Gravity Form GSC Free - en to fr_FR translation catalogue (549 entries)

en:  (For the FREE version of the plugin, you'll need to input the columns manually.)
fr_FR:  (Pour la version GRATUITE du plugin, vous devrez saisir les colonnes manuellement.)

en:  Are you sure you want to deactivate this plugin?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver ce plugin ?

en:  Click to enlarge image
fr_FR: Cliquez pour agrandir l'image

en:  Enhance Your Setup
fr_FR: Améliorez votre configuration

en: .htaccess Rules
fr_FR: Règles .htaccess

en: 1 plugin available
fr_FR: 1 plugin disponible

en: 100% Secure Authentication
fr_FR: Authentification 100% sécurisée

en: 12 plugin available
fr_FR: 12 plugins disponibles

en: 2 plugins available
fr_FR: 2 plugins disponibles

en: 3 plugins available
fr_FR: 3 plugins disponibles

en: 6 plugins available
fr_FR: 6 plugins disponibles

en: <p class="fw-400 text-dark"><strong>Google Drive</strong> and <strong>Google Sheets</strong> permissions were not granted during authentication with Google.</p>
                                                <p class="fw-400 text-dark"><strong>Refer to Step 4 in the Connection Guide shown alongside.</strong><br> Then, deactivate the connection and re-authorize it, ensuring both Google Drive and Google Sheets permissions are enabled.</p>
fr_FR: <p class="fw-400 text-dark"><strong>Google Drive</strong> et <strong>Google Sheets</strong> n'ont pas été autorisés lors de l'authentification avec Google.</p>
                                                <p class="fw-400 text-dark"><strong>Reportez-vous à l'étape 4 du guide de connexion affiché à côté.</strong><br> Ensuite, désactivez la connexion et réautorisez-la, en vous assurant que les autorisations de Google Drive et Google Sheets sont activées.</p>

en: About GSheetConnector
fr_FR: À propos de GSheetConnector

en: Access Control
fr_FR: Contrôle d'accès

en: Accuracy
fr_FR: Précision

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activated
fr_FR: Activé

en: Active Plugins
fr_FR: Plugins actifs

en: Active Theme
fr_FR: Thème actif

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Custom Value
fr_FR: Ajouter une valeur personnalisée

en: Add Labels in Sheet Headers Manually
fr_FR: Ajouter des étiquettes manuellement dans les en-têtes de feuille

en: Additional Resources
fr_FR: Ressources supplémentaires

en: Administrator
fr_FR: Administrateur

en: Advanced Configuration
fr_FR: Configuration avancée

en: Advanced Tools for Easy Spreadsheet Control
fr_FR: Outils avancés pour un contrôle facile des feuilles de calcul

en: All
fr_FR: Tout

en: All plugin settings and data will be permanently removed
fr_FR: Tous les paramètres et données du plugin seront définitivement supprimés

en: Allow required permissions for Google Sheets and Drive access.
fr_FR: Autorisez les autorisations requises pour l'accès à Google Sheets et Drive.

en: Allow specific WordPress roles
fr_FR: Autoriser des rôles WordPress spécifiques

en: Allowed Roles
fr_FR: Rôles autorisés

en: Amazing Key Features
fr_FR: Fonctionnalités clés incroyables

en: Are Pretty Permalinks Supported?
fr_FR: Les permaliens jolis sont-ils pris en charge ?

en: Are you sure you want to deactivate Google Sheets integration?
                This will stop syncing your form entries.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver l'intégration de Google Sheets ?
                Cela arrêtera la synchronisation de vos entrées de formulaire.

en: Are you sure you want to enable automatic data deletion on uninstall?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir activer la suppression automatique des données lors de la désinstallation ?

en: Ascending
fr_FR: Croissant

en: Audit & Monitoring
fr_FR: Audit & Surveillance

en: Auth Required
fr_FR: Authentification requise

en: Authenticate Now
fr_FR: S'authentifier maintenant

en: Authenticate directly with Google using a secure Authentication flow without third-party dependency.
fr_FR: Authentifiez-vous directement avec Google en utilisant un flux d'authentification sécurisé sans dépendance tierce.

en: Authenticate using a secure Google Cloud JSON key file for direct and encrypted communication with Google Sheets.
fr_FR: Authentifiez-vous en utilisant un fichier clé JSON Google Cloud sécurisé pour une communication directe et chiffrée avec Google Sheets.

en: Authenticate with Your Google Account
fr_FR: Authentifiez-vous avec votre compte Google

en: Authenticated Email Display
fr_FR: Affichage de l'e-mail authentifié

en: Authentication method for connecting to Google Sheets
fr_FR: Méthode d'authentification pour se connecter à Google Sheets

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author website
fr_FR: Site web de l'auteur

en: Auto Setup
fr_FR: Configuration automatique

en: Auto detect sheet tabs
fr_FR: Détection automatique des onglets de feuille

en: Auto fetch Google Sheets list
fr_FR: Récupération automatique de la liste des Google Sheets

en: Automated Sheet & Tab
fr_FR: Feuille & onglet automatisés

en: Automatic Google Sheets Integration
fr_FR: Intégration automatique de Google Sheets

en: Automatic Select Spreadsheet
fr_FR: Sélection automatique de la feuille de calcul

en: Automatically Google Sheet Configuration
fr_FR: Configuration automatique de Google Sheet

en: Automatically configure your Google Sheet and start syncing form submissions in real time.
fr_FR: Configurez automatiquement votre Google Sheet et commencez à synchroniser les soumissions de formulaires en temps réel.

en: Automatically connect Gravity Forms with Google Sheets using built-in API setup. By authorizing your Google account, the plugin will handle API setup and authentication automatically, enabling seamless form data sync. Learn more in the documentation
fr_FR: Connectez automatiquement Gravity Forms à Google Sheets en utilisant la configuration API intégrée. En autorisant votre compte Google, le plugin gérera automatiquement la configuration et l'authentification de l'API, permettant une synchronisation fluide des données de formulaire. En savoir plus dans la documentation

en: Automatically send Easy Digital Downloads (EDD) order details to Google Sheets. Track digital product sales, monitor transactions, and manage customer data effortlessly with real-time spreadsheet integration.
fr_FR: Envoyez automatiquement les détails des commandes Easy Digital Downloads (EDD) vers Google Sheets. Suivez les ventes de produits numériques, surveillez les transactions et gérez les données clients sans effort grâce à l'intégration de feuilles de calcul en temps réel.

en: Automatically send WordPress core data (like comments or custom submissions) to Google Sheets. Simplify website data tracking, automate record keeping, and centralize important information in one organized spreadsheet.
fr_FR: Envoyez automatiquement les données de base de WordPress (comme les commentaires ou les soumissions personnalisées) vers Google Sheets. Simplifiez le suivi des données du site web, automatisez la tenue des dossiers et centralisez les informations importantes dans une feuille de calcul organisée.

en: Automatically sync Fluent Forms submissions to Google Sheets in real-time. Every form entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, customer inquiries, and business data without manual export. Streamline your workflow, improve reporting accuracy, and keep all submissions organized with seamless Google Sheets integration.
fr_FR: Synchronisez automatiquement les soumissions de Fluent Forms avec Google Sheets en temps réel. Chaque entrée de formulaire est instantanément ajoutée à votre feuille de calcul sélectionnée, vous aidant à gérer les prospects, les demandes des clients et les données commerciales sans exportation manuelle. Rationalisez votre flux de travail, améliorez la précision des rapports et gardez toutes les soumissions organisées avec une intégration transparente de Google Sheets.

en: Automatically sync Formidable Forms entries to Google Sheets. Manage leads, track submissions, and simplify data reporting with real-time integration.
fr_FR: Synchronisez automatiquement les entrées de Formidable Forms avec Google Sheets. Gérez les prospects, suivez les soumissions et simplifiez les rapports de données avec une intégration en temps réel.

en: Automatically sync Ninja Forms submissions to Google Sheets with one-click integration. Capture leads, monitor responses, and manage data efficiently with instant spreadsheet updates and easy reporting.
fr_FR: Synchronisez automatiquement les soumissions de Ninja Forms avec Google Sheets grâce à une intégration en un clic. Capturez des prospects, surveillez les réponses et gérez les données efficacement avec des mises à jour instantanées de la feuille de calcul et des rapports faciles.

en: Available PRO Version
fr_FR: Version PRO disponible

en: Avoid enabling on live websites
fr_FR: Évitez d'activer sur des sites Web en direct

en: Beta Program Access
fr_FR: Accès au programme bêta

en: Beta Usage Notice
fr_FR: Avis d'utilisation bêta

en: Beta versions are intended for testing purposes. Do not enable on live production websites without proper backups.
fr_FR: Les versions bêta sont destinées à des fins de test. Ne pas activer sur des sites de production en direct sans sauvegardes appropriées.

en: Beta versions may include unfinished or experimental features
fr_FR: Les versions bêta peuvent inclure des fonctionnalités inachevées ou expérimentales

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Built by Experts. Trusted by Thousands.
fr_FR: Construit par des experts. Fiable pour des milliers.

en: Built for stable, uninterrupted syncing in professional and high-traffic environments.
fr_FR: Conçu pour une synchronisation stable et ininterrompue dans des environnements professionnels et à fort trafic.

en: Buy Now
fr_FR: Acheter maintenant

en: Can anyone register on this site?
fr_FR: Tout le monde peut-il s'inscrire sur ce site ?

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Change Date/Time Format and Time Zone in Google Sheets
fr_FR: Changer le format de date/heure et le fuseau horaire dans Google Sheets

en: Check All
fr_FR: Tout cocher

en: Choose Google API Setting
fr_FR: Choisir le paramètre Google API

en: Choose only the fields you need with simple toggles, use advanced tags, sync past form entries, and get priority support.
fr_FR: Choisissez uniquement les champs dont vous avez besoin avec des bascules simples, utilisez des balises avancées, synchronisez les anciennes entrées de formulaires et obtenez un support prioritaire.

en: Choose the Google account where your Sheets are stored.
fr_FR: Choisissez le compte Google où vos Sheets sont stockées.

en: Clear Logs
fr_FR: Effacer les journaux

en: Click & Fetch Automation
fr_FR: Automatisation Click & Fetch

en: Click <strong>Allow</strong> to finish authorization.
fr_FR: Cliquez sur <strong>Autoriser</strong> pour terminer l'autorisation.

en: Click on the <strong>Sign in with Google</strong> button.
fr_FR: Cliquez sur le bouton <strong>Se connecter avec Google</strong>.

en: Client Token
fr_FR: Jeton client

en: Client Version
fr_FR: Version du client

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Column Name
fr_FR: Nom de la colonne

en: Common features shared across every GSheetConnector Pro add-on built for reliability, flexibility, and scale.
fr_FR: Fonctionnalités communes partagées par chaque module complémentaire GSheetConnector Pro conçu pour la fiabilité, la flexibilité et l'évolutivité.

en: Communication with WordPress.org
fr_FR: Communication avec WordPress.org

en: Compare Features
fr_FR: Comparer les fonctionnalités

en: Conditional Logic
fr_FR: Logique conditionnelle

en: Conditional Options
fr_FR: Options conditionnelles

en: Connect Avada Forms to Google Sheets and automatically transfer form entries to your spreadsheet. Streamline lead management, automate data collection, and improve business reporting with seamless integration.
fr_FR: Connectez les formulaires Avada à Google Sheets et transférez automatiquement les entrées de formulaires vers votre feuille de calcul. Rationalisez la gestion des prospects, automatisez la collecte de données et améliorez les rapports d'entreprise avec une intégration transparente.

en: Connect Gravity Forms to Google Sheets and automatically push form submissions to your spreadsheet. Simplify data management, improve workflow automation, and keep all entries organized in one secure location.
fr_FR: Connectez Gravity Forms à Google Sheets et poussez automatiquement les soumissions de formulaires vers votre feuille de calcul. Simplifiez la gestion des données, améliorez l'automatisation des flux de travail et gardez toutes les entrées organisées dans un endroit sécurisé.

en: Connect Gravity Forms to Google Sheets using your own Google Cloud project.
                                Ideal for advanced users who need full API control, custom OAuth setup,
                                and independent credential management.
fr_FR: Connectez Gravity Forms à Google Sheets en utilisant votre propre projet Google Cloud.
                                Idéal pour les utilisateurs avancés qui ont besoin d'un contrôle total de l'API, d'une configuration OAuth personnalisée,
                                et d'une gestion indépendante des identifiants.

en: Connect Your Google Account
fr_FR: Connectez votre compte Google

en: Connect using your own Google Cloud Client ID and Client Secret for full authentication control.
fr_FR: Connectez-vous en utilisant votre propre ID client et secret client Google Cloud pour un contrôle total de l'authentification.

en: Connect your Google Sheet by entering the required sheet information.
fr_FR: Connectez votre Google Sheet en entrant les informations requises sur la feuille.

en: Connected
fr_FR: Connecté

en: Connected Email Account
fr_FR: Compte email connecté

en: Connected Google Account
fr_FR: Compte Google connecté

en: Connection Guide
fr_FR: Guide de connexion

en: Connection Status & Next Steps
fr_FR: État de la connexion & Prochaines étapes

en: Contact Form Connectors
fr_FR: Connecteurs de formulaires de contact

en: Control form feed visibility
fr_FR: Contrôler la visibilité du formulaire

en: Control which user roles are allowed to access and manage the Google Sheets integration for your forms.
fr_FR: Contrôlez quels rôles d'utilisateur sont autorisés à accéder et à gérer l'intégration Google Sheets pour vos formulaires.

en: Copy Logs
fr_FR: Copier les journaux

en: Copy System Info
fr_FR: Copier les informations système

en: Could not verify plugin package.
fr_FR: Impossible de vérifier le paquet du plugin.

en: Create New Feed
fr_FR: Créer un nouveau flux

en: Create New Spreadsheet
fr_FR: Créer une nouvelle feuille de calcul

en: Current Server Time
fr_FR: Heure du serveur actuelle

en: Current Time
fr_FR: Heure actuelle

en: Current UTC Time
fr_FR: Heure UTC actuelle

en: Custom / Merge Tags
fr_FR: Tags personnalisés / de fusion

en: Custom API Credentials
fr_FR: Identifiants API personnalisés

en: Custom font styling
fr_FR: Style de police personnalisé

en: Custom mapping
fr_FR: Mapping personnalisé

en: Customize the Headers Appearance
fr_FR: Personnaliser l'apparence des en-têtes

en: Customize the appearance and behavior of your sheet headers and rows for better readability and organization.
fr_FR: Personnalisez l'apparence et le comportement de vos en-têtes et lignes de feuille pour une meilleure lisibilité et organisation.

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Database
fr_FR: Base de données

en: Database Charset
fr_FR: Charset de la base de données

en: Database Collation
fr_FR: Collation de la base de données

en: Database Host
fr_FR: Hôte de la base de données

en: Database Name
fr_FR: Nom de la base de données

en: Database Username
fr_FR: Nom d'utilisateur de la base de données

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Deactivate Integration
fr_FR: Désactiver l'intégration

en: Deactivate plugin
fr_FR: Désactiver le plugin

en: Deactivated GSheetConnector Gravity Forms (Pro Version) to activate GSheetConnector Gravity Forms Free.
fr_FR: GSheetConnector Gravity Forms (Version Pro) désactivé pour activer GSheetConnector Gravity Forms Gratuit.

en: Debug Mode
fr_FR: Mode débogage

en: Dedicated Support
fr_FR: Support dédié

en: Dedicated Support Team
fr_FR: Équipe de support dédiée

en: Default comment status
fr_FR: Statut par défaut des commentaires

en: Delete Plugin Data on Uninstall
fr_FR: Supprimer les données du plugin lors de la désinstallation

en: Descending
fr_FR: Décroissant

en: Details
fr_FR: Détails

en: Direct Spreadsheet Access
fr_FR: Accès direct à la feuille de calcul

en: Disable anytime if needed
fr_FR: Désactivez à tout moment si nécessaire

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Discover recommended plugins that enhance your workflow and help you get more value from your Google Sheets integration.
fr_FR: Découvrez des plugins recommandés qui améliorent votre flux de travail et vous aident à tirer plus de valeur de votre intégration Google Sheets.

en: Discover the right connector for your workflow and automate data syncing.
fr_FR: Découvrez le bon connecteur pour votre flux de travail et automatisez la synchronisation des données.

en: Discover tools that integrate seamlessly and help you get more done.
fr_FR: Découvrez des outils qui s'intègrent parfaitement et vous aident à en faire plus.

en: Do not allow access to subscribers
fr_FR: Ne pas autoriser l'accès aux abonnés

en: Docs & Troubleshooting
fr_FR: Docs et dépannage

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Download CSV
fr_FR: Télécharger CSV

en: Download spreadsheet as file
fr_FR: Télécharger la feuille de calcul en tant que fichier

en: Drag & drop field reordering
fr_FR: Réorganisation des champs par glisser-déposer

en: Drag-and-Drop Column Order
fr_FR: Ordre des colonnes par glisser-déposer

en: Early Access
fr_FR: Accès anticipé

en: Easily connect Contact Form 7 to Google Sheets and automatically sync form submissions in real-time. Every entry is instantly added to your selected spreadsheet, helping you manage leads, inquiries, and customer data efficiently without manual export.
fr_FR: Connectez facilement Contact Form 7 à Google Sheets et synchronisez automatiquement les soumissions de formulaires en temps réel. Chaque entrée est instantanément ajoutée à votre feuille de calcul sélectionnée, vous aidant à gérer les prospects, les demandes et les données clients efficacement sans exportation manuelle.

en: Easily sync past form submissions to your connected Google Sheet. Choose a date range and ensure your spreadsheet stays complete and up to date.
fr_FR: Synchronisez facilement les soumissions de formulaires passées avec votre Google Sheet connecté. Choisissez une plage de dates et assurez-vous que votre feuille de calcul reste complète et à jour.

en: Easy Setup & Configuration
fr_FR: Configuration et installation faciles

en: Editors can manage and modify integrations
fr_FR: Les éditeurs peuvent gérer et modifier les intégrations

en: Enable Beta Updates
fr_FR: Activer les mises à jour bêta

en: Enable Fields to Sync
fr_FR: Activer les champs à synchroniser

en: Enable automatic background syncing without requiring Google account sign-in during setup.
fr_FR: Activez la synchronisation automatique en arrière-plan sans nécessiter de connexion au compte Google pendant la configuration.

en: Enable the fields you want to send to Google Sheets and rename columns if needed.
fr_FR: Activez les champs que vous souhaitez envoyer à Google Sheets et renommez les colonnes si nécessaire.

en: Enable this option only if you want a complete cleanup
fr_FR: Activez cette option uniquement si vous souhaitez un nettoyage complet

en: Enable/disable integration access
fr_FR: Activer/désactiver l'accès à l'intégration

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enabling this option will permanently delete all GSheetConnector for Gravity Forms plugin data when the plugin is uninstalled.
fr_FR: Activer cette option supprimera définitivement toutes les données du plugin GSheetConnector pour Gravity Forms lorsque le plugin sera désinstallé.

en: Enjoying the Plugin?
fr_FR: Vous appréciez le plugin ?

en: Ensure that after inputting the Google Sheet Name, Sheet ID, Tab Name, and Tab ID above, you must enter the label names of your form into Row 1 of your Google Sheet, as illustrated in the image.
fr_FR: Assurez-vous qu'après avoir saisi le nom de la Google Sheet, l'identifiant de la feuille, le nom de l'onglet et l'identifiant de l'onglet ci-dessus, vous devez entrer les noms des étiquettes de votre formulaire dans la ligne 1 de votre Google Sheet, comme illustré dans l'image.

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
fr_FR: Entrez un nom de flux pour identifier de manière unique cette configuration.

en: Entry Date
fr_FR: Date d'entrée

en: Entry ID
fr_FR: ID d'entrée

en: Environment type
fr_FR: Type d'environnement

en: Error ID
fr_FR: ID d'erreur

en: Error Log
fr_FR: Journal des erreurs

en: Even Row Color
fr_FR: Couleur de ligne pair

en: Everything You Need to Sync Data
fr_FR: Tout ce dont vous avez besoin pour synchroniser des données

en: Existing
fr_FR: Existant

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup)
fr_FR: Clé Client / Secret existante (Configuration automatique)

en: Existing Client / Secret Key (Auto Setup).
fr_FR: Client existant / Clé secrète (Configuration automatique).

en: Explore More Plugins
fr_FR: Explorer plus de plugins

en: Extend your Google Sheets integration with powerful add-ons. Install, manage, and activate extensions to unlock advanced features.
fr_FR: Étendez votre intégration Google Sheets avec des add-ons puissants. Installez, gérez et activez des extensions pour débloquer des fonctionnalités avancées.

en: Extend your workflow with our add-ons.
fr_FR: Étendez votre flux de travail avec nos extensions.

en: FREE users get special upgrade pricing
fr_FR: Les utilisateurs GRATUITS bénéficient de tarifs de mise à niveau spéciaux

en: Failed to deactivate plugin.
fr_FR: Échec de la désactivation du plugin.

en: Fast & Reliable Data Sync
fr_FR: Synchronisation des données rapide et fiable

en: Features may still be under testing
fr_FR: Les fonctionnalités peuvent encore être en cours de test

en: Feed Name
fr_FR: Nom du flux

en: Field List
fr_FR: Liste des champs

en: Filesystem Permission
fr_FR: Permission du système de fichiers

en: Find the perfect connector for your WordPress workflow.
fr_FR: Trouvez le connecteur parfait pour votre flux de travail WordPress.

en: Follow these steps to connect your Google account and start syncing your form data with Google Sheets.
fr_FR: Suivez ces étapes pour connecter votre compte Google et commencer à synchroniser vos données de formulaire avec Google Sheets.

en: Font Color
fr_FR: Couleur de police

en: Font Size
fr_FR: Taille de police

en: Font Style
fr_FR: Style de police

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Form Title
fr_FR: Titre du formulaire

en: Forms
fr_FR: Formulaires

en: Forms Successfully Synced
fr_FR: Formulaires synchronisés avec succès

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Free Plugins
fr_FR: Plugins Gratuits

en: Freeze & Color Headers
fr_FR: Geler & colorer les en-têtes

en: Freeze Header
fr_FR: Geler l'en-tête

en: Freeze header row
fr_FR: Geler la ligne d'en-tête

en: From Date
fr_FR: Date de début

en: GSheetConnector For Gravity Forms
fr_FR: GSheetConnector pour Gravity Forms

en: GSheetConnector Gravity Forms Feed Settings
fr_FR: Paramètres d'alimentation Gravity Forms GSheetConnector

en: GSheetConnector Status
fr_FR: Statut de GSheetConnector

en: GSheetConnector for Gravity Forms
fr_FR: GSheetConnector pour Gravity Forms

en: GSheetConnector for WP Core
fr_FR: GSheetConnector pour WP Core

en: GSheetConnector is a powerful automation plugin that syncs WordPress data with Google Sheets in real time. It supports WooCommerce, Easy Digital Downloads, and popular form plugins such as Gravity Forms, Contact Form 7, Elementor Forms, along with 10+ additional WordPress integrations for efficient data management.
fr_FR: GSheetConnector est un puissant plugin d'automatisation qui synchronise les données WordPress avec Google Sheets en temps réel. Il prend en charge WooCommerce, Easy Digital Downloads et des plugins de formulaires populaires tels que Gravity Forms, Contact Form 7, Elementor Forms, ainsi que plus de 10 intégrations WordPress supplémentaires pour une gestion efficace des données.

en: General Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Get Advanced Features
fr_FR: Obtenir des fonctionnalités avancées

en: Get GSheetConnector Gravity Pro
fr_FR: Obtenez GSheetConnector Gravity Pro

en: Get Support
fr_FR: Obtenir de l'aide

en: Get early access to upcoming features and improvements before they are officially released. Beta versions may include experimental updates and should be used for testing purposes only.
fr_FR: Obtenez un accès anticipé aux fonctionnalités et améliorations à venir avant leur publication officielle. Les versions bêta peuvent inclure des mises à jour expérimentales et doivent être utilisées uniquement à des fins de test.

en: Get fast assistance from our expert team for setup, troubleshooting, and optimization.
fr_FR: Obtenez une assistance rapide de notre équipe d'experts pour la configuration, le dépannage et l'optimisation.

en: Get updates before public release
fr_FR: Recevez des mises à jour avant la sortie publique

en: Getting Started
fr_FR: Commencer

en: Go to Integration Setup
fr_FR: Allez à la configuration de l'intégration

en: Google Drive Permission
fr_FR: Permission Google Drive

en: Google Sheet Connector For Avada Forms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour Avada Forms

en: Google Sheet Connector For CF7
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour CF7

en: Google Sheet Connector For Divi Forms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour Divi Forms

en: Google Sheet Connector For Easy Digital Downloads
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour Easy Digital Downloads

en: Google Sheet Connector For Elementor Forms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour Elementor Forms

en: Google Sheet Connector For Fluent Forms
fr_FR: Google Sheet Connector pour Fluent Forms

en: Google Sheet Connector For Formidable Forms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour Formidable Forms

en: Google Sheet Connector For Forminator Forms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour Forminator Forms

en: Google Sheet Connector For Gravity Forms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour Gravity Forms

en: Google Sheet Connector For Ninja Forms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour Ninja Forms

en: Google Sheet Connector For WPForms
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour WPForms

en: Google Sheet Connector For WooCommerce
fr_FR: Connecteur Google Sheet pour WooCommerce

en: Google Sheet Connector Gravityforms Add-on requires Gravityforms plugin to be installed and activated.
fr_FR: Le connecteur Google Sheet Gravityforms nécessite que le plugin Gravityforms soit installé et activé.

en: Google Sheet Permission
fr_FR: Permission Google Sheet

en: Google Sheets API v4
fr_FR: API Google Sheets v4

en: Google Sheets Data Sync
fr_FR: Synchronisation des données Google Sheets

en: Google Sheets Integration for Gravity Forms
fr_FR: Intégration Google Sheets pour Gravity Forms

en: Google Sheets Setup Required
fr_FR: Configuration de Google Sheets requise

en: Google will show what information the plugin can access.
fr_FR: Google affichera quelles informations le plugin peut accéder.

en: Grant access only to users you trust
fr_FR: Accordez l'accès uniquement aux utilisateurs en qui vous avez confiance

en: Grant access to trusted editors
fr_FR: Accorder l'accès aux éditeurs de confiance

en: Grant access to:
fr_FR: Accorder l'accès à :

en: Header &amp; row color control
fr_FR: Contrôle de la couleur des en-têtes &amp; des lignes

en: Header Appearance
fr_FR: Apparence de l'en-tête

en: Header Background
fr_FR: Arrière-plan de l'en-tête

en: Header Behavior
fr_FR: Comportement de l'en-tête

en: Header Settings
fr_FR: Paramètres d'en-tête

en: Header Settings &amp; Sheet Sorting
fr_FR: Paramètres d'en-tête &amp; Tri des feuilles

en: Header Styling
fr_FR: Style de l'en-tête

en: Headers On / Off + Rename
fr_FR: En-têtes Activés / Désactivés + Renommer

en: Hide Features
fr_FR: Cacher les fonctionnalités

en: Hide settings from subscribers
fr_FR: Masquer les paramètres des abonnés

en: Home URL
fr_FR: URL d'accueil

en: How to Enable Debugging in WordPress
fr_FR: Comment activer le débogage dans WordPress

en: I already did
fr_FR: Je l'ai déjà fait

en: I need help
fr_FR: J'ai besoin d'aide

en: If both Free and Pro versions of the plugin are installed or active, data from both versions will also be permanently deleted.
fr_FR: Si les versions gratuite et Pro du plugin sont installées ou actives, les données des deux versions seront également définitivement supprimées.

en: If you are enjoying the plugin, please consider leaving a 5-star review. Your support helps us improve and grow.
fr_FR: Si vous appréciez le plugin, veuillez envisager de laisser un avis 5 étoiles. Votre soutien nous aide à améliorer et à grandir.

en: Image / PDF Attachment Link
fr_FR: Lien de pièce jointe Image / PDF

en: Improve your sheet management with smart automation and flexible customization features.
fr_FR: Améliorez la gestion de vos feuilles avec une automatisation intelligente et des fonctionnalités de personnalisation flexibles.

en: Improved dashboard security
fr_FR: Sécurité améliorée du tableau de bord

en: In PRO version it will be managed with Below settings.
fr_FR: Dans la version PRO, cela sera géré avec les paramètres ci-dessous.

en: Incorrect settings can delete all sensitive form and user data
fr_FR: Des paramètres incorrects peuvent supprimer toutes les données sensibles des formulaires et des utilisateurs

en: Install
fr_FR: Installer

en: Installation Process
fr_FR: Processus d'installation

en: Installation failed:
fr_FR: Échec de l'installation :

en: Installed & Active Plugins
fr_FR: Plugins installés et actifs

en: Instant
fr_FR: Instantané

en: Integrate Divi Forms with Google Sheets and automatically sync submissions in real-time. Store customer data securely, track inquiries efficiently, and eliminate manual spreadsheet updates.
fr_FR: Intégrez les formulaires Divi avec Google Sheets et synchronisez automatiquement les soumissions en temps réel. Stockez les données clients en toute sécurité, suivez les demandes efficacement et éliminez les mises à jour manuelles des feuilles de calcul.

en: Integrate Forminator Forms with Google Sheets to automatically store form entries in your spreadsheet. Eliminate manual data entry and ensure accurate, real-time syncing for better data tracking and analysis.
fr_FR: Intégrez Forminator Forms avec Google Sheets pour stocker automatiquement les entrées de formulaires dans votre feuille de calcul. Éliminez la saisie manuelle des données et assurez une synchronisation précise en temps réel pour un meilleur suivi et une meilleure analyse des données.

en: Integrate WPForms with Google Sheets and send form entries directly to your spreadsheet automatically. Track leads, manage customer data, and streamline reporting with seamless Google Sheets integration and real-time sync.
fr_FR: Intégrez WPForms avec Google Sheets et envoyez les entrées de formulaires directement à votre feuille de calcul automatiquement. Suivez les prospects, gérez les données clients et simplifiez les rapports avec une intégration transparente de Google Sheets et une synchronisation en temps réel.

en: Integration
fr_FR: Intégration

en: Integration of Gravity Forms with Google Sheet
fr_FR: Intégration de Gravity Forms avec Google Sheet

en: Integration with Google (Existing Method)
fr_FR: Intégration avec Google (Méthode existante)

en: Integration with Google (Manual Method)
fr_FR: Intégration avec Google (Méthode manuelle)

en: Integration with Google (Service Method)
fr_FR: Intégration avec Google (Méthode de service)

en: Invalid OAuth2 token
fr_FR: Jeton OAuth2 invalide

en: Invalid download URL.
fr_FR: URL de téléchargement invalide.

en: Invalid plugin data
fr_FR: Données du plugin invalides

en: Invalid plugin slug.
fr_FR: Slug de plugin invalide.

en: Invalid security token
fr_FR: Jeton de sécurité invalide

en: Is SUHOSIN Installed?
fr_FR: SUHOSIN est-il installé ?

en: Is the Imagick Library Available?
fr_FR: La bibliothèque Imagick est-elle disponible ?

en: Is this a multisite?
fr_FR: S'agit-il d'un multisite ?

en: Is this site discouraging search engines?
fr_FR: Ce site décourage-t-il les moteurs de recherche ?

en: Is this site using HTTPS?
fr_FR: Ce site utilise-t-il HTTPS ?

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Latest WP & PHP Support
fr_FR: Dernier support WP & PHP

en: Learn How
fr_FR: Apprendre comment

en: Led by experienced developers and powered by a passionate team, GSheetConnector helps WordPress users automate their workflows with confidence.
fr_FR: Dirigé par des développeurs expérimentés et soutenu par une équipe passionnée, GSheetConnector aide les utilisateurs de WordPress à automatiser leurs flux de travail en toute confiance.

en: Let's Connect
fr_FR: Connectons-nous

en: Log in using your Google account.
fr_FR: Connectez-vous en utilisant votre compte Google.

en: Maintain admin accountability
fr_FR: Maintenir la responsabilité des administrateurs

en: Manage how plugin settings and data are handled when the plugin is uninstalled.
fr_FR: Gérez comment les paramètres et les données du plugin sont traités lors de la désinstallation du plugin.

en: Management Benefits
fr_FR: Avantages de gestion

en: Manual Client/Secret Key (Use Your Google API Configuration)
fr_FR: Clé Client/Secret manuelle (Utilisez votre configuration API Google)

en: Manual Google Sheets Integration
fr_FR: Intégration Manuelle de Google Sheets

en: Manual Sheet / Tab Name
fr_FR: Nom de la feuille / onglet manuel

en: Manually Google Sheets Configuration
fr_FR: Configuration manuelle de Google Sheets

en: Max Allowed Packet Size
fr_FR: Taille maximale de paquet autorisée

en: Max Connections Number
fr_FR: Nombre maximal de connexions

en: Max Input Time
fr_FR: Temps d'entrée maximum

en: Maybe Later
fr_FR: Peut-être plus tard

en: Meet Our Core Team
fr_FR: Rencontrez notre équipe principale

en: Merge Tag / Formulas
fr_FR: Tag de fusion / Formules

en: Minor bugs or performance issues may occur
fr_FR: De petits bugs ou problèmes de performance peuvent survenir

en: Minor issues may occur
fr_FR: Des problèmes mineurs peuvent survenir

en: Missing or invalid parameters.
fr_FR: Paramètres manquants ou invalides.

en: Missing plugin slug.
fr_FR: Slug du plugin manquant.

en: Missing required parameters
fr_FR: Paramètres requis manquants

en: Monitor integration access
fr_FR: Surveiller l'accès à l'intégration

en: Multi-Language Support
fr_FR: Support multilingue

en: Multi-Site Support
fr_FR: Support multi-site

en: Name
fr_FR: Nom

en: Need more support? We're here to help.
fr_FR: Besoin de plus de support ? Nous sommes là pour vous aider.

en: No
fr_FR: Non

en: No Authentication Login Required
fr_FR: Aucune connexion d'authentification requise

en: No logs found
fr_FR: Aucun journal trouvé

en: Not Installed
fr_FR: Non installé

en: Not Writable
fr_FR: Non écrivable

en: Now available for popular
fr_FR: Maintenant disponible pour les populaires

en: Odd Row Color
fr_FR: Couleur de ligne impair

en: Ok, you deserve it!
fr_FR: D'accord, vous le méritez !

en: One-Click Authentication
fr_FR: Authentification en un clic

en: One-click configuration
fr_FR: Configuration en un clic

en: Our Mission
fr_FR: Notre mission

en: Our fast and friendly support team is always happy to help!
fr_FR: Notre équipe de support rapide et amicale est toujours heureuse de vous aider !

en: Our mission is to make form automation simple, secure, and reliable for every WordPress user - from beginners to enterprise teams.
fr_FR: Notre mission est de rendre l'automatisation des formulaires simple, sécurisée et fiable pour chaque utilisateur de WordPress - des débutants aux équipes d'entreprise.

en: PHP Max Input Variables
fr_FR: Variables d'entrée PHP max

en: PHP Memory Limit
fr_FR: Limite de mémoire PHP

en: PHP Post Max Size
fr_FR: Taille maximale de PHP Post

en: PHP Time Limit
fr_FR: Limite de temps PHP

en: PHP Version
fr_FR: Version PHP

en: Package is not a valid ZIP file.
fr_FR: Le paquet n'est pas un fichier ZIP valide.

en: Page Builder Forms
fr_FR: Formulaires de constructeur de page

en: Page Builders
fr_FR: Constructeurs de pages

en: Permalink structure
fr_FR: Structure de permalien

en: Permission Guidelines
fr_FR: Directives de permission

en: Permission Not Allowed
fr_FR: Permission non autorisée

en: Permission denied.
fr_FR: Permission refusée.

en: Please proceed to the Final Step.
fr_FR: Veuillez procéder à l'étape finale.

en: Please rate
fr_FR: Veuillez évaluer

en: Please reauthenticate with your google account to continue syncing data without interruptions.
fr_FR: Veuillez vous réauthentifier avec votre compte Google pour continuer à synchroniser les données sans interruptions.

en: Plugin Name
fr_FR: Nom du plugin

en: Plugin Preferences
fr_FR: Préférences du plugin

en: Plugin Subscription Plan
fr_FR: Plan d'abonnement du plugin

en: Plugin Version
fr_FR: Version du plugin

en: Plugin activated successfully
fr_FR: Plugin activé avec succès

en: Plugin activated successfully.
fr_FR: Plugin activé avec succès.

en: Plugin activation failed.
fr_FR: Échec de l'activation du plugin.

en: Plugin already installed and up to date
fr_FR: Plugin déjà installé et à jour

en: Plugin deactivated successfully.
fr_FR: Plugin désactivé avec succès.

en: Plugin installed successfully
fr_FR: Plugin installé avec succès

en: Plugin installed successfully.
fr_FR: Plugin installé avec succès.

en: Plugin is already activated
fr_FR: Le plugin est déjà activé

en: Plugin package is too large.
fr_FR: Le paquet du plugin est trop volumineux.

en: Plugin slug is missing
fr_FR: Slug du plugin manquant

en: Plugin upgraded successfully
fr_FR: Plugin mis à niveau avec succès

en: Plugins by Category
fr_FR: Plugins par catégorie

en: Prevent unauthorized changes
fr_FR: Prévenir les modifications non autorisées

en: Priority Technical Support
fr_FR: Support technique prioritaire

en: Process this feed if
fr_FR: Traitez ce flux si

en: Processing
fr_FR: Traitement

en: Production-Ready & Reliable
fr_FR: Prêt pour la production et fiable

en: Protect integration settings
fr_FR: Protéger les paramètres d'intégration

en: Quick Configuration
fr_FR: Configuration rapide

en: Real-Time Google Sheets Updates
fr_FR: Mises à jour Google Sheets en temps réel

en: Real-time entry sync
fr_FR: Synchronisation des entrées en temps réel

en: Real-time updates
fr_FR: Mises à jour en temps réel

en: Receive beta notifications
fr_FR: Recevez des notifications bêta

en: Receive notifications and access to beta releases. Updates will not be installed automatically.
fr_FR: Recevez des notifications et un accès aux versions bêta. Les mises à jour ne seront pas installées automatiquement.

en: Recommended Plugins
fr_FR: Plugins recommandés

en: Recommended for staging sites
fr_FR: Recommandé pour les sites de staging

en: Refer Documentation
fr_FR: Consulter la documentation

en: Reliable Uptime
fr_FR: Disponibilité fiable

en: Removes all plugin data (options, metadata) when the plugin is deleted.
fr_FR: Supprime toutes les données du plugin (options, métadonnées) lorsque le plugin est supprimé.

en: Rename column headers
fr_FR: Renommer les en-têtes de colonne

en: Restrict settings management
fr_FR: Restreindre la gestion des paramètres

en: Review permission updates
fr_FR: Réviser les mises à jour de permission

en: Review role permissions on a regular basis
fr_FR: Réviser régulièrement les permissions des rôles

en: Role Management
fr_FR: Gestion des rôles

en: Role Permissions
fr_FR: Permissions de rôle

en: Role-based configuration control
fr_FR: Contrôle de configuration basé sur les rôles

en: Row Appearance
fr_FR: Apparence de la ligne

en: Safety Notice
fr_FR: Avis de sécurité

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save Settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres

en: Save the authentication code if prompted.
fr_FR: Enregistrez le code d'authentification si cela vous est demandé.

en: Save the authentication code to complete the Google account connection.
fr_FR: Enregistrez le code d'authentification pour compléter la connexion au compte Google.

en: Secure Authentication
fr_FR: Authentification sécurisée

en: Secure Google Sheet credentials
fr_FR: Sécuriser les identifiants Google Sheet

en: Secure JSON Authentication
fr_FR: Authentification JSON sécurisée

en: Securely connect Gravity Forms to Google Sheets using a Google Cloud Service Account JSON key. Ideal for automated server-to-server syncing without requiring manual Google login.
fr_FR: Connectez en toute sécurité Gravity Forms à Google Sheets en utilisant une clé JSON de compte de service Google Cloud. Idéal pour la synchronisation automatique serveur à serveur sans nécessiter de connexion manuelle à Google.

en: Securely link your Google account to start syncing form entries automatically.
fr_FR: Liez en toute sécurité votre compte Google pour commencer à synchroniser automatiquement les entrées de formulaire.

en: Security Control
fr_FR: Contrôle de sécurité

en: Select Fields to Sync
fr_FR: Sélectionner les champs à synchroniser

en: Select Fields to Sync (PRO)
fr_FR: Sélectionner les champs à synchroniser (PRO)

en: Select Google Spreadsheet
fr_FR: Sélectionner la feuille de calcul Google

en: Select a Field
fr_FR: Sélectionner un champ

en: Select how Gravity Forms should authenticate with Google Sheets.
fr_FR: Sélectionnez comment Gravity Forms doit s'authentifier avec Google Sheets.

en: Select specific fields to sync
fr_FR: Sélectionner des champs spécifiques à synchroniser

en: Select the Google account where your Sheets are stored.
fr_FR: Sélectionnez le compte Google où vos feuilles sont stockées.

en: Send your Gravityform  data to your Google Sheets spreadsheet.
fr_FR: Envoyez vos données Gravityform à votre feuille de calcul Google Sheets.

en: Server
fr_FR: Serveur

en: Server Architecture
fr_FR: Architecture du serveur

en: Server Version
fr_FR: Version du serveur

en: Service Account (Recommended)
fr_FR: Compte de service (Recommandé)

en: Service Account Google Sheets Integration
fr_FR: Intégration de Google Sheets avec un compte de service

en: Set custom Redirect URIs, manage scopes, and configure API settings based on your project needs.
fr_FR: Définissez des URI de redirection personnalisées, gérez les portées et configurez les paramètres de l'API en fonction des besoins de votre projet.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Setup Guide & Troubleshooting
fr_FR: Guide d'installation et dépannage

en: Share your Google Sheet with the service account email to enable automatic data transfer.
fr_FR: Partagez votre Google Sheet avec l'email du compte de service pour activer le transfert automatique de données.

en: Sheet
fr_FR: Feuille

en: Sheet Id
fr_FR: Identifiant de la feuille

en: Sheet Name
fr_FR: Nom de la Feuille

en: Sheet Sorting
fr_FR: Tri des feuilles

en: Sheet Tab Name
fr_FR: Nom de l'onglet de la feuille

en: Show Features
fr_FR: Afficher les fonctionnalités

en: Shows whether WordPress is able to write to the directories it needs access to.
fr_FR: Indique si WordPress peut écrire dans les répertoires auxquels il doit accéder.

en: Sign in with Google
fr_FR: Se connecter avec Google

en: Sign in with your Google account to start the automatic Google Sheets integration.
fr_FR: Connectez-vous avec votre compte Google pour commencer l'intégration automatique de Google Sheets.

en: Site Language
fr_FR: Langue du site

en: Site URL
fr_FR: URL du site

en: Some features may change or be removed in future updates
fr_FR: Certaines fonctionnalités peuvent changer ou être supprimées dans les mises à jour futures

en: Some options may change later
fr_FR: Certaines options peuvent changer plus tard

en: Something went wrong! It looks you have not given the permission of Google Drive and Google Sheets from your google account.Please Deactivate Auth and Re-Authenticate again with the permissions.
fr_FR: Quelque chose a mal tourné ! Il semble que vous n'ayez pas donné l'autorisation d'accès à Google Drive et Google Sheets depuis votre compte Google. Veuillez désactiver l'authentification et vous réauthentifier avec les autorisations.

en: Sort Column
fr_FR: Trier par colonne

en: Sort Order
fr_FR: Ordre de tri

en: Sort by any column
fr_FR: Trier par n'importe quelle colonne

en: Source Url
fr_FR: URL source

en: Spreadsheet Download
fr_FR: Téléchargement de la feuille de calcul

en: Stay ahead with new changes
fr_FR: Restez en avance avec les nouveaux changements

en: Step-1 Connect Your Google Account
fr_FR: Étape-1 Connectez Votre Compte Google

en: Step-2 Choose Google Account
fr_FR: Étape-2 Choisissez le Compte Google

en: Step-3 Review Access Information
fr_FR: Étape-3 Vérifiez les Informations d'Accès

en: Step-4 Grant Required Permissions
fr_FR: Étape-4 Accordez les Autorisations Requises

en: Step-5 Save Authentication Code
fr_FR: Étape-5 Enregistrez le Code d'Authentification

en: Step-6 Integration Completed
fr_FR: Étape-6 Intégration Terminée

en: Step-by-Step
fr_FR: Étape par étape

en: Submit a Support Ticket
fr_FR: Soumettre un ticket de support

en: Switch on/off anytime
fr_FR: Activez/désactivez à tout moment

en: Sync Elementor Forms with Google Sheets instantly. Automatically add new form submissions to your spreadsheet, manage leads efficiently, and simplify reporting with real-time data synchronization.
fr_FR: Synchronisez instantanément les formulaires Elementor avec Google Sheets. Ajoutez automatiquement les nouvelles soumissions de formulaires à votre feuille de calcul, gérez les prospects efficacement et simplifiez les rapports grâce à la synchronisation des données en temps réel.

en: Sync Entries
fr_FR: Synchroniser les entrées

en: Sync Gravity Forms data with Google Sheets in real-time effortlessly and accurately.
fr_FR: Synchronisez les données de Gravity Forms avec Google Sheets en temps réel sans effort et avec précision.

en: Sync Past Entries
fr_FR: Synchroniser les entrées passées

en: Sync WooCommerce orders with Google Sheets automatically. Store order details, customer information, and transaction data in real-time for easy reporting, accounting, and business analysis.
fr_FR: Synchronisez automatiquement les commandes WooCommerce avec Google Sheets. Stockez les détails des commandes, les informations clients et les données de transaction en temps réel pour des rapports, de la comptabilité et une analyse commerciale faciles.

en: System Information
fr_FR: Informations système

en: System Status
fr_FR: État du Système

en: Tab Id
fr_FR: Identifiant de l'onglet

en: Tab Name
fr_FR: Nom de l'Onglet

en: Table Prefix
fr_FR: Préfixe de table

en: Take backup before testing
fr_FR: Faites une sauvegarde avant de tester

en: Team-based permission structure
fr_FR: Structure de permission basée sur l'équipe

en: Test new features in advance
fr_FR: Testez de nouvelles fonctionnalités à l'avance

en: Test upcoming features before official release
fr_FR: Testez les fonctionnalités à venir avant la sortie officielle

en: Testing Purpose
fr_FR: But de test

en: The main WordPress directory
fr_FR: Le répertoire principal de WordPress

en: The options shown below relate to your server setup. If changes are required, you may need your web host’s assistance.
fr_FR: Les options ci-dessous concernent la configuration de votre serveur. Si des modifications sont nécessaires, vous devrez peut-être demander l'aide de votre hébergeur.

en: The plugins directory
fr_FR: Le répertoire des plugins

en: The themes directory
fr_FR: Le répertoire des thèmes

en: The uploads directory
fr_FR: Le répertoire des téléchargements

en: The wp-content directory
fr_FR: Le répertoire wp-content

en: Theme directory location
fr_FR: Emplacement du répertoire du thème

en: There's something wrong with your code...
fr_FR: Il y a un problème avec votre code...

en: This action cannot be undone.
fr_FR: Cette action ne peut pas être annulée.

en: This allows the plugin to securely sync your form data with Google Sheets.
fr_FR: Cela permet au plugin de synchroniser en toute sécurité vos données de formulaire avec Google Sheets.

en: To Date
fr_FR: Date de fin

en: To start sending form entries to Google Sheets, please connect your Google account first.
fr_FR: Pour commencer à envoyer des entrées de formulaire à Google Sheets, veuillez d'abord connecter votre compte Google.

en: Track role-based changes
fr_FR: Suivre les changements basés sur les rôles

en: Trusted by Active Users
fr_FR: Fiable pour les utilisateurs actifs

en: Try improvements early
fr_FR: Essayez les améliorations tôt

en: Uninstall Data Notice
fr_FR: Avis de désinstallation des données

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unlock Advance Features of Gravity Forms Pro version 🚀
fr_FR: Débloquez les fonctionnalités avancées de la version Pro de Gravity Forms 🚀

en: Unlock Advanced Features with Form Feeds
fr_FR: Débloquez des fonctionnalités avancées avec les alimentations de formulaire

en: Unlock Beta Version Control
fr_FR: Déverrouiller le contrôle de version bêta

en: Unlock Role-Based Access Control
fr_FR: Déverrouiller le contrôle d'accès basé sur les rôles

en: Unsupported download path.
fr_FR: Chemin de téléchargement non pris en charge.

en: Unsupported download source.
fr_FR: Source de téléchargement non prise en charge.

en: Untitled
fr_FR: Sans titre

en: Update Control
fr_FR: Contrôle des mises à jour

en: Updates are not installed automatically
fr_FR: Les mises à jour ne sont pas installées automatiquement

en: Upgrade failed:
fr_FR: Échec de la mise à niveau :

en: Upgrade to Pro
fr_FR: Passer à Pro

en: Upgrade to Unlock
fr_FR: Mettez à niveau pour déverrouiller

en: Upgrade to unlock
fr_FR: Mettez à niveau pour déverrouiller

en: Upload Max Filesize
fr_FR: Taille maximale de téléchargement

en: Use Sync Settings (Past Entries)
fr_FR: Utiliser les paramètres de synchronisation (entrées passées)

en: Use advanced features like Manual Authentication and automatic field mapping, no need to create columns in Google Sheets manually.
fr_FR: Utilisez des fonctionnalités avancées comme l'authentification manuelle et le mappage automatique des champs, sans avoir besoin de créer manuellement des colonnes dans Google Sheets.

en: Used for feedback and improvements
fr_FR: Utilisé pour les retours et les améliorations

en: User Count
fr_FR: Nombre d'utilisateurs

en: User IP
fr_FR: IP de l'utilisateur

en: Version Control
fr_FR: Contrôle de version

en: Version:
fr_FR: Version :

en: Video Tutorials
fr_FR: Tutoriels vidéo

en: View Demo
fr_FR: Voir la démo

en: View Docs
fr_FR: Voir les docs

en: View Documentation
fr_FR: Voir la documentation

en: View Full Features
fr_FR: Voir toutes les fonctionnalités

en: View License Types
fr_FR: Voir les types de licence

en: View Plugins
fr_FR: Voir les plugins

en: View Pro Features
fr_FR: Voir les fonctionnalités Pro

en: View and manage all currently installed and active connectors on your site. You can activate, deactivate, or upgrade plugins from here.
fr_FR: Voir et gérer tous les connecteurs actuellement installés et actifs sur votre site. Vous pouvez activer, désactiver ou mettre à niveau les plugins depuis ici.

en: View detailed information about your plugin, server, and WordPress setup for troubleshooting and support.
fr_FR: Voir des informations détaillées sur votre plugin, serveur et configuration WordPress pour le dépannage et le support.

en: WP Core Connector
fr_FR: Connecteur WP Core

en: We do not store any of the data from your Google account on our servers, everything is processed & stored on your server. We take your privacy extremely seriously and ensure it is never misused. Learn more in the documentation
fr_FR: Nous ne stockons aucune des données de votre compte Google sur nos serveurs, tout est traité et stocké sur votre serveur. Nous prenons votre vie privée très au sérieux et veillons à ce qu'elle ne soit jamais mal utilisée. En savoir plus dans la documentation

en: We focus on building tools that are fast, secure, and easy to use - so you can spend less time managing data.
fr_FR: Nous nous concentrons sur la création d'outils rapides, sécurisés et faciles à utiliser - afin que vous puissiez passer moins de temps à gérer les données.

en: We recommend enabling beta only on test or staging sites
fr_FR: Nous recommandons d'activer la bêta uniquement sur des sites de test ou de staging

en: Web Server
fr_FR: Serveur Web

en: Welcome To GSheetConnector
fr_FR: Bienvenue dans GSheetConnector

en: WordPress Constants
fr_FR: Constantes WordPress

en: Writable
fr_FR: Écriture autorisée

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes, Enable
fr_FR: Oui, activer

en: You control when to update
fr_FR: Vous contrôlez quand mettre à jour

en: You do not have permission to access this page.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'accéder à cette page.

en: You do not have permission to activate plugin
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'activer le plugin

en: You do not have permission to activate plugins.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'activer les plugins.

en: You do not have permission to deactivate plugins.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de désactiver les plugins.

en: You do not have permission to install or update plugins.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'installer ou de mettre à jour des plugins.

en: You do not have permission to install plugin
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'installer le plugin

en: You`re using GSheetConnector for Gravity Forms. To unlock more features consider
fr_FR: Vous utilisez GSheetConnector pour Gravity Forms. Pour débloquer plus de fonctionnalités, envisagez de

en: Your Google account has been successfully connected. You are now ready to sync your form submissions with Google Sheets securely and automatically.
fr_FR: Votre compte Google a été connecté avec succès. Vous êtes maintenant prêt à synchroniser vos soumissions de formulaire avec Google Sheets en toute sécurité et automatiquement.

en: Your Google account is now successfully connected.
fr_FR: Votre compte Google est maintenant connecté avec succès.

en: Your connection has expired or hasn’t been set up yet.
fr_FR: Votre connexion a expiré ou n’a pas encore été configurée.

en: cURL Version
fr_FR: Version cURL

en: check our detailed guideline
fr_FR: consultez notre guide détaillé

en: click here
fr_FR: cliquez ici

en: click here.
fr_FR: cliquez ici.

en: contains
fr_FR: contient

en: copied successfully
fr_FR: copié avec succès

en: eCommerce Connectors
fr_FR: Connecteurs eCommerce

en: ends with
fr_FR: se termine par

en: greater than
fr_FR: supérieur à

en: is
fr_FR: est

en: is not
fr_FR: n'est pas

en: less than
fr_FR: inférieur à

en: of the following match:
fr_FR: des éléments suivants correspondent :

en: on
fr_FR: sur

en: seconds
fr_FR: secondes

en: starts with
fr_FR: commence par

en: to help us spread the word.
fr_FR: pour nous aider à faire passer le mot.

en: upgrading to Pro
fr_FR: mettre à niveau vers Pro

en: your selected Method is :
fr_FR: votre méthode sélectionnée est :

en: your-email
fr_FR: votre-email

en: your-message
fr_FR: votre-message

en: your-name
fr_FR: votre-nom

en: your-subject
fr_FR: votre-sujet

en: ✔ Click on the Sign in with Google button
fr_FR: ✔ Cliquez sur le bouton Se connecter avec Google

en: ✔ Grant access to: Google Drive & Google Sheets
fr_FR: ✔ Accordez l'accès à : Google Drive & Google Sheets

en: ✔ Log in using your Google account
fr_FR: ✔ Connectez-vous en utilisant votre compte Google

en: ✔ Save the authentication code if prompted
fr_FR: ✔ Enregistrez le code d'authentification si demandé

en: ✔ Select the Google account where your Sheets are stored
fr_FR: ✔ Sélectionnez le compte Google où vos feuilles sont stockées
