gallery - en to tr_TR translation catalogue (90 entries)

en: Gallery
tr_TR: Galeri

en: See images &raquo;
tr_TR: Resimleri Gör  &raquo;

en: The following files "gallery-template.php" and "gallery-single-template.php" were not found in the directory of your theme. Please copy them from the directory `/wp-content/plugins/gallery-plugin/template/` to the directory of your theme for the correct work of the Gallery plugin
tr_TR: "gallery-template.php" ve "gallery-single-template.php" dosyaları tema klasörünüzde bulunamadı. Lütfen bu dosyaları `/wp-content/plugins/gallery-plugin/template/` dizininden tema dizininize kopyalayınız. Aksi halde Galeri eklentisi doğru çalışmayacaktır.

en: Galleries
tr_TR: Galeriler

en: Add a Gallery
tr_TR: Yeni Galeri

en: Add New Gallery
tr_TR: Yeni Galeri

en: Edit Gallery
tr_TR: Galeriyi Düzenle

en: New Gallery
tr_TR: Yeni Galeri

en: View Gallery
tr_TR: Galeriyi görüntüle

en: Find a Gallery
tr_TR: Galeri bul

en: No Gallery found
tr_TR: Galeri bulunamadı

en: Upload File
tr_TR: Resim Yükle

en: Gallery Shortcode
tr_TR: Galeri Kısa Kodu

en: The gallery temp directory (gallery-plugin/upload/files) is not available for record on your webserver. Please use the standard WP functionality to upload images (media library)
tr_TR: Geçici galeri dizini (gallery-plugin/upload/files) yazma izni verilmediği için kullanılamıyor. Lütfen ortam bölümünden resimlerinizi upload ediniz.

en: Choose an image for upload:
tr_TR: Yüklemek için bir resim seçiniz:

en: Please enable JavaScript to use the file uploader.
tr_TR: Uploader'ı kullanmak için JavaScript desteğini aktifleştirmelisiniz.

en: Allow the download link for all images in this gallery
tr_TR: İndirme bağlantısını bu galerideki tüm resimlere ekle

en: Please use the drag and drop function to change an order of the images displaying and do not forget to save the post.
tr_TR: Sıralamayı değiştirmek için resimleri sürükleyin. Değişiklikleri kaydetmeyi uutmayın.

en: Please make a choice
tr_TR: Lütfen bir seçim yapınız

en: Sort images by
tr_TR: Resimleri sırala buna göre sırala

en: sort images
tr_TR: görselleri sırala

en: on the plugin settings page (
tr_TR: Eklenti ayarları: (

en: Title
tr_TR: Başlık

en: (by click on image opens a link in a new window)
tr_TR: (görsele tıklanınca yeni bir pencerede link açılır)

en: This setting is available in Pro version
tr_TR: Bu ayar Pro verisyonda yapılabilir

en: Current window
tr_TR: Geçerli pencere

en: New window
tr_TR: Yeni pencere

en: Delete
tr_TR: Sil

en: You can add a Single Gallery to the page or post by inserting this shortcode into the content
tr_TR: Sayfa ya da yazılara kısa kodu yazarak tekil galeri ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki kısa kodu yazının içerisine yapıştırmanız yeterli

en: If you want to display a short description containing a screenshot and the link to the Single Gallery Page
tr_TR: Eğer Galeri sayfasına link içeren galeri önizlemesi eklemek isterseniz aşağıdaki kodu yapıştırınız

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Photo
tr_TR: Fotoğraf

en: Publishing
tr_TR: Yayınlama

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Settings are saved
tr_TR: Ayarlar kaydedildi

en: Gallery Settings
tr_TR: Galeri ayarları

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: FAQ
tr_TR: SSS

en: If you would like to add a Single Gallery to your page or post, just copy and paste this shortcode into your post or page:
tr_TR: Sayfa ya da yazılara tekil galeri eklemek için bu kısa kodu kopyalayıp sayfa ya da yazı içerisine yapıştırın:

en: Image size for the album cover
tr_TR: Albüm kapağı için resim boyuru

en: Image size
tr_TR: Resim boyutu

en: Width (in px)
tr_TR: Yatay boyut (px)

en: Height (in px)
tr_TR: Yükseklik (px)

en: Gallery image size
tr_TR: Galeri resim boyutu

en: WordPress will create a new thumbnail with the specified dimensions when you upload a new photo.
tr_TR: Yeni bir resim yüklediğinizde Wordpress belirlernen boyutlarda bir thumbnail oluşturacaktır.

en: Gallery image size in the lightbox
tr_TR: Lightbox içerisindeki resim boyutu

en: Max width (in px)
tr_TR: Maksimum yatay boyut (px)

en: Max height (in px)
tr_TR: Maksimum yükseklik (px)

en: Display a full size image in the lightbox
tr_TR: Lightbox içerisinde tam boyutlu resim göster

en: Crop position
tr_TR: Kırpma konumu

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: left
tr_TR: sol

en: center
tr_TR: orta

en: right
tr_TR: sağ

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: top
tr_TR: üst

en: bottom
tr_TR: alt

en: Lightbox background
tr_TR: Lightbox arkaplanı

en: Default
tr_TR: Öntanımlı

en: Background transparency (from 0 to 1)
tr_TR: Arkaplan saydamlığı (0 - 10 arasında)

en: Select a background color
tr_TR: Arkaplan rengi seçiniz

en: Background color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Images with border
tr_TR: Çerçeveli resimler

en: Border width in px, just numbers
tr_TR: Çerçeve kalınlığı (px) [sadece sayı yazınız]

en: Select a border color
tr_TR: Çerçeve rengi seçiniz

en: Number of images in the row
tr_TR: Bir satırdaki resim sayısı

en: Start slideshow
tr_TR: Slayt gösterisini başlat

en: Slideshow interval
tr_TR: Slayt gösterisi sıklığı

en: Attachment ID
tr_TR: Ek ID

en: Image Name
tr_TR: Resim İsmi

en: Sorting order (the input field for sorting order in the Insert / Upload Media Gallery dialog)
tr_TR: Sıralama

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Sort images
tr_TR: Resimleri sırala

en: ASC (ascending order from lowest to highest values - 1, 2, 3; a, b, c)
tr_TR: Artan Sırada (1,2,3; a,b,c)

en: DESC (descending order from highest to lowest values - 3, 2, 1; c, b, a)
tr_TR: Azalan Sırada (3,2,1;c,b,a)

en: Display text above the image
tr_TR: Görsel üzerinde yazı göster

en: Display the Back link
tr_TR: Geri linkini göster

en: Display the Back link in the shortcode
tr_TR: Kısa kodda Geri linkini göster

en: The Back link text
tr_TR: Geri linki başlığı

en: The Back link URL
tr_TR: Geri linki URL'si

en: Gallery page (Page with Gallery Template)
tr_TR: Galeri sayfası

en: (Full URL to custom page)
tr_TR: (Özel sayfaya(custom page) tam link)

en: The Read More link text
tr_TR: Devamını oku linki için etiket

en: Display Like buttons in the lightbox
tr_TR: Lightbox içerisinde beğen butonlarını göster

en: FaceBook
tr_TR: Facebook

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Support
tr_TR: Destek

en: Download high resolution image
tr_TR: Yüksek çözünürlüklü görseli indir

en: Sorry, nothing found.
tr_TR: Üzgünüz, sonuç bulunamadı.

en: Image
tr_TR: Görsel
