Gravity Form GSC Free - en to it_IT translation catalogue (553 entries)

en:  (For the FREE version of the plugin, you'll need to input the columns manually.)
it_IT:  (Per la versione FREE del plugin, dovrai inserire manualmente le colonne.)

en:  Are you sure you want to deactivate this plugin?
it_IT: Sei sicuro di voler disattivare questo plugin?

en:  Click to enlarge image
it_IT: Clicca per ingrandire l'immagine

en:  Enhance Your Setup
it_IT:  Migliora la tua configurazione

en: .htaccess Rules
it_IT: Regole .htaccess

en: 1 plugin available
it_IT: 1 plugin disponibile

en: 100% Secure Authentication
it_IT: Autenticazione 100% Sicura

en: 12 plugin available
it_IT: 12 plugin disponibili

en: 2 plugins available
it_IT: 2 plugin disponibili

en: 3 plugins available
it_IT: 3 plugin disponibili

en: 6 plugins available
it_IT: 6 plugin disponibili

en: <p class="fw-400 text-dark"><strong>Google Drive</strong> and <strong>Google Sheets</strong> permissions were not granted during authentication with Google.</p>
                                                <p class="fw-400 text-dark"><strong>Refer to Step 4 in the Connection Guide shown alongside.</strong><br> Then, deactivate the connection and re-authorize it, ensuring both Google Drive and Google Sheets permissions are enabled.</p>
it_IT: <p class="fw-400 text-dark"><strong>Google Drive</strong> e <strong>Google Sheets</strong> non sono stati autorizzati durante l'autenticazione con Google.</p>
                                                <p class="fw-400 text-dark"><strong>Fai riferimento al Passo 4 nella Guida alla Connessione mostrata accanto.</strong><br> Quindi, disattiva la connessione e ri-autorizzala, assicurandoti che le autorizzazioni di Google Drive e Google Sheets siano abilitate.</p>

en: About GSheetConnector
it_IT: Informazioni su GSheetConnector

en: Access Control
it_IT: Controllo degli accessi

en: Accuracy
it_IT: Precisione

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Activated
it_IT: Attivato

en: Active Plugins
it_IT: Plugin attivi

en: Active Theme
it_IT: Tema attivo

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add Custom Value
it_IT: Aggiungi valore personalizzato

en: Add Labels in Sheet Headers Manually
it_IT: Aggiungi Etichette Manualmente nelle Intestazioni dei Fogli

en: Add-ons & Extensions
it_IT: Add-on & Estensioni

en: Additional Resources
it_IT: Risorse aggiuntive

en: Administrator
it_IT: Amministratore

en: Advanced Configuration
it_IT: Configurazione Avanzata

en: Advanced Tools for Easy Spreadsheet Control
it_IT: Strumenti Avanzati per un Controllo Facile del Foglio di Calcolo

en: All
it_IT: Tutti

en: All plugin settings and data will be permanently removed
it_IT: Tutte le impostazioni e i dati del plugin verranno rimossi permanentemente

en: Allow required permissions for Google Sheets and Drive access.
it_IT: Consenti le autorizzazioni richieste per l'accesso a Google Sheets e Drive.

en: Allow specific WordPress roles
it_IT: Consenti ruoli specifici di WordPress

en: Allowed Roles
it_IT: Ruoli consentiti

en: Amazing Key Features
it_IT: Caratteristiche principali sorprendenti

en: Are Pretty Permalinks Supported?
it_IT: I permalink belli sono supportati?

en: Are you sure you want to deactivate Google Sheets integration?
                This will stop syncing your form entries.
it_IT: Sei sicuro di voler disattivare l'integrazione con Google Sheets?
                Questo fermerà la sincronizzazione delle voci del tuo modulo.

en: Are you sure you want to enable automatic data deletion on uninstall?
it_IT: Sei sicuro di voler abilitare l'eliminazione automatica dei dati alla disinstallazione?

en: Ascending
it_IT: Crescente

en: Audit & Monitoring
it_IT: Audit e Monitoraggio

en: Auth Required
it_IT: Autenticazione richiesta

en: Authenticate Now
it_IT: Autenticati ora

en: Authenticate directly with Google using a secure Authentication flow without third-party dependency.
it_IT: Autenticati direttamente con Google utilizzando un flusso di Autenticazione sicuro senza dipendenze di terze parti.

en: Authenticate using a secure Google Cloud JSON key file for direct and encrypted communication with Google Sheets.
it_IT: Autenticati utilizzando un file chiave JSON sicuro di Google Cloud per comunicazioni dirette e criptate con Google Sheets.

en: Authenticate with Your Google Account
it_IT: Autenticati con il tuo account Google

en: Authenticated Email Display
it_IT: Visualizzazione Email Autenticata

en: Authentication method for connecting to Google Sheets
it_IT: Metodo di autenticazione per connettersi a Google Sheets

en: Author
it_IT: Autore

en: Author website
it_IT: Sito web dell'autore

en: Auto Setup
it_IT: Impostazione automatica

en: Auto detect sheet tabs
it_IT: Rileva automaticamente le schede del foglio

en: Auto fetch Google Sheets list
it_IT: Recupera automaticamente l'elenco dei Google Sheets

en: Automated Sheet & Tab
it_IT: Foglio & Tab Automatizzati

en: Automatic Google Sheets Integration
it_IT: Integrazione Automatica di Google Sheets

en: Automatic Select Spreadsheet
it_IT: Selezione automatica del foglio di calcolo

en: Automatically Google Sheet Configuration
it_IT: Configurazione Automatica di Google Sheet

en: Automatically configure your Google Sheet and start syncing form submissions in real time.
it_IT: Configura automaticamente il tuo Google Sheet e inizia a sincronizzare le sottomissioni del modulo in tempo reale.

en: Automatically connect Gravity Forms with Google Sheets using built-in API setup. By authorizing your Google account, the plugin will handle API setup and authentication automatically, enabling seamless form data sync. Learn more in the documentation
it_IT: Collega automaticamente Gravity Forms a Google Sheets utilizzando la configurazione API integrata. Autorizzando il tuo account Google, il plugin gestirà automaticamente la configurazione e l'autenticazione dell'API, consentendo una sincronizzazione fluida dei dati del modulo. Scopri di più nella documentazione

en: Automatically send Easy Digital Downloads (EDD) order details to Google Sheets. Track digital product sales, monitor transactions, and manage customer data effortlessly with real-time spreadsheet integration.
it_IT: Invia automaticamente i dettagli degli ordini di Easy Digital Downloads (EDD) a Google Sheets. Traccia le vendite di prodotti digitali, monitora le transazioni e gestisci i dati dei clienti senza sforzo con l'integrazione del foglio di calcolo in tempo reale.

en: Automatically send WordPress core data (like comments or custom submissions) to Google Sheets. Simplify website data tracking, automate record keeping, and centralize important information in one organized spreadsheet.
it_IT: Invia automaticamente i dati del core di WordPress (come commenti o sottomissioni personalizzate) a Google Sheets. Semplifica il monitoraggio dei dati del sito web, automatizza la registrazione e centralizza informazioni importanti in un foglio di calcolo organizzato.

en: Automatically sync Fluent Forms submissions to Google Sheets in real-time. Every form entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, customer inquiries, and business data without manual export. Streamline your workflow, improve reporting accuracy, and keep all submissions organized with seamless Google Sheets integration.
it_IT: Sincronizza automaticamente le sottomissioni di Fluent Forms con Google Sheets in tempo reale. Ogni voce del modulo viene aggiunta istantaneamente al tuo foglio di calcolo selezionato, aiutandoti a gestire lead, richieste dei clienti e dati aziendali senza esportazione manuale. Semplifica il tuo flusso di lavoro, migliora l'accuratezza dei report e tieni tutte le sottomissioni organizzate con un'integrazione fluida di Google Sheets.

en: Automatically sync Formidable Forms entries to Google Sheets. Manage leads, track submissions, and simplify data reporting with real-time integration.
it_IT: Sincronizza automaticamente le voci di Formidable Forms con Google Sheets. Gestisci i lead, traccia le sottomissioni e semplifica la reportistica dei dati con integrazione in tempo reale.

en: Automatically sync Ninja Forms submissions to Google Sheets with one-click integration. Capture leads, monitor responses, and manage data efficiently with instant spreadsheet updates and easy reporting.
it_IT: Sincronizza automaticamente le sottomissioni di Ninja Forms con Google Sheets con un'integrazione con un clic. Cattura lead, monitora le risposte e gestisci i dati in modo efficiente con aggiornamenti istantanei del foglio di calcolo e reportistica facile.

en: Available PRO Version
it_IT: Versione PRO disponibile

en: Avoid enabling on live websites
it_IT: Evitare di abilitare su siti web live

en: Beta Program Access
it_IT: Accesso al programma beta

en: Beta Usage Notice
it_IT: Avviso sull'uso della beta

en: Beta versions are intended for testing purposes. Do not enable on live production websites without proper backups.
it_IT: Le versioni beta sono destinate a scopi di test. Non abilitare su siti web di produzione senza adeguati backup.

en: Beta versions may include unfinished or experimental features
it_IT: Le versioni beta possono includere funzionalità incomplete o sperimentali

en: Bold
it_IT: Grassetto

en: Built by Experts. Trusted by Thousands.
it_IT: Creato da esperti. Fidato da migliaia.

en: Built for stable, uninterrupted syncing in professional and high-traffic environments.
it_IT: Progettato per una sincronizzazione stabile e ininterrotta in ambienti professionali e ad alto traffico.

en: Buy Now
it_IT: Acquista Ora

en: Can anyone register on this site?
it_IT: Chiunque può registrarsi su questo sito?

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Change Date/Time Format and Time Zone in Google Sheets
it_IT: Cambia formato data/ora e fuso orario in Google Sheets

en: Check All
it_IT: Seleziona tutto

en: Choose Google API Setting
it_IT: Scegli impostazione Google API

en: Choose only the fields you need with simple toggles, use advanced tags, sync past form entries, and get priority support.
it_IT: Scegli solo i campi di cui hai bisogno con semplici interruttori, usa tag avanzati, sincronizza le voci di moduli passati e ottieni supporto prioritario.

en: Choose the Google account where your Sheets are stored.
it_IT: Scegli l'account Google in cui sono memorizzati i tuoi Sheets.

en: Clear Logs
it_IT: Cancella Log

en: Click & Fetch Automation
it_IT: Automazione Click & Fetch

en: Click <strong>Allow</strong> to finish authorization.
it_IT: Clicca <strong>Consenti</strong> per completare l'autorizzazione.

en: Click on the <strong>Sign in with Google</strong> button.
it_IT: Clicca sul pulsante <strong>Accedi con Google</strong>.

en: Client Token
it_IT: Token Client

en: Client Version
it_IT: Versione del client

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Code
it_IT: Codice

en: Column Name
it_IT: Nome colonna

en: Common features shared across every GSheetConnector Pro add-on built for reliability, flexibility, and scale.
it_IT: Caratteristiche comuni condivise da ogni add-on GSheetConnector Pro progettato per affidabilità, flessibilità e scalabilità.

en: Communication with WordPress.org
it_IT: Comunicazione con WordPress.org

en: Compare Features
it_IT: Confronta Funzionalità

en: Conditional Logic
it_IT: Logica Condizionale

en: Conditional Options
it_IT: Opzioni Condizionali

en: Connect Avada Forms to Google Sheets and automatically transfer form entries to your spreadsheet. Streamline lead management, automate data collection, and improve business reporting with seamless integration.
it_IT: Collega Avada Forms a Google Sheets e trasferisci automaticamente le voci dei moduli al tuo foglio di calcolo. Snellisci la gestione dei lead, automatizza la raccolta dei dati e migliora la reportistica aziendale con un'integrazione senza soluzione di continuità.

en: Connect Gravity Forms to Google Sheets and automatically push form submissions to your spreadsheet. Simplify data management, improve workflow automation, and keep all entries organized in one secure location.
it_IT: Collega Gravity Forms a Google Sheets e invia automaticamente le sottomissioni dei moduli al tuo foglio di calcolo. Semplifica la gestione dei dati, migliora l'automazione del flusso di lavoro e tieni tutte le voci organizzate in un'unica posizione sicura.

en: Connect Gravity Forms to Google Sheets using your own Google Cloud project.
                                Ideal for advanced users who need full API control, custom OAuth setup,
                                and independent credential management.
it_IT: Collega Gravity Forms a Google Sheets utilizzando il tuo progetto Google Cloud.
                                Ideale per utenti avanzati che necessitano di controllo completo dell'API, configurazione OAuth personalizzata,
                                e gestione indipendente delle credenziali.

en: Connect Your Google Account
it_IT: Collega il tuo account Google

en: Connect using your own Google Cloud Client ID and Client Secret for full authentication control.
it_IT: Collegati utilizzando il tuo Client ID e Client Secret di Google Cloud per un controllo completo dell'autenticazione.

en: Connect your Google Sheet by entering the required sheet information.
it_IT: Collega il tuo Google Sheet inserendo le informazioni richieste sul foglio.

en: Connected
it_IT: Connesso

en: Connected Email Account
it_IT: Account Email Connesso

en: Connected Google Account
it_IT: Account Google Connesso

en: Connection Guide
it_IT: Guida alla Connessione

en: Connection Status & Next Steps
it_IT: Stato della Connessione & Prossimi Passi

en: Contact Form Connectors
it_IT: Connettori per moduli di contatto

en: Control form feed visibility
it_IT: Controlla la visibilità del feed del modulo

en: Control which user roles are allowed to access and manage the Google Sheets integration for your forms.
it_IT: Controlla quali ruoli utente possono accedere e gestire l'integrazione di Google Sheets per i tuoi moduli.

en: Copy Logs
it_IT: Copia Log

en: Copy System Info
it_IT: Copia informazioni di sistema

en: Could not verify plugin package.
it_IT: Impossibile verificare il pacchetto del plugin.

en: Create New Feed
it_IT: Crea Nuovo Feed

en: Create New Spreadsheet
it_IT: Crea un nuovo foglio di calcolo

en: Current Server Time
it_IT: Ora del server attuale

en: Current Time
it_IT: Ora attuale

en: Current UTC Time
it_IT: Ora UTC attuale

en: Custom / Merge Tags
it_IT: Tag Personalizzati / Unione

en: Custom API Credentials
it_IT: Credenziali API Personalizzate

en: Custom font styling
it_IT: Stile del carattere personalizzato

en: Custom mapping
it_IT: Mappatura personalizzata

en: Customize the Headers Appearance
it_IT: Personalizza l'Aspetto delle Intestazioni

en: Customize the appearance and behavior of your sheet headers and rows for better readability and organization.
it_IT: Personalizza l'aspetto e il comportamento delle intestazioni e delle righe del tuo foglio per una migliore leggibilità e organizzazione.

en: Database Charset
it_IT: Charset del database

en: Database Collation
it_IT: Collation del database

en: Database Host
it_IT: Host del database

en: Database Name
it_IT: Nome del database

en: Database Username
it_IT: Nome utente del database

en: Date
it_IT: Data

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Deactivate Integration
it_IT: Disattiva Integrazione

en: Deactivate plugin
it_IT: Disattiva plugin

en: Deactivated GSheetConnector Gravity Forms (Pro Version) to activate GSheetConnector Gravity Forms Free.
it_IT: GSheetConnector Gravity Forms (Versione Pro) disattivato per attivare GSheetConnector Gravity Forms Free.

en: Debug Mode
it_IT: Modalità di debug

en: Dedicated Support
it_IT: Supporto Dedicato

en: Dedicated Support Team
it_IT: Team di Supporto Dedicato

en: Default comment status
it_IT: Stato predefinito dei commenti

en: Delete Plugin Data on Uninstall
it_IT: Elimina i dati del plugin alla disinstallazione

en: Descending
it_IT: Decrescente

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Direct Spreadsheet Access
it_IT: Accesso diretto al foglio di calcolo

en: Disable anytime if needed
it_IT: Disabilita in qualsiasi momento se necessario

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Discover recommended plugins that enhance your workflow and help you get more value from your Google Sheets integration.
it_IT: Scopri i plugin raccomandati che migliorano il tuo flusso di lavoro e ti aiutano a ottenere più valore dalla tua integrazione con Google Sheets.

en: Discover the right connector for your workflow and automate data syncing.
it_IT: Scopri il connettore giusto per il tuo flusso di lavoro e automatizza la sincronizzazione dei dati.

en: Discover tools that integrate seamlessly and help you get more done.
it_IT: Scopri strumenti che si integrano perfettamente e ti aiutano a fare di più.

en: Do not allow access to subscribers
it_IT: Non consentire l'accesso agli abbonati

en: Docs
it_IT: Documenti

en: Docs & Troubleshooting
it_IT: Documenti e risoluzione dei problemi

en: Download
it_IT: Scarica

en: Download CSV
it_IT: Scarica CSV

en: Download spreadsheet as file
it_IT: Scarica il foglio di calcolo come file

en: Drag & drop field reordering
it_IT: Riordino dei campi tramite trascinamento

en: Drag-and-Drop Column Order
it_IT: Ordine Colonne Trascina e Rilascia

en: Early Access
it_IT: Accesso anticipato

en: Easily connect Contact Form 7 to Google Sheets and automatically sync form submissions in real-time. Every entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, inquiries, and customer data efficiently without manual export.
it_IT: Collega facilmente Contact Form 7 a Google Sheets e sincronizza automaticamente le sottomissioni dei moduli in tempo reale. Ogni voce viene aggiunta istantaneamente al tuo foglio di calcolo selezionato, aiutandoti a gestire lead, richieste e dati dei clienti in modo efficiente senza esportazione manuale.

en: Easily sync past form submissions to your connected Google Sheet. Choose a date range and ensure your spreadsheet stays complete and up to date.
it_IT: Sincronizza facilmente le precedenti sottomissioni del modulo con il tuo Google Sheet connesso. Scegli un intervallo di date e assicurati che il tuo foglio di calcolo rimanga completo e aggiornato.

en: Easy Setup & Configuration
it_IT: Installazione & Configurazione Facile

en: Editors can manage and modify integrations
it_IT: Gli editor possono gestire e modificare le integrazioni

en: Enable Beta Updates
it_IT: Abilita aggiornamenti beta

en: Enable Fields to Sync
it_IT: Abilita i Campi da Sincronizzare

en: Enable automatic background syncing without requiring Google account sign-in during setup.
it_IT: Abilita la sincronizzazione automatica in background senza richiedere l'accesso all'account Google durante la configurazione.

en: Enable the fields you want to send to Google Sheets and rename columns if needed.
it_IT: Abilita i campi che desideri inviare a Google Sheets e rinomina le colonne se necessario.

en: Enable this option only if you want a complete cleanup
it_IT: Abilita questa opzione solo se desideri una pulizia completa

en: Enable/disable integration access
it_IT: Abilita/disabilita l'accesso all'integrazione

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Enabling this option will permanently delete all GSheetConnector for Gravity Forms plugin data when the plugin is uninstalled.
it_IT: Abilitando questa opzione verranno eliminati permanentemente tutti i dati del plugin GSheetConnector per Gravity Forms quando il plugin verrà disinstallato.

en: Enjoying the Plugin?
it_IT: Ti piace il plugin?

en: Ensure that after inputting the Google Sheet Name, Sheet ID, Tab Name, and Tab ID above, you must enter the label names of your form into Row 1 of your Google Sheet, as illustrated in the image.
it_IT: Assicurati che dopo aver inserito il Nome del Google Sheet, l'ID del Foglio, il Nome della Scheda e l'ID della Scheda sopra, devi inserire i nomi delle etichette del tuo modulo nella Riga 1 del tuo Google Sheet, come illustrato nell'immagine.

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
it_IT: Inserisci un nome feed per identificare univocamente questa configurazione.

en: Entry Date
it_IT: Data di inserimento

en: Entry ID
it_IT: ID voce

en: Environment type
it_IT: Tipo di ambiente

en: Error ID
it_IT: ID Errore

en: Error Log
it_IT: Log Errori

en: Even Row Color
it_IT: Colore riga pari

en: Everything You Need to Sync Data
it_IT: Tutto ciò di cui hai bisogno per sincronizzare i dati

en: Existing
it_IT: Esistente

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup)
it_IT: Chiave Client / Segreta Esistente (Impostazione Automatica)

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup).
it_IT: Cliente Esistente / Chiave Segreta (Impostazione Automatica).

en: Explore More Plugins
it_IT: Esplora Altri Plugin

en: Extend your Google Sheets integration with powerful add-ons. Install, manage, and activate extensions to unlock advanced features.
it_IT: Estendi la tua integrazione con Google Sheets con potenti add-on. Installa, gestisci e attiva le estensioni per sbloccare funzionalità avanzate.

en: Extend your workflow with our add-ons.
it_IT: Estendi il tuo flusso di lavoro con i nostri componenti aggiuntivi.

en: Extension
it_IT: Estensione

en: Extensions
it_IT: Estensioni

en: FREE users get special upgrade pricing
it_IT: Gli utenti FREE ottengono prezzi speciali per l'upgrade

en: Failed to deactivate plugin.
it_IT: Impossibile disattivare il plugin.

en: Fast & Reliable Data Sync
it_IT: Sincronizzazione Dati Veloce & Affidabile

en: Features may still be under testing
it_IT: Le funzionalità potrebbero essere ancora in fase di test

en: Feed Name
it_IT: Nome Feed

en: Field List
it_IT: Elenco dei campi

en: Filesystem Permission
it_IT: Permessi del filesystem

en: Find the perfect connector for your WordPress workflow.
it_IT: Trova il connettore perfetto per il tuo flusso di lavoro WordPress.

en: Flexible
it_IT: Flessibile

en: Follow these steps to connect your Google account and start syncing your form data with Google Sheets.
it_IT: Segui questi passaggi per collegare il tuo account Google e iniziare a sincronizzare i dati del tuo modulo con Google Sheets.

en: Font Color
it_IT: Colore del carattere

en: Font Size
it_IT: Dimensione del carattere

en: Font Style
it_IT: Stile del carattere

en: Form
it_IT: Modulo

en: Form Title
it_IT: Titolo del modulo

en: Forms
it_IT: Moduli

en: Forms Successfully Synced
it_IT: Moduli Sincronizzati con Successo

en: Free
it_IT: Gratuito

en: Free Plugins
it_IT: Plugin Gratuiti

en: Freeze & Color Headers
it_IT: Blocca & Colora Intestazioni

en: Freeze Header
it_IT: Fissa Intestazione

en: Freeze header row
it_IT: Blocca la riga dell'intestazione

en: From Date
it_IT: Data Inizio

en: GSheetConnector For Gravity Forms
it_IT: GSheetConnector per Gravity Forms

en: GSheetConnector Gravity Forms Feed Settings
it_IT: Impostazioni Feed Gravity Forms GSheetConnector

en: GSheetConnector Status
it_IT: Stato di GSheetConnector

en: GSheetConnector for Gravity Forms
it_IT: GSheetConnector per Gravity Forms

en: GSheetConnector for WP Core
it_IT: GSheetConnector per WP Core

en: GSheetConnector is a powerful automation plugin that syncs WordPress data with Google Sheets in real time. It supports WooCommerce, Easy Digital Downloads, and popular form plugins such as Gravity Forms, Contact Form 7, Elementor Forms, along with 10+ additional WordPress integrations for efficient data management.
it_IT: GSheetConnector è un potente plugin di automazione che sincronizza i dati di WordPress con Google Sheets in tempo reale. Supporta WooCommerce, Easy Digital Downloads e popolari plugin per moduli come Gravity Forms, Contact Form 7, Elementor Forms, insieme a oltre 10 integrazioni aggiuntive di WordPress per una gestione dei dati efficiente.

en: General Settings
it_IT: Impostazioni Generali

en: Get Advanced Features
it_IT: Ottieni Funzioni Avanzate

en: Get GSheetConnector Gravity Pro
it_IT: Ottieni GSheetConnector Gravity Pro

en: Get Support
it_IT: Ottieni supporto

en: Get early access to upcoming features and improvements before they are officially released. Beta versions may include experimental updates and should be used for testing purposes only.
it_IT: Ottieni accesso anticipato a funzionalità e miglioramenti in arrivo prima che vengano rilasciati ufficialmente. Le versioni beta possono includere aggiornamenti sperimentali e dovrebbero essere utilizzate solo per scopi di test.

en: Get fast assistance from our expert team for setup, troubleshooting, and optimization.
it_IT: Ricevi assistenza rapida dal nostro team di esperti per configurazione, risoluzione dei problemi e ottimizzazione.

en: Get updates before public release
it_IT: Ricevi aggiornamenti prima del rilascio pubblico

en: Getting Started
it_IT: Iniziare

en: Go to Integration Setup
it_IT: Vai all'Impostazione di Integrazione

en: Google Drive Permission
it_IT: Permesso di Google Drive

en: Google Sheet Connector For Avada Forms
it_IT: Collegamento Google Sheet per Avada Forms

en: Google Sheet Connector For Divi Forms
it_IT: Collegamento Google Sheet per Divi Forms

en: Google Sheet Connector For Easy Digital Downloads
it_IT: Collegamento Google Sheet per Easy Digital Downloads

en: Google Sheet Connector For Elementor Forms
it_IT: Collegamento Google Sheet per Elementor Forms

en: Google Sheet Connector For Fluent Forms
it_IT: Google Sheet Connector per Fluent Forms

en: Google Sheet Connector For Formidable Forms
it_IT: Collegamento Google Sheet per Formidable Forms

en: Google Sheet Connector For WooCommerce
it_IT: Collegamento Google Sheet per WooCommerce

en: Google Sheet Connector Gravityforms Add-on requires Gravityforms plugin to be installed and activated.
it_IT: Il connettore Google Sheet Gravityforms richiede che il plugin Gravityforms sia installato e attivato.

en: Google Sheet Permission
it_IT: Permesso di Google Sheet

en: Google Sheets API v4
it_IT: API Google Sheets v4

en: Google Sheets Data Sync
it_IT: Sincronizzazione dati Google Sheets

en: Google Sheets Integration for Gravity Forms
it_IT: Integrazione di Google Sheets per Gravity Forms

en: Google Sheets Setup Required
it_IT: Impostazione di Google Sheets Richiesta

en: Google will show what information the plugin can access.
it_IT: Google mostrerà quali informazioni il plugin può accedere.

en: Grant access only to users you trust
it_IT: Concedi accesso solo agli utenti di cui ti fidi

en: Grant access to trusted editors
it_IT: Concedi accesso a editor fidati

en: Grant access to:
it_IT: Concedi accesso a:

en: Header &amp; row color control
it_IT: Controllo del colore dell'intestazione &amp; della riga

en: Header Appearance
it_IT: Aspetto dell'intestazione

en: Header Background
it_IT: Sfondo dell'intestazione

en: Header Behavior
it_IT: Comportamento intestazione

en: Header Settings
it_IT: Impostazioni intestazione

en: Header Settings &amp; Sheet Sorting
it_IT: Impostazioni Intestazione &amp; Ordinamento Foglio

en: Header Styling
it_IT: Stile intestazione

en: Headers On / Off + Rename
it_IT: Intestazioni Attive / Disattive + Rinomina

en: Hide Features
it_IT: Nascondi Funzioni

en: Hide settings from subscribers
it_IT: Nascondi le impostazioni agli abbonati

en: Home URL
it_IT: URL della home

en: How to Enable Debugging in WordPress
it_IT: Come abilitare il debug in WordPress

en: I already did
it_IT: L'ho già fatto

en: I need help
it_IT: Ho bisogno di aiuto

en: If both Free and Pro versions of the plugin are installed or active, data from both versions will also be permanently deleted.
it_IT: Se entrambe le versioni Free e Pro del plugin sono installate o attive, i dati di entrambe le versioni verranno anch'essi eliminati permanentemente.

en: If you are enjoying the plugin, please consider leaving a 5-star review. Your support helps us improve and grow.
it_IT: Se ti piace il plugin, ti preghiamo di considerare di lasciare una recensione a 5 stelle. Il tuo supporto ci aiuta a migliorare e crescere.

en: Image / PDF Attachment Link
it_IT: Collegamento Allegato Immagine / PDF

en: Improve your sheet management with smart automation and flexible customization features.
it_IT: Migliora la gestione del tuo foglio con automazione intelligente e funzionalità di personalizzazione flessibili.

en: Improved dashboard security
it_IT: Sicurezza migliorata della dashboard

en: In PRO version it will be managed with Below settings.
it_IT: Nella versione PRO sarà gestito con le impostazioni sottostanti.

en: Incorrect settings can delete all sensitive form and user data
it_IT: Impostazioni errate possono eliminare tutti i dati sensibili dei moduli e degli utenti

en: Install
it_IT: Installa

en: Installation Process
it_IT: Processo di installazione

en: Installation failed:
it_IT: Installazione fallita:

en: Installed & Active Plugins
it_IT: Plugin Installati & Attivi

en: Instant
it_IT: Istantaneo

en: Integrate Divi Forms with Google Sheets and automatically sync submissions in real-time. Store customer data securely, track inquiries efficiently, and eliminate manual spreadsheet updates.
it_IT: Integra Divi Forms con Google Sheets e sincronizza automaticamente le sottomissioni in tempo reale. Archivia i dati dei clienti in modo sicuro, traccia le richieste in modo efficiente ed elimina gli aggiornamenti manuali del foglio di calcolo.

en: Integrate Forminator Forms with Google Sheets to automatically store form entries in your spreadsheet. Eliminate manual data entry and ensure accurate, real-time syncing for better data tracking and analysis.
it_IT: Integra Forminator Forms con Google Sheets per memorizzare automaticamente le voci del modulo nel tuo foglio di calcolo. Elimina l'inserimento manuale dei dati e garantisci una sincronizzazione accurata e in tempo reale per un migliore tracciamento e analisi dei dati.

en: Integrate WPForms with Google Sheets and send form entries directly to your spreadsheet automatically. Track leads, manage customer data, and streamline reporting with seamless Google Sheets integration and real-time sync.
it_IT: Integra WPForms con Google Sheets e invia le voci del modulo direttamente al tuo foglio di calcolo automaticamente. Tieni traccia dei lead, gestisci i dati dei clienti e semplifica la reportistica con un'integrazione fluida di Google Sheets e sincronizzazione in tempo reale.

en: Integration
it_IT: Integrazione

en: Integration of Gravity Forms with Google Sheet
it_IT: Integrazione di Gravity Forms con Google Sheet

en: Integration with Google (Existing Method)
it_IT: Integrazione con Google (Metodo esistente)

en: Integration with Google (Manual Method)
it_IT: Integrazione con Google (Metodo manuale)

en: Integration with Google (Service Method)
it_IT: Integrazione con Google (Metodo servizio)

en: Invalid OAuth2 token
it_IT: Token OAuth2 non valido

en: Invalid download URL.
it_IT: URL di download non valido.

en: Invalid plugin data
it_IT: Dati del plugin non validi

en: Invalid plugin slug.
it_IT: Slug del plugin non valido.

en: Invalid security token
it_IT: Token di sicurezza non valido

en: Is SUHOSIN Installed?
it_IT: SUHOSIN è installato?

en: Is the Imagick Library Available?
it_IT: La libreria Imagick è disponibile?

en: Is this a multisite?
it_IT: È un multisito?

en: Is this site discouraging search engines?
it_IT: Questo sito scoraggia i motori di ricerca?

en: Is this site using HTTPS?
it_IT: Questo sito utilizza HTTPS?

en: Italic
it_IT: Corsivo

en: Latest WP & PHP Support
it_IT: Ultimo Supporto WP & PHP

en: Learn How
it_IT: Scopri come

en: Led by experienced developers and powered by a passionate team, GSheetConnector helps WordPress users automate their workflows with confidence.
it_IT: Guidato da sviluppatori esperti e supportato da un team appassionato, GSheetConnector aiuta gli utenti di WordPress ad automatizzare i propri flussi di lavoro con fiducia.

en: Let's Connect
it_IT: Colleghiamoci

en: Log in using your Google account.
it_IT: Accedi utilizzando il tuo account Google.

en: Maintain admin accountability
it_IT: Mantieni la responsabilità dell'amministratore

en: Manage how plugin settings and data are handled when the plugin is uninstalled.
it_IT: Gestisci come vengono gestite le impostazioni e i dati del plugin quando il plugin viene disinstallato.

en: Management Benefits
it_IT: Vantaggi della gestione

en: Manual Client/Secret Key (Use Your Google API Configuration)
it_IT: Chiave Client/Segreta Manuale (Usa la tua configurazione API di Google)

en: Manual Google Sheets Integration
it_IT: Integrazione manuale di Google Sheets

en: Manual Sheet / Tab Name
it_IT: Nome Foglio / Tab Manuale

en: Manually Google Sheets Configuration
it_IT: Configurazione Manuale di Google Sheets

en: Max Allowed Packet Size
it_IT: Dimensione massima del pacchetto consentita

en: Max Connections Number
it_IT: Numero massimo di connessioni

en: Max Input Time
it_IT: Tempo massimo di input

en: Maybe Later
it_IT: Forse più tardi

en: Meet Our Core Team
it_IT: Incontra il nostro Team Principale

en: Merge Tag / Formulas
it_IT: Tag di unione / Formule

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Minor bugs or performance issues may occur
it_IT: Possono verificarsi bug minori o problemi di prestazioni

en: Minor issues may occur
it_IT: Possono verificarsi problemi minori

en: Missing or invalid parameters.
it_IT: Parametri mancanti o non validi.

en: Missing plugin slug.
it_IT: Slug del plugin mancante.

en: Missing required parameters
it_IT: Parametri richiesti mancanti

en: Monitor integration access
it_IT: Monitora l'accesso all'integrazione

en: Multi-Language Support
it_IT: Supporto Multilingue

en: Multi-Site Support
it_IT: Supporto Multi-Sito

en: Name
it_IT: Nome

en: Need more support? We're here to help.
it_IT: Hai bisogno di ulteriore supporto? Siamo qui per aiutarti.

en: No Authentication Login Required
it_IT: Nessun accesso di autenticazione richiesto

en: No logs found
it_IT: Nessun log trovato

en: Normal
it_IT: Normale

en: Not Installed
it_IT: Non installato

en: Not Writable
it_IT: Non scrivibile

en: Now available for popular
it_IT: Ora disponibile per i più popolari

en: Odd Row Color
it_IT: Colore riga dispari

en: Ok, you deserve it!
it_IT: Ok, te lo meriti!

en: One-Click Authentication
it_IT: Autenticazione con un clic

en: One-click configuration
it_IT: Configurazione con un clic

en: Our Mission
it_IT: La nostra Missione

en: Our fast and friendly support team is always happy to help!
it_IT: Il nostro team di supporto veloce e cordiale è sempre felice di aiutarti!

en: Our mission is to make form automation simple, secure, and reliable for every WordPress user - from beginners to enterprise teams.
it_IT: La nostra missione è rendere l'automazione dei moduli semplice, sicura e affidabile per ogni utente di WordPress, dai principianti ai team aziendali.

en: PHP Max Input Variables
it_IT: Variabili di input massime PHP

en: PHP Memory Limit
it_IT: Limite di memoria PHP

en: PHP Post Max Size
it_IT: Dimensione massima del post PHP

en: PHP Time Limit
it_IT: Limite di tempo PHP

en: PHP Version
it_IT: Versione PHP

en: Package is not a valid ZIP file.
it_IT: Il pacchetto non è un file ZIP valido.

en: Page Builder Forms
it_IT: Moduli per Page Builder

en: Page Builders
it_IT: Costruttori di Pagine

en: Permalink structure
it_IT: Struttura dei permalink

en: Permission Guidelines
it_IT: Linee guida sui permessi

en: Permission Not Allowed
it_IT: Permesso non consentito

en: Permission denied.
it_IT: Permesso negato.

en: Please proceed to the Final Step.
it_IT: Procedi al Passo Finale.

en: Please rate
it_IT: Per favore valuta

en: Please reauthenticate with your google account to continue syncing data without interruptions.
it_IT: Per favore, ri-autenticati con il tuo account Google per continuare a sincronizzare i dati senza interruzioni.

en: Plugin Name
it_IT: Nome del plugin

en: Plugin Preferences
it_IT: Preferenze Plugin

en: Plugin Subscription Plan
it_IT: Piano di abbonamento del plugin

en: Plugin Version
it_IT: Versione del plugin

en: Plugin activated successfully
it_IT: Plugin attivato con successo

en: Plugin activated successfully.
it_IT: Plugin attivato con successo.

en: Plugin activation failed.
it_IT: Attivazione del plugin fallita.

en: Plugin already installed and up to date
it_IT: Plugin già installato e aggiornato

en: Plugin deactivated successfully.
it_IT: Plugin disattivato con successo.

en: Plugin installed successfully
it_IT: Plugin installato con successo

en: Plugin installed successfully.
it_IT: Plugin installato con successo.

en: Plugin is already activated
it_IT: Plugin già attivato

en: Plugin package is too large.
it_IT: Il pacchetto del plugin è troppo grande.

en: Plugin slug is missing
it_IT: Slug del plugin mancante

en: Plugin upgraded successfully
it_IT: Plugin aggiornato con successo

en: Plugins
it_IT: Plugin

en: Plugins by Category
it_IT: Plugin per categoria

en: Prevent unauthorized changes
it_IT: Impedisci modifiche non autorizzate

en: Priority Technical Support
it_IT: Supporto Tecnico Prioritario

en: Process this feed if
it_IT: Elabora questo feed se

en: Processing
it_IT: Elaborazione

en: Production
it_IT: Produzione

en: Production-Ready & Reliable
it_IT: Pronto per la produzione e affidabile

en: Protect integration settings
it_IT: Proteggi le impostazioni di integrazione

en: Quick Configuration
it_IT: Configurazione Rapida

en: Real-Time Google Sheets Updates
it_IT: Aggiornamenti Google Sheets in Tempo Reale

en: Real-time entry sync
it_IT: Sincronizzazione delle voci in tempo reale

en: Real-time updates
it_IT: Aggiornamenti in tempo reale

en: Receive beta notifications
it_IT: Ricevi notifiche beta

en: Receive notifications and access to beta releases. Updates will not be installed automatically.
it_IT: Ricevi notifiche e accesso a versioni beta. Gli aggiornamenti non verranno installati automaticamente.

en: Recommended Plugins
it_IT: Plugin Raccomandati

en: Recommended for staging sites
it_IT: Consigliato per siti di staging

en: Refer Documentation
it_IT: Consulta la Documentazione

en: Reliable Uptime
it_IT: Affidabilità del Tempo di Attività

en: Removes all plugin data (options, metadata) when the plugin is deleted.
it_IT: Rimuove tutti i dati del plugin (opzioni, metadati) quando il plugin viene eliminato.

en: Rename column headers
it_IT: Rinomina le intestazioni delle colonne

en: Restrict settings management
it_IT: Limita la gestione delle impostazioni

en: Review permission updates
it_IT: Rivedi gli aggiornamenti dei permessi

en: Review role permissions on a regular basis
it_IT: Rivedi regolarmente i permessi dei ruoli

en: Role Management
it_IT: Gestione Ruoli

en: Role Permissions
it_IT: Permessi Ruolo

en: Role-based configuration control
it_IT: Controllo della configurazione basato sui ruoli

en: Row Appearance
it_IT: Aspetto della riga

en: Safety Notice
it_IT: Avviso di sicurezza

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Settings
it_IT: Salva impostazioni

en: Save the authentication code if prompted.
it_IT: Salva il codice di autenticazione se richiesto.

en: Save the authentication code to complete the Google account connection.
it_IT: Salva il codice di autenticazione per completare il collegamento dell'account Google.

en: Secure Authentication
it_IT: Autenticazione Sicura

en: Secure Google Sheet credentials
it_IT: Credenziali sicure di Google Sheet

en: Secure JSON Authentication
it_IT: Autenticazione JSON Sicura

en: Securely connect Gravity Forms to Google Sheets using a Google Cloud Service Account JSON key. Ideal for automated server-to-server syncing without requiring manual Google login.
it_IT: Collega in modo sicuro Gravity Forms a Google Sheets utilizzando una chiave JSON di Account di Servizio Google Cloud. Ideale per sincronizzazione automatizzata server-to-server senza richiedere accesso manuale a Google.

en: Securely link your Google account to start syncing form entries automatically.
it_IT: Collega in modo sicuro il tuo account Google per iniziare a sincronizzare automaticamente le voci del modulo.

en: Security Control
it_IT: Controllo della sicurezza

en: Select Fields to Sync
it_IT: Seleziona i campi da sincronizzare

en: Select Fields to Sync (PRO)
it_IT: Seleziona i campi da sincronizzare (PRO)

en: Select Google Spreadsheet
it_IT: Seleziona Google Spreadsheet

en: Select a Field
it_IT: Seleziona un campo

en: Select how Gravity Forms should authenticate with Google Sheets.
it_IT: Seleziona come Gravity Forms dovrebbe autenticarsi con Google Sheets.

en: Select specific fields to sync
it_IT: Seleziona campi specifici da sincronizzare

en: Select the Google account where your Sheets are stored.
it_IT: Seleziona l'account Google in cui sono memorizzati i tuoi fogli.

en: Send your Gravityform  data to your Google Sheets spreadsheet.
it_IT: Invia i tuoi dati di Gravityform al tuo foglio di calcolo Google Sheets.

en: Server Architecture
it_IT: Architettura del server

en: Server Version
it_IT: Versione del server

en: Service Account (Recommended)
it_IT: Account di servizio (consigliato)

en: Service Account Google Sheets Integration
it_IT: Integrazione Google Sheets con Account di Servizio

en: Set custom Redirect URIs, manage scopes, and configure API settings based on your project needs.
it_IT: Imposta URI di Reindirizzamento personalizzati, gestisci gli ambiti e configura le impostazioni API in base alle esigenze del tuo progetto.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Setup Guide & Troubleshooting
it_IT: Guida all'installazione e risoluzione dei problemi

en: Share your Google Sheet with the service account email to enable automatic data transfer.
it_IT: Condividi il tuo Google Sheet con l'email dell'account di servizio per abilitare il trasferimento automatico dei dati.

en: Sheet
it_IT: Foglio

en: Sheet Id
it_IT: ID Foglio

en: Sheet Name
it_IT: Nome del Foglio

en: Sheet Sorting
it_IT: Ordinamento del Foglio

en: Sheet Tab Name
it_IT: Nome della scheda

en: Show Features
it_IT: Mostra Funzioni

en: Shows whether WordPress is able to write to the directories it needs access to.
it_IT: Mostra se WordPress è in grado di scrivere nelle directory a cui ha bisogno di accedere.

en: Sign in with Google
it_IT: Accedi con Google

en: Sign in with your Google account to start the automatic Google Sheets integration.
it_IT: Accedi con il tuo account Google per avviare l'integrazione automatica con Google Sheets.

en: Site Language
it_IT: Lingua del sito

en: Site URL
it_IT: URL del sito

en: Some features may change or be removed in future updates
it_IT: Alcune funzionalità potrebbero cambiare o essere rimosse in futuri aggiornamenti

en: Some options may change later
it_IT: Alcune opzioni potrebbero cambiare in seguito

en: Something went wrong! It looks you have not given the permission of Google Drive and Google Sheets from your google account.Please Deactivate Auth and Re-Authenticate again with the permissions.
it_IT: Qualcosa è andato storto! Sembra che tu non abbia dato il permesso per Google Drive e Google Sheets dal tuo account google. Per favore disattiva l'autenticazione e ri-autenticati di nuovo con i permessi.

en: Sort Column
it_IT: Ordina colonna

en: Sort Order
it_IT: Ordine di Ordinamento

en: Sort by any column
it_IT: Ordina per qualsiasi colonna

en: Source Url
it_IT: Url sorgente

en: Spreadsheet Download
it_IT: Download del Foglio di Calcolo

en: Stay ahead with new changes
it_IT: Rimani aggiornato con le nuove modifiche

en: Step-1 Connect Your Google Account
it_IT: Passo-1 Collega il tuo account Google

en: Step-2 Choose Google Account
it_IT: Passo-2 Scegli l'account Google

en: Step-3 Review Access Information
it_IT: Passo-3 Rivedi le informazioni di accesso

en: Step-4 Grant Required Permissions
it_IT: Passo-4 Concedi le autorizzazioni richieste

en: Step-5 Save Authentication Code
it_IT: Passo-5 Salva il codice di autenticazione

en: Step-6 Integration Completed
it_IT: Passo-6 Integrazione completata

en: Step-by-Step
it_IT: Passo dopo Passo

en: Submit a Support Ticket
it_IT: Invia un ticket di supporto

en: Support
it_IT: Supporto

en: Switch on/off anytime
it_IT: Accendi/spegni in qualsiasi momento

en: Sync Elementor Forms with Google Sheets instantly. Automatically add new form submissions to your spreadsheet, manage leads efficiently, and simplify reporting with real-time data synchronization.
it_IT: Sincronizza istantaneamente Elementor Forms con Google Sheets. Aggiungi automaticamente nuove sottomissioni di moduli al tuo foglio di calcolo, gestisci i lead in modo efficiente e semplifica la reportistica con la sincronizzazione dei dati in tempo reale.

en: Sync Entries
it_IT: Sincronizza Voci

en: Sync Gravity Forms data with Google Sheets in real-time effortlessly and accurately.
it_IT: Sincronizza i dati di Gravity Forms con Google Sheets in tempo reale senza sforzo e con precisione.

en: Sync Past Entries
it_IT: Sincronizza Voci Passate

en: Sync WooCommerce orders with Google Sheets automatically. Store order details, customer information, and transaction data in real-time for easy reporting, accounting, and business analysis.
it_IT: Sincronizza automaticamente gli ordini di WooCommerce con Google Sheets. Archivia i dettagli degli ordini, le informazioni sui clienti e i dati delle transazioni in tempo reale per una reportistica, contabilità e analisi aziendale semplici.

en: System Information
it_IT: Informazioni di sistema

en: System Status
it_IT: Stato del Sistema

en: Tab Id
it_IT: ID Tab

en: Tab Name
it_IT: Nome della Tab

en: Table Prefix
it_IT: Prefisso della tabella

en: Take backup before testing
it_IT: Esegui il backup prima di testare

en: Team-based permission structure
it_IT: Struttura dei permessi basata sul team

en: Test new features in advance
it_IT: Prova nuove funzionalità in anticipo

en: Test upcoming features before official release
it_IT: Prova le funzionalità in arrivo prima del rilascio ufficiale

en: Testing Purpose
it_IT: Scopo di test

en: The main WordPress directory
it_IT: La directory principale di WordPress

en: The options shown below relate to your server setup. If changes are required, you may need your web host’s assistance.
it_IT: Le opzioni mostrate di seguito riguardano la configurazione del tuo server. Se sono necessarie modifiche, potresti aver bisogno dell'assistenza del tuo provider di hosting.

en: The plugins directory
it_IT: La directory plugins

en: The themes directory
it_IT: La directory themes

en: The uploads directory
it_IT: La directory uploads

en: The wp-content directory
it_IT: La directory wp-content

en: Theme directory location
it_IT: Posizione della directory del tema

en: There's something wrong with your code...
it_IT: C'è qualcosa che non va nel tuo codice...

en: This action cannot be undone.
it_IT: Questa azione non può essere annullata.

en: This allows the plugin to securely sync your form data with Google Sheets.
it_IT: Questo consente al plugin di sincronizzare in modo sicuro i dati del tuo modulo con Google Sheets.

en: To Date
it_IT: Data Fine

en: To start sending form entries to Google Sheets, please connect your Google account first.
it_IT: Per iniziare a inviare le voci del modulo a Google Sheets, per favore connetti prima il tuo account Google.

en: Track role-based changes
it_IT: Monitora le modifiche basate sui ruoli

en: Trusted by Active Users
it_IT: Fidato da Utenti Attivi

en: Try improvements early
it_IT: Prova i miglioramenti in anticipo

en: Uninstall Data Notice
it_IT: Avviso sui dati di disinstallazione

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unlock Advance Features of Gravity Forms Pro version 🚀
it_IT: Sblocca le funzionalità avanzate della versione Pro di Gravity Forms 🚀

en: Unlock Advanced Features with Form Feeds
it_IT: Sblocca Funzioni Avanzate con i Feed dei Moduli

en: Unlock Beta Version Control
it_IT: Sblocca il controllo della versione Beta

en: Unlock Role-Based Access Control
it_IT: Sblocca il controllo degli accessi basato sui ruoli

en: Unsupported download path.
it_IT: Percorso di download non supportato.

en: Unsupported download source.
it_IT: Fonte di download non supportata.

en: Untitled
it_IT: Senza titolo

en: Update Control
it_IT: Controllo aggiornamenti

en: Updates are not installed automatically
it_IT: Gli aggiornamenti non vengono installati automaticamente

en: Upgrade failed:
it_IT: Aggiornamento fallito:

en: Upgrade to Pro
it_IT: Aggiorna a Pro

en: Upgrade to Unlock
it_IT: Aggiorna per Sbloccare

en: Upgrade to unlock
it_IT: Aggiorna per sbloccare

en: Upload Max Filesize
it_IT: Dimensione massima del file di upload

en: Use Sync Settings (Past Entries)
it_IT: Usa Impostazioni di Sincronizzazione (Voci Passate)

en: Use advanced features like Manual Authentication and automatic field mapping, no need to create columns in Google Sheets manually.
it_IT: Usa funzionalità avanzate come l'autenticazione manuale e la mappatura automatica dei campi, senza bisogno di creare colonne in Google Sheets manualmente.

en: Used for feedback and improvements
it_IT: Utilizzato per feedback e miglioramenti

en: User Count
it_IT: Conteggio utenti

en: User IP
it_IT: IP utente

en: Version
it_IT: Versione

en: Version Control
it_IT: Controllo Versione

en: Version:
it_IT: Versione:

en: Video Tutorials
it_IT: Video tutorial

en: View Demo
it_IT: Visualizza Demo

en: View Docs
it_IT: Visualizza Documenti

en: View Documentation
it_IT: Visualizza la documentazione

en: View Full Features
it_IT: Visualizza tutte le funzionalità

en: View License Types
it_IT: Visualizza Tipi di Licenza

en: View Plugins
it_IT: Visualizza Plugin

en: View Pro Features
it_IT: Visualizza Funzionalità Pro

en: View and manage all currently installed and active connectors on your site. You can activate, deactivate, or upgrade plugins from here.
it_IT: Visualizza e gestisci tutti i connettori attualmente installati e attivi sul tuo sito. Puoi attivare, disattivare o aggiornare i plugin da qui.

en: View detailed information about your plugin, server, and WordPress setup for troubleshooting and support.
it_IT: Visualizza informazioni dettagliate sul tuo plugin, server e configurazione di WordPress per la risoluzione dei problemi e supporto.

en: WP Core Connector
it_IT: Connettore WP Core

en: We do not store any of the data from your Google account on our servers, everything is processed & stored on your server. We take your privacy extremely seriously and ensure it is never misused. Learn more in the documentation
it_IT: Non memorizziamo alcun dato del tuo account Google sui nostri server, tutto viene elaborato e memorizzato sul tuo server. Prendiamo molto sul serio la tua privacy e ci assicuriamo che non venga mai abusata. Scopri di più nella documentazione

en: We focus on building tools that are fast, secure, and easy to use - so you can spend less time managing data.
it_IT: Ci concentriamo sulla creazione di strumenti che siano veloci, sicuri e facili da usare, così puoi trascorrere meno tempo a gestire i dati.

en: We recommend enabling beta only on test or staging sites
it_IT: Si consiglia di abilitare la beta solo su siti di test o staging

en: Web Server
it_IT: Server Web

en: Welcome To GSheetConnector
it_IT: Benvenuto in GSheetConnector

en: WordPress Constants
it_IT: Costanti di WordPress

en: Writable
it_IT: Scrivibile

en: Yes
it_IT: Sì

en: Yes, Enable
it_IT: Sì, Abilita

en: You control when to update
it_IT: Controlli tu quando aggiornare

en: You do not have permission to access this page.
it_IT: Non hai il permesso di accedere a questa pagina.

en: You do not have permission to activate plugin
it_IT: Non hai il permesso di attivare il plugin

en: You do not have permission to activate plugins.
it_IT: Non hai il permesso di attivare i plugin.

en: You do not have permission to deactivate plugins.
it_IT: Non hai il permesso di disattivare i plugin.

en: You do not have permission to install or update plugins.
it_IT: Non hai il permesso di installare o aggiornare i plugin.

en: You do not have permission to install plugin
it_IT: Non hai il permesso di installare il plugin

en: You`re using GSheetConnector for Gravity Forms. To unlock more features consider
it_IT: Stai utilizzando GSheetConnector per Gravity Forms. Per sbloccare più funzionalità considera

en: Your Google account has been successfully connected. You are now ready to sync your form submissions with Google Sheets securely and automatically.
it_IT: Il tuo account Google è stato connesso con successo. Sei ora pronto per sincronizzare le tue sottomissioni di modulo con Google Sheets in modo sicuro e automatico.

en: Your Google account is now successfully connected.
it_IT: Il tuo account Google è ora collegato con successo.

en: Your connection has expired or hasn’t been set up yet.
it_IT: La tua connessione è scaduta o non è stata ancora configurata.

en: cURL Version
it_IT: Versione cURL

en: check our detailed guideline
it_IT: controlla la nostra guida dettagliata

en: click here
it_IT: clicca qui

en: click here.
it_IT: clicca qui.

en: contains
it_IT: contiene

en: copied successfully
it_IT: copiato con successo

en: eCommerce Connectors
it_IT: Connettori eCommerce

en: ends with
it_IT: finisce con

en: greater than
it_IT: maggiore di

en: is
it_IT: è

en: is not
it_IT: non è

en: less than
it_IT: minore di

en: of the following match:
it_IT: dei seguenti corrisponde:

en: on
it_IT: su

en: seconds
it_IT: secondi

en: starts with
it_IT: inizia con

en: to help us spread the word.
it_IT: per aiutarci a diffondere la parola.

en: upgrading to Pro
it_IT: l'aggiornamento a Pro

en: your selected Method is :
it_IT: il tuo Metodo selezionato è:

en: your-email
it_IT: tuo-email

en: your-message
it_IT: tuo-messaggio

en: your-name
it_IT: tuo-nome

en: your-subject
it_IT: tuo-oggetto

en: ✔ Click on the Sign in with Google button
it_IT: ✔ Clicca sul pulsante Accedi con Google

en: ✔ Grant access to: Google Drive & Google Sheets
it_IT: ✔ Concedi accesso a: Google Drive & Google Sheets

en: ✔ Log in using your Google account
it_IT: ✔ Accedi utilizzando il tuo account Google

en: ✔ Save the authentication code if prompted
it_IT: ✔ Salva il codice di autenticazione se richiesto

en: ✔ Select the Google account where your Sheets are stored
it_IT: ✔ Seleziona l'account Google dove sono archiviati i tuoi Fogli
