htaccess - en to uk translation catalogue (50 entries)

en: Htaccess Settings
uk: Налаштування Htaccess

en: Editor
uk: Редактор

en: Upgrade to Pro
uk: Оновити до Pro

en: Settings
uk: Налаштування

en: Support
uk: Підтримка

en: Note
uk: Примітка

en: Making changes to .htaccess file can crash your website. Double check all changes before saving them and read our %s.
uk: Внесення змін у файл .htaccess може призвести до збою вашого сайту. Перевірте всі зміни, перш ніж зберегти їх, і прочитайте наші %s.

en: Please enable JavaScript in your browser.
uk: Будь ласка, увімкніть JavaScript у вашому браузері.

en: Htaccess Editor
uk: Htaccess редактор

en: You do not have a backup file
uk: У вас немає файлу резервної копії

en: The .htaccess file has been successfully restored from a backup.
uk: Файл .htaccess був успішно відновлений з резервної копії.

en: Settings saved.
uk: Налаштування збережено.

en: Create htaccess-backup.txt
uk: Створити htaccess-backup.txt

en: Enable to create backup file.
uk: Увімкніть, щоб створити файл резервної копії.

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: Restore .htaccess to Backup
uk: Відновити .htaccess із резервної копії

en: Notice:
uk: Увага:

en: Due to the peculiarities of the multisite work, Htaccess plugin has only
uk: У зв'язку з особливостями роботи мультисайту, у плагіна Htaccess є тільки

en: Network settings page
uk: сторінка налаштувань мережі

en: Due to the peculiarities of the multisite work, Htaccess plugin has the network settings page only and it should be Network Activated. Please
uk: У зв'язку з особливостями роботи мультисайту, у плагіна Htaccess є тільки сторінка налаштувань мережі, відповідно плагін повинен бути активований для мережі. Будь ласка,

en: Activate Htaccess for Network
uk: Активуйте Htaccess для мережі

en: Misc
uk: Різне

en: License Key
uk: Ліцензійний ключ

en: Notice:
uk: Увага:

en: You have entered an incorrect value for "Allow from" field. Settings are not saved.
uk: Ви ввели неправильне значення для поля "Allow from". Налаштування не збережено.

en: You have entered an incorrect value for "Deny from" field. Settings are not saved.
uk: Ви ввели неправильне значення для поля "Deny from". Налаштування не збережено.

en: You have entered an incorrect value for "Allow from" and "Deny from" fields. Settings are not saved.
uk: Ви ввели неправильні значення для полів "Allow from" та "Deny from". Налаштування не збережено.

en: Directives Order
uk: Порядок директив

en: Add IP address
uk: Додати IP адресу

en: Info about the arguments to the Allow directive
uk: Інформація про аргументи директиви Allow

en: Controlling access to your website using the .htaccess
uk: Керування доступом до сайту за допомогою .htaccess

en: Info about the arguments to the Deny directive
uk: Інформація про аргументи директиви Deny

en: Allow from (automatically added)
uk: Allow from (додані автоматично)

en: You can edit the content of directives that have been automatically added to
uk: Ви можете відредагувати директиви, що були додані автоматично, на

en: plugin settings page %s | settings pages of next plugins: %s
uk[0]: сторінці налаштувань плагіну %s
uk[1]: сторінках налаштувань наступних плагінів: %s
uk[2]: сторінках налаштувань наступних плагінів: %s
uk[3]: сторінках налаштувань наступних плагінів: %s

en: Deny from (automatically added)
uk: Deny from (додані автоматично)

en: Close
uk: Закрити

en: Disable Access to xmlrpc.php
uk: Заборонити доступ до xmlrpc.php

en: Disable the WordPress, Movable Type, MetaWeblog and Blogger XML-RPC publishing protocols.
uk: Вимкнути протоколи публікації XML-RPC для WordPress, Movable Type, MetaWeblog та Blogger.

en: Read more about XML-RPC
uk: Детальніше про XML-RPC

en: Deny Access
uk: Заборонити доступ

en: Redirect to the main page
uk: Перенаправити на головну сторінку

en: Hotlinking Protection
uk: Захист від хотлінкінгу

en: Enable to activate the hotlinking protection (recommended).
uk: Увімкніть, щоб активувати захист від хотлінкінгу (рекомендується).

en: Allow Hotlinking for
uk: Дозволити хотлінкінг для

en: Allowed hosts should be entered comma separated.
uk: Дозволені хости необіхдно вказувати через кому.

en: The hosts you entered will be added to .htaccess file in the form of the string
uk: Вказані вами хости будуть додані в файл .htaccess у вигляді рядку

en: Allow Access to XML Files
uk: Дозволити доступ до XML-файлів

en: It is necessary to get the access to sitemap files of all network`s blogs via link like %s
uk: Це необхідно для того, щоб отримати доступ до sitemap-файлів Вашої мережі за посиланням виду %s

en: The following string will be added to your .htaccess file
uk: До вашого .htaccess файл буде додано наступний рядок
