WP Ghost - en to ja_JP translation catalogue (1573 entries)

en: %1$d days
ja_JP: %1$d日間

en: %1$s Good News! %2$s You can now update the plugin name from %3$s Hide My WP Ghost %4$s to %5$s WP Ghost %6$s on your website! %7$s
ja_JP: %1$s 良いお知らせです！%2$s ウェブサイトのプラグイン名を %3$s Hide My WP Ghost %4$s から %5$s WP Ghost %6$s に更新できます！%7$s

en: %1$s Important! %2$s Enable this option only if it is already activated in the %3$s Google reCAPTCHA Key %4$s settings.
ja_JP: %1$s 重要！%2$s %3$s Google reCAPTCHAキー %4$s の設定で既に有効になっている場合にのみ、このオプションを有効にしてください。

en: %1$s days since last update
ja_JP: 最終更新から%1$s日

en: %1$s directory is browsable
ja_JP: %1$s ディレクトリが閲覧可能です

en: %1$s does not work without mode_rewrite. Please activate the rewrite module in Apache. %2$sMore details%3$s
ja_JP: %1$s はmode_rewriteなしでは動作しません。Apacheのrewriteモジュールを有効にしてください。%2$s詳細%3$s

en: %1$s is visible in source code
ja_JP: %1$s がソースコードで見えています

en: %1$s path is accessible
ja_JP: %1$s パスにアクセス可能です

en: %1$s plugin(s) are outdated: %2$s
ja_JP: %1$s 個のプラグインが古くなっています: %2$s

en: %1$s plugin(s) have NOT been updated by their developers in the past 12 months: %2$s
ja_JP: %1$s 個のプラグインが過去12ヶ月間に開発者によって更新されていません: %2$s

en: %1$s protects your website from most SQL injections, but using a custom database prefix adds an extra layer of defense. %2$sLearn how to change it%3$s
ja_JP: %1$s はほとんどのSQLインジェクションからウェブサイトを保護しますが、カスタムデータベースプレフィックスにより追加の防御層が加わります。%2$s変更方法を学ぶ%3$s

en: %1$s rules are not saved in the config file and this may affect the website loading speed.
ja_JP: %1$s のルールが設定ファイルに保存されておらず、ウェブサイトの読み込み速度に影響する可能性があります。

en: %1$s theme(s) are outdated: %2$s
ja_JP: %1$s 個のテーマが古くなっています: %2$s

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v2.
ja_JP: %1$sこちらをクリック%2$s してGoogle reCAPTCHA v2のキーを作成または表示してください。

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v3.
ja_JP: %1$sこちらをクリック%2$s してGoogle reCAPTCHA v3のキーを作成または表示してください。

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA.
ja_JP: %1$sこちらをクリック%2$s してGoogle reCAPTCHAのキーを作成または表示してください。

en: %1$sIncorrect ReCaptcha%2$s. Please try again.
ja_JP: %1$sReCaptchaが正しくありません%2$s。再試行してください。

en: %1$sRemove the login path%2$s from any theme menus, widgets, or page content that expose it in the frontend.
ja_JP: %1$sログインパスを削除%2$s フロントエンドに公開されているテーマメニュー、ウィジェット、ページコンテンツから削除してください。

en: %1$sUnlock advanced protection with Premium >%2$s
ja_JP: %1$sPremium で高度な保護を利用 >%2$s

en: %1$sYou failed to correctly answer the math problem.%2$s Please try again.
ja_JP: %1$s数学の問題に正しく答えられませんでした。%2$s 再試行してください。

en: %d day ago | %d days ago
ja_JP[0]: %d日前

en: %d day remaining | %d days remaining
ja_JP[0]: 残り%d日

en: %d hour ago | %d hours ago
ja_JP[0]: %d時間前

en: %d hour remaining | %d hours remaining
ja_JP[0]: 残り%d時間

en: %d minute ago | %d minutes ago
ja_JP[0]: %d分前

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
ja_JP[0]: 残り%d分

en: %d month ago | %d months ago
ja_JP[0]: %d ヶ月前

en: %d second ago | %d seconds ago
ja_JP[0]: %d秒前

en: %d second remaining | %d seconds remaining
ja_JP[0]: 残り%d秒

en: %d year ago | %d years ago
ja_JP[0]: %d年前

en: %s don't have the correct permission.
ja_JP: %s のパーミッションが正しくありません。

en: %s item | %s items
ja_JP[0]: %s 個のアイテム

en: (* the plugin has no extra cost, gets installed / activated automatically inside WP when you click the button, and uses the same account)
ja_JP: （*プラグインに追加費用はなく、ボタンをクリックするとWP内で自動的にインストール/有効化され、同じアカウントを使用します）

en: (multiple options are available)
ja_JP: （複数のオプションが利用可能）

en: (useful when the theme is adding wrong admin redirects or infinite redirects)
ja_JP: （テーマが誤った管理者リダイレクトや無限リダイレクトを追加している場合に有効）

en: (works only with the custom admin-ajax path to avoid infinite loops)
ja_JP: （無限ループを避けるためにカスタムadmin-ajaxパスでのみ機能）

en: 1 day
ja_JP: 1日

en: 1 hour
ja_JP: 1時間

en: 1 minute
ja_JP: 1分

en: 1 month
ja_JP: 1ヶ月

en: 1 week
ja_JP: 1週間

en: 1. Layout Presets
ja_JP: 1. レイアウトプリセット

en: 10 Million+ Monthly Brute-Force Attempts Blocked
ja_JP: 月間 1,000 万件以上の Brute-Force 試行をブロック

en: 100 Million+ Monthly Security Threats Prevented
ja_JP: 月間 1 億件以上のセキュリティ脅威を防止

en: 15 minutes
ja_JP: 15分

en: 2. Color Presets
ja_JP: 2. カラープリセット

en: 2FA Backup Codes for %1$s
ja_JP: %1$s の2FAバックアップコード

en: 2FA Code
ja_JP: 2FAコード

en: 2FA Code (Authenticator App)
ja_JP: 2FAコード（認証アプリ）

en: 2FA Codes: You are out of backup codes and need <a href="%1$s">new codes!</a>
ja_JP: 2FAコード：バックアップコードがなくなりました。<a href="%1$s">新しいコードが必要です！</a>

en: 2FA Login
ja_JP: 2FAログイン

en: 2FA Logins
ja_JP: 2FAログイン

en: 2FA Settings
ja_JP: 2FA設定

en: 2FA Setup
ja_JP: 2FAセットアップ

en: 30 minutes
ja_JP: 30分

en: 403 HTML Error
ja_JP: 403 HTMLエラー

en: 404 HTML Error
ja_JP: 404 HTMLエラー

en: 404 page
ja_JP: 404ページ

en: 7G Firewall
ja_JP: 7Gファイアウォール

en: 7G/8G Firewall Not Loaded
ja_JP: 7G/8Gファイアウォールが読み込まれていません

en: 8G Firewall
ja_JP: 8Gファイアウォール

en: A newer version of WordPress is available. Each release includes security patches and bug fixes that protect your site against newly discovered threats. <br /><br />Always update to the %1$slatest stable version%2$s as soon as it becomes available. You will see an update notice in your WordPress dashboard when a new version is ready.
ja_JP: 新しいバージョンのWordPressが利用可能です。<br /><br />常に%1$s最新の安定版%2$sに更新してください。

en: A user already exists with that username.
ja_JP: そのユーザー名はすでに使用されています。

en: A verification code has been sent to the email address associated with your account.
ja_JP: アカウントに登録されたメールアドレスに確認コードが送信されました。

en: API Security
ja_JP: APIセキュリティ

en: API Settings
ja_JP: API設定

en: Abandoned Plugins Detected
ja_JP: 放棄されたプラグインを検出

en: According to %1$sGoogle latest stats%2$s, over %3$s 30k websites are hacked every day %4$s and %5$s over 30&#37; of them are made in WordPress %6$s. %7$s It's better to prevent an attack than to spend a lot of money and time to recover your data after an attack not to mention the situation when your clients' data are stolen.
ja_JP: %1$sGoogleの最新統計%2$sによると、毎日%3$s 3万以上のウェブサイトがハッキングされ%4$s、%5$sその30&#37;以上がWordPressで作られています%6$s。%7$s 攻撃後にデータを復旧するために多くの費用と時間を費やすよりも、攻撃を防ぐ方が賢明です。

en: Action
ja_JP: アクション

en: Actions
ja_JP: アクション

en: Activate "Log Security Threats" to see suspicious requests detected on your website.
ja_JP: ウェブサイトで検出された不審なリクエストを表示するには「セキュリティ脅威をログ」を有効にしてください。

en: Activate "Must Use Plugin Loading" from "Plugin Loading Hook" to be able to connect to your dashboard directly from managewp.com. %1$s click here %2$s
ja_JP: "Plugin Loading Hook"から"Must Use Plugin Loading"を有効にして、managewp.comからダッシュボードに直接接続できるようにしてください。%1$s こちらをクリック %2$s

en: Activate 7G or 8G Firewall to block these threats
ja_JP: これらの脅威をブロックするために7Gまたは8Gファイアウォールを有効にしてください

en: Activate Brute Force Protection
ja_JP: ブルートフォース保護を有効化

en: Activate Free Protection
ja_JP: 無料保護を有効化

en: Activate Free WordPress Protection
ja_JP: 無料の WordPress 保護を有効化

en: Activate Log Security Threats
ja_JP: セキュリティ脅威ログを有効化

en: Activate Log Users Events
ja_JP: ユーザーイベントログを有効化

en: Activate Magic Link Login on WooCommerce login forms.
ja_JP: WooCommerceのログインフォームでマジックリンクログインを有効にします。

en: Activate Now
ja_JP: 今すぐ有効化

en: Activate Protection
ja_JP: 保護を有効化

en: Activate Temporary Logins
ja_JP: 一時ログインを有効化

en: Activate TwoFactor Authentication
ja_JP: 二要素認証を有効化

en: Activate the "Brute Force" option to see the user IP blocked report
ja_JP: ユーザーIPブロックレポートを表示するには「ブルートフォース」オプションを有効にしてください

en: Activate the "Log Users Events" option to see the user activity log for this website
ja_JP: このウェブサイトのユーザーアクティビティログを表示するには「ユーザーイベントをログ」オプションを有効にしてください。

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce login forms.
ja_JP: WooCommerceのログインフォームにブルートフォース保護を有効にします。

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce sign up forms.
ja_JP: WooCommerceの登録フォームにブルートフォース保護を有効にします。

en: Activate the Brute Force protection on lost password form.
ja_JP: パスワード紛失フォームにブルートフォース保護を有効にします。

en: Activate the Brute Force protection on sign up form.
ja_JP: 登録フォームにブルートフォース保護を有効にします。

en: Activate the Brute Force protection on website comment form.
ja_JP: ウェブサイトのコメントフォームにブルートフォース保護を有効にします。

en: Activation Help
ja_JP: 有効化ヘルプ

en: Active
ja_JP: アクティブ

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add Content-Security-Policy header
ja_JP: Content-Security-Policyヘッダーを追加

en: Add IP addresses that should always be blocked from accessing your website.
ja_JP: ウェブサイトへのアクセスを常にブロックするIPアドレスを追加します。

en: Add New CDN URL
ja_JP: 新しいCDN URLを追加

en: Add New Temporary Login
ja_JP: 新しい一時ログインを追加

en: Add New Temporary Login User
ja_JP: 新しい一時ログインユーザーを追加

en: Add New Text
ja_JP: 新しいテキストを追加

en: Add New URL
ja_JP: 新しいURLを追加

en: Add Passkey
ja_JP: パスキーを追加

en: Add Rewrites in WordPress Rules Section
ja_JP: WordPressルールセクションにリライトを追加

en: Add Security Header
ja_JP: セキュリティヘッダーを追加

en: Add Security Headers against XSS and Injection Attacks
ja_JP: XSSおよびインジェクション攻撃対策のセキュリティヘッダーを追加

en: Add Strict-Transport-Security header
ja_JP: Strict-Transport-Securityヘッダーを追加

en: Add Two Factor Authentication
ja_JP: 二要素認証を追加

en: Add URL paths that should never be blocked by the firewall.
ja_JP: ファイアウォールによってブロックされてはならないURLパスを追加します。

en: Add X-Content-Type-Options header
ja_JP: X-Content-Type-Optionsヘッダーを追加

en: Add X-XSS-Protection header
ja_JP: X-XSS-Protectionヘッダーを追加

en: Add a hard-to-guess parameter (max 32 characters).
ja_JP: 推測しにくいパラメーターを追加してください（最大32文字）。

en: Add a list of URLs you want to replace with new ones.
ja_JP: 新しいものに置き換えたいURLのリストを追加してください。

en: Add a random static number to prevent frontend caching while the user is logged in.
ja_JP: ユーザーがログイン中のフロントエンドキャッシュを防ぐためにランダムな静的番号を追加します。

en: Add a second verification step via authenticator app, email code, or passkey (Face ID, Touch ID), so a stolen password alone can't unlock your site.
ja_JP: 認証アプリ、メールコード、またはパスキー（Face ID、Touch ID）による2段階認証を追加し、パスワードだけではサイトにアクセスできないようにします。

en: Add an extra layer of security to your online accounts by requiring both a password and a second verification method, such as a text message or app-generated code, to log in.
ja_JP: パスワードとテキストメッセージやアプリ生成コードなどの2つ目の認証方法を要求することで、オンラインアカウントにセキュリティの追加レイヤーを加えます。

en: Add common WordPress classes in text mapping
ja_JP: テキストマッピングに共通WordPressクラスを追加

en: Add firewall rules codes that can pass plugin security.
ja_JP: プラグインのセキュリティを通過できるファイアウォールルールコードを追加します。

en: Add paths that will be blocked for the selected countries.
ja_JP: 選択した国に対してブロックされるパスを追加します。

en: Add redirects for the logged users based on user roles.
ja_JP: ユーザー役割に基づいてログインユーザーのリダイレクトを追加します。

en: Add security headers to protect against XSS, clickjacking, and code injection attacks.
ja_JP: XSS、クリックジャッキング、コードインジェクション攻撃から保護するセキュリティヘッダーを追加します。

en: Add the CDN URLs you're using in the cache plugin.
ja_JP: キャッシュプラグインで使用しているCDN URLを追加してください。

en: Add the following to wp-config.php to disable the file editor: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>
ja_JP: ファイルエディターを無効にするには、wp-config.phpに以下を追加してください: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>

en: Add the following to wp-config.php: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>
ja_JP: wp-config.phpに以下を追加してください: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>

en: Admin Path
ja_JP: 管理パス

en: Admin Security
ja_JP: 管理者セキュリティ

en: Admin Toolbar
ja_JP: 管理ツールバー

en: Admin Username
ja_JP: 管理者ユーザー名

en: Advanced
ja_JP: 詳細設定

en: Advanced Pack
ja_JP: 拡張パック

en: Advanced Settings
ja_JP: 詳細設定

en: Afghanistan
ja_JP: アフガニスタン

en: After adding the classes, verify the frontend to ensure that your theme is not affected.
ja_JP: クラスを追加した後、テーマに影響がないことを確認するためにフロントエンドを確認してください。

en: After, click %1$sSave%2$s to apply the changes.
ja_JP: その後、%1$s保存%2$s をクリックして変更を適用してください。

en: Ajax Security
ja_JP: Ajaxセキュリティ

en: Aland Islands
ja_JP: オーランド諸島

en: Albania
ja_JP: アルバニア

en: Alert Emails Sent (7d)
ja_JP: 送信されたアラートメール（7日間）

en: Algeria
ja_JP: アルジェリア

en: All files have the correct permissions.
ja_JP: すべてのファイルのパーミッションが正しく設定されています。

en: All plugins are compatible
ja_JP: すべてのプラグインは互換性があります

en: All plugins are up to date
ja_JP: すべてのプラグインは最新です

en: All plugins have been updated by their developers in the past 12 months
ja_JP: すべてのプラグインは過去12ヶ月間に開発者によって更新されています

en: Allow access to hidden paths only
ja_JP: 非表示パスへのアクセスのみ許可

en: Allow passwordless login using a secure link sent by email, reducing the risk of stolen credentials.
ja_JP: メールで送信された安全なリンクを使ってパスワードなしでログインでき、認証情報の盗難リスクを軽減します。

en: Almost there...
ja_JP: もうすぐです...

en: American Samoa
ja_JP: アメリカ領サモア

en: An administrator account is using the default username 'admin' or 'administrator'. These are the first usernames attackers try during brute force attacks. Since the username is half of the login credentials, using a predictable one significantly reduces the effort needed to compromise your site.
ja_JP: 管理者アカウントがデフォルトのユーザー名 'admin' または 'administrator' を使用しています。これらはブルートフォース攻撃で最初に試みられるユーザー名です。

en: Analyzing recent threats and building the map...
ja_JP: 最近の脅威を分析してマップを構築中...

en: Andorra
ja_JP: アンドラ

en: Angola
ja_JP: アンゴラ

en: Anguilla
ja_JP: アンギラ

en: Antarctica
ja_JP: 南極

en: Antigua and Barbuda
ja_JP: アンティグア・バーブーダ

en: Anyone can register
ja_JP: 誰でも登録できる

en: Api Key
ja_JP: APIキー

en: Api key from %1$s Google API Console %2$s.
ja_JP: %1$s Google API Console %2$s からのAPIキー。

en: Apply blur on the login background.
ja_JP: ログイン背景にぼかしを適用します。

en: Arabic
ja_JP: アラビア語

en: Are you sure you want to ignore this task in the future?
ja_JP: 今後このタスクを無視しますか？

en: Are you sure you want to reset the settings to their initial values?
ja_JP: 設定を初期値にリセットしますか？

en: Argentina
ja_JP: アルゼンチン

en: Armenia
ja_JP: アルメニア

en: Aruba
ja_JP: アルバ

en: Ask your host to check outbound blocks and whitelist IP %1$s 116.203.193.175 %2$s for remote access! %3$s Read More %4$s
ja_JP: ホスティング会社にアウトバウンドブロックを確認し、リモートアクセス用にIP %1$s 116.203.193.175 %2$s をホワイトリストに追加するよう依頼してください！%3$s 詳細を読む %4$s

en: Attention! Some URLs passed through the config file rules and were loaded through WordPress rewrite which may slow down your website. %1$s Please follow this tutorial to fix the issue: %2$s
ja_JP: 注意！一部のURLが設定ファイルのルールを通過してWordPressのリライトで読み込まれ、ウェブサイトが遅くなる可能性があります。%1$s こちらのチュートリアルに従って問題を修正してください: %2$s

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: Austria
ja_JP: オーストリア

en: Authenticate
ja_JP: 認証

en: Authentication Code:
ja_JP: 認証コード:

en: Authentication events (logins, failed logins, password-related actions).
ja_JP: 認証イベント（ログイン、ログイン失敗、パスワード関連アクション）。

en: Author Path
ja_JP: 著者パス

en: Author URL Enumeration via ID
ja_JP: IDによる著者URL列挙

en: Auto Detect
ja_JP: 自動検出

en: Autodetect
ja_JP: 自動検出

en: Automate IP Blocking
ja_JP: IP自動ブロック

en: Automated IP Blocking Not Active
ja_JP: 自動IPブロックが非アクティブ

en: Automated IP Blocking is not currently active. Without this protection, repeated suspicious requests from the same IP — such as brute force probes, scanner sweeps, and exploit attempts — are not blocked automatically. This increases server load and leaves your site exposed to sustained attacks that cannot be addressed fast enough manually.
ja_JP: 自動IPブロックが現在アクティブではありません。これがないと、同一IPからの繰り返す疑わしいリクエストが自動的にブロックされず、サーバー負荷が増加します。

en: Automatically block IP addresses that trigger repeated security threats.
ja_JP: 繰り返しセキュリティ脅威を引き起こすIPアドレスを自動的にブロックします。

en: Automatically block IPs that trigger repeated attacks, stopping threats without manual intervention.
ja_JP: 繰り返し攻撃を引き起こすIPを自動的にブロックし、手動介入なしで脅威を阻止します。

en: Automatically redirect the logged in users to the admin dashboard.
ja_JP: ログインユーザーを自動的に管理ダッシュボードにリダイレクトします。

en: Azerbaijan
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Backend under SSL
ja_JP: バックエンドのSSL

en: Background Blur
ja_JP: 背景ぼかし

en: Background Image
ja_JP: 背景画像

en: Background Overlay
ja_JP: 背景オーバーレイ

en: Background color of the login form box.
ja_JP: ログインフォームボックスの背景色。

en: Background color of the login page.
ja_JP: ログインページの背景色。

en: Background color of the submit button.
ja_JP: 送信ボタンの背景色。

en: Background preview
ja_JP: 背景プレビュー

en: Backup Codes
ja_JP: バックアップコード

en: Backup Settings
ja_JP: 設定をバックアップ

en: Backup/Restore
ja_JP: バックアップ/復元

en: Backup/Restore Settings
ja_JP: バックアップ/復元設定

en: Bahamas
ja_JP: バハマ

en: Bahrain
ja_JP: バーレーン

en: Bangladesh
ja_JP: バングラデシュ

en: Barbados
ja_JP: バルバドス

en: Be sure to include only internal URLs, and use relative paths whenever possible.
ja_JP: 内部URLのみを含め、可能な限り相対パスを使用してください。

en: Belarus
ja_JP: ベラルーシ

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Belize
ja_JP: ベリーズ

en: Benin
ja_JP: ベナン

en: Bermuda
ja_JP: バミューダ

en: Bhutan
ja_JP: ブータン

en: Bitnami detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with AWS hosting%2$s
ja_JP: Bitnamiが検出されました。%1$sAWSホスティングとの互換性設定方法をご確認ください%2$s

en: Blacklist
ja_JP: ブラックリスト

en: Blacklist IP
ja_JP: ブラックリストIP

en: Blacklist IPs
ja_JP: ブラックリストIP

en: Blank Screen On Debugging
ja_JP: デバッグ時に空白画面を表示

en: Block AI Crawler Bots
ja_JP: AIクローラーボットをブロック

en: Block AI training and scraping bots at the firewall level and add them to robots.txt automatically.
ja_JP: AIトレーニングとスクレイピングボットをファイアウォールレベルでブロックし、robots.txtに自動的に追加します。

en: Block Countries
ja_JP: 国をブロック

en: Block Countries &rsaquo;
ja_JP: 国をブロック &rsaquo;

en: Block Hostnames
ja_JP: ホスト名をブロック

en: Block Referrer
ja_JP: リファラーをブロック

en: Block Specific Paths
ja_JP: 特定のパスをブロック

en: Block Theme Detectors Crawlers
ja_JP: テーマ検出クローラーをブロック

en: Block User-Agents
ja_JP: User-Agentをブロック

en: Block access to sensitive files (wp-config.php, readme, install files) that attackers use to gather information about your site.
ja_JP: 攻撃者がサイト情報収集に使用する機密ファイル（wp-config.php、readme、インストールファイル）へのアクセスをブロックします。

en: Block copy, paste, and drag actions to make it harder for visitors to scrape your content.
ja_JP: コピー、貼り付け、ドラッグ操作をブロックして、訪問者がコンテンツをスクレイピングしにくくします。

en: Block known Users-Agents from popular Theme Detectors.
ja_JP: 人気のテーマ検出ツールからの既知のUser-Agentをブロックします。

en: Block malicious requests, SQL injections, and exploit attempts before they reach your website.
ja_JP: 悪意のあるリクエスト、SQLインジェクション、エクスプロイト試行がウェブサイトに到達する前にブロックします。

en: Block traffic from high-risk countries to reduce hacking attempts, spam, and unwanted access.
ja_JP: ハイリスクな国からのトラフィックをブロックし、ハッキング試行、スパム、不要なアクセスを削減します。

en: Blocked
ja_JP: ブロック済み

en: Blocked IPs
ja_JP: ブロックされたIP

en: Blocked IPs Report
ja_JP: ブロックIPレポート

en: Blocked by
ja_JP: ブロック元

en: Bolivia
ja_JP: ボリビア

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ja_JP: ボネール、シント・ユースタティウスおよびサバ

en: Bosnia and Herzegovina
ja_JP: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja_JP: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja_JP: ブーベ島

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: British English
ja_JP: 英国英語

en: British Indian Ocean Territory
ja_JP: 英領インド洋地域

en: Brunei Darussalam
ja_JP: ブルネイ

en: Brute Force
ja_JP: ブルートフォース

en: Brute Force IPs Blocked (7d)
ja_JP: ブルートフォースでブロックされたIP（7日間）

en: Brute Force Login Protection
ja_JP: ブルートフォースログイン保護

en: Brute Force Protection
ja_JP: ブルートフォース保護

en: Built-in Plugin Translations
ja_JP: プラグイン組み込みの翻訳

en: Bulgaria
ja_JP: ブルガリア

en: Bulgarian
ja_JP: ブルガリア語

en: BulletProof plugin! Make sure you save the settings in %1$s after activating Root Folder BulletProof Mode in BulletProof plugin.
ja_JP: BulletProofプラグイン！BulletProofプラグインでRoot Folder BulletProof Modeを有効にした後、%1$s の設定を保存してください。

en: Burkina Faso
ja_JP: ブルキナファソ

en: Burundi
ja_JP: ブルンジ

en: Button Color
ja_JP: ボタン色

en: By activating, you agree to our %1$s Terms of Use %2$s and %3$sPrivacy Policy%4$s
ja_JP: 有効化することで、%1$s利用規約%2$s と %3$sプライバシーポリシー%4$s に同意したものとみなします。

en: CDN Enabled detected. Please include %1$s and %2$s paths in CDN Enabler Settings
ja_JP: CDNが有効であることが検出されました。CDN Enablerの設定に%1$sと%2$sのパスを含めてください。

en: CDN Enabler detected! Learn how to configure it with %1$s %2$sClick here%3$s
ja_JP: CDN Enablerが検出されました！%1$sとの設定方法 %2$sこちらをクリック%3$s

en: CDN Mapping
ja_JP: CDNマッピング

en: CDN URL Mapping
ja_JP: CDN URLマッピング

en: CONNECTION ERROR! Make sure your website can access: %s
ja_JP: 接続エラー！ウェブサイトが次にアクセスできることを確認してください: %s

en: Cache CSS, JS and Images to increase the frontend loading speed.
ja_JP: フロントエンドの読み込み速度を向上させるためにCSS、JS、画像をキャッシュします。

en: Cambodia
ja_JP: カンボジア

en: Cameroon
ja_JP: カメルーン

en: Can't download the plugin.
ja_JP: プラグインをダウンロードできません。

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Canadian French
ja_JP: カナダ・フランス語

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cancel the login hooks from other plugins and themes to prevent unwanted login redirects.
ja_JP: 他のプラグインやテーマからのログインフックをキャンセルして、不要なログインリダイレクトを防止します。

en: Cape Verde
ja_JP: カーボベルデ

en: Catalan Valencian
ja_JP: カタルーニャ語

en: Cayman Islands
ja_JP: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja_JP: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja_JP: チャド

en: Change
ja_JP: 変更

en: Change Options
ja_JP: オプションを変更

en: Change Paths
ja_JP: パスを変更

en: Change Paths Now
ja_JP: 今すぐパスを変更

en: Change Paths for Logged Users
ja_JP: ログインユーザーのパスを変更

en: Change Paths in Ajax Calls
ja_JP: Ajax呼び出しのパスを変更

en: Change Paths in Cached Files
ja_JP: キャッシュファイルのパスを変更

en: Change Paths in RSS feed
ja_JP: RSSフィードのパスを変更

en: Change Paths in Sitemaps XML
ja_JP: XMLサイトマップのパスを変更

en: Change Relative URLs to Absolute URLs
ja_JP: 相対URLを絶対URLに変換

en: Change WordPress paths while you're logged in.
ja_JP: ログイン中にWordPressパスを変更します。

en: Change default paths from %1$s%2$s > Change Paths > WP Core Security%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスを変更 > WPコアセキュリティ%3$s からデフォルトパスを変更してください。

en: Change the WordPress common paths in the cached files.
ja_JP: キャッシュファイル内のWordPress共通パスを変更します。

en: Change the default ajax path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide wp-admin from ajax URL%3$s. %4$sAlso verify that no installed plugins reference the admin path in frontend output.%5$s
ja_JP: デフォルトのAjaxパスを変更し、%1$s%2$s > パスを変更 > Ajax URLからwp-adminを非表示%3$s を有効にしてください。%4$sインストール済みプラグインがフロントエンド出力で管理パスを参照していないことも確認してください。%5$s

en: Change the default path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Paths%3$s
ja_JP: デフォルトパスを変更し、%1$s%2$s > パスを変更 > WordPress共通パスを非表示%3$s を有効にしてください。

en: Change the signup path from %1$s%2$s > Change Paths > Custom Register URL %3$s then activate Brute Force on Sign up from %4$s%5$s > Brute Force > Settings %6$s or uncheck the option %7$s > %8$s > %9$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスを変更 > カスタム登録URL %3$s から登録パスを変更し、%4$s%5$s > ブルートフォース > 設定 %6$s からブルートフォースを有効化するか、%7$s > %8$s > %9$s のオプションをオフにしてください。

en: Change the text in all CSS and JS files, including those in cached files generated by cache plugins.
ja_JP: キャッシュプラグインで生成されたキャッシュファイルを含む、すべてのCSS・JSファイルのテキストを変更します。

en: Change the user 'admin' or 'administrator' with another name to improve security.
ja_JP: セキュリティを向上させるために 'admin' または 'administrator' ユーザーを別の名前に変更してください。

en: Change the wp-config.php file permission to Read-Only using File Manager.
ja_JP: ファイルマネージャーを使ってwp-config.phpのパーミッションを読み取り専用に変更してください。

en: Changing the predefined security headers may affect the website functionality. Make sure you know what you are doing when modifying these values.
ja_JP: 事前定義されたセキュリティヘッダーを変更すると、ウェブサイトの機能に影響する可能性があります。値を変更する際は十分に注意してください。

en: Check Frontend Paths
ja_JP: フロントエンドパスを確認

en: Check Website Security Online
ja_JP: ウェブサイトのセキュリティをオンラインで確認

en: Check Your Website
ja_JP: ウェブサイトを確認

en: Check if the website paths are working correctly.
ja_JP: ウェブサイトのパスが正しく機能しているか確認します。

en: Check if your website is secured with the current settings.
ja_JP: 現在の設定でウェブサイトが保護されているか確認します。

en: Check the %1$s RSS feed %2$s and make sure the image paths are changed.
ja_JP: %1$s RSSフィード %2$s を確認して画像パスが変更されていることを確認してください。

en: Check the %1$s Sitemap XML %2$s and make sure the image paths are changed.
ja_JP: %1$s XMLサイトマップ %2$s を確認して画像パスが変更されていることを確認してください。

en: Check the website loading speed with %1$sPingdom Tool%2$s
ja_JP: %1$sPingdom Tool%2$s でウェブサイトの読み込み速度を確認

en: Chile
ja_JP: チリ

en: China
ja_JP: 中国

en: Choose a layout first, then choose the colors.
ja_JP: まずレイアウトを選択し、次に色を選択してください。

en: Choose how the plugin should behave for whitelisted IP addresses and paths.
ja_JP: ホワイトリストのIPアドレスとパスに対するプラグインの動作を選択します。

en: Choose the countries where access to the website should be restricted.
ja_JP: ウェブサイトへのアクセスを制限する国を選択してください。

en: Choose the login page structure.
ja_JP: ログインページの構造を選択してください。

en: Choose the type of server you are using to get the most suitable configuration for your server.
ja_JP: 使用しているサーバータイプを選択して、最適な設定を取得してください。

en: Christmas Island
ja_JP: クリスマス島

en: Clean Login Page
ja_JP: クリーンなログインページ

en: Clean up robots.txt so it doesn't accidentally reveal WordPress paths like /wp-admin or /wp-content to scanners.
ja_JP: robots.txtをクリーンアップして、/wp-adminや/wp-contentなどのWordPressパスをスキャナーに誤って公開しないようにします。

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Click %1$sContinue%2$s to set the predefined paths.
ja_JP: %1$s続行%2$s をクリックして定義済みパスを設定してください。

en: Click Backup and the download will start automatically. You can use the Backup for all your websites.
ja_JP: 「バックアップ」をクリックするとダウンロードが自動的に開始されます。バックアップはすべてのウェブサイトで使用できます。

en: Click on the icon of the app that you are using for a detailed guide on how to set it up.
ja_JP: 使用しているアプリのアイコンをクリックして、セットアップの詳細ガイドを確認してください。

en: Click to retry the download
ja_JP: クリックしてダウンロードを再試行

en: Click to run the process to change the paths in the cache files.
ja_JP: クリックしてキャッシュファイルのパスを変更するプロセスを実行します。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close Error
ja_JP: エラーを閉じる

en: Cloud Panel detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Cloud Panel hosting%2$s
ja_JP: Cloud Panelが検出されました。%1$sCloud Panelホスティングとの互換性設定方法をご確認ください%2$s

en: Cocos (Keeling) Islands
ja_JP: ココス（キーリング）諸島

en: Code Setup
ja_JP: コードセットアップ

en: Colombia
ja_JP: コロンビア

en: Color of labels and text on the login page.
ja_JP: ログインページのラベルとテキストの色。

en: Color of link text on the login page.
ja_JP: ログインページのリンクテキストの色。

en: Comment Form Protection
ja_JP: コメントフォームの保護

en: Comments Path
ja_JP: コメントパス

en: Comoros
ja_JP: コモロ

en: Compatibility
ja_JP: 互換性

en: Compatibility Settings
ja_JP: 互換性設定

en: Compatibility with Manage WP plugin
ja_JP: Manage WPプラグインとの互換性

en: Compatibility with Token Based Login plugins
ja_JP: トークンベースのログインプラグインとの互換性

en: Compatible with All In One WP Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, Brute Force protection.
ja_JP: All In One WP Securityプラグインと互換性があります。ウイルススキャン、ファイアウォール、ブルートフォース保護のために併用してください。

en: Compatible with JCH Optimize Cache plugin. Works with all the options to optimize for CSS and JS.
ja_JP: JCH Optimize Cacheプラグインと互換性があります。CSS・JS最適化のすべてのオプションで動作します。

en: Compatible with Solid Security plugin. Use them together for Site Scanner, File Change Detection, Brute Force Protection.
ja_JP: Solid Securityプラグインと互換性があります。サイトスキャナー、ファイル変更検出、ブルートフォース保護のために併用してください。

en: Compatible with Sucuri Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, File Integrity Monitoring.
ja_JP: Sucuri Securityプラグインと互換性があります。ウイルススキャン、ファイアウォール、ファイル整合性モニタリングのために併用してください。

en: Compatible with Wordfence Security plugin. Use them together for Malware Scan, Firewall, Brute Force protection.
ja_JP: Wordfence Securityプラグインと互換性があります。マルウェアスキャン、ファイアウォール、ブルートフォース保護のために併用してください。

en: Complete Fix
ja_JP: 完全修正

en: Config
ja_JP: 設定

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file the following lines: %2$s
ja_JP: 設定ファイルへの書き込みができません。ファイルが存在しない場合は作成するか、%1$s ファイルに以下の行をコピーしてください: %2$s

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file with the following lines: %2$s
ja_JP: 設定ファイルへの書き込みができません。ファイルが存在しない場合は作成するか、%1$s ファイルに以下の行をコピーしてください: %2$s

en: Config file is not writable. You have to added it manually at the beginning of the %1$s file: %2$s
ja_JP: 設定ファイルへの書き込みができません。%1$s ファイルの先頭に手動で追加する必要があります: %2$s

en: Congo
ja_JP: コンゴ共和国

en: Congo, The Democratic Republic of the
ja_JP: コンゴ民主共和国

en: Congratulations! You completed all the security tasks.
ja_JP: おめでとうございます！すべてのセキュリティタスクが完了しました。

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported MySQL version, or migrate to a host that offers current database releases.
ja_JP: ホスティング会社に連絡して、サポートされているMySQLバージョンへのアップグレードを依頼してください。

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported PHP version, or migrate to a host that offers current PHP releases.
ja_JP: ホスティング会社に連絡して、サポートされているPHPバージョンへのアップグレードを依頼してください。

en: Continue
ja_JP: 続行

en: Convert links like /wp-content/* into %1$s/wp-content/*.
ja_JP: /wp-content/* のようなリンクを %1$s/wp-content/* に変換します。

en: Cook Islands
ja_JP: クック諸島

en: Copy Bulk Rules
ja_JP: 一括ルールをコピー

en: Copy Link
ja_JP: リンクをコピー

en: Copy the %1$sSAFE URL%2$s and use it to deactivate all custom paths if you can't log in.
ja_JP: %1$sSAFE URL%2$s をコピーして、ログインできない場合にすべてのカスタムパスを無効にするために使用してください。

en: Copy/Paste is disabled!
ja_JP: コピー/貼り付けは無効です！

en: Core Contents Path
ja_JP: コアコンテンツパス

en: Core Includes Path
ja_JP: コアインクルードパス

en: Costa Rica
ja_JP: コスタリカ

en: Cote dIvoire
ja_JP: コートジボワール

en: Could not detect the user
ja_JP: ユーザーを検出できませんでした

en: Could not fix it. You need to change it manually.
ja_JP: 修正できませんでした。手動で変更してください。

en: Could not found anything based on your search.
ja_JP: 検索条件に一致するものが見つかりませんでした。

en: Could not load the map SVG.
ja_JP: マップSVGを読み込めませんでした。

en: Could not load threat map.
ja_JP: 脅威マップを読み込めませんでした。

en: Could not login with this user.
ja_JP: このユーザーでログインできませんでした。

en: Could not rename table %1$s. You may have to rename the table manually.
ja_JP: テーブル%1$sの名前を変更できませんでした。手動で変更する必要があるかもしれません。

en: Could not update prefix references in options table.
ja_JP: オプションテーブルのプレフィックス参照を更新できませんでした。

en: Could not update prefix references in usermeta table.
ja_JP: ユーザーメタテーブルのプレフィックス参照を更新できませんでした。

en: Country
ja_JP: 国

en: Country Blocking
ja_JP: 国別ブロック

en: Covers GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider, and 30+ other known AI crawlers.
ja_JP: GPTBot、ClaudeBot、PerplexityBot、CCBot、Bytespiderおよび30以上の既知のAIクローラーをカバーします。

en: Create
ja_JP: 作成

en: Create New Temporary Login
ja_JP: 新しい一時ログインを作成

en: Create a new administrator account with a unique username, transfer ownership of existing content, then delete the 'admin' or 'administrator' account.
ja_JP: ユニークなユーザー名で新しい管理者アカウントを作成し、既存コンテンツの所有権を移転してから 'admin' または 'administrator' アカウントを削除してください。

en: Create a temporary login URL with any user role to access the website dashboard without a username and password for a limited period of time.%sThis is useful when you need to give admin access to a developer for support or routine tasks.
ja_JP: ユーザー名とパスワードなしで期間限定でウェブサイトのダッシュボードにアクセスするための一時ログインURLを任意のユーザー役割で作成します。%sサポートや定期タスクのために開発者に管理者アクセスを付与する必要がある場合に便利です。

en: Create secure, time-limited access links without sharing usernames or passwords for a limited period of time.
ja_JP: ユーザー名やパスワードを共有せずに、安全で時間制限付きのアクセスリンクを作成します。

en: Croatia
ja_JP: クロアチア

en: Croatian
ja_JP: クロアチア語

en: Cuba
ja_JP: キューバ

en: Curacao
ja_JP: キュラソー

en: Current Page
ja_JP: 現在のページ

en: Custom Activation Path
ja_JP: カスタム有効化パス

en: Custom Admin Path
ja_JP: カスタム管理パス

en: Custom Cache Directory
ja_JP: カスタムキャッシュディレクトリ

en: Custom Login Path
ja_JP: カスタムログインパス

en: Custom Logo
ja_JP: カスタムロゴ

en: Custom Logout Path
ja_JP: カスタムログアウトパス

en: Custom Lost Password Path
ja_JP: カスタムパスワード紛失パス

en: Custom Register Path
ja_JP: カスタム登録パス

en: Custom Safe URL Param
ja_JP: カスタムセーフURLパラメーター

en: Custom Theme Style Name
ja_JP: カスタムテーマスタイル名

en: Custom admin-ajax Path
ja_JP: カスタム admin-ajax パス

en: Custom author Path
ja_JP: カスタム著者パス

en: Custom comment Path
ja_JP: カスタムコメントパス

en: Custom message to show to blocked users.
ja_JP: ブロックされたユーザーに表示するカスタムメッセージ。

en: Custom plugins Path
ja_JP: カスタムプラグインパス

en: Custom themes Path
ja_JP: カスタムテーマパス

en: Custom uploads Path
ja_JP: カスタム uploads パス

en: Custom wp-content Path
ja_JP: カスタム wp-content パス

en: Custom wp-includes Path
ja_JP: カスタム wp-includes パス

en: Custom wp-json Path
ja_JP: カスタム wp-json パス

en: Customize & Secure all WordPress paths (login, core, plugins, themes) so hacker bots can’t find your entry points or exploit known vulnerabilities.
ja_JP: すべてのWordPressパス（ログイン、コア、プラグイン、テーマ）をカスタマイズして保護し、ハッカーボットがエントリポイントを発見したり既知の脆弱性を悪用したりできないようにします。

en: Customize your login page design while keeping it aligned with your secured login path and branding.
ja_JP: ログインページのデザインをカスタマイズしながら、セキュリティで保護されたログインパスとブランディングに合わせます。

en: Cyprus
ja_JP: キプロス

en: Czech
ja_JP: チェコ語

en: Czech Republic
ja_JP: チェコ

en: DB Debug Mode
ja_JP: データベースデバッグモード

en: Danish
ja_JP: デンマーク語

en: Dark
ja_JP: ダーク

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Database debug mode is currently enabled. On a live site, this can expose database error messages containing table names, query structures, and other sensitive information to visitors and potential attackers.
ja_JP: データベースデバッグモードが有効になっています。本番サイトでは、テーブル名やクエリ構造などの機密情報が漏洩する可能性があります。

en: Date
ja_JP: 日付

en: Deactivated
ja_JP: 無効

en: Deceive theme detectors and hacker bots, making them believe your website is built on Drupal or Joomla instead of WordPress.
ja_JP: テーマ検出ツールとハッカーボットを欺き、ウェブサイトがWordPressではなくDrupalやJoomlaで構築されていると思わせます。

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default Database Prefix
ja_JP: デフォルトのデータベースプレフィックス

en: Default Redirect After Login
ja_JP: ログイン後のデフォルトリダイレクト

en: Default Temporary Expire Time
ja_JP: デフォルト一時有効期限

en: Default User Role
ja_JP: デフォルトユーザー役割

en: Default WordPress Tagline
ja_JP: デフォルトのWordPressタグライン

en: Default WordPress paths like wp-content and wp-includes are visible in your source code. These paths confirm to bots and attackers that your site runs WordPress, making it a target for automated exploit scanners.
ja_JP: wp-contentやwp-includesなどのデフォルトWordPressパスがソースコードで見えています。これによりボットや攻撃者にWordPressサイトであることが確認されます。

en: Default user role for which the temporary login will be created.
ja_JP: 一時ログインが作成されるデフォルトのユーザー役割。

en: Define all eight security constants in wp-config.php with unique, random values: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
ja_JP: wp-config.phpで8つのセキュリティ定数をユニークなランダム値で定義してください: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Delete 2FA Data on Plugin Uninstall
ja_JP: プラグインアンインストール時に2FAデータを削除

en: Delete Temporary Users on Plugin Uninstall
ja_JP: プラグインアンインストール時に一時ユーザーを削除

en: Delete user
ja_JP: ユーザーを削除

en: Denmark
ja_JP: デンマーク

en: Design Presets
ja_JP: デザインプリセット

en: Designed to stop attacks without impacting SEO or AI indexing.
ja_JP: SEOやAIインデックスに影響を与えずに攻撃を阻止するように設計されています。

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Detection details
ja_JP: 検出詳細

en: Directories
ja_JP: ディレクトリ

en: Directory browsing is enabled on your uploads folder. Anyone can view and download all uploaded files by navigating to the directory URL — this is both a security risk and a copyright concern.
ja_JP: アップロードフォルダのディレクトリブラウジングが有効になっています。誰でもディレクトリURLにアクセスしてすべてのファイルを閲覧・ダウンロードできます。

en: Disable "rest_route" Param Access
ja_JP: "rest_route" パラメーターアクセスを無効化

en: Disable Click Message
ja_JP: クリック無効化メッセージ

en: Disable Copy
ja_JP: コピーを無効化

en: Disable Copy/Paste
ja_JP: コピー/貼り付け無効化

en: Disable Copy/Paste Message
ja_JP: コピー/貼り付け無効化メッセージ

en: Disable Copy/Paste for Logged Users
ja_JP: ログインユーザーのコピー/貼り付けを無効化

en: Disable Directory Browsing
ja_JP: ディレクトリブラウジングを無効化

en: Disable Drag/Drop Images
ja_JP: 画像のドラッグ/ドロップを無効化

en: Disable Drag/Drop Message
ja_JP: ドラッグ/ドロップ無効化メッセージ

en: Disable Drag/Drop for Logged Users
ja_JP: ログインユーザーのドラッグ/ドロップを無効化

en: Disable Inspect Element
ja_JP: 要素を検証を無効化

en: Disable Inspect Element Message
ja_JP: 要素を検証無効化メッセージ

en: Disable Inspect Element for Logged Users
ja_JP: ログインユーザーの要素を検証を無効化

en: Disable Options
ja_JP: 無効化オプション

en: Disable Paste
ja_JP: 貼り付けを無効化

en: Disable REST API Access
ja_JP: REST APIアクセスを無効化

en: Disable REST API access for not logged in users.
ja_JP: 未ログインユーザーのREST APIアクセスを無効にします。

en: Disable REST API access using the parameter 'rest_route'.
ja_JP: 'rest_route' パラメーターを使用したREST APIアクセスを無効にします。

en: Disable RSD Endpoint from XML-RPC
ja_JP: XML-RPCのRSDエンドポイントを無効化

en: Disable Right-Click
ja_JP: 右クリック無効化

en: Disable Right-Click for Logged Users
ja_JP: ログインユーザーの右クリックを無効化

en: Disable View Source
ja_JP: ソースを表示を無効化

en: Disable View Source Message
ja_JP: ソースを表示無効化メッセージ

en: Disable View Source for Logged Users
ja_JP: ログインユーザーのソースを表示を無効化

en: Disable XML-RPC Access
ja_JP: XML-RPCアクセスを無効化

en: Disable XML-RPC from %1$s%2$s > Change Paths > Disable XML-RPC access%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスを変更 > XML-RPCアクセスを無効化%3$s からXML-RPCを無効にしてください。

en: Disable copy function on your website.
ja_JP: ウェブサイトのコピー機能を無効にします。

en: Disable database debugging on live sites. You can suppress database errors by adding <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> in wp-config.php.
ja_JP: 本番サイトではデータベースデバッグを無効にしてください。<code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code>をwp-config.phpに追加することでエラーを非表示にできます。

en: Disable image drag & drop on your website.
ja_JP: ウェブサイトの画像のドラッグ＆ドロップを無効にします。

en: Disable paste function on your website.
ja_JP: ウェブサイトの貼り付け機能を無効にします。

en: Disable right-click context menus to discourage casual content theft and source code inspection.
ja_JP: 右クリックコンテキストメニューを無効にして、コンテンツの無断コピーやソースコードの閲覧を防止します。

en: Disable the RSD (Really Simple Discovery) support for XML-RPC & remove RSD tag from header.
ja_JP: XML-RPCのRSD（Really Simple Discovery）サポートを無効にし、ヘッダーからRSDタグを削除します。

en: Disable the access to /xmlrpc.php to prevent Brute force attacks via XML-RPC
ja_JP: XML-RPCを通じたブルートフォース攻撃を防ぐために/xmlrpc.phpへのアクセスを無効にします。

en: Disable the inspect element view on your website.
ja_JP: ウェブサイトの要素を検証機能を無効にします。

en: Disable the right-click functionality on your website.
ja_JP: ウェブサイトの右クリック機能を無効にします。

en: Disable the source-code view on your website.
ja_JP: ウェブサイトのソースコード表示を無効にします。

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Display lockout message instead of the login form
ja_JP: login フォームの代わりにロックアウトメッセージを表示

en: Display lockout message instead of the login form.
ja_JP: ログインフォームの代わりにロックアウトメッセージを表示します。

en: Djibouti
ja_JP: ジブチ

en: Do Login & Logout Redirects
ja_JP: ログイン・ログアウトのリダイレクトを設定

en: Do not log out from this browser until you are confident that the Log in page is working and you will be able to login again.
ja_JP: ログインページが機能していて再度ログインできることを確認するまで、このブラウザからログアウトしないでください。

en: Do not logout from your account until you are confident that reCAPTCHA is working and you will be able to login again.
ja_JP: reCAPTCHAが機能していて再度ログインできることを確認するまで、アカウントからログアウトしないでください。

en: Do you want to delete temporary user?
ja_JP: 一時ユーザーを削除しますか？

en: Do you want to restore the last saved settings?
ja_JP: 最後に保存した設定を復元しますか？

en: Dominica
ja_JP: ドミニカ国

en: Dominican Republic
ja_JP: ドミニカ共和国

en: Don&#8217;t let hackers see any directory content. See %1$sUploads Directory%2$s.
ja_JP: ハッカーがディレクトリの内容を見られないようにします。%1$sアップロードディレクトリ%2$s を参照。

en: Don't forget to reload the Nginx service.
ja_JP: Nginxサービスのリロードをお忘れなく。

en: Don't let URLs like domain.com?author=1 show the user login name.
ja_JP: domain.com?author=1のようなURLでユーザーのログイン名が表示されないようにします。

en: Don't load Emoji Icons if you don't use them.
ja_JP: 絵文字アイコンを使用しない場合は読み込みません。

en: Don't load WLW if you didn't configure Windows Live Writer for your site.
ja_JP: サイトにWindows Live Writerを設定していない場合はWLWを読み込みません。

en: Don't load oEmbed service if you don't use oEmbed videos.
ja_JP: oEmbed動画を使用しない場合はoEmbedサービスを読み込みません。

en: Don't select any role if you want to log all user roles.
ja_JP: すべてのユーザー役割をログに記録する場合は、役割を選択しないでください。

en: Done!
ja_JP: 完了！

en: Download Codes
ja_JP: コードをダウンロード

en: Download GeoIP Database
ja_JP: GeoIPデータベースをダウンロード

en: Download Recovery Codes
ja_JP: 回復コードをダウンロード

en: Download and start the application of your choice.
ja_JP: 好みのアプリをダウンロードして起動してください。

en: Download the latest Geo Country Database to enable the Geo Security feature.
ja_JP: 地理セキュリティ機能を有効にするために最新のGeo国データベースをダウンロードしてください。

en: Drag-n-Drop is disabled!
ja_JP: ドラッグ＆ドロップは無効です！

en: Duration of the IP block after failed login attempts.
ja_JP: ログイン失敗試行後のIPブロック期間。

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: ERROR! Please make sure you use the right email to activate the plugin.
ja_JP: エラー！プラグインの有効化には正しいメールアドレスを使用していることを確認してください。

en: ERROR: Invalid verification code.
ja_JP: エラー：無効な確認コードです。

en: ERROR: Too many invalid verification codes, you can try again in {time}.
ja_JP: エラー：無効な確認コードが多すぎます。{time}後に再試行できます。

en: Ecuador
ja_JP: エクアドル

en: Edit Media
ja_JP: メディアを編集

en: Edit Menu
ja_JP: メニューを編集

en: Edit User
ja_JP: ユーザーを編集

en: Edit user
ja_JP: ユーザーを編集

en: Egypt
ja_JP: エジプト

en: El Salvador
ja_JP: エルサルバドル

en: Email
ja_JP: メール

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Email Code
ja_JP: メールコード

en: Email Setup
ja_JP: メールセットアップ

en: Email address already exists
ja_JP: このメールアドレスはすでに存在します

en: Email:
ja_JP: メール:

en: Empty
ja_JP: 空

en: Empty ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
ja_JP: ReCaptchaが空です。reCaptchaを完了してください。

en: Empty email address
ja_JP: メールアドレスが空です

en: Empty email address.
ja_JP: メールアドレスが空です。

en: Enable Cloud Storage for Events Log
ja_JP: イベントログのクラウドストレージを有効化

en: Enable Cloud storage to keep logs for 30 days and generate incident reports. Turn this off if you do not consent to sending log data to the Cloud.
ja_JP: 30日間ログを保持してインシデントレポートを生成するにはクラウドストレージを有効にしてください。ログデータのクラウド送信に同意しない場合はオフにしてください。

en: Enable Security Threats Log
ja_JP: セキュリティ脅威ログを有効化

en: Enable User Events Log
ja_JP: ユーザーイベントログを有効化

en: Enable only if you consent to sending log data to the Cloud.
ja_JP: ログデータをクラウドに送信することに同意する場合にのみ有効にしてください。

en: Enabling this option may slow down the website, as CSS and JS files will load dynamically instead of through rewrites. Only use it if you need to replace text inside static asset files.
ja_JP: このオプションを有効にすると、CSS・JSファイルがリライトではなく動的に読み込まれるため、ウェブサイトが遅くなる可能性があります。

en: English
ja_JP: 英語

en: Enter your email to activate
ja_JP: 有効化するにはメールアドレスを入力

en: Equatorial Guinea
ja_JP: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja_JP: エリトリア

en: Error! No backup to restore.
ja_JP: エラー！復元するバックアップがありません。

en: Error! The backup is not valid.
ja_JP: エラー！バックアップが有効ではありません。

en: Error! The new paths are not loading correctly. Clear all cache and try again.
ja_JP: エラー！新しいパスが正しく読み込まれていません。キャッシュをすべてクリアして再試行してください。

en: Error: You entered the same URL twice in the URL Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
ja_JP: エラー：URLマッピングに同じURLを2回入力しました。リダイレクトエラーを防ぐために重複を削除しました。

en: Error: You entered the same text twice in the Text Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
ja_JP: エラー：テキストマッピングに同じテキストを2回入力しました。リダイレクトエラーを防ぐために重複を削除しました。

en: Estonia
ja_JP: エストニア

en: Ethiopia
ja_JP: エチオピア

en: Europe
ja_JP: ヨーロッパ

en: Even if the default paths are protected by %1$s after customization, we recommend setting the correct permissions for all directories and files on your website, use File Manager or FTP to check and change the permissions. %2$sRead more%3$s
ja_JP: %1$s がカスタマイズ後にデフォルトパスを保護している場合でも、すべてのディレクトリとファイルに正しいパーミッションを設定することをお勧めします。%2$s詳細%3$s

en: Even though %1$s protects default paths after customization, we recommend verifying correct permissions for all files and directories. Use File Manager or FTP to review and adjust. %2$sRead the guide%3$s
ja_JP: %1$s はカスタマイズ後にデフォルトパスを保護しますが、すべてのファイルとディレクトリの正しいパーミッションを確認することをお勧めします。%2$sガイドを読む%3$s

en: Event
ja_JP: イベント

en: Events & Security Threats Logs
ja_JP: イベント & セキュリティ脅威ログ

en: Events Log
ja_JP: イベントログ

en: Events are saved locally on this website for quick review.
ja_JP: イベントは素早い確認のためにこのウェブサイトにローカルに保存されます。

en: Example:
ja_JP: 例:

en: Example: /cart/ will exempt all requests beginning with /cart/ from firewall rules.
ja_JP: 例: /cart/ は /cart/ から始まるすべてのリクエストをファイアウォールルールから除外します。

en: Examples:
ja_JP: 例:

en: Expire Time
ja_JP: 有効期限

en: Expired
ja_JP: 期限切れ

en: Expires
ja_JP: 有効期限

en: Export CSV
ja_JP: CSVエクスポート

en: Fail Attempts
ja_JP: 失敗試行

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Failed Attempts Message
ja_JP: 失敗試行メッセージ

en: Failed to create a login nonce.
ja_JP: ログインnonceの作成に失敗しました。

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja_JP: フォークランド諸島

en: Faroe Islands
ja_JP: フェロー諸島

en: Features
ja_JP: 機能

en: Feed & Sitemap
ja_JP: フィード & サイトマップ

en: Feed Security
ja_JP: フィードセキュリティ

en: Fiji
ja_JP: フィジー

en: File Permissions
ja_JP: ファイルパーミッション

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Filter
ja_JP: フィルター

en: Finalize
ja_JP: 完了

en: Finland
ja_JP: フィンランド

en: Firewall
ja_JP: ファイアウォール

en: Firewall Against Script Injection
ja_JP: スクリプトインジェクション対策ファイアウォール

en: Firewall Location
ja_JP: ファイアウォールの場所

en: Firewall Strength
ja_JP: ファイアウォール強度

en: Firewall, login & path security in seconds
ja_JP: 数秒で firewall、login、path security を設定

en: First Name
ja_JP: 名

en: First page
ja_JP: 最初のページ

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s
ja_JP: まず、%1$sLite Mode%2$s または %3$sGhost Mode%4$s を有効にする必要があります

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s in %5$s
ja_JP: まず、%5$s で %1$sLite Mode%2$s または %3$sGhost Mode%4$s を有効にする必要があります

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s.
ja_JP: まず、%1$sLite Mode%2$s または %3$sGhost Mode%4$s を有効にする必要があります。

en: Fix Permissions
ja_JP: パーミッションを修正

en: Fix it
ja_JP: 修正

en: Fix permission for all directories and files (~ 1 min).
ja_JP: すべてのディレクトリとファイルのパーミッションを修正します（約1分）。

en: Fix permission for the main directories and files (~ 5 sec).
ja_JP: 主要なディレクトリとファイルのパーミッションを修正します（約5秒）。

en: Flywheel detected. Add the redirects in the Flywheel Redirect rules panel %1$s.
ja_JP: Flywheelが検出されました。Flywheelリダイレクトルールパネルにリダイレクトを追加してください%1$s。

en: Form Background Color
ja_JP: フォーム背景色

en: France
ja_JP: フランス

en: Free version allows only 3 temporary accounts.
ja_JP: 無料版では一時アカウントは3件までです。

en: French
ja_JP: フランス語

en: French Guiana
ja_JP: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja_JP: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja_JP: フランス領南方・南極地域

en: Front page
ja_JP: フロントページ

en: Frontend Login Test
ja_JP: フロントエンドログインテスト

en: Frontend Test
ja_JP: フロントエンドテスト

en: Fully compatible with Autoptimizer cache plugin. Works best with the the option Optimize/Aggregate CSS and JS files.
ja_JP: Autoptimizeキャッシュプラグインと完全互換です。「CSS・JSファイルを最適化/集約」オプションで最適に動作します。

en: Fully compatible with Beaver Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
ja_JP: Beaver Builderプラグインと完全互換です。キャッシュプラグインと組み合わせて使用すると最適です。

en: Fully compatible with Cache Enabler plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
ja_JP: Cache Enablerプラグインと完全互換です。「CSS・JSファイルを圧縮」オプションで最適に動作します。

en: Fully compatible with Elementor Website Builder plugin. Works best together with a cache plugin
ja_JP: Elementor Website Builderプラグインと完全互換です。キャッシュプラグインと組み合わせて使用すると最適です。

en: Fully compatible with Fusion Builder plugin by Avada. Works best together with a cache plugin.
ja_JP: AvadaのFusion Builderプラグインと完全互換です。キャッシュプラグインと組み合わせて使用すると最適です。

en: Fully compatible with Hummingbird cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
ja_JP: Hummingbirdキャッシュプラグインと完全互換です。「CSS・JSファイルを圧縮」オプションで最適に動作します。

en: Fully compatible with LiteSpeed Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
ja_JP: LiteSpeed Cacheプラグインと完全互換です。「CSS・JSファイルを圧縮」オプションで最適に動作します。

en: Fully compatible with Oxygen Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
ja_JP: Oxygen Builderプラグインと完全互換です。キャッシュプラグインと組み合わせて使用すると最適です。

en: Fully compatible with W3 Total Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
ja_JP: W3 Total Cacheプラグインと完全互換です。「CSS・JSファイルを圧縮」オプションで最適に動作します。

en: Fully compatible with WP Fastest Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
ja_JP: WP Fastest Cacheプラグインと完全互換です。「CSS・JSファイルを圧縮」オプションで最適に動作します。

en: Fully compatible with WP Super Cache cache plugin.
ja_JP: WP Super Cacheプラグインと完全互換です。

en: Fully compatible with WP-Rocket cache plugin. Works best with the the option Minify/Combine CSS and JS files.
ja_JP: WP-Rocketキャッシュプラグインと完全互換です。「CSS・JSファイルを圧縮/結合」オプションで最適に動作します。

en: Fully compatible with WooCommerce plugin.
ja_JP: WooCommerceプラグインと完全互換です。

en: GEO Threat Map
ja_JP: GEO脅威マップ

en: Gabon
ja_JP: ガボン

en: Gambia
ja_JP: ガンビア

en: General
ja_JP: 一般

en: Generate %1$snew security keys%2$s and replace the existing values in wp-config.php: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
ja_JP: %1$s新しいセキュリティキー%2$sを生成し、wp-config.phpの既存の値を置き換えてください: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Generate Backup Codes
ja_JP: バックアップコードを生成

en: Geo Security
ja_JP: 地理セキュリティ

en: Georgia
ja_JP: ジョージア

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: Germany
ja_JP: ドイツ

en: Ghana
ja_JP: ガーナ

en: Ghost Mode will set these predefined paths
ja_JP: Ghost Mode はこれらの定義済みパスを設定します

en: Gibraltar
ja_JP: ジブラルタル

en: Give random names to each plugin.
ja_JP: 各プラグインにランダムな名前を付けます。

en: Give random names to each theme (works in WP multisite).
ja_JP: 各テーマにランダムな名前を付けます（WPマルチサイトで機能）。

en: Global Stats
ja_JP: 全体の統計

en: Global class name detected: %1$s. Read this article first: %2$sHiding plugins like WooCommerce and Elementor%3$s
ja_JP: グローバルクラス名が検出されました: %1$s。まずこの記事を読んでください: %2$sWooCommerceやElementorなどのプラグインを非表示にする%3$s

en: Go PRO
ja_JP: PRO版へ

en: Go back
ja_JP: 戻る

en: Go to %1$s > %2$s and make sure <strong>WordPress Address</strong> starts with <strong>https://</strong>. %3$sRead the guide%4$s
ja_JP: %1$s > %2$s に移動し、<strong>WordPressアドレス</strong>が<strong>https://</strong>で始まることを確認してください。%3$sガイドを読む%4$s

en: Go to Dashboard > Appearance and update all themes to their latest versions. Remove any unused themes.
ja_JP: ダッシュボード > 外観 に移動し、すべてのテーマを最新バージョンに更新してください。未使用のテーマは削除してください。

en: Go to Dashboard > Plugins and update all plugins to their latest versions.
ja_JP: ダッシュボード > プラグイン に移動し、すべてのプラグインを最新バージョンに更新してください。

en: Go to User Events Cloud Log
ja_JP: ユーザーイベントクラウドログへ

en: Go to homepage
ja_JP: ホームページへ

en: Godaddy detected! To avoid CSS errors, make sure you switch off the CDN from %1$sGodaddy > Managed WordPress > Overview%2$s
ja_JP: GoDaddyが検出されました！CSSエラーを避けるために、%1$sGodaddy > Managed WordPress > Overview%2$s からCDNをオフにしてください。

en: Good
ja_JP: 良好

en: Google reCaptcha V3 is not working with the current login form of %1$s.
ja_JP: Google reCaptcha V3が%1$sの現在のログインフォームで動作しません。

en: Great! The backup is restored.
ja_JP: バックアップが復元されました。

en: Great! The initial values are restored.
ja_JP: 初期値が復元されました。

en: Great! The new paths are loading correctly.
ja_JP: 新しいパスが正しく読み込まれています。

en: Greece
ja_JP: ギリシャ

en: Greek
ja_JP: ギリシャ語

en: Greenland
ja_JP: グリーンランド

en: Grenada
ja_JP: グレナダ

en: Guadeloupe
ja_JP: グアドループ

en: Guam
ja_JP: グアム

en: Guarantee email delivery using the complimentary email plugin like %1$sEasy WP SMTP%2$s
ja_JP: %1$sEasy WP SMTP%2$s などの無料メールプラグインを使用してメール配信を保証します。

en: Guatemala
ja_JP: グアテマラ

en: Guernsey
ja_JP: ガーンジー

en: Guest
ja_JP: ゲスト

en: Guinea
ja_JP: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja_JP: ギニアビサウ

en: Guyana
ja_JP: ガイアナ

en: HTTP status
ja_JP: HTTPステータス

en: Haiti
ja_JP: ハイチ

en: Header Security
ja_JP: ヘッダーセキュリティ

en: Headers & Firewall
ja_JP: ヘッダー & ファイアウォール

en: Heard Island and McDonald Islands
ja_JP: ハード島とマクドナルド諸島

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Help & FAQs
ja_JP: ヘルプ & FAQ

en: Helps prevent bots from discovering author usernames/IDs via REST API, sitemaps, oEmbed, and more.
ja_JP: REST API、サイトマップ、oEmbedなどを通じてボットが著者のユーザー名/IDを発見することを防ぎます。

en: Here is the list of select counties where your website will be restricted..
ja_JP: ウェブサイトが制限される選択された国の一覧です。

en: Hide "login" Path
ja_JP: "login" パスを非表示

en: Hide "wp-admin"
ja_JP: "wp-admin" を非表示

en: Hide "wp-admin" From Non-Admin Users
ja_JP: 管理者以外のユーザーから"wp-admin"を非表示

en: Hide "wp-login.php"
ja_JP: "wp-login.php" を非表示

en: Hide /login path from visitors.
ja_JP: 訪問者から/loginパスを非表示にします。

en: Hide /wp-admin path from non-administrator users.
ja_JP: 管理者以外のユーザーから/wp-adminパスを非表示にします。

en: Hide /wp-admin path from visitors.
ja_JP: 訪問者から/wp-adminパスを非表示にします。

en: Hide /wp-login.php path from visitors.
ja_JP: 訪問者から/wp-login.phpパスを非表示にします。

en: Hide Admin Toolbar
ja_JP: 管理ツールバーを非表示

en: Hide All The Plugins
ja_JP: すべてのプラグインを非表示

en: Hide All The Themes
ja_JP: すべてのテーマを非表示

en: Hide Author Enumeration
ja_JP: 著者列挙を非表示

en: Hide Author ID URL
ja_JP: 著者ID URLを非表示

en: Hide Common Files
ja_JP: 共通ファイルを非表示

en: Hide Embed Scripts
ja_JP: 埋め込みスクリプトを非表示

en: Hide Embed scripts
ja_JP: 埋め込みスクリプトを非表示

en: Hide Emojicons
ja_JP: 絵文字アイコンを非表示

en: Hide Feed & Sitemap Link Tags
ja_JP: フィード & サイトマップリンクタグを非表示

en: Hide File Extensions
ja_JP: ファイル拡張子を非表示

en: Hide HTML Comments
ja_JP: HTMLコメントを非表示

en: Hide IDs from META Tags
ja_JP: METAタグのIDを非表示

en: Hide Language Switcher
ja_JP: 言語切替を非表示

en: Hide Options
ja_JP: 非表示オプション

en: Hide Paths in Robots.txt
ja_JP: Robots.txtのパスを非表示

en: Hide Plugin Names
ja_JP: プラグイン名を非表示

en: Hide REST API URL link
ja_JP: REST API URLリンクを非表示

en: Hide Source Map References
ja_JP: ソースマップ参照を非表示

en: Hide Theme Names
ja_JP: テーマ名を非表示

en: Hide User Enumeration
ja_JP: ユーザー列挙を非表示

en: Hide Version from Images, CSS and JS
ja_JP: 画像・CSS・JSのバージョンを非表示

en: Hide Version from Images, CSS and JS in WordPress
ja_JP: WordPressの画像・CSS・JSのバージョンを非表示

en: Hide Versions from Images, CSS and JS
ja_JP: 画像・CSS・JSのバージョンを非表示

en: Hide WLW Manifest Scripts
ja_JP: WLWマニフェストスクリプトを非表示

en: Hide WLW Manifest scripts
ja_JP: WLWマニフェストスクリプトを非表示

en: Hide WP Common Files
ja_JP: WP共通ファイルを非表示

en: Hide WP Common Paths
ja_JP: WP共通パスを非表示

en: Hide WordPress Common Files
ja_JP: WordPress共通ファイルを非表示

en: Hide WordPress Common Paths
ja_JP: WordPress共通パスを非表示

en: Hide WordPress DNS Prefetch META Tags
ja_JP: WordPressのDNSプリフェッチMETAタグを非表示

en: Hide WordPress Generator META Tags
ja_JP: WordPressジェネレーターMETAタグを非表示

en: Hide WordPress Old Plugins Path
ja_JP: 古いWordPressプラグインパスを非表示

en: Hide WordPress Old Themes Path
ja_JP: 古いWordPressテーマパスを非表示

en: Hide WordPress common paths from %1$s Robots.txt %2$s file.
ja_JP: %1$s Robots.txt %2$s ファイルからWordPressの共通パスを非表示にします。

en: Hide all versions from the end of any Image, CSS and JavaScript files.
ja_JP: 画像、CSS、JavaScriptファイルの末尾からすべてのバージョンを非表示にします。

en: Hide both active and inactive plugins.
ja_JP: アクティブと非アクティブの両方のプラグインを非表示にします。

en: Hide both active and inactive themes.
ja_JP: アクティブと非アクティブの両方のテーマを非表示にします。

en: Hide completed tasks
ja_JP: 完了したタスクを非表示

en: Hide default WordPress paths like /wp-content and /wp-includes so automated hacker bots can’t detect your site structure.
ja_JP: /wp-contentや/wp-includesなどのデフォルトWordPressパスを非表示にして、自動ハッカーボットがサイト構造を検出できないようにします。

en: Hide the /feed and /sitemap.xml link Tags.
ja_JP: /feed と /sitemap.xml リンクタグを非表示にします。

en: Hide the DNS Prefetch that points to WordPress.
ja_JP: WordPressを指すDNSプリフェッチを非表示にします。

en: Hide the HTML Comments left by the themes and plugins.
ja_JP: テーマとプラグインが残したHTMLコメントを非表示にします。

en: Hide the IDs from all &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt; META Tags.
ja_JP: すべての &lt;links&gt;、&lt;style&gt;、&lt;scripts&gt; METAタグからIDを非表示にします。

en: Hide the New Admin Path
ja_JP: 新しい管理パスを非表示

en: Hide the New Login Path
ja_JP: 新しいログインパスを非表示

en: Hide the WordPress Generator META tags.
ja_JP: WordPressジェネレーターMETAタグを非表示にします。

en: Hide the WordPress admin toolbar for specific user roles to keep the backend less visible to non-admins.
ja_JP: 特定のユーザー役割のWordPress管理ツールバーを非表示にして、管理者以外にバックエンドが見えにくくします。

en: Hide the admin toolbar for logged users while in frontend.
ja_JP: フロントエンド表示中のログインユーザーに管理ツールバーを非表示にします。

en: Hide the language switcher option on the login page.
ja_JP: ログインページの言語切替オプションを非表示にします。

en: Hide the new admin path from visitors. Show the new admin path only for logged users.
ja_JP: 訪問者から新しい管理パスを非表示にします。新しい管理パスはログインユーザーにのみ表示します。

en: Hide the new login path from visitors. Show the new login path only for direct access.
ja_JP: 訪問者から新しいログインパスを非表示にします。新しいログインパスは直接アクセスにのみ表示します。

en: Hide the old /wp-content, /wp-include paths once they are changed with the new ones.
ja_JP: 新しいパスに変更されたら、古い/wp-content、/wp-includeパスを非表示にします。

en: Hide the old /wp-content/plugins path once it's changed with the new one.
ja_JP: 新しいパスに変更されたら、古い/wp-content/pluginsパスを非表示にします。

en: Hide the old /wp-content/themes path once it's changed with the new one.
ja_JP: 新しいパスに変更されたら、古い/wp-content/themesパスを非表示にします。

en: Hide wp-admin from Ajax URL
ja_JP: Ajax URLからwp-adminを非表示

en: Hide wp-config.php , wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php and install.php files.
ja_JP: wp-config.php、wp-config-sample.php、readme.html、license.txt、upgrade.php、install.phpファイルを非表示にします。

en: Hide wp-json & ?rest_route link tag from website header.
ja_JP: ウェブサイトヘッダーからwp-jsonと?rest_routeリンクタグを非表示にします。

en: Hiding IDs from META tags can break caching plugins and themes that use these IDs to identify and load specific styles or scripts. Only enable this if you have tested that your site works correctly without them.
ja_JP: METAタグからIDを非表示にすると、これらのIDを使用するキャッシュプラグインやテーマが機能しなくなる可能性があります。サイトが正常に動作することを確認した場合にのみ有効にしてください。

en: Hindi
ja_JP: ヒンディー語

en: Holy See (Vatican City State)
ja_JP: バチカン市国

en: Honduras
ja_JP: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja_JP: 香港

en: How long the temporary login will be available after the user first access.
ja_JP: 最初のユーザーアクセス後に一時ログインが利用可能な期間。

en: How long to keep threat logs in the database.
ja_JP: 脅威ログをデータベースに保持する期間。

en: How many failed login attempts are allowed before the IP address is blocked.
ja_JP: IPアドレスがブロックされるまでに許可されるログイン失敗試行回数。

en: Hungarian
ja_JP: ハンガリー語

en: Hungary
ja_JP: ハンガリー

en: IIS detected. You need to update your %1$s file by adding the following lines after &lt;rules&gt; tag: %2$s
ja_JP: IISが検出されました。%1$s ファイルの &lt;rules&gt; タグの後に以下の行を追加してください: %2$s

en: IP Lockout Duration
ja_JP: IPロックアウト期間

en: IP detected
ja_JP: IP検出

en: Iceland
ja_JP: アイスランド

en: Identical attacks
ja_JP: 同一の攻撃

en: If the reCAPTCHA displays any error, please make sure you fix them before moving forward.
ja_JP: reCAPTCHAにエラーが表示された場合は、先に進む前に修正してください。

en: If the rewrite rules are not loading correctly in the config file, do not load the plugin and do not change the paths.
ja_JP: 設定ファイルでリライトルールが正しく読み込まれていない場合は、プラグインを読み込まずパスを変更しないでください。

en: If you are connected with the admin user, you will have to re-login after the change.
ja_JP: 管理者ユーザーで接続している場合は、変更後に再ログインする必要があります。

en: If you believe this was a mistake, please contact the website owner and include the Request ID shown above.
ja_JP: 誤りだと思われる場合は、上記のリクエストIDを添えてウェブサイトのオーナーにお問い合わせください。

en: If you bought %1$s please remove this plugin and install the one from %2$sYour Account%3$s
ja_JP: %1$s を購入済みの場合は、このプラグインを削除して %2$sYour Account%3$s からインストールしてください

en: If you can't configure %1$s, switch to Deactivated Mode and %2$scontact us%3$s.
ja_JP: %1$s を設定できない場合は、無効化モードに切り替えて%2$sお問い合わせください%3$s。

en: If you can't configure reCAPTCHA, switch to Math reCaptcha protection.
ja_JP: reCAPTCHAを設定できない場合は、数学reCaptcha保護に切り替えてください。

en: If you notice any functionality issue please select the %1$sLite Mode%2$s.
ja_JP: 機能上の問題に気付いた場合は、%1$sLite Mode%2$s を選択してください。

en: If you're able to log in, you've set the new paths correctly.
ja_JP: ログインできれば、新しいパスが正しく設定されています。

en: If you're able to login, you've set reCAPTCHA correctly.
ja_JP: ログインできれば、reCAPTCHAが正しく設定されています。

en: Ignore security task
ja_JP: セキュリティタスクを無視

en: Image could not be loaded. Please check the URL.
ja_JP: 画像を読み込めませんでした。URLを確認してください。

en: Immediately block incorrect usernames on login form.
ja_JP: ログインフォームで誤ったユーザー名を即座にブロックします。

en: Important:
ja_JP: 重要:

en: Improve text visibility over background images.
ja_JP: 背景画像上のテキストの視認性を向上させます。

en: In .htaccess file
ja_JP: .htaccessファイルに追加

en: Indeed Ultimate Membership Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
ja_JP: Indeed Ultimate Membership Proが検出されました。このプラグインはAjax URLの呼び出しにWordPress関数を使用していないため、カスタム%1$sパスをサポートしていません。

en: India
ja_JP: インド

en: Indonesia
ja_JP: インドネシア

en: Indonesian
ja_JP: インドネシア語

en: Info
ja_JP: 情報

en: Inmotion detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Inmotion Nginx Cache%2$s
ja_JP: Inmotionが検出されました。%1$sInmotion Nginx Cacheとの互換性設定方法をご確認ください%2$s

en: Install/Activate
ja_JP: インストール/有効化

en: Intelligent rules that block exploit attempts and malicious bots while keeping search engines and AI crawlers accessible.
ja_JP: エクスプロイト試行と悪意のあるボットをブロックしながら、検索エンジンとAIクローラーのアクセスを維持するインテリジェントなルール。

en: Invalid 2FA Authentication Secret Key.
ja_JP: 2FA認証シークレットキーが無効です。

en: Invalid 2FA Authentication code.
ja_JP: 2FA認証コードが無効です。

en: Invalid ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
ja_JP: 無効なReCaptchaです。reCaptchaを完了してください。

en: Invalid email address
ja_JP: 無効なメールアドレス

en: Invalid email address.
ja_JP: 無効なメールアドレスです。

en: Invalid name detected: %1$s. Add only the final path name to avoid WordPress errors.
ja_JP: 無効な名前が検出されました: %1$s。WordPressエラーを避けるために最終パス名のみを追加してください。

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't end with / to avoid WordPress errors.
ja_JP: 無効な名前が検出されました: %1$s。WordPressエラーを避けるために名前を/で終わらせることはできません。

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't start with / to avoid WordPress errors.
ja_JP: 無効な名前が検出されました: %1$s。WordPressエラーを避けるために名前を/で始めることはできません。

en: Invalid name detected: %1$s. The paths can't end with . to avoid WordPress errors.
ja_JP: 無効な名前が検出されました: %1$s。WordPressエラーを避けるためにパスを.で終わらせることはできません。

en: Invalid name detected: %1$s. You need to use another name to avoid WordPress errors.
ja_JP: 無効な名前が検出されました: %1$s。WordPressエラーを避けるために別の名前を使用してください。

en: Invalid request.
ja_JP: 無効なリクエストです。

en: Invalid username.
ja_JP: 無効なユーザー名です。

en: Iran, Islamic Republic of
ja_JP: イラン

en: Iraq
ja_JP: イラク

en: Ireland
ja_JP: アイルランド

en: Isle of Man
ja_JP: マン島

en: Israel
ja_JP: イスラエル

en: It is not possible to view it again for security reasons.
ja_JP: セキュリティ上の理由から再表示することはできません。

en: It's important to %1$s save your settings every time you change them %2$s. You can use the backup to configure other websites you own.
ja_JP: 設定を変更するたびに%1$s保存する%2$sことが重要です。バックアップを使って他のウェブサイトを設定することもできます。

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Italy
ja_JP: イタリア

en: Jamaica
ja_JP: ジャマイカ

en: Jananese
ja_JP: 日本語

en: Japan
ja_JP: 日本

en: Javascript is disabled on your browser! You need to activate the javascript in order to use %1$s plugin.
ja_JP: ブラウザでJavaScriptが無効になっています！%1$s プラグインを使用するにはJavaScriptを有効にしてください。

en: Jersey
ja_JP: ジャージー

en: Jordan
ja_JP: ヨルダン

en: Just another WordPress site
ja_JP: Another WordPress site

en: Kazakhstan
ja_JP: カザフスタン

en: Keeps events in the Cloud for 30 days for audits and incident reports.
ja_JP: 監査とインシデントレポートのためにイベントを30日間クラウドに保存します。

en: Kenya
ja_JP: ケニア

en: Kiribati
ja_JP: キリバス

en: Korean
ja_JP: 韓国語

en: Kosovo
ja_JP: コソボ

en: Kuwait
ja_JP: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja_JP: キルギス

en: Language
ja_JP: 言語

en: Lao Peoples Democratic Republic
ja_JP: ラオス

en: Last Access
ja_JP: 最終アクセス

en: Last Login
ja_JP: 最終ログイン

en: Last Name
ja_JP: 姓

en: Last check:
ja_JP: 最終確認:

en: Last page
ja_JP: 最後のページ

en: Late Loading
ja_JP: 遅延読み込み

en: Latvia
ja_JP: ラトビア

en: Latvian
ja_JP: ラトビア語

en: Learn How
ja_JP: 方法を学ぶ

en: Learn How To Add the Code
ja_JP: コードの追加方法

en: Learn How To Add the Rules
ja_JP: ルールの追加方法

en: Learn how to %1$sdisable directory browsing%2$s, or switch on %3$s%4$s > Change Paths > Disable Directory Browsing%5$s
ja_JP: %1$sディレクトリブラウジングを無効にする方法%2$s を確認するか、%3$s%4$s > パスを変更 > ディレクトリブラウジングを無効化%5$s を有効にしてください。

en: Learn how to setup on Local & Nginx
ja_JP: Local & Nginxのセットアップ方法

en: Learn how to setup on Nginx server
ja_JP: Nginxサーバーのセットアップ方法

en: Learn how to use the shortcode
ja_JP: ショートコードの使用方法

en: Learn more about
ja_JP: 詳細を確認

en: Learn more about %1$s7G firewall%2$s.
ja_JP: %1$s7Gファイアウォール%2$s の詳細。

en: Learn more about the %1$s8G firewall%2$s.
ja_JP: %1$s8Gファイアウォール%2$s の詳細。

en: Leave it blank if you don't want to display any message.
ja_JP: メッセージを表示しない場合は空白のままにしてください。

en: Leave it blank to block all paths for the selected countries.
ja_JP: 選択した国のすべてのパスをブロックするには空白のままにしてください。

en: Lebanon
ja_JP: レバノン

en: Lesotho
ja_JP: レソト

en: Let the user choose their preferred 2FA method in their account settings.
ja_JP: ユーザーがアカウント設定で好みの2FA方法を選択できるようにします。

en: Let's take your security to the next level!
ja_JP: セキュリティを次のレベルへ引き上げましょう！

en: Level of Security
ja_JP: セキュリティレベル

en: Levels of security
ja_JP: セキュリティレベル

en: Liberia
ja_JP: リベリア

en: Libyan Arab Jamahiriya
ja_JP: リビア

en: Liechtenstein
ja_JP: リヒテンシュタイン

en: Light
ja_JP: ライト

en: Limit the number of allowed login attempts using normal login form.
ja_JP: 通常のログインフォームで許可されるログイン試行回数を制限します。

en: Link Color
ja_JP: リンク色

en: Lite Mode will set these predefined paths
ja_JP: Lite Mode はこれらの事前定義されたパスを設定します

en: Lithuania
ja_JP: リトアニア

en: Lithuanian
ja_JP: リトアニア語

en: Load CSS, JS, and images from a CDN or custom domain while keeping your real server paths invisible.
ja_JP: 実際のサーバーパスを非表示にしたまま、CDNまたはカスタムドメインからCSS、JS、画像を読み込みます。

en: Load Preset
ja_JP: プリセットを読み込む

en: Load after all plugins are loaded. On "template_redirects" hook.
ja_JP: すべてのプラグインが読み込まれた後に読み込む。"template_redirects" フックで実行。

en: Load before all plugins are loaded. On "plugins_loaded" hook.
ja_JP: すべてのプラグインが読み込まれる前に読み込む。"plugins_loaded" フックで実行。

en: Load custom language is WordPress local language is installed.
ja_JP: WordPressローカル言語がインストールされている場合にカスタム言語を読み込みます。

en: Load the plugin as a Must Use plugin.
ja_JP: プラグインをMust-Useプラグインとして読み込む。

en: Load translations from the plugin’s languages folder before checking the global wp-content/languages directory.
ja_JP: グローバルな wp-content/languages ディレクトリを確認する前に、プラグインの言語フォルダから翻訳を読み込みます。

en: Load when the plugins are initialized. On "init" hook.
ja_JP: プラグインが初期化されるときに読み込む。"init" フックで実行。

en: Loaded
ja_JP: 読み込み完了

en: Loading
ja_JP: 読み込み中

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中...

en: Local & NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
ja_JP: Local & NGINXが検出されました。NGINXの設定にまだコードを追加していない場合は、以下の行を追加してください。%1$s

en: Location
ja_JP: 場所

en: Lock user
ja_JP: ユーザーをロック

en: Lockout Message
ja_JP: ロックアウトメッセージ

en: Log In
ja_JP: ログイン

en: Log Security Threats
ja_JP: セキュリティ脅威をログ

en: Log User Roles
ja_JP: ユーザー役割をログ

en: Log Users Events
ja_JP: ユーザーイベントをログ

en: Log in with Magic Link
ja_JP: マジックリンクでログイン

en: Log only suspicious frontend requests that match known attack patterns.
ja_JP: 既知の攻撃パターンに一致する不審なフロントエンドリクエストのみをログに記録します。

en: Log user logins, content edits, plugin changes, and role updates so you can spot suspicious behavior and audit site activity.
ja_JP: ユーザーのログイン、コンテンツ編集、プラグイン変更、役割更新を記録し、不審な動作を発見してサイト活動を監査できます。

en: Login & Logout Redirects
ja_JP: ログイン・ログアウトリダイレクト

en: Login Page Design
ja_JP: ログインページデザイン

en: Login Path
ja_JP: ログインパス

en: Login Redirect URL
ja_JP: ログイン後のリダイレクトURL

en: Login Security
ja_JP: ログインセキュリティ

en: Login Test
ja_JP: ログインテスト

en: Login Type
ja_JP: ログインタイプ

en: Login URL
ja_JP: ログインURL

en: Login with passkey
ja_JP: パスキーでログイン

en: Logo Link URL
ja_JP: ロゴリンクURL

en: Logo preview
ja_JP: ロゴプレビュー

en: Logout Redirect URL
ja_JP: ログアウト後のリダイレクトURL

en: Logs
ja_JP: ログ

en: Logs Settings
ja_JP: ログ設定

en: Lost Password Form Protection
ja_JP: パスワード紛失フォームの保護

en: Luxembourg
ja_JP: ルクセンブルク

en: Macao
ja_JP: マカオ

en: Madagascar
ja_JP: マダガスカル

en: Magic Link Login
ja_JP: マジックリンクログイン

en: Magic Link Login Button
ja_JP: マジックリンクログインボタン

en: Magic Login Link Expiration
ja_JP: マジックログインリンクの有効期限

en: Magic login link sent!
ja_JP: マジックログインリンクを送信しました！

en: Make sure the redirect URLs exist on your website. %1$sThe User Role redirect URL has higher priority than the Default redirect URL.
ja_JP: リダイレクトURLがウェブサイトに存在することを確認してください。%1$sユーザー役割のリダイレクトURLはデフォルトのリダイレクトURLより優先されます。

en: Make sure you save the settings and empty the cache before checking your website with our tool.
ja_JP: ツールでウェブサイトを確認する前に、設定を保存してキャッシュをクリアしてください。

en: Malawi
ja_JP: マラウイ

en: Malaysia
ja_JP: マレーシア

en: Maldives
ja_JP: モルディブ

en: Mali
ja_JP: マリ

en: Malta
ja_JP: マルタ

en: Manage Brute Force Protection
ja_JP: ブルートフォース保護を管理

en: Manage Login Page Design
ja_JP: ログインページデザインを管理

en: Manage Login and Logout Redirects
ja_JP: ログイン・ログアウトリダイレクトを管理

en: Manage whitelist & blacklist IP addresses
ja_JP: ホワイトリストとブラックリストのIPアドレスを管理

en: Manually block/unblock IP addresses.
ja_JP: IPアドレスを手動でブロック/ブロック解除します。

en: Manually customize each plugin name and overwrite the random name.
ja_JP: 各プラグイン名を手動でカスタマイズし、ランダム名を上書きします。

en: Manually customize each theme name and overwrite the random name.
ja_JP: 各テーマ名を手動でカスタマイズし、ランダム名を上書きします。

en: Manually whitelist trusted IP addresses.
ja_JP: 信頼できるIPアドレスを手動でホワイトリストに追加します。

en: Map SVG file not found.
ja_JP: マップSVGファイルが見つかりません。

en: Mapping
ja_JP: マッピング

en: Marshall Islands
ja_JP: マーシャル諸島

en: Martinique
ja_JP: マルティニーク

en: Math & Google reCaptcha verification while logging in.
ja_JP: ログイン時の数学・Google reCaptcha認証。

en: Math reCAPTCHA
ja_JP: 数学reCAPTCHA

en: Mauritania
ja_JP: モーリタニア

en: Mauritius
ja_JP: モーリシャス

en: Max Failed Login Attempts
ja_JP: 最大ログイン失敗試行回数

en: Mayotte
ja_JP: マヨット

en: Medium
ja_JP: 中程度

en: Method
ja_JP: メソッド

en: Mexico
ja_JP: メキシコ

en: Micronesia, Federated States of
ja_JP: ミクロネシア連邦

en: Minimal
ja_JP: 最小限

en: Minimal (No Config Rewrites)
ja_JP: 最小限（設定の書き換えなし）

en: Moldova, Republic of
ja_JP: モルドバ

en: Monaco
ja_JP: モナコ

en: Mongolia
ja_JP: モンゴル

en: Monitor suspicious requests and identify attack patterns hitting your website.
ja_JP: 不審なリクエストを監視し、ウェブサイトへの攻撃パターンを特定します。

en: Montenegro
ja_JP: モンテネグロ

en: Montserrat
ja_JP: モントセラト

en: Morocco
ja_JP: モロッコ

en: Mozambique
ja_JP: モザンビーク

en: Must Use Plugin Loading
ja_JP: Must-Use プラグイン読み込み

en: My Account
ja_JP: マイアカウント

en: MySQL Version
ja_JP: MySQLバージョン

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー

en: NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
ja_JP: NGINXが検出されました。NGINXの設定にまだコードを追加していない場合は、以下の行を追加してください。%1$s

en: Name
ja_JP: 名前

en: Namibia
ja_JP: ナミビア

en: Nauru
ja_JP: ナウル

en: Nepal
ja_JP: ネパール

en: Netherlands
ja_JP: オランダ

en: New Caledonia
ja_JP: ニューカレドニア

en: New Plugin/Theme detected! Update %1$s settings to hide it. %2$sClick here%3$s
ja_JP: 新しいプラグイン/テーマが検出されました！%1$s の設定を更新して非表示にしてください。%2$sこちらをクリック%3$s

en: New Username
ja_JP: 新しいユーザー名

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: Next Steps
ja_JP: 次のステップ

en: Next page
ja_JP: 次のページ

en: Nicaragua
ja_JP: ニカラグア

en: Niger
ja_JP: ニジェール

en: Nigeria
ja_JP: ナイジェリア

en: Niue
ja_JP: ニウエ

en: No
ja_JP: いいえ

en: No CMS Simulation
ja_JP: CMSシミュレーションなし

en: No blocked IPs found
ja_JP: ブロックされたIPが見つかりません

en: No events found.
ja_JP: イベントが見つかりません。

en: No logins with 2FA.
ja_JP: 2FAでのログインはありません。

en: No passkeys registered for this account.
ja_JP: このアカウントには登録されたパスキーがありません。

en: No passkeys registered yet.
ja_JP: まだパスキーが登録されていません。

en: No spam. Instant activation.
ja_JP: スパムなし。すぐに有効化。

en: No temporary logins.
ja_JP: 一時ログインはありません。

en: No threat data recorded yet. Attacks will appear here once the Security Threats Log captures activity.
ja_JP: まだ脅威データが記録されていません。セキュリティ脅威ログがアクティビティを記録すると、攻撃がここに表示されます。

en: No threats found.
ja_JP: 脅威が見つかりません。

en: No, abort
ja_JP: いいえ、中止

en: None
ja_JP: なし

en: Norfolk Island
ja_JP: ノーフォーク島

en: Normal Loading
ja_JP: 通常読み込み

en: North Korea
ja_JP: 北朝鮮

en: North Macedonia, Republic of
ja_JP: 北マケドニア

en: Northern Mariana Islands
ja_JP: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja_JP: ノルウェー

en: Norwegian
ja_JP: ノルウェー語

en: Not authenticated.
ja_JP: 認証されていません。

en: Not yet logged in
ja_JP: まだログインしていません

en: Note that this option won't activate the CDN for your website, but it will update the custom paths if you've already set a CDN URL with another plugin.
ja_JP: このオプションはウェブサイトのCDNを有効にするものではなく、別のプラグインでCDN URLを設定済みの場合にカスタムパスを更新します。

en: Note! %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
ja_JP: 注意！%1$sパスはサーバー上で物理的に変更されません%2$s。

en: Note! The plugin will use WP cron to change the paths in background once the cache files are created.
ja_JP: 注意！キャッシュファイルが作成されると、プラグインはWP Cronを使用してバックグラウンドでパスを変更します。

en: Note: %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
ja_JP: 注意: %1$sパスはサーバー上で物理的に変更されません%2$s。

en: Note: This database includes the most up-to-date records of IP addresses and their corresponding country origins.
ja_JP: 注意: このデータベースにはIPアドレスとその対応する国の最新の記録が含まれています。

en: Okay, I set it up
ja_JP: 設定しました

en: Oman
ja_JP: オマーン

en: On website initialization
ja_JP: ウェブサイト初期化時

en: One Day
ja_JP: 1日

en: One Hour
ja_JP: 1時間

en: One Month
ja_JP: 1ヶ月

en: One Week
ja_JP: 1週間

en: One Year
ja_JP: 1年

en: One or more files or directories have overly permissive settings. Incorrect file permissions can allow unauthorized users to read, modify, or execute sensitive files — potentially leading to full site compromise. <br /><br />Directories should typically be set to 755 and files to 644.
ja_JP: 1つ以上のファイルまたはディレクトリのパーミッションが過剰に許可されています。<br /><br />ディレクトリは通常755、ファイルは644に設定してください。

en: One or more installed plugins have not been updated by their developers in over 12 months. Abandoned plugins no longer receive security patches and may contain unpatched vulnerabilities that attackers can exploit.
ja_JP: 1つ以上のプラグインが開発者によって12ヶ月以上更新されていません。放棄されたプラグインにはパッチが当たっていない脆弱性が含まれている可能性があります。

en: One or more plugins have updates available. Plugin updates frequently include patches for known security vulnerabilities. Attackers actively scan for sites running outdated plugin versions with known exploits. <br /><br />Keeping all plugins up to date is one of the most effective and simplest ways to protect your site.
ja_JP: 1つ以上のプラグインに更新があります。すべてのプラグインを最新の状態に保つことは、サイトを保護する最も効果的かつ簡単な方法の一つです。

en: One or more themes have updates available. Theme updates include security patches and bug fixes for known vulnerabilities. <br /><br />Even inactive themes can be exploited if they contain vulnerable code, since their files are still accessible on the server. Keep all installed themes up to date.
ja_JP: 1つ以上のテーマに更新があります。非アクティブなテーマでも脆弱なコードが含まれていると悪用される可能性があります。すべてのテーマを最新の状態に保ってください。

en: Only block AI bots if your content is sensitive or you want to protect it from being used for AI training without permission. If you rely on AI search visibility (ChatGPT, Perplexity, etc.), blocking these bots will remove your content from those ecosystems. AI crawlers are how your content gets cited in AI-generated answers.
ja_JP: コンテンツが機密である場合や、無断でAIトレーニングに使用されることを防ぎたい場合にのみ、AIボットをブロックしてください。AI検索可視性（ChatGPT、Perplexityなど）に依存している場合、これらのボットをブロックするとコンテンツがそれらのエコシステムから削除されます。

en: Only change this option if the plugin fails to identify the server type correctly.
ja_JP: プラグインがサーバータイプを正しく識別できない場合にのみ変更してください。

en: Only threats are logged to reduce database load on high-traffic websites.
ja_JP: 高トラフィックのウェブサイトでのデータベース負荷を軽減するため、脅威のみがログに記録されます。

en: Optimize CSS and JS files
ja_JP: CSS・JSファイルを最適化

en: Option to inform user about remaining attempts on login page.
ja_JP: ログインページで残り試行回数をユーザーに通知するオプション。

en: Optional
ja_JP: 任意

en: Optional security alerts to help you respond quickly to suspicious activity.
ja_JP: 不審な活動に迅速に対応するためのオプションのセキュリティアラート。

en: Optional:
ja_JP: 任意:

en: Options
ja_JP: オプション

en: Outdated Plugins
ja_JP: 古いプラグイン

en: Outdated Themes
ja_JP: 古いテーマ

en: Overview
ja_JP: 概要

en: PHP Version
ja_JP: PHPバージョン

en: PHP Version Exposed
ja_JP: PHPバージョンが公開されています

en: PHP allow_url_include is on
ja_JP: PHP allow_url_includeが有効です

en: PHP register_globals is on
ja_JP: PHP register_globalsが有効です

en: PHP safe_mode is enabled on your server. This deprecated directive was an attempt to solve shared hosting security at the PHP level but was architecturally flawed and officially removed in PHP 5.4. <br /><br />When enabled, it can break legitimate PHP functions while providing no real protection — attackers can easily bypass its restrictions.
ja_JP: PHP safe_modeが有効になっています。この非推奨ディレクティブはPHP 5.4で正式に削除されました。有効にすると正当なPHP機能が壊れる可能性があります。

en: PHP safe_mode is on
ja_JP: PHP safe_modeが有効です

en: Page Background Color
ja_JP: ページ背景色

en: Pakistan
ja_JP: パキスタン

en: Palau
ja_JP: パラオ

en: Palestinian Territory
ja_JP: パレスチナ

en: Panama
ja_JP: パナマ

en: Papua New Guinea
ja_JP: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja_JP: パラグアイ

en: Param
ja_JP: パラメーター

en: Passed
ja_JP: 通過

en: Passkey
ja_JP: パスキー

en: Passkey (Face ID / Touch ID / Windows Hello)
ja_JP: パスキー（Face ID / Touch ID / Windows Hello）

en: Passkey Setup
ja_JP: パスキーセットアップ

en: Passkey deleted failed.
ja_JP: パスキーの削除に失敗しました。

en: Passkey deleted successfully.
ja_JP: パスキーが正常に削除されました。

en: Passkey registered failed.
ja_JP: パスキーの登録に失敗しました。

en: Passkey registered successfully.
ja_JP: パスキーが正常に登録されました。

en: Path
ja_JP: パス

en: Path not allowed. Avoid paths like plugins and themes.
ja_JP: このパスは許可されていません。pluginsやthemesなどのパスは避けてください。

en: Paths & Options
ja_JP: パス & オプション

en: Paths changed in the existing cache files
ja_JP: 既存のキャッシュファイルのパスが変更されました

en: Pause for 5 minutes
ja_JP: 5分間一時停止

en: Permanently blacklist IP
ja_JP: IPを永久にブラックリストに追加

en: Permission denied.
ja_JP: アクセスが拒否されました。

en: Persian
ja_JP: ペルシャ語

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Philippines
ja_JP: フィリピン

en: Pitcairn
ja_JP: ピトケアン諸島

en: Please enter the code generated by your authenticator app.
ja_JP: 認証アプリで生成されたコードを入力してください。

en: Please verify your email and click on the magic login URL provided in the email.
ja_JP: メールを確認し、メール内のマジックログインURLをクリックしてください。

en: Plugin Loading Hook
ja_JP: プラグイン読み込みフック

en: Plugin/Theme Editor Enabled
ja_JP: プラグイン/テーマエディターが有効です

en: Plugins Path
ja_JP: プラグインパス

en: Plugins Security
ja_JP: プラグインセキュリティ

en: Plugins Settings
ja_JP: プラグイン設定

en: Poland
ja_JP: ポーランド

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル

en: Portuguese
ja_JP: ポルトガル語

en: Preset Security
ja_JP: プリセットセキュリティ

en: Prevent Broken Website Layout
ja_JP: ウェブサイトレイアウトの崩れを防止

en: Prevented
ja_JP: 阻止済み

en: Preview example. The selected layout preset may show the background differently.
ja_JP: プレビュー例。選択したレイアウトプリセットによって背景の表示が異なる場合があります。

en: Previous page
ja_JP: 前のページ

en: Priority Loading
ja_JP: 優先読み込み

en: Proactive WordPress Hack Prevention: Secure WP paths & login, firewall protection, brute force defense, 2FA, GEO security & bot blocking.
ja_JP: プロアクティブなWordPressハック防止: WPパスとログインの保護、ファイアウォール保護、ブルートフォース防御、2FA、GEOセキュリティ、ボットブロック。

en: Project ID
ja_JP: プロジェクトID

en: Project ID for %1$s Google Enterprise %2$s.
ja_JP: %1$s Google Enterprise %2$s のプロジェクトID。

en: Protect customer accounts from brute force attacks and credential stuffing.
ja_JP: ブルートフォース攻撃とクレデンシャルスタッフィングから顧客アカウントを保護します。

en: Protects your website against Brute Force login attacks using %s A common threat web developers face is a password-guessing attack known as a Brute Force attack. A Brute Force attack is an attempt to discover a password by systematically trying every possible combination of letters, numbers, and symbols until you discover the one correct combination that works.
ja_JP: %s を使用してウェブサイトをブルートフォースログイン攻撃から保護します。ブルートフォース攻撃とは、文字・数字・記号のあらゆる組み合わせを系統的に試してパスワードを発見しようとする攻撃です。

en: Prove your humanity:
ja_JP: 人間であることを証明してください:

en: Public user registration is enabled. Unless your site requires it (e-commerce, memberships, or guest posting), open registration invites spam accounts, fake content, and potential exploitation of authenticated-user vulnerabilities. <br /><br />If registration is needed, protect the form with Brute Force protection.
ja_JP: 公開ユーザー登録が有効になっています。必要でなければ、スパムアカウントや偽コンテンツを招く可能性があります。<br /><br />登録が必要な場合はブルートフォース保護でフォームを保護してください。

en: Puerto Rico
ja_JP: プエルトリコ

en: Qatar
ja_JP: カタール

en: Quick Fix
ja_JP: クイック修正

en: RSD Endpoint Exposed
ja_JP: RSDエンドポイントが公開されています

en: Random Static Number
ja_JP: ランダム静的番号

en: Reactivate user for 1 day
ja_JP: ユーザーを1日間再有効化

en: Reading %1$s byte(s) from file failed
ja_JP: ファイルから%1$sバイトの読み取りに失敗しました

en: Recovery Mode &#8212; %s
ja_JP: 回復モード &#8212; %s

en: Redirect After Login
ja_JP: ログイン後のリダイレクト

en: Redirect Hidden Paths
ja_JP: 非表示パスのリダイレクト

en: Redirect Logged Users To Dashboard
ja_JP: ログインユーザーをダッシュボードにリダイレクト

en: Redirect temporary users to a custom page after login.
ja_JP: ログイン後に一時ユーザーをカスタムページにリダイレクトします。

en: Redirect the protected paths /wp-admin, /wp-login to a Page or trigger an HTML Error.
ja_JP: 保護されたパス /wp-admin、/wp-login をページにリダイレクトするか、HTMLエラーを発生させます。

en: Redirect user to a custom page after login.
ja_JP: ログイン後にユーザーをカスタムページにリダイレクトします。

en: Redirect users to custom pages after login or logout based on their role. e.g., send editors to the dashboard and customers to their account.
ja_JP: 役割に応じてログイン・ログアウト後にユーザーをカスタムページにリダイレクトします。例：編集者をダッシュボードに、顧客をアカウントページに転送。

en: Redirects
ja_JP: リダイレクト

en: Referer
ja_JP: リファラー

en: Refresh
ja_JP: 更新

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove PHP version, Server info, Server Signature from header.
ja_JP: ヘッダーからPHPバージョン、サーバー情報、サーバー署名を削除します。

en: Remove Plugins Authors & Style in Sitemap XML
ja_JP: XMLサイトマップのプラグイン著者とスタイルを削除

en: Remove Unsafe Headers
ja_JP: 安全でないヘッダーを削除

en: Remove pingback link tag from the website header.
ja_JP: ウェブサイトヘッダーからピングバックリンクタグを削除します。

en: Removes sourceMappingURL/sourceURL hints from CSS/JS output.
ja_JP: CSS/JS出力からsourceMappingURL/sourceURLヒントを削除します。

en: Replace WordPress paths in your XML sitemap so attackers scanning it can't identify your plugins, themes, or directory structure.
ja_JP: XMLサイトマップ内のWordPressパスを置き換え、スキャンする攻撃者がプラグイン、テーマ、ディレクトリ構造を特定できないようにします。

en: Replace WordPress-specific class names and IDs in your page source so scanners can't fingerprint your site as WordPress.
ja_JP: ページソース内のWordPress固有のクラス名とIDを置き換え、スキャナーがサイトをWordPressと特定できないようにします。

en: Replace default WordPress paths inside RSS feeds so bots crawling your feed can't map your site structure.
ja_JP: RSSフィード内のデフォルトWordPressパスを置き換え、フィードをクロールするボットがサイト構造をマッピングできないようにします。

en: Request ID
ja_JP: リクエストID

en: Request fields
ja_JP: リクエストフィールド

en: Request path, method, and response status code.
ja_JP: リクエストパス、メソッド、レスポンスステータスコード。

en: Requested path
ja_JP: リクエストパス

en: Resend Code
ja_JP: コードを再送

en: Reset Email
ja_JP: メールをリセット

en: Reset Key
ja_JP: キーをリセット

en: Reset Settings
ja_JP: 設定をリセット

en: Resolving hostnames may affect the website loading speed.
ja_JP: ホスト名の解決はウェブサイトの読み込み速度に影響する可能性があります。

en: Restore Backup
ja_JP: バックアップを復元

en: Restore Settings
ja_JP: 設定を復元

en: Resume Security
ja_JP: セキュリティを再開

en: Retention
ja_JP: 保持期間

en: Retrieving current position in file failed
ja_JP: ファイルの現在位置の取得に失敗しました

en: Reunion
ja_JP: レユニオン

en: Review the plugins that have not been updated recently and replace them with actively maintained alternatives from the WordPress directory.
ja_JP: 最近更新されていないプラグインを確認し、WordPressディレクトリで積極的にメンテナンスされている代替品に置き換えてください。

en: Rewrite CSS and JS file URLs to custom paths, removing default WordPress signatures that bots use to identify your setup.
ja_JP: CSSおよびJSファイルのURLをカスタムパスに書き換え、ボットが設定を識別するために使用するデフォルトのWordPress署名を削除します。

en: Right click is disabled!
ja_JP: 右クリックは無効です！

en: Robots Security
ja_JP: Robotsセキュリティ

en: Role
ja_JP: 役割

en: Rollback Settings
ja_JP: 設定のロールバック

en: Rollback all the plugin settings to initial values.
ja_JP: すべてのプラグイン設定を初期値に戻します。

en: Romania
ja_JP: ルーマニア

en: Romanian
ja_JP: ルーマニア語

en: Run %1$sFrontend Test%2$s to check if the new paths are working.
ja_JP: %1$sフロントエンドテスト%2$s を実行して新しいパスが機能しているか確認してください。

en: Run %1$sLogin Test%2$s and log in inside the popup.
ja_JP: %1$sログインテスト%2$s を実行してポップアップ内でログインしてください。

en: Run %1$sreCAPTCHA Test%2$s and login inside the popup.
ja_JP: %1$sreCAPTCHAテスト%2$s を実行してポップアップ内でログインしてください。

en: Run Full Security Check
ja_JP: 完全なセキュリティチェックを実行

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: Russian Federation
ja_JP: ロシア

en: Rwanda
ja_JP: ルワンダ

en: SCRIPT_DEBUG is currently enabled. This forces WordPress to load unminified CSS and JS files, which can reveal internal paths and debug information in the frontend — giving attackers insight into your site structure.
ja_JP: SCRIPT_DEBUGが有効になっています。これにより圧縮されていないCSS・JSファイルが読み込まれ、内部パスが公開される可能性があります。

en: Safe URL:
ja_JP: セーフURL:

en: Saint Bartelemey
ja_JP: サン・バルテルミー

en: Saint Helena
ja_JP: セントヘレナ

en: Saint Kitts and Nevis
ja_JP: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja_JP: セントルシア

en: Saint Martin
ja_JP: サン・マルタン

en: Saint Pierre and Miquelon
ja_JP: サンピエール島・ミクロン島

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja_JP: セントビンセント・グレナディーン

en: Samoa
ja_JP: サモア

en: San Marino
ja_JP: サンマリノ

en: Sao Tome and Principe
ja_JP: サントメ・プリンシペ

en: Saudi Arabia
ja_JP: サウジアラビア

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save User
ja_JP: ユーザーを保存

en: Saved
ja_JP: 保存しました

en: Saved! Reload the page.
ja_JP: 保存しました！ページをリロードしてください。

en: Saved! This task will be ignored on future tests.
ja_JP: 保存しました！このタスクは今後のテストで無視されます。

en: Saved! You can run the test again.
ja_JP: 保存しました！再度テストを実行できます。

en: Scan the provided code using your authenticator app to link this account.
ja_JP: 認証アプリを使用して提供されたコードをスキャンし、このアカウントをリンクしてください。

en: Script Debug Mode
ja_JP: スクリプトデバッグモード

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search in user events log and manage the email alerts
ja_JP: ユーザーイベントログを検索してメールアラートを管理

en: Secret Key
ja_JP: シークレットキー

en: Secret key is configured and registered.
ja_JP: シークレットキーが設定・登録されています。

en: Secret keys for %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s.
ja_JP: %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s のシークレットキー。

en: Secure WP Paths
ja_JP: WPパスを保護

en: Security Check
ja_JP: セキュリティチェック

en: Security Keys Need Rotation
ja_JP: セキュリティキーのローテーションが必要です

en: Security Keys and Salts
ja_JP: セキュリティキーとソルト

en: Security Status
ja_JP: セキュリティステータス

en: Security Threats
ja_JP: セキュリティ脅威

en: Security Threats Log
ja_JP: セキュリティ脅威ログ

en: Security score: %d out of 100
ja_JP: セキュリティスコア: %d / 100

en: See real attacks blocked on your site, including brute force attempts, injections, and bot scans.
ja_JP: ブルートフォース試行、インジェクション、ボットスキャンなど、サイトでブロックされた実際の攻撃を確認します。

en: Seeking file to offset %1$s failed
ja_JP: ファイルのオフセット%1$sへのシーク失敗

en: Select Background Image
ja_JP: 背景画像を選択

en: Select Image
ja_JP: 画像を選択

en: Select Logo Image
ja_JP: ロゴ画像を選択

en: Select Preset
ja_JP: プリセットを選択

en: Select User Roles
ja_JP: ユーザー役割を選択

en: Select a preset security settings we've tested on most websites.
ja_JP: ほとんどのウェブサイトでテスト済みのプリセットセキュリティ設定を選択してください。

en: Select all
ja_JP: すべて選択

en: Select how long the login link remains valid.
ja_JP: ログインリンクの有効期間を選択してください。

en: Select how long the temporary login will be available after the first user access.
ja_JP: 最初のユーザーアクセス後に一時ログインが利用可能な期間を選択してください。

en: Select the file extensions you want to hide on old paths.
ja_JP: 古いパスで非表示にしたいファイル拡張子を選択してください。

en: Select the files you want to hide on old paths.
ja_JP: 古いパスで非表示にしたいファイルを選択してください。

en: Selected
ja_JP: 選択済み

en: Selected Countries
ja_JP: 選択された国

en: Send
ja_JP: 送信

en: Send magic login link
ja_JP: マジックログインリンクを送信

en: Send magic login url to %1$s
ja_JP: マジックログインURLを%1$sに送信

en: Senegal
ja_JP: セネガル

en: Serbia
ja_JP: セルビア

en: Serbian
ja_JP: セルビア語

en: Server Type
ja_JP: サーバータイプ

en: Server-level blocks (Nginx/htaccess) may not reach WordPress, so they cannot be logged here.
ja_JP: サーバーレベルのブロック（Nginx/htaccess）はWordPressに到達しない場合があるため、ここではログに記録できません。

en: Set <code>allow_url_include = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. There is no legitimate use case for this directive on production sites.
ja_JP: php.iniで<code>allow_url_include = off</code>に設定するか、ホスティング会社に依頼してください。

en: Set <code>expose_php = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it.
ja_JP: php.iniで<code>expose_php = off</code>に設定するか、ホスティング会社に依頼してください。

en: Set <code>register_globals = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it immediately. Consider switching hosts if they enable this by default.
ja_JP: php.iniで<code>register_globals = off</code>に設定するか、ホスティング会社に無効化を依頼してください。

en: Set <code>safe_mode = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. If your host requires safe_mode, consider migrating to a modern hosting environment.
ja_JP: php.iniで<code>safe_mode = off</code>に設定するか、ホスティング会社に依頼してください。

en: Set Custom Cache Directory
ja_JP: カスタムキャッシュディレクトリを設定

en: Set SCRIPT_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>
ja_JP: wp-config.phpでSCRIPT_DEBUGをfalseに設定してください: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>

en: Set WP_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>
ja_JP: wp-config.phpでWP_DEBUGをfalseに設定してください: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>

en: Set a custom login URL from %1$s%2$s > Change Paths > Custom login URL%3$s and switch on %4$s%5$s > Brute Force Protection%6$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスを変更 > カスタムログインURL%3$s からカスタムログインURLを設定し、%4$s%5$s > ブルートフォース保護%6$s を有効にしてください。

en: Set a strong database password — at least 12 characters with a mix of uppercase, lowercase, numbers, and special characters. Update the password in wp-config.php: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>
ja_JP: 大文字・小文字・数字・特殊文字を含む12文字以上の強力なデータベースパスワードを設定してください。wp-config.phpを更新: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>

en: Set the current user role.
ja_JP: 現在のユーザー役割を設定します。

en: Set the website you want this user to be created for.
ja_JP: このユーザーを作成するウェブサイトを設定してください。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings > Permalinks
ja_JP: 設定 > パーマリンク

en: Seychelles
ja_JP: セーシェル

en: Short name detected: %1$s. You need to use unique paths with more than 4 chars to avoid WordPress errors.
ja_JP: 短い名前が検出されました: %1$s。WordPressエラーを避けるために4文字以上のユニークなパスを使用してください。

en: Show /%1$s instead of /%2$s
ja_JP: /%2$s の代わりに /%1$s を表示

en: Show Advanced Options
ja_JP: 詳細オプションを表示

en: Show alert message for a specific user when there were fail attempts on his account.
ja_JP: アカウントへの失敗試行があった場合に特定のユーザーにアラートメッセージを表示します。

en: Show blank screen when Inspect Element is active on browser.
ja_JP: ブラウザで要素を検証がアクティブなときに空白画面を表示します。

en: Show completed tasks
ja_JP: 完了したタスクを表示

en: Show default WordPress paths and allow hidden paths
ja_JP: デフォルトのWordPressパスを表示し、非表示パスも許可

en: Show default WordPress paths and disable all hiding
ja_JP: デフォルトのWordPressパスを表示し、すべての非表示を無効化

en: Show ignored tasks
ja_JP: 無視されたタスクを表示

en: Showing %1$s of %2$s events from <strong>%3$s</strong>
ja_JP: <strong>%3$s</strong> のイベント %2$s 件中 %1$s 件を表示

en: Showing %1$s of %2$s threats from <strong>%3$s</strong>
ja_JP: <strong>%3$s</strong> の脅威 %2$s 件中 %1$s 件を表示

en: Showing last %1$s of %2$s events
ja_JP: イベント %2$s 件中最新 %1$s 件を表示

en: Showing last %1$s of %2$s threats
ja_JP: 脅威 %2$s 件中最新 %1$s 件を表示

en: Sierra Leone
ja_JP: シエラレオネ

en: Sign Up Form Protection
ja_JP: 登録フォームの保護

en: Similar attacks
ja_JP: 類似した攻撃

en: Simplified Chinese
ja_JP: 簡体中国語

en: Simulate CMS
ja_JP: CMSをシミュレート

en: Simulate popular content management systems like Drupal or Joomla.
ja_JP: DrupalやJoomlaなどの人気CMSをシミュレートします。

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: Sint Maarten
ja_JP: シント・マールテン

en: Site Key
ja_JP: サイトキー

en: Site keys for %1$s Google reCaptcha %2$s.
ja_JP: %1$s Google reCaptcha %2$s のサイトキー。

en: Site keys for %1$sGoogle reCaptcha%2$s.
ja_JP: %1$sGoogle reCaptcha%2$s のサイトキー。

en: Sitemap Security
ja_JP: サイトマップセキュリティ

en: Six Months
ja_JP: 6ヶ月

en: Skip for now
ja_JP: 今はスキップ

en: Slovak
ja_JP: スロバキア語

en: Slovakia
ja_JP: スロバキア

en: Slovene
ja_JP: スロベニア語

en: Slovenia
ja_JP: スロベニア

en: Solomon Islands
ja_JP: ソロモン諸島

en: Somalia
ja_JP: ソマリア

en: Some authenticator apps permit you to manually input the text version.
ja_JP: 一部の認証アプリではテキストバージョンを手動入力することができます。

en: Some plugins may remove custom rewrite rules from the .htaccess file, especially if it's writable, which can affect the functionality of custom paths.
ja_JP: 一部のプラグインは .htaccess ファイルからカスタムリライトルールを削除する場合があり、カスタムパスの機能に影響する可能性があります。

en: Some themes don't work with custom Admin and Ajax paths. In case of ajax errors, switch back to wp-admin and admin-ajax.php.
ja_JP: 一部のテーマはカスタム管理パスとAjaxパスで動作しません。Ajaxエラーが発生した場合は、wp-adminとadmin-ajax.phpに戻してください。

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
ja_JP: 申し訳ありませんが、このページへのアクセスは許可されていません。

en: South Africa
ja_JP: 南アフリカ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja_JP: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: South Korea
ja_JP: 韓国

en: Spain
ja_JP: スペイン

en: Spammers can easily signup
ja_JP: スパマーが簡単に登録できる状態です

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Specify the email address to receive the authentication code during the login process for 2FA.
ja_JP: 2FAのログイン処理中に認証コードを受け取るメールアドレスを指定してください。

en: Sri Lanka
ja_JP: スリランカ

en: Start Scan
ja_JP: スキャン開始

en: Start monitoring suspicious requests and attack patterns
ja_JP: 不審なリクエストと攻撃パターンの監視を開始

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Stop repeated login attempts and block bots trying to guess usernames and passwords.
ja_JP: 繰り返しのログイン試行を停止し、ユーザー名とパスワードを推測しようとするボットをブロックします。

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Success
ja_JP: 成功

en: Sudan
ja_JP: スーダン

en: Super Admin
ja_JP: スーパー管理者

en: Suriname
ja_JP: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen
ja_JP: スバールバル諸島およびヤンマイエン島

en: Swaziland
ja_JP: エスワティニ

en: Sweden
ja_JP: スウェーデン

en: Swedish
ja_JP: スウェーデン語

en: Switch between Google reCaptcha Classic and Google reCaptcha Enterprise based on your Google Console setup.
ja_JP: Googleコンソールの設定に基づいて、Google reCaptcha ClassicとGoogle reCaptcha Enterpriseを切り替えます。

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s
ja_JP: %2$sHide WordPress Common Paths%3$s で %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files を有効にしてください

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s and select also install.php & upgrade.php
ja_JP: %1$s > パスを変更 > WordPress共通パスを非表示%2$s%3$s を有効にし、install.phpとupgrade.phpも選択してください。

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide Author ID URL%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスを変更 > 著者ID URLを非表示%3$s を有効にしてください。

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide RSD Endpoint%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスを変更 > RSDエンドポイントを非表示%3$s を有効にしてください。

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide User Enumeration%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスを変更 > ユーザー列挙を非表示%3$s を有効にしてください。

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > パスを変更 > WordPress共通ファイルを非表示%3$s を有効にしてください。

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > %3$s%4$s
ja_JP: %1$s%2$s > 調整 > %3$s%4$s を有効にしてください。

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > Hide WLW Manifest scripts%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > 調整 > WLWマニフェストスクリプトを非表示%3$s を有効にしてください。

en: Switch on the 7G or 8G Firewall from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > ファイアウォール & ヘッダー%3$s から7Gまたは8Gファイアウォールを有効にしてください。

en: Switch on the Automated IP Blocking option from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
ja_JP: %1$s%2$s > ファイアウォール & ヘッダー%3$s から自動IPブロックオプションを有効にしてください。

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: Syrian Arab Republic
ja_JP: シリア

en: Tagline
ja_JP: タグライン

en: Taiwan
ja_JP: 台湾

en: Tajikistan
ja_JP: タジキスタン

en: Tanzania, United Republic of
ja_JP: タンザニア

en: Temporarily block for 1 day
ja_JP: 1日一時的にブロック

en: Temporarily block for 1 hour
ja_JP: 1時間一時的にブロック

en: Temporarily block for 1 month
ja_JP: 1ヶ月一時的にブロック

en: Temporarily block for 1 week
ja_JP: 1週間一時的にブロック

en: Temporary Login
ja_JP: 一時ログイン

en: Temporary Login Settings
ja_JP: 一時ログイン設定

en: Temporary Logins
ja_JP: 一時ログイン

en: Test your website headers with
ja_JP: ウェブサイトヘッダーをテスト:

en: Text & URL Mapping
ja_JP: テキスト & URLマッピング

en: Text Color
ja_JP: テキスト色

en: Text Mapping
ja_JP: テキストマッピング

en: Text Mapping in CSS and JS files including cached files
ja_JP: キャッシュファイルを含むCSS・JSファイルのテキストマッピング

en: Text Mapping only Classes, IDs, JS variables
ja_JP: テキストマッピング（クラス、ID、JS変数のみ）

en: Text displayed on the magic login button and form.
ja_JP: マジックリンクログインボタンとフォームに表示されるテキスト。

en: Thai
ja_JP: タイ語

en: Thailand
ja_JP: タイ

en: The 7G/8G Firewall is not currently active. Without these rulesets, malicious requests — including SQL injection attempts, script injections, and exploit probes — are not filtered at the server level before they reach your site.
ja_JP: 7G/8Gファイアウォールが現在アクティブではありません。これらのルールセットがないと、悪意のあるリクエストがサーバーレベルでフィルタリングされません。

en: The AI crawler list is automatically updated with each plugin release as new bots appear.
ja_JP: 新しいボットが現れるたびに、プラグインの各リリースでAIクローラーリストが自動的に更新されます。

en: The Country database has not been downloaded, preventing the User Events Log and Security Threats Log features from working properly.
ja_JP: Country データベースがダウンロードされていないため、User Events Log と Security Threats Log 機能が正しく動作しません。

en: The Ghost Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
ja_JP: Ghost Mode は設定ファイルにリライトルールを追加して、古いパスをハッカーから非表示にします。

en: The Lite Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
ja_JP: Lite Mode は config ファイルに rewrite ルールを追加し、古いパスをハッカーから隠します。

en: The REST API is used by many plugins and themes to interact with WordPress. Disabling it for non-logged-in users may break page builders, forms, e-commerce integrations, and other features that rely on it for frontend requests.
ja_JP: REST APIは多くのプラグインとテーマがWordPressと連携するために使用しています。未ログインユーザーに対して無効にすると、ページビルダー、フォーム、Eコマース統合などが機能しなくなる可能性があります。

en: The Really Simple Discovery (RSD) endpoint link is visible in your page header. Unless you use pingbacks or external blog clients that rely on RSD, this link serves no purpose and acts as a WordPress fingerprint that confirms your CMS to scanners.
ja_JP: RSD（Really Simple Discovery）エンドポイントリンクがページヘッダーに表示されています。ピングバックや外部ブログクライアントを使用しない限り、このリンクはWordPressのフィンガープリントとして機能します。

en: The Safe URL will deactivate all the custom paths. Use it only if you can't login.
ja_JP: セーフURLはすべてのカスタムパスを無効にします。ログインできない場合にのみ使用してください。

en: The Windows Live Writer manifest link is present in your page header. This is a WordPress-specific fingerprint that confirms your CMS to automated scanners. Since Windows Live Writer is discontinued, there is no reason to keep this enabled.
ja_JP: Windows Live Writerマニフェストリンクがページヘッダーに存在します。これはWordPressを特定するフィンガープリントです。Windows Live Writerは廃止されているため、有効にする必要はありません。

en: The WordPress Media Library is not available on this page.
ja_JP: このページではWordPressメディアライブラリは利用できません。

en: The allow_url_include PHP directive is enabled. This allows PHP to include remote files via URLs in include/require statements, exposing your site to Remote File Inclusion (RFI) attacks where attackers can execute arbitrary code on your server.
ja_JP: PHPディレクティブ allow_url_includeが有効になっています。これによりリモートファイルインクルード（RFI）攻撃が可能になります。

en: The built-in plugin and theme file editor is active. If an attacker gains admin access, they can use this editor to inject malicious PHP code directly into your site files — instantly compromising the entire installation without needing FTP or server access.
ja_JP: 組み込みのプラグインおよびテーマファイルエディターがアクティブです。攻撃者が管理者アクセスを取得した場合、悪意のあるPHPコードを直接注入できます。

en: The constant ADMIN_COOKIE_PATH is defined in wp-config.php by another plugin. You can't change %s unless you remove the line define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.
ja_JP: 定数ADMIN_COOKIE_PATHが別のプラグインによってwp-config.phpで定義されています。define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);の行を削除しない限り%sを変更できません。

en: The default wp-login.php path is still accessible. Even with a custom login URL configured, bots can still find and attack the original login page. Blocking access to the default path forces all login traffic through your custom URL, where Brute Force Protection can be applied.
ja_JP: デフォルトのwp-login.phpパスに引き続きアクセス可能です。カスタムログインURLを設定していても、ボットが元のログインページを見つけて攻撃できます。

en: The display_errors PHP directive is enabled. PHP errors displayed on the frontend can reveal file paths, function names, and database details — all of which help attackers map your site. Errors should be logged server-side, never shown to visitors.
ja_JP: PHPディレクティブ display_errorsが有効になっています。フロントエンドに表示されるPHPエラーはファイルパスやデータベース情報を公開します。

en: The email address to which the authentication code will be sent is
ja_JP: 認証コードが送信されるメールアドレスは

en: The hack was prevented by the firewall
ja_JP: ファイアウォールによって攻撃が阻止されました

en: The list of plugins and themes was updated with success!
ja_JP: プラグインとテーマのリストが正常に更新されました！

en: The original WordPress paths are still accessible even though custom paths are set. Bots can still reach plugins and themes at their default locations, bypassing the path changes. <br /><br />Hiding old paths ensures that only the custom paths work, fully removing the original entry points.
ja_JP: カスタムパスが設定されていても、元のWordPressパスに引き続きアクセス可能です。古いパスを非表示にすることでカスタムパスのみが機能するようになります。

en: The readme.html file is publicly accessible and reveals your WordPress version number. Attackers use this to identify sites running versions with known vulnerabilities.
ja_JP: readme.htmlファイルが公開されており、WordPressのバージョン番号が公開されています。攻撃者はこれを使って脆弱なバージョンを実行しているサイトを特定します。

en: The register_globals PHP directive is enabled. This is a critical security risk — it allows external input to overwrite internal PHP variables, enabling attackers to manipulate your application logic. This directive has been removed in modern PHP versions due to its severity.
ja_JP: PHPディレクティブ register_globalsが有効になっています。これは重大なセキュリティリスクです。外部入力が内部PHP変数を上書きできるようになります。

en: The requested URL %1$s was not found on this server.
ja_JP: リクエストされたURL %1$s はこのサーバーで見つかりませんでした。

en: The response parameter is invalid or malformed.
ja_JP: レスポンスパラメーターが無効または形式が不正です。

en: The secret parameter is invalid or malformed.
ja_JP: シークレットパラメーターが無効または形式が不正です。

en: The secret parameter is missing.
ja_JP: シークレットパラメーターが見つかりません。

en: The server was unable to send the email.
ja_JP: サーバーがメールを送信できませんでした。

en: The wp-admin/install.php and wp-admin/upgrade.php files are publicly accessible. These files have been associated with security vulnerabilities in the past and should not be reachable on a live site.
ja_JP: wp-admin/install.phpとwp-admin/upgrade.phpが公開されています。これらのファイルはセキュリティ上の問題があるため、本番サイトではアクセスできないようにする必要があります。

en: Themes Path
ja_JP: テーマパス

en: Themes Security
ja_JP: テーマセキュリティ

en: Themes are up to date
ja_JP: すべてのテーマは最新です

en: Then
ja_JP: その後

en: There has been a critical error on your website.
ja_JP: ウェブサイトで重大なエラーが発生しました。

en: There has been a critical error on your website. Please check your site admin email inbox for instructions.
ja_JP: ウェブサイトで重大なエラーが発生しました。サイト管理者のメール受信トレイで指示を確認してください。

en: There is a configuration error in the plugin. Please Save the settings again and follow the instruction.
ja_JP: プラグインに設定エラーがあります。設定を再度保存して指示に従ってください。

en: There is a newer version of WordPress available ({version}).
ja_JP: 新しいバージョンのWordPressが利用可能です（{version}）。

en: This IP was blocked for security reasons
ja_JP: このIPはセキュリティ上の理由でブロックされました

en: This amazing feature isn't included in the basic plugin. Want to unlock it? Simply install or activate the Advanced Pack and enjoy the new security features.
ja_JP: この優れた機能は基本プラグインには含まれていません。アンロックしたい場合は、拡張パックをインストールまたは有効化するだけです。

en: This may not work with all new mobile devices.
ja_JP: すべての新しいモバイルデバイスで機能しない場合があります。

en: This option is often already enabled by your hosting provider. Activating it twice in the config file may cause errors. First check if the %1$sUploads Directory%2$s is publicly visible before enabling this.
ja_JP: このオプションはホスティングプロバイダーによってすでに有効化されていることが多いです。設定ファイルで二重に有効化するとエラーが発生する可能性があります。有効化する前に、まず%1$sアップロードディレクトリ%2$sが公開されているか確認してください。

en: This option will add rewrite rules to the .htaccess file in the WordPress rewrite rules area between the comments # BEGIN WordPress and # END WordPress.
ja_JP: このオプションは .htaccess ファイルの # BEGIN WordPress と # END WordPress コメント間のWordPressリライトルールエリアにリライトルールを追加します。

en: This request was blocked for security reasons
ja_JP: このリクエストはセキュリティ上の理由でブロックされました

en: This user is a temporary user.
ja_JP: このユーザーは一時ユーザーです。

en: This will prevent from showing the old paths when an image or font is called through ajax.
ja_JP: これにより、Ajaxを通じて画像やフォントが呼び出されるときに古いパスが表示されなくなります。

en: Threat Details
ja_JP: 脅威の詳細

en: Threat Type
ja_JP: 脅威タイプ

en: Threat detected
ja_JP: 脅威を検出

en: Threat map is loading
ja_JP: 脅威マップを読み込み中

en: Threat type and reason (SQLi, XSS, probing, traversal, and more).
ja_JP: 脅威タイプと理由（SQLi、XSS、プロービング、トラバーサルなど）。

en: Threats
ja_JP: 脅威

en: Threats Passed
ja_JP: 通過した脅威

en: Threats Passed (7d)
ja_JP: 通過した脅威（7日間）

en: Threats Prevented
ja_JP: 阻止した脅威

en: Threats Prevented (7d)
ja_JP: 阻止した脅威（7日間）

en: Three Days
ja_JP: 3日

en: Three Hours
ja_JP: 3時間

en: Timor-Leste
ja_JP: 東ティモール

en: To customize the REST API path, ou need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
ja_JP: REST APIパスをカスタマイズするには、パーマリンク構造をフレンドリーURL（index.phpなし）に設定する必要があります。

en: To hide the Avada library, please add the Avada FUSION_LIBRARY_URL in wp-config.php file after $table_prefix line: %1$s
ja_JP: Avadaライブラリを非表示にするには、wp-config.phpの$table_prefix行の後にAvadaのFUSION_LIBRARY_URLを追加してください: %1$s

en: To improve your website's security, consider removing authors and styles that point to WordPress in your sitemap XML.
ja_JP: ウェブサイトのセキュリティを向上させるために、XMLサイトマップ内のWordPressを指す著者とスタイルの削除を検討してください。

en: To whitelist your website IP address, add: %s
ja_JP: ウェブサイトのIPアドレスをホワイトリストに追加するには: %s

en: Togo
ja_JP: トーゴ

en: Tokelau
ja_JP: トケラウ

en: Tonga
ja_JP: トンガ

en: Top Threat Countries (7d)
ja_JP: 主要な脅威国（7日間）

en: Track and log events that happen on your WordPress site.
ja_JP: WordPressサイトで発生するイベントを追跡してログに記録します。

en: Track key admin actions and sign-in events on your WordPress site.
ja_JP: WordPressサイトの主要な管理者アクションとサインインイベントを追跡します。

en: Track key users actions and sign-in events on your site
ja_JP: サイト上の主要なユーザーアクションとサインインイベントを追跡

en: Traditional Chinese
ja_JP: 繁体中国語

en: Translate button text using WPML or Polylang String Translation.
ja_JP: WPMLまたはPolylang String Translationを使用してボタンテキストを翻訳します。

en: Translate notification messages using WPML or Polylang String Translation.
ja_JP: WPMLまたはPolylang String Translationを使用して通知メッセージを翻訳します。

en: Trinidad and Tobago
ja_JP: トリニダード・トバゴ

en: Troubleshooting
ja_JP: トラブルシューティング

en: Trust this browser
ja_JP: このブラウザを信頼する

en: Trusted by 100,000+ websites
ja_JP: 100,000 以上のサイトで利用中

en: Tunisia
ja_JP: チュニジア

en: Turkey
ja_JP: トルコ

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Turkmenistan
ja_JP: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja_JP: タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja_JP: ツバル

en: Tweaks
ja_JP: 調整

en: Two-Factor Method
ja_JP: 二要素認証方法

en: Two-factor Authentication
ja_JP: 二要素認証

en: Two-factor Authentication Settings
ja_JP: 二要素認証設定

en: Two-factor authentication
ja_JP: 二要素認証

en: Type in the one-time code from your chosen authentication app to finalize the setup.
ja_JP: 選択した認証アプリのワンタイムコードを入力してセットアップを完了してください。

en: URL Mapping
ja_JP: URLマッピング

en: URL of the background image shown on the login page.
ja_JP: ログインページに表示される背景画像のURL。

en: URL of the logo image shown on the login page. Leave empty to use the WordPress default.
ja_JP: ログインページに表示されるロゴ画像のURL。WordPressのデフォルトを使用する場合は空白のままにしてください。

en: URL the logo links to. Leave empty to use the site URL.
ja_JP: ロゴがリンクするURL。サイトURLを使用する場合は空白のままにしてください。

en: Uganda
ja_JP: ウガンダ

en: Ukraine
ja_JP: ウクライナ

en: Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語

en: Ultimate Affiliate Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
ja_JP: Ultimate Affiliate Proが検出されました。このプラグインはAjax URLの呼び出しにWordPress関数を使用していないため、カスタム%1$sパスをサポートしていません。

en: Unable to open MMDB file at %1$s
ja_JP: %1$s のMMDBファイルを開けません

en: Unable to save 2FA Authentication code. Please re-scan the QR code and enter the code provided by your application.
ja_JP: 2FA認証コードを保存できませんでした。QRコードを再スキャンしてアプリが提供するコードを入力してください。

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix.
ja_JP: データベースプレフィックスを更新するために<code>wp-config.php</code>ファイルを更新できませんでした。

en: United Arab Emirates
ja_JP: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja_JP: イギリス

en: United States
ja_JP: アメリカ合衆国

en: United States Minor Outlying Islands
ja_JP: 合衆国領有小離島

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Unlock
ja_JP: ロック解除

en: Unlock all
ja_JP: すべてロック解除

en: Unlock full log with filters, search, and export
ja_JP: フィルター、検索、エクスポートで完全なログを利用

en: Unnamed device
ja_JP: 名前のないデバイス

en: Update Database
ja_JP: データベースを更新

en: Update Now
ja_JP: 今すぐ更新

en: Update the settings on %s to refresh the paths after changing the REST API path.
ja_JP: REST APIパスを変更した後、%s の設定を更新してパスを更新してください。

en: Update your tagline in %1$s > %2$s > %3$s
ja_JP: %1$s > %2$s > %3$s でタグラインを更新してください。

en: Updated
ja_JP: 更新済み

en: Upload the file with the saved plugin settings
ja_JP: 保存されたプラグイン設定のファイルをアップロード

en: Uploaded Media
ja_JP: アップロード済みメディア

en: Uploads Path
ja_JP: アップロードパス

en: Urgent Security Actions Required
ja_JP: 緊急のセキュリティ対応が必要です

en: Uruguay
ja_JP: ウルグアイ

en: Usage of the title attribute on the login logo is not recommended for accessibility reasons. Use the link text instead.
ja_JP: アクセシビリティ上の理由から、ログインロゴにtitle属性を使用することはお勧めしません。代わりにリンクテキストを使用してください。

en: Use 2FA Authentication
ja_JP: 2FA認証を使用

en: Use Brute Force Protection
ja_JP: ブルートフォース保護を使用

en: Use Checkbox Challenge
ja_JP: チェックボックスチャレンジを使用

en: Use Login Page Design
ja_JP: ログインページデザインを使用

en: Use Temporary Logins
ja_JP: 一時ログインを使用

en: Use This Background
ja_JP: この背景を使用

en: Use This Logo
ja_JP: このロゴを使用

en: Use a passkey (Touch ID / Face ID / Windows Hello).
ja_JP: パスキー（Touch ID / Face ID / Windows Hello）を使用する。

en: Use the %s shortcode to integrate it with other login forms.
ja_JP: %s ショートコードを使用して他のログインフォームと統合してください。

en: Useful context: referrer and user-agent when available.
ja_JP: 有用なコンテキスト: 利用可能な場合のリファラーとuser-agent。

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User 'admin' or 'administrator' as Administrator
ja_JP: 管理者ユーザー名が 'admin' または 'administrator'

en: User Action
ja_JP: ユーザーアクション

en: User Choice for 2FA
ja_JP: 2FAのユーザー選択

en: User Enumeration via REST API
ja_JP: REST APIによるユーザー列挙

en: User Events
ja_JP: ユーザーイベント

en: User Events Log
ja_JP: ユーザーイベントログ

en: User Role
ja_JP: ユーザー役割

en: User Security
ja_JP: 著者セキュリティ

en: User actions in the dashboard (updates, changes, key settings actions).
ja_JP: ダッシュボードでのユーザーアクション（更新、変更、主要設定アクション）。

en: User could not be activated.
ja_JP: ユーザーを有効化できませんでした。

en: User could not be added
ja_JP: ユーザーを追加できませんでした

en: User could not be deleted.
ja_JP: ユーザーを削除できませんでした。

en: User could not be disabled.
ja_JP: ユーザーを無効化できませんでした。

en: User does not exist.
ja_JP: ユーザーが存在しません。

en: User does not exists.
ja_JP: ユーザーが存在しません。

en: User roles for who to disable the Right-Click.
ja_JP: 右クリックを無効にするユーザー役割。

en: User roles for who to disable the copy/paste.
ja_JP: コピー/貼り付けを無効にするユーザー役割。

en: User roles for who to disable the drag/drop.
ja_JP: ドラッグ/ドロップを無効にするユーザー役割。

en: User roles for who to disable the inspect element.
ja_JP: 要素を検証を無効にするユーザー役割。

en: User roles for who to disable the view source.
ja_JP: ソースを表示を無効にするユーザー役割。

en: User roles for who to hide the admin toolbar.
ja_JP: 管理ツールバーを非表示にするユーザー役割。

en: User successfully activated.
ja_JP: ユーザーが正常に有効化されました。

en: User successfully created.
ja_JP: ユーザーが正常に作成されました。

en: User successfully deleted.
ja_JP: ユーザーが正常に削除されました。

en: User successfully disabled.
ja_JP: ユーザーが正常に無効化されました。

en: User successfully updated.
ja_JP: ユーザーが正常に更新されました。

en: Usernames are discoverable through the WordPress REST API (e.g., /wp-json/wp/v2/users). This endpoint can expose author IDs, display names, and author slugs — which often match or closely resemble the actual login username. <br /><br />Attackers use this information for targeted brute force attacks and phishing campaigns.
ja_JP: WordPress REST API（例: /wp-json/wp/v2/users）を通じてユーザー名を発見できます。攻撃者はこの情報を標的型ブルートフォース攻撃に使用します。

en: Usernames can be discovered by iterating through author IDs (e.g., /?author=1, /?author=2). WordPress redirects valid IDs to the author archive URL, revealing the username. <br /><br />While usernames alone don't grant access, they provide attackers with half the credentials needed and enable targeted brute force or phishing attacks.
ja_JP: 著者ID（例: /?author=1、/?author=2）を繰り返すことでユーザー名を発見できます。WordPressは有効なIDを著者アーカイブURLにリダイレクトし、ユーザー名が公開されます。

en: Utilize this %s code for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once. | Utilize one of these unique %s codes for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once.
ja_JP[0]: ウェブサイトダッシュボードへのアクセスを失った場合にログインするために、この%sコードを使用してください。各コードは1回のみ使用できます。

en: Uzbekistan
ja_JP: ウズベキスタン

en: Valid
ja_JP: 有効

en: Value
ja_JP: 値

en: Vanuatu
ja_JP: バヌアツ

en: Variables: {count} - no. of tries, {time} - time since last fail.
ja_JP: 変数: {count} - 試行回数、{time} - 最後の失敗からの時間。

en: Variables: {time} - time since available again.
ja_JP: 変数: {time} - 再利用可能になるまでの時間。

en: Venezuela
ja_JP: ベネズエラ

en: Verification Code:
ja_JP: 確認コード:

en: Verifies users by requiring them to check %1$s I'm not a robot %2$s checkbox.
ja_JP: %1$s私はロボットではありません%2$s チェックボックスをオンにするよう要求してユーザーを確認します。

en: Version Numbers Exposed
ja_JP: バージョン番号が公開されています

en: Vietnam
ja_JP: ベトナム

en: Vietnamese
ja_JP: ベトナム語

en: View Source is disabled!
ja_JP: ソースの表示は無効です！

en: Virgin Islands, British
ja_JP: 英領ヴァージン諸島

en: Virgin Islands, U.S.
ja_JP: 米領ヴァージン諸島

en: WARNING: Your account has attempted to login {count} times without providing a valid code. The last failed login occurred {time} ago. If this wasn't you, please reset your password.
ja_JP: 警告：あなたのアカウントが有効なコードなしに{count}回ログインを試みました。最後の失敗は{time}前です。心当たりがない場合はパスワードをリセットしてください。

en: WP Core Security
ja_JP: WPコアセキュリティ

en: WP Debug Mode
ja_JP: WPデバッグモード

en: WP Super Cache CDN detected. Please include %1$s and %2$s paths in WP Super Cache > CDN > Include directories
ja_JP: WP Super Cache CDNが検出されました。WP Super Cache > CDN > Include directoriesに%1$sと%2$sのパスを含めてください。

en: WPEngine detected. Add the redirects in the Web Rules Engine %1$s
ja_JP: WPEngineが検出されました。Web Rules Engineにリダイレクトを追加してください%1$s

en: WP_DEBUG is currently enabled. While useful during development, leaving debug mode active on a live site exposes error messages, file paths, and internal details to visitors — information that attackers can use to identify vulnerabilities.
ja_JP: WP_DEBUGが現在有効になっています。本番サイトでデバッグモードを有効にしたままにすると、エラーメッセージやファイルパスが訪問者に公開されます。

en: Wallis and Futuna
ja_JP: ウォリス・フツナ

en: Weak Database Password
ja_JP: データベースパスワードが弱い

en: Weak name detected: %1$s. You need to use another name to increase your website security.
ja_JP: 弱い名前が検出されました: %1$s。ウェブサイトのセキュリティを高めるために別の名前を使用してください。

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: Western Sahara
ja_JP: 西サハラ

en: What you see
ja_JP: 表示される情報

en: When
ja_JP: 条件

en: Where to add the firewall rules.
ja_JP: ファイアウォールルールを追加する場所。

en: Whether the request was blocked by the firewall.
ja_JP: リクエストがファイアウォールによってブロックされたかどうか。

en: Whitelist
ja_JP: ホワイトリスト

en: Whitelist IP addresses are never blocked.
ja_JP: ホワイトリストのIPアドレスはブロックされません。

en: Whitelist IPs
ja_JP: ホワイトリストIP

en: Whitelist Options
ja_JP: ホワイトリストオプション

en: Whitelist Path
ja_JP: ホワイトリストパス

en: Whitelist Paths
ja_JP: ホワイトリストパス

en: Whitelist Rule
ja_JP: ホワイトリストルール

en: Whitelist Rules
ja_JP: ホワイトリストルール

en: Whitelist trusted IP addresses that should bypass firewall and security checks.
ja_JP: ファイアウォールとセキュリティチェックをバイパスする信頼できるIPアドレスをホワイトリストに追加します。

en: Windows Live Writer Link Exposed
ja_JP: Windows Live WriterリンクCが公開されています

en: WooCommerce Safe Login
ja_JP: WooCommerce セーフログイン

en: WooCommerce Support
ja_JP: WooCommerceサポート

en: WordPress Default Permissions
ja_JP: WordPressデフォルトパーミッション

en: WordPress Security Check
ja_JP: WordPressセキュリティチェック

en: WordPress Version
ja_JP: WordPressバージョン

en: WordPress security keys and salts strengthen the encryption of data stored in user cookies and hashed passwords. Without properly configured keys, session tokens and passwords are easier to crack. <br /><br />Each key should be unique, random, and at least 64 characters long.
ja_JP: WordPressのセキュリティキーとソルトは、ユーザークッキーとハッシュ化されたパスワードの暗号化を強化します。

en: WordPress, plugin, and theme version numbers are visible in your source code. Attackers use version information to identify sites running software with known vulnerabilities and target them with automated exploits.
ja_JP: WordPress、プラグイン、テーマのバージョン番号がソースコードで見えています。攻撃者はこの情報を使って既知の脆弱性があるサイトを特定します。

en: Works alongside your theme and plugins without requiring special configuration.
ja_JP: 特別な設定なしにテーマとプラグインと連携して動作します。

en: Wrong Username Protection
ja_JP: 誤ったユーザー名保護

en: XML-RPC Access Enabled
ja_JP: XML-RPCアクセスが有効です

en: XML-RPC is currently accessible. This protocol sends credentials in plain text with every request and supports system.multicall, which allows attackers to test thousands of passwords in a single HTTP request. Unless you specifically need XML-RPC for remote publishing or the Jetpack plugin, it should be disabled.
ja_JP: XML-RPCにアクセス可能です。このプロトコルはsystem.multicallをサポートしており、攻撃者が1回のHTTPリクエストで数千のパスワードをテストできます。

en: Yemen
ja_JP: イエメン

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes, it's working
ja_JP: はい、動作しています

en: You already defined a different wp-content/uploads directory in wp-config.php %s
ja_JP: wp-config.phpで別のwp-content/uploadsディレクトリを既に定義しています: %s

en: You can ban a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. These IPs will not be able to access the login page.
ja_JP: 192.168.0.1のような単一IPアドレス、または192.168.0.*のような245個のIP範囲を禁止できます。これらのIPはログインページにアクセスできません。

en: You can create a new page and come back to choose to redirect to that page.
ja_JP: 新しいページを作成してから戻って、そのページへのリダイレクトを選択できます。

en: You can now turn off "%1$s" option.
ja_JP: "%1$s" オプションをオフにできます。

en: You can now turn on "%1$s" option.
ja_JP: "%1$s" オプションをオンにできます。

en: You can white-list a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. Find your IP with %s
ja_JP: 192.168.0.1のような単一IPアドレス、または192.168.0.*のような245個のIP範囲をホワイトリストに追加できます。%s でIPを確認。

en: You can't set both ADMIN and LOGIN with the same name. Please use different names
ja_JP: ADMINとLOGINに同じ名前を設定することはできません。異なる名前を使用してください。

en: You don't have the permission to access %1$s on this server.
ja_JP: このサーバーの %1$s にアクセスする権限がありません。

en: You got %1$d attempts left before lockout.
ja_JP: ロックアウトまで残り%1$d回の試行があります。

en: You have logged in successfully.
ja_JP: 正常にログインしました。

en: You need to activate the URL Rewrite for IIS to be able to change the permalink structure to friendly URL (without index.php). %1$sMore details%2$s
ja_JP: IISのURL Rewriteを有効にして、パーマリンク構造をフレンドリーURL（index.phpなし）に変更できるようにする必要があります。%1$s詳細%2$s

en: You need to set a positive number of attempts.
ja_JP: 試行回数は正の数で設定してください。

en: You need to set a positive waiting time.
ja_JP: 待機時間は正の数で設定してください。

en: You need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
ja_JP: パーマリンク構造をフレンドリーURL（index.phpなし）に設定する必要があります。

en: You requested a one-time secure login URL to access your account without a password.
    
    Click the secure link below:
    
    %s
    This link can be used only once and will expire shortly.
    
    If you did not request this email, you can safely ignore it.
ja_JP: パスワードなしでアカウントにアクセスするためのワンタイムセキュアログインURLをリクエストしました。
    
    以下のセキュアリンクをクリックしてください:
    
    %s
    このリンクは1回のみ使用でき、まもなく期限切れになります。
    
    このメールをリクエストしていない場合は、無視してください。

en: You should check your website every week to see if there are any security changes.
ja_JP: セキュリティの変化がないか毎週ウェブサイトを確認してください。

en: You will have to re-scan the QR code on all devices as the previous codes will stop working.
ja_JP: 以前のコードが機能しなくなるため、すべてのデバイスでQRコードを再スキャンする必要があります。

en: You've completed all free security tasks.
ja_JP: 無料のセキュリティタスクをすべて完了しました。

en: Your %1$s %2$s license expired on %3$s %4$s. To keep your website security up to date please make sure you have a valid subscription on %5$s%6$s
ja_JP: %1$s %2$s ライセンスが %3$s %4$s に期限切れになりました。ウェブサイトのセキュリティを最新の状態に保つには、%5$s%6$s で有効なサブスクリプションをご確認ください。

en: Your IP has been flagged for potential security violations. Please try again in a little while.
ja_JP: IPアドレスがセキュリティ違反の可能性でフラグが立てられました。しばらくしてから再試行してください。

en: Your Login Confirmation Code
ja_JP: ログイン確認コード

en: Your Unique Login URL
ja_JP: 固有のログインURL

en: Your admin URL can't be changed on %1$s hosting because of the %2$s security terms.
ja_JP: %2$s のセキュリティ条件のため、%1$s ホスティングでは管理URLを変更できません。

en: Your admin URL is changed by another plugin or theme to %s. To activate this option, disable the custom admin feature in the other plugin or deactivate it.
ja_JP: 管理URLが別のプラグインまたはテーマによって%sに変更されています。このオプションを有効にするには、他のプラグインのカスタム管理機能を無効にしてください。

en: Your admin dashboard is not served over HTTPS. Without SSL/TLS encryption, login credentials and session data are transmitted in plain text, making them vulnerable to interception. <br /><br />An SSL certificate is essential for securing all admin communications.
ja_JP: 管理ダッシュボードがHTTPSで提供されていません。SSL/TLS暗号化がないと、ログイン情報が平文で送信されます。<br /><br />SSL证明書は必須です。

en: Your custom admin path is exposed in the page source code (typically through the AJAX URL). This allows attackers to discover your admin path and launch targeted brute force attacks. <br /><br />%1$sLearn how to hide the admin path from source code%2$s.
ja_JP: カスタム管理パスがページソースコードに表示されています。%1$sソースコードから管理パスを非表示にする方法を学ぶ%2$s

en: Your custom login path is exposed in the page source code. This defeats the purpose of changing the login URL, as attackers can still discover it and target it with brute force attacks. <br /><br />The custom login path must be kept secret, and Brute Force Protection should be active. %1$sLearn how to hide the login path from source code%2$s.
ja_JP: カスタムログインパスがページソースコードに表示されています。%1$sソースコードからログインパスを非表示にする方法を学ぶ%2$s

en: Your custom login path is not backed up yet. If you forget it, you may lose access to your dashboard.
ja_JP: カスタム login パスはまだバックアップされていません。忘れるとダッシュボードにアクセスできなくなる可能性があります。

en: Your database is using the default <strong>wp_</strong> table prefix. Automated SQL injection attacks commonly target this default prefix. Using a custom prefix adds an additional barrier against mass-targeted attacks that assume standard WordPress table names.
ja_JP: データベースがデフォルトの<strong>wp_</strong>テーブルプレフィックスを使用しています。カスタムプレフィックスにより、自動化された攻撃に対する追加の防御層が追加されます。

en: Your database password is empty or too simple. Even though most servers restrict database access to localhost, a weak password provides no defense if that restriction is ever bypassed or misconfigured.
ja_JP: データベースパスワードが空または単純すぎます。localhostによる制限が回避された場合、弱いパスワードでは防御できません。

en: Your login URL is changed by another plugin or theme in %s. To activate this option, disable the custom login in the other plugin or deactivate it.
ja_JP: ログインURLが別のプラグインまたはテーマによって%sに変更されています。このオプションを有効にするには、他のプラグインのカスタムログインを無効にしてください。

en: Your login URL is: %s
ja_JP: ログインURLは: %s

en: Your login URL will be: %1$s In case you can't log in, use the safe URL: %2$s
ja_JP: ログインURLは: %1$s ログインできない場合は、セーフURLを使用してください: %2$s

en: Your login confirmation code is: %s
    
    This code is valid for a limited time and can be used only once.
    
    If you did not attempt to log in, please ignore this email.
ja_JP: ログイン確認コードは: %s
    
     このコードは有効期限があり、1回のみ使用できます。
    
    ログインを試みていない場合は、このメールを無視してください。

en: Your security keys have not been regenerated in a long time. Regularly rotating security keys invalidates all existing sessions and forces re-authentication, limiting the window of exposure if credentials are compromised.
ja_JP: セキュリティキーが長期間再生成されていません。定期的なローテーションにより、既存のセッションが無効化され、認証情報が侵害された場合の露出を制限できます。

en: Your server is broadcasting its PHP version in HTTP response headers. This information helps attackers identify which PHP vulnerabilities may apply to your server.
ja_JP: サーバーがHTTPレスポンスヘッダーでPHPバージョンを公開しています。

en: Your server is running an outdated version of MySQL. Unsupported MySQL versions contain known security vulnerabilities and may cause performance issues. <br /><br />Your website requires minimum <strong>MySQL %1$s or MariaDB %2$s</strong>.
ja_JP: サーバーが古いバージョンのMySQLを使用しています。<br /><br />最低限<strong>MySQL %1$s または MariaDB %2$s</strong>が必要です。

en: Your server is running an outdated version of PHP. Older PHP versions no longer receive security patches, leaving your site exposed to known vulnerabilities and reducing overall performance. <br /><br />Your website requires <strong>PHP %1$s</strong> or higher.
ja_JP: サーバーが古いバージョンのPHPを使用しています。<br /><br />ウェブサイトには<strong>PHP %1$s</strong>以上が必要です。

en: Your site is currently logging security threats, but advanced firewall filtering is not fully enabled. %1$s Activate 7G or 8G Firewall %2$s to automatically block malicious patterns before they reach WordPress.
ja_JP: サイトはセキュリティ脅威を記録していますが、高度なファイアウォールフィルタリングが完全に有効ではありません。%1$s7Gまたは8Gファイアウォールを有効化%2$s して悪意のあるパターンを自動的にブロックしてください。

en: Your site is still using the default WordPress tagline "Just another WordPress site". This is a well-known WordPress fingerprint that makes it easy for bots and scanners to confirm your CMS. It also appears unprofessional to visitors.
ja_JP: サイトがデフォルトのWordPressタグライン「Just another WordPress site」を使用しています。これはWordPressであることを示すフィンガープリントです。

en: Your website security %1$sis extremely weak%2$s.
ja_JP: あなたのサイトのセキュリティは %1$s非常に弱い%2$s 状態です。

en: Your website security %1$sis getting better%2$s.
ja_JP: あなたのサイトのセキュリティは %1$s改善しています%2$s。

en: Your website security %1$sis still weak%2$s.
ja_JP: あなたのサイトのセキュリティは %1$sまだ弱い%2$s 状態です。

en: Your website security %1$sis very weak%2$s.
ja_JP: あなたのサイトのセキュリティは %1$sとても弱い%2$s 状態です。

en: Your wp-config.php file is publicly accessible. This file contains your database credentials, security keys, and other critical configuration details. If an attacker can read this file, they can gain full control of your database and website.
ja_JP: wp-config.phpファイルが公開されています。このファイルにはデータベース認証情報とセキュリティキーが含まれており、攻撃者に読まれるとデータベースとウェブサイトを完全に制御される可能性があります。

en: Zambia
ja_JP: ザンビア

en: Zimbabwe
ja_JP: ジンバブエ

en: activate feature
ja_JP: 機能を有効化

en: after first access
ja_JP: 最初のアクセス後

en: already active
ja_JP: 既にアクティブ

en: dark
ja_JP: ダーク

en: default
ja_JP: デフォルト

en: display_errors PHP directive
ja_JP: PHPディレクティブ display_errors

en: e.g.
ja_JP: 例:

en: e.g. %s
ja_JP: 例: %s

en: e.g. /logout or
ja_JP: 例: /logout または

en: e.g. /post-type/ will block all path starting with /post-type/
ja_JP: 例: /post-type/ は /post-type/ から始まるすべてのパスをブロックします

en: e.g. adm, back
ja_JP: 例: adm, back

en: e.g. ajax, json
ja_JP: 例: ajax, json

en: e.g. aspect, templates, styles
ja_JP: 例: aspect, templates, styles

en: e.g. comments, discussion
ja_JP: 例: comments, discussion

en: e.g. core, inc, include
ja_JP: 例: core, inc, include

en: e.g. images, files
ja_JP: 例: images, files

en: e.g. json, api, call
ja_JP: 例: json, api, call

en: e.g. lib, library
ja_JP: 例: lib, library

en: e.g. login or signin
ja_JP: 例: login または signin

en: e.g. logout or disconnect
ja_JP: 例: logout または disconnect

en: e.g. lostpass or forgotpass
ja_JP: 例: lostpass または forgotpass

en: e.g. modules
ja_JP: 例: modules

en: e.g. multisite activation link
ja_JP: 例: マルチサイト有効化リンク

en: e.g. newuser or register
ja_JP: 例: newuser または register

en: e.g. profile, usr, writer
ja_JP: 例: profile, usr, writer

en: event
ja_JP: イベント

en: events
ja_JP: イベント

en: firewall stopped this request to protect the website from suspicious behavior.
ja_JP: ファイアウォールが不審な動作からウェブサイトを保護するためにこのリクエストを停止しました。

en: from
ja_JP: 変更前

en: help
ja_JP: ヘルプ

en: ignore alert
ja_JP: アラートを無視

en: install.php & upgrade.php are accessible
ja_JP: install.php と upgrade.php にアクセス可能です

en: light
ja_JP: ライト

en: more details
ja_JP: 詳細

en: not recommended
ja_JP: 非推奨

en: only %1$d chars
ja_JP: %1$d文字のみ

en: or
ja_JP: または

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
ja_JP: %1$s / %2$s

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
ja_JP: 一致しません

[ctx: password strength]
en: Medium
ja_JP: 中程度

[ctx: password strength]
en: Password strength unknown
ja_JP: パスワード強度不明

[ctx: password strength]
en: Strong
ja_JP: 強い

[ctx: password strength]
en: Very weak
ja_JP: 非常に弱い

[ctx: password strength]
en: Weak
ja_JP: 弱い

en: plugin
ja_JP: プラグイン

en: reCAPTCHA Test
ja_JP: reCAPTCHAテスト

en: reCAPTCHA V2 Test
ja_JP: reCAPTCHA V2テスト

en: reCAPTCHA V3 Test
ja_JP: reCAPTCHA V3テスト

en: reCaptcha Language
ja_JP: reCaptcha言語

en: reCaptcha Theme
ja_JP: reCaptchaテーマ

en: readme.html file is accessible
ja_JP: readme.htmlファイルにアクセス可能です

en: recommended
ja_JP: 推奨

en: redirects
ja_JP: リダイレクト

en: see feature
ja_JP: 機能を確認

[ctx: site]
en: &larr; Go to %s
ja_JP: &larr; %s へ移動

en: start feature setup
ja_JP: 機能のセットアップを開始

en: threat
ja_JP: 脅威

en: threats
ja_JP: 脅威

en: to
ja_JP: 変更後

en: too simple
ja_JP: 単純すぎます

en: within
ja_JP: 以内

en: wp-config.php & wp-config-sample.php are accessible
ja_JP: wp-config.php と wp-config-sample.php にアクセス可能です
