Go Exercise - en to fr_FR translation catalogue (119 entries)

en: Edit Exercise
fr_FR: Modifier l’exercice

en: Delete Exercise
fr_FR: Supprimer l’exercice

en: Edit Muscle
fr_FR: Modifier le muscle

en: Delete Muscle
fr_FR: Supprimer le muscle

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Each donation motivates me to keep releasing free stuff for the WordPress community!
fr_FR: Chaque don me motive à continuer à publier des articles gratuits pour la communauté WordPress!

en: You can <a href="%s" target="_blank">leave a review</a>, too!
fr_FR: Vous pouvez aussi <a href="%s" target="_blank"> laisser un commentaire </a>!

en: <p><strong>For more information:</strong></p><ul><li><a href="%1$s">Documentation</a></li><li><a href="%2$s">Support</a></li></ul>
fr_FR: <p> <strong> Pour plus d'informations: </ strong> </ p> <ul> <li> <a href="%1$s"> Documentation </a> </ li> <li> <a href = "%2$s"> Support </a> </ li> </ ul>

en: remove image
fr_FR: supprimer l’image

en: select image
fr_FR: sélectionnez une image

en: Preparation
fr_FR: Préparation

en: Return
fr_FR: Retour

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Tip
fr_FR: Astuce

en: Strength
fr_FR: Force

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Frequency
fr_FR: Fréquence

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Add Image
fr_FR: Ajouter une image

en: Remove Image
fr_FR: Supprimer l'image

en: All
fr_FR: Tout

en: Published
fr_FR: Publié

en: Private
fr_FR: Privé

en: Pending Review
fr_FR: En attente de validation

en: Scheduled
fr_FR: Planifié

en: Draft
fr_FR: Brouillon

en: Trash
fr_FR: Corbeille

en: Show All Users
fr_FR: Afficher tous les utilisateurs

[ctx: post type general name]
en: Exercises
fr_FR: Exercice

[ctx: post type singular name]
en: Exercises
fr_FR: Exercice

en: Search Exercises
fr_FR: Recherche Exercises

en: New Muscle
fr_FR: Nouveau Muscle

[ctx: post type general name]
en: Workouts
fr_FR: Séances d'entraînement

[ctx: post type singular name]
en: Workouts
fr_FR: Séances d'entraînement

en: Workouts
fr_FR: Séances d'entraînement

en: Name
fr_FR: Nom

en: Slug
fr_FR: Identifiant

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Owner
fr_FR: Propriétaire

en: User ID
fr_FR: ID de l’utilisateur

en: numeric
fr_FR: numérique

en: Target
fr_FR: Cible

en: Sets
fr_FR: Ensembles

en: Rest Time
fr_FR: Tempo de Descanso

en: Weight
fr_FR: Poids

en: Sorry. No data so far.
fr_FR: Désolé. Pas de donnée à présent.

en: %s ago
fr_FR: Il y a %s

en: One comment | %s comments
fr_FR[0]: Un commentaire
fr_FR[1]: %s commentaires

en: One view per day | %s views per day
fr_FR[0]: Une vue par jour
fr_FR[1]: %s vues par jour

en: One view | %s views
fr_FR[0]: Une seule vue
fr_FR[1]: %s Vues

en: by %s
fr_FR: par %s

en: posted %s
fr_FR: publié %s

en: posted on %s
fr_FR: publié le %s

en: under %s
fr_FR: #tags %s

en: An offset point for the collection.
fr_FR: Un point de décalage pour la collection.

en: Specifies the time unit of the custom time range.
fr_FR: Spécifie l'unité de temps de la plage de temps personnalisée.

en: Specifies the number of time units of the custom time range.
fr_FR: Spécifie le nombre d'unités de temps de la plage de temps personnalisée.

en: Include posts in a specified taxonomy.
fr_FR: Inclure les publications dans une taxonomie spécifiée.

en: Taxonomy IDs, separated by comma (prefix a minus sign to exclude).
fr_FR: ID taxonomie, séparés par une virgule (préfixe un signe moins à exclure).

en: Security nonce.
fr_FR: Nonce de sécurité

en: The post / page ID.
fr_FR: L'ID de poste / page .

en: Enables Data Sampling.
fr_FR: Permet l'échantillonnage des données.

en: Sets the Sampling Rate.
fr_FR: Définit le taux d'échantillonnage.

en: Image resize failed
fr_FR: Le redimensionnement de l’image a échoué.

en: Image Editor Save Failed
fr_FR: L’enregistrement de l’image a échoué

en: Title
fr_FR: Titre

en: Show up to
fr_FR: Montrer à

en: posts
fr_FR: articles

en: Sort posts by
fr_FR: Trier les articles ar

en: Total views
fr_FR: Total des vues

en: Avg. daily views
fr_FR: Avg. vues quotidiennes

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Time Range
fr_FR: Intervalle de temps

en: Last 24 hours
fr_FR: Dernières 24 heures

en: Last 7 days
fr_FR: 7 derniers jours

en: Last 30 days
fr_FR: 30 derniers jours

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Hour(s)
fr_FR: Heure(s)

en: Day(s)
fr_FR: Jour(s)

en: Display only posts published within the selected Time Range
fr_FR: Afficher uniquement les publications publiées dans la plage de temps sélectionnée

en: Post type(s)
fr_FR: Type de poste(s)

en: Post ID(s) to exclude
fr_FR: Post ID (s) à exclure

en: Taxonomy
fr_FR: Taxonomie

en: Taxonomy IDs, separated by comma (prefix a minus sign to exclude)
fr_FR: ID taxonomie, séparés par une virgule (préfixe un signe moins à exclure)

en: Posts settings
fr_FR: Réglages des articles

en: Display post rating
fr_FR: Afficher la note de l'article

en: Shorten title to
fr_FR: Raccourcir le titre à

en: characters
fr_FR: caractères

en: words
fr_FR: mots

en: Display post excerpt
fr_FR: Afficher l'extrait de l'article

en: Keep text format and links
fr_FR: Gardez le format de texte et les liens

en: Excerpt length
fr_FR: Longueur de l'extrait

en: Display post thumbnail
fr_FR: Afficher la vignette de l'article

en: Use predefined size
fr_FR: Utiliser une taille prédéfinie

en: Set size manually
fr_FR: Définir la taille manuellement

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Stats Tag settings
fr_FR: Paramètres des balises Stats

en: Display comment count
fr_FR: Afficher le nombre de commentaires

en: Display views
fr_FR: Afficher le nombre de vues

en: Display author
fr_FR: Afficher l'auteur

en: Display date
fr_FR: Affiche la date

en: Date Format
fr_FR: Format de date

en: WordPress Date Format
fr_FR: Format de date WordPress

en: HTML Markup settings
fr_FR: Paramètres de balisage HTML

en: Use custom HTML Markup
fr_FR: Utiliser le balisage HTML personnalisé

en: Post HTML Markup
fr_FR: Marquage HTML

en: exercise
fr_FR: exercice

en: embed
fr_FR: contenu embarqué

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Post Title
fr_FR: Titre de l'article

en: Heading
fr_FR: En-tête

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Program
fr_FR: Programme

en: New
fr_FR: Nouveau

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Rest
fr_FR: Reste
