Hide My WP Ghost - en to fr_FR translation catalogue (1480 entries)

en: %1$d days
fr_FR: %1$d jours

en: %1$s Good News! %2$s You can now update the plugin name from %3$s Hide My WP Ghost %4$s to %5$s WP Ghost %6$s on your website! %7$s
fr_FR: %1$s Bonne nouvelle ! %2$s Vous pouvez maintenant mettre à jour le nom de l'extension de %3$s Hide My WP Ghost %4$s vers %5$s WP Ghost %6$s sur votre site ! %7$s

en: %1$s Important! %2$s Enable this option only if it is already activated in the %3$s Google reCAPTCHA Key %4$s settings.
fr_FR: %1$s Important ! %2$s Activez cette option uniquement si elle est déjà activée dans les paramètres %3$s Google reCAPTCHA Key %4$s.

en: %1$s days since last update
fr_FR: %1$s jours depuis la dernière mise à jour

en: %1$s directory is browsable
fr_FR: Le répertoire %1$s est accessible en navigation

en: %1$s does not work without mode_rewrite. Please activate the rewrite module in Apache. %2$sMore details%3$s
fr_FR: %1$s ne fonctionne pas sans mode_rewrite. Veuillez activer le module de réécriture dans Apache. %2$sPlus de détails%3$s

en: %1$s is visible in source code
fr_FR: %1$s est visible dans le code source

en: %1$s path is accessible
fr_FR: Le chemin %1$s est accessible

en: %1$s plugin(s) are outdated: %2$s
fr_FR: %1$s extension(s) sont obsolètes : %2$s

en: %1$s plugin(s) have NOT been updated by their developers in the past 12 months: %2$s
fr_FR: %1$s extension(s) n'ont PAS été mises à jour par leurs développeurs au cours des 12 derniers mois : %2$s

en: %1$s protects your website from most SQL injections, but using a custom database prefix adds an extra layer of defense. %2$sLearn how to change it%3$s
fr_FR: %1$s protège votre site contre la plupart des injections SQL, mais utiliser un préfixe de base de données personnalisé ajoute une couche de défense supplémentaire. %2$sApprenez à le modifier%3$s

en: %1$s rules are not saved in the config file and this may affect the website loading speed.
fr_FR: Les règles de %1$s ne sont pas enregistrées dans le fichier de configuration, ce qui peut affecter la vitesse de chargement du site.

en: %1$s theme(s) are outdated: %2$s
fr_FR: %1$s thème(s) sont obsolètes : %2$s

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v2.
fr_FR: %1$sCliquez ici%2$s pour créer ou consulter les clés Google reCAPTCHA v2.

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA v3.
fr_FR: %1$sCliquez ici%2$s pour créer ou consulter les clés Google reCAPTCHA v3.

en: %1$sClick here%2$s to create or view keys for Google reCAPTCHA.
fr_FR: %1$sCliquez ici%2$s pour créer ou consulter les clés Google reCAPTCHA.

en: %1$sIncorrect ReCaptcha%2$s. Please try again.
fr_FR: %1$sReCaptcha incorrect%2$s. Veuillez réessayer.

en: %1$sRemove the login path%2$s from any theme menus, widgets, or page content that expose it in the frontend.
fr_FR: %1$sRetirez le chemin de connexion%2$s de tout menu de thème, widget ou contenu de page qui l'expose en frontend.

en: %1$sUnlock advanced protection with Premium >%2$s
fr_FR: %1$sDébloquez une protection avancée avec Premium >%2$s

en: %1$sYou failed to correctly answer the math problem.%2$s Please try again.
fr_FR: %1$sVous n'avez pas correctement répondu au problème mathématique.%2$s Veuillez réessayer.

en: %d day ago | %d days ago
fr_FR[0]: il y a %d jour
fr_FR[1]: il y a %d jours

en: %d day remaining | %d days remaining
fr_FR[0]: %d jour restant
fr_FR[1]: %d jours restants

en: %d hour ago | %d hours ago
fr_FR[0]: il y a %d heure
fr_FR[1]: il y a %d heures

en: %d hour remaining | %d hours remaining
fr_FR[0]: %d heure restante
fr_FR[1]: %d heures restantes

en: %d minute ago | %d minutes ago
fr_FR[0]: il y a %d minute
fr_FR[1]: il y a %d minutes

en: %d minute remaining | %d minutes remaining
fr_FR[0]: %d minute restante
fr_FR[1]: %d minutes restantes

en: %d month ago | %d months ago
fr_FR[0]: il y a %d mois
fr_FR[1]: il y a %d mois

en: %d second ago | %d seconds ago
fr_FR[0]: il y a %d seconde
fr_FR[1]: il y a %d secondes

en: %d second remaining | %d seconds remaining
fr_FR[0]: %d seconde restante
fr_FR[1]: %d secondes restantes

en: %d year ago | %d years ago
fr_FR[0]: il y a %d an
fr_FR[1]: il y a %d ans

en: %s don't have the correct permission.
fr_FR: %s n'a pas la permission correcte.

en: %s item | %s items
fr_FR[0]: %s élément
fr_FR[1]: %s éléments

en: (* the plugin has no extra cost, gets installed / activated automatically inside WP when you click the button, and uses the same account)
fr_FR: (* l'extension n'a pas de coût supplémentaire, elle est installée/activée automatiquement dans WP lorsque vous cliquez sur le bouton, et utilise le même compte)

en: (multiple options are available)
fr_FR: (plusieurs options sont disponibles)

en: (useful when the theme is adding wrong admin redirects or infinite redirects)
fr_FR: (utile lorsque le thème ajoute des redirections admin incorrectes ou des redirections infinies)

en: (works only with the custom admin-ajax path to avoid infinite loops)
fr_FR: (fonctionne uniquement avec le chemin admin-ajax personnalisé pour éviter les boucles infinies)

en: 1 day
fr_FR: 1 jour

en: 1 hour
fr_FR: 1 heure

en: 1 month
fr_FR: 1 mois

en: 1 week
fr_FR: 1 semaine

en: 1. Layout Presets
fr_FR: 1. Préréglages de mise en page

en: 10 Million+ Monthly Brute-Force Attempts Blocked
fr_FR: Plus de 10 millions de tentatives de brute force bloquées chaque mois

en: 100 Million+ Monthly Security Threats Prevented
fr_FR: Plus de 100 millions de menaces de sécurité évitées chaque mois

en: 2. Color Presets
fr_FR: 2. Préréglages de couleurs

en: 2FA Backup Codes for %1$s
fr_FR: Codes de sauvegarde 2FA pour %1$s

en: 2FA Code
fr_FR: Code 2FA

en: 2FA Code (Authenticator App)
fr_FR: Code 2FA (application d'authentification)

en: 2FA Codes: You are out of backup codes and need <a href="%1$s">new codes!</a>
fr_FR: Codes 2FA : Vous n'avez plus de codes de secours et avez besoin de <a href="%1$s">nouveaux codes !</a>

en: 2FA Login
fr_FR: Connexion 2FA

en: 2FA Logins
fr_FR: Connexions 2FA

en: 2FA Settings
fr_FR: Paramètres 2FA

en: 2FA Setup
fr_FR: Configuration 2FA

en: 403 HTML Error
fr_FR: Erreur HTML 403

en: 404 HTML Error
fr_FR: Erreur HTML 404

en: 404 page
fr_FR: Page 404

en: 7G Firewall
fr_FR: Pare-feu 7G

en: 7G/8G Firewall Not Loaded
fr_FR: Pare-feu 7G/8G non chargé

en: 8G Firewall
fr_FR: Pare-feu 8G

en: A newer version of WordPress is available. Each release includes security patches and bug fixes that protect your site against newly discovered threats. <br /><br />Always update to the %1$slatest stable version%2$s as soon as it becomes available. You will see an update notice in your WordPress dashboard when a new version is ready.
fr_FR: Une version plus récente de WordPress est disponible. Chaque version inclut des correctifs de sécurité. <br /><br />Mettez toujours à jour vers la %1$sdernière version stable%2$s dès qu'elle est disponible.

en: A user already exists with that username.
fr_FR: Un utilisateur existe déjà avec ce nom d'utilisateur.

en: A verification code has been sent to the email address associated with your account.
fr_FR: Un code de vérification a été envoyé à l'adresse e-mail associée à votre compte.

en: API Security
fr_FR: Sécurité API

en: API Settings
fr_FR: Paramètres API

en: Abandoned Plugins Detected
fr_FR: Extensions abandonnées détectées

en: According to %1$sGoogle latest stats%2$s, over %3$s 30k websites are hacked every day %4$s and %5$s over 30&#37; of them are made in WordPress %6$s. %7$s It's better to prevent an attack than to spend a lot of money and time to recover your data after an attack not to mention the situation when your clients' data are stolen.
fr_FR: Selon %1$sles dernières statistiques de Google%2$s, plus de %3$s 30 000 sites web sont piratés chaque jour %4$s et %5$s plus de 30&#37; d'entre eux sont faits sous WordPress %6$s. %7$s Il vaut mieux prévenir une attaque que de dépenser beaucoup d'argent et de temps pour récupérer ses données.

en: Activate "Log Security Threats" to see suspicious requests detected on your website.
fr_FR: Activez « Enregistrer les menaces de sécurité » pour voir les requêtes suspectes détectées sur votre site.

en: Activate "Must Use Plugin Loading" from "Plugin Loading Hook" to be able to connect to your dashboard directly from managewp.com. %1$s click here %2$s
fr_FR: Activez "Must Use Plugin Loading" depuis "Plugin Loading Hook" pour pouvoir vous connecter à votre tableau de bord directement depuis managewp.com. %1$s cliquez ici %2$s

en: Activate 7G or 8G Firewall to block these threats
fr_FR: Activez le Pare-feu 7G ou 8G pour bloquer ces menaces

en: Activate Brute Force Protection
fr_FR: Activer la protection Brute Force

en: Activate Free Protection
fr_FR: Activer la protection gratuite

en: Activate Free WordPress Protection
fr_FR: Activer la protection WordPress gratuite

en: Activate Log Security Threats
fr_FR: Activer le journal des menaces de sécurité

en: Activate Log Users Events
fr_FR: Activer le journal des événements utilisateurs

en: Activate Magic Link Login on WooCommerce login forms.
fr_FR: Activer la connexion par lien magique sur les formulaires de connexion WooCommerce.

en: Activate Now
fr_FR: Activer maintenant

en: Activate Protection
fr_FR: Activer la protection

en: Activate Temporary Logins
fr_FR: Activer les connexions temporaires

en: Activate TwoFactor Authentication
fr_FR: Activer l'authentification à deux facteurs

en: Activate the "Brute Force" option to see the user IP blocked report
fr_FR: Activez l'option "Brute Force" pour voir le rapport des IP utilisateur bloquées

en: Activate the "Log Users Events" option to see the user activity log for this website
fr_FR: Activez l'option « Enregistrer les événements utilisateurs » pour voir le journal d'activité des utilisateurs de ce site.

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce login forms.
fr_FR: Activez la protection Brute Force sur les formulaires de connexion WooCommerce.

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce sign up forms.
fr_FR: Activez la protection Brute Force sur les formulaires d'inscription WooCommerce.

en: Activate the Brute Force protection on lost password form.
fr_FR: Activez la protection Brute Force sur le formulaire de mot de passe perdu.

en: Activate the Brute Force protection on sign up form.
fr_FR: Activez la protection Brute Force sur le formulaire d'inscription.

en: Activate the Brute Force protection on website comment form.
fr_FR: Activez la protection Brute Force sur le formulaire de commentaires du site.

en: Activation Help
fr_FR: Aide à l'activation

en: Active
fr_FR: Actif

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Content-Security-Policy header
fr_FR: Ajouter l'en-tête Content-Security-Policy

en: Add IP addresses that should always be blocked from accessing your website.
fr_FR: Ajoutez les adresses IP qui doivent toujours être bloquées pour accéder à votre site.

en: Add New CDN URL
fr_FR: Ajouter une nouvelle URL CDN

en: Add New Temporary Login
fr_FR: Ajouter une nouvelle connexion temporaire

en: Add New Temporary Login User
fr_FR: Ajouter un nouvel utilisateur avec connexion temporaire

en: Add New Text
fr_FR: Ajouter un nouveau texte

en: Add New URL
fr_FR: Ajouter une nouvelle URL

en: Add Passkey
fr_FR: Ajouter un passkey

en: Add Rewrites in WordPress Rules Section
fr_FR: Ajouter des réécritures dans la section des règles WordPress

en: Add Security Header
fr_FR: Ajouter un en-tête de sécurité

en: Add Security Headers against XSS and Injection Attacks
fr_FR: Ajouter des en-têtes de sécurité contre les attaques XSS et injection

en: Add Strict-Transport-Security header
fr_FR: Ajouter l'en-tête Strict-Transport-Security

en: Add Two Factor Authentication
fr_FR: Ajouter l'authentification à deux facteurs

en: Add URL paths that should never be blocked by the firewall.
fr_FR: Ajoutez les chemins URL qui ne doivent jamais être bloqués par le pare-feu.

en: Add X-Content-Type-Options header
fr_FR: Ajouter l'en-tête X-Content-Type-Options

en: Add X-XSS-Protection header
fr_FR: Ajouter l'en-tête X-XSS-Protection

en: Add a hard-to-guess parameter (max 32 characters).
fr_FR: Ajoutez un paramètre difficile à deviner (max. 32 caractères).

en: Add a list of URLs you want to replace with new ones.
fr_FR: Ajoutez une liste d'URL que vous souhaitez remplacer par de nouvelles.

en: Add a random static number to prevent frontend caching while the user is logged in.
fr_FR: Ajouter un numéro statique aléatoire pour éviter la mise en cache frontend lorsque l'utilisateur est connecté.

en: Add a second verification step via authenticator app, email code, or passkey (Face ID, Touch ID), so a stolen password alone can't unlock your site.
fr_FR: Ajoutez une deuxième étape de vérification via une application d'authentification, un code par e-mail ou une clé d'accès (Face ID, Touch ID), afin qu'un mot de passe volé seul ne puisse pas déverrouiller votre site.

en: Add an extra layer of security to your online accounts by requiring both a password and a second verification method, such as a text message or app-generated code, to log in.
fr_FR: Ajoutez une couche de sécurité supplémentaire à vos comptes en ligne en exigeant à la fois un mot de passe et une deuxième méthode de vérification pour se connecter.

en: Add common WordPress classes in text mapping
fr_FR: Ajouter des classes WordPress communes dans le mappage texte

en: Add firewall rules codes that can pass plugin security.
fr_FR: Ajoutez les codes de règles de pare-feu qui peuvent passer la sécurité de l'extension.

en: Add paths that will be blocked for the selected countries.
fr_FR: Ajoutez les chemins qui seront bloqués pour les pays sélectionnés.

en: Add redirects for the logged users based on user roles.
fr_FR: Ajouter des redirections pour les utilisateurs connectés selon leurs rôles.

en: Add security headers to protect against XSS, clickjacking, and code injection attacks.
fr_FR: Ajoutez des en-têtes de sécurité pour vous protéger contre les attaques XSS, clickjacking et injection de code.

en: Add the CDN URLs you're using in the cache plugin.
fr_FR: Ajoutez les URL CDN que vous utilisez dans l'extension de cache.

en: Add the following to wp-config.php to disable the file editor: <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>
fr_FR: Ajoutez ceci dans wp-config.php pour désactiver l'éditeur de fichiers : <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>

en: Add the following to wp-config.php: <code>ini_set('display_errors', 0);</code>
fr_FR: Ajoutez ceci dans wp-config.php : <code>ini_set('display_errors', 0);</code>

en: Admin Path
fr_FR: Chemin admin

en: Admin Security
fr_FR: Sécurité Admin

en: Admin Toolbar
fr_FR: Barre d'administration

en: Admin Username
fr_FR: Nom d'utilisateur administrateur

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Advanced Pack
fr_FR: Pack avancé

en: Advanced Settings
fr_FR: Paramètres avancés

en: After adding the classes, verify the frontend to ensure that your theme is not affected.
fr_FR: Après avoir ajouté les classes, vérifiez le frontend pour vous assurer que votre thème n'est pas affecté.

en: After, click %1$sSave%2$s to apply the changes.
fr_FR: Ensuite, cliquez sur %1$sEnregistrer%2$s pour appliquer les modifications.

en: Ajax Security
fr_FR: Sécurité Ajax

en: Ajax URL
fr_FR: URL Ajax

en: Aland Islands
fr_FR: Îles Åland

en: Albania
fr_FR: Albanie

en: Alert Emails Sent (7d)
fr_FR: E-mails d'alerte envoyés (7j)

en: Algeria
fr_FR: Algérie

en: All files have the correct permissions.
fr_FR: Tous les fichiers ont les permissions correctes.

en: All plugins are compatible
fr_FR: Toutes les extensions sont compatibles

en: All plugins are up to date
fr_FR: Toutes les extensions sont à jour

en: All plugins have been updated by their developers in the past 12 months
fr_FR: Toutes les extensions ont été mises à jour par leurs développeurs au cours des 12 derniers mois

en: Allow access to hidden paths only
fr_FR: Autoriser l'accès aux chemins masqués uniquement

en: Allow passwordless login using a secure link sent by email, reducing the risk of stolen credentials.
fr_FR: Permettez une connexion sans mot de passe via un lien sécurisé envoyé par e-mail, réduisant le risque de vol d'identifiants.

en: Almost there...
fr_FR: Presque terminé...

en: American Samoa
fr_FR: Samoa américaines

en: An administrator account is using the default username 'admin' or 'administrator'. These are the first usernames attackers try during brute force attacks. Since the username is half of the login credentials, using a predictable one significantly reduces the effort needed to compromise your site.
fr_FR: Un compte administrateur utilise le nom d'utilisateur par défaut 'admin' ou 'administrator'. Ce sont les premiers noms qu'essaient les attaquants lors d'attaques par force brute.

en: Analyzing recent threats and building the map...
fr_FR: Analyse des menaces récentes et construction de la carte...

en: Andorra
fr_FR: Andorre

en: Antarctica
fr_FR: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr_FR: Antigua-et-Barbuda

en: Anyone can register
fr_FR: Tout le monde peut s'inscrire

en: Api Key
fr_FR: Clé API

en: Api key from %1$s Google API Console %2$s.
fr_FR: Clé API depuis %1$s Google API Console %2$s.

en: Apply blur on the login background.
fr_FR: Appliquer un flou sur le fond de connexion.

en: Arabic
fr_FR: Arabe

en: Are you sure you want to ignore this task in the future?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir ignorer cette tâche à l'avenir ?

en: Are you sure you want to reset the settings to their initial values?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser les paramètres à leurs valeurs initiales ?

en: Argentina
fr_FR: Argentine

en: Armenia
fr_FR: Arménie

en: Ask your host to check outbound blocks and whitelist IP %1$s 116.203.193.175 %2$s for remote access! %3$s Read More %4$s
fr_FR: Demandez à votre hébergeur de vérifier les blocages sortants et d'autoriser l'IP %1$s 116.203.193.175 %2$s pour l'accès distant ! %3$s En savoir plus %4$s

en: Attention! Some URLs passed through the config file rules and were loaded through WordPress rewrite which may slow down your website. %1$s Please follow this tutorial to fix the issue: %2$s
fr_FR: Attention ! Certaines URLs ont contourné les règles du fichier de configuration et ont été chargées via la réécriture WordPress, ce qui peut ralentir votre site. %1$s Suivez ce tutoriel pour corriger le problème : %2$s

en: Australia
fr_FR: Australie

en: Austria
fr_FR: Autriche

en: Authenticate
fr_FR: Authentifier

en: Authentication Code:
fr_FR: Code d'authentification :

en: Authentication events (logins, failed logins, password-related actions).
fr_FR: Événements d'authentification (connexions, connexions échouées, actions liées aux mots de passe).

en: Author Path
fr_FR: Chemin d'auteur

en: Author URL Enumeration via ID
fr_FR: Énumération d'auteurs via URL avec ID

en: Auto Detect
fr_FR: Détection automatique

en: Autodetect
fr_FR: Détection automatique

en: Automate IP Blocking
fr_FR: Blocage automatique d'IP

en: Automated IP Blocking Not Active
fr_FR: Blocage automatique d'IP inactif

en: Automated IP Blocking is not currently active. Without this protection, repeated suspicious requests from the same IP — such as brute force probes, scanner sweeps, and exploit attempts — are not blocked automatically. This increases server load and leaves your site exposed to sustained attacks that cannot be addressed fast enough manually.
fr_FR: Le blocage automatique d'IP n'est pas actif. Les requêtes suspectes répétées du même IP ne sont pas bloquées automatiquement, augmentant la charge serveur.

en: Automatically block IP addresses that trigger repeated security threats.
fr_FR: Bloquer automatiquement les adresses IP qui déclenchent des menaces de sécurité répétées.

en: Automatically block IPs that trigger repeated attacks, stopping threats without manual intervention.
fr_FR: Bloquez automatiquement les IP qui déclenchent des attaques répétées, stoppant les menaces sans intervention manuelle.

en: Automatically redirect the logged in users to the admin dashboard.
fr_FR: Rediriger automatiquement les utilisateurs connectés vers le tableau de bord d'administration.

en: Azerbaijan
fr_FR: Azerbaïdjan

en: Back
fr_FR: Retour

en: Backend under SSL
fr_FR: Backend sous SSL

en: Background Blur
fr_FR: Flou de fond

en: Background Image
fr_FR: Image de fond

en: Background Overlay
fr_FR: Superposition de fond

en: Background color of the login form box.
fr_FR: Couleur de fond de la boîte du formulaire de connexion.

en: Background color of the login page.
fr_FR: Couleur de fond de la page de connexion.

en: Background color of the submit button.
fr_FR: Couleur de fond du bouton de soumission.

en: Background preview
fr_FR: Aperçu du fond

en: Backup Codes
fr_FR: Codes de sauvegarde

en: Backup Settings
fr_FR: Sauvegarder les paramètres

en: Backup/Restore
fr_FR: Sauvegarde/Restauration

en: Backup/Restore Settings
fr_FR: Paramètres de Sauvegarde/Restauration

en: Bahrain
fr_FR: Bahreïn

en: Barbados
fr_FR: Barbade

en: Be sure to include only internal URLs, and use relative paths whenever possible.
fr_FR: Assurez-vous d'inclure uniquement des URL internes et utilisez des chemins relatifs autant que possible.

en: Belarus
fr_FR: Biélorussie

en: Belgium
fr_FR: Belgique

en: Benin
fr_FR: Bénin

en: Bermuda
fr_FR: Bermudes

en: Bhutan
fr_FR: Bhoutan

en: Bitnami detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with AWS hosting%2$s
fr_FR: Bitnami détecté. %1$sVeuillez lire comment rendre l'extension compatible avec l'hébergement AWS%2$s

en: Blacklist
fr_FR: Liste noire

en: Blacklist IP
fr_FR: IP en liste noire

en: Blacklist IPs
fr_FR: IP en liste noire

en: Blank Screen On Debugging
fr_FR: Écran vide lors du débogage

en: Block AI Crawler Bots
fr_FR: Bloquer les robots d'exploration IA

en: Block AI training and scraping bots at the firewall level and add them to robots.txt automatically.
fr_FR: Bloquer les bots d'entraînement et de scraping IA au niveau du pare-feu et les ajouter automatiquement au robots.txt.

en: Block Countries
fr_FR: Bloquer des pays

en: Block Countries &rsaquo;
fr_FR: Bloquer des pays &rsaquo;

en: Block Hostnames
fr_FR: Bloquer des noms d'hôte

en: Block Referrer
fr_FR: Bloquer le référent

en: Block Specific Paths
fr_FR: Bloquer des chemins spécifiques

en: Block Theme Detectors Crawlers
fr_FR: Bloquer les robots détecteurs de thèmes

en: Block User-Agents
fr_FR: Bloquer des User-Agents

en: Block access to sensitive files (wp-config.php, readme, install files) that attackers use to gather information about your site.
fr_FR: Bloquez l'accès aux fichiers sensibles (wp-config.php, readme, fichiers d'installation) que les attaquants utilisent pour collecter des informations sur votre site.

en: Block copy, paste, and drag actions to make it harder for visitors to scrape your content.
fr_FR: Bloquez les actions copier, coller et glisser pour rendre plus difficile la copie de votre contenu par les visiteurs.

en: Block known Users-Agents from popular Theme Detectors.
fr_FR: Bloquer les User-Agents connus des détecteurs de thèmes populaires.

en: Block malicious requests, SQL injections, and exploit attempts before they reach your website.
fr_FR: Bloquez les requêtes malveillantes, les injections SQL et les tentatives d'exploitation avant qu'elles n'atteignent votre site.

en: Block traffic from high-risk countries to reduce hacking attempts, spam, and unwanted access.
fr_FR: Bloquez le trafic en provenance de pays à haut risque pour réduire les tentatives de piratage, le spam et les accès indésirables.

en: Blocked
fr_FR: Bloqué

en: Blocked IPs
fr_FR: IP bloquées

en: Blocked IPs Report
fr_FR: Rapport des IP bloquées

en: Blocked by
fr_FR: Bloqué par

en: Bolivia
fr_FR: Bolivie

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
fr_FR: Bonaire, Saint-Eustache et Saba

en: Bosnia and Herzegovina
fr_FR: Bosnie-Herzégovine

en: Bouvet Island
fr_FR: Île Bouvet

en: Brazil
fr_FR: Brésil

en: British English
fr_FR: Anglais britannique

en: British Indian Ocean Territory
fr_FR: Territoire britannique de l'océan Indien

en: Brunei Darussalam
fr_FR: Brunéi Darussalam

en: Brute Force IPs Blocked (7d)
fr_FR: IP brute force bloquées (7j)

en: Brute Force Login Protection
fr_FR: Protection Brute Force à la connexion

en: Brute Force Protection
fr_FR: Protection Brute Force

en: Built-in Plugin Translations
fr_FR: Traductions intégrées de l'extension

en: Bulgaria
fr_FR: Bulgarie

en: Bulgarian
fr_FR: Bulgare

en: BulletProof plugin! Make sure you save the settings in %1$s after activating Root Folder BulletProof Mode in BulletProof plugin.
fr_FR: Extension BulletProof ! Assurez-vous d'enregistrer les paramètres dans %1$s après avoir activé le Root Folder BulletProof Mode dans l'extension BulletProof.

en: Button Color
fr_FR: Couleur du bouton

en: By activating, you agree to our %1$s Terms of Use %2$s and %3$sPrivacy Policy%4$s
fr_FR: En activant, vous acceptez nos %1$s Conditions d'utilisation %2$s et notre %3$sPolitique de confidentialité%4$s

en: CDN Enabled detected. Please include %1$s and %2$s paths in CDN Enabler Settings
fr_FR: CDN activé détecté. Veuillez inclure les chemins %1$s et %2$s dans les Paramètres CDN Enabler

en: CDN Enabler detected! Learn how to configure it with %1$s %2$sClick here%3$s
fr_FR: CDN Enabler détecté ! Apprenez à le configurer avec %1$s %2$sCliquez ici%3$s

en: CDN Mapping
fr_FR: Mappage CDN

en: CDN URL Mapping
fr_FR: Mappage d'URL CDN

en: CONNECTION ERROR! Make sure your website can access: %s
fr_FR: ERREUR DE CONNEXION ! Assurez-vous que votre site peut accéder à : %s

en: Cache CSS, JS and Images to increase the frontend loading speed.
fr_FR: Mettre en cache CSS, JS et images pour augmenter la vitesse de chargement du frontend.

en: Cambodia
fr_FR: Cambodge

en: Cameroon
fr_FR: Cameroun

en: Can't download the plugin.
fr_FR: Impossible de télécharger l'extension.

en: Canadian French
fr_FR: Français canadien

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel the login hooks from other plugins and themes to prevent unwanted login redirects.
fr_FR: Annulez les hooks de connexion des autres extensions et thèmes pour éviter les redirections de connexion indésirables.

en: Cape Verde
fr_FR: Cap-Vert

en: Catalan Valencian
fr_FR: Catalan

en: Cayman Islands
fr_FR: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr_FR: République centrafricaine

en: Chad
fr_FR: Tchad

en: Change
fr_FR: Modifier

en: Change Options
fr_FR: Modifier les options

en: Change Paths
fr_FR: Modifier les chemins

en: Change Paths Now
fr_FR: Modifier les chemins maintenant

en: Change Paths for Logged Users
fr_FR: Modifier les chemins pour les utilisateurs connectés

en: Change Paths in Ajax Calls
fr_FR: Modifier les chemins dans les appels Ajax

en: Change Paths in Cached Files
fr_FR: Modifier les chemins dans les fichiers en cache

en: Change Paths in RSS feed
fr_FR: Modifier les chemins dans le flux RSS

en: Change Paths in Sitemaps XML
fr_FR: Modifier les chemins dans les Sitemaps XML

en: Change Relative URLs to Absolute URLs
fr_FR: Convertir les URL relatives en URL absolues

en: Change WordPress paths while you're logged in.
fr_FR: Modifier les chemins WordPress lorsque vous êtes connecté.

en: Change default paths from %1$s%2$s > Change Paths > WP Core Security%3$s
fr_FR: Modifiez les chemins par défaut dans %1$s%2$s > Modifier les chemins > Sécurité WP Core%3$s

en: Change the WordPress common paths in the cached files.
fr_FR: Modifier les chemins communs WordPress dans les fichiers en cache.

en: Change the default ajax path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide wp-admin from ajax URL%3$s. %4$sAlso verify that no installed plugins reference the admin path in frontend output.%5$s
fr_FR: Modifiez le chemin ajax par défaut et activez %1$s%2$s > Modifier les chemins > Masquer wp-admin de l'URL Ajax%3$s. %4$sVérifiez également qu'aucune extension installée ne référence le chemin admin dans le rendu frontend.%5$s

en: Change the default path and switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Paths%3$s
fr_FR: Modifiez le chemin par défaut et activez %1$s%2$s > Modifier les chemins > Masquer les chemins communs WordPress%3$s

en: Change the signup path from %1$s%2$s > Change Paths > Custom Register URL %3$s then activate Brute Force on Sign up from %4$s%5$s > Brute Force > Settings %6$s or uncheck the option %7$s > %8$s > %9$s
fr_FR: Changez le chemin d'inscription dans %1$s%2$s > Modifier les chemins > URL d'inscription personnalisée %3$s, puis activez Brute Force à l'inscription depuis %4$s%5$s > Brute Force > Paramètres %6$s ou décochez l'option %7$s > %8$s > %9$s

en: Change the text in all CSS and JS files, including those in cached files generated by cache plugins.
fr_FR: Modifier le texte dans tous les fichiers CSS et JS, y compris ceux des fichiers en cache générés par les extensions de cache.

en: Change the user 'admin' or 'administrator' with another name to improve security.
fr_FR: Remplacez l'utilisateur 'admin' ou 'administrator' par un autre nom pour améliorer la sécurité.

en: Change the wp-config.php file permission to Read-Only using File Manager.
fr_FR: Définissez la permission du fichier wp-config.php en Lecture seule via le Gestionnaire de fichiers.

en: Changing the predefined security headers may affect the website functionality. Make sure you know what you are doing when modifying these values.
fr_FR: La modification des en-têtes de sécurité prédéfinis peut affecter la fonctionnalité du site. Assurez-vous de savoir ce que vous faites.

en: Check Frontend Paths
fr_FR: Vérifier les chemins frontend

en: Check Website Security Online
fr_FR: Vérifier la sécurité du site en ligne

en: Check Your Website
fr_FR: Vérifier votre site

en: Check if the website paths are working correctly.
fr_FR: Vérifier si les chemins du site fonctionnent correctement.

en: Check if your website is secured with the current settings.
fr_FR: Vérifier si votre site est sécurisé avec les paramètres actuels.

en: Check the %1$s RSS feed %2$s and make sure the image paths are changed.
fr_FR: Vérifiez le %1$s flux RSS %2$s et assurez-vous que les chemins d'images ont été modifiés.

en: Check the %1$s Sitemap XML %2$s and make sure the image paths are changed.
fr_FR: Vérifiez le %1$s Sitemap XML %2$s et assurez-vous que les chemins d'images ont été modifiés.

en: Check the website loading speed with %1$sPingdom Tool%2$s
fr_FR: Vérifiez la vitesse de chargement du site avec %1$sPingdom Tool%2$s

en: Chile
fr_FR: Chili

en: China
fr_FR: Chine

en: Choose a layout first, then choose the colors.
fr_FR: Choisissez d'abord une mise en page, puis les couleurs.

en: Choose how the plugin should behave for whitelisted IP addresses and paths.
fr_FR: Choisissez comment l'extension doit se comporter pour les adresses IP et chemins en liste blanche.

en: Choose the countries where access to the website should be restricted.
fr_FR: Choisissez les pays où l'accès au site doit être restreint.

en: Choose the login page structure.
fr_FR: Choisissez la structure de la page de connexion.

en: Choose the type of server you are using to get the most suitable configuration for your server.
fr_FR: Choisissez le type de serveur que vous utilisez pour obtenir la configuration la plus adaptée.

en: Christmas Island
fr_FR: Île Christmas

en: Clean Login Page
fr_FR: Page de connexion propre

en: Clean up robots.txt so it doesn't accidentally reveal WordPress paths like /wp-admin or /wp-content to scanners.
fr_FR: Nettoyez le fichier robots.txt pour qu'il ne révèle pas accidentellement des chemins WordPress comme /wp-admin ou /wp-content aux scanners.

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Click %1$sContinue%2$s to set the predefined paths.
fr_FR: Cliquez sur %1$sContinuer%2$s pour définir les chemins prédéfinis.

en: Click Backup and the download will start automatically. You can use the Backup for all your websites.
fr_FR: Cliquez sur Sauvegarder et le téléchargement démarrera automatiquement. Vous pouvez utiliser la sauvegarde pour tous vos sites.

en: Click on the icon of the app that you are using for a detailed guide on how to set it up.
fr_FR: Cliquez sur l'icône de l'application que vous utilisez pour un guide détaillé sur la configuration.

en: Click to retry the download
fr_FR: Cliquer pour relancer le téléchargement

en: Click to run the process to change the paths in the cache files.
fr_FR: Cliquez pour lancer le processus de modification des chemins dans les fichiers de cache.

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close Error
fr_FR: Fermer l'erreur

en: Cloud Panel detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Cloud Panel hosting%2$s
fr_FR: Cloud Panel détecté. %1$sVeuillez lire comment rendre l'extension compatible avec l'hébergement Cloud Panel%2$s

en: Cocos (Keeling) Islands
fr_FR: Îles Cocos (Keeling)

en: Code Setup
fr_FR: Configuration du code

en: Colombia
fr_FR: Colombie

en: Color of labels and text on the login page.
fr_FR: Couleur des étiquettes et du texte sur la page de connexion.

en: Color of link text on the login page.
fr_FR: Couleur du texte des liens sur la page de connexion.

en: Comment Form Protection
fr_FR: Protection du formulaire de commentaires

en: Comments Path
fr_FR: Chemin des commentaires

en: Comoros
fr_FR: Comores

en: Compatibility
fr_FR: Compatibilité

en: Compatibility Settings
fr_FR: Paramètres de compatibilité

en: Compatibility with Manage WP plugin
fr_FR: Compatibilité avec l'extension Manage WP

en: Compatibility with Token Based Login plugins
fr_FR: Compatibilité avec les extensions de connexion par jeton

en: Compatible with All In One WP Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, Brute Force protection.
fr_FR: Compatible avec l'extension All In One WP Security. Utilisez-les ensemble pour le scan de virus, le pare-feu et la protection Brute Force.

en: Compatible with JCH Optimize Cache plugin. Works with all the options to optimize for CSS and JS.
fr_FR: Compatible avec l'extension JCH Optimize Cache. Fonctionne avec toutes les options d'optimisation CSS et JS.

en: Compatible with Solid Security plugin. Use them together for Site Scanner, File Change Detection, Brute Force Protection.
fr_FR: Compatible avec l'extension Solid Security. Utilisez-les ensemble pour le scanner de site, la détection des changements de fichiers et la protection Brute Force.

en: Compatible with Sucuri Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, File Integrity Monitoring.
fr_FR: Compatible avec l'extension Sucuri Security. Utilisez-les ensemble pour le scan de virus, le pare-feu et la surveillance de l'intégrité des fichiers.

en: Compatible with Wordfence Security plugin. Use them together for Malware Scan, Firewall, Brute Force protection.
fr_FR: Compatible avec l'extension Wordfence Security. Utilisez-les ensemble pour le scan de malware, le pare-feu et la protection Brute Force.

en: Complete Fix
fr_FR: Correction complète

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file the following lines: %2$s
fr_FR: Le fichier de configuration n'est pas inscriptible. Créez le fichier s'il n'existe pas ou copiez dans le fichier %1$s les lignes suivantes : %2$s

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %1$s file with the following lines: %2$s
fr_FR: Le fichier de configuration n'est pas inscriptible. Créez le fichier s'il n'existe pas ou copiez dans le fichier %1$s avec les lignes suivantes : %2$s

en: Config file is not writable. You have to added it manually at the beginning of the %1$s file: %2$s
fr_FR: Le fichier de configuration n'est pas inscriptible. Vous devez l'ajouter manuellement au début du fichier %1$s : %2$s

en: Congo, The Democratic Republic of the
fr_FR: République démocratique du Congo

en: Congratulations! You completed all the security tasks.
fr_FR: Félicitations ! Vous avez accompli toutes les tâches de sécurité.

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported MySQL version, or migrate to a host that offers current database releases.
fr_FR: Contactez votre hébergeur et demandez une mise à niveau vers une version MySQL prise en charge.

en: Contact your hosting provider and request an upgrade to a supported PHP version, or migrate to a host that offers current PHP releases.
fr_FR: Contactez votre hébergeur et demandez une mise à niveau vers une version PHP prise en charge.

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Convert links like /wp-content/* into %1$s/wp-content/*.
fr_FR: Convertir les liens comme /wp-content/* en %1$s/wp-content/*.

en: Cook Islands
fr_FR: Îles Cook

en: Copy Bulk Rules
fr_FR: Copier les règles en masse

en: Copy Link
fr_FR: Copier le lien

en: Copy the %1$sSAFE URL%2$s and use it to deactivate all custom paths if you can't log in.
fr_FR: Copiez l'%1$sURL SÉCURISÉE%2$s et utilisez-la pour désactiver tous les chemins personnalisés si vous ne pouvez pas vous connecter.

en: Copy/Paste is disabled!
fr_FR: Copier/Coller est désactivé !

en: Core Contents Path
fr_FR: Chemin wp-content

en: Core Includes Path
fr_FR: Chemin wp-includes

en: Cote dIvoire
fr_FR: Côte d'Ivoire

en: Could not detect the user
fr_FR: Impossible de détecter l'utilisateur

en: Could not fix it. You need to change it manually.
fr_FR: Impossible de corriger. Vous devez le modifier manuellement.

en: Could not found anything based on your search.
fr_FR: Aucun résultat trouvé pour votre recherche.

en: Could not load the map SVG.
fr_FR: Impossible de charger le SVG de la carte.

en: Could not load threat map.
fr_FR: Impossible de charger la carte des menaces.

en: Could not login with this user.
fr_FR: Impossible de se connecter avec cet utilisateur.

en: Could not rename table %1$s. You may have to rename the table manually.
fr_FR: Impossible de renommer la table %1$s. Vous devrez peut-être la renommer manuellement.

en: Could not update prefix references in options table.
fr_FR: Impossible de mettre à jour les références de préfixe dans la table des options.

en: Could not update prefix references in usermeta table.
fr_FR: Impossible de mettre à jour les références de préfixe dans la table usermeta.

en: Country
fr_FR: Pays

en: Country Blocking
fr_FR: Blocage par pays

en: Covers GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider, and 30+ other known AI crawlers.
fr_FR: Couvre GPTBot, ClaudeBot, PerplexityBot, CCBot, Bytespider et plus de 30 autres robots d'exploration IA connus.

en: Create
fr_FR: Créer

en: Create New Temporary Login
fr_FR: Créer une nouvelle connexion temporaire

en: Create a new administrator account with a unique username, transfer ownership of existing content, then delete the 'admin' or 'administrator' account.
fr_FR: Créez un nouveau compte administrateur avec un nom d'utilisateur unique, transférez la propriété du contenu existant, puis supprimez le compte 'admin' ou 'administrator'.

en: Create a temporary login URL with any user role to access the website dashboard without a username and password for a limited period of time.%sThis is useful when you need to give admin access to a developer for support or routine tasks.
fr_FR: Créez une URL de connexion temporaire avec n'importe quel rôle d'utilisateur pour accéder au tableau de bord sans identifiant ni mot de passe pendant une durée limitée.%sCeci est utile lorsque vous devez donner un accès admin à un développeur pour du support ou des tâches de routine.

en: Create secure, time-limited access links without sharing usernames or passwords for a limited period of time.
fr_FR: Créez des liens d'accès sécurisés et limités dans le temps sans partager d'identifiants ni de mots de passe.

en: Croatia
fr_FR: Croatie

en: Croatian
fr_FR: Croate

en: Curacao
fr_FR: Curaçao

en: Current Page
fr_FR: Page actuelle

en: Custom Activation Path
fr_FR: Chemin d'activation personnalisé

en: Custom Admin Path
fr_FR: Chemin Admin personnalisé

en: Custom Cache Directory
fr_FR: Répertoire de cache personnalisé

en: Custom Login Path
fr_FR: Chemin de connexion personnalisé

en: Custom Logo
fr_FR: Logo personnalisé

en: Custom Logout Path
fr_FR: Chemin de déconnexion personnalisé

en: Custom Lost Password Path
fr_FR: Chemin de mot de passe perdu personnalisé

en: Custom Register Path
fr_FR: Chemin d'inscription personnalisé

en: Custom Safe URL Param
fr_FR: Paramètre URL sécurisé personnalisé

en: Custom Theme Style Name
fr_FR: Nom de style de thème personnalisé

en: Custom admin-ajax Path
fr_FR: Chemin admin-ajax personnalisé

en: Custom author Path
fr_FR: Chemin d'auteur personnalisé

en: Custom comment Path
fr_FR: Chemin de commentaires personnalisé

en: Custom message to show to blocked users.
fr_FR: Message personnalisé à afficher aux utilisateurs bloqués.

en: Custom plugins Path
fr_FR: Chemin d'extensions personnalisé

en: Custom themes Path
fr_FR: Chemin de thèmes personnalisé

en: Custom uploads Path
fr_FR: Chemin uploads personnalisé

en: Custom wp-content Path
fr_FR: Chemin wp-content personnalisé

en: Custom wp-includes Path
fr_FR: Chemin wp-includes personnalisé

en: Custom wp-json Path
fr_FR: Chemin wp-json personnalisé

en: Customize & Secure all WordPress paths (login, core, plugins, themes) so hacker bots can’t find your entry points or exploit known vulnerabilities.
fr_FR: Personnalisez et sécurisez tous les chemins WordPress (connexion, core, extensions, thèmes) pour que les bots pirates ne puissent pas trouver vos points d'entrée ni exploiter les vulnérabilités connues.

en: Customize your login page design while keeping it aligned with your secured login path and branding.
fr_FR: Personnalisez le design de votre page de connexion tout en le maintenant aligné avec votre chemin de connexion sécurisé et votre identité visuelle.

en: Cyprus
fr_FR: Chypre

en: Czech
fr_FR: Tchèque

en: Czech Republic
fr_FR: République tchèque

en: DB Debug Mode
fr_FR: Mode débogage BDD

en: Danish
fr_FR: Danois

en: Dark
fr_FR: Sombre

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Database debug mode is currently enabled. On a live site, this can expose database error messages containing table names, query structures, and other sensitive information to visitors and potential attackers.
fr_FR: Le mode débogage de la base de données est activé. Sur un site en production, cela peut exposer des messages d'erreur contenant des informations sensibles.

en: Deactivated
fr_FR: Désactivé

en: Deceive theme detectors and hacker bots, making them believe your website is built on Drupal or Joomla instead of WordPress.
fr_FR: Tromper les détecteurs de thèmes et les bots pirates en leur faisant croire que votre site est construit sur Drupal ou Joomla plutôt que sur WordPress.

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Default Database Prefix
fr_FR: Préfixe de base de données par défaut

en: Default Redirect After Login
fr_FR: Redirection par défaut après connexion

en: Default Temporary Expire Time
fr_FR: Durée d'expiration temporaire par défaut

en: Default User Role
fr_FR: Rôle d'utilisateur par défaut

en: Default WordPress Tagline
fr_FR: Slogan par défaut de WordPress

en: Default WordPress paths like wp-content and wp-includes are visible in your source code. These paths confirm to bots and attackers that your site runs WordPress, making it a target for automated exploit scanners.
fr_FR: Les chemins WordPress par défaut comme wp-content et wp-includes sont visibles dans votre code source. Ces chemins confirment aux bots et attaquants que votre site utilise WordPress.

en: Default user role for which the temporary login will be created.
fr_FR: Rôle d'utilisateur par défaut pour lequel la connexion temporaire sera créée.

en: Define all eight security constants in wp-config.php with unique, random values: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
fr_FR: Les clés de sécurité sont définies dans wp-config.php comme constantes. Elles doivent être aussi uniques et longues que possible. <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Delete 2FA Data on Plugin Uninstall
fr_FR: Supprimer les données 2FA lors de la désinstallation de l'extension

en: Delete Temporary Users on Plugin Uninstall
fr_FR: Supprimer les utilisateurs temporaires lors de la désinstallation de l'extension

en: Delete user
fr_FR: Supprimer l'utilisateur

en: Denmark
fr_FR: Danemark

en: Design Presets
fr_FR: Préréglages de design

en: Designed to stop attacks without impacting SEO or AI indexing.
fr_FR: Conçu pour stopper les attaques sans impacter le SEO ni l'indexation IA.

en: Details
fr_FR: Détails

en: Detection details
fr_FR: Détails de détection

en: Directories
fr_FR: Répertoires

en: Directory browsing is enabled on your uploads folder. Anyone can view and download all uploaded files by navigating to the directory URL — this is both a security risk and a copyright concern.
fr_FR: La navigation dans les répertoires est activée sur votre dossier d'uploads. N'importe qui peut voir et télécharger tous les fichiers uploadés.

en: Disable "rest_route" Param Access
fr_FR: Désactiver l'accès au paramètre "rest_route"

en: Disable Click Message
fr_FR: Message de désactivation du clic

en: Disable Copy
fr_FR: Désactiver Copier

en: Disable Copy/Paste
fr_FR: Désactiver copier/coller

en: Disable Copy/Paste Message
fr_FR: Message de désactivation de Copier/Coller

en: Disable Copy/Paste for Logged Users
fr_FR: Désactiver Copier/Coller pour les utilisateurs connectés

en: Disable Directory Browsing
fr_FR: Désactiver la navigation dans les répertoires

en: Disable Drag/Drop Images
fr_FR: Désactiver glisser/déposer des images

en: Disable Drag/Drop Message
fr_FR: Message de désactivation du glisser/déposer

en: Disable Drag/Drop for Logged Users
fr_FR: Désactiver glisser/déposer pour les utilisateurs connectés

en: Disable Inspect Element
fr_FR: Désactiver Inspecter l'élément

en: Disable Inspect Element Message
fr_FR: Message de désactivation d'Inspecter l'élément

en: Disable Inspect Element for Logged Users
fr_FR: Désactiver Inspecter l'élément pour les utilisateurs connectés

en: Disable Options
fr_FR: Options de désactivation

en: Disable Paste
fr_FR: Désactiver Coller

en: Disable REST API Access
fr_FR: Désactiver l'accès REST API

en: Disable REST API access for not logged in users.
fr_FR: Désactiver l'accès REST API pour les utilisateurs non connectés.

en: Disable REST API access using the parameter 'rest_route'.
fr_FR: Désactiver l'accès REST API via le paramètre 'rest_route'.

en: Disable RSD Endpoint from XML-RPC
fr_FR: Désactiver l'endpoint RSD de XML-RPC

en: Disable Right-Click
fr_FR: Désactiver le clic droit

en: Disable Right-Click for Logged Users
fr_FR: Désactiver le clic droit pour les utilisateurs connectés

en: Disable View Source
fr_FR: Désactiver Afficher la source

en: Disable View Source Message
fr_FR: Message de désactivation d'Afficher la source

en: Disable View Source for Logged Users
fr_FR: Désactiver Afficher la source pour les utilisateurs connectés

en: Disable XML-RPC Access
fr_FR: Désactiver l'accès XML-RPC

en: Disable XML-RPC from %1$s%2$s > Change Paths > Disable XML-RPC access%3$s
fr_FR: Désactivez XML-RPC dans %1$s%2$s > Modifier les chemins > Désactiver l'accès XML-RPC%3$s

en: Disable copy function on your website.
fr_FR: Désactiver la fonction de copie sur votre site.

en: Disable database debugging on live sites. You can suppress database errors by adding <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> in wp-config.php.
fr_FR: Désactivez le débogage de base de données sur les sites en production. Ajoutez <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> dans wp-config.php.

en: Disable image drag & drop on your website.
fr_FR: Désactiver le glisser-déposer d'images sur votre site.

en: Disable paste function on your website.
fr_FR: Désactiver la fonction de collage sur votre site.

en: Disable right-click context menus to discourage casual content theft and source code inspection.
fr_FR: Désactivez les menus contextuels du clic droit pour décourager le vol de contenu et l'inspection du code source.

en: Disable the RSD (Really Simple Discovery) support for XML-RPC & remove RSD tag from header.
fr_FR: Désactiver le support RSD (Really Simple Discovery) pour XML-RPC et supprimer la balise RSD de l'en-tête.

en: Disable the access to /xmlrpc.php to prevent Brute force attacks via XML-RPC
fr_FR: Désactiver l'accès à /xmlrpc.php pour prévenir les attaques par force brute via XML-RPC

en: Disable the inspect element view on your website.
fr_FR: Désactiver la vue d'inspection de l'élément sur votre site.

en: Disable the right-click functionality on your website.
fr_FR: Désactiver la fonctionnalité de clic droit sur votre site.

en: Disable the source-code view on your website.
fr_FR: Désactiver la vue du code source sur votre site.

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Display lockout message instead of the login form
fr_FR: Afficher le message de verrouillage à la place du formulaire de login

en: Display lockout message instead of the login form.
fr_FR: Afficher le message de verrouillage à la place du formulaire de connexion.

en: Do Login & Logout Redirects
fr_FR: Gérer les redirections de connexion et déconnexion

en: Do not log out from this browser until you are confident that the Log in page is working and you will be able to login again.
fr_FR: Ne vous déconnectez pas de ce navigateur jusqu'à ce que vous soyez sûr que la page de connexion fonctionne et que vous pourrez vous reconnecter.

en: Do not logout from your account until you are confident that reCAPTCHA is working and you will be able to login again.
fr_FR: Ne vous déconnectez pas de votre compte jusqu'à ce que vous soyez sûr que reCAPTCHA fonctionne et que vous pourrez vous reconnecter.

en: Do you want to delete temporary user?
fr_FR: Voulez-vous supprimer l'utilisateur temporaire ?

en: Do you want to restore the last saved settings?
fr_FR: Voulez-vous restaurer les derniers paramètres enregistrés ?

en: Dominica
fr_FR: Dominique

en: Dominican Republic
fr_FR: République dominicaine

en: Don&#8217;t let hackers see any directory content. See %1$sUploads Directory%2$s.
fr_FR: N'autorisez pas les pirates à voir le contenu des répertoires. Voir %1$sRépertoire uploads%2$s.

en: Don't forget to reload the Nginx service.
fr_FR: N'oubliez pas de recharger le service Nginx.

en: Don't let URLs like domain.com?author=1 show the user login name.
fr_FR: Ne pas laisser les URL comme domain.com?author=1 afficher le nom d'utilisateur de connexion.

en: Don't load Emoji Icons if you don't use them.
fr_FR: Ne pas charger les icônes Emoji si vous ne les utilisez pas.

en: Don't load WLW if you didn't configure Windows Live Writer for your site.
fr_FR: Ne pas charger WLW si vous n'avez pas configuré Windows Live Writer pour votre site.

en: Don't load oEmbed service if you don't use oEmbed videos.
fr_FR: Ne pas charger le service oEmbed si vous n'utilisez pas de vidéos oEmbed.

en: Don't select any role if you want to log all user roles.
fr_FR: Ne sélectionnez aucun rôle si vous souhaitez enregistrer tous les rôles d'utilisateurs.

en: Done!
fr_FR: Terminé !

en: Download Codes
fr_FR: Télécharger les codes

en: Download GeoIP Database
fr_FR: Télécharger la base de données GeoIP

en: Download Recovery Codes
fr_FR: Télécharger les codes de récupération

en: Download and start the application of your choice.
fr_FR: Téléchargez et démarrez l'application de votre choix.

en: Download the latest Geo Country Database to enable the Geo Security feature.
fr_FR: Téléchargez la dernière base de données de pays Geo pour activer la fonctionnalité de Sécurité Géo.

en: Drag-n-Drop is disabled!
fr_FR: Glisser-déposer est désactivé !

en: Duration of the IP block after failed login attempts.
fr_FR: Durée du blocage de l'IP après des tentatives de connexion échouées.

en: Dutch
fr_FR: Néerlandais

en: ERROR! Please make sure you use the right email to activate the plugin.
fr_FR: ERREUR ! Assurez-vous d'utiliser le bon e-mail pour activer l'extension.

en: ERROR: Invalid verification code.
fr_FR: ERREUR : Code de vérification invalide.

en: ERROR: Too many invalid verification codes, you can try again in {time}.
fr_FR: ERREUR : Trop de codes de vérification invalides, vous pouvez réessayer dans {time}.

en: Ecuador
fr_FR: Équateur

en: Edit Media
fr_FR: Modifier le média

en: Edit Menu
fr_FR: Modifier le menu

en: Edit User
fr_FR: Modifier l'utilisateur

en: Edit user
fr_FR: Modifier l'utilisateur

en: Egypt
fr_FR: Égypte

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Email Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Email Code
fr_FR: Code par e-mail

en: Email Setup
fr_FR: Configuration e-mail

en: Email address already exists
fr_FR: L'adresse e-mail existe déjà

en: Email:
fr_FR: E-mail :

en: Empty
fr_FR: Vide

en: Empty ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
fr_FR: ReCaptcha vide. Veuillez compléter le reCaptcha.

en: Empty email address
fr_FR: Adresse e-mail vide

en: Empty email address.
fr_FR: Adresse e-mail vide.

en: Enable Cloud Storage for Events Log
fr_FR: Activer le stockage cloud pour le journal des événements

en: Enable Cloud storage to keep logs for 30 days and generate incident reports. Turn this off if you do not consent to sending log data to the Cloud.
fr_FR: Activez le stockage cloud pour conserver les journaux 30 jours et générer des rapports d'incidents. Désactivez si vous ne consentez pas à l'envoi des données vers le Cloud.

en: Enable Security Threats Log
fr_FR: Activer le journal des menaces de sécurité

en: Enable User Events Log
fr_FR: Activer le journal des événements utilisateurs

en: Enable only if you consent to sending log data to the Cloud.
fr_FR: Activez uniquement si vous consentez à l'envoi des données de journal vers le Cloud.

en: Enabling this option may slow down the website, as CSS and JS files will load dynamically instead of through rewrites. Only use it if you need to replace text inside static asset files.
fr_FR: Activer cette option peut ralentir le site, car les fichiers CSS et JS se chargeront dynamiquement au lieu de via des réécritures.

en: English
fr_FR: Anglais

en: Enter your email to activate
fr_FR: Saisissez votre e-mail pour activer

en: Equatorial Guinea
fr_FR: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr_FR: Érythrée

en: Error! No backup to restore.
fr_FR: Erreur ! Aucune sauvegarde à restaurer.

en: Error! The backup is not valid.
fr_FR: Erreur ! La sauvegarde n'est pas valide.

en: Error! The new paths are not loading correctly. Clear all cache and try again.
fr_FR: Erreur ! Les nouveaux chemins ne se chargent pas correctement. Videz tout le cache et réessayez.

en: Error: You entered the same URL twice in the URL Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
fr_FR: Erreur : vous avez saisi la même URL deux fois dans le Mappage d'URL. Nous avons supprimé les doublons pour éviter les erreurs de redirection.

en: Error: You entered the same text twice in the Text Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
fr_FR: Erreur : vous avez saisi le même texte deux fois dans le Mappage de texte. Nous avons supprimé les doublons pour éviter les erreurs de redirection.

en: Estonia
fr_FR: Estonie

en: Ethiopia
fr_FR: Éthiopie

en: Even if the default paths are protected by %1$s after customization, we recommend setting the correct permissions for all directories and files on your website, use File Manager or FTP to check and change the permissions. %2$sRead more%3$s
fr_FR: Même si les chemins par défaut sont protégés par %1$s après personnalisation, nous recommandons de définir les permissions correctes pour tous les répertoires et fichiers de votre site. %2$sEn savoir plus%3$s

en: Even though %1$s protects default paths after customization, we recommend verifying correct permissions for all files and directories. Use File Manager or FTP to review and adjust. %2$sRead the guide%3$s
fr_FR: Bien que %1$s protège les chemins par défaut après personnalisation, nous recommandons de vérifier les permissions correctes pour tous les fichiers et répertoires. %2$sLire le guide%3$s

en: Event
fr_FR: Événement

en: Events & Security Threats Logs
fr_FR: Journaux d'événements et de menaces de sécurité

en: Events Log
fr_FR: Journal des événements

en: Events are saved locally on this website for quick review.
fr_FR: Les événements sont enregistrés localement sur ce site pour une révision rapide.

en: Example:
fr_FR: Exemple :

en: Example: /cart/ will exempt all requests beginning with /cart/ from firewall rules.
fr_FR: Exemple : /cart/ exemptera des règles du pare-feu toutes les requêtes commençant par /cart/.

en: Examples:
fr_FR: Exemples :

en: Expire Time
fr_FR: Durée d'expiration

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Expires
fr_FR: Expire

en: Export CSV
fr_FR: Exporter CSV

en: Fail Attempts
fr_FR: Tentatives échouées

en: Failed
fr_FR: Échoué

en: Failed Attempts Message
fr_FR: Message des tentatives échouées

en: Failed to create a login nonce.
fr_FR: Échec de la création d'un nonce de connexion.

en: Falkland Islands (Malvinas)
fr_FR: Îles Falkland (Malouines)

en: Faroe Islands
fr_FR: Îles Féroé

en: Features
fr_FR: Fonctionnalités

en: Feed & Sitemap
fr_FR: Flux & Sitemap XML

en: Feed Security
fr_FR: Sécurité du flux

en: Fiji
fr_FR: Fidji

en: File Permissions
fr_FR: Permissions des fichiers

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Finalize
fr_FR: Finaliser

en: Finland
fr_FR: Finlande

en: Firewall
fr_FR: Pare-feu

en: Firewall Against Script Injection
fr_FR: Pare-feu contre l'injection de scripts

en: Firewall Location
fr_FR: Emplacement du pare-feu

en: Firewall Strength
fr_FR: Intensité du Pare-feu

en: Firewall, login & path security in seconds
fr_FR: Firewall, sécurité du login et des chemins en quelques secondes

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: First page
fr_FR: Première page

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s
fr_FR: Vous devez d'abord activer le %1$sLite Mode%2$s ou le %3$sGhost Mode%4$s

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s in %5$s
fr_FR: Vous devez d'abord activer le %1$sLite Mode%2$s ou le %3$sGhost Mode%4$s dans %5$s

en: First, you need to activate the %1$sLite Mode%2$s or %3$sGhost Mode%4$s.
fr_FR: Vous devez d'abord activer le %1$sLite Mode%2$s ou le %3$sGhost Mode%4$s.

en: Fix Permissions
fr_FR: Corriger les permissions

en: Fix it
fr_FR: Corriger

en: Fix permission for all directories and files (~ 1 min).
fr_FR: Corriger les permissions pour tous les répertoires et fichiers (~ 1 min).

en: Fix permission for the main directories and files (~ 5 sec).
fr_FR: Corriger les permissions pour les principaux répertoires et fichiers (~ 5 sec).

en: Flywheel detected. Add the redirects in the Flywheel Redirect rules panel %1$s.
fr_FR: Flywheel détecté. Ajoutez les redirections dans le panneau de règles de redirection Flywheel %1$s.

en: Form Background Color
fr_FR: Couleur de fond du formulaire

en: Free version allows only 3 temporary accounts.
fr_FR: La version gratuite n'autorise que 3 comptes temporaires.

en: French
fr_FR: Français

en: French Guiana
fr_FR: Guyane française

en: French Polynesia
fr_FR: Polynésie française

en: French Southern Territories
fr_FR: Terres australes françaises

en: Front page
fr_FR: Page d'accueil

en: Frontend Login Test
fr_FR: Test de connexion frontend

en: Frontend Test
fr_FR: Test frontend

en: Fully compatible with Autoptimizer cache plugin. Works best with the the option Optimize/Aggregate CSS and JS files.
fr_FR: Totalement compatible avec l'extension de cache Autoptimize. Fonctionne mieux avec l'option Optimiser/Agréger les fichiers CSS et JS.

en: Fully compatible with Beaver Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
fr_FR: Totalement compatible avec l'extension Beaver Builder. Fonctionne mieux en combinaison avec une extension de cache.

en: Fully compatible with Cache Enabler plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
fr_FR: Totalement compatible avec l'extension Cache Enabler. Fonctionne mieux avec l'option Minifier les fichiers CSS et JS.

en: Fully compatible with Elementor Website Builder plugin. Works best together with a cache plugin
fr_FR: Totalement compatible avec l'extension Elementor Website Builder. Fonctionne mieux en combinaison avec une extension de cache

en: Fully compatible with Fusion Builder plugin by Avada. Works best together with a cache plugin.
fr_FR: Totalement compatible avec l'extension Fusion Builder d'Avada. Fonctionne mieux en combinaison avec une extension de cache.

en: Fully compatible with Hummingbird cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
fr_FR: Totalement compatible avec l'extension de cache Hummingbird. Fonctionne mieux avec l'option Minifier les fichiers CSS et JS.

en: Fully compatible with LiteSpeed Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
fr_FR: Totalement compatible avec l'extension LiteSpeed Cache. Fonctionne mieux avec l'option Minifier les fichiers CSS et JS.

en: Fully compatible with Oxygen Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
fr_FR: Totalement compatible avec l'extension Oxygen Builder. Fonctionne mieux en combinaison avec une extension de cache.

en: Fully compatible with W3 Total Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
fr_FR: Totalement compatible avec l'extension W3 Total Cache. Fonctionne mieux avec l'option Minifier les fichiers CSS et JS.

en: Fully compatible with WP Fastest Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
fr_FR: Totalement compatible avec l'extension WP Fastest Cache. Fonctionne mieux avec l'option Minifier les fichiers CSS et JS.

en: Fully compatible with WP Super Cache cache plugin.
fr_FR: Totalement compatible avec l'extension de cache WP Super Cache.

en: Fully compatible with WP-Rocket cache plugin. Works best with the the option Minify/Combine CSS and JS files.
fr_FR: Totalement compatible avec l'extension de cache WP-Rocket. Fonctionne mieux avec l'option Minifier/Combiner les fichiers CSS et JS.

en: Fully compatible with WooCommerce plugin.
fr_FR: Totalement compatible avec l'extension WooCommerce.

en: GEO Threat Map
fr_FR: Carte des menaces GEO

en: Gambia
fr_FR: Gambie

en: General
fr_FR: Général

en: Generate %1$snew security keys%2$s and replace the existing values in wp-config.php: <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>
fr_FR: Générez %1$sde nouvelles clés de sécurité%2$s et remplacez les valeurs existantes dans wp-config.php : <code>AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT, NONCE_SALT</code>

en: Generate Backup Codes
fr_FR: Générer des codes de sauvegarde

en: Geo Security
fr_FR: Sécurité Géo

en: Georgia
fr_FR: Géorgie

en: German
fr_FR: Allemand

en: Germany
fr_FR: Allemagne

en: Ghost Mode will set these predefined paths
fr_FR: Le Ghost Mode définira ces chemins prédéfinis

en: Give random names to each plugin.
fr_FR: Attribuer des noms aléatoires à chaque extension.

en: Give random names to each theme (works in WP multisite).
fr_FR: Attribuer des noms aléatoires à chaque thème (fonctionne en WP multisite).

en: Global Stats
fr_FR: Statistiques globales

en: Global class name detected: %1$s. Read this article first: %2$sHiding plugins like WooCommerce and Elementor%3$s
fr_FR: Nom de classe global détecté : %1$s. Lisez d'abord cet article : %2$sMasquer les extensions comme WooCommerce et Elementor%3$s

en: Go PRO
fr_FR: Passer à PRO

en: Go back
fr_FR: Retour

en: Go to %1$s > %2$s and make sure <strong>WordPress Address</strong> starts with <strong>https://</strong>. %3$sRead the guide%4$s
fr_FR: Allez dans %1$s > %2$s et assurez-vous que l'<strong>Adresse WordPress</strong> commence par <strong>https://</strong>. %3$sLire le guide%4$s

en: Go to Dashboard > Appearance and update all themes to their latest versions. Remove any unused themes.
fr_FR: Allez dans Tableau de bord > Apparence et mettez tous les thèmes à jour. Supprimez les thèmes inutilisés.

en: Go to Dashboard > Plugins and update all plugins to their latest versions.
fr_FR: Allez dans Tableau de bord > Extensions et mettez toutes les extensions à jour.

en: Go to User Events Cloud Log
fr_FR: Aller au journal d'événements utilisateurs en cloud

en: Go to homepage
fr_FR: Aller à la page d'accueil

en: Godaddy detected! To avoid CSS errors, make sure you switch off the CDN from %1$sGodaddy > Managed WordPress > Overview%2$s
fr_FR: GoDaddy détecté ! Pour éviter les erreurs CSS, assurez-vous de désactiver le CDN dans %1$sGodaddy > Managed WordPress > Overview%2$s

en: Good
fr_FR: Bon

en: Google reCaptcha V3 is not working with the current login form of %1$s.
fr_FR: Google reCaptcha V3 ne fonctionne pas avec le formulaire de connexion actuel de %1$s.

en: Great! The backup is restored.
fr_FR: Super ! La sauvegarde a été restaurée.

en: Great! The initial values are restored.
fr_FR: Super ! Les valeurs initiales ont été restaurées.

en: Great! The new paths are loading correctly.
fr_FR: Super ! Les nouveaux chemins se chargent correctement.

en: Greece
fr_FR: Grèce

en: Greek
fr_FR: Grec

en: Greenland
fr_FR: Groenland

en: Grenada
fr_FR: Grenade

en: Guarantee email delivery using the complimentary email plugin like %1$sEasy WP SMTP%2$s
fr_FR: Garantir la livraison des e-mails en utilisant l'extension e-mail complémentaire comme %1$sEasy WP SMTP%2$s

en: Guernsey
fr_FR: Guernesey

en: Guest
fr_FR: Visiteur

en: Guinea
fr_FR: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr_FR: Guinée-Bissau

en: HTTP status
fr_FR: Statut HTTP

en: Haiti
fr_FR: Haïti

en: Header Security
fr_FR: Sécurité des en-têtes

en: Headers & Firewall
fr_FR: En-têtes et Pare-feu

en: Heard Island and McDonald Islands
fr_FR: Îles Heard et McDonald

en: Hebrew
fr_FR: Hébreu

en: Help & FAQs
fr_FR: Aide et FAQ

en: Helps prevent bots from discovering author usernames/IDs via REST API, sitemaps, oEmbed, and more.
fr_FR: Aide à empêcher les bots de découvrir les noms d'utilisateur/ID d'auteurs via REST API, sitemaps, oEmbed et plus.

en: Here is the list of select counties where your website will be restricted..
fr_FR: Voici la liste des pays sélectionnés où votre site sera restreint.

en: Hide "login" Path
fr_FR: Masquer le chemin "login"

en: Hide "wp-admin"
fr_FR: Masquer "wp-admin"

en: Hide "wp-admin" From Non-Admin Users
fr_FR: Masquer "wp-admin" aux utilisateurs non administrateurs

en: Hide "wp-login.php"
fr_FR: Masquer "wp-login.php"

en: Hide /login path from visitors.
fr_FR: Masquer le chemin /login aux visiteurs.

en: Hide /wp-admin path from non-administrator users.
fr_FR: Masquer le chemin /wp-admin aux utilisateurs non administrateurs.

en: Hide /wp-admin path from visitors.
fr_FR: Masquer le chemin /wp-admin aux visiteurs.

en: Hide /wp-login.php path from visitors.
fr_FR: Masquer le chemin /wp-login.php aux visiteurs.

en: Hide Admin Toolbar
fr_FR: Masquer la barre d'outils admin

en: Hide All The Plugins
fr_FR: Masquer toutes les extensions

en: Hide All The Themes
fr_FR: Masquer tous les thèmes

en: Hide Author Enumeration
fr_FR: Masquer l'énumération des auteurs

en: Hide Author ID URL
fr_FR: Masquer l'URL d'ID d'auteur

en: Hide Common Files
fr_FR: Masquer les fichiers communs

en: Hide Embed Scripts
fr_FR: Masquer les scripts Embed

en: Hide Embed scripts
fr_FR: Masquer les scripts Embed

en: Hide Emojicons
fr_FR: Masquer les Emojicons

en: Hide Feed & Sitemap Link Tags
fr_FR: Masquer les balises de lien du flux et du sitemap

en: Hide File Extensions
fr_FR: Masquer les extensions de fichiers

en: Hide HTML Comments
fr_FR: Masquer les commentaires HTML

en: Hide IDs from META Tags
fr_FR: Masquer les ID des balises META

en: Hide Language Switcher
fr_FR: Masquer le sélecteur de langue

en: Hide Options
fr_FR: Options de masquage

en: Hide Paths in Robots.txt
fr_FR: Masquer les chemins dans Robots.txt

en: Hide Plugin Names
fr_FR: Masquer les noms d'extensions

en: Hide REST API URL link
fr_FR: Masquer le lien URL REST API

en: Hide Source Map References
fr_FR: Masquer les références source map

en: Hide Theme Names
fr_FR: Masquer les noms de thèmes

en: Hide User Enumeration
fr_FR: Masquer l'énumération des utilisateurs

en: Hide Version from Images, CSS and JS
fr_FR: Masquer la version des images, CSS et JS

en: Hide Version from Images, CSS and JS in WordPress
fr_FR: Masquer la version des images, CSS et JS dans WordPress

en: Hide Versions from Images, CSS and JS
fr_FR: Masquer les versions des images, CSS et JS

en: Hide WLW Manifest Scripts
fr_FR: Masquer les scripts WLW Manifest

en: Hide WLW Manifest scripts
fr_FR: Masquer les scripts WLW Manifest

en: Hide WP Common Files
fr_FR: Masquer les fichiers communs WP

en: Hide WP Common Paths
fr_FR: Masquer les chemins communs WP

en: Hide WordPress Common Files
fr_FR: Masquer les fichiers communs WordPress

en: Hide WordPress Common Paths
fr_FR: Masquer les chemins communs WordPress

en: Hide WordPress DNS Prefetch META Tags
fr_FR: Masquer les balises META DNS Prefetch WordPress

en: Hide WordPress Generator META Tags
fr_FR: Masquer les balises META Generator WordPress

en: Hide WordPress Old Plugins Path
fr_FR: Masquer l'ancien chemin des extensions WordPress

en: Hide WordPress Old Themes Path
fr_FR: Masquer l'ancien chemin des thèmes WordPress

en: Hide WordPress common paths from %1$s Robots.txt %2$s file.
fr_FR: Masquer les chemins communs WordPress dans le fichier %1$s Robots.txt %2$s.

en: Hide all versions from the end of any Image, CSS and JavaScript files.
fr_FR: Masquer toutes les versions à la fin de tout fichier image, CSS et JavaScript.

en: Hide both active and inactive plugins.
fr_FR: Masquer à la fois les extensions actives et inactives.

en: Hide both active and inactive themes.
fr_FR: Masquer à la fois les thèmes actifs et inactifs.

en: Hide completed tasks
fr_FR: Masquer les tâches accomplies

en: Hide default WordPress paths like /wp-content and /wp-includes so automated hacker bots can’t detect your site structure.
fr_FR: Masquez les chemins par défaut de WordPress comme /wp-content et /wp-includes pour que les bots pirates automatisés ne puissent pas détecter la structure de votre site.

en: Hide the /feed and /sitemap.xml link Tags.
fr_FR: Masquer les balises de lien /feed et /sitemap.xml.

en: Hide the DNS Prefetch that points to WordPress.
fr_FR: Masquer le DNS Prefetch qui pointe vers WordPress.

en: Hide the HTML Comments left by the themes and plugins.
fr_FR: Masquer les commentaires HTML laissés par les thèmes et extensions.

en: Hide the IDs from all &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt; META Tags.
fr_FR: Masquer les ID de toutes les balises META &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt;.

en: Hide the New Admin Path
fr_FR: Masquer le nouveau chemin admin

en: Hide the New Login Path
fr_FR: Masquer le nouveau chemin de connexion

en: Hide the WordPress Generator META tags.
fr_FR: Masquer les balises META Generator de WordPress.

en: Hide the WordPress admin toolbar for specific user roles to keep the backend less visible to non-admins.
fr_FR: Masquez la barre d'outils d'administration WordPress pour certains rôles utilisateurs afin de rendre le backend moins visible aux non-administrateurs.

en: Hide the admin toolbar for logged users while in frontend.
fr_FR: Masquer la barre d'outils admin pour les utilisateurs connectés en frontend.

en: Hide the language switcher option on the login page.
fr_FR: Masquer l'option du sélecteur de langue sur la page de connexion.

en: Hide the new admin path from visitors. Show the new admin path only for logged users.
fr_FR: Masquer le nouveau chemin admin aux visiteurs. Afficher le nouveau chemin admin uniquement aux utilisateurs connectés.

en: Hide the new login path from visitors. Show the new login path only for direct access.
fr_FR: Masquer le nouveau chemin de connexion aux visiteurs. L'afficher uniquement pour l'accès direct.

en: Hide the old /wp-content, /wp-include paths once they are changed with the new ones.
fr_FR: Masquer les anciens chemins /wp-content, /wp-include une fois modifiés par les nouveaux.

en: Hide the old /wp-content/plugins path once it's changed with the new one.
fr_FR: Masquer l'ancien chemin /wp-content/plugins une fois modifié par le nouveau.

en: Hide the old /wp-content/themes path once it's changed with the new one.
fr_FR: Masquer l'ancien chemin /wp-content/themes une fois modifié par le nouveau.

en: Hide wp-admin from Ajax URL
fr_FR: Masquer wp-admin de l'URL Ajax

en: Hide wp-config.php , wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php and install.php files.
fr_FR: Masquer les fichiers wp-config.php, wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php et install.php.

en: Hide wp-json & ?rest_route link tag from website header.
fr_FR: Masquer la balise de lien wp-json et ?rest_route de l'en-tête du site.

en: Hiding IDs from META tags can break caching plugins and themes that use these IDs to identify and load specific styles or scripts. Only enable this if you have tested that your site works correctly without them.
fr_FR: Masquer les ID des balises META peut casser les extensions de cache et les thèmes qui utilisent ces ID pour identifier et charger des styles ou scripts spécifiques.

en: Holy See (Vatican City State)
fr_FR: Saint-Siège (État de la Cité du Vatican)

en: How long the temporary login will be available after the user first access.
fr_FR: Combien de temps la connexion temporaire sera disponible après le premier accès de l'utilisateur.

en: How long to keep threat logs in the database.
fr_FR: Combien de temps conserver les journaux de menaces dans la base de données.

en: How many failed login attempts are allowed before the IP address is blocked.
fr_FR: Combien de tentatives de connexion échouées sont autorisées avant que l'adresse IP soit bloquée.

en: Hungarian
fr_FR: Hongrois

en: Hungary
fr_FR: Hongrie

en: IIS detected. You need to update your %1$s file by adding the following lines after &lt;rules&gt; tag: %2$s
fr_FR: IIS détecté. Vous devez mettre à jour votre fichier %1$s en ajoutant les lignes suivantes après la balise &lt;rules&gt; : %2$s

en: IP Lockout Duration
fr_FR: Durée de blocage de l'IP

en: IP detected
fr_FR: IP détectée

en: Iceland
fr_FR: Islande

en: Identical attacks
fr_FR: Attaques identiques

en: If the reCAPTCHA displays any error, please make sure you fix them before moving forward.
fr_FR: Si reCAPTCHA affiche une erreur, assurez-vous de la corriger avant de continuer.

en: If the rewrite rules are not loading correctly in the config file, do not load the plugin and do not change the paths.
fr_FR: Si les règles de réécriture ne se chargent pas correctement dans le fichier de configuration, ne chargez pas l'extension et ne modifiez pas les chemins.

en: If you are connected with the admin user, you will have to re-login after the change.
fr_FR: Si vous êtes connecté avec l'utilisateur admin, vous devrez vous reconnecter après la modification.

en: If you believe this was a mistake, please contact the website owner and include the Request ID shown above.
fr_FR: Si vous pensez qu'il s'agit d'une erreur, contactez le propriétaire du site en indiquant l'ID de la requête ci-dessus.

en: If you bought %1$s please remove this plugin and install the one from %2$sYour Account%3$s
fr_FR: Si vous avez acheté %1$s, veuillez supprimer cette extension et installer celle disponible dans %2$sVotre compte%3$s

en: If you can't configure %1$s, switch to Deactivated Mode and %2$scontact us%3$s.
fr_FR: Si vous ne pouvez pas configurer %1$s, passez en Mode Désactivé et %2$scontactez-nous%3$s.

en: If you can't configure reCAPTCHA, switch to Math reCaptcha protection.
fr_FR: Si vous ne pouvez pas configurer reCAPTCHA, passez à la protection Math reCaptcha.

en: If you notice any functionality issue please select the %1$sLite Mode%2$s.
fr_FR: Si vous remarquez un problème de fonctionnement, veuillez sélectionner le %1$sLite Mode%2$s.

en: If you're able to log in, you've set the new paths correctly.
fr_FR: Si vous pouvez vous connecter, vous avez correctement configuré les nouveaux chemins.

en: If you're able to login, you've set reCAPTCHA correctly.
fr_FR: Si vous pouvez vous connecter, vous avez correctement configuré reCAPTCHA.

en: Ignore security task
fr_FR: Ignorer la tâche de sécurité

en: Image could not be loaded. Please check the URL.
fr_FR: L'image n'a pas pu être chargée. Vérifiez l'URL.

en: Immediately block incorrect usernames on login form.
fr_FR: Bloquer immédiatement les noms d'utilisateur incorrects sur le formulaire de connexion.

en: Important:
fr_FR: Important :

en: Improve text visibility over background images.
fr_FR: Améliorer la visibilité du texte sur les images de fond.

en: In .htaccess file
fr_FR: Dans le fichier .htaccess

en: Indeed Ultimate Membership Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
fr_FR: Indeed Ultimate Membership Pro détecté. L'extension ne supporte pas les chemins personnalisés %1$s car elle n'utilise pas les fonctions WordPress pour appeler l'URL Ajax

en: India
fr_FR: Inde

en: Indonesia
fr_FR: Indonésie

en: Indonesian
fr_FR: Indonésien

en: Inmotion detected. %1$sPlease read how to make the plugin compatible with Inmotion Nginx Cache%2$s
fr_FR: Inmotion détecté. %1$sVeuillez lire comment rendre l'extension compatible avec Inmotion Nginx Cache%2$s

en: Install/Activate
fr_FR: Installer/Activer

en: Intelligent rules that block exploit attempts and malicious bots while keeping search engines and AI crawlers accessible.
fr_FR: Des règles intelligentes qui bloquent les tentatives d'exploitation et les bots malveillants tout en maintenant les moteurs de recherche et les robots d'exploration IA accessibles.

en: Invalid 2FA Authentication Secret Key.
fr_FR: Clé secrète d'authentification 2FA invalide.

en: Invalid 2FA Authentication code.
fr_FR: Code d'authentification 2FA invalide.

en: Invalid ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
fr_FR: ReCaptcha invalide. Veuillez compléter le reCaptcha.

en: Invalid email address
fr_FR: Adresse e-mail invalide

en: Invalid email address.
fr_FR: Adresse e-mail invalide.

en: Invalid name detected: %1$s. Add only the final path name to avoid WordPress errors.
fr_FR: Nom invalide détecté : %1$s. Ajoutez uniquement le nom de chemin final pour éviter les erreurs WordPress.

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't end with / to avoid WordPress errors.
fr_FR: Nom invalide détecté : %1$s. Le nom ne peut pas se terminer par / pour éviter les erreurs WordPress.

en: Invalid name detected: %1$s. The name can't start with / to avoid WordPress errors.
fr_FR: Nom invalide détecté : %1$s. Le nom ne peut pas commencer par / pour éviter les erreurs WordPress.

en: Invalid name detected: %1$s. The paths can't end with . to avoid WordPress errors.
fr_FR: Nom invalide détecté : %1$s. Les chemins ne peuvent pas se terminer par . pour éviter les erreurs WordPress.

en: Invalid name detected: %1$s. You need to use another name to avoid WordPress errors.
fr_FR: Nom invalide détecté : %1$s. Vous devez utiliser un autre nom pour éviter les erreurs WordPress.

en: Invalid request.
fr_FR: Requête invalide.

en: Invalid username.
fr_FR: Nom d'utilisateur invalide.

en: Iran, Islamic Republic of
fr_FR: Iran, République islamique d'

en: Iraq
fr_FR: Irak

en: Ireland
fr_FR: Irlande

en: Isle of Man
fr_FR: Île de Man

en: Israel
fr_FR: Israël

en: It is not possible to view it again for security reasons.
fr_FR: Pour des raisons de sécurité, il n'est pas possible de la consulter à nouveau.

en: It's important to %1$s save your settings every time you change them %2$s. You can use the backup to configure other websites you own.
fr_FR: Il est important de %1$s enregistrer vos paramètres à chaque modification %2$s. Vous pouvez utiliser la sauvegarde pour configurer vos autres sites.

en: Italian
fr_FR: Italien

en: Italy
fr_FR: Italie

en: Jamaica
fr_FR: Jamaïque

en: Japan
fr_FR: Japon

en: Javascript is disabled on your browser! You need to activate the javascript in order to use %1$s plugin.
fr_FR: JavaScript est désactivé dans votre navigateur ! Vous devez activer JavaScript pour utiliser l'extension %1$s.

en: Jordan
fr_FR: Jordanie

en: Just another WordPress site
fr_FR: Un autre site WordPress

en: Keeps events in the Cloud for 30 days for audits and incident reports.
fr_FR: Conserve les événements dans le Cloud pendant 30 jours pour les audits et rapports d'incidents.

en: Korean
fr_FR: Coréen

en: Kuwait
fr_FR: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr_FR: Kirghizistan

en: Language
fr_FR: Langue

en: Lao Peoples Democratic Republic
fr_FR: République démocratique populaire du Laos

en: Last Access
fr_FR: Dernier accès

en: Last Login
fr_FR: Dernière connexion

en: Last Name
fr_FR: Nom de famille

en: Last check:
fr_FR: Dernière vérification :

en: Last page
fr_FR: Dernière page

en: Late Loading
fr_FR: Chargement tardif

en: Latvia
fr_FR: Lettonie

en: Latvian
fr_FR: Letton

en: Learn How
fr_FR: Apprendre comment

en: Learn How To Add the Code
fr_FR: Apprendre à ajouter le code

en: Learn How To Add the Rules
fr_FR: Apprendre à ajouter les règles

en: Learn how to %1$sdisable directory browsing%2$s, or switch on %3$s%4$s > Change Paths > Disable Directory Browsing%5$s
fr_FR: Apprenez à %1$sdésactiver la navigation dans les répertoires%2$s, ou activez %3$s%4$s > Modifier les chemins > Désactiver la navigation dans les répertoires%5$s

en: Learn how to setup on Local & Nginx
fr_FR: Apprendre à configurer sur Local & Nginx

en: Learn how to setup on Nginx server
fr_FR: Apprendre à configurer sur un serveur Nginx

en: Learn how to use the shortcode
fr_FR: Apprendre à utiliser le shortcode

en: Learn more about
fr_FR: En savoir plus sur

en: Learn more about %1$s7G firewall%2$s.
fr_FR: En savoir plus sur le %1$spare-feu 7G%2$s.

en: Learn more about the %1$s8G firewall%2$s.
fr_FR: En savoir plus sur le %1$spare-feu 8G%2$s.

en: Leave it blank if you don't want to display any message.
fr_FR: Laissez vide si vous ne souhaitez afficher aucun message.

en: Leave it blank to block all paths for the selected countries.
fr_FR: Laissez vide pour bloquer tous les chemins pour les pays sélectionnés.

en: Lebanon
fr_FR: Liban

en: Let the user choose their preferred 2FA method in their account settings.
fr_FR: Permettre à l'utilisateur de choisir sa méthode 2FA préférée dans les paramètres de son compte.

en: Let's take your security to the next level!
fr_FR: Passons votre sécurité au niveau supérieur !

en: Level of Security
fr_FR: Niveau de sécurité

en: Levels of security
fr_FR: Niveaux de sécurité

en: Liberia
fr_FR: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
fr_FR: Jamahiriya arabe libyenne

en: Light
fr_FR: Clair

en: Limit the number of allowed login attempts using normal login form.
fr_FR: Limiter le nombre de tentatives de connexion autorisées via le formulaire de connexion normal.

en: Link Color
fr_FR: Couleur du lien

en: Lite Mode + Firewall + Compatibility Settings
fr_FR: Lite Mode + Firewall + réglages de compatibilité

en: Lite Mode will set these predefined paths
fr_FR: Lite Mode définira ces chemins prédéfinis

en: Lithuania
fr_FR: Lituanie

en: Lithuanian
fr_FR: Lituanien

en: Load CSS, JS, and images from a CDN or custom domain while keeping your real server paths invisible.
fr_FR: Chargez CSS, JS et images depuis un CDN ou un domaine personnalisé en maintenant vos vrais chemins de serveur invisibles.

en: Load Preset
fr_FR: Charger le préréglage

en: Load after all plugins are loaded. On "template_redirects" hook.
fr_FR: Charger après que toutes les extensions soient chargées. Sur le hook "template_redirects".

en: Load before all plugins are loaded. On "plugins_loaded" hook.
fr_FR: Charger avant que toutes les extensions soient chargées. Sur le hook "plugins_loaded".

en: Load custom language is WordPress local language is installed.
fr_FR: Charger la langue personnalisée si la langue locale WordPress est installée.

en: Load the plugin as a Must Use plugin.
fr_FR: Charger l'extension comme Must Use plugin.

en: Load translations from the plugin’s languages folder before checking the global wp-content/languages directory.
fr_FR: Charger les traductions depuis le dossier de langues de l'extension avant de vérifier le répertoire global wp-content/languages.

en: Load when the plugins are initialized. On "init" hook.
fr_FR: Charger lorsque les extensions sont initialisées. Sur le hook "init".

en: Loaded
fr_FR: Chargé

en: Loading
fr_FR: Chargement...

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Local & NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
fr_FR: Local & NGINX détecté. Si vous n'avez pas encore ajouté le code dans la configuration NGINX, veuillez ajouter la ligne suivante. %1$s

en: Location
fr_FR: Localisation

en: Lock user
fr_FR: Verrouiller l'utilisateur

en: Lockout Message
fr_FR: Message de verrouillage

en: Log In
fr_FR: Se connecter

en: Log Security Threats
fr_FR: Enregistrer les menaces de sécurité

en: Log User Roles
fr_FR: Rôles d'utilisateurs à enregistrer

en: Log Users Events
fr_FR: Enregistrer les événements utilisateurs

en: Log in with Magic Link
fr_FR: Se connecter avec le lien magique

en: Log only suspicious frontend requests that match known attack patterns.
fr_FR: Enregistrer uniquement les requêtes frontend suspectes correspondant à des modèles d'attaque connus.

en: Log user logins, content edits, plugin changes, and role updates so you can spot suspicious behavior and audit site activity.
fr_FR: Enregistrez les connexions, modifications de contenu, changements d'extensions et mises à jour de rôles pour détecter les comportements suspects et auditer l'activité du site.

en: Login & Logout Redirects
fr_FR: Redirections de connexion et déconnexion

en: Login Page Design
fr_FR: Design de la page de connexion

en: Login Path
fr_FR: Chemin de connexion

en: Login Redirect URL
fr_FR: URL de redirection après connexion

en: Login Security
fr_FR: Sécurité Connexion

en: Login Test
fr_FR: Test de connexion

en: Login Type
fr_FR: Type de connexion

en: Login URL
fr_FR: URL de connexion

en: Login with passkey
fr_FR: Se connecter avec un passkey

en: Logo Link URL
fr_FR: URL du lien du logo

en: Logo preview
fr_FR: Aperçu du logo

en: Logout Redirect URL
fr_FR: URL de redirection après déconnexion

en: Logs
fr_FR: Journaux

en: Logs Settings
fr_FR: Paramètres des journaux

en: Lost Password Form Protection
fr_FR: Protection du formulaire de mot de passe perdu

en: Magic Link Login
fr_FR: Connexion par lien magique

en: Magic Link Login Button
fr_FR: Bouton de connexion par lien magique

en: Magic Login Link Expiration
fr_FR: Expiration du lien de connexion magique

en: Magic login link sent!
fr_FR: Lien de connexion magique envoyé !

en: Make sure the redirect URLs exist on your website. %1$sThe User Role redirect URL has higher priority than the Default redirect URL.
fr_FR: Assurez-vous que les URL de redirection existent sur votre site. %1$sL'URL de redirection du Rôle d'utilisateur a une priorité plus élevée que l'URL de redirection par défaut.

en: Make sure you save the settings and empty the cache before checking your website with our tool.
fr_FR: Assurez-vous d'enregistrer les paramètres et de vider le cache avant de vérifier votre site avec notre outil.

en: Malaysia
fr_FR: Malaisie

en: Malta
fr_FR: Malte

en: Manage Brute Force Protection
fr_FR: Gérer la protection Brute Force

en: Manage Login Page Design
fr_FR: Gérer le design de la page de connexion

en: Manage Login and Logout Redirects
fr_FR: Gérer les redirections de connexion et déconnexion

en: Manage whitelist & blacklist IP addresses
fr_FR: Gérer les adresses IP de la liste blanche et de la liste noire

en: Manually block/unblock IP addresses.
fr_FR: Bloquer/débloquer manuellement des adresses IP.

en: Manually customize each plugin name and overwrite the random name.
fr_FR: Personnaliser manuellement le nom de chaque extension et remplacer le nom aléatoire.

en: Manually customize each theme name and overwrite the random name.
fr_FR: Personnaliser manuellement le nom de chaque thème et remplacer le nom aléatoire.

en: Manually whitelist trusted IP addresses.
fr_FR: Ajouter manuellement des IP de confiance à la liste blanche.

en: Map SVG file not found.
fr_FR: Fichier SVG de la carte introuvable.

en: Mapping
fr_FR: Mappage

en: Marshall Islands
fr_FR: Îles Marshall

en: Math & Google reCaptcha verification while logging in.
fr_FR: Vérification Math et Google reCaptcha lors de la connexion.

en: Mauritania
fr_FR: Mauritanie

en: Mauritius
fr_FR: Maurice

en: Max Failed Login Attempts
fr_FR: Nombre maximum de tentatives de connexion échouées

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Method
fr_FR: Méthode

en: Mexico
fr_FR: Mexique

en: Micronesia, Federated States of
fr_FR: Micronésie, États fédérés de

en: Minimal (No Config Rewrites)
fr_FR: Minimal (Sans réécritures de configuration)

en: Moldova, Republic of
fr_FR: République de Moldavie

en: Mongolia
fr_FR: Mongolie

en: Monitor suspicious requests and identify attack patterns hitting your website.
fr_FR: Surveiller les requêtes suspectes et identifier les modèles d'attaque ciblant votre site.

en: Montenegro
fr_FR: Monténégro

en: Morocco
fr_FR: Maroc

en: Must Use Plugin Loading
fr_FR: Chargement Must Use Plugin

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: MySQL Version
fr_FR: Version MySQL

en: NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %1$s
fr_FR: NGINX détecté. Si vous n'avez pas encore ajouté le code dans la configuration NGINX, veuillez ajouter la ligne suivante. %1$s

en: Name
fr_FR: Nom

en: Namibia
fr_FR: Namibie

en: Nepal
fr_FR: Népal

en: Netherlands
fr_FR: Pays-Bas

en: New Caledonia
fr_FR: Nouvelle-Calédonie

en: New Plugin/Theme detected! Update %1$s settings to hide it. %2$sClick here%3$s
fr_FR: Nouvelle extension/thème détecté ! Mettez à jour les paramètres de %1$s pour le masquer. %2$sCliquez ici%3$s

en: New Username
fr_FR: Nouveau nom d'utilisateur

en: New Zealand
fr_FR: Nouvelle-Zélande

en: Next Steps
fr_FR: Étapes suivantes

en: Next page
fr_FR: Page suivante

en: Nigeria
fr_FR: Nigéria

en: No
fr_FR: Non

en: No CMS Simulation
fr_FR: Aucune simulation CMS

en: No blocked IPs found
fr_FR: Aucune IP bloquée trouvée

en: No events found.
fr_FR: Aucun événement trouvé.

en: No logins with 2FA.
fr_FR: Aucune connexion avec 2FA.

en: No passkeys registered for this account.
fr_FR: Aucun passkey enregistré pour ce compte.

en: No passkeys registered yet.
fr_FR: Aucun passkey enregistré pour le moment.

en: No spam. Instant activation.
fr_FR: Pas de spam. Activation instantanée.

en: No temporary logins.
fr_FR: Aucune connexion temporaire.

en: No threat data recorded yet. Attacks will appear here once the Security Threats Log captures activity.
fr_FR: Aucune donnée de menace enregistrée pour le moment. Les attaques apparaîtront ici une fois que le Journal des menaces de sécurité capturera de l'activité.

en: No threats found.
fr_FR: Aucune menace trouvée.

en: No, abort
fr_FR: Non, annuler

en: None
fr_FR: Aucun

en: Norfolk Island
fr_FR: Île Norfolk

en: Normal Loading
fr_FR: Chargement normal

en: North Korea
fr_FR: Corée du Nord

en: North Macedonia, Republic of
fr_FR: République de Macédoine du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr_FR: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr_FR: Norvège

en: Norwegian
fr_FR: Norvégien

en: Not authenticated.
fr_FR: Non authentifié.

en: Not yet logged in
fr_FR: Pas encore connecté

en: Note that this option won't activate the CDN for your website, but it will update the custom paths if you've already set a CDN URL with another plugin.
fr_FR: Notez que cette option n'activera pas le CDN pour votre site, mais mettra à jour les chemins personnalisés si vous avez déjà défini une URL CDN avec une autre extension.

en: Note! %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
fr_FR: Remarque ! %1$sLes chemins NE SONT PAS physiquement modifiés%2$s sur votre serveur.

en: Note! The plugin will use WP cron to change the paths in background once the cache files are created.
fr_FR: Remarque ! L'extension utilisera WP cron pour modifier les chemins en arrière-plan une fois les fichiers de cache créés.

en: Note: %1$sPaths are NOT physically changed%2$s on your server.
fr_FR: Remarque : %1$sLes chemins NE SONT PAS physiquement modifiés%2$s sur votre serveur.

en: Note: This database includes the most up-to-date records of IP addresses and their corresponding country origins.
fr_FR: Remarque : Cette base de données inclut les enregistrements les plus récents des adresses IP et leurs pays d'origine.

en: Okay, I set it up
fr_FR: Ok, je l'ai configuré

en: On website initialization
fr_FR: À l'initialisation du site

en: One Day
fr_FR: Un jour

en: One Hour
fr_FR: Une heure

en: One Month
fr_FR: Un mois

en: One Week
fr_FR: Une semaine

en: One Year
fr_FR: Un an

en: One or more files or directories have overly permissive settings. Incorrect file permissions can allow unauthorized users to read, modify, or execute sensitive files — potentially leading to full site compromise. <br /><br />Directories should typically be set to 755 and files to 644.
fr_FR: Un ou plusieurs fichiers ou répertoires ont des permissions trop permissives. <br /><br />Les répertoires doivent généralement être définis sur 755 et les fichiers sur 644.

en: One or more installed plugins have not been updated by their developers in over 12 months. Abandoned plugins no longer receive security patches and may contain unpatched vulnerabilities that attackers can exploit.
fr_FR: Une ou plusieurs extensions installées n'ont pas été mises à jour par leurs développeurs depuis plus de 12 mois.

en: One or more plugins have updates available. Plugin updates frequently include patches for known security vulnerabilities. Attackers actively scan for sites running outdated plugin versions with known exploits. <br /><br />Keeping all plugins up to date is one of the most effective and simplest ways to protect your site.
fr_FR: Une ou plusieurs extensions ont des mises à jour disponibles. Maintenir toutes les extensions à jour est l'un des moyens les plus efficaces de protéger votre site.

en: One or more themes have updates available. Theme updates include security patches and bug fixes for known vulnerabilities. <br /><br />Even inactive themes can be exploited if they contain vulnerable code, since their files are still accessible on the server. Keep all installed themes up to date.
fr_FR: Un ou plusieurs thèmes ont des mises à jour disponibles. Même les thèmes inactifs peuvent être exploités s'ils contiennent du code vulnérable.

en: Only block AI bots if your content is sensitive or you want to protect it from being used for AI training without permission. If you rely on AI search visibility (ChatGPT, Perplexity, etc.), blocking these bots will remove your content from those ecosystems. AI crawlers are how your content gets cited in AI-generated answers.
fr_FR: Ne bloquez les bots IA que si votre contenu est sensible ou si vous souhaitez le protéger contre une utilisation pour l'entraînement IA sans permission. Si vous dépendez de la visibilité dans les recherches IA (ChatGPT, Perplexity, etc.), bloquer ces bots supprimera votre contenu de ces écosystèmes.

en: Only change this option if the plugin fails to identify the server type correctly.
fr_FR: Ne modifiez cette option que si l'extension ne parvient pas à identifier correctement le type de serveur.

en: Only threats are logged to reduce database load on high-traffic websites.
fr_FR: Seules les menaces sont enregistrées pour réduire la charge de la base de données sur les sites à fort trafic.

en: Optimize CSS and JS files
fr_FR: Optimiser les fichiers CSS et JS

en: Option to inform user about remaining attempts on login page.
fr_FR: Option pour informer l'utilisateur des tentatives restantes sur la page de connexion.

en: Optional
fr_FR: Optionnel

en: Optional security alerts to help you respond quickly to suspicious activity.
fr_FR: Alertes de sécurité optionnelles pour vous aider à répondre rapidement aux activités suspectes.

en: Optional:
fr_FR: Optionnel :

en: Outdated Plugins
fr_FR: Extensions obsolètes

en: Outdated Themes
fr_FR: Thèmes obsolètes

en: Overview
fr_FR: Vue d'ensemble

en: PHP Version
fr_FR: Version PHP

en: PHP Version Exposed
fr_FR: Version PHP exposée

en: PHP allow_url_include is on
fr_FR: PHP allow_url_include est activé

en: PHP register_globals is on
fr_FR: PHP register_globals est activé

en: PHP safe_mode is enabled on your server. This deprecated directive was an attempt to solve shared hosting security at the PHP level but was architecturally flawed and officially removed in PHP 5.4. <br /><br />When enabled, it can break legitimate PHP functions while providing no real protection — attackers can easily bypass its restrictions.
fr_FR: PHP safe_mode est activé sur votre serveur. Cette directive obsolète a été officiellement supprimée dans PHP 5.4 en raison de failles architecturales.

en: PHP safe_mode is on
fr_FR: PHP safe_mode est activé

en: Page Background Color
fr_FR: Couleur de fond de la page

en: Palau
fr_FR: Palaos

en: Palestinian Territory
fr_FR: Territoire palestinien

en: Papua New Guinea
fr_FR: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Param
fr_FR: Paramètre

en: Passed
fr_FR: Passée

en: Passkey Setup
fr_FR: Configuration du passkey

en: Passkey deleted failed.
fr_FR: Échec de la suppression du passkey.

en: Passkey deleted successfully.
fr_FR: Passkey supprimé avec succès.

en: Passkey registered failed.
fr_FR: Échec de l'enregistrement du passkey.

en: Passkey registered successfully.
fr_FR: Passkey enregistré avec succès.

en: Path
fr_FR: Chemin

en: Path not allowed. Avoid paths like plugins and themes.
fr_FR: Chemin non autorisé. Évitez les chemins comme plugins et themes.

en: Paths & Options
fr_FR: Chemins et options

en: Paths changed in the existing cache files
fr_FR: Chemins modifiés dans les fichiers de cache existants

en: Pause for 5 minutes
fr_FR: Pause de 5 minutes

en: Permanently blacklist IP
fr_FR: Ajouter l'IP définitivement à la liste noire

en: Permission denied.
fr_FR: Permission refusée.

en: Persian
fr_FR: Persan

en: Peru
fr_FR: Pérou

en: Please enter the code generated by your authenticator app.
fr_FR: Veuillez saisir le code généré par votre application d'authentification.

en: Please verify your email and click on the magic login URL provided in the email.
fr_FR: Veuillez vérifier votre e-mail et cliquer sur l'URL de connexion magique fournie.

en: Plugin Loading Hook
fr_FR: Hook de chargement de l'extension

en: Plugin/Theme Editor Enabled
fr_FR: Éditeur d'extensions/thèmes activé

en: Plugins Path
fr_FR: Chemin des extensions

en: Plugins Security
fr_FR: Sécurité extensions

en: Plugins Settings
fr_FR: Paramètres des extensions

en: Poland
fr_FR: Pologne

en: Polish
fr_FR: Polonais

en: Portuguese
fr_FR: Portugais

en: Preset Security
fr_FR: Sécurité prédéfinie

en: Prevent Broken Website Layout
fr_FR: Éviter la mise en page cassée du site

en: Prevented
fr_FR: Prévenue

en: Preview example. The selected layout preset may show the background differently.
fr_FR: Exemple d'aperçu. Le préréglage de mise en page sélectionné peut afficher le fond différemment.

en: Previous page
fr_FR: Page précédente

en: Priority Loading
fr_FR: Chargement prioritaire

en: Proactive WordPress Hack Prevention: Secure WP paths & login, firewall protection, brute force defense, 2FA, GEO security & bot blocking.
fr_FR: Prévention proactive des attaques WordPress : sécurisation des chemins et connexion WP, protection pare-feu, défense brute force, 2FA, sécurité GEO et blocage de bots.

en: Project ID
fr_FR: ID du projet

en: Project ID for %1$s Google Enterprise %2$s.
fr_FR: ID du projet pour %1$s Google Enterprise %2$s.

en: Protect customer accounts from brute force attacks and credential stuffing.
fr_FR: Protégez les comptes clients contre les attaques par force brute et le bourrage d'identifiants.

en: Protects your website against Brute Force login attacks using %s A common threat web developers face is a password-guessing attack known as a Brute Force attack. A Brute Force attack is an attempt to discover a password by systematically trying every possible combination of letters, numbers, and symbols until you discover the one correct combination that works.
fr_FR: Protège votre site contre les attaques de connexion Brute Force en utilisant %s. Une attaque Brute Force est une tentative de découvrir un mot de passe en essayant systématiquement toutes les combinaisons possibles de lettres, chiffres et symboles.

en: Prove your humanity:
fr_FR: Prouvez que vous êtes humain :

en: Public user registration is enabled. Unless your site requires it (e-commerce, memberships, or guest posting), open registration invites spam accounts, fake content, and potential exploitation of authenticated-user vulnerabilities. <br /><br />If registration is needed, protect the form with Brute Force protection.
fr_FR: L'inscription publique des utilisateurs est activée. À moins que votre site ne l'exige, l'inscription ouverte invite les comptes spam et le contenu faux. <br /><br />Si l'inscription est nécessaire, protégez le formulaire avec la protection Brute Force.

en: Puerto Rico
fr_FR: Porto Rico

en: Quick Fix
fr_FR: Correction rapide

en: RSD Endpoint Exposed
fr_FR: Endpoint RSD exposé

en: Random Static Number
fr_FR: Numéro statique aléatoire

en: Reactivate user for 1 day
fr_FR: Réactiver l'utilisateur pour 1 jour

en: Reading %1$s byte(s) from file failed
fr_FR: Échec de la lecture de %1$s octet(s) depuis le fichier

en: Recovery Mode &#8212; %s
fr_FR: Mode de récupération &#8212; %s

en: Redirect After Login
fr_FR: Rediriger après connexion

en: Redirect Hidden Paths
fr_FR: Rediriger les chemins masqués

en: Redirect Logged Users To Dashboard
fr_FR: Rediriger les utilisateurs connectés vers le tableau de bord

en: Redirect temporary users to a custom page after login.
fr_FR: Rediriger les utilisateurs temporaires vers une page personnalisée après connexion.

en: Redirect the protected paths /wp-admin, /wp-login to a Page or trigger an HTML Error.
fr_FR: Rediriger les chemins protégés /wp-admin, /wp-login vers une page ou déclencher une erreur HTML.

en: Redirect user to a custom page after login.
fr_FR: Rediriger l'utilisateur vers une page personnalisée après connexion.

en: Redirect users to custom pages after login or logout based on their role. e.g., send editors to the dashboard and customers to their account.
fr_FR: Redirigez les utilisateurs vers des pages personnalisées après connexion ou déconnexion selon leur rôle. Ex. : envoyez les éditeurs au tableau de bord et les clients à leur compte.

en: Redirects
fr_FR: Redirections

en: Referer
fr_FR: Référent

en: Refresh
fr_FR: Actualiser

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove PHP version, Server info, Server Signature from header.
fr_FR: Supprimer la version PHP, les informations serveur et la signature serveur de l'en-tête.

en: Remove Plugins Authors & Style in Sitemap XML
fr_FR: Supprimer les auteurs et styles d'extensions dans le Sitemap XML

en: Remove Unsafe Headers
fr_FR: Supprimer les en-têtes non sécurisés

en: Remove pingback link tag from the website header.
fr_FR: Supprimer la balise de lien pingback de l'en-tête du site.

en: Removes sourceMappingURL/sourceURL hints from CSS/JS output.
fr_FR: Supprime les références sourceMappingURL/sourceURL de la sortie CSS/JS.

en: Replace WordPress paths in your XML sitemap so attackers scanning it can't identify your plugins, themes, or directory structure.
fr_FR: Remplacez les chemins WordPress dans votre sitemap XML pour que les attaquants ne puissent pas identifier vos extensions, thèmes ou structure de répertoires.

en: Replace WordPress-specific class names and IDs in your page source so scanners can't fingerprint your site as WordPress.
fr_FR: Remplacez les noms de classes et les ID spécifiques à WordPress dans le code source de vos pages pour que les scanners ne puissent pas identifier votre site comme WordPress.

en: Replace default WordPress paths inside RSS feeds so bots crawling your feed can't map your site structure.
fr_FR: Remplacez les chemins WordPress par défaut dans les flux RSS pour que les bots explorant votre flux ne puissent pas cartographier la structure de votre site.

en: Request ID
fr_FR: ID de la requête

en: Request fields
fr_FR: Champs de la requête

en: Request path, method, and response status code.
fr_FR: Chemin de la requête, méthode et code de statut de réponse.

en: Requested path
fr_FR: Chemin demandé

en: Resend Code
fr_FR: Renvoyer le code

en: Reset Email
fr_FR: Réinitialiser l'e-mail

en: Reset Key
fr_FR: Réinitialiser la clé

en: Reset Settings
fr_FR: Réinitialiser les paramètres

en: Resolving hostnames may affect the website loading speed.
fr_FR: La résolution des noms d'hôte peut affecter la vitesse de chargement du site.

en: Restore Backup
fr_FR: Restaurer la sauvegarde

en: Restore Settings
fr_FR: Restaurer les paramètres

en: Resume Security
fr_FR: Reprendre la sécurité

en: Retention
fr_FR: Rétention

en: Retrieving current position in file failed
fr_FR: Échec de la récupération de la position actuelle dans le fichier

en: Reunion
fr_FR: La Réunion

en: Review the plugins that have not been updated recently and replace them with actively maintained alternatives from the WordPress directory.
fr_FR: Examinez les extensions non mises à jour récemment et remplacez-les par des alternatives activement maintenues dans le répertoire WordPress.

en: Rewrite CSS and JS file URLs to custom paths, removing default WordPress signatures that bots use to identify your setup.
fr_FR: Réécrivez les URL des fichiers CSS et JS vers des chemins personnalisés, supprimant les signatures WordPress par défaut que les bots utilisent pour identifier votre configuration.

en: Right click is disabled!
fr_FR: Le clic droit est désactivé !

en: Robots Security
fr_FR: Sécurité robots

en: Role
fr_FR: Rôle

en: Rollback Settings
fr_FR: Annuler les paramètres

en: Rollback all the plugin settings to initial values.
fr_FR: Rétablir tous les paramètres de l'extension à leurs valeurs initiales.

en: Romania
fr_FR: Roumanie

en: Romanian
fr_FR: Roumain

en: Run %1$sFrontend Test%2$s to check if the new paths are working.
fr_FR: Exécutez le %1$sTest frontend%2$s pour vérifier si les nouveaux chemins fonctionnent.

en: Run %1$sLogin Test%2$s and log in inside the popup.
fr_FR: Exécutez le %1$sTest de connexion%2$s et connectez-vous dans la fenêtre contextuelle.

en: Run %1$sreCAPTCHA Test%2$s and login inside the popup.
fr_FR: Exécutez le %1$stest reCAPTCHA%2$s et connectez-vous dans la fenêtre contextuelle.

en: Run Full Security Check
fr_FR: Lancer une vérification de sécurité complète

en: Russian
fr_FR: Russe

en: Russian Federation
fr_FR: Fédération de Russie

en: SCRIPT_DEBUG is currently enabled. This forces WordPress to load unminified CSS and JS files, which can reveal internal paths and debug information in the frontend — giving attackers insight into your site structure.
fr_FR: SCRIPT_DEBUG est activé. Cela force WordPress à charger des fichiers CSS et JS non minifiés, pouvant révéler des chemins internes aux attaquants.

en: Safe URL:
fr_FR: URL sécurisée :

en: Saint Bartelemey
fr_FR: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
fr_FR: Sainte-Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr_FR: Saint-Kitts-et-Nevis

en: Saint Lucia
fr_FR: Sainte-Lucie

en: Saint Martin
fr_FR: Saint-Martin

en: Saint Pierre and Miquelon
fr_FR: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr_FR: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: San Marino
fr_FR: Saint-Marin

en: Sao Tome and Principe
fr_FR: Sao Tomé-et-Principe

en: Saudi Arabia
fr_FR: Arabie saoudite

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save User
fr_FR: Enregistrer l'utilisateur

en: Saved
fr_FR: Enregistré

en: Saved! Reload the page.
fr_FR: Enregistré ! Rechargez la page.

en: Saved! This task will be ignored on future tests.
fr_FR: Enregistré ! Cette tâche sera ignorée lors des prochains tests.

en: Saved! You can run the test again.
fr_FR: Enregistré ! Vous pouvez relancer le test.

en: Scan the provided code using your authenticator app to link this account.
fr_FR: Scannez le code fourni avec votre application d'authentification pour lier ce compte.

en: Script Debug Mode
fr_FR: Mode débogage des scripts

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search in user events log and manage the email alerts
fr_FR: Rechercher dans le journal d'événements utilisateurs et gérer les alertes e-mail

en: Secret Key
fr_FR: Clé secrète

en: Secret key is configured and registered.
fr_FR: La clé secrète est configurée et enregistrée.

en: Secret keys for %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s.
fr_FR: Clés secrètes pour %1$sGoogle reCAPTCHA%2$s.

en: Secure WP Paths
fr_FR: Sécuriser les chemins WP

en: Security Check
fr_FR: Vérification de sécurité

en: Security Keys Need Rotation
fr_FR: Les clés de sécurité nécessitent une rotation

en: Security Keys and Salts
fr_FR: Clés et salts de sécurité

en: Security Status
fr_FR: Statut de sécurité

en: Security Threats
fr_FR: Menaces de sécurité

en: Security Threats Log
fr_FR: Journal des menaces de sécurité

en: Security score: %d out of 100
fr_FR: Score de sécurité : %d sur 100

en: See real attacks blocked on your site, including brute force attempts, injections, and bot scans.
fr_FR: Consultez les attaques réelles bloquées sur votre site, incluant les tentatives de force brute, les injections et les scans de bots.

en: Seeking file to offset %1$s failed
fr_FR: Échec de la recherche du fichier à l'offset %1$s

en: Select Background Image
fr_FR: Sélectionner l'image de fond

en: Select Image
fr_FR: Sélectionner une image

en: Select Logo Image
fr_FR: Sélectionner l'image du logo

en: Select Preset
fr_FR: Sélectionner un préréglage

en: Select User Roles
fr_FR: Sélectionner les rôles d'utilisateurs

en: Select a preset security settings we've tested on most websites.
fr_FR: Sélectionnez une configuration de sécurité prédéfinie que nous avons testée sur la plupart des sites.

en: Select all
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select how long the login link remains valid.
fr_FR: Sélectionnez la durée de validité du lien de connexion.

en: Select how long the temporary login will be available after the first user access.
fr_FR: Sélectionnez la durée pendant laquelle la connexion temporaire sera disponible après le premier accès de l'utilisateur.

en: Select the file extensions you want to hide on old paths.
fr_FR: Sélectionnez les extensions de fichiers que vous souhaitez masquer sur les anciens chemins.

en: Select the files you want to hide on old paths.
fr_FR: Sélectionnez les fichiers que vous souhaitez masquer sur les anciens chemins.

en: Selected
fr_FR: Sélectionné

en: Selected Countries
fr_FR: Pays sélectionnés

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send magic login link
fr_FR: Envoyer le lien de connexion magique

en: Send magic login url to %1$s
fr_FR: Envoyer l'URL de connexion magique à %1$s

en: Senegal
fr_FR: Sénégal

en: Serbia
fr_FR: Serbie

en: Serbian
fr_FR: Serbe

en: Server Type
fr_FR: Type de serveur

en: Server-level blocks (Nginx/htaccess) may not reach WordPress, so they cannot be logged here.
fr_FR: Les blocages au niveau serveur (Nginx/htaccess) peuvent ne pas atteindre WordPress et ne peuvent donc pas être enregistrés ici.

en: Set <code>allow_url_include = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. There is no legitimate use case for this directive on production sites.
fr_FR: Définissez <code>allow_url_include = off</code> dans php.ini, ou contactez votre hébergeur pour le désactiver.

en: Set <code>expose_php = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it.
fr_FR: Définissez <code>expose_php = off</code> dans php.ini, ou contactez votre hébergeur pour le désactiver.

en: Set <code>register_globals = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it immediately. Consider switching hosts if they enable this by default.
fr_FR: Définissez <code>register_globals = off</code> dans php.ini, ou contactez votre hébergeur pour le désactiver immédiatement.

en: Set <code>safe_mode = off</code> in php.ini, or contact your hosting provider to disable it. If your host requires safe_mode, consider migrating to a modern hosting environment.
fr_FR: Définissez <code>safe_mode = off</code> dans php.ini, ou contactez votre hébergeur pour le désactiver.

en: Set Custom Cache Directory
fr_FR: Définir un répertoire de cache personnalisé

en: Set SCRIPT_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>
fr_FR: Définissez SCRIPT_DEBUG sur false dans wp-config.php : <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>

en: Set WP_DEBUG to false in wp-config.php: <code>define('WP_DEBUG', false);</code>
fr_FR: Définissez WP_DEBUG sur false dans wp-config.php : <code>define('WP_DEBUG', false);</code>

en: Set a custom login URL from %1$s%2$s > Change Paths > Custom login URL%3$s and switch on %4$s%5$s > Brute Force Protection%6$s
fr_FR: Définissez une URL de connexion personnalisée dans %1$s%2$s > Modifier les chemins > URL de connexion personnalisée%3$s et activez %4$s%5$s > Protection Brute Force%6$s

en: Set a strong database password — at least 12 characters with a mix of uppercase, lowercase, numbers, and special characters. Update the password in wp-config.php: <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>
fr_FR: Définissez un mot de passe de base de données fort — au moins 12 caractères. Mettez à jour le mot de passe dans wp-config.php : <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>

en: Set the current user role.
fr_FR: Définir le rôle d'utilisateur actuel.

en: Set the website you want this user to be created for.
fr_FR: Définissez le site web pour lequel vous souhaitez créer cet utilisateur.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings > Permalinks
fr_FR: Réglages > Permaliens

en: Short name detected: %1$s. You need to use unique paths with more than 4 chars to avoid WordPress errors.
fr_FR: Nom court détecté : %1$s. Vous devez utiliser des chemins uniques de plus de 4 caractères pour éviter les erreurs WordPress.

en: Show /%1$s instead of /%2$s
fr_FR: Afficher /%1$s au lieu de /%2$s

en: Show Advanced Options
fr_FR: Afficher les options avancées

en: Show alert message for a specific user when there were fail attempts on his account.
fr_FR: Afficher un message d'alerte pour un utilisateur spécifique lorsqu'il y a eu des tentatives échouées sur son compte.

en: Show blank screen when Inspect Element is active on browser.
fr_FR: Afficher un écran vide lorsqu'Inspecter l'élément est actif dans le navigateur.

en: Show completed tasks
fr_FR: Afficher les tâches accomplies

en: Show default WordPress paths and allow hidden paths
fr_FR: Afficher les chemins WordPress par défaut et autoriser les chemins masqués

en: Show default WordPress paths and disable all hiding
fr_FR: Afficher les chemins WordPress par défaut et désactiver tout masquage

en: Show ignored tasks
fr_FR: Afficher les tâches ignorées

en: Showing %1$s of %2$s events from <strong>%3$s</strong>
fr_FR: Affichage de %1$s sur %2$s événements depuis <strong>%3$s</strong>

en: Showing %1$s of %2$s threats from <strong>%3$s</strong>
fr_FR: Affichage de %1$s sur %2$s menaces depuis <strong>%3$s</strong>

en: Showing last %1$s of %2$s events
fr_FR: Affichage des %1$s derniers événements sur %2$s

en: Showing last %1$s of %2$s threats
fr_FR: Affichage des %1$s dernières menaces sur %2$s

en: Sign Up Form Protection
fr_FR: Protection du formulaire d'inscription

en: Similar attacks
fr_FR: Attaques similaires

en: Simplified Chinese
fr_FR: Chinois simplifié

en: Simulate CMS
fr_FR: Simuler un CMS

en: Simulate popular content management systems like Drupal or Joomla.
fr_FR: Simuler des systèmes de gestion de contenu populaires comme Drupal ou Joomla.

en: Singapore
fr_FR: Singapour

en: Site Key
fr_FR: Clé du site

en: Site keys for %1$s Google reCaptcha %2$s.
fr_FR: Clés du site pour %1$s Google reCaptcha %2$s.

en: Site keys for %1$sGoogle reCaptcha%2$s.
fr_FR: Clés du site pour %1$sGoogle reCaptcha%2$s.

en: Sitemap Security
fr_FR: Sécurité du plan du site

en: Six Months
fr_FR: Six mois

en: Skip for now
fr_FR: Passer pour le moment

en: Slovak
fr_FR: Slovaque

en: Slovakia
fr_FR: Slovaquie

en: Slovene
fr_FR: Slovène

en: Slovenia
fr_FR: Slovénie

en: Solomon Islands
fr_FR: Îles Salomon

en: Somalia
fr_FR: Somalie

en: Some authenticator apps permit you to manually input the text version.
fr_FR: Certaines applications d'authentification permettent de saisir manuellement la version texte.

en: Some plugins may remove custom rewrite rules from the .htaccess file, especially if it's writable, which can affect the functionality of custom paths.
fr_FR: Certaines extensions peuvent supprimer les règles de réécriture personnalisées du fichier .htaccess, surtout s'il est inscriptible, ce qui peut affecter la fonctionnalité des chemins personnalisés.

en: Some themes don't work with custom Admin and Ajax paths. In case of ajax errors, switch back to wp-admin and admin-ajax.php.
fr_FR: Certains thèmes ne fonctionnent pas avec des chemins Admin et Ajax personnalisés. En cas d'erreurs ajax, revenez à wp-admin et admin-ajax.php.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
fr_FR: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à accéder à cette page.

en: South Africa
fr_FR: Afrique du Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr_FR: Géorgie du Sud et îles Sandwich du Sud

en: South Korea
fr_FR: Corée du Sud

en: Spain
fr_FR: Espagne

en: Spammers can easily signup
fr_FR: Les spammeurs peuvent s'inscrire facilement

en: Spanish
fr_FR: Espagnol

en: Specify the email address to receive the authentication code during the login process for 2FA.
fr_FR: Spécifiez l'adresse e-mail pour recevoir le code d'authentification lors du processus de connexion 2FA.

en: Start Scan
fr_FR: Démarrer le scan

en: Start monitoring suspicious requests and attack patterns
fr_FR: Commencer à surveiller les requêtes suspectes et les modèles d'attaque

en: Status
fr_FR: Statut

en: Stop repeated login attempts and block bots trying to guess usernames and passwords.
fr_FR: Arrêtez les tentatives de connexion répétées et bloquez les bots qui tentent de deviner les identifiants et mots de passe.

en: Submit
fr_FR: Soumettre

en: Success
fr_FR: Succès

en: Sudan
fr_FR: Soudan

en: Svalbard and Jan Mayen
fr_FR: Svalbard et Jan Mayen

en: Sweden
fr_FR: Suède

en: Swedish
fr_FR: Suédois

en: Switch between Google reCaptcha Classic and Google reCaptcha Enterprise based on your Google Console setup.
fr_FR: Basculer entre Google reCaptcha Classic et Google reCaptcha Enterprise selon votre configuration Google Console.

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s
fr_FR: Activez %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files depuis %2$sHide WordPress Common Paths%3$s

en: Switch on %1$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files from %2$sHide WordPress Common Paths%3$s and select also install.php & upgrade.php
fr_FR: Activez %1$s > Modifier les chemins > Masquer les fichiers communs WordPress dans %2$sMasquer les chemins communs WordPress%3$s et sélectionnez aussi install.php et upgrade.php

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide Author ID URL%3$s
fr_FR: Activez %1$s%2$s > Modifier les chemins > Masquer l'URL d'ID d'auteur%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide RSD Endpoint%3$s
fr_FR: Activez %1$s%2$s > Modifier les chemins > Masquer l'endpoint RSD%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide User Enumeration%3$s
fr_FR: Activez %1$s%2$s > Modifier les chemins > Masquer l'énumération des utilisateurs%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Change Paths > Hide WordPress Common Files%3$s
fr_FR: Activez %1$s%2$s > Modifier les chemins > Masquer les fichiers communs WordPress%3$s

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > %3$s%4$s
fr_FR: Activez %1$s%2$s > Ajustements > %3$s%4$s

en: Switch on %1$s%2$s > Tweaks > Hide WLW Manifest scripts%3$s
fr_FR: Activez %1$s%2$s > Ajustements > Masquer les scripts WLW Manifest%3$s

en: Switch on the 7G or 8G Firewall from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
fr_FR: Activez le Pare-feu 7G ou 8G dans %1$s%2$s > Pare-feu & En-têtes%3$s

en: Switch on the Automated IP Blocking option from %1$s%2$s > Firewall & Headers%3$s
fr_FR: Activez l'option Blocage automatique d'IP dans %1$s%2$s > Pare-feu & En-têtes%3$s

en: Switzerland
fr_FR: Suisse

en: Syrian Arab Republic
fr_FR: République arabe syrienne

en: Tagline
fr_FR: Slogan

en: Taiwan
fr_FR: Taïwan

en: Tajikistan
fr_FR: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic of
fr_FR: Tanzanie, République-Unie de

en: Temporarily block for 1 day
fr_FR: Bloquer temporairement pendant 1 jour

en: Temporarily block for 1 hour
fr_FR: Bloquer temporairement pendant 1 heure

en: Temporarily block for 1 month
fr_FR: Bloquer temporairement pendant 1 mois

en: Temporarily block for 1 week
fr_FR: Bloquer temporairement pendant 1 semaine

en: Temporary Login
fr_FR: Connexion temporaire

en: Temporary Login Settings
fr_FR: Paramètres de connexion temporaire

en: Temporary Logins
fr_FR: Connexions temporaires

en: Test your website headers with
fr_FR: Testez les en-têtes de votre site avec

en: Text & URL Mapping
fr_FR: Mappage texte et URL

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text Mapping
fr_FR: Mappage de texte

en: Text Mapping in CSS and JS files including cached files
fr_FR: Mappage texte dans les fichiers CSS et JS y compris les fichiers en cache

en: Text Mapping only Classes, IDs, JS variables
fr_FR: Mappage texte uniquement classes, ID, variables JS

en: Text displayed on the magic login button and form.
fr_FR: Texte affiché sur le bouton et le formulaire de connexion magique.

en: Thai
fr_FR: Thaï

en: Thailand
fr_FR: Thaïlande

en: The 7G/8G Firewall is not currently active. Without these rulesets, malicious requests — including SQL injection attempts, script injections, and exploit probes — are not filtered at the server level before they reach your site.
fr_FR: Le Pare-feu 7G/8G n'est pas actuellement actif. Les requêtes malveillantes ne sont pas filtrées au niveau serveur avant d'atteindre votre site.

en: The AI crawler list is automatically updated with each plugin release as new bots appear.
fr_FR: La liste des robots d'exploration IA est automatiquement mise à jour à chaque version de l'extension au fur et à mesure que de nouveaux bots apparaissent.

en: The Country database has not been downloaded, preventing the User Events Log and Security Threats Log features from working properly.
fr_FR: La base de données des pays n'a pas été téléchargée, ce qui empêche les fonctionnalités User Events Log et Security Threats Log de fonctionner correctement.

en: The Ghost Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
fr_FR: Le Ghost Mode ajoutera les règles de réécriture dans le fichier de configuration pour masquer les anciens chemins aux pirates.

en: The Lite Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
fr_FR: Le Lite Mode ajoutera les règles de réécriture dans le fichier de configuration pour masquer les anciens chemins aux hackers.

en: The REST API is used by many plugins and themes to interact with WordPress. Disabling it for non-logged-in users may break page builders, forms, e-commerce integrations, and other features that rely on it for frontend requests.
fr_FR: La REST API est utilisée par de nombreuses extensions et thèmes pour interagir avec WordPress. La désactiver pour les utilisateurs non connectés peut casser les constructeurs de pages, formulaires et intégrations e-commerce.

en: The Really Simple Discovery (RSD) endpoint link is visible in your page header. Unless you use pingbacks or external blog clients that rely on RSD, this link serves no purpose and acts as a WordPress fingerprint that confirms your CMS to scanners.
fr_FR: Le lien de l'endpoint RSD est visible dans l'en-tête de votre page. À moins que vous n'utilisiez des pingbacks ou des clients de blog externes dépendant de RSD, ce lien ne sert à rien.

en: The Safe URL will deactivate all the custom paths. Use it only if you can't login.
fr_FR: L'URL sécurisée désactivera tous les chemins personnalisés. Utilisez-la uniquement si vous ne pouvez pas vous connecter.

en: The Windows Live Writer manifest link is present in your page header. This is a WordPress-specific fingerprint that confirms your CMS to automated scanners. Since Windows Live Writer is discontinued, there is no reason to keep this enabled.
fr_FR: Le lien manifeste Windows Live Writer est présent dans l'en-tête de votre page. Il s'agit d'une empreinte spécifique à WordPress pour les scanners automatisés.

en: The WordPress Media Library is not available on this page.
fr_FR: La Médiathèque WordPress n'est pas disponible sur cette page.

en: The allow_url_include PHP directive is enabled. This allows PHP to include remote files via URLs in include/require statements, exposing your site to Remote File Inclusion (RFI) attacks where attackers can execute arbitrary code on your server.
fr_FR: La directive PHP allow_url_include est activée. Cela expose votre site aux attaques d'Inclusion de Fichier Distant (RFI).

en: The built-in plugin and theme file editor is active. If an attacker gains admin access, they can use this editor to inject malicious PHP code directly into your site files — instantly compromising the entire installation without needing FTP or server access.
fr_FR: L'éditeur de fichiers d'extensions et de thèmes intégré est actif. Si un attaquant obtient l'accès admin, il peut injecter du code PHP malveillant directement dans vos fichiers.

en: The constant ADMIN_COOKIE_PATH is defined in wp-config.php by another plugin. You can't change %s unless you remove the line define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.
fr_FR: La constante ADMIN_COOKIE_PATH est définie dans wp-config.php par une autre extension. Vous ne pouvez pas modifier %s sans supprimer la ligne define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.

en: The default wp-login.php path is still accessible. Even with a custom login URL configured, bots can still find and attack the original login page. Blocking access to the default path forces all login traffic through your custom URL, where Brute Force Protection can be applied.
fr_FR: Le chemin par défaut wp-login.php est toujours accessible. Bloquez l'accès pour forcer tout le trafic de connexion via votre URL personnalisée.

en: The display_errors PHP directive is enabled. PHP errors displayed on the frontend can reveal file paths, function names, and database details — all of which help attackers map your site. Errors should be logged server-side, never shown to visitors.
fr_FR: La directive PHP display_errors est activée. Les erreurs PHP affichées en front-end peuvent révéler des chemins de fichiers, noms de fonctions et détails de base de données.

en: The email address to which the authentication code will be sent is
fr_FR: L'adresse e-mail à laquelle le code d'authentification sera envoyé est

en: The hack was prevented by the firewall
fr_FR: L'attaque a été prévenue par le pare-feu

en: The list of plugins and themes was updated with success!
fr_FR: La liste des extensions et thèmes a été mise à jour avec succès !

en: The original WordPress paths are still accessible even though custom paths are set. Bots can still reach plugins and themes at their default locations, bypassing the path changes. <br /><br />Hiding old paths ensures that only the custom paths work, fully removing the original entry points.
fr_FR: Les chemins WordPress d'origine restent accessibles même si des chemins personnalisés sont définis. Masquer les anciens chemins garantit que seuls les chemins personnalisés fonctionnent.

en: The readme.html file is publicly accessible and reveals your WordPress version number. Attackers use this to identify sites running versions with known vulnerabilities.
fr_FR: Le fichier readme.html est accessible publiquement et révèle le numéro de version de WordPress.

en: The register_globals PHP directive is enabled. This is a critical security risk — it allows external input to overwrite internal PHP variables, enabling attackers to manipulate your application logic. This directive has been removed in modern PHP versions due to its severity.
fr_FR: La directive PHP register_globals est activée. Il s'agit d'un risque de sécurité critique — elle permet aux données externes de remplacer les variables PHP internes.

en: The requested URL %1$s was not found on this server.
fr_FR: L'URL demandée %1$s n'a pas été trouvée sur ce serveur.

en: The response parameter is invalid or malformed.
fr_FR: Le paramètre de réponse est invalide ou malformé.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
fr_FR: Le paramètre secret est invalide ou malformé.

en: The secret parameter is missing.
fr_FR: Le paramètre secret est manquant.

en: The server was unable to send the email.
fr_FR: Le serveur n'a pas pu envoyer l'e-mail.

en: The wp-admin/install.php and wp-admin/upgrade.php files are publicly accessible. These files have been associated with security vulnerabilities in the past and should not be reachable on a live site.
fr_FR: Les fichiers wp-admin/install.php et wp-admin/upgrade.php sont accessibles publiquement.

en: Themes Path
fr_FR: Chemin des thèmes

en: Themes Security
fr_FR: Sécurité thèmes

en: Themes are up to date
fr_FR: Tous les thèmes sont à jour

en: Then
fr_FR: Alors

en: There has been a critical error on your website.
fr_FR: Une erreur critique s'est produite sur votre site.

en: There has been a critical error on your website. Please check your site admin email inbox for instructions.
fr_FR: Une erreur critique s'est produite sur votre site. Vérifiez la boîte de réception de l'administrateur pour les instructions.

en: There is a configuration error in the plugin. Please Save the settings again and follow the instruction.
fr_FR: Il y a une erreur de configuration dans l'extension. Veuillez enregistrer à nouveau les paramètres et suivre les instructions.

en: There is a newer version of WordPress available ({version}).
fr_FR: Une version plus récente de WordPress est disponible ({version}).

en: This IP was blocked for security reasons
fr_FR: Cette IP a été bloquée pour des raisons de sécurité

en: This amazing feature isn't included in the basic plugin. Want to unlock it? Simply install or activate the Advanced Pack and enjoy the new security features.
fr_FR: Cette fonctionnalité incroyable n'est pas incluse dans l'extension de base. Vous souhaitez la débloquer ? Installez ou activez simplement le Pack avancé et profitez des nouvelles fonctionnalités de sécurité.

en: This may not work with all new mobile devices.
fr_FR: Cela peut ne pas fonctionner avec tous les nouveaux appareils mobiles.

en: This option is often already enabled by your hosting provider. Activating it twice in the config file may cause errors. First check if the %1$sUploads Directory%2$s is publicly visible before enabling this.
fr_FR: Cette option est souvent déjà activée par votre hébergeur. L'activer deux fois dans le fichier de configuration peut provoquer des erreurs. First check if the %1$sUploads Directory%2$s is publicly visible before enabling this.

en: This option will add rewrite rules to the .htaccess file in the WordPress rewrite rules area between the comments # BEGIN WordPress and # END WordPress.
fr_FR: Cette option ajoutera des règles de réécriture au fichier .htaccess dans la zone des règles WordPress entre les commentaires # BEGIN WordPress et # END WordPress.

en: This request was blocked for security reasons
fr_FR: Cette requête a été bloquée pour des raisons de sécurité

en: This user is a temporary user.
fr_FR: Cet utilisateur est un utilisateur temporaire.

en: This will prevent from showing the old paths when an image or font is called through ajax.
fr_FR: Cela empêchera d'afficher les anciens chemins lorsqu'une image ou une police est appelée via ajax.

en: Threat Details
fr_FR: Détails de la menace

en: Threat Type
fr_FR: Type de menace

en: Threat detected
fr_FR: Menace détectée

en: Threat map is loading
fr_FR: Chargement de la carte des menaces

en: Threat type and reason (SQLi, XSS, probing, traversal, and more).
fr_FR: Type de menace et raison (SQLi, XSS, sondage, traversal et plus).

en: Threats
fr_FR: Menaces

en: Threats Passed
fr_FR: Menaces passées

en: Threats Passed (7d)
fr_FR: Menaces passées (7j)

en: Threats Prevented
fr_FR: Menaces prévenues

en: Threats Prevented (7d)
fr_FR: Menaces prévenues (7j)

en: Three Days
fr_FR: Trois jours

en: Three Hours
fr_FR: Trois heures

en: To customize the REST API path, ou need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
fr_FR: Pour personnaliser le chemin REST API, vous devez définir la structure des permaliens en URL conviviale (sans index.php).

en: To hide the Avada library, please add the Avada FUSION_LIBRARY_URL in wp-config.php file after $table_prefix line: %1$s
fr_FR: Pour masquer la bibliothèque Avada, ajoutez le FUSION_LIBRARY_URL d'Avada dans le fichier wp-config.php après la ligne $table_prefix : %1$s

en: To improve your website's security, consider removing authors and styles that point to WordPress in your sitemap XML.
fr_FR: Pour améliorer la sécurité de votre site, envisagez de supprimer les auteurs et styles qui pointent vers WordPress dans votre sitemap XML.

en: To whitelist your website IP address, add: %s
fr_FR: Pour ajouter l'IP de votre site à la liste blanche, ajoutez : %s

en: Top Threat Countries (7d)
fr_FR: Principaux pays de menaces (7j)

en: Track and log events that happen on your WordPress site.
fr_FR: Suivre et enregistrer les événements qui se produisent sur votre site WordPress.

en: Track key admin actions and sign-in events on your WordPress site.
fr_FR: Suivre les actions admin importantes et les événements de connexion sur votre site WordPress.

en: Track key users actions and sign-in events on your site
fr_FR: Suivre les actions clés des utilisateurs et les événements de connexion sur votre site

en: Traditional Chinese
fr_FR: Chinois traditionnel

en: Translate button text using WPML or Polylang String Translation.
fr_FR: Traduire le texte du bouton en utilisant WPML ou Polylang String Translation.

en: Translate notification messages using WPML or Polylang String Translation.
fr_FR: Traduire les messages de notification avec WPML ou Polylang String Translation.

en: Trinidad and Tobago
fr_FR: Trinité-et-Tobago

en: Troubleshooting
fr_FR: Dépannage

en: Trust this browser
fr_FR: Faire confiance à ce navigateur

en: Trusted by 100,000+ websites
fr_FR: Adopté par plus de 100 000 sites web

en: Tunisia
fr_FR: Tunisie

en: Turkey
fr_FR: Turquie

en: Turkish
fr_FR: Turc

en: Turkmenistan
fr_FR: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr_FR: Îles Turques-et-Caïques

en: Tweaks
fr_FR: Ajustements

en: Two-Factor Method
fr_FR: Méthode d'authentification à deux facteurs

en: Two-factor Authentication
fr_FR: Authentification à deux facteurs

en: Two-factor Authentication Settings
fr_FR: Paramètres d'authentification à deux facteurs

en: Two-factor authentication
fr_FR: Authentification à deux facteurs

en: Type in the one-time code from your chosen authentication app to finalize the setup.
fr_FR: Saisissez le code unique de votre application d'authentification choisie pour finaliser la configuration.

en: URL Mapping
fr_FR: Mappage d'URL

en: URL of the background image shown on the login page.
fr_FR: URL de l'image de fond affichée sur la page de connexion.

en: URL of the logo image shown on the login page. Leave empty to use the WordPress default.
fr_FR: URL de l'image du logo affichée sur la page de connexion. Laissez vide pour utiliser le logo WordPress par défaut.

en: URL the logo links to. Leave empty to use the site URL.
fr_FR: URL vers laquelle le logo pointe. Laissez vide pour utiliser l'URL du site.

en: Uganda
fr_FR: Ouganda

en: Ukrainian
fr_FR: Ukrainien

en: Ultimate Affiliate Pro detected. The plugin doesn't support custom %1$s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
fr_FR: Ultimate Affiliate Pro détecté. L'extension ne supporte pas les chemins personnalisés %1$s car elle n'utilise pas les fonctions WordPress pour appeler l'URL Ajax

en: Unable to open MMDB file at %1$s
fr_FR: Impossible d'ouvrir le fichier MMDB à %1$s

en: Unable to save 2FA Authentication code. Please re-scan the QR code and enter the code provided by your application.
fr_FR: Impossible d'enregistrer le code d'authentification 2FA. Veuillez re-scanner le code QR et saisir le code fourni par votre application.

en: Unable to update the <code>wp-config.php</code> file in order to update the Database Prefix.
fr_FR: Impossible de mettre à jour le fichier <code>wp-config.php</code> pour mettre à jour le préfixe de la base de données.

en: United Arab Emirates
fr_FR: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr_FR: Royaume-Uni

en: United States
fr_FR: États-Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr_FR: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unlock
fr_FR: Déverrouiller

en: Unlock all
fr_FR: Tout déverrouiller

en: Unlock full log with filters, search, and export
fr_FR: Débloquez le journal complet avec filtres, recherche et export

en: Unnamed device
fr_FR: Appareil sans nom

en: Update Database
fr_FR: Mettre à jour la base de données

en: Update Now
fr_FR: Mettre à jour maintenant

en: Update the settings on %s to refresh the paths after changing the REST API path.
fr_FR: Mettez à jour les paramètres sur %s pour actualiser les chemins après avoir modifié le chemin REST API.

en: Update your tagline in %1$s > %2$s > %3$s
fr_FR: Mettez à jour votre slogan dans %1$s > %2$s > %3$s

en: Updated
fr_FR: Mis à jour

en: Upload the file with the saved plugin settings
fr_FR: Téléversez le fichier avec les paramètres enregistrés de l'extension

en: Uploaded Media
fr_FR: Média uploadé

en: Uploads Path
fr_FR: Chemin uploads

en: Urgent Security Actions Required
fr_FR: Actions de sécurité urgentes requises

en: Usage of the title attribute on the login logo is not recommended for accessibility reasons. Use the link text instead.
fr_FR: L'utilisation de l'attribut title sur le logo de connexion n'est pas recommandée pour des raisons d'accessibilité. Utilisez le texte du lien à la place.

en: Use 2FA Authentication
fr_FR: Utiliser l'authentification 2FA

en: Use Brute Force Protection
fr_FR: Utiliser la protection Brute Force

en: Use Checkbox Challenge
fr_FR: Utiliser le défi de case à cocher

en: Use Login Page Design
fr_FR: Utiliser le design de la page de connexion

en: Use Temporary Logins
fr_FR: Utiliser les connexions temporaires

en: Use This Background
fr_FR: Utiliser ce fond

en: Use This Logo
fr_FR: Utiliser ce logo

en: Use a passkey (Touch ID / Face ID / Windows Hello).
fr_FR: Utiliser un passkey (Touch ID / Face ID / Windows Hello).

en: Use the %s shortcode to integrate it with other login forms.
fr_FR: Utilisez le shortcode %s pour l'intégrer avec d'autres formulaires de connexion.

en: Useful context: referrer and user-agent when available.
fr_FR: Contexte utile : référent et user-agent lorsque disponibles.

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User 'admin' or 'administrator' as Administrator
fr_FR: Utilisateur 'admin' ou 'administrator' comme Administrateur

en: User Action
fr_FR: Action utilisateur

en: User Choice for 2FA
fr_FR: Choix de l'utilisateur pour 2FA

en: User Enumeration via REST API
fr_FR: Énumération d'utilisateurs via REST API

en: User Events
fr_FR: Événements utilisateurs

en: User Events Log
fr_FR: Journal des événements utilisateurs

en: User Role
fr_FR: Rôle d'utilisateur

en: User Security
fr_FR: Sécurité auteur

en: User actions in the dashboard (updates, changes, key settings actions).
fr_FR: Actions de l'utilisateur dans le tableau de bord (mises à jour, modifications, actions de paramètres importants).

en: User could not be activated.
fr_FR: Impossible d'activer l'utilisateur.

en: User could not be added
fr_FR: Impossible d'ajouter l'utilisateur

en: User could not be deleted.
fr_FR: Impossible de supprimer l'utilisateur.

en: User could not be disabled.
fr_FR: Impossible de désactiver l'utilisateur.

en: User does not exist.
fr_FR: L'utilisateur n'existe pas.

en: User does not exists.
fr_FR: L'utilisateur n'existe pas.

en: User roles for who to disable the Right-Click.
fr_FR: Rôles d'utilisateurs pour lesquels désactiver le clic droit.

en: User roles for who to disable the copy/paste.
fr_FR: Rôles d'utilisateurs pour lesquels désactiver copier/coller.

en: User roles for who to disable the drag/drop.
fr_FR: Rôles d'utilisateurs pour lesquels désactiver le glisser/déposer.

en: User roles for who to disable the inspect element.
fr_FR: Rôles d'utilisateurs pour lesquels désactiver l'inspection de l'élément.

en: User roles for who to disable the view source.
fr_FR: Rôles d'utilisateurs pour lesquels désactiver afficher la source.

en: User roles for who to hide the admin toolbar.
fr_FR: Rôles d'utilisateurs pour lesquels masquer la barre d'outils admin.

en: User successfully activated.
fr_FR: Utilisateur activé avec succès.

en: User successfully created.
fr_FR: Utilisateur créé avec succès.

en: User successfully deleted.
fr_FR: Utilisateur supprimé avec succès.

en: User successfully disabled.
fr_FR: Utilisateur désactivé avec succès.

en: User successfully updated.
fr_FR: Utilisateur mis à jour avec succès.

en: Usernames are discoverable through the WordPress REST API (e.g., /wp-json/wp/v2/users). This endpoint can expose author IDs, display names, and author slugs — which often match or closely resemble the actual login username. <br /><br />Attackers use this information for targeted brute force attacks and phishing campaigns.
fr_FR: Les noms d'utilisateur sont détectables via la REST API WordPress (ex. : /wp-json/wp/v2/users). Les attaquants utilisent ces informations pour des attaques ciblées.

en: Usernames can be discovered by iterating through author IDs (e.g., /?author=1, /?author=2). WordPress redirects valid IDs to the author archive URL, revealing the username. <br /><br />While usernames alone don't grant access, they provide attackers with half the credentials needed and enable targeted brute force or phishing attacks.
fr_FR: Les noms d'utilisateur peuvent être découverts en itérant les ID d'auteurs (ex. : /?author=1, /?author=2). WordPress redirige les ID valides vers l'URL d'archive de l'auteur, révélant le nom d'utilisateur.

en: Utilize this %s code for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once. | Utilize one of these unique %s codes for login in case you lose access to your website dashboard. Each code can be employed only once.
fr_FR[0]: Utilisez ce code %s pour vous connecter si vous perdez l'accès à votre tableau de bord. Chaque code ne peut être utilisé qu'une seule fois.
fr_FR[1]: Utilisez l'un de ces %s codes uniques pour vous connecter si vous perdez l'accès à votre tableau de bord. Chaque code ne peut être utilisé qu'une seule fois.

en: Uzbekistan
fr_FR: Ouzbékistan

en: Valid
fr_FR: Valide

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Variables: {count} - no. of tries, {time} - time since last fail.
fr_FR: Variables : {count} - nombre de tentatives, {time} - temps depuis le dernier échec.

en: Variables: {time} - time since available again.
fr_FR: Variables : {time} - temps avant la prochaine disponibilité.

en: Verification Code:
fr_FR: Code de vérification :

en: Verifies users by requiring them to check %1$s I'm not a robot %2$s checkbox.
fr_FR: Vérifie les utilisateurs en leur demandant de cocher la case %1$s Je ne suis pas un robot %2$s.

en: Version Numbers Exposed
fr_FR: Numéros de version exposés

en: Vietnam
fr_FR: Viêt Nam

en: Vietnamese
fr_FR: Vietnamien

en: View Source is disabled!
fr_FR: Afficher le code source est désactivé !

en: Virgin Islands, British
fr_FR: Îles Vierges britanniques

en: Virgin Islands, U.S.
fr_FR: Îles Vierges américaines

en: WARNING: Your account has attempted to login {count} times without providing a valid code. The last failed login occurred {time} ago. If this wasn't you, please reset your password.
fr_FR: AVERTISSEMENT : Votre compte a tenté de se connecter {count} fois sans fournir de code valide. La dernière tentative échouée date de {time}. Si ce n'était pas vous, réinitialisez votre mot de passe.

en: WP Core Security
fr_FR: Sécurité WP Core

en: WP Debug Mode
fr_FR: Mode débogage WP

en: WP Super Cache CDN detected. Please include %1$s and %2$s paths in WP Super Cache > CDN > Include directories
fr_FR: CDN WP Super Cache détecté. Veuillez inclure les chemins %1$s et %2$s dans WP Super Cache > CDN > Include directories

en: WPEngine detected. Add the redirects in the Web Rules Engine %1$s
fr_FR: WPEngine détecté. Ajoutez les redirections dans le Web Rules Engine %1$s

en: WP_DEBUG is currently enabled. While useful during development, leaving debug mode active on a live site exposes error messages, file paths, and internal details to visitors — information that attackers can use to identify vulnerabilities.
fr_FR: WP_DEBUG est actuellement activé. Laisser le mode débogage actif sur un site en production expose des messages d'erreur, des chemins de fichiers et des détails internes aux visiteurs.

en: Wallis and Futuna
fr_FR: Wallis-et-Futuna

en: Weak Database Password
fr_FR: Mot de passe de base de données faible

en: Weak name detected: %1$s. You need to use another name to increase your website security.
fr_FR: Nom faible détecté : %1$s. Vous devez utiliser un autre nom pour augmenter la sécurité de votre site.

en: Website
fr_FR: Site web

en: Western Sahara
fr_FR: Sahara occidental

en: What you see
fr_FR: Ce que vous verrez

en: When
fr_FR: Quand

en: Where to add the firewall rules.
fr_FR: Où ajouter les règles du pare-feu.

en: Whether the request was blocked by the firewall.
fr_FR: Si la requête a été bloquée par le pare-feu.

en: Whitelist
fr_FR: Liste blanche

en: Whitelist IP addresses are never blocked.
fr_FR: Les adresses IP en liste blanche ne sont jamais bloquées.

en: Whitelist IPs
fr_FR: IP en liste blanche

en: Whitelist Options
fr_FR: Options de liste blanche

en: Whitelist Path
fr_FR: Chemin en liste blanche

en: Whitelist Paths
fr_FR: Chemins en liste blanche

en: Whitelist Rule
fr_FR: Règle en liste blanche

en: Whitelist Rules
fr_FR: Règles de liste blanche

en: Whitelist trusted IP addresses that should bypass firewall and security checks.
fr_FR: Ajoutez les adresses IP de confiance qui doivent contourner le pare-feu et les vérifications de sécurité.

en: Windows Live Writer Link Exposed
fr_FR: Lien Windows Live Writer exposé

en: WooCommerce Support
fr_FR: Support WooCommerce

en: WordPress Default Permissions
fr_FR: Permissions par défaut WordPress

en: WordPress Security Check
fr_FR: Vérification de sécurité WordPress

en: WordPress Version
fr_FR: Version WordPress

en: WordPress security keys and salts strengthen the encryption of data stored in user cookies and hashed passwords. Without properly configured keys, session tokens and passwords are easier to crack. <br /><br />Each key should be unique, random, and at least 64 characters long.
fr_FR: Les clés et salts de sécurité WordPress renforcent le chiffrement des données stockées dans les cookies utilisateurs et les mots de passe hachés.

en: WordPress, plugin, and theme version numbers are visible in your source code. Attackers use version information to identify sites running software with known vulnerabilities and target them with automated exploits.
fr_FR: Les numéros de version de WordPress, des extensions et des thèmes sont visibles dans votre code source. Les attaquants utilisent ces informations pour identifier les sites vulnérables.

en: Works alongside your theme and plugins without requiring special configuration.
fr_FR: Fonctionne avec votre thème et vos extensions sans nécessiter de configuration spéciale.

en: Wrong Username Protection
fr_FR: Protection nom d'utilisateur incorrect

en: XML-RPC Access Enabled
fr_FR: Accès XML-RPC activé

en: XML-RPC is currently accessible. This protocol sends credentials in plain text with every request and supports system.multicall, which allows attackers to test thousands of passwords in a single HTTP request. Unless you specifically need XML-RPC for remote publishing or the Jetpack plugin, it should be disabled.
fr_FR: XML-RPC est accessible. Ce protocole envoie les identifiants en clair et supporte system.multicall, permettant de tester des milliers de mots de passe en une seule requête HTTP.

en: Yemen
fr_FR: Yémen

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes, it's working
fr_FR: Oui, ça fonctionne

en: You already defined a different wp-content/uploads directory in wp-config.php %s
fr_FR: Vous avez déjà défini un répertoire wp-content/uploads différent dans wp-config.php %s

en: You can ban a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. These IPs will not be able to access the login page.
fr_FR: Vous pouvez bannir une seule IP comme 192.168.0.1 ou une plage de 245 IP comme 192.168.0.*. Ces IP ne pourront pas accéder à la page de connexion.

en: You can create a new page and come back to choose to redirect to that page.
fr_FR: Vous pouvez créer une nouvelle page et revenir choisir de rediriger vers cette page.

en: You can now turn off "%1$s" option.
fr_FR: Vous pouvez maintenant désactiver l'option "%1$s".

en: You can now turn on "%1$s" option.
fr_FR: Vous pouvez maintenant activer l'option "%1$s".

en: You can white-list a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. Find your IP with %s
fr_FR: Vous pouvez ajouter une seule adresse IP comme 192.168.0.1 ou une plage de 245 IP comme 192.168.0.*. Trouvez votre IP avec %s

en: You can't set both ADMIN and LOGIN with the same name. Please use different names
fr_FR: Vous ne pouvez pas définir ADMIN et LOGIN avec le même nom. Utilisez des noms différents.

en: You don't have the permission to access %1$s on this server.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'accéder à %1$s sur ce serveur.

en: You got %1$d attempts left before lockout.
fr_FR: Il vous reste %1$d tentative(s) avant le verrouillage.

en: You have logged in successfully.
fr_FR: Vous vous êtes connecté avec succès.

en: You need to activate the URL Rewrite for IIS to be able to change the permalink structure to friendly URL (without index.php). %1$sMore details%2$s
fr_FR: Vous devez activer URL Rewrite pour IIS pour pouvoir changer la structure des permaliens en URL conviviale (sans index.php). %1$sPlus de détails%2$s

en: You need to set a positive number of attempts.
fr_FR: Vous devez définir un nombre positif de tentatives.

en: You need to set a positive waiting time.
fr_FR: Vous devez définir un temps d'attente positif.

en: You need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
fr_FR: Vous devez définir la structure des permaliens en URL conviviale (sans index.php).

en: You requested a one-time secure login URL to access your account without a password.
    
    Click the secure link below:
    
    %s
    This link can be used only once and will expire shortly.
    
    If you did not request this email, you can safely ignore it.
fr_FR: Vous avez demandé une URL de connexion sécurisée à usage unique pour accéder à votre compte sans mot de passe.
    
    Cliquez sur le lien sécurisé ci-dessous :
    
    %s
    Ce lien ne peut être utilisé qu'une seule fois et expirera prochainement.
    
    Si vous n'avez pas demandé cet e-mail, vous pouvez l'ignorer.

en: You should check your website every week to see if there are any security changes.
fr_FR: Vous devriez vérifier votre site chaque semaine pour détecter toute modification de sécurité.

en: You will have to re-scan the QR code on all devices as the previous codes will stop working.
fr_FR: Vous devrez re-scanner le code QR sur tous les appareils car les codes précédents cesseront de fonctionner.

en: You've completed all free security tasks.
fr_FR: Vous avez terminé toutes les tâches de sécurité gratuites.

en: Your %1$s %2$s license expired on %3$s %4$s. To keep your website security up to date please make sure you have a valid subscription on %5$s%6$s
fr_FR: Votre licence %1$s %2$s a expiré le %3$s %4$s. Pour maintenir la sécurité de votre site à jour, assurez-vous d'avoir un abonnement valide sur %5$s%6$s

en: Your IP has been flagged for potential security violations. Please try again in a little while.
fr_FR: Votre adresse IP a été signalée pour de possibles violations de sécurité. Veuillez réessayer dans un moment.

en: Your Login Confirmation Code
fr_FR: Votre code de confirmation de connexion

en: Your Unique Login URL
fr_FR: Votre URL de connexion unique

en: Your admin URL can't be changed on %1$s hosting because of the %2$s security terms.
fr_FR: Votre URL admin ne peut pas être modifiée sur l'hébergement %1$s en raison des conditions de sécurité %2$s.

en: Your admin URL is changed by another plugin or theme to %s. To activate this option, disable the custom admin feature in the other plugin or deactivate it.
fr_FR: Votre URL admin a été modifiée par une autre extension ou un thème vers %s. Pour activer cette option, désactivez la fonctionnalité admin personnalisée dans l'autre extension.

en: Your admin dashboard is not served over HTTPS. Without SSL/TLS encryption, login credentials and session data are transmitted in plain text, making them vulnerable to interception. <br /><br />An SSL certificate is essential for securing all admin communications.
fr_FR: Votre tableau de bord n'est pas servi via HTTPS. Sans chiffrement SSL/TLS, les identifiants sont transmis en clair. <br /><br />Un certificat SSL est essentiel.

en: Your custom admin path is exposed in the page source code (typically through the AJAX URL). This allows attackers to discover your admin path and launch targeted brute force attacks. <br /><br />%1$sLearn how to hide the admin path from source code%2$s.
fr_FR: Votre chemin admin personnalisé est exposé dans le code source de la page. %1$sApprenez à masquer le chemin admin du code source%2$s.

en: Your custom login path is exposed in the page source code. This defeats the purpose of changing the login URL, as attackers can still discover it and target it with brute force attacks. <br /><br />The custom login path must be kept secret, and Brute Force Protection should be active. %1$sLearn how to hide the login path from source code%2$s.
fr_FR: Votre chemin de connexion personnalisé est exposé dans le code source. %1$sApprenez à le masquer du code source%2$s.

en: Your custom login path is not backed up yet. If you forget it, you may lose access to your dashboard.
fr_FR: Votre chemin de login personnalisé n'est pas encore sauvegardé. Si vous l'oubliez, vous risquez de perdre l'accès à votre tableau de bord.

en: Your database is using the default <strong>wp_</strong> table prefix. Automated SQL injection attacks commonly target this default prefix. Using a custom prefix adds an additional barrier against mass-targeted attacks that assume standard WordPress table names.
fr_FR: Votre base de données utilise le préfixe de table par défaut <strong>wp_</strong>. Utiliser un préfixe personnalisé ajoute une barrière supplémentaire contre les attaques automatisées.

en: Your database password is empty or too simple. Even though most servers restrict database access to localhost, a weak password provides no defense if that restriction is ever bypassed or misconfigured.
fr_FR: Votre mot de passe de base de données est vide ou trop simple. Un mot de passe faible n'offre aucune défense si la restriction localhost est contournée.

en: Your login URL is changed by another plugin or theme in %s. To activate this option, disable the custom login in the other plugin or deactivate it.
fr_FR: Votre URL de connexion a été modifiée par une autre extension ou un thème vers %s. Pour activer cette option, désactivez la connexion personnalisée dans l'autre extension.

en: Your login URL is: %s
fr_FR: Votre URL de connexion est : %s

en: Your login URL will be: %1$s In case you can't log in, use the safe URL: %2$s
fr_FR: Votre URL de connexion sera : %1$s En cas d'impossibilité de connexion, utilisez l'URL sécurisée : %2$s

en: Your login confirmation code is: %s
    
    This code is valid for a limited time and can be used only once.
    
    If you did not attempt to log in, please ignore this email.
fr_FR: Votre code de confirmation de connexion est : %s
    
    Ce code est valable pendant une durée limitée et ne peut être utilisé qu'une seule fois.
    
    Si vous n'avez pas tenté de vous connecter, ignorez cet e-mail.

en: Your security keys have not been regenerated in a long time. Regularly rotating security keys invalidates all existing sessions and forces re-authentication, limiting the window of exposure if credentials are compromised.
fr_FR: Vos clés de sécurité n'ont pas été régénérées depuis longtemps. La rotation régulière invalide toutes les sessions existantes et force la réauthentification.

en: Your server is broadcasting its PHP version in HTTP response headers. This information helps attackers identify which PHP vulnerabilities may apply to your server.
fr_FR: Votre serveur diffuse sa version PHP dans les en-têtes de réponse HTTP.

en: Your server is running an outdated version of MySQL. Unsupported MySQL versions contain known security vulnerabilities and may cause performance issues. <br /><br />Your website requires minimum <strong>MySQL %1$s or MariaDB %2$s</strong>.
fr_FR: Votre serveur utilise une version obsolète de MySQL. <br /><br />Votre site nécessite au minimum <strong>MySQL %1$s ou MariaDB %2$s</strong>.

en: Your server is running an outdated version of PHP. Older PHP versions no longer receive security patches, leaving your site exposed to known vulnerabilities and reducing overall performance. <br /><br />Your website requires <strong>PHP %1$s</strong> or higher.
fr_FR: Votre serveur utilise une version obsolète de PHP. Les anciennes versions ne reçoivent plus de correctifs de sécurité. <br /><br />Votre site nécessite <strong>PHP %1$s</strong> ou supérieur.

en: Your site is currently logging security threats, but advanced firewall filtering is not fully enabled. %1$s Activate 7G or 8G Firewall %2$s to automatically block malicious patterns before they reach WordPress.
fr_FR: Votre site enregistre actuellement les menaces de sécurité, mais le filtrage avancé du pare-feu n'est pas entièrement activé. %1$sActivez le Pare-feu 7G ou 8G%2$s pour bloquer automatiquement les modèles malveillants.

en: Your site is still using the default WordPress tagline "Just another WordPress site". This is a well-known WordPress fingerprint that makes it easy for bots and scanners to confirm your CMS. It also appears unprofessional to visitors.
fr_FR: Votre site utilise encore le slogan par défaut de WordPress "Just another WordPress site". Il s'agit d'une empreinte WordPress bien connue.

en: Your website security %1$sis extremely weak%2$s.
fr_FR: La sécurité de votre site %1$sest extrêmement faible%2$s.

en: Your website security %1$sis getting better%2$s.
fr_FR: La sécurité de votre site %1$ss'améliore%2$s.

en: Your website security %1$sis still weak%2$s.
fr_FR: La sécurité de votre site %1$sest encore faible%2$s.

en: Your website security %1$sis very weak%2$s.
fr_FR: La sécurité de votre site %1$sest très faible%2$s.

en: Your wp-config.php file is publicly accessible. This file contains your database credentials, security keys, and other critical configuration details. If an attacker can read this file, they can gain full control of your database and website.
fr_FR: Votre fichier wp-config.php est accessible publiquement. Si un attaquant peut le lire, il peut obtenir le contrôle total de votre base de données et de votre site.

en: Zambia
fr_FR: Zambie

en: activate feature
fr_FR: activer la fonctionnalité

en: after first access
fr_FR: après le premier accès

en: already active
fr_FR: déjà actif

en: dark
fr_FR: sombre

en: default
fr_FR: défaut

en: display_errors PHP directive
fr_FR: Directive PHP display_errors

en: e.g.
fr_FR: ex.

en: e.g. %s
fr_FR: ex. %s

en: e.g. /logout or
fr_FR: ex. /logout ou

en: e.g. adm, back
fr_FR: ex. adm, back

en: e.g. ajax, json
fr_FR: ex. ajax, json

en: e.g. aspect, templates, styles
fr_FR: ex. aspect, templates, styles

en: e.g. comments, discussion
fr_FR: ex. comments, discussion

en: e.g. core, inc, include
fr_FR: ex. core, inc, include

en: e.g. images, files
fr_FR: ex. images, files

en: e.g. json, api, call
fr_FR: ex. json, api, call

en: e.g. lib, library
fr_FR: ex. lib, library

en: e.g. login or signin
fr_FR: ex. login ou signin

en: e.g. logout or disconnect
fr_FR: ex. logout ou disconnect

en: e.g. lostpass or forgotpass
fr_FR: ex. lostpass ou forgotpass

en: e.g. modules
fr_FR: ex. modules

en: e.g. multisite activation link
fr_FR: ex. lien d'activation multisite

en: e.g. newuser or register
fr_FR: ex. newuser ou register

en: e.g. profile, usr, writer
fr_FR: ex. profile, usr, writer

en: event
fr_FR: événement

en: events
fr_FR: événements

en: firewall stopped this request to protect the website from suspicious behavior.
fr_FR: le pare-feu a bloqué cette requête pour protéger le site contre un comportement suspect.

en: from
fr_FR: de

en: help
fr_FR: aide

en: ignore alert
fr_FR: ignorer l'alerte

en: install.php & upgrade.php are accessible
fr_FR: Les fichiers install.php et upgrade.php sont accessibles

en: light
fr_FR: clair

en: more details
fr_FR: plus de détails

en: not recommended
fr_FR: non recommandé

en: only %1$d chars
fr_FR: seulement %1$d caractères

en: or
fr_FR: ou

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
fr_FR: %1$s sur %2$s

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
fr_FR: Ne correspond pas

[ctx: password strength]
en: Medium
fr_FR: Moyen

[ctx: password strength]
en: Password strength unknown
fr_FR: Force du mot de passe inconnue

[ctx: password strength]
en: Strong
fr_FR: Fort

[ctx: password strength]
en: Very weak
fr_FR: Très faible

[ctx: password strength]
en: Weak
fr_FR: Faible

en: plugin
fr_FR: extension

en: reCAPTCHA Test
fr_FR: Test reCAPTCHA

en: reCAPTCHA V2 Test
fr_FR: Test reCAPTCHA V2

en: reCAPTCHA V3 Test
fr_FR: Test reCAPTCHA V3

en: reCaptcha Language
fr_FR: Langue du reCaptcha

en: reCaptcha Theme
fr_FR: Thème reCaptcha

en: readme.html file is accessible
fr_FR: Le fichier readme.html est accessible

en: recommended
fr_FR: recommandé

en: redirects
fr_FR: redirections

en: see feature
fr_FR: voir la fonctionnalité

[ctx: site]
en: &larr; Go to %s
fr_FR: &larr; Aller à %s

en: start feature setup
fr_FR: configurer la fonctionnalité

en: threat
fr_FR: menace

en: threats
fr_FR: menaces

en: to
fr_FR: vers

en: too simple
fr_FR: trop simple

en: within
fr_FR: en

en: wp-config.php & wp-config-sample.php are accessible
fr_FR: Les fichiers wp-config.php et wp-config-sample.php sont accessibles
