Gravity Form GSC Free - en to pt_PT translation catalogue (559 entries)

en:  (For the FREE version of the plugin, you'll need to input the columns manually.)
pt_PT:  (Para a versão GRATUITA do plugin, você precisará inserir as colunas manualmente.)

en:  Are you sure you want to deactivate this plugin?
pt_PT: Tem certeza de que deseja desativar este plugin?

en:  Click to enlarge image
pt_PT: Clique para ampliar a imagem

en:  Enhance Your Setup
pt_PT:  Melhore Sua Configuração

en: .htaccess Rules
pt_PT: Regras .htaccess

en: 1 plugin available
pt_PT: 1 plugin disponível

en: 100% Secure Authentication
pt_PT: Autenticação 100% Segura

en: 12 plugin available
pt_PT: 12 plugins disponíveis

en: 2 plugins available
pt_PT: 2 plugins disponíveis

en: 3 plugins available
pt_PT: 3 plugins disponíveis

en: 6 plugins available
pt_PT: 6 plugins disponíveis

en: <p class="fw-400 text-dark"><strong>Google Drive</strong> and <strong>Google Sheets</strong> permissions were not granted during authentication with Google.</p>
                                                <p class="fw-400 text-dark"><strong>Refer to Step 4 in the Connection Guide shown alongside.</strong><br> Then, deactivate the connection and re-authorize it, ensuring both Google Drive and Google Sheets permissions are enabled.</p>
pt_PT: <p class="fw-400 text-dark"><strong>As permissões do Google Drive</strong> e <strong>Google Sheets</strong> não foram concedidas durante a autenticação com o Google.</p>
                                                <p class="fw-400 text-dark"><strong>Consulte o Passo 4 no Guia de Conexão mostrado ao lado.</strong><br> Em seguida, desative a conexão e reautentique-a, garantindo que as permissões do Google Drive e do Google Sheets estejam habilitadas.</p>

en: About GSheetConnector
pt_PT: Sobre o GSheetConnector

en: Access Control
pt_PT: Controlo de Acesso

en: Accuracy
pt_PT: Precisão

en: Activate
pt_PT: Ativar

en: Activated
pt_PT: Ativado

en: Active Plugins
pt_PT: Plugins Ativos

en: Active Theme
pt_PT: Tema Ativo

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add Custom Value
pt_PT: Adicionar Valor Personalizado

en: Add Labels in Sheet Headers Manually
pt_PT: Adicionar Rótulos nos Cabeçalhos da Folha Manualmente

en: Add-ons & Extensions
pt_PT: Complementos & Extensões

en: Additional Resources
pt_PT: Recursos Adicionais

en: Administrator
pt_PT: Administrador

en: Advanced Configuration
pt_PT: Configuração Avançada

en: Advanced Tools for Easy Spreadsheet Control
pt_PT: Ferramentas Avançadas para Controle de Planilhas Fácil

en: All
pt_PT: Todos

en: All plugin settings and data will be permanently removed
pt_PT: Todas as definições e dados do plugin serão removidos permanentemente

en: Allow required permissions for Google Sheets and Drive access.
pt_PT: Permita as permissões necessárias para acesso ao Google Sheets e Drive.

en: Allow specific WordPress roles
pt_PT: Permitir funções específicas do WordPress

en: Allowed Roles
pt_PT: Funções Permitidas

en: Amazing Key Features
pt_PT: Características Incríveis

en: Are Pretty Permalinks Supported?
pt_PT: Os Permalinks Bonitos São Suportados?

en: Are you sure you want to deactivate Google Sheets integration?
                This will stop syncing your form entries.
pt_PT: Tem certeza de que deseja desativar a integração com o Google Sheets?
                Isso interromperá a sincronização das entradas do seu formulário.

en: Are you sure you want to enable automatic data deletion on uninstall?
pt_PT: Tem certeza de que deseja ativar a eliminação automática de dados ao desinstalar?

en: Ascending
pt_PT: Crescente

en: Audit & Monitoring
pt_PT: Auditoria & Monitorização

en: Auth Required
pt_PT: Autenticação Necessária

en: Authenticate Now
pt_PT: Autenticar Agora

en: Authenticate directly with Google using a secure Authentication flow without third-party dependency.
pt_PT: Autentique-se diretamente com o Google usando um fluxo de Autenticação seguro sem dependência de terceiros.

en: Authenticate using a secure Google Cloud JSON key file for direct and encrypted communication with Google Sheets.
pt_PT: Autentique-se usando um arquivo de chave JSON seguro do Google Cloud para comunicação direta e criptografada com o Google Sheets.

en: Authenticate with Your Google Account
pt_PT: Autentique-se com sua Conta do Google

en: Authenticated Email Display
pt_PT: Exibição de Email Autenticado

en: Authentication method for connecting to Google Sheets
pt_PT: Método de autenticação para conectar ao Google Sheets

en: Author
pt_PT: Autor

en: Author website
pt_PT: Website do autor

en: Auto Setup
pt_PT: Configuração Automática

en: Auto detect sheet tabs
pt_PT: Detectar automaticamente as abas da planilha

en: Auto fetch Google Sheets list
pt_PT: Buscar automaticamente a lista de Google Sheets

en: Automated Sheet & Tab
pt_PT: Folha & Aba Automatizada

en: Automatic Google Sheets Integration
pt_PT: Integração Automática com Google Sheets

en: Automatic Select Spreadsheet
pt_PT: Seleção Automática de Planilha

en: Automatically Google Sheet Configuration
pt_PT: Configuração Automática da Google Sheet

en: Automatically configure your Google Sheet and start syncing form submissions in real time.
pt_PT: Configure automaticamente sua Planilha do Google e comece a sincronizar envios de formulários em tempo real.

en: Automatically connect Gravity Forms with Google Sheets using built-in API setup. By authorizing your Google account, the plugin will handle API setup and authentication automatically, enabling seamless form data sync. Learn more in the documentation
pt_PT: Conecte automaticamente o Gravity Forms ao Google Sheets usando a configuração de API integrada. Ao autorizar sua conta do Google, o plugin cuidará da configuração e autenticação da API automaticamente, permitindo uma sincronização perfeita dos dados do formulário. Saiba mais na documentação

en: Automatically send Easy Digital Downloads (EDD) order details to Google Sheets. Track digital product sales, monitor transactions, and manage customer data effortlessly with real-time spreadsheet integration.
pt_PT: Envie automaticamente os detalhes dos pedidos do Easy Digital Downloads (EDD) para o Google Sheets. Rastreie vendas de produtos digitais, monitore transações e gerencie dados de clientes sem esforço com integração de planilhas em tempo real.

en: Automatically send WordPress core data (like comments or custom submissions) to Google Sheets. Simplify website data tracking, automate record keeping, and centralize important information in one organized spreadsheet.
pt_PT: Envie automaticamente dados do núcleo do WordPress (como comentários ou submissões personalizadas) para o Google Sheets. Simplifique o rastreamento de dados do site, automatize a manutenção de registros e centralize informações importantes em uma planilha organizada.

en: Automatically sync Fluent Forms submissions to Google Sheets in real-time. Every form entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, customer inquiries, and business data without manual export. Streamline your workflow, improve reporting accuracy, and keep all submissions organized with seamless Google Sheets integration.
pt_PT: Sincronize automaticamente as submissões do Fluent Forms com o Google Sheets em tempo real. Cada entrada de formulário é instantaneamente adicionada à sua planilha selecionada, ajudando você a gerenciar leads, consultas de clientes e dados de negócios sem exportação manual. Otimize seu fluxo de trabalho, melhore a precisão dos relatórios e mantenha todas as submissões organizadas com uma integração perfeita com o Google Sheets.

en: Automatically sync Formidable Forms entries to Google Sheets. Manage leads, track submissions, and simplify data reporting with real-time integration.
pt_PT: Sincronize automaticamente as entradas do Formidable Forms com o Google Sheets. Gerencie leads, rastreie envios e simplifique a geração de relatórios com integração em tempo real.

en: Automatically sync Ninja Forms submissions to Google Sheets with one-click integration. Capture leads, monitor responses, and manage data efficiently with instant spreadsheet updates and easy reporting.
pt_PT: Sincronize automaticamente as submissões do Ninja Forms com o Google Sheets com uma integração de um clique. Capture leads, monitore respostas e gerencie dados de forma eficiente com atualizações instantâneas da planilha e relatórios fáceis.

en: Available PRO Version
pt_PT: Versão PRO Disponível

en: Avoid enabling on live websites
pt_PT: Evite habilitar em sites ao vivo

en: Beta Program Access
pt_PT: Acesso ao Programa Beta

en: Beta Usage Notice
pt_PT: Aviso de Uso Beta

en: Beta versions are intended for testing purposes. Do not enable on live production websites without proper backups.
pt_PT: As versões beta são destinadas a fins de teste. Não ative em sites de produção ao vivo sem backups adequados.

en: Beta versions may include unfinished or experimental features
pt_PT: As versões beta podem incluir recursos inacabados ou experimentais

en: Bold
pt_PT: Negrito

en: Built by Experts. Trusted by Thousands.
pt_PT: Construído por Especialistas. Confiado por Milhares.

en: Built for stable, uninterrupted syncing in professional and high-traffic environments.
pt_PT: Construído para sincronização estável e ininterrupta em ambientes profissionais e de alto tráfego.

en: Buy Now
pt_PT: Comprar Agora

en: Can anyone register on this site?
pt_PT: Qualquer pessoa pode registrar-se neste site?

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Change Date/Time Format and Time Zone in Google Sheets
pt_PT: Alterar Formato de Data/Hora e Fuso Horário no Google Sheets

en: Check All
pt_PT: Selecionar Todos

en: Choose Google API Setting
pt_PT: Escolher Configuração da API do Google

en: Choose only the fields you need with simple toggles, use advanced tags, sync past form entries, and get priority support.
pt_PT: Escolha apenas os campos que você precisa com alternâncias simples, use tags avançadas, sincronize entradas de formulários anteriores e obtenha suporte prioritário.

en: Choose the Google account where your Sheets are stored.
pt_PT: Escolha a conta do Google onde os seus Sheets estão armazenados.

en: Clear Logs
pt_PT: Limpar Registos

en: Click & Fetch Automation
pt_PT: Automação Click & Fetch

en: Click <strong>Allow</strong> to finish authorization.
pt_PT: Clique em <strong>Permitir</strong> para finalizar a autorização.

en: Click on the <strong>Sign in with Google</strong> button.
pt_PT: Clique no botão <strong>Entrar com o Google</strong>.

en: Client Token
pt_PT: Token do Cliente

en: Client Version
pt_PT: Versão do Cliente

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Code
pt_PT: Código

en: Column Name
pt_PT: Nome da Coluna

en: Common features shared across every GSheetConnector Pro add-on built for reliability, flexibility, and scale.
pt_PT: Funcionalidades comuns partilhadas entre todos os complementos GSheetConnector Pro, construídos para fiabilidade, flexibilidade e escalabilidade.

en: Communication with WordPress.org
pt_PT: Comunicação com WordPress.org

en: Compare Features
pt_PT: Comparar Recursos

en: Conditional Logic
pt_PT: Lógica Condicional

en: Conditional Options
pt_PT: Opções Condicionais

en: Connect Avada Forms to Google Sheets and automatically transfer form entries to your spreadsheet. Streamline lead management, automate data collection, and improve business reporting with seamless integration.
pt_PT: Conecte Avada Forms ao Google Sheets e transfira automaticamente as entradas do formulário para sua planilha. Otimize a gestão de leads, automatize a coleta de dados e melhore a geração de relatórios empresariais com integração sem costura.

en: Connect Gravity Forms to Google Sheets and automatically push form submissions to your spreadsheet. Simplify data management, improve workflow automation, and keep all entries organized in one secure location.
pt_PT: Conecte o Gravity Forms ao Google Sheets e envie automaticamente as submissões do formulário para sua planilha. Simplifique a gestão de dados, melhore a automação do fluxo de trabalho e mantenha todas as entradas organizadas em um local seguro.

en: Connect Gravity Forms to Google Sheets using your own Google Cloud project.
                                Ideal for advanced users who need full API control, custom OAuth setup,
                                and independent credential management.
pt_PT: Conecte o Gravity Forms ao Google Sheets usando seu próprio projeto do Google Cloud.
                                Ideal para usuários avançados que precisam de controle total da API, configuração personalizada de OAuth,
                                e gerenciamento independente de credenciais.

en: Connect Your Google Account
pt_PT: Conecte Sua Conta do Google

en: Connect using your own Google Cloud Client ID and Client Secret for full authentication control.
pt_PT: Conecte usando seu próprio ID de Cliente e Segredo de Cliente do Google Cloud para controle total de autenticação.

en: Connect your Google Sheet by entering the required sheet information.
pt_PT: Conecte sua Google Sheet inserindo as informações da planilha necessárias.

en: Connected
pt_PT: Conectado

en: Connected Email Account
pt_PT: Conta de Email Conectada

en: Connected Google Account
pt_PT: Conta do Google Conectada

en: Connection Guide
pt_PT: Guia de Conexão

en: Connection Status & Next Steps
pt_PT: Status da Conexão & Próximos Passos

en: Contact Form Connectors
pt_PT: Conectores de Formulário de Contato

en: Control form feed visibility
pt_PT: Controlar a visibilidade do feed do formulário

en: Control which user roles are allowed to access and manage the Google Sheets integration for your forms.
pt_PT: Controlar quais funções de utilizador têm permissão para aceder e gerir a integração do Google Sheets para os seus formulários.

en: Copy Logs
pt_PT: Copiar Registos

en: Copy System Info
pt_PT: Copiar Informação do Sistema

en: Could not verify plugin package.
pt_PT: Não foi possível verificar o pacote do plugin.

en: Create New Feed
pt_PT: Criar Novo Feed

en: Create New Spreadsheet
pt_PT: Criar Nova Planilha

en: Current Server Time
pt_PT: Hora Atual do Servidor

en: Current Time
pt_PT: Hora Atual

en: Current UTC Time
pt_PT: Hora Atual UTC

en: Custom / Merge Tags
pt_PT: Tags Personalizadas / de Mesclagem

en: Custom API Credentials
pt_PT: Credenciais de API Personalizadas

en: Custom font styling
pt_PT: Estilo de fonte personalizado

en: Custom mapping
pt_PT: Mapeamento personalizado

en: Customize the Headers Appearance
pt_PT: Personalizar a Aparência dos Cabeçalhos

en: Customize the appearance and behavior of your sheet headers and rows for better readability and organization.
pt_PT: Personalize a aparência e o comportamento dos cabeçalhos e linhas da sua planilha para melhor legibilidade e organização.

en: Dashboard
pt_PT: Painel

en: Database
pt_PT: Base de Dados

en: Database Charset
pt_PT: Charset da Base de Dados

en: Database Collation
pt_PT: Collation da Base de Dados

en: Database Host
pt_PT: Host da Base de Dados

en: Database Name
pt_PT: Nome da Base de Dados

en: Database Username
pt_PT: Nome de Utilizador da Base de Dados

en: Date
pt_PT: Data

en: Deactivate
pt_PT: Desativar

en: Deactivate Integration
pt_PT: Desativar Integração

en: Deactivate plugin
pt_PT: Desativar plugin

en: Deactivated GSheetConnector Gravity Forms (Pro Version) to activate GSheetConnector Gravity Forms Free.
pt_PT: GSheetConnector Gravity Forms (Versão Pro) desativado para ativar GSheetConnector Gravity Forms Gratuito.

en: Debug Mode
pt_PT: Modo de Depuração

en: Dedicated Support
pt_PT: Suporte Dedicado

en: Dedicated Support Team
pt_PT: Equipe de Suporte Dedicada

en: Default comment status
pt_PT: Estado padrão dos comentários

en: Delete Plugin Data on Uninstall
pt_PT: Eliminar Dados do Plugin na Desinstalação

en: Descending
pt_PT: Decrescente

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Direct Spreadsheet Access
pt_PT: Acesso Direto à Planilha

en: Disable anytime if needed
pt_PT: Desative a qualquer momento, se necessário

en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Discover recommended plugins that enhance your workflow and help you get more value from your Google Sheets integration.
pt_PT: Descubra plugins recomendados que melhoram o seu fluxo de trabalho e ajudam a obter mais valor da sua integração com o Google Sheets.

en: Discover the right connector for your workflow and automate data syncing.
pt_PT: Descubra o conector certo para o seu fluxo de trabalho e automatize a sincronização de dados.

en: Discover tools that integrate seamlessly and help you get more done.
pt_PT: Descubra ferramentas que se integram perfeitamente e ajudam você a fazer mais.

en: Do not allow access to subscribers
pt_PT: Não permitir acesso a assinantes

en: Docs & Troubleshooting
pt_PT: Documentação & Resolução de Problemas

en: Download
pt_PT: Baixar

en: Download CSV
pt_PT: Baixar CSV

en: Download spreadsheet as file
pt_PT: Baixar planilha como arquivo

en: Drag & drop field reordering
pt_PT: Reordenação de campos por arrastar e soltar

en: Drag-and-Drop Column Order
pt_PT: Ordem das Colunas por Arrastar e Soltar

en: Early Access
pt_PT: Acesso Antecipado

en: Easily connect Contact Form 7 to Google Sheets and automatically sync form submissions in real-time. Every entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, inquiries, and customer data efficiently without manual export.
pt_PT: Conecte facilmente o Contact Form 7 ao Google Sheets e sincronize automaticamente as submissões do formulário em tempo real. Cada entrada é instantaneamente adicionada à sua planilha selecionada, ajudando você a gerenciar leads, consultas e dados de clientes de forma eficiente, sem exportação manual.

en: Easily sync past form submissions to your connected Google Sheet. Choose a date range and ensure your spreadsheet stays complete and up to date.
pt_PT: Sincronize facilmente envios de formulários anteriores com a sua Google Sheet conectada. Escolha um intervalo de datas e assegure-se de que a sua planilha permanece completa e atualizada.

en: Easy Setup & Configuration
pt_PT: Configuração & Configuração Fáceis

en: Editors can manage and modify integrations
pt_PT: Os editores podem gerir e modificar integrações

en: Enable Beta Updates
pt_PT: Ativar Atualizações Beta

en: Enable Fields to Sync
pt_PT: Ativar Campos para Sincronizar

en: Enable automatic background syncing without requiring Google account sign-in during setup.
pt_PT: Ative a sincronização automática em segundo plano sem exigir login na conta do Google durante a configuração.

en: Enable the fields you want to send to Google Sheets and rename columns if needed.
pt_PT: Ative os campos que deseja enviar para o Google Sheets e renomeie as colunas, se necessário.

en: Enable this option only if you want a complete cleanup
pt_PT: Ative esta opção apenas se desejar uma limpeza completa

en: Enable/disable integration access
pt_PT: Ativar/desativar acesso à integração

en: Enabled
pt_PT: Ativado

en: Enabling this option will permanently delete all GSheetConnector for Gravity Forms plugin data when the plugin is uninstalled.
pt_PT: Ativar esta opção irá eliminar permanentemente todos os dados do plugin GSheetConnector para Gravity Forms quando o plugin for desinstalado.

en: Enjoying the Plugin?
pt_PT: Está Gostando do Plugin?

en: Ensure that after inputting the Google Sheet Name, Sheet ID, Tab Name, and Tab ID above, you must enter the label names of your form into Row 1 of your Google Sheet, as illustrated in the image.
pt_PT: Certifique-se de que, após inserir o Nome da Google Sheet, Id da Planilha, Nome da Aba e Id da Aba acima, você deve inserir os nomes dos rótulos do seu formulário na Linha 1 da sua Google Sheet, conforme ilustrado na imagem.

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
pt_PT: Insira um nome de feed para identificar exclusivamente esta configuração.

en: Entry Date
pt_PT: Data de Entrada

en: Entry ID
pt_PT: ID da Entrada

en: Environment type
pt_PT: Tipo de Ambiente

en: Error ID
pt_PT: ID do Erro

en: Error Log
pt_PT: Registo de Erros

en: Even Row Color
pt_PT: Cor da Linha Par

en: Everything You Need to Sync Data
pt_PT: Tudo o que precisa para Sincronizar Dados

en: Existing
pt_PT: Existente

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup)
pt_PT: Cliente Existente / Chave Secreta (Configuração Automática)

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup).
pt_PT: Cliente Existente / Chave Secreta (Configuração Automática).

en: Explore More Plugins
pt_PT: Explorar Mais Plugins

en: Extend your Google Sheets integration with powerful add-ons. Install, manage, and activate extensions to unlock advanced features.
pt_PT: Amplie sua integração com o Google Sheets com complementos poderosos. Instale, gerencie e ative extensões para desbloquear recursos avançados.

en: Extend your workflow with our add-ons.
pt_PT: Amplie seu fluxo de trabalho com nossos complementos.

en: Extension
pt_PT: Extensão

en: Extensions
pt_PT: Extensões

en: FREE users get special upgrade pricing
pt_PT: Usuários GRATUITOS obtêm preços especiais de upgrade

en: Failed to deactivate plugin.
pt_PT: Falha ao desativar o plugin.

en: Fast & Reliable Data Sync
pt_PT: Sincronização de Dados Rápida & Confiável

en: Features may still be under testing
pt_PT: Recursos podem ainda estar em teste

en: Feed Name
pt_PT: Nome do Feed

en: Field List
pt_PT: Lista de Campos

en: Filesystem Permission
pt_PT: Permissão do Sistema de Ficheiros

en: Find the perfect connector for your WordPress workflow.
pt_PT: Encontre o conector perfeito para o seu fluxo de trabalho do WordPress.

en: Flexible
pt_PT: Flexível

en: Follow these steps to connect your Google account and start syncing your form data with Google Sheets.
pt_PT: Siga estes passos para conectar a sua conta do Google e começar a sincronizar os dados do seu formulário com o Google Sheets.

en: Font Color
pt_PT: Cor da Fonte

en: Font Size
pt_PT: Tamanho da Fonte

en: Font Style
pt_PT: Estilo da Fonte

en: Form
pt_PT: Formulário

en: Form Title
pt_PT: Título do Formulário

en: Forms
pt_PT: Formulários

en: Forms Successfully Synced
pt_PT: Formulários Sincronizados com Sucesso

en: Free
pt_PT: Gratuito

en: Free Plugins
pt_PT: Plugins Gratuitos

en: Freeze & Color Headers
pt_PT: Congelar & Colorir Cabeçalhos

en: Freeze Header
pt_PT: Congelar Cabeçalho

en: Freeze header row
pt_PT: Congelar linha de cabeçalho

en: From Date
pt_PT: Data de Início

en: GSheetConnector For Gravity Forms
pt_PT: GSheetConnector Para Gravity Forms

en: GSheetConnector Gravity Forms Feed Settings
pt_PT: Configurações de Feed do Gravity Forms GSheetConnector

en: GSheetConnector Status
pt_PT: Estado do GSheetConnector

en: GSheetConnector for Gravity Forms
pt_PT: GSheetConnector para Gravity Forms

en: GSheetConnector for WP Core
pt_PT: GSheetConnector para WP Core

en: GSheetConnector is a powerful automation plugin that syncs WordPress data with Google Sheets in real time. It supports WooCommerce, Easy Digital Downloads, and popular form plugins such as Gravity Forms, Contact Form 7, Elementor Forms, along with 10+ additional WordPress integrations for efficient data management.
pt_PT: O GSheetConnector é um poderoso plugin de automação que sincroniza dados do WordPress com o Google Sheets em tempo real. Ele suporta WooCommerce, Easy Digital Downloads e plugins de formulários populares como Gravity Forms, Contact Form 7, Elementor Forms, juntamente com mais de 10 integrações adicionais do WordPress para uma gestão de dados eficiente.

en: General Settings
pt_PT: Configurações Gerais

en: Get Advanced Features
pt_PT: Obter Recursos Avançados

en: Get GSheetConnector Gravity Pro
pt_PT: Obter GSheetConnector Gravity Pro

en: Get Support
pt_PT: Obter Suporte

en: Get early access to upcoming features and improvements before they are officially released. Beta versions may include experimental updates and should be used for testing purposes only.
pt_PT: Obtenha acesso antecipado a recursos e melhorias futuras antes de serem oficialmente lançados. As versões beta podem incluir atualizações experimentais e devem ser usadas apenas para fins de teste.

en: Get fast assistance from our expert team for setup, troubleshooting, and optimization.
pt_PT: Obtenha assistência rápida da nossa equipe de especialistas para configuração, resolução de problemas e otimização.

en: Get updates before public release
pt_PT: Receba atualizações antes do lançamento público

en: Getting Started
pt_PT: Introdução

en: Go to Integration Setup
pt_PT: Ir para Configuração de Integração

en: Google Drive Permission
pt_PT: Permissão do Google Drive

en: Google Sheet Connector For Avada Forms
pt_PT: Conector Google Sheet para Avada Forms

en: Google Sheet Connector For CF7
pt_PT: Conector Google Sheet Para CF7

en: Google Sheet Connector For Divi Forms
pt_PT: Conector Google Sheet para Divi Forms

en: Google Sheet Connector For Easy Digital Downloads
pt_PT: Conector Google Sheet para Easy Digital Downloads

en: Google Sheet Connector For Elementor Forms
pt_PT: Conector Google Sheet para Elementor Forms

en: Google Sheet Connector For Fluent Forms
pt_PT: Conector do Google Sheet para Fluent Forms

en: Google Sheet Connector For Formidable Forms
pt_PT: Conector Google Sheet para Formidable Forms

en: Google Sheet Connector For Forminator Forms
pt_PT: Conector Google Sheet Para Forminator Forms

en: Google Sheet Connector For Gravity Forms
pt_PT: Conector Google Sheet Para Gravity Forms

en: Google Sheet Connector For Ninja Forms
pt_PT: Conector Google Sheet Para Ninja Forms

en: Google Sheet Connector For WPForms
pt_PT: Conector Google Sheet Para WPForms

en: Google Sheet Connector For WooCommerce
pt_PT: Conector Google Sheet para WooCommerce

en: Google Sheet Connector Gravityforms Add-on requires Gravityforms plugin to be installed and activated.
pt_PT: O conector Google Sheet Gravityforms requer que o plugin Gravityforms esteja instalado e ativado.

en: Google Sheet Permission
pt_PT: Permissão do Google Sheet

en: Google Sheets API v4
pt_PT: API Google Sheets v4

en: Google Sheets Data Sync
pt_PT: Sincronização de Dados do Google Sheets

en: Google Sheets Integration for Gravity Forms
pt_PT: Integração do Google Sheets para Gravity Forms

en: Google Sheets Setup Required
pt_PT: Configuração do Google Sheets Necessária

en: Google will show what information the plugin can access.
pt_PT: O Google mostrará quais informações o plugin pode aceder.

en: Grant access only to users you trust
pt_PT: Conceda acesso apenas a utilizadores em quem confia

en: Grant access to trusted editors
pt_PT: Conceder acesso a editores de confiança

en: Grant access to:
pt_PT: Conceder acesso a:

en: Header &amp; row color control
pt_PT: Controle de cor do cabeçalho &amp; da linha

en: Header Appearance
pt_PT: Aparência do Cabeçalho

en: Header Background
pt_PT: Fundo do Cabeçalho

en: Header Behavior
pt_PT: Comportamento do Cabeçalho

en: Header Settings
pt_PT: Configurações do Cabeçalho

en: Header Settings &amp; Sheet Sorting
pt_PT: Configurações de Cabeçalho &amp; Ordenação da Planilha

en: Header Styling
pt_PT: Estilização do Cabeçalho

en: Headers On / Off + Rename
pt_PT: Cabeçalhos Ativar / Desativar + Renomear

en: Hide Features
pt_PT: Ocultar Recursos

en: Hide settings from subscribers
pt_PT: Ocultar configurações de assinantes

en: Home URL
pt_PT: URL da Casa

en: How to Enable Debugging in WordPress
pt_PT: Como Ativar a Depuração no WordPress

en: I already did
pt_PT: Eu já fiz

en: I need help
pt_PT: Preciso de ajuda

en: If both Free and Pro versions of the plugin are installed or active, data from both versions will also be permanently deleted.
pt_PT: Se ambas as versões Free e Pro do plugin estiverem instaladas ou ativas, os dados de ambas as versões também serão eliminados permanentemente.

en: If you are enjoying the plugin, please consider leaving a 5-star review. Your support helps us improve and grow.
pt_PT: Se você está gostando do plugin, considere deixar uma avaliação de 5 estrelas. Seu apoio nos ajuda a melhorar e crescer.

en: Image / PDF Attachment Link
pt_PT: Link de Anexo de Imagem / PDF

en: Improve your sheet management with smart automation and flexible customization features.
pt_PT: Melhore a gestão da sua planilha com automação inteligente e recursos de personalização flexíveis.

en: Improved dashboard security
pt_PT: Segurança melhorada do painel

en: In PRO version it will be managed with Below settings.
pt_PT: Na versão PRO, será gerenciado com as configurações abaixo.

en: Incorrect settings can delete all sensitive form and user data
pt_PT: Definições incorretas podem eliminar todos os dados sensíveis de formulários e utilizadores

en: Install
pt_PT: Instalar

en: Installation Process
pt_PT: Processo de Instalação

en: Installation failed:
pt_PT: Instalação falhou:

en: Installed & Active Plugins
pt_PT: Plugins Instalados & Ativos

en: Instant
pt_PT: Instantâneo

en: Integrate Divi Forms with Google Sheets and automatically sync submissions in real-time. Store customer data securely, track inquiries efficiently, and eliminate manual spreadsheet updates.
pt_PT: Integre Divi Forms com o Google Sheets e sincronize automaticamente as submissões em tempo real. Armazene dados de clientes de forma segura, rastreie consultas de forma eficiente e elimine atualizações manuais de planilhas.

en: Integrate Forminator Forms with Google Sheets to automatically store form entries in your spreadsheet. Eliminate manual data entry and ensure accurate, real-time syncing for better data tracking and analysis.
pt_PT: Integre o Forminator Forms com o Google Sheets para armazenar automaticamente as entradas do formulário em sua planilha. Elimine a entrada manual de dados e garanta sincronização precisa em tempo real para melhor rastreamento e análise de dados.

en: Integrate WPForms with Google Sheets and send form entries directly to your spreadsheet automatically. Track leads, manage customer data, and streamline reporting with seamless Google Sheets integration and real-time sync.
pt_PT: Integre o WPForms com o Google Sheets e envie as entradas do formulário diretamente para sua planilha automaticamente. Acompanhe leads, gerencie dados de clientes e simplifique relatórios com uma integração perfeita ao Google Sheets e sincronização em tempo real.

en: Integration
pt_PT: Integração

en: Integration of Gravity Forms with Google Sheet
pt_PT: Integração do Gravity Forms com o Google Sheet

en: Integration with Google (Existing Method)
pt_PT: Integração com o Google (Método Existente)

en: Integration with Google (Manual Method)
pt_PT: Integração com o Google (Método Manual)

en: Integration with Google (Service Method)
pt_PT: Integração com o Google (Método de Serviço)

en: Invalid OAuth2 token
pt_PT: Token OAuth2 inválido

en: Invalid download URL.
pt_PT: URL de download inválido.

en: Invalid plugin data
pt_PT: Dados do plugin inválidos

en: Invalid plugin slug.
pt_PT: Slug de plugin inválido.

en: Invalid security token
pt_PT: Token de segurança inválido

en: Is SUHOSIN Installed?
pt_PT: O SUHOSIN Está Instalado?

en: Is the Imagick Library Available?
pt_PT: A Biblioteca Imagick Está Disponível?

en: Is this a multisite?
pt_PT: Este é um multisite?

en: Is this site discouraging search engines?
pt_PT: Este site está a desencorajar motores de busca?

en: Is this site using HTTPS?
pt_PT: Este site está a usar HTTPS?

en: Italic
pt_PT: Itálico

en: Latest WP & PHP Support
pt_PT: Suporte para as Últimas Versões do WP & PHP

en: Learn How
pt_PT: Saiba Como

en: Led by experienced developers and powered by a passionate team, GSheetConnector helps WordPress users automate their workflows with confidence.
pt_PT: Liderado por desenvolvedores experientes e apoiado por uma equipe apaixonada, o GSheetConnector ajuda os usuários do WordPress a automatizar seus fluxos de trabalho com confiança.

en: Let's Connect
pt_PT: Vamos Conectar

en: Log in using your Google account.
pt_PT: Faça login usando sua conta do Google.

en: Maintain admin accountability
pt_PT: Manter responsabilidade do administrador

en: Manage how plugin settings and data are handled when the plugin is uninstalled.
pt_PT: Gerir como as definições e dados do plugin são tratados quando o plugin é desinstalado.

en: Management Benefits
pt_PT: Benefícios de Gestão

en: Manual Client/Secret Key (Use Your Google API Configuration)
pt_PT: Chave Cliente/Secreta Manual (Use a Sua Configuração da API do Google)

en: Manual Google Sheets Integration
pt_PT: Integração Manual do Google Sheets

en: Manual Sheet / Tab Name
pt_PT: Nome da Folha / Aba Manual

en: Manually Google Sheets Configuration
pt_PT: Configuração Manual do Google Sheets

en: Max Allowed Packet Size
pt_PT: Tamanho Máximo do Pacote Permitido

en: Max Connections Number
pt_PT: Número Máximo de Conexões

en: Max Input Time
pt_PT: Tempo Máximo de Entrada

en: Maybe Later
pt_PT: Talvez Mais Tarde

en: Meet Our Core Team
pt_PT: Conheça Nossa Equipe Principal

en: Merge Tag / Formulas
pt_PT: Tag de Mesclagem / Fórmulas

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Minor bugs or performance issues may occur
pt_PT: Podem ocorrer pequenos bugs ou problemas de desempenho

en: Minor issues may occur
pt_PT: Problemas menores podem ocorrer

en: Missing or invalid parameters.
pt_PT: Parâmetros ausentes ou inválidos.

en: Missing plugin slug.
pt_PT: Falta o slug do plugin.

en: Missing required parameters
pt_PT: Faltam parâmetros obrigatórios

en: Monitor integration access
pt_PT: Monitorar acesso à integração

en: Multi-Language Support
pt_PT: Suporte Multilíngue

en: Multi-Site Support
pt_PT: Suporte Multisite

en: Name
pt_PT: Nome

en: Need more support? We're here to help.
pt_PT: Precisa de mais suporte? Estamos aqui para ajudar.

en: No
pt_PT: Não

en: No Authentication Login Required
pt_PT: Nenhum login de autenticação necessário

en: No logs found
pt_PT: Nenhum registo encontrado

en: Not Installed
pt_PT: Não Instalado

en: Not Writable
pt_PT: Não Gravável

en: Now available for popular
pt_PT: Agora disponível para populares

en: Odd Row Color
pt_PT: Cor da Linha Ímpar

en: Ok, you deserve it!
pt_PT: Ok, você merece!

en: One-Click Authentication
pt_PT: Autenticação com Um Clique

en: One-click configuration
pt_PT: Configuração com um clique

en: Our Mission
pt_PT: Nossa Missão

en: Our fast and friendly support team is always happy to help!
pt_PT: A nossa equipa de suporte rápida e amigável está sempre pronta para ajudar!

en: Our mission is to make form automation simple, secure, and reliable for every WordPress user - from beginners to enterprise teams.
pt_PT: Nossa missão é tornar a automação de formulários simples, segura e confiável para todos os usuários do WordPress - desde iniciantes até equipes empresariais.

en: PHP Max Input Variables
pt_PT: Variáveis de Entrada Máximas do PHP

en: PHP Memory Limit
pt_PT: Limite de Memória do PHP

en: PHP Post Max Size
pt_PT: Tamanho Máximo do Post PHP

en: PHP Time Limit
pt_PT: Limite de Tempo do PHP

en: PHP Version
pt_PT: Versão do PHP

en: Package is not a valid ZIP file.
pt_PT: O pacote não é um arquivo ZIP válido.

en: Page Builder Forms
pt_PT: Formulários de Construtor de Páginas

en: Page Builders
pt_PT: Construtores de Páginas

en: Permalink structure
pt_PT: Estrutura de permalink

en: Permission Guidelines
pt_PT: Diretrizes de Permissão

en: Permission Not Allowed
pt_PT: Permissão Não Permitida

en: Permission denied.
pt_PT: Permissão negada.

en: Please proceed to the Final Step.
pt_PT: Por favor, prossiga para a Etapa Final.

en: Please rate
pt_PT: Por favor, avalie

en: Please reauthenticate with your google account to continue syncing data without interruptions.
pt_PT: Por favor, reautentique-se com sua conta do Google para continuar sincronizando dados sem interrupções.

en: Plugin Name
pt_PT: Nome do Plugin

en: Plugin Preferences
pt_PT: Preferências do Plugin

en: Plugin Subscription Plan
pt_PT: Plano de Assinatura do Plugin

en: Plugin Version
pt_PT: Versão do Plugin

en: Plugin activated successfully
pt_PT: Plugin ativado com sucesso

en: Plugin activated successfully.
pt_PT: Plugin ativado com sucesso.

en: Plugin activation failed.
pt_PT: Ativação do plugin falhou.

en: Plugin already installed and up to date
pt_PT: Plugin já instalado e atualizado

en: Plugin deactivated successfully.
pt_PT: Plugin desativado com sucesso.

en: Plugin installed successfully
pt_PT: Plugin instalado com sucesso

en: Plugin installed successfully.
pt_PT: Plugin instalado com sucesso.

en: Plugin is already activated
pt_PT: Plugin já está ativado

en: Plugin package is too large.
pt_PT: O pacote do plugin é muito grande.

en: Plugin slug is missing
pt_PT: Falta o slug do plugin

en: Plugin upgraded successfully
pt_PT: Plugin atualizado com sucesso

en: Plugins by Category
pt_PT: Plugins por Categoria

en: Prevent unauthorized changes
pt_PT: Prevenir alterações não autorizadas

en: Priority Technical Support
pt_PT: Suporte Técnico Prioritário

en: Process this feed if
pt_PT: Processar este feed se

en: Processing
pt_PT: Processando

en: Production
pt_PT: Produção

en: Production-Ready & Reliable
pt_PT: Pronto para Produção e Confiável

en: Protect integration settings
pt_PT: Proteger configurações de integração

en: Quick Configuration
pt_PT: Configuração Rápida

en: Real-Time Google Sheets Updates
pt_PT: Atualizações do Google Sheets em Tempo Real

en: Real-time entry sync
pt_PT: Sincronização de entradas em tempo real

en: Real-time updates
pt_PT: Atualizações em tempo real

en: Receive beta notifications
pt_PT: Receber notificações beta

en: Receive notifications and access to beta releases. Updates will not be installed automatically.
pt_PT: Receber notificações e acesso a lançamentos beta. As atualizações não serão instaladas automaticamente.

en: Recommended Plugins
pt_PT: Plugins Recomendados

en: Recommended for staging sites
pt_PT: Recomendado para sites de teste

en: Refer Documentation
pt_PT: Consultar Documentação

en: Reliable Uptime
pt_PT: Tempo de Atividade Confiável

en: Removes all plugin data (options, metadata) when the plugin is deleted.
pt_PT: Remove todos os dados do plugin (opções, metadados) quando o plugin é eliminado.

en: Rename column headers
pt_PT: Renomear cabeçalhos de coluna

en: Restrict settings management
pt_PT: Restringir a gestão de configurações

en: Review permission updates
pt_PT: Rever atualizações de permissões

en: Review role permissions on a regular basis
pt_PT: Rever permissões de funções regularmente

en: Role Management
pt_PT: Gestão de Funções

en: Role Permissions
pt_PT: Permissões de Função

en: Role-based configuration control
pt_PT: Controlo de configuração baseado em funções

en: Row Appearance
pt_PT: Aparência da Linha

en: Safety Notice
pt_PT: Aviso de Segurança

en: Save
pt_PT: Salvar

en: Save Settings
pt_PT: Guardar Definições

en: Save the authentication code if prompted.
pt_PT: Salve o código de autenticação se solicitado.

en: Save the authentication code to complete the Google account connection.
pt_PT: Guarde o código de autenticação para completar a conexão da conta do Google.

en: Secure Authentication
pt_PT: Autenticação Segura

en: Secure Google Sheet credentials
pt_PT: Credenciais seguras do Google Sheet

en: Secure JSON Authentication
pt_PT: Autenticação JSON Segura

en: Securely connect Gravity Forms to Google Sheets using a Google Cloud Service Account JSON key. Ideal for automated server-to-server syncing without requiring manual Google login.
pt_PT: Conecte com segurança o Gravity Forms ao Google Sheets usando uma chave JSON da Conta de Serviço do Google Cloud. Ideal para sincronização automatizada de servidor para servidor sem exigir login manual no Google.

en: Securely link your Google account to start syncing form entries automatically.
pt_PT: Vincule sua conta do Google com segurança para começar a sincronizar entradas de formulário automaticamente.

en: Security Control
pt_PT: Controle de Segurança

en: Select Fields to Sync
pt_PT: Selecionar Campos para Sincronizar

en: Select Fields to Sync (PRO)
pt_PT: Selecionar Campos para Sincronizar (PRO)

en: Select Google Spreadsheet
pt_PT: Selecionar Planilha Google

en: Select a Field
pt_PT: Selecionar um Campo

en: Select how Gravity Forms should authenticate with Google Sheets.
pt_PT: Selecione como o Gravity Forms deve autenticar com o Google Sheets.

en: Select specific fields to sync
pt_PT: Selecionar campos específicos para sincronizar

en: Select the Google account where your Sheets are stored.
pt_PT: Selecione a conta do Google onde suas Planilhas estão armazenadas.

en: Send your Gravityform  data to your Google Sheets spreadsheet.
pt_PT: Envie os seus dados do Gravityform para a sua folha de cálculo do Google Sheets.

en: Server
pt_PT: Servidor

en: Server Architecture
pt_PT: Arquitetura do Servidor

en: Server Version
pt_PT: Versão do Servidor

en: Service Account (Recommended)
pt_PT: Conta de Serviço (Recomendado)

en: Service Account Google Sheets Integration
pt_PT: Integração com Google Sheets da Conta de Serviço

en: Set custom Redirect URIs, manage scopes, and configure API settings based on your project needs.
pt_PT: Defina URIs de Redirecionamento personalizadas, gerencie escopos e configure as definições da API com base nas necessidades do seu projeto.

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Setup Guide & Troubleshooting
pt_PT: Guia de Configuração & Resolução de Problemas

en: Share your Google Sheet with the service account email to enable automatic data transfer.
pt_PT: Compartilhe sua Planilha do Google com o e-mail da conta de serviço para habilitar a transferência automática de dados.

en: Sheet
pt_PT: Folha

en: Sheet Id
pt_PT: Id da Planilha

en: Sheet Name
pt_PT: Nome da Planilha

en: Sheet Sorting
pt_PT: Classificação da Planilha

en: Sheet Tab Name
pt_PT: Nome da Aba da Planilha

en: Show Features
pt_PT: Mostrar Recursos

en: Shows whether WordPress is able to write to the directories it needs access to.
pt_PT: Mostra se o WordPress é capaz de escrever nos diretórios aos quais precisa de acesso.

en: Sign in with Google
pt_PT: Entrar com o Google

en: Sign in with your Google account to start the automatic Google Sheets integration.
pt_PT: Inicie sessão com a sua conta do Google para começar a integração automática com o Google Sheets.

en: Site Language
pt_PT: Idioma do Site

en: Site URL
pt_PT: URL do Site

en: Some features may change or be removed in future updates
pt_PT: Alguns recursos podem mudar ou ser removidos em atualizações futuras

en: Some options may change later
pt_PT: Algumas opções podem mudar depois

en: Something went wrong! It looks you have not given the permission of Google Drive and Google Sheets from your google account.Please Deactivate Auth and Re-Authenticate again with the permissions.
pt_PT: Algo deu errado! Parece que você não concedeu a permissão do Google Drive e Google Sheets da sua conta do Google. Por favor, desative a autenticação e re-autentique novamente com as permissões.

en: Sort Column
pt_PT: Ordenar Coluna

en: Sort Order
pt_PT: Ordem de Ordenação

en: Sort by any column
pt_PT: Classificar por qualquer coluna

en: Source Url
pt_PT: URL de Origem

en: Spreadsheet Download
pt_PT: Download da Planilha

en: Stay ahead with new changes
pt_PT: Mantenha-se à frente com novas mudanças

en: Step-1 Connect Your Google Account
pt_PT: Passo-1 Conectar a Sua Conta do Google

en: Step-2 Choose Google Account
pt_PT: Passo-2 Escolher Conta do Google

en: Step-3 Review Access Information
pt_PT: Passo-3 Rever Informações de Acesso

en: Step-4 Grant Required Permissions
pt_PT: Passo-4 Conceder Permissões Necessárias

en: Step-5 Save Authentication Code
pt_PT: Passo-5 Guardar Código de Autenticação

en: Step-6 Integration Completed
pt_PT: Passo-6 Integração Concluída

en: Step-by-Step
pt_PT: Passo a Passo

en: Submit a Support Ticket
pt_PT: Enviar um Ticket de Suporte

en: Support
pt_PT: Suporte

en: Switch on/off anytime
pt_PT: Ative/desative a qualquer momento

en: Sync Elementor Forms with Google Sheets instantly. Automatically add new form submissions to your spreadsheet, manage leads efficiently, and simplify reporting with real-time data synchronization.
pt_PT: Sincronize Elementor Forms com o Google Sheets instantaneamente. Adicione automaticamente novas submissões de formulários à sua planilha, gerencie leads de forma eficiente e simplifique a geração de relatórios com sincronização de dados em tempo real.

en: Sync Entries
pt_PT: Sincronizar Entradas

en: Sync Gravity Forms data with Google Sheets in real-time effortlessly and accurately.
pt_PT: Sincronize dados do Gravity Forms com o Google Sheets em tempo real de forma fácil e precisa.

en: Sync Past Entries
pt_PT: Sincronizar Entradas Anteriores

en: Sync WooCommerce orders with Google Sheets automatically. Store order details, customer information, and transaction data in real-time for easy reporting, accounting, and business analysis.
pt_PT: Sincronize pedidos do WooCommerce com o Google Sheets automaticamente. Armazene detalhes do pedido, informações do cliente e dados de transações em tempo real para fácil geração de relatórios, contabilidade e análise de negócios.

en: System Information
pt_PT: Informação do Sistema

en: System Status
pt_PT: Estado do Sistema

en: Tab Id
pt_PT: Id da Aba

en: Tab Name
pt_PT: Nome da Aba

en: Table Prefix
pt_PT: Prefixo da Tabela

en: Take backup before testing
pt_PT: Faça backup antes de testar

en: Team-based permission structure
pt_PT: Estrutura de permissões baseada em equipa

en: Test new features in advance
pt_PT: Teste novos recursos com antecedência

en: Test upcoming features before official release
pt_PT: Teste recursos futuros antes do lançamento oficial

en: Testing Purpose
pt_PT: Propósito de Teste

en: The main WordPress directory
pt_PT: O diretório principal do WordPress

en: The options shown below relate to your server setup. If changes are required, you may need your web host’s assistance.
pt_PT: As opções mostradas abaixo relacionam-se com a configuração do seu servidor. Se forem necessárias alterações, pode precisar da assistência do seu provedor de hospedagem.

en: The plugins directory
pt_PT: O diretório de plugins

en: The themes directory
pt_PT: O diretório de temas

en: The uploads directory
pt_PT: O diretório de uploads

en: The wp-content directory
pt_PT: O diretório wp-content

en: Theme directory location
pt_PT: Localização do diretório do tema

en: There's something wrong with your code...
pt_PT: Há algo errado com o seu código...

en: This action cannot be undone.
pt_PT: Esta ação não pode ser desfeita.

en: This allows the plugin to securely sync your form data with Google Sheets.
pt_PT: Isso permite que o plugin sincronize seus dados do formulário com segurança com o Google Sheets.

en: To Date
pt_PT: Data de Fim

en: To start sending form entries to Google Sheets, please connect your Google account first.
pt_PT: Para começar a enviar entradas de formulário para o Google Sheets, por favor, conecte primeiro a sua conta do Google.

en: Track role-based changes
pt_PT: Rastrear alterações baseadas em funções

en: Trusted by Active Users
pt_PT: Confiado por Usuários Ativos

en: Try improvements early
pt_PT: Experimente melhorias antecipadamente

en: Uninstall Data Notice
pt_PT: Aviso de Dados de Desinstalação

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Unlock Advance Features of Gravity Forms Pro version 🚀
pt_PT: Desbloqueie Recursos Avançados da versão Pro do Gravity Forms 🚀

en: Unlock Advanced Features with Form Feeds
pt_PT: Desbloqueie Recursos Avançados com Form Feeds

en: Unlock Beta Version Control
pt_PT: Desbloquear Controle de Versão Beta

en: Unlock Role-Based Access Control
pt_PT: Desbloquear Controle de Acesso Baseado em Funções

en: Unsupported download path.
pt_PT: Caminho de download não suportado.

en: Unsupported download source.
pt_PT: Fonte de download não suportada.

en: Untitled
pt_PT: Sem Título

en: Update Control
pt_PT: Controle de Atualização

en: Updates are not installed automatically
pt_PT: As atualizações não são instaladas automaticamente

en: Upgrade failed:
pt_PT: Atualização falhou:

en: Upgrade to Pro
pt_PT: Atualizar para Pro

en: Upgrade to Unlock
pt_PT: Atualize para Desbloquear

en: Upgrade to unlock
pt_PT: Atualize para desbloquear

en: Upload Max Filesize
pt_PT: Tamanho Máximo do Upload

en: Use Sync Settings (Past Entries)
pt_PT: Usar Configurações de Sincronização (Entradas Passadas)

en: Use advanced features like Manual Authentication and automatic field mapping, no need to create columns in Google Sheets manually.
pt_PT: Use recursos avançados como Autenticação Manual e mapeamento automático de campos, sem necessidade de criar colunas no Google Sheets manualmente.

en: Used for feedback and improvements
pt_PT: Usado para feedback e melhorias

en: User Count
pt_PT: Contagem de Utilizadores

en: User IP
pt_PT: IP do Usuário

en: Version
pt_PT: Versão

en: Version Control
pt_PT: Controle de Versão

en: Version:
pt_PT: Versão:

en: Video Tutorials
pt_PT: Tutoriais em Vídeo

en: View Demo
pt_PT: Ver Demonstração

en: View Docs
pt_PT: Ver Documentos

en: View Documentation
pt_PT: Ver Documentação

en: View Full Features
pt_PT: Ver Funcionalidades Completas

en: View License Types
pt_PT: Ver Tipos de Licença

en: View Plugins
pt_PT: Ver Plugins

en: View Pro Features
pt_PT: Ver Recursos Pro

en: View and manage all currently installed and active connectors on your site. You can activate, deactivate, or upgrade plugins from here.
pt_PT: Veja e gerencie todos os conectores atualmente instalados e ativos no seu site. Você pode ativar, desativar ou atualizar plugins a partir daqui.

en: View detailed information about your plugin, server, and WordPress setup for troubleshooting and support.
pt_PT: Ver informações detalhadas sobre o seu plugin, servidor e configuração do WordPress para resolução de problemas e suporte.

en: WP Core Connector
pt_PT: Conector do WP Core

en: We do not store any of the data from your Google account on our servers, everything is processed & stored on your server. We take your privacy extremely seriously and ensure it is never misused. Learn more in the documentation
pt_PT: Não armazenamos nenhum dos dados da sua conta do Google em nossos servidores, tudo é processado e armazenado em seu servidor. Levamos sua privacidade muito a sério e garantimos que nunca seja mal utilizada. Saiba mais na documentação

en: We focus on building tools that are fast, secure, and easy to use - so you can spend less time managing data.
pt_PT: Focamos em construir ferramentas que sejam rápidas, seguras e fáceis de usar - para que você possa passar menos tempo gerenciando dados.

en: We recommend enabling beta only on test or staging sites
pt_PT: Recomendamos ativar a beta apenas em sites de teste ou de staging

en: Web Server
pt_PT: Servidor Web

en: Welcome To GSheetConnector
pt_PT: Bem-vindo ao GSheetConnector

en: WordPress Constants
pt_PT: Constantes do WordPress

en: Writable
pt_PT: Gravável

en: Yes
pt_PT: Sim

en: Yes, Enable
pt_PT: Sim, Ativar

en: You control when to update
pt_PT: Você controla quando atualizar

en: You do not have permission to access this page.
pt_PT: Você não tem permissão para acessar esta página.

en: You do not have permission to activate plugin
pt_PT: Você não tem permissão para ativar o plugin

en: You do not have permission to activate plugins.
pt_PT: Você não tem permissão para ativar plugins.

en: You do not have permission to deactivate plugins.
pt_PT: Você não tem permissão para desativar plugins.

en: You do not have permission to install or update plugins.
pt_PT: Você não tem permissão para instalar ou atualizar plugins.

en: You do not have permission to install plugin
pt_PT: Você não tem permissão para instalar o plugin

en: You`re using GSheetConnector for Gravity Forms. To unlock more features consider
pt_PT: Você está usando GSheetConnector para Gravity Forms. Para desbloquear mais recursos, considere

en: Your Google account has been successfully connected. You are now ready to sync your form submissions with Google Sheets securely and automatically.
pt_PT: Sua conta do Google foi conectada com sucesso. Você está agora pronto para sincronizar suas submissões de formulário com o Google Sheets de forma segura e automática.

en: Your Google account is now successfully connected.
pt_PT: A sua conta do Google está agora conectada com sucesso.

en: Your connection has expired or hasn’t been set up yet.
pt_PT: Sua conexão expirou ou ainda não foi configurada.

en: cURL Version
pt_PT: Versão do cURL

en: check our detailed guideline
pt_PT: verifique o nosso guia detalhado

en: click here
pt_PT: clique aqui

en: click here.
pt_PT: clique aqui.

en: contains
pt_PT: contém

en: copied successfully
pt_PT: copiado com sucesso

en: eCommerce Connectors
pt_PT: Conectores de eCommerce

en: ends with
pt_PT: termina com

en: greater than
pt_PT: maior que

en: is
pt_PT: é

en: is not
pt_PT: não é

en: less than
pt_PT: menor que

en: of the following match:
pt_PT: dos seguintes correspondem:

en: on
pt_PT: em

en: seconds
pt_PT: segundos

en: starts with
pt_PT: começa com

en: to help us spread the word.
pt_PT: para nos ajudar a divulgar.

en: upgrading to Pro
pt_PT: atualizar para Pro

en: your selected Method is :
pt_PT: o seu Método selecionado é:

en: your-email
pt_PT: seu-email

en: your-message
pt_PT: sua-mensagem

en: your-name
pt_PT: seu-nome

en: your-subject
pt_PT: seu-assunto

en: ✔ Click on the Sign in with Google button
pt_PT: ✔ Clique no botão Iniciar sessão com o Google

en: ✔ Grant access to: Google Drive & Google Sheets
pt_PT: ✔ Conceda acesso a: Google Drive & Google Sheets

en: ✔ Log in using your Google account
pt_PT: ✔ Inicie sessão usando a sua conta do Google

en: ✔ Save the authentication code if prompted
pt_PT: ✔ Guarde o código de autenticação se solicitado

en: ✔ Select the Google account where your Sheets are stored
pt_PT: ✔ Selecione a conta do Google onde as suas Folhas estão armazenadas
