Google Maps Easy - en to sv_SE translation catalogue (518 entries)

en: %s is already registered
sv_SE: %s är redan registrerad

en: %s is not plugin module
sv_SE: %s är inte en plugin-modul

en: 1. Go to Appearance -> Widgets in the WordPress navigation menu.<br />2. Find the Google Maps Easy in the list of available widgets.<br />3. Drag the Google Maps Easy widget to widget area, which you need.<br />4. Choose the map for widget and configure the settings - Widget Map width and height.<br />5. Click 'Save'.
sv_SE: 1. Gå till Utseende -> Widgetar i WordPress navigationsmeny.<br />2. Hitta Google Maps Easy i listan med tillgängliga widgets.<br />3. Dra Google Maps Easy-widgeten till widgetområdet som du vill använda.<br />4. Välj karta för widget och konfigurera inställningarna - bredd och höjd för widget-karta.<br />5. Klicka på Spara.

en: <h3>Hey, I noticed you just use %s over a week - that's awesome!</h3><p>Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress? Just to help us spread the word and boost our motivation.</p>
sv_SE: <h3>Hallå, jag ser att du har använt %s i över en vecka - det är fantastiskt!</h3><p>Kan du göra oss en stor tjänst och ge den 5 stjärnor på WordPress? Bara för att hjälpa oss att sprida budskapet och öka vår motivation.</p>

en: <h3>More than eleven days with our %s plugin - Congratulations!</h3>
sv_SE: <h3>Mer än elva dagar med vårt plugin %s - Grattis!</h3>

en: <p>And today, if you want, - you can help us. This is really simple - you can just add small promo link to our site under your maps. This is small step for you, but a big help for us! Sure, if you don't want - just skip this and continue enjoy our software!</p>
sv_SE: <p>Och idag, om du vill, kan du hjälpa oss. Det här är väldigt enkelt - du behöver bara lägga till en liten promotionlänk till vår webbplats under dina kartor. Detta är en liten åtgärd för dig, men en stor hjälp för oss! Men visst, om du inte vill kan du bara hoppa över det här och fortsätt njuta av vår programvara!</p>

en: <p>On behalf of the entire <a href='https://supsystic.com/' target='_blank'>supsystic.com</a> company I would like to thank you for been with us, and I really hope that our software helped you.</p>
sv_SE: <p>För hela företaget <a href='https://supsystic.com/' target='_blank'>supsystic.com</a>s vägnar vill jag tacka dig för att du valt oss, och jag hoppas verkligen att vår programvara har hjälpt dig.</p>

en: API Domain
sv_SE: API-domän

en: Absolute
sv_SE: Absolut

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Adapt map to screen height
sv_SE: Anpassa kartan efter skärmhöjd

en: Add Category
sv_SE: Lägg till kategori

en: Add Checkbox
sv_SE: Lägg till kryssruta

en: Add Color
sv_SE: Lägg till färg

en: Add Item
sv_SE: Lägg till objekt

en: Add KML layers
sv_SE: Lägg till KML-lager

en: Add Map
sv_SE: Lägg till karta

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Add New Point
sv_SE: Lägg till ny punkt

en: Add Point
sv_SE: Lägg till punkt

en: Add Print button to markers info window
sv_SE: Lägg till skriv ut-knapp till markörers infofönster

en: Add Radio Button
sv_SE: Lagg till envalsknapp

en: Add a button at marker info window to get direction from the entered address to the marker. If Show route data option is enabled - the total route time and distance will be shown by click on the route polyline.
sv_SE: Lägg till en knapp i markörinformationsfönstret för att få vägbeskrivning från den angivna adressen till markören. Om alternativet visa ruttdata är aktiverat visas den totala restiden och avståndet genom att klicka på ruttlinjen.

en: Add a button on map to open it full screen.
sv_SE: Lägg till en knapp på kartan för att öppna den i helskärm.

en: Add a layer of bike paths, suggested bike routes and other overlays specific to bicycling usage on top of the given map.Dark green routes indicated dedicated bicycle routes. Light green routes indicate streets with dedicated bike lanes. Dashed routes indicate streets or paths otherwise recommended for bicycle usage.
sv_SE: Lägg till ett lager med cykelvägar, förslag på cykelvägar och andra lager som är specifika för cykelanvändning ovanpå den givna kartan. De mörkgröna vägarna indikerar särskilda cykelvägar. Ljusgröna vägar anger gator med dedikerade cykelvägar. Streckade rutter anger gator eller vägar som rekommenderas för cykelanvändning.

en: Add by Click
sv_SE: Lägg till med klick

en: Add custom map controls to the map.
sv_SE: Lägg till egenanpassade kartverktyg till kartan.

en: Add markers on frontend
sv_SE: Lägg till markörer från användarsidan

en: Add more files
sv_SE: Lägg till fler filer

en: Add real-time traffic information to your map.
sv_SE: Lägg till trafikinformation i realtid till din karta.

en: Add your
sv_SE: Lägg till dina

en: Address
sv_SE: Adress

en: Address is empty or not match
sv_SE: Adress är tom eller matchar inte

en: All Maps
sv_SE: Alla kartor

en: All available languages are provided with the Supsystic Google Maps plugin. If your language isn't available, your plugin will be in English by default.<br /><b>Available Translations: English, Polish, German, Spanish, Russian</b><br />Translate or update a translation Google Maps WordPress plugin in your language and get a Premium license for FREE. <a target='_blank' href='%s'>Contact us</a>.
sv_SE: Alla tillgängliga språk levereras med pluginet Supsystic Google Maps. Om ditt språk inte är tillgängligt kommer ditt plugin som standard att vara på engelska.<br /> <b>Tillgängliga översättningar: Engelska, Polska, Tyska, Spanska, Ryska</b><br />Översätt eller uppdatera en översättning av WordPress-pluginet Google Maps Easy till ditt språk och få en Pro-licens gratis. <a target='_blank' href='%s'>Kontakta oss</a>.

en: All news and info
sv_SE: Alla nyheter och info

en: Animation
sv_SE: Animering

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: Apply To
sv_SE: Tillämpa på

en: Attributes
sv_SE: Attribut

en: Auto
sv_SE: Automatisk

en: Available in PRO
sv_SE: Tillgänglig i PRO

en: Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Backup Plugin
sv_SE: Backup

en: Backup and Restore WordPress Plugin by Supsystic provides quick and unhitched DropBox, FTP, Amazon S3, Google Drive backup for your WordPress website.
sv_SE: WordPress-pluginet Backup av Supsystic för att säkerhetskopiera och återställa ger snabb och obegränsad säkerhetskopiering till DropBox, FTP, Amazon S3, Google Drive för din WordPress-webbplats.

en: Base Clusterization
sv_SE: Gruppera i kluster

en: Be closer to your visitors and customers with Live Chat Support by Supsystic. Help you visitors, support them in real-time with exceptional Live Chat WordPress plugin by Supsystic.
sv_SE: Var närmare dina besökare och kunder med Live Chat Support av Supsystic. Hjälp dina besökare, supporta dem i realtid med det exceptionella WordPress-pluginet Live Chat från Supsystic.

en: Bicycling Layer
sv_SE: Cykellager

en: Boost us
sv_SE: Stötta oss

en: Bottom Center
sv_SE: Botten - mitten

en: Bottom Left
sv_SE: Botten - vänster

en: Bottom Right
sv_SE: Botten - höger

en: Bounce
sv_SE: Studsa

en: Brands
sv_SE: Varumärken

en: By default double left click on map will zoom it in. But you can change this here.
sv_SE: Som standard innebär dubbelklick på kartan att den zoomar in. Men du kan ändra detta här.

en: CSV Options
sv_SE: CSV-alternativ

en: Can not create module directory. Try to set permission to
sv_SE: Kan inte skapa modulkatalog. Försök att ange behörighet till

en: Can not detect import list type
sv_SE: Kan inte upptäcka importlisttyp

en: Can not find fields names
sv_SE: Kan inte hitta fältnamn

en: Can not send email - problem with send server
sv_SE: Kan inte skicka e-post - problem med server

en: Cannot get image
sv_SE: Kan inte få fram bild

en: Cannot remove marker
sv_SE: Kan inte ta bort markör

en: Cannot remove markers
sv_SE: Kan inte ta bort markörer

en: Captcha for admin login
sv_SE: Captcha för administratörsinloggning

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Category ID
sv_SE: Kategori-ID

en: Category Title
sv_SE: Kategorirubrik

en: Center on current opened marker
sv_SE: Centrera på aktuell öppnad markör

en: Center on current user location
sv_SE: Centrera på aktuell användares plats

en: Change street view control position on map
sv_SE: Ändra position på verktyg för gatuvy

en: Change type control position on map
sv_SE: Ändra position på verktyg för karttyp

en: Change zoom control position on map
sv_SE: Ändra position på verktyg för zoom

en: Check <a target='_blank' href='%s'>documentation</a> and FAQ section. If you can't solve your problems - <a target='_blank' href='%s'>contact us</a>.
sv_SE: Kontrollera <a target='_blank' href='%s'>dokumentation</a> och avdelningen med vanliga frågor. Om du inte kan lösa dina problem - <a target='_blank' href='%s'>kontakta oss</a>.

en: Check It out
sv_SE: Kolla in det

en: Check all FAQs
sv_SE: Kolla alla vanliga frågor

en: Check files and directories write permissions
sv_SE: Kontrollera skrivbehörigheter för filer och kataloger

en: Check out <a href='%s' target='_blank' class='button button-primary' data-statistic-code='hide'>our other Plugins</a>! Years of experience in WordPress plugins developers made that list unbreakable!
sv_SE: Kolla in <a href='%s' target='_blank' class='button button-primary' data-statistic-code='hide'>våra andra plugin</a>! Åratal av erfarenhet i utveckling av plugin till WordPress har gjort denna lista oslagbar!

en: Choose Icon
sv_SE: Välj ikon

en: Choose marker category
sv_SE: Välj markörkategori

en: Circle
sv_SE: Cirkel

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Clear All
sv_SE: Rensa alla

en: Click to set field &quot;id&quot; and &quot;class&quot;
sv_SE: Klicka för att ange fälten &quot;id&quot; och &quot;klass&quot;

en: Clone selected
sv_SE: Klon vald

en: Cluster Area Size
sv_SE: Storlek på klusterområde

en: Cluster Icon
sv_SE: Klusterikon

en: Code
sv_SE: Kod

en: Coming Soon Plugin
sv_SE: Coming Soon

en: Coming soon page with drag-and-drop builder or under construction | maintenance mode to notify visitors and collects emails.
sv_SE: Sida med &quot;Coming soon&quot;-funktion, med drag-och-släpp-verktyg eller under konstruktion | underhållsläge för att meddela besökare och samla in e-post.

en: Contact Form Plugin
sv_SE: Contact Form

en: Contact form
sv_SE: Kontaktformulär

en: Control view for map type - you can see it in left upper corner by default
sv_SE: Verktyg för karttyp finns vanligen i vänstra övre hörnet av din karta

en: Controls position
sv_SE: Position för verktyg

en: Controls type
sv_SE: Typ av verktyg

en: Cool WordPress plugins from supsystic.com developers. I tried %s - and this was what I need! #supsystic.com
sv_SE: Coola WordPress-plugins från utvecklare hos supsystic.com. Jag provade %s - och det var det jag behövde! #supsystic.com

en: Country
sv_SE: Land

en: Create and manage beautiful data tables with custom design. No HTML knowledge is required.
sv_SE: Skapa och hantera vackra datatabeller med anpassad design. Ingen HTML-kunskap krävs.

en: Create online membership community with custom user profiles, roles, FrontEnd registration and login. Members Directory, activity, groups, messages.
sv_SE: Skapa onlinecommunity med egna användarprofiler, roller, registrering på användarsidan och inloggning. Medlemskatalog, aktivitet, grupper, meddelanden.

en: Creating slideshows with Slider plugin is fast and easy. Simply select images from your WordPress Media Library, Flickr, Instagram or Facebook, set slide captions, links and SEO fields all from one page.
sv_SE: Att skapa bildspel med pluginet Slider går snabbt och enkelt. Välj bara bilder från ditt WordPress mediabibliotek, Flickr, Instagram eller Facebook, ange bildtexter, länkar och SEO-fält från en och samma sida.

en: Creation date
sv_SE: Skapad datum

en: Custom Map Controls
sv_SE: Egenanpassade kartverktyg

en: Database error detected
sv_SE: Databasfel upptäckt

en: Database error. Please contact your developer.
sv_SE: Databasfel. Kontakta din utvecklare.

en: Default
sv_SE: Standard

en: Default Icon
sv_SE: Standardikon

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete Figure
sv_SE: Radera figur

en: Delete Heatmap Layer
sv_SE: Radera färgdiagramslager

en: Delete Map
sv_SE: Radera karta

en: Delete Marker
sv_SE: Radera markör

en: Delete markers
sv_SE: Radera markörer

en: Delete selected
sv_SE: Radera markerade

en: Delimiter
sv_SE: Avgränsare

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Description Font Size
sv_SE: Teckensnittsstorlek för beskrivning

en: Description Of Marker
sv_SE: Beskrivning av markör

en: Description of Shape
sv_SE: Beskrivning av figur

en: Digital Publication Plugin
sv_SE: Digital Publication

en: Digital Publication WordPress Plugin by Supsystic for Magazines, Catalogs, Portfolios. Convert images, posts, PDF to the page flip book.
sv_SE: WordPress-pluginet Digital Publication av Supsystic för tidskrifter, kataloger, portfolios. Konvertera bilder, inlägg, PDF:er till blädderblocket.

en: Dimensions
sv_SE: Storlek

en: Directions Button
sv_SE: Knapp för vägbeskrivning

en: Disable WP Editor
sv_SE: Avaktivera WP-redigerare

en: Display all map markers - as list below Your map. This will help your users get more info about your markers and find required marker more faster.
sv_SE: Visa alla kartmarkörer - som lista nedanför din karta. Det här hjälper dina användare att få mer information om dina markörer och hitta önskad markör snabbare.

en: Display as image
sv_SE: Visa som bild

en: Display custom Google Maps. Set markers and locations with text, images, categories and links. Customize google map in a simple and intuitive way.
sv_SE: Visa anpassade Google-kartor. Ange markörer och platser med text, bilder, kategorier och länkar. Anpassa Google-kartor på ett enkelt och intuitivt sätt.

en: Display the public transit network of a city on your map. When the Transit Layer is enabled, and the map is centered on a city that supports transit information, the map will display major transit lines as thick, colored lines.
sv_SE: Visa det kollektivtrafiknätet för en stad på din karta. När kollektivtrafiklagret är aktiverat och kartan är centrerad i en stad som stöder kollektivtrafikinformation, kommer kartan att visa huvudsakliga kollektivtrafiklinjer som tjocka, färgade linjer.

en: Displays Most Viewed Products
sv_SE: Visar mest visade produkter

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Done
sv_SE: Klart

en: Double click to zoom
sv_SE: Dubbelklicka för att zooma

en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Draggable
sv_SE: Flyttbar

en: Drop
sv_SE: Droppa

en: Dropdown Menu
sv_SE: Rullgardinsmeny

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Email
sv_SE: E-post

en: Empty Params
sv_SE: Tomma parametrar

en: Empty data in file
sv_SE: Tom data i filen

en: Empty data to save option
sv_SE: Töm data för att spara alternativ

en: Empty or Invalid Map ID
sv_SE: Tomt eller ogiltigt kart-ID

en: Empty or invalid ID
sv_SE: Tomt eller ogiltigt ID

en: Empty or invalid marker ID
sv_SE: Tomt eller ogiltigt markör-ID

en: Empty url
sv_SE: Tom url n

en: Enable KML layers filter
sv_SE: Aktivera filter för KML-lager

en: Enable for Membership
sv_SE: Aktivera för Membership

en: Enable or disable possibility to drag your map using mouse
sv_SE: Aktivera eller inaktivera möjligheten att flytta din karta med hjälp av musen

en: Enable promo link
sv_SE: Aktivera promotionlänk

en: Enter KML file URL
sv_SE: Skriv in URL för KML-fil

en: Error Activate module
sv_SE: Fel vid aktivering av modul

en: Error Activating module
sv_SE: Fel vid aktivering av modul

en: Error Deactivation module
sv_SE: Fel vid deaktivering av modul

en: Error inside google maps plugin.
sv_SE: Ett fel i Google Maps plugin.

en: Error module ID
sv_SE: Fel modul-ID

en: Export
sv_SE: Exportera

en: External plugin directory
sv_SE: Extern plugin-katalog

en: FAQ and Documentation
sv_SE: Vanliga frågor och dokumentation

en: Featured Plugins
sv_SE: Utvalda plugin

en: Figure Description
sv_SE: Figurbeskrivning

en: Figure Name
sv_SE: Figurnamn

en: Figure Type
sv_SE: Figurtyp

en: Figure's points list: you can search the point by address (just start typing in Address field), type the Latitude and Longitude of point in appropriate fields or activate Add by Click button, and then draw figure on the map by clicking on it. Important! You must deactivate Add by Click button after ending of the draw.
sv_SE: Figurens punktlista: Du kan söka punkter efter adress (bara börja skriva i adressfältet), skriv latitud och longitud för punkten i korrekt fält eller aktivera knappen &quot;Lägg till med klick&quot; och dra sedan en figur på kartan genom att klicka på den. Viktig! Du måste avaktivera knappen &quot;Lägg till med klick&quot; efter avslutad redigering.

en: Figures
sv_SE: Figurer

en: File not found
sv_SE: Fil hittades inte

en: File should contain more then 1 row, at least 1 row should be for headers
sv_SE: Filen ska innehålla mer än 1 rad, minst 1 rad ska vara för rubriker

en: File uploaded with error code %s
sv_SE: Fil uppladdad med felkod %s

en: Fill Color
sv_SE: Fyllnadsfärg

en: Fill Opacity
sv_SE: Opacitet för fyllnadsfärg

en: Fit Bounds
sv_SE: Passa in

en: For allotted time (minutes)
sv_SE: Tilldelad tid (minuter)

en: Full Features List
sv_SE: Fullständig funktionslista

en: Full Screen Button
sv_SE: Knapp för helskärm

en: General
sv_SE: Allmänna

en: Get 300+ Themes with PRO
sv_SE: Få mer än 300 teman med PRO-versionen

en: Get it now!
sv_SE: Skaffa nu!

en: Get plugins bundle today and save over 80%
sv_SE: Skaffa pluginpaket idag och spara över 80 %

en: Go
sv_SE: Skaffa

en: Google Map Theme
sv_SE: Google Map-tema

en: Has Tab
sv_SE: Har flik

en: Heatmap
sv_SE: Färgdiagram

en: Heatmap ID
sv_SE: Färgdiagram-ID

en: Heatmap Layer
sv_SE: Färgdiagramslager

en: Heatmap Layer points color gradient.
sv_SE: Färggradient för punkter i färgdiagramslager.

en: Heatmap Layer points opacity
sv_SE: Opacitet för punkter i färgdiagramslager

en: Heatmap Layer points radius in pixels
sv_SE: Radie i pixlar för punkter i färgdiagramslager

en: Heatmap coordinates list
sv_SE: Koordinatlista för färgdiagram

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Height of info window
sv_SE: Höjd för infofönster

en: Hello Supsystic Team!
sv_SE: Hej Supsystic-teamet! (vänligen skriv på engelska)

en: Hide Countries
sv_SE: Dölj länder

en: Hide POI
sv_SE: Dölj intressepunkter (POI)

en: Hide Sublayers at KML filter
sv_SE: Dölj underlager på KML-filter

en: Hide Tooltips of Markers
sv_SE: Dölj inforuta för markörer

en: Hide all administrative data about countries: names, borders etc.
sv_SE: Dölj alla administrativa uppgifter om länder: namn, gränser etc.

en: Hide description on mouse leave
sv_SE: Dölj beskrivning när muspekaren lämnar

en: Hide description when mouse leaves the marker area
sv_SE: Dölj beskrivning när muspekaren lämnar markörens område

en: Hide directory files listing
sv_SE: Dölj listning av katalogfiler

en: Hide the Points Of Interest - landmark or other object, the marked points on the map, for example: hotels, campsites, fuel stations etc.
sv_SE: Dölj intressepunkterna (POI) - landmärke eller andra objekt, de markerade punkterna på kartan, till exempel: hotell, campingplatser, bensinstationer etc.

en: Hide the tooltips, which displayed by mouse hover on markers' icons.
sv_SE: Dölj inforutan som visas när muspekaren är över markörernas ikoner.

en: Horizontal Bar
sv_SE: Horisontell list

en: How to add map in popup window?
sv_SE: Hur lägger man till en karta i ett popup-fönster?

en: How to add map into the site content?
sv_SE: Hur lägger man till en karta på webbplatsen?

en: How to create Google Maps API Key?
sv_SE: Hur skapar du Google Maps API-nyckel?

en: How to get PRO version of plugin for FREE?
sv_SE: Hur kan man få PRO-versionen av pluginet gratis?

en: How to use Google Maps Easy Widget?
sv_SE: Hur använder du widget för Google Maps Easy?

en: How to zoom and center the initial map on markers?
sv_SE: Hur man zoomar och centrerar den ursprungliga kartan på markörer?

en: Html options
sv_SE: Html-alternativ

en: I already did
sv_SE: Jag har redan gjort det

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Icon no found
sv_SE: Ikon hittades inte

en: Id of Marker's group
sv_SE: Id för markörens grupp

en: If there is no image tag in the marker description - this image will be used for displaying in the map's markers list
sv_SE: Om det inte finns någon bildtagg i markörsbeskrivningen - kommer den här bilden att användas för att visas i kartans markörlista

en: If you are newbie - check all features on that page, if you are guru - please correct us.
sv_SE: Om du är nybörjare - kolla alla funktioner på den sidan, om du är guru - snälla rätta oss.

en: If you have many markers - you can have a problems with viewing them when zoom out for example: they will just cover each-other. Marker clusterization can solve this problem by grouping your markers in groups when they are too close to each-other.
sv_SE: Om du har många markörer kan du få problem med att visa dem, till exempel när du zoomar ut de kommer bara att täcka varandra. Att skapa markörkluster kan lösa detta problem genom att gruppera dina markörer i kluster när de är för nära varandra.

en: Image height (in px)
sv_SE: Höjd för bild (i px)

en: Image width (in px)
sv_SE: Bredd för bild (i px)

en: Import
sv_SE: Importera

en: Improve Free version
sv_SE: Förbättra gratisversionen

en: Info Window
sv_SE: Infofönster

en: Information was saved. Thank you!
sv_SE: Information sparades. Tack så mycket!

en: Insert to Contact Form
sv_SE: Infoga i Contact Form

en: Install %s failed
sv_SE: Installation %s misslyckades

en: Integrate with Membership
sv_SE: Integrera med Membership

en: Invalid %s
sv_SE: Ogiltig %s

en: Invalid ID
sv_SE: Ogiltigt ID

en: Invalid Map ID
sv_SE: Ogiltigt kart-ID

en: Invalid Marker ID
sv_SE: Ogiltigt markör-ID

en: Invalid XML file
sv_SE: Ogiltig XML-fil

en: Invalid length for %s, max length is %s
sv_SE: Ogiltig längd för %s, maximal längd är %s

en: Invalid numeric value for %s
sv_SE: Ogiltigt numeriskt värde för %s

en: It's amazing when you boost development with your feedback and ratings. So we create special <a target='_blank' href='%s'>boost page</a> to help you to help us.
sv_SE: Det är fantastiskt när du uppmuntrar utvecklingen med din återkoppling och betyg. Så vi skapade en särskild <a target='_blank' href='%s'>boost-sida</a> för att hjälpa dig att hjälpa oss.

en: It's never been so easy to create and manage pricing and comparison tables with table builder. Any element of the table can be customise with mouse click.
sv_SE: Det har aldrig varit så lätt att skapa och hantera prissättning och jämförelsetabeller med tabellbyggare. Varje element i tabellen kan anpassas med musklick.

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Latitude
sv_SE: Latitud

en: Latitude for your marker
sv_SE: Latitud för din markör

en: Left Bottom
sv_SE: Vänster - botten

en: Left Center
sv_SE: Vänster - mitten

en: Left Top
sv_SE: Vänster - topp

en: Line Color
sv_SE: Färg för linje

en: Line Opacity
sv_SE: Opacitet för linje

en: Line Weight
sv_SE: Tjocklek för linje

en: Link for opening by click on the marker
sv_SE: Länk att öppna genom att klicka på markören

en: Live Chat Plugin
sv_SE: Live Chat

en: Logged In Users Only
sv_SE: Endast inloggade användare

en: Longitude
sv_SE: Longitud

en: Longitude for your marker
sv_SE: Longitud för din markör

en: Main page Go here!!!!
sv_SE: Huvudsidan ska vara här!!!!

en: Make your map unique with our Map Themes, just try to change it here - and you will see results on your Map Preview.
sv_SE: Gör din karta unik med våra kartteman, bara ändra det här - och du kommer att se resultatet på kartans förhandsvisning.

en: Map
sv_SE: Karta

en: Map Center
sv_SE: Kartcentrum

en: Map Height
sv_SE: Karthöjd

en: Map Id
sv_SE: Kart-ID

en: Map Name
sv_SE: Kartnamn

en: Map Stylization
sv_SE: Kartutseende

en: Map Width
sv_SE: Kartbredd

en: Map Zoom
sv_SE: Kartzoom

en: Map can not be loaded completely. Probably, you are using our base Google Map API key.<br /><br />
    This key is used by default for all our users in accordance with <a target="_blank" href="%s">Google Maps APIs Standard Plan</a>.
    But each API key has fixed limits on count of maps loads per day.<br /><br />
    You can create <a target="_blank" href="%s">your own Google Maps API key</a> and type it on <a target="_blank" href="%s">Settings tab</a>.
    It's free, takes 10-20 minutes of your time and lets to apply your own API key only for your sites.
    If you already use own Google Maps API key - you should open <a target="_blank" href="%s">Google Developer console</a> and check:
    <ul style="padding-left: 20px; list-style: decimal;">
    <li>Have you set correct settings to use your Google Map API key?</li>
    <li>Have you paste correct Google Map API key on the <a target="_blank" href="%s">Settings tab</a>?</li>
    <li>Open <a target="_blank" href="%s">browser console</a>, find Google Map API error and read its description in <a target="_blank" href="%s">Map API Errors table</a>.</li>
    </ul>
sv_SE: Kartan kan inte laddas helt. Förmodligen använder du vår standardnyckel för Google Map API.<br /><br />
    Den här nyckeln används som standard för alla våra användare enligt <a target="_blank" href="%s">för Google Maps APIs standardprogram</a>.
    Men varje API-nyckel har fasta gränser för antalet kartor som kan laddas per dag.<br /><br />
    Du kan skapa <a target="_blank" href="%s">din egen Google Maps API-nyckel</a> och skriva in den på <a target="_blank" href="%s">fliken inställningar</a>.
    Det är gratis, tar 10-20 minuter av din tid och låter dig använda din egen API-nyckel för dina sajter.
    Om du redan använder en egen Google Maps API-nyckel - bör du öppna <a target="_blank" href="%s">Google Developer Console</a> och kontrollera:
    <ul style="padding-left: 20px; list-style: decimal;">
    <li>Har du skrivit in rätt inställningar för att använda din Google Map API-nyckel?</li>
    <li>Har du klistrat in korrekt Google Map API-nyckel på <a target="_blank" href="%s">fliken Inställningar</a>?</li>
    <li>Öppna <a target="_blank" href="%s">webbläsarkonsol</a>, hitta Google Map API error och läs beskrivningen i <a target="_blank" href="%s">tabellen Map API-fel</a>.</li>
    </ul>

en: Map data not found
sv_SE: Kartdata hittades inte

en: Map not found
sv_SE: Karta hittades inte

en: Map shortcode
sv_SE: Kartans kortkod

en: Map type control
sv_SE: Verktyg för karttyp

en: Map will be displayed as image at sidebar, on click - will be opened in popup
sv_SE: Kartan kommer att visas som en bild i sidofältet, vid klick öppnas kartan i popup-fönster

en: Map with ID %d not found
sv_SE: Karta med ID %d hittades inte

en: Maps
sv_SE: Kartor

en: Maps Import / Export
sv_SE: Import / export av kartor

en: Maps from %s - %s
sv_SE: Kartor från %s - %s

en: Marker Address
sv_SE: Marköradress

en: Marker Categories
sv_SE: Markörkategorier

en: Marker Category
sv_SE: Markörkategori

en: Marker Category data not found
sv_SE: Data för markörkategori hittades inte

en: Marker Description
sv_SE: Markörbeskrivning

en: Marker ID
sv_SE: Markör-ID

en: Marker Link
sv_SE: Markörlänk

en: Marker List Default Image
sv_SE: Standardbild för markörlista

en: Marker Name
sv_SE: Markörnamn

en: Marker Not Found
sv_SE: Markör hittades inte

en: Marker name
sv_SE: Markörnamn

en: Markers
sv_SE: Markörer

en: Markers Clusterization
sv_SE: Markörkluster

en: Markers List
sv_SE: Markörlista

en: Markers List Color
sv_SE: Färg på markörlista

en: Markers from %s
sv_SE: Markörer från %s

en: Max Zoom Level
sv_SE: Maximal zoomnivå

en: Max marker's count
sv_SE: Max antal markörer

en: Membership by Supsystic
sv_SE: Membership av Supsystic

en: Message
sv_SE: Meddelande

en: Message field is required.
sv_SE: Fältet för meddelande är obligatoriskt.

en: Method
sv_SE: Metod

en: Min Zoom Level
sv_SE: Minsta zoomnivå

en: Missing File
sv_SE: Saknad fil

en: Mobile Zoom Level
sv_SE: Zoomnivå för mobil

en: Module Update Failed
sv_SE: Moduluppdatering misslyckades

en: Module Updated
sv_SE: Modul uppdaterad

en: More info
sv_SE: Mer info

en: More plugins for your WordPress site here!
sv_SE: Fler plugins till din WordPress-webbplats här!

en: Mouse wheel to zoom
sv_SE: Använd mushjul för att zooma

en: Move files for %s failed
sv_SE: Flytta filer för %s misslyckades

en: N/A
sv_SE: ej tillämpligt

en: Name
sv_SE: Namn

en: New
sv_SE: Ny

en: News
sv_SE: Nyheter

en: Newsletter Plugin
sv_SE: Newsletter

en: No
sv_SE: Nej

en: No Map Found
sv_SE: Ingen karta hittades

en: No Marker Category Found
sv_SE: Ingen markörkategori hittades

en: No XML file were found
sv_SE: Ingen XML-fil hittades

en: No modules were found in XML file
sv_SE: Inga moduler hittades i XML-filen

en: None
sv_SE: Ingen

en: Nope, maybe later
sv_SE: Nej, kanske senare

en: Not selected
sv_SE: Inte vald

en: Nothing to update
sv_SE: Inget att uppdatera

en: Notice
sv_SE: Notera

en: OFF
sv_SE: AV

en: ON
sv_SE: PÅ

en: Ok, you deserve it
sv_SE: Ok, ni förtjänar det

en: On frontend map will be centered on current user location.
sv_SE: Kartan på användarsidan kommer att centreras på nuvarande användares plats.

en: On frontend the map will be centered on current marker with opened info window.
sv_SE: På användarsidan kommer kartan centreras på aktuell markör med öppet informationsfönster.

en: One of the best plugin for creating Contact Forms on your WordPress site. Changeable fonts, backgrounds, an option for adding fields etc.
sv_SE: En av de bästa pluginen för att skapa kontaktformulär på din WordPress-webbplats. Utbytbara teckensnitt, bakgrunder, ett alternativ för att lägga till fält etc.

en: Oops! Something went wrong...
sv_SE: Oj! Något gick fel ...

en: Opacity
sv_SE: Opacitet

en: Open in new window
sv_SE: Öppna i nytt fönster

en: Open marker description by mouse hover
sv_SE: Öppna markörbeskrivning med muspekare

en: Open marker description when map load
sv_SE: Öppna markörbeskrivning när kartan laddas

en: Operations
sv_SE: Åtgärder

en: Other
sv_SE: Annat

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: PHP code
sv_SE: PHP-kod

en: PRO Features
sv_SE: PRO-funktioner

en: PRO option
sv_SE: PRO-alternativ

en: Parameters of markers / shapes info-window PopUp
sv_SE: Parametrar för markörer och utseende för popup-infofönster

en: Params
sv_SE: Parametrar

en: Parent Category
sv_SE: Överordnad kategori

en: Path of icon file
sv_SE: Sökväg för ikonfil

en: Percent
sv_SE: Procent

en: Photo Gallery Plugin
sv_SE: Photo Gallery

en: Photo Gallery Plugin with a great number of layouts will help you to create quality respectable portfolios and image galleries.
sv_SE: Pluginet Photo Gallery har ett stort antal layouter som hjälper dig att skapa enastående kvalitativa portfolios och bildgallerier.

en: Pixels
sv_SE: Pixlar

en: Please be advised that this option is available only in <a target='_blank' href='%s'>PRO version</a>. You can <a target='_blank' href='%s' class='button'>Get PRO</a> today and get this and other PRO option for your Maps!
sv_SE: Observera att det här alternativet endast är tillgängligt i <a target='_blank' href='%s'>PRO-versionen</a>. Du kan <a target='_blank' href='%s' class='button'>Skaffa PRO</a> idag och få det här och andra PRO-alternativ för dina plugin!

en: Please don't send contact requests so often - wait for response for your previous requests.
sv_SE: Var snäll och inte skicka kontaktförfrågningar så ofta - vänta på svar på dina tidigare förfrågningar.

en: Please enter %s
sv_SE: Skriv in %s

en: Please enter Map Name
sv_SE: Skriv in kartnamn

en: Please enter Marker Category
sv_SE: Skriv in markörkategori

en: Please enter marker name
sv_SE: Vänligen ange markörsnamn

en: Please enter valid email address
sv_SE: Ange en giltig e-postadress

en: Please select %s
sv_SE: Välj %s

en: Please, check your Map Shortcode.
sv_SE: Kontrollera din kartas kortkod.

en: Please, post url
sv_SE: Vänligen posta URL

en: Please, set your own Google API key in Google Maps Easy plugin <a href='%s'>Settings</a>! More info about Maps and API keys you can find <a href='%s' target='_blank'>here</a>.
sv_SE: Ange din egen Google API-nyckel i Google Maps Easy plugin <a href='%s'>Inställningar</a>! Mer information om kartor och API-nycklar hittar du <a href='%s' target='_blank'>här</a>.

en: Plugin options
sv_SE: Plugin-alternativ

en: Points
sv_SE: Punkter

en: Points Count
sv_SE: Antal punkter

en: Polyline
sv_SE: Polylinje

en: Popup Plugin
sv_SE: Popup

en: Preset Zoom
sv_SE: Förinställd zoom

en: Print Button
sv_SE: Skriv ut-knapp

en: Radius
sv_SE: Radie

en: Remove Color
sv_SE: Ta bort färg

en: Remove KML field
sv_SE: Ta bort KML-fält

en: Remove Point
sv_SE: Ta bort punkt

en: Report a bug
sv_SE: Rapportera en bug

en: Require a new functionality
sv_SE: Önska ny funktion

en: Right Bottom
sv_SE: Höger - botten

en: Right Center
sv_SE: Höger - mitten

en: Right Top
sv_SE: Höger - topp

en: Road Map
sv_SE: Vägkarta

en: Round
sv_SE: Rund

en: Rounded edges
sv_SE: Rundade kanter

en: Satellite
sv_SE: Satellit

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save Figure
sv_SE: Spara figur

en: Save Heatmap Layer
sv_SE: Spara färgdiagramslager

en: Save Map
sv_SE: Spara karta

en: Save Marker
sv_SE: Spara markör

en: Save all options
sv_SE: Spara alla alternativ

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search Country
sv_SE: Sök land

en: Search by name
sv_SE: Sök via namn

en: Search your location by address, just start typing here
sv_SE: Sök din plats via adress, bara börja skriv här

en: Select
sv_SE: Välj

en: Select %s
sv_SE: Välj %s

en: Select Contact Form
sv_SE: Välj kontaktformulär

en: Select Markers List type
sv_SE: Välj typ av markörlista

en: Select map
sv_SE: Välj karta

en: Selected
sv_SE: Vald

en: Send email
sv_SE: Skicka e-post

en: Send information about what plugin options you prefer to use, this will help us make our solution better for You.
sv_SE: Skicka information om vilka plugin-alternativ du föredrar att använda, det hjälper oss att göra vår lösning bättre för dig.

en: Send usage statistics
sv_SE: Skicka användarstatistik

en: Server Settings
sv_SE: Serverinställningar

en: Set coords, separated by semicolons or marker id
sv_SE: Ange koordinater, separerade med semikolon eller markör-ID

en: Set zoom level from 1 to 21
sv_SE: Ange zoomnivå från 1 till 21

en: Sets domain for google API scripts
sv_SE: Anger domän för Google API-skript

en: Sets map center. You can set map center in next ways: type address to use its coords, type the coords' values in appropriate fields or just drag the map on preview.
sv_SE: Ställer in kartcentrum. Du kan ställa in kartcentrum på följande sätt: skriv adress för att använda dess koordinater, skriv koordinaternas värden i rätt fält för latitud och longitud eller bara dra kartan i förhandsgranskningen.

en: Sets the grid size of cluster. The higher the size - the more area of capture the markers to the cluster.
sv_SE: Anger gridstorlek för kluster. Ju högre storlek - desto större område inkluderar markörerna till klustret.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Shape ID
sv_SE: Figur-ID

en: Shape coordinates list
sv_SE: Koordinatlista för figur

en: Shape name
sv_SE: Figurnamn

en: Shape type
sv_SE: Figurtyp

en: Shortcode will appear after you save map.
sv_SE: Kortkod kommer visas efter att du sparat kartan.

en: Show alternate routes
sv_SE: Visa alternativa rutter

en: Show description by default
sv_SE: Visa beskrivning som standard

en: Show description by mouse hover
sv_SE: Visa beskrivning med muspekare

en: Show markers list with your map on frontend
sv_SE: Visa markörslista tillsammans med din karta på användarsidan

en: Show route data
sv_SE: Visa ruttdata

en: Show route steps
sv_SE: Visa ruttsteg

en: Skip
sv_SE: Hoppa över

en: Slider
sv_SE: Bildspel

en: Slider - Title and Img
sv_SE: Bildspel - rubrik och bild

en: Slider Plugin
sv_SE: Slider

en: Slider Table
sv_SE: Bildspel tabell

en: Slider Vertical - Title and Description
sv_SE: Bildspel vertikal - Rubrik och beskrivning

en: Slider Vertical - Title and Img
sv_SE: Bildspel vertikal - Rubrik och bild

en: So check full features list <a target='_blank' href='%s'>here</a>.
sv_SE: Se den fullständiga listan med funktioner <a target='_blank' href='%s'>här</a>.

en: Social share buttons to increase social traffic and popularity. Social sharing to Facebook, Twitter and other social networks.
sv_SE: Knappar för att dela sociala media för att öka social trafik och popularitet. Social delning till Facebook, Twitter och andra sociala nätverk.

en: Sometimes you need to disable possibility to zoom your map using mouse wheel. This can be required for example - if you need to use your wheel for some other action, for example scroll your site even if mouse is over your map.
sv_SE: Ibland behöver du inaktivera möjligheten att zooma din karta med hjälp av mushjulet. Det kan exempelvis vara nödvändigt om du behöver använda ditt hjul för någon annan åtgärd, t.ex. skrolla din webbsida även om musen ligger över din karta.

en: Sort Order
sv_SE: Sorteringsordning

en: Spread the word!
sv_SE: Sprid budskapet!

en: Square
sv_SE: Fyrkantig

en: Standard Zoom control will not displaying for this map, because the Custom Map Controls option enabled now.
sv_SE: Standardverktyg för zoom visas inte för den här kartan, då alternativet egenanpassade kartverktyg är aktiverat.

en: Street view control
sv_SE: Verktyg för gatuvy

en: Street view control usually is located on right lower corner of your map
sv_SE: Verktyg för gatuvy finns vanligen i högra nedre hörnet av din karta

en: Subject
sv_SE: Ämne

en: Subject field is required.
sv_SE: Fältet för ämne är obligatoriskt.

en: Supsystic Newsletter plugin for automatic mailing of your letters. You will have no need to control it or send them manually. No coding, hard skills or long hours of customizing are required.
sv_SE: Supsystics plugin Newsletter för automatiskt utskick av dina brev. Du behöver inte kontrollera eller skicka dem manuellt. Ingen kodning, avancerade färdigheter eller långa anpassningsarbeten behövs.

en: Tax Rate
sv_SE: Skattenivå

en: Terrain
sv_SE: Terräng

en: Text color
sv_SE: Textfärg

en: The Best WordPress PopUp option plugin to help you gain more subscribers, social followers or advertisement. Responsive pop-ups with friendly options.
sv_SE: Det bästa WordPress-pluginet för popup-alternativ för att hjälpa dig att få fler prenumeranter, sociala följare eller annonsering. Responsiva popup-fönster med många alternativ.

en: There are no configuration options for this module
sv_SE: Det finns inga konfigureringsalternativ för den här modulen

en: There are so many features, so we can't post it here. Like
sv_SE: Det finns så många funktioner så vi kan inte posta det här. T.ex.

en: There is a few different ways to zoom and centralize map. The easiest one is to drag your map using mouse - 'Draggable' option must be enabled, or with pan controller help in live preview. <a href='http://supsystic.com/how-to-zoom-and-center-the-initial-map-on-markers/'>Read more...</a>
sv_SE: Det finns några olika sätt att zooma och centrera kartan. Det enklaste är att dra din karta med hjälp av mus, alternativet "Flyttbar" måste vara aktiverat, eller med hjälp av panoreringsverktyg i förhandsvisningen. <a href='http://supsystic.com/how-to-zoom-and-center-the-initial-map-on-markers/'>Läs mer ...</a>

en: There was some problem while trying to retrieve our news, but you can always check all list <a target='_blank' href='%s'>here</a>.
sv_SE: Det uppstod ett problem när du försökte hämta dina nyheter, men du kan alltid kolla alla <a target='_blank' href='%s'>här</a>.

en: This is first start up of the %s plugin.
sv_SE: Detta är den första uppstarten av pluginet %s.

en: This option is available in <a target='_blank' href='%s'>PRO version</a> only, you can get it <a target='_blank' href='%s'>here.</a>
sv_SE: Det här alternativet är endast tillgängligt i <a target='_blank' href='%s'>PRO-versionen</a>, du kan skaffa den <a target='_blank' href='%s'>här.</a>

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Title Color
sv_SE: Rubrikfärg

en: Title Font Size
sv_SE: Teckensnittsstorlek för rubrik

en: To add Heatmap Layer points you need to activate Add Points button and draw each point by click on map. To remove points you need to activate Remove Points button and delete necessary point by click on it or just click on Delete Heatmap Layer button to remove all Heatmap Layer points. Important! You must to deactivate Add by Click and Remove by Click buttons after ending of the add / remove points.
sv_SE: För att lägga till punkter i färgdiagramslagret måste du aktivera knappen &quot;Lägg till punkt&quot; och rita in varje punkt genom att klicka på kartan. För att ta bort punkter måste du aktivera knappen &quot;Ta bort punkt&quot; och radera punkter genom att klicka på dem eller bara klicka på knappen &quot;Radera färgdiagramslager&quot; för att ta bort alla färgdiagramspunkter. Viktigt! Du måste avaktivera knapparna &quot;Lägg till med klick&quot; och &quot;Ta bort med klick&quot; efter att du avslutat att lägga till / ta bort punkter.

en: To use this feature, You need to reactivate your Google Maps Easy plugin.
sv_SE: För att använda den här funktionen behöver du återaktivera pluginet Google Maps Easy.

en: Top Center
sv_SE: Topp - mitten

en: Top Left
sv_SE: Topp - vänster

en: Top Right
sv_SE: Topp - höger

en: Topic
sv_SE: Kategori

en: Traffic Layer
sv_SE: Trafiklager

en: Transit Layer
sv_SE: Kollektivtrafiklager

en: Translation
sv_SE: Översättning

en: Turned Off %s
sv_SE: Avaktiverad %s

en: Turned On %s
sv_SE: Aktiverad %s

en: Type
sv_SE: Typ

en: Type of your figure:<br /><br /><b>Polyline</b> - a series of straight segments on the map.<br /><br /><b>Polygon</b> - area enclosed by a closed path (or loop), which is defined by a series of coordinates.<br /><br /><b>Circle</b> - circle shape,defined by center coordinates and radius.
sv_SE: Typ av figur:<br /><br /><b>Polylinje</b> - en serie raka segment på kartan.<br /><br /><b>Polygon</b> - Område omsluten av en sluten linje (eller loop), som definieras av en serie koordinater.<br /><br /><b>Cirkel</b> - cirkelform, definierad av mittkoordinater och radie.

en: Uncategorized
sv_SE: Okategoriserad

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Upload Icon
sv_SE: Ladda upp ikon

en: Usage id
sv_SE: Användar-id

en: Use limits for marker's adding
sv_SE: Använd begränsning för att lägga till markörer

en: Use markers categories
sv_SE: Använd markörkategorier

en: User API key
sv_SE: Användares API-nyckel

en: User role can use plugin
sv_SE: Användarroll som kan använda plugin

en: User who created marker
sv_SE: Användare som skapade markör

en: User with next roles will have access to whole plugin from admin area.
sv_SE: Användare med följande roller kommer att ha tillgång till hela pluginet från admin-panelen.

en: Value
sv_SE: Värde

en: Value Type
sv_SE: Värdetyp

en: Video tutorial
sv_SE: Videoinstruktioner

en: Visits Count
sv_SE: Antal besök

en: We are trying to make our plugin better for you, and you can help us with this. Just check this option - and small promotion link will be added in the bottom of your Google Maps. This is easy for you - but very helpful for us!
sv_SE: Vi försöker göra våra plugin bättre för dig, och du kan hjälpa oss med detta. Markera bara det här alternativet - och det kommer att läggas till en liten promotionlänk under dina Google-kartor. Det här är enkelt för dig - men mycket värdefullt för oss!

en: Website
sv_SE: Webbsida

en: Welcome to
sv_SE: Välkommen till

en: Welcome to Supsystic Secure
sv_SE: Välkommen till Supsystic Secure

en: What to do next? Check below section
sv_SE: Vad göra härnäst? Kolla nedanstående avsnitt

en: Widget Map height
sv_SE: Karthöjd i widget

en: Widget Map width
sv_SE: Kartbredd i widget

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Width of info window
sv_SE: Bredd för infofönster

en: Write here all text, that you want to appear in marker info-window PopUp
sv_SE: Skriv all text här som du vill ska visas i markörens popup-infofönster

en: Write here all text, that you want to appear in shape info-window PopUp
sv_SE: Här skriver du in all text som du vill se i figurens popup-infofönster

en: X coordinate of marker (lng)
sv_SE: X-koordinat för markör (longitud)

en: Y coordinate of marker (lat)
sv_SE: Y-koordinat för markör (latitud)

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You can add a map in popup window by inserting map shortcode in any popup text field. Learn more about how to do this <a href='http://supsystic.com/add-map-in-popup-window/'>here</a>.
sv_SE: Du kan lägga till en karta i ett popup-fönster genom att infoga kartans kortkod i valfritt popup-textfält. Läs mer om hur du gör det här <a href='http://supsystic.com/add-map-in-popup-window/'>här</a>.

en: You can add a map in the site content via shortcode or php code. Learn more about how to do this <a href='http://supsystic.com/add-map-into-site-content/'>here</a>.
sv_SE: Du kan lägga till en karta i webbplatsens innehåll via kortkod eller php-kod. Läs mer om hur du gör det här <a href='http://supsystic.com/add-map-into-site-content/'>här</a>.

en: You can select your Google Map theme - Road Map, Hybrid, Satellite or Terrain - here. By default your map will have Road Map Google maps theme.
sv_SE: Du kan välja ditt Google Map-tema - vägkarta, hybrid, satellit eller terräng - här. Som standard kommer din karta att ha vägkarta Google Maps-tema.

en: You can set your info window background color here
sv_SE: Du kan ange färg på bakgrunden i infofönstret här

en: You can set your info window description font size here
sv_SE: Du kan ange storlek på teckensnitt för beskrivning i infofönstret här

en: You can set your info window title color here
sv_SE: Du kan ange färg på rubriken i infofönstret här

en: You can set your info window title font size here
sv_SE: Du kan ange storlek på teckensnitt för rubriken i infofönstret här

en: You can use your own Google API key, check the <a href='//supsystic.com/google-maps-api-key/' target='_blank'>instruction</a> how to create it. To use plugin's default API key leave this field blank.
sv_SE: Du kan använda din egen Google API-nyckel, kolla <a href='//supsystic.com/google-maps-api-key/' target='_blank'>instruktionen</a> för hur du skapar den. För att använda detta plugins standard-API-nyckel lämna detta fält tomt.

en: You have an incredible opportunity to get PRO version for free. Make Translation of plugin! It will be amazing if you take advantage of this offer! More info you can find here <a target='_blank' href='%s'>Get PRO version of any plugin for FREE'</a>
sv_SE: Du har en otrolig möjlighet att få PRO-versionen gratis. Gör en översättning av detta plugin! Det vore fantastiskt om du utnyttjar erbjudandet! Mer information kan du hitta här <a target='_blank' href='%s'>Få PRO-versionen för alla plugin gratis</a>

en: You have no Maps for now. <a href='%s' style='font-style: italic;'>Create</a> your first Map!
sv_SE: Du har inga kartor ännu. <a href='%s' style='font-style: italic;'>Skapa</a> din första karta!

en: You have no Marker Categories for now. <a href='%s' style='font-style: italic;'>Create</a> your first Marker Category!
sv_SE: Du har inga markörkategorier ännu. <a href='%s' style='font-style: italic;'>Skapa</a> din första markörkategori!

en: You have no brands
sv_SE: Du har inga varumärken

en: You have no categories
sv_SE: Du har inga kategorier

en: You have no maps
sv_SE: Du har inga kartor

en: You have no maps for now.
sv_SE: Du har inga kartor ännu.

en: You have no markers for now.
sv_SE: Du har inga markörer ännu.

en: You have no permissions to view this page
sv_SE: Du har inga behörigheter att visa den här sidan

en: You must select a valid category.
sv_SE: Du måste välja en giltig kategori.

en: Your e-mail field is required.
sv_SE: Fältet för e-post är obligatoriskt.

en: Your email was send, we will try to respond to you as soon as possible. Thank you for support!
sv_SE: Din e-post skickades, vi försöker svara dig så snart som möjligt. Tack för ditt stöd!

en: Your figure title
sv_SE: Rubrik för din figur

en: Your map height.<br /><br />If Adapt map to screen height option is checked - map height will be recalculated on frontend and can be equals to:<ul><li>1) your device screen height - height from top of page to top of map (if screen height > height from top of page to top of map)</li><li>2) your device screen height (in other cases)</li></ul>Recalculation will be done for maps in page content and widgets except of maps which displaying in Google Maps Easy widget popup (Display as image mode).
sv_SE: Din karthöjd.<br /><br />Om alternativet anpassa karta till skärmhöjd är ibockat kommer karthöjden att beräknas på användarsidan och kan vara lika med:<ul><li>1) din enhets skärmhöjd - höjd från övre delen av sidan till övre delen av kartan (om skärmhöjd > höjd från övre delen av sidan till övre delen av kartan)</li><li>2) din enhets skärmhöjd (i andra fall)</li></ul>Omberäkning kommer att göras för kartor i sidinnehåll och widgets förutom för kartor som visas i Google Maps Easy widgetpopup (med alternativet visa som bild).

en: Your map name
sv_SE: Namn för din karta

en: Your map suddenly stopped working and you get the following error?<blockquote style='color: gray; font-style: italic;'>Oops! Something went wrong.This page didn't load Google Maps correctly. See the JavaScript console for technical details.</blockquote>Please check you browser console, if you'll see such error <blockquote style='color: gray; font-style: italic;'>This site has exceeded its daily quota for maps.</blockquote> - this <a href='//supsystic.com/google-maps-api-key/' target='_blank'>article</a> is written for you and required for reading.
sv_SE: Din karta slutade plötsligt att fungera och du får följande fel?<blockquote style='color: gray; font-style: italic;'>Oj! Något gick fel. Den här sidan laddade inte Google Maps korrekt. Se JavaScript-konsolen för tekniska detaljer.</blockquote>Kontrollera din webbläsarkonsol, om du får se ett sådant fel <blockquote style='color: gray; font-style: italic;'>Den här webbplatsen har överskridit sin dagliga kvot för kartor.</blockquote> - den här <a href='//supsystic.com/google-maps-api-key/' target='_blank'>artikeln</a> är skriven för dig och bör läsas.

en: Your map width
sv_SE: Bredd för din karta

en: Your marker Icon, that will appear on your map for this marker
sv_SE: Din markörikon som kommer synas på din karta för den här markören

en: Your marker title
sv_SE: Namn för din markör

en: Your name field is required.
sv_SE: Fältet för namn är obligatoriskt.

en: Your website field is required.
sv_SE: Fältet för webbsida är obligatoriskt.

en: Zoom Level
sv_SE: Zoomnivå

en: Zoom control
sv_SE: Zoomverktyg

en: Zoom control type on your map. Note, to view Zoom control on the map the Custom Map Controls option must be disabled.
sv_SE: Typ av zoomverktyg för din karta. Notera, för att visa zoomverktyg på kartan måste alternativet för egenanpassade kartverktyg vara avaktiverat.

en: and %s more
sv_SE: och %s mer

en: cannot insert to table
sv_SE: kan inte infoga i tabell

en: height
sv_SE: höjd

en: htaccess admin protect
sv_SE: htaccess admin-skydd

en: in % or px, for example, 100% or 200px
sv_SE: i % eller px, till exempel, 100% eller 200px

en: in px, for example, 200 or 400
sv_SE: i px, till exempel, 200 eller 400

en: or Upload KML file
sv_SE: eller ladda upp KML-fil

en: width
sv_SE: bredd
