photo-gallery - en to it translation catalogue (786 entries)

en:  item(s)
it: elementi)

en: %s is up to date.
it: % s è aggiornato.

en: Add
it: Aggiungere

en: Add Albums/Galleries
it: Aggiungere Albums / Gallerie

en: Add Galleries/Images
it: Aggiungere Gallerie / Immagini

en: Add Image
it: Aggiungi immagine

en: Add Images
it: Aggiungi immagini

en: Add Music
it: Aggiungi musica

en: Add Preview Image
it: Aggiungere Anteprima immagine

en: Add Tag
it: Aggiungi Tag

en: Add new
it: Aggiungere nuova

en: Add new media, keep old ones published.
it: Aggiungi nuovi media, mantenere quelli vecchi pubblicati.

en: Add new media, unpublish old ones.
it: Aggiungere nuovi media, quelli Unpublish vecchi.

en: Add tag
it: Aggiungi tag

en: Add to gallery
it: Aggiungi alla galleria

en: Advanced  plugin to create unlimited galleries and albums with all modern gallery view options.
it: Plug avanzata per creare gallerie illimitato e album con tutte le moderne opzioni di visualizzazione della galleria.

en: Advertisement
it: Pubblicità

en: Advertisement Position:
it: Pubblicità Posizione:

en: Advertisement Type:
it: Pubblicità Tipo:

en: Advertisement color:
it: Pubblicità di colore:

en: Advertisement dimensions:
it: Dimensioni Pubblicità:

en: Advertisement font size:
it: Pubblicità font size:

en: Advertisement font style:
it: Pubblicità stile del carattere:

en: Advertisement link:
it: Pubblicità link:

en: Advertisement opacity:
it: Pubblicità opacità:

en: Advertisement opacity:
it: Pubblicità opacità:

en: Advertisement position:
it: Pubblicità Posizione:

en: Advertisement text:
it: Testo annuncio:

en: Advertisement type:
it: Tipo di annuncio:

en: Advertisement url:
it: Pubblicità url:

en: Album Thumbnail dimensions:
it: Dimensioni miniatura dell-album:

en: Album Thumbnail width:
it: Album Thumbnail Larghezza:

en: Album is empty.
it: Album è vuoto.

en: Album options
it: Opzioni Album

en: Album role:
it: Ruolo Album:

en: Album row height:
it: Album altezza della riga:

en: Album thumbnail dimensions:
it: Album Miniatura Dimensioni:

en: Album title:
it: Titolo dell-album:

en: Album view type:
it: Album tipo di vista:

en: Albums
it: Album

en: Albums And Galleries:
it: Album e Gallerie:

en: Albums per load:
it: Album per lavaggio:

en: Albums per page:
it: Album per pagina:

en: Albums/Galleries
it: Album / gallerie

en: Alignment:
it: Allineamento:

en: Alt/Title
it: Alt / Titolo

en: Always
it: Sempre

en: Always show
it: Mostra sempre

en: Apply
it: Applicare

en: Ascending
it: Ascendente

en: Author
it: Autore

en: Author:
it: Autore:

en: Back
it: Indietro

en: Back font color:
it: Indietro colore del carattere:

en: Back font family:
it: Indietro famiglia di caratteri:

en: Back font size:
it: Indietro font size:

en: Back font weight:
it: Indietro spessore del carattere:

en: Back padding:
it: Imbottitura dello schienale:

en: Background Color:
it: Colore di sfondo:

en: Background color:
it: Colore di sfondo:

en: Background opacity:
it: Opacità di fondo:

en: Background transparency:
it: La trasparenza di fondo:

en: Blind Horizontal
it: Persiane orizzontali

en: Blind Vertical
it: Cieco verticale

en: Block Scale
it: Blocco Scala

en: Blog Style
it: Blog Stile

en: Border color:
it: Colore del bordo:

en: Border radius:
it: Raggio di confine:

en: Border style:
it: Stile di bordo:

en: Border width:
it: Larghezza del bordo:

en: Bottom
it: Fondo

en: Box shadow:
it: Scatola di ombra:

en: Brightness
it: Luminosità

en: Bulk Embed
it: Incorpora Bulk

en: Bulk embed from:
it: Embed Bulk da:

en: Button background color:
it: Pulsante colore di sfondo:

en: Button background transparency:
it: Pulsante trasparenza dello sfondo:

en: Button text:
it: Testo pulsante:

en: Button transition:
it: Transizione Button:

en: Buttons and title background color:
it: Pulsanti e colore di sfondo del titolo:

en: Buttons and title background transparency:
it: Pulsanti e titolo sfondo la trasparenza:

en: Buttons and title border color:
it: Pulsanti e colore del bordo titolo:

en: Buttons and title border radius:
it: Pulsanti e raggio di confine titolo:

en: Buttons and title border style:
it: Pulsanti e stile del bordo titolo:

en: Buttons and title border width:
it: Pulsanti e larghezza del bordo titolo:

en: Buttons and title margin:
it: Pulsanti e margine titolo:

en: Buttons color:
it: Pulsanti colore:

en: Buttons hover color:
it: Pulsanti di puntatore di colore:

en: Buttons or title alignment:
it: Pulsanti o allineamento titolo:

en: Buttons size:
it: Formato dei pulsanti:

en: Buttons transparency:
it: Pulsanti trasparenza:

en: Cancel
it: Annullare

en: Cancel your rating.
it: Annulla il tuo voto.

en: Carousel
it: Carosello

en: Carousel dimensions:
it: Dimensioni Carousel:

en: Carousel image ratio:
it: Carousel Rapporto immag.:

en: Carousel margin:
it: Margine Carousel:

en: Changes made in this table should be saved.
it: Le modifiche apportate in questa tabella devono essere salvati.

en: Check out User Guide
it: Scopri Guida per l-utente

en: Choose a user type who can add/edit galleries, images, albums and tags.
it: Scegliere un tipo di utente che può aggiungere / modificare gallerie, immagini, album e tags.

en: Click Here
it: Clicca qui

en: Close
it: Chiudere

en: Close button background color:
it: Pulsante di chiusura colore di sfondo:

en: Close button border color:
it: Chiudi colore del bordo bottone:

en: Close button border radius:
it: Chiudi raggio confine bottone:

en: Close button border style:
it: Chiudi stile di bordo pulsante:

en: Close button border width:
it: Chiudi larghezza del bordo bottone:

en: Close button box shadow:
it: Chiudi pulsantiera ombra:

en: Close button color:
it: Chiudi tasto di colore:

en: Close button height:
it: Chiudi altezza bottone:

en: Close button right:
it: Chiudi tasto destro:

en: Close button size:
it: Chiudi dimensioni del pulsante:

en: Close button top:
it: Chiudi pulsante in alto:

en: Close button transparency:
it: Pulsante di chiusura della trasparenza:

en: Close button width:
it: Chiudi Larghezza bottone:

en: Comment
it: Commento

en: Comment button background color:
it: Commento tasto di colore di sfondo:

en: Comment button border color:
it: Commento Tasto colore del bordo:

en: Comment button border style:
it: Commento Pulsante stile di bordo:

en: Comment button border width:
it: Commento larghezza del bordo bottone:

en: Comment button padding:
it: Commento Pulsante padding:

en: Comment input background color:
it: Commento colore di sfondo di ingresso:

en: Comment input border color:
it: Commento Ingresso colore del bordo:

en: Comment input border radius:
it: Commento Ingresso Raggio bordo:

en: Comment input border width:
it: Commento larghezza del bordo di ingresso:

en: Comment input padding:
it: Commento imbottitura di ingresso:

en: Comment separator color:
it: Commento separatore colore:

en: Comment separator style:
it: Commento stile separatore:

en: Comment separator width:
it: Commento Larghezza separatore:

en: Comments
it: Commenti

en: Comments Width:
it: Commenti Larghezza:

en: Comments author font size:
it: Dimensioni Commenti autore del carattere:

en: Comments background color:
it: Colore di sfondo Commenti:

en: Comments body font size:
it: Dimensione del carattere corpo Commenti:

en: Comments date font size:
it: Dimensione del Data Osservazioni di carattere:

en: Comments font color:
it: Commenti font color:

en: Comments font family:
it: Commenti famiglia di caratteri:

en: Comments font size:
it: Commenti font size:

en: Comments position:
it: Commenti Posizione:

en: Compact Album
it: Compatto Album

en: Container fit:
it: Container in forma:

en: Container opacity:
it: Contenitore di opacità:

en: Content
it: Contenuto

en: Contrast
it: Contrastare

en: Control buttons alignment:
it: Pulsanti di controllo di allineamento:

en: Control buttons background color:
it: Controllo del colore di sfondo pulsanti:

en: Control buttons color:
it: I pulsanti di controllo del colore:

en: Control buttons container background transparency:
it: Controllo pulsanti contenitore trasparenza dello sfondo:

en: Control buttons container border radius:
it: Controllo raggio pulsanti contenitore di confine:

en: Control buttons height:
it: Pulsanti di controllo altezza:

en: Control buttons margin (left):
it: Pulsanti di controllo del margine (a sinistra):

en: Control buttons margin (top):
it: Pulsanti di controllo del margine (in alto):

en: Control buttons position:
it: Pulsanti di controllo posizione:

en: Control buttons transparency:
it: I pulsanti di controllo della trasparenza:

en: Count
it: Contare

en: Count of images to preload (0 for all).
it: Conte di immagini per precaricare (0 per tutti).

en: Count of images:
it: Conte di immagini:

en: Count:
it: Conte:

en: Create an account
it: Crea un account

en: Create new gallery
it: Creare nuova galleria

en: Crop
it: Raccolto

en: Cube Horizontal
it: Cube orizzontale

en: Cube Vertical
it: Cube verticale

en: Database Tables
it: Tabelle di database

en: Date
it: Data

en: Deactivating Photo Gallery plugin does not remove any data that may have been created. To completely remove this plugin, you can uninstall it here.
it: Disattivazione Galleria Foto plugin non rimuove tutti i dati che possono essere stati creati. Per rimuovere completamente questo plugin, è possibile disinstallarlo qui.

en: Default
it: Predefinito

en: Delete
it: Cancellare

en: Delete Comment
it: Elimina commento

en: Delete the folder containing uploaded images.
it: Eliminare la cartella contenente le immagini caricate.

en: Descending
it: Discendente

en: Description
it: Descrizione

en: Description Position:
it: Descrizione Posizione:

en: Description background color:
it: Descrizione colore di sfondo:

en: Description border color:
it: Descrizione colore del bordo:

en: Description border radius:
it: Descrizione Raggio di confine:

en: Description border style:
it: Descrizione stile di bordo:

en: Description border width:
it: Descrizione larghezza del bordo:

en: Description color:
it: Descrizione colore:

en: Description font color:
it: Descrizione carattere di colore:

en: Description font family:
it: Descrizione carattere familiare:

en: Description font size:
it: Descrizione font size:

en: Description font weight:
it: Descrizione spessore del carattere:

en: Description margin:
it: Descrizione margin:

en: Description more color:
it: Descrizione più colore:

en: Description more size:
it: Descrizione altro formato:

en: Description padding:
it: Descrizione padding:

en: Description position:
it: Descrizione posizione:

en: Description transparency:
it: Descrizione della trasparenza:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Dimensions:
it: Dimensioni:

en: Disable image right click possibility.
it: Immagine Disabilitare tasto destro del mouse possibilità.

en: Disable this option only if it conflicts with your theme.
it: Disattivare questa opzione solo se è in conflitto con il tema.

en: Display hit counter:
it: Espositore da banco hit:

en: Display image information based on the lightbox dimensions.
it: Informazioni immagine del display in base alle dimensioni lightbox.

en: Display image title based on the slideshow dimensions.
it: Titolo L-immagine visualizzata in base alle dimensioni della presentazione.

en: Display info by default:
it: Visualizzare info. per imposta. predef.

en: Do Nothing
it: Fare niente

en: Do you really want to uninstall Photo Gallery?
it: Vuoi veramente disinstallare Photo Gallery?

en: Do you want to delete selected items?
it: Vuoi eliminare gli elementi selezionati?

en: Do you want to reset the image?
it: Vuoi ripristinare l'immagine?

en: Do you want to reset to default?
it: Vuoi resetta di default?

en: Don't show
it: Non mostrare

en: Download original image
it: Apri l-immagine originale

en: E.g. Rotate: 10deg, Scale: 1.5, Skew: 10deg.
it: Es Ruota: 10deg, Scala: 1.5, Skew: 10deg.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit gallery
it: Modifica galleria

en: Edit options
it: Opzioni di modifica

en: Enable AddThis:
it: Abilita AddThis:

en: Enable Autoplay:
it: Abilita Autoplay:

en: Enable Captcha for comments:
it: Abilita Captcha per i commenti:

en: Enable Email for comments:
it: Abilita Email per i commenti:

en: Enable Facebook button:
it: Abilita pulsante Facebook:

en: Enable Facebook share button for images
it: Facebook pulsante di condivisione per le immagini Abilita

en: Enable Google+ button:
it: Tasto Google+ Attiva:

en: Enable Google+ share button for images
it: Pulsante di condivisione Google per le immagini Abilita

en: Enable Image Description:
it: Abilita Immagine Descrizione:

en: Enable Image Title:
it: Abilita Immagine Titolo:

en: Enable Pinterest button:
it: Tasto Pinterest Attiva:

en: Enable Pinterest share button for images
it: Pulsante di condivisione Pinterest per le immagini Abilita

en: Enable Shuffle:
it: Abilita Shuffle:

en: Enable Slideshow Music:
it: Abilita Slideshow Musica:

en: Enable Tumblr button:
it: Tasto Tumblr Attiva:

en: Enable Tumblr share button for images
it: Pulsante di condivisione Tumblr per immagini Abilita

en: Enable Twitter button:
it: Pulsante Twitter Attiva:

en: Enable Twitter share button for images
it: Pulsante di condivisione Twitter per le immagini Abilita

en: Enable album description:
it: Abilita Descrizione album:

en: Enable autoplay:
it: Abilita riproduzione automatica:

en: Enable comments for images
it: Abilita commenti per immagini

en: Enable comments moderation:
it: Abilita commenti moderazione:

en: Enable comments:
it: Abilita commenti:

en: Enable control buttons in lightbox
it: Abilita pulsanti di controllo a lightbox

en: Enable control buttons:
it: Abilita pulsanti di controllo:

en: Enable creating Instagram galleries.
it: Abilitare la creazione di gallerie Instagram.

en: Enable download button:
it: Abilita pulsante di download:

en: Enable extended album description:
it: Abilita descrizione album estesa:

en: Enable filmstrip in lightbox:
it: Abilita pellicola in lightbox:

en: Enable filmstrip view for images
it: Abilita vista filmato per le immagini

en: Enable filmstrip:
it: Abilita pellicola:

en: Enable full width feature for the lightbox.
it: Attivare la funzione di grande ampiezza per la lightbox.

en: Enable fullscreen view for images
it: Attiva la visualizzazione a schermo intero per le immagini

en: Enable fullscreen:
it: Abilita fullscreen:

en: Enable href attribute:
it: Abilita attributo href:

en: Enable image description for Image Browser view:
it: Abilita descrizione sull-immagine per Image Browser:

en: Enable image description:
it: Abilita image description:

en: Enable image pagination:
it: Abilita immagine impaginazione:

en: Enable image title for Blog Style view:
it: Abilita titolo sull-immagine per Blog Stile:

en: Enable image title for Image Browser view:
it: Abilita titolo sull-immagine per Image Browser:

en: Enable image title:
it: Abilita titolo dell-immag.:

en: Enable import from Media Library in file manager.
it: Attiva l-importazione da Media Library nel file manager.

en: Enable info:
it: Abilita info:

en: Enable loop:
it: Abilita ciclo:

en: Enable original image display button:
it: Abilitare tasto originale di visualizzazione delle immagini:

en: Enable pagination for Blog Style view:
it: Abilita impaginazione per la vista Blog Stile:

en: Enable pagination:
it: Abilita impaginazione:

en: Enable rating for images
it: Abilita voto per immagini

en: Enable rating:
it: Abilita Valutazione:

en: Enable shuffle:
it: Abilita riordino:

en: Enable slideshow Music:
it: Abilita Musica presentazione:

en: Enable slideshow filmstrip view
it: Abilita presentazione vista filmato

en: Enable slideshow filmstrip:
it: Abilita presentazione pellicola:

en: Enable title, description for images
it: Attiva il titolo, descrizione per le immagini

en: Enabling this option the meta description of the image will be automatically filled in image description field.
it: Abilitando questa opzione la meta descrizione dell-immagine sarà riempito automaticamente nel campo della descrizione delle immagini.

en: Enter YouTube, Vimeo, Instagram, Facebook, Flickr or Dailymotion URL here.
it: Inserisci YouTube, Vimeo, Instagram, Facebook, Flickr o Dailymotion URL qui.

en: Enter a URL to open when the advertisement banner is clicked.
it: Immettere un URL da aprire quando si fa clic sul banner pubblicitario.

en: Enter absolute audio file url or add file from Options page.
it: Inserisci assoluto URL del file audio o aggiungere file dalla pagina delle opzioni.

en: Enter absolute image file url or add file from Options page.
it: Inserisci file immagine URL assoluto o aggiungere file dalla pagina delle opzioni.

en: Enter absolute image file url or add file from Options page. (.jpg,.jpeg,.png,.gif formats are supported)
it: Inserisci file immagine URL assoluto o aggiungere file dalla pagina delle opzioni. (.jpg, .jpeg, .png, .gif formati sono supportati)

en: Enter absolute url
it: Inserisci URL assoluto

en: Enter size of watermark in percents according to image.
it: Inserisci dimensioni di filigrana in percentuale in base all-immagine.

en: Error
it: Errore

en: Error. Incorrect Verification Code.
it: Errore. Non corretto del codice di verifica.

en: Error: cannot get response from the server.
it: Errore: non può ottenere risposta dal server.

en: Error: something wrong happened at the server.
it: Errore: qualcosa di sbagliato è accaduto sul server.

en: Extended Album
it: Esteso Album

en: Extended album height:
it: Altezza album estesa:

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Fan
it: Ventilatore

en: Featured Plugins
it: In primo piano Plugin

en: Featured Themes
it: Temi in vetrina

en: Filename
it: Nome del file

en: Filmstrip active border color:
it: Provino colore del bordo attivo:

en: Filmstrip active border width:
it: Provino larghezza del bordo attivo:

en: Filmstrip border color:
it: Filmstrip colore del bordo:

en: Filmstrip border radius:
it: Filmstrip Raggio bordo:

en: Filmstrip border style:
it: Filmstrip stile di bordo:

en: Filmstrip border width:
it: Filmstrip larghezza del bordo:

en: Filmstrip deactive transparency:
it: Filmstrip Disattiva la trasparenza:

en: Filmstrip height:
it: Altezza Filmstrip:

en: Filmstrip margin:
it: Margine Filmstrip:

en: Filmstrip position:
it: Posizione Filmstrip:

en: Filmstrip right, left button background color:
it: Destra Provino, sfondo del pulsante sinistro colore:

en: Filmstrip right, left buttons background color:
it: Destra Provino, pulsanti sinistro colore di sfondo:

en: Filmstrip right, left buttons color:
it: Destra Provino, a sinistra i pulsanti di colore:

en: Filmstrip right, left buttons size:
it: Destra Provino, sinistra formato pulsanti:

en: Filmstrip size:
it: Formato Filmstrip:

en: Filmstrip thumbnail active border color:
it: Miniature dell-area Provino, colore del bordo attivo:

en: Filmstrip thumbnail active border width:
it: Miniature dell-area Provino, larghezza del bordo attivo:

en: Filmstrip thumbnail border color:
it: Provino colore del bordo delle miniature:

en: Filmstrip thumbnail border radius:
it: Provino raggio confine miniature:

en: Filmstrip thumbnail border style:
it: Provino miniatura stile di bordo:

en: Filmstrip thumbnail border width:
it: Provino larghezza del bordo miniatura:

en: Filmstrip thumbnail deactive transparency:
it: Miniatura Filmstrip Disattiva trasparenza:

en: Filmstrip thumbnail margin:
it: Filmstrip margine di miniature:

en: Filmstrip/Slider bullet position:
it: Provino / Slider posizione proiettile:

en: First
it: Primo

en: Fixed width:
it: Larghezza fissa:

en: Font color:
it: Colore del carattere:

en: Font family:
it: Famiglia di font:

en: Font size:
it: Dimensione del carattere:

en: Font weight:
it: Spessore del carattere:

en: Frontend thumbnail dimensions:
it: Dimensioni Frontend miniature:

en: Full background color:
it: Il colore di sfondo completa:

en: Full background transparency:
it: Sfondo pieno la trasparenza:

en: Full border color:
it: Colore del bordo completa:

en: Full border radius:
it: Raggio di confine completa:

en: Full border style:
it: Pieno stile confine:

en: Full border width:
it: Ampiezza di confine:

en: Full padding:
it: Imbottitura completa:

en: Full width info:
it: Info ampiezza:

en: Full width lightbox:
it: Ampiezza lightbox:

en: Full width title:
it: Titolo completo Larghezza:

en: Fullscreen
it: A schermo intero

en: Fullscreen close button color:
it: Fullscreen pulsante di chiusura colore:

en: GET THIS ADD ON
it: Ottenere questo ADD ON

en: Galleries
it: Gallerie

en: Gallery
it: Galleria

en: Gallery autoupdate interval:
it: Galleria intervallo di aggiornamento automatico:

en: Gallery autoupdate option:
it: Opzione autoupdate Galleria:

en: Gallery autoupdate option:
it: Opzione autoupdate Galleria:

en: Gallery content type:
it: Galleria tipo di contenuto:

en: Gallery is empty.
it: Gallery è vuoto.

en: Gallery role:
it: Ruolo Galleria:

en: Gallery:
it: Galleria:

en: Generate
it: Generare

en: Generate Shortcode
it: Genera Shortcode

en: Generated thumbnail dimensions:
it: Dimensioni miniatura generata:

en: Get Some Help
it: Avere un aiuto

en: Global options
it: Opzioni globali

en: Go to the first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to the last page
it: Vai all-ultima pagina

en: Go to the next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Go to the previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: Help
it: Aiuto

en: Hey! How's It Going?
it: Ehi! Come sta andando?

en: Hide
it: Nascondere

en: Hide Comments
it: Nascondi commenti

en: Hide info
it: Nascondi informazioni

en: Hide order column
it: Colonna Hide ordine

en: Hide rating
it: Nascondi Valutazione

en: Hit counter alignment:
it: Hit allineamento contatore:

en: Hit counter background color:
it: Hit colore contatore Fondo:

en: Hit counter background transparency:
it: Hit Counter trasparenza dello sfondo:

en: Hit counter border color:
it: Hit colore del bordo del contatore:

en: Hit counter border radius:
it: Hit raggio confine contatore:

en: Hit counter border style:
it: Hit stile di bordo contatore:

en: Hit counter border width:
it: Hit larghezza del bordo del contatore:

en: Hit counter font color:
it: Hit colore contatore dei caratteri:

en: Hit counter font family:
it: Hit famiglia contatore dei caratteri:

en: Hit counter font size:
it: Hit font size contatore:

en: Hit counter font weight:
it: Hit contrappeso del carattere:

en: Hit counter margin:
it: Hit margine di contatore:

en: Hit counter padding:
it: Hit Counter padding:

en: Hit counter position:
it: Hit posizione del contatore:

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Hover effect value:
it: Hover Valore Effetto:

en: Hover effect:
it: Hover effetto:

en: I've already left a review
it: Ho già lasciato una recensione

en: If you disable description only the title of the album will be displayed.
it: Se si disattiva descrizione verrà visualizzato solo il titolo dell'album.

en: If you want to display all albums you should leave it blank or insert 0.
it: Se si desidera visualizzare tutti gli album si dovrebbe lasciare vuoto o inserire 0.

en: If you want to display all images you should leave it blank or insert 0.
it: Se si desidera visualizzare tutte le immagini si dovrebbe lasciare vuoto o inserire 0.

en: Image
it: Immag.

en: Image Browser
it: Imagg. Browser

en: Image Thumbnail dimensions:
it: Immagine Miniatura Dimensioni:

en: Image border color:
it: Colore del bordo Immag.:

en: Image border style:
it: Immagine stile di bordo:

en: Image border width:
it: Immagine larghezza del bordo:

en: Image description position on slideshow
it: Descrizione Immagine posizione su presentazione

en: Image dimensions:
it: Dimensioni immag.:

en: Image options
it: Opzioni immagine

en: Image role:
it: Ruolo Immag.:

en: Image thumbnail dimensions:
it: Dimensioni immagine di anteprima:

en: Image thumbnail height:
it: Immagine altezza miniatura:

en: Image thumbnail width:
it: Immagine Larghezza miniatura:

en: Image thumbnail width:
it: Immagine Larghezza miniatura:

en: Image title position on slideshow
it: Immagine posizione del titolo su presentazione

en: Image title:
it: Titolo Immag.:

en: Image width for Blog Style view:
it: Larghezza dell-immagine per la vista Blog Stile:

en: Image width for Image Browser view:
it: Larghezza dell-mmagine per la vista Image Browser:

en: Image width:
it: Larghezza immag.:

en: Images count
it: Immagini contano

en: Images directory:
it: Immagini elenco:

en: Images limit:
it: Immagini limite:

en: Images limit:
it: Immagini limite:

en: Images per load:
it: Immagini per carico:

en: Images per page in Blog Style view:
it: Immagini per pagina in vista Blog Tag:

en: Images per page:
it: Immagini per pagina:

en: Import
it: Importazione

en: Import from Media Library:
it: Importa da Media Library:

en: Info alignment:
it: Info allineamento:

en: Info background color:
it: Info colore di sfondo:

en: Info background transparency:
it: Info trasparenza dello sfondo:

en: Info border color:
it: Info colore del bordo:

en: Info border radius:
it: Info Raggio bordo:

en: Info border style:
it: Info stile di bordo:

en: Info border width:
it: Info larghezza del bordo:

en: Info margin:
it: Margine Info:

en: Info position:
it: Info Posizione:

en: Input an existing directory inside the Wordpress directory to store uploaded images.<br />Old directory content will be moved to the new one.
it: Ingresso una directory esistente all-interno directory Wordpress per memorizzare le immagini caricate. <br /> Old contenuto della directory verrà spostato al nuovo.

en: Instagram embed type:
it: Instagram tipo embed:

en: Instagram only
it: Solo instagram

en: Instagram recent post number must be between 1 and 33.
it: Instagram recente numero dei tuoi messaggi deve essere compreso tra 1 e 33.

en: Interval between two images.
it: Intervallo tra due immagini.

en: Item Succesfully Saved.
it: Voce SUCCESSO salvati.

en: Kaleidoscope
it: Caleidoscopio

en: Keep aspect ratio
it: Mantenere proporzioni

en: Last
it: Ultimo

en: Leave A Review?
it: Lascia un recensione?

en: Left
it: Sinistra

en: Lightbox background color:
it: Lightbox colore di sfondo:

en: Lightbox dimensions:
it: Lightbox dimensioni:

en: Lightbox effect:
it: Lightbox effetto:

en: Lightbox slideshow effect.
it: Lightbox effetto presentazione.

en: Load More
it: Carica altro

en: Load More...
it: Carica altro...

en: Load more
it: Carica altro

en: Log into Facebook with your app
it: Accedere a Facebook con la tua applicazione

en: Logout of your app
it: Logout della vostra applicazione

en: Manual
it: Manuale

en: Masonry
it: Muratura

en: Masonry Album
it: Masson. Album

en: Masonry:
it: Massoneria:

en: Max. number of album columns:
it: Max. numero di colonne album:

en: Max. number of carousel images:
it: Max. numero di immagini carosello:

en: Max. number of image columns:
it: Max. numero di colonne di immag.:

en: Max. number of image columns:
it: Max. numero di colonne di immag.:

en: Max. number of images:
it: Max. Numero di immagini:

en: Maximize
it: Massimizzare

en: Maximum value for album thumbnail width.
it: Valore massimo per la larghezza album miniatura.

en: Maximum value for image width.
it: Valore massimo per la larghezza dell'immagine.

en: Maximum value for thumbnail width.
it: Valore massimo per la larghezza delle miniature.

en: Maximum values for album thumb width and height.
it: Valori massimi per la larghezza e l'altezza album pollice.

en: Maximum values for carousel width and height.
it: Valori massimi per la larghezza e l'altezza. Giostra

en: Maximum values for lightbox width and height.
it: Valori massimi per la larghezza e l'altezza. Lightbox

en: Maximum values for slideshow width and height.
it: Valori massimi per la larghezza e l'altezza. Slideshow

en: Maximum values for thumbnail dimension.
it: Valori massimi per dimensione delle miniature.

en: Maximum values for thumbnail width and height.
it: Valori massimi per la larghezza e l'altezza delle miniature.

en: Maximum values for watermark image width and height.
it: Valori massimi per la larghezza e l-altezza dell-immagine filigrana.

en: Maybe Later
it: Forse più tardi

en: Minimum 1 min.
it: Minimo 1 min.

en: Mixed
it: Misto

en: More
it: Di più

en: More updates
it: Altri aggiornamenti

en: Mosaic
it: Mosaico

en: Mosaic thumbnails do not have fixed size, but are proportional to the width of the parent container. This option keeps thumbs to look nice when viewed with very large or very small screen. Prevents zooming of thumbs.
it: Miniature mosaico non hanno dimensione fissa, ma sono proporzionali alla larghezza del contenitore principale. Questa opzione consente di mantenere i pollici per guardare bello se visto con schermo molto grande o molto piccolo. Impedisce lo zoom dei pollici.

en: Mosaic:
it: Mosaico:

en: Music url:
it: Musica url:

en: Name
it: Nome

en: Name:
it: Nome:

en: Negative
it: Negativo

en: Never show again
it: Non mostrare più

en: Next
it: Il prossimo

en: Next, previous buttons values.
it: Valori prossimi, pulsanti precedenti.

en: Next/Previous buttons:
it: Avanti / Indietro pulsanti:

en: NextGen Gallery Import to Photo Gallery
it: NextGen Galleria Importa all`album fotografico

en: No update
it: Nessun aggiornamento

en: None
it: Nessuno

en: Not rated yet.
it: Non ancora valutato.

en: Note that media must have public privacy.
it: Si noti che i media devono avere privacy pubblico.

en: Number (0 for all):
it: Numero (0 per tutti):

en: Number of Instagram recent posts to add to gallery:
it: Numero di Instagram post recenti da aggiungere alla galleria:

en: Number of album columns:
it: Numero di colonne album:

en: Number of image columns:
it: Numero di colonne di immag.:

en: Number of image rows:
it: Numero di file di immagini:

en: Numbering:
it: Numerazione:

en: On hover
it: Al passaggio del mouse

en: Once uninstalled, this can't be undone. You should use a Database Backup plugin of WordPress to back up all the data first.
it: Una volta disinstallato, questo non può essere annullata. Si consiglia di utilizzare un plugin Backup Database di WordPress per eseguire il backup di tutti i dati prima.

en: Only .png format is supported.
it: Solo formato .png è supportato.

en: Only author can change a gallery.
it: Solo autore può cambiare una galleria.

en: Only author can change an album.
it: Solo autore può cambiare un album.

en: Only author can change an image.
it: Solo autore può cambiare un-'immagine.

en: Opacity value must be in the range of 0 to 100.
it: Valore di opacità deve essere compreso nell-intervallo da 0 a 100.

en: Opacity:
it: Opacità:

en: Open image in original size.
it: Apri l-immagine in dimensioni originali.

en: Open in new window:
it: Apri in una nuova finestra:

en: Open in:
it: Aprire in:

en: Open new window when redirecting.
it: Aprire una nuova finestra in cui il reindirizzamento.

en: Options
it: Opzioni

en: Order
it: Ordine

en: Order by:
it: Ordina per:

en: Order images:
it: Ordinare le immagini:

en: Overlay background color:
it: Sovrapposizione colore di sfondo:

en: Overlay background transparency:
it: Sfondo Overlay trasparenza:

en: PHP function
it: Funzione PHP

en: Padding:
it: Imbottitura:

en: Page Navigation
it: Navig. pagina

en: Parameters
it: Parametri

en: Pause
it: Pausa

en: Percentage of container's width
it: Percentuale di larghezza di container

en: Photo Gallery
it: Galleria fotografica

en: Photo Gallery Export/Import helps to move created galleries and albums from one site to another. This way you can save the gallery/album options and manual modifications.
it: Photo Gallery Export / Import aiuta a spostare gallerie create e album da un sito all-altro. In questo modo è possibile salvare le opzioni galleria / album e modifiche manuali.

en: Photo Gallery Facebook
it: Galleria fotografica Facebook

en: Photo Gallery Facebook is an add-on, which helps to display Facebook photos and videos within Photo Gallery plugin. You can create Facebook-only galleries, embed individual images and videos or include Facebook albums within mixed type albums.
it: Photo Gallery Facebook è un add-on, che aiuta a visualizzare le foto di Facebook e video all-'interno di Photo Gallery plugin. È possibile creare Facebook sola gallerie, singole immagini e video incorporare o includere album di Facebook all-interno di altri album di tipo misto.

en: Photo URL example:
it: Foto esempio di URL:

en: Photo gallery plugin autoupdate interval.
it: Galleria fotografica plug intervallo di aggiornamento automatico.

en: Play
it: Giocare

en: Play icon over the video thumbnail:
it: Gioca icona sopra la miniatura del video:

en: Play, pause buttons size:
it: Play, Pause formato pulsanti:

en: Play/Pause button:
it: Pulsante Play / Pausa:

en: Please enter url to embed.
it: Si prega di inserire l-URL per incorporare.

en: Position:
it: Posizione:

en: Preload images:
it: Precarica immagini:

en: Press for result
it: Pressa per risultato

en: Preview image:
it: Immagine in anteprima:

en: Previous
it: Precedente

en: Publish
it: Pubblicare

en: Published
it: Pubblicato

en: Published:
it: Pubblicato:

en: Published:
it: Pubblicato:

en: Random
it: Casuale

en: Rated.
it: Nominale.

en: Rating
it: Valutazione

en: Rating alignment:
it: Voto di allineamento:

en: Rating color:
it: Voto colore:

en: Rating hover color:
it: Voto hover colore:

en: Rating icon count:
it: Conteggio Voto Icona:

en: Rating icon:
it: Voto Icona:

en: Rating padding:
it: Voto padding:

en: Rating position:
it: Posizione Valutazione:

en: Rating size:
it: Dimensioni Voto:

en: Ratings
it: Valutazioni

en: Read More in User Manual
it: Per saperne di più nel Manuale d-uso

en: Recreate Thumbnail
it: Ricreare Thumbnail

en: Redirect
it: Reindirizzare

en: Redirect to url
it: Redirect a url

en: Removal
it: Rimozione

en: Reset
it: Azzerare

en: Reset all options
it: Ripristina tutte le opzioni

en: Reset image
it: Immagine di ripristino

en: Resizable mosaic
it: Mosaico ridimensionabile

en: Resizable mosaic:
it: Mosaico ridimensionabile:

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Resize images to:
it: Ridimensionare le immagini a:

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Restore
it: Ripristinare

en: Right
it: Destra

en: Right click protection:
it: Diritto di protezione clic:

en: Right, left buttons background color:
it: A destra, i tasti a sinistra il colore di sfondo:

en: Right, left buttons border color:
it: A destra, i tasti a sinistra colore del bordo:

en: Right, left buttons border radius:
it: A destra, i tasti a sinistra del raggio di confine:

en: Right, left buttons border style:
it: A destra, i tasti a sinistra stile del bordo:

en: Right, left buttons border width:
it: A destra, i tasti a sinistra larghezza del bordo:

en: Right, left buttons box shadow:
it: A destra, i tasti a sinistra scatola di ombra:

en: Right, left buttons color:
it: A destra, a sinistra i pulsanti di colore:

en: Right, left buttons height:
it: Destra, sinistra altezza pulsanti:

en: Right, left buttons size:
it: A destra, a sinistra formato pulsanti:

en: Right, left buttons style:
it: Destra, sinistra stile pulsanti:

en: Right, left buttons transparency:
it: A destra, a sinistra i pulsanti della trasparenza:

en: Right, left buttons width:
it: A destra, i tasti a sinistra larghezza:

en: Right, left, close buttons hover color:
it: A destra, a sinistra, pulsanti di chiusura librano colore:

en: Rob
it: rapinare

en: Roles:
it: Ruoli:

en: Saturate
it: Saturare

en: Save
it: Salva

en: Save Order
it: Salva Ordine

en: Scale In
it: Scala in

en: Scale Out
it: Scala Out

en: Scroll Load
it: Carico di scorrimento

en: Search
it: Ricerca

en: Search box width:
it: Larghezza della casella di ricerca:

en: Select Album
it: Selezionare Album

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select Gallery
it: Selezionare Galleria

en: Select Tag.
it: Seleziona tag.

en: Select Theme
it: Scegli Tema

en: Select the area for the thumbnail.
it: Selezionare l-area per la miniatura.

en: Separator color:
it: Separatore colore:

en: Separator style:
it: Stile Separatore:

en: Separator width:
it: Larghezza Separatore:

en: Sepia
it: Nero di seppia

en: Set Watermark
it: Imposta Watermark

en: Shadow:
it: Ombra:

en: Share buttons color:
it: Pulsanti di condivisione colore:

en: Share on Facebook
it: Condividi su Facebook

en: Share on Google+
it: Condividi su Google+

en: Share on Pinterest
it: Condividi su Pinterest

en: Share on Twitter
it: Condividi su Twitter

en: Shortcode
it: Codice breve

en: Show "Order by" dropdown list:
it: Mostra -Ordina per - nell-elenco a discesa:

en: Show Comments
it: Mostra i commenti

en: Show Next / Previous buttons:
it: Mostra successiva / pulsanti Precedente:

en: Show Tag Names:
it: Mostra i nomi dei tag:

en: Show album/gallery name:
it: Mostra album Nome / galleria:

en: Show comments
it: Mostra commenti

en: Show description in Vertical Masonry view:
it: Mostra descrizione in Vista verticale Massoneria:

en: Show gallery name:
it: Mostra nome galleria:

en: Show image title:
it: Mostra titolo dell-mmagine:

en: Show images count:
it: Vedere le foto contano:

en: Show info
it: Mostra info

en: Show less
it: Mostra meno

en: Show on hover
it: Mostra al passaggio del mouse

en: Show order column
it: Colonna Mostra ordine

en: Show rating
it: Mostra classificazione

en: Show search box:
it: Mostra casella di ricerca:

en: Show tag box:
it: Mostra scatola tag:

en: Show title:
it: Mostra titolo:

en: Show/hide comments for custom post types:
it: Mostra / Nascondi commenti per i tipi di messaggi personalizzati:

en: Show/hide custom post types:
it: Mostra / nascondi le tipologie di messaggi personalizzati:

en: Size
it: Dimensione

en: Slate
it: Ardesia

en: Slice Horizontal
it: Slice orizzontale

en: Slice Vertical
it: Fetta verticale

en: Slide Horizontal
it: Far scorrere orizzontale

en: Slide Vertical
it: Scorrimento verticale

en: Slider bullet active background color:
it: Slider proiettile colore di sfondo attiva:

en: Slider bullet active border color:
it: Slider proiettile colore del bordo attivo:

en: Slider bullet active border width:
it: Slider proiettile larghezza del bordo attivo:

en: Slider bullet background color:
it: Cursore del colore proiettile di sfondo:

en: Slider bullet border radius:
it: Slider raggio confine proiettile:

en: Slider bullet height:
it: Slider altezza proiettile:

en: Slider bullet margin:
it: Slider margine di proiettile:

en: Slider bullet width:
it: Slider Larghezza proiettile:

en: Slideshow Effect:
it: Effetto Presentazione:

en: Slideshow Filmstrip size:
it: Slideshow formato Filmstrip:

en: Slideshow dimensions:
it: Dimensioni Slideshow:

en: Slideshow dimensions:
it: Dimensioni Slideshow:

en: Slideshow effect:
it: Slideshow effetto:

en: Slideshow filmstrip size:
it: Slideshow formato pellicola:

en: Slug
it: Lumaca

en: Social options
it: Opzioni sociali

en: Sort images by:
it: Ordinare le immagini per:

en: Submit
it: Presentare

en: Sure! I'd love to!
it: Certo! Mi piacerebbe!

en: Tags
it: Tag

en: Text
it: Testo

en: Text Color:
it: Colore testo:

en: Text background color:
it: Testo colore di sfondo:

en: Text border color:
it: Testo colore del bordo:

en: Text border style:
it: Testo stile di bordo:

en: Text div border radius:
it: Testo raggio confine div:

en: Text div border width:
it: Testo larghezza del bordo div:

en: Text div padding:
it: Testo div padding:

en: The default size of the thumbnail which will be displayed in the website.
it: La dimensione predefinita della miniatura che verrà visualizzato nel sito web.

en: The following Database Tables successfully deleted:
it: Le seguenti tabelle di database eliminate correttamente:

en: The following Database Tables will be deleted:
it: Verranno cancellati i seguenti tabelle di database:

en: The gallery images view type in the album.
it: Le immagini della galleria visualizzazione tipo nell'album.

en: The gallery is not empty. Please delete all the images first.
it: La galleria non è vuoto. Si prega di eliminare prima tutte le immagini.

en: The image has been deleted.
it: L-immagine è stata eliminata.

en: The maximum size of resized image.
it: La dimensione massima di immagine ridimensionata.

en: The maximum size of the generated thumbnail. Its dimensions should be larger than the ones of the frontend thumbnail.
it: La dimensione massima della miniatura generata. Le sue dimensioni dovrebbero essere più grandi di quelli della miniatura frontend.

en: The maximum size of the uploaded image (0 for original size).
it: La dimensione massima della immagine caricata (0 per il formato originale).

en: The selected album expanded content will be displayed.
it: Verrà visualizzato il contenuto dell'album ampliato selezionato.

en: The thumbnail successfully croped.
it: La miniatura croped successo.

en: Theme:
it: Tema:

en: Themes
it: Temi

en: There are no images in this gallery.
it: Non ci sono immagini in questa galleria.

en: There are no images matching your search.
it: Non ci sono immagini che corrispondono ai criteri di ricerca.

en: There is no album selected or the album was deleted.
it: Non vi è alcun album selezionato o l-album è stato eliminato.

en: There is no gallery selected or the gallery was deleted.
it: Non vi è alcuna galleria selezionata o la galleria è stata eliminata.

en: There is no shortcode with such ID!
it: Non vi è alcun shortcode con tale ID!

en: There is no theme selected or the theme was deleted.
it: Non c-è un tema selezionato o il tema è stato eliminato.

en: This addon integrates NextGen with Photo Gallery allowing to import images and related data from NextGen to use with Photo Gallery
it: Questo addon si integra NextGen con Photo Gallery permette di importare le immagini ei dati correlati da NextGen da usare con Photo Gallery

en: This is not a valid email address.
it: Questo non è un indirizzo e-mail valido.

en: This plugin is a fully responsive gallery plugin with advanced functionality.  It allows having different image galleries for your posts and pages. You can create unlimited number of galleries, combine them into albums, and provide descriptions and tags.
it: Questo plugin è una galleria completamente plug-reattiva con funzionalità avanzate. Esso permette di avere diverse gallerie di immagini per i vostri post e pagine. È possibile creare un numero illimitato di gallerie, combinarle in album, e fornire descrizioni e tag.

en: This section allows you to add/edit album.
it: Questa sezione permette di aggiungere / modificare album.

en: This section allows you to add/edit gallery.
it: Questa sezione permette di aggiungere / modificare galleria.

en: This section allows you to add/edit theme.
it: Questa sezione permette di aggiungere / modificare tema.

en: This section allows you to change settings for different views and general options.
it: Questa sezione permette di modificare le impostazioni per i diversi punti di vista e le opzioni generali.

en: This section allows you to create, edit and delete albums.
it: Questa sezione permette di creare, modificare ed eliminare gli album.

en: This section allows you to create, edit and delete galleries.
it: Questa sezione permette di creare, modificare e cancellare le gallerie.

en: This section allows you to create, edit and delete tags.
it: Questa sezione permette di creare, modificare e cancellare i tag.

en: This section allows you to create, edit and delete themes.
it: Questa sezione permette di creare, modificare e cancellare i temi.

en: This section allows you to manage the image comments.
it: Questa sezione permette di gestire i commenti all-'immagine.

en: This section allows you to manage the image ratings.
it: Questa sezione permette di gestire i feedback di immagine.

en: Thumb click action:
it: Pollice clic azione:

en: Thumbnail alignment:
it: Allineamento Miniatura:

en: Thumbnail background color:
it: Thumbnail colore di sfondo:

en: Thumbnail background transparency:
it: Sfondo Thumbnail trasparenza:

en: Thumbnail border color:
it: Thumbnail colore del bordo:

en: Thumbnail border radius:
it: Thumbnail Raggio bordo:

en: Thumbnail border style:
it: Anteprima stile di bordo:

en: Thumbnail border width:
it: Thumbnail larghezza del bordo:

en: Thumbnail box shadow:
it: Scatola Miniatura ombra:

en: Thumbnail click action:
it: Thumbnail clic azione:

en: Thumbnail div background color:
it: Thumbnail div colore di sfondo:

en: Thumbnail div border color:
it: Thumbnail div colore del bordo:

en: Thumbnail div border radius:
it: Thumbnail div Raggio bordo:

en: Thumbnail div border width:
it: Thumbnail div larghezza del bordo:

en: Thumbnail hover effect:
it: Thumbnail effetto hover:

en: Thumbnail margin:
it: Margine Miniatura:

en: Thumbnail options
it: Opzioni Miniatura

en: Thumbnail padding:
it: Imbottitura Miniatura:

en: Thumbnail transition:
it: Transizione Miniatura:

en: Thumbnail transparency:
it: Thumbnail trasparenza:

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Thumbnails background color:
it: Miniature colore di sfondo:

en: Time interval:
it: Intervallo di tempo:

en: Title
it: Titolo

en: Title Font family:
it: Titolo Famiglia di caratteri:

en: Title Position:
it: Titolo Posizione:

en: Title alignment:
it: Titolo di allineamento:

en: Title background color:
it: Titolo colore di sfondo:

en: Title background color:
it: Titolo colore di sfondo:

en: Title border color:
it: Titolo colore del bordo:

en: Title border radius:
it: Titolo Raggio bordo:

en: Title border style:
it: Titolo stile di bordo:

en: Title border width:
it: Titolo larghezza del bordo:

en: Title box shadow:
it: Scatola Titolo ombra:

en: Title color:
it: Titolo colore:

en: Title color:
it: Titolo colore:

en: Title font color:
it: Colore del carattere Titolo:

en: Title font family:
it: Titolo carattere familiare:

en: Title font size:
it: Titolo font size:

en: Title font size:
it: Titolo font size:

en: Title font weight:
it: Titolo spessore del carattere:

en: Title margin:
it: Margine Titolo:

en: Title opacity:
it: Titolo di opacità:

en: Title padding:
it: Titolo padding:

en: Title padding:
it: Titolo padding:

en: Title position:
it: Titolo di posizione:

en: Title transparency:
it: Titolo della trasparenza:

en: Title:
it: Titolo:

en: To Finish the Uninstallation and Photo Gallery will be Deactivated Automatically.
it: Per completare la disinstallazione e la Photo Gallery verrà automaticamente disattivata.

en: Toggle button height:
it: Toggle altezza bottone:

en: Toggle button width:
it: Toggle Larghezza bottone:

en: Top
it: Superiore

en: Total width of mosaic:
it: Larghezza totale del mosaico:

en: Transition:
it: Transizione:

en: Transparency:
it: Trasparenza:

en: Transparent Background:
it: Sfondo trasparente:

en: Type
it: Tipo

en: URL example:
it: URL di esempio:

en: Uninstall
it: Disinstallare

en: Uninstall Photo Gallery
it: Disinstallare Galleria fotografica

en: Unpublish
it: Annulla pubblicazione

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Use CSS type values.
it: Utilizzare valori di tipo CSS.

en: Value must be between 0 to 100.
it: Il valore deve essere compreso tra 0 e 100.

en: Verification Code
it: Codice di verifica

en: Vertical
it: Verticale

en: Video URL example:
it: Esempio Video URL:

en: View your application's settings.
it: Visualizzare le impostazioni dell-applicazione.

en: Votes:
it: Voti:

en: WARNING:
it: ATTENZIONE:

en: Watermark
it: Filigrana

en: Watermark color:
it: Colore filigrana:

en: Watermark font size:
it: Font size filigrana:

en: Watermark font style:
it: Watermark stile del carattere:

en: Watermark opacity:
it: Opacità filigrana:

en: Watermark position:
it: Posizione della filigrana:

en: Watermark size:
it: Dimensione della filigrana:

en: Watermark text:
it: Filigrana del testo:

en: Watermark type:
it: Tipo di filigrana:

en: Watermark url:
it: Url filigrana:

en: What's new:
it: Cosa c-è di nuovo:

en: Whole post
it: Intero post

en: Width of mosaic as a percentage of container's width.
it: Larghezza di mosaico come percentuale della larghezza del contenitore.

en: Yes
it: Sì

en: You are About to Uninstall Photo Gallery from WordPress.\nThis Action Is Not Reversible.
it: Stai per disinstallare Galleria Foto da WordPress. \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ NQuesta azione non è reversibile.

en: You can't crop this type of image.
it: Non è possibile ritagliare questo tipo di immagine.

en: You do not have Instagram CLIENT_ID. Input its value in Options->Embed options.
it: Non si dispone di Instagram client_id. Ingresso suo valore nelle opzioni Opzioni-> Incorpora.

en: You have already rated.
it: Hai già votato.

en: You must select an audio file.
it: È necessario selezionare un file audio.

en: You must select an image file.
it: È necessario selezionare un file di immag..

en: Your comment is awaiting moderation
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione

en: app Secret:
it: app Segreto:

en: dvertisement font style:
it: dvertisement stile del carattere:

en: embed type:
it: Tipo embed:

en: example:
it: Esempio:

en: field is required.
it: il campo è obbligatiorio.

en: he gallery images view type in the album.
it: egli galleria immagini visualizzare tipo nell-album.

en: here
it: Qui

en: hour
it: ora

en: humbnail div border style:
it: humbnail div style border:

en: item
it: voce

en: of
it: di

en: omment button border radius:
it: omment raggio confine bottone:

en: omment input border style:
it: Ingresso omment stile di bordo:

en: page
it: pagina

en: pen in a new window:
it: penna in una nuova finestra:

en: percent
it: per cento

en: post
it: posta

en: profile id:
it: Profilo ID:

en: to the end of URL if you want to embed the whole Instagram post, not only its content.
it: alla fine del URL se si desidera incorporare tutto il post Instagram, non solo il suo contenuto.
