DMSGuestbook 1.15.6 - en to de translation catalogue (320 entries)

en:  chars
de:  Zeichen

en: %s is <font style='color:#bb0000;'>not writable!
de: %s ist <font style='color:#bb0000;'> nicht beschreibbar!

en: %s isn't exist.
de: %s existiert nicht.

en: (DD.MM.YYYY,HH:MM:SS)
de: (TT.MM.JJJJ,SS:MM:SS)

en: 25 = standard port<br />465 = SMTP over SSL port<br />587 = Alternative SMTP port<br /><br />Check your mail documentation for further information.
de: 25 = Standard<br />465 = SMTP über SSL<br />587 = Alternativer SMTP Anschluss.

en: Absolute guestbook position in pixel horizontal (x-axis)<br /><br />Variable: {position1}
de: Absolute horizontale Gästebuch Position (x-Achse)<br /><br />Variable: {position1}

en: Absolute guestbook position in pixel vertical (y-axis)<br /><br />Variable: {position2}
de: Absolute horizontale Gästebuch Position (y-Achse)<br /><br />Variable: {position2}

en: Action
de: Handlung

en: Activate the nofollow tag for posted url's<br /><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow" target="_blank">http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow</a>
de: Aktiviere das nofollow Tag für Einträge mit URL's<br /><a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow" target="_blank">http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow</a>

en: Activate this guestbook as super guestbook
de: Aktiviere dieses Gästebuch als Super Gästebuch

en: Active: Guestbook
de: Aktiv: Gästebuch

en: Actually image:
de: Aktuelles Icon:

en: Additional
de: Zusätzlich

en: Additional selectbox
de: Zusätzliche Selectbox

en: Additional selectbox title
de: Titel der zusätzlichen Selectbox

en: Additional text
de: Zusätzlichen Text

en: Admin must every post review
de: Der Administrator muss jeden Eintrag freischalten

en: Admin must review every post before this can display on the page.<br />You can edit the guestbook review status under "Entries".
de: Der Administrator muss jeden einzelnen Eintrag freischalten lassen.<br />Der Status eines Eintrages kann unter "Einträge" geändert werden.

en: Admin review
de: Freischaltung durch den Admin

en: All DMSGuestbook options were deleted
de: Alle DMSGuestbook Optionen wurden gelöscht

en: All Dataset were deleted
de: Alle Datensätze wurden gelöscht

en: All guestbook data will be lost!
de: Alle Gästebuch Daten werden gelöscht!

en: Antispam image text color
de: Antispam Textfarbe

en: Antispam image text color<br /><br />Variable: {captcha_color}
de: Antispam Textfarbe<br /><br />Variable: {catcha_color}

en: Antispam key
de: Antispam Schlüssel

en: Antispam off:@Antispam image:@Antispam mathematic figures:@reCAPTCHA:@
de: Antispam aus:@Antispam mit Bild:@Antispam Rechenaufgabe:@reCAPTCHA:@

en: Apply
de: Anwenden

en: Assigned to: Guestbook
de: Zugewiesen an: Gästebuch

en: Auto link to a guestbook post
de: Automatischer Link zum Gästebuch Eintrag

en: Back
de: Zurück

en: Basic
de: Allgemein

en: Border of the outside box
de: Rand der äusseren Box

en: Bulk Action
de: Massenvorgang

en: CSS file writable
de: CSS Datei ist beschreibbar

en: Captcha Image
de: Captcha Bild

en: Changelog
de: Änderungen

en: Class heredity:<br /><br />e.g.<br /><b>a.</b>css_navigation_char<b>:hover</b> {color:#ff0000;}<br />All url link with css_navigation_char (navigation link)<br />become hover color red when user drag over it<br /><br /><b>td</b>.css_guestbook_message_nr_name {background-color:#00ff00;}<br />All td with css_guestbook_message_nr_name (guestbook name & id)<br />become background color green<br /><br />
de: Klassenvererbung:<br /><br />z.B.<br /><b>a.</b>css_navigation_char<b>:hover</b> {color:#ff0000;}<br />Jeder URL Link mit css_navigation_char (Navigations Link)<br />wird rot, wenn man mit der Maus darüber fährt<br /><br /><b>td</b>.css_guestbook_message_nr_name {background-color:#00ff00;}<br />Alle td mit css_guestbook_message_nr_name (Gästebuch Name und ID)<br />bekommen einen grünen Hintergrund<br /><br />

en: Clear
de: Löschen

en: Clear all
de: Alles löschen

en: Color
de: Farbe

en: Color of all textfield border
de: Farbe der Textfelder Ränder

en: Color of all textfield borders<br /><br />Variable: {bordercolor2}
de: Farbe der Textfelder Ränder<br /><br />Variable: {bordercolor2}

en: Color of the outside box<br /><br />Variable: {bordercolor1}
de: Farbe der Aussenbox<br /><br />Variable: {bordercolor1}

en: Comment
de: Kommentar

en: Copy this content to a text file in case if you need a backup.
de: Kopiere diesen Textinhalt in ein Textfile, falls du mal ein Backup brauchst.

en: Count guestbook entries
de: Zählt die Gästebuch Einträge

en: Create
de: Erstelle

en: Create a page where you want to display the DMSGuestbook.
de: Erstelle eine Seite, wo das DMSGuestbook angezeigt werden soll.

en: Create new DMSGuestbook options
de: Erstelle neue DMSGuestbook Optionen

en: Create your own guestbook post template and use it is on your guestbook site<br /><br />See an examle in "/template/post/default.tpl"
de: Erstelle dein eigenes Einträge Template und benutze dies in deinem Gästebuch<br />Beispiel unter: "/template/post/default.tpl"

en: Create your own input form template and use it is on your guestbook site<br /><br />See an examle in "/template/form/default.tpl"
de: Erstelle dein eigenes Eingabeformular und benutze dies in deinem Gästebuch<br />Beispiel unter: "/template/form/default.tpl"

en: Custom CSS
de: Angepasstes CSS

en: Customize the guestbook to your desire!
de: Passe das Gästebuch nach deinen Wünschen an!

en: Cut message text after X characters.
de: Zeige nur X Zeichen der Mitteilung an.

en: DESC = Newer post first<br />ASC = Older post first
de: DESC = Neuere Einträge zuerst<br />ASC = Ältere Einträge zuerst

en: DMSGuestbook Database
de: DMSGuestbook Datenbank

en: DMSGuestbook has found an Akismet key %s
de: DMSGuestbook hat einen Akismet Schlüssel gefunden: %s

en: DMSGuestbook options
de: DMSGuestbook Optionen

en: DMSGuestbook options backup
de: DMSGuestbook Optionen Backup

en: DMSGuestbook settings
de: DMSGuestbook Einstellungen

en: Data
de: Daten

en: Database id
de: Datenbank ID

en: Database not available!
de: Datenbank nicht vorhanden!

en: Database settings
de: Datenbank Einstellungen

en: Dataset (%) was deleted
de: Datensatz (%) wurde gelöscht

en: Dataset (%) was saved
de: Datensatz (%) wurde gespeichert

en: Date
de: Datum

en: Date / Time format
de: Datum / Zeit Format

en: Date will be display in italic.
de: Das Datum wird kursiv dargestellt.

en: Day.Month.Year,Hour:Minute:Second
de: Tag.Monat.Jahr,Stunde:Minute:Sekunde

en: Deactivate super guestbook
de: Deaktiviere das Super Gästebuch

en: Default
de: Standard

en: Define a link text if you selected "bottom"
de: Definiere einen Link Text, falls "unten" (bottom) ausgewählt wurde

en: Define a selectbox and fill this with your own values.<br />See some examples in your "dmsguestbook/module" folder.
de: Definiere eine Selectbox und fülle diese mit deinen eignen Werten<br />Hier gibt es ein paar Beispiele: "dmsguestbook/module".

en: Define the maximum allowed lenght each message text<br />Deactivate this feature to set 0
de: Definiere die maximale Textlänge<br/>Deaktiviere dies durch das setzten von 0

en: Define the navigation color<br /><br />Variable: {navigationcolor}
de: Navigation Zeichenfarbe<br /><br />Variable: {navigationcolor}

en: Delete
de: Löschen

en: Delete DMSGuestbook options from the database
de: Lösche die DMSGuestbook Optionen aus der Datenbank

en: Delete all Spam (%s) entries
de: Lösche alle (%s) Spam Einträge

en: Description
de: Beschreibung

en: Don't forget to close all tags!
de: Vergiss nicht alle offenen Code Enden zu schliessen!

en: Don't forget to set the page id.
de: Vergiss nicht die Seiten ID zu setzen.

en: Don't remove the "http(s)://" tag.
de: Entferne nicht das "http(s)://".

en: E-mail
de: E-Mail

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Email
de: E-Mail

en: Email Notification
de: E-Mail Mitteilung

en: Email address
de: E-Mail Adresse

en: Email and url image properties
de: E-Mail und URL Bild Eigenschaften

en: Email image path
de: E-Mail Icon Pfad

en: Enter here you reCAPTCHA private key.
de: Gib hier deinen privaten reCAPTCHA Schlüssel ein.

en: Enter here you reCAPTCHA public key.
de: Gib hier deinen öffentlichen reCAPTCHA Schlüssel ein.

en: Entries
de: Enträge

en: Entries will be display in bold.
de: Einträge werden Fett dargestellt.

en: Example
de: Beispiel

en: Extended
de: Erweitert

en: FAQ
de: Fragen & Antwort

en: File not found!
de: Datei nicht gefunden!

en: Font color
de: Schriftfarbe

en: Footer
de: Fusszeile

en: Form template
de: Formular Template

en: Freetype Linkage
de: Freetype Verbindung

en: Freetype Support
de: Freetype Unterstützung

en: From
de: Von

en: Graphic Settings
de: Grafik Einstellungen

en: Gravatar rating
de: Gravatar Einstufung

en: Gravatar rating & Gravatar size
de: Gravatar Einstufung & Gravatar Grösse

en: Gravatar size
de: Gravatar Grösse

en: Guestbook
de: Gästebuch

en: Guestbook entries (show, edit, delete)
de: Gästebuch Einträge (anzeigen, bearbeiten, löschen)

en: Guestbook form position
de: Gästebuch Formular Position

en: Guestbook position (x-axis)
de: Gästebuch Position (x-Achse)

en: Guestbook position (y-axis)
de: Gästebuch Position (y-Achse)

en: Guestbook settings
de: Gästebuch Einstellungen

en: Guestbook width
de: Gästebuch Breite

en: Guestbook width in percent<br /><br />Variable: {width1}
de: Gästebuch Breite in Prozent<br /><br />Variable: {width1}

en: Guestbook: All
de: Gästebuch: Alle

en: Header
de: Kopfzeile

en: Headline
de: Überschrift

en: Help
de: Hilfe

en: Hidden
de: Versteckt

en: How many guestbook entries do you want to see on your widget?
de: Wieviele Gästebuch Einträge sollen angezeigt weden?

en: How to use:<br />1.) Reset all assigned guestbooks by clicking on "Clear all"<br />2.) Select your desired language<br /> 3.) Select your guestbook(s) by clicking "Set" in ascending order.<br />4.) Press the "Save" button
de: Hilfe zur Benutzung:<br /> 1.) Entferne alle Gästebücher Zuordnung über den "Alles löschen" Knopf<br />2.) Wähle dein gewünschtes Gästebuch aus der Liste<br />Aktiviere das Gästebuch durch drücken des entsprechenden "Hinzufügen" Knopfs<br />4.) Drücke den "Speichern" Knopf

en: Id will be display in bold.
de: ID wird Fett dargestellt.

en: If dmsguestbook.css exist and is writable, all CSS settings will be read from it.<br />Otherwise these settings will be loaded from the database.
de: Falls dmsguestbook.css vorhanden und beschreibbar ist, werden die CSS Einstellungen aus dmsguestbook.css gelesen.<br />Ansonsten werden die Einstellungen aus der Datenbank geladen.

en: If dmsguestbook.css exists and is writable, all CSS settings will be read from it.<br />Otherwise these settings will be loaded from the database.
de: Falls dmsguestbook.css vorhanden und beschreibbar ist, werden die CSS Einstellungen aus dmsguestbook.css gelesen.<br />Ansonsten werden die Einstellungen aus der Datenbank geladen.

en: If the Admin review checkbox is activated, the post will not be shown on the guestbook page.
de: Wenn die "Freischaltung durch Admin" Checkbox aktiviert ist, wird der Eintrag nicht auf der Gästebuchseite angezeigt.

en: If there is something wrong with my %s table:
de: Falls mit der Tabelle %s irgendwas nicht in Ordnung ist:

en: If there is something wrong with my<br />DMSGuestbook_options in %s:
de: Falls irgendetwas mit DMSGuestbook_options in %s nicht stimmt:

en: If you don't see the image here, check the xfiles.ttf and captcha.png permission in your captcha folder.
de: Fallst du hier kein Bild siehst, überprüfe die xfiles.ttf und captcha.png Berechtigung im captcha Verzeichnis.

en: If you want use char like &auml;,&uuml;,&ouml;... and your mysql version is lower than 4.1, be sure the language
    			setting is e.g. "de-iso-8859-1" or similar. Check this with your mysql graphical frontenend like phpmyadmin.
de: Falls du Zeichen wie  &auml;, &uuml;, &ouml; benutzt, und deine MySQL Version ist kleiner als 4.1, so stelle sicher, dass Die Spracheinstellung "de-iso-8859-1" oder ähnlich ist. Überprüfe dies in deinem grafischen MySQL Bearbeitungsprogramm (z.B. PhpMyAdmin)

en: Image size in pixel
de: Bildgrösse in Pixel

en: Image:<br /><img src="../wp-content/plugins/dmsguestbook/captcha/captcha.php" /><br />If you don't see the image here, check the xfiles.ttf and captcha.png permission in your captcha folder<br /><br />Mathematic figures:<br />4 + 9 = 13<br /><br />reCAPTCHA: <a href="http://recaptcha.net" target="_blank">learn more about reCAPTCHA</a>
de: Bild:<br /><img src="../wp-content/plugins/dmsguestbook/captcha/captcha.php" /><br />Falls du  hier kein Bild siehst, so überprüfe die xfiles.ttf und captcha.png Datei im captcha Verzeichnis.<br /><br />Antispam mit Zahlen:<br />4 + 9 = 13<br /><br />reCAPTCHA: <a href="http://recaptcha.net/" target="_blank">Mehr über reCAPTCHA</a>

en: Infos
de: Informationen

en: LINK1 is trying to generate a link to guestbook with the "page_id=id" statement which is defined under page id.
de: LINK1 versucht einen direkten Link zum Gästebuch Eintrag Mithilfe "page_id=id" zu generieren.

en: LINK2 is trying to generate a link to guestbook with the "p=id" statement where is defined under page id.
de: LINK2 versucht einen direkten Link zum Gästebuch Eintrag Mithilfe von "p=id" zu generieren.

en: Language
de: Sprache

en: Language settings
de: Spracheinstellungen

en: Learn more about reCAPTCHA
de: Erfahre mehr über reCAPTCHA

en: Lenght
de: Länge

en: Link text
de: Link Text

en: Link to the guestbook post (manually)
de: Link zum Gästebuch Eintrag (manuell)

en: Mandatory
de: Obligatorisch

en: Mandatory char
de: Zeichen für obligatorischen Text

en: Mandatory char were to display on guestbook input form
de: Dieses Zeichen wird neben den obligatorischen Eingabefelder angezeigt

en: Mark as Spam
de: Markieren als Spam

en: Mask ip address
de: Maskiert die IP Adresse

en: Mask ip adress if this is visible
de: Maskiert die IP Adresse

en: Memory Limit
de: Speicherlimit

en: Message
de: Mitteilung

en: Message text length
de: Mitteilungstextlänge

en: Miscellaneous
de: Sonstiges

en: More infos
de: Mehr Informationen

en: Mouse hover color
de: Maushover Farbe

en: Move spam to the spam folder@Block guestbook post if spam is found on it@
de: Verschiebe Spam in den Spam Ordner@Verhindere das Absenden eines Gästebucheintrages wenn Spam gefunden wurde@

en: NEW!
de: NEU!

en: Navigation char color
de: Farbe des Navigationszeichen

en: Navigation char size
de: Grösse des Navigationszeichen

en: Navigation char style
de: Aussehen des Navigationszeichen

en: Navigation char style<br /><br />e.g. < >
de: Navigations-Zeichen<br /><br />Z.B. < >

en: Navigation color
de: Farbe des Navigationszeichen

en: Navigation font size in pixel<br /><br />Variable: {navigationsize}
de: Navigation Schriftgrösse<br /><br />Variable: {navigationsize}

en: New CSS entries found, press the save button to save it.
de: Neue CSS Einträge gefunden, drücke den Speichern Knopf um diese abzuspeichern.

en: News
de: Neuigkeiten

en: No
de: Nein

en: No "DMSGuestbook_options" found in %s.
de: Keine "DMSGuestbook_options" gefunden in %s.

en: No WordPress API key for Akismet was found! Activate the Akismet plugin and create a key. More information under: <a href="http://akismet.com/" target="_blank">http://akismet.com/</a> and <a href="http://en.wordpress.com/api-keys/" target="_blank">http://en.wordpress.com/api-keys/</a>
de: Es wurde keinen API Schlüssel für Akismet gefunden. Aktiviere das Akismet Plugin und erstelle eine Schlüssel. Mehr Informationen unter: a href="http://akismet.com/" target="_blank">http://akismet.com/</a> und <a href="http://en.wordpress.com/api-keys/" target="_blank">http://en.wordpress.com/api-keys/</a>

en: No entries found.
de: Keine Einträge gefunden

en: No items
de: Kein Einträge

en: Not a valid file, must be a language file with .txt prefix.
de: Keine gültige Datei, muss als Sprachdatei mit der Endung .txt vorlieten.

en: Notice: You have some old "DMSGuestbook_xxxx" rows in your %s, but this have no functionality impact.
de: Notiz: Du hast einige alte "DMSGuestbook_xxxx" Einträge in %s, aber dies ist nicht weiter schlimm und hat keinen Einfluss auf die Funktion des Gästebuchs.

en: Number
de: Nummer

en: Number of entry in each page
de: Anzahl Einträge pro Seite

en: Offset
de: Zeitausgleich

en: One or more options are missing.
de: Eine oder mehrere Optionen fehlen.

en: Options
de: Optionen

en: Options have been saved
de: Optionen wurden gespeichert

en: Options were not saved, text box is empty
de: Optionen wurden nicht gespeichert, das Textfeld ist leer

en: Outside border color
de: Aussenrandfarbe

en: Overall font color
de: Schriftfarbe

en: Overall font color<br /><br />Variable: {fontcolor1}
de: Schriftfarbe<br /><br />Variable: {fontcolor1}

en: PNG Support
de: PNG Unterstützung

en: Page
de: Seite

en: Page id
de: Seiten ID

en: Page status
de: Seiten Status

en: Permissions
de: Berechtigung

en: Post per page
de: Einträge pro Seite

en: Post settings
de: Einträge  Einstellungen

en: Post template
de: Einträge Template

en: Press the save button to restore CSS settings.
de: Drücke den Speichern Knopf um die CSS Einstellungen zu speichern.

en: Receive a notification email when user write an new guestbook post
de: Empfange eine Bestätigung, wenn ein Benutzer einen Gästebucheintrag schreibt

en: Relative guestbook position (left to right)
de: Relative Gästebuch Position (links nach rechts)

en: Restore
de: Wiederherstellen

en: Restore DMSGuestbook_options:<br />
    		Open your DMSGuestbook option backup text file and put the content in the textfield below.<br />
    		All data will be overwrite!
de: Wiederherstellung DMSGuestbook_options:<br />Öffne deine DMSGuestbook Option-Backup Datei und kopiere den Inhalt in das untere Textfeld.<br />Alle Daten werden überschrieben!

en: Restore default settings
de: Wiederherstellung der Standard Einstellung

en: Restore default settings - All data will be replaced
de: Werkseinstellung - Alle Daten werden überschrieben

en: Role
de: Rolle

en: SMTP SSL (secure socket layer) if is needed.<br /><br />Check your mail documentation for further information.
de: SMTP SSL (falls erforderlich)

en: SMTP authentification
de: SMTP Authentifizierung

en: SMTP authentification if is needed. <br /><br />Check your mail documentation for further information.
de: SMTP Authentifizierung (falls erforderlich)

en: SMTP host
de: SMTP Server

en: SMTP password
de: SMTP Kennwort

en: SMTP password if is needed.<br /><br />Check your mail documentation for further information.
de: SMTP Kennwort (falls erforderlich)

en: SMTP port
de: SMTP Anschluss

en: SMTP username
de: SMTP Benutzername

en: SMTP username if is needed.<br /><br />Check your mail documentation for further information.
de: SMTP Benutzername (falls erforderlich)

en: Save
de: Speichern

en: Save the page and assign it under "Guestbook settings" -> "Basic".
de: Speichere die Seite und aktiviere diese unter "Gästebuch Einstellungen" -> "Allgemein".

en: Search
de: Suchen

en: Search in: Name, Message, IP, Website and Email Fields.<br />Use % to specify search patterns. e.g. %fox% or %fox or fox%
de: Suchen in: Name, Mitteilung, IP, Webseite und E-Mail Felder.<br />Benutze % um das Suchmuster zu spezifizieren: z.B. %fuchs% oder %fuchs oder fuchs%

en: Send a mail
de: E-Mail Versand

en: Send method
de: Mailversandart

en: Separator between header and body in each entry
de: Trenner Farbe

en: Separator between header and body in each entry<br /><br />Variable: {separatorcolor}
de: Trenner Farbe<br /><br />Variable: {separotorcolor}

en: Separator color
de: Trenner Farbe

en: Separator width
de: Trenner Breite

en: Separator width in percent<br /><br />Variable: {width2}
de: Trenner Breite in Prozent<br /><br />Variable: {width2}

en: Server Settings
de: Server Einstellungen

en: Set
de: hinzufügen

en: Set %s readonly again when your finished to customize!
de: Setze die Datei %s wieder auf Schreibgeschützt nach dem bearbeiten!

en: Set a random key to prevent spam.<br />Every page refresh will create a new key which can be saved.<br />It's used for: Antispam image & Antispam mathematic figures.
de: Setzt einen zufälligen Schlüssel um Spam besser vorzubeugen.<br />Wird für Antispam Bild und Rechenaufgabe benötigt.

en: Set post hidden
de: Setzte Eintrag auf unsichtbar

en: Set post visible
de: Setze Eintrag auf sichtbar

en: Set the date and time format.
de: Setze das Datum und Zeit Format.

en: Set the write permission for %s to customize this file.
de: Um die Datei %s zu bearbeiten zu können muss diese beschreibbar sein.

en: Set your language: e.g. en_EN, de_DE, fr_FR, it_IT, de, ge ...<br />(must be installed on your system)
de: Setzen des Ländercodes: Z.B.  en_EN, de_DE, fr_FR, it_IT, de, ge ...<br />(Muss auf dem System installiert sein)

en: Setlocale
de: Ländercodierung

en: Settings for custom CSS
de: Einstellung für angepasstes CSS

en: Show additional text in each guestbook post.<br />You could edit the appearance in "template/post/default.tpl"<br />The default setting will be set the additional text on the footer of guestbook post.
de: Zeige den zusätzlichen Text in jedem Gästebuch Eintrag an.<br />Das Aussehen kann unter  "template/post/default.tpl" geändert werden.<br />Ohne Änderung wird der Text am Fuss des Gästebuchseintrag angezeigt.

en: Show additional value
de: Zeige die Zusatzwerte an

en: Show email
de: Zeigt die E-Mail Adresse an

en: Show gravatar image if available
de: Zeigt das Gravatar Bild an, falls vorhanden

en: Show ip address
de: Zeigt die IP Adresse an

en: Show the database unique id
de: Zeigt die Datenbank ID an

en: Show the date which guestbook post was saved
de: Zeigt an wann der Eintrag erstellt wurde

en: Show the guestbook post text
de: Zeigt den Gästebuchtext an

en: Show the visitor name
de: Zeigt den Namen des Besuchers an

en: Show website
de: Zeigt die Webseite an

en: Some CSS entries are missing!
de: Einige CSS Einträge fehlen!

en: Sort guestbook items
de: Sortiert die Gästebuch Einträge

en: Spam entries (show, edit, delete)
de: Spam Einträge (anzeigen, bearbeiten, löschen)

en: Spam settings
de: Spam Einstellungen

en: Stylesheet (CSS) Help & Tutorials:<br />English: <a href="http://www.html.net/tutorials/css/" target="_blank">http://www.html.net/tutorials/css/</a><br />German: <a href="http://www.css4you.de/" target="_blank">http://www.css4you.de/</a><br />Or ask Google and friends :-)
de: Stylesheet (CSS) Hilfe & Anleitungen:<br />Englisch: <a href="http://www.html.net/tutorials/css/" target="_blank">http://www.html.net/tutorials/css/</a><br />Deutsch: <a href="http://www.css4you.de/" target="_blank">http://www.css4you.de/</a><br />Oder frag Google oder deine Freunde :-)

en: Submitted on
de: Erstellt

en: Switch to: Guestbook
de: Wechseln zu: Gästebuch

en: Textfield border color
de: Textfeld Randfarbe

en: The SMTP server which do you want to connect.
de: Der SMTP Server über den du E-Mails versenden möchtest.

en: The email address which the message to be sent is<br />Multiple email adresses are allowed, split these with the ";" separator.<br />e.g. test1@example.com;test2@example.com;test3@example.com
de: Mit dem ";" Trenner können mehrere E-Mail Adressen hinzugefügt werden.<br />Z.B. test1@example.com;test2@example.com;test3@example.com

en: The whole guestbook post will be display in font size 9 pixel.
de: Der Gästebuch Eintrag wird in der Schriftgrösse 9 Pixel angezeigt.

en: This entry contains probably Spam!
de: Dieser Beitrag beinhaltet vermutlich Spam!

en: This entry was not inscribed!
de: Dieser Beitrag wurde nicht eingetragen!

en: This is my gravatar image
de: Das ist mein Gravatar Bild

en: This option(s) was not found in
de: Optionen wurden nicht gefunden in

en: This role affects with
de: Diese Regel hat Einfluss auf

en: This text will be shown on your input form guestbook page.<br />You could leave this textfield blank by using space character.
de: Dieser Text wird in dem Eingabeformular angezeit<br />Ein Leerzeichen lässt den Text leer.

en: This will be shown on top of you widget.
de: Dies wird als Widget Überschrift verwendet.

en: Time / Date
de: Zeit / Datum

en: Time offset: Use this offset if your Wordpress installation is not in the same country where you live.<br />e.g. You live in London and the Wordpress installation is on a server in Chicago.<br />If You want to show the date in GMT (Greenwich Mean Time), set the offset -6 and check the correct time below.<br /><br /> Notice: Don't use the %z or %Z parameter if your offset isn"t 0.
de: Benutze Zeitausgleich falls deine Wordpress Installation nicht in der selben Zeitzone wie du bist.<br />Z.B: Du lebst in London und die Wordpress Installation ist auf einem Server in Chicago.<br />Falls du nun das Datum nach GMT (Greenwitch Mean Time) haben willst, so musst du einen Zeitausgleich von -6 angeben.<br />Beachte: Benutze nicht den %z oder %Z Parameter, falls der Zeitausgleich nicht 0 ist.

en: To assign guestbook(s)
de: Zuweisung der Gästebücher

en: Type "delete" to remove all DMSGuestbook option entries from the %s table.
de: Gib "delete" in das Textfeld ein um alle DMSGuestbook Optionen aus der %s Tabelle zu löschen.

en: Type "yes, i am sure" in this textfield if you want delete %s
de: Gib "yes, i am sure" in das Textfeld ein um %s zu löschen

en: URL overrule
de: URL überschreiben

en: Unmark Spam
de: Spam unmarkieren

en: Update database
de: Datenbank Update

en: Update options database
de: Update Optionen Datenbank

en: Use PHP internal mail function if your server supporting this.<br />A SMTP server could be need username and password as authentification which you must known.
de: Benutze die interne PHP Mail Funktion sollte der Server dies unterstützen.<br />Ein SMTP Server braucht vermutlich ein Benutzername und ein Kennwort.

en: Use the DMSGuestbook admin interface for change these css settings.
    Don't edit this file direct, your change could be overwrite by the DMSGuestbook admin.
    If dmsguestbook.css is exist and writable, all CSS settings will be read from it.
    Otherwise these settings will be load from the database.
de: Um die CSS Einstellungen zu ändern sollte die DMSGuestbook Admin Seite benutzt werden. Das dmsguestbook.css nicht direkt bearbeiten, denn die Einstellungen würden automatisch überschrieben werden.
    Falls dmsguestbook.css vorhanden und beschreibbar ist, werden die CSS Einstellungen aus dmsguestbook.css gelesen.<br />Ansonsten werden die Einstellungen aus der Datenbank geladen.

en: Use the database id to consecutively numbered each guestbook entry
de: Benutze die Datenbank ID für eine fortlaufende Nummerierung jedes Gästebuchs Eintrages

en: User can use Gravatar
de: Gravatar

en: User must fill out message text field
de: Der Benutzer muss das Mitteilungs-Feld ausfüllen

en: User must fill out name text field
de: Der Benutzer muss das Namens-Feld ausfüllen

en: User must fill out the email text field
de: Der Benutzer muss das E-Mail Feld ausfüllen

en: User must fill out the website text field
de: Der Benutzer muss das Webseite Feld ausfüllen

en: Using SHOW_POST when do you want to connect from an other webpage to your guestbook page, when do you want to define your own path or when do you have problems with LINK1 or LINK2.
de: Benutze SHOW_POST wenn du von einer anderen Webseite auf dein Gästebuch zugreifen, oder deinen eigenen Pfad definieren möchtest, oder Probleme mit LINK1 oder LINK2 hast.

en: Visible
de: Sichtbar

en: Visible email for everyone in each post
de: Die E-Mail Adressse ist sichtbar

en: Visible ip for everyone in each post
de: Die IP Adressse ist sichtbar

en: Visible the guestbook input form on top or bottom
de: Anzeige des Gästebuchs oben (top) oder unten (bottom)

en: Visible website for everyone in each post
de: Der Webseiten Link ist sichtbar

en: Visitor name will be display underlined.
de: Der Besucher Name wird unterstrichen angezeigt.

en: Website
de: Webseite

en: Website image path
de: Webseite Icon Pfad

en: What should Akismet do if spam are detected?
de: Was soll Akismet machen, wenn es Spam entdeckt?

en: Which guestbook would you like to display on your sidebar?
de: Welches Gästebuch soll angezeigt werden?

en: Would you like to display one particular guestbook in a different languages? Select your desired guestbook and mark the radio button. After that all pages with the assigned language will be bound with the guestbook that you've selected.
de: Möchtest du ein bestimmtes Gästebuch haben, welches aber in unterschiedlichen Sprachen angezeigt wird? So wähle das gewünschte Gästebuch durch das markieren des entsprechenden Radio-Button aus, danach sind alle Gästebuchseiten, welche eine Sprache zugeordnet bekommen haben, mit diesem Gästebuch verbunden.

en: Would you really like to clear this text field? Don\'t forget to press the "Save" button.
de: Willst du wirklich den Text löschen? Vergiss danach nicht auf "Speichern" zu drücken.

en: Would you really like to delete ALL data entries?
de: Möchtest du wirklich ALLE Datenbank Einträge löschen?

en: Would you really like to delete this dataset?
de: Möchtest du den Datenbank Eintrag wirklich löschen?

en: Would you really like to do this?
de: Willst du dies wirklich ausführen?

en: Would you really like to edit this dataset?
de: Möchtest du den Datenbank Eintrag wirklich bearbeiten?

en: Would you really like to restore all data?
de: Willst du wirklich alle Daten wiederherstellen?

en: Yes
de: Ja

en: You can overrule this link if you have trouble with the guestbook form submit.
de: Falls mit dem absenden des Gästebuch Formulars probleme auftauchen, kann die bestehende URL überschrieben werden.

en: You can specify a rating of G, PG, R, or X.<br />[G] A G rated gravatar is suitable for display on all websites with any audience type.<br />[PG] PG rated gravatars may contain rude gestures, provocatively dressed individuals, the lesser swear words, or mild violence.<br />[R] R rated gravatars may contain such things as harsh profanity, intense violence, nudity, or hard drug use.<br />[X] X rated gravatars may contain hardcore sexual imagery or extremely disturbing violence.
de: Du kannst die Einstufung zwischen G, PG, R oder X wechseln.<br />[G] Gut für jedermann<br />[PG] Kann leichte, vulgäre Ausdrücke, Provokationen und leichte Gewalt beinhalten.<br />[R] Kann Respektlosigkeit, intensive Gewalt, Nacktheit oder harte Drogen beinhalten.<br />[X] Kann harte sexuelle Abbildungen oder besorgniserregende Gewalt beinhalten.

en: You have a new guestbook post!
de: Du hast einen neuen Gästebuch Eintrag!

en: You have to delete the assigned guestbooks by clicking on "Clear all" before you can set this again. Assigned guestbooks will not be released until you press the "Save" button.
de: Du musst zuerst die zugeordneten Gästebücher freigeben, indem du den Button "Alles löschen" drückst. Zugeordnete Gästebücher werden erst gespeichert nachdem der Button "Speichern" gedrückt wurde.

en: You need <i>%s</i> rights to have access to this page.
de: Du benötigst <i>%s</i> Berechtigung um auf diese Seite zu kommen.

en: YourGuestBookName
de: DeinGästebuchName

en: YourGuestbookId
de: DeineGästebuchID

en: YourGuestbookPageName
de: DeinGästebuchSeitenName

en: [Status OK] "DMSGuestbook_options" found in %s.
de: [Status OK] "DMSGuestbook_options" wurden in %s gefunden.

en: [Status OK] %s does exist.
de: [Status OK] %s ist vorhanden.

en: delete %s
de: Lösche %s

en: entries
de: Einträge

en: have permission
de: hat Zugriff

en: if you use mySQL 4.0.xx or lower
de: Falls du mySQL 4.0.xx oder niedriger benutzt

en: is not writable or doesn't exist
de: ist nicht beschreibbar oder existiert nicht

en: is writable
de: ist beschreibbar

en: is writable!
de: ist beschreibbar!

en: not selected
de: inaktiv

en: query
de: Anfrage

en: reCAPTCHA private key
de: Privater reCAPTCHA Schlüssel

en: reCAPTCHA public key
de: Öffentlicher reCAPTCHA Schlüssel

en: rel="nofollow" tag for posted url's
de: rel="nofollow" Tag für Einträge mit URL's

en: saved
de: gespeichert

en: spam
de: Spam

en: waiting for approval
de: auf Zustimmung wartend

en: was created
de: wurde erstellt

en: was deleted
de: wurde gelöscht

en: xfiles.ttf readable
de: xfiles.ttf ist lesbar
