Flexy Consent 1.5.0 - en to sv_SE translation catalogue (465 entries)

en: 100,000 Pageviews/Month<br>Geo-Targeting<br>43 Languages Supported<br>E-mail &amp; Chat Support<br>TCF 2.3 Support<br>Cookie Scanner<br>Auto Blocker<br>Google Consent Mode V2<br>API support
sv_SE: 100 000 sidvisningar/månad<br>Geo-inriktning<br>43 språk som stöds<br>E-post &amp; Chattsupport<br>TCF 2.3 Support<br>Cookie Scanner<br>Auto Blocker<br>Google Consent Mode V2<br>API-stöd

en: 5,000 Pageviews/Month<br>Geo-Targeting<br>Single Language<br>E-mail Support<br>TCF 2.3 Support<br><del>Cookie Scanner</del><br><del>Auto Blocker</del><br><del>Google Consent Mode V2</del><br><del>API support</del>
sv_SE: 5 000 sidvisningar/månad<br>Geo-inriktning<br>Enkelspråk<br>E-postsupport<br>TCF 2.3 Support<br><del>Cookie Scanner</del><br><del>Autoblockerare</ del><br><del>Google Consent Mode V2</del><br><del>API-stöd</del>

en: <strong>Please fix the following errors:</strong><ul>
sv_SE: <strong>Åtgärda följande fel:</strong><ul>

en: A record of the consent choices visitors made on your website. Click a column heading to sort.
sv_SE: En förteckning över de samtyckesval som besökare gjort på din webbplats. Klicka på en kolumnrubrik för att sortera.

en: API Key
sv_SE: API-nyckel

en: Accepted
sv_SE: Accepterad

en: Account Type
sv_SE: Kontotyp

en: Actions
sv_SE: Handlingar

en: Ad personalization signals allow Google to use collected data to personalize ads. Disable this to stop personalized ads.
sv_SE: Signaler för annonsanpassning gör att Google kan använda insamlad data för att anpassa annonser. Inaktivera detta för att stoppa anpassade annonser.

en: Add Cookie
sv_SE: Lägg till kaka

en: Add a link to your cookie declaration page from your privacy policy, cookie policy, or website footer:
sv_SE: Lägg till en länk till din cookie-deklarationssida från din integritetspolicy, cookiepolicy eller sidfot på webbplatsen:

en: Add website
sv_SE: Lägg till webbplats

en: Additional Settings
sv_SE: Ytterligare inställningar

en: Address
sv_SE: Adress

en: Address Line 1
sv_SE: Adressrad 1

en: Address Line 2
sv_SE: Adress Linje 2

en: Ads Data Redaction redacts sensitive information related to ads, enhancing user privacy.
sv_SE: Ads Data Redaction rensar bort känslig information relaterad till annonser, vilket förbättrar användarnas integritet.

en: Africa, Middle East & Türkiye
sv_SE: Afrika, Mellanöstern och Turkiet

en: All Types
sv_SE: Alla typer

en: All user and website information will be lost and cannot be recovered.
sv_SE: All användar- och webbplatsinformation kommer att gå förlorad och kan inte återställas.

en: Allow Ad Personalization Signals
sv_SE: Tillåt annonspersonaliseringssignaler

en: Allow Google Signals
sv_SE: Tillåt Google Signals

en: Allow page interaction
sv_SE: Tillåt interaktion med sidan

en: Also you can add code similar to the one below to your page (Optional)
sv_SE: Du kan också lägga till kod som liknar den nedan på din sida (valfritt)

en: Americas
sv_SE: Amerika

en: Analytics and performance tracking
sv_SE: Analys och resultatspårning

en: Annual
sv_SE: Årlig

en: Apply US National settings to all states
sv_SE: Tillämpa nationella USA-inställningar på alla delstater

en: Are you sure you want to cancel your subscription?
sv_SE: Är du säker på att du vill avsluta din prenumeration?

en: Are you sure you want to delete this cookie?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna cookie?

en: Asia-Pacific
sv_SE: Asien och Stillahavsområdet

en: Ask visitors from the selected regions for consent before storing cookies or other data in their browser. Google Consent Mode is enabled automatically whenever at least one region is selected.
sv_SE: Be besökare från de valda regionerna om samtycke innan kakor eller andra data lagras i deras webbläsare. Googles samtyckesläge aktiveras automatiskt så snart minst en region är vald.

en: Associated Script
sv_SE: Tillhörande skript

en: Australia (Privacy Act)
sv_SE: Australien (Privacy Act)

en: Authentication failed!
sv_SE: Autentisering misslyckades!

en: Auto (use browser default)
sv_SE: Automatiskt (använd webbläsarens standard)

en: Auto-updates when you modify cookies
sv_SE: Uppdateras automatiskt när du ändrar kakor

en: Auto-updates with changes
sv_SE: Automatiska uppdateringar med ändringar

en: Automatic Cookie Detection
sv_SE: Automatisk upptäckt av cookies

en: Automatically organized cookie tables by category
sv_SE: Kaktabeller ordnade automatiskt efter kategori

en: Autumn
sv_SE: Höst

en: Available languages
sv_SE: Tillgängliga språk

en: Avoid using your own website's URL as the Script URL, as it may disrupt your website's functionality.
sv_SE: Undvik att använda din egen webbadress som skript-URL, eftersom det kan störa din webbplats funktionalitet.

en: Banner position
sv_SE: Bannerns placering

en: Banner theme
sv_SE: Bannertema

en: Basic Information
sv_SE: Grundläggande information

en: Blocking TCF modal plus GPP opt-outs.
sv_SE: Blockerande TCF-fönster plus GPP-avanmälningar.

en: Blocking modal, explicit consent required.
sv_SE: Blockerande fönster, uttryckligt samtycke krävs.

en: Blocking modal.
sv_SE: Blockerande fönster.

en: Bottom
sv_SE: Nederkant

en: Bottom left
sv_SE: Nere till vänster

en: Bottom right
sv_SE: Nere till höger

en: Brazil (LGPD)
sv_SE: Brasilien (LGPD)

en: Browser storage consents
sv_SE: Samtycken till webbläsarlagring

en: Business Account
sv_SE: Företagskonto

en: Buy
sv_SE: köpa

en: Buy a new plan
sv_SE: Köp en ny plan

en: CCPA transparency requirements
sv_SE: CCPA-transparenskrav

en: California
sv_SE: Kalifornien

en: Can be linked from your privacy policy or cookie policy
sv_SE: Kan länkas från din integritetspolicy eller cookiepolicy

en: Canada
sv_SE: Kanada

en: Canada (Quebec Law 25)
sv_SE: Kanada (Quebecs lag 25)

en: Canada — TCF + GPP TCF-CA
sv_SE: Kanada — TCF + GPP TCF-CA

en: Cancel
sv_SE: Annullera

en: Cancel Subscription
sv_SE: Avbryt prenumeration

en: Cancel current plan and subscribe to [PlanName] plan
sv_SE: Avbryt nuvarande plan och prenumerera på planen [PlanName]

en: Cancelling...
sv_SE: Inställande...

en: Center
sv_SE: Mitten

en: Change display language using client location and browser language
sv_SE: Ändra visningsspråk med hjälp av klientens plats och webbläsarspråk

en: Change email address
sv_SE: Ändra e-postadress

en: Change your email address
sv_SE: Ändra din e-postadress

en: Check your email box
sv_SE: Kontrollera din e-postruta

en: Choose a payment method
sv_SE: Välj en betalningsmetod

en: Christmas
sv_SE: Jul

en: City
sv_SE: Stad

en: Click "Add Cookie" to create your first cookie entry
sv_SE: Klicka på "Lägg till cookie" för att skapa din första cookie-post

en: Client ID
sv_SE: Klient-ID

en: Close
sv_SE: Stänga

en: Close Preview
sv_SE: Stäng förhandsgranskning

en: Close my account
sv_SE: Stäng mitt konto

en: Company
sv_SE: Företag

en: Company Name
sv_SE: Företagsnamn

en: Completed
sv_SE: Avslutad

en: Configure Scan
sv_SE: Konfigurera Scan

en: Consent &amp; Privacy
sv_SE: Samtycke &amp; integritet

en: Consent Logs
sv_SE: Samtyckesloggar

en: Consent State
sv_SE: Samtyckesstatus

en: Consent banner buttons
sv_SE: Knappar i samtyckesbannern

en: Consent not required
sv_SE: Samtycke krävs inte

en: Consent requested
sv_SE: Samtycke begärs

en: Contact Us
sv_SE: Kontakta oss

en: Continue
sv_SE: Fortsätta

en: Control whether Google Analytics automatically sends page view events or visitor will select them.
sv_SE: Kontrollera om Google Analytics automatiskt skickar sidvisningshändelser eller om besökaren väljer dem.

en: Cookie Details:
sv_SE: Cookiedetaljer:

en: Cookie List
sv_SE: Cookie Lista

en: Cookie Name
sv_SE: Cookies namn

en: Cookie Names
sv_SE: Cookienamn

en: Cookie Policy URL
sv_SE: URL till kakpolicyn

en: Cookie Scanner IP Addresses
sv_SE: Cookie Scanner IP-adresser

en: Cookie added successfully!
sv_SE: Cookie har lagts till!

en: Cookie categories only, no IAB TCF/GPP.
sv_SE: Endast kakkategorier, inget IAB TCF/GPP.

en: Cookie deleted successfully!
sv_SE: Cookie raderades framgångsrikt!

en: Cookie law disclosure obligations
sv_SE: Upplysningsskyldighet enligt cookielagstiftningen

en: Cookie name is required
sv_SE: Cookienamn krävs

en: Cookie updated successfully!
sv_SE: Cookien har uppdaterats!

en: Cookies Found
sv_SE: Cookies hittades

en: Copied!
sv_SE: Kopierade!

en: Copy Script
sv_SE: Kopiera skript

en: Copy Script Tag
sv_SE: Kopiera skripttagg

en: Copy and paste new API key here from [email]
sv_SE: Kopiera och klistra in ny API-nyckel här från [email]

en: Copy the script tag from the "Script Code" tab. This is a simple one-line HTML tag that you'll add to your website.
sv_SE: Kopiera skripttaggen från fliken "Script Code". Detta är en enkel enrads HTML-tagg som du lägger till på din webbplats.

en: Copy to Clipboard
sv_SE: Kopiera till Urklipp

en: Could not extract script URL
sv_SE: Det gick inte att extrahera skriptets URL

en: Could not load consent logs. Please try again.
sv_SE: Det gick inte att läsa in samtyckesloggarna. Försök igen.

en: Could not reach FlexyConsent. Please try again.
sv_SE: Det gick inte att nå FlexyConsent. Försök igen.

en: Country
sv_SE: Land

en: Created
sv_SE: Skapad

en: Current Plan
sv_SE: Nuvarande plan

en: Custom
sv_SE: Beställnings

en: Custom CSS
sv_SE: Anpassad CSS

en: Custom icon
sv_SE: Egen ikon

en: Custom logo
sv_SE: Anpassad logotyp

en: Dark
sv_SE: Mörkt

en: Dashboard
sv_SE: instrumentbräda

en: Date
sv_SE: Datum

en: Debit or Credit Card
sv_SE: Bank- eller kreditkort

en: Default
sv_SE: Standard

en: Default consent management language for website visitors
sv_SE: Standardspråk för samtyckeshantering för webbplatsbesökare

en: Delete Account
sv_SE: Radera konto

en: Delete account
sv_SE: Radera konto

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Description and Purpose
sv_SE: Beskrivning och syfte

en: Description will be saved for the selected language
sv_SE: Beskrivningen sparas för det valda språket

en: Detailed
sv_SE: Detaljerat

en: Detailed (with sub-purposes)
sv_SE: Detaljerat (med delsyften)

en: Disabled (Consent window will not be displayed on your website)
sv_SE: Inaktiverad (samtyckesfönster kommer inte att visas på din webbplats)

en: Display
sv_SE: Visa

en: Display Name
sv_SE: Visningsnamn

en: Display privacy button
sv_SE: Visa sekretessknapp

en: Displaying the sale, sharing or use of personal data
sv_SE: Visning av försäljning, delning eller användning av personuppgifter

en: Do not display
sv_SE: Visa inte

en: Domain
sv_SE: Domän

en: Don't let consent management intimidate you. Protect your users' privacy with the most affordable CMP without compromising security. Continue now to become compliant or view pricing to pick a plan suitable for you.
sv_SE: Låt inte samtyckeshantering skrämma dig. Skydda dina användares integritet med den mest prisvärda CMP utan att kompromissa med säkerheten. Fortsätt nu för att bli kompatibel eller se priser för att välja en plan som passar dig.

en: Downgrade to free package
sv_SE: Nedgradera till gratispaket

en: Download Page URL
sv_SE: Ladda ner sidans URL

en: Edit Cookie
sv_SE: Redigera kaka

en: Email
sv_SE: E-post

en: Enable Ads Data Redaction
sv_SE: Aktivera annonsdataredigering

en: Enable Consent Management
sv_SE: Aktivera samtyckeshantering

en: Enable Restricted Data Processing
sv_SE: Aktivera begränsad databehandling

en: Enable URL Passthrough
sv_SE: Aktivera URL-passthrough

en: Enable URL passthrough to allow Google Analytics to track URL parameters across pages during navigation.
sv_SE: Aktivera URL-genomföring för att tillåta Google Analytics att spåra URL-parametrar över sidor under navigering.

en: Enable United States regulations (GPP)
sv_SE: Aktivera USA:s regelverk (GPP)

en: Enable auto blocker
sv_SE: Aktivera automatisk blockering

en: Enable customization
sv_SE: Aktivera anpassning

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Enter CSS code
sv_SE: Ange CSS-kod

en: Enter a URL
sv_SE: Ange en URL

en: Enter the URL of the page you want to scan for cookies
sv_SE: Ange webbadressen till sidan du vill skanna efter cookies

en: Enter the URL of the page you want to scan for cookies. Our scanner will analyze the page and detect all cookies being used.
sv_SE: Ange webbadressen till sidan du vill skanna efter cookies. Vår skanner kommer att analysera sidan och upptäcka alla cookies som används.

en: Error
sv_SE: Fel

en: Essential
sv_SE: Grundläggande

en: Essential and functional cookies
sv_SE: Viktiga och funktionella cookies

en: Europe / EEA & Switzerland
sv_SE: Europa / EES och Schweiz

en: European Union / European Economic Area / United Kingdom
sv_SE: Europeiska unionen / Europeiska ekonomiska samarbetsområdet / Storbritannien

en: Examples: Session, 30 days, 1 year, 2 years, etc.
sv_SE: Exempel: Session, 30 dagar, 1 år, 2 år osv.

en: Expected a JSON array of cookies, or an object with a "resources" array.
sv_SE: En JSON-array med kakor förväntades, eller ett objekt med en "resources"-array.

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Export CSV
sv_SE: Exportera CSV

en: Failed to load script
sv_SE: Det gick inte att läsa in skriptet

en: Features
sv_SE: Drag

en: Firewall Setup Required:
sv_SE: Brandväggsinstallation krävs:

en: FlexyConsent only works on the domains listed here. Enter root domains without "www" or "https://". The cookie and privacy policy links are set per domain and are shown to visitors of that domain.
sv_SE: FlexyConsent fungerar bara på de domäner som listas här. Ange rotdomäner utan "www" eller "https://". Länkarna till kakpolicy och integritetspolicy anges per domän och visas för besökare på den domänen.

en: FlexyConsent returned an error.
sv_SE: FlexyConsent returnerade ett fel.

en: FlexyConsent returned an unreadable response.
sv_SE: FlexyConsent returnerade ett oläsligt svar.

en: FlexyConsent statistics for [start] to [end]
sv_SE: FlexyConsent-statistik för [start] till [end]

en: Font family
sv_SE: Typsnittsfamilj

en: Font size
sv_SE: Fontstorlek

en: For best results, scan your homepage or a page that loads all your tracking scripts and cookies.
sv_SE: För bästa resultat, skanna din hemsida eller en sida som laddar alla dina spårningsskript och cookies.

en: For example, if the third-party script that sets this cookie is:
sv_SE: Till exempel, om tredjepartsskriptet som ställer in denna cookie är:

en: Full Name
sv_SE: Fullständiga namn

en: GDPR Article 13 compliance
sv_SE: GDPR artikel 13 efterlevnad

en: GDPR and CCPA compliant formatting
sv_SE: Formatering som följer GDPR och CCPA

en: GPP US state opt-outs
sv_SE: GPP-avanmälningar per delstat i USA

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Generate Script for Your Website
sv_SE: Generera skript för din webbplats

en: Generate a script tag that displays your cookie declaration tables on your website. This helps you comply with GDPR, CCPA, and other privacy regulations by providing transparent information about all cookies used on your site.
sv_SE: Generera en skripttagg som visar dina kakdeklarationstabeller på webbplatsen. Det hjälper dig att följa GDPR, CCPA och andra integritetsregler genom att ge transparent information om alla kakor som används på webbplatsen.

en: Geo Preview
sv_SE: Regionsförhandsgranskning

en: Google Signals includes cross-device reporting, remarketing, and other data collection for signed-in users.
sv_SE: Google Signals inkluderar rapportering över flera enheter, remarketing och annan datainsamling för inloggade användare.

en: Group
sv_SE: Grupp

en: HTML Script Tag
sv_SE: HTML-skripttagg

en: HTTP Cookie
sv_SE: HTTP-kaka

en: Helps you comply with transparency requirements
sv_SE: Hjälper dig att uppfylla kraven på transparens

en: Hide empty cookie categories
sv_SE: Dölj tomma kakkategorier

en: High Contrast
sv_SE: Hög kontrast

en: How to Add Cookie Declaration to Your Website
sv_SE: Hur man lägger till cookie-deklaration på din webbplats

en: How to Add to Your Website
sv_SE: Hur man lägger till på din webbplats

en: IAB TCF (Advertising)
sv_SE: IAB TCF (Reklam)

en: IP Addresses
sv_SE: IP-adresser

en: ISO 27001 documentation standards
sv_SE: ISO 27001 dokumentationsstandarder

en: If empty, will default to the cookie name
sv_SE: Om den är tom, används som standard cookienamnet

en: If no script url provided, the cookie shouldn't be marked as essential.
sv_SE: Om ingen skriptadress tillhandahålls, bör cookien inte markeras som nödvändig.

en: If you cancel your subscription, the subscription will continue until the end of the term but will not be renewed.
sv_SE: Om du säger upp din prenumeration kommer prenumerationen att fortsätta till slutet av terminen men kommer inte att förnyas.

en: If your website does not show ads, you do not need advertising (IAB TCF) consent — unselect all regions below to disable this section.
sv_SE: Om din webbplats inte visar annonser behöver du inget annonssamtycke (IAB TCF) — avmarkera alla regioner nedan för att stänga av det här avsnittet.

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import complete: [added] added, [replaced] replaced.
sv_SE: Importen klar: [added] tillagda, [replaced] ersatta.

en: Important
sv_SE: Viktig

en: Important:
sv_SE: Viktig:

en: India (DPDP Act)
sv_SE: Indien (DPDP Act)

en: Invoice Info
sv_SE: Fakturainformation

en: Just copy this single script tag and paste it into your website's HTML head section. This will automatically generate the cookie declaration tables on your page.
sv_SE: Kopiera bara denna enda skripttagg och klistra in den i din webbplatss HTML-huvudsektion. Detta kommer automatiskt att generera cookie-deklarationstabellerna på din sida.

en: LGPD + publisher-enabled global TCF
sv_SE: LGPD + globalt TCF aktiverat av utgivaren

en: Language
sv_SE: Språk

en: Lavender
sv_SE: Lavendel

en: Layout Properties
sv_SE: Layoutegenskaper

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Legal Compliance Benefits
sv_SE: Juridiska efterlevnadsfördelar

en: Legal compliance regulations like GDPR, CCPA, and other privacy laws require websites to provide transparent information about all cookies they use. This script generates a professional cookie declaration tables that:
sv_SE: Lagliga efterlevnadsbestämmelser som GDPR, CCPA och andra integritetslagar kräver att webbplatser tillhandahåller transparent information om alla cookies de använder. Detta skript genererar en professionell cookie-deklarationstabell som:

en: Lists all cookies used on your website in organized tables
sv_SE: Listar alla cookies som används på din webbplats i organiserade tabeller

en: Live Preview - Exactly How It Will Look on Your Website
sv_SE: Live Preview - Exakt hur det kommer att se ut på din webbplats

en: Loading cookie declaration preview...
sv_SE: Laddar förhandsgranskning av cookie-deklaration...

en: Loading domains...
sv_SE: Laddar domäner...

en: Loading languages...
sv_SE: Laddar språk...

en: Loading preview...
sv_SE: Laddar förhandsvisning...

en: Loading scan status...
sv_SE: Laddar skanningsstatus...

en: Loading script...
sv_SE: Läser in skript...

en: Loading...
sv_SE: Belastning...

en: Local Storage
sv_SE: Lokal lagring

en: Make sure our scanner IP addresses are whitelisted in your firewall
sv_SE: Se till att våra skanners IP-adresser är vitlistade i din brandvägg

en: Manage Privacy Settings
sv_SE: Hantera sekretessinställningar

en: Marketing
sv_SE: Marknadsföring

en: Marketing and advertising cookies
sv_SE: Marknadsföring och reklamcookies

en: Metric
sv_SE: Mätvärde

en: Minimal
sv_SE: Minimalt

en: Mobile responsive design
sv_SE: Mobil responsiv design

en: Mobile-responsive design
sv_SE: Mobilanpassad design

en: Modern
sv_SE: Modernt

en: Monthly
sv_SE: Månatlig

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name On Invoice
sv_SE: Namn på faktura

en: New email address
sv_SE: Ny e-postadress

en: New visitors
sv_SE: Ny besökare

en: Next
sv_SE: Nästa

en: No consent logs yet for this website.
sv_SE: Inga samtyckesloggar för den här webbplatsen ännu.

en: No consent popup —
sv_SE: Inget samtyckesfönster —

en: No consent required
sv_SE: Inget samtycke krävs

en: No cookies found
sv_SE: Inga cookies hittades

en: No domain selected
sv_SE: Ingen domän har valts

en: No popup shown; only the privacy button, if enabled.
sv_SE: Inget fönster visas; endast integritetsknappen, om den är aktiverad.

en: No projects available
sv_SE: Inga projekt tillgängliga

en: No scans found for this domain
sv_SE: Inga skanningar hittades för den här domänen

en: No script to copy
sv_SE: Inget skript att kopiera

en: No settings to update.
sv_SE: Inga inställningar att uppdatera.

en: No usable cookies found in that file.
sv_SE: Inga användbara kakor hittades i den filen.

en: No websites yet. Add one to start collecting consent.
sv_SE: Inga webbplatser ännu. Lägg till en för att börja samla in samtycken.

en: Non-blocking, opt-out model.
sv_SE: Icke-blockerande modell med avanmälan.

en: One-time setup, automatic updates.
sv_SE: Engångsinstallation, automatiska uppdateringar.

en: Open in New Tab
sv_SE: Öppna i Ny flik

en: Option 1 - Add to HTML Head
sv_SE: Alternativ 1 - Lägg till i HTML Head

en: Option 2 - Add to Specific Page
sv_SE: Alternativ 2 - Lägg till på specifik sida

en: Organized by categories
sv_SE: Ordnat efter kategorier

en: Other countries
sv_SE: Övriga länder

en: Others
sv_SE: Andra

en: POPIA / KVKK + publisher-enabled global TCF
sv_SE: POPIA / KVKK + globalt TCF aktiverat av utgivaren

en: Page Preview
sv_SE: Förhandsgranskning av sidan

en: Page Views
sv_SE: Sidvisningar

en: Page [page] of [total]
sv_SE: Sida [page] av [total]

en: Pageviews with consent
sv_SE: Sidvisningar med samtycke

en: Pageviews with no preference
sv_SE: Sidvisningar utan inställningar

en: Pageviews without consent
sv_SE: Sidvisningar utan samtycke

en: Partially accepted
sv_SE: Delvis accepterad

en: Paste the script tag into your Cookie Declaration HTML where you want the tables to appear:
sv_SE: Klistra in skripttaggen i din Cookie Declaration HTML där du vill att tabellerna ska visas:

en: Payment
sv_SE: Betalning

en: Personal Account
sv_SE: Personligt konto

en: Personalization
sv_SE: Personalisering

en: Personalization and preference cookies
sv_SE: Personalisering och preferenscookies

en: Plan Features
sv_SE: Planfunktioner

en: Please add our cookie scanner IP addresses to the whitelist on your firewall to allow scanning.
sv_SE: Vänligen lägg till våra cookie-scanner-IP-adresser till vitlistan på din brandvägg för att tillåta genomsökning.

en: Please add these IP addresses to your firewall whitelist to allow our cookie scanner to access your website:
sv_SE: Vänligen lägg till dessa IP-adresser till din brandväggsvitlista för att tillåta vår cookiescanner att komma åt din webbplats:

en: Please enter required information before subscribing.
sv_SE: Ange nödvändig information innan du prenumererar.

en: Please write your email address to confirm.
sv_SE: Skriv din e-postadress för att bekräfta.

en: Post Code
sv_SE: Postnummer

en: Preview
sv_SE: Förhandsvisning

en: Preview Declaration
sv_SE: Förhandsgranska deklarationen

en: Preview Limitations
sv_SE: Begränsningar i förhandsgranskningen

en: Preview Note
sv_SE: Om förhandsgranskningen

en: Preview Unavailable
sv_SE: Förhandsgranskning ej tillgänglig

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Privacy Policy URL
sv_SE: URL till integritetspolicyn

en: Privacy Trigger
sv_SE: Sekretessutlösare

en: Privacy Trigger Customization (Optional)
sv_SE: Anpassning av sekretessutlösare (valfritt)

en: Privacy URL
sv_SE: Sekretess-URL

en: Privacy policy links
sv_SE: Sekretesspolicylänkar

en: Professional styling
sv_SE: Professionell styling

en: Project not found for selected domain
sv_SE: Projektet hittades inte för den valda domänen

en: Properties
sv_SE: Egenskaper

en: Publisher-enabled global TCF
sv_SE: Globalt TCF aktiverat av utgivaren

en: Ready to Use
sv_SE: Klar att använda

en: Ready to link from your privacy policy
sv_SE: Redo att länkas från din integritetspolicy

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: Rejected
sv_SE: Avvisad

en: Remaining time: [dayCount] day
sv_SE: Återstående tid: [dayCount] dag

en: Remaining time: [dayCount] days
sv_SE: Återstående tid: [dayCount] dagar

en: Remaining time: [monthCount] month
sv_SE: Återstående tid: [monthCount] månad

en: Remaining time: [monthCount] months
sv_SE: Återstående tid: [monthCount] månader

en: Remove website
sv_SE: Ta bort webbplats

en: Replace existing cookies that have the same name
sv_SE: Ersätt befintliga kakor med samma namn

en: Required
sv_SE: Nödvändig

en: Rest of World
sv_SE: Övriga världen

en: Restricted Data Processing limits the use of personal data for advertising and analytics to comply with privacy regulations, such as CCPA. When enabled, personalized ads will be restricted, and only certain data will be used for measurement and analytics.
sv_SE: Begränsad databehandling begränsar användningen av personuppgifter för reklam och analys för att följa integritetsbestämmelser, såsom CCPA. När det är aktiverat kommer personliga annonser att begränsas, och endast viss data kommer att användas för mätning och analys.

en: Retention Period
sv_SE: Lagringsperiod

en: Returning visitors
sv_SE: Återkommande besökare

en: Right
sv_SE: Höger

en: Save
sv_SE: Spara

en: Scan History
sv_SE: Skanna historik

en: Scan Status
sv_SE: Skanningsstatus

en: Scan your website to automatically detect cookies and update your cookie list. Our advanced scanner analyzes your web pages and identifies all cookies being used, including tracking pixels, analytics cookies, and third-party integrations.
sv_SE: Skanna din webbplats för att automatiskt upptäcka cookies och uppdatera din cookielista. Vår avancerade skanner analyserar dina webbsidor och identifierar alla cookies som används, inklusive spårningspixlar, analyscookies och tredjepartsintegrationer.

en: Scanned URL
sv_SE: Skannad URL

en: Scanner Actions
sv_SE: Skanneråtgärder

en: Script Actions
sv_SE: Skriptåtgärder

en: Script Features:
sv_SE: Skriptets funktioner:

en: Script Tag for Your Website
sv_SE: Skriptagg för din webbplats

en: Script URL
sv_SE: Skript-URL

en: Script copied to clipboard!
sv_SE: Skriptet kopierades till urklipp!

en: Security
sv_SE: Säkerhet

en: See how the consent message appears to a visitor from a specific region, based on the settings in the other tabs. This is a preview only and changes nothing.
sv_SE: Se hur samtyckesmeddelandet ser ut för en besökare från en viss region, utifrån inställningarna på de andra flikarna. Detta är endast en förhandsgranskning och ändrar ingenting.

en: Select
sv_SE: Välj

en: Select Domain
sv_SE: Välj Domän

en: Select Language
sv_SE: Välj Språk

en: Select Type
sv_SE: Välj Typ

en: Select a JSON file previously exported from FlexyConsent. Each cookie needs at least a name; entries without one are skipped.
sv_SE: Välj en JSON-fil som tidigare exporterats från FlexyConsent. Varje kaka behöver minst ett namn; poster utan namn hoppas över.

en: Select a domain above to manage cookies
sv_SE: Välj en domän ovan för att hantera cookies

en: Select a region...
sv_SE: Välj en region…

en: Select all
sv_SE: Markera alla

en: Select how this cookie or tracker stores data.
sv_SE: Välj hur den här kakan eller spåraren lagrar data.

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Send Page View
sv_SE: Skicka sidvy

en: Sensitive data processing
sv_SE: Behandling av känsliga uppgifter

en: Session Storage
sv_SE: Sessionslagring

en: Show "Reject all" on the first layer
sv_SE: Visa ”Neka alla” på första nivån

en: Shows cookie purposes, retention periods, and providers
sv_SE: Visar cookiessyften, lagringsperioder och leverantörer

en: Simple Integration
sv_SE: Enkel integration

en: Simplified
sv_SE: Förenklat

en: Simplified (combine the three purposes)
sv_SE: Förenklat (slå ihop de tre ändamålen)

en: Site data consent
sv_SE: Samtycke till webbplatsdata

en: Site data consent only —
sv_SE: Endast samtycke till webbplatsdata —

en: Soft Pastel
sv_SE: Mjuk pastell

en: South Africa (POPIA)
sv_SE: Sydafrika (POPIA)

en: South Korea (PIPA)
sv_SE: Sydkorea (PIPA)

en: Start New Scan
sv_SE: Starta ny skanning

en: Start Scan
sv_SE: Starta skanning

en: Start your first scan by entering a URL above
sv_SE: Starta din första skanning genom att ange en URL ovan

en: State
sv_SE: Delstat

en: Step 1: Copy the Script Tag
sv_SE: Steg 1: Kopiera skripttaggen

en: Step 2: Add to Your Website's HTML
sv_SE: Steg 2: Lägg till i din webbplats HTML

en: Step 3: Link from Your Privacy Policy
sv_SE: Steg 3: Länk från din sekretesspolicy

en: Step 4: Automatic Updates
sv_SE: Steg 4: Automatiska uppdateringar

en: Storage Type
sv_SE: Lagringstyp

en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

en: Subscribed
sv_SE: Prenumererade

en: Subscription
sv_SE: Prenumeration

en: Subscription period
sv_SE: Prenumerationsperiod

en: Subscriptions
sv_SE: Prenumerationer

en: Sunset
sv_SE: Solnedgång

en: Switzerland (FADP)
sv_SE: Schweiz (FADP)

en: TCF EU v2 + GPP TCF-CA (Section 5)
sv_SE: TCF EU v2 + GPP TCF-CA (avsnitt 5)

en: TCF EU v2 + GPP US sections
sv_SE: TCF EU v2 + GPP-avsnitt för USA

en: Targeted advertising
sv_SE: Riktad annonsering

en: Technical Details
sv_SE: Tekniska detaljer

en: That endpoint is not available.
sv_SE: Den slutpunkten är inte tillgänglig.

en: That file is not valid JSON.
sv_SE: Den filen är inte giltig JSON.

en: The consent message asking to store data in the browser will be shown to visitors from the selected regions.
sv_SE: Samtyckesmeddelandet som ber om att få lagra data i webbläsaren visas för besökare från de valda regionerna.

en: The consent message containing IAB TCF vendors and purposes will be shown to visitors from the selected regions.<br>Recommended if your website displays ads.
sv_SE: Samtyckesmeddelandet som innehåller IAB TCF-leverantörer och syften kommer att visas för besökare från de valda regionerna.<br>Rekommenderas om din webbplats visar annonser.

en: The preview cannot be displayed due to browser security restrictions, but your script is ready and will work perfectly on your website.
sv_SE: Förhandsgranskningen kan inte visas på grund av webbläsarens säkerhetsbegränsningar, men ditt skript är klart och kommer att fungera utmärkt på din webbplats.

en: The script automatically updates when you modify your cookie configuration in this manager. No need to manually update your website - it stays current automatically!
sv_SE: Skriptet uppdateras automatiskt när du ändrar din cookie-konfiguration i den här hanteraren. Du behöver inte uppdatera din webbplats manuellt - den förblir uppdaterad automatiskt!

en: The script will work perfectly when implemented on your website. This preview limitation doesn't affect the actual functionality.
sv_SE: Skriptet kommer att fungera perfekt när det implementeras på din webbplats. Denna förhandsvisningsbegränsning påverkar inte den faktiska funktionen.

en: The wait for update setting defines how long Google Consent Mode should wait (in milliseconds) before updating the consent state. It helps ensure that consent choices are processed before tracking begins.
sv_SE: Inställningen för att vänta på uppdatering definierar hur länge Google Consent Mode ska vänta (i millisekunder) innan samtyckestillståndet uppdateras. Det hjälper till att säkerställa att samtyckesval bearbetas innan spårningen börjar.

en: There are no cookies to export.
sv_SE: Det finns inga kakor att exportera.

en: Third-party integrations and plugins
sv_SE: Tredjepartsintegrationer och plugins

en: This action cannot be reversed.
sv_SE: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: This is a browser security feature and doesn't affect the actual functionality.
sv_SE: Detta är en säkerhetsfunktion i webbläsaren och påverkar inte den faktiska funktionen.

en: This is exactly what your website visitors will see when they visit your cookie declaration page. The script automatically organizes your cookies by category (Essential, Analytics, Marketing, etc.) and displays all the required information for legal compliance.
sv_SE: Detta är exakt vad dina webbplatsbesökare kommer att se när de besöker din cookie-deklarationssida. Skriptet organiserar automatiskt dina cookies efter kategori (Essential, Analytics, Marketing, etc.) och visar all nödvändig information för laglig efterlevnad.

en: This preview shows exactly how the cookie declaration will appear on your website when visitors access it. The tables below contain your current cookie configuration and will update automatically when you modify your cookies in this manager.
sv_SE: Den här förhandsvisningen visar exakt hur cookie-deklarationen kommer att visas på din webbplats när besökare kommer åt den. Tabellerna nedan innehåller din nuvarande cookie-konfiguration och kommer att uppdateras automatiskt när du ändrar dina cookies i den här hanteraren.

en: This script generates tables based on your current cookie configuration.
sv_SE: Detta skript genererar tabeller baserat på din nuvarande cookie-konfiguration.

en: This script is hosted securely and will automatically display your current cookie configuration. It updates automatically when you modify cookies in this manager.
sv_SE: Detta skript är säkert värd och kommer automatiskt att visa din nuvarande cookie-konfiguration. Den uppdateras automatiskt när du ändrar cookies i den här hanteraren.

en: This setting allows you to show the IAB Transparency and Consent Framework message beyond GDPR-regulated countries, helping you maintain compliance and maximize ad revenue in other key markets.
sv_SE: Den här inställningen låter dig visa IAB Transparency and Consent Framework-meddelandet utanför GDPR-reglerade länder, vilket hjälper dig att upprätthålla efterlevnad och maximera annonsintäkterna på andra nyckelmarknader.

en: This site is not connected to FlexyConsent yet.
sv_SE: Den här webbplatsen är inte ansluten till FlexyConsent ännu.

en: Tip:
sv_SE: Dricks:

en: Top
sv_SE: Överkant

en: Total pageviews
sv_SE: Totalt antal sidvisningar

en: Total visitors
sv_SE: Totalt antal besökare

en: Tracking Pixel
sv_SE: Spårningspixel

en: Type
sv_SE: Typ

en: Type is required
sv_SE: Typ krävs

en: Typical scan time: 1-3 hours.
sv_SE: Typisk skanningstid: 1-3 timmar.

en: Türkiye (KVKK)
sv_SE: Turkiet (KVKK)

en: Unable to load the script in preview mode due to CORS restrictions.
sv_SE: Det gick inte att ladda skriptet i förhandsgranskningsläge på grund av CORS-begränsningar.

en: United States
sv_SE: USA

en: United States (CCPA / US National)
sv_SE: USA (CCPA / nationell nivå)

en: United States (GPP opt-outs)
sv_SE: USA (GPP-avanmälningar)

en: United States (National)
sv_SE: USA (nationell nivå)

en: United States (TCF + GPP)
sv_SE: USA (TCF + GPP)

en: United States Section Preferences
sv_SE: Avsnittsinställningar för USA

en: Unlimited Pageviews/Month<br>Geo-Targeting<br>43 Languages Supported<br>E-mail & Chat Support<br>TCF 2.3 Support<br>Cookie Scanner<br>Auto Blocker<br>Google Consent Mode V2<br>API support
sv_SE: Obegränsade sidvisningar/månad<br>Geografisk inriktning<br>43 språk som stöds<br>E-post- och chattsupport<br>TCF 2.3 Support<br>Cookie Scanner<br>Auto Blocker<br>Google Consent Mode V2<br >API-stöd

en: Update Email
sv_SE: Uppdatera e-post

en: Update Email Validate Key
sv_SE: Uppdatera e-postvalideringsnyckel

en: Update User Settings
sv_SE: Uppdatera användarinställningar

en: Update user info
sv_SE: Uppdatera användarinformation

en: Updates automatically as you modify your cookie configuration
sv_SE: Uppdateras automatiskt när du ändrar din cookie-konfiguration

en: Use system font family
sv_SE: Använd systemteckensnittsfamiljen

en: User Info
sv_SE: Användarinformation

en: User Information
sv_SE: Användarinformation

en: User Settings
sv_SE: Användarinställningar

en: User-Friendly
sv_SE: Användarvänlig

en: VAT Number
sv_SE: Momsregistreringsnummer

en: Value
sv_SE: Värde

en: Vendor
sv_SE: Försäljare

en: Vendor Information
sv_SE: Leverantörsinformation

en: View IP Addresses
sv_SE: Visa IP-adresser

en: View Information
sv_SE: Visa information

en: View Policy
sv_SE: Visa policy

en: View Status
sv_SE: Visa status

en: Visitor selection
sv_SE: Besökarurval

en: Visits with consent
sv_SE: Besök med samtycke

en: Visits with no preference
sv_SE: Besök utan preferens

en: Visits without consent
sv_SE: Besök utan samtycke

en: Wait for update
sv_SE: Vänta på uppdatering

en: Warm Beige
sv_SE: Varm beige

en: Warning: This is an advanced feature designed for users familiar with CSS. If you are not experienced with CSS, please leave this field empty.
sv_SE: Varning: Detta är en avancerad funktion utformad för användare som är bekanta med CSS. Om du inte har erfarenhet av CSS, lämna detta fält tomt.

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Website Settings
sv_SE: Webbplatsinställningar

en: Websites
sv_SE: Webbplatser

en: Welcome to Flexy Consent
sv_SE: Välkommen till Flexy Consent

en: What Our Scanner Detects:
sv_SE: Vad vår skanner upptäcker:

en: When enabled, cookie categories that have no declared vendors or cookies are hidden from the preferences modal.
sv_SE: När detta är aktiverat döljs kakkategorier utan angivna leverantörer eller kakor i inställningsfönstret.

en: When enabled, users can continue interacting with the page even while the consent message is displayed, instead of blocking the background until a choice is made. For full IAB compliance, this option should remain disabled.
sv_SE: När detta är aktiverat kan användarna fortsätta använda sidan medan samtyckesmeddelandet visas, i stället för att bakgrunden blockeras tills ett val gjorts. För full IAB-efterlevnad bör det här alternativet vara avstängt.

en: When implemented on your website, this script will automatically display your cookie declaration tables.
sv_SE: När det implementeras på din webbplats kommer detta skript automatiskt att visa dina cookie-deklarationstabeller.

en: When off, visitors only see "Accept all" and "Preferences" on the initial consent banner. They can still reject everything from the preferences screen.
sv_SE: När detta är avstängt ser besökarna bara ”Godkänn alla” och ”Inställningar” på den första samtyckesbannern. De kan fortfarande neka allt från inställningsskärmen.

en: Why Do You Need This?
sv_SE: Varför behöver du detta?

en: You are not allowed to do that.
sv_SE: Du har inte behörighet att göra det.

en: You can copy the code below and use it in the footer of your page (Optional)
sv_SE: Du kan kopiera koden nedan och använda den i sidfoten på din sida (valfritt)

en: You can only assign one website to one subscription!
sv_SE: Du kan bara tilldela en webbplats till ett abonnemang!

en: You cannot close your account because you have a paid subscription and its current period will end on [endDate].<br>You can edit from [URL]
sv_SE: Du kan inte stänga ditt konto eftersom du har en betald prenumeration och dess nuvarande period kommer att sluta den [endDate].<br>Du kan redigera från [URL]

en: You cannot close your account because you have a project belonging to another service: [serviceNames].<br> You can edit from [URL]
sv_SE: Du kan inte stänga ditt konto eftersom du har ett projekt som tillhör en annan tjänst: [serviceNames].<br> Du kan redigera från [URL]

en: You cannot close your account because you have another project: [projectNames].<br>You can edit from [URL]
sv_SE: Du kan inte stänga ditt konto eftersom du har ett annat projekt: [projectNames].<br>Du kan redigera från [URL]

en: You have a free subscription.
sv_SE: Du har ett gratisabonnemang.

en: You have a paid subscription and plan for next period.
sv_SE: Du har en betald prenumeration och plan för nästa period.

en: You must use valid CSS units (px, rem, em, %, smaller, larger).
sv_SE: Du måste använda giltiga CSS-enheter (px, rem, em, %, smaller, larger).

en: You should enter the Script URL pattern as:
sv_SE: Du bör ange skriptets URL-mönster som:

en: Your Generated Script
sv_SE: Ditt genererade skript

en: Your Script
sv_SE: Ditt manus

en: Your Script Code:
sv_SE: Din skriptkod:

en: Your cookie declaration script is ready to use.
sv_SE: Ditt cookie-deklarationsskript är redo att användas.

en: Your email address is wrong.
sv_SE: Din e-postadress är fel.

en: Your subscription will be cancelled at the end of the period.
sv_SE: Ditt abonnemang kommer att sägas upp i slutet av perioden.

en: Your subscription will be renewed at the end of the period.
sv_SE: Din prenumeration kommer att förnyas i slutet av perioden.

en: Your website [domain] has reached the monthly page view limit on the [planName] plan. To ensure uninterrupted service and accurate consent tracking, we recommend upgrading your plan.
sv_SE: Din webbplats [domain] har nått den månatliga sidvisningsgränsen för planen [planName]. För att säkerställa oavbruten service och korrekt samtyckesspårning rekommenderar vi att du uppgraderar din plan.

en: Your website visitors will see a clean, organized tables showing exactly what cookies your site uses and why - building trust and meeting legal requirements.
sv_SE: Dina webbplatsbesökare kommer att se en rena, organiserade tabeller som visar exakt vilka cookies din webbplats använder och varför - bygga förtroende och uppfylla juridiska krav.

en: [Number]% off
sv_SE: [Number] % rabatt

en: [count] cookie(s) ready to import. [skipped] entr(y/ies) skipped.
sv_SE: [count] kaka/kakor redo att importeras. [skipped] post(er) hoppades över.

en: [count] log entr(y/ies)
sv_SE: [count] loggpost(er)

en: cookie
sv_SE: kaka

en: e.g. 16px, 1rem, 1em
sv_SE: t.ex. 16px, 1rem, 1em

en: e.g., Analytics Cookie (optional - defaults to name)
sv_SE: t.ex. Analytics-cookie (valfritt - namn är standard)

en: legally required
sv_SE: lagstadgat krav
