Flexy Consent 1.5.0 - en to ja translation catalogue (480 entries)

en: 100,000 Pageviews/Month<br>Geo-Targeting<br>43 Languages Supported<br>E-mail &amp; Chat Support<br>TCF 2.3 Support<br>Cookie Scanner<br>Auto Blocker<br>Google Consent Mode V2<br>API support
ja: 100,000 ページビュー/月<br>地域ターゲティング<br>43 言語をサポート<br>電子メールとメールチャット サポート<br>TCF 2.3 サポート<br>Cookie スキャナー<br>自動ブロッカー<br>Google 同意モード V2<br>API サポート

en: 5,000 Pageviews/Month<br>Geo-Targeting<br>Single Language<br>E-mail Support<br>TCF 2.3 Support<br><del>Cookie Scanner</del><br><del>Auto Blocker</del><br><del>Google Consent Mode V2</del><br><del>API support</del>
ja: 5,000 ページビュー/月<br>地域ターゲティング<br>単一言語<br>電子メール サポート<br>TCF 2.3 サポート<br><del>Cookie スキャナ</del><br><del>自動ブロッカー</ del><br><del>Google 同意モード V2</del><br><del>API サポート</del>

en: <strong>Please fix the following errors:</strong><ul>
ja: <strong>次のエラーを修正してください:</strong><ul>

en: A record of the consent choices visitors made on your website. Click a column heading to sort.
ja: 訪問者がサイト上で行った同意の選択の記録です。並べ替えるには列見出しをクリックしてください。

en: API Key
ja: APIキー

en: Accepted
ja: 承認されました

en: Account Type
ja: アカウント種別

en: Actions
ja: 行動

en: Ad personalization signals allow Google to use collected data to personalize ads. Disable this to stop personalized ads.
ja: 広告のパーソナライゼーション信号により、Google は収集されたデータを使用して広告をパーソナライズできるようになります。パーソナライズされた広告を停止するには、これを無効にします。

en: Add Cookie
ja: クッキーを追加

en: Add a link to your cookie declaration page from your privacy policy, cookie policy, or website footer:
ja: プライバシー ポリシー、Cookie ポリシー、または Web サイトのフッターから Cookie 宣言ページへのリンクを追加します。

en: Add website
ja: サイトを追加

en: Additional Settings
ja: 追加設定

en: Address
ja: 住所

en: Address Line 1
ja: 住所1

en: Address Line 2
ja: 住所2

en: Ads Data Redaction redacts sensitive information related to ads, enhancing user privacy.
ja: Ads Data Redaction は、広告に関連する機密情報を編集し、ユーザーのプライバシーを強化します。

en: Africa, Middle East & Türkiye
ja: アフリカ、中東、トルコ

en: All Types
ja: すべてのタイプ

en: All user and website information will be lost and cannot be recovered.
ja: ユーザーおよび Web サイトの情報はすべて失われ、回復することはできません。

en: Allow Ad Personalization Signals
ja: 広告のパーソナライゼーションシグナルを許可する

en: Allow Google Signals
ja: Google シグナルを許可する

en: Allow page interaction
ja: ページの操作を許可する

en: Also you can add code similar to the one below to your page (Optional)
ja: また、以下のようなコードをページに追加することもできます (オプション)

en: Americas
ja: 南北アメリカ

en: Analytics
ja: 分析

en: Analytics and performance tracking
ja: 分析とパフォーマンスの追跡

en: Annual
ja: 年間

en: Apply US National settings to all states
ja: 米国全国設定をすべての州に適用

en: Are you sure you want to cancel your subscription?
ja: サブスクリプションをキャンセルしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this cookie?
ja: この Cookie を削除してもよろしいですか?

en: Asia-Pacific
ja: アジア太平洋

en: Ask visitors from the selected regions for consent before storing cookies or other data in their browser. Google Consent Mode is enabled automatically whenever at least one region is selected.
ja: 選択した地域の訪問者に対し、Cookieやその他のデータをブラウザーに保存する前に同意を求めます。地域を1つ以上選択すると、Google同意モードが自動的に有効になります。

en: Associated Script
ja: 関連スクリプト

en: Australia (Privacy Act)
ja: オーストラリア (Privacy Act)

en: Authentication failed!
ja: 認証に失敗しました!

en: Auto (use browser default)
ja: 自動 (ブラウザーの既定値を使用)

en: Auto-updates when you modify cookies
ja: Cookieを変更すると自動的に更新されます

en: Auto-updates with changes
ja: 変更に応じて自動更新

en: Automatic Cookie Detection
ja: 自動Cookie検出

en: Automatically organized cookie tables by category
ja: カテゴリー別に自動整理されたCookie一覧表

en: Autumn
ja: 秋

en: Available languages
ja: 利用可能な言語

en: Avoid using your own website's URL as the Script URL, as it may disrupt your website's functionality.
ja: ウェブサイトの機能が妨げられる可能性があるため、独自のウェブサイトの URL をスクリプト URL として使用しないでください。

en: Banner position
ja: バナーの位置

en: Banner theme
ja: バナーのテーマ

en: Basic Information
ja: 基本情報

en: Blocking TCF modal plus GPP opt-outs.
ja: ブロック型TCFダイアログとGPPのオプトアウト。

en: Blocking modal, explicit consent required.
ja: ブロック型ダイアログ、明示的な同意が必要です。

en: Blocking modal.
ja: ブロック型ダイアログ。

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom left
ja: 左下

en: Bottom right
ja: 右下

en: Brazil (LGPD)
ja: ブラジル (LGPD)

en: Browser storage consents
ja: ブラウザーストレージの同意

en: Business Account
ja: ビジネスアカウント

en: Buy
ja: 買う

en: Buy a new plan
ja: 新しいプランを購入する

en: CCPA transparency requirements
ja: CCPAの透明性要件

en: California
ja: カリフォルニア州

en: Can be linked from your privacy policy or cookie policy
ja: プライバシーポリシーまたはCookieポリシーからリンクできます

en: Canada
ja: カナダ

en: Canada (Quebec Law 25)
ja: カナダ (ケベック州法25号)

en: Canada — TCF + GPP TCF-CA
ja: カナダ — TCF + GPP TCF-CA

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Subscription
ja: サブスクリプションをキャンセルする

en: Cancel current plan and subscribe to [PlanName] plan
ja: 現在のプランをキャンセルし、[PlanName] プランに登録します

en: Cancelling...
ja: キャンセル中...

en: Center
ja: 中央

en: Change display language using client location and browser language
ja: クライアントの場所とブラウザ言語を使用して表示言語を変更する

en: Change email address
ja: メールアドレスを変更する

en: Change your email address
ja: メールアドレスを変更する

en: Check your email box
ja: メールボックスを確認してください

en: Choose a payment method
ja: 支払い方法を選択してください

en: Christmas
ja: クリスマス

en: City
ja: 市

en: Click "Add Cookie" to create your first cookie entry
ja: 「Cookieを追加」をクリックして、最初のCookieエントリを作成します。

en: Client ID
ja: クライアントID

en: Close
ja: 近い

en: Close Preview
ja: プレビューを閉じる

en: Close my account
ja: アカウントを閉じる

en: Colorado
ja: コロラド州

en: Company
ja: 会社

en: Company Name
ja: 会社名

en: Completed
ja: 完了

en: Configure Scan
ja: スキャンの設定

en: Connecticut
ja: コネチカット州

en: Consent &amp; Privacy
ja: 同意 &amp; プライバシー

en: Consent Logs
ja: 同意ログ

en: Consent State
ja: 同意の状態

en: Consent banner buttons
ja: 同意バナーのボタン

en: Consent not required
ja: 同意は不要です

en: Consent requested
ja: 同意が求められました

en: Contact Us
ja: お問い合わせ

en: Continue
ja: 続く

en: Control whether Google Analytics automatically sends page view events or visitor will select them.
ja: Google Analytics がページビュー イベントを自動的に送信するか、訪問者がイベントを選択するかを制御します。

en: Cookie Declaration Script
ja: クッキー宣言スクリプト

en: Cookie Details:
ja: クッキーの詳細:

en: Cookie List
ja: クッキーリスト

en: Cookie Manager
ja: クッキーマネージャー

en: Cookie Name
ja: クッキー名

en: Cookie Names
ja: クッキー名

en: Cookie Policy URL
ja: CookieポリシーのURL

en: Cookie Scanner
ja: クッキースキャナー

en: Cookie Scanner IP Addresses
ja: CookieスキャナのIPアドレス

en: Cookie added successfully!
ja: クッキーが正常に追加されました。

en: Cookie categories only, no IAB TCF/GPP.
ja: Cookieカテゴリーのみ、IAB TCF/GPPなし。

en: Cookie deleted successfully!
ja: Cookie が正常に削除されました。

en: Cookie law disclosure obligations
ja: クッキー法の開示義務

en: Cookie name is required
ja: クッキー名は必須です

en: Cookie updated successfully!
ja: クッキーが正常に更新されました。

en: Cookies Found
ja: クッキーが見つかりました

en: Copied!
ja: コピーしました！

en: Copy Script
ja: スクリプトをコピー

en: Copy Script Tag
ja: スクリプトタグをコピー

en: Copy and paste new API key here from [email]
ja: [email] から新しい API キーをここにコピーして貼り付けます

en: Copy the script tag from the "Script Code" tab. This is a simple one-line HTML tag that you'll add to your website.
ja: 「スクリプトコード」タブからスクリプトタグをコピーします。これはウェブサイトに追加するシンプルな1行のHTMLタグです。

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Could not extract script URL
ja: スクリプト URL を抽出できませんでした

en: Could not load consent logs. Please try again.
ja: 同意ログを読み込めませんでした。もう一度お試しください。

en: Could not reach FlexyConsent. Please try again.
ja: FlexyConsentに接続できませんでした。もう一度お試しください。

en: Country
ja: 国

en: Created
ja: 作成

en: Current Plan
ja: 現在の計画

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom icon
ja: カスタムアイコン

en: Custom logo
ja: カスタムロゴ

en: Dark
ja: ダーク

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Date
ja: 日付

en: Debit or Credit Card
ja: デビットカードまたはクレジットカード

en: Default
ja: 既定

en: Default consent management language for website visitors
ja: Web サイト訪問者向けのデフォルトの同意管理言語

en: Delete Account
ja: アカウントを削除する

en: Delete account
ja: アカウントを削除

en: Description
ja: 説明

en: Description and Purpose
ja: 説明と目的

en: Description will be saved for the selected language
ja: 選択した言語の説明が保存されます

en: Detailed
ja: 詳細

en: Detailed (with sub-purposes)
ja: 詳細 (サブ目的あり)

en: Disabled (Consent window will not be displayed on your website)
ja: 無効 (Web サイトに同意ウィンドウは表示されません)

en: Display
ja: 表示する

en: Display Name
ja: 表示名

en: Display privacy button
ja: プライバシーボタンを表示する

en: Displaying the sale, sharing or use of personal data
ja: 個人データの販売、共有、利用の表示

en: Do not display
ja: 表示しない

en: Domain
ja: ドメイン

en: Don't let consent management intimidate you. Protect your users' privacy with the most affordable CMP without compromising security. Continue now to become compliant or view pricing to pick a plan suitable for you.
ja: 同意管理を怖がらないでください。セキュリティを損なうことなく、最も手頃な価格の CMP でユーザーのプライバシーを保護します。今すぐ準拠を続けるか、価格を確認して適切なプランを選択してください。

en: Downgrade to free package
ja: 無料パッケージにダウングレード

en: Download Page URL
ja: ダウンロードページURL

en: Edit Cookie
ja: クッキーを編集

en: Elegant
ja: エレガント

en: Email
ja: Eメール

en: Enable Ads Data Redaction
ja: 広告データの秘匿化を有効にする

en: Enable Consent Management
ja: 同意管理を有効にする

en: Enable Restricted Data Processing
ja: 制限付きデータ処理を有効にする

en: Enable URL Passthrough
ja: URL パススルーを有効にする

en: Enable URL passthrough to allow Google Analytics to track URL parameters across pages during navigation.
ja: URL パススルーを有効にすると、Google Analytics がナビゲーション中にページ全体の URL パラメーターを追跡できるようになります。

en: Enable United States regulations (GPP)
ja: 米国の規制を有効にする (GPP)

en: Enable auto blocker
ja: 自動ブロッカーを有効にする

en: Enable customization
ja: カスタマイズを有効にする

en: Enabled
ja: 有効

en: Enter CSS code
ja: CSSコードを入力してください

en: Enter a URL
ja: URLを入力してください

en: Enter the URL of the page you want to scan for cookies
ja: クッキーをスキャンしたいページのURLを入力してください

en: Enter the URL of the page you want to scan for cookies. Our scanner will analyze the page and detect all cookies being used.
ja: クッキーをスキャンしたいページのURLを入力してください。スキャナーがページを分析し、使用されているすべてのクッキーを検出します。

en: Error
ja: エラー

en: Essential
ja: 不可欠

en: Essential and functional cookies
ja: 必須および機能的なCookie

en: Europe / EEA & Switzerland
ja: 欧州 / EEAおよびスイス

en: European Union / European Economic Area / United Kingdom
ja: 欧州連合 / 欧州経済領域 / 英国

en: Examples: Session, 30 days, 1 year, 2 years, etc.
ja: 例: セッション、30 日間、1 年、2 年など。

en: Expected a JSON array of cookies, or an object with a "resources" array.
ja: CookieのJSON配列、または "resources" 配列を持つオブジェクトが必要です。

en: Export
ja: エクスポート

en: Export CSV
ja: CSVをエクスポート

en: Failed to load script
ja: スクリプトの読み込みに失敗しました

en: Features
ja: 特徴

en: Firewall Setup Required:
ja: ファイアウォールの設定が必要です:

en: FlexyConsent only works on the domains listed here. Enter root domains without "www" or "https://". The cookie and privacy policy links are set per domain and are shown to visitors of that domain.
ja: FlexyConsentはここに登録したドメインでのみ動作します。ルートドメインを "www" や "https://" を付けずに入力してください。Cookieポリシーとプライバシーポリシーのリンクはドメインごとに設定され、そのドメインの訪問者に表示されます。

en: FlexyConsent returned an error.
ja: FlexyConsentがエラーを返しました。

en: FlexyConsent returned an unreadable response.
ja: FlexyConsentが読み取れない応答を返しました。

en: FlexyConsent statistics for [start] to [end]
ja: [start] から [end] までのFlexyConsent統計

en: Font family
ja: フォントファミリー

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: For best results, scan your homepage or a page that loads all your tracking scripts and cookies.
ja: 最良の結果を得るには、ホームページまたはすべてのトラッキング スクリプトと Cookie を読み込むページをスキャンします。

en: For example, if the third-party script that sets this cookie is:
ja: たとえば、この Cookie を設定するサードパーティ スクリプトが次のような場合:

en: Full Name
ja: フルネーム

en: GDPR Article 13 compliance
ja: GDPR第13条遵守

en: GDPR and CCPA compliant formatting
ja: GDPRおよびCCPAに準拠した書式

en: GPP US state opt-outs
ja: 米国州別のGPPオプトアウト

en: General
ja: 一般

en: Generate Script for Your Website
ja: サイト用のスクリプトを生成

en: Generate a script tag that displays your cookie declaration tables on your website. This helps you comply with GDPR, CCPA, and other privacy regulations by providing transparent information about all cookies used on your site.
ja: Cookie宣言の一覧表をサイトに表示するスクリプトタグを生成します。サイトで使用しているすべてのCookieについて透明性のある情報を提供することで、GDPRやCCPAなどのプライバシー規制への準拠に役立ちます。

en: Geo Preview
ja: 地域プレビュー

en: Google Signals includes cross-device reporting, remarketing, and other data collection for signed-in users.
ja: Google シグナルには、ログイン ユーザー向けのクロスデバイス レポート、リマーケティング、その他のデータ収集が含まれています。

en: Group
ja: グループ

en: HTML Script Tag
ja: HTML スクリプトタグ

en: Helps you comply with transparency requirements
ja: 透明性要件の遵守を支援します

en: Hide empty cookie categories
ja: 空のCookieカテゴリーを非表示にする

en: High Contrast
ja: ハイコントラスト

en: How to Add Cookie Declaration to Your Website
ja: ウェブサイトにCookie宣言を追加する方法

en: How to Add to Your Website
ja: ウェブサイトに追加する方法

en: IAB TCF (Advertising)
ja: IAB TCF (広告)

en: IP Addresses
ja: IPアドレス

en: ISO 27001 documentation standards
ja: ISO 27001 文書規格

en: If empty, will default to the cookie name
ja: 空の場合は、デフォルトでCookie名になります

en: If no script url provided, the cookie shouldn't be marked as essential.
ja: スクリプト URL が提供されていない場合は、Cookie を必須としてマークしないでください。

en: If you cancel your subscription, the subscription will continue until the end of the term but will not be renewed.
ja: サブスクリプションをキャンセルした場合、サブスクリプションは期間が終了するまで継続されますが、更新されません。

en: If your website does not show ads, you do not need advertising (IAB TCF) consent — unselect all regions below to disable this section.
ja: サイトに広告を表示しない場合、広告 (IAB TCF) の同意は不要です。このセクションを無効にするには、以下の地域の選択をすべて解除してください。

en: Import
ja: インポート

en: Import complete: [added] added, [replaced] replaced.
ja: インポート完了: [added] 件を追加、[replaced] 件を置換しました。

en: Important
ja: 重要

en: Important:
ja: 重要：

en: India (DPDP Act)
ja: インド (DPDP Act)

en: Invoice Info
ja: 請求書情報

en: Japan (APPI)
ja: 日本 (APPI)

en: Just copy this single script tag and paste it into your website's HTML head section. This will automatically generate the cookie declaration tables on your page.
ja: このスクリプトタグをコピーして、ウェブサイトのHTMLヘッダーセクションに貼り付けるだけです。これで、ページにCookie宣言テーブルが自動的に生成されます。

en: LGPD + publisher-enabled global TCF
ja: LGPD + パブリッシャーが有効化したグローバルTCF

en: Language
ja: 言語

en: Lavender
ja: ラベンダー

en: Layout Properties
ja: レイアウトのプロパティ

en: Left
ja: 左

en: Legal Compliance Benefits
ja: 法令遵守のメリット

en: Legal compliance regulations like GDPR, CCPA, and other privacy laws require websites to provide transparent information about all cookies they use. This script generates a professional cookie declaration tables that:
ja: GDPR、CCPA、その他のプライバシー法などの法令遵守規制では、ウェブサイトは使用するすべてのCookieに関する透明性のある情報を提供することが義務付けられています。このスクリプトは、以下の機能を備えたプロフェッショナルなCookie宣言テーブルを生成します。

en: Lists all cookies used on your website in organized tables
ja: ウェブサイトで使用されているすべてのCookieを整理された表に一覧表示します

en: Live Preview - Exactly How It Will Look on Your Website
ja: ライブプレビュー - ウェブサイト上でどのように表示されるかを正確に確認

en: Loading cookie declaration preview...
ja: Cookie 宣言のプレビューを読み込んでいます...

en: Loading domains...
ja: ドメインを読み込んでいます...

en: Loading languages...
ja: 言語を読み込んでいます...

en: Loading preview...
ja: プレビューを読み込んでいます...

en: Loading scan status...
ja: スキャンステータスを読み込んでいます...

en: Loading script...
ja: スクリプトを読み込んでいます...

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Local Storage
ja: ローカルストレージ

en: Make sure our scanner IP addresses are whitelisted in your firewall
ja: スキャナーのIPアドレスがファイアウォールのホワイトリストに登録されていることを確認してください

en: Manage Privacy Settings
ja: プライバシー設定の管理

en: Marketing
ja: マーケティング

en: Marketing and advertising cookies
ja: マーケティングおよび広告クッキー

en: Metric
ja: 指標

en: Minimal
ja: ミニマル

en: Mobile responsive design
ja: モバイルレスポンシブデザイン

en: Mobile-responsive design
ja: モバイル対応デザイン

en: Modern
ja: モダン

en: Monthly
ja: 毎月

en: Name
ja: 名前

en: Name On Invoice
ja: 請求書の名前

en: Neon
ja: ネオン

en: New email address
ja: 新しいメールアドレス

en: New visitors
ja: 新規訪問者

en: Next
ja: 次へ

en: No consent logs yet for this website.
ja: このサイトの同意ログはまだありません。

en: No consent popup —
ja: 同意ポップアップなし —

en: No consent required
ja: 同意は不要

en: No cookies found
ja: クッキーが見つかりません

en: No domain selected
ja: ドメインが選択されていません

en: No popup shown; only the privacy button, if enabled.
ja: ポップアップは表示されません。有効な場合はプライバシーボタンのみ表示されます。

en: No projects available
ja: 利用可能なプロジェクトはありません

en: No scans found for this domain
ja: このドメインのスキャンは見つかりませんでした

en: No script to copy
ja: コピーするスクリプトがありません

en: No settings to update.
ja: 更新する設定がありません。

en: No usable cookies found in that file.
ja: そのファイルに使用可能なCookieが見つかりませんでした。

en: No websites yet. Add one to start collecting consent.
ja: サイトがまだありません。同意の収集を始めるには1つ追加してください。

en: Non-blocking, opt-out model.
ja: ブロックなし、オプトアウト方式。

en: Ocean
ja: オーシャン

en: One-time setup, automatic updates.
ja: 初期設定は一度だけ、以降は自動更新。

en: Open in New Tab
ja: 新しいタブで開く

en: Option 1 - Add to HTML Head
ja: オプション1 - HTML ヘッドに追加

en: Option 2 - Add to Specific Page
ja: オプション2 - 特定のページに追加

en: Organized by categories
ja: カテゴリー別に整理

en: Other countries
ja: その他の国

en: Others
ja: その他

en: POPIA / KVKK + publisher-enabled global TCF
ja: POPIA / KVKK + パブリッシャーが有効化したグローバルTCF

en: Page Preview
ja: ページプレビュー

en: Page Views
ja: ページビュー

en: Page [page] of [total]
ja: [total] ページ中 [page] ページ目

en: Pageviews with consent
ja: 同意のあるページビュー

en: Pageviews with no preference
ja: 優先なしのページビュー

en: Pageviews without consent
ja: 同意のないページビュー

en: Partially accepted
ja: 部分的に受け入れられる

en: Paste the script tag into your Cookie Declaration HTML where you want the tables to appear:
ja: テーブルを表示する Cookie 宣言 HTML にスクリプト タグを貼り付けます。

en: Payment
ja: 支払い

en: Period
ja: 期間

en: Personal Account
ja: 個人アカウント

en: Personalization
ja: パーソナライゼーション

en: Personalization and preference cookies
ja: パーソナライゼーションと設定のCookie

en: Plan Features
ja: プランの特徴

en: Please add our cookie scanner IP addresses to the whitelist on your firewall to allow scanning.
ja: スキャンを許可するには、Cookie スキャナーの IP アドレスをファイアウォールのホワイトリストに追加してください。

en: Please add these IP addresses to your firewall whitelist to allow our cookie scanner to access your website:
ja: 当社の Cookie スキャナーがお客様の Web サイトにアクセスできるようにするには、次の IP アドレスをファイアウォールのホワイトリストに追加してください。

en: Please enter required information before subscribing.
ja: ご購読前に必要事項をご入力ください。

en: Please write your email address to confirm.
ja: 確認のためメールアドレスを記入してください。

en: Post Code
ja: 郵便番号

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview Declaration
ja: 宣言をプレビュー

en: Preview Limitations
ja: プレビューの制限

en: Preview Note
ja: プレビューに関する注意

en: Preview Unavailable
ja: プレビューは利用できません

en: Previous
ja: 前へ

en: Privacy Policy URL
ja: プライバシーポリシーのURL

en: Privacy Trigger
ja: プライバシートリガー

en: Privacy Trigger Customization (Optional)
ja: プライバシートリガーのカスタマイズ(オプション)

en: Privacy URL
ja: プライバシーURL

en: Privacy policy links
ja: プライバシーポリシーリンク

en: Professional styling
ja: プロフェッショナルなスタイリング

en: Project not found for selected domain
ja: 選択したドメインのプロジェクトが見つかりません

en: Properties
ja: プロパティ

en: Publisher-enabled global TCF
ja: パブリッシャーが有効化したグローバルTCF

en: Ready to Use
ja: すぐに使用可能

en: Ready to link from your privacy policy
ja: プライバシーポリシーからリンクする準備ができています

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Region
ja: 地域

en: Rejected
ja: 拒否されました

en: Remaining time: [dayCount] day
ja: 残り時間: [dayCount] 日

en: Remaining time: [dayCount] days
ja: 残り時間: [dayCount] 日

en: Remaining time: [monthCount] month
ja: 残り時間: [monthCount] 月

en: Remaining time: [monthCount] months
ja: 残り時間: [monthCount] か月

en: Remove website
ja: サイトを削除

en: Replace existing cookies that have the same name
ja: 同じ名前の既存のCookieを置き換える

en: Required
ja: 必須

en: Rest of World
ja: その他の地域

en: Restricted Data Processing limits the use of personal data for advertising and analytics to comply with privacy regulations, such as CCPA. When enabled, personalized ads will be restricted, and only certain data will be used for measurement and analytics.
ja: 制限付きデータ処理では、CCPA などのプライバシー規制に準拠するために、広告および分析のための個人データの使用を制限します。有効にすると、パーソナライズされた広告が制限され、特定のデータのみが測定と分析に使用されます。

en: Retention Period
ja: 保存期間

en: Returning visitors
ja: 再訪者

en: Right
ja: 右

en: Save
ja: 保存

en: Scan History
ja: スキャン履歴

en: Scan Status
ja: スキャンステータス

en: Scan your website to automatically detect cookies and update your cookie list. Our advanced scanner analyzes your web pages and identifies all cookies being used, including tracking pixels, analytics cookies, and third-party integrations.
ja: ウェブサイトをスキャンしてCookieを自動的に検出し、Cookieリストを更新します。当社の高度なスキャナーがウェブページを分析し、トラッキングピクセル、アナリティクスCookie、サードパーティ統合など、使用されているすべてのCookieを特定します。

en: Scanned URL
ja: スキャンされたURL

en: Scanner Actions
ja: スキャナーアクション

en: Script Actions
ja: スクリプトの操作

en: Script Features:
ja: スクリプトの機能:

en: Script Tag for Your Website
ja: ウェブサイトのスクリプトタグ

en: Script URL
ja: スクリプトURL

en: Script copied to clipboard!
ja: スクリプトをクリップボードにコピーしました。

en: Security
ja: 安全

en: See how the consent message appears to a visitor from a specific region, based on the settings in the other tabs. This is a preview only and changes nothing.
ja: 他のタブの設定に基づいて、特定の地域の訪問者に同意メッセージがどう表示されるかを確認できます。これはプレビューのみで、設定は変更されません。

en: Select
ja: 選択する

en: Select Domain
ja: ドメインを選択

en: Select Language
ja: 言語を選択

en: Select Type
ja: タイプを選択

en: Select a JSON file previously exported from FlexyConsent. Each cookie needs at least a name; entries without one are skipped.
ja: FlexyConsentから以前エクスポートしたJSONファイルを選択してください。各Cookieには最低限、名前が必要です。名前のないエントリーはスキップされます。

en: Select a domain above to manage cookies
ja: クッキーを管理するには上記のドメインを選択してください

en: Select a region...
ja: 地域を選択…

en: Select all
ja: すべて選択

en: Select how this cookie or tracker stores data.
ja: このCookieまたはトラッカーがデータを保存する方法を選択してください。

en: Send
ja: 送信

en: Send Page View
ja: ページビューの送信

en: Sensitive data processing
ja: 機微データの処理

en: Session Storage
ja: セッションストレージ

en: Show "Reject all" on the first layer
ja: 最初の画面に「すべて拒否」を表示する

en: Shows cookie purposes, retention periods, and providers
ja: クッキーの目的、保存期間、プロバイダーを表示します

en: Simple Integration
ja: シンプルな統合

en: Simplified
ja: 簡易

en: Simplified (combine the three purposes)
ja: 簡易 (3つの目的をまとめる)

en: Site data consent
ja: サイトデータの同意

en: Site data consent only —
ja: サイトデータの同意のみ —

en: Soft Pastel
ja: ソフトパステル

en: South Africa (POPIA)
ja: 南アフリカ (POPIA)

en: South Korea (PIPA)
ja: 韓国 (PIPA)

en: Start New Scan
ja: 新しいスキャンを開始

en: Start Scan
ja: スキャンを開始

en: Start your first scan by entering a URL above
ja: 上記のURLを入力して最初のスキャンを開始してください

en: State
ja: 州

en: Status
ja: 状態

en: Step 1: Copy the Script Tag
ja: ステップ1: スクリプトタグをコピーする

en: Step 2: Add to Your Website's HTML
ja: ステップ2: ウェブサイトのHTMLに追加する

en: Step 3: Link from Your Privacy Policy
ja: ステップ3：プライバシーポリシーからのリンク

en: Step 4: Automatic Updates
ja: ステップ4: 自動更新

en: Storage Type
ja: ストレージ種別

en: Subscribe
ja: 購読する

en: Subscribed
ja: 購読済み

en: Subscription
ja: サブスクリプション

en: Subscription period
ja: 購読期間

en: Subscriptions
ja: 定期購入

en: Sunset
ja: サンセット

en: Switzerland (FADP)
ja: スイス (FADP)

en: TCF EU v2 + GPP TCF-CA (Section 5)
ja: TCF EU v2 + GPP TCF-CA (セクション5)

en: TCF EU v2 + GPP US sections
ja: TCF EU v2 + 米国GPPセクション

en: Targeted advertising
ja: ターゲティング広告

en: Technical Details
ja: 技術的な詳細

en: Thailand (PDPA)
ja: タイ (PDPA)

en: That endpoint is not available.
ja: そのエンドポイントは利用できません。

en: That file is not valid JSON.
ja: そのファイルは有効なJSONではありません。

en: The consent message asking to store data in the browser will be shown to visitors from the selected regions.
ja: ブラウザーへのデータ保存を求める同意メッセージが、選択した地域の訪問者に表示されます。

en: The consent message containing IAB TCF vendors and purposes will be shown to visitors from the selected regions.<br>Recommended if your website displays ads.
ja: IAB TCF ベンダーと目的を含む同意メッセージが、選択した地域からの訪問者に表示されます。<br>Web サイトに広告が表示される場合に推奨されます。

en: The preview cannot be displayed due to browser security restrictions, but your script is ready and will work perfectly on your website.
ja: ブラウザーのセキュリティ制限によりプレビューは表示できませんが、スクリプトは完成しており、サイト上では問題なく動作します。

en: The script automatically updates when you modify your cookie configuration in this manager. No need to manually update your website - it stays current automatically!
ja: このマネージャーでCookie設定を変更すると、スクリプトが自動的に更新されます。ウェブサイトを手動で更新する必要はありません。自動的に最新の状態に保たれます。

en: The script will work perfectly when implemented on your website. This preview limitation doesn't affect the actual functionality.
ja: このスクリプトはウェブサイトに実装すると問題なく動作します。このプレビューの制限は実際の機能には影響しません。

en: The wait for update setting defines how long Google Consent Mode should wait (in milliseconds) before updating the consent state. It helps ensure that consent choices are processed before tracking begins.
ja: 更新の待機設定では、Google 同意モードが同意状態を更新するまで待機する時間 (ミリ秒単位) を定義します。これは、追跡を開始する前に同意の選択が確実に処理されるようにするのに役立ちます。

en: There are no cookies to export.
ja: エクスポートするCookieがありません。

en: Third-party integrations and plugins
ja: サードパーティの統合とプラグイン

en: This action cannot be reversed.
ja: このアクションを元に戻すことはできません。

en: This is a browser security feature and doesn't affect the actual functionality.
ja: これはブラウザーのセキュリティ機能であり、実際の動作には影響しません。

en: This is exactly what your website visitors will see when they visit your cookie declaration page. The script automatically organizes your cookies by category (Essential, Analytics, Marketing, etc.) and displays all the required information for legal compliance.
ja: これは、ウェブサイト訪問者がCookie宣言ページにアクセスした際に表示される内容と全く同じです。スクリプトはCookieをカテゴリ（必須、アナリティクス、マーケティングなど）別に自動的に整理し、法令遵守に必要なすべての情報を表示します。

en: This preview shows exactly how the cookie declaration will appear on your website when visitors access it. The tables below contain your current cookie configuration and will update automatically when you modify your cookies in this manager.
ja: このプレビューでは、訪問者がウェブサイトにアクセスした際にCookie宣言がどのように表示されるかを正確に確認できます。以下の表には現在のCookie設定が含まれており、このマネージャーでCookieを変更すると自動的に更新されます。

en: This script generates tables based on your current cookie configuration.
ja: このスクリプトは、現在の Cookie 設定に基づいてテーブルを生成します。

en: This script is hosted securely and will automatically display your current cookie configuration. It updates automatically when you modify cookies in this manager.
ja: このスクリプトは安全にホストされており、現在のCookie設定を自動的に表示します。このマネージャーでCookieを変更すると、自動的に更新されます。

en: This setting allows you to show the IAB Transparency and Consent Framework message beyond GDPR-regulated countries, helping you maintain compliance and maximize ad revenue in other key markets.
ja: この設定により、GDPR 規制対象国を超えて IAB の透明性と同意フレームワークのメッセージを表示できるため、コンプライアンスを維持し、他の主要市場での広告収益を最大化することができます。

en: This site is not connected to FlexyConsent yet.
ja: このサイトはまだFlexyConsentに接続されていません。

en: Tip:
ja: ヒント：

en: Top
ja: 上

en: Total pageviews
ja: 合計ページビュー数

en: Total visitors
ja: 総来場者数

en: Tracking Pixel
ja: トラッキングピクセル

en: Type
ja: タイプ

en: Type is required
ja: 入力必須

en: Typical scan time: 1-3 hours.
ja: 通常のスキャン時間: 1 ～ 3 時間。

en: Türkiye (KVKK)
ja: トルコ (KVKK)

en: Unable to load the script in preview mode due to CORS restrictions.
ja: CORS 制限のため、プレビュー モードでスクリプトを読み込むことができません。

en: United States
ja: アメリカ合衆国

en: United States (CCPA / US National)
ja: アメリカ合衆国 (CCPA / 全国)

en: United States (GPP opt-outs)
ja: アメリカ合衆国 (GPPオプトアウト)

en: United States (National)
ja: アメリカ合衆国 (全国)

en: United States (TCF + GPP)
ja: アメリカ合衆国 (TCF + GPP)

en: United States Section Preferences
ja: アメリカ合衆国のセクション設定

en: Unlimited Pageviews/Month<br>Geo-Targeting<br>43 Languages Supported<br>E-mail & Chat Support<br>TCF 2.3 Support<br>Cookie Scanner<br>Auto Blocker<br>Google Consent Mode V2<br>API support
ja: 無制限のページビュー/月<br>地域ターゲティング<br>43 言語サポート<br>電子メールとチャットのサポート<br>TCF 2.3 サポート<br>Cookie スキャナー<br>自動ブロッカー<br>Google 同意モード V2<br> >APIサポート

en: Update Email
ja: 更新メール

en: Update Email Validate Key
ja: 電子メール検証キーの更新

en: Update User Settings
ja: ユーザー設定を更新する

en: Update user info
ja: ユーザー情報を更新する

en: Updates automatically as you modify your cookie configuration
ja: クッキー設定を変更すると自動的に更新されます

en: Use system font family
ja: システムフォントファミリーを使用する

en: User Info
ja: ユーザー情報

en: User Information
ja: ユーザー情報

en: User Settings
ja: ユーザー設定

en: User-Friendly
ja: 使いやすい

en: Utah
ja: ユタ州

en: VAT Number
ja: VAT番号

en: Value
ja: 値

en: Vendor
ja: ベンダー

en: Vendor Information
ja: ベンダー情報

en: View IP Addresses
ja: IPアドレスを表示

en: View Information
ja: 情報を表示

en: View Policy
ja: ポリシーを表示

en: View Status
ja: ステータスを表示

en: Virginia
ja: バージニア州

en: Visitor selection
ja: 訪問者の選択

en: Visits with consent
ja: 同意のある訪問

en: Visits with no preference
ja: 希望のない訪問

en: Visits without consent
ja: 同意のない訪問

en: Wait for update
ja: 更新を待ちます

en: Warm Beige
ja: ウォームベージュ

en: Warning: This is an advanced feature designed for users familiar with CSS. If you are not experienced with CSS, please leave this field empty.
ja: 警告: これは、CSS に精通しているユーザー向けに設計された高度な機能です。 CSS の経験がない場合は、このフィールドを空のままにしてください。

en: Website
ja: サイト

en: Website Settings
ja: ウェブサイトの設定

en: Websites
ja: サイト

en: Welcome to Flexy Consent
ja: Flexy 同意へようこそ

en: What Our Scanner Detects:
ja: スキャナーが検出するもの:

en: When enabled, cookie categories that have no declared vendors or cookies are hidden from the preferences modal.
ja: 有効にすると、ベンダーやCookieが登録されていないCookieカテゴリーが設定画面で非表示になります。

en: When enabled, users can continue interacting with the page even while the consent message is displayed, instead of blocking the background until a choice is made. For full IAB compliance, this option should remain disabled.
ja: 有効にすると、同意メッセージの表示中も背景をブロックせず、ユーザーがページを操作し続けられます。IABに完全準拠するには、このオプションは無効のままにしてください。

en: When implemented on your website, this script will automatically display your cookie declaration tables.
ja: このスクリプトを Web サイトに実装すると、Cookie 宣言テーブルが自動的に表示されます。

en: When off, visitors only see "Accept all" and "Preferences" on the initial consent banner. They can still reject everything from the preferences screen.
ja: 無効にすると、訪問者には最初の同意バナーに「すべて許可」と「設定」のみが表示されます。設定画面からはすべて拒否できます。

en: Why Do You Need This?
ja: なぜこれが必要なのですか?

en: You are not allowed to do that.
ja: その操作は許可されていません。

en: You can copy the code below and use it in the footer of your page (Optional)
ja: 以下のコードをコピーして、ページのフッターで使用できます (オプション)

en: You can only assign one website to one subscription!
ja: 1 つのサブスクリプションに割り当てることができるのは 1 つの Web サイトのみです。

en: You cannot close your account because you have a paid subscription and its current period will end on [endDate].<br>You can edit from [URL]
ja: 有料サブスクリプションを所有しており、現在の期間は [endDate] に終了するため、アカウントを閉鎖できません。<br>[URL] から編集できます。

en: You cannot close your account because you have a project belonging to another service: [serviceNames].<br> You can edit from [URL]
ja: 別のサービス [serviceNames] に属するプロジェクトがあるため、アカウントを閉鎖できません。<br> [URL] から編集できます。

en: You cannot close your account because you have another project: [projectNames].<br>You can edit from [URL]
ja: 別のプロジェクト [projectNames] があるため、アカウントを閉鎖できません。<br>[URL] から編集できます。

en: You have a free subscription.
ja: 無料のサブスクリプションをお持ちです。

en: You have a paid subscription and plan for next period.
ja: 有料サブスクリプションがあり、次の期間のプランがあります。

en: You must use valid CSS units (px, rem, em, %, smaller, larger).
ja: 有効なCSS単位を使用してください (px, rem, em, %, smaller, larger)。

en: You should enter the Script URL pattern as:
ja: スクリプト URL パターンは次のように入力する必要があります。

en: Your Generated Script
ja: 生成されたスクリプト

en: Your Script
ja: あなたのスクリプト

en: Your Script Code:
ja: スクリプトコード:

en: Your cookie declaration script is ready to use.
ja: Cookie 宣言スクリプトが使用できるようになりました。

en: Your email address is wrong.
ja: あなたのメールアドレスが間違っています。

en: Your subscription will be cancelled at the end of the period.
ja: 期間終了後、サブスクリプションはキャンセルされます。

en: Your subscription will be renewed at the end of the period.
ja: サブスクリプションは期間の終了時に更新されます。

en: Your website [domain] has reached the monthly page view limit on the [planName] plan. To ensure uninterrupted service and accurate consent tracking, we recommend upgrading your plan.
ja: ウェブサイト [domain] は、[planName] プランの月間ページビュー制限に達しました。サービスの中断を防ぎ、正確な同意トラッキングを確保するため、プランのアップグレードをお勧めします。

en: Your website visitors will see a clean, organized tables showing exactly what cookies your site uses and why - building trust and meeting legal requirements.
ja: ウェブサイト訪問者には、サイトが使用する Cookie とその理由を正確に示す、整理されたわかりやすい表が表示されます。これにより、信頼が構築され、法的要件が満たされます。

en: [Number]% off
ja: [Number]% オフ

en: [count] cookie(s) ready to import. [skipped] entr(y/ies) skipped.
ja: [count] 件のCookieをインポートできます。[skipped] 件のエントリーをスキップしました。

en: [count] log entr(y/ies)
ja: [count] 件のログエントリー

en: cookie
ja: クッキー

en: e.g. 16px, 1rem, 1em
ja: 例: 16px, 1rem, 1em

en: e.g., Analytics Cookie (optional - defaults to name)
ja: 例: Analytics Cookie (オプション - デフォルトは名前)

en: legally required
ja: 法令で義務付け
