WP Ghost - en to it_IT translation catalogue (1439 entries)

en: %1$d days
it_IT: %1$d giorni

en: %1$s Good News! %2$s You can now update the plugin name from %3$s Hide My WP Ghost %4$s to %5$s WP Ghost %6$s on your website! %7$s
it_IT: %1$s Buone notizie! %2$s Ora puoi aggiornare il nome del plugin da %3$s Hide My WP Ghost %4$s a %5$s WP Ghost %6$s sul tuo sito web! %7$s

en: %1$s Important! %2$s Enable this option only if it is already activated in the %3$s Google reCAPTCHA Key %4$s settings.
it_IT: %1$s Importante! %2$s Abilita questa opzione solo se è già attivata nelle impostazioni %3$s Google reCAPTCHA Key %4$s.

en: %1$s days since last update
it_IT: %1$s giorni dall'ultimo aggiornamento

en: %1$s directory is browsable
it_IT: La directory %1$s è navigabile

en: %1$s does not work without mode_rewrite. Please activate the rewrite module in Apache. %2$sMore details%3$s
it_IT: %1$s non funziona senza mode_rewrite. Attiva il modulo di riscrittura in Apache. %2$sDettagli%3$s

en: %1$s is visible in source code
it_IT: %1$s è visibile nel codice sorgente

en: %1$s path is accessible
it_IT: Il percorso %1$s è accessibile

en: %1$s plugin(s) are outdated: %2$s
it_IT: %1$s plugin sono obsoleti: %2$s

en: %1$s plugin(s) have NOT been updated by their developers in the past 12 months: %2$s
it_IT: %1$s plugin NON sono stati aggiornati dai loro sviluppatori negli ultimi 12 mesi: %2$s

en: %1$s protects your website from most SQL injections, but using a custom database prefix adds an extra layer of defense. %2$sLearn how to change it%3$s
it_IT: %1$s protegge il tuo sito dalla maggior parte delle iniezioni SQL, ma un prefisso database personalizzato aggiunge un ulteriore livello di difesa. %2$sScopri come cambiarlo%3$s

en: %1$s rules are not saved in the config file and this may affect the website loading speed.
it_IT: Le regole di %1$s non sono salvate nel file di configurazione e ciò potrebbe influire sulla velocità di caricamento del sito web.

en: %1$s theme(s) are outdated: %2$s
it_IT: %1$s temi sono obsoleti: %2$s

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v2.
it_IT: %1$sClicca qui%2$s per creare o visualizzare le chiavi per Google reCAPTCHA v2.

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v3.
it_IT: %1$sClicca qui%2$s per creare o visualizzare le chiavi per Google reCAPTCHA v3.

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA.
it_IT: %1$sClicca qui%2$s per creare o visualizzare le chiavi per Google reCAPTCHA.

en: %1$sIncorrect ReCaptcha%2$s. Please try again.
it_IT: %1$sReCaptcha errato%2$s. Riprova.

en: %1$sRemove the login path%2$s from any theme menus, widgets, or page content that expose it in the frontend.
it_IT: %1$sRimuovi il percorso di login%2$s da qualsiasi menu del tema, widget o contenuto di pagina che lo espone nel frontend.

en: %1$sUnlock advanced protection with Premium >%2$s
it_IT: %1$sSblocca la protezione avanzata con Premium >%2$s

en: %1$sYou failed to correctly answer the math problem.%2$s Please try again.
it_IT: %1$sNon hai risposto correttamente al problema matematico.%2$s Riprova.

en: %d day ago | %d days ago
it_IT[0]: %d giorno fa
it_IT[1]: %d giorni fa

en: %d day remaining | %d days remaining
it_IT[0]: %d giorno rimanente
it_IT[1]: %d giorni rimanenti

en: %d hour ago | %d hours ago
it_IT[0]: %d ora fa
it_IT[1]: %d ore fa

en: %d hour remaining | %d hours remaining
it_IT[0]: %d ora rimanente
it_IT[1]: %d ore rimanenti

en: %d minute ago | %d minutes ago
it_IT[0]: %d minuto fa
it_IT[1]: %d minuti fa

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
it_IT[0]: %d minuto rimanente
it_IT[1]: %d minuti rimanenti

en: %d month ago | %d months ago
it_IT[0]: %d mese fa
it_IT[1]: %d mesi fa

en: %d second ago | %d seconds ago
it_IT[0]: %d secondo fa
it_IT[1]: %d secondi fa

en: %d second remaining | %d seconds remaining
it_IT[0]: %d secondo rimanente
it_IT[1]: %d secondi rimanenti

en: %d year ago | %d years ago
it_IT[0]: %d anno fa
it_IT[1]: %d anni fa

en: %s don't have the correct permission.
it_IT: %s non ha il permesso corretto.

en: %s item | %s items
it_IT[0]: %s elemento
it_IT[1]: %s elementi

en: (* the plugin has no extra cost, gets installed / activated automatically inside WP when you click the button, and uses the same account)
it_IT: (* il plugin non ha costi aggiuntivi, viene installato/attivato automaticamente in WP quando clicchi il pulsante e usa lo stesso account)

en: (multiple options are available)
it_IT: (sono disponibili più opzioni)

en: (useful when the theme is adding wrong admin redirects or infinite redirects)
it_IT: (utile quando il tema aggiunge reindirizzamenti admin errati o reindirizzamenti infiniti)

en: (works only with the custom admin-ajax path to avoid infinite loops)
it_IT: (funziona solo con il percorso admin-ajax personalizzato per evitare loop infiniti)

en: 1 day
it_IT: 1 giorno

en: 1 hour
it_IT: 1 ora

en: 1 minute
it_IT: 1 minuto

en: 1 month
it_IT: 1 mese

en: 1 week
it_IT: 1 settimana

en: 1. Layout Presets
it_IT: 1. Preimpostazioni layout

en: 10 Million+ Monthly Brute-Force Attempts Blocked
it_IT: Oltre 10 milioni di tentativi mensili di brute force bloccati

en: 100 Million+ Monthly Security Threats Prevented
it_IT: Oltre 100 milioni di minacce alla sicurezza prevenute ogni mese

en: 15 minutes
it_IT: 15 minuti

en: 2. Color Presets
it_IT: 2. Preimpostazioni colori

en: 2FA Backup Codes for %1$s
it_IT: Codici di backup 2FA per %1$s

en: 2FA Code
it_IT: Codice 2FA

en: 2FA Code (Authenticator App)
it_IT: Codice 2FA (app autenticatore)

en: 2FA Codes: You are out of backup codes and need <a href="%1$s">new codes!</a>
it_IT: Codici 2FA: Hai esaurito i codici di backup e hai bisogno di <a href="%1$s">nuovi codici!</a>

en: 2FA Login
it_IT: Login 2FA

en: 2FA Logins
it_IT: Accessi 2FA

en: 2FA Settings
it_IT: Impostazioni 2FA

en: 2FA Setup
it_IT: Configurazione 2FA

en: 30 minutes
it_IT: 30 minuti

en: 403 HTML Error
it_IT: Errore HTML 403

en: 404 HTML Error
it_IT: Errore HTML 404

en: 404 page
it_IT: Pagina 404

en: 7G Firewall
it_IT: Firewall 7G

en: 7G/8G Firewall Not Loaded
it_IT: Firewall 7G/8G non caricato

en: 8G Firewall
it_IT: Firewall 8G

en: A newer version of WordPress is available. Each release includes security patches and bug fixes that protect your site against newly discovered threats. <br /><br />Always update to the %1$slatest stable version%2$s as soon as it becomes available. You will see an update notice in your WordPress dashboard when a new version is ready.
it_IT: È disponibile una versione più recente di WordPress. Ogni release include patch di sicurezza e correzioni di bug. <br /><br />Aggiorna sempre alla %1$sversione stabile più recente%2$s non appena disponibile.

en: A user already exists with that username.
it_IT: Esiste già un utente con quel nome utente.

en: A verification code has been sent to the email address associated with your account.
it_IT: Un codice di verifica è stato inviato all'indirizzo email associato al tuo account.

en: API Security
it_IT: Sicurezza API

en: API Settings
it_IT: Impostazioni API

en: Abandoned Plugins Detected
it_IT: Plugin abbandonati rilevati

en: According to %1$sGoogle latest stats%2$s, over %3$s 30k websites are hacked every day %4$s and %5$s over 30&#37; of them are made in WordPress %6$s. %7$s It's better to prevent an attack than to spend a lot of money and time to recover your data after an attack not to mention the situation when your clients' data are stolen.
it_IT: Secondo %1$sle ultime statistiche di Google%2$s, oltre %3$s 30.000 siti web vengono violati ogni giorno %4$s e %5$s oltre il 30&#37; di essi sono realizzati in WordPress %6$s. %7$s È meglio prevenire un attacco che spendere molti soldi e tempo per recuperare i tuoi dati dopo un attacco.

en: Action
it_IT: Azione

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Activate "Log Security Threats" to see suspicious requests detected on your website.
it_IT: Attiva "Registro minacce di sicurezza" per vedere le richieste sospette rilevate sul tuo sito web.

en: Activate "Must Use Plugin Loading" from "Plugin Loading Hook" to be able to connect to your dashboard directly from managewp.com. %1$s click here %2$s
it_IT: Attiva "Must Use Plugin Loading" da "Plugin Loading Hook" per poter connetterti alla tua bacheca direttamente da managewp.com. %1$s clicca qui %2$s

en: Activate 7G or 8G Firewall to block these threats
it_IT: Attiva Firewall 7G o 8G per bloccare queste minacce

en: Activate Brute Force Protection
it_IT: Attiva protezione Brute Force

en: Activate Free Protection
it_IT: Attiva la protezione gratuita

en: Activate Free WordPress Protection
it_IT: Attiva la protezione WordPress gratuita

en: Activate Log Security Threats
it_IT: Attiva registro minacce di sicurezza

en: Activate Log Users Events
it_IT: Attiva registro eventi utenti

en: Activate Magic Link Login on WooCommerce login forms.
it_IT: Attiva l'accesso con link magico sui moduli di login WooCommerce.

en: Activate Now
it_IT: Attiva ora

en: Activate Protection
it_IT: Attiva protezione

en: Activate Temporary Logins
it_IT: Attiva accessi temporanei

en: Activate TwoFactor Authentication
it_IT: Attiva autenticazione a due fattori

en: Activate the "Brute Force" option to see the user IP blocked report
it_IT: Attiva l'opzione "Brute Force" per vedere il report degli IP utente bloccati

en: Activate the "Log Users Events" option to see the user activity log for this website
it_IT: Attiva l'opzione "Registro eventi utenti" per vedere il registro delle attività degli utenti per questo sito web.

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce login forms.
it_IT: Attiva la protezione Brute Force sui moduli di login WooCommerce.

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce sign up forms.
it_IT: Attiva la protezione Brute Force sui moduli di registrazione WooCommerce.

en: Activate the Brute Force protection on lost password form.
it_IT: Attiva la protezione Brute Force sul modulo password dimenticata.

en: Activate the Brute Force protection on sign up form.
it_IT: Attiva la protezione Brute Force sul modulo di registrazione.

en: Activate the Brute Force protection on website comment form.
it_IT: Attiva la protezione Brute Force sul modulo commenti del sito web.

en: Activation Help
it_IT: Guida all'attivazione

en: Active
it_IT: Attivo

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add Content-Security-Policy header
it_IT: Aggiungi intestazione Content-Security-Policy

en: Add IP addresses that should always be blocked from accessing your website.
it_IT: Aggiungi gli indirizzi IP che dovranno sempre essere bloccati dall'accesso al tuo sito web.

en: Add New CDN URL
it_IT: Aggiungi nuovo URL CDN

en: Add New Temporary Login
it_IT: Aggiungi nuovo accesso temporaneo

en: Add New Temporary Login User
it_IT: Aggiungi nuovo utente con accesso temporaneo

en: Add New Text
it_IT: Aggiungi nuovo testo

en: Add New URL
it_IT: Aggiungi nuovo URL

en: Add Passkey
it_IT: Aggiungi passkey

en: Add Rewrites in WordPress Rules Section
it_IT: Aggiungi riscritture nella sezione regole WordPress

en: Add Security Header
it_IT: Aggiungi intestazione di sicurezza

en: Add Security Headers against XSS and Injection Attacks
it_IT: Aggiungi intestazioni di sicurezza contro attacchi XSS e iniezione

en: Add Strict-Transport-Security header
it_IT: Aggiungi intestazione Strict-Transport-Security

en: Add Two Factor Authentication
it_IT: Aggiungi autenticazione a due fattori

en: Add URL paths that should never be blocked by the firewall.
it_IT: Aggiungi percorsi URL che non dovranno mai essere bloccati dal firewall.

en: Add X-Content-Type-Options header
it_IT: Aggiungi intestazione X-Content-Type-Options

en: Add X-XSS-Protection header
it_IT: Aggiungi intestazione X-XSS-Protection

en: Add a hard-to-guess parameter (max 32 characters).
it_IT: Aggiungi un parametro difficile da indovinare (max 32 caratteri).

en: Add a list of URLs you want to replace with new ones.
it_IT: Aggiungi un elenco di URL che vuoi sostituire con nuovi.

en: Add a random static number to prevent frontend caching while the user is logged in.
it_IT: Aggiungi un numero statico casuale per prevenire il caching del frontend mentre l'utente è autenticato.

en: Add a second verification step via authenticator app, email code, or passkey (Face ID, Touch ID), so a stolen password alone can't unlock your site.
it_IT: Aggiungi un secondo passaggio di verifica tramite app autenticatore, codice email o passkey (Face ID, Touch ID), in modo che una password rubata da sola non possa sbloccare il tuo sito.

en: Add an extra layer of security to your online accounts by requiring both a password and a second verification method, such as a text message or app-generated code, to log in.
it_IT: Aggiungi un ulteriore livello di sicurezza ai tuoi account online richiedendo sia una password che un secondo metodo di verifica, come un messaggio di testo o un codice generato da un'app, per accedere.

en: Add common WordPress classes in text mapping
it_IT: Aggiungi classi WordPress comuni nella mappatura testo

en: Add firewall rules codes that can pass plugin security.
it_IT: Aggiungi codici di regole del firewall che possono superare la sicurezza del plugin.

en: Add paths that will be blocked for the selected countries.
it_IT: Aggiungi i percorsi che saranno bloccati per i paesi selezionati.

en: Add redirects for the logged users based on user roles.
it_IT: Aggiungi reindirizzamenti per gli utenti autenticati in base ai ruoli utente.

en: Add security headers to protect against XSS, clickjacking, and code injection attacks.
it_IT: Aggiungi intestazioni di sicurezza per proteggerti dagli attacchi XSS, clickjacking e iniezione di codice.

en: Add the CDN URLs you're using in the cache plugin.
it_IT: Aggiungi gli URL CDN che stai usando nel plugin di cache.

en: Add the following to wp-config.php to disable the file editor: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>
it_IT: Aggiungi quanto segue in wp-config.php per disabilitare l'editor di file: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>

en: Add the following to wp-config.php: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>
it_IT: Aggiungi quanto segue in wp-config.php: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>

en: Admin Path
it_IT: Percorso admin

en: Admin Security
it_IT: Sicurezza Admin

en: Admin Username
it_IT: Nome utente amministratore

en: Advanced
it_IT: Avanzato

en: Advanced Pack
it_IT: Pacchetto avanzato

en: Advanced Settings
it_IT: Impostazioni avanzate

en: After adding the classes, verify the frontend to ensure that your theme is not affected.
it_IT: Dopo aver aggiunto le classi, verifica il frontend per assicurarti che il tuo tema non sia influenzato.

en: After, click %1$sSave%2$s to apply the changes.
it_IT: Poi, clicca %1$sSalva%2$s per applicare le modifiche.

en: Ajax Security
it_IT: Sicurezza Ajax

en: Ajax URL
it_IT: URL Ajax

en: Aland Islands
it_IT: Isole Åland

en: Alert Emails Sent (7d)
it_IT: Email di avviso inviate (7 giorni)

en: All files have the correct permissions.
it_IT: Tutti i file hanno i permessi corretti.

en: All plugins are compatible
it_IT: Tutti i plugin sono compatibili

en: All plugins are up to date
it_IT: Tutti i plugin sono aggiornati

en: All plugins have been updated by their developers in the past 12 months
it_IT: Tutti i plugin sono stati aggiornati dai loro sviluppatori negli ultimi 12 mesi

en: Allow access to hidden paths only
it_IT: Consenti accesso solo ai percorsi nascosti

en: Allow passwordless login using a secure link sent by email, reducing the risk of stolen credentials.
it_IT: Consenti il login senza password tramite un link sicuro inviato via email, riducendo il rischio di furto di credenziali.

en: Almost there...
it_IT: Quasi pronto...

en: American Samoa
it_IT: Samoa Americane

en: An administrator account is using the default username 'admin' or 'administrator'. These are the first usernames attackers try during brute force attacks. Since the username is half of the login credentials, using a predictable one significantly reduces the effort needed to compromise your site.
it_IT: Un account amministratore utilizza il nome utente predefinito 'admin' o 'administrator'. Questi sono i primi nomi utente che gli aggressori provano durante gli attacchi brute force.

en: Analyzing recent threats and building the map...
it_IT: Analisi delle minacce recenti e costruzione della mappa...

en: Antarctica
it_IT: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it_IT: Antigua e Barbuda

en: Anyone can register
it_IT: Chiunque può registrarsi

en: Api Key
it_IT: Chiave API

en: Api key from %1$s Google API Console %2$s.
it_IT: Chiave API da %1$s Google API Console %2$s.

en: Apply blur on the login background.
it_IT: Applica la sfocatura allo sfondo di login.

en: Arabic
it_IT: Arabo

en: Are you sure you want to ignore this task in the future?
it_IT: Sei sicuro di voler ignorare questa attività in futuro?

en: Are you sure you want to reset the settings to their initial values?
it_IT: Sei sicuro di voler ripristinare le impostazioni ai valori iniziali?

en: Ask your host to check outbound blocks and whitelist IP %1$s 116.203.193.175 %2$s for remote access! %3$s Read More %4$s
it_IT: Chiedi al tuo provider di verificare i blocchi in uscita e aggiungere l'IP %1$s 116.203.193.175 %2$s alla lista bianca per l'accesso remoto! %3$s Leggi di più %4$s

en: Attention! Some URLs passed through the config file rules and were loaded through WordPress rewrite which may slow down your website. %1$s Please follow this tutorial to fix the issue: %2$s
it_IT: Attenzione! Alcuni URL hanno superato le regole del file di configurazione e sono stati caricati tramite la riscrittura WordPress. %1$s Segui questo tutorial per risolvere il problema: %2$s

en: Authenticate
it_IT: Autenticati

en: Authentication Code:
it_IT: Codice di autenticazione:

en: Authentication events (logins, failed logins, password-related actions).
it_IT: Eventi di autenticazione (accessi, accessi falliti, azioni relative alla password).

en: Author Path
it_IT: Percorso autore

en: Author URL Enumeration via ID
it_IT: Enumerazione autori tramite URL con ID

en: Auto Detect
it_IT: Rilevamento automatico

en: Autodetect
it_IT: Rilevamento automatico

en: Automate IP Blocking
it_IT: Blocco IP automatico

en: Automated IP Blocking Not Active
it_IT: Blocco IP automatico non attivo

en: Automated IP Blocking is not currently active. Without this protection, repeated suspicious requests from the same IP — such as brute force probes, scanner sweeps, and exploit attempts — are not blocked automatically. This increases server load and leaves your site exposed to sustained attacks that cannot be addressed fast enough manually.
it_IT: Il blocco IP automatico non è attualmente attivo. Le richieste sospette ripetute dallo stesso IP non vengono bloccate automaticamente, aumentando il carico del server.

en: Automatically block IP addresses that trigger repeated security threats.
it_IT: Blocca automaticamente gli indirizzi IP che scatenano minacce di sicurezza ripetute.

en: Automatically block IPs that trigger repeated attacks, stopping threats without manual intervention.
it_IT: Blocca automaticamente gli IP che scatenano attacchi ripetuti, fermando le minacce senza intervento manuale.

en: Automatically redirect the logged in users to the admin dashboard.
it_IT: Reindirizza automaticamente gli utenti autenticati alla bacheca di amministrazione.

en: Azerbaijan
it_IT: Azerbaigian

en: Back
it_IT: Indietro

en: Backend under SSL
it_IT: Backend sotto SSL

en: Background Blur
it_IT: Sfocatura sfondo

en: Background Image
it_IT: Immagine di sfondo

en: Background Overlay
it_IT: Sovrapposizione sfondo

en: Background color of the login form box.
it_IT: Colore di sfondo del riquadro del modulo di login.

en: Background color of the login page.
it_IT: Colore di sfondo della pagina di login.

en: Background color of the submit button.
it_IT: Colore di sfondo del pulsante di invio.

en: Background preview
it_IT: Anteprima sfondo

en: Backup Codes
it_IT: Codici di backup

en: Backup Settings
it_IT: Impostazioni backup

en: Backup/Restore
it_IT: Backup/Ripristino

en: Backup/Restore Settings
it_IT: Impostazioni backup/ripristino

en: Bahrain
it_IT: Bahrein

en: Be sure to include only internal URLs, and use relative paths whenever possible.
it_IT: Assicurati di includere solo URL interni e usa percorsi relativi quando possibile.

en: Belarus
it_IT: Bielorussia

en: Belgium
it_IT: Belgio

en: Bitnami detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with AWS hosting%2$s
it_IT: Bitnami rilevato. %1$sLeggi come rendere il plugin compatibile con l'hosting AWS%2$s

en: Blacklist
it_IT: Lista nera

en: Blacklist IP
it_IT: IP in lista nera

en: Blacklist IPs
it_IT: IP in lista nera

en: Blank Screen On Debugging
it_IT: Schermo vuoto durante il debug

en: Block AI Crawler Bots
it_IT: Blocca i bot crawler AI

en: Block AI training and scraping bots at the firewall level and add them to robots.txt automatically.
it_IT: Blocca i bot di addestramento e scraping AI a livello di firewall e aggiungili automaticamente a robots.txt.

en: Block Countries
it_IT: Blocca paesi

en: Block Countries &rsaquo;
it_IT: Blocca paesi &rsaquo;

en: Block Hostnames
it_IT: Blocca hostname

en: Block Referrer
it_IT: Blocca referente

en: Block Specific Paths
it_IT: Blocca percorsi specifici

en: Block Theme Detectors Crawlers
it_IT: Blocca rilevatori di temi

en: Block User-Agents
it_IT: Blocca User-Agent

en: Block access to sensitive files (wp-config.php, readme, install files) that attackers use to gather information about your site.
it_IT: Blocca l'accesso ai file sensibili (wp-config.php, readme, file di installazione) che gli aggressori usano per raccogliere informazioni sul tuo sito.

en: Block copy, paste, and drag actions to make it harder for visitors to scrape your content.
it_IT: Blocca le azioni di copia, incolla e trascinamento per rendere più difficile agli visitatori il prelievo dei tuoi contenuti.

en: Block known Users-Agents from popular Theme Detectors.
it_IT: Blocca gli user-agent noti dai popolari rilevatori di temi.

en: Block malicious requests, SQL injections, and exploit attempts before they reach your website.
it_IT: Blocca le richieste dannose, le iniezioni SQL e i tentativi di exploit prima che raggiungano il tuo sito web.

en: Block traffic from high-risk countries to reduce hacking attempts, spam, and unwanted access.
it_IT: Blocca il traffico dai paesi ad alto rischio per ridurre i tentativi di hacking, spam e accessi indesiderati.

en: Blocked
it_IT: Bloccato

en: Blocked IPs
it_IT: IP bloccati

en: Blocked IPs Report
it_IT: Report IP bloccati

en: Blocked by
it_IT: Bloccato da

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
it_IT: Bonaire, Sint Eustatius e Saba

en: Bosnia and Herzegovina
it_IT: Bosnia ed Erzegovina

en: Bouvet Island
it_IT: Isola Bouvet

en: Brazil
it_IT: Brasile

en: British English
it_IT: Inglese britannico

en: British Indian Ocean Territory
it_IT: Territorio Britannico dell'Oceano Indiano

en: Brute Force IPs Blocked (7d)
it_IT: IP brute force bloccati (7 giorni)

en: Brute Force Login Protection
it_IT: Protezione Brute Force al login

en: Brute Force Protection
it_IT: Protezione Brute Force

en: Built-in Plugin Translations
it_IT: Traduzioni integrate del plugin

en: Bulgarian
it_IT: Bulgaro

en: BulletProof plugin! Make sure you save the settings in %1$s after activating Root Folder BulletProof Mode in BulletProof plugin.
it_IT: Plugin BulletProof! Assicurati di salvare le impostazioni in %1$s dopo aver attivato Root Folder BulletProof Mode nel plugin BulletProof.

en: Button Color
it_IT: Colore pulsante

en: By activating, you agree to our %1$s Terms of Use %2$s and %3$sPrivacy Policy%4$s
it_IT: Attivando, accetti i nostri %1$s Termini di utilizzo %2$s e la %3$sPrivacy Policy%4$s

en: CDN Enabled detected. Please include %1$s and %2$s paths in CDN Enabler Settings
it_IT: CDN abilitato rilevato. Includi i percorsi %1$s e %2$s nelle impostazioni CDN Enabler

en: CDN Enabler detected! Learn how to configure it with %1$s %2$sClick here%3$s
it_IT: CDN Enabler rilevato! Scopri come configurarlo con %1$s %2$sClicca qui%3$s

en: CDN Mapping
it_IT: Mappatura CDN

en: CDN URL Mapping
it_IT: Mappatura URL CDN

en: CONNECTION ERROR! Make sure your website can access: %s
it_IT: ERRORE DI CONNESSIONE! Assicurati che il tuo sito web possa accedere a: %s

en: Cache CSS, JS and Images to increase the frontend loading speed.
it_IT: Metti in cache CSS, JS e immagini per aumentare la velocità di caricamento del frontend.

en: Cambodia
it_IT: Cambogia

en: Cameroon
it_IT: Camerun

en: Can't download the plugin.
it_IT: Impossibile scaricare il plugin.

en: Canadian French
it_IT: Francese canadese

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cancel the login hooks from other plugins and themes to prevent unwanted login redirects.
it_IT: Annulla gli hook di login da altri plugin e temi per prevenire reindirizzamenti di login indesiderati.

en: Cape Verde
it_IT: Capo Verde

en: Catalan Valencian
it_IT: Catalano

en: Cayman Islands
it_IT: Isole Cayman

en: Central African Republic
it_IT: Repubblica Centrafricana

en: Chad
it_IT: Ciad

en: Change
it_IT: Cambia

en: Change Options
it_IT: Cambia opzioni

en: Change Paths
it_IT: Cambia percorsi

en: Change Paths Now
it_IT: Cambia percorsi ora

en: Change Paths for Logged Users
it_IT: Cambia percorsi per gli utenti autenticati

en: Change Paths in Ajax Calls
it_IT: Cambia percorsi nelle chiamate Ajax

en: Change Paths in Cached Files
it_IT: Cambia percorsi nei file cache

en: Change Paths in RSS feed
it_IT: Cambia percorsi nel feed RSS

en: Change Paths in Sitemaps XML
it_IT: Cambia percorsi nelle Sitemap XML

en: Change Relative URLs to Absolute URLs
it_IT: Cambia URL relativi in URL assoluti

en: Change WordPress paths while you're logged in.
it_IT: Cambia i percorsi WordPress mentre sei autenticato.

en: Change default paths from %1$s%2$s > Change Paths > WP Core Security%3$s
it_IT: Cambia i percorsi predefiniti da %1$s%2$s > Cambia percorsi > Sicurezza WP Core%3$s

en: Change the WordPress common paths in the cached files.
it_IT: Cambia i percorsi comuni WordPress nei file cache.

en: Change the default ajax path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide wp-admin from ajax URL%3$s. %4$sAlso verify that no installed plugins reference the admin path in frontend output.%5$s
it_IT: Cambia il percorso ajax e attiva %1$s%2$s > Cambia percorsi > Nascondi wp-admin dall'URL Ajax%3$s. %4$sVerifica che nessun plugin esponga il percorso admin nel frontend.%5$s

en: Change the default path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Paths%3$s
it_IT: Cambia il percorso predefinito e attiva %1$s%2$s > Cambia percorsi > Nascondi percorsi comuni WordPress%3$s

en: Change the signup path from %1$s%2$s > Change Paths > Custom Register URL %3$s then activate Brute Force on Sign up from %4$s%5$s > Brute Force > Settings %6$s or uncheck the option %7$s > %8$s > %9$s
it_IT: Cambia il percorso di registrazione da %1$s%2$s > Cambia percorsi > URL registro personalizzato %3$s, poi attiva Brute Force alla registrazione da %4$s%5$s > Brute Force > Impostazioni %6$s o deseleziona %7$s > %8$s > %9$s

en: Change the text in all CSS and JS files, including those in cached files generated by cache plugins.
it_IT: Cambia il testo in tutti i file CSS e JS, inclusi quelli nei file cache generati dai plugin di cache.

en: Change the user 'admin' or 'administrator' with another name to improve security.
it_IT: Cambia l'utente 'admin' o 'administrator' con un altro nome per migliorare la sicurezza.

en: Change the wp-config.php file permission to Read-Only using File Manager.
it_IT: Cambia il permesso del file wp-config.php in Sola lettura usando File Manager.

en: Changing the predefined security headers may affect the website functionality. Make sure you know what you are doing when modifying these values.
it_IT: La modifica delle intestazioni di sicurezza predefinite potrebbe influire sulla funzionalità del sito web.

en: Check Frontend Paths
it_IT: Controlla percorsi frontend

en: Check Website Security Online
it_IT: Controlla la sicurezza del sito web online

en: Check Your Website
it_IT: Controlla il tuo sito web

en: Check if the website paths are working correctly.
it_IT: Controlla se i percorsi del sito web funzionano correttamente.

en: Check if your website is secured with the current settings.
it_IT: Controlla se il tuo sito web è protetto con le impostazioni attuali.

en: Check the %1$s RSS feed %2$s and make sure the image paths are changed.
it_IT: Controlla il %1$s feed RSS %2$s e assicurati che i percorsi delle immagini siano stati modificati.

en: Check the %1$s Sitemap XML %2$s and make sure the image paths are changed.
it_IT: Controlla il %1$s Sitemap XML %2$s e assicurati che i percorsi delle immagini siano stati modificati.

en: Check the website loading speed with %1$sPingdom Tool%2$s
it_IT: Controlla la velocità di caricamento del sito web con %1$sPingdom Tool%2$s

en: Chile
it_IT: Cile

en: China
it_IT: Cina

en: Choose a layout first, then choose the colors.
it_IT: Scegli prima un layout, poi scegli i colori.

en: Choose how the plugin should behave for whitelisted IP addresses and paths.
it_IT: Scegli come il plugin deve comportarsi per gli indirizzi IP e i percorsi nella lista bianca.

en: Choose the countries where access to the website should be restricted.
it_IT: Scegli i paesi in cui l'accesso al sito web dovrebbe essere limitato.

en: Choose the login page structure.
it_IT: Scegli la struttura della pagina di login.

en: Choose the type of server you are using to get the most suitable configuration for your server.
it_IT: Scegli il tipo di server che stai usando per ottenere la configurazione più adatta al tuo server.

en: Christmas Island
it_IT: Isola Christmas

en: Clean Login Page
it_IT: Pagina di login pulita

en: Clean up robots.txt so it doesn't accidentally reveal WordPress paths like /wp-admin or /wp-content to scanners.
it_IT: Pulisci il robots.txt in modo che non riveli accidentalmente percorsi di WordPress come /wp-admin o /wp-content agli scanner.

en: Clear
it_IT: Cancella

en: Click %1$sContinue%2$s to set the predefined paths.
it_IT: Clicca %1$sContinua%2$s per impostare i percorsi predefiniti.

en: Click Backup and the download will start automatically. You can use the Backup for all your websites.
it_IT: Clicca Backup e il download inizierà automaticamente. Puoi usare il backup per tutti i tuoi siti web.

en: Click on the icon of the app that you are using for a detailed guide on how to set it up.
it_IT: Clicca sull'icona dell'app che stai usando per una guida dettagliata su come configurarla.

en: Click to retry the download
it_IT: Clicca per riprovare il download

en: Click to run the process to change the paths in the cache files.
it_IT: Clicca per eseguire il processo di modifica dei percorsi nei file cache.

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close Error
it_IT: Chiudi errore

en: Cloud Panel detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Cloud Panel hosting%2$s
it_IT: Cloud Panel rilevato. %1$sLeggi come rendere il plugin compatibile con l'hosting Cloud Panel%2$s

en: Cocos (Keeling) Islands
it_IT: Isole Cocos (Keeling)

en: Code Setup
it_IT: Configurazione codice

en: Color of labels and text on the login page.
it_IT: Colore delle etichette e del testo nella pagina di login.

en: Color of link text on the login page.
it_IT: Colore del testo dei link nella pagina di login.

en: Comment Form Protection
it_IT: Protezione modulo commenti

en: Comments Path
it_IT: Percorso commenti

en: Comoros
it_IT: Comore

en: Compatibility
it_IT: Compatibilità

en: Compatibility Settings
it_IT: Impostazioni di compatibilità

en: Compatibility with Manage WP plugin
it_IT: Compatibilità con il plugin Manage WP

en: Compatibility with Token Based Login plugins
it_IT: Compatibilità con plugin di accesso basati su token

en: Compatible with All In One WP Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, Brute Force protection.
it_IT: Compatibile con il plugin All In One WP Security. Usali insieme per scansione virus, firewall e protezione brute force.

en: Compatible with JCH Optimize Cache plugin. Works with all the options to optimize for CSS and JS.
it_IT: Compatibile con il plugin JCH Optimize Cache. Funziona con tutte le opzioni di ottimizzazione per CSS e JS.

en: Compatible with Solid Security plugin. Use them together for Site Scanner, File Change Detection, Brute Force Protection.
it_IT: Compatibile con il plugin Solid Security. Usali insieme per la scansione del sito, il rilevamento delle modifiche ai file e la protezione brute force.

en: Compatible with Sucuri Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, File Integrity Monitoring.
it_IT: Compatibile con il plugin Sucuri Security. Usali insieme per scansione virus, firewall e monitoraggio dell'integrità dei file.

en: Compatible with Wordfence Security plugin. Use them together for Malware Scan, Firewall, Brute Force protection.
it_IT: Compatibile con il plugin Wordfence Security. Usali insieme per scansione malware, firewall e protezione brute force.

en: Complete Fix
it_IT: Correzione completa

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file the following lines: %2$s
it_IT: Il file di configurazione non è scrivibile. Crea il file se non esiste o copia nel file %1$s le seguenti righe: %2$s

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file with the following lines: %2$s
it_IT: Il file di configurazione non è scrivibile. Crea il file se non esiste o copia nel file %1$s con le seguenti righe: %2$s

en: Config file is not writable. You have to added it manually at the beginning of the %1$s file: %2$s
it_IT: Il file di configurazione non è scrivibile. Devi aggiungerlo manualmente all'inizio del file %1$s: %2$s

en: Congo, The Democratic Republic of the
it_IT: Repubblica Democratica del Congo

en: Congratulations! You completed all the security tasks.
it_IT: Congratulazioni! Hai completato tutte le attività di sicurezza.

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported MySQL version, or migrate to a host that offers current database releases.
it_IT: Contatta il tuo provider di hosting e richiedi un aggiornamento a una versione MySQL supportata.

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported PHP version, or migrate to a host that offers current PHP releases.
it_IT: Contatta il tuo provider di hosting e richiedi un aggiornamento a una versione PHP supportata.

en: Continue
it_IT: Continua

en: Convert links like /wp-content/* into %1$s/wp-content/*.
it_IT: Converti link come /wp-content/* in %1$s/wp-content/*.

en: Cook Islands
it_IT: Isole Cook

en: Copy Bulk Rules
it_IT: Copia regole in blocco

en: Copy Link
it_IT: Copia link

en: Copy the %1$sSAFE URL%2$s and use it to deactivate all custom paths if you can't log in.
it_IT: Copia il %1$sURL SICURO%2$s e usalo per disattivare tutti i percorsi personalizzati se non riesci ad accedere.

en: Copy/Paste is disabled!
it_IT: Copia/Incolla è disabilitato!

en: Core Contents Path
it_IT: Percorso wp-content

en: Core Includes Path
it_IT: Percorso wp-includes

en: Cote dIvoire
it_IT: Costa d'Avorio

en: Could not detect the user
it_IT: Impossibile rilevare l'utente

en: Could not fix it. You need to change it manually.
it_IT: Impossibile correggerlo. Devi modificarlo manualmente.

en: Could not found anything based on your search.
it_IT: Impossibile trovare nulla in base alla tua ricerca.

en: Could not load the map SVG.
it_IT: Impossibile caricare l'SVG della mappa.

en: Could not load threat map.
it_IT: Impossibile caricare la mappa delle minacce.

en: Could not login with this user.
it_IT: Impossibile accedere con questo utente.

en: Could not rename table %1$s. You may have to rename the table manually.
it_IT: Impossibile rinominare la tabella %1$s. Potrebbe essere necessario rinominarla manualmente.

en: Could not update prefix references in options table.
it_IT: Impossibile aggiornare i riferimenti al prefisso nella tabella delle opzioni.

en: Could not update prefix references in usermeta table.
it_IT: Impossibile aggiornare i riferimenti al prefisso nella tabella usermeta.

en: Country
it_IT: Paese

en: Country Blocking
it_IT: Blocco per paese

en: Covers GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider, and 30+ other known AI crawlers.
it_IT: Include GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider e oltre 30 altri crawler AI noti.

en: Create
it_IT: Crea

en: Create New Temporary Login
it_IT: Crea nuovo accesso temporaneo

en: Create a new administrator account with a unique username, transfer ownership of existing content, then delete the 'admin' or 'administrator' account.
it_IT: Crea un nuovo account amministratore con un nome utente univoco, trasferisci la proprietà dei contenuti, poi elimina l'account 'admin' o 'administrator'.

en: Create a temporary login URL with any user role to access the website dashboard without a username and password for a limited period of time.%sThis is useful when you need to give admin access to a developer for support or routine tasks.
it_IT: Crea un URL di accesso temporaneo con qualsiasi ruolo utente per accedere alla bacheca del sito web senza nome utente e password per un periodo di tempo limitato.%sQuesto è utile quando hai bisogno di dare accesso admin a uno sviluppatore per supporto o attività di routine.

en: Create secure, time-limited access links without sharing usernames or passwords for a limited period of time.
it_IT: Crea link di accesso sicuri e a tempo limitato senza condividere nomi utente o password.

en: Croatia
it_IT: Croazia

en: Croatian
it_IT: Croato

en: Curacao
it_IT: Curaçao

en: Current Page
it_IT: Pagina corrente

en: Custom Activation Path
it_IT: Percorso attivazione personalizzato

en: Custom Admin Path
it_IT: Percorso Admin personalizzato

en: Custom Cache Directory
it_IT: Directory cache personalizzata

en: Custom Login Path
it_IT: Percorso login personalizzato

en: Custom Logo
it_IT: Logo personalizzato

en: Custom Logout Path
it_IT: Percorso logout personalizzato

en: Custom Lost Password Path
it_IT: Percorso password dimenticata personalizzato

en: Custom Register Path
it_IT: Percorso registrazione personalizzato

en: Custom Safe URL Param
it_IT: Parametro URL sicuro personalizzato

en: Custom Theme Style Name
it_IT: Nome stile tema personalizzato

en: Custom admin-ajax Path
it_IT: Percorso admin-ajax personalizzato

en: Custom author Path
it_IT: Percorso autore personalizzato

en: Custom comment Path
it_IT: Percorso commenti personalizzato

en: Custom message to show to blocked users.
it_IT: Messaggio personalizzato da mostrare agli utenti bloccati.

en: Custom plugins Path
it_IT: Percorso plugin personalizzato

en: Custom themes Path
it_IT: Percorso temi personalizzato

en: Custom uploads Path
it_IT: Percorso uploads personalizzato

en: Custom wp-content Path
it_IT: Percorso wp-content personalizzato

en: Custom wp-includes Path
it_IT: Percorso wp-includes personalizzato

en: Custom wp-json Path
it_IT: Percorso wp-json personalizzato

en: Customize & Secure all WordPress paths (login, core, plugins, themes) so hacker bots can’t find your entry points or exploit known vulnerabilities.
it_IT: Personalizza e proteggi tutti i percorsi di WordPress (login, core, plugin, temi) in modo che i bot hacker non possano trovare i tuoi punti di accesso o sfruttare vulnerabilità note.

en: Customize your login page design while keeping it aligned with your secured login path and branding.
it_IT: Personalizza il design della tua pagina di login mantenendolo allineato con il percorso di login sicuro e il tuo brand.

en: Cyprus
it_IT: Cipro

en: Czech
it_IT: Ceco

en: Czech Republic
it_IT: Repubblica Ceca

en: DB Debug Mode
it_IT: Modalità debug DB

en: Danish
it_IT: Danese

en: Dark
it_IT: Scuro

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Database debug mode is currently enabled. On a live site, this can expose database error messages containing table names, query structures, and other sensitive information to visitors and potential attackers.
it_IT: La modalità debug del database è attualmente abilitata. Su un sito live può esporre messaggi di errore del database contenenti informazioni sensibili.

en: Date
it_IT: Data

en: Deactivated
it_IT: Disattivato

en: Deceive theme detectors and hacker bots, making them believe your website is built on Drupal or Joomla instead of WordPress.
it_IT: Inganna i rilevatori di temi e i bot hacker, facendogli credere che il tuo sito web sia costruito su Drupal o Joomla invece di WordPress.

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default Database Prefix
it_IT: Prefisso database predefinito

en: Default Redirect After Login
it_IT: Reindirizzamento predefinito dopo il login

en: Default Temporary Expire Time
it_IT: Tempo di scadenza temporaneo predefinito

en: Default User Role
it_IT: Ruolo utente predefinito

en: Default WordPress Tagline
it_IT: Tagline predefinita di WordPress

en: Default WordPress paths like wp-content and wp-includes are visible in your source code. These paths confirm to bots and attackers that your site runs WordPress, making it a target for automated exploit scanners.
it_IT: I percorsi predefiniti di WordPress come wp-content e wp-includes sono visibili nel codice sorgente. Confermano ai bot e agli aggressori che il tuo sito usa WordPress.

en: Default user role for which the temporary login will be created.
it_IT: Ruolo utente predefinito per cui verrà creato l'accesso temporaneo.

en: Define all eight security constants in wp-config.php with unique, random values: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
it_IT: Le chiavi di sicurezza sono definite in wp-config.php come costanti. Dovrebbero essere il più possibile uniche e lunghe. <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Delete 2FA Data on Plugin Uninstall
it_IT: Elimina dati 2FA alla disinstallazione del plugin

en: Delete Temporary Users on Plugin Uninstall
it_IT: Elimina gli utenti temporanei alla disinstallazione del plugin

en: Delete user
it_IT: Elimina utente

en: Denmark
it_IT: Danimarca

en: Design Presets
it_IT: Preimpostazioni design

en: Designed to stop attacks without impacting SEO or AI indexing.
it_IT: Progettato per fermare gli attacchi senza influire sul SEO o sull'indicizzazione AI.

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Detection details
it_IT: Dettagli rilevamento

en: Directories
it_IT: Directory

en: Directory browsing is enabled on your uploads folder. Anyone can view and download all uploaded files by navigating to the directory URL — this is both a security risk and a copyright concern.
it_IT: La navigazione delle directory è abilitata sulla cartella uploads. Chiunque può visualizzare e scaricare tutti i file caricati.

en: Disable "rest_route" Param Access
it_IT: Disabilita accesso parametro "rest_route"

en: Disable Click Message
it_IT: Messaggio disabilita clic

en: Disable Copy
it_IT: Disabilita Copia

en: Disable Copy/Paste
it_IT: Disabilita copia/incolla

en: Disable Copy/Paste Message
it_IT: Messaggio disabilita Copia/Incolla

en: Disable Copy/Paste for Logged Users
it_IT: Disabilita Copia/Incolla per utenti autenticati

en: Disable Directory Browsing
it_IT: Disabilita navigazione directory

en: Disable Drag/Drop Images
it_IT: Disabilita trascina/rilascia immagini

en: Disable Drag/Drop Message
it_IT: Messaggio disabilita trascina/rilascia

en: Disable Drag/Drop for Logged Users
it_IT: Disabilita trascina/rilascia per utenti autenticati

en: Disable Inspect Element
it_IT: Disabilita Ispeziona elemento

en: Disable Inspect Element Message
it_IT: Messaggio disabilita Ispeziona elemento

en: Disable Inspect Element for Logged Users
it_IT: Disabilita Ispeziona elemento per utenti autenticati

en: Disable Options
it_IT: Opzioni disabilita

en: Disable Paste
it_IT: Disabilita Incolla

en: Disable REST API Access
it_IT: Disabilita accesso REST API

en: Disable REST API access for not logged in users.
it_IT: Disabilita l'accesso REST API per gli utenti non autenticati.

en: Disable REST API access using the parameter 'rest_route'.
it_IT: Disabilita l'accesso REST API usando il parametro 'rest_route'.

en: Disable RSD Endpoint from XML-RPC
it_IT: Disabilita endpoint RSD da XML-RPC

en: Disable Right-Click
it_IT: Disabilita clic destro

en: Disable Right-Click for Logged Users
it_IT: Disabilita clic destro per utenti autenticati

en: Disable View Source
it_IT: Disabilita Visualizza sorgente

en: Disable View Source Message
it_IT: Messaggio disabilita Visualizza sorgente

en: Disable View Source for Logged Users
it_IT: Disabilita Visualizza sorgente per utenti autenticati

en: Disable XML-RPC Access
it_IT: Disabilita accesso XML-RPC

en: Disable XML-RPC from %1$s%2$s > Change Paths > Disable XML-RPC access%3$s
it_IT: Disabilita XML-RPC da %1$s%2$s > Cambia percorsi > Disabilita accesso XML-RPC%3$s

en: Disable copy function on your website.
it_IT: Disabilita la funzione di copia sul tuo sito web.

en: Disable database debugging on live sites. You can suppress database errors by adding <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> in wp-config.php.
it_IT: Disabilita il debug del database sui siti live. Puoi sopprimere gli errori aggiungendo <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> in wp-config.php.

en: Disable image drag & drop on your website.
it_IT: Disabilita il trascina e rilascia delle immagini sul tuo sito web.

en: Disable paste function on your website.
it_IT: Disabilita la funzione di incolla sul tuo sito web.

en: Disable right-click context menus to discourage casual content theft and source code inspection.
it_IT: Disabilita i menu contestuali del clic destro per scoraggiare il furto di contenuti e l'ispezione del codice sorgente.

en: Disable the RSD (Really Simple Discovery) support for XML-RPC & remove RSD tag from header.
it_IT: Disabilita il supporto RSD (Really Simple Discovery) per XML-RPC e rimuovi il tag RSD dall'intestazione.

en: Disable the access to /xmlrpc.php to prevent Brute force attacks via XML-RPC
it_IT: Disabilita l'accesso a /xmlrpc.php per prevenire attacchi brute force tramite XML-RPC

en: Disable the inspect element view on your website.
it_IT: Disabilita la visualizzazione dell'ispeziona elemento sul tuo sito web.

en: Disable the right-click functionality on your website.
it_IT: Disabilita la funzionalità del clic destro sul tuo sito web.

en: Disable the source-code view on your website.
it_IT: Disabilita la visualizzazione del codice sorgente sul tuo sito web.

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Display lockout message instead of the login form
it_IT: Mostra il messaggio di blocco invece del modulo di login

en: Display lockout message instead of the login form.
it_IT: Visualizza il messaggio di blocco invece del modulo di login.

en: Djibouti
it_IT: Gibuti

en: Do Login & Logout Redirects
it_IT: Gestisci reindirizzamenti login e logout

en: Do not log out from this browser until you are confident that the Log in page is working and you will be able to login again.
it_IT: Non disconnetterti da questo browser finché non sei sicuro che la pagina di login funzioni e potrai accedere di nuovo.

en: Do not logout from your account until you are confident that reCAPTCHA is working and you will be able to login again.
it_IT: Non disconnetterti dal tuo account finché non sei sicuro che reCAPTCHA funzioni e potrai accedere di nuovo.

en: Do you want to delete temporary user?
it_IT: Vuoi eliminare l'utente temporaneo?

en: Do you want to restore the last saved settings?
it_IT: Vuoi ripristinare le ultime impostazioni salvate?

en: Dominican Republic
it_IT: Repubblica Dominicana

en: Don&#8217;t let hackers see any directory content. See %1$sUploads Directory%2$s.
it_IT: Non consentire agli hacker di vedere il contenuto delle directory. Vedi %1$sDirectory uploads%2$s.

en: Don't forget to reload the Nginx service.
it_IT: Non dimenticare di ricaricare il servizio Nginx.

en: Don't let URLs like domain.com?author=1 show the user login name.
it_IT: Non consentire agli URL come domain.com?author=1 di mostrare il nome utente di login.

en: Don't load Emoji Icons if you don't use them.
it_IT: Non caricare le icone Emoji se non le usi.

en: Don't load WLW if you didn't configure Windows Live Writer for your site.
it_IT: Non caricare WLW se non hai configurato Windows Live Writer per il tuo sito.

en: Don't load oEmbed service if you don't use oEmbed videos.
it_IT: Non caricare il servizio oEmbed se non usi video oEmbed.

en: Don't select any role if you want to log all user roles.
it_IT: Non selezionare alcun ruolo se vuoi registrare tutti i ruoli utente.

en: Done!
it_IT: Fatto!

en: Download Codes
it_IT: Scarica codici

en: Download GeoIP Database
it_IT: Scarica database GeoIP

en: Download Recovery Codes
it_IT: Scarica codici di recupero

en: Download and start the application of your choice.
it_IT: Scarica e avvia l'applicazione di tua scelta.

en: Download the latest Geo Country Database to enable the Geo Security feature.
it_IT: Scarica l'ultimo database dei paesi Geo per abilitare la funzione di sicurezza Geo.

en: Drag-n-Drop is disabled!
it_IT: Trascina e rilascia è disabilitato!

en: Duration of the IP block after failed login attempts.
it_IT: Durata del blocco IP dopo tentativi di login falliti.

en: Dutch
it_IT: Olandese

en: ERROR! Please make sure you use the right email to activate the plugin.
it_IT: ERRORE! Assicurati di usare l'email corretta per attivare il plugin.

en: ERROR: Invalid verification code.
it_IT: ERRORE: Codice di verifica non valido.

en: ERROR: Too many invalid verification codes, you can try again in {time}.
it_IT: ERRORE: Troppi codici di verifica non validi, puoi riprovare tra {time}.

en: Edit Media
it_IT: Modifica media

en: Edit Menu
it_IT: Modifica menu

en: Edit User
it_IT: Modifica utente

en: Edit user
it_IT: Modifica utente

en: Egypt
it_IT: Egitto

en: Email Address
it_IT: Indirizzo email

en: Email Code
it_IT: Codice email

en: Email Setup
it_IT: Configurazione email

en: Email address already exists
it_IT: L'indirizzo email esiste già

en: Empty
it_IT: Vuoto

en: Empty ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
it_IT: ReCaptcha vuoto. Completa il reCaptcha.

en: Empty email address
it_IT: Indirizzo email vuoto

en: Empty email address.
it_IT: Indirizzo email vuoto.

en: Enable Cloud Storage for Events Log
it_IT: Abilita archiviazione cloud per il registro eventi

en: Enable Cloud storage to keep logs for 30 days and generate incident reports. Turn this off if you do not consent to sending log data to the Cloud.
it_IT: Abilita l'archiviazione cloud per conservare i registri per 30 giorni e generare rapporti di incidenti.

en: Enable Security Threats Log
it_IT: Abilita registro minacce di sicurezza

en: Enable User Events Log
it_IT: Abilita registro eventi utenti

en: Enable only if you consent to sending log data to the Cloud.
it_IT: Abilita solo se acconsenti all'invio dei dati di registro al Cloud.

en: Enabling this option may slow down the website, as CSS and JS files will load dynamically instead of through rewrites. Only use it if you need to replace text inside static asset files.
it_IT: L'abilitazione di questa opzione potrebbe rallentare il sito web, poiché i file CSS e JS verranno caricati dinamicamente invece che tramite riscritture.

en: English
it_IT: Inglese

en: Enter your email to activate
it_IT: Inserisci la tua email per attivare

en: Equatorial Guinea
it_IT: Guinea Equatoriale

en: Error! No backup to restore.
it_IT: Errore! Nessun backup da ripristinare.

en: Error! The backup is not valid.
it_IT: Errore! Il backup non è valido.

en: Error! The new paths are not loading correctly. Clear all cache and try again.
it_IT: Errore! I nuovi percorsi non si stanno caricando correttamente. Svuota tutta la cache e riprova.

en: Error: You entered the same URL twice in the URL Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
it_IT: Errore: hai inserito lo stesso URL due volte nella Mappatura URL. Abbiamo rimosso i duplicati per prevenire errori di reindirizzamento.

en: Error: You entered the same text twice in the Text Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
it_IT: Errore: hai inserito lo stesso testo due volte nella Mappatura testo. Abbiamo rimosso i duplicati per prevenire errori di reindirizzamento.

en: Ethiopia
it_IT: Etiopia

en: Europe
it_IT: Europa

en: Even if the default paths are protected by %1$s after customization, we recommend setting the correct permissions for all directories and files on your website, use File Manager or FTP to check and change the permissions. %2$sRead more%3$s
it_IT: Anche se i percorsi predefiniti sono protetti da %1$s dopo la personalizzazione, consigliamo di impostare i permessi corretti per tutte le directory e i file del tuo sito web. %2$sLeggi di più%3$s

en: Even though %1$s protects default paths after customization, we recommend verifying correct permissions for all files and directories. Use File Manager or FTP to review and adjust. %2$sRead the guide%3$s
it_IT: Anche se %1$s protegge i percorsi predefiniti, consigliamo di verificare i permessi per tutti i file e le directory. Usa File Manager o FTP per controllarli. %2$sLeggi la guida%3$s

en: Event
it_IT: Evento

en: Events & Security Threats Logs
it_IT: Registri eventi e minacce di sicurezza

en: Events Log
it_IT: Registro eventi

en: Events are saved locally on this website for quick review.
it_IT: Gli eventi vengono salvati localmente su questo sito web per una revisione rapida.

en: Example:
it_IT: Esempio:

en: Example: /cart/ will exempt all requests beginning with /cart/ from firewall rules.
it_IT: Esempio: /cart/ esentirà dalle regole del firewall tutte le richieste che iniziano con /cart/.

en: Examples:
it_IT: Esempi:

en: Expire Time
it_IT: Tempo di scadenza

en: Expired
it_IT: Scaduto

en: Expires
it_IT: Scade

en: Export CSV
it_IT: Esporta CSV

en: Fail Attempts
it_IT: Tentativi falliti

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Failed Attempts Message
it_IT: Messaggio tentativi falliti

en: Failed to create a login nonce.
it_IT: Impossibile creare un nonce di accesso.

en: Falkland Islands (Malvinas)
it_IT: Isole Falkland (Malvine)

en: Faroe Islands
it_IT: Isole Faroe

en: Features
it_IT: Funzionalità

en: Feed & Sitemap
it_IT: Feed & Sitemap XML

en: Feed Security
it_IT: Sicurezza del feed

en: Fiji
it_IT: Figi

en: File Permissions
it_IT: Permessi file

en: Files
it_IT: File

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Finalize
it_IT: Finalizza

en: Finland
it_IT: Finlandia

en: Firewall Against Script Injection
it_IT: Firewall contro iniezione di script

en: Firewall Location
it_IT: Posizione firewall

en: Firewall Strength
it_IT: Intensità Firewall

en: Firewall, login & path security in seconds
it_IT: Firewall, sicurezza del login e dei percorsi in pochi secondi

en: First Name
it_IT: Nome

en: First page
it_IT: Prima pagina

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s
it_IT: Per prima cosa, devi attivare %1$sLite Mode%2$s o %3$sGhost Mode%4$s

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s in %5$s
it_IT: Per prima cosa, devi attivare %1$sLite Mode%2$s o %3$sGhost Mode%4$s in %5$s

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s.
it_IT: Per prima cosa, devi attivare %1$sLite Mode%2$s o %3$sGhost Mode%4$s.

en: Fix Permissions
it_IT: Correggi permessi

en: Fix it
it_IT: Correggi

en: Fix permission for all directories and files (~ 1 min).
it_IT: Correggi i permessi per tutte le directory e i file (~ 1 min).

en: Fix permission for the main directories and files (~ 5 sec).
it_IT: Correggi i permessi per le directory e i file principali (~ 5 sec).

en: Flywheel detected. Add the redirects in the Flywheel Redirect rules panel %1$s.
it_IT: Flywheel rilevato. Aggiungi i reindirizzamenti nel pannello regole di reindirizzamento Flywheel %1$s.

en: Form Background Color
it_IT: Colore sfondo modulo

en: France
it_IT: Francia

en: Free version allows only 3 temporary accounts.
it_IT: La versione gratuita consente solo 3 account temporanei.

en: French
it_IT: Francese

en: French Guiana
it_IT: Guyana Francese

en: French Polynesia
it_IT: Polinesia Francese

en: French Southern Territories
it_IT: Territori Australi Francesi

en: Front page
it_IT: Pagina principale

en: Frontend Login Test
it_IT: Test di login frontend

en: Frontend Test
it_IT: Test frontend

en: Fully compatible with Autoptimizer cache plugin. Works best with the the option Optimize/Aggregate CSS and JS files.
it_IT: Completamente compatibile con il plugin di cache Autoptimize. Funziona meglio con l'opzione Ottimizza/Aggrega file CSS e JS.

en: Fully compatible with Beaver Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
it_IT: Completamente compatibile con il plugin Beaver Builder. Funziona meglio insieme a un plugin di cache.

en: Fully compatible with Cache Enabler plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
it_IT: Completamente compatibile con il plugin Cache Enabler. Funziona meglio con l'opzione Minifica file CSS e JS.

en: Fully compatible with Elementor Website Builder plugin. Works best together with a cache plugin
it_IT: Completamente compatibile con il plugin Elementor Website Builder. Funziona meglio insieme a un plugin di cache

en: Fully compatible with Fusion Builder plugin by Avada. Works best together with a cache plugin.
it_IT: Completamente compatibile con il plugin Fusion Builder di Avada. Funziona meglio insieme a un plugin di cache.

en: Fully compatible with Hummingbird cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
it_IT: Completamente compatibile con il plugin di cache Hummingbird. Funziona meglio con l'opzione Minifica file CSS e JS.

en: Fully compatible with LiteSpeed Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
it_IT: Completamente compatibile con il plugin LiteSpeed Cache. Funziona meglio con l'opzione Minifica file CSS e JS.

en: Fully compatible with Oxygen Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
it_IT: Completamente compatibile con il plugin Oxygen Builder. Funziona meglio insieme a un plugin di cache.

en: Fully compatible with W3 Total Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
it_IT: Completamente compatibile con il plugin W3 Total Cache. Funziona meglio con l'opzione Minifica file CSS e JS.

en: Fully compatible with WP Fastest Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
it_IT: Completamente compatibile con il plugin WP Fastest Cache. Funziona meglio con l'opzione Minifica file CSS e JS.

en: Fully compatible with WP Super Cache cache plugin.
it_IT: Completamente compatibile con il plugin di cache WP Super Cache.

en: Fully compatible with WP-Rocket cache plugin. Works best with the the option Minify/Combine CSS and JS files.
it_IT: Completamente compatibile con il plugin di cache WP-Rocket. Funziona meglio con l'opzione Minifica/Combina file CSS e JS.

en: Fully compatible with WooCommerce plugin.
it_IT: Completamente compatibile con il plugin WooCommerce.

en: GEO Threat Map
it_IT: Mappa minacce GEO

en: General
it_IT: Generale

en: Generate %1$snew security keys%2$s and replace the existing values in wp-config.php: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
it_IT: Genera %1$snuove chiavi di sicurezza%2$s e sostituisci i valori esistenti in wp-config.php: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Generate Backup Codes
it_IT: Genera codici di backup

en: Geo Security
it_IT: Sicurezza Geo

en: German
it_IT: Tedesco

en: Germany
it_IT: Germania

en: Ghost Mode will set these predefined paths
it_IT: La Ghost Mode imposterà questi percorsi predefiniti

en: Gibraltar
it_IT: Gibilterra

en: Give random names to each plugin.
it_IT: Assegna nomi casuali a ogni plugin.

en: Give random names to each theme (works in WP multisite).
it_IT: Assegna nomi casuali a ogni tema (funziona in WP multisite).

en: Global Stats
it_IT: Statistiche globali

en: Global class name detected: %1$s. Read this article first: %2$sHiding plugins like WooCommerce and Elementor%3$s
it_IT: Nome di classe globale rilevato: %1$s. Leggi prima questo articolo: %2$sNascondere plugin come WooCommerce ed Elementor%3$s

en: Go PRO
it_IT: Passa a PRO

en: Go back
it_IT: Torna indietro

en: Go to %1$s > %2$s and make sure <strong>WordPress Address</strong> starts with <strong>https://</strong>. %3$sRead the guide%4$s
it_IT: Vai su %1$s > %2$s e assicurati che l'<strong>Indirizzo WordPress</strong> inizi con <strong>https://</strong>. %3$sLeggi la guida%4$s

en: Go to Dashboard > Appearance and update all themes to their latest versions. Remove any unused themes.
it_IT: Vai su Bacheca > Aspetto e aggiorna tutti i temi. Rimuovi i temi inutilizzati.

en: Go to Dashboard > Plugins and update all plugins to their latest versions.
it_IT: Vai su Bacheca > Plugin e aggiorna tutti i plugin alle versioni più recenti.

en: Go to User Events Cloud Log
it_IT: Vai al registro eventi utenti in cloud

en: Go to homepage
it_IT: Vai alla homepage

en: Godaddy detected! To avoid CSS errors, make sure you switch off the CDN from %1$sGodaddy > Managed WordPress > Overview%2$s
it_IT: GoDaddy rilevato! Per evitare errori CSS, assicurati di disattivare il CDN da %1$sGodaddy > Managed WordPress > Overview%2$s

en: Good
it_IT: Buona

en: Google reCaptcha V3 is not working with the current login form of %1$s.
it_IT: Google reCaptcha V3 non funziona con il modulo di login attuale di %1$s.

en: Great! The backup is restored.
it_IT: Ottimo! Il backup è stato ripristinato.

en: Great! The initial values are restored.
it_IT: Ottimo! I valori iniziali sono stati ripristinati.

en: Great! The new paths are loading correctly.
it_IT: Ottimo! I nuovi percorsi si stanno caricando correttamente.

en: Greece
it_IT: Grecia

en: Greek
it_IT: Greco

en: Greenland
it_IT: Groenlandia

en: Guadeloupe
it_IT: Guadalupa

en: Guarantee email delivery using the complimentary email plugin like %1$sEasy WP SMTP%2$s
it_IT: Garantisci la consegna delle email usando il plugin email complementare come %1$sEasy WP SMTP%2$s

en: Guest
it_IT: Ospite

en: HTTP status
it_IT: Stato HTTP

en: Header Security
it_IT: Sicurezza delle intestazioni

en: Headers & Firewall
it_IT: Intestazioni e Firewall

en: Heard Island and McDonald Islands
it_IT: Isole Heard e McDonald

en: Hebrew
it_IT: Ebraico

en: Help & FAQs
it_IT: Aiuto e FAQ

en: Helps prevent bots from discovering author usernames/IDs via REST API, sitemaps, oEmbed, and more.
it_IT: Aiuta a prevenire che i bot scoprano nomi utente/ID degli autori tramite REST API, sitemap, oEmbed e altro.

en: Here is the list of select counties where your website will be restricted..
it_IT: Ecco l'elenco dei paesi selezionati dove il tuo sito web sarà limitato.

en: Hide "login" Path
it_IT: Nascondi percorso "login"

en: Hide "wp-admin"
it_IT: Nascondi "wp-admin"

en: Hide "wp-admin" From Non-Admin Users
it_IT: Nascondi "wp-admin" agli utenti non amministratori

en: Hide "wp-login.php"
it_IT: Nascondi "wp-login.php"

en: Hide /login path from visitors.
it_IT: Nascondi il percorso /login ai visitatori.

en: Hide /wp-admin path from non-administrator users.
it_IT: Nascondi il percorso /wp-admin agli utenti non amministratori.

en: Hide /wp-admin path from visitors.
it_IT: Nascondi il percorso /wp-admin ai visitatori.

en: Hide /wp-login.php path from visitors.
it_IT: Nascondi il percorso /wp-login.php ai visitatori.

en: Hide Admin Toolbar
it_IT: Nascondi barra degli strumenti admin

en: Hide All The Plugins
it_IT: Nascondi tutti i plugin

en: Hide All The Themes
it_IT: Nascondi tutti i temi

en: Hide Author Enumeration
it_IT: Nascondi enumerazione autore

en: Hide Author ID URL
it_IT: Nascondi URL ID autore

en: Hide Common Files
it_IT: Nascondi file comuni

en: Hide Embed Scripts
it_IT: Nascondi script Embed

en: Hide Embed scripts
it_IT: Nascondi script Embed

en: Hide Emojicons
it_IT: Nascondi Emojicon

en: Hide Feed & Sitemap Link Tags
it_IT: Nascondi tag link feed e sitemap

en: Hide File Extensions
it_IT: Nascondi estensioni file

en: Hide HTML Comments
it_IT: Nascondi commenti HTML

en: Hide IDs from META Tags
it_IT: Nascondi ID dai tag META

en: Hide Language Switcher
it_IT: Nascondi selettore lingua

en: Hide Options
it_IT: Opzioni nascondi

en: Hide Paths in Robots.txt
it_IT: Nascondi percorsi in Robots.txt

en: Hide Plugin Names
it_IT: Nascondi nomi plugin

en: Hide REST API URL link
it_IT: Nascondi link URL REST API

en: Hide Source Map References
it_IT: Nascondi riferimenti source map

en: Hide Theme Names
it_IT: Nascondi nomi temi

en: Hide User Enumeration
it_IT: Nascondi enumerazione utenti

en: Hide Version from Images, CSS and JS
it_IT: Nascondi versione da immagini, CSS e JS

en: Hide Version from Images, CSS and JS in WordPress
it_IT: Nascondi versione da immagini, CSS e JS in WordPress

en: Hide Versions from Images, CSS and JS
it_IT: Nascondi versioni da immagini, CSS e JS

en: Hide WLW Manifest Scripts
it_IT: Nascondi script WLW Manifest

en: Hide WLW Manifest scripts
it_IT: Nascondi script WLW Manifest

en: Hide WP Common Files
it_IT: Nascondi i file comuni di WP

en: Hide WP Common Paths
it_IT: Nascondi i percorsi comuni di WP

en: Hide WordPress Common Files
it_IT: Nascondi file comuni WordPress

en: Hide WordPress Common Paths
it_IT: Nascondi percorsi comuni WordPress

en: Hide WordPress DNS Prefetch META Tags
it_IT: Nascondi tag META DNS Prefetch di WordPress

en: Hide WordPress Generator META Tags
it_IT: Nascondi tag META Generator di WordPress

en: Hide WordPress Old Plugins Path
it_IT: Nascondi vecchio percorso plugin WordPress

en: Hide WordPress Old Themes Path
it_IT: Nascondi vecchio percorso temi WordPress

en: Hide WordPress common paths from %1$s Robots.txt %2$s file.
it_IT: Nascondi i percorsi comuni di WordPress dal file %1$s Robots.txt %2$s.

en: Hide all versions from the end of any Image, CSS and JavaScript files.
it_IT: Nascondi tutte le versioni dalla fine di qualsiasi file immagine, CSS e JavaScript.

en: Hide both active and inactive plugins.
it_IT: Nascondi sia i plugin attivi che quelli inattivi.

en: Hide both active and inactive themes.
it_IT: Nascondi sia i temi attivi che quelli inattivi.

en: Hide completed tasks
it_IT: Nascondi attività completate

en: Hide default WordPress paths like /wp-content and /wp-includes so automated hacker bots can’t detect your site structure.
it_IT: Nascondi i percorsi predefiniti di WordPress come /wp-content e /wp-includes in modo che i bot hacker automatizzati non possano rilevare la struttura del tuo sito.

en: Hide the /feed and /sitemap.xml link Tags.
it_IT: Nascondi i tag link /feed e /sitemap.xml.

en: Hide the DNS Prefetch that points to WordPress.
it_IT: Nascondi il DNS Prefetch che punta a WordPress.

en: Hide the HTML Comments left by the themes and plugins.
it_IT: Nascondi i commenti HTML lasciati dai temi e dai plugin.

en: Hide the IDs from all &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt; META Tags.
it_IT: Nascondi gli ID da tutti i tag META &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt;.

en: Hide the New Admin Path
it_IT: Nascondi il nuovo percorso admin

en: Hide the New Login Path
it_IT: Nascondi il nuovo percorso di login

en: Hide the WordPress Generator META tags.
it_IT: Nascondi i tag META Generator di WordPress.

en: Hide the WordPress admin toolbar for specific user roles to keep the backend less visible to non-admins.
it_IT: Nascondi la barra degli strumenti di amministrazione di WordPress per ruoli utente specifici.

en: Hide the admin toolbar for logged users while in frontend.
it_IT: Nascondi la barra degli strumenti admin per gli utenti autenticati nel frontend.

en: Hide the language switcher option on the login page.
it_IT: Nascondi l'opzione del selettore lingua nella pagina di login.

en: Hide the new admin path from visitors. Show the new admin path only for logged users.
it_IT: Nascondi il nuovo percorso admin ai visitatori. Mostra il nuovo percorso admin solo agli utenti autenticati.

en: Hide the new login path from visitors. Show the new login path only for direct access.
it_IT: Nascondi il nuovo percorso di login ai visitatori. Mostralo solo per accesso diretto.

en: Hide the old /wp-content, /wp-include paths once they are changed with the new ones.
it_IT: Nascondi i vecchi percorsi /wp-content, /wp-include una volta modificati con quelli nuovi.

en: Hide the old /wp-content/plugins path once it's changed with the new one.
it_IT: Nascondi il vecchio percorso /wp-content/plugins una volta modificato con quello nuovo.

en: Hide the old /wp-content/themes path once it's changed with the new one.
it_IT: Nascondi il vecchio percorso /wp-content/themes una volta modificato con quello nuovo.

en: Hide wp-admin from Ajax URL
it_IT: Nascondi wp-admin dall'URL Ajax

en: Hide wp-config.php , wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php and install.php files.
it_IT: Nascondi i file wp-config.php, wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php e install.php.

en: Hide wp-json & ?rest_route link tag from website header.
it_IT: Nascondi il tag di link wp-json e ?rest_route dall'intestazione del sito web.

en: Hiding IDs from META tags can break caching plugins and themes that use these IDs to identify and load specific styles or scripts. Only enable this if you have tested that your site works correctly without them.
it_IT: Nascondere gli ID dai tag META può rompere i plugin di cache e i temi che usano questi ID per identificare e caricare stili o script specifici.

en: Holy See (Vatican City State)
it_IT: Santa Sede (Stato della Città del Vaticano)

en: How long the temporary login will be available after the user first access.
it_IT: Per quanto tempo l'accesso temporaneo sarà disponibile dopo il primo accesso dell'utente.

en: How long to keep threat logs in the database.
it_IT: Per quanto tempo conservare i registri delle minacce nel database.

en: How many failed login attempts are allowed before the IP address is blocked.
it_IT: Quanti tentativi di login falliti sono consentiti prima che l'indirizzo IP venga bloccato.

en: Hungarian
it_IT: Ungherese

en: Hungary
it_IT: Ungheria

en: IIS detected. You need to update your %1$s file by adding the following lines after &lt;rules&gt; tag: %2$s
it_IT: IIS rilevato. Devi aggiornare il file %1$s aggiungendo le seguenti righe dopo il tag &lt;rules&gt;: %2$s

en: IP Lockout Duration
it_IT: Durata blocco IP

en: IP detected
it_IT: IP rilevato

en: Iceland
it_IT: Islanda

en: Identical attacks
it_IT: Attacchi identici

en: If the reCAPTCHA displays any error, please make sure you fix them before moving forward.
it_IT: Se reCAPTCHA visualizza qualsiasi errore, assicurati di correggerli prima di procedere.

en: If the rewrite rules are not loading correctly in the config file, do not load the plugin and do not change the paths.
it_IT: Se le regole di riscrittura non si caricano correttamente nel file di configurazione, non caricare il plugin e non modificare i percorsi.

en: If you are connected with the admin user, you will have to re-login after the change.
it_IT: Se sei connesso con l'utente admin, dovrai effettuare nuovamente il login dopo la modifica.

en: If you believe this was a mistake, please contact the website owner and include the Request ID shown above.
it_IT: Se ritieni che si tratti di un errore, contatta il proprietario del sito e includi l'ID richiesta mostrato sopra.

en: If you bought %1$s please remove this plugin and install the one from %2$sYour Account%3$s
it_IT: Se hai acquistato %1$s, rimuovi questo plugin e installa quello da %2$sIl tuoaccount%3$s

en: If you can't configure %1$s, switch to Deactivated Mode and %2$scontact us%3$s.
it_IT: Se non riesci a configurare %1$s, passa alla Modalità disattivata e %2$scontattaci%3$s.

en: If you can't configure reCAPTCHA, switch to Math reCaptcha protection.
it_IT: Se non riesci a configurare reCAPTCHA, passa alla protezione Math reCaptcha.

en: If you notice any functionality issue please select the %1$sLite Mode%2$s.
it_IT: Se noti problemi di funzionamento, seleziona %1$sLite Mode%2$s.

en: If you're able to log in, you've set the new paths correctly.
it_IT: Se riesci ad accedere, hai impostato correttamente i nuovi percorsi.

en: If you're able to login, you've set reCAPTCHA correctly.
it_IT: Se riesci ad accedere, hai configurato correttamente reCAPTCHA.

en: Ignore security task
it_IT: Ignora attività di sicurezza

en: Image could not be loaded. Please check the URL.
it_IT: Impossibile caricare l'immagine. Controlla l'URL.

en: Immediately block incorrect usernames on login form.
it_IT: Blocca immediatamente i nomi utente errati nel modulo di login.

en: Important:
it_IT: Importante:

en: Improve text visibility over background images.
it_IT: Migliora la visibilità del testo sulle immagini di sfondo.

en: In .htaccess file
it_IT: Nel file .htaccess

en: Indeed Ultimate Membership Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
it_IT: Indeed Ultimate Membership Pro rilevato. Il plugin non supporta percorsi personalizzati %1$s poiché non usa le funzioni WordPress per chiamare l'URL Ajax

en: Indonesian
it_IT: Indonesiano

en: Inmotion detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Inmotion Nginx Cache%2$s
it_IT: Inmotion rilevato. %1$sLeggi come rendere il plugin compatibile con Inmotion Nginx Cache%2$s

en: Install/Activate
it_IT: Installa/Attiva

en: Intelligent rules that block exploit attempts and malicious bots while keeping search engines and AI crawlers accessible.
it_IT: Regole intelligenti che bloccano i tentativi di exploit e i bot dannosi mantenendo accessibili i motori di ricerca e i crawler AI.

en: Invalid 2FA Authentication Secret Key.
it_IT: Chiave segreta di autenticazione 2FA non valida.

en: Invalid 2FA Authentication code.
it_IT: Codice di autenticazione 2FA non valido.

en: Invalid ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
it_IT: ReCaptcha non valido. Completa il reCaptcha.

en: Invalid email address
it_IT: Indirizzo email non valido

en: Invalid email address.
it_IT: Indirizzo email non valido.

en: Invalid name detected: %1$s. Add only the final path name to avoid WordPress errors.
it_IT: Nome non valido rilevato: %1$s. Aggiungi solo il nome del percorso finale per evitare errori WordPress.

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't end with / to avoid WordPress errors.
it_IT: Nome non valido rilevato: %1$s. Il nome non può terminare con / per evitare errori WordPress.

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't start with / to avoid WordPress errors.
it_IT: Nome non valido rilevato: %1$s. Il nome non può iniziare con / per evitare errori WordPress.

en: Invalid name detected: %1$s. The paths can't end with . to avoid WordPress errors.
it_IT: Nome non valido rilevato: %1$s. I percorsi non possono terminare con . per evitare errori WordPress.

en: Invalid name detected: %1$s. You need to use another name to avoid WordPress errors.
it_IT: Nome non valido rilevato: %1$s. Devi usare un altro nome per evitare errori WordPress.

en: Invalid request.
it_IT: Richiesta non valida.

en: Invalid username.
it_IT: Nome utente non valido.

en: Iran, Islamic Republic of
it_IT: Iran, Repubblica Islamica dell'

en: Ireland
it_IT: Irlanda

en: Isle of Man
it_IT: Isola di Man

en: Israel
it_IT: Israele

en: It is not possible to view it again for security reasons.
it_IT: Per motivi di sicurezza non è possibile visualizzarla di nuovo.

en: It's important to %1$s save your settings every time you change them %2$s. You can use the backup to configure other websites you own.
it_IT: È importante %1$s salvare le impostazioni ogni volta che le modifichi %2$s. Puoi usare il backup per configurare altri siti web che possiedi.

en: Italian
it_IT: Italiano

en: Italy
it_IT: Italia

en: Jamaica
it_IT: Giamaica

en: Japan
it_IT: Giappone

en: Javascript is disabled on your browser! You need to activate the javascript in order to use %1$s plugin.
it_IT: JavaScript è disabilitato nel tuo browser! Devi attivare JavaScript per utilizzare il plugin %1$s.

en: Jordan
it_IT: Giordania

en: Just another WordPress site
it_IT: Solo un altro sito WordPress

en: Kazakhstan
it_IT: Kazakistan

en: Keeps events in the Cloud for 30 days for audits and incident reports.
it_IT: Mantiene gli eventi nel cloud per 30 giorni per audit e rapporti di incidenti.

en: Korean
it_IT: Coreano

en: Kyrgyzstan
it_IT: Kirghizistan

en: Language
it_IT: Lingua

en: Lao Peoples Democratic Republic
it_IT: Repubblica Democratica Popolare del Laos

en: Last Access
it_IT: Ultimo accesso

en: Last Login
it_IT: Ultimo accesso

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Last check:
it_IT: Ultima verifica:

en: Last page
it_IT: Ultima pagina

en: Late Loading
it_IT: Caricamento tardivo

en: Latvia
it_IT: Lettonia

en: Latvian
it_IT: Lettone

en: Learn How
it_IT: Scopri come

en: Learn How To Add the Code
it_IT: Scopri come aggiungere il codice

en: Learn How To Add the Rules
it_IT: Scopri come aggiungere le regole

en: Learn how to %1$sdisable directory browsing%2$s, or switch on %3$s%4$s > Change Paths > Disable Directory Browsing%5$s
it_IT: Scopri come %1$sdisabilitare la navigazione delle directory%2$s, o attiva %3$s%4$s > Cambia percorsi > Disabilita navigazione directory%5$s

en: Learn how to setup on Local & Nginx
it_IT: Scopri come configurare su Local & Nginx

en: Learn how to setup on Nginx server
it_IT: Scopri come configurare sul server Nginx

en: Learn how to use the shortcode
it_IT: Scopri come usare lo shortcode

en: Learn more about
it_IT: Ulteriori informazioni su

en: Learn more about %1$s7G firewall%2$s.
it_IT: Scopri di più sul %1$sfirewall 7G%2$s.

en: Learn more about the %1$s8G firewall%2$s.
it_IT: Scopri di più sul %1$sfirewall 8G%2$s.

en: Leave it blank if you don't want to display any message.
it_IT: Lascialo vuoto se non vuoi visualizzare alcun messaggio.

en: Leave it blank to block all paths for the selected countries.
it_IT: Lascialo vuoto per bloccare tutti i percorsi per i paesi selezionati.

en: Lebanon
it_IT: Libano

en: Let the user choose their preferred 2FA method in their account settings.
it_IT: Consenti all'utente di scegliere il metodo 2FA preferito nelle impostazioni del proprio account.

en: Let's take your security to the next level!
it_IT: Portiamo la tua sicurezza al livello successivo!

en: Level of Security
it_IT: Livello di sicurezza

en: Levels of security
it_IT: Livelli di sicurezza

en: Libyan Arab Jamahiriya
it_IT: Jamahiriya Araba Libica

en: Light
it_IT: Chiaro

en: Limit the number of allowed login attempts using normal login form.
it_IT: Limita il numero di tentativi di login consentiti usando il modulo di login normale.

en: Link Color
it_IT: Colore link

en: Lite Mode + 8G Firewall + Brute Force + Events Log + Threats Log + Two factor
it_IT: Lite Mode + Firewall 8G + Brute Force + Registro eventi + Registro minacce +Autenticazione a due fattori

en: Lite Mode + Firewall + Compatibility Settings
it_IT: Lite Mode + Firewall + Impostazioni di compatibilità

en: Lite Mode will set these predefined paths
it_IT: Lite Mode imposterà questi percorsi predefiniti

en: Lithuania
it_IT: Lituania

en: Lithuanian
it_IT: Lituano

en: Load CSS, JS, and images from a CDN or custom domain while keeping your real server paths invisible.
it_IT: Carica CSS, JS e immagini da un CDN o dominio personalizzato mantenendo invisibili i percorsi reali del tuo server.

en: Load Preset
it_IT: Carica preimpostazione

en: Load after all plugins are loaded. On "template_redirects" hook.
it_IT: Carica dopo che tutti i plugin sono caricati. All'hook "template_redirects".

en: Load before all plugins are loaded. On "plugins_loaded" hook.
it_IT: Carica prima che tutti i plugin siano caricati. All'hook "plugins_loaded".

en: Load custom language is WordPress local language is installed.
it_IT: Carica la lingua personalizzata se la lingua locale di WordPress è installata.

en: Load the plugin as a Must Use plugin.
it_IT: Carica il plugin come Must Use plugin.

en: Load translations from the plugin’s languages folder before checking the global wp-content/languages directory.
it_IT: Carica le traduzioni dalla cartella languages del plugin prima di controllare la directory globale wp-content/languages.

en: Load when the plugins are initialized. On "init" hook.
it_IT: Carica quando i plugin vengono inizializzati. All'hook "init".

en: Loaded
it_IT: Caricato

en: Loading
it_IT: Caricamento...

en: Loading...
it_IT: Caricamento...

en: Local & NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
it_IT: Rilevato Local & NGINX. Se non hai già aggiunto il codice nella configurazione NGINX, aggiungi la seguente riga. %1$s

en: Location
it_IT: Posizione

en: Lock user
it_IT: Blocca utente

en: Lockout Message
it_IT: Messaggio di blocco

en: Log In
it_IT: Accedi

en: Log Security Threats
it_IT: Registro minacce di sicurezza

en: Log User Roles
it_IT: Ruoli utente da registrare

en: Log Users Events
it_IT: Registro eventi utenti

en: Log in with Magic Link
it_IT: Accedi con link magico

en: Log only suspicious frontend requests that match known attack patterns.
it_IT: Registra solo le richieste frontend sospette che corrispondono a pattern di attacco noti.

en: Log user logins, content edits, plugin changes, and role updates so you can spot suspicious behavior and audit site activity.
it_IT: Registra i login degli utenti, le modifiche ai contenuti, i cambiamenti dei plugin e gli aggiornamenti dei ruoli per individuare comportamenti sospetti.

en: Login & Logout Redirects
it_IT: Reindirizzamenti di login e logout

en: Login Page Design
it_IT: Design della pagina di login

en: Login Path
it_IT: Percorso login

en: Login Redirect URL
it_IT: URL reindirizzamento login

en: Login Security
it_IT: Sicurezza Login

en: Login Test
it_IT: Test di login

en: Login Type
it_IT: Tipo di accesso

en: Login URL
it_IT: URL di login

en: Login with passkey
it_IT: Accedi con passkey

en: Logo Link URL
it_IT: URL link logo

en: Logo preview
it_IT: Anteprima logo

en: Logout Redirect URL
it_IT: URL reindirizzamento logout

en: Logs
it_IT: Registri

en: Logs Settings
it_IT: Impostazioni registri

en: Lost Password Form Protection
it_IT: Protezione modulo password dimenticata

en: Luxembourg
it_IT: Lussemburgo

en: Magic Link Login
it_IT: Accesso con link magico

en: Magic Link Login Button
it_IT: Pulsante accesso link magico

en: Magic Login Link Expiration
it_IT: Scadenza link di accesso magico

en: Magic login link sent!
it_IT: Link di accesso magico inviato!

en: Make sure the redirect URLs exist on your website. %1$sThe User Role redirect URL has higher priority than the Default redirect URL.
it_IT: Assicurati che gli URL di reindirizzamento esistano sul tuo sito web. %1$sL'URL di reindirizzamento del Ruolo utente ha priorità più alta dell'URL di reindirizzamento predefinito.

en: Make sure you save the settings and empty the cache before checking your website with our tool.
it_IT: Assicurati di salvare le impostazioni e svuotare la cache prima di controllare il tuo sito web con il nostro strumento.

en: Maldives
it_IT: Maldive

en: Manage Brute Force Protection
it_IT: Gestisci la protezione Brute Force

en: Manage Login Page Design
it_IT: Gestisci il design della pagina di login

en: Manage Login and Logout Redirects
it_IT: Gestisci i reindirizzamenti di login e logout

en: Manage whitelist & blacklist IP addresses
it_IT: Gestisci gli indirizzi IP della lista bianca e nera

en: Manually block/unblock IP addresses.
it_IT: Blocca/sblocca manualmente gli indirizzi IP.

en: Manually customize each plugin name and overwrite the random name.
it_IT: Personalizza manualmente il nome di ogni plugin e sovrascrivi il nome casuale.

en: Manually customize each theme name and overwrite the random name.
it_IT: Personalizza manualmente il nome di ogni tema e sovrascrivi il nome casuale.

en: Manually whitelist trusted IP addresses.
it_IT: Aggiungi manualmente IP attendibili alla lista bianca.

en: Map SVG file not found.
it_IT: File SVG della mappa non trovato.

en: Mapping
it_IT: Mappatura

en: Marshall Islands
it_IT: Isole Marshall

en: Martinique
it_IT: Martinica

en: Math & Google reCaptcha verification while logging in.
it_IT: Verifica Math e Google reCaptcha durante il login.

en: Max Failed Login Attempts
it_IT: Numero massimo di tentativi di login falliti

en: Mayotte
it_IT: Mayotta

en: Medium
it_IT: Medio

en: Method
it_IT: Metodo

en: Mexico
it_IT: Messico

en: Micronesia, Federated States of
it_IT: Micronesia, Stati Federati di

en: Minimal
it_IT: Minimo

en: Minimal (No Config Rewrites)
it_IT: Minimo (Senza riscritture di configurazione)

en: Moldova, Republic of
it_IT: Repubblica di Moldova

en: Monitor suspicious requests and identify attack patterns hitting your website.
it_IT: Monitora le richieste sospette e identifica i pattern di attacco che colpiscono il tuo sito web.

en: Morocco
it_IT: Marocco

en: Mozambique
it_IT: Mozambico

en: Must Use Plugin Loading
it_IT: Caricamento Must Use Plugin

en: My Account
it_IT: Il mio account

en: MySQL Version
it_IT: Versione MySQL

en: NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
it_IT: NGINX rilevato. Se non hai già aggiunto il codice nella configurazione NGINX, aggiungi la seguente riga. %1$s

en: Name
it_IT: Nome

en: Netherlands
it_IT: Paesi Bassi

en: New Caledonia
it_IT: Nuova Caledonia

en: New Plugin/Theme detected! Update %1$s settings to hide it. %2$sClick here%3$s
it_IT: Nuovo plugin/tema rilevato! Aggiorna le impostazioni di %1$s per nasconderlo. %2$sClicca qui%3$s

en: New Username
it_IT: Nuovo nome utente

en: New Zealand
it_IT: Nuova Zelanda

en: Next Steps
it_IT: Passi successivi

en: Next page
it_IT: Pagina successiva

en: No CMS Simulation
it_IT: Nessuna simulazione CMS

en: No blocked IPs found
it_IT: Nessun IP bloccato trovato

en: No events found.
it_IT: Nessun evento trovato.

en: No logins with 2FA.
it_IT: Nessun accesso con 2FA.

en: No passkeys registered for this account.
it_IT: Nessun passkey registrato per questo account.

en: No passkeys registered yet.
it_IT: Nessun passkey registrato ancora.

en: No spam. Instant activation.
it_IT: Niente spam. Attivazione istantanea.

en: No temporary logins.
it_IT: Nessun accesso temporaneo.

en: No threat data recorded yet. Attacks will appear here once the Security Threats Log captures activity.
it_IT: Nessun dato di minaccia registrato ancora. Gli attacchi appariranno qui una volta che il Registro delle minacce di sicurezza cattura attività.

en: No threats found.
it_IT: Nessuna minaccia trovata.

en: No, abort
it_IT: No, annulla

en: None
it_IT: Nessuno

en: Norfolk Island
it_IT: Isola Norfolk

en: Normal Loading
it_IT: Caricamento normale

en: North Korea
it_IT: Corea del Nord

en: North Macedonia, Republic of
it_IT: Repubblica della Macedonia del Nord

en: Northern Mariana Islands
it_IT: Isole Marianne Settentrionali

en: Norway
it_IT: Norvegia

en: Norwegian
it_IT: Norvegese

en: Not authenticated.
it_IT: Non autenticato.

en: Not yet logged in
it_IT: Non ancora connesso

en: Note that this option won't activate the CDN for your website, but it will update the custom paths if you've already set a CDN URL with another plugin.
it_IT: Tieni presente che questa opzione non attiverà il CDN per il tuo sito web, ma aggiornerà i percorsi personalizzati se hai già impostato un URL CDN con un altro plugin.

en: Note! %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
it_IT: Nota! %1$sI percorsi NON vengono modificati fisicamente%2$s sul tuo server.

en: Note! The plugin will use WP cron to change the paths in background once the cache files are created.
it_IT: Nota! Il plugin userà WP cron per cambiare i percorsi in background una volta che i file cache sono stati creati.

en: Note: %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
it_IT: Nota: %1$sI percorsi NON vengono modificati fisicamente%2$s sul tuo server.

en: Note: This database includes the most up-to-date records of IP addresses and their corresponding country origins.
it_IT: Nota: Questo database include i record più aggiornati degli indirizzi IP e dei loro paesi di origine corrispondenti.

en: Okay, I set it up
it_IT: Ok, l'ho configurato

en: On website initialization
it_IT: All'inizializzazione del sito web

en: One Day
it_IT: Un giorno

en: One Hour
it_IT: Un'ora

en: One Month
it_IT: Un mese

en: One Week
it_IT: Una settimana

en: One Year
it_IT: Un anno

en: One or more files or directories have overly permissive settings. Incorrect file permissions can allow unauthorized users to read, modify, or execute sensitive files — potentially leading to full site compromise. <br /><br />Directories should typically be set to 755 and files to 644.
it_IT: Uno o più file o directory hanno impostazioni eccessivamente permissive. I permessi errati possono consentire l'accesso non autorizzato. <br /><br />Le directory dovrebbero essere impostate a 755 e i file a 644.

en: One or more installed plugins have not been updated by their developers in over 12 months. Abandoned plugins no longer receive security patches and may contain unpatched vulnerabilities that attackers can exploit.
it_IT: Uno o più plugin installati non sono stati aggiornati dai loro sviluppatori per oltre 12 mesi.

en: One or more plugins have updates available. Plugin updates frequently include patches for known security vulnerabilities. Attackers actively scan for sites running outdated plugin versions with known exploits. <br /><br />Keeping all plugins up to date is one of the most effective and simplest ways to protect your site.
it_IT: Uno o più plugin hanno aggiornamenti disponibili. Mantenere tutti i plugin aggiornati è uno dei modi più efficaci per proteggere il tuo sito.

en: One or more themes have updates available. Theme updates include security patches and bug fixes for known vulnerabilities. <br /><br />Even inactive themes can be exploited if they contain vulnerable code, since their files are still accessible on the server. Keep all installed themes up to date.
it_IT: Uno o più temi hanno aggiornamenti disponibili. Anche i temi inattivi possono essere sfruttati se contengono codice vulnerabile.

en: Only block AI bots if your content is sensitive or you want to protect it from being used for AI training without permission. If you rely on AI search visibility (ChatGPT, Perplexity, etc.), blocking these bots will remove your content from those ecosystems. AI crawlers are how your content gets cited in AI-generated answers.
it_IT: Blocca i bot AI solo se il tuo contenuto è sensibile o vuoi proteggerlo dall'addestramento AI senza permesso. Se dipendi dalla visibilità nelle ricerche AI (ChatGPT, Perplexity, ecc.), bloccare questi bot rimuoverà il tuo contenuto da quegli ecosistemi.

en: Only change this option if the plugin fails to identify the server type correctly.
it_IT: Modifica questa opzione solo se il plugin non riesce a identificare correttamente il tipo di server.

en: Only threats are logged to reduce database load on high-traffic websites.
it_IT: Vengono registrate solo le minacce per ridurre il carico del database sui siti web ad alto traffico.

en: Optimize CSS and JS files
it_IT: Ottimizza file CSS e JS

en: Option to inform user about remaining attempts on login page.
it_IT: Opzione per informare l'utente sui tentativi rimanenti nella pagina di login.

en: Optional
it_IT: Facoltativo

en: Optional security alerts to help you respond quickly to suspicious activity.
it_IT: Avvisi di sicurezza opzionali per aiutarti a rispondere rapidamente alle attività sospette.

en: Optional:
it_IT: Opzionale:

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Outdated Plugins
it_IT: Plugin obsoleti

en: Outdated Themes
it_IT: Temi obsoleti

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: PHP Version
it_IT: Versione PHP

en: PHP Version Exposed
it_IT: Versione PHP esposta

en: PHP allow_url_include is on
it_IT: PHP allow_url_include è attivo

en: PHP register_globals is on
it_IT: PHP register_globals è attivo

en: PHP safe_mode is enabled on your server. This deprecated directive was an attempt to solve shared hosting security at the PHP level but was architecturally flawed and officially removed in PHP 5.4. <br /><br />When enabled, it can break legitimate PHP functions while providing no real protection — attackers can easily bypass its restrictions.
it_IT: PHP safe_mode è abilitato sul tuo server. Questa direttiva deprecata era un tentativo di risolvere la sicurezza dell'hosting condiviso a livello PHP, ma era difettosa e rimossa in PHP 5.4.

en: PHP safe_mode is on
it_IT: PHP safe_mode è attivo

en: Page Background Color
it_IT: Colore sfondo pagina

en: Palestinian Territory
it_IT: Territorio Palestinese

en: Papua New Guinea
it_IT: Papua Nuova Guinea

en: Param
it_IT: Parametro

en: Passed
it_IT: Superata

en: Passkey Setup
it_IT: Configurazione passkey

en: Passkey deleted failed.
it_IT: Eliminazione passkey non riuscita.

en: Passkey deleted successfully.
it_IT: Passkey eliminato con successo.

en: Passkey registered failed.
it_IT: Registrazione passkey non riuscita.

en: Passkey registered successfully.
it_IT: Passkey registrato con successo.

en: Path
it_IT: Percorso

en: Path not allowed. Avoid paths like plugins and themes.
it_IT: Percorso non consentito. Evita percorsi come plugins e themes.

en: Paths & Options
it_IT: Percorsi e opzioni

en: Paths changed in the existing cache files
it_IT: Percorsi modificati nei file cache esistenti

en: Pause for 5 minutes
it_IT: Pausa per 5 minuti

en: Permanently blacklist IP
it_IT: Aggiungi IP in lista nera permanentemente

en: Permission denied.
it_IT: Permesso negato.

en: Persian
it_IT: Persiano

en: Peru
it_IT: Perù

en: Philippines
it_IT: Filippine

en: Please enter the code generated by your authenticator app.
it_IT: Inserisci il codice generato dalla tua app autenticatore.

en: Please verify your email and click on the magic login URL provided in the email.
it_IT: Verifica la tua email e clicca sull'URL di accesso magico fornito nell'email.

en: Plugin Loading Hook
it_IT: Hook di caricamento plugin

en: Plugin/Theme Editor Enabled
it_IT: Editor plugin/tema abilitato

en: Plugins Path
it_IT: Percorso plugin

en: Plugins Security
it_IT: Sicurezza plugin

en: Plugins Settings
it_IT: Impostazioni plugin

en: Poland
it_IT: Polonia

en: Polish
it_IT: Polacco

en: Portugal
it_IT: Portogallo

en: Portuguese
it_IT: Portoghese

en: Preset Security
it_IT: Sicurezza predefinita

en: Prevent Broken Website Layout
it_IT: Prevenire il layout del sito danneggiato

en: Prevented
it_IT: Prevenuta

en: Preview example. The selected layout preset may show the background differently.
it_IT: Esempio di anteprima. La preimpostazione di layout selezionata potrebbe mostrare lo sfondo diversamente.

en: Previous page
it_IT: Pagina precedente

en: Priority Loading
it_IT: Caricamento prioritario

en: Proactive WordPress Hack Prevention: Secure WP paths & login, firewall protection, brute force defense, 2FA, GEO security & bot blocking.
it_IT: Prevenzione proattiva degli attacchi WordPress: protezione percorsi e login WP, protezione firewall, difesa brute force, 2FA, sicurezza GEO e blocco bot.

en: Project ID
it_IT: ID progetto

en: Project ID for %1$s Google Enterprise %2$s.
it_IT: ID progetto per %1$s Google Enterprise %2$s.

en: Protect customer accounts from brute force attacks and credential stuffing.
it_IT: Proteggi gli account dei clienti da attacchi brute force e credential stuffing.

en: Protects your website against Brute Force login attacks using %s A common threat web developers face is a password-guessing attack known as a Brute Force attack. A Brute Force attack is an attempt to discover a password by systematically trying every possible combination of letters, numbers, and symbols until you discover the one correct combination that works.
it_IT: Protegge il tuo sito web dagli attacchi di login Brute Force usando %s. Un attacco Brute Force è un tentativo di scoprire una password provando sistematicamente ogni possibile combinazione di lettere, numeri e simboli.

en: Prove your humanity:
it_IT: Dimostra di essere umano:

en: Public user registration is enabled. Unless your site requires it (e-commerce, memberships, or guest posting), open registration invites spam accounts, fake content, and potential exploitation of authenticated-user vulnerabilities. <br /><br />If registration is needed, protect the form with Brute Force protection.
it_IT: La registrazione pubblica degli utenti è abilitata. A meno che il tuo sito non la richieda, la registrazione aperta invita account spam e contenuti falsi. <br /><br />Se necessaria, proteggi il modulo con la protezione Brute Force.

en: Puerto Rico
it_IT: Porto Rico

en: Quick Fix
it_IT: Correzione rapida

en: RSD Endpoint Exposed
it_IT: Endpoint RSD esposto

en: Random Static Number
it_IT: Numero statico casuale

en: Reactivate user for 1 day
it_IT: Riattiva utente per 1 giorno

en: Reading %1$s byte(s) from file failed
it_IT: Lettura di %1$s byte dal file non riuscita

en: Recovery Mode &#8212; %s
it_IT: Modalità di recupero &#8212; %s

en: Redirect After Login
it_IT: Reindirizza dopo il login

en: Redirect Hidden Paths
it_IT: Reindirizza percorsi nascosti

en: Redirect Logged Users To Dashboard
it_IT: Reindirizza gli utenti autenticati alla bacheca

en: Redirect temporary users to a custom page after login.
it_IT: Reindirizza gli utenti temporanei a una pagina personalizzata dopo il login.

en: Redirect the protected paths /wp-admin, /wp-login to a Page or trigger an HTML Error.
it_IT: Reindirizza i percorsi protetti /wp-admin, /wp-login a una pagina o genera un errore HTML.

en: Redirect user to a custom page after login.
it_IT: Reindirizza l'utente a una pagina personalizzata dopo il login.

en: Redirect users to custom pages after login or logout based on their role. e.g., send editors to the dashboard and customers to their account.
it_IT: Reindirizza gli utenti a pagine personalizzate dopo il login o il logout in base al loro ruolo. Es. invia gli editor alla bacheca e i clienti al loro account.

en: Redirects
it_IT: Reindirizzamenti

en: Referer
it_IT: Referente

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove PHP version, Server info, Server Signature from header.
it_IT: Rimuovi la versione PHP, le informazioni sul server e la firma del server dall'intestazione.

en: Remove Plugins Authors & Style in Sitemap XML
it_IT: Rimuovi autori e stili dei plugin nella Sitemap XML

en: Remove Unsafe Headers
it_IT: Rimuovi intestazioni non sicure

en: Remove pingback link tag from the website header.
it_IT: Rimuovi il tag di link pingback dall'intestazione del sito web.

en: Removes sourceMappingURL/sourceURL hints from CSS/JS output.
it_IT: Rimuove i riferimenti sourceMappingURL/sourceURL dall'output CSS/JS.

en: Replace WordPress paths in your XML sitemap so attackers scanning it can't identify your plugins, themes, or directory structure.
it_IT: Sostituisci i percorsi di WordPress nella tua sitemap XML in modo che gli aggressori non possano identificare plugin, temi o struttura delle directory.

en: Replace WordPress-specific class names and IDs in your page source so scanners can't fingerprint your site as WordPress.
it_IT: Sostituisci i nomi di classe e gli ID specifici di WordPress nel codice sorgente della tua pagina in modo che gli scanner non possano identificare il tuo sito come WordPress.

en: Replace default WordPress paths inside RSS feeds so bots crawling your feed can't map your site structure.
it_IT: Sostituisci i percorsi predefiniti di WordPress nei feed RSS in modo che i bot che esplorano il tuo feed non possano mappare la struttura del tuo sito.

en: Request ID
it_IT: ID richiesta

en: Request fields
it_IT: Campi richiesta

en: Request path, method, and response status code.
it_IT: Percorso della richiesta, metodo e codice di stato della risposta.

en: Requested path
it_IT: Percorso richiesto

en: Resend Code
it_IT: Reinvia codice

en: Reset Email
it_IT: Reimposta email

en: Reset Key
it_IT: Reimposta chiave

en: Reset Settings
it_IT: Ripristina impostazioni

en: Resolving hostnames may affect the website loading speed.
it_IT: La risoluzione degli hostname potrebbe influire sulla velocità di caricamento del sito web.

en: Restore Backup
it_IT: Ripristina backup

en: Restore Settings
it_IT: Ripristina impostazioni

en: Resume Security
it_IT: Riprendi sicurezza

en: Retention
it_IT: Conservazione

en: Retrieving current position in file failed
it_IT: Recupero della posizione corrente nel file non riuscito

en: Reunion
it_IT: Riunione

en: Review the plugins that have not been updated recently and replace them with actively maintained alternatives from the WordPress directory.
it_IT: Esamina i plugin non aggiornati di recente e sostituiscili con alternative attivamente mantenute dalla directory WordPress.

en: Rewrite CSS and JS file URLs to custom paths, removing default WordPress signatures that bots use to identify your setup.
it_IT: Riscrivi gli URL dei file CSS e JS con percorsi personalizzati, rimuovendo le firme predefinite di WordPress che i bot usano per identificare la tua configurazione.

en: Right click is disabled!
it_IT: Il clic destro è disabilitato!

en: Robots Security
it_IT: Sicurezza dei robot

en: Role
it_IT: Ruolo

en: Rollback Settings
it_IT: Ripristina impostazioni

en: Rollback all the plugin settings to initial values.
it_IT: Ripristina tutte le impostazioni del plugin ai valori iniziali.

en: Romanian
it_IT: Rumeno

en: Run %1$sFrontend Test%2$s to check if the new paths are working.
it_IT: Esegui il %1$sTest frontend%2$s per verificare se i nuovi percorsi funzionano.

en: Run %1$sLogin Test%2$s and log in inside the popup.
it_IT: Esegui il %1$sTest di login%2$s e accedi nella finestra popup.

en: Run %1$sreCAPTCHA Test%2$s and login inside the popup.
it_IT: Esegui il %1$stest reCAPTCHA%2$s e accedi nella finestra popup.

en: Run Full Security Check
it_IT: Esegui controllo sicurezza completo

en: Russian
it_IT: Russo

en: Russian Federation
it_IT: Federazione Russa

en: Rwanda
it_IT: Ruanda

en: SCRIPT_DEBUG is currently enabled. This forces WordPress to load unminified CSS and JS files, which can reveal internal paths and debug information in the frontend — giving attackers insight into your site structure.
it_IT: SCRIPT_DEBUG è attualmente abilitato. Forza WordPress a caricare file CSS e JS non minificati, rivelando percorsi interni agli aggressori.

en: Safe URL:
it_IT: URL sicuro:

en: Saint Bartelemey
it_IT: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
it_IT: Sant'Elena

en: Saint Kitts and Nevis
it_IT: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Martin
it_IT: Saint-Martin

en: Saint Pierre and Miquelon
it_IT: Saint-Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
it_IT: Saint Vincent e Grenadine

en: Sao Tome and Principe
it_IT: São Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
it_IT: Arabia Saudita

en: Save
it_IT: Salva

en: Save User
it_IT: Salva utente

en: Saved
it_IT: Salvato

en: Saved! Reload the page.
it_IT: Salvato! Ricarica la pagina.

en: Saved! This task will be ignored on future tests.
it_IT: Salvato! Questa attività verrà ignorata nei test futuri.

en: Saved! You can run the test again.
it_IT: Salvato! Puoi eseguire nuovamente il test.

en: Scan the provided code using your authenticator app to link this account.
it_IT: Scansiona il codice fornito usando la tua app autenticatore per collegare questo account.

en: Script Debug Mode
it_IT: Modalità debug script

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search in user events log and manage the email alerts
it_IT: Cerca nel registro eventi utenti e gestisci gli avvisi email

en: Secret Key
it_IT: Chiave segreta

en: Secret key is configured and registered.
it_IT: La chiave segreta è configurata e registrata.

en: Secret keys for %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s.
it_IT: Chiavi segrete per %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s.

en: Secure WP Paths
it_IT: Proteggi i percorsi WP

en: Security Check
it_IT: Controllo sicurezza

en: Security Keys Need Rotation
it_IT: Le chiavi di sicurezza necessitano di rotazione

en: Security Keys and Salts
it_IT: Chiavi e salt di sicurezza

en: Security Status
it_IT: Stato sicurezza

en: Security Threats
it_IT: Minacce di sicurezza

en: Security Threats Log
it_IT: Registro delle minacce di sicurezza

en: Security score: %d out of 100
it_IT: Punteggio di sicurezza: %d su 100

en: See real attacks blocked on your site, including brute force attempts, injections, and bot scans.
it_IT: Visualizza gli attacchi reali bloccati sul tuo sito, inclusi tentativi di brute force, iniezioni e scansioni di bot.

en: Seeking file to offset %1$s failed
it_IT: Ricerca del file all'offset %1$s non riuscita

en: Select Background Image
it_IT: Seleziona immagine di sfondo

en: Select Image
it_IT: Seleziona immagine

en: Select Logo Image
it_IT: Seleziona immagine logo

en: Select Preset
it_IT: Seleziona preimpostazione

en: Select User Roles
it_IT: Seleziona ruoli utente

en: Select a preset security settings we've tested on most websites.
it_IT: Seleziona una configurazione di sicurezza predefinita che abbiamo testato sulla maggior parte dei siti web.

en: Select all
it_IT: Seleziona tutto

en: Select how long the login link remains valid.
it_IT: Seleziona per quanto tempo il link di login rimane valido.

en: Select how long the temporary login will be available after the first user access.
it_IT: Seleziona per quanto tempo l'accesso temporaneo sarà disponibile dopo il primo accesso dell'utente.

en: Select the file extensions you want to hide on old paths.
it_IT: Seleziona le estensioni di file che vuoi nascondere sui vecchi percorsi.

en: Select the files you want to hide on old paths.
it_IT: Seleziona i file che vuoi nascondere sui vecchi percorsi.

en: Selected
it_IT: Selezionato

en: Selected Countries
it_IT: Paesi selezionati

en: Send
it_IT: Invia

en: Send magic login link
it_IT: Invia link di accesso magico

en: Send magic login url to %1$s
it_IT: Invia URL di accesso magico a %1$s

en: Serbian
it_IT: Serbo

en: Server Type
it_IT: Tipo di server

en: Server-level blocks (Nginx/htaccess) may not reach WordPress, so they cannot be logged here.
it_IT: I blocchi a livello server (Nginx/htaccess) potrebbero non raggiungere WordPress, quindi non possono essere registrati qui.

en: Set <code>allow_url_include = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. There is no legitimate use case for this directive on production sites.
it_IT: Imposta <code>allow_url_include = off</code> in php.ini, o contatta il tuo provider di hosting per disabilitarlo.

en: Set <code>expose_php = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it.
it_IT: Imposta <code>expose_php = off</code> in php.ini, o contatta il tuo provider di hosting per disabilitarlo.

en: Set <code>register_globals = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it immediately. Consider switching hosts if they enable this by default.
it_IT: Imposta <code>register_globals = off</code> in php.ini, o contatta il tuo provider di hosting per disabilitarlo immediatamente.

en: Set <code>safe_mode = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. If your host requires safe_mode, consider migrating to a modern hosting environment.
it_IT: Imposta <code>safe_mode = off</code> in php.ini, o contatta il tuo provider di hosting per disabilitarlo.

en: Set Custom Cache Directory
it_IT: Imposta directory cache personalizzata

en: Set SCRIPT_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>
it_IT: Imposta SCRIPT_DEBUG su false in wp-config.php: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>

en: Set WP_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>
it_IT: Imposta WP_DEBUG su false in wp-config.php: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>

en: Set a custom login URL from %1$s%2$s > Change Paths > Custom login URL%3$s and switch on %4$s%5$s > Brute Force Protection%6$s
it_IT: Imposta un URL di login personalizzato da %1$s%2$s > Cambia percorsi > URL login personalizzato%3$s e attiva %4$s%5$s > Protezione Brute Force%6$s

en: Set a strong database password — at least 12 characters with a mix of uppercase, lowercase, numbers, and special characters. Update the password in wp-config.php: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>
it_IT: Imposta una password database robusta — almeno 12 caratteri con un mix di maiuscole, minuscole, numeri e caratteri speciali. Aggiorna la password in wp-config.php: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>

en: Set the current user role.
it_IT: Imposta il ruolo utente corrente.

en: Set the website you want this user to be created for.
it_IT: Imposta il sito web per cui vuoi che questo utente venga creato.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings > Permalinks
it_IT: Impostazioni > Permalink

en: Short name detected: %1$s. You need to use unique paths with more than 4 chars to avoid WordPress errors.
it_IT: Nome breve rilevato: %1$s. Devi usare percorsi univoci con più di 4 caratteri per evitare errori WordPress.

en: Show /%1$s instead of /%2$s
it_IT: Mostra /%1$s invece di /%2$s

en: Show Advanced Options
it_IT: Mostra opzioni avanzate

en: Show alert message for a specific user when there were fail attempts on his account.
it_IT: Mostra un messaggio di avviso per un utente specifico quando ci sono stati tentativi falliti sul suo account.

en: Show blank screen when Inspect Element is active on browser.
it_IT: Mostra uno schermo vuoto quando Ispeziona elemento è attivo nel browser.

en: Show completed tasks
it_IT: Mostra attività completate

en: Show default WordPress paths and allow hidden paths
it_IT: Mostra i percorsi WordPress predefiniti e consenti i percorsi nascosti

en: Show default WordPress paths and disable all hiding
it_IT: Mostra i percorsi WordPress predefiniti e disabilita tutta l'occultazione

en: Show ignored tasks
it_IT: Mostra attività ignorate

en: Showing %1$s of %2$s events from <strong>%3$s</strong>
it_IT: Mostra %1$s di %2$s eventi da <strong>%3$s</strong>

en: Showing %1$s of %2$s threats from <strong>%3$s</strong>
it_IT: Mostra %1$s di %2$s minacce da <strong>%3$s</strong>

en: Showing last %1$s of %2$s events
it_IT: Mostra gli ultimi %1$s di %2$s eventi

en: Showing last %1$s of %2$s threats
it_IT: Mostra gli ultimi %1$s di %2$s minacce

en: Sign Up Form Protection
it_IT: Protezione modulo registrazione

en: Similar attacks
it_IT: Attacchi simili

en: Simplified Chinese
it_IT: Cinese semplificato

en: Simulate CMS
it_IT: Simula CMS

en: Simulate popular content management systems like Drupal or Joomla.
it_IT: Simula i più popolari sistemi di gestione dei contenuti come Drupal o Joomla.

en: Site Key
it_IT: Chiave sito

en: Site keys for %1$s Google reCaptcha %2$s.
it_IT: Chiavi sito per %1$s Google reCaptcha %2$s.

en: Site keys for %1$sGoogle reCaptcha%2$s.
it_IT: Chiavi sito per %1$sGoogle reCaptcha%2$s.

en: Sitemap Security
it_IT: Sicurezza della sitemap

en: Six Months
it_IT: Sei mesi

en: Skip for now
it_IT: Salta per ora

en: Slovak
it_IT: Slovacco

en: Slovakia
it_IT: Slovacchia

en: Slovene
it_IT: Sloveno

en: Solomon Islands
it_IT: Isole Salomone

en: Some authenticator apps permit you to manually input the text version.
it_IT: Alcune app autenticatore permettono di inserire manualmente la versione testuale.

en: Some plugins may remove custom rewrite rules from the .htaccess file, especially if it's writable, which can affect the functionality of custom paths.
it_IT: Alcuni plugin potrebbero rimuovere le regole di riscrittura personalizzate dal file .htaccess, specialmente se è scrivibile.

en: Some themes don't work with custom Admin and Ajax paths. In case of ajax errors, switch back to wp-admin and admin-ajax.php.
it_IT: Alcuni temi non funzionano con percorsi Admin e Ajax personalizzati. In caso di errori ajax, torna a wp-admin e admin-ajax.php.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
it_IT: Spiacenti, non sei autorizzato ad accedere a questa pagina.

en: South Africa
it_IT: Sudafrica

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it_IT: Georgia del Sud e Isole Sandwich del Sud

en: South Korea
it_IT: Corea del Sud

en: Spain
it_IT: Spagna

en: Spammers can easily signup
it_IT: Gli spammer possono registrarsi facilmente

en: Spanish
it_IT: Spagnolo

en: Specify the email address to receive the authentication code during the login process for 2FA.
it_IT: Specifica l'indirizzo email per ricevere il codice di autenticazione durante il processo di login per 2FA.

en: Start Scan
it_IT: Avvia scansione

en: Start monitoring suspicious requests and attack patterns
it_IT: Inizia a monitorare le richieste sospette e i pattern di attacco

en: Status
it_IT: Stato

en: Stop repeated login attempts and block bots trying to guess usernames and passwords.
it_IT: Blocca i tentativi di login ripetuti e i bot che cercano di indovinare nomi utente e password.

en: Submit
it_IT: Invia

en: Success
it_IT: Successo

en: Svalbard and Jan Mayen
it_IT: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it_IT: Svezia

en: Swedish
it_IT: Svedese

en: Switch between Google reCaptcha Classic and Google reCaptcha Enterprise based on your Google Console setup.
it_IT: Passa tra Google reCaptcha Classic e Google reCaptcha Enterprise in base alla tua configurazione di Google Console.

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s
it_IT: Attiva %1$s > Cambia percorsi > Nascondi file comuni WordPress da %2$sNascondipercorsi comuni WordPress%3$s

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s and select also install.php & upgrade.php
it_IT: Attiva %1$s > Cambia percorsi > Nascondi file comuni WordPress da %2$sNascondi percorsi comuni WordPress%3$s e seleziona anche install.php e upgrade.php

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide Author ID URL%3$s
it_IT: Attiva %1$s%2$s > Cambia percorsi > Nascondi URL ID autore%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide RSD Endpoint%3$s
it_IT: Attiva %1$s%2$s > Cambia percorsi > Nascondi endpoint RSD%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide User Enumeration%3$s
it_IT: Attiva %1$s%2$s > Cambia percorsi > Nascondi enumerazione utenti%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files%3$s
it_IT: Attiva %1$s%2$s > Cambia percorsi > Nascondi file comuni WordPress%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > %3$s%4$s
it_IT: Attiva %1$s%2$s > Modifiche > %3$s%4$s

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > Hide WLW Manifest scripts%3$s
it_IT: Attiva %1$s%2$s > Modifiche > Nascondi script WLW Manifest%3$s

en: Switch on the 7G or 8G Firewall from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
it_IT: Attiva il Firewall 7G o 8G da %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s

en: Switch on the Automated IP Blocking option from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
it_IT: Attiva l'opzione Blocco IP automatico da %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s

en: Switzerland
it_IT: Svizzera

en: Syrian Arab Republic
it_IT: Repubblica Araba Siriana

en: Tajikistan
it_IT: Tagikistan

en: Tanzania, United Republic of
it_IT: Tanzania, Repubblica Unita di

en: Temporarily block for 1 day
it_IT: Blocca temporaneamente per 1 giorno

en: Temporarily block for 1 hour
it_IT: Blocca temporaneamente per 1 ora

en: Temporarily block for 1 month
it_IT: Blocca temporaneamente per 1 mese

en: Temporarily block for 1 week
it_IT: Blocca temporaneamente per 1 settimana

en: Temporary Login
it_IT: Accesso temporaneo

en: Temporary Login Settings
it_IT: Impostazioni accesso temporaneo

en: Temporary Logins
it_IT: Accessi temporanei

en: Test your website headers with
it_IT: Testa le intestazioni del tuo sito web con

en: Text & URL Mapping
it_IT: Mappatura testo e URL

en: Text Color
it_IT: Colore testo

en: Text Mapping
it_IT: Mappatura testo

en: Text Mapping in CSS and JS files including cached files
it_IT: Mappatura testo nei file CSS e JS inclusi i file cache

en: Text Mapping only Classes, IDs, JS variables
it_IT: Mappatura testo solo classi, ID, variabili JS

en: Text displayed on the magic login button and form.
it_IT: Testo visualizzato sul pulsante e nel modulo di accesso magico.

en: Thai
it_IT: Tailandese

en: Thailand
it_IT: Thailandia

en: The 7G/8G Firewall is not currently active. Without these rulesets, malicious requests — including SQL injection attempts, script injections, and exploit probes — are not filtered at the server level before they reach your site.
it_IT: Il Firewall 7G/8G non è attualmente attivo. Le richieste dannose non vengono filtrate a livello server prima di raggiungere il tuo sito.

en: The AI crawler list is automatically updated with each plugin release as new bots appear.
it_IT: L'elenco dei crawler AI viene aggiornato automaticamente con ogni release del plugin.

en: The Country database has not been downloaded, preventing the User Events Log and Security Threats Log features from working properly.
it_IT: Il database dei Paesi non è stato scaricato, impedendo il correttofunzionamento delle funzioni Registro eventi utenti e Registro delle minaccedi sicurezza.

en: The Ghost Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
it_IT: La Ghost Mode aggiungerà le regole di riscrittura nel file di configurazione per nascondere i vecchi percorsi agli hacker.

en: The Lite Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
it_IT: Lite Mode aggiungerà le regole di rewrite nel file di configurazione pernascondere i vecchi percorsi agli hacker.

en: The REST API is used by many plugins and themes to interact with WordPress. Disabling it for non-logged-in users may break page builders, forms, e-commerce integrations, and other features that rely on it for frontend requests.
it_IT: La REST API è usata da molti plugin e temi per interagire con WordPress. Disabilitarla per gli utenti non autenticati potrebbe rompere i page builder, i moduli e le integrazioni e-commerce.

en: The Really Simple Discovery (RSD) endpoint link is visible in your page header. Unless you use pingbacks or external blog clients that rely on RSD, this link serves no purpose and acts as a WordPress fingerprint that confirms your CMS to scanners.
it_IT: Il link dell'endpoint RSD è visibile nell'intestazione della tua pagina. A meno che tu non usi pingback o client blog esterni che si affidano a RSD, questo link non serve a nulla.

en: The Safe URL will deactivate all the custom paths. Use it only if you can't login.
it_IT: L'URL sicuro disattiverà tutti i percorsi personalizzati. Usalo solo se non riesci ad accedere.

en: The Windows Live Writer manifest link is present in your page header. This is a WordPress-specific fingerprint that confirms your CMS to automated scanners. Since Windows Live Writer is discontinued, there is no reason to keep this enabled.
it_IT: Il link del manifesto Windows Live Writer è presente nell'intestazione della tua pagina. Questo è un'impronta specifica di WordPress per gli scanner automatizzati.

en: The WordPress Media Library is not available on this page.
it_IT: La libreria multimediale di WordPress non è disponibile in questa pagina.

en: The allow_url_include PHP directive is enabled. This allows PHP to include remote files via URLs in include/require statements, exposing your site to Remote File Inclusion (RFI) attacks where attackers can execute arbitrary code on your server.
it_IT: La direttiva PHP allow_url_include è abilitata. Ciò consente a PHP di includere file remoti tramite URL, esponendo il tuo sito ad attacchi RFI.

en: The built-in plugin and theme file editor is active. If an attacker gains admin access, they can use this editor to inject malicious PHP code directly into your site files — instantly compromising the entire installation without needing FTP or server access.
it_IT: L'editor di file plugin e tema integrato è attivo. Se un aggressore ottiene l'accesso admin, può iniettare codice PHP dannoso direttamente nei file del tuo sito.

en: The constant ADMIN_COOKIE_PATH is defined in wp-config.php by another plugin. You can't change %s unless you remove the line define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.
it_IT: La costante ADMIN_COOKIE_PATH è definita in wp-config.php da un altro plugin. Non puoi cambiare %s a meno che tu non rimuova la riga define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.

en: The default wp-login.php path is still accessible. Even with a custom login URL configured, bots can still find and attack the original login page. Blocking access to the default path forces all login traffic through your custom URL, where Brute Force Protection can be applied.
it_IT: Il percorso predefinito wp-login.php è ancora accessibile. Blocca l'accesso per forzare il traffico di login attraverso il tuo URL personalizzato.

en: The display_errors PHP directive is enabled. PHP errors displayed on the frontend can reveal file paths, function names, and database details — all of which help attackers map your site. Errors should be logged server-side, never shown to visitors.
it_IT: La direttiva PHP display_errors è abilitata. Gli errori PHP visualizzati nel frontend possono rivelare percorsi di file, nomi di funzioni e dettagli del database.

en: The email address to which the authentication code will be sent is
it_IT: L'indirizzo email a cui verrà inviato il codice di autenticazione è

en: The hack was prevented by the firewall
it_IT: L'attacco è stato prevenuto dal firewall

en: The list of plugins and themes was updated with success!
it_IT: L'elenco di plugin e temi è stato aggiornato con successo!

en: The original WordPress paths are still accessible even though custom paths are set. Bots can still reach plugins and themes at their default locations, bypassing the path changes. <br /><br />Hiding old paths ensures that only the custom paths work, fully removing the original entry points.
it_IT: I percorsi originali di WordPress sono ancora accessibili anche se sono impostati percorsi personalizzati. Nascondere i vecchi percorsi garantisce che funzionino solo quelli personalizzati.

en: The readme.html file is publicly accessible and reveals your WordPress version number. Attackers use this to identify sites running versions with known vulnerabilities.
it_IT: Il file readme.html è accessibile pubblicamente e rivela il numero di versione di WordPress.

en: The register_globals PHP directive is enabled. This is a critical security risk — it allows external input to overwrite internal PHP variables, enabling attackers to manipulate your application logic. This directive has been removed in modern PHP versions due to its severity.
it_IT: La direttiva PHP register_globals è abilitata. Si tratta di un rischio critico per la sicurezza — consente all'input esterno di sovrascrivere le variabili PHP interne.

en: The requested URL %1$s was not found on this server.
it_IT: L'URL richiesto %1$s non è stato trovato su questo server.

en: The response parameter is invalid or malformed.
it_IT: Il parametro di risposta non è valido o è malformato.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
it_IT: Il parametro segreto non è valido o è malformato.

en: The secret parameter is missing.
it_IT: Il parametro segreto manca.

en: The server was unable to send the email.
it_IT: Il server non è riuscito a inviare l'email.

en: The wp-admin/install.php and wp-admin/upgrade.php files are publicly accessible. These files have been associated with security vulnerabilities in the past and should not be reachable on a live site.
it_IT: I file wp-admin/install.php e wp-admin/upgrade.php sono accessibili pubblicamente.

en: Themes Path
it_IT: Percorso temi

en: Themes Security
it_IT: Sicurezza temi

en: Themes are up to date
it_IT: Tutti i temi sono aggiornati

en: Then
it_IT: Poi

en: There has been a critical error on your website.
it_IT: Si è verificato un errore critico sul tuo sito web.

en: There has been a critical error on your website. Please check your site admin email inbox for instructions.
it_IT: Si è verificato un errore critico sul tuo sito web. Controlla la casella email dell'amministratore del sito per le istruzioni.

en: There is a configuration error in the plugin. Please Save the settings again and follow the instruction.
it_IT: C'è un errore di configurazione nel plugin. Salva nuovamente le impostazioni e segui le istruzioni.

en: There is a newer version of WordPress available ({version}).
it_IT: È disponibile una versione più recente di WordPress ({version}).

en: This IP was blocked for security reasons
it_IT: Questo IP è stato bloccato per motivi di sicurezza

en: This amazing feature isn't included in the basic plugin. Want to unlock it? Simply install or activate the Advanced Pack and enjoy the new security features.
it_IT: Questa incredibile funzionalità non è inclusa nel plugin di base. Vuoi sbloccarla? Installa o attiva semplicemente il Pacchetto avanzato e goditi le nuove funzionalità di sicurezza.

en: This may not work with all new mobile devices.
it_IT: Potrebbe non funzionare con tutti i nuovi dispositivi mobili.

en: This option is often already enabled by your hosting provider. Activating it twice in the config file may cause errors. First check if the %1$sUploads Directory%2$s is publicly visible before enabling this.
it_IT: Questa opzione è spesso già abilitata dal tuo provider di hosting. Prima controlla se la %1$sDirectory uploads%2$s è visibile pubblicamente prima di abilitarla.

en: This option will add rewrite rules to the .htaccess file in the WordPress rewrite rules area between the comments # BEGIN WordPress and # END WordPress.
it_IT: Questa opzione aggiungerà regole di riscrittura al file .htaccess nell'area delle regole di riscrittura WordPress tra i commenti # BEGIN WordPress e # END WordPress.

en: This request was blocked for security reasons
it_IT: Questa richiesta è stata bloccata per motivi di sicurezza

en: This user is a temporary user.
it_IT: Questo utente è un utente temporaneo.

en: This will prevent from showing the old paths when an image or font is called through ajax.
it_IT: Questo impedirà di mostrare i vecchi percorsi quando un'immagine o un font viene chiamato tramite ajax.

en: Threat Details
it_IT: Dettagli minaccia

en: Threat Type
it_IT: Tipo di minaccia

en: Threat detected
it_IT: Minaccia rilevata

en: Threat map is loading
it_IT: Caricamento mappa minacce

en: Threat type and reason (SQLi, XSS, probing, traversal, and more).
it_IT: Tipo di minaccia e motivo (SQLi, XSS, probing, traversal e altro).

en: Threats
it_IT: Minacce

en: Threats Passed
it_IT: Minacce passate

en: Threats Passed (7d)
it_IT: Minacce passate (7 giorni)

en: Threats Prevented
it_IT: Minacce prevenute

en: Threats Prevented (7d)
it_IT: Minacce prevenute (7 giorni)

en: Three Days
it_IT: Tre giorni

en: Three Hours
it_IT: Tre ore

en: To customize the REST API path, ou need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
it_IT: Per personalizzare il percorso REST API, devi impostare la struttura dei permalink su URL amichevoli (senza index.php).

en: To hide the Avada library, please add the Avada FUSION_LIBRARY_URL in wp-config.php file after $table_prefix line: %1$s
it_IT: Per nascondere la libreria Avada, aggiungi Avada FUSION_LIBRARY_URL nel file wp-config.php dopo la riga $table_prefix: %1$s

en: To improve your website's security, consider removing authors and styles that point to WordPress in your sitemap XML.
it_IT: Per migliorare la sicurezza del tuo sito web, considera di rimuovere gli autori e gli stili che puntano a WordPress nella tua sitemap XML.

en: To whitelist your website IP address, add: %s
it_IT: Per aggiungere l'IP del tuo sito web alla lista bianca, aggiungi: %s

en: Top Threat Countries (7d)
it_IT: Principali paesi di minaccia (7 giorni)

en: Track and log events that happen on your WordPress site.
it_IT: Traccia e registra gli eventi che accadono sul tuo sito WordPress.

en: Track key admin actions and sign-in events on your WordPress site.
it_IT: Traccia le azioni amministrative chiave e gli eventi di accesso sul tuo sito WordPress.

en: Track key users actions and sign-in events on your site
it_IT: Traccia le azioni chiave degli utenti e gli eventi di accesso sul tuo sito

en: Traditional Chinese
it_IT: Cinese tradizionale

en: Translate button text using WPML or Polylang String Translation.
it_IT: Traduci il testo del pulsante usando WPML o Polylang String Translation.

en: Translate notification messages using WPML or Polylang String Translation.
it_IT: Traduci i messaggi di notifica usando WPML o Polylang String Translation.

en: Trinidad and Tobago
it_IT: Trinidad e Tobago

en: Troubleshooting
it_IT: Risoluzione problemi

en: Trust this browser
it_IT: Fidati di questo browser

en: Trusted by 100,000+ websites
it_IT: Scelto da oltre 100.000 siti web

en: Turkey
it_IT: Turchia

en: Turkish
it_IT: Turco

en: Turks and Caicos Islands
it_IT: Isole Turks e Caicos

en: Tweaks
it_IT: Modifiche

en: Two-Factor Method
it_IT: Metodo autenticazione a due fattori

en: Two-factor Authentication
it_IT: Autenticazione a due fattori

en: Two-factor Authentication Settings
it_IT: Impostazioni autenticazione a due fattori

en: Two-factor authentication
it_IT: Autenticazione a due fattori

en: Type in the one-time code from your chosen authentication app to finalize the setup.
it_IT: Inserisci il codice monouso dalla tua app di autenticazione scelta per finalizzare la configurazione.

en: URL Mapping
it_IT: Mappatura URL

en: URL of the background image shown on the login page.
it_IT: URL dell'immagine di sfondo mostrata nella pagina di login.

en: URL of the logo image shown on the login page. Leave empty to use the WordPress default.
it_IT: URL dell'immagine del logo mostrata nella pagina di login. Lascia vuoto per usare quello predefinito di WordPress.

en: URL the logo links to. Leave empty to use the site URL.
it_IT: URL a cui si collega il logo. Lascia vuoto per usare l'URL del sito.

en: Ukraine
it_IT: Ucraina

en: Ukrainian
it_IT: Ucraino

en: Ultimate Affiliate Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
it_IT: Ultimate Affiliate Pro rilevato. Il plugin non supporta percorsi personalizzati %1$s poiché non usa le funzioni WordPress per chiamare l'URL Ajax

en: Unable to open MMDB file at %1$s
it_IT: Impossibile aprire il file MMDB in %1$s

en: Unable to save 2FA Authentication code. Please re-scan the QR code and enter the code provided by your application.
it_IT: Impossibile salvare il codice di autenticazione 2FA. Riesegui la scansione del codice QR e inserisci il codice fornito dalla tua applicazione.

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix.
it_IT: Impossibile aggiornare il file <code>wp-config.php</code> per aggiornare il prefisso del database.

en: United Arab Emirates
it_IT: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it_IT: Regno Unito

en: United States
it_IT: Stati Uniti

en: United States Minor Outlying Islands
it_IT: Isole minori degli Stati Uniti d'America

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unlock
it_IT: Sblocca

en: Unlock all
it_IT: Sblocca tutto

en: Unlock full log with filters, search, and export
it_IT: Sblocca il registro completo con filtri, ricerca ed esportazione

en: Unnamed device
it_IT: Dispositivo senza nome

en: Update Database
it_IT: Aggiorna database

en: Update Now
it_IT: Aggiorna ora

en: Update the settings on %s to refresh the paths after changing the REST API path.
it_IT: Aggiorna le impostazioni su %s per aggiornare i percorsi dopo aver cambiato il percorso REST API.

en: Update your tagline in %1$s > %2$s > %3$s
it_IT: Aggiorna la tua tagline in %1$s > %2$s > %3$s

en: Updated
it_IT: Aggiornato

en: Upload the file with the saved plugin settings
it_IT: Carica il file con le impostazioni del plugin salvate

en: Uploaded Media
it_IT: Media caricato

en: Uploads Path
it_IT: Percorso uploads

en: Urgent Security Actions Required
it_IT: Azioni di sicurezza urgenti richieste

en: Usage of the title attribute on the login logo is not recommended for accessibility reasons. Use the link text instead.
it_IT: L'uso dell'attributo title sul logo di login non è consigliato per motivi di accessibilità. Usa invece il testo del link.

en: Use 2FA Authentication
it_IT: Usa autenticazione 2FA

en: Use Brute Force Protection
it_IT: Usa protezione Brute Force

en: Use Checkbox Challenge
it_IT: Usa sfida con casella di controllo

en: Use Login Page Design
it_IT: Usa design pagina di login

en: Use Temporary Logins
it_IT: Usa accessi temporanei

en: Use This Background
it_IT: Usa questo sfondo

en: Use This Logo
it_IT: Usa questo logo

en: Use a passkey (Touch ID / Face ID / Windows Hello).
it_IT: Usa un passkey (Touch ID / Face ID / Windows Hello).

en: Use the %s shortcode to integrate it with other login forms.
it_IT: Usa lo shortcode %s per integrarlo con altri moduli di login.

en: Useful context: referrer and user-agent when available.
it_IT: Contesto utile: referente e user-agent quando disponibili.

en: User
it_IT: Utente

en: User 'admin' or 'administrator' as Administrator
it_IT: Utente 'admin' o 'administrator' come Amministratore

en: User Action
it_IT: Azione utente

en: User Choice for 2FA
it_IT: Scelta utente per 2FA

en: User Enumeration via REST API
it_IT: Enumerazione utenti tramite REST API

en: User Events
it_IT: Eventi utenti

en: User Events Log
it_IT: Registro eventi utenti

en: User Role
it_IT: Ruolo utente

en: User Security
it_IT: Sicurezza autore

en: User actions in the dashboard (updates, changes, key settings actions).
it_IT: Azioni degli utenti nella bacheca (aggiornamenti, modifiche, azioni chiave delle impostazioni).

en: User could not be activated.
it_IT: Impossibile attivare l'utente.

en: User could not be added
it_IT: Impossibile aggiungere l'utente

en: User could not be deleted.
it_IT: Impossibile eliminare l'utente.

en: User could not be disabled.
it_IT: Impossibile disabilitare l'utente.

en: User does not exist.
it_IT: L'utente non esiste.

en: User does not exists.
it_IT: L'utente non esiste.

en: User roles for who to disable the Right-Click.
it_IT: Ruoli utente per cui disabilitare il clic destro.

en: User roles for who to disable the copy/paste.
it_IT: Ruoli utente per cui disabilitare il copia/incolla.

en: User roles for who to disable the drag/drop.
it_IT: Ruoli utente per cui disabilitare il trascina/rilascia.

en: User roles for who to disable the inspect element.
it_IT: Ruoli utente per cui disabilitare l'ispeziona elemento.

en: User roles for who to disable the view source.
it_IT: Ruoli utente per cui disabilitare Visualizza sorgente.

en: User roles for who to hide the admin toolbar.
it_IT: Ruoli utente per cui nascondere la barra degli strumenti admin.

en: User successfully activated.
it_IT: Utente attivato con successo.

en: User successfully created.
it_IT: Utente creato con successo.

en: User successfully deleted.
it_IT: Utente eliminato con successo.

en: User successfully disabled.
it_IT: Utente disabilitato con successo.

en: User successfully updated.
it_IT: Utente aggiornato con successo.

en: Usernames are discoverable through the WordPress REST API (e.g., /wp-json/wp/v2/users). This endpoint can expose author IDs, display names, and author slugs — which often match or closely resemble the actual login username. <br /><br />Attackers use this information for targeted brute force attacks and phishing campaigns.
it_IT: I nomi utente sono individuabili tramite la REST API di WordPress (es. /wp-json/wp/v2/users). Gli aggressori usano queste informazioni per attacchi brute force mirati e campagne di phishing.

en: Usernames can be discovered by iterating through author IDs (e.g., /?author=1, /?author=2). WordPress redirects valid IDs to the author archive URL, revealing the username. <br /><br />While usernames alone don't grant access, they provide attackers with half the credentials needed and enable targeted brute force or phishing attacks.
it_IT: I nomi utente possono essere scoperti iterando attraverso gli ID autore (es. /?author=1, /?author=2). WordPress reindirizza gli ID validi all'URL dell'archivio dell'autore, rivelando il nome utente.

en: Utilize this %s code for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once. | Utilize one of these unique %s codes for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once.
it_IT[0]: Usa questo codice %s per accedere nel caso in cui perdi l'accesso alla bacheca del tuo sito. Ogni codice può essere utilizzato una sola volta.
it_IT[1]: Usa uno di questi %s codici univoci per accedere nel caso in cui perdi l'accesso alla bacheca del tuo sito. Ogni codice può essere utilizzato una sola volta.

en: Valid
it_IT: Valido

en: Value
it_IT: Valore

en: Variables: {count} - no. of tries, {time} - time since last fail.
it_IT: Variabili: {count} - n. tentativi, {time} - tempo dall'ultimo fallimento.

en: Variables: {time} - time since available again.
it_IT: Variabili: {time} - tempo prima che sia disponibile di nuovo.

en: Verification Code:
it_IT: Codice di verifica:

en: Verifies users by requiring them to check %1$s I'm not a robot %2$s checkbox.
it_IT: Verifica gli utenti richiedendo loro di selezionare la casella %1$s Non sono un robot %2$s.

en: Version Numbers Exposed
it_IT: Numeri di versione esposti

en: Vietnamese
it_IT: Vietnamita

en: View Source is disabled!
it_IT: Visualizza sorgente è disabilitato!

en: Virgin Islands, British
it_IT: Isole Vergini Britanniche

en: Virgin Islands, U.S.
it_IT: Isole Vergini americane

en: WARNING: Your account has attempted to login {count} times without providing a valid code. The last failed login occurred {time} ago. If this wasn't you, please reset your password.
it_IT: AVVISO: Il tuo account ha tentato di accedere {count} volte senza fornire un codice valido. L'ultimo accesso fallito è avvenuto {time} fa. Se non eri tu, reimposta la tua password.

en: WP Core Security
it_IT: Sicurezza WP Core

en: WP Debug Mode
it_IT: Modalità debug WP

en: WP Super Cache CDN detected. Please include %1$s and %2$s paths in WP Super Cache > CDN > Include directories
it_IT: CDN WP Super Cache rilevato. Includi i percorsi %1$s e %2$s in WP Super Cache > CDN > Includi directory

en: WPEngine detected. Add the redirects in the Web Rules Engine %1$s
it_IT: WPEngine rilevato. Aggiungi i reindirizzamenti nel Web Rules Engine %1$s

en: WP_DEBUG is currently enabled. While useful during development, leaving debug mode active on a live site exposes error messages, file paths, and internal details to visitors — information that attackers can use to identify vulnerabilities.
it_IT: WP_DEBUG è attualmente abilitato. Lasciare la modalità debug attiva su un sito live espone messaggi di errore, percorsi di file e dettagli interni ai visitatori.

en: Wallis and Futuna
it_IT: Wallis e Futuna

en: Weak Database Password
it_IT: Password database debole

en: Weak name detected: %1$s. You need to use another name to increase your website security.
it_IT: Nome debole rilevato: %1$s. Devi usare un altro nome per aumentare la sicurezza del tuo sito web.

en: Website
it_IT: Sito web

en: Western Sahara
it_IT: Sahara Occidentale

en: What you see
it_IT: Cosa vedrai

en: When
it_IT: Quando

en: Where to add the firewall rules.
it_IT: Dove aggiungere le regole del firewall.

en: Whether the request was blocked by the firewall.
it_IT: Se la richiesta è stata bloccata dal firewall.

en: Whitelist
it_IT: Lista bianca

en: Whitelist IP addresses are never blocked.
it_IT: Gli indirizzi IP nella lista bianca non vengono mai bloccati.

en: Whitelist IPs
it_IT: IP in lista bianca

en: Whitelist Options
it_IT: Opzioni lista bianca

en: Whitelist Path
it_IT: Percorso in lista bianca

en: Whitelist Paths
it_IT: Percorsi in lista bianca

en: Whitelist Rule
it_IT: Regola in lista bianca

en: Whitelist Rules
it_IT: Regole lista bianca

en: Whitelist trusted IP addresses that should bypass firewall and security checks.
it_IT: Aggiungi alla lista bianca gli indirizzi IP attendibili che devono bypassare il firewall e i controlli di sicurezza.

en: Windows Live Writer Link Exposed
it_IT: Link Windows Live Writer esposto

en: WooCommerce Support
it_IT: Supporto WooCommerce

en: WordPress Default Permissions
it_IT: Permessi predefiniti WordPress

en: WordPress Security Check
it_IT: Controllo sicurezza WordPress

en: WordPress Version
it_IT: Versione WordPress

en: WordPress security keys and salts strengthen the encryption of data stored in user cookies and hashed passwords. Without properly configured keys, session tokens and passwords are easier to crack. <br /><br />Each key should be unique, random, and at least 64 characters long.
it_IT: Le chiavi e i salt di sicurezza di WordPress rafforzano la crittografia dei dati. Senza chiavi correttamente configurate, i token di sessione e le password sono più facili da violare.

en: WordPress, plugin, and theme version numbers are visible in your source code. Attackers use version information to identify sites running software with known vulnerabilities and target them with automated exploits.
it_IT: I numeri di versione di WordPress, plugin e temi sono visibili nel codice sorgente. Gli aggressori li usano per identificare i siti con vulnerabilità note.

en: Works alongside your theme and plugins without requiring special configuration.
it_IT: Funziona insieme al tuo tema e ai tuoi plugin senza richiedere una configurazione speciale.

en: Wrong Username Protection
it_IT: Protezione nome utente errato

en: XML-RPC Access Enabled
it_IT: Accesso XML-RPC abilitato

en: XML-RPC is currently accessible. This protocol sends credentials in plain text with every request and supports system.multicall, which allows attackers to test thousands of passwords in a single HTTP request. Unless you specifically need XML-RPC for remote publishing or the Jetpack plugin, it should be disabled.
it_IT: XML-RPC è attualmente accessibile. Questo protocollo invia le credenziali in testo normale e supporta system.multicall, consentendo di testare migliaia di password in una singola richiesta.

en: Yes
it_IT: Sì

en: Yes, it's working
it_IT: Sì, funziona

en: You already defined a different wp-content/uploads directory in wp-config.php %s
it_IT: Hai già definito una directory wp-content/uploads diversa in wp-config.php %s

en: You can ban a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. These IPs will not be able to access the login page.
it_IT: Puoi bannare un singolo IP come 192.168.0.1 o un intervallo come 192.168.0.*. Questi IP non potranno accedere alla pagina di login.

en: You can create a new page and come back to choose to redirect to that page.
it_IT: Puoi creare una nuova pagina e tornare a scegliere di reindirizzare a quella pagina.

en: You can now turn off "%1$s" option.
it_IT: Ora puoi disattivare l'opzione "%1$s".

en: You can now turn on "%1$s" option.
it_IT: Ora puoi attivare l'opzione "%1$s".

en: You can white-list a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. Find your IP with %s
it_IT: Puoi aggiungere alla lista bianca un singolo IP come 192.168.0.1 o un intervallo come 192.168.0.*. Trova il tuo IP con %s

en: You can't set both ADMIN and LOGIN with the same name. Please use different names
it_IT: Non puoi impostare sia ADMIN che LOGIN con lo stesso nome. Usa nomi diversi.

en: You don't have the permission to access %1$s on this server.
it_IT: Non hai il permesso di accedere a %1$s su questo server.

en: You got %1$d attempts left before lockout.
it_IT: Ti rimangono %1$d tentativi prima del blocco.

en: You have logged in successfully.
it_IT: Hai effettuato l'accesso con successo.

en: You need to activate the URL Rewrite for IIS to be able to change the permalink structure to friendly URL (without index.php). %1$sMore details%2$s
it_IT: Devi attivare URL Rewrite per IIS per poter cambiare la struttura dei permalink in URL amichevoli (senza index.php). %1$sDettagli%2$s

en: You need to set a positive number of attempts.
it_IT: Devi impostare un numero positivo di tentativi.

en: You need to set a positive waiting time.
it_IT: Devi impostare un tempo di attesa positivo.

en: You need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
it_IT: Devi impostare la struttura dei permalink su URL amichevoli (senza index.php).

en: You requested a one-time secure login URL to access your account without a password.
    
    Click the secure link below:
    
    %s
    This link can be used only once and will expire shortly.
    
    If you did not request this email, you can safely ignore it.
it_IT: Hai richiesto un URL di accesso sicuro una tantum per accedere al tuo account senza password.
    
    Clicca sul link sicuro qui sotto:
    
    %s
    Questo link può essere utilizzato una sola volta e scadrà a breve.
    
    Se non hai richiesto questa email, puoi ignorarla tranquillamente.

en: You should check your website every week to see if there are any security changes.
it_IT: Dovresti controllare il tuo sito ogni settimana per verificare se ci sono cambiamenti di sicurezza.

en: You will have to re-scan the QR code on all devices as the previous codes will stop working.
it_IT: Dovrai ri-scansionare il codice QR su tutti i dispositivi poiché i codici precedenti smetteranno di funzionare.

en: You've completed all free security tasks.
it_IT: Hai completato tutte le attività di sicurezza gratuite.

en: Your %1$s %2$s license expired on %3$s %4$s. To keep your website security up to date please make sure you have a valid subscription on %5$s%6$s
it_IT: La tua licenza %1$s %2$s è scaduta il %3$s %4$s. Per mantenere aggiornata la sicurezza del tuo sito assicurati di avere un abbonamento valido su %5$s%6$s

en: Your IP has been flagged for potential security violations. Please try again in a little while.
it_IT: Il tuo indirizzo IP è stato segnalato per possibili violazioni della sicurezza. Riprova tra poco.

en: Your Login Confirmation Code
it_IT: Il tuo codice di conferma accesso

en: Your Unique Login URL
it_IT: Il tuo URL di accesso univoco

en: Your admin URL can't be changed on %1$s hosting because of the %2$s security terms.
it_IT: L'URL admin non può essere modificato sull'hosting %1$s a causa dei termini di sicurezza %2$s.

en: Your admin URL is changed by another plugin or theme to %s. To activate this option, disable the custom admin feature in the other plugin or deactivate it.
it_IT: L'URL admin è stato modificato da un altro plugin o tema a %s. Per attivare questa opzione, disabilita la funzionalità admin personalizzata nell'altro plugin o disattivalo.

en: Your admin dashboard is not served over HTTPS. Without SSL/TLS encryption, login credentials and session data are transmitted in plain text, making them vulnerable to interception. <br /><br />An SSL certificate is essential for securing all admin communications.
it_IT: La tua bacheca di amministrazione non viene servita tramite HTTPS. Senza SSL/TLS le credenziali di login vengono trasmesse in testo normale. <br /><br />Un certificato SSL è essenziale.

en: Your custom admin path is exposed in the page source code (typically through the AJAX URL). This allows attackers to discover your admin path and launch targeted brute force attacks. <br /><br />%1$sLearn how to hide the admin path from source code%2$s.
it_IT: Il tuo percorso admin personalizzato è esposto nel codice sorgente della pagina. %1$sScopri come nasconderlo dal codice sorgente%2$s.

en: Your custom login path is exposed in the page source code. This defeats the purpose of changing the login URL, as attackers can still discover it and target it with brute force attacks. <br /><br />The custom login path must be kept secret, and Brute Force Protection should be active. %1$sLearn how to hide the login path from source code%2$s.
it_IT: Il tuo percorso di login personalizzato è esposto nel codice sorgente. %1$sScopri come nasconderlo dal codice sorgente%2$s.

en: Your custom login path is not backed up yet. If you forget it, you may lose access to your dashboard.
it_IT: Il tuo percorso di login personalizzato non è ancora salvato nel backup. Se lodimentichi, potresti perdere l'accesso alla tua bacheca.

en: Your database is using the default <strong>wp_</strong> table prefix. Automated SQL injection attacks commonly target this default prefix. Using a custom prefix adds an additional barrier against mass-targeted attacks that assume standard WordPress table names.
it_IT: Il tuo database utilizza il prefisso di tabella predefinito <strong>wp_</strong>. Usare un prefisso personalizzato aggiunge una barriera aggiuntiva contro gli attacchi automatizzati.

en: Your database password is empty or too simple. Even though most servers restrict database access to localhost, a weak password provides no defense if that restriction is ever bypassed or misconfigured.
it_IT: La tua password del database è vuota o troppo semplice. Una password debole non fornisce alcuna difesa se la restrizione localhost viene aggirata.

en: Your login URL is changed by another plugin or theme in %s. To activate this option, disable the custom login in the other plugin or deactivate it.
it_IT: L'URL di login è stato modificato da un altro plugin o tema in %s. Per attivare questa opzione, disabilita il login personalizzato nell'altro plugin o disattivalo.

en: Your login URL is: %s
it_IT: Il tuo URL di login è: %s

en: Your login URL will be: %1$s In case you can't log in, use the safe URL: %2$s
it_IT: Il tuo URL di login sarà: %1$s Nel caso non riesca ad accedere, usa l'URL sicuro: %2$s

en: Your login confirmation code is: %s
    
    This code is valid for a limited time and can be used only once.
    
    If you did not attempt to log in, please ignore this email.
it_IT: Il tuo codice di conferma accesso è: %s
    
    Questo codice è valido per un tempo limitato e può essere utilizzato una sola volta.
    
    Se non hai tentato di accedere, ignora questa email.

en: Your security keys have not been regenerated in a long time. Regularly rotating security keys invalidates all existing sessions and forces re-authentication, limiting the window of exposure if credentials are compromised.
it_IT: Le tue chiavi di sicurezza non vengono rigenerate da molto tempo. La rotazione regolare invalida tutte le sessioni esistenti e forza la riautenticazione.

en: Your server is broadcasting its PHP version in HTTP response headers. This information helps attackers identify which PHP vulnerabilities may apply to your server.
it_IT: Il tuo server sta trasmettendo la sua versione PHP nelle intestazioni di risposta HTTP.

en: Your server is running an outdated version of MySQL. Unsupported MySQL versions contain known security vulnerabilities and may cause performance issues. <br /><br />Your website requires minimum <strong>MySQL %1$s or MariaDB %2$s</strong>.
it_IT: Il tuo server sta eseguendo una versione obsoleta di MySQL. Le versioni non supportate contengono vulnerabilità note. <br /><br />Il tuo sito web richiede almeno <strong>MySQL %1$s o MariaDB %2$s</strong>.

en: Your server is running an outdated version of PHP. Older PHP versions no longer receive security patches, leaving your site exposed to known vulnerabilities and reducing overall performance. <br /><br />Your website requires <strong>PHP %1$s</strong> or higher.
it_IT: Il tuo server sta eseguendo una versione obsoleta di PHP. Le versioni precedenti non ricevono più patch di sicurezza. <br /><br />Il tuo sito web richiede <strong>PHP %1$s</strong> o superiore.

en: Your site is currently logging security threats, but advanced firewall filtering is not fully enabled. %1$s Activate 7G or 8G Firewall %2$s to automatically block malicious patterns before they reach WordPress.
it_IT: Il tuo sito sta registrando le minacce di sicurezza, ma il filtraggio avanzato del firewall non è completamente abilitato. %1$sAttiva Firewall 7G o 8G%2$s per bloccare automaticamente i pattern dannosi.

en: Your site is still using the default WordPress tagline "Just another WordPress site". This is a well-known WordPress fingerprint that makes it easy for bots and scanners to confirm your CMS. It also appears unprofessional to visitors.
it_IT: Il tuo sito utilizza ancora la tagline predefinita di WordPress "Just another WordPress site". Questa è un'impronta WordPress ben nota.

en: Your website security %1$sis extremely weak%2$s.
it_IT: La sicurezza del tuo sito web %1$sè estremamente debole%2$s.

en: Your website security %1$sis getting better%2$s.
it_IT: La sicurezza del tuo sito web %1$ssta migliorando%2$s.

en: Your website security %1$sis still weak%2$s.
it_IT: La sicurezza del tuo sito web %1$sè ancora debole%2$s.

en: Your website security %1$sis very weak%2$s.
it_IT: La sicurezza del tuo sito web %1$sè molto debole%2$s.

en: Your wp-config.php file is publicly accessible. This file contains your database credentials, security keys, and other critical configuration details. If an attacker can read this file, they can gain full control of your database and website.
it_IT: Il tuo file wp-config.php è accessibile pubblicamente. Se un aggressore può leggerlo, può ottenere il controllo completo del tuo sito web.

en: activate feature
it_IT: attiva la funzionalità

en: after first access
it_IT: dopo il primo accesso

en: already active
it_IT: già attivo

en: dark
it_IT: scuro

en: default
it_IT: predefinito

en: display_errors PHP directive
it_IT: Direttiva PHP display_errors

en: e.g.
it_IT: es.

en: e.g. %s
it_IT: es. %s

en: e.g. /logout or
it_IT: es. /logout o

en: e.g. adm, back
it_IT: es. adm, back

en: e.g. ajax, json
it_IT: es. ajax, json

en: e.g. aspect, templates, styles
it_IT: es. aspect, templates, styles

en: e.g. comments, discussion
it_IT: es. comments, discussion

en: e.g. core, inc, include
it_IT: es. core, inc, include

en: e.g. images, files
it_IT: es. images, files

en: e.g. json, api, call
it_IT: es. json, api, call

en: e.g. lib, library
it_IT: es. lib, library

en: e.g. login or signin
it_IT: es. login o signin

en: e.g. logout or disconnect
it_IT: es. logout o disconnect

en: e.g. lostpass or forgotpass
it_IT: es. lostpass o forgotpass

en: e.g. modules
it_IT: es. modules

en: e.g. multisite activation link
it_IT: es. link di attivazione multisite

en: e.g. newuser or register
it_IT: es. newuser o register

en: e.g. profile, usr, writer
it_IT: es. profile, usr, writer

en: event
it_IT: evento

en: events
it_IT: eventi

en: firewall stopped this request to protect the website from suspicious behavior.
it_IT: il firewall ha bloccato questa richiesta per proteggere il sito da comportamenti sospetti.

en: from
it_IT: da

en: help
it_IT: aiuto

en: ignore alert
it_IT: ignora avviso

en: install.php & upgrade.php are accessible
it_IT: I file install.php e upgrade.php sono accessibili

en: light
it_IT: chiaro

en: more details
it_IT: ulteriori dettagli

en: not recommended
it_IT: non consigliato

en: only %1$d chars
it_IT: solo %1$d caratteri

en: or
it_IT: o

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
it_IT: %1$s di %2$s

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
it_IT: Non corrisponde

[ctx: password strength]
en: Medium
it_IT: Medio

[ctx: password strength]
en: Password strength unknown
it_IT: Sicurezza password sconosciuta

[ctx: password strength]
en: Strong
it_IT: Forte

[ctx: password strength]
en: Very weak
it_IT: Molto debole

[ctx: password strength]
en: Weak
it_IT: Debole

en: reCAPTCHA Test
it_IT: Test reCAPTCHA

en: reCAPTCHA V2 Test
it_IT: Test reCAPTCHA V2

en: reCAPTCHA V3 Test
it_IT: Test reCAPTCHA V3

en: reCaptcha Language
it_IT: Lingua reCaptcha

en: reCaptcha Theme
it_IT: Tema reCaptcha

en: readme.html file is accessible
it_IT: Il file readme.html è accessibile

en: recommended
it_IT: consigliato

en: redirects
it_IT: reindirizzamenti

en: see feature
it_IT: vedi la funzionalità

[ctx: site]
en: &larr; Go to %s
it_IT: &larr; Vai a %s

en: start feature setup
it_IT: configura la funzionalità

en: threat
it_IT: minaccia

en: threats
it_IT: minacce

en: to
it_IT: a

en: too simple
it_IT: troppo semplice

en: within
it_IT: entro

en: wp-config.php & wp-config-sample.php are accessible
it_IT: I file wp-config.php e wp-config-sample.php sono accessibili
