GSheetConnector For Formidable Forms - en to fr_FR translation catalogue (111 entries)

en: Get Formidable Pro
fr_FR: Obtenez Formidable Pro

en: Google Sheets
fr_FR: Feuilles Google

en: Settings saved successfully.
fr_FR: Réglages bien enregistrés.

en: GSheetConnector Add-on requires Formidable Form plugin to be installed and activated.
fr_FR: Le module complémentaire GSheetConnector nécessite l’installation et l’activation du plugin Formidable Form.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: GSheetConnector for Formidable Forms
fr_FR: GSheetConnector pour les formes formidables

en: Send Your Forms Data To Google Sheet
fr_FR: Envoyez vos données Avada Forms à votre feuille de calcul Google.

en: Use Existing Client/Secret Key (Auto Google API Configuration)
fr_FR: Utiliser une clé client/secrète existante (configuration automatique de l’API Google)

en: Use Manual Client/Secret Key (Use Your Google API Configuration)
fr_FR: Utiliser une clé client/secrète manuelle (utilisez la configuration de votre API Google)

en: Authentication Required:
fr_FR: Authentification requise :

en: You must have to
fr_FR: Vous devez avoir à

en: Authenticate using your Google Account
fr_FR: S’authentifier à l’aide de votre compte Google

en: along with Google Drive and Google Sheets Permissions in order to enable the settings for configuration.
fr_FR: ainsi que les autorisations Google Drive et Google Sheets afin d’activer les paramètres de configuration.

en: Sheet Name
fr_FR: Nom de la feuille

en: Sheet ID
fr_FR: ID de feuille

en: Tab Name
fr_FR: Nom de l'onglet

en: Tab ID
fr_FR: ID de l’Onglet

en: Google Sheets Link
fr_FR: Lien Google Sheets

en: View Google Sheet
fr_FR: Voir Google Sheet

en: There's something wrong with your code...
fr_FR: Il y a un problème avec votre code…

en: Formidable Forms - Google Sheet Integration
fr_FR: Formidable Forms - Intégration de Google Sheet

en: Choose Google API Setting
fr_FR: Choisissez les paramètres de l’API Google :

en: Use Existing Client/Secret Key (Auto Google API Configuration)
fr_FR: Utiliser une clé client/secrète existante (configuration automatique de l’API Google)

en: Use Manual Client/Secret Key (Use Your Google API Configuration) (Upgrade To PRO)
fr_FR: Utiliser une clé client/secrète manuelle (utilisez la configuration de votre API Google) (mise à niveau vers PRO)

en: Upgrade to PRO
fr_FR: Passer à la Version Pro

en: Google Sheet Integration - Use Existing Client/Secret Key (Auto Google API Configuration)
fr_FR: Intégration de Google Sheet - Utiliser une clé client/secrète existante (configuration automatique de l’API Google)

en: click here
fr_FR: cliquez ici

en: Authenticate with your Google account, follow these steps:
fr_FR: Authentifiez-vous avec votre compte Google, procédez comme suit :

en: Click on the "Sign In With Google" button.
fr_FR: Cliquez sur le bouton « Se connecter avec Google ».

en: Grant permissions for the following:
fr_FR: Accordez des autorisations pour les éléments suivants :

en: * Ensure that you enable the checkbox for each of these services.
fr_FR: * Assurez-vous d’activer la case à cocher pour chacun de ces services.

en: This will allow the integration to access your Google Drive and Google Sheets.
fr_FR: Cela permettra à l’intégration d’accéder à votre Google Drive et Google Sheets.

en: Google Access Code
fr_FR: Code d’accès Google

en: Currently Active
fr_FR: Actuellement actif(ve)

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Click on Sign in with Google button
fr_FR: Cliquez sur le bouton Se connecter avec Google

en: Save & Authenticate
fr_FR: Enregistrer et authentifier

en: Something went wrong! It looks like you have not given the permission for Google Drive and Google Sheets from your Google account. Please Deactivate Auth and Re-Authenticate with the required permissions.
fr_FR: Quelque chose s’est mal passé ! Il semble que vous n’ayez pas donné l’autorisation pour Google Drive et Google Sheets à partir de votre compte Google. Veuillez désactiver l’authentification et vous authentifier à nouveau avec les autorisations requises.

en: Also,
fr_FR: En outre,

en: Click Here
fr_FR: Cliquez ici

en: and check if "GSheetConnector for WP Contact Forms" is listed under Third-party apps with account access; if it is, remove it.
fr_FR: et vérifiez si « GSheetConnector for WP Contact Forms » est répertorié sous Applications tierces avec accès au compte ; si c’est le cas, supprimez-le.

note: translators: %s is the connected Google email address.
en: Connected Email Account
fr_FR: Compte de messagerie connecté :

en: Something is wrong! Your Auth code may be incorrect or expired. Please Deactivate and Re-Authenticate with the code.
fr_FR: Quelque chose ne va pas ! Votre code d’authentification est peut-être incorrect ou expiré. Veuillez désactiver et vous authentifier à nouveau avec le code.

en: We do not store any of the data from your Google account on our servers, everything is processed & stored on your server. We take your privacy extremely seriously and ensure it is never misused.
fr_FR: Nous ne stockons aucune des données de votre compte Google sur nos serveurs, tout est traité et stocké sur votre serveur. Nous prenons votre vie privée très au sérieux et veillons à ce qu’elle ne soit jamais utilisée à mauvais escient.

en: Learn more.
fr_FR: En savoir plus

en: Debug Log
fr_FR: Journal de débogage

en: View
fr_FR: Voir

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: No errors found.
fr_FR: Aucune erreur n’a été trouvée.

en: No log file exists as no errors are generated.
fr_FR: Aucun fichier journal n’existe car aucune erreur n’est générée

en: Next steps…
fr_FR: Prochaines étapes...

en: Sync Orders, Order wise data and much more...
fr_FR: Synchronisez les commandes, les données relatives aux commandes et bien plus encore...

en: Compatibility
fr_FR: Compatibilité

en: Compatibility with Formidable-Forms Third-Party Plugins
fr_FR: Compatibilité avec les plugins tiers Formidable-Forms

en: Multi Languages
fr_FR: Multi langues

en: This plugin supports multi-languages as well
fr_FR: Ce plugin prend également en charge plusieurs langues !

en: Support Wordpress multisites
fr_FR: Prise en charge des multisites Wordpress

en: With the use of a Multisite, you’ll also have a new level of user-available: the Super Admin.
fr_FR: Avec l’utilisation d’un multisite, vous disposerez également d’un nouveau niveau d’utilisateur : le Super Admin.

en: Product Support
fr_FR: Support produits

en: Online Documentation
fr_FR: Documentation en ligne

en: Understand all the capabilities of Formidable-Forms GsheetConnector
fr_FR: Comprendre toutes les fonctionnalités de Formidable-Forms GsheetConnector

en: Ticket Support
fr_FR: Ticket de support

en: Direct help from our qualified support team
fr_FR: Aide en ligne de notre assistance qualifiée

en: Affiliate Program
fr_FR: Programme d'affiliation

en: Earn flat 30
fr_FR: Gagnez 30

en: on every sale
fr_FR: sur chaque vente

en: Enjoy using %1$s? Check out our reviews or leave your own on %2$s.
fr_FR: Vous aimez utiliser %1$s ? Consultez nos avis ou laissez les vôtres sur %2$s.

en: Edit Feed and Integrate with Google Sheets
fr_FR: Modifier le flux et l’intégrer à Google Sheets

en: Go to your google account and click on Google apps icon and than click Sheet, Select the name of the appropriate sheet you want to link your contact form or create new sheet.
fr_FR: Allez sur votre compte Google et cliquez sur l’icône Google Apps, puis cliquez sur Feuille, Sélectionnez le nom de la feuille appropriée pour laquelle vous souhaitez lier votre formulaire de contact ou créer une nouvelle feuille.

en: you can get sheet id from your sheet URL
fr_FR: vous pouvez obtenir l’ID de feuille à partir de l’URL de votre feuille

en: Open your Google Sheet with which you want to link your contact form . You will notice a tab names at bottom of the screen. Copy the tab name where you want to have an entry of contact form.
fr_FR: Ouvrez votre Google Sheet avec lequel vous souhaitez lier votre formulaire de contact. Vous remarquerez un onglet noms en bas de l’écran. Copiez le nom de l’onglet où vous souhaitez avoir une entrée du formulaire de contact.

en: you can get tab id from your sheet URL
fr_FR: vous pouvez obtenir l’ID d’onglet à partir de l’URL de votre feuille

en: Sheet URL
fr_FR: URL de la feuille

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder les changements

en: Auto Google Sheet Settings
fr_FR: Paramètres automatiques de Google Sheet :

en: Google Spreadsheet Name
fr_FR: Nom de la feuille de calcul Google

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Create New
fr_FR: Créer un nouveau

en: Not fetching sheet details to the dropdown than add sheet and tab name manually.
fr_FR: Ne pas récupérer les détails de la feuille dans la liste déroulante que d’ajouter manuellement le nom de la feuille et de l’onglet.

en: Google Sheet Tab Name
fr_FR: Nom de l'onglet Google Sheet

en: Not fetching sheet Tab details to the dropdown than add sheet and tab name manually.
fr_FR: Ne récupérant pas les détails de l’onglet de la feuille dans la liste déroulante, ajoutez manuellement le nom de la feuille et de l’onglet.

en: Create Spreadsheet
fr_FR: Créer une feuille de calcul

en:  to fetch spreadsheet details.
fr_FR:  pour récupérer les détails d’une feuille de calcul.

en: Header Management
fr_FR: Gestion des en-têtes

en: Freeze First Header Row.
fr_FR: Figer la première ligne d’en-tête.

en: This feature locks the top row in your selected sheet, providing a consistent reference point as you scroll through your data.
fr_FR: Cette fonctionnalité verrouille la ligne supérieure de la feuille sélectionnée, fournissant ainsi un point de référence cohérent lorsque vous faites défiler vos données.

en: Apply colors to the entire sheet, distinguishing odd and even rows for enhanced readability.
fr_FR: Appliquez des couleurs à l’ensemble de la feuille, en distinguant les rangées paires et impaires pour une meilleure lisibilité.

en: Sync Formidable Forms entries to Google Sheet
fr_FR: Synchroniser les entrées Formidable Forms avec Google Sheet

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Already using PRO version
fr_FR: Déjà utilisé la version PRO

en: Activated
fr_FR: Activé

en: Formidable Forms connected with Google Sheets
fr_FR: Formulaires formidables connectés à Google Sheets

en: No Formidable Forms are connected with Google Sheets.
fr_FR: Aucun Formidable Forms n’est connecté à Google Sheets.

en: You do not have permission to access this page.
fr_FR: Vous n’avez pas la permission d'accéder à cette page.

en: System Info
fr_FR: Info système

en: Copy System Info to Clipboard
fr_FR: Copier les informations système dans le presse-papier

en: Error Log
fr_FR: Log des erreurs

en: If you have
fr_FR: Vous avez utilisé un courriel invalide

en: enabled, errors are stored in a log file. Here you can find the last 100 lines in reversed order so that you or the GSheetConnector support team can view it easily. The file cannot be edited here.
fr_FR: activé, les erreurs sont stockées dans un fichier journal. Ici, vous pouvez trouver les 100 dernières lignes dans l’ordre inverse afin que vous ou l’équipe d’assistance GSheetConnector puissiez les visualiser facilement. Le fichier ne peut pas être modifié ici.

en: Copy Error Log to Clipboard
fr_FR: Copier le journal des erreurs dans le presse-papiers

en: Copied
fr_FR: Copié

en: DASHBOARD
fr_FR: TABLEAU DE BORD

en: Integration
fr_FR: Intégration

en: Form Feeds
fr_FR: Sauts de page

en: Make Sure, your selected Method is:
fr_FR: Assurez-vous que la méthode sélectionnée est :

en: You must have to <a href="admin.php?page=formidable-form-google-sheet-config&tab=integration" target="_blank">Authenticate using your Google Account</a> along with Google Drive and Google Sheets Permissions in order to enable the settings for configuration.
fr_FR: Vous devez vous <a href="admin.php?page=formidable-form-google-sheet-config&tab=integration" target="_blank">authentifier à l’aide de votre compte Google</a> ainsi que des autorisations Google Drive et Google Sheets afin d’activer les paramètres de configuration.

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: No Page Add
fr_FR: Pas d’ajout de page

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: GSheetConnector For Formidable Forms
fr_FR: GSheetConnector pour les formes formidables

note: Description of the plugin/theme
en: Send your Formidable Forms data to your Google Sheets spreadsheet.
fr_FR: Envoyez vos données Formidable Forms à votre feuille de calcul Google Sheets.
