Flexy Consent 1.5.0 - en to da_DK translation catalogue (462 entries)

en: 100,000 Pageviews/Month<br>Geo-Targeting<br>43 Languages Supported<br>E-mail &amp; Chat Support<br>TCF 2.3 Support<br>Cookie Scanner<br>Auto Blocker<br>Google Consent Mode V2<br>API support
da_DK: 100.000 sidevisninger/måned<br>Geo-målretning<br>43 understøttede sprog<br>E-mail &amp; Chatsupport<br>TCF 2.3-understøttelse<br>Cookiescanner<br>Autoblokering<br>Google Consent Mode V2<br>API-understøttelse

en: 5,000 Pageviews/Month<br>Geo-Targeting<br>Single Language<br>E-mail Support<br>TCF 2.3 Support<br><del>Cookie Scanner</del><br><del>Auto Blocker</del><br><del>Google Consent Mode V2</del><br><del>API support</del>
da_DK: 5.000 sidevisninger/måned<br>Geo-målretning<br>Enkeltsprog<br>E-mailsupport<br>TCF 2.3 Support<br><del>Cookiescanner</del><br><del>Autoblokering</ del><br><del>Google Consent Mode V2</del><br><del>API-understøttelse</del>

en: <strong>Please fix the following errors:</strong><ul>
da_DK: <strong>Ret følgende fejl:</strong><ul>

en: A record of the consent choices visitors made on your website. Click a column heading to sort.
da_DK: En oversigt over de samtykkevalg, som besøgende har truffet på dit websted. Klik på en kolonneoverskrift for at sortere.

en: API Key
da_DK: API nøgle

en: Accepted
da_DK: Accepteret

en: Account Type
da_DK: Kontotype

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Ad personalization signals allow Google to use collected data to personalize ads. Disable this to stop personalized ads.
da_DK: Annoncetilpasningssignaler giver Google mulighed for at bruge indsamlede data til at tilpasse annoncer. Deaktiver dette for at stoppe tilpassede annoncer.

en: Add Cookie
da_DK: Tilføj cookie

en: Add a link to your cookie declaration page from your privacy policy, cookie policy, or website footer:
da_DK: Tilføj et link til din cookie-erklæringsside fra din privatlivspolitik, cookiepolitik eller sidefod på webstedet:

en: Add website
da_DK: Tilføj websted

en: Additional Settings
da_DK: Yderligere indstillinger

en: Address
da_DK: Adresse

en: Address Line 1
da_DK: Adresse linie 1

en: Address Line 2
da_DK: Adresselinje 2

en: Ads Data Redaction redacts sensitive information related to ads, enhancing user privacy.
da_DK: Ads Data Redaction fjerner følsomme oplysninger relateret til annoncer, hvilket forbedrer brugernes privatliv.

en: Africa, Middle East & Türkiye
da_DK: Afrika, Mellemøsten og Tyrkiet

en: All Types
da_DK: Alle typer

en: All user and website information will be lost and cannot be recovered.
da_DK: Alle bruger- og webstedsoplysninger vil gå tabt og kan ikke gendannes.

en: Allow Ad Personalization Signals
da_DK: Tillad annoncetilpasningssignaler

en: Allow Google Signals
da_DK: Tillad Google-signaler

en: Allow page interaction
da_DK: Tillad interaktion med siden

en: Also you can add code similar to the one below to your page (Optional)
da_DK: Du kan også tilføje kode svarende til nedenstående til din side (valgfrit)

en: Americas
da_DK: Amerika

en: Analytics and performance tracking
da_DK: Analyse og præstationssporing

en: Annual
da_DK: Årlig

en: Apply US National settings to all states
da_DK: Anvend nationale USA-indstillinger på alle delstater

en: Are you sure you want to cancel your subscription?
da_DK: Er du sikker på, at du vil opsige dit abonnement?

en: Are you sure you want to delete this cookie?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne cookie?

en: Asia-Pacific
da_DK: Asien-Stillehavsområdet

en: Ask visitors from the selected regions for consent before storing cookies or other data in their browser. Google Consent Mode is enabled automatically whenever at least one region is selected.
da_DK: Bed besøgende fra de valgte regioner om samtykke, før der gemmes cookies eller andre data i deres browser. Googles samtykketilstand aktiveres automatisk, så snart mindst én region er valgt.

en: Associated Script
da_DK: Tilknyttet script

en: Australia (Privacy Act)
da_DK: Australien (Privacy Act)

en: Authentication failed!
da_DK: Godkendelse mislykkedes!

en: Auto (use browser default)
da_DK: Automatisk (brug browserens standard)

en: Auto-updates when you modify cookies
da_DK: Opdateres automatisk, når du ændrer cookies

en: Auto-updates with changes
da_DK: Automatiske opdateringer med ændringer

en: Automatic Cookie Detection
da_DK: Automatisk registrering af cookies

en: Automatically organized cookie tables by category
da_DK: Cookietabeller organiseret automatisk efter kategori

en: Autumn
da_DK: Efterår

en: Available languages
da_DK: Tilgængelige sprog

en: Avoid using your own website's URL as the Script URL, as it may disrupt your website's functionality.
da_DK: Undgå at bruge dit eget websteds URL som script-URL, da det kan forstyrre dit websteds funktionalitet.

en: Banner position
da_DK: Bannerets placering

en: Banner theme
da_DK: Bannertema

en: Basic Information
da_DK: Grundlæggende information

en: Blocking TCF modal plus GPP opt-outs.
da_DK: Blokerende TCF-vindue plus GPP-fravalg.

en: Blocking modal, explicit consent required.
da_DK: Blokerende vindue, udtrykkeligt samtykke påkrævet.

en: Blocking modal.
da_DK: Blokerende vindue.

en: Bottom
da_DK: Nederst

en: Bottom left
da_DK: Nederst til venstre

en: Bottom right
da_DK: Nederst til højre

en: Brazil (LGPD)
da_DK: Brasilien (LGPD)

en: Browser storage consents
da_DK: Samtykker til browserlagring

en: Business Account
da_DK: Erhvervskonto

en: Buy
da_DK: Købe

en: Buy a new plan
da_DK: Køb en ny plan

en: CCPA transparency requirements
da_DK: CCPA-gennemsigtighedskrav

en: California
da_DK: Californien

en: Can be linked from your privacy policy or cookie policy
da_DK: Kan linkes fra din privatlivspolitik eller cookiepolitik

en: Canada (Quebec Law 25)
da_DK: Canada (Quebec lov 25)

en: Cancel
da_DK: Afbestille

en: Cancel Subscription
da_DK: Annuller abonnement

en: Cancel current plan and subscribe to [PlanName] plan
da_DK: Annuller nuværende plan og abonner på planen [PlanName]

en: Cancelling...
da_DK: Annullerer...

en: Center
da_DK: Midten

en: Change display language using client location and browser language
da_DK: Skift visningssprog ved hjælp af klientplacering og browsersprog

en: Change email address
da_DK: Skift e-mailadresse

en: Change your email address
da_DK: Skift din e-mailadresse

en: Check your email box
da_DK: Tjek din e-mail-boks

en: Choose a payment method
da_DK: Vælg en betalingsmetode

en: Christmas
da_DK: Jul

en: City
da_DK: By

en: Click "Add Cookie" to create your first cookie entry
da_DK: Klik på "Tilføj cookie" for at oprette din første cookie-indgang

en: Client ID
da_DK: Klient-id

en: Close
da_DK: Tæt

en: Close Preview
da_DK: Luk forhåndsvisning

en: Close my account
da_DK: Luk min konto

en: Company
da_DK: Selskab

en: Company Name
da_DK: Firmanavn

en: Completed
da_DK: Afsluttet

en: Configure Scan
da_DK: Konfigurer Scan

en: Consent &amp; Privacy
da_DK: Samtykke &amp; privatliv

en: Consent Logs
da_DK: Samtykkelogfiler

en: Consent State
da_DK: Samtykkestatus

en: Consent banner buttons
da_DK: Knapper i samtykkebanneret

en: Consent not required
da_DK: Samtykke ikke påkrævet

en: Consent requested
da_DK: Der anmodes om samtykke

en: Contact Us
da_DK: Kontakt os

en: Continue
da_DK: Fortsætte

en: Control whether Google Analytics automatically sends page view events or visitor will select them.
da_DK: Kontroller, om Google Analytics automatisk sender sidevisningsbegivenheder, eller om besøgende vil vælge dem.

en: Cookie Declaration Script
da_DK: Cookie-erklæringsscript

en: Cookie Details:
da_DK: Cookie detaljer:

en: Cookie List
da_DK: Cookie liste

en: Cookie Name
da_DK: Cookie navn

en: Cookie Names
da_DK: Cookie navne

en: Cookie Policy URL
da_DK: URL til cookiepolitik

en: Cookie Scanner
da_DK: Cookie scanner

en: Cookie Scanner IP Addresses
da_DK: Cookie Scanner IP-adresser

en: Cookie added successfully!
da_DK: Cookie tilføjet med succes!

en: Cookie categories only, no IAB TCF/GPP.
da_DK: Kun cookiekategorier, ingen IAB TCF/GPP.

en: Cookie deleted successfully!
da_DK: Cookie slettet med succes!

en: Cookie law disclosure obligations
da_DK: Cookielovgivningens oplysningsforpligtelser

en: Cookie name is required
da_DK: Cookienavn er påkrævet

en: Cookie updated successfully!
da_DK: Cookie blev opdateret!

en: Cookies Found
da_DK: Cookies fundet

en: Copied!
da_DK: Kopieret!

en: Copy Script
da_DK: Kopiér script

en: Copy Script Tag
da_DK: Kopier script-tag

en: Copy and paste new API key here from [email]
da_DK: Kopiér og indsæt ny API-nøgle her fra [email]

en: Copy the script tag from the "Script Code" tab. This is a simple one-line HTML tag that you'll add to your website.
da_DK: Kopier script-tagget fra fanen "Script Code". Dette er et simpelt HTML-tag på én linje, som du tilføjer til dit websted.

en: Copy to Clipboard
da_DK: Kopiér til udklipsholder

en: Could not extract script URL
da_DK: Kunne ikke udtrække script-URL

en: Could not load consent logs. Please try again.
da_DK: Samtykkelogfilerne kunne ikke indlæses. Prøv igen.

en: Could not reach FlexyConsent. Please try again.
da_DK: FlexyConsent kunne ikke kontaktes. Prøv igen.

en: Country
da_DK: Land

en: Created
da_DK: Oprettet

en: Current Plan
da_DK: Nuværende plan

en: Custom
da_DK: Skik

en: Custom CSS
da_DK: Brugerdefineret CSS

en: Custom icon
da_DK: Brugerdefineret ikon

en: Custom logo
da_DK: Brugerdefineret logo

en: Dark
da_DK: Mørkt

en: Date
da_DK: Dato

en: Debit or Credit Card
da_DK: Debet- eller kreditkort

en: Default
da_DK: Standard

en: Default consent management language for website visitors
da_DK: Standard sprog for samtykkehåndtering for besøgende på webstedet

en: Delete Account
da_DK: Slet konto

en: Delete account
da_DK: Slet konto

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Description and Purpose
da_DK: Beskrivelse og formål

en: Description will be saved for the selected language
da_DK: Beskrivelsen gemmes for det valgte sprog

en: Detailed
da_DK: Detaljeret

en: Detailed (with sub-purposes)
da_DK: Detaljeret (med underformål)

en: Disabled (Consent window will not be displayed on your website)
da_DK: Deaktiveret (samtykkevinduet vil ikke blive vist på dit websted)

en: Display
da_DK: Vis

en: Display Name
da_DK: Vist navn

en: Display privacy button
da_DK: Vis privatlivsknap

en: Displaying the sale, sharing or use of personal data
da_DK: Visning af salg, deling eller brug af personoplysninger

en: Do not display
da_DK: Vis ikke

en: Domain
da_DK: Domæne

en: Don't let consent management intimidate you. Protect your users' privacy with the most affordable CMP without compromising security. Continue now to become compliant or view pricing to pick a plan suitable for you.
da_DK: Lad ikke samtykkestyring skræmme dig. Beskyt dine brugeres privatliv med den mest overkommelige CMP uden at gå på kompromis med sikkerheden. Fortsæt nu for at blive kompatibel, eller se priser for at vælge en plan, der passer til dig.

en: Downgrade to free package
da_DK: Nedgrader til gratis pakke

en: Download Page URL
da_DK: Download side-URL

en: Edit Cookie
da_DK: Rediger cookie

en: Email
da_DK: E-mail

en: Enable Ads Data Redaction
da_DK: Aktiver annoncedataredigering

en: Enable Consent Management
da_DK: Aktiver samtykkestyring

en: Enable Restricted Data Processing
da_DK: Aktiver begrænset databehandling

en: Enable URL Passthrough
da_DK: Aktiver URL Passthrough

en: Enable URL passthrough to allow Google Analytics to track URL parameters across pages during navigation.
da_DK: Aktiver URL-passthrough for at tillade Google Analytics at spore URL-parametre på tværs af sider under navigation.

en: Enable United States regulations (GPP)
da_DK: Aktivér amerikanske regler (GPP)

en: Enable auto blocker
da_DK: Aktiver automatisk blokering

en: Enable customization
da_DK: Aktiver tilpasning

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Enter CSS code
da_DK: Indtast CSS-kode

en: Enter a URL
da_DK: Indtast en URL

en: Enter the URL of the page you want to scan for cookies
da_DK: Indtast URL'en på den side, du vil scanne for cookies

en: Enter the URL of the page you want to scan for cookies. Our scanner will analyze the page and detect all cookies being used.
da_DK: Indtast URL'en på den side, du vil scanne for cookies. Vores scanner analyserer siden og registrerer alle cookies, der bruges.

en: Error
da_DK: Fejl

en: Essential
da_DK: Væsentlig

en: Essential and functional cookies
da_DK: Væsentlige og funktionelle cookies

en: Europe / EEA & Switzerland
da_DK: Europa / EØS og Schweiz

en: European Union / European Economic Area / United Kingdom
da_DK: Den Europæiske Union / Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde / Det Forenede Kongerige

en: Examples: Session, 30 days, 1 year, 2 years, etc.
da_DK: Eksempler: Session, 30 dage, 1 år, 2 år osv.

en: Expected a JSON array of cookies, or an object with a "resources" array.
da_DK: Der blev forventet et JSON-array med cookies eller et objekt med et "resources"-array.

en: Export
da_DK: Eksportér

en: Export CSV
da_DK: Eksportér CSV

en: Failed to load script
da_DK: scriptet kunne ikke indlæses

en: Features
da_DK: Funktioner

en: Firewall Setup Required:
da_DK: Firewall-opsætning påkrævet:

en: FlexyConsent only works on the domains listed here. Enter root domains without "www" or "https://". The cookie and privacy policy links are set per domain and are shown to visitors of that domain.
da_DK: FlexyConsent virker kun på de domæner, der er anført her. Angiv roddomæner uden "www" eller "https://". Links til cookie- og privatlivspolitik angives pr. domæne og vises til besøgende på det pågældende domæne.

en: FlexyConsent returned an error.
da_DK: FlexyConsent returnerede en fejl.

en: FlexyConsent returned an unreadable response.
da_DK: FlexyConsent returnerede et ulæseligt svar.

en: FlexyConsent statistics for [start] to [end]
da_DK: FlexyConsent-statistik for [start] til [end]

en: Font family
da_DK: Fontfamilie

en: Font size
da_DK: Skriftstørrelse

en: For best results, scan your homepage or a page that loads all your tracking scripts and cookies.
da_DK: For de bedste resultater skal du scanne din hjemmeside eller en side, der indlæser alle dine sporingsscripts og cookies.

en: For example, if the third-party script that sets this cookie is:
da_DK: For eksempel, hvis tredjepartsscriptet, der sætter denne cookie, er:

en: Full Name
da_DK: Fulde navn

en: GDPR Article 13 compliance
da_DK: GDPR artikel 13 overholdelse

en: GDPR and CCPA compliant formatting
da_DK: Formatering i overensstemmelse med GDPR og CCPA

en: GPP US state opt-outs
da_DK: GPP-fravalg pr. amerikansk delstat

en: General
da_DK: Generelt

en: Generate Script for Your Website
da_DK: Generér script til dit websted

en: Generate a script tag that displays your cookie declaration tables on your website. This helps you comply with GDPR, CCPA, and other privacy regulations by providing transparent information about all cookies used on your site.
da_DK: Generér et script-tag, der viser dine cookiedeklarationstabeller på dit websted. Det hjælper dig med at overholde GDPR, CCPA og andre privatlivsregler ved at give gennemsigtig information om alle cookies, der bruges på webstedet.

en: Geo Preview
da_DK: Regionsforhåndsvisning

en: Google Signals includes cross-device reporting, remarketing, and other data collection for signed-in users.
da_DK: Google Signals omfatter rapportering på tværs af enheder, remarketing og anden dataindsamling for brugere, der er logget ind.

en: Group
da_DK: Gruppe

en: HTML Script Tag
da_DK: HTML script tag

en: HTTP Cookie
da_DK: HTTP-cookie

en: Helps you comply with transparency requirements
da_DK: Hjælper dig med at overholde kravene til gennemsigtighed

en: Hide empty cookie categories
da_DK: Skjul tomme cookiekategorier

en: High Contrast
da_DK: Høj kontrast

en: How to Add Cookie Declaration to Your Website
da_DK: Sådan tilføjer du en cookieerklæring til dit websted

en: How to Add to Your Website
da_DK: Sådan tilføjer du til dit websted

en: IAB TCF (Advertising)
da_DK: IAB TCF (annoncering)

en: ID
da_DK: Id

en: IP Addresses
da_DK: IP-adresser

en: ISO 27001 documentation standards
da_DK: ISO 27001 dokumentationsstandarder

en: If empty, will default to the cookie name
da_DK: Hvis tom, vil cookienavnet som standard bruges

en: If no script url provided, the cookie shouldn't be marked as essential.
da_DK: Hvis der ikke er angivet en script-url, bør cookien ikke markeres som væsentlig.

en: If you cancel your subscription, the subscription will continue until the end of the term but will not be renewed.
da_DK: Hvis du opsiger dit abonnement, fortsætter abonnementet indtil udløbet af terminen, men det vil ikke blive fornyet.

en: If your website does not show ads, you do not need advertising (IAB TCF) consent — unselect all regions below to disable this section.
da_DK: Hvis dit websted ikke viser annoncer, har du ikke brug for annoncesamtykke (IAB TCF) — fravælg alle regioner nedenfor for at slå dette afsnit fra.

en: Import
da_DK: Importér

en: Import complete: [added] added, [replaced] replaced.
da_DK: Import fuldført: [added] tilføjet, [replaced] erstattet.

en: Important
da_DK: Vigtig

en: Important:
da_DK: Vigtig:

en: India (DPDP Act)
da_DK: Indien (DPDP Act)

en: Invoice Info
da_DK: Faktura info

en: Just copy this single script tag and paste it into your website's HTML head section. This will automatically generate the cookie declaration tables on your page.
da_DK: Bare kopier dette enkelte script-tag og indsæt det i dit websteds HTML-hovedsektion. Dette vil automatisk generere cookie-erklæringstabellerne på din side.

en: LGPD + publisher-enabled global TCF
da_DK: LGPD + globalt TCF aktiveret af udgiveren

en: Language
da_DK: Sprog

en: Lavender
da_DK: Lavendel

en: Layout Properties
da_DK: Layoutegenskaber

en: Left
da_DK: Venstre

en: Legal Compliance Benefits
da_DK: Juridiske overholdelsesfordele

en: Legal compliance regulations like GDPR, CCPA, and other privacy laws require websites to provide transparent information about all cookies they use. This script generates a professional cookie declaration tables that:
da_DK: Lovlige overholdelsesbestemmelser som GDPR, CCPA og andre love om beskyttelse af personlige oplysninger kræver, at websteder giver gennemsigtige oplysninger om alle cookies, de bruger. Dette script genererer en professionel cookie-erklæringstabeller, der:

en: Lists all cookies used on your website in organized tables
da_DK: Viser alle cookies brugt på dit websted i organiserede tabeller

en: Live Preview - Exactly How It Will Look on Your Website
da_DK: Live Preview - Præcis hvordan det vil se ud på din hjemmeside

en: Loading cookie declaration preview...
da_DK: Indlæser forhåndsvisning af cookieerklæring...

en: Loading domains...
da_DK: Indlæser domæner...

en: Loading languages...
da_DK: Indlæser sprog...

en: Loading preview...
da_DK: Indlæser forhåndsvisning...

en: Loading scan status...
da_DK: Indlæser scanningsstatus...

en: Loading script...
da_DK: Indlæser script...

en: Loading...
da_DK: Indlæser...

en: Local Storage
da_DK: Lokalt lager

en: Make sure our scanner IP addresses are whitelisted in your firewall
da_DK: Sørg for, at vores scanner-IP-adresser er hvidlistet i din firewall

en: Manage Privacy Settings
da_DK: Administrer privatlivsindstillinger

en: Marketing
da_DK: Markedsføring

en: Marketing and advertising cookies
da_DK: Marketing- og reklamecookies

en: Metric
da_DK: Måltal

en: Minimal
da_DK: Minimalt

en: Mobile responsive design
da_DK: Mobil responsivt design

en: Mobile-responsive design
da_DK: Mobilvenligt design

en: Modern
da_DK: Moderne

en: Monthly
da_DK: Månedlig

en: Name
da_DK: Navn

en: Name On Invoice
da_DK: Navn på faktura

en: New email address
da_DK: Ny e-mailadresse

en: New visitors
da_DK: Ny besøgende

en: Next
da_DK: Næste

en: No consent logs yet for this website.
da_DK: Der er endnu ingen samtykkelogfiler for dette websted.

en: No consent popup —
da_DK: Intet samtykkevindue —

en: No consent required
da_DK: Intet samtykke påkrævet

en: No cookies found
da_DK: Ingen cookies fundet

en: No domain selected
da_DK: Intet domæne valgt

en: No popup shown; only the privacy button, if enabled.
da_DK: Der vises intet vindue; kun privatlivsknappen, hvis den er aktiveret.

en: No projects available
da_DK: Ingen tilgængelige projekter

en: No scans found for this domain
da_DK: Der blev ikke fundet nogen scanninger for dette domæne

en: No script to copy
da_DK: Intet script at kopiere

en: No settings to update.
da_DK: Ingen indstillinger at opdatere.

en: No usable cookies found in that file.
da_DK: Der blev ikke fundet brugbare cookies i den fil.

en: No websites yet. Add one to start collecting consent.
da_DK: Ingen websteder endnu. Tilføj et for at begynde at indsamle samtykker.

en: Non-blocking, opt-out model.
da_DK: Ikke-blokerende model med fravalg.

en: One-time setup, automatic updates.
da_DK: Engangsopsætning, automatiske opdateringer.

en: Open in New Tab
da_DK: Åbn i Ny fane

en: Option 1 - Add to HTML Head
da_DK: Mulighed 1 - Føj til HTML Head

en: Option 2 - Add to Specific Page
da_DK: Mulighed 2 - Føj til specifik side

en: Organized by categories
da_DK: Organiseret efter kategorier

en: Other countries
da_DK: Andre lande

en: Others
da_DK: Andre

en: POPIA / KVKK + publisher-enabled global TCF
da_DK: POPIA / KVKK + globalt TCF aktiveret af udgiveren

en: Page Preview
da_DK: Forhåndsvisning af side

en: Page Views
da_DK: Sidevisninger

en: Page [page] of [total]
da_DK: Side [page] af [total]

en: Pageviews with consent
da_DK: Sidevisninger med samtykke

en: Pageviews with no preference
da_DK: Sidevisninger uden præferencer

en: Pageviews without consent
da_DK: Sidevisninger uden samtykke

en: Partially accepted
da_DK: Delvist accepteret

en: Paste the script tag into your Cookie Declaration HTML where you want the tables to appear:
da_DK: Indsæt script-tagget i din cookieerklærings-HTML, hvor du ønsker, at tabellerne skal vises:

en: Payment
da_DK: Betaling

en: Period
da_DK: Periode

en: Personal Account
da_DK: Personlig konto

en: Personalization
da_DK: Personalisering

en: Personalization and preference cookies
da_DK: Personalisering og præferencecookies

en: Plan Features
da_DK: Planfunktioner

en: Please add our cookie scanner IP addresses to the whitelist on your firewall to allow scanning.
da_DK: Tilføj venligst vores cookie-scanner-IP-adresser til hvidlisten på din firewall for at tillade scanning.

en: Please add these IP addresses to your firewall whitelist to allow our cookie scanner to access your website:
da_DK: Tilføj venligst disse IP-adresser til din firewall-hvidliste for at give vores cookie-scanner adgang til dit websted:

en: Please enter required information before subscribing.
da_DK: Indtast de nødvendige oplysninger, før du tilmelder dig.

en: Please write your email address to confirm.
da_DK: Skriv venligst din e-mailadresse for at bekræfte.

en: Post Code
da_DK: Postnummer

en: Preview
da_DK: Forhåndsvisning

en: Preview Declaration
da_DK: Forhåndsvis deklarationen

en: Preview Limitations
da_DK: Begrænsninger i forhåndsvisningen

en: Preview Note
da_DK: Bemærkning om forhåndsvisningen

en: Preview Unavailable
da_DK: Forhåndsvisning er ikke tilgængelig

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Privacy Policy URL
da_DK: URL til privatlivspolitik

en: Privacy Trigger
da_DK: Privatlivsudløser

en: Privacy Trigger Customization (Optional)
da_DK: Tilpasning af privatlivsudløser (valgfrit)

en: Privacy URL
da_DK: Privatlivs-URL

en: Privacy policy links
da_DK: Fortrolighedspolitik links

en: Professional styling
da_DK: Professionel styling

en: Project not found for selected domain
da_DK: Projektet blev ikke fundet for det valgte domæne

en: Properties
da_DK: Egenskaber

en: Publisher-enabled global TCF
da_DK: Globalt TCF aktiveret af udgiveren

en: Ready to Use
da_DK: Klar til brug

en: Ready to link from your privacy policy
da_DK: Klar til at blive linket fra din privatlivspolitik

en: Refresh
da_DK: Opfriske

en: Rejected
da_DK: Afvist

en: Remaining time: [dayCount] day
da_DK: Resterende tid: [dayCount] dag

en: Remaining time: [dayCount] days
da_DK: Resterende tid: [dayCount] dage

en: Remaining time: [monthCount] month
da_DK: Resterende tid: [monthCount] måned

en: Remaining time: [monthCount] months
da_DK: Resterende tid: [monthCount] måneder

en: Remove website
da_DK: Fjern websted

en: Replace existing cookies that have the same name
da_DK: Erstat eksisterende cookies med samme navn

en: Required
da_DK: Påkrævet

en: Rest of World
da_DK: Resten af verden

en: Restricted Data Processing limits the use of personal data for advertising and analytics to comply with privacy regulations, such as CCPA. When enabled, personalized ads will be restricted, and only certain data will be used for measurement and analytics.
da_DK: Begrænset databehandling begrænser brugen af ​​personlige data til annoncering og analyser for at overholde reglerne om privatlivets fred, såsom CCPA. Når det er aktiveret, vil personlige annoncer blive begrænset, og kun visse data vil blive brugt til måling og analyse.

en: Retention Period
da_DK: Opbevaringsperiode

en: Returning visitors
da_DK: Tilbagevendende besøgende

en: Right
da_DK: Højre

en: Save
da_DK: Gemme

en: Scan History
da_DK: Scan historik

en: Scan Status
da_DK: Scanningsstatus

en: Scan your website to automatically detect cookies and update your cookie list. Our advanced scanner analyzes your web pages and identifies all cookies being used, including tracking pixels, analytics cookies, and third-party integrations.
da_DK: Scan din hjemmeside for automatisk at registrere cookies og opdatere din cookieliste. Vores avancerede scanner analyserer dine websider og identificerer alle cookies, der bruges, inklusive sporingspixels, analysecookies og tredjepartsintegrationer.

en: Scanned URL
da_DK: Scannet URL

en: Scanner Actions
da_DK: Scannerhandlinger

en: Script Actions
da_DK: Scripthandlinger

en: Script Features:
da_DK: Scriptets funktioner:

en: Script Tag for Your Website
da_DK: Script-tag til din hjemmeside

en: Script copied to clipboard!
da_DK: Scriptet blev kopieret til udklipsholderen!

en: Security
da_DK: Sikkerhed

en: See how the consent message appears to a visitor from a specific region, based on the settings in the other tabs. This is a preview only and changes nothing.
da_DK: Se, hvordan samtykkebeskeden ser ud for en besøgende fra en bestemt region, baseret på indstillingerne under de andre faner. Dette er kun en forhåndsvisning og ændrer intet.

en: Select
da_DK: Vælg

en: Select Domain
da_DK: Vælg Domæne

en: Select Language
da_DK: Vælg sprog

en: Select Type
da_DK: Vælg Type

en: Select a JSON file previously exported from FlexyConsent. Each cookie needs at least a name; entries without one are skipped.
da_DK: Vælg en JSON-fil, der tidligere er eksporteret fra FlexyConsent. Hver cookie skal mindst have et navn; poster uden navn springes over.

en: Select a domain above to manage cookies
da_DK: Vælg et domæne ovenfor for at administrere cookies

en: Select a region...
da_DK: Vælg en region…

en: Select all
da_DK: Vælg alle

en: Select how this cookie or tracker stores data.
da_DK: Vælg, hvordan denne cookie eller tracker gemmer data.

en: Send
da_DK: Sende

en: Send Page View
da_DK: Send sidevisning

en: Sensitive data processing
da_DK: Behandling af følsomme oplysninger

en: Session Storage
da_DK: Sessionslager

en: Show "Reject all" on the first layer
da_DK: Vis “Afvis alle” på første lag

en: Shows cookie purposes, retention periods, and providers
da_DK: Viser cookieformål, opbevaringsperioder og udbydere

en: Simple Integration
da_DK: Simpel integration

en: Simplified
da_DK: Forenklet

en: Simplified (combine the three purposes)
da_DK: Forenklet (kombinér de tre formål)

en: Site data consent
da_DK: Samtykke til webstedsdata

en: Site data consent only —
da_DK: Kun samtykke til webstedsdata —

en: Soft Pastel
da_DK: Blød pastel

en: South Africa (POPIA)
da_DK: Sydafrika (POPIA)

en: South Korea (PIPA)
da_DK: Sydkorea (PIPA)

en: Start New Scan
da_DK: Start ny scanning

en: Start Scan
da_DK: Start scanning

en: Start your first scan by entering a URL above
da_DK: Start din første scanning ved at indtaste en URL ovenfor

en: State
da_DK: Delstat

en: Step 1: Copy the Script Tag
da_DK: Trin 1: Kopier script-tagget

en: Step 2: Add to Your Website's HTML
da_DK: Trin 2: Føj til dit websteds HTML

en: Step 3: Link from Your Privacy Policy
da_DK: Trin 3: Link fra din privatlivspolitik

en: Step 4: Automatic Updates
da_DK: Trin 4: Automatiske opdateringer

en: Storage Type
da_DK: Lagringstype

en: Subscribe
da_DK: Abonner

en: Subscribed
da_DK: Tilmeldt

en: Subscription
da_DK: Abonnement

en: Subscription period
da_DK: Abonnementsperiode

en: Subscriptions
da_DK: Abonnementer

en: Sunset
da_DK: Solnedgang

en: Switzerland (FADP)
da_DK: Schweiz (FADP)

en: TCF EU v2 + GPP TCF-CA (Section 5)
da_DK: TCF EU v2 + GPP TCF-CA (afsnit 5)

en: TCF EU v2 + GPP US sections
da_DK: TCF EU v2 + amerikanske GPP-afsnit

en: Targeted advertising
da_DK: Målrettet annoncering

en: Technical Details
da_DK: Tekniske detaljer

en: That endpoint is not available.
da_DK: Det endepunkt er ikke tilgængeligt.

en: That file is not valid JSON.
da_DK: Den fil er ikke gyldig JSON.

en: The consent message asking to store data in the browser will be shown to visitors from the selected regions.
da_DK: Samtykkebeskeden, der beder om at gemme data i browseren, vises til besøgende fra de valgte regioner.

en: The consent message containing IAB TCF vendors and purposes will be shown to visitors from the selected regions.<br>Recommended if your website displays ads.
da_DK: Samtykkemeddelelsen, der indeholder IAB TCF-leverandører og -formål, vil blive vist til besøgende fra de valgte regioner.<br>Anbefales, hvis dit websted viser annoncer.

en: The preview cannot be displayed due to browser security restrictions, but your script is ready and will work perfectly on your website.
da_DK: Forhåndsvisningen kan ikke vises på grund af browserens sikkerhedsbegrænsninger, men dit script er klar og vil fungere perfekt på dit websted.

en: The script automatically updates when you modify your cookie configuration in this manager. No need to manually update your website - it stays current automatically!
da_DK: Scriptet opdateres automatisk, når du ændrer din cookie-konfiguration i denne manager. Du behøver ikke manuelt at opdatere din hjemmeside - den forbliver automatisk opdateret!

en: The script will work perfectly when implemented on your website. This preview limitation doesn't affect the actual functionality.
da_DK: Scriptet vil fungere perfekt, når det implementeres på din hjemmeside. Denne forhåndsvisningsbegrænsning påvirker ikke den faktiske funktionalitet.

en: The wait for update setting defines how long Google Consent Mode should wait (in milliseconds) before updating the consent state. It helps ensure that consent choices are processed before tracking begins.
da_DK: Vente på opdatering-indstillingen definerer, hvor længe Google samtykketilstand skal vente (i millisekunder), før samtykketilstanden opdateres. Det hjælper med at sikre, at samtykkevalg behandles, før sporingen begynder.

en: There are no cookies to export.
da_DK: Der er ingen cookies at eksportere.

en: Third-party integrations and plugins
da_DK: Tredjeparts integrationer og plugins

en: This action cannot be reversed.
da_DK: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: This is a browser security feature and doesn't affect the actual functionality.
da_DK: Dette er en sikkerhedsfunktion i browseren og påvirker ikke den faktiske funktionalitet.

en: This is exactly what your website visitors will see when they visit your cookie declaration page. The script automatically organizes your cookies by category (Essential, Analytics, Marketing, etc.) and displays all the required information for legal compliance.
da_DK: Det er præcis, hvad dine besøgende på webstedet vil se, når de besøger din cookie-erklæringsside. Scriptet organiserer automatisk dine cookies efter kategori (Essential, Analytics, Marketing osv.) og viser alle de nødvendige oplysninger til lovlig overholdelse.

en: This preview shows exactly how the cookie declaration will appear on your website when visitors access it. The tables below contain your current cookie configuration and will update automatically when you modify your cookies in this manager.
da_DK: Denne forhåndsvisning viser præcis, hvordan cookie-erklæringen vises på dit websted, når besøgende får adgang til det. Tabellerne nedenfor indeholder din aktuelle cookie-konfiguration og opdateres automatisk, når du ændrer dine cookies i denne manager.

en: This script generates tables based on your current cookie configuration.
da_DK: Dette script genererer tabeller baseret på din aktuelle cookie-konfiguration.

en: This script is hosted securely and will automatically display your current cookie configuration. It updates automatically when you modify cookies in this manager.
da_DK: Dette script hostes sikkert og vil automatisk vise din aktuelle cookie-konfiguration. Den opdateres automatisk, når du ændrer cookies i denne manager.

en: This setting allows you to show the IAB Transparency and Consent Framework message beyond GDPR-regulated countries, helping you maintain compliance and maximize ad revenue in other key markets.
da_DK: Denne indstilling giver dig mulighed for at vise IAB Transparency and Consent Framework-meddelelsen ud over GDPR-regulerede lande, hvilket hjælper dig med at opretholde overholdelse og maksimere annonceomsætningen på andre nøglemarkeder.

en: This site is not connected to FlexyConsent yet.
da_DK: Dette websted er endnu ikke forbundet til FlexyConsent.

en: Top
da_DK: Øverst

en: Total pageviews
da_DK: Samlet sidevisninger

en: Total visitors
da_DK: Samlet antal besøgende

en: Tracking Pixel
da_DK: Sporingspixel

en: Type is required
da_DK: Type er påkrævet

en: Typical scan time: 1-3 hours.
da_DK: Typisk scanningstid: 1-3 timer.

en: Türkiye (KVKK)
da_DK: Tyrkiet (KVKK)

en: Unable to load the script in preview mode due to CORS restrictions.
da_DK: Kan ikke indlæse scriptet i preview-tilstand på grund af CORS-begrænsninger.

en: United States
da_DK: USA

en: United States (CCPA / US National)
da_DK: USA (CCPA / nationalt)

en: United States (GPP opt-outs)
da_DK: USA (GPP-fravalg)

en: United States (National)
da_DK: USA (nationalt)

en: United States (TCF + GPP)
da_DK: USA (TCF + GPP)

en: United States Section Preferences
da_DK: Afsnitsindstillinger for USA

en: Unlimited Pageviews/Month<br>Geo-Targeting<br>43 Languages Supported<br>E-mail & Chat Support<br>TCF 2.3 Support<br>Cookie Scanner<br>Auto Blocker<br>Google Consent Mode V2<br>API support
da_DK: Ubegrænsede sidevisninger/måned<br>Geo-målretning<br>43 understøttede sprog<br>E-mail- og chatsupport<br>TCF 2.3-support<br>Cookiescanner<br>Autoblokering<br>Google Consent Mode V2<br > API-understøttelse

en: Update Email
da_DK: Opdater e-mail

en: Update Email Validate Key
da_DK: Opdater e-mail-valideringsnøgle

en: Update User Settings
da_DK: Opdater brugerindstillinger

en: Update user info
da_DK: Opdater brugeroplysninger

en: Updates automatically as you modify your cookie configuration
da_DK: Opdateres automatisk, når du ændrer din cookie-konfiguration

en: Use system font family
da_DK: Brug systemskrifttypefamilien

en: User Info
da_DK: Bruger info

en: User Information
da_DK: Brugeroplysninger

en: User Settings
da_DK: Brugerindstillinger

en: User-Friendly
da_DK: Brugervenlig

en: VAT Number
da_DK: Momsnummer

en: Value
da_DK: Værdi

en: Vendor
da_DK: Sælger

en: Vendor Information
da_DK: Leverandøroplysninger

en: View IP Addresses
da_DK: Se IP-adresser

en: View Information
da_DK: Vis oplysninger

en: View Policy
da_DK: Se politik

en: View Status
da_DK: Se status

en: Visitor selection
da_DK: Besøgendes udvalg

en: Visits with consent
da_DK: Besøg med samtykke

en: Visits with no preference
da_DK: Besøg uden præference

en: Visits without consent
da_DK: Besøg uden samtykke

en: Wait for update
da_DK: Vent på opdatering

en: Warm Beige
da_DK: Varm beige

en: Warning: This is an advanced feature designed for users familiar with CSS. If you are not experienced with CSS, please leave this field empty.
da_DK: Advarsel: Dette er en avanceret funktion designet til brugere, der er fortrolige med CSS. Hvis du ikke har erfaring med CSS, bedes du lade dette felt stå tomt.

en: Website
da_DK: Websted

en: Website Settings
da_DK: Hjemmesideindstillinger

en: Websites
da_DK: Websteder

en: Welcome to Flexy Consent
da_DK: Velkommen til Flexy Consent

en: What Our Scanner Detects:
da_DK: Hvad vores scanner registrerer:

en: When enabled, cookie categories that have no declared vendors or cookies are hidden from the preferences modal.
da_DK: Når dette er aktiveret, skjules cookiekategorier uden angivne leverandører eller cookies i indstillingsvinduet.

en: When enabled, users can continue interacting with the page even while the consent message is displayed, instead of blocking the background until a choice is made. For full IAB compliance, this option should remain disabled.
da_DK: Når dette er aktiveret, kan brugerne fortsat interagere med siden, mens samtykkebeskeden vises, i stedet for at baggrunden blokeres, indtil der er truffet et valg. For fuld IAB-overholdelse bør denne indstilling forblive slået fra.

en: When implemented on your website, this script will automatically display your cookie declaration tables.
da_DK: Når det implementeres på din hjemmeside, vil dette script automatisk vise dine cookie-deklarationstabeller.

en: When off, visitors only see "Accept all" and "Preferences" on the initial consent banner. They can still reject everything from the preferences screen.
da_DK: Når dette er slået fra, ser besøgende kun “Acceptér alle” og “Indstillinger” på det første samtykkebanner. De kan stadig afvise alt fra indstillingsskærmen.

en: Why Do You Need This?
da_DK: Hvorfor har du brug for dette?

en: You are not allowed to do that.
da_DK: Det har du ikke tilladelse til.

en: You can copy the code below and use it in the footer of your page (Optional)
da_DK: Du kan kopiere koden nedenfor og bruge den i sidefoden på din side (valgfrit)

en: You can only assign one website to one subscription!
da_DK: Du kan kun tildele én hjemmeside til ét abonnement!

en: You cannot close your account because you have a paid subscription and its current period will end on [endDate].<br>You can edit from [URL]
da_DK: Du kan ikke lukke din konto, fordi du har et betalt abonnement, og dets nuværende periode slutter den [endDate].<br>Du kan redigere fra [URL]

en: You cannot close your account because you have a project belonging to another service: [serviceNames].<br> You can edit from [URL]
da_DK: Du kan ikke lukke din konto, fordi du har et projekt, der tilhører en anden tjeneste: [serviceNames].<br> Du kan redigere fra [URL]

en: You cannot close your account because you have another project: [projectNames].<br>You can edit from [URL]
da_DK: Du kan ikke lukke din konto, fordi du har et andet projekt: [projectNames].<br>Du kan redigere fra [URL]

en: You have a free subscription.
da_DK: Du har et gratis abonnement.

en: You have a paid subscription and plan for next period.
da_DK: Du har et betalt abonnement og planlægger for næste periode.

en: You must use valid CSS units (px, rem, em, %, smaller, larger).
da_DK: Du skal bruge gyldige CSS-enheder (px, rem, em, %, smaller, larger).

en: You should enter the Script URL pattern as:
da_DK: Du skal indtaste script-URL-mønsteret som:

en: Your Generated Script
da_DK: Dit genererede script

en: Your Script
da_DK: Dit script

en: Your Script Code:
da_DK: Din scriptkode:

en: Your cookie declaration script is ready to use.
da_DK: Dit cookie-erklæringsscript er klar til brug.

en: Your email address is wrong.
da_DK: Din e-mailadresse er forkert.

en: Your subscription will be cancelled at the end of the period.
da_DK: Dit abonnement opsiges i slutningen af ​​perioden.

en: Your subscription will be renewed at the end of the period.
da_DK: Dit abonnement vil blive fornyet i slutningen af ​​perioden.

en: Your website [domain] has reached the monthly page view limit on the [planName] plan. To ensure uninterrupted service and accurate consent tracking, we recommend upgrading your plan.
da_DK: Dit websted [domain] har nået den månedlige sidevisningsgrænse på [planName]-planen. For at sikre uafbrudt service og nøjagtig samtykkesporing anbefaler vi at opgradere din plan.

en: Your website visitors will see a clean, organized tables showing exactly what cookies your site uses and why - building trust and meeting legal requirements.
da_DK: Besøgende på dit websted vil se en rene, organiserede tabeller, der viser præcis, hvilke cookies dit websted bruger, og hvorfor - opbygge tillid og opfylde juridiske krav.

en: [Number]% off
da_DK: [Number] % rabat

en: [count] cookie(s) ready to import. [skipped] entr(y/ies) skipped.
da_DK: [count] cookie(s) klar til import. [skipped] post(er) sprunget over.

en: [count] log entr(y/ies)
da_DK: [count] logpost(er)

en: e.g. 16px, 1rem, 1em
da_DK: f.eks. 16px, 1rem, 1em

en: e.g., Analytics Cookie (optional - defaults to name)
da_DK: f.eks. Analytics-cookie (valgfrit - navngives som standard)

en: legally required
da_DK: lovpligtigt
