Hostinger Reach 1.0.0 - en to ja translation catalogue (200 entries)

en: (no title)
ja: （タイトルなし）

en: Abandoned Carts
ja: 放置されたカート

en: Abandoned carts
ja: 放置されたカート

en: Active
ja: アクティブ

en: Add New Tag
ja: 新しいタグを追加

en: Add Tag
ja: タグを追加

en: Add form
ja: フォームを追加

en: Add form or plugin
ja: フォームまたはプラグインを追加

en: Add form to start sending campaigns with Hostinger Reach
ja: Hostinger Reachでキャンペーン送信を開始するためのフォームを追加する

en: Add new form
ja: 新しいフォームを追加する

en: Add or connect a form to start sending campaigns
ja: キャンペーンの送信を開始するためのフォームを追加または接続する

en: Adds a marketing consent checkbox at checkout and syncs contacts to Reach.
ja: チェックアウト時にマーケティング同意チェックボックスを追加し、連絡先をReachに同期します。

en: Any ideas or feedback to help us improve Hostinger Reach?
ja: Hostinger Reachを改善するためのアイデアやご意見はありますか？

en: Attention:
ja: 注意：

en: Auto-sync off
ja: 自動同期オフ

en: Automation
ja: オートメーション

en: Average CTOR
ja: 平均CTOR

en: Back
ja: 戻る

en: Background image for
ja: 背景画像の対象：

en: Banner background image for
ja: バナー背景画像の対象：

en: Brave Popup Builder
ja: ブレイブポップアップビルダー

en: Campaigns
ja: キャンペーン

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Click-to-open rate tells you what percent of opens resulted in a click too. A good CTOR is 6-17%, depending on your industry.
ja: クリック率（CTOR）は、開封されたメールのうち何パーセントがクリックにつながったかを示します。業種にもよりますが、良好なCTORは6～17％とされています。

en: Collapse {pluginName} details
ja: {pluginName}の詳細を非表示にする

en: Collect contacts at checkout, send automated emails after purchases, and recover abandoned carts to drive more sales with Reach
ja: Reachでより多くの販売を促進するために、チェックアウト時に連絡先を収集し、購入後に自動化された電子メールを送信し、放棄されたカートを回復します。

en: Coming soon
ja: 近日公開

en: Connect
ja: 接続

en: Connect Hostinger Reach to start Email Marketing
ja: Hostinger Reachを連携してメルマガ配信を開始

en: Connect Now
ja: 今すぐ接続

en: Connect WooCommerce
ja: WooCommerceを連携

en: Connect WooCommerce to boost sales with email automations
ja: WooCommerceと連携してEメール自動送信で売上アップ

en: Connect domain
ja: 接続ドメイン

en: Connect plugin
ja: 接続プラグイン

en: Connect site
ja: サイトを紐づける

en: Contact Form 7
ja: お問い合わせフォーム7

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Contacts to Import
ja: インポートする連絡先

en: Could not generate auth URL
ja: 認証URLを生成できませんでした

en: Create a new form or connect a plugin to grow your contact list and start sending campaigns with Reach.
ja: 新しいフォームを作成するか、プラグインを接続して連絡先リストを増やし、Reachでキャンペーンを開始しましょう。

en: Create campaign
ja: キャンペーン作成

en: Create fully custom forms in Reach and easily embed them on your WordPress site using this plugin. Stay tuned!
ja: Reachで完全カスタムフォームを作成し、このプラグインを使ってWordPressサイトに簡単に埋め込むことができます。ご期待ください！

en: Create template
ja: テンプレートを作成

en: Default
ja: デフォルト

en: Disconnect
ja: 切断

en: Disconnect it to link this site instead.
ja: このサイトを紐づけるために、現在の設定を解除します。

en: Disconnect plugin
ja: プラグインを切断

en: Disconnect plugin?
ja: プラグインを切断しますか？

en: Disconnecting will stop new contacts from being collected. You can reconnect or use a different form anytime.
ja: 接続を解除すると、新規の顧客情報が収集されなくなります。いつでも再接続または別のフォームを使用できます。

en: Don't see your plugin?
ja: プラグインが見当たらない？

en: E-Commerce
ja: eコマース

en: Easily add or connect existing forms, automate WooCommerce, and sync contacts to start building campaigns and grow your business.
ja: 既存のフォームを簡単に追加または接続し、WooCommerceを自動化し、連絡先を同期してキャンペーンを開始し、ビジネスを成長させましょう。

en: Edit form
ja: フォームを編集

en: Email
ja: メール

en: Email marketing background with gradient design
ja: グラデーションデザインの背景を用いたメールマーケティング

en: Email marketing illustration featuring envelopes and communication icons
ja: 封筒とコミュニケーションのアイコンをフィーチャーしたメールマーケティングのイラスト

en: Email marketing that doesn't need an expert: Let AI write, design, and send your campaigns - your brand, your colors, applied automatically. No coding, no complexity.
ja: 専門家不要のメールマーケティング：AIがキャンペーンを作成、デザイン、送信します。コーディングも複雑さも必要ありません。

en: Emails
ja: メール

en: Enter tag name and press Enter or click Add Tag
ja: タグ名を入力してEnterキーを押すか、タグの追加をクリックします。

en: Expand {pluginName} details
ja: {pluginName}の詳細を表示

en: FAQ
ja: よくある質問

en: Form
ja: フォーム

en: Form Builder
ja: フォームビルダー

en: Form ID
ja: フォームID

en: Forms
ja: フォーム

en: Forms syncing with Reach
ja: Reachとのフォーム同期

en: Go to Reach
ja: Reachへ移動

en: Go to plugin
ja: プラグインへ移動

en: Hostinger Reach Logo
ja: Hostinger Reachのロゴ

en: Hostinger Reach is a Hostinger service that helps you create and send branded email campaigns in minutes with smart AI tools. Hostinger Reach WordPress Plugin allows you to connect and sync contacts from your favorite WordPress plugins into Reach.
ja: Hostinger ReachはHostingerのサービスであり、スマートなAIツールを使ってブランド化されたEメールキャンペーンを数分で作成・送信することができます。Hostinger Reach WordPressプラグインを使用すると、お気に入りのWordPressプラグインからReachに連絡先を接続して同期することができます。

en: Hostinger Reach is an AI-powered email marketing tool for small businesses and creators. It supports your entire email marketing journey—from building contact lists to sending campaigns and tracking results.
ja: Hostinger Reachは、中小企業やクリエイターのために設計されたAI搭載型メールマーケティングツールです。顧客リストの作成からキャンペーンの送信、結果のトラッキングまで、メールマーケティング全体をサポートします。

en: Hostinger Reach is built for simplicity, speed, and results – no design or marketing experience needed. Unlike most email tools, at the core of Reach is its AI-powered template creator. Whether it is a product launch, special offer, or newsletter update, it instantly crafts a professional, mobile-friendly email. It not only writes the content for you; it also suggests the best layout for your message and saves your style settings so you're never starting from scratch.<br><br>Every template is customizable, so your emails reflect your brand's look, feel, and voice. And because the templates are built using proven best practices, they're optimized for readability, accessibility, and reader engagement.
ja: Hostinger Reachは、シンプルさ、スピード、結果の3点を重視して設計されており、デザインやマーケティングの経験は一切必要ありません。一般的なメールツールとは異なり、Reachの中核を成すのはAIを搭載したテンプレート作成機能です。製品発表、特別オファー、定期配信メールなど、どのような内容であっても、プロ仕様でモバイルにも対応したメールを瞬時に生成します。<br><br>すべてのテンプレートはカスタマイズ可能なので、メールにブランドのルック＆フィールやトーンを反映させることができます。また、テンプレートは実績のあるベストプラクティスを使用して構築されているため、読みやすさ、アクセシビリティ、読者のエンゲージメントに向けて最適化されています。

en: Hostinger Reach requires minimum PHP version of <b>%s</b>.
ja: Hostinger Reachを利用するには、PHPバージョン<b>%s</b>以上が必要です。

en: How are segments and tags created?
ja: セグメントやタグはどのように作成されるのですか？

en: How does contact syncing work?
ja: 連絡先の同期はどのように行われるのですか？

en: How is Hostinger Reach different from other email marketing apps?
ja: Hostinger Reachは他のメールマーケティングアプリとどう違うのですか？

en: How much does it cost to use Hostinger Reach?
ja: Hostinger Reachの利用料金はいくらですか？

en: How would you rate your experience with Hostinger Reach so far?
ja: これまでのHostinger Reachのご利用体験を評価してください。

en: If the integration is interrupted, syncing pauses automatically. Once the connection is restored, syncing resumes, so you can continue collecting contacts without losing data.
ja: 統合が中断されると、同期は自動的に一時停止します。接続が回復すると同期が再開されるので、データを失うことなく連絡先の収集を続けることができます。

en: If your store isn’t ready yet, complete the setup to start selling and collecting contacts
ja: ストアの準備がまだできていない場合は、セットアップを完了し、販売と連絡先の収集を開始します。

en: Import
ja: 輸入

en: Import Contacts
ja: コンタクトのインポート

en: Import contacts
ja: 連絡先のインポート

en: Import your existing contacts to Reach
ja: 既存の連絡先をReachにインポート

en: Imported
ja: 輸入

en: Importing is not available for this integration
ja: この連携ではインポート機能は利用できません

en: Importing...
ja: インポート...

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Inline
ja: インライン

en: Install
ja: インストール

en: Install and connect
ja: インストールと接続

en: Installed plugins
ja: インストールされているプラグイン

en: Integrate your WordPress site with Hostinger Reach.
ja: WordPressサイトをHostinger Reachに連携しましょう。

en: Integrations
ja: 連携

en: It may not be supported yet. You can upload contacts as a CSV or use another plugin
ja: まだサポートされていないかもしれません。連絡先をCSVでアップロードするか、他のプラグインをご利用ください。

en: It was an error importing your contacts to Reach.
ja: 連絡先をReachに同期する際にエラーが発生しました。

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout Settings
ja: レイアウト設定

en: Learn more
ja: 詳細を見る

en: Make sure the people you contact expect your emails and are okay with receiving them.
ja: 配信メールの宛先が、受信することを承諾するかを必ず確認しましょう。

en: Manage
ja: 管理

en: Manage automations
ja: オートメーションの管理

en: Manage plugin
ja: プラグインの管理

en: More plugins
ja: その他のプラグイン

en: Name
ja: 名称

en: New Tag Name
ja: 新しいタグ名

en: New contact form
ja: 新しいお問い合わせフォーム

en: New page
ja: 新しいページ

en: New subscribers
ja: 新規登録者

en: No
ja: いいえ

en: No forms found for this integration.
ja: この連携に関するフォームは見つかりませんでした。

en: No pages available. Create a new page to get started.
ja: 利用可能なページはありません。ページを新規作成してください。

en: Not imported
ja: 輸入されていない

en: Not needed
ja: 不要

en: Once you connect a form plugin you use on WordPress (such as Elementor or Contact Form 7), the plugin automatically forwards all the new form submissions and subscriber data to your Reach account, so your contacts are collected and updated without manual exports on each form submission
ja: WordPress で使用しているフォームプラグイン (Elementor や Contact Form 7 など) を接続すると、そのプラグインはすべての新しいフォーム送信と購読者データを自動的に Reach アカウントに転送します。

en: OptinMonster
ja: オプチンモンスター

en: Partially imported
ja: 一部輸入

en: Plan & Limits
ja: プランとリミット

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin connected successfully
ja: プラグインが正常に接続されました

en: Plugin disconnected successfully
ja: プラグインは正常に切断されました

en: Purchases
ja: 購入品

en: Reach Subscription Form
ja: リーチ購読フォーム

en: Reach automatically tags synced contacts using the form name and also creates a segment for easier targeting. If the form doesn’t have a title, it uses the form location title. As a final fallback, the tag title will be the plugin name.If you create a form using Hostinger Reach option, you can also assign multiple existing or new tags to subscribers. Each form will automatically generate its own segment in Reach dashboard, making it easy to send campaigns to specific audiences — and you can fully manage or create additional segments anytime in Reach.
ja: Reachは自動的にフォーム名を使用して同期された連絡先にタグを付け、また、ターゲティングしやすいようにセグメントを作成します。フォームにタイトルがない場合は、フォームの場所のタイトルを使用します。Hostinger Reachオプションを使用してフォームを作成する場合、複数の既存または新規タグを購読者に割り当てることもできます。各フォームは自動的にReachダッシュボードに独自のセグメントを生成し、特定のオーディエンスにキャンペーンを送信するのが簡単になります。

en: Reach is already connected to another site.
ja: Reachはすでに別のサイトに紐づけられています。

en: Reach offers a <b>free plan</b> for one year– perfect for getting started. Paid plans are based on how many unique contacts you aim to reach and how many emails you send monthly. As your audience grows, you can upgrade to a plan that fits your needs. Reach does not limit your contact list, so you don't need to worry about lost data and can consistently grow your audience.
ja: Reachは1年間<b>無料のプラン</b>を提供しています。有料プランは、顧客情報の数（ユニーク）と毎月配信するメールの数に基づいています。利用者が増えれば、ニーズに合ったプランにアップグレードできます。Reachは顧客リストを制限しないので、データの紛失を心配する必要がなく、一貫してオーディエンスを増やせます。

en: Remaining
ja: 残り

en: Review domain
ja: レビュー・ドメイン

en: Segments
ja: セグメント

en: Select page
ja: ページを選択

en: Send newsletters with professionally designed templates, automate campaigns, and build AI-powered segments. With Hostinger Reach, growing your audience is easy.
ja: プロがデザインしたテンプレートでニュースレターを送信し、キャンペーンを自動化し、AIを活用したセグメントを構築します。Hostinger Reachがあれば、オーディエンスの拡大は簡単です。

en: Sent
ja: 送信済み

en: Set up WooCommerce
ja: WooCommerceのセットアップ

en: Settings
ja: 設定

en: Show Name
ja: 名前を表示

en: Show Name Field?
ja: 名前フィールドを表示しますか？

en: Show Surname
ja: 苗字を表示

en: Show Surname Field?
ja: 苗字欄を表示しますか？

en: Something went wrong
ja: エラーが発生しました

en: Something went wrong. Please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Status
ja: ステータス

en: Store Events
ja: 店舗イベント

en: Subscribe
ja: メルマガ登録

en: Subscribe to our Newsletter
ja: ニュースレターを購読

en: Subscribe to our newsletter
ja: ニュースレターを購読

en: Subscribers
ja: メルマガ登録者

en: Subscription form is not available at the moment
ja: 購読フォームは現在ご利用いただけません。

en: Supported plugins
ja: 対応プラグイン

en: Sure Forms
ja: SureForms

en: Surname
ja: 苗字

en: Sync
ja: 同期

en: Tags
ja: タグ

en: Thanks for subscribing.
ja: メルマガにご登録いただきありがとうございます。

en: The selected contacts are being imported to Reach.
ja: 選択した連絡先をReachに同期しています。

en: This form has not an email field. Create an email field in the form to allow it to be synced with Reach
ja: このフォームにはメールアドレスの項目がありません。Reachと同期できるように、フォームにメールアドレスのフィールドを追加してください。

en: This form is a Reach native form inserted directly in your page. For disabling it remove the Form directly from the page using the editor.
ja: このフォームはあなたのページに直接挿入されるリーチネイティブフォームです。これを無効にするには、エディタを使ってページから直接フォームを削除してください。

en: This is a temporary domain. In order to connect WordPress to Reach you need to connect your domain.
ja: これは一時的なドメインです。WordPressをReachに接続するには、ドメインを接続する必要があります。

en: This month
ja: 今月

en: Thrive Leads
ja: スライブリード

en: Total subscribers
ja: 総登録者数

en: Tracks abandoned carts so you can trigger email automations in Reach when enabled.
ja: 放棄されたカートを追跡するので、有効にするとReachでEメール自動送信をトリガーできます。

en: Tracks purchases so you can trigger email automations in Reach when enabled.
ja: 購入履歴を追跡することで、Reachのメール自動送信機能を有効にすることができます。

en: Unique identifier for this form
ja: このフォームの一意の識別子

en: Unsubscribes
ja: 配信停止

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upload as CSV
ja: CSVでアップロード

en: View form
ja: フォームを表示

en: View more supported plugins
ja: 対応プラグインをもっと見る

en: WP Forms Lite
ja: WPForms Lite

en: WP Forms Lite %s
ja: WPForms Lite %s

en: Welcome to Reach
ja: Reachをご利用いただきありがとうございます

en: What happens if the connection breaks?
ja: 接続が切れたらどうなるのですか？

en: What is Hostinger Reach email marketing service?
ja: Hostinger Reachメールマーケティングサービスとは何ですか？

en: What's the difference between Hostinger Reach and Hostinger Reach WordPress Plugin?
ja: Hostinger ReachとHostinger Reach WordPress Pluginの違いは何ですか？

en: When syncing is off, collected Contacts will not be sent to Reach.
ja: 同期がオフの場合、収集した連絡先はReachに送信されません。

en: Will contacts be added to my email list automatically?
ja: 連絡先は自動的にEメールリストに追加されますか？

en: WooCommerce Customers
ja: WooCommerceの顧客

en: WooCommerce Plugin Connected
ja: 接続されたWooCommerceプラグイン

en: Would you like to import contacts collected while sync was disabled?
ja: 同期が無効になっている間に収集した連絡先を同期しますか？

en: Yes
ja: はい

en: Yes — new subscribers are added automatically based on your setup. Some integrations may also support importing previously collected contacts (historical data), depending on the plugin and connection flow. You’ll be able to review the available options during setup. You can manage subscriber settings like double opt-in, and adjust or organize segments directly in your Reach dashboard.
ja: はい - 新しい購読者は、セットアップに基づいて自動的に追加されます。プラグインや接続フローによっては、以前に収集した連絡先（履歴データ）のインポートをサポートする統合もあります。セットアップ中に利用可能なオプションを確認できます。ダブルオプトインのような購読者設定を管理し、Reachダッシュボードで直接セグメントを調整または整理することができます。

en: You are not connected to Hostinger Reach
ja: Hostinger Reachに接続されていません。

en: You are not connected to Hostinger Reach. To gain full access to this block, you need to connect your Hostinger Reach account.
ja: Hostinger Reachに接続していません。このブロックに完全にアクセスするには、Hostinger Reachアカウントに接続する必要があります。

en: You are running <b>%s</b> PHP version.
ja: 稼働中のPHPバージョンは<b>%s</b>です。

en: You can import existing contacts into Reach now to use them for your email campaigns. New contacts will be synced automatically to Reach.
ja: 既存の連絡先をReachにインポートして、メールキャンペーンに使用することができます。新しい連絡先は自動的にReachに同期されます。

en: You have not selected any forms to import. Select which forms you want to import and then click on the Import button below.
ja: 同期するフォームが選択されていません。同期したいフォームを選択し、下の「同期」ボタンをクリックしてください。

en: Your domain is not active. In order to connect WordPress to Reach you need to have an active domain.
ja: ドメインがアクティブではありません。WordPressをReachに接続するには、ドメインがアクティブである必要があります。

en: Your form is ready. Go to Reach to complete setup and create templates.
ja: フォームの準備ができました。Reachに移動してセットアップを完了し、テンプレートを作成します。

en: Your site is not connected to Reach. Connect to Reach and try again.
ja: あなたのサイトはReachに接続されていません。Reachに接続してもう一度お試しください。

en: are ready to import to Reach. Any new contacts you’ll collect with these forms will sync automatically.
ja: はReachと同期する準備ができています。今後フォームから取得した連絡先は自動的に同期されます。

[ctx: block description]
en: Subscription form for Hostinger Reach
ja: Hostinger Reach用のメルマガ登録フォーム

[ctx: block title]
en: Reach Subscription Form
ja: Reachメルマガ登録フォーム

en: contacts
ja: 件の連絡先

en: https://hostinger.com
ja: https://hostinger.jp

en: https://www.hostinger.com/email-marketing
ja: https://www.hostinger.com/jp/email-marketing

en: of
ja: /

en: opens in new tab
ja: 新しいタブで開く

en: or connect a form plugin
ja: またはフォームプラグインを接続する

en: usage statistics
ja: 利用統計
