eshop - en to fr_FR translation catalogue (1048 entries)

en:  - Duplicated
fr_FR: - Dupliqué

en:  - Fraud
fr_FR: - Fraude

en:  - not checked.
fr_FR: - non vérifié.

en:  <small>(Warning: setting this will make all products have zero stock, each one will have to be set manually.</small>)
fr_FR:  <small>( Attention: activer ceci mettra tous les stocks à zéro, chacun devra être fixé manuellement. )</small>

en:  Merchant Gateways in use:
fr_FR: Plateformes Marchandes utilisées :

en:  No Merchant Gateway selected.
fr_FR: Pas de Plateforme Marchande sélectionnée.

en:  Ref:
fr_FR: Ref :

en:  Some products were marked as not available as no stock was found.
fr_FR: Certains produits ont été marqués indisponibles car aucun stock n'a été trouvé.

en:  Some products were marked as not available due to missing information, check the individual product pages.
fr_FR: Certains produits ont été marqués indisponibles par manque d'informations.

en:  at
fr_FR:  à

en:  hours
fr_FR: heures

en:  of
fr_FR:  sur

en:  on
fr_FR:  le

en: "Cert. not validated"
fr_FR: "Cert. non validaté"

en: "Spend over to get free shipping" must be numeric!
fr_FR: "Dépenser pour obtenir l'expédition gratuite" must be numeric!

en: "Spend" and "% Discount" must be numeric!
fr_FR: "Dépenses" et "% Réduction" doivent être numériques !

en: # Orders
fr_FR: # Commandes

en: %  - Limited by Date
fr_FR: %  - Limité par Date

en: %  - Limited by Uses
fr_FR: %  - Limité par Utilisation

en: %  - Limited by Uses and Date
fr_FR: %  - Limité par Date et Utilisation

en: % Discount
fr_FR: % de réduction

en: % size image to display
fr_FR: &#37; taille de l'image à afficher

en: %1$s class
fr_FR: Classe Zone %1$s

en: %1$s is in Zone %2$s
fr_FR: %1$s est dans la zone %2$s

en: &#37; size image to display
fr_FR: &#37; taille de l'image à afficher

en: &#8220;Code&#8221; is the 2 letter state abbreviation, followed by &#8220;Country Name,&#8221; then the shipping &#8220;Zone&#8221; (use 1-5).
fr_FR: &#8220;Code&#8221; est les 2 lettre de l'etat, suivis par le &#8220;Nom du pays,&#8221; puis par la &#8220;Zone&#8221; d'expédition (utilisez 1-5).

en: &#8220;Code&#8221; is the 4 letter(maximum usual is 2) abbreviation and must be unique, followed by &#8220;Name&#8221;, then the shipping &#8220;Zone&#8221; (use 1-5).
fr_FR: &#8220;Code&#8221; est composé de 4 lettres (maximum) abbrégé et doit être unique, suivis par le &#8220;Nom&#8221;, puis par la  &#8220;Zone&#8221; d'expédition (1-5).

en: &#8220;List&#8221; promotes that country to appear at the top of the list.
fr_FR: Coche &#8220;Liste&#8221; pour promouvoir un pays à apparaitre en haut de la liste.

en: &laquo; Continue Shopping
fr_FR: &laquo; Continuer mes achats

en: &laquo; Edit Cart or Continue Shopping
fr_FR: &laquo; Editer mon panier ou Continuer mes achats

en: &laquo; Edit Details or Continue Shopping
fr_FR: &laquo; Editer mes détails ou Continuer mes achats

en: &laquo; Return to Order Detail
fr_FR: &laquo; Returner aux détails de la commande

en: ( by weight &amp; zone. )
fr_FR: ( par poids &amp; zone. )

en: ( once per shipping class no matter what quantity is ordered )
fr_FR: ( un par classe d'expedition, peu importe quelle quantité est commandée )

en: ( one overall charge no matter what quantity is ordered )
fr_FR: ( une charge pour tout, peu importe la quantité commandée )

en: ( per quantity of 1, prices reduced for additional items )
fr_FR: ( par quantité de 1, prix réduits pour des articles supp. )

en: (Additional Items)
fr_FR: (Articles supplémentaires)

en: (First Item)
fr_FR: (Premier article)

en: (Free)
fr_FR: (Gratuit)

en: (Overall charge)
fr_FR: (Charges globales)

en: (Shipping Zones by Country)
fr_FR: ( Zones d'expédition par Pays )

en: (Shipping Zones by State/County/Province)
fr_FR: ( Zones d'envoi par Etat/Province/Département )

en: (changes the standard class)
fr_FR: ( change la classe standard )

en: (excl.tax)
fr_FR: ( HT )

en: (incl.tax)
fr_FR: ( TTC )

en: (no title)
fr_FR: ( pas de titre )

en: (sends a form email)
fr_FR: ( envoie un e-mail formulaire )

en: (unique identification reference eg. abc001)
fr_FR: ( reference identifiant unique ex. abc001 )

en: (which details, separated by commas, to hide from the options and options sets and in which order - acceptable values: price, saleprice, tax, download, weight, filesize, stockqty)
fr_FR: ( quels détails, séparés par des virgules, cacher des options sets et dans quel ordre - valeurs acceptables: price, saleprice, tax, download, weight, filesize, stockqty )

en: (which details, separated by commas, to show and in which order - acceptable values and the default order: sku, description, options, optionset, shipping)
fr_FR: ( quels détails, séparés par des virgules, montrer et dans quel ordre - valeurs acceptables et ordre par défaut:  sku, description, options, optionset, shipping )

en: 1 day
fr_FR: 1 jour

en: : outstanding orders
fr_FR: : commandes en suspens

en: <a href="http://wordpress.org/tags/eshop">Wordpress forums</a>
fr_FR: <a href="http://wordpress.org/tags/eshop">Forums Wordpress</a>

en: <abbr title="Quantity">Qty</abbr>
fr_FR: <abbr title="Quantité">Qté</abbr>

en: <abbr title="Quantity">Qty</abbr>:
fr_FR: <abbr title="Quantité">Qté</abbr>:

en: <br /><strong style="color:#800;">Note:</strong> Please review the <a class="thickbox" href="%1$s">changelog</a> before upgrading.
fr_FR: <br /><strong style="color:#800;">Note :</strong> Veuillez consulter le<a class="thickbox" href="%1$s">changelog</a> avant de mettre a jour.

en: <p>Added</p>
fr_FR: <p>Ajouté<p>

en: <small><strong>Warning:</strong> this order will be completely deleted and cannot be recovered at a later date.</small>
fr_FR: <small><strong>Attention :</strong> cette commande va été complètement supprimée et ne pourra pas être récupérée plus tard.</small>

en: <span class="noprint">Please Confirm </span>Your Details
fr_FR: <span class="noprint">Confirmez </span>vos Informations SVP

en: <span>%d</span> item in cart. | <span>%d</span> items in cart.
fr_FR[0]: <span>%d</span> article dans le panier.
fr_FR[1]: <span>%d</span> articles dans le panier.

en: <span>%d</span> product in cart. | <span>%d</span> products in cart.
fr_FR[0]: <span>%d</span> produit dans le panier.
fr_FR[1]: <span>%d</span> produits dans le panier.

en: <span>%s</span> cart total.
fr_FR: <span>%s</span> total.

en: <strong><abbr title="United States">US</abbr> State</strong> - missing or incorrect.
fr_FR: <strong><abbr title="Etats Unis">USA</abbr></strong> -  - manquant ou incorrect.

en: <strong>Address</strong> - missing or incorrect.
fr_FR: <strong>Adresse</strong> - manquante ou incorrecte.

en: <strong>City or town</strong> - missing or incorrect.
fr_FR: <strong>Ville</strong> - manquant ou incorrect.

en: <strong>Comments</strong> - missing.
fr_FR: <strong>Commentaires</strong> - manquants ou incorrects.

en: <strong>Country</strong> - missing or incorrect.
fr_FR: <strong>Pays</strong> - manquant ou incorrect.

en: <strong>Discount Code</strong> - is not valid.
fr_FR: Le <strong>Code de réduction</strong> -n'est pas valide.

en: <strong>Email address</strong> - missing or incorrect.
fr_FR: <strong>Adresse E-mail</strong> - manquante ou incorrecte.

en: <strong>Error</strong> the following were not valid amounts:
fr_FR: <strong>Erreur</strong> ce qui suit n'etaient pas des montants valides:

en: <strong>Error</strong> the following were not valid:
fr_FR: <strong>Erreur</strong> la suite n'est pas valide:

en: <strong>First name</strong> - missing or incorrect.
fr_FR: <strong>Prénom</strong> - manquant ou incorrect.

en: <strong>Last name</strong> - missing or incorrect.
fr_FR: <strong>Nom</strong> - manquant ou incorrect.

en: <strong>Note:</strong> Submit to finalize order at Authorize.net.
fr_FR: <strong>Note:</strong> Soumettre pour finaliser le paiement avec Authorize.net.

en: <strong>Note:</strong> Submit to finalize order at PayPal.
fr_FR: <strong>Note:</strong> Soumettre pour finaliser le paiement avec Paypal.

en: <strong>Note:</strong> Submit to finalize order at Payson.
fr_FR: <strong>Note:</strong> Soumettre pour finaliser le paiement avec Payson.

en: <strong>Note:</strong> Submit to finalize order at eProcessingNetwork.
fr_FR: <strong>Note:</strong> Soumettre pour finaliser le paiement avec eProcessingNetwork.

en: <strong>Note:</strong> Submit to finalize order at iDeal.
fr_FR: <strong>Note:</strong> Soumettre pour finaliser le paiement avec iDEAL.

en: <strong>Note:</strong> Submit to finalize order at ogone.
fr_FR: <strong>Note:</strong> Soumettre pour finaliser le paiement avec ogone.

en: <strong>Note:</strong> Submit to finalize order at webtopay.
fr_FR: <strong>Note:</strong> Soumettre pour finaliser le paiement avec webtopay.

en: <strong>Note:</strong> Submit to finalize your order.
fr_FR: <strong>Note:</strong> Soumettre pour finaliser votre commande.

en: <strong>Note:</strong> Submit to show shipping charges.
fr_FR: <strong>Note:</strong> Soumettre pour afficher les frais d'expédition.

en: <strong>Note:</strong> payment by other means, such as wire transfer - behaves just like Cash.
fr_FR: <strong>Note:</strong> paiement par d'autres moyens, comme un virement bancaire - se comporte comme du Cash.

en: <strong>Note:</strong> payment by other means, usually used for offline payments.
fr_FR: <strong>Note:</strong> paiement par d'autres moyens, utilisé pour les paiements offline.

en: <strong>Phone Number</strong> - missing or incorrect
fr_FR: <strong>Numéro de téléphone</strong> - manquant ou incorrect.

en: <strong>Reference</strong> - missing.
fr_FR: <strong>Référence</strong> - manquante ou incorrecte.

en: <strong>Shipping</strong> - not selected.
fr_FR: <strong>Expédition</strong> -non sélectionnée.

en: <strong>Sign Up</strong> - not checked.
fr_FR: <strong>Signer</strong> - non sélectionnée.

en: <strong>State/County/Province</strong> - missing or incorrect.
fr_FR: <strong>Etat/Province/Département</strong> - manquant ou incorrect.

en: <strong>Warning!</strong> The css file is not currently editable/writable! File permissions must first be changed.
fr_FR: <strong>Attention !</strong> Le fichier css file est actuellement protégé en lecture/écriture ! Les permissions du fichier doivent être chanées.

en: <strong>Warning!</strong>The download directory is not currently writable! File permissions must first be changed.
fr_FR: <strong>Attention !</strong>Le dossier de téléchargement n'est pas libre en écrture actuellement ! Les permissions du fichiers doivent être changés.

en: <strong>Warning:</strong> All payments to eProcessingNetwork are in USD, irrespective of settings above. In test mode totals ending in a single cent are always failed.
fr_FR: <strong>Attention:</strong> Tous les paiements à eProcessingNetwork sont en dollars US,quelque soient les réglages plus haut.

en: <strong>Warning:</strong> Changes made here amend the page id of the automatically created pages - change with extreme care.
fr_FR: <strong>Attention :</strong> Les changements ici affecteront l'id de la page automatiquement créée - modifiez avec beaucoup de prudence.

en: <strong>Warning:</strong> Changing these will affect <strong>all</strong> products using these options
fr_FR: <strong>Attention:</strong> Changer ceci affectera <strong>tous</strong> tous les produits avec ces options

en: <strong>Warning:</strong> Payson has a minimum purchase value of 4 SEK (when last checked). All payments to Payson are in SEK, irrespective of settings above.
fr_FR: <strong>Attention:</strong> Payson a une valeur minimum de dépense de 4 SEK ( aux dernières vérifications ). Tous les paiements avec Payson doivent ètre en SEK, indépendament des réglages ci-dessus.

en: <strong>Warning:</strong> changing which method you use <em>may</em> affect the full table of shipping rates. To change from one method to another, first <em>update</em>	your choice, and the relevant table will then appear.
fr_FR: <strong>Attention:</strong> changer la méthode que vous utilisez <em>devrait</em> affecter tout le tableau
    	des frais d'expedition. Pour changer d'une méthode à l'autre, d'abord <em>mettez à jour</em>
    	votre choix, et la table associée apparaitra.

en: <strong>Warning</strong> % Discount is equal to or over 100%!
fr_FR: <strong>Attention :</strong> % de réduction est égal ou supérieur à 100% !

en: <strong>Zip/Post code</strong> - missing or incorrect.
fr_FR: <strong>Code postal</strong> - manquant ou incorrect.

en: A Download link along with the customers email address and password. <em>Only used when an order contains downloads</em>. (not used for cash or bank sales).
fr_FR: Un lien de téléchargement avec l'adresse e-mail du client et son password. <em> Seulement utilisé lorsque une commande contient des téléchargements</em>

en: A Failed Payment
fr_FR: Échec de Paiement

en: A bank purchase was made
fr_FR: Un commande paiement bancaire a été effectué

en: A cash purchase was made
fr_FR: Un commande paiment par cash a été effectué

en: A reference table for identifying products
fr_FR: Une table de référence pour identifier les produits

en: A title must be provided.
fr_FR: Un titre doit être indiqué.

en: API Login ID
fr_FR: Identifiant API

en: About &amp; Help
fr_FR: A propos &amp; Aide

en: Accept bank payments
fr_FR: Paiements par Virement bancaires acceptés

en: Accept cash payments
fr_FR: Paiements par Cash acceptés

en: Accept payment by Authorize.net
fr_FR: Paiements par Authorize.net acceptés

en: Accept payment by Paypal
fr_FR: Accepter les paiements par Paypal

en: Accept payment by Payson
fr_FR: Paiements par Payson acceptés

en: Accept payment by eProcessingNetwork
fr_FR: Paiements par eProcessingNetwork acceptés

en: Accept payment by iDeal Lite
fr_FR: Accepter les paiements par iDeal Lite

en: Accept payment by ogone
fr_FR: Paiements par ogone acceptés

en: Accept webtopay payments
fr_FR: Paiements par webtopay acceptés

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active Order
fr_FR: Commande active

en: Active Orders
fr_FR: Commandes actives

en: Active?
fr_FR: Actif ?

en: Add a discount code
fr_FR: Ajouter un code de réduction

en: Add a required checkbox to the checkout.
fr_FR: Ajouter un checkbox obligatoire au formulaire de commande

en: Add admin note
fr_FR: Ajouter une note de l'admin

en: Add all unknown download files
fr_FR: Ajouter tous les fichiers téléchargés inconnus

en: Add image to search results
fr_FR: Ajouter les images aux résultats des recherches

en: Add product details section to every page with details to display. <small>(adding the shortcode will override settings here)</small>
fr_FR: Ajouter les détails du produit a chaque page avec les détails à afficher. <small>( ajouter le shortcode écrasera les réglages ici )</small>

en: Add selected item to your shopping basket
fr_FR: Ajouter l'article sélectionné à mon panier

en: Add text before or after addtocart form (will not appear in listings) - will accept HTML
fr_FR: Ajouter du texte avant ou après le formulaire d'ajout au panier ( n'apparaitra pas dans les listings ) - HTML accepté

en: Add to Cart
fr_FR: Ajouter au Panier

en: Add to cart, without going to cart page. This may not be suitable for all themes. Works best when displaying the full cart from the eShop Cart Widget.
fr_FR: Ajouter au panier sans aller à la page du panier. Il se peut que cela ne convienne pas à tous les thèmes. Fonctionne mieux en affichant le panier complet avec le Widget eShop.

en: Additional Options
fr_FR: Paramètres supplémentaires

en: Additional information
fr_FR: Informations complémentaires

en: Additional settings
fr_FR: Paramètres supplémentaires

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Address (continued)
fr_FR: Adresse ( suite )

en: Address:
fr_FR: Adresse :

en: Admin Name
fr_FR: Nom de l'admin

en: Admin Note
fr_FR: Note de l'Admin

en: Admin Note:
fr_FR: Note de l'admin :

en: Admin Order Form email
fr_FR: E-mail de formulaire de commande admin

en: Admin note: eShop is currently in test mode, and only admins can place orders.
fr_FR: Note de l'admin : eShop est en mode test, seuls les admins peuvent placer des commandes.

en: Affiliate Reference:
fr_FR: Référence de l'affilié :

en: After
fr_FR: Après

en: Agent ID
fr_FR: ID Agent

en: All
fr_FR: Tous

en: All Products
fr_FR: Tous les produits

en: All Zones
fr_FR: Toutes zones

en: All fields are required.
fr_FR: Tous les champs sont requis

en: All pages and posts
fr_FR: Tous les articles et pages

en: Allow users to sign up to your site.
fr_FR: Permettre aux utilisateurs de s'inscrire à votre site

en: Allow zero cost orders.
fr_FR: Autoriser les commandes sans coût.

en: Amend
fr_FR: Modifier

en: Amend File details
fr_FR: Modifier les détails du fichier

en: Amend details
fr_FR: Modifier les détails

en: An instant payment notification was received
fr_FR: Une notification de paiement instantané a été reçu

en: Aquirer
fr_FR: Acquéreur

en: Are you really sure you want to do this? All information will be lost and this action is irreversible.
fr_FR: Etes-vous vraiment certain de vouloir faire ça ? Toutes les informations seront perdues et cette action est irreversible.

en: Argentinean Pesos
fr_FR: Pesos Argentins

en: As some downloads can be quite large, people may experience errors if they try and download all files in one go.
fr_FR: Les téléchargements pouvant être assez larges, les gens peuvent rencontrer des erreurs s'ils essayent de télécharger tout à la fois.

en: Australian Dollars
fr_FR: Dollars Australiens

en: Authors
fr_FR: Auteurs

en: Automatic Authorize.net email
fr_FR: E-mail de commande automatique Authorize.net

en: Automatic Bank email
fr_FR: E-mail de commande automatique Banque

en: Automatic Cash email
fr_FR: E-mail de commande automatique Cash

en: Automatic Paypal email
fr_FR: E-mail de commande automatique Paypal

en: Automatic Payson email
fr_FR: E-mail de commande automatique Payson

en: Automatic default email
fr_FR: E-mail de commande automatique par défaut

en: Automatic ePN email
fr_FR: E-mail de commande automatique ePN

en: Automatic iDeal Lite email
fr_FR: E-mail de commande automatique iDeal Lite

en: Automatic ogone email
fr_FR: E-mail de commande automatique ogone

en: Automatic webtopay email
fr_FR: E-mail de commande automatique webtopay

en: Automatically created pages
fr_FR: Pages automatiquement crées

en: Available
fr_FR: Disponible

en: Available business email addresses
fr_FR: Adresses e-mail de la société disponible

en: Available downloads
fr_FR: Téléchargements disponibles

en: Awaiting Dispatch
fr_FR: En attente d'expédition

en: Awaiting Payment
fr_FR: En attente de paiement

en: Band %1$d
fr_FR: Tranche %1$d

en: Bank (wire transfer)
fr_FR: Banque ( virement )

en: Before
fr_FR: Avant

en: Best Sellers
fr_FR: Meilleures ventes

en: Both
fr_FR: Les 2

en: Brand
fr_FR: Marque

en: Brand <small>The brand name of the product</small>
fr_FR: Marque <small>Le nom de la marque du produit</small>

en: Brazilian Real
fr_FR: Real brésilien

en: Bulgarian Lev
fr_FR: Lev bulgare

en: Bulk
fr_FR: Masse

en: Business Details
fr_FR: Détails de l'Entreprise

en: Business Location
fr_FR: Localisation de l'entreprise

en: Business users only.
fr_FR: Utilisateurs professionnels uniquement.

en: Button
fr_FR: Bouton

en: By default the Downloads code and url is hidden from the Cash/Bank emails, as they have not been paid for.
fr_FR: Par défaut le code et url de téléchargement sont cachés des e-mails Cash/Banque, puisqu'ils n'ont pas été payés.

en: Cacheability
fr_FR: Mise en cache

en: Canadian Dollars
fr_FR: Dollars Canadiens

en: Cancelled Payment
fr_FR: Paiment annulé

en: Cancelled payment - page id number
fr_FR: Paiement annulé - numéro id de la page

en: Cart - page id number
fr_FR: Panier - numéro id de la page

en: Cart Description
fr_FR: Description du panier

en: Cart Options
fr_FR: Options du panier

en: Cart Total
fr_FR: Total

en: Cart description
fr_FR: Description du panier

en: Cash awaiting payment -
fr_FR: Cash en attente de paiement -

en: Category ID
fr_FR: Catégorie ID

en: Category names
fr_FR: Noms des catégories

en: Change
fr_FR: Modifié

en: Change Cash name to
fr_FR: Changer le nom cash pour

en: Change Order Status
fr_FR: Changer le status de la commande

en: Change Orders Status
fr_FR: Changer le status de la commande

en: Change Shipping
fr_FR: Changer l'expédition

en: Change bank name to
fr_FR: Changer la banque pour

en: Change details
fr_FR: Changer les détails

en: Change sign up text.
fr_FR: Changer le texte d'inscription

en: Change this setting only if you are using eShop for downloadable sales only, reduces the checkout form to bare minimum.
fr_FR: Changez ce réglage uniquement si vous utilisez eShop pour la vente de téléchargements uniquement.

en: Check your shipping zone
fr_FR: Vérifiez votre zone de livraison

en: Check your tax zone
fr_FR: Vérifiez votre zone de taxation

en: Checkboxes
fr_FR: Cases à cocher

en: Checkout
fr_FR: Commander

en: Checkout - page id number
fr_FR: Commande - numéro id de la page

en: Checkout Options
fr_FR: Options du panier

en: Checks for e-Commerce:
fr_FR: Contrôles de e-Commerce :

en: City
fr_FR: Ville

en: City or town
fr_FR: Ville

en: City or town:
fr_FR: Ville :

en: City:
fr_FR: Ville :

en: Class
fr_FR: Classe

en: Code:
fr_FR: Code :

en: Comments or instructions:
fr_FR: Commentaires ou instructions :

en: Comments or special instructions
fr_FR: Commentaires ou instructions spéciales

en: Company
fr_FR: Société

en: Company:
fr_FR: Entreprise :

en: Company:
fr_FR: Entreprise :

en: Compare Current Style with latest installed version of eShop.
fr_FR: Compare le style actuel à la derniere version d'eShop.

en: Comparing Current Style with latest installed version of eShop
fr_FR: Comparaison du style actuel avec la dernière version d'eShop

en: Complete Order Deletion
fr_FR: Suppression de la commande complétée

en: Completed Payment
fr_FR: Commande Effectué

en: Completely delete this order?
fr_FR: Supprimer complètement cette commande ?

en: Condition <small>the condition of this product</small>
fr_FR: Condition <small>l'état de ce produit</small>

en: Confirm Uninstall
fr_FR: Confimez la désinstallation

en: Confirm uninstall of eShop
fr_FR: Confimez la désinstallation de eShop

en: Contact Details
fr_FR: Informations de Contact

en: Contains Downloads
fr_FR: Contient des téléchargements

en: Continue Shopping Link
fr_FR: Lien Continuer les achats

en: Countries
fr_FR: Pays

en: Countries, with their 2 letter code, and applicable zone
fr_FR: Pays, avec leur 2 premières lettres, et la zone applicable

en: Country
fr_FR: Pays

en: Country Shipping Zones
fr_FR: Zone d'envoi par pays

en: Country Shipping Zones changed successfully.
fr_FR: Zones de livraison par pays modifié avec succès.

en: Country name
fr_FR: Nom du pays

en: Country:
fr_FR: Pays :

en: Create
fr_FR: Créé

en: Create New Option Set
fr_FR: Créer un Option Set

en: Created by
fr_FR: Créé par :

en: Cron Email address
fr_FR: Adresse e-mail Cron

en: Currency Code
fr_FR: Code de monnaie

en: Currency Symbol was missing, the default $ has been applied.
fr_FR: Le symbole de la monnaie est manquant, par défaut $ a été appliqué.

en: Currency codes do not match, someone was trying to make a fraudulent purchase!
fr_FR: Les codes de monnaies ne correspondent pas, quelqu'un essayait de faire un achat frauduleux !

en: Current (in use)
fr_FR: Image actuelle

en: Current Discount Codes
fr_FR: Codes de réduction actuels

en: Customer
fr_FR: Client

en: Customer order comments:
fr_FR: Commentaires sur la commande du client :

en: Customer paypal memo:
fr_FR: Memo Paypal du client :

en: Customer reference:
fr_FR: Référence du client :

en: Customers Address
fr_FR: Adresse du Client

en: Customers Email address
fr_FR: Adresse e-mail du client

en: Customers First Name.
fr_FR: Prénom du client.

en: Customers Full Name
fr_FR: Nom du client

en: Customers shipping address phone number.
fr_FR: Numéro de téléphone de l'adresse d'expédition du client.

en: Czech Koruna
fr_FR: Couronne tchèque

en: DECLINED Payment
fr_FR: Paiement REFUSE

en: Danish Krone
fr_FR: Couronne danoise

en: Date Ascending
fr_FR: Date ascendante

en: Date Descending
fr_FR: Date descendante

en: Date and time of order.
fr_FR: Date et heure de commande.

en: Date/Time
fr_FR: Date/Heure

en: Day
fr_FR: Jour

en: Deactivate
fr_FR: Plugin desactivé

en: Deactivation and removal of eShop widgets.
fr_FR: Désactivation et suppression des widgets eShop.

en: Deactivation of the plugin.
fr_FR: Désactivation du plugin.

en: Default Style
fr_FR: Style par défaut

en: Default Zone for unknown State/County/Province
fr_FR: Zone par défaut pour les Etat/Province/Département inconnus

en: Default style has been applied.
fr_FR: Le style par défaut a été appliqué.

en: Default style has been turned off.
fr_FR: Le style par défaut a été désactivé

en: Default style is used by default. You can edit this via the editor below, or choose not to use it.
fr_FR: Le style par défaut est utilisé par défaut. Vous pouvez l'éditer via l'éditeur ci dessous, ou choisir de ne pas l'utiliser.

en: Default tax % for downloads only stores
fr_FR: % TVA par défaut pour sites de téléchargement uniquement

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete File
fr_FR: Supprimer le fichier

en: Delete all orders and reset all stats
fr_FR: Supprimer toutes les commande et remettre à zero les stats

en: Delete all orders and reset all stats <small>(this action cannot be undone)</small>
fr_FR: Supprimer toutes les commandes et remettre a zero les stats <small>( cette action ne peut pas être annulée )</small>

en: Delete this item
fr_FR: Supprimer cet article

en: Deleted
fr_FR: Effacé

en: Deleted Order
fr_FR: Commande supprimée

en: Deleted Orders
fr_FR: Commandes supprimées

en: Deleted orders older than
fr_FR: Commandes supprimées plus vieilles de

en: Denotes Required Field
fr_FR: Champs obligatoires

en: Description for the iDEAL payment
fr_FR: Description pour le paiement iDEAL

en: Details
fr_FR: Détails

en: Details:
fr_FR: Détails :

en: Direct link to file for Google Base: <a href="%1$s">%1$s</a>
fr_FR: Lien direct pour Google Base : <a href="%1$s">%1$s</a>

en: Directory Access Prohibited
fr_FR: Accès au dossier interdit

en: Disable WP Supercache for eShop pages including cart, checkout and pages using shortcodes.
fr_FR: Désactiver WP Supercache pour les pages eShop, y compris le panier,paiement et les pages utilisant les shortcodes.

en: Discount
fr_FR: Réduction

en: Discount Code
fr_FR: Code de réduction

en: Discount Code <span>%s</span> has been applied to your cart.
fr_FR: Le code de réduction <span>%s</span> a été appliqué à votre panier.

en: Discount Codes
fr_FR: Codes de réduction

en: Discount code deleted.
fr_FR: Le code de réduction a été supprimé.

en: Discount code details entered
fr_FR: Détails du code de rédution entré

en: Discount code details updated
fr_FR: Les détails du code de réduction on été mis à jour

en: Discount codes reference table
fr_FR: Table de référence des codes de réduction

en: Discount for amount sold
fr_FR: Réduction pour le montant vendu

en: Discount percentage:
fr_FR: Pourcentage de réduction :

en: Discount type
fr_FR: Type de réduction

en: Discounts
fr_FR: Réductions

en: Display Name
fr_FR: Nom courant

en: Display Options
fr_FR: Options d'affichage

en: Display eShop credits
fr_FR: Afficher les crédits eShop

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
fr_FR: Affichage de %s&#8211;%s sur %s

en: Displays a product search, optional link to an index page, and a random wiki page link
fr_FR: Affiche une recherche produits, un lien optionnel vers une page d'index,et un lien aléatoire vers une page wiki

en: Displays a simplified or full cart
fr_FR: Afficher un panier simplifié ou complet;

en: Displays accepted payment logos
fr_FR: Afficher les logos des moyens de paiement acceptés

en: Displays eShop cart
fr_FR: Afficher le panier eShop

en: Displays products
fr_FR: Afficher les produits

en: Don't forget to set the<br /><a href="%s">State/County/Province</a><br />on the shipping pages.
fr_FR: N'oubliez pas de fixer<br /><a href="%s">Etat/Province/Département</a><br /> dans la page d'expédition.

en: Download
fr_FR: Téléchargement

en: Download All Files
fr_FR: Télécharger tous les fichiers

en: Download Item Missing
fr_FR: téléchargement de fichier manquant

en: Download all files
fr_FR: Télécharger tous les fichiers

en: Download all transactions
fr_FR: Télécharger toutes les transactions

en: Download allowance increased.
fr_FR: Autorisation de téléchargement augmenté.

en: Download attempts
fr_FR: Tentatives de téléchargement

en: Download the xml file
fr_FR: Télécharger le fichier XML

en: Download?
fr_FR: Téléchargement ?

en: Downloadable Products
fr_FR: Produits téléchargeables

en: Downloads
fr_FR: Téléchargements

en: Downloads - page id number
fr_FR: Téléchargement - numéro id de la page

en: Downloads Only
fr_FR: Téléchargement uniquement

en: Downloads should to be a number!
fr_FR: Les téléchargements doivent être un nombre !

en: Dropdown
fr_FR: Déroulant

en: Dropdown Select
fr_FR: Sélection déroulante

en: Duplicated Transaction Id.
fr_FR: ID de la transaction dupliquée.

en: Duplicated-
fr_FR: Dupliqué-

en: EAN <small>European Article Number is a 13 digit number often below the bar code of the item.</small>
fr_FR: EAN <small>European Article Number est un nombre à 13 chiffres souvent en dessous des codes barre du produit.</small>

en: ERROR Payment
fr_FR: ERREUR Paiement

en: ERROR! eShop requires that the %1$s and %2$s directories are writable before the plugin can be activated.
fr_FR: ERREUR ! eShop nécéssite que les dossiers %1$s et %2$s soient  before the plugin can be activated.

en: Edit Cart
fr_FR: Editer le panier

en: Edit File details
fr_FR: Editer les détails du fichier

en: Edit Style
fr_FR: Editer le style

en: Edit a discount code
fr_FR: Editer un code de réduction

en: Edit admin note
fr_FR: Editer la note de l'admin

en: Edit this discount
fr_FR: Editer cette réduction

en: Either "Spend" or "% Discount" was not valid so both values were unset!
fr_FR: "Dépenses" ou "% Réduction" étaient non valide donc les deux ont été enlevées !

en: Either your email address or code is incorrect, please try again.
fr_FR: Votre e-mail ou votre mot-de-passe est incorrect, veuillez réessayer.

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Email Content
fr_FR: Contenu de l'e-mail

en: Email Template Editor
fr_FR: Editeur de Modèle E-mail

en: Email address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Email sent successfully.
fr_FR: E-mail envoyé avec succès.

en: Email:
fr_FR: E-mail :

en: Emails
fr_FR: E-mails

en: Empty Cart
fr_FR: Vider le panier

en: Enable Tax
fr_FR: Activer les taxes

en: End Date
fr_FR: Date de fin

en: Enter Details
fr_FR: Entrez les informations

en: Enter new code
fr_FR: Entrez un nouveau code

en: Enter your custom message:
fr_FR: Entrez votre message personnel :

en: Enter your subject line:
fr_FR: Entrez le sujet :

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error uploading file
fr_FR: Erreur lors de l'upload du fichier

en: Error, please contact site owner.
fr_FR: Erreur, veuillez contacter le propriétaire du site.

en: Error: Notes were not changed.
fr_FR: Erreur: les notes n'ont pas été changées.

en: Error: That product is currently not available.
fr_FR: Erreur : Ce produit n'est plus disponible pour le moment

en: Error: That quantity is not available for that product.
fr_FR: Erreur : Cette quantité n'est pas disponible pour ce produit.

en: Error: The quantity must contain numbers only, with a 999 maximum.
fr_FR: Erreur : La quantité doit contenir des nombres uniquement, jusqu'à 999 maximum.

en: Error: The quantity must contain numbers only, with a maximum of %s.
fr_FR: Erreur : La quantité doit contenir des nombres uniquement, jusqu'à %s.

en: Example: AZ, Arizona,4
fr_FR: Exemple: AZ, Arizona,4

en: Existing Option Sets
fr_FR: Option Sets existant

en: Expiration date <small>(or how long a product will be available.)</small>
fr_FR: Date d'expiration <small>( ou combien de temps un produit sera disponible. )</small>

en: Failed
fr_FR: Echoué

en: Failed Order
fr_FR: Commande échouée

en: Failed Orders
fr_FR: Commandes échouées

en: Failed to move file
fr_FR: Echec lors du déplacement du fichier

en: Failed to write file to disk.
fr_FR: Echec lors de l'écriture du fichier sur le disque

en: Feat.
fr_FR: MisEnAvant

en: Featured
fr_FR: Mis en avant

en: Featured Product
fr_FR: Produit mis en avant

en: Featured products.
fr_FR: Produits mis en avant.

en: Featured/Sale Order by
fr_FR: Classement des ventes/en vedette par

en: File Size
fr_FR: Taille du fichier

en: File deleted successfully
fr_FR: Fichier supprimé avec succè

en: File details
fr_FR: Détails du fichier

en: File moved
fr_FR: Fichier déplacé

en: File name
fr_FR: Nom du fichier

en: File updated successfully
fr_FR: Fichier mis à jour avec succès

en: Files uploaded via the plugin -  deleted
fr_FR: Fichiers uploadé via le plugin -  Supprimés

en: Filling in fields here will save you having to enter them each time you purchase something from our shop.
fr_FR: Entrer vos détails ici vous évitera de le faire a chaque fois que vous achetez quelquechose sur notre site.

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Find
fr_FR: Rechercher

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: For Simulator use "123456789"
fr_FR: Pour le Simulator utilisez "123456789"

en: For Simulator use "Password"
fr_FR: Pour le Simulator utilisez "Password"

en: For site wide display of Product Details, can be amended per product by the addition of the shortcode <code>[eshop_details]</code>
fr_FR: Pour un affichage plein écran des détails produits, peut être amendé avec l'ajout du shortcode <code>[eshop_details]</code>

en: Form Settings
fr_FR: Réglages formulaire

en: Free Ship - Limited by Date
fr_FR: Envoie gratuit - Limité par date

en: Free Ship - Limited by Uses
fr_FR: Envoie gratuit - Limité par utilisations

en: Free Ship - Limited by Uses and Date
fr_FR: Envoie gratuit - Limité par utilisation et par date

en: Free Shipping
fr_FR: Livraison gratuite

en: Free Shipping if you spend over
fr_FR: Livraison gratuite si vous achetez plus de

en: Full Cart
fr_FR: Panier Complet

en: Full name:
fr_FR: Nom complet :

en: General
fr_FR: Général

en: General Settings
fr_FR: PAramètres generaux

en: General product settings.
fr_FR: Paramètres generaux du produit.

en: HTTP redirection in the browser/URL of the merchant's post-payment page:
fr_FR: Redirection HTTP dans le navigateur /URL de la page post-paiement du marchant:

en: Help - page id number
fr_FR: Aide - numéro id de la page

en: Hide cart and checkout pages until items are in cart.
fr_FR: Masquer le panier tant qu'il n'y a pas de produits.

en: Hide download all form
fr_FR: Cacher le formulaire télécharger tout

en: Hide sub pages from menu until top level page is visited.
fr_FR: Cacher les sous-pages du menu tant que le menu de plus haut niveau est visité.

en: Hide the Additional information form fields.
fr_FR: Cacher les informations complémentaires.

en: Hide the shipping address form fields.
fr_FR: Cacher les champs d'adresse d'envoi.

en: Hong Kong Dollar
fr_FR: Dollar de Hong Kong

en: How many times can this be used (leave blank for unlimited)
fr_FR: Combien de temps peut-il être utilisé ( laissez vide pour illimité )

en: How many times can this be used - must be numeric, or blank
fr_FR: Combien de temps il peut être utilisé - doit être numérique ou vide

en: How many to show
fr_FR: En montrer combien

en: Hungarian Forint
fr_FR: Forint hongrois

en: ID Number
fr_FR: Numéro ID

en: INVALID Payment
fr_FR: Paiement INVALIDE

en: ISBN <small>The unique 10- or 13-digit number assigned to every printed book.</small>
fr_FR: ISBN <small>Un nombre unique entre 10- ou 13-chiffres assigné à chaques livre imprimés.</small>

en: If the payment's status is "accepted", "on hold" or "uncertain".
fr_FR: Si le statut du paiement est "accepted", "on hold" or "uncertain".

en: If the payment's status is "cancelled by the client" or "too many rejections by the acquirer".
fr_FR: Si le statut du paiement est "cancelled by the client" ou "too many rejections by the acquirer".

en: If you are not automatically redirected to Paypal, please use the <em>Proceed to Paypal</em> button.
fr_FR: Si nous n'êtes pas automatiquement vers Paypal, veuillez utiliser le bouton <em>Procéder avec Paypal</em>.

en: If you are not automatically redirected to Payson, please use the <em>Proceed to Payson</em> button.
fr_FR: Si vous n'êtes pas redirigé automatiquement vers Payson, veuillez utiliser le boutton <em>Payer avec Payson</em>.

en: If you are not automatically redirected to authorize.net, please use the <em>Proceed to Authorize.net</em> button.
fr_FR: Si vous n'êtes pas redirigé automatiquement vers authorize.net, veuillez utiliser le boutton <em>Payer avec Authorize.net</em>.

en: If you are not automatically redirected to eProcessingNetwork, please use the <em>Proceed to eProcessingNetwork</em> button.
fr_FR: Si vous n'êtes pas redirigé automatiquement vers eProcessingNetwork, veuillez utiliser le boutton <em>Payer avec eProcessingNetwork</em>.

en: If you are not automatically redirected to iDeal, please use the <em>Proceed to iDeal</em> button.
fr_FR: Si nous n'êtes pas automatiquement vers iDeal, veuillez utiliser le bouton <em>Procéder avec iDeal</em>.

en: If you are not automatically redirected to ogone, please use the <em>Proceed to ogone</em> button.
fr_FR: Si vous n'êtes pas redirigé automatiquement vers ogone, veuillez utiliser le boutton <em>Payer avec ogone</em>.

en: If you are not automatically redirected to webtopay, please use the <em>Proceed to webtopay</em> button.
fr_FR: Si nous n'êtes pas automatiquement vers webtopay, veuillez utiliser le bouton <em>Procéder avec webtopay</em>.

en: If you are not automatically redirected, please use the <em>Proceed</em> button.
fr_FR: Si nous n'êtes pas automatiquement, veuillez utiliser le bouton <em>Procéder</em>.

en: If you enter the page id of your main Shop page, then eShop will use that for the <strong>Continue Shopping</strong> link. Leave this blank and eShop will either link to the last product, or to the main page of your site automatically.
fr_FR: Si vous entrez l'ID de la page principale de votre boutique, alors eShop l'utilisera pour le lien <strong>Continuer le Shopping</strong>. Laissez le vide et eShop fera un lien vers le dernier produit, ou la page principale automatiquement.

en: Image + Text
fr_FR: Images et texte

en: Images or text
fr_FR: Images ou texte

en: In all cases deleting the entry will disable the discount.
fr_FR: Dans tous les cas, supprimer l'entrée désactivera la remise.

en: Includes all orders.
fr_FR: Inclu toutes les commandes.

en: Including Discount of <span>%s%%</span>
fr_FR: Réduction comprise de <span>%s%%</span>

en: Increase
fr_FR: Augmenté

en: Increase download allowance by 1
fr_FR: Augmenter l'autorisation de téléchargement de 1

en: Indian Rupee
fr_FR: Roupie indienne

en: Invalid and Failed Payment
fr_FR: Paiement Échoué et Non valide

en: Invoice
fr_FR: Facture

en: Israeli Shekel
fr_FR: Shekel Israelien

en: Item Description
fr_FR: Description de l'article

en: Item or Unit Data
fr_FR: Article ou unité

en: Items
fr_FR: Articles

en: Japan Yen
fr_FR: Yen japonais

en: Just totals
fr_FR: total

en: Last Name
fr_FR: Nom

en: Latest(from plugin)
fr_FR: Dernier(depuis le plugin)

en: Latvijas lats
fr_FR: Lat letton

en: Links to extra pages
fr_FR: Liens vers des pages supplémentaires

en: List
fr_FR: Liste

en: Lithuanian Litas
fr_FR: Litas lituanien

en: Local File
fr_FR: Fichier local

en: Local Tax rates (for your Country).
fr_FR: Taxe locale ( pour votre Pays )

en: Local Tax rates.
fr_FR: Taux de Taxe locaux

en: MD5-Hash Phrase(was Secret Answer)
fr_FR: Phrase MD5 ( anciennement Réponse secrète )

en: MPN <small>Manufacturer's Part Number is a unique code determined by the manufacturer for that product.</small>
fr_FR: MPN <small>Manufacturer's Part Number est un code unique déterminé par le constructeur pour ce produit.</small>

en: Mac - Download the xml file
fr_FR: Mac - Télécharger le fichier XML

en: Mac users Download all transactions
fr_FR: Utilisateurs de MAc Télécharger toutes les transactions

en: Mailing Address
fr_FR: Adresse

en: Mailing Address:
fr_FR: Adresse :

en: Main account Email address
fr_FR: Adresse e-mail principale

en: Mark order as:
fr_FR: Marquer la commande comme :

en: Mark orders as:
fr_FR: Marquer les commandes comme :

en: Marked as Featured
fr_FR: Mettre en avant

en: Max weight allowed
fr_FR: Poids maximum autorisé

en: Max. Weight %1$s %2$s
fr_FR: Poids Max. %1$s %2$s

en: Maximum purchase quantity per product (leave blank for no limit)
fr_FR: Quantité d'achat maximum par produit ( laissez vide pour illimité )

en: Menu Order
fr_FR: Ordre du menu

en: Merchant Gateways
fr_FR: Plateforme Marchande

en: Merchant ID
fr_FR: ID Marchant

en: Method
fr_FR: Méthode

en: Mexican Peso
fr_FR: Peso Mexicain

en: Min. Cart value
fr_FR: Valeur minimum du panier

en: Min/Max Quantities
fr_FR: Quantités Min/Max

en: Minimal checkout form. (this also disables shipping costs)
fr_FR: Formulaire de commande minimal. ( cela désactive aussi les frais de port )

en: Minimum purchase quantity per product (leave blank for no limit)
fr_FR: Quantité d'achat minimum par produit ( laissez vide pour illimité )

en: Missing
fr_FR: Manquant

en: Missing a temporary folder.
fr_FR: Il manque un dossier temporaire

en: Month
fr_FR: Mois

en: More information
fr_FR: Informations complémentaires

en: My Orders
fr_FR: Mes Commandes

en: MySQL Tables - deleted
fr_FR: Tables Mysql - Supprimées

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New Zealand Dollar
fr_FR: Dollar Néo Zélandais

en: No
fr_FR: Non

en: No (or select)
fr_FR: Non ( ou sélectionner )

en: No Merchant Gateway selected, eShop has been put in Test Mode
fr_FR: Aucune plateforme marchande sélectionnée, eShop a donc été mis en mode test

en: No active gateways..
fr_FR: Pas de mode de paiement actif..

en: No file indicated
fr_FR: Aucun fichier indiqué

en: No file was uploaded.
fr_FR: Aucun fichier n'a été uplodé

en: No modes setup
fr_FR: Configuration sans mode

en: No orders were selected.
fr_FR: Aucune commande n'a été sélectionnée.

en: No products found for that letter or number.
fr_FR: Pas de produit trouvé pour cette lettre ou ce nombre.

en: No, or select tax band
fr_FR: Non, ou sélectionner la bande de taxe

en: Norwegian Krone
fr_FR: Couronne norvégienne

en: Not applicable
fr_FR: Non applicable

en: Note for customer (will be displayed on their order view page)
fr_FR: Note pour le client ( sera affiché sur la page de commande )

en: Notes changed successfully.
fr_FR: Notes  modifiées avec succès.

en: Nothing here yet.
fr_FR: Rien ici maintenant.

en: Nothing to see here, move along.
fr_FR: Rien à voir ici.

en: Number of Purchases
fr_FR: Nombre d'achats

en: Number of Tax bands
fr_FR: Nombre de bandes de taxes

en: Number of Zones to utilise
fr_FR: Nombre de zones à utiliser

en: Number of download attempts should be numeric, a default of 3 has been applied.
fr_FR: Le nombre de tentatives de téléchargements doit être numérique, par défaut 3 a été appliqué.

en: Number of downloads remaining
fr_FR: Nombre de téléchargements restant

en: Number of tax bands should be numeric.
fr_FR: Le nombre de tranches doit etre numérique.

en: On Sale
fr_FR: En soldes

en: Only Products in Stock
fr_FR: Produits en stock uniquement

en: Only the first option field is used for this type.
fr_FR: Seule la première option est utilisée pour ce type.

en: Option Hide
fr_FR: Option

en: Option Set Created
fr_FR: Opion Set - Créé

en: Option Set Deleted
fr_FR: Option Set - Supprimé

en: Option Set Updated
fr_FR: Option Set- Mis à jour

en: Option Sets
fr_FR: Ensembles d'Options

en: Option sets reference table
fr_FR: Table de référence des Option sets

en: Option/Price
fr_FR: Option / Prix

en: Options - deleted
fr_FR: Options - Supprimées

en: Options for
fr_FR: Options pour

en: Options per product
fr_FR: Options par produit

en: Options per product should be numeric and be greater than 0, a default of 3 has been applied.
fr_FR: Les options par produit doivent être numérques, par défaut 3 a été appliqué.

en: Order
fr_FR: Commander

en: Order Details
fr_FR: Détails de la commande

en: Order Received
fr_FR: Commande Reçue

en: Order Status
fr_FR: Status de la commande

en: Order Type
fr_FR: Type de Commande

en: Order comments:
fr_FR: Commentaires de la commande :

en: Order notifications are sent to this address.
fr_FR: Les notifications de commande sont envoyées à cette adresse.

en: Order placed on
fr_FR: Commande mise en

en: Order status changed successfully.
fr_FR: Statut de la commande modifié avec succès.

en: Ordered on
fr_FR: Commande mise en

en: Orders
fr_FR: Commandes

en: Orders Awaiting Payment
fr_FR: En attente de paiement

en: Orders Display
fr_FR: Commandes

en: Orders per page
fr_FR: Commandes par page

en: Orders per page should be numeric, a default of 10 has been applied.
fr_FR: Les commandes par page doivent être numérques, par défaut 10 a été appliqué.

en: Orders that are
fr_FR: Les commandes qui ont

en: Others
fr_FR: Autres

en: Out of Stock message
fr_FR: Message de rupture de stock

en: Overwrite file if it exists
fr_FR: Ecraser le fichier s'il existe

en: Page content associated with products.
fr_FR: Contenu des pages associé avec des produits.

en: Page id (transforms text above into a link).
fr_FR: ID Page ( transforme le texte ci-dessus en lien ).

en: Page, Post, Tag &amp; Category IDs or Tag/Category names - comma separated
fr_FR: Page, Article, Tag &amp; ID de catégorie; ou Tag/noms de catégorie - séparés par des virgules

en: Pages generated by the plugin.
fr_FR: Pages générées par le plugin.

en: Pay Via
fr_FR: Paiement Avec

en: Pay via
fr_FR: Paiement avec

en: Payment Accepted <small> comma delimited list of payment methods available.</small>
fr_FR: Paiements Acceptés <small> la liste des méthodes de paiements acceptés séparée par des virgules.</small>

en: Payment for goods and services (of no. [order_nr]) ([site_name])
fr_FR: Paiement pour des biens et services (de no. [order_nr]) ([site_name])

en: Paypal IPN -
fr_FR: IPN Paypal

en: Paypal has reported an invalid payment.
fr_FR: Paypal a signalé un paiement invalide.

en: Paypal has reported an invalid, and failed payment.
fr_FR: Paypal a signalé un paiement invalide et échoué.

en: Paypal has reported an invalid, and failed payment. The pending reason for this is
fr_FR: Paypal a signalé un paiement invalide et échoué. La raison en instance est

en: Paypal memo:
fr_FR: Mémo Paypal :

en: Payson IPN -
fr_FR: IPN Payson -

en: Payson minimum of %s SEK applied.
fr_FR: Minimum Payson de %s SEK appliqué.

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Pending Order
fr_FR: Commande en attente

en: Pending Orders
fr_FR: Commandes en attente

en: Pending Payment
fr_FR: En Attente de Paiement

en: Percentage
fr_FR: Pourcentage

en: Percentage must be a number above 0
fr_FR: Pourcentage doit être superieur à 0

en: Percentage must be a number no greater than 100.00
fr_FR: Pourcentage doit être inférieur à 100

en: Percentage size of thumbnail image shown in cart - leave blank to not show the image.
fr_FR: Pourcentage de la taille de l'image affichée dans le panier - laissez vide pour ne pas montrer l'image.

en: Philippine Pesos
fr_FR: Pesos Philippins

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Phone:
fr_FR: Téléphone :

en: Phone:
fr_FR: Téléphone :

en: Placement
fr_FR: Position

en: Please Choose Shipping
fr_FR: S'il vous plaît Choisir expédition

en: Please Enter Your Details
fr_FR: Veuillez entrer vos informations

en: Please Select
fr_FR: Sélectionnez SVP

en: Please select
fr_FR: Sélectionnez SVP

en: Please try checkout your order again.
fr_FR: Essayer de repasser votre commande.

en: Please try to checkout your order again.
fr_FR: Veuillez essayer de repasser votre commande.

en: Please wait, your order is being processed&#8230;
fr_FR: Veuillez patienter, votre commande est en train d'être traitée&#8230;

en: Plugin deactivated
fr_FR: Plugin desactivé

en: Polish Zloty
fr_FR: Zloty polonais

en: Pounds Sterling
fr_FR: Livres Sterling

en: Powered by
fr_FR: Produit par :

en: Price
fr_FR: Prix

en: Price incorrect, please only enter a numeric value.
fr_FR: Prix incorrect, veuillez entrer une valeur numérique.

en: Price:
fr_FR: Prix :

en: Privacy Policy - page id number
fr_FR: Conditions générales - numéro id de la page

en: Proceed &raquo;
fr_FR: Procécéder &raquo;

en: Proceed to Checkout &raquo;
fr_FR: Passer au paiement

en: Proceed to Confirmation &raquo;
fr_FR: Effectuer la confirmation &raquo;

en: Proceed to Paypal &raquo;
fr_FR: Procécéder avec Paypal &raquo;

en: Proceed to Payson &raquo;
fr_FR: Procéder avec Payson &raquo;

en: Proceed to authorize.net &raquo;
fr_FR: Procéder avec authorize.net &raquo;

en: Proceed to eProcessingNetwork &raquo;
fr_FR: Procéder avec eProcessingNetwork &raquo;

en: Proceed to iDeal &raquo;
fr_FR: Procécéder avec iDeal &raquo;

en: Proceed to ogone
fr_FR: Procéder vers ogone

en: Proceed to webtopay &raquo;
fr_FR: Procécéder avec webtopay &raquo;

en: Processing&#8230;
fr_FR: Traitement&#8230;

en: Product
fr_FR: Produit

en: Product Description
fr_FR: Description du produit

en: Product Details
fr_FR: Détails de Produit

en: Product Entry
fr_FR: Entrée du produit

en: Product Information - deleted
fr_FR: Informations produits - Supprimées

en: Product Name
fr_FR: Nom du Produit

en: Product On Sale
fr_FR: Produit en solde

en: Product Options
fr_FR: Options du produit

en: Product Options by option and price
fr_FR: Options du produit par prix et option

en: Product Options by option price and download
fr_FR: Options du produit par prix et téléchargement

en: Product Quick reference table
fr_FR: Table de référence des Produits Minute

en: Product Settings
fr_FR: Réglages du produit

en: Product expiry in days
fr_FR: Expiration du produit en jours

en: Product feed for %1$s
fr_FR: Flux produit pour %1$s

en: Product in sale
fr_FR: Produit en solde

en: Product not found
fr_FR: Produit non trouvé

en: Product on sale
fr_FR: Produit en solde

en: Product type
fr_FR: Type de produit

en: Product type <small>The type of product being offered.</small>
fr_FR: Type de produit <small>Le type du produit offert.</small>

en: Products
fr_FR: Produits

en: Products Table
fr_FR: Table Produits

en: Products have been updated.
fr_FR: Les produits ont été mis é jour.

en: Products in stock.
fr_FR: Produits en stock.

en: Products.
fr_FR: Produits.

en: Profile for %1$s
fr_FR: Profil pour %1$s

en: Public Name
fr_FR: Nom publique

en: Purc.
fr_FR: Ach.

en: Purchases
fr_FR: Commandes

en: Purchases should to be a number!
fr_FR: Les commandes doivent être un nombre !

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Quantity was not numeric, a default of 25 has been applied.
fr_FR: La quantité n'est pas numérique, par défaut, 25 a été ajouté.

en: Quantity:
fr_FR: Quantité :

en: Radio Buttons
fr_FR: Boutons radio

en: Random
fr_FR: Au hasard

en: Random product
fr_FR: Produits alétoires

en: Records deleted
fr_FR: Enregistrements effacés

en: Reference or <abbr title="Purchase Order number">PO</abbr>
fr_FR: Reference ou <abbr title="Référence de bon de commande">PO</abbr>

en: Reference or PO:
fr_FR: Référence ou PO :

en: Reference/PO:
fr_FR: Reference/PO :

en: Reference:
fr_FR: Réference:

en: Refunded Payment
fr_FR: Paiement remboursé

en: Regards, Your friendly automated response.
fr_FR: Cordialement, Votre repondeur amical automatisé.

en: Remaining
fr_FR: Restant

en: Removal of User meta data(address fields etc.).
fr_FR: Suppression des meta data utilisateur (champ adresse etc.).

en: Removal of files generated by the plugin.
fr_FR: Suppression des fichiers générés par le plugin.

en: Removal of files uploaded via the plugin (downloads).
fr_FR: Suppression des fichiers uploadés par le plugin.

en: Removal of meta data(product information) associated with a product page.
fr_FR: Suppression des donnés meta (information produit) associées avec une page produit.

en: Removal of the database tables created by the plugin.
fr_FR: Suppression de la base de données créée par le plugin.

en: Reset Now
fr_FR: Rémise à Zéro

en: Reset eShop Base
fr_FR: Rémise à Zéro de eShop Base

en: Return
fr_FR: Retour

en: Ringgit Malaysia
fr_FR: Ringgits malaisiens

en: SHA Passphrases - set SHA-OUT &amp; SHA-IN to the same value.
fr_FR: SHA Passphrases - fixez SHA-OUT &amp; SHA-IN aux même valeurs.

en: SS2 not verified
fr_FR: SS2 non vérifié

en: Sale
fr_FR: Solde

en: Sale Price
fr_FR: Prix de solde

en: Sale Price incorrect, please only enter a numeric value.
fr_FR: Prix de vente incorrect, veuillez entrer une valeur numérique.

en: Sales Tax
fr_FR: Taxe de Vente

en: Sales Tax:
fr_FR: TVA :

en: Sales tax rates
fr_FR: Taux de la Taxe de Vente

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Secondary Email address
fr_FR: Adresse e-mail secondaire

en: Secret Key
fr_FR: Clef secrète

en: Select a reply-to address:
fr_FR: Sélectionner une adresse de réponse :

en: Select your Country
fr_FR: Choisissez votre Pays

en: Send Email
fr_FR: Envoyer l'E-mail

en: Send a form email
fr_FR: Envoyer un e-mail

en: Send a notification to:
fr_FR: Envoyer une notification à :

en: Send buyers email address to paypal?
fr_FR: Envoyer les adresses e-mail des acheteurs à Paypal ?

en: Set State/County/Province
fr_FR: Fixer Etat/Province/Département

en: Set display type
fr_FR: Choisissez le type d'affichage

en: Ship Class
fr_FR: Classe de livraison

en: Ship To Address
fr_FR: Adresse de Livraison

en: Ship To Company
fr_FR: Envoie à l'entreprise

en: Ship To Name
fr_FR: Envoi au nom de :

en: Ship To Phone
fr_FR: Envoie au téléphone

en: Ship To Shipping Zone:
fr_FR: Zone de livraison :

en: Ship to City
fr_FR: Ville de Livraison

en: Ship to Country
fr_FR: Pays de Livraison

en: Ship to State/County/Province
fr_FR: Etat/Province/Département de Livraison

en: Ship to Zip
fr_FR: Code Postal de Livraison

en: Shipped
fr_FR: Envoyé

en: Shipped Order
fr_FR: Commande envoyée

en: Shipped Orders
fr_FR: Commandes envoyées

en: Shipping
fr_FR: Livraison

en: Shipping Address
fr_FR: Adresse de Livraison

en: Shipping Address:
fr_FR: Adresse de livraison :

en: Shipping Charge:
fr_FR: Frais de Livraison :

en: Shipping Classes and Zones
fr_FR: Classes et zones d'envois

en: Shipping Modes (by weight) - 1 mode per line
fr_FR: Mode d'expédition (par poids) - 1 mode par ligne

en: Shipping Modes, by weight and zone
fr_FR: Frais d'expédition par poids et zone

en: Shipping Rate
fr_FR: Frais de livraison

en: Shipping Rate:
fr_FR: Frais de livraison:

en: Shipping Rates
fr_FR: Frais d'envoi

en: Shipping Rates changed successfully.
fr_FR: Frais d'expedition modifiés avec succès.

en: Shipping Zone
fr_FR: Zone d'exdédition

en: Shipping Zone:
fr_FR: Zone d'exdédition:

en: Shipping Zone:
fr_FR: Zone de livraison :

en: Shipping Zones
fr_FR: Zones d'expédition

en: Shipping Zones by
fr_FR: Zones d'expédition par

en: Shipping Zones by (for Methods 1-3)
fr_FR: Zones d'expédition par (pour méthodes 1-3)

en: Shipping address (if different)
fr_FR: Adresse de livraison ( si différente )

en: Shipping address phone number:
fr_FR: Téléphone de l'adresse de livraison :

en: Shipping rate calculation
fr_FR: Calcul des frais d'expédition

en: Shipping rates - page id number
fr_FR: Frais d'envoi - numéro id de la page

en: Shipping rates by class and zone
fr_FR: Frais d'expédition par classe et zone

en: Shipping rates by class and zone <small>(subject to change)</small>
fr_FR: Frais de livraison par classe et par zone (susceptible de changement)

en: Shipping rates per mode
fr_FR: Frais d'envoi par mode

en: Shop Page - page id number
fr_FR: Page Boutique - numéro id de la page

en: Shopping Cart
fr_FR: Panier

en: Shopping Cart information
fr_FR: Informations du Panier

en: Shopping cart contents overview
fr_FR: Aperçu du contenu du panier

en: Short Admin Name
fr_FR: eShop Admin

en: Show
fr_FR: Montrer

en: Show Download details in emails
fr_FR: Afficher les détails de téléchargement dans les e-mails

en: Show Options as
fr_FR: Afficher les options

en: Show Shipping Zones on Shipping Rates Page
fr_FR: Afficher les frais d'expédition sur la page des envois

en: Show add to cart forms on WordPress post listings. <span class="warn"><span>Warning</span> this can invalidate your html!</span>
fr_FR: Montrer les formulaire d'ajout au panier dans les listings des articles WordPress <span class="warn"><span>Attention</span> cela peut rendre votre HMTL invalide !</span>

en: Show products for
fr_FR: Montrer les produits pour

en: Show random product link
fr_FR: Produits alétoires à afficher

en: Show search form
fr_FR: Afficher le formulaire de recherche

en: Show when empty
fr_FR: Afficher si vide

en: Sign me up to the site so I can view my orders.
fr_FR: Inscrivez moi afin que je puisse voir mes commandes.

en: Singapore Dollar
fr_FR: Dollar de Singapour

en: Size
fr_FR: Taille

en: Some errors were found:
fr_FR: Queleques erreurs ont été trouvées :

en: Sorry that name isn't allowed. Try another name.
fr_FR: Désolé, ce nom n'est pas autorisé. Essayez un autre nom.

en: Sorry there was an error with the download
fr_FR: Désolé il y a eu une erreur lors du téléchargement

en: Sorry. The file you are looking for could not be found
fr_FR: Désolé. Le fichier que vous recherchez ne peut pas être trouvé.

en: Sort Orders by &raquo;
fr_FR: Trier les commandes par &raquo;

en: Sort Products by &raquo;
fr_FR: Trier les produits par &raquo;

en: South African Rand
fr_FR: Rand Sud Africain

en: Special Pages
fr_FR: Pages Spéciales

en: Specific Shipping Zones changed successfully
fr_FR: Les Zone d'Expédition spécifiques ont été changée avec succès

en: Specific products
fr_FR: Spécifier des produits

en: Spend
fr_FR: Passer

en: Spend over to get free shipping
fr_FR: Dépenser pour obtenir les frais d'expédition gratuits

en: Starting weight
fr_FR: Poids de départ

en: State, County or Province
fr_FR: Etat, Region ou Département

en: State/County/Province
fr_FR: Etat/Province/Département

en: State/County/Province <small>if not listed above</small>
fr_FR: Etat/Province/Département <small>si non listé au-dessus</small>

en: State/County/Province Shipping Zones
fr_FR: Etat/Pays/Province Zones d'expédition

en: State/County/Province:
fr_FR: Etat/Province/Département :

en: State:
fr_FR: Etat:

en: States, with their 2 letter code, and applicable zone
fr_FR: Etats, avec leur code de 2 lettre, et la zone applicable

en: Status not accepted:
fr_FR: Statut non accepté :

en: Stk avail.
fr_FR: dispo.

en: Stock Available
fr_FR: Stock Disponible

en: Stock Available not set, as all details were not filled in.
fr_FR: Stock disponible non fixé car tous les détails n'ont pas été remplis.

en: Stock Control
fr_FR: Contrôle du stock

en: Stock Level
fr_FR: Niveau du stock

en: Stock Quantity is incorrect, please only enter a numeric value.
fr_FR: La quantité en stock est incorrecte, veuillez entrer une valeur numérique.

en: Style Editor
fr_FR: Editeur de style

en: Style File Editor.
fr_FR: Editeur du fichier de style.

en: Sub ID
fr_FR: ID Sub

en: Sub Total
fr_FR: Sous-total

en: Sub-Total
fr_FR: Sous-total

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Submit
fr_FR: Envoyez

en: Successful payment  - page id number
fr_FR: Paiement effectué - numéro id de la page

en: Suggested random codes:
fr_FR: Code de réduction suggéré :

en: Swiss Franc
fr_FR: Franc Swisse

en: Symbol
fr_FR: Symbole

en: TEST-Failed
fr_FR: TEST -Echoué

en: Table for order details
fr_FR: Table pour les détails de la commande

en: Tax
fr_FR: Taxe

en: Tax %
fr_FR: % TVA

en: Tax Amt
fr_FR: Taxe

en: Tax Band
fr_FR: Tranche de taxe

en: Tax Rate
fr_FR: Taux de taxe

en: Tax amt
fr_FR: Taxes

en: Tax by (Shipping) Zones
fr_FR: Taxes par Zones ( d'expédition )

en: Tax rates - page id number
fr_FR: Taxes - numéro id de la page

en: Tax rates for Other Countries.
fr_FR: Taux de Taxe pour Autres Pays.

en: Tax rates page ID was not a valid page id number.
fr_FR: La page sur les taux d'imposition doit être l'ID d'une page.

en: Tax shipping?
fr_FR: Taxer la livraison ?

en: Template exists
fr_FR: Le modèle existe

en: Template is blank
fr_FR: Le modèle est vide

en: Template tags for Email Content
fr_FR: Balises de modèle pour le Contenu de l'E-mail

en: Template:
fr_FR: Modèle :

en: Template?
fr_FR: Modèle ?

en: Test Mode
fr_FR: Mode Test

en: Test Mode &#8212; No money will be collected.
fr_FR: Mode test &#8212; Aucun argent ne sera collecté.

en: Test Mode &#8212; No money will be collected. This page will not auto redirect in test mode.
fr_FR: Mode test &#8212; Aucun argent ne sera collecté en mode test.

en: Testing
fr_FR: En test

en: Testing: Cash awaiting payment -
fr_FR: En test: Cash en attente de paiement -

en: Testing: Paypal IPN -
fr_FR: Test: Paypal IPN -

en: Testing: Payson IPN -
fr_FR: Test: Payson IPN -

en: Testing: authorizenet IPN -
fr_FR: Test: authorizenet IPN -

en: Testing: bank awaiting payment -
fr_FR: En cours de test: banque en attente de paiment -

en: Testing: epn IPN -
fr_FR: Test: IPN epn -

en: Testing: ideallite IPN -
fr_FR: Test: iDEAL Lite IPN -

en: Testing: ogone IPN -
fr_FR: Test: ogone IPN -

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text for the required checkbox.
fr_FR: Texte pour la checkbox

en: Text to add
fr_FR: Texte é ajouter

en: Text to show when Cart is empty:
fr_FR: Texte à afficher quand le panier est vide:

en: Textarea
fr_FR: Texte

en: Thank you for your order
fr_FR: Merci pour votre commande

en: Thank you for your order!
fr_FR: Merci de votre commande !

en: That code already exists
fr_FR: Ce code existe déja

en: That order has now been deleted from the system.
fr_FR: Cette commande a maintenant été effacée du système.

en: That product does not exist!
fr_FR: Ce produit n'existe pas !

en: The Cancelled payment page needs to be a valid page id number.
fr_FR: La page d'annulation des paiements doit être l'ID d'une page.

en: The Cart page needs to be a valid page id number.
fr_FR: La page du panier doit être l'ID d'une page.

en: The Checkout page needs to be a valid page id number.
fr_FR: La page de commande doit être l'ID d'une page.

en: The Downloads page needs to be a page id number.
fr_FR: La page des téléchargements doit être l'ID d'une page.

en: The Help page needs to be a valid page id number.
fr_FR: La page d'aide doit être l'ID d'une page.

en: The Main Shop page needs to be a valid page id number.
fr_FR: La page principale de la boutique doit être l'ID d'une page.

en: The Privacy Policy page needs to be a valid page id number.
fr_FR: La page des conditions sur la vie privée doit être l'ID d'une page.

en: The Shipping rates page needs to be a valid page id number.
fr_FR: La page des frais d'expédition doit être l'ID d'une page.

en: The Stylesheet Has Been Updated
fr_FR: La feuille de style a été mise à jour

en: The Successful payment page needs to be a page id number.
fr_FR: La page des paiements réssi doit être l'ID d'une page.

en: The Template Has Been Changed
fr_FR: Le Modèle a été Mis à Jour

en: The Template Has Been Updated
fr_FR: Le Modèle a été Mis à Jour

en: The accessible shopping cart for WordPress 3.0 and above.
fr_FR: Le panier accessible pour WordPress 3.0 +

en: The business email address in eShop does not match your main email address at Paypal.
fr_FR: Votre adresse professionnelle dans eShop ne correspond pas à votre adresse principale chez Paypal.

en: The contents of the customers order (i.e. their shopping cart)
fr_FR: Le contenu de la commande du  client (i.e leur panier)

en: The date you have chosen is not valid
fr_FR: La date que vous avez choisie n'est pas valide

en: The following 2 links need to be entered into the Technical information > transaction feedback page.
fr_FR: Les 2 liens suivants doivent etre entrées dans la page Informations Techniques >

en: The following are the shipping rates by class and zone.
fr_FR: Ce qui suient sont les frais d'expedition par classe et par zone.

en: The following information must be entered at ogone
fr_FR: Les informations suivantes doivent être entrées chez ogone

en: The following link needs to be entered into the Technical information > Data and origin verification page.
fr_FR: Le lien suivant doit être entré dans les informations techniques > Données et page de vérification d'origine

en: The number entered for the image in the cart must be numeric, a default of 75 has been applied.
fr_FR: Le nombre entré entré pour l'image dans le panier doit être numérique, par défaut 75 a été appliqué.

en: The order was cancelled.
fr_FR: La commande a été annulée.

en: The payment failed at iDEAL.
fr_FR: Le paeiment iDEAL a échoué.

en: The payment was cancelled at iDEAL.
fr_FR: La commande a été annulée à iDEAL.

en: The plugin itself will not be deleted.
fr_FR: Le plugin ne sera pas suppromé.

en: The reference and other messages provided by the customer.
fr_FR: La référence et autres messages fournis par le client.

en: The title for the file cannot be blank!
fr_FR: Le titre du fichier ne peut pas être vide !

en: The transaction was not completed successfully at Paypal. The pending reason for this is
fr_FR: La transation ne s'est pas terminée avec succès avec Paypal. La raison en instance est:

en: The transaction was not completed successfully. eShop could not validate the order.
fr_FR: La transaction n'a pas été complétée avec succès. eShop n'a pas pu valider la commande.

en: The uploaded file exceeds the <code>upload_max_filesize</code> directive in <code>php.ini</code>.
fr_FR: Le fichier uploadé excède la directive <code>upload_max_filesize</code> dans <code>php.ini</code>.

en: The uploaded file exceeds the <em>MAX_FILE_SIZE</em> directive that was specified in the HTML form.
fr_FR: Le fichier uploadé excède la directive <em>MAX_FILE_SIZE</em> qui a été spécifié dans le formulaire HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fr_FR: Le fichier uploadé ne l'a été que partiellement.

en: There appears to have been an error, please contact the site admin
fr_FR: Il semble il y avait eu une erreur, veuillez contactez l'administrateur du site

en: There are no %s orders.
fr_FR: Il n'y a pas de ventes de %s

en: There are no orders to display.
fr_FR: Il n'y a pas de commande à afficher.

en: There are no products available.
fr_FR: Il n'y a pas de produit disponible.

en: There may have been updates to the style.
fr_FR: Il se peut qu'il y ait eu des mises à jour dans le style.

en: There was an error, and nothing has been deleted.
fr_FR: Il y a eu une erreur, et rien n'a été supprimé.

en: There were some errors in the details you entered&#8230;
fr_FR: Il y a eu quelques erreurs dans les détails que vous avez entré&#8230;

en: There were some errors:
fr_FR: Il y a eu quelques erreurs :

en: These links automatically appear on the checkout page.
fr_FR: Ces liens apparaissent automatiquement sur la page de commande.

en: This affects the form that Paypal shows to the customer.
fr_FR: Ceci affecte le formulaire que Paypal montre au client.

en: This file is associated with the following product pages:
fr_FR: Ce fichier est associé avec les pages de produit suivante :

en: This is a table of our online order shipping rates
fr_FR: Ceci est une table de nos tarifs de livraison

en: This note is only visible to eShop Admins
fr_FR: Cette note est visible uniquement par les admins eShop

en: This page is normally accessible via the <strong>About</strong> link.
fr_FR: Cette page est normalement accessible via le lien <strong>A propos</strong>.

en: This resets all product data entered on the <a href="admin.php?page=eshop-base.php">eShop Base Products</a> page.
fr_FR: Ceci fait un reset de toutes les données des produits sur la <a href="admin.php?page=eshop_base.php">Base des produits eShop</a>.

en: Thumbnail
fr_FR: Miniature

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title:
fr_FR: Titre:

en: To change the default email that notifies the customer when signing up to you site(if enabled) you may need to install another plugin such as <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/new-user-email-set-up/">New user Email Set Up</a>.
fr_FR: Pour changer l'e-mail par défaut qui notifie le client lorsqu'il s'inscrit sur votre site (si activé), vous devrez surement installer un autre plugin tel que <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/new-user-email-set-up/">Configurer l'e-mail pour un nouvel utilisateur</a>.

en: Top Download Purchases
fr_FR: Top des achats téléchargements

en: Top Sellers
fr_FR: Meilleurs ventes

en: Total Available
fr_FR: Total disponible

en: Total Download Purchases
fr_FR: Total des téléchargements

en: Total Downloads
fr_FR: Total des téléchargements

en: Total Downloads:
fr_FR: Total des téléchargements :

en: Total Number of Items
fr_FR: Nombre total d'articles

en: Total Order Charges
fr_FR: Montant total de la commande

en: Total Purchases:
fr_FR: Total des commandes :

en: Total Quantity of Items
fr_FR: Quantité totale d'articles

en: Total Tax &raquo;
fr_FR: Taxe totale &raquo;

en: Total codes used
fr_FR: Total des codes utiliés

en: Total number of different items
fr_FR: Nombre total de produits différents

en: Total number of different products
fr_FR: Nombre total de produits différents

en: Total paid via %1$s &raquo;
fr_FR: Total payé par %1$s &raquo;

en: Total weight:
fr_FR: Poids total :

en: Total with tax &raquo;
fr_FR: Total avec taxe &raquo;

en: Totals
fr_FR: Total

en: Transaction ID
fr_FR: ID de la transaction

en: Transaction ID:
fr_FR: ID de la transation :

en: Transaction Key
fr_FR: ID de la transaction

en: Transaction id:
fr_FR: ID de la transaction :

en: Turkish Lira
fr_FR: Lire Turque

en: URL of the merchant page containing the payment form that will call the page:orderstandard.asp
fr_FR: URL de la page de la pateforme Marchande contenant le formulaire de paiement qui appellera la page:orderstandart.asp

en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: Uninstalling eShop will result in the following:
fr_FR: Desinstaller eShop resultera à:

en: Uninstalling the plugin will not affect the following, and will therefore have to be deleted manually:
fr_FR: Desinstaller le plugin n'affectera pas ce qui suit, et devra donc &circ;tre supprimé manuellement:

en: Unknown Download Files
fr_FR: Fichiers téléchargés inconnus

en: Unknown tax rate should be numeric
fr_FR: Taxe inconnue, doit être numérique

en: Unless you know what you're doing. Leave this to "0"
fr_FR: Sauf si vous savez ce que vous faites, laissez ceci a "0"

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update Cart
fr_FR: Mettre à jour le panier

en: Update Notes
fr_FR: Mettre à jour les notes

en: Update Products
fr_FR: Actualiser les produits

en: Update Shipping Rates
fr_FR: Mettre à jour les frais d'expédition

en: Update Shipping Zones
fr_FR: Mettre à jour les Zones d'expédition

en: Update Shipping rate calculation
fr_FR: Mettre à jour le calcul des frais d'envois

en: Update Style
fr_FR: Mettre à jour le style

en: Update Template
fr_FR: Mettre à Jour le Modèle

en: Upload Date
fr_FR: Date d'upload

en: Upload File
fr_FR: Uploader le fichier

en: Upload a File
fr_FR: Uploader un fichier

en: Use "true" or "false"
fr_FR: Utilisez "true" or "false"

en: Use All
fr_FR: Tout voir

en: Use Default Style
fr_FR: Utiliser le style par défaut

en: Use Developer test account when in test mode.
fr_FR: Utiliser le compte test développeur en mode test.

en: Use Rabobank, ING Bank or Simulator
fr_FR: Utiliser Radobank, banque ING ou Simulator

en: Use Sale prices
fr_FR: Utiliser les prix en soldes

en: Use an add to cart image or button?
fr_FR: Texte ou bouton pour "ajouter au panier" ?

en: Use this form to notify the selected customer at any time, for any reason.
fr_FR: Utilisez ce formulaire pour notifiez les clients suivant à tout moment, for n'importe quelle raison.

en: Use this page to modify your default email templates
fr_FR: Utilisez cette page pour modifier vos modèles e-mail par défaut

en: Use this simple <abbr><span class="abbr" title="Cascading Style Sheet">CSS</span></abbr> file editor to modify the default style sheet file.
fr_FR: Utilisez ce simple éditeur de fichier <abbr><span class="abbr" title="Cascading Style Sheet">CSS</span></abbr>pour modifier la feuille de style apr défaut.

en: Use this simple file editor to modify the default email template file.
fr_FR: Utilisez ce simple éditeur de fichier pour modifier le fichier de modèle d'e-mail par défaut.

en: Use this to upload your local file. Max file size is
fr_FR: Utilisez ceci pour uploader votre fichier local. La taille maximum est

en: Used
fr_FR: Utilisé

en: User ID
fr_FR: ID d'utilisateur

en: User Meta - deleted
fr_FR: Meta utilisateur - Supprimées

en: View All
fr_FR: Tout voir

en: View Cart
fr_FR: Voir le panier

en: View complete order details
fr_FR: Voir tous les détails de la commande

en: View xml file
fr_FR: Voir le fichier XML

en: View your downloads
fr_FR: Voir vos téléchargements

en: Warning: The quantity must equal or be greater than %s, with a maximum of %s.
fr_FR: Erreur : La quantité doit contenir des nombres uniquement, de %s jusqu'à %s maximum.

en: Warning: deleting all may cause eShop to stop functioning.
fr_FR: Attention: tout supprimer peut empecher eShop de fonctionner.

en: Warning: deleting all will cause eShop to stop functioning.
fr_FR: Attention: tout supprimer empêchera eShop de fonctionner.

en: Warning: you must supply a quantity.
fr_FR: Attention : vous devez fournir une quantité.

en: Warning: you must supply a valid quantity.
fr_FR: Attention: vous devez fournir une quantité.

en: We have not deleted the contents of your shopping cart in case you may want to edit its content.
fr_FR: Nous n'avons pas supprimé le contenu de votre commande au cas ou vous voudriez le modifier.

en: We have not emptied your shopping cart in case you want to make changes.
fr_FR: Nous n'avons pas vidé votre panier au cas ou vous voudriez faire des modifications.

en: We will get on it as soon as possible.
fr_FR: Nous allons travailler dessus dès que possible.

en: Webtopay language (ENG ESP EST FIN FRE GEO GER ITA LAV LIT NOR POL ROU RUS SPA SWE)
fr_FR: Langage Webtopay ( ENG ESP EST FIN FRE GEO GER ITA LAV LIT NOR POL ROU RUS SPA SWE )

en: Webtopay project ID
fr_FR: ID projet webtopay

en: Webtopay signature password
fr_FR: mot de passe signature webtopay

en: Webtopay user ID
fr_FR: ID d'utilisateur Webtopay

en: Weight
fr_FR: Poids

en: Weight incorrect, please only enter a numeric value.
fr_FR: Poids incorrect, veuillez entrer une valeur numérique.

en: Weight units
fr_FR: Unité de poids

en: What to show
fr_FR: Montrer quoi

en: Widgets - deleted
fr_FR: Widgets - supprimés

en: Will appear here once number of bands has been set.
fr_FR: Apparaitra ici une fois que le nombre de tranches aura été entré.

en: Year
fr_FR: Année

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes - remaining:
fr_FR: Oui - restant :

en: You can only delete this file if it is <strong>not</strong> associated with a product page.
fr_FR: Vous ne pouvez supprimer ce fichier uniquement si il n'est <strong>pas</strong> associé à une page de produit.

en: You cannot delete all the Countries!
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer tous les pays !

en: You currently have no downloadable products
fr_FR: Vous n'avez actuellement aucun fichier téléchargeable

en: You have not chosen a <strong>payment option</strong>.
fr_FR: Vous n'avez pas choisis d'<strong>option de paiement</strong>.

en: You have received a refund notification, eShop doesn't know how to handle these, but details of the notification are included below.
fr_FR: Vous avez recu une notification de remboursement, eShop ne le gère pas, mais les détails sont inclus ci-dessous.

en: You may have some outstanding orders to process
    
    regards
    
    Your eShop plugin
fr_FR: Vous devez avoir quelques commandes à préparer
    
    Cordialement
    
    Votre plugin eShop

en: You must choose a discount code type
fr_FR: Vous devez choisir un type de code de réduction.

en: You must have a Merchant Gateway selected before you can go live!
fr_FR: Vous devez avoir sélectionné une plateforme marchande avant de mettre en live !

en: You must have set an eShop from email address before you can go live!
fr_FR: Vous devez avoir mis un eShop à partir d'une adresse e-mail avant de mettre en live !

en: You must specify a code
fr_FR: Vous devez spécifier un code

en: Your CSS matches that included with eShop.
fr_FR: Votre CSS correspond à celui inclus dans eShop.

en: Your active theme has an eshop style sheet, eshop.css, and will be used in preference to the default style below. Therefore changes made via the style editor below will not show on your site.
fr_FR: Votre thème actif a une feuille de style pour eShop, et sera utilisée en préférence à celle ci dessous. Cependant, les changements fait via l'éditeur de style ci dessous ne seront pas affichés sur votre site.

en: Your email address and code are correct, however you have no downloads remaining.
fr_FR: Votre adresse e-mail et votre code sont correct, cependant vous n'avez plus de téléchargement restant.

en: Your iDEAL payment has been succesfully received.
fr_FR: Votre paiement iDEAL aété reçu avec succès.

en: Your iDEAL payment has not been received yet, and currently has status "ERROR".
fr_FR: Votre paiement iDEAL n'a pas encore ét é reçu, et a comme statut "ERREUR"

en: Your iDEAL payment has not been revieced yet, and currently has status "CANCEL".
fr_FR: Votre paiement iDEAL n'a pas  ét é recu, et a comme statut "ANNULE"

en: Your order from
fr_FR: Votre bon de commande

en: Your payment was not accepted at eProcessingNetwork and your order has been cancelled
fr_FR: Votre paiement a ét é refusé chez eProcessingNetwork et votre commande a été annulée

en: Your shopping cart is currently empty.
fr_FR: Votre panier est acutellement vide.

en: Zip
fr_FR: Code postal

en: Zip/Post Code
fr_FR: Code Postal

en: Zip/Post code
fr_FR: Code Postal

en: Zip/Post code:
fr_FR: Zip/Code postal :

en: amend
fr_FR: modifier

en: authorizenet IPN -
fr_FR: IPN authorizenet -

en: bank
fr_FR: banque

en: bank awaiting payment -
fr_FR: Banque en attente de paiement -

en: decimal price amendment
fr_FR: modification des prix décimal

en: download
fr_FR: télécharger

en: download listing
fr_FR: télécharger le listing

en: downloadable file details
fr_FR: détails du fichier téléchargeable

en: downloads
fr_FR: téléchargements

en: eShop About
fr_FR: eShop A propos

en: eShop Base Options
fr_FR: Options eShop Base

en: eShop Base Product
fr_FR: Produits eShop Base

en: eShop Base Products
fr_FR: Produits eShop Base

en: eShop Base product data has been reset.
fr_FR: La base des produits eshop a été réinitialisée.

en: eShop Base settings updated.
fr_FR: Les réglages de la base eShop  ont été mis à jour.

en: eShop Cart
fr_FR: Panier eShop

en: eShop Cart (Improved)
fr_FR: Panier eShop (amélioré)

en: eShop Customer Contact
fr_FR: eShop Contact Client

en: eShop Data
fr_FR: Données eShop

en: eShop Discount Codes
fr_FR: eShop Codes de réduction

en: eShop Discount settings updated.
fr_FR: Réglages de Réduction a été mis à jour.

en: eShop Discounts
fr_FR: eShop Codes de réduction

en: eShop Download settings updated.
fr_FR: Les réglages de téléchargements eShop  ont été mis à jour.

en: eShop Downloads
fr_FR: eShop Téléchargements

en: eShop Downloads Only
fr_FR: eShop Téléchargements

en: eShop Email Templates
fr_FR: eShop Templates E-mail

en: eShop From email address
fr_FR: eShop adresse e-mail "Expéditeur"

en: eShop Help
fr_FR: eShop Aide

en: eShop Merchant Gateways
fr_FR: Plateforme Marchande

en: eShop Merchant Gateways updated.
fr_FR: Plateforme Marchande eShop mises à jour.

en: eShop Options
fr_FR: Options eShop

en: eShop Orders
fr_FR: eShop Commandes

en: eShop Orders Stats
fr_FR: eShop Statistiques des commandes

en: eShop Page settings updated.
fr_FR: Les réglages de la base eShop  ont été mis à jour.

en: eShop Payments Accepted
fr_FR: eShop Paiements acceptés:

en: eShop Product Search
fr_FR: Recherche Produits eShop

en: eShop Product Stats
fr_FR: eShop Statistiques Produits

en: eShop Products
fr_FR: eShop Produits

en: eShop Sales Tax settings updated.
fr_FR: Les réglages des taxes eShop  ont été mis à jour.

en: eShop Settings
fr_FR: eShop Réglages

en: eShop Shipping
fr_FR: eShop Livraison

en: eShop Status
fr_FR: Statut eShop

en: eShop Tax Rates
fr_FR: Taux d'imposition eShop

en: eShop Tax Settings
fr_FR: Réglages taxes eShop

en: eShop Test Mode
fr_FR: Mode test eShop

en: eShop Uninstall
fr_FR: eShop Désinstallation

en: eShop emails
fr_FR: E-mails d'eShop

en: eShop for Wordpress
fr_FR: eShop pour WordPress

en: eShop general settings updated.
fr_FR: Les réglages de la base eShop  ont été mis à jour.

en: eShop help:
fr_FR: eShop Aide

en: eShop is Live
fr_FR: eShop est Live

en: eShop is currently <span class="live">Live</span>.
fr_FR: eShop est actuellement <span class="live">Live</span>.

en: eShop is currently in <span class="test">Test Mode</span>.
fr_FR: eShop est actuellement en <span class="test">Mode Test</span>.

en: eShop products pages and posts only
fr_FR: Pages et articles des produits eShop seulement

en: eShop settings updated.
fr_FR: Les réglages de la base eShop  ont été mis à jour.

en: eShop template files deleted
fr_FR: Modèles de fichier eShop supprimés

en: eShop uninstalled.
fr_FR: eShop desinstallé.

en: eShop: Accessible e-commerce plugin for Wordpress
fr_FR: eShop: plugin e-commerce accessible pour Wordpress

en: edit
fr_FR: éditer

en: edit details for
fr_FR: Modifier les détails pour

en: epn IPN -
fr_FR: IPN epn -

en: eshop Base details for this product have been updated.
fr_FR: Les détails de eshop Base pour cet article ont été mis à jour.

en: eshop INVALID Payment
fr_FR: Paiement INVALIDE eShop

en: eshop Invalid and Failed Payment
fr_FR: Paiement échoué et invalide

en: eshop Order Listing
fr_FR: eshop Listing de commande

en: eshop Settings have been updated.
fr_FR: Les paramè d'Eshop a été mise à jour.

en: from
fr_FR: de

en: from
fr_FR: de

en: has successfully overwritten existing file
fr_FR: a écrasé le fichier existent avec succès

en: has successfully uploaded
fr_FR: a uploadé avec succès

en: have now been <strong>completely</strong> deleted.
fr_FR: a maintenant été <strong>complètement</strong> supprimé.

en: hours old
fr_FR: heures

en: in one zip file.
fr_FR: en un fichier zip.

en: is not valid.
fr_FR: n'est pas valide.

en: it <strong>already exists!</strong>
fr_FR: Il <strong>existe déjà !</strong>

en: not applicable
fr_FR: non-applicable

en: of
fr_FR: de

en: ogone
fr_FR: Ogone

en: ogone IPN -
fr_FR: IPN Ogone -

en: order
fr_FR: commande

en: orders
fr_FR: commandes

en: product listing
fr_FR: lsite des articles

en: reference number
fr_FR: numéro de référence

en: the status of the order.
fr_FR: le statut de la commande.
