HeadSpace2 3.3.1 Uk - en to uk translation catalogue (187 entries)

en: %d items were imported from %s
uk: %d імпортовано елементів з %s

en: %s ago
uk: %s назад

en: (not available in UTW and Simple Tagging)
uk: (не доступно в UTW та Simple Tagging)

en: (page %d of %d)
uk: (сторінка %d із %d)

en: 404 Page
uk: Сторінка 404

en: <p style="color: red">That function is not defined</p>
uk: <p style="color: red">Ця функція не визначена</p>

en: <p style="color: red">You are not allowed access to this resource</p>
uk: <p style="color: red">У вас нема доступу до даного ресурсу</p>

en: <p>Tags:
uk: <p>Теґи:

en: Add Plugin
uk: Додати плугін

en: Add tags to dictionary
uk: Додати теґи у словник

en: Adds CrazyEgg tracking code to all pages
uk: Додає код слідкування <a href="http://crazyegg.com/">CrazyEgg</a> до всіх сторінок

en: Adds Google Analytic tracking code to all pages
uk: Додає код слідкування <a href="http://google.com/Analytics">Google Analytics</a> до всіх сторінок

en: Adds Mint tracking code to all pages
uk: Додає код слідкування <a href="http://mint.com">Mint</a> до всіх сторінок

en: Adds StatCounter tracking code to all pages
uk: Додає код слідкування <a href="http://statcounter.com">StatCounter</a> до всіх сторінок

en: Adds additional functions to allow blogging tools such as Ecto to use tagging
uk: Додає додаткові функції, що дозволяють таким інструментам блоґґінґу, як <a href="http://ecto.kung-foo.tv/archives/001325.php">Ecto</a>, використовувати теґи

en: Advanced
uk: Розширений

en: After
uk: Після

en: All descriptions will be trimmed to this length
uk: Всі описи будуть урізані до цієї довжини

en: Allow external JavaScript files to be referenced
uk: Дозволити зовнішнім файлам JavaScript посилатися

en: Allow page title to be changed (i.e. the title in the browser window title)
uk: Дозволити зміну заголовка сторінки (тобто заголовка вікна браузера)

en: Allows CSS stylesheets to be added to a page
uk: Дозволяє додавати до сторінки таблиці стилів CSS

en: Allows a custom page-specific theme to over-ride the default theme
uk: Дозволяє, щоб специфічна для сторінки тема заміняла тему по замовчувані

en: Allows a no-index/no-follow option to be set to prevent search engines and robots from indexing or following pages
uk: Дозволяє включення параметрів no-index/no-follow, щоб запобігти індексації чи слідкуванні сторінок пошуківцями й роботами

en: Allows a short description about the page that is used by search engines
uk: Дозволяє коротки опис сторінки, який використовується пошуківцями

en: Allows disabled plugins to be enabled on specific pages
uk: Дозволяє вимкненим плугінам працювати на вибраних сторінках

en: Allows raw data to be inserted into the page meta section
uk: Дозволяє введення необроблених даний до розділу meta сторінки

en: Allows site RSS description to be changed
uk: Дозволяє зміну опису сайту в RSS

en: Allows site RSS name to be changed
uk: Дозволяє зміну імені сайту в RSS

en: Allows site description to be changed (i.e. the tagline)
uk: Дозволяє зміну опису сайту (тобто підзаголовку)

en: Allows site name to be changed (i.e your blog name)
uk: Дозволяє зміну імені сайту (тобто імені блогу)

en: Allows tags/keywords to be added to pages
uk: Дозволяє додавання теґів/ключових слів до сторінок

en: Allows the 'more' text to be changed
uk: Дозволяє зміну тексту 'more'

en: Allows you to enable or disable various WordPress auto-formatting (including wpautop)
uk: Дозволяє Вам включати або виключати різне авто-форматування WordPress (включаючи wpautop)

en: Alphabetically order tags
uk: Алфавітний порядок теґів

en: Always
uk: Завжди

en: Archives
uk: Архіви

en: As with anything else that modifies your database you should <strong>backup your data before running an import</strong>.  No responsibility is accepted for any kittens that may be killed in the process.
uk: Так само як для будь-якої дії, що змінює Вашу базу даний, Ви повинні <strong>зробити резервну копію Ваших даних перед імпортом</strong>. Ми не відповідаємо за котят, які можуть бути задушиними в ході цього процесу.

en: Author Pages
uk: Авторські Сторінки

en: Auto-fancy quotes
uk: Авто-цитування

en: Auto-formatting
uk: Авто-форматування

en: Auto-link
uk: Авто-посилання

en: Automatically add new tags to dictionary
uk: Автоматично додавати теґи у словник

en: Before
uk: Перед

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Categories
uk: Категорії

en: Check for updates
uk: Перевірити оновлення

en: Check for updates from within HeadSpace
uk: Перевірити оновлення всередині HeadSpace

en: CrazyEgg ID
uk: CrazyEgg ID (ідентифікатор)

en: Current theme
uk: Поточна тема

en: Customise the number of posts shown on the archive and search pages, and decide whether to show full content or the excerpt
uk: Налаштувати кількість дописів, що показуватимуться на архівних та пошукових сторінках, й вирішити чи показувати повний вміст, чи витяг

en: Delete HeadSpace
uk: Видалити HeadSpace

en: Description
uk: Опис

en: Dictionary
uk: Словник

en: Disabled
uk: Заборонено

en: Edit Category &raquo;
uk: Редагувати категорію &raquo;

en: Enter the URL you want outbound links tracked to, or leave empty for no outbound tracking
uk: Введіть URL, по якому ви хочете відслідковувати вихідні посилання, або залишіть пустим, щоб не відслідковувати

en: Enter the full Google JavaScript tracking code, or just the <code>_uacct</code> number.
uk: Введіть повний слідкуючий Google JavaScript код, чи просто <code>_uacct</code> номер.

en: Enter the relative URL to your Mint installation (i.e. <code>/mint/</code>).
uk: Введіть відносний URL до Вашої інсталяції Mint  (тобто <code>/mint/</code>).

en: Enter your full <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">CrazyEgg ID</a>
uk: Введіть повний <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">CrazyEgg ID</a>

en: Everyone
uk: Кожний

en: General Options
uk: Загальні опції

en: Global Settings
uk: Глобальні налаштування

en: Head META Description
uk: Опис Head META

en: HeadSpace Meta data
uk: Дані Meta HeadSpace

en: HeadSpace Settings
uk: Параметри HeadSpace

en: HeadSpace has been removed
uk: HeadSpace видалено

en: HeadSpace tags (convert to WordPress 2.3 tags)
uk: Теґи HeadSpace (перетворити в теґи WordPress)

en: HeadSpace2 News
uk: Новини HeadSpace2

en: Home Page
uk: Головна сторінка

en: How many widgets would you like?
uk: Скільки віджетів ви хочете?

en: Import
uk: Імпортувати

en: Import and remove original data
uk: Імпортувати й видалити оригнільні дані

en: Inherit from global settings
uk: Наслідувати від глобальних параметрів

en: Inherit settings
uk: Наслідувати параметри

en: Invalid module
uk: Неправильний модуль

en: Jerome's Keywords
uk: Ключові слова від Jerome

en: Leave blank to use theme default
uk: Залишіть пустим щоб використовувати тему по замовчуванню

en: Makes links clickable in comments
uk: Зробити посилання клікабельними у коментарях

en: Mass Edit Meta-data
uk: Масове Редагування Мета-даних

en: Max length
uk: Максимальна довжина

en: Meta-data
uk: Мета-дані

en: Mint path
uk: Шлях Mint

en: Modules
uk: Модулі

en: Modules are disabled and do not appear
uk: Модулі заборонені й не появляються

en: Modules will always appear on edit screens
uk: Модулі будуть завжди появлятися на екрані редагування

en: Modules will be hidden behind a link
uk: Модулі будуть сховані за посилання

en: More text
uk: Додатковий текст

en: Never
uk: Ніколи

en: Next
uk: Наступний

en: Options
uk: Опції

en: Order tags
uk: Порядок теґів

en: Page Counts
uk: Підрахунки сторінки

en: Page Modules
uk: Модулі сторінки

en: Page Settings
uk: Налаштування сторінки

en: Page Title
uk: Заголовок сторінки

en: Page description
uk: Опис сторінки

en: Page modules apply to individual pages.  Drag-and-drop modules into the appropriate area.  Modules can be re-ordered to change their position on the edit screen.
uk: Модулі сторінки застосовуються до окремих сторінок. Перетягніть не відпускаючи модулі на відповідну область. Порядок модулів може мінятися, що відобразиться у вікні редагування.

en: Page slug
uk: Коротке посилання на сторінку

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Page-specific Plugins
uk: Плаґіни для цієї сторінки

en: Page-specific Themes
uk: Теми для цієї сторінки

en: Per page
uk: На сторінку

en: Plugins
uk: Плаґіни

en: Post slug
uk: Коротке посилання на допис

en: Post title
uk: Заголовок допису

en: Posts &amp; Pages
uk: Дописи &amp; Сторінки

en: Posts successfully updated
uk: Дописи успішно обновленні

en: Previous
uk: Попередній

en: Project ID
uk: Project ID (ідентифікатор)

en: RPC support for Ecto
uk: Підтримка RPC в Ecto

en: RSS Description
uk: Опис у RSS

en: RSS Name
uk: Ім'я RSS

en: Raw data
uk: Необроблені дані

en: Remove HeadSpace
uk: Видалити HeadSpace

en: Replaced with the category description
uk: Замінити описом категорії

en: Replaced with the current date
uk: Замінити поточною датою

en: Replaced with the current page number (i.e. page 2 of 4)
uk: Замінити поточним номером сторінки (тобто сторінка 2 із 4)

en: Replaced with the current search phrase
uk: Замінити поточною пошуковою фразою

en: Replaced with the current time
uk: Замінити поточним часом

en: Replaced with the date of the post/page
uk: Замінити датою допису/сторінки

en: Replaced with the post categories (comma seperated)
uk: Замінити категоріями дописів (розділюваних комою)

en: Replaced with the post/page ID
uk: Замінити ідентифікаторо (ID) допису/сторінки

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
uk: Замінити 'красивим' іменем автора допису/сторінки

en: Replaced with the post/page author's userid
uk: Замінити іменем автора статті/сторінки

en: Replaced with the post/page excerpt
uk: Замінити витягом із допису/сторінки

en: Replaced with the post/page modified time
uk: Замінити часом зміни допису/сторінки

en: Replaced with the title of the post/page
uk: Замінити заголовко допису/сторінки

en: Save
uk: Зберегти

en: Save all data
uk: Зберегти всі дані

en: Save module order
uk: Зберегти порядок модулів

en: Search
uk: Шукати

en: Search Pages
uk: Шукати сторінки

en: Searches
uk: Шукає

en: Security ID
uk: Ідентифікатор (ID) безпеки

en: Separator position
uk: Позиція розділювача

en: Settings can be applied to specific posts &amp; pages from the <strong>post edit page</strong>, and to specific categories from the <strong>edit category</strong> page.
uk: Параметри можуть застосовуватись до окремих дописів й сторінок зі <strong>сторінки редагування допису , і до окремих категорій зі <strong>сторінки редагування категорій.</strong>

en: Show in admin
uk: Показувати у Адміністративній консолі

en: Show tags in pages
uk: Показувати теґи на сторінках

en: Show tags in posts
uk: Показувати теґи у дописах

en: Shows page-specific plugins in the administration menus
uk: Показувати специфічні для сторінки плаґіни в меню адміністратора

en: Simple
uk: Стандартні

en: Site Modules
uk: Модулі Сайту

en: Site description
uk: Опис сайту

en: Site modules apply to your site as a whole.  Only checked modules will run (when properly configured).
uk: Модулі сайту застосовуються до всього сайту загалом. Працюватимуть лише помічені модулі (відповідно сконфігуровані).

en: Site name
uk: Ім'я теґів

en: Special Tags
uk: Спеціальні Теґи

en: StatCounter
uk: Рахівниці Статистики

en: Stylesheets
uk: Таблиці стилів

en: Suggest tags based on content
uk: Рекомендувати теґи, базуючись по вмісту

en: Suggested tags
uk: Рекомендовані теґи

en: Tag separator
uk: Розділювач теґів

en: Tags (keywords)
uk: Теґи (ключові слова)

en: Tags/keywords
uk: Теґи/ключові слова

en: Theme
uk: Тема

en: This must match the separator defined in Ecto 'Templates', 'Tags', 'Tag separator'
uk: Он должен соответствовать разделителю, определенному в Ecto 'Шаблоны', 'Метки', 'Разделитель меток'Він повинен відповідати роділювачу, визначеному в Ecto 'Шаблони', 'Теґи', 'Розділювач теґів'

en: This option will remove HeadSpace and delete all settings, tags, and meta-data.
uk: Це знищить HeadSpace і видалить усі налаштування, теґи й мета-дані.

en: This page will allow you to import meta-data from other WordPress plugins.  The other plugins do not need to be active for the import to work.
uk: Ця сторінка дозволить Вам імпортувати мета-дані з інших плаґінів WordPress. Інші плагіни можуть бути неактивними, щоб імпорт працював.

en: Title separator
uk: Розділювач заголовка

en: Track outbound links
uk: Відслідковувати вихідні посилання

en: Tracking code
uk: Відслідковувати код

en: Update Options &raquo;
uk: Обновити Опції &raquo;

en: Use <code>wpautop</code> to format paragraphs
uk: Використовувати <code>wpautop</code> для форматування абзаців

en: Use <code>wptexturize</code> to turn quotes into fancy quotes
uk: Використовувати <code>wptexturize</code> для перетворення лапок у більш красиві

en: Users of the specified role or less will be tracked
uk: Відслідковуватимуться користувачі починаючи з вказаної ролі й нижче

en: Who to track
uk: За ким слідкувати

en: WordPress content formatting
uk: Форматування контенту WordPress

en: Wraps all post and page content inside a Google targeted section
uk: Вирівнює всі дописи й вміст сторінок всередині цільової секції Google

en: Your module positions have been saved
uk: Ваші позиції модулів збережені

en: Your options have been updated
uk: Ваші опції обновлені

en: add
uk: додати

en: add all
uk: додати всі

en: advanced
uk: розширений

en: applied to author pages
uk: використовувати для сторінок автора

en: applied to category pages without specific settings
uk: використовувати для сторінок категорій без особливих налаштувань

en: applied to everything unless otherwise specified
uk: використовувати усюди, якщо інше не вказано

en: applied to posts &amp; pages without specific settings
uk: використовувати для дописів &amp; сторінок без особливих налаштувань

en: applied to the home page
uk: використовувати на Головній сторінці

en: applied when viewing a 404 error
uk: використовувати, коли показується 404 помилка

en: applied when viewing search results
uk: використовувати, коли показуються результати пошуку

en: applied when viewing the archives
uk: використовувати, коли показуються архіви

en: content
uk: зміст

en: default
uk: по замовчуванню

en: excerpt
uk: витяг

en: go
uk: перейти

en: posts, showing the
uk: дописи, що показують

en: set number of posts to 0 for theme default
uk: встановіть кількість дописів 0 для теми по замовчуванню

en: suggest
uk: рекомендувати
