea textarea

en: Show Field Key:
ro_RO: Arată cheie câmp

en: Show Media Upload Buttons?
ro_RO: Afișezi butoanele de încărcare media?

en: Show a different month
ro_RO: Arată o lună diferită

en: Show this field group if
ro_RO: Afișează acest grup de câmpuri dacă

en: Show this field when
ro_RO: Afișează acest câmp când

en: Shown when entering data
ro_RO: Se afișează la introducerea datelor

en: Sibling fields
ro_RO: Câmpuri surori

en: Side
ro_RO: Latură

en: Single Value
ro_RO: Valoare unică

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
ro_RO: Un singur cuvânt, fără spații. Subliniere și liniuțe permisă

en: Size
ro_RO: Mărimea

en: Sorry, this browser does not support geolocation
ro_RO: Ne pare rău, acest browser nu acceptă localizarea geografică

en: Specify the returned value on front end
ro_RO: Specifică valoarea returnată pe față

en: Standard (WP metabox)
ro_RO: Standard (metabox WP)

en: Step Size
ro_RO: Dimensiunea pasului

en: Style
ro_RO: Stil

en: Tags
ro_RO: Taguri

en: Taxonomy
ro_RO: Taxonomie

en: Taxonomy Field
ro_RO: Câmp taxonomie

en: Taxonomy Term
ro_RO: Termen Taxonomie

en: Term ID
ro_RO: ID Termen

en: Term Object
ro_RO: Obiect termen

en: Text &amp; HTML entered here will appear inline with the fields
ro_RO: Textul &amp; codul HTML introduse aici vor apărea în linie cu câmpurile

en: Text Area
ro_RO: Zonă de text

en: Thank You
ro_RO: Mulțumesc

en: Thank you for updating to the latest version!
ro_RO: Mulțumesc pentru actualizarea la ultima versiune!

en: That's it! Happy WordPressing
ro_RO: Asta e tot! WordPressing fericit

en: The Add-on is now installed and activated!
ro_RO: Add-on-ul este acum instalat și activat!

en: The Advanced Custom Fields plugin can be included within a theme. To do so, move the ACF plugin inside your theme and add the following code to your functions.php file:
ro_RO: Modulul Câmpuri Personalizate Avansate poate fi inclus într-o temă. Pentru a face acest lucru, mută modulul ACF în interiorul temei și adăugă următorul cod în fișierul functions.php:

en: The following Add-ons are available to increase the functionality of the Advanced Custom Fields plugin.
ro_RO: Următoarele add-on-uri sunt disponibile pentru a crește funcționalitatea modulului Câmpuri Personalizate Avansate.

en: The following Add-ons have been detected as activated on this website.
ro_RO: Următoarele add-on-uri au fost detectate ca activate pe acest site web.

en: This bug has been squashed along with many other little critters!
ro_RO: Acest bug a fost zdrobit împreună cu multe alte creature mici!

en: This format will be seen by the user when entering a value
ro_RO: Acest format va fi văzut de către utilizator la introducerea unei valori

en: This format will determine the value saved to the database and returned via the API
ro_RO: Acest format va determina valoarea salvată în baza de date și va fi returnată prin API

en: This is the name which will appear on the EDIT page
ro_RO: Acesta este numele care va apărea pe pagina Editează

en: This page will assist you in downloading and installing each available Add-on.
ro_RO: Această pagină te va ajuta să descărci și să instalezi fiecare add-on disponibil.

en: This website does not use premium Add-ons and will not be affected by this change.
ro_RO: Acest site web nu folosește add-on-uri premium și nu va fi afectat de această modificare.

en: This website uses premium Add-ons which need to be downloaded
ro_RO: Acest site web utilizează add-on-uri premium care trebuie descărcate

en: Thumbnail
ro_RO: Pictogramă

en: Title
ro_RO: Titlu

en: To activate any Add-ons, edit and use the code in the first few lines.
ro_RO: Pentru a active vreun add-on, editează şi foloseşte codul în primele linii de cod.

en: To remove all visual interfaces from the ACF plugin, you can use a constant to enable lite mode. Add the following code to your functions.php file <b>before</b> the include_once code:
ro_RO: Pentru a elimina toate interfețele vizuale din modulul ACF, poți utiliza o constantă pentru a activa modul Lite. Adaugă următorul cod în fișierul functions.php <b> înainte de </ b> codul include_once:

en: Today
ro_RO: Astăzi

en: Toolbar
ro_RO: Bara de instrumente

en: Top Level Page (parent of 0)
ro_RO: Pagină de nivel superior (părinte de 0)

en: Trash
ro_RO: Gunoi

en: True / False
ro_RO: Adevărat / Fals

en: Tutorials
ro_RO: Tutoriale

en: Update
ro_RO: Actualizează

en: Update File
ro_RO: Actualizează fișierul

en: Update Image
ro_RO: Actualizează imaginea

en: Upgrade
ro_RO: Actualizare

en: Upload and import your exported .xml file
ro_RO: Incarcă şi importă fişierul.xml exportat

en: Uploaded to post
ro_RO: Încărcat la post

en: Uploaded to this post
ro_RO: Încărcat la această postare

en: Use "Tab Fields" to better organize your edit screen by grouping your fields together under separate tab headings.
ro_RO: Utilizează "Câmpuri Tab" pentru a organiza mai bine ecranul de editare, grupându-vă câmpurile împreună sub titluri separate de file.

en: Use multiple tabs to divide your fields into sections.
ro_RO: Utilizează mai multe file pentru a împărți câmpurile în secțiuni.

en: Use the uploader to browse, select and install your Add-on (.zip file)
ro_RO: Utilizați aplicația de încărcare pentru a răsfoi, selecta și instala Add-on-ul (fișier .zip)

en: User
ro_RO: Utilizator

en: User Field
ro_RO: Câmp utilizator

en: Validation Failed. One or more fields below are required.
ro_RO: Validarea a esuat. Sunt necesare unul sau mai multe câmpuri de mai jos.

en: View Field Group
ro_RO: Vizualizează Grupul de Câmpuri

en: Week Starts On
ro_RO: Săptămâna începe

en: Welcome to Advanced Custom Fields
ro_RO: Bine ai venit la Câmpuri Personalizate Avansate

en: What’s New
ro_RO: Ce e nou

en: Without you all, this release would not have been possible!
ro_RO: Fără voi, această versiune nu ar fi fost posibilă!

en: Wysiwyg Editor
ro_RO: Editor WYSIWYG

en: Yes
ro_RO: Da

en: all
ro_RO: toate

en: and
ro_RO: și

en: any
ro_RO: orice

en: blue : Blue
ro_RO: albastru : Albastru

en: checked
ro_RO: bifat

en: copy
ro_RO: copiază

en: eg. Show extra content
ro_RO: ex. Afișează conținut suplimentar

en: is equal to
ro_RO: e egal cu

en: is not equal to
ro_RO: nu e egal cu

en: jQuery date & time picker
ro_RO: Selector Data & Ora jQuery

en: jQuery date formats
ro_RO: Format dată jQuery

en: or
ro_RO: sau

en: red : Red
ro_RO: roșu : Roșu

en: these rules are met
ro_RO: aceste reguli sunt îndeplinite
