Flexy Consent - en to fr translation catalogue (313 entries)

en: 100,000 Pageviews/Month<br>Geo-Targeting<br>43 Languages Supported<br>E-mail &amp; Chat Support<br>TCF 2.2 Support<br>Cookie Scanner<br>Auto Blocker<br>Google Consent Mode V2<br>API support
fr: 100 000 pages vues/mois<br>Ciblage géographique<br>43 langues prises en charge<br>E-mail &amp; Assistance par chat<br>Support TCF 2.2<br>Scanner de cookies<br>Bloqueur automatique<br>Google Consent Mode V2<br>Support API

en: 5,000 Pageviews/Month<br>Geo-Targeting<br>Single Language<br>E-mail Support<br>TCF 2.2 Support<br><del>Cookie Scanner</del><br><del>Auto Blocker</del><br><del>Google Consent Mode V2</del><br><del>API support</del>
fr: 5 000 pages vues/mois<br>Ciblage géographique<br>Une seule langue<br>Support par e-mail<br>Support TCF 2.2<br><del>Scanner de cookies</del><br><del>Bloqueur automatique</ del><br><del>Mode Consentement Google V2</del><br><del>Prise en charge des API</del>

en: <strong>Please fix the following errors:</strong><ul>
fr: <strong>Veuillez corriger les erreurs suivantes :</strong><ul>

en: API Key
fr: Clé API

en: Accepted
fr: Accepté

en: Ad personalization signals allow Google to use collected data to personalize ads. Disable this to stop personalized ads.
fr: Les signaux de personnalisation des annonces permettent à Google d'utiliser les données collectées pour personnaliser les annonces. Désactivez cette option pour arrêter les publicités personnalisées.

en: Add Cookie
fr: Ajouter un cookie

en: Add a link to your cookie declaration page from your privacy policy, cookie policy, or website footer:
fr: Ajoutez un lien vers votre page de déclaration de cookies à partir de votre politique de confidentialité, de votre politique de cookies ou du pied de page de votre site Web :

en: Add your cookie policy link here. This link will be shown to users when they click on "Cookie Policy" button in the consent banner.
fr: Ajoutez votre lien de politique de cookies ici. Ce lien sera présenté aux utilisateurs lorsqu'ils cliqueront sur le bouton « Politique en matière de cookies » dans la bannière de consentement.

en: Add your privacy policy link here. This link will be shown to users when they click on "Privacy Policy" button in the consent banner.
fr: Ajoutez votre lien de politique de confidentialité ici. Ce lien sera affiché aux utilisateurs lorsqu'ils cliqueront sur le bouton « Politique de confidentialité » dans la bannière de consentement.

en: Additional Settings
fr: Paramètres supplémentaires

en: Address
fr: Adresse

en: Address Line 1
fr: Adresse Ligne 1

en: Address Line 2
fr: Adresse Ligne 2

en: Ads Data Redaction redacts sensitive information related to ads, enhancing user privacy.
fr: La suppression des données publicitaires supprime les informations sensibles liées aux publicités, améliorant ainsi la confidentialité des utilisateurs.

en: All Types
fr: Tous types

en: All user and website information will be lost and cannot be recovered.
fr: Toutes les informations sur les utilisateurs et le site Web seront perdues et ne pourront pas être récupérées.

en: Allow Ad Personalization Signals
fr: Autoriser les signaux de personnalisation des annonces

en: Allow Google Signals
fr: Autoriser les signaux Google

en: Also you can add code similar to the one below to your page (Optional)
fr: Vous pouvez également ajouter un code similaire à celui ci-dessous à votre page (facultatif)

en: Analytics
fr: Analytique

en: Analytics and performance tracking
fr: Analyse et suivi des performances

en: Annual
fr: Annuel

en: Are you sure you want to cancel your subscription?
fr: Etes-vous sûr de vouloir annuler votre abonnement ?

en: Are you sure you want to delete this cookie?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce cookie ?

en: Associated Script
fr: Script associé

en: Authentication failed!
fr: L'authentification a échoué !

en: Auto-updates with changes
fr: Mises à jour automatiques avec les modifications

en: Automatic Cookie Detection
fr: Détection automatique des cookies

en: Available languages
fr: Langues disponibles

en: Avoid using your own website's URL as the Script URL, as it may disrupt your website's functionality.
fr: Évitez d'utiliser l'URL de votre propre site Web comme URL de script, car cela pourrait perturber la fonctionnalité de votre site Web.

en: Basic Information
fr: Informations de base

en: Business Account
fr: Compte professionnel

en: Buy
fr: Acheter

en: Buy a new plan
fr: Acheter un nouveau forfait

en: CCPA transparency requirements
fr: Exigences de transparence du CCPA

en: Can be linked from your privacy policy or cookie policy
fr: Peut être lié à votre politique de confidentialité ou à votre politique de cookies

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Subscription
fr: Annuler l'abonnement

en: Cancel current plan and subscribe to [PlanName] plan
fr: Annuler le forfait actuel et souscrire au forfait [PlanName]

en: Cancelling...
fr: Annulation...

en: Change display language using client location and browser language
fr: Changer la langue d'affichage en fonction de l'emplacement du client et de la langue du navigateur

en: Change email address
fr: Changer l'adresse e-mail

en: Change your email address
fr: Changez votre adresse e-mail

en: Check your email box
fr: Vérifiez votre boîte e-mail

en: Choose a payment method
fr: Choisissez une méthode de paiement

en: City
fr: Ville

en: Click "Add Cookie" to create your first cookie entry
fr: Cliquez sur « Ajouter un cookie » pour créer votre première entrée de cookie

en: Close
fr: Fermer

en: Close my account
fr: Fermer mon compte

en: Company
fr: Entreprise

en: Company Name
fr: Nom de l'entreprise

en: Completed
fr: Complété

en: Configure Scan
fr: Configurer l'analyse

en: Consent not required
fr: Consentement non requis

en: Consent requested
fr: Consentement demandé

en: Contact Us
fr: Contactez-nous

en: Continue
fr: Continuer

en: Control whether Google Analytics automatically sends page view events or visitor will select them.
fr: Contrôlez si Google Analytics envoie automatiquement les événements de visualisation de page ou si le visiteur les sélectionnera.

en: Cookie Declaration Script
fr: Script de déclaration de cookie

en: Cookie Details:
fr: Détails du cookie :

en: Cookie List
fr: Liste des cookies

en: Cookie Manager
fr: Gestionnaire de cookies

en: Cookie Name
fr: Nom du cookie

en: Cookie Names
fr: Noms des cookies

en: Cookie Policy
fr: Politique en matière de cookies

en: Cookie Scanner
fr: Scanner de cookies

en: Cookie Scanner IP Addresses
fr: Adresses IP du scanner de cookies

en: Cookie added successfully!
fr: Cookie ajouté avec succès !

en: Cookie deleted successfully!
fr: Cookie supprimé avec succès !

en: Cookie law disclosure obligations
fr: Obligations de divulgation de la loi sur les cookies

en: Cookie name is required
fr: Le nom du cookie est obligatoire

en: Cookie updated successfully!
fr: Cookie mis à jour avec succès !

en: Cookies Found
fr: Cookies trouvés

en: Copied!
fr: Copié!

en: Copy Script Tag
fr: Copier la balise de script

en: Copy and paste new API key here from [email]
fr: Copiez et collez ici la nouvelle clé API à partir de [email]

en: Copy the script tag from the "Script Code" tab. This is a simple one-line HTML tag that you'll add to your website.
fr: Copiez la balise de script depuis l'onglet « Code de script ». Il s'agit d'une simple balise HTML d'une seule ligne que vous ajouterez à votre site web.

en: Copy to Clipboard
fr: Copier dans le presse-papiers

en: Could not extract script URL
fr: Impossible d'extraire l'URL du script

en: Country
fr: Pays

en: Created
fr: Créé

en: Current Plan
fr: Forfait actuel

en: Custom
fr: Coutume

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: Custom logo
fr: Logo personnalisé

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Debit or Credit Card
fr: Carte de débit ou de crédit

en: Default consent management language for website visitors
fr: Langue de gestion du consentement par défaut pour les visiteurs du site Web

en: Delete Account
fr: Supprimer le compte

en: Description and Purpose
fr: Description et objectif

en: Description will be saved for the selected language
fr: La description sera enregistrée pour la langue sélectionnée

en: Disabled (Consent window will not be displayed on your website)
fr: Désactivé (la fenêtre de consentement ne sera pas affichée sur votre site Web)

en: Display Name
fr: Nom d'affichage

en: Display privacy button
fr: Afficher le bouton de confidentialité

en: Domains
fr: Domaines

en: Don't let consent management intimidate you. Protect your users' privacy with the most affordable CMP without compromising security. Continue now to become compliant or view pricing to pick a plan suitable for you.
fr: Ne vous laissez pas intimider par la gestion du consentement. Protégez la confidentialité de vos utilisateurs avec la CMP la plus abordable sans compromettre la sécurité. Continuez maintenant pour vous conformer ou consultez les tarifs pour choisir un forfait qui vous convient.

en: Downgrade to free package
fr: Passer au forfait gratuit

en: Download Page URL
fr: URL de la page de téléchargement

en: Edit Cookie
fr: Modifier le cookie

en: Email
fr: E-mail

en: Enable Ads Data Redaction
fr: Activer la rédaction des données publicitaires

en: Enable Consent Management
fr: Activer la gestion du consentement

en: Enable Google Consent Mode v2
fr: Activer le mode consentement de Google v2

en: Enable Restricted Data Processing
fr: Activer le traitement des données restreint

en: Enable URL Passthrough
fr: Activer le relais d'URL

en: Enable URL passthrough to allow Google Analytics to track URL parameters across pages during navigation.
fr: Activez le relais d'URL pour permettre à Google Analytics de suivre les paramètres d'URL sur les pages pendant la navigation.

en: Enable auto blocker
fr: Activer le bloqueur automatique

en: Enable customization
fr: Activer la personnalisation

en: Enabled
fr: Activé

en: Enhance compliance with a robust, lightweight CMP solution FlexyConsent-easy GDPR consent management for WordPress sites.
fr: Améliorez la conformité avec une solution CMP robuste et légère, FlexyConsent, qui facilite la gestion des consentements RGPD pour les sites WordPress.

en: Enter CSS code
fr: Entrez le code CSS

en: Enter a URL
fr: Entrez une URL

en: Enter one domain per line [line1][line2][line3]
fr: Saisissez un domaine par ligne [line1][line2][line3]

en: Enter the URL of the page you want to scan for cookies
fr: Saisissez l'URL de la page que vous souhaitez analyser pour les cookies

en: Enter the URL of the page you want to scan for cookies. Our scanner will analyze the page and detect all cookies being used.
fr: Saisissez l'URL de la page que vous souhaitez analyser. Notre scanner analysera la page et détectera tous les cookies utilisés.

en: Error
fr: Erreur

en: Essential
fr: Essentiel

en: Essential and functional cookies
fr: Cookies essentiels et fonctionnels

en: European Union / European Economic Area / United Kingdom
fr: Union européenne / Espace économique européen / Royaume-Uni

en: Examples: Session, 30 days, 1 year, 2 years, etc.
fr: Exemples : Session, 30 jours, 1 an, 2 ans, etc.

en: Failed to load script
fr: Échec du chargement du script

en: Features
fr: Caractéristiques

en: Firewall Setup Required:
fr: Configuration du pare-feu requise :

en: FlexyConsent only works on domains listed here. Please enter only root domains without "www" or "https://
fr: FlexyConsent ne fonctionne que sur les domaines répertoriés ici. Veuillez saisir uniquement les domaines racine sans "www" ou "https://

en: Font family
fr: Famille de polices

en: Font size
fr: Taille de la police

en: For best results, scan your homepage or a page that loads all your tracking scripts and cookies.
fr: Pour de meilleurs résultats, analysez votre page d'accueil ou une page qui charge tous vos scripts de suivi et cookies.

en: For example, if the third-party script that sets this cookie is:
fr: Par exemple, si le script tiers qui définit ce cookie est :

en: Full Name
fr: Nom et prénom

en: GDPR Article 13 compliance
fr: Conformité à l'article 13 du RGPD

en: Google Signals includes cross-device reporting, remarketing, and other data collection for signed-in users.
fr: Google Signals inclut des rapports multi-appareils, du remarketing et d'autres collectes de données pour les utilisateurs connectés.

en: HTML Script Tag
fr: Balise de script HTML

en: Helps you comply with transparency requirements
fr: Vous aide à vous conformer aux exigences de transparence

en: How to Add Cookie Declaration to Your Website
fr: Comment ajouter une déclaration de cookie à votre site Web

en: How to Add to Your Website
fr: Comment ajouter à votre site Web

en: IAB TCF (Advertising)
fr: IAB TCF (Publicité)

en: IP Addresses
fr: Adresses IP

en: ISO 27001 documentation standards
fr: Normes de documentation ISO 27001

en: If empty, will default to the cookie name
fr: Si vide, le nom du cookie sera utilisé par défaut

en: If no script url provided, the cookie shouldn't be marked as essential.
fr: Si aucune URL de script n'est fournie, le cookie ne doit pas être marqué comme essentiel.

en: If you cancel your subscription, the subscription will continue until the end of the term but will not be renewed.
fr: Si vous annulez votre abonnement, l'abonnement continuera jusqu'à la fin de la durée mais ne sera pas renouvelé.

en: If you require any further information, feel free to [LinkBefore]contact us[LinkAfter].
fr: Si vous avez besoin de plus amples informations, n'hésitez pas à [LinkBefore]nous contacter[LinkAfter].

en: Invoice Info
fr: Informations sur la facture

en: Just copy this single script tag and paste it into your website's HTML head section. This will automatically generate the cookie declaration tables on your page.
fr: Copiez simplement cette balise de script et collez-la dans l'en-tête HTML de votre site web. Les tables de déclaration des cookies seront alors automatiquement générées sur votre page.

en: Language
fr: Langue

en: Layout Properties
fr: Propriétés de mise en page

en: Legal Compliance Benefits
fr: Avantages de la conformité juridique

en: Legal compliance regulations like GDPR, CCPA, and other privacy laws require websites to provide transparent information about all cookies they use. This script generates a professional cookie declaration tables that:
fr: Les réglementations légales telles que le RGPD, le CCPA et d'autres lois sur la confidentialité exigent que les sites web fournissent des informations transparentes sur tous les cookies qu'ils utilisent. Ce script génère des tables de déclaration de cookies professionnelles qui :

en: Lists all cookies used on your website in organized tables
fr: Répertorie tous les cookies utilisés sur votre site Web dans des tableaux organisés

en: Live Preview - Exactly How It Will Look on Your Website
fr: Aperçu en direct : à quoi cela ressemblera exactement sur votre site Web

en: Loading cookie declaration preview...
fr: Chargement de l'aperçu de la déclaration de cookie...

en: Loading domains...
fr: Chargement des domaines...

en: Loading languages...
fr: Chargement des langues...

en: Loading preview...
fr: Chargement de l'aperçu...

en: Loading scan status...
fr: Chargement de l'état de l'analyse...

en: Loading script...
fr: Chargement du script...

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Make sure our scanner IP addresses are whitelisted in your firewall
fr: Assurez-vous que les adresses IP de nos scanners sont sur la liste blanche de votre pare-feu

en: Manage Privacy Settings
fr: Gérer les paramètres de confidentialité

en: Marketing
fr: Commercialisation

en: Marketing and advertising cookies
fr: Cookies de marketing et de publicité

en: Mobile responsive design
fr: Conception adaptative mobile

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Name
fr: Nom

en: Name On Invoice
fr: Nom sur la facture

en: New email address
fr: Nouvelle adresse e-mail

en: New visitors
fr: Nouveau visiteur

en: No cookies found
fr: Aucun cookie trouvé

en: No domain selected
fr: Aucun domaine sélectionné

en: No projects available
fr: Aucun projet disponible

en: No scans found for this domain
fr: Aucune analyse trouvée pour ce domaine

en: Open in New Tab
fr: Ouvrir dans un nouvel onglet

en: Option 1 - Add to HTML Head
fr: Option 1 - Ajouter à l'en-tête HTML

en: Option 2 - Add to Specific Page
fr: Option 2 - Ajouter à une page spécifique

en: Organized by categories
fr: Organisé par catégories

en: Others
fr: Autres

en: Page Preview
fr: Aperçu de la page

en: Pageviews with consent
fr: Pages vues avec consentement

en: Pageviews with no preference
fr: Pages vues sans préférence

en: Pageviews without consent
fr: Pages vues sans consentement

en: Partially accepted
fr: Partiellement accepté

en: Paste the script tag into your Cookie Declaration HTML where you want the tables to appear:
fr: Collez la balise de script dans votre déclaration de cookie HTML à l'endroit où vous souhaitez que les tableaux apparaissent :

en: Payment
fr: Paiement

en: Payment Result
fr: Résultat du paiement

en: Period
fr: Période

en: Personal Account
fr: Compte personnel

en: Personalization
fr: Personnalisation

en: Personalization and preference cookies
fr: Cookies de personnalisation et de préférence

en: Plan Features
fr: Caractéristiques du forfait

en: Please add our cookie scanner IP addresses to the whitelist on your firewall to allow scanning.
fr: Veuillez ajouter les adresses IP de notre scanner de cookies à la liste blanche de votre pare-feu pour autoriser l'analyse.

en: Please add these IP addresses to your firewall whitelist to allow our cookie scanner to access your website:
fr: Veuillez ajouter ces adresses IP à la liste blanche de votre pare-feu pour permettre à notre scanner de cookies d'accéder à votre site Web :

en: Please enter required information before subscribing.
fr: Veuillez saisir les informations requises avant de vous abonner.

en: Please write your email address to confirm.
fr: Veuillez écrire votre adresse e-mail pour confirmer.

en: Post Code
fr: Code postal

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview Unavailable
fr: Aperçu indisponible

en: Privacy Policy
fr: politique de confidentialité

en: Privacy Trigger
fr: Déclencheur de confidentialité

en: Privacy Trigger Customization (Optional)
fr: Personnalisation du déclencheur de confidentialité (facultatif)

en: Privacy URL
fr: URL de confidentialité

en: Privacy policy links
fr: Liens vers la politique de confidentialité

en: Professional styling
fr: Style professionnel

en: Project not found for selected domain
fr: Projet non trouvé pour le domaine sélectionné

en: Properties
fr: Propriétés

en: Ready to Use
fr: Prêt à l'emploi

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Rejected
fr: Rejeté

en: Remaining time: [dayCount] day
fr: Temps restant : [dayCount] jour

en: Remaining time: [dayCount] days
fr: Temps restant : [dayCount] jours

en: Remaining time: [monthCount] month
fr: Temps restant : [monthCount] mois

en: Remaining time: [monthCount] months
fr: Temps restant : [monthCount] mois

en: Required
fr: Requis

en: Restricted Data Processing limits the use of personal data for advertising and analytics to comply with privacy regulations, such as CCPA. When enabled, personalized ads will be restricted, and only certain data will be used for measurement and analytics.
fr: Le traitement restreint des données limite l'utilisation des données personnelles à des fins publicitaires et analytiques afin de se conformer aux réglementations en matière de confidentialité, telles que la CCPA. Lorsqu'elles sont activées, les publicités personnalisées seront restreintes et seules certaines données seront utilisées à des fins de mesure et d'analyse.

en: Retention Period
fr: Période de conservation

en: Returning visitors
fr: Visiteurs récurrents

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Scan History
fr: Historique des analyses

en: Scan Status
fr: État de l'analyse

en: Scan your website to automatically detect cookies and update your cookie list. Our advanced scanner analyzes your web pages and identifies all cookies being used, including tracking pixels, analytics cookies, and third-party integrations.
fr: Analysez votre site web pour détecter automatiquement les cookies et mettre à jour votre liste de cookies. Notre scanner avancé analyse vos pages web et identifie tous les cookies utilisés, y compris les pixels espions, les cookies d'analyse et les intégrations tierces.

en: Scanned URL
fr: URL scannée

en: Scanner Actions
fr: Actions du scanner

en: Script Tag for Your Website
fr: Balise de script pour votre site Web

en: Script URL
fr: URL du script

en: Security
fr: Sécurité

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select Domain
fr: Sélectionner un domaine

en: Select Language
fr: Sélectionner la langue

en: Select Type
fr: Sélectionnez le type

en: Select a domain above to manage cookies
fr: Sélectionnez un domaine ci-dessus pour gérer les cookies

en: Send
fr: Envoyer

en: Send Page View
fr: Envoyer la vue de la page

en: Shows cookie purposes, retention periods, and providers
fr: Affiche les objectifs des cookies, les périodes de conservation et les fournisseurs

en: Simple Integration
fr: Intégration simple

en: Start New Scan
fr: Démarrer une nouvelle analyse

en: Start Scan
fr: Démarrer l'analyse

en: Start your first scan by entering a URL above
fr: Démarrez votre première analyse en saisissant une URL ci-dessus

en: Status
fr: Statut

en: Step 1: Copy the Script Tag
fr: Étape 1 : Copiez la balise de script

en: Step 2: Add to Your Website's HTML
fr: Étape 2 : Ajouter au code HTML de votre site Web

en: Step 3: Link from Your Privacy Policy
fr: Étape 3 : Lien depuis votre politique de confidentialité

en: Step 4: Automatic Updates
fr: Étape 4 : Mises à jour automatiques

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Subscribed
fr: Abonné

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Subscription period
fr: Période d'abonnement

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Technical Details
fr: Détails techniques

en: The consent message containing IAB TCF vendors and purposes will be shown to visitors from the selected regions.<br>Recommended if your website displays ads.
fr: Le message de consentement contenant les fournisseurs et les objectifs du TCF de l'IAB sera présenté aux visiteurs des régions sélectionnées.<br>Recommandé si votre site Web affiche des annonces.

en: The script automatically updates when you modify your cookie configuration in this manager. No need to manually update your website - it stays current automatically!
fr: Le script se met automatiquement à jour lorsque vous modifiez la configuration des cookies dans ce gestionnaire. Inutile de mettre à jour votre site web manuellement : il reste à jour automatiquement !

en: The script will work perfectly when implemented on your website. This preview limitation doesn't affect the actual functionality.
fr: Le script fonctionnera parfaitement une fois implémenté sur votre site web. Cette limitation de l'aperçu n'affecte pas les fonctionnalités réelles.

en: The wait for update setting defines how long Google Consent Mode should wait (in milliseconds) before updating the consent state. It helps ensure that consent choices are processed before tracking begins.
fr: Le paramètre d'attente de mise à jour définit la durée pendant laquelle le mode de consentement de Google doit attendre (en millisecondes) avant de mettre à jour l'état de consentement. Cela permet de garantir que les choix de consentement sont traités avant le début du suivi.

en: Third-party integrations and plugins
fr: Intégrations et plugins tiers

en: This action cannot be reversed.
fr: Cette action ne peut pas être annulée.

en: This is exactly what your website visitors will see when they visit your cookie declaration page. The script automatically organizes your cookies by category (Essential, Analytics, Marketing, etc.) and displays all the required information for legal compliance.
fr: Voici exactement ce que verront les visiteurs de votre site web lorsqu'ils visiteront votre page de déclaration de cookies. Le script classe automatiquement vos cookies par catégorie (Essentiels, Analytiques, Marketing, etc.) et affiche toutes les informations nécessaires à la conformité légale.

en: This preview shows exactly how the cookie declaration will appear on your website when visitors access it. The tables below contain your current cookie configuration and will update automatically when you modify your cookies in this manager.
fr: Cet aperçu montre précisément comment la déclaration de cookies apparaîtra sur votre site web lorsque les visiteurs y accéderont. Les tableaux ci-dessous contiennent votre configuration actuelle de cookies et seront mis à jour automatiquement lorsque vous modifierez vos cookies dans ce gestionnaire.

en: This script generates tables based on your current cookie configuration.
fr: Ce script génère des tables en fonction de votre configuration de cookie actuelle.

en: This script is hosted securely and will automatically display your current cookie configuration. It updates automatically when you modify cookies in this manager.
fr: Ce script est hébergé de manière sécurisée et affichera automatiquement votre configuration actuelle de cookies. Il se mettra à jour automatiquement lorsque vous modifierez les cookies dans ce gestionnaire.

en: This setting allows you to show the IAB Transparency and Consent Framework message beyond GDPR-regulated countries, helping you maintain compliance and maximize ad revenue in other key markets.
fr: Ce paramètre vous permet d'afficher le message du cadre de transparence et de consentement de l'IAB au-delà des pays réglementés par le RGPD, vous aidant ainsi à maintenir la conformité et à maximiser les revenus publicitaires sur d'autres marchés clés.

en: Tip:
fr: Conseil:

en: Total pageviews
fr: Nombre total de pages vues

en: Total visitors
fr: Nombre total de visiteurs

en: Type
fr: Taper

en: Type is required
fr: Le type est obligatoire

en: Typical scan time: 1-3 hours.
fr: Durée d'analyse typique : 1 à 3 heures.

en: Unable to load the script in preview mode due to CORS restrictions.
fr: Impossible de charger le script en mode aperçu en raison des restrictions CORS.

en: United States of America
fr: les états-unis d'Amérique

en: Unlimited Pageviews/Month<br>Geo-Targeting<br>43 Languages Supported<br>E-mail & Chat Support<br>TCF 2.2 Support<br>Cookie Scanner<br>Auto Blocker<br>Google Consent Mode V2<br>API support
fr: Pages vues illimitées/mois<br>Ciblage géographique<br>43 langues prises en charge<br>Assistance par e-mail et chat<br>Support TCF 2.2<br>Scanner de cookies<br>Bloqueur automatique<br>Mode de consentement Google V2<br > Prise en charge des API

en: Update Email
fr: Mettre à jour l'e-mail

en: Update Email Validate Key
fr: Mettre à jour la clé de validation de l'e-mail

en: Update User Settings
fr: Mettre à jour les paramètres utilisateur

en: Update user info
fr: Mettre à jour les informations utilisateur

en: Updates automatically as you modify your cookie configuration
fr: Se met à jour automatiquement lorsque vous modifiez votre configuration de cookies

en: Use system font family
fr: Utiliser la famille de polices système

en: User Info
fr: Informations utilisateur

en: User Information
fr: Informations utilisateur

en: User Settings
fr: Paramètres utilisateur

en: User-Friendly
fr: Convivial

en: VAT Number
fr: Numéro de TVA

en: Vendor
fr: Fournisseur

en: Vendor Information
fr: Informations sur le fournisseur

en: View IP Addresses
fr: Afficher les adresses IP

en: View Policy
fr: Voir la politique

en: View Status
fr: Afficher le statut

en: Visitor selection
fr: Sélection des visiteurs

en: Visits with consent
fr: Visites avec consentement

en: Visits with no preference
fr: Visites sans préférence

en: Visits without consent
fr: Visites sans consentement

en: Wait for update
fr: Attendre la mise à jour

en: Warning: This is an advanced feature designed for users familiar with CSS. If you are not experienced with CSS, please leave this field empty.
fr: Avertissement : Il s'agit d'une fonctionnalité avancée conçue pour les utilisateurs familiarisés avec les feuilles de style CSS. Si vous n'avez pas d'expérience dans ce domaine, veuillez laisser ce champ vide.

en: Website Settings
fr: Paramètres du site Web

en: Welcome to Flexy Consent
fr: Bienvenue sur Flexy Consentement

en: What Our Scanner Detects:
fr: Ce que notre scanner détecte :

en: When implemented on your website, this script will automatically display your cookie declaration tables.
fr: Une fois implémenté sur votre site Web, ce script affichera automatiquement vos tables de déclaration de cookies.

en: Why Do You Need This?
fr: Pourquoi en avez-vous besoin ?

en: You can copy the code below and use it in the footer of your page (Optional)
fr: Vous pouvez copier le code ci-dessous et l'utiliser dans le pied de page de votre page (Facultatif)

en: You can only assign one website to one subscription!
fr: Vous ne pouvez attribuer qu’un seul site Web à un seul abonnement !

en: You cannot close your account because you have a paid subscription and its current period will end on [endDate].<br>You can edit from [URL]
fr: Vous ne pouvez pas fermer votre compte car vous disposez d'un abonnement payant et sa période en cours se terminera le [endDate].<br>Vous pouvez modifier à partir de [URL]

en: You cannot close your account because you have a project belonging to another service: [serviceNames].<br> You can edit from [URL]
fr: Vous ne pouvez pas fermer votre compte car vous avez un projet appartenant à un autre service : [serviceNames].<br> Vous pouvez le modifier à partir de [URL]

en: You cannot close your account because you have another project: [projectNames].<br>You can edit from [URL]
fr: Vous ne pouvez pas fermer votre compte, car vous avez un autre projet : [projectNames].<br>Vous pouvez le modifier à partir de [URL]

en: You have a free subscription.
fr: Vous disposez d'un abonnement gratuit.

en: You have a paid subscription and plan for next period.
fr: Vous disposez d'un abonnement payant et d'un forfait pour la prochaine période.

en: You should enter the Script URL pattern as:
fr: Vous devez saisir le modèle d'URL du script comme suit :

en: Your Script
fr: Votre script

en: Your cookie declaration script is ready to use.
fr: Votre script de déclaration de cookie est prêt à être utilisé.

en: Your email address is wrong.
fr: Votre adresse e-mail est erronée.

en: Your subscription will be cancelled at the end of the period.
fr: Votre abonnement sera annulé à la fin de la période.

en: Your subscription will be renewed at the end of the period.
fr: Votre abonnement sera renouvelé à la fin de la période.

en: Your website [domain] has reached the monthly page view limit on the [planName] plan. To ensure uninterrupted service and accurate consent tracking, we recommend upgrading your plan.
fr: Votre site web [domain] a atteint la limite mensuelle de pages vues de l'abonnement [planName]. Pour garantir un service ininterrompu et un suivi précis des consentements, nous vous recommandons de mettre à niveau votre abonnement.

en: Your website visitors will see a clean, organized tables showing exactly what cookies your site uses and why - building trust and meeting legal requirements.
fr: Les visiteurs de votre site Web verront des tableaux clairs et organisés indiquant exactement quels cookies votre site utilise et pourquoi, renforçant ainsi la confiance et répondant aux exigences légales.

en: [Number]% off
fr: [Number] % de réduction

en: cookie
fr: biscuit

en: e.g., Analytics Cookie (optional - defaults to name)
fr: par exemple, Cookie d'analyse (facultatif - nom par défaut)
