HeadSpace2 3.3.27 - en to ja translation catalogue (244 entries)

en: <p style="color: red">That function is not defined</p>
ja: <p style="color: red">その機能は定義されていません。</p>

en: <p style="color: red">You are not allowed access to this resource</p>
ja: <p style="color: red">このリソースへのアクセスは許可されていません。</p>

en: Invalid module
ja: 不正なモジュール

en: Global Settings
ja: 全共通のセッティング

en: applied to everything unless otherwise specified
ja: 他で設定がない限り、すべてに適用

en: Home Page
ja: ホームページ

en: applied to the home page
ja: ホームページに適用されます

en: Archives
ja: アーカイブ

en: applied when viewing the archives
ja: アーカイブに適用されます

en: Categories
ja: カテゴリー

en: applied to category pages without specific settings
ja: 特定の設定のないカテゴリーページに適用されます

en: Posts &amp; Pages
ja: 記事 &amp; ページ

en: applied to posts &amp; pages without specific settings
ja: 特定の設定がなされていない記事/ページに適用されます

en: Author Pages
ja: 著者のページ

en: applied to author pages
ja: 著者ページに適用されます

en: Search Pages
ja: 検索ページ

en: applied when viewing search results
ja: 検索結果に適用されます

en: 404 Page
ja: 404ページ

en: applied when viewing a 404 error
ja: 404エラーに適用されます

en: Tag Pages
ja: タグページ

en: applied when viewing tag pages
ja: タグページを見るときに適用されます

en: Meta-data
ja: メタデータ

en: Posts successfully updated
ja: 記事のアップデートに成功

en: Your options have been updated
ja: オプションが更新されました。

en: HeadSpace has been removed
ja: HeadSpace は除去されました

en: Your module positions have been saved
ja: 新しいモジュール位置を保存しました。

en: %d items were imported from %s
ja: %sから%dがインポートされました。

en: How many widgets would you like?
ja: ウィジェットはいくつ必要ですか？

en: Save
ja: 保存

en: (page %d of %d)
ja: (ページ %d の %d)

en: Previous
ja: 前

en: Next
ja: 次

en: HeadSpace tags (convert to WordPress 2.3 tags)
ja: HeadSpace タグ（WordPress 2.3タグに変換）

en: Simple Tags
ja: Simple Tagging

en: Page description
ja: ページ description（説明文）

en: Post title
ja: 記事のタイトル

en: More text
ja: 'more'（続きを読む）のテキスト

en: Page slug
ja: ページスラッグ

en: Post slug
ja: ページスラッグ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Site description
ja: サイト description（説明文）

en: Site name
ja: サイト名

en: Tags/keywords
ja: タグ/キーワード

en: Allows a short description about the page that is used by search engines
ja: 検索エンジンによって使われる特定のページのdescription（説明文）を挿入できる

en: Max length
ja: 最大の長さ

en: All descriptions will be trimmed to this length
ja: すべての description（説明文）はこの長さに調整されます。

en: Description
ja: Description（説明文）

en: Allow external JavaScript files to be referenced
ja: 特定のページで外部JavaScriptファイルの参照を可能にする

en: add
ja: 追加

en: Allows the 'more' text to be changed
ja: 'more'（続きを読む）のテキスト変更を可能にする

en: Allows a no-index/no-follow option to be set to prevent search engines and robots from indexing or following pages
ja: 特定のページで検索エンジンやロボットの no-index/no-follow の指定を可能にする

en: Allow page title to be changed (i.e. the title in the browser window title)
ja: ページのタイトルの変更を可能にする（この場合のタイトルとはブラウザのタイトルバーに表示されるもの）

en: Title separator
ja: タイトルの区切り記号

en: Leave blank to use theme default
ja: デフォルトのテーマを使用するには空白

en: Separator position
ja: 区切りの位置

en: Before
ja: 前に

en: After
ja: 後に

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Page-specific Plugins
ja: ページ特定のプラグイン

en: Allows disabled plugins to be enabled on specific pages
ja: 無効化しているプラグインを特定のページでのみ有効化することを可能にする

en: Show in admin
ja: 管理画面で見せる

en: Shows page-specific plugins in the administration menus
ja: 記事投稿画面に「ページ特定のプラグイン」を見せる

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Add Plugin
ja: プラグインの追加

en: Raw data
ja: 生データ

en: Allows raw data to be inserted into the page meta section
ja: 特定のページのメタ部分への生データの挿入を可能にする

en: RSS Name
ja: RSS名

en: Allows site RSS name to be changed
ja: サイトのRSS名称の変更を可能にする

en: RSS Description
ja: RSS Description（説明文）

en: Allows site RSS description to be changed
ja: サイトのRSS description（説明文）の変更を可能にする

en: Allows site name to be changed (i.e your blog name)
ja: サイト名の変更を可能にする

en: Allows site description to be changed (i.e. the tagline)
ja: サイトの description（説明文）の変更を可能にする（この場合の説明文とはタグライン、つまりデフォルトのテーマであればサイト名の下に表記されるもの）

en: Stylesheets
ja: スタイルシート

en: Allows CSS stylesheets to be added to a page
ja: 特定のページにCSSの追加を可能にする

en: Do not output CSS
ja: CSSをアウトプットしない

en: <p>Tags:
ja: <p>タグ:

en: Tags (keywords)
ja: タグ（キーワード）

en: Allows tags/keywords to be added to pages
ja: ページにタグ/キーワードの追加を可能にする

en: Add tags to dictionary
ja: ディレクトリーにタグを追加

en: Automatically add new tags to dictionary
ja: 自動的に新しいタグをディレクトリーに追加する

en: Order tags
ja: タグの順番

en: Alphabetically order tags
ja: タグをアルファベット順に並べる

en: Show tags in posts
ja: タグを記事で見せる

en: Never
ja: 見せない

en: Always
ja: 見せる

en: Show tags in pages
ja: タグをページで見せる

en: enable
ja: 有効化

en: Dictionary
ja: 辞書

en: Suggested tags
ja: 推薦タグ

en: add all
ja: すべてを追加

en: suggest
ja: 推薦

en: Suggest tags based on content
ja: コンテンツに基づいた推薦タグ

en: Page-specific Themes
ja: ページ特定のtheme（テーマ）

en: Allows a custom page-specific theme to over-ride the default theme
ja: 特定のページで特定のtheme（テーマ）への変更を可能にする

en: Theme
ja: theme（テーマ）

en: Current theme
ja: 現在のtheme（テーマ）

en: Adds 103bees tracking code to all pages
ja: すべてのページに「103bees」のトラッキングコードを追加

en: Tracking code
ja: トラッキングコード

en: Enter the full JavaScript tracking code as shown on your 103bees account page.
ja: 103bees のアカウントページに記されている JavaScript のトラッキングコードを入力する

en: Who to track
ja: トラックするユーザー

en: Everyone
ja: 全員

en: Users of the specified role or less will be tracked
ja: 特定の権限のユーザー、あるいはそれ以下のユーザーはトラックされます

en: Adds Google Analytic tracking code to all pages
ja: すべてのページに「Google Analytics」のトラッキングコードを追加

en: Account ID
ja: アカウントID

en: Enter the full Google JavaScript tracking code, or just the <code>_uacct</code> number.
ja: Google JavaScript のトラッキングコードを入力するか、<code>_uacct</code>の数字のみを入力

en: Version
ja: バージョン

en: New Google Analytics (ga.js)
ja: 新しい Google Analytics (ga.js)

en: Track outbound links
ja: 外部へのリンクをトラックする

en: Enter the URL you want outbound links tracked to
ja: 外部へのリンクを追跡したいURLを入力

en: Virtual Pages
ja: バーチャルページ

en: Change what appears in reports
ja: レポート表示を変更する

en: Domain Name
ja: ドメインネーム

en: Set to a root domain when tracking across sub-domains
ja: サブドメインをトラッキングする場合はルートドメインにセットしてください。

en: Raw Code
ja: 生コード

en: Enter any additional Google Analytics code
ja: 追加のGoogle Analytics コードを入力

en: Adds CrazyEgg tracking code to all pages
ja: すべてのページに「CrazyEgg」のトラッキングコードを追加

en: Enter your full <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">CrazyEgg ID</a>
ja: <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">CrazyEgg ID</a> を入力

en: First Time Visitor
ja: 初めての訪問者

en: Display a message for first time visitors (based upon idea from Seth Godin)
ja: 初めての訪問者にメッセージを表示する（Seth Godin（セス・ゴーディン）のアイデアに基づく）

en: <p>As a new visitor you may want to subscribe to my <a href="%s/feed/">RSS</a> feed.</p>
ja: <p>初めてのご訪問にあたり、<a href="%s/feed/">RSS</a>フィードでの購読登録はいかがでしょうか。</p>

en: Message to display
ja: 表示するメッセージ

en: Repeat
ja: 何回目まで表示するか

en: Enter 0 for always
ja: 常に表示させるには0を入力

en: Display position
ja: 表示の位置

en: Before content
ja: コンテンツの前

en: After content
ja: コンテンツのあと

en: Ignore Bots
ja: ボットを無視する

en: Stops your site being loaded in a frame
ja: サイトのフレームへのロードを止める

en: Google Section Targeting
ja: Google セクションのターゲティング

en: Wraps all post and page content inside a Google targeted section
ja: すべての記事とページをGoogle のターゲットセクション（アドセンス）で囲む

en: Adds HitTail tracking code to all pages
ja: すべてのページに「HitTail」のトラッキングコードを追加

en: Enter the full JavaScript tracking code as provided by HitTail.
ja: HitTail によって提供されている JavaScript のトラッキングコードを入力する

en: Adds Mint tracking code to all pages
ja: すべてのページに「Mint」のトラッキングコードを追加

en: Mint path
ja: Mint のパス

en: Enter the relative URL to your Mint installation (i.e. <code>/mint/</code>).
ja: 「Mint」の関連URLを入力（例えば、<code>/mint/</code>）

en: Page Counts
ja: ページ数

en: Customise the number of posts shown on the archive and search pages, and decide whether to show full content or the excerpt
ja: アーカイブと検索結果ページにおける一覧の記事数の指定、および全文表示か抜粋表示かの選択

en: posts, showing the
ja: 記事数 見せ方は

en: default
ja: デフォルト

en: content
ja: コンテンツ

en: excerpt
ja: 抜粋

en: Searches
ja: 検索結果

en: set number of posts to 0 for theme default
ja: テーマのデフォルトには記事の数を０で設定

en: RPC support for Ecto
ja: 「Ecto」のRPCサポート

en: Adds additional functions to allow blogging tools such as Ecto to use tagging
ja: 「ecto」のようなブログ投稿支援ツールにタギングの機能を追加する

en: Tag separator
ja: タグの区切り記号

en: This must match the separator defined in Ecto 'Templates', 'Tags', 'Tag separator'
ja: これは「Ecto」の「Templates（テンプレート）」「Tags（タグ）」「Tags separator（タブ区切り）」で定義された separator（区切り）と合致しなければなりません。

en: Adds StatCounter tracking code to all pages
ja: すべてのページに「StatCounter」のトラッキングコードを追加

en: Project ID
ja: プロジェクトID

en: Partition ID
ja: 区分ID

en: Security ID
ja: セキュリティID

en: Disable WordPress Widgets
ja: WordPressウィジェットを無効にする

en: Allows you to enable or disable various WordPress Widgets
ja: WordPressの様々なウィジェットを有効または無効にできる

en: Pages
ja: ページ

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Links
ja: リンク

en: Meta
ja: メタ

en: Search
ja: 検索

en: Recent Posts
ja: 最近の記事

en: Tag Cloud
ja: タグクラウド

en: categories
ja: カテゴリー

en: text
ja: テキスト

en: recent comments
ja: 最近のコメント

en: pages
ja: ページ

en: search
ja: 検索

en: calendar
ja: カレンダー

en: archives
ja: アーカイブ

en: links
ja: リンク

en: meta
ja: メタ

en: recent entries
ja: 最近の記事

en: tag cloud
ja: タグクラウド

en: Enabled Widgets
ja: 有効化されたウィジェット

en: WordPress content formatting
ja: ワードプレスのコンテンツのフォーマッティング

en: Allows you to enable or disable various WordPress auto-formatting (including wpautop)
ja: WordPressの様々な自動書式化の有効/無効の指定を可能にする（wpautopを含む）

en: Auto-formatting
ja: 自動書式化

en: Use <code>wpautop</code> to format paragraphs
ja: 段落のフォーマットには <code>wpautop</code> を使用する

en: Auto-fancy quotes
ja: 自動引用符

en: Use <code>wptexturize</code> to turn quotes into fancy quotes
ja: 引用符をファンシー引用符にするには <code>wptexturize</code> を使用する

en: Auto-link
ja: 自動リンク

en: Makes links clickable in comments
ja: コメントの中のリンクをクリック可にする

en: advanced
ja: 上級

en: Cancel
ja: キャンセル

en: HeadSpace Settings
ja: HeadSpace セッティング

en: Edit Category &raquo;
ja: カテゴリーの編集 &raquo;

en: HeadSpace Meta data
ja: HeadSpace メタデータ

en: Are you sure you want to merge that tag?
ja: 本当にそのタグをマージ（融合）してもよろしいですか？

en: Special Tags
ja: 使用できるメタ

en: Replaced with the date of the post/page
ja: 記事/ページの日付と入れ替える

en: Replaced with the title of the post/page
ja: 記事/ページのタイトルと入れ替える

en: Replaced with the post/page excerpt
ja: 記事/ページの抜粋と入れ替える

en: Replaced with the post categories (comma seperated)
ja: 記事カテゴリーと入れ替える（半角カンマ区切り）

en: Replaced with the category description
ja: カテゴリーdescription（説明文）と入れ替える

en: Replaced with the post/page modified time
ja: 記事/ページの修正された時間と入れ替える

en: Replaced with the post/page ID
ja: 記事/ページのIDと入れ替える

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
ja: 記事/ページの著者のニックネームと入れ替える

en: Replaced with the post/page author's userid
ja: 記事/ページの著者のユーザーidと入れ替える

en: Replaced with the current search phrase
ja: 検索ワードと入れ替える

en: Replaced with the current time
ja: 現在の時刻と入れ替える

en: Replaced with the current date
ja: 現在の日付と入れ替える

en: Replaced with the current page number (i.e. page 2 of 4)
ja: ページ番号と入れ替える（ページ 2の4）

en: Import
ja: インポート

en: This page will allow you to import meta-data from other WordPress plugins.  The other plugins do not need to be active for the import to work.
ja: このページは他のワードプレスのプラグインからメタデータを取り込みます。この作業に他のプラグインが有効化されている必要はありません。

en: Import and remove original data
ja: インポートし、オリジナルのデータは削除

en: (not available in UTW and Simple Tagging)
ja: UTWとSimple Taggingではご利用になれません。

en: As with anything else that modifies your database you should <strong>backup your data before running an import</strong>.  No responsibility is accepted for any kittens that may be killed in the process.
ja: いかなるデータベースの修正と同様、<strong>インポート前には必ずデータベースのバックアップを行ってください</strong>。何か問題が生じても、一切の責任は負いかねます。

en: Mass Edit Meta-data
ja: メタデータの一覧編集

en: Save all data
ja: すべてのデータを保存

en: Page Modules
ja: ページモジュール

en: Page modules apply to individual pages.  Drag-and-drop modules into the appropriate area.  Modules can be re-ordered to change their position on the edit screen.
ja: ページモジュールは個々のページに適応されます。モジュールを任意の場所にドラッグ＆ドロップしてください。記事投稿画面上でのモジュールの表示順もここで調整できます。

en: Simple
ja: 基本

en: Modules will always appear on edit screens
ja: 記事投稿画面にモジュールが常駐します

en: Advanced
ja: 上級

en: Modules will be hidden behind a link
ja: モジュールはリンクの裏に隠れています

en: Disabled
ja: 停止中

en: Modules are disabled and do not appear
ja: モジュールが有効化されておらず表示されません

en: Save module order
ja: モジュールを保存

en: Site Modules
ja: サイトモジュール

en: Site modules apply to your site as a whole.  Only checked modules will run (when properly configured).
ja: サイトのモジュールは全体に適応されます。選択されたモジュールだけが実行されます。

en: General Options
ja: 全般のオプション

en: Inherit settings
ja: セッティングを受け継ぐ

en: Inherit from global settings
ja: 全共通セッティングから受け継ぐ

en: Check for updates
ja: アップデートの確認

en: Check for updates from within HeadSpace
ja: HeadSpace内のアップデートを確認する

en: Debug
ja: デバッグ

en: Enable debug option
ja: デバッグのオプションを有効にする

en: Update Options &raquo;
ja: オプションの更新 &raquo;

en: Remove HeadSpace
ja: HeadSpaceを削除

en: This option will remove HeadSpace and delete all settings, tags, and meta-data.
ja: このオプションはHeadSpaceを取り除き、すべての設定、タグ、そしてメタデータを削除します。

en: Delete HeadSpace
ja: HeadSpaceの削除

en: Per page
ja: 一覧表示数

en: go
ja: 変更

en: Settings can be applied to specific posts &amp; pages from the <strong>post edit page</strong>, and to specific categories from the <strong>edit category</strong> page.
ja: 個々の設定は、特定の記事やページの場合は<strong>記事投稿画面</strong>のページから、そして特定のカテゴリーの場合は<strong>カテゴリー管理画面</strong>から行なえます。

en: Page Settings
ja: ページセッティング

en: Modules
ja: モジュール

en: Options
ja: オプション

en: Tags
ja: タグ

en: Tag Management
ja: タグ管理

en: Tag
ja: タグ

en: Slug
ja: スラッグ

en: Count
ja: 数

en: Tags can be merged by clicking 'merge tags' and then dragging the tag you want to merge from and dropping over the tag you want to merge into.
ja: 「タグのマージ」をクリックし、対象となるタグ同士をドラッグ＆ドロップすることで、タグはマージ（融合）できます。

en: You have no tags!
ja: タグがありません！

en: HeadSpace2 News
ja: HeadSpace2 ニュース

en: %s ago
ja: %s 前
