HeadSpace2 3.3.1 Uk - en to ar translation catalogue (190 entries)

en: %d items were imported from %s
ar: %d مكان الاستيراد %s

en: %s ago
ar: %s منذ

en: (not available in UTW and Simple Tagging)
ar: (غير متوفر في UTW و الاوسمة العادية)

en: (page %d of %d)
ar: (صفحة %d ال %d)

en: 404 Page
ar: صفحة غير موجودة 404

en: <p style="color: red">That function is not defined</p>
ar: <p style="color: red">لم يتم التعرف على الدالة</p>

en: <p style="color: red">You are not allowed access to this resource</p>
ar: <p style="color: red">غير مسموح لك بالولوج الى هذا المكان</p>

en: <p>Tags:
ar: <p>اوسمة:

en: Add Plugin
ar: اضف إضافة

en: Add tags to dictionary
ar: اضف الأوسمة الى القاموس

en: Adds CrazyEgg tracking code to all pages
ar: أضف CrazyEgg كود الى جميع الصفحات

en: Adds Google Analytic tracking code to all pages
ar: أضف كود جوجل انليتيك الى جميع الصفحات

en: Adds Mint tracking code to all pages
ar: أضف كود <a href="http://mint.com">Mint</a> الى جميع الصفحات

en: Adds StatCounter tracking code to all pages
ar: أضف كود <a href="http://statcounter.com">StatCounter</a> الى جميع الصفحات

en: Adds additional functions to allow blogging tools such as Ecto to use tagging
ar: Додає додаткові функції, що дозволяють таким інструментам блоґґінґу, як <a href="http://ecto.kung-foo.tv/archives/001325.php">Ecto</a>, використовувати теґи

en: Advanced
ar: إعدادات متقدمة

en: After
ar: قبل

en: All descriptions will be trimmed to this length
ar: جميع الأوصاف يتم تحديدها على هذا الطول

en: Allow external JavaScript files to be referenced
ar: السماح لجافا سكريبت الخارجية  ان يتم ارشفتها

en: Allow page title to be changed (i.e. the title in the browser window title)
ar: السماح بان يتم تعديل عنوان الصفحة

en: Allows CSS stylesheets to be added to a page
ar: السماح بادراج ملف الاستايل في الصفحة

en: Allows a no-index/no-follow option to be set to prevent search engines and robots from indexing or following pages
ar: السماح بتعيين خصائص no-index/no-follow لمنع محركات البحث من الفهرسة والروبوتات او الصفحات التالية

en: Allows a short description about the page that is used by search engines
ar: السماح بوصف قصير لصفحات المستعملة من قبل محركات البحت

en: Allows disabled plugins to be enabled on specific pages
ar: السماح للإضافات المعطلة من التفعيل في بعض الصفحات

en: Allows raw data to be inserted into the page meta section
ar: السماح بإدراج المعلومات في الميتا تاج

en: Allows site RSS description to be changed
ar: السماح بتغيير وصف الخلاصات

en: Allows site RSS name to be changed
ar: السماح بتغيير اسم الخلاصات

en: Allows site description to be changed (i.e. the tagline)
ar: السماح بتغيير وصف الموقع (في الميتا تاج)

en: Allows site name to be changed (i.e your blog name)
ar: السماح بتغيير اسم الموقع (مدونة)

en: Allows tags/keywords to be added to pages
ar: اسمح للاوسمة والكلمات ان تضاف للصفحات

en: Allows the 'more' text to be changed
ar: اسمح ل "إقراء المزيد" ان تتغير

en: Allows you to enable or disable various WordPress auto-formatting (including wpautop)
ar: اسمح لنفسك تفعيل او تعطيل مختلف التنسيقات التلقائية للوردبريس

en: Alphabetically order tags
ar: الترتيب الابجدي للاوسمة

en: Always
ar: دائما

en: Archives
ar: الأرشيف

en: As with anything else that modifies your database you should <strong>backup your data before running an import</strong>.  No responsibility is accepted for any kittens that may be killed in the process.
ar: مع اي تغييرات في  قاعدة البيانات يجب أن <strong> خد نسخة إحتياطية قبل البدء في الإستيراد</strong>.  No responsibility is accepted for any kittens that may be killed in the process.

en: Author Pages
ar: كاتب الصفحات

en: Auto-fancy quotes
ar: الاقتباس التلقائي

en: Auto-formatting
ar: التنسيق التلقائي

en: Auto-link
ar: روابط تلقائية

en: Automatically add new tags to dictionary
ar: إضافة اوسمة جديدة تلقائيا الى القاموس

en: Before
ar: قبل

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Check for updates
ar: تحقق من التحديثات

en: Check for updates from within HeadSpace
ar: التحقق من التحديثات من داخل HeadSpace

en: Current theme
ar: القالب الحالي

en: Customise the number of posts shown on the archive and search pages, and decide whether to show full content or the excerpt
ar: تخصيص عدد من التدوينات التي تظهر على صفحات البحث والأرشيف , وقم بإختيار هل تظهر التدوينة كاملة ام جزء منها

en: Delete HeadSpace
ar: إحذف  HeadSpace

en: Description
ar: وصف

en: Dictionary
ar: قاموس

en: Disabled
ar: تعطيل

en: Edit Category &raquo;
ar: تعديل التصنيف &raquo;

en: Enter the URL you want outbound links tracked to, or leave empty for no outbound tracking
ar: أدخل عنوان الموقع الذي تريد تعقب روابطه الصادرة, واتركه فارغ غذا لم تريد تعقب

en: Enter the full Google JavaScript tracking code, or just the <code>_uacct</code> number.
ar: أدخل كود جافا سكريب التعقب ل جوجل الكاملة , او فقط <code>_uacct</code> number

en: Enter the relative URL to your Mint installation (i.e. <code>/mint/</code>).
ar: ادخل رابطك الخاص بتنصيب Mint (i.e. <code>/mint/</code>).

en: Enter your full <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">CrazyEgg ID</a>
ar: ادخل عضويتك الكاملة <a href="http://crazyegg.com/pages/instructions">CrazyEgg ID</a>

en: Everyone
ar: كل واحد

en: General Options
ar: الخيارات العامة

en: Global Settings
ar: الإعدادات العامة

en: Head META Description
ar: وصف الميتا لترويسة

en: HeadSpace Meta data
ar: معلومات الميتا ل HeadSpace

en: HeadSpace Settings
ar: إعدادات HeadSpace

en: HeadSpace has been removed
ar: تم حذف HeadSpace

en: HeadSpace tags (convert to WordPress 2.3 tags)
ar: اوسمة HeadSpace (تحويل الى اوسمة ووردبريس 2.3)

en: HeadSpace2 News
ar: أخبار HeadSpace2

en: Home Page
ar: الصفحة الرئيسية

en: How many widgets would you like?
ar: كم عدد المربعات الجانبية تريد ؟

en: Import
ar: إستيراد

en: Import and remove original data
ar: إستيراد و حذف المعلومات الاصلية

en: Inherit from global settings
ar: وراثة من الاعدادات العامة

en: Inherit settings
ar: ورث الإعدادات

en: Invalid module
ar: وحدة خاطئة

en: JavaScript
ar: جافا سكريبت

en: Jerome's Keywords
ar: كلمات جيروم

en: Leave blank to use theme default
ar: اتركه فارغ لإستعمال القالب الافتراضي

en: Makes links clickable in comments
ar: اجعل الراوبط قابلة لنقر في التعليقات

en: Mass Edit Meta-data
ar: تعديل مجموعة من الميتا في وقت واحد

en: Max length
ar: اقصى طول

en: Mint path
ar: مسار Mint

en: Modules
ar: وحدات

en: Modules are disabled and do not appear
ar: الوحدات معطلة ولن يتم ظهورها

en: Modules will always appear on edit screens
ar: الوحدات سوف تظهر دائما في شاشة التعديل

en: Modules will be hidden behind a link
ar: الوحدات سوف تختفي تحت الروابط

en: More Unique
ar: فريد اكتر

en: More text
ar: المزيد من النص

en: Never
ar: ابدا

en: Next
ar: التالي

en: No Index
ar: بدون رئيسية

en: Options
ar: خيارات

en: Order tags
ar: اوسمة اخرى

en: Page Counts
ar: رقم الصفحة

en: Page Modules
ar: وحدة الصفحة

en: Page Settings
ar: خيارات الصفحة

en: Page Title
ar: عنوان الصفحة

en: Page description
ar: وصف الصفحة

en: Page modules apply to individual pages.  Drag-and-drop modules into the appropriate area.  Modules can be re-ordered to change their position on the edit screen.
ar: Модулі сторінки застосовуються до окремих сторінок. Перетягніть не відпускаючи модулі на відповідну область. Порядок модулів може мінятися, що відобразиться у вікні редагування.

en: Page slug
ar: الاسم الطيف لصفحة

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Page-specific Plugins
ar: صفحة معينة للإضافات

en: Page-specific Themes
ar: صفحة معينة للقوالب

en: Partition ID
ar: ID قسم

en: Per page
ar: لكل صفحة

en: Plugins
ar: الإضافات

en: Post slug
ar: الاسم اللطيف لتدوينة

en: Post title
ar: عنوان التدوينة

en: Posts &amp; Pages
ar: الصفحات &amp; التدوينات

en: Posts successfully updated
ar: تم تحديث التدوينة بنجاح

en: Previous
ar: السابق

en: Project ID
ar: id المشروع

en: RSS Description
ar: وصف الخلاصات

en: RSS Name
ar: اسم الخلاصات

en: Remove HeadSpace
ar: احذف HeadSpace

en: Replaced with the category description
ar: بدله بوصف التصنيف

en: Replaced with the current date
ar: بدله بالتاريخ الحالي

en: Replaced with the current page number (i.e. page 2 of 4)
ar: بدله برقم الصفحة الحالية

en: Replaced with the current search phrase
ar: بدله بجملة البحث الحالية

en: Replaced with the current time
ar: بدله بالوقت الحالي

en: Replaced with the date of the post/page
ar: بدله بتاريخ التدوينة او الصفحة

en: Replaced with the post categories (comma seperated)
ar: بدله بتدوينة التصنيفات (ضع فواصل)

en: Replaced with the post/page ID
ar: بدله برقم التعريف لتدوينة او الصفحة

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
ar: بدله بكاتب التدوينة او الصفحة 'اسم لطيف'

en: Replaced with the post/page author's userid
ar: بدله بكاتب التدوينة او الصفحة 'رقم العضوية'

en: Replaced with the post/page excerpt
ar: بدله بمقتطف التدوينة او الصفحة

en: Replaced with the post/page modified time
ar: بدله بوقت تعديل التدوية او الصفحة

en: Replaced with the title of the post/page
ar: بدله بعنوان التدوينة او الصفحة

en: SEO Title Tags
ar: SEO عنوان الاوسمة

en: Save
ar: حفظ

en: Save all data
ar: حفظ كافة البيانات

en: Save module order
ar: حفظ ترتيب الوحدات

en: Search
ar: البحث

en: Search Pages
ar: صفحة البحث

en: Searches
ar: إبحث

en: Security ID
ar: الحماية ID

en: Separator position
ar: وضع الفواصل

en: Settings can be applied to specific posts &amp; pages from the <strong>post edit page</strong>, and to specific categories from the <strong>edit category</strong> page.
ar: الاعدادت يمكن تطبيقها على تدوينات او صفحات معينة من <strong>صحة تعديل التدوينة</strong>, وعلى تصنيفات معينة من <strong>تعديل التصنيفات</strong> صفحة.

en: Show in admin
ar: تظهر في ال admin

en: Show tags in pages
ar: اظهر الاوسمة في الصفحات

en: Show tags in posts
ar: اظهر الاوسمة في التدوينات

en: Shows page-specific plugins in the administration menus
ar: اظهر صحة إضافة معينة في قائمة الإدارة العامة

en: Simple
ar: عادي

en: Simple Tagging
ar: توصيف بسيط

en: Simple Tags
ar: وسم عادي

en: Site Modules
ar: وحدات الموقع

en: Site description
ar: وصف الموقع

en: Site modules apply to your site as a whole.  Only checked modules will run (when properly configured).
ar: Модулі сайту застосовуються до всього сайту загалом. Працюватимуть лише помічені модулі (відповідно сконфігуровані).

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Special Tags
ar: اوسمة مميزة

en: Stylesheets
ar: ملف الاستايل

en: Suggest tags based on content
ar: اقتراح اوسمة على اساس المحتوى

en: Suggested tags
ar: اقترح اوسمة

en: Tag separator
ar: فواصل الاوسمة

en: Tags (keywords)
ar: اوسمة وكلمات

en: Tags/keywords
ar: اوسمة وكلمات

en: Theme
ar: قالب

en: This must match the separator defined in Ecto 'Templates', 'Tags', 'Tag separator'
ar: Он должен соответствовать разделителю, определенному в Ecto 'Шаблоны', 'Метки', 'Разделитель меток'Він повинен відповідати роділювачу, визначеному в Ecto 'Шаблони', 'Теґи', 'Розділювач теґів'

en: This option will remove HeadSpace and delete all settings, tags, and meta-data.
ar: هذا الاختيار سيقوم بحذف HeadSpace وجميع الاعدادات المتعلق به

en: This page will allow you to import meta-data from other WordPress plugins.  The other plugins do not need to be active for the import to work.
ar: هذه الصفحة تسمح لك باستيراد الميتا من أضافة وردبريس اخرى. الغضافة الخرى ليس بالضرورة ان تكون مفعلة

en: Title separator
ar: فاصل العناوين

en: Track outbound links
ar: روابط المسار الصادرة

en: Tracking code
ar: كود التعقب

en: Ultimate Tag Warrior
ar: محارب الاوسمة النهائي

en: Update Options &raquo;
ar: تحديث الخيارات &raquo;

en: Use <code>wpautop</code> to format paragraphs
ar: استعمل <code>wpautop</code> لتنسيق الفقرات

en: Use <code>wptexturize</code> to turn quotes into fancy quotes
ar: استعمل <code>wptexturize</code> لتحويل الاقتباس الى اقتباس جميل

en: Users of the specified role or less will be tracked
ar: الاعضاء اصحاب دور او اقل يتم تعقبهم

en: Who to track
ar: الذي تتعقب

en: WordPress content formatting
ar: تنسيق محتوى الووردبريس

en: Wraps all post and page content inside a Google targeted section
ar: جمع كل محتوى التدوينة والصفحة داخل القسم المستهدف في جوجل

en: Yahoo ZoneTag
ar: Yahoo منطقة الاوسمة

en: Your module positions have been saved
ar: تم حفظ وحدة المواقف

en: Your options have been updated
ar: تم تحديث خياراتك

en: add
ar: أضف

en: add all
ar: أضف الى الكل

en: advanced
ar: متقدمة

en: applied to author pages
ar: تطبيق على كاتب الصفحات

en: applied to category pages without specific settings
ar: تطبيق على تصنيفات الصفحات دون إعدادات معينة

en: applied to everything unless otherwise specified
ar: تطبق على الكل بإستثناء المعينة

en: applied to posts &amp; pages without specific settings
ar: تطبيق على تدوينات وصفحات دون إعدادات معينة

en: applied to the home page
ar: تطبق عند الصفحة الرئيسية

en: applied when viewing a 404 error
ar: تطبق عند عرض صفحة الخطاء 404

en: applied when viewing search results
ar: تطبق عند عرض نتائج البحث

en: applied when viewing the archives
ar: تطبق عند عرض الارشيف

en: content
ar: المحتوى

en: default
ar: الافتراضي

en: excerpt
ar: مقتطف

en: go
ar: إذهب

en: posts, showing the
ar: تدوينات, أظهر ال

en: set number of posts to 0 for theme default
ar: ضع عدد التدوينات 0 في القالب الإفتراضي

en: suggest
ar: اقتراح
