Hostinger Reach 1.0.0 - en to ro_RO translation catalogue (191 entries)

en: (no title)
ro_RO: (fără titlu)

en: Abandoned Carts
ro_RO: Coșuri abandonate

en: Abandoned carts
ro_RO: Coșuri abandonate

en: Active
ro_RO: Activ

en: Add New Tag
ro_RO: Adaugă o etichetă nouă

en: Add Tag
ro_RO: Adaugă etichetă

en: Add form
ro_RO: Adaugă formular

en: Add form or plugin
ro_RO: Adaugă un formular sau un plugin

en: Add form to start sending campaigns with Hostinger Reach
ro_RO: Adăugați un formular pentru a începe să trimiteți campanii cu Hostinger Reach

en: Add new form
ro_RO: Adăugați un nou formular

en: Add or connect a form to start sending campaigns
ro_RO: Adăugați sau conectați un formular pentru a începe să trimiteți campanii

en: Adds a marketing consent checkbox at checkout and syncs contacts to Reach.
ro_RO: Adaugă o casetă de selectare a consimțământului de marketing la checkout și sincronizează contactele cu Reach.

en: Any ideas or feedback to help us improve Hostinger Reach?
ro_RO: Ai idei sau feedback pentru a ne ajuta să îmbunătățim Hostinger Reach?

en: Attention:
ro_RO: Atenție:

en: Auto-sync off
ro_RO: Auto-sincronizare oprită

en: Automation
ro_RO: Automatizare

en: Average CTOR
ro_RO: CTOR mediu

en: Back
ro_RO: Înapoi

en: Background image for
ro_RO: Imagine de fundal pentru

en: Banner background image for
ro_RO: Banner imagine de fundal pentru

en: Brave Popup Builder
ro_RO: Constructor Popup curajos

en: Campaigns
ro_RO: Campanii

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: Checkout
ro_RO: Finalizare comandă

en: Click-to-open rate tells you what percent of opens resulted in a click too. A good CTOR is 6-17%, depending on your industry.
ro_RO: Rata click-to-open îți spune ce procent din deschideri au dus și la un click. Un CTOR bun este de 6-17%, în funcție de industrie.

en: Collapse {pluginName} details
ro_RO: Închide detaliile {pluginName}

en: Collect contacts at checkout, send automated emails after purchases, and recover abandoned carts to drive more sales with Reach
ro_RO: Colectați datele de contact la checkout, trimiteți e-mailuri automate după achiziții și recuperați coșurile abandonate pentru a crește vânzările cu Reach

en: Coming soon
ro_RO: În curând

en: Connect
ro_RO: Conectează

en: Connect Hostinger Reach to start Email Marketing
ro_RO: Conectează Hostinger Reach pentru a începe Email Marketing

en: Connect Now
ro_RO: Conectați-vă acum

en: Connect WooCommerce
ro_RO: Conectează WooCommerce

en: Connect WooCommerce to boost sales with email automations
ro_RO: Conectați WooCommerce pentru a stimula vânzările cu automatizări prin e-mail

en: Connect domain
ro_RO: Conectați domeniul

en: Connect plugin
ro_RO: Plugin de conectare

en: Connect site
ro_RO: Conectează site-ul

en: Contact Form 7
ro_RO: Formular de contact 7

en: Contacts
ro_RO: Contacte

en: Contacts to Import
ro_RO: Contacte pentru import

en: Could not generate auth URL
ro_RO: Nu s-a putut genera URL-ul de autentificare

en: Create a new form or connect a plugin to grow your contact list and start sending campaigns with Reach.
ro_RO: Creați un formular nou sau conectați un plugin pentru a vă mări lista de contacte și începeți să trimiteți campanii cu Reach.

en: Create campaign
ro_RO: Creează campanie

en: Create fully custom forms in Reach and easily embed them on your WordPress site using this plugin. Stay tuned!
ro_RO: Creați formulare complet personalizate în Reach și încorporați-le cu ușurință pe site-ul dvs. WordPress utilizând acest plugin. Rămâneți pe recepție!

en: Create template
ro_RO: Creează un șablon

en: Default
ro_RO: Implicit

en: Disconnect
ro_RO: Deconectează

en: Disconnect it to link this site instead.
ro_RO: Deconectează-l pentru a lega acest site în schimb.

en: Disconnect plugin
ro_RO: Deconectează pluginul

en: Disconnect plugin?
ro_RO: Deconectezi pluginul?

en: Disconnecting will stop new contacts from being collected. You can reconnect or use a different form anytime.
ro_RO: Deconectarea va opri colectarea de noi contacte. Poți reconecta sau poți utiliza un alt formular oricând.

en: Don't see your plugin?
ro_RO: Nu vedeți pluginul dvs.?

en: E-Commerce
ro_RO: Ecommerce

en: Easily add or connect existing forms, automate WooCommerce, and sync contacts to start building campaigns and grow your business.
ro_RO: Adăugați sau conectați cu ușurință formularele existente, automatizați WooCommerce și sincronizați contactele pentru a începe să construiți campanii și să vă dezvoltați afacerea.

en: Edit form
ro_RO: Editează formularul

en: Email marketing background with gradient design
ro_RO: Fundal email marketing cu design gradient

en: Email marketing illustration featuring envelopes and communication icons
ro_RO: Ilustrație email marketing cu plicuri și pictograme de comunicare

en: Email marketing that doesn't need an expert: Let AI write, design, and send your campaigns - your brand, your colors, applied automatically. No coding, no complexity.
ro_RO: Email marketing care nu are nevoie de un expert: lăsați AI să scrie, să conceapă și să trimită campaniile dvs. - marca dvs., culorile dvs., aplicate automat. Fără codificare, fără complexitate.

en: Emails
ro_RO: Emailuri

en: Enter tag name and press Enter or click Add Tag
ro_RO: Introduceți numele etichetei și apăsați Enter sau faceți clic pe Add Tag

en: Expand {pluginName} details
ro_RO: Extinde detaliile {pluginName}

en: FAQ
ro_RO: Întrebări frecvente

en: Form
ro_RO: Formular

en: Form Builder
ro_RO: Constructor de formulare

en: Form ID
ro_RO: ID formular

en: Forms
ro_RO: Formulare

en: Forms syncing with Reach
ro_RO: Sincronizarea formularelor cu Reach

en: Go to Reach
ro_RO: Mergi la Reach

en: Go to plugin
ro_RO: Mergi la plugin

en: Hostinger Reach Logo
ro_RO: Logoul Hostinger Reach

en: Hostinger Reach is a Hostinger service that helps you create and send branded email campaigns in minutes with smart AI tools. Hostinger Reach WordPress Plugin allows you to connect and sync contacts from your favorite WordPress plugins into Reach.
ro_RO: Hostinger Reach este un serviciu Hostinger care vă ajută să creați și să trimiteți campanii de e-mail de marcă în câteva minute cu instrumente inteligente AI. Hostinger Reach WordPress Plugin vă permite să conectați și să sincronizați contactele din plugin-urile WordPress preferate în Reach.

en: Hostinger Reach is an AI-powered email marketing tool for small businesses and creators. It supports your entire email marketing journey—from building contact lists to sending campaigns and tracking results.
ro_RO: Hostinger Reach este un instrument de email marketing bazat pe AI pentru întreprinderile mici și creatori. Acesta te sprijină în călătoria ta de email marketing - de la crearea listelor de contacte la trimiterea campaniilor și urmărirea rezultatelor.

en: Hostinger Reach is built for simplicity, speed, and results – no design or marketing experience needed. Unlike most email tools, at the core of Reach is its AI-powered template creator. Whether it is a product launch, special offer, or newsletter update, it instantly crafts a professional, mobile-friendly email. It not only writes the content for you; it also suggests the best layout for your message and saves your style settings so you're never starting from scratch.<br><br>Every template is customizable, so your emails reflect your brand's look, feel, and voice. And because the templates are built using proven best practices, they're optimized for readability, accessibility, and reader engagement.
ro_RO: Hostinger Reach este creat pentru simplitate, viteză și rezultate - nu ai nevoie de experiență în design sau marketing. Spre deosebire de majoritatea instrumentelor de email, în centrul Reach se află creatorul său de șabloane cu AI. Fie că este vorba de lansarea unui produs, de o ofertă specială sau de actualizarea buletinului informativ, acesta creează instantaneu un email profesional, adaptabil pentru dispozitive mobile. Nu numai că scrie conținutul pentru tine, dar îți sugerează și cel mai bun aspect pentru mesajul tău și salvează setările de stil, astfel încât să nu o iei niciodată de la zero.<br><br>Orice șablon este personalizabil, astfel încât emailurile tale să reflecte aspectul, senzația și vocea brandului tău. Și pentru că șabloanele sunt create folosind cele mai bune practici dovedite, ele sunt optimizate pentru lizibilitate, accesibilitate și implicarea cititorilor.

en: Hostinger Reach requires minimum PHP version of <b>%s</b>.
ro_RO: Hostinger Reach necesită minim o versiune PHP <b>%s</b>.

en: How are segments and tags created?
ro_RO: Cum sunt create segmentele și etichetele?

en: How does contact syncing work?
ro_RO: Cum funcționează sincronizarea contactelor?

en: How is Hostinger Reach different from other email marketing apps?
ro_RO: Care este diferența dintre Hostinger Reach și alte aplicații de email marketing?

en: How much does it cost to use Hostinger Reach?
ro_RO: Cât costă să folosești Hostinger Reach?

en: How would you rate your experience with Hostinger Reach so far?
ro_RO: Cum ai evalua experiența ta cu Hostinger Reach până acum?

en: If the integration is interrupted, syncing pauses automatically. Once the connection is restored, syncing resumes, so you can continue collecting contacts without losing data.
ro_RO: Dacă integrarea este întreruptă, sincronizarea se oprește automat. Odată ce conexiunea este restabilită, sincronizarea se reia, astfel încât puteți continua să colectați contacte fără a pierde date.

en: If your store isn’t ready yet, complete the setup to start selling and collecting contacts
ro_RO: Dacă magazinul dvs. nu este încă gata, finalizați configurarea pentru a începe să vindeți și să colectați contacte

en: Import Contacts
ro_RO: Importați contacte

en: Import contacts
ro_RO: Importați contacte

en: Import your existing contacts to Reach
ro_RO: Importați contactele dvs. existente în Reach

en: Imported
ro_RO: Importat

en: Importing is not available for this integration
ro_RO: Importul nu este disponibil pentru această integrare

en: Importing...
ro_RO: Importul...

en: Inactive
ro_RO: Inactiv

en: Inline
ro_RO: În linie

en: Install
ro_RO: Instalați

en: Install and connect
ro_RO: Instalează și conectează

en: Installed plugins
ro_RO: Plugin-uri instalate

en: Integrate your WordPress site with Hostinger Reach.
ro_RO: Integrează site-ul WordPress cu Hostinger Reach.

en: Integrations
ro_RO: Integrări

en: It may not be supported yet. You can upload contacts as a CSV or use another plugin
ro_RO: Este posibil să nu fie acceptat încă. Puteți încărca contactele ca un CSV sau puteți utiliza un alt plugin

en: It was an error importing your contacts to Reach.
ro_RO: A apărut o eroare la sincronizarea contactelor tale cu Reach.

en: Layout Settings
ro_RO: Setări de aspect

en: Learn more
ro_RO: Află mai multe

en: Make sure the people you contact expect your emails and are okay with receiving them.
ro_RO: Asigură-te că persoanele pe care le contactezi așteaptă emailurile tale și sunt de acord să le primească.

en: Manage
ro_RO: Gestionează

en: Manage automations
ro_RO: Gestionarea automatizărilor

en: Manage plugin
ro_RO: Gestionați pluginul

en: More plugins
ro_RO: Mai multe pluginuri

en: Name
ro_RO: Nume

en: New Tag Name
ro_RO: Nume etichetă nou

en: New contact form
ro_RO: Formular de contact nou

en: New page
ro_RO: Pagină nouă

en: New subscribers
ro_RO: Abonați noi

en: Ninja Forms
ro_RO: Formulare Ninja

en: No
ro_RO: Nu

en: No forms found for this integration.
ro_RO: Nu s-au găsit formulare pentru această integrare.

en: No pages available. Create a new page to get started.
ro_RO: Nu există pagini disponibile. Creează o pagină nouă pentru a începe.

en: Not imported
ro_RO: Nu este importat

en: Not needed
ro_RO: Nu este necesar

en: Once you connect a form plugin you use on WordPress (such as Elementor or Contact Form 7), the plugin automatically forwards all the new form submissions and subscriber data to your Reach account, so your contacts are collected and updated without manual exports on each form submission
ro_RO: Odată ce conectați un plugin de formulare pe care îl utilizați pe WordPress (cum ar fi Elementor sau Contact Form 7), pluginul transmite automat toate trimiterile noi de formulare și datele abonaților către contul dvs. Reach, astfel încât contactele dvs. sunt colectate și actualizate fără exporturi manuale la fiecare trimitere de formular

en: Partially imported
ro_RO: Parțial importate

en: Plan & Limits
ro_RO: Plan și limite

en: Plugin connected successfully
ro_RO: Plugin conectat cu succes

en: Plugin disconnected successfully
ro_RO: Plugin deconectat cu succes

en: Purchases
ro_RO: Achiziții

en: Reach Subscription Form
ro_RO: Formular de abonament Reach

en: Reach automatically tags synced contacts using the form name and also creates a segment for easier targeting. If the form doesn’t have a title, it uses the form location title. As a final fallback, the tag title will be the plugin name.If you create a form using Hostinger Reach option, you can also assign multiple existing or new tags to subscribers. Each form will automatically generate its own segment in Reach dashboard, making it easy to send campaigns to specific audiences — and you can fully manage or create additional segments anytime in Reach.
ro_RO: Reach etichetează automat contactele sincronizate folosind numele formularului și creează, de asemenea, un segment pentru o targetare mai ușoară. Dacă formularul nu are un titlu, acesta utilizează titlul locației formularului. Ca ultimă soluție de rezervă, titlul etichetei va fi numele pluginului. dacă creați un formular utilizând opțiunea Hostinger Reach, puteți, de asemenea, să atribuiți mai multe etichete existente sau noi abonaților. Fiecare formular își va genera automat propriul segment în tabloul de bord Reach, facilitând trimiterea de campanii către audiențe specifice - și puteți gestiona complet sau crea segmente suplimentare oricând în Reach.

en: Reach is already connected to another site.
ro_RO: Reach este deja conectat la un alt site.

en: Reach offers a <b>free plan</b> for one year– perfect for getting started. Paid plans are based on how many unique contacts you aim to reach and how many emails you send monthly. As your audience grows, you can upgrade to a plan that fits your needs. Reach does not limit your contact list, so you don't need to worry about lost data and can consistently grow your audience.
ro_RO: Reach oferă un plan gratuit pentru un an - perfect pentru început. Planurile plătite se bazează pe numărul de contacte unice la care dorești să ajungi și pe numărul de emailuri pe care le trimiți lunar. Pe măsură ce audiența ta crește, poți face upgrade la un plan care se potrivește nevoilor tale. Reach nu-ți limitează lista de contacte, astfel încât nu trebuie să-ți faci griji cu privire la pierderea datelor și îți poți crește constant audiența.

en: Remaining
ro_RO: Rămase

en: Review domain
ro_RO: Domeniul de revizuire

en: Segments
ro_RO: Segmente

en: Select page
ro_RO: Selectează pagina

en: Send newsletters with professionally designed templates, automate campaigns, and build AI-powered segments. With Hostinger Reach, growing your audience is easy.
ro_RO: Trimiteți newslettere cu șabloane proiectate profesional, automatizați campaniile și creați segmente bazate pe inteligență artificială. Cu Hostinger Reach, creșterea audienței dvs. este ușoară.

en: Sent
ro_RO: Trimis

en: Set up WooCommerce
ro_RO: Configurați WooCommerce

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Show Name
ro_RO: Afișează prenumele

en: Show Name Field?
ro_RO: Afișați câmpul Nume?

en: Show Surname
ro_RO: Afișează numele de familie

en: Show Surname Field?
ro_RO: Afișați câmpul de nume de familie?

en: Something went wrong
ro_RO: Ceva nu a mers bine

en: Something went wrong. Please try again.
ro_RO: Ceva nu a mers bine. Te rugăm să încerci din nou.

en: Status
ro_RO: Statut

en: Store Events
ro_RO: Magazin Evenimente

en: Subscribe
ro_RO: Abonează-te

en: Subscribe to our Newsletter
ro_RO: Abonează-te la Newsletter-ul nostru

en: Subscribe to our newsletter
ro_RO: Abonează-te șa newsletter-ul nostru

en: Subscribers
ro_RO: Abonați

en: Subscription form is not available at the moment
ro_RO: Formularul de abonament nu este disponibil în acest moment

en: Supported plugins
ro_RO: Pluginuri acceptate

en: Sure Forms
ro_RO: SureForms

en: Surname
ro_RO: Nume de familie

en: Sync
ro_RO: Sincronizează

en: Tags
ro_RO: Etichete

en: Thanks for subscribing.
ro_RO: Îți mulțumim pentru abonament.

en: The selected contacts are being imported to Reach.
ro_RO: Contactele selectate sunt sincronizate cu Reach.

en: This form has not an email field. Create an email field in the form to allow it to be synced with Reach
ro_RO: Acest formular nu are un câmp de email. Creează un câmp de email în formular pentru a permite sincronizarea cu Reach

en: This form is a Reach native form inserted directly in your page. For disabling it remove the Form directly from the page using the editor.
ro_RO: Acest formular este un formular nativ Reach inserat direct în pagina dvs. Pentru a-l dezactiva, eliminați formularul direct din pagină utilizând editorul.

en: This is a temporary domain. In order to connect WordPress to Reach you need to connect your domain.
ro_RO: Acesta este un domeniu temporar. Pentru a conecta WordPress la Reach, trebuie să vă conectați domeniul.

en: This month
ro_RO: Luna aceasta

en: Total subscribers
ro_RO: Total abonați

en: Tracks abandoned carts so you can trigger email automations in Reach when enabled.
ro_RO: Urmărește coșurile abandonate, astfel încât să puteți declanșa automatizări prin e-mail în Reach atunci când este activat.

en: Tracks purchases so you can trigger email automations in Reach when enabled.
ro_RO: Urmărește achizițiile, astfel încât să puteți declanșa automatizări prin e-mail în Reach atunci când este activat.

en: Unique identifier for this form
ro_RO: Identificator unic pentru acest formular

en: Unsubscribes
ro_RO: Dezabonare

en: Upload as CSV
ro_RO: Încărcați ca CSV

en: View form
ro_RO: Vezi formularul

en: View more supported plugins
ro_RO: Vezi mai multe pluginuri acceptate

en: WS Form
ro_RO: Formular WS

en: Welcome to Reach
ro_RO: Bine ai venit la Reach

en: What happens if the connection breaks?
ro_RO: Ce se întâmplă dacă conexiunea se întrerupe?

en: What is Hostinger Reach email marketing service?
ro_RO: Ce este serviciul de email marketing Hostinger Reach?

en: What's the difference between Hostinger Reach and Hostinger Reach WordPress Plugin?
ro_RO: Care este diferența dintre Hostinger Reach și Hostinger Reach WordPress Plugin?

en: When syncing is off, collected Contacts will not be sent to Reach.
ro_RO: Atunci când sincronizarea este dezactivată, contactele colectate nu vor fi trimise către Reach.

en: Will contacts be added to my email list automatically?
ro_RO: Contactele vor fi adăugate automat la lista mea de e-mail?

en: WooCommerce Customers
ro_RO: Clienți WooCommerce

en: WooCommerce Plugin Connected
ro_RO: Plugin WooCommerce conectat

en: Would you like to import contacts collected while sync was disabled?
ro_RO: Doriți să sincronizați contactele colectate în timp ce sincronizarea a fost dezactivată?

en: Yes
ro_RO: Da

en: Yes — new subscribers are added automatically based on your setup. Some integrations may also support importing previously collected contacts (historical data), depending on the plugin and connection flow. You’ll be able to review the available options during setup. You can manage subscriber settings like double opt-in, and adjust or organize segments directly in your Reach dashboard.
ro_RO: Da - abonații noi sunt adăugați automat în funcție de configurația dvs. Unele integrări pot suporta, de asemenea, importul de contacte colectate anterior (date istorice), în funcție de plugin și de fluxul de conectare. Veți putea să examinați opțiunile disponibile în timpul configurării. Puteți gestiona setările abonaților, cum ar fi opțiunea dublă, și puteți ajusta sau organiza segmentele direct în tabloul de bord Reach.

en: You are not connected to Hostinger Reach
ro_RO: Nu sunteți conectat la Hostinger Reach

en: You are not connected to Hostinger Reach. To gain full access to this block, you need to connect your Hostinger Reach account.
ro_RO: Nu sunteți conectat la Hostinger Reach. Pentru a obține acces complet la acest bloc, trebuie să vă conectați contul Hostinger Reach.

en: You are running <b>%s</b> PHP version.
ro_RO: Utilizezi versiunea PHP <b>%s</b>.

en: You can import existing contacts into Reach now to use them for your email campaigns. New contacts will be synced automatically to Reach.
ro_RO: Puteți importa acum contactele existente în Reach pentru a le utiliza pentru campaniile dvs. de e-mail. Contactele noi vor fi sincronizate automat cu Reach.

en: You have not selected any forms to import. Select which forms you want to import and then click on the Import button below.
ro_RO: Nu ai selectat niciun formular pentru sincronizare. Selectează formularele pe care dorești să le sincronizezi și apoi dă click pe butonul Sincronizează de mai jos.

en: Your domain is not active. In order to connect WordPress to Reach you need to have an active domain.
ro_RO: Domeniul dvs. nu este activ. Pentru a conecta WordPress la Reach, trebuie să aveți un domeniu activ.

en: Your form is ready. Go to Reach to complete setup and create templates.
ro_RO: Formularul dvs. este gata. Mergeți la Reach pentru a finaliza configurarea și a crea șabloane.

en: Your site is not connected to Reach. Connect to Reach and try again.
ro_RO: Site-ul dvs. nu este conectat la Reach. Conectați-vă la Reach și încercați din nou.

en: are ready to import to Reach. Any new contacts you’ll collect with these forms will sync automatically.
ro_RO: sunt gata de sincronizare cu Reach. Orice contacte noi pe care le colectezi cu aceste formulare se vor sincroniza automat.

[ctx: block description]
en: Subscription form for Hostinger Reach
ro_RO: Formular de abonare pentru Hostinger Reach

[ctx: block title]
en: Reach Subscription Form
ro_RO: Formular de abonare Reach

en: contacts
ro_RO: contacte

en: of
ro_RO: din

en: opens in new tab
ro_RO: se deschide în fila nouă

en: or connect a form plugin
ro_RO: sau conectați un plugin pentru formulare

en: usage statistics
ro_RO: statistici de utilizare
