Flexy Consent - en to ro translation catalogue (313 entries)

en: 100,000 Pageviews/Month<br>Geo-Targeting<br>43 Languages Supported<br>E-mail &amp; Chat Support<br>TCF 2.2 Support<br>Cookie Scanner<br>Auto Blocker<br>Google Consent Mode V2<br>API support
ro: 100.000 de afișări de pagină/lună<br>Geo-Targeting<br>43 de limbi acceptate<br>E-mail &amp; Asistență prin chat<br>Asistență TCF 2.2<br>Scaner cookie-uri<br>Blocare automată<br>Google Consent Mode V2<br>Compatibilitate API

en: 5,000 Pageviews/Month<br>Geo-Targeting<br>Single Language<br>E-mail Support<br>TCF 2.2 Support<br><del>Cookie Scanner</del><br><del>Auto Blocker</del><br><del>Google Consent Mode V2</del><br><del>API support</del>
ro: 5.000 de afișări de pagină/lună<br>Geo-Targeting<br>O singură limbă<br>Asistență prin e-mail<br>Suport TCF 2.2<br><del>Scaner cookie-uri</del><br><del>Blocare automată</ del><br><del>Modul de consimțământ Google V2</del><br><del>Compatibilitate API</del>

en: <strong>Please fix the following errors:</strong><ul>
ro: <strong>Remediați următoarele erori:</strong><ul>

en: API Key
ro: Cheia API

en: Accepted
ro: Acceptat

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Ad personalization signals allow Google to use collected data to personalize ads. Disable this to stop personalized ads.
ro: Semnalele de personalizare a anunțurilor permit Google să utilizeze datele colectate pentru a personaliza anunțurile. Dezactivați această opțiune pentru a opri anunțurile personalizate.

en: Add Cookie
ro: Adăugați cookie

en: Add a link to your cookie declaration page from your privacy policy, cookie policy, or website footer:
ro: Adăugați un link către pagina dvs. de declarare a cookie-urilor din politica de confidențialitate, politica de cookie-uri sau subsolul site-ului:

en: Add your cookie policy link here. This link will be shown to users when they click on "Cookie Policy" button in the consent banner.
ro: Adăugați linkul pentru politica dvs. de cookie-uri aici. Acest link va fi afișat utilizatorilor atunci când aceștia dau clic pe butonul „Politica privind cookie-urile” din bannerul de consimțământ.

en: Add your privacy policy link here. This link will be shown to users when they click on "Privacy Policy" button in the consent banner.
ro: Adaugă aici linkul pentru politica ta de confidențialitate. Acest link va fi afișat utilizatorilor atunci când fac clic pe butonul „Politica de confidențialitate” din bannerul de consimțământ.

en: Additional Settings
ro: Setări suplimentare

en: Address
ro: Adresa

en: Address Line 1
ro: Adresa Rândul 1

en: Address Line 2
ro: Linia de adresă 2

en: Ads Data Redaction redacts sensitive information related to ads, enhancing user privacy.
ro: Ads Data Redaction elimină informațiile sensibile legate de anunțuri, sporind confidențialitatea utilizatorilor.

en: All Types
ro: Toate Tipurile

en: All user and website information will be lost and cannot be recovered.
ro: Toate informațiile despre utilizator și site-ul web se vor pierde și nu pot fi recuperate.

en: Allow Ad Personalization Signals
ro: Permiteți semnalele de personalizare a anunțurilor

en: Allow Google Signals
ro: Permite Google Signals

en: Also you can add code similar to the one below to your page (Optional)
ro: De asemenea, puteți adăuga cod similar cu cel de mai jos pe pagina dvs. (Opțional)

en: Analytics and performance tracking
ro: Analiza și urmărirea performanței

en: Annual
ro: Anual

en: Are you sure you want to cancel your subscription?
ro: Sigur doriți să vă anulați abonamentul?

en: Are you sure you want to delete this cookie?
ro: Sigur doriți să ștergeți acest cookie?

en: Associated Script
ro: Script asociat

en: Authentication failed!
ro: Autentificarea eșuată!

en: Auto-updates with changes
ro: Actualizări automate cu modificări

en: Automatic Cookie Detection
ro: Detectarea automată a cookie-urilor

en: Available languages
ro: Limbi disponibile

en: Avoid using your own website's URL as the Script URL, as it may disrupt your website's functionality.
ro: Evitați să utilizați adresa URL a propriului site web ca adresă URL a scriptului, deoarece aceasta poate perturba funcționalitatea site-ului dvs.

en: Basic Information
ro: Informații de bază

en: Business Account
ro: Cont de afaceri

en: Buy
ro: Cumpără

en: Buy a new plan
ro: Cumpărați un plan nou

en: CCPA transparency requirements
ro: Cerințe de transparență CCPA

en: Can be linked from your privacy policy or cookie policy
ro: Poate fi conectat din politica ta de confidențialitate sau din politica de cookie-uri

en: Cancel
ro: Anulare

en: Cancel Subscription
ro: Anuleaza abonarea

en: Cancel current plan and subscribe to [PlanName] plan
ro: Anulați planul actual și abonați-vă la planul [PlanName].

en: Cancelling...
ro: Se anulează...

en: Change display language using client location and browser language
ro: Schimbați limba de afișare folosind locația clientului și limba browserului

en: Change email address
ro: Schimbați adresa de e-mail

en: Change your email address
ro: Schimbați-vă adresa de e-mail

en: Check your email box
ro: Verificați caseta de e-mail

en: Choose a payment method
ro: Alegeți o metodă de plată

en: City
ro: Oraș

en: Click "Add Cookie" to create your first cookie entry
ro: Faceți clic pe „Adăugați cookie” pentru a crea prima intrare cookie

en: Close
ro: Închide

en: Close my account
ro: Închide contul meu

en: Company
ro: Companie

en: Company Name
ro: Numele companiei

en: Completed
ro: Terminat

en: Configure Scan
ro: Configurați Scanarea

en: Consent not required
ro: Consimțământul nu este necesar

en: Consent requested
ro: Consimțământul solicitat

en: Contact Us
ro: Contactaţi-ne

en: Continue
ro: Continua

en: Control whether Google Analytics automatically sends page view events or visitor will select them.
ro: Controlați dacă Google Analytics trimite automat evenimente de vizualizare a paginii sau vizitatorul le va selecta.

en: Cookie Declaration Script
ro: Scriptul de declarare a cookie-urilor

en: Cookie Details:
ro: Detalii cookie:

en: Cookie List
ro: Lista de cookie-uri

en: Cookie Manager
ro: Manager cookie

en: Cookie Name
ro: Nume cookie

en: Cookie Names
ro: Nume cookie

en: Cookie Policy
ro: Politica de cookie-uri

en: Cookie Scanner
ro: Scanner cookie

en: Cookie Scanner IP Addresses
ro: Adresele IP ale scanerului cookie

en: Cookie added successfully!
ro: Cookie adăugat cu succes!

en: Cookie deleted successfully!
ro: Cookie-ul a fost șters cu succes!

en: Cookie law disclosure obligations
ro: Obligațiile de divulgare a legii cookie-urilor

en: Cookie name is required
ro: Numele cookie-ului este obligatoriu

en: Cookie updated successfully!
ro: Cookie-ul a fost actualizat cu succes!

en: Cookies Found
ro: S-au găsit cookie-uri

en: Copied!
ro: Copiat!

en: Copy Script Tag
ro: Copiați eticheta de script

en: Copy and paste new API key here from [email]
ro: Copiați și inserați noua cheie API aici de la [email]

en: Copy the script tag from the "Script Code" tab. This is a simple one-line HTML tag that you'll add to your website.
ro: Copiați eticheta de script din fila „Cod de script”. Aceasta este o etichetă HTML simplă pe un rând pe care o veți adăuga pe site-ul dvs. web.

en: Copy to Clipboard
ro: Copiați în Clipboard

en: Could not extract script URL
ro: Nu s-a putut extrage adresa URL a scriptului

en: Country
ro: Țară

en: Created
ro: Creat

en: Current Plan
ro: Planul curent

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom CSS
ro: CSS personalizat

en: Custom logo
ro: Logo personalizat

en: Dashboard
ro: Bord

en: Debit or Credit Card
ro: Card de debit sau de credit

en: Default consent management language for website visitors
ro: Limba implicită de gestionare a consimțământului pentru vizitatorii site-ului web

en: Delete Account
ro: Șterge cont

en: Description
ro: Descriere

en: Description and Purpose
ro: Descriere și scop

en: Description will be saved for the selected language
ro: Descrierea va fi salvată pentru limba selectată

en: Disabled (Consent window will not be displayed on your website)
ro: Dezactivat (Fereastra de consimțământ nu va fi afișată pe site-ul dvs.)

en: Display Name
ro: Numele de afișare

en: Display privacy button
ro: Afișează butonul de confidențialitate

en: Domains
ro: Domenii

en: Don't let consent management intimidate you. Protect your users' privacy with the most affordable CMP without compromising security. Continue now to become compliant or view pricing to pick a plan suitable for you.
ro: Nu lăsați gestionarea consimțământului să vă intimideze. Protejați confidențialitatea utilizatorilor dvs. cu cel mai accesibil CMP fără a compromite securitatea. Continuați acum pentru a deveni conform sau consultați prețurile pentru a alege un plan potrivit pentru dvs.

en: Downgrade to free package
ro: Treceți la un pachet gratuit

en: Download Page URL
ro: Descărcați adresa URL a paginii

en: Edit Cookie
ro: Editați cookie-ul

en: Email
ro: E-mail

en: Enable Ads Data Redaction
ro: Activați redarea datelor reclamelor

en: Enable Consent Management
ro: Activați gestionarea consimțământului

en: Enable Google Consent Mode v2
ro: Activați Google Consent Mode v2

en: Enable Restricted Data Processing
ro: Activați procesarea restricționată a datelor

en: Enable URL Passthrough
ro: Activați adresa URL

en: Enable URL passthrough to allow Google Analytics to track URL parameters across pages during navigation.
ro: Activați accesul URL pentru a permite Google Analytics să urmărească parametrii URL pe pagini în timpul navigării.

en: Enable auto blocker
ro: Activați blocarea automată

en: Enable customization
ro: Activați personalizarea

en: Enabled
ro: Activat

en: Enhance compliance with a robust, lightweight CMP solution FlexyConsent-easy GDPR consent management for WordPress sites.
ro: Îmbunătățiți conformitatea cu o soluție CMP robustă și ușoară FlexyConsent - gestionarea simplă a consimțământului GDPR pentru site-urile WordPress.

en: Enter CSS code
ro: Introdu codul CSS

en: Enter a URL
ro: Introduceți o adresă URL

en: Enter one domain per line [line1][line2][line3]
ro: Introduceți un domeniu pe rând [line1][line2][line3]

en: Enter the URL of the page you want to scan for cookies
ro: Introduceți adresa URL a paginii pe care doriți să o scanați pentru cookie-uri

en: Enter the URL of the page you want to scan for cookies. Our scanner will analyze the page and detect all cookies being used.
ro: Introduceți adresa URL a paginii pe care doriți să o scanați pentru cookie-uri. Scanerul nostru va analiza pagina și va detecta toate modulele cookie utilizate.

en: Error
ro: Eroare

en: Essential
ro: Esenţial

en: Essential and functional cookies
ro: Cookie-uri esențiale și funcționale

en: European Union / European Economic Area / United Kingdom
ro: Uniunea Europeană / Spațiul Economic European / Regatul Unit

en: Examples: Session, 30 days, 1 year, 2 years, etc.
ro: Exemple: Sesiune, 30 de zile, 1 an, 2 ani etc.

en: Failed to load script
ro: Nu s-a încărcat scriptul

en: Features
ro: Caracteristici

en: Firewall Setup Required:
ro: Este necesară configurarea paravanului de protecție:

en: FlexyConsent only works on domains listed here. Please enter only root domains without "www" or "https://
ro: FlexyConsent funcționează numai pe domeniile enumerate aici. Vă rugăm să introduceți numai domenii rădăcină fără „www” sau „https://

en: Font family
ro: Familia de fonturi

en: Font size
ro: Dimensiunea fontului

en: For best results, scan your homepage or a page that loads all your tracking scripts and cookies.
ro: Pentru cele mai bune rezultate, scanați-vă pagina de pornire sau o pagină care vă încarcă toate scripturile și cookie-urile de urmărire.

en: For example, if the third-party script that sets this cookie is:
ro: De exemplu, dacă scriptul terță parte care setează acest cookie este:

en: Full Name
ro: Numele complet

en: GDPR Article 13 compliance
ro: Respectarea articolului 13 GDPR

en: Google Signals includes cross-device reporting, remarketing, and other data collection for signed-in users.
ro: Google Signals include raportare pe mai multe dispozitive, remarketing și alte colectări de date pentru utilizatorii conectați.

en: HTML Script Tag
ro: Etichetă HTML Script

en: Helps you comply with transparency requirements
ro: Vă ajută să respectați cerințele de transparență

en: How to Add Cookie Declaration to Your Website
ro: Cum să adăugați o declarație de cookie-uri pe site-ul dvs. web

en: How to Add to Your Website
ro: Cum să adăugați pe site-ul dvs. web

en: IAB TCF (Advertising)
ro: IAB TCF (Publicitate)

en: IP Addresses
ro: Adrese IP

en: ISO 27001 documentation standards
ro: Standarde de documentare ISO 27001

en: If empty, will default to the cookie name
ro: Dacă este gol, va fi implicit numele cookie-ului

en: If no script url provided, the cookie shouldn't be marked as essential.
ro: Dacă nu este furnizată nicio adresă URL de script, cookie-ul nu ar trebui să fie marcat ca esențial.

en: If you cancel your subscription, the subscription will continue until the end of the term but will not be renewed.
ro: Dacă anulați abonamentul, acesta va continua până la sfârșitul termenului, dar nu va fi reînnoit.

en: If you require any further information, feel free to [LinkBefore]contact us[LinkAfter].
ro: Dacă aveți nevoie de informații suplimentare, nu ezitați să ne contactați [LinkBefore][LinkAfter].

en: Invoice Info
ro: Informații despre factură

en: Just copy this single script tag and paste it into your website's HTML head section. This will automatically generate the cookie declaration tables on your page.
ro: Doar copiați această etichetă de script unică și inserați-o în secțiunea de cap HTML a site-ului dvs. web. Acest lucru va genera automat tabelele de declarare a cookie-urilor pe pagina dvs.

en: Language
ro: Limba

en: Layout Properties
ro: Proprietăți aspect

en: Legal Compliance Benefits
ro: Beneficii conform legii

en: Legal compliance regulations like GDPR, CCPA, and other privacy laws require websites to provide transparent information about all cookies they use. This script generates a professional cookie declaration tables that:
ro: Reglementările de conformitate cu legislația precum GDPR, CCPA și alte legi de confidențialitate impun site-urilor web să furnizeze informații transparente despre toate modulele cookie pe care le folosesc. Acest script generează tabele profesionale de declarare a cookie-urilor care:

en: Lists all cookies used on your website in organized tables
ro: Listează toate modulele cookie utilizate pe site-ul dvs. în tabele organizate

en: Live Preview - Exactly How It Will Look on Your Website
ro: Previzualizare live - exact cum va arăta pe site-ul dvs. web

en: Loading cookie declaration preview...
ro: Se încarcă previzualizarea declarației cookie...

en: Loading domains...
ro: Se încarcă domeniile...

en: Loading languages...
ro: Se încarcă limbile...

en: Loading preview...
ro: Se încarcă previzualizarea...

en: Loading scan status...
ro: Se încarcă starea scanării...

en: Loading script...
ro: Se încarcă scriptul...

en: Loading...
ro: Încărcare...

en: Make sure our scanner IP addresses are whitelisted in your firewall
ro: Asigurați-vă că adresele IP ale scanerului nostru sunt incluse în lista albă în firewall

en: Manage Privacy Settings
ro: Gestionați setările de confidențialitate

en: Marketing and advertising cookies
ro: Cookie-uri de marketing și publicitate

en: Mobile responsive design
ro: Design receptiv pentru dispozitive mobile

en: Monthly
ro: Lunar

en: Name
ro: Nume

en: Name On Invoice
ro: Numele pe factură

en: New email address
ro: Adresă de e-mail nouă

en: New visitors
ro: Vizitator nou

en: No cookies found
ro: Nu s-au găsit cookie-uri

en: No domain selected
ro: Niciun domeniu selectat

en: No projects available
ro: Nu există proiecte disponibile

en: No scans found for this domain
ro: Nu s-au găsit scanări pentru acest domeniu

en: Open in New Tab
ro: Deschideți în filă nouă

en: Option 1 - Add to HTML Head
ro: Opțiunea 1 - Adăugați la capul HTML

en: Option 2 - Add to Specific Page
ro: Opțiunea 2 - Adăugați la o anumită pagină

en: Organized by categories
ro: Organizat pe categorii

en: Others
ro: Alţii

en: Page Preview
ro: Previzualizarea paginii

en: Pageviews with consent
ro: Vizualizări de pagină cu consimțământ

en: Pageviews with no preference
ro: Vizualizări de pagină fără preferințe

en: Pageviews without consent
ro: Vizualizări de pagină fără consimțământ

en: Partially accepted
ro: Acceptat parțial

en: Paste the script tag into your Cookie Declaration HTML where you want the tables to appear:
ro: Lipiți eticheta de script în codul HTML al declarației cookie unde doriți să apară tabelele:

en: Payment
ro: Plată

en: Payment Result
ro: Rezultatul plății

en: Period
ro: Perioadă

en: Personal Account
ro: Cont personal

en: Personalization
ro: Personalizare

en: Personalization and preference cookies
ro: Cookie-uri de personalizare și preferințe

en: Plan Features
ro: Caracteristici ale planului

en: Please add our cookie scanner IP addresses to the whitelist on your firewall to allow scanning.
ro: Vă rugăm să adăugați adresele IP ale scanerului nostru de cookie-uri la lista albă de pe firewall pentru a permite scanarea.

en: Please add these IP addresses to your firewall whitelist to allow our cookie scanner to access your website:
ro: Vă rugăm să adăugați aceste adrese IP la lista albă de firewall pentru a permite scanerului nostru de cookie-uri să vă acceseze site-ul web:

en: Please enter required information before subscribing.
ro: Vă rugăm să introduceți informațiile necesare înainte de a vă abona.

en: Please write your email address to confirm.
ro: Vă rugăm să scrieți adresa dvs. de e-mail pentru a confirma.

en: Post Code
ro: Cod poștal

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Preview Unavailable
ro: Previzualizare indisponibilă

en: Privacy Policy
ro: Politica de confidențialitate

en: Privacy Trigger
ro: Declanșator de confidențialitate

en: Privacy Trigger Customization (Optional)
ro: Personalizarea declanșatorului de confidențialitate (Opțional)

en: Privacy URL
ro: Adresa URL de confidențialitate

en: Privacy policy links
ro: Link-uri la politica de confidențialitate

en: Professional styling
ro: Styling profesional

en: Project not found for selected domain
ro: Proiectul nu a fost găsit pentru domeniul selectat

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Ready to Use
ro: Gata de utilizare

en: Refresh
ro: Reîmprospăta

en: Rejected
ro: Respins

en: Remaining time: [dayCount] day
ro: Timp rămas: [dayCount] zi

en: Remaining time: [dayCount] days
ro: Timp rămas: [dayCount] zile

en: Remaining time: [monthCount] month
ro: Timp rămas: [monthCount] lună

en: Remaining time: [monthCount] months
ro: Timp rămas: [monthCount] luni

en: Required
ro: Necesar

en: Restricted Data Processing limits the use of personal data for advertising and analytics to comply with privacy regulations, such as CCPA. When enabled, personalized ads will be restricted, and only certain data will be used for measurement and analytics.
ro: Procesarea restricționată a datelor limitează utilizarea datelor cu caracter personal pentru publicitate și analiză pentru a respecta reglementările privind confidențialitatea, cum ar fi CCPA. Când sunt activate, anunțurile personalizate vor fi restricționate și numai anumite date vor fi folosite pentru măsurare și analiză.

en: Retention Period
ro: Perioada de păstrare

en: Returning visitors
ro: Vizitatorii care revin

en: Save
ro: Salvați

en: Scan History
ro: Istoricul scanării

en: Scan Status
ro: Stare scanare

en: Scan your website to automatically detect cookies and update your cookie list. Our advanced scanner analyzes your web pages and identifies all cookies being used, including tracking pixels, analytics cookies, and third-party integrations.
ro: Scanați-vă site-ul web pentru a detecta automat cookie-urile și pentru a vă actualiza lista de cookie-uri. Scanerul nostru avansat analizează paginile dvs. web și identifică toate modulele cookie utilizate, inclusiv pixelii de urmărire, modulele cookie de analiză și integrările terțelor părți.

en: Scanned URL
ro: Adresa URL scanată

en: Scanner Actions
ro: Acțiuni scaner

en: Script Tag for Your Website
ro: Etichetă de script pentru site-ul dvs. web

en: Script URL
ro: Adresa URL a scriptului

en: Security
ro: Securitate

en: Select
ro: Selectați

en: Select Domain
ro: Selectați Domeniu

en: Select Language
ro: Selectați Limbă

en: Select Type
ro: Selectați Tip

en: Select a domain above to manage cookies
ro: Selectați un domeniu de mai sus pentru a gestiona cookie-urile

en: Send
ro: Trimite

en: Send Page View
ro: Trimiteți vizualizarea paginii

en: Shows cookie purposes, retention periods, and providers
ro: Afișează scopurile cookie-urilor, perioadele de păstrare și furnizorii

en: Simple Integration
ro: Integrare simplă

en: Start New Scan
ro: Porniți o nouă scanare

en: Start Scan
ro: Porniți scanarea

en: Start your first scan by entering a URL above
ro: Începeți prima scanare introducând o adresă URL mai sus

en: Status
ro: Stare

en: Step 1: Copy the Script Tag
ro: Pasul 1: Copiați eticheta de script

en: Step 2: Add to Your Website's HTML
ro: Pasul 2: Adăugați codul HTML al site-ului dvs. web

en: Step 3: Link from Your Privacy Policy
ro: Pasul 3: Link din Politica de confidențialitate

en: Step 4: Automatic Updates
ro: Pasul 4: Actualizări automate

en: Subscribe
ro: Abonați-vă

en: Subscribed
ro: Abonat

en: Subscription
ro: Abonament

en: Subscription period
ro: Perioada de abonament

en: Subscriptions
ro: Abonamente

en: Technical Details
ro: Detalii tehnice

en: The consent message containing IAB TCF vendors and purposes will be shown to visitors from the selected regions.<br>Recommended if your website displays ads.
ro: Mesajul de consimțământ care conține furnizorii și scopurile IAB TCF va fi afișat vizitatorilor din regiunile selectate.<br>Recomandat dacă site-ul dvs. web afișează anunțuri.

en: The script automatically updates when you modify your cookie configuration in this manager. No need to manually update your website - it stays current automatically!
ro: Scriptul se actualizează automat când modificați configurația cookie-urilor în acest manager. Nu este nevoie să vă actualizați manual site-ul web - acesta rămâne automat actualizat!

en: The script will work perfectly when implemented on your website. This preview limitation doesn't affect the actual functionality.
ro: Scriptul va funcționa perfect atunci când este implementat pe site-ul dvs. web. Această limitare de previzualizare nu afectează funcționalitatea reală.

en: The wait for update setting defines how long Google Consent Mode should wait (in milliseconds) before updating the consent state. It helps ensure that consent choices are processed before tracking begins.
ro: Setarea de așteptare pentru actualizare definește cât timp ar trebui să aștepte Modul de consimțământ Google (în milisecunde) înainte de a actualiza starea de consimțământ. Vă ajută să vă asigurați că alegerile privind consimțământul sunt procesate înainte de începerea urmăririi.

en: Third-party integrations and plugins
ro: Integrari și pluginuri terță parte

en: This action cannot be reversed.
ro: Această acțiune nu poate fi inversată.

en: This is exactly what your website visitors will see when they visit your cookie declaration page. The script automatically organizes your cookies by category (Essential, Analytics, Marketing, etc.) and displays all the required information for legal compliance.
ro: Este exact ceea ce vor vedea vizitatorii site-ului dvs. atunci când vă vizitează pagina de declarare a cookie-urilor. Scriptul vă organizează automat cookie-urile pe categorii (Esenţial, Analytics, Marketing etc.) şi afişează toate informaţiile necesare pentru conformitatea legală.

en: This preview shows exactly how the cookie declaration will appear on your website when visitors access it. The tables below contain your current cookie configuration and will update automatically when you modify your cookies in this manager.
ro: Această previzualizare arată exact cum va apărea declarația cookie-ului pe site-ul dvs. atunci când vizitatorii îl accesează. Tabelele de mai jos conțin configurația curentă a cookie-urilor și se vor actualiza automat când modificați cookie-urile în acest manager.

en: This script generates tables based on your current cookie configuration.
ro: Acest script generează tabele pe baza configurației dvs. curente cookie.

en: This script is hosted securely and will automatically display your current cookie configuration. It updates automatically when you modify cookies in this manager.
ro: Acest script este găzduit în siguranță și va afișa automat configurația curentă a cookie-urilor. Se actualizează automat când modificați cookie-urile în acest manager.

en: This setting allows you to show the IAB Transparency and Consent Framework message beyond GDPR-regulated countries, helping you maintain compliance and maximize ad revenue in other key markets.
ro: Această setare vă permite să afișați mesajul Cadrului de transparență și consimțământ al IAB dincolo de țările reglementate de GDPR, ajutându-vă să mențineți conformitatea și să maximizați veniturile publicitare pe alte piețe cheie.

en: Tip:
ro: Sfat:

en: Total pageviews
ro: Numărul total de vizualizări ale paginii

en: Total visitors
ro: Total vizitatori

en: Type
ro: Tip

en: Type is required
ro: Tipul este obligatoriu

en: Typical scan time: 1-3 hours.
ro: Timp de scanare tipic: 1-3 ore.

en: Unable to load the script in preview mode due to CORS restrictions.
ro: Imposibil de încărcat scriptul în modul de previzualizare din cauza restricțiilor CORS.

en: United States of America
ro: Statele Unite ale Americii

en: Unlimited Pageviews/Month<br>Geo-Targeting<br>43 Languages Supported<br>E-mail & Chat Support<br>TCF 2.2 Support<br>Cookie Scanner<br>Auto Blocker<br>Google Consent Mode V2<br>API support
ro: Afișări de pagină nelimitate/lună<br>Geo-Targeting<br>43 de limbi acceptate<br>Asistență prin e-mail și chat<br>Asistență TCF 2.2<br>Scaner cookie-uri<br>Blocare automată<br>Mod consimțământ Google V2<br > Suport API

en: Update Email
ro: Actualizați e-mailul

en: Update Email Validate Key
ro: Actualizați cheia de validare a e-mailului

en: Update User Settings
ro: Actualizați setările utilizatorului

en: Update user info
ro: Actualizați informațiile despre utilizator

en: Updates automatically as you modify your cookie configuration
ro: Se actualizează automat pe măsură ce modificați configurația cookie-urilor

en: Use system font family
ro: Utilizați familia de fonturi de sistem

en: User Info
ro: Informații despre utilizator

en: User Information
ro: Informații despre utilizator

en: User Settings
ro: Setarile utilizatorului

en: User-Friendly
ro: Ușor de utilizat

en: VAT Number
ro: TVA

en: Vendor
ro: Furnizor

en: Vendor Information
ro: Informații despre furnizor

en: View IP Addresses
ro: Vizualizați adrese IP

en: View Policy
ro: Vedeți politica

en: View Status
ro: Vedeți starea

en: Visitor selection
ro: Selectarea vizitatorilor

en: Visits with consent
ro: Vizite cu consimțământ

en: Visits with no preference
ro: Vizite fără preferințe

en: Visits without consent
ro: Vizite fără consimțământ

en: Wait for update
ro: Așteptați actualizarea

en: Warning: This is an advanced feature designed for users familiar with CSS. If you are not experienced with CSS, please leave this field empty.
ro: Avertisment: aceasta este o caracteristică avansată concepută pentru utilizatorii familiarizați cu CSS. Dacă nu aveți experiență cu CSS, vă rugăm să lăsați acest câmp necompletat.

en: Website Settings
ro: Setări site

en: Welcome to Flexy Consent
ro: Bun venit la Flexy Consent

en: What Our Scanner Detects:
ro: Ce detectează scanerul nostru:

en: When implemented on your website, this script will automatically display your cookie declaration tables.
ro: Când este implementat pe site-ul dvs. web, acest script va afișa automat tabelele dvs. de declarații cookie.

en: Why Do You Need This?
ro: De ce ai nevoie de asta?

en: You can copy the code below and use it in the footer of your page (Optional)
ro: Puteți copia codul de mai jos și îl puteți utiliza în subsolul paginii dvs. (Opțional)

en: You can only assign one website to one subscription!
ro: Puteți atribui un singur site web unui singur abonament!

en: You cannot close your account because you have a paid subscription and its current period will end on [endDate].<br>You can edit from [URL]
ro: Nu vă puteți închide contul deoarece aveți un abonament plătit, iar perioada curentă a acestuia se va încheia pe [endDate].<br>Puteți edita de la [URL]

en: You cannot close your account because you have a project belonging to another service: [serviceNames].<br> You can edit from [URL]
ro: Nu vă puteți închide contul deoarece aveți un proiect care aparține unui alt serviciu: [serviceNames].<br> Puteți edita de la [URL]

en: You cannot close your account because you have another project: [projectNames].<br>You can edit from [URL]
ro: Nu vă puteți închide contul deoarece aveți un alt proiect: [projectNames].<br>Puteți edita de la [URL]

en: You have a free subscription.
ro: Ai un abonament gratuit.

en: You have a paid subscription and plan for next period.
ro: Aveți un abonament plătit și aveți un plan pentru perioada următoare.

en: You should enter the Script URL pattern as:
ro: Ar trebui să introduceți modelul URL Script ca:

en: Your Script
ro: Scenariul tău

en: Your cookie declaration script is ready to use.
ro: Scriptul dumneavoastră de declarare a cookie-urilor este gata de utilizare.

en: Your email address is wrong.
ro: Adresa ta de e-mail este greșită.

en: Your subscription will be cancelled at the end of the period.
ro: Abonamentul dumneavoastră va fi anulat la sfârșitul perioadei.

en: Your subscription will be renewed at the end of the period.
ro: Abonamentul dumneavoastră va fi reînnoit la sfârșitul perioadei.

en: Your website [domain] has reached the monthly page view limit on the [planName] plan. To ensure uninterrupted service and accurate consent tracking, we recommend upgrading your plan.
ro: Site-ul dvs. web [domain] a atins limita lunară de vizualizare a paginii din planul [planName]. Pentru a asigura un serviciu neîntrerupt și o urmărire precisă a consimțământului, vă recomandăm să vă actualizați planul.

en: Your website visitors will see a clean, organized tables showing exactly what cookies your site uses and why - building trust and meeting legal requirements.
ro: Vizitatorii site-ului dvs. vor vedea un tabel curat și organizat care arată exact ce cookie-uri folosește site-ul dvs. și de ce - construind încredere și îndeplinind cerințele legale.

en: [Number]% off
ro: [Number]% reducere

en: cookie
ro: prăjitură

en: e.g., Analytics Cookie (optional - defaults to name)
ro: de exemplu, cookie de analiză (opțional - implicit la nume)
