WP Ghost - en to id_ID translation catalogue (1387 entries)

en: %1$d days
id_ID: %1$d hari

en: %1$s Good News! %2$s You can now update the plugin name from %3$s Hide My WP Ghost %4$s to %5$s WP Ghost %6$s on your website! %7$s
id_ID: %1$s Kabar Baik! %2$s Anda sekarang dapat memperbarui nama plugin dari %3$s Hide My WP Ghost %4$s menjadi %5$s WP Ghost %6$s di situs web Anda! %7$s

en: %1$s Important! %2$s Enable this option only if it is already activated in the %3$s Google reCAPTCHA Key %4$s settings.
id_ID: %1$s Penting! %2$s Aktifkan opsi ini hanya jika sudah diaktifkan di pengaturan %3$s Kunci Google reCAPTCHA %4$s.

en: %1$s days since last update
id_ID: %1$s hari sejak pembaruan terakhir

en: %1$s directory is browsable
id_ID: Direktori %1$s dapat dijelajahi

en: %1$s does not work without mode_rewrite. Please activate the rewrite module in Apache. %2$sMore details%3$s
id_ID: %1$s tidak berfungsi tanpa mod_rewrite. Aktifkan modul rewrite di Apache. %2$sSelengkapnya%3$s

en: %1$s is visible in source code
id_ID: %1$s terlihat di kode sumber

en: %1$s path is accessible
id_ID: Path %1$s dapat diakses

en: %1$s plugin(s) are outdated: %2$s
id_ID: %1$s plugin usang: %2$s

en: %1$s plugin(s) have NOT been updated by their developers in the past 12 months: %2$s
id_ID: %1$s plugin BELUM diperbarui oleh pengembangnya dalam 12 bulan terakhir: %2$s

en: %1$s protects your website from most SQL injections, but using a custom database prefix adds an extra layer of defense. %2$sLearn how to change it%3$s
id_ID: %1$s melindungi situs web Anda dari sebagian besar injeksi SQL, tetapi menggunakan prefiks database kustom menambahkan lapisan pertahanan ekstra. %2$sPelajari cara mengubahnya%3$s

en: %1$s rules are not saved in the config file and this may affect the website loading speed.
id_ID: Aturan %1$s tidak disimpan di file konfigurasi dan ini dapat mempengaruhi kecepatan loading situs web.

en: %1$s theme(s) are outdated: %2$s
id_ID: %1$s tema usang: %2$s

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v2.
id_ID: %1$sKlik di sini%2$s untuk membuat atau melihat kunci Google reCAPTCHA v2.

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v3.
id_ID: %1$sKlik di sini%2$s untuk membuat atau melihat kunci Google reCAPTCHA v3.

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA.
id_ID: %1$sKlik di sini%2$s untuk membuat atau melihat kunci Google reCAPTCHA.

en: %1$sIncorrect ReCaptcha%2$s. Please try again.
id_ID: %1$sReCaptcha salah%2$s. Silakan coba lagi.

en: %1$sRemove the login path%2$s from any theme menus, widgets, or page content that expose it in the frontend.
id_ID: %1$sHapus path login%2$s dari menu tema, widget, atau konten halaman yang mengeksposnya di frontend.

en: %1$sYou failed to correctly answer the math problem.%2$s Please try again.
id_ID: %1$sAnda gagal menjawab soal matematika dengan benar.%2$s Silakan coba lagi.

en: %d day ago | %d days ago
id_ID[0]: %d hari yang lalu

en: %d day remaining | %d days remaining
id_ID[0]: %d hari tersisa

en: %d hour ago | %d hours ago
id_ID[0]: %d jam yang lalu

en: %d hour remaining | %d hours remaining
id_ID[0]: %d jam tersisa

en: %d minute ago | %d minutes ago
id_ID[0]: %d menit yang lalu

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
id_ID[0]: %d menit tersisa

en: %d month ago | %d months ago
id_ID[0]: %d bulan yang lalu

en: %d second ago | %d seconds ago
id_ID[0]: %d detik yang lalu

en: %d second remaining | %d seconds remaining
id_ID[0]: %d detik tersisa

en: %d year ago | %d years ago
id_ID[0]: %d tahun yang lalu

en: %s don't have the correct permission.
id_ID: %s tidak memiliki izin yang benar.

en: (* the plugin has no extra cost, gets installed / activated automatically inside WP when you click the button, and uses the same account)
id_ID: (* plugin tidak ada biaya tambahan, diinstal/diaktifkan secara otomatis di WP saat Anda mengklik tombol, dan menggunakan akun yang sama)

en: (multiple options are available)
id_ID: (beberapa opsi tersedia)

en: (useful when the theme is adding wrong admin redirects or infinite redirects)
id_ID: (berguna ketika tema menambahkan pengalihan admin yang salah atau pengalihan tak terbatas)

en: (works only with the custom admin-ajax path to avoid infinite loops)
id_ID: (hanya bekerja dengan path admin-ajax kustom untuk menghindari perulangan tak terbatas)

en: 1 day
id_ID: 1 hari

en: 1 hour
id_ID: 1 jam

en: 1 minute
id_ID: 1 menit

en: 1 month
id_ID: 1 bulan

en: 1 week
id_ID: 1 minggu

en: 1. Layout Presets
id_ID: 1. Preset Tata Letak

en: 15 minutes
id_ID: 15 menit

en: 2. Color Presets
id_ID: 2. Preset Warna

en: 2FA Backup Codes for %1$s
id_ID: Kode Cadangan 2FA untuk %1$s

en: 2FA Code
id_ID: Kode 2FA

en: 2FA Code (Authenticator App)
id_ID: Kode 2FA (Aplikasi Autentikator)

en: 2FA Codes: You are out of backup codes and need <a href="%1$s">new codes!</a>
id_ID: Kode 2FA: Kode cadangan Anda habis dan membutuhkan <a href="%1$s">kode baru!</a>

en: 2FA Login
id_ID: Login 2FA

en: 2FA Logins
id_ID: Login 2FA

en: 2FA Settings
id_ID: Pengaturan 2FA

en: 2FA Setup
id_ID: Pengaturan 2FA

en: 30 minutes
id_ID: 30 menit

en: 403 HTML Error
id_ID: Kesalahan HTML 403

en: 404 HTML Error
id_ID: Kesalahan HTML 404

en: 404 page
id_ID: Halaman 404

en: 7G Firewall
id_ID: Firewall 7G

en: 7G/8G Firewall Not Loaded
id_ID: Firewall 7G/8G Tidak Dimuat

en: 8G Firewall
id_ID: Firewall 8G

en: A newer version of WordPress is available. Each release includes security patches and bug fixes that protect your site against newly discovered threats. <br /><br />Always update to the %1$slatest stable version%2$s as soon as it becomes available. You will see an update notice in your WordPress dashboard when a new version is ready.
id_ID: Versi WordPress yang lebih baru tersedia. <br /><br />Selalu perbarui ke %1$sversi stabil terbaru%2$s segera setelah tersedia.

en: A user already exists with that username.
id_ID: Pengguna dengan nama pengguna tersebut sudah ada.

en: A verification code has been sent to the email address associated with your account.
id_ID: Kode verifikasi telah dikirim ke alamat email yang terkait dengan akun Anda.

en: API Security
id_ID: Keamanan API

en: API Settings
id_ID: Pengaturan API

en: Abandoned Plugins Detected
id_ID: Plugin yang Ditinggalkan Terdeteksi

en: According to %1$sGoogle latest stats%2$s, over %3$s 30k websites are hacked every day %4$s and %5$s over 30&#37; of them are made in WordPress %6$s. %7$s It's better to prevent an attack than to spend a lot of money and time to recover your data after an attack not to mention the situation when your clients' data are stolen.
id_ID: Menurut %1$sstatistik terbaru Google%2$s, lebih dari %3$s 30 ribu situs web diretas setiap hari %4$s dan %5$s lebih dari 30&#37; di antaranya dibuat di WordPress%6$s. %7$s Lebih baik mencegah serangan daripada menghabiskan banyak uang dan waktu untuk memulihkan data setelah serangan.

en: Action
id_ID: Tindakan

en: Actions
id_ID: Tindakan

en: Activate "Log Security Threats" to see suspicious requests detected on your website.
id_ID: Aktifkan "Log Ancaman Keamanan" untuk melihat permintaan mencurigakan yang terdeteksi di situs web Anda.

en: Activate "Must Use Plugin Loading" from "Plugin Loading Hook" to be able to connect to your dashboard directly from managewp.com. %1$s click here %2$s
id_ID: Aktifkan "Must Use Plugin Loading" dari "Plugin Loading Hook" untuk dapat terhubung ke dasbor Anda langsung dari managewp.com. %1$s klik di sini %2$s

en: Activate 7G or 8G Firewall to block these threats
id_ID: Aktifkan Firewall 7G atau 8G untuk memblokir ancaman ini

en: Activate Brute Force Protection
id_ID: Aktifkan Perlindungan Brute Force

en: Activate Log Security Threats
id_ID: Aktifkan Log Ancaman Keamanan

en: Activate Log Users Events
id_ID: Aktifkan Log Acara Pengguna

en: Activate Magic Link Login on WooCommerce login forms.
id_ID: Aktifkan Login Tautan Ajaib pada form login WooCommerce.

en: Activate Temporary Logins
id_ID: Aktifkan Login Sementara

en: Activate TwoFactor Authentication
id_ID: Aktifkan Autentikasi Dua Faktor

en: Activate the "Brute Force" option to see the user IP blocked report
id_ID: Aktifkan opsi "Brute Force" untuk melihat laporan IP pengguna yang diblokir

en: Activate the "Log Users Events" option to see the user activity log for this website
id_ID: Aktifkan opsi "Log Acara Pengguna" untuk melihat log aktivitas pengguna untuk situs web ini

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce login forms.
id_ID: Aktifkan perlindungan Brute Force pada form login WooCommerce.

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce sign up forms.
id_ID: Aktifkan perlindungan Brute Force pada form pendaftaran WooCommerce.

en: Activate the Brute Force protection on lost password form.
id_ID: Aktifkan perlindungan Brute Force pada form lupa kata sandi.

en: Activate the Brute Force protection on sign up form.
id_ID: Aktifkan perlindungan Brute Force pada form pendaftaran.

en: Activate the Brute Force protection on website comment form.
id_ID: Aktifkan perlindungan Brute Force pada form komentar situs web.

en: Activation Help
id_ID: Bantuan Aktivasi

en: Active
id_ID: Aktif

en: Add
id_ID: Tambah

en: Add Content-Security-Policy header
id_ID: Tambahkan header Content-Security-Policy

en: Add IP addresses that should always be blocked from accessing your website.
id_ID: Tambahkan alamat IP yang harus selalu diblokir dari mengakses situs web Anda.

en: Add New CDN URL
id_ID: Tambah URL CDN Baru

en: Add New Temporary Login
id_ID: Tambah Login Sementara Baru

en: Add New Temporary Login User
id_ID: Tambah Pengguna Login Sementara Baru

en: Add New Text
id_ID: Tambah Teks Baru

en: Add New URL
id_ID: Tambah URL Baru

en: Add Passkey
id_ID: Tambah Passkey

en: Add Rewrites in WordPress Rules Section
id_ID: Tambahkan Penulisan Ulang di Bagian Aturan WordPress

en: Add Security Header
id_ID: Tambahkan Header Keamanan

en: Add Security Headers against XSS and Injection Attacks
id_ID: Tambahkan Header Keamanan terhadap Serangan XSS dan Injeksi

en: Add Strict-Transport-Security header
id_ID: Tambahkan header Strict-Transport-Security

en: Add Two Factor Authentication
id_ID: Tambahkan Autentikasi Dua Faktor

en: Add URL paths that should never be blocked by the firewall.
id_ID: Tambahkan path URL yang tidak boleh diblokir oleh firewall.

en: Add X-Content-Type-Options header
id_ID: Tambahkan header X-Content-Type-Options

en: Add X-XSS-Protection header
id_ID: Tambahkan header X-XSS-Protection

en: Add a hard-to-guess parameter (max 32 characters).
id_ID: Tambahkan parameter yang sulit ditebak (maks 32 karakter).

en: Add a list of URLs you want to replace with new ones.
id_ID: Tambahkan daftar URL yang ingin Anda ganti dengan yang baru.

en: Add a random static number to prevent frontend caching while the user is logged in.
id_ID: Tambahkan nomor statis acak untuk mencegah caching frontend saat pengguna login.

en: Add a second verification step via authenticator app, email code, or passkey (Face ID, Touch ID), so a stolen password alone can't unlock your site.
id_ID: Tambahkan langkah verifikasi kedua melalui aplikasi autentikator, kode email, atau passkey (Face ID, Touch ID), sehingga kata sandi yang dicuri saja tidak dapat membuka kunci situs Anda.

en: Add an extra layer of security to your online accounts by requiring both a password and a second verification method, such as a text message or app-generated code, to log in.
id_ID: Tambahkan lapisan keamanan ekstra ke akun online Anda dengan mengharuskan kata sandi dan metode verifikasi kedua (seperti pesan teks atau kode dari aplikasi) untuk login.

en: Add common WordPress classes in text mapping
id_ID: Tambahkan kelas WordPress umum di pemetaan teks

en: Add firewall rules codes that can pass plugin security.
id_ID: Tambahkan kode aturan firewall yang dapat melewati keamanan plugin.

en: Add paths that will be blocked for the selected countries.
id_ID: Tambahkan path yang akan diblokir untuk negara-negara yang dipilih.

en: Add redirects for the logged users based on user roles.
id_ID: Tambahkan pengalihan untuk pengguna yang login berdasarkan peran pengguna.

en: Add security headers to protect against XSS, clickjacking, and code injection attacks.
id_ID: Tambahkan header keamanan untuk melindungi dari serangan XSS, clickjacking, dan injeksi kode.

en: Add the CDN URLs you're using in the cache plugin.
id_ID: Tambahkan URL CDN yang Anda gunakan di plugin cache.

en: Add the following to wp-config.php to disable the file editor: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>
id_ID: Tambahkan yang berikut ke wp-config.php untuk menonaktifkan editor file: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>

en: Add the following to wp-config.php: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>
id_ID: Tambahkan yang berikut ke wp-config.php: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>

en: Admin Path
id_ID: Path Admin

en: Admin Security
id_ID: Keamanan Admin

en: Admin Toolbar
id_ID: Toolbar Admin

en: Admin Username
id_ID: Nama Pengguna Admin

en: Advanced
id_ID: Lanjutan

en: Advanced Pack
id_ID: Paket Lanjutan

en: Advanced Settings
id_ID: Pengaturan Lanjutan

en: After adding the classes, verify the frontend to ensure that your theme is not affected.
id_ID: Setelah menambahkan kelas, verifikasi frontend untuk memastikan tema Anda tidak terpengaruh.

en: After, click %1$sSave%2$s to apply the changes.
id_ID: Setelah itu, klik %1$sSimpan%2$s untuk menerapkan perubahan.

en: Ajax Security
id_ID: Keamanan Ajax

en: Ajax URL
id_ID: URL Ajax

en: Aland Islands
id_ID: Kepulauan Aland

en: Alert Emails Sent (7d)
id_ID: Email Peringatan Terkirim (7 hari)

en: Algeria
id_ID: Aljazair

en: All files have the correct permissions.
id_ID: Semua file memiliki izin yang benar.

en: All plugins are compatible
id_ID: Semua plugin kompatibel

en: All plugins are up to date
id_ID: Semua plugin sudah diperbarui

en: All plugins have been updated by their developers in the past 12 months
id_ID: Semua plugin telah diperbarui oleh pengembangnya dalam 12 bulan terakhir

en: Allow access to hidden paths only
id_ID: Izinkan akses ke path tersembunyi saja

en: Allow passwordless login using a secure link sent by email, reducing the risk of stolen credentials.
id_ID: Izinkan login tanpa kata sandi menggunakan tautan aman yang dikirim melalui email, mengurangi risiko pencurian kredensial.

en: Almost there...
id_ID: Hampir selesai...

en: American Samoa
id_ID: Samoa Amerika

en: An administrator account is using the default username 'admin' or 'administrator'. These are the first usernames attackers try during brute force attacks. Since the username is half of the login credentials, using a predictable one significantly reduces the effort needed to compromise your site.
id_ID: Akun administrator menggunakan nama pengguna default 'admin' atau 'administrator'. Ini adalah nama pengguna pertama yang dicoba penyerang dalam serangan brute force.

en: Analyzing recent threats and building the map...
id_ID: Menganalisis ancaman terkini dan membangun peta...

en: Antarctica
id_ID: Antartika

en: Antigua and Barbuda
id_ID: Antigua dan Barbuda

en: Anyone can register
id_ID: Siapa saja bisa mendaftar

en: Api Key
id_ID: Kunci API

en: Api key from %1$s Google API Console %2$s.
id_ID: Kunci API dari %1$s Google API Console %2$s.

en: Apply blur on the login background.
id_ID: Terapkan blur pada latar belakang login.

en: Arabic
id_ID: Arab

en: Are you sure you want to ignore this task in the future?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin mengabaikan tugas ini di masa mendatang?

en: Are you sure you want to reset the settings to their initial values?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin mengatur ulang pengaturan ke nilai awal?

en: Ask your host to check outbound blocks and whitelist IP %1$s 116.203.193.175 %2$s for remote access! %3$s Read More %4$s
id_ID: Minta host Anda untuk memeriksa blokir keluar dan whitelist IP %1$s 116.203.193.175 %2$s untuk akses jarak jauh! %3$s Baca Selengkapnya %4$s

en: Attention! Some URLs passed through the config file rules and were loaded through WordPress rewrite which may slow down your website. %1$s Please follow this tutorial to fix the issue: %2$s
id_ID: Perhatian! Beberapa URL melewati aturan file konfigurasi dan dimuat melalui rewrite WordPress yang dapat memperlambat situs web Anda. %1$s Ikuti tutorial ini untuk memperbaiki masalah: %2$s

en: Authenticate
id_ID: Autentikasi

en: Authentication Code:
id_ID: Kode Autentikasi:

en: Authentication events (logins, failed logins, password-related actions).
id_ID: Acara autentikasi (login, login gagal, tindakan terkait kata sandi).

en: Author Path
id_ID: Path Penulis

en: Author URL Enumeration via ID
id_ID: Enumerasi URL Penulis melalui ID

en: Auto Detect
id_ID: Deteksi Otomatis

en: Autodetect
id_ID: Deteksi Otomatis

en: Automate IP Blocking
id_ID: Otomatisasi Pemblokiran IP

en: Automated IP Blocking Not Active
id_ID: Pemblokiran IP Otomatis Tidak Aktif

en: Automated IP Blocking is not currently active. Without this protection, repeated suspicious requests from the same IP — such as brute force probes, scanner sweeps, and exploit attempts — are not blocked automatically. This increases server load and leaves your site exposed to sustained attacks that cannot be addressed fast enough manually.
id_ID: Pemblokiran IP Otomatis saat ini tidak aktif. Tanpa perlindungan ini, permintaan mencurigakan berulang dari IP yang sama tidak diblokir secara otomatis, meningkatkan beban server.

en: Automatically block IP addresses that trigger repeated security threats.
id_ID: Blokir otomatis alamat IP yang memicu ancaman keamanan berulang.

en: Automatically block IPs that trigger repeated attacks, stopping threats without manual intervention.
id_ID: Blokir otomatis IP yang memicu serangan berulang, menghentikan ancaman tanpa intervensi manual.

en: Automatically redirect the logged in users to the admin dashboard.
id_ID: Alihkan secara otomatis pengguna yang login ke dasbor admin.

en: Back
id_ID: Kembali

en: Backend under SSL
id_ID: Backend di bawah SSL

en: Background Blur
id_ID: Blur Latar Belakang

en: Background Image
id_ID: Gambar Latar Belakang

en: Background Overlay
id_ID: Overlay Latar Belakang

en: Background color of the login form box.
id_ID: Warna latar belakang kotak form login.

en: Background color of the login page.
id_ID: Warna latar belakang halaman login.

en: Background color of the submit button.
id_ID: Warna latar belakang tombol kirim.

en: Background preview
id_ID: Pratinjau latar belakang

en: Backup Codes
id_ID: Kode Cadangan

en: Backup Settings
id_ID: Cadangkan Pengaturan

en: Backup/Restore
id_ID: Cadangkan/Pulihkan

en: Backup/Restore Settings
id_ID: Pengaturan Cadangkan/Pulihkan

en: Bahamas
id_ID: Bahama

en: Be sure to include only internal URLs, and use relative paths whenever possible.
id_ID: Pastikan hanya menyertakan URL internal, dan gunakan path relatif jika memungkinkan.

en: Belgium
id_ID: Belgia

en: Bitnami detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with AWS hosting%2$s
id_ID: Bitnami terdeteksi. %1$sBaca cara membuat plugin kompatibel dengan hosting AWS%2$s

en: Blacklist
id_ID: Daftar Hitam

en: Blacklist IP
id_ID: IP Daftar Hitam

en: Blacklist IPs
id_ID: IP Daftar Hitam

en: Blank Screen On Debugging
id_ID: Layar Kosong saat Debugging

en: Block AI Crawler Bots
id_ID: Blokir Bot Crawler AI

en: Block AI training and scraping bots at the firewall level and add them to robots.txt automatically.
id_ID: Blokir bot pelatihan AI dan scraping di tingkat firewall dan tambahkan ke robots.txt secara otomatis.

en: Block Countries
id_ID: Blokir Negara

en: Block Countries &rsaquo;
id_ID: Blokir Negara &rsaquo;

en: Block Hostnames
id_ID: Blokir Nama Host

en: Block Referrer
id_ID: Blokir Referrer

en: Block Specific Paths
id_ID: Blokir Path Tertentu

en: Block Theme Detectors Crawlers
id_ID: Blokir Crawler Detektor Tema

en: Block User-Agents
id_ID: Blokir User-Agent

en: Block access to sensitive files (wp-config.php, readme, install files) that attackers use to gather information about your site.
id_ID: Blokir akses ke file sensitif (wp-config.php, readme, file instalasi) yang digunakan penyerang untuk mengumpulkan informasi tentang situs Anda.

en: Block copy, paste, and drag actions to make it harder for visitors to scrape your content.
id_ID: Blokir tindakan salin, tempel, dan seret untuk mempersulit pengunjung dalam mengambil konten Anda.

en: Block known Users-Agents from popular Theme Detectors.
id_ID: Blokir User-Agent yang diketahui dari Detektor Tema populer.

en: Block malicious requests, SQL injections, and exploit attempts before they reach your website.
id_ID: Blokir permintaan berbahaya, injeksi SQL, dan percobaan eksploitasi sebelum mencapai situs web Anda.

en: Block traffic from high-risk countries to reduce hacking attempts, spam, and unwanted access.
id_ID: Blokir lalu lintas dari negara berisiko tinggi untuk mengurangi percobaan peretasan, spam, dan akses yang tidak diinginkan.

en: Blocked
id_ID: Diblokir

en: Blocked IPs
id_ID: IP yang Diblokir

en: Blocked IPs Report
id_ID: Laporan IP yang Diblokir

en: Blocked by
id_ID: Diblokir oleh

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
id_ID: Bonaire, Sint Eustatius dan Saba

en: Bosnia and Herzegovina
id_ID: Bosnia dan Herzegovina

en: Bouvet Island
id_ID: Pulau Bouvet

en: Brazil
id_ID: Brasil

en: British English
id_ID: Inggris Britania

en: British Indian Ocean Territory
id_ID: Wilayah Samudra Hindia Britania

en: Brute Force IPs Blocked (7d)
id_ID: IP Brute Force Diblokir (7 hari)

en: Brute Force Login Protection
id_ID: Perlindungan Login Brute Force

en: Brute Force Protection
id_ID: Perlindungan Brute Force

en: Built-in Plugin Translations
id_ID: Terjemahan Plugin Bawaan

en: Bulgarian
id_ID: Bulgaria

en: BulletProof plugin! Make sure you save the settings in %1$s after activating Root Folder BulletProof Mode in BulletProof plugin.
id_ID: Plugin BulletProof! Pastikan Anda menyimpan pengaturan di %1$s setelah mengaktifkan Root Folder BulletProof Mode di plugin BulletProof.

en: Button Color
id_ID: Warna Tombol

en: By activating, you agree to our %1$s Terms of Use %2$s and %3$sPrivacy Policy%4$s
id_ID: Dengan mengaktifkan, Anda menyetujui %1$sSyarat Penggunaan%2$s dan %3$sKebijakan Privasi%4$s kami.

en: CDN Enabled detected. Please include %1$s and %2$s paths in CDN Enabler Settings
id_ID: CDN Aktif terdeteksi. Sertakan path %1$s dan %2$s di Pengaturan CDN Enabler

en: CDN Enabler detected! Learn how to configure it with %1$s %2$sClick here%3$s
id_ID: CDN Enabler terdeteksi! Pelajari cara mengonfigurasinya dengan %1$s %2$sKlik di sini%3$s

en: CDN Mapping
id_ID: Pemetaan CDN

en: CDN URL Mapping
id_ID: Pemetaan URL CDN

en: CONNECTION ERROR! Make sure your website can access: %s
id_ID: KESALAHAN KONEKSI! Pastikan situs web Anda dapat mengakses: %s

en: Cache CSS, JS and Images to increase the frontend loading speed.
id_ID: Cache CSS, JS dan Gambar untuk meningkatkan kecepatan loading frontend.

en: Cambodia
id_ID: Kamboja

en: Cameroon
id_ID: Kamerun

en: Can't download the plugin.
id_ID: Tidak dapat mengunduh plugin.

en: Canada
id_ID: Kanada

en: Canadian French
id_ID: Prancis Kanada

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Cancel the login hooks from other plugins and themes to prevent unwanted login redirects.
id_ID: Batalkan hook login dari plugin dan tema lain untuk mencegah pengalihan login yang tidak diinginkan.

en: Cape Verde
id_ID: Tanjung Verde

en: Catalan Valencian
id_ID: Katalan

en: Cayman Islands
id_ID: Kepulauan Cayman

en: Central African Republic
id_ID: Republik Afrika Tengah

en: Change
id_ID: Ubah

en: Change Options
id_ID: Ubah Opsi

en: Change Paths
id_ID: Ubah Path

en: Change Paths Now
id_ID: Ubah Path Sekarang

en: Change Paths for Logged Users
id_ID: Ubah Path untuk Pengguna yang Login

en: Change Paths in Ajax Calls
id_ID: Ubah Path di Panggilan Ajax

en: Change Paths in Cached Files
id_ID: Ubah Path di File Cache

en: Change Paths in RSS feed
id_ID: Ubah Path di feed RSS

en: Change Paths in Sitemaps XML
id_ID: Ubah Path di Sitemap XML

en: Change Relative URLs to Absolute URLs
id_ID: Ubah URL Relatif menjadi URL Absolut

en: Change WordPress paths while you're logged in.
id_ID: Ubah path WordPress saat Anda sedang login.

en: Change default paths from %1$s%2$s > Change Paths > WP Core Security%3$s
id_ID: Ubah path default dari %1$s%2$s > Ubah Path > Keamanan Inti WP%3$s

en: Change the WordPress common paths in the cached files.
id_ID: Ubah path umum WordPress di file yang di-cache.

en: Change the default ajax path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide wp-admin from ajax URL%3$s. %4$sAlso verify that no installed plugins reference the admin path in frontend output.%5$s
id_ID: Ubah path ajax default dan aktifkan %1$s%2$s > Ubah Path > Sembunyikan wp-admin dari URL ajax%3$s. %4$sVerifikasi juga bahwa tidak ada plugin yang mereferensikan path admin di output frontend.%5$s

en: Change the default path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Paths%3$s
id_ID: Ubah path default dan aktifkan %1$s%2$s > Ubah Path > Sembunyikan Path Umum WordPress%3$s

en: Change the signup path from %1$s%2$s > Change Paths > Custom Register URL %3$s then activate Brute Force on Sign up from %4$s%5$s > Brute Force > Settings %6$s or uncheck the option %7$s > %8$s > %9$s
id_ID: Ubah path pendaftaran dari %1$s%2$s > Ubah Path > URL Daftar Kustom %3$s lalu aktifkan Brute Force pada Pendaftaran dari %4$s%5$s > Brute Force > Pengaturan %6$s atau hapus centang opsi %7$s > %8$s > %9$s

en: Change the text in all CSS and JS files, including those in cached files generated by cache plugins.
id_ID: Ubah teks di semua file CSS dan JS, termasuk yang ada di file cache yang dihasilkan oleh plugin cache.

en: Change the user 'admin' or 'administrator' with another name to improve security.
id_ID: Ubah pengguna 'admin' atau 'administrator' dengan nama lain untuk meningkatkan keamanan.

en: Change the wp-config.php file permission to Read-Only using File Manager.
id_ID: Ubah izin file wp-config.php menjadi Hanya-Baca menggunakan File Manager.

en: Changing the predefined security headers may affect the website functionality. Make sure you know what you are doing when modifying these values.
id_ID: Mengubah header keamanan yang telah ditentukan dapat mempengaruhi fungsionalitas situs web. Pastikan Anda tahu apa yang Anda lakukan saat memodifikasi nilai-nilai ini.

en: Check Frontend Paths
id_ID: Periksa Path Frontend

en: Check Website Security Online
id_ID: Periksa Keamanan Situs Web Online

en: Check Your Website
id_ID: Periksa Situs Web Anda

en: Check if the website paths are working correctly.
id_ID: Periksa apakah path situs web berfungsi dengan benar.

en: Check if your website is secured with the current settings.
id_ID: Periksa apakah situs web Anda aman dengan pengaturan saat ini.

en: Check the %1$s RSS feed %2$s and make sure the image paths are changed.
id_ID: Periksa %1$sfeed RSS%2$s dan pastikan path gambar sudah diubah.

en: Check the %1$s Sitemap XML %2$s and make sure the image paths are changed.
id_ID: Periksa %1$sSitemap XML%2$s dan pastikan path gambar sudah diubah.

en: Check the website loading speed with %1$sPingdom Tool%2$s
id_ID: Periksa kecepatan loading situs web dengan %1$sPingdom Tool%2$s

en: Chile
id_ID: Chili

en: Choose a layout first, then choose the colors.
id_ID: Pilih tata letak terlebih dahulu, lalu pilih warna.

en: Choose how the plugin should behave for whitelisted IP addresses and paths.
id_ID: Pilih bagaimana plugin harus berperilaku untuk alamat IP dan path yang masuk daftar putih.

en: Choose the countries where access to the website should be restricted.
id_ID: Pilih negara-negara di mana akses ke situs web harus dibatasi.

en: Choose the login page structure.
id_ID: Pilih struktur halaman login.

en: Choose the type of server you are using to get the most suitable configuration for your server.
id_ID: Pilih jenis server yang Anda gunakan untuk mendapatkan konfigurasi yang paling sesuai.

en: Christmas Island
id_ID: Pulau Christmas

en: Clean Login Page
id_ID: Halaman Login Bersih

en: Clean up robots.txt so it doesn't accidentally reveal WordPress paths like /wp-admin or /wp-content to scanners.
id_ID: Bersihkan robots.txt agar tidak secara tidak sengaja mengungkapkan path WordPress seperti /wp-admin atau /wp-content kepada pemindai.

en: Clear
id_ID: Bersihkan

en: Click %1$sContinue%2$s to set the predefined paths.
id_ID: Klik %1$sLanjutkan%2$s untuk mengatur path yang telah ditentukan.

en: Click Backup and the download will start automatically. You can use the Backup for all your websites.
id_ID: Klik Cadangkan dan unduhan akan dimulai secara otomatis. Anda dapat menggunakan Cadangan untuk semua situs web Anda.

en: Click on the icon of the app that you are using for a detailed guide on how to set it up.
id_ID: Klik ikon aplikasi yang Anda gunakan untuk panduan detail cara mengaturnya.

en: Click to retry the download
id_ID: Klik untuk mencoba unduhan lagi

en: Click to run the process to change the paths in the cache files.
id_ID: Klik untuk menjalankan proses mengubah path di file cache.

en: Close
id_ID: Tutup

en: Close Error
id_ID: Tutup Error

en: Cloud Panel detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Cloud Panel hosting%2$s
id_ID: Cloud Panel terdeteksi. %1$sBaca cara membuat plugin kompatibel dengan hosting Cloud Panel%2$s

en: Cocos (Keeling) Islands
id_ID: Kepulauan Cocos (Keeling)

en: Code Setup
id_ID: Pengaturan Kode

en: Colombia
id_ID: Kolombia

en: Color of labels and text on the login page.
id_ID: Warna label dan teks di halaman login.

en: Color of link text on the login page.
id_ID: Warna teks tautan di halaman login.

en: Comment Form Protection
id_ID: Perlindungan Form Komentar

en: Comments Path
id_ID: Path Komentar

en: Comoros
id_ID: Komoro

en: Compatibility
id_ID: Kompatibilitas

en: Compatibility Settings
id_ID: Pengaturan Kompatibilitas

en: Compatibility with Manage WP plugin
id_ID: Kompatibilitas dengan plugin Manage WP

en: Compatibility with Token Based Login plugins
id_ID: Kompatibilitas dengan plugin Login Berbasis Token

en: Compatible with All In One WP Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, Brute Force protection.
id_ID: Kompatibel dengan plugin All In One WP Security. Gunakan bersama untuk Pemindaian Virus, Firewall, dan perlindungan Brute Force.

en: Compatible with JCH Optimize Cache plugin. Works with all the options to optimize for CSS and JS.
id_ID: Kompatibel dengan plugin JCH Optimize Cache. Bekerja dengan semua opsi untuk mengoptimalkan CSS dan JS.

en: Compatible with Solid Security plugin. Use them together for Site Scanner, File Change Detection, Brute Force Protection.
id_ID: Kompatibel dengan plugin Solid Security. Gunakan bersama untuk Pemindai Situs, Deteksi Perubahan File, dan Perlindungan Brute Force.

en: Compatible with Sucuri Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, File Integrity Monitoring.
id_ID: Kompatibel dengan plugin Sucuri Security. Gunakan bersama untuk Pemindaian Virus, Firewall, dan Pemantauan Integritas File.

en: Compatible with Wordfence Security plugin. Use them together for Malware Scan, Firewall, Brute Force protection.
id_ID: Kompatibel dengan plugin Wordfence Security. Gunakan bersama untuk Pemindaian Malware, Firewall, dan perlindungan Brute Force.

en: Complete Fix
id_ID: Perbaikan Lengkap

en: Config
id_ID: Konfigurasi

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file the following lines: %2$s
id_ID: File konfigurasi tidak dapat ditulis. Buat file jika belum ada atau salin ke file %1$s baris berikut: %2$s

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file with the following lines: %2$s
id_ID: File konfigurasi tidak dapat ditulis. Buat file jika belum ada atau salin ke file %1$s dengan baris berikut: %2$s

en: Config file is not writable. You have to added it manually at the beginning of the %1$s file: %2$s
id_ID: File konfigurasi tidak dapat ditulis. Anda harus menambahkannya secara manual di awal file %1$s: %2$s

en: Congo
id_ID: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
id_ID: Republik Demokratik Kongo

en: Congratulations! You completed all the security tasks.
id_ID: Selamat! Anda telah menyelesaikan semua tugas keamanan.

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported MySQL version, or migrate to a host that offers current database releases.
id_ID: Hubungi penyedia hosting Anda dan minta peningkatan ke versi MySQL yang didukung.

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported PHP version, or migrate to a host that offers current PHP releases.
id_ID: Hubungi penyedia hosting Anda dan minta peningkatan ke versi PHP yang didukung.

en: Continue
id_ID: Lanjutkan

en: Convert links like /wp-content/* into %1$s/wp-content/*.
id_ID: Konversi tautan seperti /wp-content/* menjadi %1$s/wp-content/*.

en: Cook Islands
id_ID: Kepulauan Cook

en: Copy Bulk Rules
id_ID: Salin Semua Aturan

en: Copy Link
id_ID: Salin Tautan

en: Copy the %1$sSAFE URL%2$s and use it to deactivate all custom paths if you can't log in.
id_ID: Salin %1$sURL AMAN%2$s dan gunakan untuk menonaktifkan semua path kustom jika Anda tidak dapat login.

en: Copy/Paste is disabled!
id_ID: Salin/Tempel dinonaktifkan!

en: Core Contents Path
id_ID: Path Konten Inti

en: Core Includes Path
id_ID: Path Includes Inti

en: Costa Rica
id_ID: Kosta Rika

en: Cote dIvoire
id_ID: Pantai Gading

en: Could not detect the user
id_ID: Tidak dapat mendeteksi pengguna

en: Could not fix it. You need to change it manually.
id_ID: Tidak dapat diperbaiki. Anda perlu mengubahnya secara manual.

en: Could not found anything based on your search.
id_ID: Tidak dapat menemukan apa pun berdasarkan pencarian Anda.

en: Could not load the map SVG.
id_ID: Tidak dapat memuat SVG peta.

en: Could not load threat map.
id_ID: Tidak dapat memuat peta ancaman.

en: Could not login with this user.
id_ID: Tidak dapat login dengan pengguna ini.

en: Could not rename table %1$s. You may have to rename the table manually.
id_ID: Tidak dapat mengganti nama tabel %1$s. Anda mungkin harus mengganti nama tabel secara manual.

en: Could not update prefix references in options table.
id_ID: Tidak dapat memperbarui referensi prefiks di tabel opsi.

en: Could not update prefix references in usermeta table.
id_ID: Tidak dapat memperbarui referensi prefiks di tabel usermeta.

en: Country
id_ID: Negara

en: Country Blocking
id_ID: Pemblokiran Negara

en: Covers GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider, and 30+ other known AI crawlers.
id_ID: Mencakup GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider, dan 30+ crawler AI yang diketahui lainnya.

en: Create
id_ID: Buat

en: Create New Temporary Login
id_ID: Buat Login Sementara Baru

en: Create a new administrator account with a unique username, transfer ownership of existing content, then delete the 'admin' or 'administrator' account.
id_ID: Buat akun administrator baru dengan nama pengguna unik, transfer kepemilikan konten yang ada, lalu hapus akun 'admin' atau 'administrator'.

en: Create a temporary login URL with any user role to access the website dashboard without a username and password for a limited period of time.%sThis is useful when you need to give admin access to a developer for support or routine tasks.
id_ID: Buat URL login sementara dengan peran pengguna apa pun untuk mengakses dasbor situs web tanpa nama pengguna dan kata sandi untuk waktu terbatas.%sIni berguna ketika Anda perlu memberikan akses admin ke pengembang untuk dukungan atau tugas rutin.

en: Create secure, time-limited access links without sharing usernames or passwords for a limited period of time.
id_ID: Buat tautan akses aman dan terbatas waktu tanpa berbagi nama pengguna atau kata sandi.

en: Croatia
id_ID: Kroasia

en: Croatian
id_ID: Kroasia

en: Cuba
id_ID: Kuba

en: Current Page
id_ID: Halaman Saat Ini

en: Custom Activation Path
id_ID: Path Aktivasi Kustom

en: Custom Admin Path
id_ID: Path Admin Kustom

en: Custom Cache Directory
id_ID: Direktori Cache Kustom

en: Custom Login Path
id_ID: Path Login Kustom

en: Custom Logo
id_ID: Logo Kustom

en: Custom Logout Path
id_ID: Path Logout Kustom

en: Custom Lost Password Path
id_ID: Path Lupa Kata Sandi Kustom

en: Custom Register Path
id_ID: Path Pendaftaran Kustom

en: Custom Safe URL Param
id_ID: Parameter URL Aman Kustom

en: Custom Theme Style Name
id_ID: Nama Gaya Tema Kustom

en: Custom admin-ajax Path
id_ID: Path admin-ajax Kustom

en: Custom author Path
id_ID: Path penulis Kustom

en: Custom comment Path
id_ID: Path komentar Kustom

en: Custom message to show to blocked users.
id_ID: Pesan kustom untuk ditampilkan kepada pengguna yang diblokir.

en: Custom plugins Path
id_ID: Path plugins Kustom

en: Custom themes Path
id_ID: Path themes Kustom

en: Custom uploads Path
id_ID: Path uploads Kustom

en: Custom wp-content Path
id_ID: Path wp-content Kustom

en: Custom wp-includes Path
id_ID: Path wp-includes Kustom

en: Custom wp-json Path
id_ID: Path wp-json Kustom

en: Customize & Secure all WordPress paths (login, core, plugins, themes) so hacker bots can’t find your entry points or exploit known vulnerabilities.
id_ID: Sesuaikan & Amankan semua path WordPress (login, inti, plugin, tema) agar bot peretas tidak dapat menemukan titik masuk Anda atau mengeksploitasi kerentanan yang diketahui.

en: Customize your login page design while keeping it aligned with your secured login path and branding.
id_ID: Sesuaikan desain halaman login Anda sambil mempertahankan keselarasan dengan path login aman dan identitas merek Anda.

en: Cyprus
id_ID: Siprus

en: Czech
id_ID: Ceko

en: Czech Republic
id_ID: Republik Ceko

en: DB Debug Mode
id_ID: Mode Debug DB

en: Danish
id_ID: Denmark

en: Dark
id_ID: Gelap

en: Dashboard
id_ID: Dasbor

en: Database debug mode is currently enabled. On a live site, this can expose database error messages containing table names, query structures, and other sensitive information to visitors and potential attackers.
id_ID: Mode debug database saat ini diaktifkan, yang dapat mengekspos pesan kesalahan database berisi informasi sensitif kepada pengunjung.

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Deactivated
id_ID: Dinonaktifkan

en: Deceive theme detectors and hacker bots, making them believe your website is built on Drupal or Joomla instead of WordPress.
id_ID: Tipu detektor tema dan bot peretas, membuat mereka percaya bahwa situs web Anda dibangun dengan Drupal atau Joomla alih-alih WordPress.

en: Default Database Prefix
id_ID: Prefiks Database Default

en: Default Redirect After Login
id_ID: Pengalihan Default Setelah Login

en: Default Temporary Expire Time
id_ID: Waktu Kedaluwarsa Sementara Default

en: Default User Role
id_ID: Peran Pengguna Default

en: Default WordPress Tagline
id_ID: Tagline WordPress Default

en: Default WordPress paths like wp-content and wp-includes are visible in your source code. These paths confirm to bots and attackers that your site runs WordPress, making it a target for automated exploit scanners.
id_ID: Path WordPress default seperti wp-content dan wp-includes terlihat di kode sumber Anda, mengonfirmasi kepada bot bahwa situs Anda menggunakan WordPress.

en: Default user role for which the temporary login will be created.
id_ID: Peran pengguna default yang akan dibuat login sementaranya.

en: Define all eight security constants in wp-config.php with unique, random values: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
id_ID: Definisikan semua delapan konstanta keamanan di wp-config.php dengan nilai unik dan acak: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Delete 2FA Data on Plugin Uninstall
id_ID: Hapus Data 2FA saat Plugin Dicopot

en: Delete Temporary Users on Plugin Uninstall
id_ID: Hapus Pengguna Sementara saat Plugin Dicopot

en: Delete user
id_ID: Hapus pengguna

en: Design Presets
id_ID: Preset Desain

en: Designed to stop attacks without impacting SEO or AI indexing.
id_ID: Dirancang untuk menghentikan serangan tanpa mempengaruhi SEO atau pengindeksan AI.

en: Details
id_ID: Detail

en: Detection details
id_ID: Detail deteksi

en: Directories
id_ID: Direktori

en: Directory browsing is enabled on your uploads folder. Anyone can view and download all uploaded files by navigating to the directory URL — this is both a security risk and a copyright concern.
id_ID: Penjelajahan direktori diaktifkan di folder uploads Anda. Siapa pun dapat melihat dan mengunduh semua file yang diunggah melalui URL direktori.

en: Disable "rest_route" Param Access
id_ID: Nonaktifkan Akses Parameter "rest_route"

en: Disable Click Message
id_ID: Pesan Nonaktifkan Klik

en: Disable Copy
id_ID: Nonaktifkan Salin

en: Disable Copy/Paste
id_ID: Nonaktifkan Salin/Tempel

en: Disable Copy/Paste Message
id_ID: Pesan Nonaktifkan Salin/Tempel

en: Disable Copy/Paste for Logged Users
id_ID: Nonaktifkan Salin/Tempel untuk Pengguna yang Login

en: Disable Directory Browsing
id_ID: Nonaktifkan Penjelajahan Direktori

en: Disable Drag/Drop Images
id_ID: Nonaktifkan Seret/Lepas Gambar

en: Disable Drag/Drop Message
id_ID: Pesan Nonaktifkan Seret/Lepas

en: Disable Drag/Drop for Logged Users
id_ID: Nonaktifkan Seret/Lepas untuk Pengguna yang Login

en: Disable Inspect Element
id_ID: Nonaktifkan Inspeksi Elemen

en: Disable Inspect Element Message
id_ID: Pesan Nonaktifkan Inspeksi Elemen

en: Disable Inspect Element for Logged Users
id_ID: Nonaktifkan Inspeksi Elemen untuk Pengguna yang Login

en: Disable Options
id_ID: Nonaktifkan Opsi

en: Disable Paste
id_ID: Nonaktifkan Tempel

en: Disable REST API Access
id_ID: Nonaktifkan Akses REST API

en: Disable REST API access for not logged in users.
id_ID: Nonaktifkan akses REST API untuk pengguna yang tidak login.

en: Disable REST API access using the parameter 'rest_route'.
id_ID: Nonaktifkan akses REST API menggunakan parameter 'rest_route'.

en: Disable RSD Endpoint from XML-RPC
id_ID: Nonaktifkan Endpoint RSD dari XML-RPC

en: Disable Right-Click
id_ID: Nonaktifkan Klik Kanan

en: Disable Right-Click for Logged Users
id_ID: Nonaktifkan Klik Kanan untuk Pengguna yang Login

en: Disable View Source
id_ID: Nonaktifkan Lihat Sumber

en: Disable View Source Message
id_ID: Pesan Nonaktifkan Lihat Sumber

en: Disable View Source for Logged Users
id_ID: Nonaktifkan Lihat Sumber untuk Pengguna yang Login

en: Disable XML-RPC Access
id_ID: Nonaktifkan Akses XML-RPC

en: Disable XML-RPC from %1$s%2$s > Change Paths > Disable XML-RPC access%3$s
id_ID: Nonaktifkan XML-RPC dari %1$s%2$s > Ubah Path > Nonaktifkan akses XML-RPC%3$s

en: Disable copy function on your website.
id_ID: Nonaktifkan fungsi salin di situs web Anda.

en: Disable database debugging on live sites. You can suppress database errors by adding <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> in wp-config.php.
id_ID: Nonaktifkan debug database di situs langsung. Tambahkan <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> ke wp-config.php.

en: Disable image drag & drop on your website.
id_ID: Nonaktifkan seret & lepas gambar di situs web Anda.

en: Disable paste function on your website.
id_ID: Nonaktifkan fungsi tempel di situs web Anda.

en: Disable right-click context menus to discourage casual content theft and source code inspection.
id_ID: Nonaktifkan menu konteks klik kanan untuk mencegah pencurian konten biasa dan inspeksi kode sumber.

en: Disable the RSD (Really Simple Discovery) support for XML-RPC & remove RSD tag from header.
id_ID: Nonaktifkan dukungan RSD untuk XML-RPC & hapus tag RSD dari header.

en: Disable the access to /xmlrpc.php to prevent Brute force attacks via XML-RPC
id_ID: Nonaktifkan akses ke /xmlrpc.php untuk mencegah serangan Brute force melalui XML-RPC

en: Disable the inspect element view on your website.
id_ID: Nonaktifkan tampilan inspeksi elemen di situs web Anda.

en: Disable the right-click functionality on your website.
id_ID: Nonaktifkan fungsi klik kanan di situs web Anda.

en: Disable the source-code view on your website.
id_ID: Nonaktifkan tampilan kode sumber di situs web Anda.

en: Disabled
id_ID: Dinonaktifkan

en: Display lockout message instead of the login form.
id_ID: Tampilkan pesan penguncian alih-alih form login.

en: Do Login & Logout Redirects
id_ID: Lakukan Pengalihan Login & Logout

en: Do not log out from this browser until you are confident that the Log in page is working and you will be able to login again.
id_ID: Jangan logout dari browser ini sampai Anda yakin halaman login berfungsi dan Anda dapat login lagi.

en: Do not logout from your account until you are confident that reCAPTCHA is working and you will be able to login again.
id_ID: Jangan logout dari akun Anda sampai Anda yakin reCAPTCHA berfungsi dan Anda dapat login lagi.

en: Do you want to delete temporary user?
id_ID: Apakah Anda ingin menghapus pengguna sementara?

en: Do you want to restore the last saved settings?
id_ID: Apakah Anda ingin memulihkan pengaturan yang terakhir disimpan?

en: Dominica
id_ID: Dominika

en: Dominican Republic
id_ID: Republik Dominika

en: Don&#8217;t let hackers see any directory content. See %1$sUploads Directory%2$s.
id_ID: Jangan biarkan peretas melihat konten direktori apa pun. Lihat %1$sDirektori Unggahan%2$s.

en: Don't forget to reload the Nginx service.
id_ID: Jangan lupa muat ulang layanan Nginx.

en: Don't let URLs like domain.com?author=1 show the user login name.
id_ID: Jangan biarkan URL seperti domain.com?author=1 menampilkan nama login pengguna.

en: Don't load Emoji Icons if you don't use them.
id_ID: Jangan muat Ikon Emoji jika Anda tidak menggunakannya.

en: Don't load WLW if you didn't configure Windows Live Writer for your site.
id_ID: Jangan muat WLW jika Anda tidak mengonfigurasi Windows Live Writer untuk situs Anda.

en: Don't load oEmbed service if you don't use oEmbed videos.
id_ID: Jangan muat layanan oEmbed jika Anda tidak menggunakan video oEmbed.

en: Don't select any role if you want to log all user roles.
id_ID: Jangan pilih peran apa pun jika Anda ingin mencatat semua peran pengguna.

en: Done!
id_ID: Selesai!

en: Download Codes
id_ID: Unduh Kode

en: Download GeoIP Database
id_ID: Unduh Database GeoIP

en: Download Recovery Codes
id_ID: Unduh Kode Pemulihan

en: Download and start the application of your choice.
id_ID: Unduh dan mulai aplikasi pilihan Anda.

en: Download the latest Geo Country Database to enable the Geo Security feature.
id_ID: Unduh Database Negara Geo terbaru untuk mengaktifkan fitur Keamanan Geo.

en: Drag-n-Drop is disabled!
id_ID: Seret-dan-Lepas dinonaktifkan!

en: Duration of the IP block after failed login attempts.
id_ID: Durasi blokir IP setelah percobaan login gagal.

en: Dutch
id_ID: Belanda

en: ERROR: Invalid verification code.
id_ID: ERROR: Kode verifikasi tidak valid.

en: ERROR: Too many invalid verification codes, you can try again in {time}.
id_ID: ERROR: Terlalu banyak kode verifikasi yang tidak valid, Anda dapat mencoba lagi dalam {time}.

en: Ecuador
id_ID: Ekuador

en: Edit User
id_ID: Edit Pengguna

en: Edit user
id_ID: Edit pengguna

en: Egypt
id_ID: Mesir

en: Email Address
id_ID: Alamat Email

en: Email Code
id_ID: Kode Email

en: Email Setup
id_ID: Pengaturan Email

en: Email address already exists
id_ID: Alamat email sudah ada

en: Empty
id_ID: Kosong

en: Empty ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
id_ID: ReCaptcha kosong. Selesaikan reCaptcha.

en: Empty email address
id_ID: Alamat email kosong

en: Empty email address.
id_ID: Alamat email kosong.

en: Enable Cloud Storage for Events Log
id_ID: Aktifkan Penyimpanan Cloud untuk Log Acara

en: Enable Cloud storage to keep logs for 30 days and generate incident reports. Turn this off if you do not consent to sending log data to the Cloud.
id_ID: Aktifkan penyimpanan Cloud untuk menyimpan log selama 30 hari dan menghasilkan laporan insiden. Matikan ini jika Anda tidak menyetujui pengiriman data log ke Cloud.

en: Enable Security Threats Log
id_ID: Aktifkan Log Ancaman Keamanan

en: Enable User Events Log
id_ID: Aktifkan Log Acara Pengguna

en: Enable only if you consent to sending log data to the Cloud.
id_ID: Aktifkan hanya jika Anda menyetujui pengiriman data log ke Cloud.

en: Enabling this option may slow down the website, as CSS and JS files will load dynamically instead of through rewrites. Only use it if you need to replace text inside static asset files.
id_ID: Mengaktifkan opsi ini dapat memperlambat situs web, karena file CSS dan JS akan dimuat secara dinamis alih-alih melalui penulisan ulang.

en: English
id_ID: Inggris

en: Equatorial Guinea
id_ID: Guinea Khatulistiwa

en: Error! No backup to restore.
id_ID: Error! Tidak ada cadangan untuk dipulihkan.

en: Error! The backup is not valid.
id_ID: Error! Cadangan tidak valid.

en: Error! The new paths are not loading correctly. Clear all cache and try again.
id_ID: Error! Path baru tidak dimuat dengan benar. Bersihkan semua cache dan coba lagi.

en: Error: You entered the same URL twice in the URL Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
id_ID: Error: Anda memasukkan URL yang sama dua kali di Pemetaan URL. Duplikat dihapus untuk mencegah kesalahan pengalihan.

en: Error: You entered the same text twice in the Text Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
id_ID: Error: Anda memasukkan teks yang sama dua kali di Pemetaan Teks. Duplikat dihapus untuk mencegah kesalahan pengalihan.

en: Ethiopia
id_ID: Etiopia

en: Europe
id_ID: Eropa

en: Even if the default paths are protected by %1$s after customization, we recommend setting the correct permissions for all directories and files on your website, use File Manager or FTP to check and change the permissions. %2$sRead more%3$s
id_ID: Meskipun path default dilindungi oleh %1$s setelah kustomisasi, kami merekomendasikan mengatur izin yang benar untuk semua direktori dan file. %2$sBaca selengkapnya%3$s

en: Even though %1$s protects default paths after customization, we recommend verifying correct permissions for all files and directories. Use File Manager or FTP to review and adjust. %2$sRead the guide%3$s
id_ID: Meskipun %1$s melindungi path default setelah kustomisasi, kami merekomendasikan verifikasi izin yang benar untuk semua file dan direktori. %2$sBaca panduan%3$s

en: Event
id_ID: Acara

en: Events & Security Threats Logs
id_ID: Log Acara & Ancaman Keamanan

en: Events Log
id_ID: Log Acara

en: Events are saved locally on this website for quick review.
id_ID: Acara disimpan secara lokal di situs web ini untuk tinjauan cepat.

en: Example:
id_ID: Contoh:

en: Example: /cart/ will exempt all requests beginning with /cart/ from firewall rules.
id_ID: Contoh: /cart/ akan mengecualikan semua permintaan yang dimulai dengan /cart/ dari aturan firewall.

en: Examples:
id_ID: Contoh:

en: Expire Time
id_ID: Waktu Kedaluwarsa

en: Expired
id_ID: Kedaluwarsa

en: Expires
id_ID: Kedaluwarsa

en: Export CSV
id_ID: Ekspor CSV

en: Fail Attempts
id_ID: Percobaan Gagal

en: Failed
id_ID: Gagal

en: Failed Attempts Message
id_ID: Pesan Percobaan Gagal

en: Failed to create a login nonce.
id_ID: Gagal membuat nonce login.

en: Falkland Islands (Malvinas)
id_ID: Kepulauan Falkland

en: Faroe Islands
id_ID: Kepulauan Faroe

en: Features
id_ID: Fitur

en: Feed Security
id_ID: Keamanan Feed

en: File Permissions
id_ID: Izin File

en: Files
id_ID: File

en: Finalize
id_ID: Selesaikan

en: Finland
id_ID: Finlandia

en: Firewall Against Script Injection
id_ID: Firewall Terhadap Injeksi Script

en: Firewall Location
id_ID: Lokasi Firewall

en: Firewall Strength
id_ID: Kekuatan Firewall

en: First Name
id_ID: Nama Depan

en: First page
id_ID: Halaman pertama

en: Fix Permissions
id_ID: Perbaiki Izin

en: Fix it
id_ID: Perbaiki

en: Fix permission for all directories and files (~ 1 min).
id_ID: Perbaiki izin untuk semua direktori dan file (~ 1 menit).

en: Fix permission for the main directories and files (~ 5 sec).
id_ID: Perbaiki izin untuk direktori dan file utama (~ 5 detik).

en: Flywheel detected. Add the redirects in the Flywheel Redirect rules panel %1$s.
id_ID: Flywheel terdeteksi. Tambahkan pengalihan di panel aturan Pengalihan Flywheel %1$s.

en: Form Background Color
id_ID: Warna Latar Belakang Form

en: France
id_ID: Prancis

en: French
id_ID: Prancis

en: French Guiana
id_ID: Guyana Prancis

en: French Polynesia
id_ID: Polinesia Prancis

en: French Southern Territories
id_ID: Wilayah Selatan Prancis

en: Front page
id_ID: Halaman depan

en: Frontend Login Test
id_ID: Tes Login Frontend

en: Frontend Test
id_ID: Tes Frontend

en: Fully compatible with Autoptimizer cache plugin. Works best with the the option Optimize/Aggregate CSS and JS files.
id_ID: Sepenuhnya kompatibel dengan plugin cache Autoptimize. Bekerja terbaik dengan opsi Optimalkan/Gabungkan file CSS dan JS.

en: Fully compatible with Beaver Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
id_ID: Sepenuhnya kompatibel dengan plugin Beaver Builder. Bekerja terbaik bersama plugin cache.

en: Fully compatible with Cache Enabler plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
id_ID: Sepenuhnya kompatibel dengan plugin Cache Enabler. Bekerja terbaik dengan opsi Minifikasi file CSS dan JS.

en: Fully compatible with Elementor Website Builder plugin. Works best together with a cache plugin
id_ID: Sepenuhnya kompatibel dengan plugin Elementor Website Builder. Bekerja terbaik bersama plugin cache.

en: Fully compatible with Fusion Builder plugin by Avada. Works best together with a cache plugin.
id_ID: Sepenuhnya kompatibel dengan plugin Fusion Builder dari Avada. Bekerja terbaik bersama plugin cache.

en: Fully compatible with Hummingbird cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
id_ID: Sepenuhnya kompatibel dengan plugin cache Hummingbird. Bekerja terbaik dengan opsi Minifikasi file CSS dan JS.

en: Fully compatible with LiteSpeed Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
id_ID: Sepenuhnya kompatibel dengan plugin LiteSpeed Cache. Bekerja terbaik dengan opsi Minifikasi file CSS dan JS.

en: Fully compatible with Oxygen Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
id_ID: Sepenuhnya kompatibel dengan plugin Oxygen Builder. Bekerja terbaik bersama plugin cache.

en: Fully compatible with W3 Total Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
id_ID: Sepenuhnya kompatibel dengan plugin W3 Total Cache. Bekerja terbaik dengan opsi Minifikasi file CSS dan JS.

en: Fully compatible with WP Fastest Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
id_ID: Sepenuhnya kompatibel dengan plugin WP Fastest Cache. Bekerja terbaik dengan opsi Minifikasi file CSS dan JS.

en: Fully compatible with WP Super Cache cache plugin.
id_ID: Sepenuhnya kompatibel dengan plugin cache WP Super Cache.

en: Fully compatible with WP-Rocket cache plugin. Works best with the the option Minify/Combine CSS and JS files.
id_ID: Sepenuhnya kompatibel dengan plugin cache WP Rocket. Bekerja terbaik dengan opsi Minifikasi/Gabungkan file CSS dan JS.

en: Fully compatible with WooCommerce plugin.
id_ID: Sepenuhnya kompatibel dengan plugin WooCommerce.

en: GEO Threat Map
id_ID: Peta Ancaman GEO

en: General
id_ID: Umum

en: Generate %1$snew security keys%2$s and replace the existing values in wp-config.php: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
id_ID: Buat %1$skunci keamanan baru%2$s dan ganti nilai yang ada di wp-config.php: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Generate Backup Codes
id_ID: Buat Kode Cadangan

en: Geo Security
id_ID: Keamanan Geo

en: German
id_ID: Jerman

en: Germany
id_ID: Jerman

en: Ghost Mode will set these predefined paths
id_ID: Ghost Mode akan mengatur path yang telah ditentukan ini

en: Give random names to each plugin.
id_ID: Berikan nama acak untuk setiap plugin.

en: Give random names to each theme (works in WP multisite).
id_ID: Berikan nama acak untuk setiap tema (bekerja di WP multisite).

en: Global class name detected: %1$s. Read this article first: %2$sHiding plugins like WooCommerce and Elementor%3$s
id_ID: Nama kelas global terdeteksi: %1$s. Baca artikel ini terlebih dahulu: %2$sMenyembunyikan plugin seperti WooCommerce dan Elementor%3$s

en: Go back
id_ID: Kembali

en: Go to %1$s > %2$s and make sure <strong>WordPress Address</strong> starts with <strong>https://</strong>. %3$sRead the guide%4$s
id_ID: Pergi ke %1$s > %2$s dan pastikan <strong>Alamat WordPress</strong> dimulai dengan <strong>https://</strong>. %3$sBaca panduan%4$s

en: Go to Dashboard > Appearance and update all themes to their latest versions. Remove any unused themes.
id_ID: Pergi ke Dasbor > Tampilan dan perbarui semua tema ke versi terbaru. Hapus tema yang tidak digunakan.

en: Go to Dashboard > Plugins and update all plugins to their latest versions.
id_ID: Pergi ke Dasbor > Plugin dan perbarui semua plugin ke versi terbaru.

en: Go to User Events Cloud Log
id_ID: Pergi ke Log Cloud Acara Pengguna

en: Go to homepage
id_ID: Pergi ke halaman utama

en: Godaddy detected! To avoid CSS errors, make sure you switch off the CDN from %1$sGodaddy > Managed WordPress > Overview%2$s
id_ID: GoDaddy terdeteksi! Untuk menghindari kesalahan CSS, pastikan Anda mematikan CDN dari %1$sGodaddy > Managed WordPress > Ikhtisar%2$s

en: Good
id_ID: Bagus

en: Google reCaptcha V3 is not working with the current login form of %1$s.
id_ID: Google reCaptcha V3 tidak berfungsi dengan form login saat ini dari %1$s.

en: Great! The backup is restored.
id_ID: Bagus! Cadangan dipulihkan.

en: Great! The initial values are restored.
id_ID: Bagus! Nilai awal dipulihkan.

en: Great! The new paths are loading correctly.
id_ID: Bagus! Path baru dimuat dengan benar.

en: Greece
id_ID: Yunani

en: Greek
id_ID: Yunani

en: Guarantee email delivery using the complimentary email plugin like %1$sEasy WP SMTP%2$s
id_ID: Pastikan pengiriman email menggunakan plugin email gratis seperti %1$sEasy WP SMTP%2$s

en: Guest
id_ID: Tamu

en: HTTP status
id_ID: Status HTTP

en: Header Security
id_ID: Keamanan Header

en: Headers & Firewall
id_ID: Header & Firewall

en: Heard Island and McDonald Islands
id_ID: Pulau Heard dan Kepulauan McDonald

en: Hebrew
id_ID: Ibrani

en: Help & FAQs
id_ID: Bantuan & FAQ

en: Helps prevent bots from discovering author usernames/IDs via REST API, sitemaps, oEmbed, and more.
id_ID: Membantu mencegah bot menemukan nama pengguna/ID penulis melalui REST API, sitemap, oEmbed, dan lainnya.

en: Here is the list of select counties where your website will be restricted..
id_ID: Berikut adalah daftar negara yang dipilih di mana situs web Anda akan dibatasi.

en: Hide "login" Path
id_ID: Sembunyikan Path "login"

en: Hide "wp-admin"
id_ID: Sembunyikan "wp-admin"

en: Hide "wp-admin" From Non-Admin Users
id_ID: Sembunyikan "wp-admin" dari Pengguna Non-Admin

en: Hide "wp-login.php"
id_ID: Sembunyikan "wp-login.php"

en: Hide /login path from visitors.
id_ID: Sembunyikan path /login dari pengunjung.

en: Hide /wp-admin path from non-administrator users.
id_ID: Sembunyikan path /wp-admin dari pengguna non-administrator.

en: Hide /wp-admin path from visitors.
id_ID: Sembunyikan path /wp-admin dari pengunjung.

en: Hide /wp-login.php path from visitors.
id_ID: Sembunyikan path /wp-login.php dari pengunjung.

en: Hide Admin Toolbar
id_ID: Sembunyikan Toolbar Admin

en: Hide All The Plugins
id_ID: Sembunyikan Semua Plugin

en: Hide All The Themes
id_ID: Sembunyikan Semua Tema

en: Hide Author Enumeration
id_ID: Sembunyikan Enumerasi Penulis

en: Hide Author ID URL
id_ID: Sembunyikan URL ID Penulis

en: Hide Common Files
id_ID: Sembunyikan File Umum

en: Hide Embed Scripts
id_ID: Sembunyikan Skrip Embed

en: Hide Embed scripts
id_ID: Sembunyikan skrip Embed

en: Hide Emojicons
id_ID: Sembunyikan Emoji

en: Hide Feed & Sitemap Link Tags
id_ID: Sembunyikan Tag Tautan Feed & Sitemap

en: Hide File Extensions
id_ID: Sembunyikan Ekstensi File

en: Hide HTML Comments
id_ID: Sembunyikan Komentar HTML

en: Hide IDs from META Tags
id_ID: Sembunyikan ID dari Tag META

en: Hide Language Switcher
id_ID: Sembunyikan Pemilih Bahasa

en: Hide Options
id_ID: Sembunyikan Opsi

en: Hide Paths in Robots.txt
id_ID: Sembunyikan Path di Robots.txt

en: Hide Plugin Names
id_ID: Sembunyikan Nama Plugin

en: Hide REST API URL link
id_ID: Sembunyikan tautan URL REST API

en: Hide Source Map References
id_ID: Sembunyikan Referensi Source Map

en: Hide Theme Names
id_ID: Sembunyikan Nama Tema

en: Hide User Enumeration
id_ID: Sembunyikan Enumerasi Pengguna

en: Hide Version from Images, CSS and JS
id_ID: Sembunyikan Versi dari Gambar, CSS dan JS

en: Hide Version from Images, CSS and JS in WordPress
id_ID: Sembunyikan Versi dari Gambar, CSS dan JS di WordPress

en: Hide Versions from Images, CSS and JS
id_ID: Sembunyikan Versi dari Gambar, CSS dan JS

en: Hide WLW Manifest Scripts
id_ID: Sembunyikan Skrip WLW Manifest

en: Hide WLW Manifest scripts
id_ID: Sembunyikan skrip WLW Manifest

en: Hide WP Common Files
id_ID: Sembunyikan File Umum WP

en: Hide WP Common Paths
id_ID: Sembunyikan Path Umum WP

en: Hide WordPress Common Files
id_ID: Sembunyikan File Umum WordPress

en: Hide WordPress Common Paths
id_ID: Sembunyikan Path Umum WordPress

en: Hide WordPress DNS Prefetch META Tags
id_ID: Sembunyikan Tag META DNS Prefetch WordPress

en: Hide WordPress Generator META Tags
id_ID: Sembunyikan Tag META Generator WordPress

en: Hide WordPress Old Plugins Path
id_ID: Sembunyikan Path Plugin Lama WordPress

en: Hide WordPress Old Themes Path
id_ID: Sembunyikan Path Tema Lama WordPress

en: Hide WordPress common paths from %1$s Robots.txt %2$s file.
id_ID: Sembunyikan path umum WordPress dari file %1$sRobots.txt%2$s.

en: Hide all versions from the end of any Image, CSS and JavaScript files.
id_ID: Sembunyikan semua versi dari akhir file Gambar, CSS, dan JavaScript.

en: Hide both active and inactive plugins.
id_ID: Sembunyikan plugin yang aktif dan tidak aktif.

en: Hide both active and inactive themes.
id_ID: Sembunyikan tema yang aktif dan tidak aktif.

en: Hide completed tasks
id_ID: Sembunyikan tugas yang selesai

en: Hide default WordPress paths like /wp-content and /wp-includes so automated hacker bots can’t detect your site structure.
id_ID: Sembunyikan path WordPress default seperti /wp-content dan /wp-includes agar bot peretas otomatis tidak dapat mendeteksi struktur situs Anda.

en: Hide the /feed and /sitemap.xml link Tags.
id_ID: Sembunyikan tag tautan /feed dan /sitemap.xml.

en: Hide the DNS Prefetch that points to WordPress.
id_ID: Sembunyikan DNS Prefetch yang menunjuk ke WordPress.

en: Hide the HTML Comments left by the themes and plugins.
id_ID: Sembunyikan Komentar HTML yang ditinggalkan oleh tema dan plugin.

en: Hide the IDs from all &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt; META Tags.
id_ID: Sembunyikan ID dari semua Tag META &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt;.

en: Hide the New Admin Path
id_ID: Sembunyikan Path Admin Baru

en: Hide the New Login Path
id_ID: Sembunyikan Path Login Baru

en: Hide the WordPress Generator META tags.
id_ID: Sembunyikan tag META Generator WordPress.

en: Hide the WordPress admin toolbar for specific user roles to keep the backend less visible to non-admins.
id_ID: Sembunyikan toolbar admin WordPress untuk peran pengguna tertentu agar backend kurang terlihat oleh non-admin.

en: Hide the admin toolbar for logged users while in frontend.
id_ID: Sembunyikan toolbar admin untuk pengguna yang login saat berada di frontend.

en: Hide the language switcher option on the login page.
id_ID: Sembunyikan opsi pemilih bahasa di halaman login.

en: Hide the new admin path from visitors. Show the new admin path only for logged users.
id_ID: Sembunyikan path admin baru dari pengunjung. Tampilkan path admin baru hanya untuk pengguna yang login.

en: Hide the new login path from visitors. Show the new login path only for direct access.
id_ID: Sembunyikan path login baru dari pengunjung. Tampilkan path login baru hanya untuk akses langsung.

en: Hide the old /wp-content, /wp-include paths once they are changed with the new ones.
id_ID: Sembunyikan path /wp-content dan /wp-includes lama setelah diganti dengan yang baru.

en: Hide the old /wp-content/plugins path once it's changed with the new one.
id_ID: Sembunyikan path /wp-content/plugins lama setelah diganti dengan yang baru.

en: Hide the old /wp-content/themes path once it's changed with the new one.
id_ID: Sembunyikan path /wp-content/themes lama setelah diganti dengan yang baru.

en: Hide wp-admin from Ajax URL
id_ID: Sembunyikan wp-admin dari URL Ajax

en: Hide wp-config.php , wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php and install.php files.
id_ID: Sembunyikan file wp-config.php, wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php dan install.php.

en: Hide wp-json & ?rest_route link tag from website header.
id_ID: Sembunyikan tag tautan wp-json & ?rest_route dari header situs web.

en: Hiding IDs from META tags can break caching plugins and themes that use these IDs to identify and load specific styles or scripts. Only enable this if you have tested that your site works correctly without them.
id_ID: Menyembunyikan ID dari tag META dapat merusak plugin cache dan tema yang menggunakan ID ini. Aktifkan hanya setelah menguji bahwa situs bekerja dengan benar tanpanya.

en: Holy See (Vatican City State)
id_ID: Vatikan

en: How long the temporary login will be available after the user first access.
id_ID: Berapa lama login sementara akan tersedia setelah akses pengguna pertama.

en: How long to keep threat logs in the database.
id_ID: Berapa lama menyimpan log ancaman di database.

en: How many failed login attempts are allowed before the IP address is blocked.
id_ID: Berapa banyak percobaan login gagal yang diizinkan sebelum alamat IP diblokir.

en: Hungarian
id_ID: Hongaria

en: Hungary
id_ID: Hongaria

en: IIS detected. You need to update your %1$s file by adding the following lines after &lt;rules&gt; tag: %2$s
id_ID: IIS terdeteksi. Anda perlu memperbarui file %1$s dengan menambahkan baris berikut setelah tag &lt;rules&gt;: %2$s

en: IP Lockout Duration
id_ID: Durasi Penguncian IP

en: IP detected
id_ID: IP terdeteksi

en: Iceland
id_ID: Islandia

en: Identical attacks
id_ID: Serangan identik

en: If the reCAPTCHA displays any error, please make sure you fix them before moving forward.
id_ID: Jika reCAPTCHA menampilkan error apa pun, pastikan Anda memperbaikinya sebelum melanjutkan.

en: If the rewrite rules are not loading correctly in the config file, do not load the plugin and do not change the paths.
id_ID: Jika aturan penulisan ulang tidak dimuat dengan benar di file konfigurasi, jangan muat plugin dan jangan ubah path.

en: If you are connected with the admin user, you will have to re-login after the change.
id_ID: Jika Anda terhubung dengan pengguna admin, Anda harus login ulang setelah perubahan.

en: If you believe this was a mistake, please contact the website owner and include the Request ID shown above.
id_ID: Jika Anda yakin ini adalah kesalahan, hubungi pemilik situs web dan sertakan ID Permintaan yang ditampilkan di atas.

en: If you can't configure %1$s, switch to Deactivated Mode and %2$scontact us%3$s.
id_ID: Jika Anda tidak dapat mengonfigurasi %1$s, beralih ke Mode Dinonaktifkan dan %2$shubungi kami%3$s.

en: If you can't configure reCAPTCHA, switch to Math reCaptcha protection.
id_ID: Jika Anda tidak dapat mengonfigurasi reCAPTCHA, beralih ke perlindungan reCaptcha Matematika.

en: If you're able to log in, you've set the new paths correctly.
id_ID: Jika Anda dapat login, Anda telah mengatur path baru dengan benar.

en: If you're able to login, you've set reCAPTCHA correctly.
id_ID: Jika Anda dapat login, Anda telah mengatur reCAPTCHA dengan benar.

en: Ignore security task
id_ID: Abaikan tugas keamanan

en: Image could not be loaded. Please check the URL.
id_ID: Gambar tidak dapat dimuat. Periksa URL.

en: Immediately block incorrect usernames on login form.
id_ID: Segera blokir nama pengguna yang salah pada form login.

en: Important:
id_ID: Penting:

en: Improve text visibility over background images.
id_ID: Tingkatkan keterbacaan teks di atas gambar latar belakang.

en: In .htaccess file
id_ID: Di file .htaccess

en: Indeed Ultimate Membership Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
id_ID: Indeed Ultimate Membership Pro terdeteksi. Plugin tidak mendukung path %1$s kustom karena tidak menggunakan fungsi WordPress untuk memanggil URL Ajax

en: Indonesian
id_ID: Indonesia

en: Inmotion detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Inmotion Nginx Cache%2$s
id_ID: Inmotion terdeteksi. %1$sBaca cara membuat plugin kompatibel dengan Inmotion Nginx Cache%2$s

en: Install/Activate
id_ID: Instal/Aktifkan

en: Intelligent rules that block exploit attempts and malicious bots while keeping search engines and AI crawlers accessible.
id_ID: Aturan cerdas yang memblokir percobaan eksploitasi dan bot berbahaya sambil menjaga mesin pencari dan crawler AI tetap dapat diakses.

en: Invalid 2FA Authentication Secret Key.
id_ID: Kunci Rahasia Autentikasi 2FA tidak valid.

en: Invalid 2FA Authentication code.
id_ID: Kode Autentikasi 2FA tidak valid.

en: Invalid ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
id_ID: ReCaptcha tidak valid. Selesaikan reCaptcha.

en: Invalid email address
id_ID: Alamat email tidak valid

en: Invalid email address.
id_ID: Alamat email tidak valid.

en: Invalid name detected: %1$s. Add only the final path name to avoid WordPress errors.
id_ID: Nama tidak valid terdeteksi: %1$s. Tambahkan hanya nama path akhir.

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't end with / to avoid WordPress errors.
id_ID: Nama tidak valid terdeteksi: %1$s. Nama tidak boleh diakhiri dengan /.

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't start with / to avoid WordPress errors.
id_ID: Nama tidak valid terdeteksi: %1$s. Nama tidak boleh dimulai dengan /.

en: Invalid name detected: %1$s. The paths can't end with . to avoid WordPress errors.
id_ID: Nama tidak valid terdeteksi: %1$s. Path tidak boleh diakhiri dengan titik.

en: Invalid name detected: %1$s. You need to use another name to avoid WordPress errors.
id_ID: Nama tidak valid terdeteksi: %1$s. Gunakan nama lain untuk menghindari kesalahan WordPress.

en: Invalid request.
id_ID: Permintaan tidak valid.

en: Invalid username.
id_ID: Nama pengguna tidak valid.

en: Iran, Islamic Republic of
id_ID: Iran

en: Iraq
id_ID: Irak

en: Ireland
id_ID: Irlandia

en: Isle of Man
id_ID: Pulau Man

en: It is not possible to view it again for security reasons.
id_ID: Tidak memungkinkan untuk melihatnya lagi karena alasan keamanan.

en: It's important to %1$s save your settings every time you change them %2$s. You can use the backup to configure other websites you own.
id_ID: Penting untuk %1$smenyimpan pengaturan Anda setiap kali mengubahnya%2$s. Anda dapat menggunakan cadangan untuk mengonfigurasi situs web lain yang Anda miliki.

en: Italian
id_ID: Italia

en: Italy
id_ID: Italia

en: Jamaica
id_ID: Jamaika

en: Jananese
id_ID: Jepang

en: Japan
id_ID: Jepang

en: Javascript is disabled on your browser! You need to activate the javascript in order to use %1$s plugin.
id_ID: Javascript dinonaktifkan di browser Anda! Anda perlu mengaktifkan javascript untuk menggunakan plugin %1$s.

en: Jordan
id_ID: Yordania

en: Just another WordPress site
id_ID: Hanya situs WordPress lain

en: Keeps events in the Cloud for 30 days for audits and incident reports.
id_ID: Menyimpan acara di Cloud selama 30 hari untuk audit dan laporan insiden.

en: Korean
id_ID: Korea

en: Kyrgyzstan
id_ID: Kirgizstan

en: Language
id_ID: Bahasa

en: Lao Peoples Democratic Republic
id_ID: Laos

en: Last Access
id_ID: Akses Terakhir

en: Last Login
id_ID: Login Terakhir

en: Last Name
id_ID: Nama Belakang

en: Last check:
id_ID: Pemeriksaan terakhir:

en: Last page
id_ID: Halaman terakhir

en: Late Loading
id_ID: Pemuatan Terlambat

en: Latvian
id_ID: Latvia

en: Learn How
id_ID: Pelajari Caranya

en: Learn How To Add the Code
id_ID: Pelajari Cara Menambahkan Kode

en: Learn How To Add the Rules
id_ID: Pelajari Cara Menambahkan Aturan

en: Learn how to %1$sdisable directory browsing%2$s, or switch on %3$s%4$s > Change Paths > Disable Directory Browsing%5$s
id_ID: Pelajari cara %1$smenonaktifkan penjelajahan direktori%2$s, atau aktifkan %3$s%4$s > Ubah Path > Nonaktifkan Penjelajahan Direktori%5$s

en: Learn how to setup on Local & Nginx
id_ID: Pelajari cara mengatur di Local & Nginx

en: Learn how to setup on Nginx server
id_ID: Pelajari cara mengatur di server Nginx

en: Learn how to use the shortcode
id_ID: Pelajari cara menggunakan shortcode

en: Learn more about
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang

en: Learn more about %1$s7G firewall%2$s.
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang %1$sfirewall 7G%2$s.

en: Learn more about the %1$s8G firewall%2$s.
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang %1$sfirewall 8G%2$s.

en: Leave it blank if you don't want to display any message.
id_ID: Biarkan kosong jika Anda tidak ingin menampilkan pesan apa pun.

en: Leave it blank to block all paths for the selected countries.
id_ID: Biarkan kosong untuk memblokir semua path untuk negara-negara yang dipilih.

en: Let the user choose their preferred 2FA method in their account settings.
id_ID: Biarkan pengguna memilih metode 2FA yang mereka sukai di pengaturan akun mereka.

en: Let's take your security to the next level!
id_ID: Mari bawa keamanan Anda ke tingkat berikutnya!

en: Level of Security
id_ID: Tingkat Keamanan

en: Levels of security
id_ID: Tingkat keamanan

en: Libyan Arab Jamahiriya
id_ID: Libya

en: Light
id_ID: Terang

en: Limit the number of allowed login attempts using normal login form.
id_ID: Batasi jumlah percobaan login yang diizinkan menggunakan form login normal.

en: Link Color
id_ID: Warna Tautan

en: Lithuania
id_ID: Lituania

en: Lithuanian
id_ID: Lituania

en: Load CSS, JS, and images from a CDN or custom domain while keeping your real server paths invisible.
id_ID: Muat CSS, JS, dan gambar dari CDN atau domain kustom sambil menjaga path server asli Anda tersembunyi.

en: Load Preset
id_ID: Muat Preset

en: Load after all plugins are loaded. On "template_redirects" hook.
id_ID: Muat setelah semua plugin dimuat. Pada hook "template_redirects".

en: Load before all plugins are loaded. On "plugins_loaded" hook.
id_ID: Muat sebelum semua plugin dimuat. Pada hook "plugins_loaded".

en: Load custom language is WordPress local language is installed.
id_ID: Muat bahasa kustom jika bahasa lokal WordPress diinstal.

en: Load the plugin as a Must Use plugin.
id_ID: Muat plugin sebagai plugin Wajib Digunakan.

en: Load translations from the plugin’s languages folder before checking the global wp-content/languages directory.
id_ID: Muat terjemahan dari folder bahasa plugin sebelum memeriksa direktori wp-content/languages global.

en: Load when the plugins are initialized. On "init" hook.
id_ID: Muat saat plugin diinisialisasi. Pada hook "init".

en: Loaded
id_ID: Dimuat

en: Loading
id_ID: Memuat

en: Loading...
id_ID: Memuat...

en: Local & NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
id_ID: Local & NGINX terdeteksi. Jika Anda belum menambahkan kode di konfigurasi NGINX, tambahkan baris berikut. %1$s

en: Location
id_ID: Lokasi

en: Lock user
id_ID: Kunci pengguna

en: Lockout Message
id_ID: Pesan Penguncian

en: Log In
id_ID: Masuk

en: Log Security Threats
id_ID: Log Ancaman Keamanan

en: Log User Roles
id_ID: Log Peran Pengguna

en: Log Users Events
id_ID: Log Acara Pengguna

en: Log in with Magic Link
id_ID: Masuk dengan Tautan Ajaib

en: Log only suspicious frontend requests that match known attack patterns.
id_ID: Catat hanya permintaan frontend mencurigakan yang cocok dengan pola serangan yang diketahui.

en: Log user logins, content edits, plugin changes, and role updates so you can spot suspicious behavior and audit site activity.
id_ID: Catat login pengguna, pengeditan konten, perubahan plugin, dan pembaruan peran sehingga Anda dapat menemukan perilaku mencurigakan dan mengaudit aktivitas situs.

en: Login & Logout Redirects
id_ID: Pengalihan Login & Logout

en: Login Page Design
id_ID: Desain Halaman Login

en: Login Path
id_ID: Path Login

en: Login Redirect URL
id_ID: URL Pengalihan Login

en: Login Security
id_ID: Keamanan Login

en: Login Test
id_ID: Tes Login

en: Login Type
id_ID: Jenis Login

en: Login URL
id_ID: URL Login

en: Login with passkey
id_ID: Login dengan passkey

en: Logo Link URL
id_ID: URL Tautan Logo

en: Logo preview
id_ID: Pratinjau logo

en: Logout Redirect URL
id_ID: URL Pengalihan Logout

en: Logs
id_ID: Log

en: Logs Settings
id_ID: Pengaturan Log

en: Lost Password Form Protection
id_ID: Perlindungan Form Lupa Kata Sandi

en: Luxembourg
id_ID: Luksemburg

en: Macao
id_ID: Makao

en: Madagascar
id_ID: Madagaskar

en: Magic Link Login
id_ID: Login Tautan Ajaib

en: Magic Link Login Button
id_ID: Tombol Login Tautan Ajaib

en: Magic Login Link Expiration
id_ID: Kedaluwarsa Tautan Login Ajaib

en: Magic login link sent!
id_ID: Tautan login ajaib terkirim!

en: Make sure the redirect URLs exist on your website. %1$sThe User Role redirect URL has higher priority than the Default redirect URL.
id_ID: Pastikan URL pengalihan ada di situs web Anda. %1$sURL pengalihan Peran Pengguna memiliki prioritas lebih tinggi dari URL pengalihan Default.

en: Make sure you save the settings and empty the cache before checking your website with our tool.
id_ID: Pastikan Anda menyimpan pengaturan dan mengosongkan cache sebelum memeriksa situs web Anda dengan alat kami.

en: Maldives
id_ID: Maladewa

en: Manage Brute Force Protection
id_ID: Kelola Perlindungan Brute Force

en: Manage Login Page Design
id_ID: Kelola Desain Halaman Login

en: Manage Login and Logout Redirects
id_ID: Kelola Pengalihan Login dan Logout

en: Manage whitelist & blacklist IP addresses
id_ID: Kelola alamat IP daftar putih & daftar hitam

en: Manually block/unblock IP addresses.
id_ID: Blokir/buka blokir alamat IP secara manual.

en: Manually customize each plugin name and overwrite the random name.
id_ID: Sesuaikan nama setiap plugin secara manual dan timpa nama acak.

en: Manually customize each theme name and overwrite the random name.
id_ID: Sesuaikan nama setiap tema secara manual dan timpa nama acak.

en: Manually whitelist trusted IP addresses.
id_ID: Tambahkan alamat IP tepercaya ke daftar putih secara manual.

en: Map SVG file not found.
id_ID: File SVG peta tidak ditemukan.

en: Mapping
id_ID: Pemetaan

en: Marshall Islands
id_ID: Kepulauan Marshall

en: Martinique
id_ID: Martinik

en: Math & Google reCaptcha verification while logging in.
id_ID: Verifikasi reCaptcha Matematika & Google saat login.

en: Math reCAPTCHA
id_ID: reCAPTCHA Matematika

en: Max Failed Login Attempts
id_ID: Maks Percobaan Login Gagal

en: Medium
id_ID: Sedang

en: Method
id_ID: Metode

en: Mexico
id_ID: Meksiko

en: Micronesia, Federated States of
id_ID: Mikronesia

en: Minimal (No Config Rewrites)
id_ID: Minimal (Tanpa Penulisan Ulang Konfigurasi)

en: Moldova, Republic of
id_ID: Moldova

en: Monaco
id_ID: Monako

en: Monitor suspicious requests and identify attack patterns hitting your website.
id_ID: Pantau permintaan mencurigakan dan identifikasi pola serangan yang menyerang situs web Anda.

en: Morocco
id_ID: Maroko

en: Mozambique
id_ID: Mozambik

en: Must Use Plugin Loading
id_ID: Pemuatan Plugin Wajib

en: My Account
id_ID: Akun Saya

en: MySQL Version
id_ID: Versi MySQL

en: NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
id_ID: NGINX terdeteksi. Jika Anda belum menambahkan kode di konfigurasi NGINX, tambahkan baris berikut. %1$s

en: Name
id_ID: Nama

en: Netherlands
id_ID: Belanda

en: New Caledonia
id_ID: Kaledonia Baru

en: New Plugin/Theme detected! Update %1$s settings to hide it. %2$sClick here%3$s
id_ID: Plugin/Tema baru terdeteksi! Perbarui pengaturan %1$s untuk menyembunyikannya. %2$sKlik di sini%3$s

en: New Username
id_ID: Nama Pengguna Baru

en: New Zealand
id_ID: Selandia Baru

en: Next Steps
id_ID: Langkah Selanjutnya

en: Next page
id_ID: Halaman berikutnya

en: Nicaragua
id_ID: Nikaragua

en: No
id_ID: Tidak

en: No CMS Simulation
id_ID: Tanpa Simulasi CMS

en: No blocked IPs found
id_ID: Tidak ada IP yang diblokir

en: No events found.
id_ID: Tidak ada acara yang ditemukan.

en: No logins with 2FA.
id_ID: Tidak ada login dengan 2FA.

en: No passkeys registered for this account.
id_ID: Tidak ada passkey yang terdaftar untuk akun ini.

en: No passkeys registered yet.
id_ID: Belum ada passkey yang terdaftar.

en: No temporary logins.
id_ID: Tidak ada login sementara.

en: No threat data recorded yet. Attacks will appear here once the Security Threats Log captures activity.
id_ID: Belum ada data ancaman yang dicatat. Serangan akan muncul di sini setelah Log Ancaman Keamanan menangkap aktivitas.

en: No threats found.
id_ID: Tidak ada ancaman yang ditemukan.

en: No, abort
id_ID: Tidak, batalkan

en: None
id_ID: Tidak ada

en: Norfolk Island
id_ID: Pulau Norfolk

en: Normal Loading
id_ID: Pemuatan Normal

en: North Korea
id_ID: Korea Utara

en: North Macedonia, Republic of
id_ID: Makedonia Utara

en: Northern Mariana Islands
id_ID: Kepulauan Mariana Utara

en: Norway
id_ID: Norwegia

en: Norwegian
id_ID: Norwegia

en: Not authenticated.
id_ID: Tidak terautentikasi.

en: Not yet logged in
id_ID: Belum login

en: Note that this option won't activate the CDN for your website, but it will update the custom paths if you've already set a CDN URL with another plugin.
id_ID: Perhatikan bahwa opsi ini tidak akan mengaktifkan CDN untuk situs web Anda, tetapi akan memperbarui path kustom jika Anda sudah mengatur URL CDN dengan plugin lain.

en: Note! %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
id_ID: Catatan! %1$sPath TIDAK diubah secara fisik%2$s di server Anda.

en: Note! The plugin will use WP cron to change the paths in background once the cache files are created.
id_ID: Catatan! Plugin akan menggunakan WP cron untuk mengubah path di latar belakang setelah file cache dibuat.

en: Note: %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
id_ID: Catatan: %1$sPath TIDAK diubah secara fisik%2$s di server Anda.

en: Note: This database includes the most up-to-date records of IP addresses and their corresponding country origins.
id_ID: Catatan: Database ini mencakup catatan terbaru alamat IP dan asal negara yang sesuai.

en: Okay, I set it up
id_ID: Oke, saya sudah mengaturnya

en: On website initialization
id_ID: Saat inisialisasi situs web

en: One Day
id_ID: Satu Hari

en: One Hour
id_ID: Satu Jam

en: One Month
id_ID: Satu Bulan

en: One Week
id_ID: Satu Minggu

en: One Year
id_ID: Satu Tahun

en: One or more files or directories have overly permissive settings. Incorrect file permissions can allow unauthorized users to read, modify, or execute sensitive files — potentially leading to full site compromise. <br /><br />Directories should typically be set to 755 and files to 644.
id_ID: Satu atau lebih file atau direktori memiliki pengaturan yang terlalu permisif. <br /><br />Direktori biasanya harus diatur ke 755 dan file ke 644.

en: One or more installed plugins have not been updated by their developers in over 12 months. Abandoned plugins no longer receive security patches and may contain unpatched vulnerabilities that attackers can exploit.
id_ID: Satu atau lebih plugin yang diinstal tidak diperbarui oleh pengembangnya selama lebih dari 12 bulan. Plugin yang ditinggalkan tidak lagi menerima patch keamanan.

en: One or more plugins have updates available. Plugin updates frequently include patches for known security vulnerabilities. Attackers actively scan for sites running outdated plugin versions with known exploits. <br /><br />Keeping all plugins up to date is one of the most effective and simplest ways to protect your site.
id_ID: Satu atau lebih plugin memiliki pembaruan yang tersedia. Memperbarui semua plugin adalah salah satu cara termudah dan paling efektif untuk melindungi situs Anda.

en: One or more themes have updates available. Theme updates include security patches and bug fixes for known vulnerabilities. <br /><br />Even inactive themes can be exploited if they contain vulnerable code, since their files are still accessible on the server. Keep all installed themes up to date.
id_ID: Satu atau lebih tema memiliki pembaruan yang tersedia. Bahkan tema yang tidak aktif pun dapat dieksploitasi jika mengandung kode yang rentan. Perbarui semua tema yang terinstal.

en: Only block AI bots if your content is sensitive or you want to protect it from being used for AI training without permission. If you rely on AI search visibility (ChatGPT, Perplexity, etc.), blocking these bots will remove your content from those ecosystems. AI crawlers are how your content gets cited in AI-generated answers.
id_ID: Blokir bot AI hanya jika konten Anda sensitif atau Anda ingin melindunginya dari penggunaan pelatihan AI tanpa izin. Jika Anda mengandalkan visibilitas pencarian AI, memblokir bot ini akan menghapus konten Anda dari ekosistem tersebut.

en: Only change this option if the plugin fails to identify the server type correctly.
id_ID: Ubah opsi ini hanya jika plugin gagal mengidentifikasi jenis server dengan benar.

en: Only threats are logged to reduce database load on high-traffic websites.
id_ID: Hanya ancaman yang dicatat untuk mengurangi beban database di situs web dengan lalu lintas tinggi.

en: Optimize CSS and JS files
id_ID: Optimalkan file CSS dan JS

en: Option to inform user about remaining attempts on login page.
id_ID: Opsi untuk memberi tahu pengguna tentang percobaan yang tersisa di halaman login.

en: Optional
id_ID: Opsional

en: Optional security alerts to help you respond quickly to suspicious activity.
id_ID: Peringatan keamanan opsional untuk membantu Anda merespons cepat terhadap aktivitas mencurigakan.

en: Optional:
id_ID: Opsional:

en: Options
id_ID: Opsi

en: Outdated Plugins
id_ID: Plugin Usang

en: Outdated Themes
id_ID: Tema Usang

en: Overview
id_ID: Ikhtisar

en: PHP Version
id_ID: Versi PHP

en: PHP Version Exposed
id_ID: Versi PHP Terekspos

en: PHP allow_url_include is on
id_ID: PHP allow_url_include aktif

en: PHP register_globals is on
id_ID: PHP register_globals aktif

en: PHP safe_mode is enabled on your server. This deprecated directive was an attempt to solve shared hosting security at the PHP level but was architecturally flawed and officially removed in PHP 5.4. <br /><br />When enabled, it can break legitimate PHP functions while providing no real protection — attackers can easily bypass its restrictions.
id_ID: PHP safe_mode diaktifkan di server Anda. Direktif yang sudah usang ini secara resmi dihapus di PHP 5.4 dan dapat merusak fungsi PHP yang sah.

en: PHP safe_mode is on
id_ID: PHP safe_mode aktif

en: Page Background Color
id_ID: Warna Latar Belakang Halaman

en: Palestinian Territory
id_ID: Wilayah Palestina

en: Papua New Guinea
id_ID: Papua Nugini

en: Param
id_ID: Parameter

en: Passed
id_ID: Lolos

en: Passkey Setup
id_ID: Pengaturan Passkey

en: Passkey deleted failed.
id_ID: Penghapusan passkey gagal.

en: Passkey deleted successfully.
id_ID: Passkey berhasil dihapus.

en: Passkey registered failed.
id_ID: Pendaftaran passkey gagal.

en: Passkey registered successfully.
id_ID: Passkey berhasil didaftarkan.

en: Path not allowed. Avoid paths like plugins and themes.
id_ID: Path tidak diizinkan. Hindari path seperti plugins dan themes.

en: Paths & Options
id_ID: Path & Opsi

en: Paths changed in the existing cache files
id_ID: Path diubah di file cache yang ada

en: Pause for 5 minutes
id_ID: Jeda selama 5 menit

en: Permanently blacklist IP
id_ID: Masukkan IP ke daftar hitam secara permanen

en: Permission denied.
id_ID: Izin ditolak.

en: Persian
id_ID: Persia

en: Philippines
id_ID: Filipina

en: Pitcairn
id_ID: Kepulauan Pitcairn

en: Please enter the code generated by your authenticator app.
id_ID: Masukkan kode yang dihasilkan oleh aplikasi autentikator Anda.

en: Please verify your email and click on the magic login URL provided in the email.
id_ID: Periksa email Anda dan klik URL login ajaib yang disediakan di email.

en: Plugin Loading Hook
id_ID: Hook Pemuatan Plugin

en: Plugin/Theme Editor Enabled
id_ID: Editor Plugin/Tema Diaktifkan

en: Plugins Path
id_ID: Path Plugin

en: Plugins Security
id_ID: Keamanan Plugin

en: Plugins Settings
id_ID: Pengaturan Plugin

en: Poland
id_ID: Polandia

en: Polish
id_ID: Polandia

en: Portuguese
id_ID: Portugis

en: Preset Security
id_ID: Keamanan Preset

en: Prevent Broken Website Layout
id_ID: Cegah Tata Letak Situs yang Rusak

en: Prevented
id_ID: Dicegah

en: Preview example. The selected layout preset may show the background differently.
id_ID: Contoh pratinjau. Preset tata letak yang dipilih mungkin menampilkan latar belakang secara berbeda.

en: Previous page
id_ID: Halaman sebelumnya

en: Priority Loading
id_ID: Pemuatan Prioritas

en: Proactive WordPress Hack Prevention: Secure WP paths & login, firewall protection, brute force defense, 2FA, GEO security & bot blocking.
id_ID: Pencegahan Peretasan WordPress Proaktif: Path & login WP aman, perlindungan firewall, pertahanan brute force, 2FA, keamanan GEO & pemblokiran bot.

en: Project ID
id_ID: ID Proyek

en: Project ID for %1$s Google Enterprise %2$s.
id_ID: ID Proyek untuk %1$s Google Enterprise %2$s.

en: Protect customer accounts from brute force attacks and credential stuffing.
id_ID: Lindungi akun pelanggan dari serangan brute force dan credential stuffing.

en: Protects your website against Brute Force login attacks using %s A common threat web developers face is a password-guessing attack known as a Brute Force attack. A Brute Force attack is an attempt to discover a password by systematically trying every possible combination of letters, numbers, and symbols until you discover the one correct combination that works.
id_ID: Melindungi situs web Anda dari serangan login Brute Force menggunakan %s. Serangan Brute Force adalah percobaan menemukan kata sandi dengan secara sistematis mencoba setiap kombinasi huruf, angka, dan simbol yang mungkin.

en: Prove your humanity:
id_ID: Buktikan kemanusiaan Anda:

en: Public user registration is enabled. Unless your site requires it (e-commerce, memberships, or guest posting), open registration invites spam accounts, fake content, and potential exploitation of authenticated-user vulnerabilities. <br /><br />If registration is needed, protect the form with Brute Force protection.
id_ID: Pendaftaran pengguna publik diaktifkan. Jika tidak diperlukan, pendaftaran terbuka mengundang akun spam. <br /><br />Jika diperlukan, lindungi formulir dengan perlindungan Brute Force.

en: Puerto Rico
id_ID: Puerto Riko

en: Quick Fix
id_ID: Perbaikan Cepat

en: RSD Endpoint Exposed
id_ID: Endpoint RSD Terekspos

en: Random Static Number
id_ID: Nomor Statis Acak

en: Reactivate user for 1 day
id_ID: Aktifkan kembali pengguna selama 1 hari

en: Reading %1$s byte(s) from file failed
id_ID: Membaca %1$s byte dari file gagal

en: Recovery Mode &#8212; %s
id_ID: Mode Pemulihan &#8212; %s

en: Redirect After Login
id_ID: Pengalihan Setelah Login

en: Redirect Hidden Paths
id_ID: Alihkan Path Tersembunyi

en: Redirect Logged Users To Dashboard
id_ID: Alihkan Pengguna yang Login ke Dasbor

en: Redirect temporary users to a custom page after login.
id_ID: Arahkan pengguna sementara ke halaman kustom setelah login.

en: Redirect the protected paths /wp-admin, /wp-login to a Page or trigger an HTML Error.
id_ID: Alihkan path yang dilindungi /wp-admin, /wp-login ke Halaman atau picu Kesalahan HTML.

en: Redirect user to a custom page after login.
id_ID: Arahkan pengguna ke halaman kustom setelah login.

en: Redirect users to custom pages after login or logout based on their role. e.g., send editors to the dashboard and customers to their account.
id_ID: Arahkan pengguna ke halaman kustom setelah login atau logout berdasarkan peran mereka. Misalnya, kirim editor ke dasbor dan pelanggan ke akun mereka.

en: Redirects
id_ID: Pengalihan

en: Refresh
id_ID: Segarkan

en: Remove
id_ID: Hapus

en: Remove PHP version, Server info, Server Signature from header.
id_ID: Hapus versi PHP, info Server, dan Tanda Tangan Server dari header.

en: Remove Plugins Authors & Style in Sitemap XML
id_ID: Hapus Penulis & Gaya Plugin di Sitemap XML

en: Remove Unsafe Headers
id_ID: Hapus Header Tidak Aman

en: Remove pingback link tag from the website header.
id_ID: Hapus tag tautan pingback dari header situs web.

en: Removes sourceMappingURL/sourceURL hints from CSS/JS output.
id_ID: Menghapus petunjuk sourceMappingURL/sourceURL dari output CSS/JS.

en: Replace WordPress paths in your XML sitemap so attackers scanning it can't identify your plugins, themes, or directory structure.
id_ID: Ganti path WordPress di sitemap XML Anda agar penyerang yang memindainya tidak dapat mengidentifikasi plugin, tema, atau struktur direktori Anda.

en: Replace WordPress-specific class names and IDs in your page source so scanners can't fingerprint your site as WordPress.
id_ID: Ganti nama kelas dan ID khusus WordPress di sumber halaman Anda agar pemindai tidak dapat mengidentifikasi situs Anda sebagai WordPress.

en: Replace default WordPress paths inside RSS feeds so bots crawling your feed can't map your site structure.
id_ID: Ganti path WordPress default di dalam feed RSS agar bot yang merayapi feed Anda tidak dapat memetakan struktur situs Anda.

en: Request ID
id_ID: ID Permintaan

en: Request fields
id_ID: Field permintaan

en: Request path, method, and response status code.
id_ID: Path permintaan, metode, dan kode status respons.

en: Requested path
id_ID: Path yang diminta

en: Resend Code
id_ID: Kirim Ulang Kode

en: Reset Email
id_ID: Atur Ulang Email

en: Reset Key
id_ID: Atur Ulang Kunci

en: Reset Settings
id_ID: Atur Ulang Pengaturan

en: Resolving hostnames may affect the website loading speed.
id_ID: Menyelesaikan nama host dapat mempengaruhi kecepatan loading situs web.

en: Restore Backup
id_ID: Pulihkan Cadangan

en: Restore Settings
id_ID: Pulihkan Pengaturan

en: Resume Security
id_ID: Lanjutkan Keamanan

en: Retention
id_ID: Retensi

en: Retrieving current position in file failed
id_ID: Mengambil posisi saat ini di file gagal

en: Review the plugins that have not been updated recently and replace them with actively maintained alternatives from the WordPress directory.
id_ID: Tinjau plugin yang belum diperbarui baru-baru ini dan ganti dengan alternatif yang aktif dipelihara dari direktori WordPress.

en: Rewrite CSS and JS file URLs to custom paths, removing default WordPress signatures that bots use to identify your setup.
id_ID: Tulis ulang URL file CSS dan JS ke path kustom, menghapus tanda tangan WordPress default yang digunakan bot untuk mengidentifikasi pengaturan Anda.

en: Right click is disabled!
id_ID: Klik kanan dinonaktifkan!

en: Robots Security
id_ID: Keamanan Robots

en: Role
id_ID: Peran

en: Rollback Settings
id_ID: Kembalikan Pengaturan

en: Rollback all the plugin settings to initial values.
id_ID: Kembalikan semua pengaturan plugin ke nilai awal.

en: Romania
id_ID: Rumania

en: Romanian
id_ID: Rumania

en: Run %1$sFrontend Test%2$s to check if the new paths are working.
id_ID: Jalankan %1$sTes Frontend%2$s untuk memeriksa apakah path baru berfungsi.

en: Run %1$sLogin Test%2$s and log in inside the popup.
id_ID: Jalankan %1$sTes Login%2$s dan login di dalam popup.

en: Run %1$sreCAPTCHA Test%2$s and login inside the popup.
id_ID: Jalankan %1$sTes reCAPTCHA%2$s dan login di dalam popup.

en: Run Full Security Check
id_ID: Jalankan Pemeriksaan Keamanan Penuh

en: Russian
id_ID: Rusia

en: Russian Federation
id_ID: Federasi Rusia

en: SCRIPT_DEBUG is currently enabled. This forces WordPress to load unminified CSS and JS files, which can reveal internal paths and debug information in the frontend — giving attackers insight into your site structure.
id_ID: SCRIPT_DEBUG saat ini diaktifkan, memaksa WordPress memuat file CSS dan JS yang tidak diminifikasi, yang dapat mengungkapkan path internal.

en: Safe URL:
id_ID: URL Aman:

en: Saint Bartelemey
id_ID: Saint-Barthélemy

en: Saint Kitts and Nevis
id_ID: Saint Kitts dan Nevis

en: Saint Martin
id_ID: Saint-Martin

en: Saint Pierre and Miquelon
id_ID: Saint-Pierre dan Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
id_ID: Saint Vincent dan Grenadines

en: Sao Tome and Principe
id_ID: Sao Tome dan Principe

en: Saudi Arabia
id_ID: Arab Saudi

en: Save
id_ID: Simpan

en: Save User
id_ID: Simpan Pengguna

en: Saved
id_ID: Tersimpan

en: Saved! Reload the page.
id_ID: Tersimpan! Muat ulang halaman.

en: Saved! This task will be ignored on future tests.
id_ID: Tersimpan! Tugas ini akan diabaikan pada tes mendatang.

en: Saved! You can run the test again.
id_ID: Tersimpan! Anda dapat menjalankan tes lagi.

en: Scan the provided code using your authenticator app to link this account.
id_ID: Pindai kode yang diberikan menggunakan aplikasi autentikator Anda untuk menautkan akun ini.

en: Script Debug Mode
id_ID: Mode Debug Script

en: Search
id_ID: Cari

en: Search in user events log and manage the email alerts
id_ID: Cari di log acara pengguna dan kelola peringatan email

en: Secret Key
id_ID: Kunci Rahasia

en: Secret key is configured and registered.
id_ID: Kunci rahasia dikonfigurasi dan didaftarkan.

en: Secret keys for %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s.
id_ID: Kunci rahasia untuk %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s.

en: Secure WP Paths
id_ID: Amankan Path WP

en: Security Check
id_ID: Pemeriksaan Keamanan

en: Security Keys Need Rotation
id_ID: Kunci Keamanan Perlu Dirotasi

en: Security Keys and Salts
id_ID: Kunci Keamanan dan Salt

en: Security Status
id_ID: Status Keamanan

en: Security Threats
id_ID: Ancaman Keamanan

en: Security Threats Log
id_ID: Log Ancaman Keamanan

en: Security score: %d out of 100
id_ID: Skor keamanan: %d dari 100

en: See real attacks blocked on your site, including brute force attempts, injections, and bot scans.
id_ID: Lihat serangan nyata yang diblokir di situs Anda, termasuk percobaan brute force, injeksi, dan pemindaian bot.

en: Seeking file to offset %1$s failed
id_ID: Mencari file ke offset %1$s gagal

en: Select Background Image
id_ID: Pilih Gambar Latar Belakang

en: Select Image
id_ID: Pilih Gambar

en: Select Logo Image
id_ID: Pilih Gambar Logo

en: Select Preset
id_ID: Pilih Preset

en: Select User Roles
id_ID: Pilih Peran Pengguna

en: Select a preset security settings we've tested on most websites.
id_ID: Pilih pengaturan keamanan preset yang telah kami uji di sebagian besar situs web.

en: Select all
id_ID: Pilih semua

en: Select how long the login link remains valid.
id_ID: Pilih berapa lama tautan login tetap valid.

en: Select how long the temporary login will be available after the first user access.
id_ID: Pilih berapa lama login sementara akan tersedia setelah akses pengguna pertama.

en: Select the file extensions you want to hide on old paths.
id_ID: Pilih ekstensi file yang ingin Anda sembunyikan di path lama.

en: Select the files you want to hide on old paths.
id_ID: Pilih file yang ingin Anda sembunyikan di path lama.

en: Selected
id_ID: Dipilih

en: Selected Countries
id_ID: Negara yang Dipilih

en: Send
id_ID: Kirim

en: Send magic login link
id_ID: Kirim tautan login ajaib

en: Send magic login url to %1$s
id_ID: Kirim URL login ajaib ke %1$s

en: Serbian
id_ID: Serbia

en: Server Type
id_ID: Jenis Server

en: Server-level blocks (Nginx/htaccess) may not reach WordPress, so they cannot be logged here.
id_ID: Blokir tingkat server (Nginx/htaccess) mungkin tidak mencapai WordPress, sehingga tidak dapat dicatat di sini.

en: Set <code>allow_url_include = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. There is no legitimate use case for this directive on production sites.
id_ID: Atur <code>allow_url_include = off</code> di php.ini, atau hubungi penyedia hosting Anda.

en: Set <code>expose_php = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it.
id_ID: Atur <code>expose_php = off</code> di php.ini, atau hubungi penyedia hosting Anda.

en: Set <code>register_globals = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it immediately. Consider switching hosts if they enable this by default.
id_ID: Atur <code>register_globals = off</code> di php.ini, atau hubungi penyedia hosting Anda untuk segera menonaktifkannya.

en: Set <code>safe_mode = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. If your host requires safe_mode, consider migrating to a modern hosting environment.
id_ID: Atur <code>safe_mode = off</code> di php.ini, atau hubungi penyedia hosting Anda.

en: Set Custom Cache Directory
id_ID: Atur Direktori Cache Kustom

en: Set SCRIPT_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>
id_ID: Atur SCRIPT_DEBUG ke false di wp-config.php: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>

en: Set WP_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>
id_ID: Atur WP_DEBUG ke false di wp-config.php: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>

en: Set a custom login URL from %1$s%2$s > Change Paths > Custom login URL%3$s and switch on %4$s%5$s > Brute Force Protection%6$s
id_ID: Atur URL login kustom dari %1$s%2$s > Ubah Path > URL Login Kustom%3$s dan aktifkan %4$s%5$s > Perlindungan Brute Force%6$s

en: Set a strong database password — at least 12 characters with a mix of uppercase, lowercase, numbers, and special characters. Update the password in wp-config.php: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>
id_ID: Atur kata sandi database yang kuat — minimal 12 karakter. Perbarui kata sandi di wp-config.php: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>

en: Set the current user role.
id_ID: Atur peran pengguna saat ini.

en: Set the website you want this user to be created for.
id_ID: Atur situs web yang ingin Anda buat pengguna ini.

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Settings > Permalinks
id_ID: Pengaturan > Permalink

en: Short name detected: %1$s. You need to use unique paths with more than 4 chars to avoid WordPress errors.
id_ID: Nama pendek terdeteksi: %1$s. Gunakan path unik dengan lebih dari 4 karakter.

en: Show /%1$s instead of /%2$s
id_ID: Tampilkan /%1$s alih-alih /%2$s

en: Show Advanced Options
id_ID: Tampilkan Opsi Lanjutan

en: Show alert message for a specific user when there were fail attempts on his account.
id_ID: Tampilkan pesan peringatan untuk pengguna tertentu ketika ada percobaan gagal di akun mereka.

en: Show blank screen when Inspect Element is active on browser.
id_ID: Tampilkan layar kosong saat Inspeksi Elemen aktif di browser.

en: Show completed tasks
id_ID: Tampilkan tugas yang selesai

en: Show default WordPress paths and allow hidden paths
id_ID: Tampilkan path WordPress default dan izinkan path tersembunyi

en: Show default WordPress paths and disable all hiding
id_ID: Tampilkan path WordPress default dan nonaktifkan semua penyembunyian

en: Show ignored tasks
id_ID: Tampilkan tugas yang diabaikan

en: Sign Up Form Protection
id_ID: Perlindungan Form Pendaftaran

en: Similar attacks
id_ID: Serangan serupa

en: Simplified Chinese
id_ID: Cina Sederhana

en: Simulate CMS
id_ID: Simulasikan CMS

en: Simulate popular content management systems like Drupal or Joomla.
id_ID: Simulasikan sistem manajemen konten populer seperti Drupal atau Joomla.

en: Singapore
id_ID: Singapura

en: Site Key
id_ID: Kunci Situs

en: Site keys for %1$s Google reCaptcha %2$s.
id_ID: Kunci situs untuk %1$s Google reCaptcha %2$s.

en: Site keys for %1$sGoogle reCaptcha%2$s.
id_ID: Kunci situs untuk %1$sGoogle reCaptcha%2$s.

en: Sitemap Security
id_ID: Keamanan Sitemap

en: Six Months
id_ID: Enam Bulan

en: Slovak
id_ID: Slovakia

en: Slovene
id_ID: Slovenia

en: Solomon Islands
id_ID: Kepulauan Solomon

en: Some authenticator apps permit you to manually input the text version.
id_ID: Beberapa aplikasi autentikator memungkinkan Anda memasukkan versi teks secara manual.

en: Some plugins may remove custom rewrite rules from the .htaccess file, especially if it's writable, which can affect the functionality of custom paths.
id_ID: Beberapa plugin mungkin menghapus aturan penulisan ulang kustom dari file .htaccess, yang dapat mempengaruhi fungsionalitas path kustom.

en: Some themes don't work with custom Admin and Ajax paths. In case of ajax errors, switch back to wp-admin and admin-ajax.php.
id_ID: Beberapa tema tidak berfungsi dengan path Admin dan Ajax kustom. Jika ada kesalahan ajax, beralih kembali ke wp-admin dan admin-ajax.php.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
id_ID: Maaf, Anda tidak diizinkan mengakses halaman ini.

en: South Africa
id_ID: Afrika Selatan

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
id_ID: Georgia Selatan dan Kepulauan Sandwich Selatan

en: South Korea
id_ID: Korea Selatan

en: Spain
id_ID: Spanyol

en: Spammers can easily signup
id_ID: Pengirim spam dapat mendaftar dengan mudah

en: Spanish
id_ID: Spanyol

en: Specify the email address to receive the authentication code during the login process for 2FA.
id_ID: Tentukan alamat email untuk menerima kode autentikasi selama proses login 2FA.

en: Start Scan
id_ID: Mulai Pemindaian

en: Start monitoring suspicious requests and attack patterns
id_ID: Mulai memantau permintaan mencurigakan dan pola serangan

en: Stop repeated login attempts and block bots trying to guess usernames and passwords.
id_ID: Hentikan percobaan login berulang dan blokir bot yang mencoba menebak nama pengguna dan kata sandi.

en: Submit
id_ID: Kirim

en: Success
id_ID: Berhasil

en: Svalbard and Jan Mayen
id_ID: Svalbard dan Jan Mayen

en: Swaziland
id_ID: Eswatini

en: Sweden
id_ID: Swedia

en: Swedish
id_ID: Swedia

en: Switch between Google reCaptcha Classic and Google reCaptcha Enterprise based on your Google Console setup.
id_ID: Beralih antara Google reCaptcha Classic dan Google reCaptcha Enterprise berdasarkan pengaturan Google Console Anda.

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s and select also install.php & upgrade.php
id_ID: Aktifkan %1$s > Ubah Path > Sembunyikan File Umum WordPress dari %2$sSembunyikan Path Umum WordPress%3$s dan pilih juga install.php & upgrade.php

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide Author ID URL%3$s
id_ID: Aktifkan %1$s%2$s > Ubah Path > Sembunyikan URL ID Penulis%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide RSD Endpoint%3$s
id_ID: Aktifkan %1$s%2$s > Ubah Path > Sembunyikan Endpoint RSD%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide User Enumeration%3$s
id_ID: Aktifkan %1$s%2$s > Ubah Path > Sembunyikan Enumerasi Pengguna%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files%3$s
id_ID: Aktifkan %1$s%2$s > Ubah Path > Sembunyikan File Umum WordPress%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > %3$s%4$s
id_ID: Aktifkan %1$s%2$s > Tweaks > %3$s%4$s

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > Hide WLW Manifest scripts%3$s
id_ID: Aktifkan %1$s%2$s > Tweaks > Sembunyikan skrip WLW Manifest%3$s

en: Switch on the 7G or 8G Firewall from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
id_ID: Aktifkan Firewall 7G atau 8G dari %1$s%2$s > Firewall & Header%3$s

en: Switch on the Automated IP Blocking option from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
id_ID: Aktifkan opsi Pemblokiran IP Otomatis dari %1$s%2$s > Firewall & Header%3$s

en: Switzerland
id_ID: Swiss

en: Syrian Arab Republic
id_ID: Suriah

en: Tanzania, United Republic of
id_ID: Tanzania

en: Temporarily block for 1 day
id_ID: Blokir sementara selama 1 hari

en: Temporarily block for 1 hour
id_ID: Blokir sementara selama 1 jam

en: Temporarily block for 1 month
id_ID: Blokir sementara selama 1 bulan

en: Temporarily block for 1 week
id_ID: Blokir sementara selama 1 minggu

en: Temporary Login
id_ID: Login Sementara

en: Temporary Login Settings
id_ID: Pengaturan Login Sementara

en: Temporary Logins
id_ID: Login Sementara

en: Test your website headers with
id_ID: Uji header situs web Anda dengan

en: Text & URL Mapping
id_ID: Pemetaan Teks & URL

en: Text Color
id_ID: Warna Teks

en: Text Mapping
id_ID: Pemetaan Teks

en: Text Mapping in CSS and JS files including cached files
id_ID: Pemetaan Teks di file CSS dan JS termasuk file yang di-cache

en: Text Mapping only Classes, IDs, JS variables
id_ID: Pemetaan Teks hanya Kelas, ID, variabel JS

en: Text displayed on the magic login button and form.
id_ID: Teks yang ditampilkan pada tombol dan form login ajaib.

en: The 7G/8G Firewall is not currently active. Without these rulesets, malicious requests — including SQL injection attempts, script injections, and exploit probes — are not filtered at the server level before they reach your site.
id_ID: Firewall 7G/8G saat ini tidak aktif. Tanpa ruleset ini, permintaan berbahaya tidak difilter di tingkat server sebelum mencapai situs Anda.

en: The AI crawler list is automatically updated with each plugin release as new bots appear.
id_ID: Daftar crawler AI diperbarui otomatis dengan setiap rilis plugin seiring munculnya bot baru.

en: The Ghost Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
id_ID: Ghost Mode akan menambahkan aturan penulisan ulang di file konfigurasi untuk menyembunyikan path lama.

en: The REST API is used by many plugins and themes to interact with WordPress. Disabling it for non-logged-in users may break page builders, forms, e-commerce integrations, and other features that rely on it for frontend requests.
id_ID: REST API digunakan oleh banyak plugin dan tema untuk berinteraksi dengan WordPress. Menonaktifkannya untuk pengguna yang tidak login dapat merusak pembuat halaman, formulir, dan integrasi e-commerce.

en: The Really Simple Discovery (RSD) endpoint link is visible in your page header. Unless you use pingbacks or external blog clients that rely on RSD, this link serves no purpose and acts as a WordPress fingerprint that confirms your CMS to scanners.
id_ID: Tautan endpoint RSD terlihat di header halaman Anda, berfungsi sebagai sidik jari WordPress bagi pemindai.

en: The Safe URL will deactivate all the custom paths. Use it only if you can't login.
id_ID: URL Aman akan menonaktifkan semua path kustom. Gunakan hanya jika Anda tidak dapat login.

en: The Windows Live Writer manifest link is present in your page header. This is a WordPress-specific fingerprint that confirms your CMS to automated scanners. Since Windows Live Writer is discontinued, there is no reason to keep this enabled.
id_ID: Tautan manifest Windows Live Writer ada di header halaman Anda. Ini adalah sidik jari khusus WordPress. Karena WLW sudah dihentikan, tidak ada alasan untuk tetap mengaktifkannya.

en: The WordPress Media Library is not available on this page.
id_ID: Perpustakaan Media WordPress tidak tersedia di halaman ini.

en: The allow_url_include PHP directive is enabled. This allows PHP to include remote files via URLs in include/require statements, exposing your site to Remote File Inclusion (RFI) attacks where attackers can execute arbitrary code on your server.
id_ID: Direktif PHP allow_url_include diaktifkan, mengekspos situs Anda ke serangan Remote File Inclusion (RFI).

en: The built-in plugin and theme file editor is active. If an attacker gains admin access, they can use this editor to inject malicious PHP code directly into your site files — instantly compromising the entire installation without needing FTP or server access.
id_ID: Editor file plugin dan tema bawaan aktif. Jika penyerang mendapatkan akses admin, mereka dapat menyuntikkan kode PHP berbahaya langsung ke file situs Anda.

en: The constant ADMIN_COOKIE_PATH is defined in wp-config.php by another plugin. You can't change %s unless you remove the line define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.
id_ID: Konstanta ADMIN_COOKIE_PATH didefinisikan di wp-config.php oleh plugin lain. Anda tidak dapat mengubah %s kecuali Anda menghapus baris define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.

en: The default wp-login.php path is still accessible. Even with a custom login URL configured, bots can still find and attack the original login page. Blocking access to the default path forces all login traffic through your custom URL, where Brute Force Protection can be applied.
id_ID: Path wp-login.php default masih dapat diakses. Memblokir akses ke path default memaksa semua lalu lintas login melalui URL kustom Anda.

en: The display_errors PHP directive is enabled. PHP errors displayed on the frontend can reveal file paths, function names, and database details — all of which help attackers map your site. Errors should be logged server-side, never shown to visitors.
id_ID: Direktif PHP display_errors diaktifkan. Kesalahan PHP yang ditampilkan di frontend dapat mengungkapkan path file dan detail database.

en: The email address to which the authentication code will be sent is
id_ID: Alamat email tujuan pengiriman kode autentikasi adalah

en: The hack was prevented by the firewall
id_ID: Peretasan dicegah oleh firewall

en: The list of plugins and themes was updated with success!
id_ID: Daftar plugin dan tema berhasil diperbarui!

en: The original WordPress paths are still accessible even though custom paths are set. Bots can still reach plugins and themes at their default locations, bypassing the path changes. <br /><br />Hiding old paths ensures that only the custom paths work, fully removing the original entry points.
id_ID: Path WordPress asli masih dapat diakses meskipun path kustom telah diatur. Menyembunyikan path lama memastikan hanya path kustom yang berfungsi.

en: The readme.html file is publicly accessible and reveals your WordPress version number. Attackers use this to identify sites running versions with known vulnerabilities.
id_ID: File readme.html dapat diakses secara publik dan mengungkapkan nomor versi WordPress Anda. Penyerang menggunakannya untuk mengidentifikasi situs dengan versi yang memiliki kerentanan.

en: The register_globals PHP directive is enabled. This is a critical security risk — it allows external input to overwrite internal PHP variables, enabling attackers to manipulate your application logic. This directive has been removed in modern PHP versions due to its severity.
id_ID: Direktif PHP register_globals diaktifkan. Ini adalah risiko keamanan kritis yang memungkinkan input eksternal menimpa variabel PHP internal.

en: The requested URL %1$s was not found on this server.
id_ID: URL yang diminta %1$s tidak ditemukan di server ini.

en: The response parameter is invalid or malformed.
id_ID: Parameter respons tidak valid atau tidak terbentuk dengan benar.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
id_ID: Parameter rahasia tidak valid atau tidak terbentuk dengan benar.

en: The secret parameter is missing.
id_ID: Parameter rahasia hilang.

en: The server was unable to send the email.
id_ID: Server tidak dapat mengirim email.

en: The wp-admin/install.php and wp-admin/upgrade.php files are publicly accessible. These files have been associated with security vulnerabilities in the past and should not be reachable on a live site.
id_ID: File wp-admin/install.php dan wp-admin/upgrade.php dapat diakses secara publik dan tidak seharusnya dapat dijangkau di situs langsung.

en: Themes Path
id_ID: Path Tema

en: Themes Security
id_ID: Keamanan Tema

en: Themes are up to date
id_ID: Semua tema sudah diperbarui

en: Then
id_ID: Maka

en: There has been a critical error on your website.
id_ID: Terjadi kesalahan kritis di situs web Anda.

en: There has been a critical error on your website. Please check your site admin email inbox for instructions.
id_ID: Terjadi kesalahan kritis di situs web Anda. Periksa kotak masuk email admin situs Anda untuk instruksi.

en: There is a configuration error in the plugin. Please Save the settings again and follow the instruction.
id_ID: Ada kesalahan konfigurasi di plugin. Silakan Simpan pengaturan lagi dan ikuti instruksinya.

en: There is a newer version of WordPress available ({version}).
id_ID: Ada versi WordPress yang lebih baru tersedia ({version}).

en: This IP was blocked for security reasons
id_ID: IP ini diblokir karena alasan keamanan

en: This amazing feature isn't included in the basic plugin. Want to unlock it? Simply install or activate the Advanced Pack and enjoy the new security features.
id_ID: Fitur luar biasa ini tidak termasuk dalam plugin dasar. Ingin membukanya? Cukup instal atau aktifkan Paket Lanjutan dan nikmati fitur keamanan baru.

en: This may not work with all new mobile devices.
id_ID: Ini mungkin tidak berfungsi di semua perangkat mobile baru.

en: This option is often already enabled by your hosting provider. Activating it twice in the config file may cause errors. First check if the %1$sUploads Directory%2$s is publicly visible before enabling this.
id_ID: Opsi ini sering sudah diaktifkan oleh penyedia hosting Anda. Mengaktifkannya dua kali di file konfigurasi dapat menyebabkan kesalahan. Periksa terlebih dahulu apakah %1$sDirectori Upload%2$s terlihat oleh publik sebelum mengaktifkan opsi ini.

en: This option will add rewrite rules to the .htaccess file in the WordPress rewrite rules area between the comments # BEGIN WordPress and # END WordPress.
id_ID: Opsi ini akan menambahkan aturan penulisan ulang ke file .htaccess di area aturan WordPress antara komentar # BEGIN WordPress dan # END WordPress.

en: This request was blocked for security reasons
id_ID: Permintaan ini diblokir karena alasan keamanan

en: This user is a temporary user.
id_ID: Pengguna ini adalah pengguna sementara.

en: This will prevent from showing the old paths when an image or font is called through ajax.
id_ID: Ini akan mencegah tampilnya path lama ketika gambar atau font dipanggil melalui ajax.

en: Threat Details
id_ID: Detail Ancaman

en: Threat Type
id_ID: Jenis Ancaman

en: Threat detected
id_ID: Ancaman terdeteksi

en: Threat map is loading
id_ID: Peta ancaman sedang dimuat

en: Threat type and reason (SQLi, XSS, probing, traversal, and more).
id_ID: Jenis ancaman dan alasan (SQLi, XSS, probing, traversal, dan lainnya).

en: Threats
id_ID: Ancaman

en: Threats Passed
id_ID: Ancaman Lolos

en: Threats Passed (7d)
id_ID: Ancaman Lolos (7 hari)

en: Threats Prevented
id_ID: Ancaman Dicegah

en: Threats Prevented (7d)
id_ID: Ancaman Dicegah (7 hari)

en: Three Days
id_ID: Tiga Hari

en: Three Hours
id_ID: Tiga Jam

en: To customize the REST API path, ou need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
id_ID: Untuk menyesuaikan path REST API, Anda perlu mengatur struktur permalink ke URL ramah (tanpa index.php).

en: To hide the Avada library, please add the Avada FUSION_LIBRARY_URL in wp-config.php file after $table_prefix line: %1$s
id_ID: Untuk menyembunyikan library Avada, tambahkan FUSION_LIBRARY_URL Avada di file wp-config.php setelah baris $table_prefix: %1$s

en: To improve your website's security, consider removing authors and styles that point to WordPress in your sitemap XML.
id_ID: Untuk meningkatkan keamanan situs web Anda, pertimbangkan untuk menghapus penulis dan gaya yang menunjuk ke WordPress di sitemap XML Anda.

en: To whitelist your website IP address, add: %s
id_ID: Untuk memasukkan alamat IP situs web Anda ke daftar putih, tambahkan: %s

en: Top Threat Countries (7d)
id_ID: Negara Ancaman Teratas (7 hari)

en: Track and log events that happen on your WordPress site.
id_ID: Lacak dan catat acara yang terjadi di situs WordPress Anda.

en: Track key admin actions and sign-in events on your WordPress site.
id_ID: Lacak tindakan admin utama dan acara masuk di situs WordPress Anda.

en: Track key users actions and sign-in events on your site
id_ID: Lacak tindakan pengguna utama dan acara masuk di situs Anda

en: Traditional Chinese
id_ID: Cina Tradisional

en: Translate button text using WPML or Polylang String Translation.
id_ID: Terjemahkan teks tombol menggunakan WPML atau Polylang String Translation.

en: Translate notification messages using WPML or Polylang String Translation.
id_ID: Terjemahkan pesan notifikasi menggunakan WPML atau Polylang String Translation.

en: Trinidad and Tobago
id_ID: Trinidad dan Tobago

en: Troubleshooting
id_ID: Pemecahan Masalah

en: Trust this browser
id_ID: Percayai browser ini

en: Turkey
id_ID: Turki

en: Turkish
id_ID: Turki

en: Turks and Caicos Islands
id_ID: Kepulauan Turks dan Caicos

en: Two-Factor Method
id_ID: Metode Dua Faktor

en: Two-factor Authentication
id_ID: Autentikasi Dua Faktor

en: Two-factor Authentication Settings
id_ID: Pengaturan Autentikasi Dua Faktor

en: Two-factor authentication
id_ID: Autentikasi dua faktor

en: Type in the one-time code from your chosen authentication app to finalize the setup.
id_ID: Ketikkan kode sekali pakai dari aplikasi autentikasi yang Anda pilih untuk menyelesaikan pengaturan.

en: URL Mapping
id_ID: Pemetaan URL

en: URL of the background image shown on the login page.
id_ID: URL gambar latar belakang yang ditampilkan di halaman login.

en: URL of the logo image shown on the login page. Leave empty to use the WordPress default.
id_ID: URL gambar logo yang ditampilkan di halaman login. Biarkan kosong untuk menggunakan default WordPress.

en: URL the logo links to. Leave empty to use the site URL.
id_ID: URL yang ditautkan oleh logo. Biarkan kosong untuk menggunakan URL situs.

en: Ukraine
id_ID: Ukraina

en: Ukrainian
id_ID: Ukraina

en: Ultimate Affiliate Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
id_ID: Ultimate Affiliate Pro terdeteksi. Plugin tidak mendukung path %1$s kustom karena tidak menggunakan fungsi WordPress untuk memanggil URL Ajax

en: Unable to open MMDB file at %1$s
id_ID: Tidak dapat membuka file MMDB di %1$s

en: Unable to save 2FA Authentication code. Please re-scan the QR code and enter the code provided by your application.
id_ID: Tidak dapat menyimpan kode Autentikasi 2FA. Pindai ulang kode QR dan masukkan kode yang diberikan oleh aplikasi Anda.

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix.
id_ID: Tidak dapat memperbarui file <code>wp-config.php</code> untuk memperbarui Prefiks Database.

en: United Arab Emirates
id_ID: Uni Emirat Arab

en: United Kingdom
id_ID: Britania Raya

en: United States
id_ID: Amerika Serikat

en: United States Minor Outlying Islands
id_ID: Kepulauan Terluar Kecil Amerika Serikat

en: Unknown
id_ID: Tidak Diketahui

en: Unlock
id_ID: Buka kunci

en: Unlock all
id_ID: Buka kunci semua

en: Unnamed device
id_ID: Perangkat tanpa nama

en: Update Database
id_ID: Perbarui Database

en: Update Now
id_ID: Perbarui Sekarang

en: Update the settings on %s to refresh the paths after changing the REST API path.
id_ID: Perbarui pengaturan di %s untuk me-refresh path setelah mengubah path REST API.

en: Update your tagline in %1$s > %2$s > %3$s
id_ID: Perbarui tagline Anda di %1$s > %2$s > %3$s

en: Updated
id_ID: Diperbarui

en: Upload the file with the saved plugin settings
id_ID: Unggah file dengan pengaturan plugin yang tersimpan

en: Uploaded Media
id_ID: Media yang Diunggah

en: Uploads Path
id_ID: Path Unggahan

en: Urgent Security Actions Required
id_ID: Tindakan Keamanan Mendesak Diperlukan

en: Usage of the title attribute on the login logo is not recommended for accessibility reasons. Use the link text instead.
id_ID: Penggunaan atribut title pada logo login tidak direkomendasikan karena alasan aksesibilitas. Gunakan teks tautan sebagai gantinya.

en: Use 2FA Authentication
id_ID: Gunakan Autentikasi 2FA

en: Use Brute Force Protection
id_ID: Gunakan Perlindungan Brute Force

en: Use Checkbox Challenge
id_ID: Gunakan Tantangan Kotak Centang

en: Use Login Page Design
id_ID: Gunakan Desain Halaman Login

en: Use Temporary Logins
id_ID: Gunakan Login Sementara

en: Use This Background
id_ID: Gunakan Latar Belakang Ini

en: Use This Logo
id_ID: Gunakan Logo Ini

en: Use a passkey (Touch ID / Face ID / Windows Hello).
id_ID: Gunakan passkey (Touch ID / Face ID / Windows Hello).

en: Use the %s shortcode to integrate it with other login forms.
id_ID: Gunakan shortcode %s untuk mengintegrasikannya dengan form login lain.

en: Useful context: referrer and user-agent when available.
id_ID: Konteks berguna: referrer dan user-agent jika tersedia.

en: User
id_ID: Pengguna

en: User 'admin' or 'administrator' as Administrator
id_ID: Pengguna 'admin' atau 'administrator' sebagai Administrator

en: User Action
id_ID: Tindakan Pengguna

en: User Choice for 2FA
id_ID: Pilihan Pengguna untuk 2FA

en: User Enumeration via REST API
id_ID: Enumerasi Pengguna melalui REST API

en: User Events
id_ID: Acara Pengguna

en: User Events Log
id_ID: Log Acara Pengguna

en: User Role
id_ID: Peran Pengguna

en: User Security
id_ID: Keamanan Pengguna

en: User actions in the dashboard (updates, changes, key settings actions).
id_ID: Tindakan pengguna di dasbor (pembaruan, perubahan, tindakan pengaturan utama).

en: User could not be activated.
id_ID: Pengguna tidak dapat diaktifkan.

en: User could not be added
id_ID: Pengguna tidak dapat ditambahkan

en: User could not be deleted.
id_ID: Pengguna tidak dapat dihapus.

en: User could not be disabled.
id_ID: Pengguna tidak dapat dinonaktifkan.

en: User does not exist.
id_ID: Pengguna tidak ada.

en: User does not exists.
id_ID: Pengguna tidak ada.

en: User roles for who to disable the Right-Click.
id_ID: Peran pengguna yang klik kanannya akan dinonaktifkan.

en: User roles for who to disable the copy/paste.
id_ID: Peran pengguna yang salin/tempelnya akan dinonaktifkan.

en: User roles for who to disable the drag/drop.
id_ID: Peran pengguna yang seret/lepasnya akan dinonaktifkan.

en: User roles for who to disable the inspect element.
id_ID: Peran pengguna yang inspeksi elemennya akan dinonaktifkan.

en: User roles for who to disable the view source.
id_ID: Peran pengguna yang tampilan sumbernya akan dinonaktifkan.

en: User roles for who to hide the admin toolbar.
id_ID: Peran pengguna yang toolbar adminnya akan disembunyikan.

en: User successfully activated.
id_ID: Pengguna berhasil diaktifkan.

en: User successfully created.
id_ID: Pengguna berhasil dibuat.

en: User successfully deleted.
id_ID: Pengguna berhasil dihapus.

en: User successfully disabled.
id_ID: Pengguna berhasil dinonaktifkan.

en: User successfully updated.
id_ID: Pengguna berhasil diperbarui.

en: Usernames are discoverable through the WordPress REST API (e.g., /wp-json/wp/v2/users). This endpoint can expose author IDs, display names, and author slugs — which often match or closely resemble the actual login username. <br /><br />Attackers use this information for targeted brute force attacks and phishing campaigns.
id_ID: Nama pengguna dapat ditemukan melalui REST API WordPress (/wp-json/wp/v2/users). Penyerang menggunakan informasi ini untuk serangan brute force yang ditargetkan.

en: Usernames can be discovered by iterating through author IDs (e.g., /?author=1, /?author=2). WordPress redirects valid IDs to the author archive URL, revealing the username. <br /><br />While usernames alone don't grant access, they provide attackers with half the credentials needed and enable targeted brute force or phishing attacks.
id_ID: Nama pengguna dapat ditemukan dengan mengiterasi ID penulis (/?author=1, dll.). WordPress mengarahkan ID yang valid ke URL arsip penulis, mengungkapkan nama pengguna.

en: Utilize this %s code for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once. | Utilize one of these unique %s codes for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once.
id_ID[0]: Gunakan kode %s ini untuk login jika Anda kehilangan akses ke dasbor situs web. Setiap kode hanya dapat digunakan sekali.

en: Value
id_ID: Nilai

en: Variables: {count} - no. of tries, {time} - time since last fail.
id_ID: Variabel: {count} - jumlah percobaan, {time} - waktu sejak kegagalan terakhir.

en: Variables: {time} - time since available again.
id_ID: Variabel: {time} - waktu hingga tersedia kembali.

en: Verification Code:
id_ID: Kode Verifikasi:

en: Verifies users by requiring them to check %1$s I'm not a robot %2$s checkbox.
id_ID: Memverifikasi pengguna dengan meminta mereka mencentang kotak %1$s Saya bukan robot %2$s.

en: Version Numbers Exposed
id_ID: Nomor Versi Terekspos

en: Vietnamese
id_ID: Vietnam

en: View Source is disabled!
id_ID: Lihat Sumber dinonaktifkan!

en: Virgin Islands, British
id_ID: Kepulauan Virgin Britania

en: Virgin Islands, U.S.
id_ID: Kepulauan Virgin Amerika

en: WARNING: Your account has attempted to login {count} times without providing a valid code. The last failed login occurred {time} ago. If this wasn't you, please reset your password.
id_ID: PERINGATAN: Akun Anda telah mencoba login {count} kali tanpa memberikan kode yang valid. Login gagal terakhir terjadi {time} yang lalu. Jika bukan Anda, reset kata sandi Anda.

en: WP Core Security
id_ID: Keamanan Inti WP

en: WP Debug Mode
id_ID: Mode Debug WP

en: WP Super Cache CDN detected. Please include %1$s and %2$s paths in WP Super Cache > CDN > Include directories
id_ID: CDN WP Super Cache terdeteksi. Sertakan path %1$s dan %2$s di WP Super Cache > CDN > Sertakan direktori

en: WPEngine detected. Add the redirects in the Web Rules Engine %1$s
id_ID: WPEngine terdeteksi. Tambahkan pengalihan di Web Rules Engine %1$s

en: WP_DEBUG is currently enabled. While useful during development, leaving debug mode active on a live site exposes error messages, file paths, and internal details to visitors — information that attackers can use to identify vulnerabilities.
id_ID: WP_DEBUG saat ini diaktifkan. Membiarkan mode debug aktif di situs langsung mengekspos pesan kesalahan dan path file kepada pengunjung.

en: Wallis and Futuna
id_ID: Wallis dan Futuna

en: Weak Database Password
id_ID: Kata Sandi Database Lemah

en: Weak name detected: %1$s. You need to use another name to increase your website security.
id_ID: Nama lemah terdeteksi: %1$s. Gunakan nama lain untuk meningkatkan keamanan situs web Anda.

en: Website
id_ID: Situs Web

en: Western Sahara
id_ID: Sahara Barat

en: What you see
id_ID: Yang akan Anda lihat

en: When
id_ID: Ketika

en: Where to add the firewall rules.
id_ID: Di mana menambahkan aturan firewall.

en: Whether the request was blocked by the firewall.
id_ID: Apakah permintaan diblokir oleh firewall.

en: Whitelist
id_ID: Daftar Putih

en: Whitelist IP addresses are never blocked.
id_ID: Alamat IP daftar putih tidak pernah diblokir.

en: Whitelist IPs
id_ID: IP Daftar Putih

en: Whitelist Options
id_ID: Opsi Daftar Putih

en: Whitelist Path
id_ID: Path Daftar Putih

en: Whitelist Paths
id_ID: Path Daftar Putih

en: Whitelist Rule
id_ID: Aturan Daftar Putih

en: Whitelist Rules
id_ID: Aturan Daftar Putih

en: Whitelist trusted IP addresses that should bypass firewall and security checks.
id_ID: Tambahkan alamat IP tepercaya ke daftar putih yang harus melewati pemeriksaan firewall dan keamanan.

en: Windows Live Writer Link Exposed
id_ID: Tautan Windows Live Writer Terekspos

en: WooCommerce Safe Login
id_ID: Login Aman WooCommerce

en: WooCommerce Support
id_ID: Dukungan WooCommerce

en: WordPress Default Permissions
id_ID: Izin Default WordPress

en: WordPress Security Check
id_ID: Pemeriksaan Keamanan WordPress

en: WordPress Version
id_ID: Versi WordPress

en: WordPress security keys and salts strengthen the encryption of data stored in user cookies and hashed passwords. Without properly configured keys, session tokens and passwords are easier to crack. <br /><br />Each key should be unique, random, and at least 64 characters long.
id_ID: Kunci keamanan dan salt WordPress memperkuat enkripsi data yang disimpan dalam cookie pengguna dan kata sandi yang di-hash.

en: WordPress, plugin, and theme version numbers are visible in your source code. Attackers use version information to identify sites running software with known vulnerabilities and target them with automated exploits.
id_ID: Nomor versi WordPress, plugin, dan tema terlihat di kode sumber Anda. Penyerang menggunakan informasi versi untuk mengidentifikasi situs dengan kerentanan yang diketahui.

en: Works alongside your theme and plugins without requiring special configuration.
id_ID: Bekerja bersama tema dan plugin Anda tanpa memerlukan konfigurasi khusus.

en: Wrong Username Protection
id_ID: Perlindungan Nama Pengguna Salah

en: XML-RPC Access Enabled
id_ID: Akses XML-RPC Diaktifkan

en: XML-RPC is currently accessible. This protocol sends credentials in plain text with every request and supports system.multicall, which allows attackers to test thousands of passwords in a single HTTP request. Unless you specifically need XML-RPC for remote publishing or the Jetpack plugin, it should be disabled.
id_ID: XML-RPC saat ini dapat diakses. Protokol ini mendukung system.multicall yang memungkinkan penyerang menguji ribuan kata sandi dalam satu permintaan HTTP.

en: Yemen
id_ID: Yaman

en: Yes
id_ID: Ya

en: Yes, it's working
id_ID: Ya, berfungsi

en: You already defined a different wp-content/uploads directory in wp-config.php %s
id_ID: Anda sudah mendefinisikan direktori wp-content/uploads yang berbeda di wp-config.php %s

en: You can ban a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. These IPs will not be able to access the login page.
id_ID: Anda dapat melarang satu alamat IP seperti 192.168.0.1 atau rentang 245 IP seperti 192.168.0.*. IP ini tidak akan dapat mengakses halaman login.

en: You can create a new page and come back to choose to redirect to that page.
id_ID: Anda dapat membuat halaman baru dan kembali untuk memilih pengalihan ke halaman tersebut.

en: You can now turn off "%1$s" option.
id_ID: Anda sekarang dapat mematikan opsi "%1$s".

en: You can now turn on "%1$s" option.
id_ID: Anda sekarang dapat mengaktifkan opsi "%1$s".

en: You can white-list a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. Find your IP with %s
id_ID: Anda dapat memasukkan satu alamat IP seperti 192.168.0.1 atau rentang 245 IP seperti 192.168.0.*. Temukan IP Anda dengan %s

en: You can't set both ADMIN and LOGIN with the same name. Please use different names
id_ID: Anda tidak dapat mengatur ADMIN dan LOGIN dengan nama yang sama. Gunakan nama yang berbeda.

en: You don't have the permission to access %1$s on this server.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk mengakses %1$s di server ini.

en: You got %1$d attempts left before lockout.
id_ID: Anda memiliki %1$d percobaan tersisa sebelum dikunci.

en: You have logged in successfully.
id_ID: Anda telah berhasil login.

en: You need to activate the URL Rewrite for IIS to be able to change the permalink structure to friendly URL (without index.php). %1$sMore details%2$s
id_ID: Anda perlu mengaktifkan URL Rewrite untuk IIS agar dapat mengubah struktur permalink ke URL ramah (tanpa index.php). %1$sSelengkapnya%2$s

en: You need to set a positive number of attempts.
id_ID: Anda perlu menetapkan jumlah percobaan yang positif.

en: You need to set a positive waiting time.
id_ID: Anda perlu menetapkan waktu tunggu yang positif.

en: You need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
id_ID: Anda perlu mengatur struktur permalink ke URL ramah (tanpa index.php).

en: You requested a one-time secure login URL to access your account without a password.
    
    Click the secure link below:
    
    %s
    This link can be used only once and will expire shortly.
    
    If you did not request this email, you can safely ignore it.
id_ID: Anda meminta URL login aman sekali pakai untuk mengakses akun Anda tanpa kata sandi.
    
    Klik tautan aman di bawah:
    
    %s
    Tautan ini hanya dapat digunakan sekali dan akan segera kedaluwarsa.
    
    Jika Anda tidak meminta email ini, abaikan saja.

en: You should check your website every week to see if there are any security changes.
id_ID: Anda sebaiknya memeriksa situs web Anda setiap minggu untuk melihat apakah ada perubahan keamanan.

en: You will have to re-scan the QR code on all devices as the previous codes will stop working.
id_ID: Anda harus memindai ulang kode QR di semua perangkat karena kode sebelumnya akan berhenti berfungsi.

en: Your %1$s %2$s license expired on %3$s %4$s. To keep your website security up to date please make sure you have a valid subscription on %5$s%6$s
id_ID: Lisensi %1$s %2$s Anda kedaluwarsa pada %3$s %4$s. Pastikan Anda memiliki langganan yang valid di %5$s%6$s

en: Your IP has been flagged for potential security violations. Please try again in a little while.
id_ID: IP Anda telah ditandai karena potensi pelanggaran keamanan. Silakan coba lagi sebentar lagi.

en: Your Login Confirmation Code
id_ID: Kode Konfirmasi Login Anda

en: Your Unique Login URL
id_ID: URL Login Unik Anda

en: Your admin URL can't be changed on %1$s hosting because of the %2$s security terms.
id_ID: URL admin Anda tidak dapat diubah di hosting %1$s karena syarat keamanan %2$s.

en: Your admin URL is changed by another plugin or theme to %s. To activate this option, disable the custom admin feature in the other plugin or deactivate it.
id_ID: URL admin Anda diubah oleh plugin atau tema lain menjadi %s. Untuk mengaktifkan opsi ini, nonaktifkan fitur admin kustom di plugin lain.

en: Your admin dashboard is not served over HTTPS. Without SSL/TLS encryption, login credentials and session data are transmitted in plain text, making them vulnerable to interception. <br /><br />An SSL certificate is essential for securing all admin communications.
id_ID: Dasbor admin Anda tidak dilayani melalui HTTPS. Tanpa enkripsi SSL/TLS, kredensial login dikirim dalam teks biasa. <br /><br />Sertifikat SSL sangat penting.

en: Your custom admin path is exposed in the page source code (typically through the AJAX URL). This allows attackers to discover your admin path and launch targeted brute force attacks. <br /><br />%1$sLearn how to hide the admin path from source code%2$s.
id_ID: Path admin kustom Anda terekspos di kode sumber halaman. %1$sPelajari cara menyembunyikan path admin dari kode sumber%2$s.

en: Your custom login path is exposed in the page source code. This defeats the purpose of changing the login URL, as attackers can still discover it and target it with brute force attacks. <br /><br />The custom login path must be kept secret, and Brute Force Protection should be active. %1$sLearn how to hide the login path from source code%2$s.
id_ID: Path login kustom Anda terekspos di kode sumber halaman. %1$sPelajari cara menyembunyikan path login dari kode sumber%2$s.

en: Your database is using the default <strong>wp_</strong> table prefix. Automated SQL injection attacks commonly target this default prefix. Using a custom prefix adds an additional barrier against mass-targeted attacks that assume standard WordPress table names.
id_ID: Database Anda menggunakan prefiks tabel default <strong>wp_</strong>. Menggunakan prefiks kustom menambahkan penghalang tambahan terhadap serangan otomatis.

en: Your database password is empty or too simple. Even though most servers restrict database access to localhost, a weak password provides no defense if that restriction is ever bypassed or misconfigured.
id_ID: Kata sandi database Anda kosong atau terlalu sederhana. Kata sandi yang lemah tidak memberikan perlindungan jika batasan localhost pernah dilewati.

en: Your login URL is changed by another plugin or theme in %s. To activate this option, disable the custom login in the other plugin or deactivate it.
id_ID: URL login Anda diubah oleh plugin atau tema lain di %s. Untuk mengaktifkan opsi ini, nonaktifkan login kustom di plugin lain.

en: Your login URL is: %s
id_ID: URL login Anda adalah: %s

en: Your login URL will be: %1$s In case you can't log in, use the safe URL: %2$s
id_ID: URL login Anda akan menjadi: %1$s Jika Anda tidak dapat login, gunakan URL aman: %2$s

en: Your login confirmation code is: %s
    
    This code is valid for a limited time and can be used only once.
    
    If you did not attempt to log in, please ignore this email.
id_ID: Kode konfirmasi login Anda adalah: %s
    
    Kode ini berlaku untuk waktu terbatas dan hanya dapat digunakan sekali.
    
    Jika Anda tidak mencoba login, abaikan email ini.

en: Your security keys have not been regenerated in a long time. Regularly rotating security keys invalidates all existing sessions and forces re-authentication, limiting the window of exposure if credentials are compromised.
id_ID: Kunci keamanan Anda belum diregenerasi dalam waktu lama. Rotasi rutin membatalkan semua sesi yang ada.

en: Your server is broadcasting its PHP version in HTTP response headers. This information helps attackers identify which PHP vulnerabilities may apply to your server.
id_ID: Server Anda menyiarkan versi PHP di header respons HTTP, membantu penyerang mengidentifikasi kerentanan PHP yang mungkin berlaku.

en: Your server is running an outdated version of MySQL. Unsupported MySQL versions contain known security vulnerabilities and may cause performance issues. <br /><br />Your website requires minimum <strong>MySQL %1$s or MariaDB %2$s</strong>.
id_ID: Server Anda menjalankan versi MySQL yang sudah usang. <br /><br />Situs web Anda memerlukan minimal <strong>MySQL %1$s atau MariaDB %2$s</strong>.

en: Your server is running an outdated version of PHP. Older PHP versions no longer receive security patches, leaving your site exposed to known vulnerabilities and reducing overall performance. <br /><br />Your website requires <strong>PHP %1$s</strong> or higher.
id_ID: Server Anda menjalankan versi PHP yang sudah usang. <br /><br />Situs web Anda memerlukan <strong>PHP %1$s</strong> atau lebih tinggi.

en: Your site is currently logging security threats, but advanced firewall filtering is not fully enabled. %1$s Activate 7G or 8G Firewall %2$s to automatically block malicious patterns before they reach WordPress.
id_ID: Situs Anda saat ini mencatat ancaman keamanan, tetapi pemfilteran firewall lanjutan belum sepenuhnya diaktifkan. %1$sAktifkan Firewall 7G atau 8G%2$s untuk memblokir pola berbahaya secara otomatis.

en: Your site is still using the default WordPress tagline "Just another WordPress site". This is a well-known WordPress fingerprint that makes it easy for bots and scanners to confirm your CMS. It also appears unprofessional to visitors.
id_ID: Situs Anda masih menggunakan tagline WordPress default. Ini adalah sidik jari WordPress yang dikenal yang memudahkan bot untuk mengonfirmasi CMS Anda.

en: Your wp-config.php file is publicly accessible. This file contains your database credentials, security keys, and other critical configuration details. If an attacker can read this file, they can gain full control of your database and website.
id_ID: File wp-config.php Anda dapat diakses secara publik. File ini berisi kredensial database dan kunci keamanan. Jika penyerang dapat membacanya, mereka dapat mengontrol penuh situs Anda.

en: activate feature
id_ID: aktifkan fitur

en: after first access
id_ID: setelah akses pertama

en: already active
id_ID: sudah aktif

en: dark
id_ID: gelap

en: display_errors PHP directive
id_ID: Direktif PHP display_errors

en: e.g.
id_ID: mis.

en: e.g. %s
id_ID: mis. %s

en: e.g. /logout or
id_ID: mis. /logout atau

en: e.g. /post-type/ will block all path starting with /post-type/
id_ID: mis. /post-type/ akan memblokir semua path yang dimulai dengan /post-type/

en: e.g. adm, back
id_ID: mis. adm, back

en: e.g. ajax, json
id_ID: mis. ajax, json

en: e.g. aspect, templates, styles
id_ID: mis. aspect, templates, styles

en: e.g. comments, discussion
id_ID: mis. comments, discussion

en: e.g. core, inc, include
id_ID: mis. core, inc, include

en: e.g. images, files
id_ID: mis. images, files

en: e.g. json, api, call
id_ID: mis. json, api, call

en: e.g. lib, library
id_ID: mis. lib, library

en: e.g. login or signin
id_ID: mis. login atau signin

en: e.g. logout or disconnect
id_ID: mis. logout atau disconnect

en: e.g. lostpass or forgotpass
id_ID: mis. lostpass atau forgotpass

en: e.g. modules
id_ID: mis. modules

en: e.g. multisite activation link
id_ID: mis. tautan aktivasi multisite

en: e.g. newuser or register
id_ID: mis. newuser atau register

en: e.g. profile, usr, writer
id_ID: mis. profile, usr, writer

en: event
id_ID: acara

en: events
id_ID: acara

en: firewall stopped this request to protect the website from suspicious behavior.
id_ID: Firewall menghentikan permintaan ini untuk melindungi situs web dari perilaku mencurigakan.

en: from
id_ID: dari

en: help
id_ID: bantuan

en: ignore alert
id_ID: abaikan peringatan

en: install.php & upgrade.php are accessible
id_ID: install.php & upgrade.php dapat diakses

en: light
id_ID: terang

en: more details
id_ID: lebih detail

en: not recommended
id_ID: tidak direkomendasikan

en: only %1$d chars
id_ID: hanya %1$d karakter

en: or
id_ID: atau

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
id_ID: %1$s dari %2$s

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
id_ID: Tidak cocok

[ctx: password strength]
en: Medium
id_ID: Sedang

[ctx: password strength]
en: Password strength unknown
id_ID: Kekuatan kata sandi tidak diketahui

[ctx: password strength]
en: Strong
id_ID: Kuat

[ctx: password strength]
en: Very weak
id_ID: Sangat lemah

[ctx: password strength]
en: Weak
id_ID: Lemah

en: reCAPTCHA Test
id_ID: Tes reCAPTCHA

en: reCAPTCHA V2 Test
id_ID: Tes reCAPTCHA V2

en: reCAPTCHA V3 Test
id_ID: Tes reCAPTCHA V3

en: reCaptcha Language
id_ID: Bahasa reCaptcha

en: reCaptcha Theme
id_ID: Tema reCaptcha

en: readme.html file is accessible
id_ID: File readme.html dapat diakses

en: recommended
id_ID: direkomendasikan

en: redirects
id_ID: pengalihan

en: see feature
id_ID: lihat fitur

[ctx: site]
en: &larr; Go to %s
id_ID: &larr; Pergi ke %s

en: start feature setup
id_ID: mulai pengaturan fitur

en: threat
id_ID: ancaman

en: threats
id_ID: ancaman

en: to
id_ID: ke

en: too simple
id_ID: terlalu sederhana

en: within
id_ID: dalam

en: wp-config.php & wp-config-sample.php are accessible
id_ID: wp-config.php & wp-config-sample.php dapat diakses
