HeadSpace2 3.3.1 - en to ru translation catalogue (187 entries)

en: %d items were imported from %s
ru: %d элементов импортировано из %s

en: %s ago
ru: %s назад

en: (not available in UTW and Simple Tagging)
ru: (не доступно в UTW и Simple Tagging)

en: (page %d of %d)
ru: (страница %d из %d)

en: 404 Page
ru: Страница 404 ошибки

en: <p style="color: red">That function is not defined</p>
ru: <p style="color: red">Эта функция не определена</p>

en: <p style="color: red">You are not allowed access to this resource</p>
ru: <p style="color: red">Вам не разрешен доступ к этому ресурсу</p>

en: <p>Tags:
ru: <p>Метки:

en: Add Plugin
ru: Добавить плагин

en: Add tags to dictionary
ru: Добавить метки в словарь

en: Adds CrazyEgg tracking code to all pages
ru: Добавляет код слежения <a href="http://crazyegg.com/">CrazyEgg</a> ко всем страницам

en: Adds Google Analytic tracking code to all pages
ru: Добавляет код слежения <a href="http://google.com/Analytics">Google Analytics</a> ко всем страницам

en: Adds Mint tracking code to all pages
ru: Добавляет код слежения <a href="http://mint.com">Mint</a> ко всем страницам

en: Adds StatCounter tracking code to all pages
ru: Добавляет код слежения <a href="http://statcounter.com">StatCounter</a> ко всем страницам

en: Adds additional functions to allow blogging tools such as Ecto to use tagging
ru: Добавляет дополнительные функции, разрешающие таким инструментам ведения блогов, как <a href="http://ecto.kung-foo.tv/archives/001325.php">Ecto</a>, использовать метки

en: Advanced
ru: Расширенные

en: After
ru: После

en: All descriptions will be trimmed to this length
ru: Все описания будут урезаны до этой длины

en: Allow external JavaScript files to be referenced
ru: Разрешить ссылки на внешние страницы JavaScript

en: Allow page title to be changed (i.e. the title in the browser window title)
ru: Разрешить изменение заголовка страницы (т.е. заголовка окна браузера)

en: Allows CSS stylesheets to be added to a page
ru: Разрешает добавление к странице таблицы стилей CSS

en: Allows a custom page-specific theme to over-ride the default theme
ru: Разрешает возможность, когда специфичная для страницы тема замещает тему по умолчанию

en: Allows a no-index/no-follow option to be set to prevent search engines and robots from indexing or following pages
ru: Разрешает установку параметров no-index/no-follow, чтобы предотвратить индексацию или следование по страницам для поисковиков и роботов

en: Allows a short description about the page that is used by search engines
ru: Разрешает краткое описание страницы, которое используется поисковиками

en: Allows disabled plugins to be enabled on specific pages
ru: Разрешает, чтобы запрещенные плагины были разрешены для определенных страниц

en: Allows raw data to be inserted into the page meta section
ru: Разрешает ввод необработанных данных в раздел meta страницы

en: Allows site RSS description to be changed
ru: Разрешает изменение описания сайта в RSS

en: Allows site RSS name to be changed
ru: Разрешает изменение имени сайта в RSS

en: Allows site description to be changed (i.e. the tagline)
ru: Разрешает изменение описания сайта (т.е подзаголовок)

en: Allows site name to be changed (i.e your blog name)
ru: Разрешает изменение имени сайта (т.е имя блога)

en: Allows tags/keywords to be added to pages
ru: Разрешает добавление меток/ключевых слов к страницам

en: Allows the 'more' text to be changed
ru: Разрешает изменение текста 'more'

en: Allows you to enable or disable various WordPress auto-formatting (including wpautop)
ru: Разрешает Вам включить или выключить различное авто-форматирование WordPress (включая wpautop)

en: Alphabetically order tags
ru: Алфавитный порядок расположения меток

en: Always
ru: Всегда

en: Archives
ru: Архивы

en: As with anything else that modifies your database you should <strong>backup your data before running an import</strong>.  No responsibility is accepted for any kittens that may be killed in the process.
ru: Также как для любого действия, которое изменяет Вашу базу данных, Вы должны <strong>сделать резервную копию Ваших данных перед операцией импорта</strong>.  Мы не отвечаем за котят, которые могут быть задушены в ходе этого процесса.

en: Author Pages
ru: Авторские страницы

en: Auto-fancy quotes
ru: Авто-цитирование

en: Auto-formatting
ru: Авто-форматирование

en: Auto-link
ru: Авто-ссылки

en: Automatically add new tags to dictionary
ru: Автоматически добавлять новые метки в словарь

en: Before
ru: Перед

en: Cancel
ru: Отменить

en: Categories
ru: Категории

en: Check for updates
ru: Проверить обновления

en: Check for updates from within HeadSpace
ru: Проверить обновления внутри HeadSpace

en: CrazyEgg ID
ru: Идентификатор CrazyEgg

en: Current theme
ru: Текущая тема

en: Customise the number of posts shown on the archive and search pages, and decide whether to show full content or the excerpt
ru: Настроить количество статей, которые будут показаны на архивных страницах и страницах поиска, и решить показывать ли полное содержание или выдержку

en: Delete HeadSpace
ru: Удалить HeadSpace

en: Description
ru: Описание

en: Dictionary
ru: Словарь

en: Disabled
ru: Запрещено

en: Edit Category &raquo;
ru: Редактировать категорию &raquo;

en: Enter the URL you want outbound links tracked to, or leave empty for no outbound tracking
ru: Введите URL, по которому Вы собираетесь отслеживать исходящие ссылки, или оставьте пустым, если не собираетесь это делать

en: Enter the full Google JavaScript tracking code, or just the <code>_uacct</code> number.
ru: Введите полный следящий код Google JavaScript, или просто идентификатор<code>_uacct</code>

en: Enter the relative URL to your Mint installation (i.e. <code>/mint/</code>).
ru: Введите относительный путь к Вашей установке Mint  (т.е. <code>/mint/</code>).

en: Enter your full <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">CrazyEgg ID</a>
ru: Введите полный <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">CrazyEgg ID</a>

en: Everyone
ru: Любой

en: General Options
ru: Общие параметры

en: Global Settings
ru: Глобальные настройки

en: Head META Description
ru: Описание Head META

en: HeadSpace Meta data
ru: Данные Meta HeadSpace

en: HeadSpace Settings
ru: Параметры HeadSpace

en: HeadSpace has been removed
ru: HeadSpace удален

en: HeadSpace tags (convert to WordPress 2.3 tags)
ru: Метки HeadSpace (преобразовать в метки WordPress 2.3)

en: HeadSpace2 News
ru: Новости HeadSpace2

en: Home Page
ru: Главная страница

en: How many widgets would you like?
ru: Сколько виджетов Вы хотите?

en: Import
ru: Импортировать

en: Import and remove original data
ru: Импортировать и удалить исходные данные

en: Inherit from global settings
ru: Наследовать от глобальных параметров

en: Inherit settings
ru: Наследовать параметры

en: Invalid module
ru: Неправильный модуль

en: Jerome's Keywords
ru: Ключевые слова от Jerome

en: Leave blank to use theme default
ru: Оставьте пустым для использования темы по умолчанию

en: Makes links clickable in comments
ru: Сделать ссылки кликабельными в комментариях

en: Mass Edit Meta-data
ru: Массовое редактирование мета-данных

en: Max length
ru: Максимальная длина

en: Meta-data
ru: Мета-данные

en: Mint path
ru: Путь Mint

en: Modules
ru: Модули

en: Modules are disabled and do not appear
ru: Модули запрещены и не появляются

en: Modules will always appear on edit screens
ru: Модули будут всегда появляться на экране редактирования

en: Modules will be hidden behind a link
ru: Модули будут скрыты за ссылкой

en: More text
ru: Дополнительный текст

en: Never
ru: Никогда

en: Next
ru: Следующий

en: Options
ru: Параметры

en: Order tags
ru: Порядок меток

en: Page Counts
ru: Счетчики страницы

en: Page Modules
ru: Модули страницы

en: Page Settings
ru: Параметры страницы

en: Page Title
ru: Заголовок страницы

en: Page description
ru: Описание страницы

en: Page modules apply to individual pages.  Drag-and-drop modules into the appropriate area.  Modules can be re-ordered to change their position on the edit screen.
ru: Модули страницы применяются к отдельным страницам. Перетащите-и-отпустите модули на соответствующую область. Порядок модулей может меняться, что отразится в окне редактирования.

en: Page slug
ru: Короткая ссылка на страницу

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Page-specific Plugins
ru: Плагины для этой страницы

en: Page-specific Themes
ru: Темы для этой страницы

en: Per page
ru: На страницу

en: Plugins
ru: Плагины

en: Post slug
ru: Короткая ссылка на статью

en: Post title
ru: Заголовок статьи

en: Posts &amp; Pages
ru: Статьи &amp; Страницы

en: Posts successfully updated
ru: Статья успешно обновлена

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Project ID
ru: Идентификатор проекта

en: RPC support for Ecto
ru: Поддержка RPC в Ecto

en: RSS Description
ru: Описание в RSS

en: RSS Name
ru: Имя в RSS

en: Raw data
ru: Необработанные данные

en: Remove HeadSpace
ru: Удалить HeadSpace

en: Replaced with the category description
ru: Заменить описанием категории

en: Replaced with the current date
ru: Заменить текущей датой

en: Replaced with the current page number (i.e. page 2 of 4)
ru: Заменить текущим номером страницы (т.е. страница 2 из 4)

en: Replaced with the current search phrase
ru: Заменить искомым текстом

en: Replaced with the current time
ru: Заменить текущим временем

en: Replaced with the date of the post/page
ru: Заменить датой статьи/страницы

en: Replaced with the post categories (comma seperated)
ru: Заменить категориями статьи (разделенными запятой)

en: Replaced with the post/page ID
ru: Заменить идентификатором статьи/страницы

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
ru: Заменить 'красивым' именем автора статьи/страницы

en: Replaced with the post/page author's userid
ru: Заменить именем пользователя автора статьи/страницы

en: Replaced with the post/page excerpt
ru: Заменить выдержкой из статьи/страницы

en: Replaced with the post/page modified time
ru: Заменить временем изменения статьи/страницы

en: Replaced with the title of the post/page
ru: Заменить заголовком статьи/страницы

en: Save
ru: Сохранить

en: Save all data
ru: Сохранить все данные

en: Save module order
ru: Сохранить порядок модулей

en: Search
ru: Искать

en: Search Pages
ru: Искать страницы

en: Searches
ru: Ищет

en: Security ID
ru: Идентификатор безопасности

en: Separator position
ru: Позиция разделителя

en: Settings can be applied to specific posts &amp; pages from the <strong>post edit page</strong>, and to specific categories from the <strong>edit category</strong> page.
ru: Параметры могут быть применены к отдельным статьям и страницам со <strong>страницы редактирования статьи</strong>, и к отдельным категорииям со <strong>страницы редактирования категорий</strong>

en: Show in admin
ru: Показать в Административной консоли

en: Show tags in pages
ru: Показать метки на страницах

en: Show tags in posts
ru: Показать метки в статьях

en: Shows page-specific plugins in the administration menus
ru: Показать специфичные для страницы плагины в меню администратора

en: Simple
ru: Стандартные

en: Site Modules
ru: Модули сайта

en: Site description
ru: Описание сайта

en: Site modules apply to your site as a whole.  Only checked modules will run (when properly configured).
ru: Модули сайта применяются целиком на весь сайт. Будут работать только помеченные модули (соответственно сконфигурированные).

en: Site name
ru: Имя сайта

en: Special Tags
ru: Специальные метки

en: StatCounter
ru: Счетчик статистики

en: Stylesheets
ru: Таблицы стилей

en: Suggest tags based on content
ru: Рекомендовать метки в зависимости от содержания

en: Suggested tags
ru: Рекомендованные метки

en: Tag separator
ru: Разделитель меток

en: Tags (keywords)
ru: Метки (ключевые слова)

en: Tags/keywords
ru: Метки/ключевые слова

en: Theme
ru: Тема

en: This must match the separator defined in Ecto 'Templates', 'Tags', 'Tag separator'
ru: Он должен соответствовать разделителю, определенному в Ecto 'Шаблоны', 'Метки', 'Разделитель меток'

en: This option will remove HeadSpace and delete all settings, tags, and meta-data.
ru: Это удалит HeadSpace и удалит все настройки, метки и мета-данные

en: This page will allow you to import meta-data from other WordPress plugins.  The other plugins do not need to be active for the import to work.
ru: Эта страница позволит Вам импортировать мета-данные из других плагинов WordPress. Другие плагины могут быть неактивными для работы процедуры импорта.

en: Title separator
ru: Разделитель заголовка

en: Track outbound links
ru: Отслеживать исходящие ссылки

en: Tracking code
ru: Отслеживать код

en: Update Options &raquo;
ru: Обновить параметры &raquo;

en: Use <code>wpautop</code> to format paragraphs
ru: Использовать <code>wpautop</code> для форматирования абзацев

en: Use <code>wptexturize</code> to turn quotes into fancy quotes
ru: Использовать <code>wptexturize</code> для преобразования кавычек в более красивый вид

en: Users of the specified role or less will be tracked
ru: Будут отслеживаться пользователи начиная с указанной роли и ниже

en: Who to track
ru: Кого отслеживать

en: WordPress content formatting
ru: Форматирование контента WordPress

en: Wraps all post and page content inside a Google targeted section
ru: Выравнивает все статьи и содержимое страниц внутри целевой секции Google

en: Your module positions have been saved
ru: Ваши позиции модулей сохранены

en: Your options have been updated
ru: Ваши параметры обновлены

en: add
ru: добавить

en: add all
ru: добавить все

en: advanced
ru: расширенный

en: applied to author pages
ru: использовать к страницам автора

en: applied to category pages without specific settings
ru: использовать к страницам категорий без особых настроек

en: applied to everything unless otherwise specified
ru: использовать везде, если другое не указано

en: applied to posts &amp; pages without specific settings
ru: использовать к статьям &amp; страницам без особых настроек

en: applied to the home page
ru: использовать на Главной странице

en: applied when viewing a 404 error
ru: использовать на странице 404 ошибки

en: applied when viewing search results
ru: использовать, когда показываются результаты поиска

en: applied when viewing the archives
ru: использовать, когда показываются архивы

en: content
ru: содержание

en: default
ru: по умолчанию

en: excerpt
ru: выдержка

en: go
ru: перейти

en: posts, showing the
ru: статьи, показывающие

en: set number of posts to 0 for theme default
ru: установите количество статей в 0 для темы по умолчанию

en: suggest
ru: рекомендовать
