Plugins - FakerPress - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (198 entries)

en: Address
ru: Адрес

en: Address Format
ru: Формат адреса

en: Allow Comments
ru: Разрешить Комментарии

en: American Samoa
ru: Восточное Самоа

en: Anguilla
ru: Ангвилла (Малые Антильские острова)

en: Aruba
ru: Аруба (Малые Антильские острова)

en: Attachment
ru: Вложение

en: Attachment ID
ru: ID вложения

en: Attachment URL
ru: URL вложения

en: Author
ru: Автор

en: Belarus
ru: Белоруссия

en: Bermuda
ru: Бермудские Острова

en: Bonaire
ru: Бонэйр

en: Brazil
ru: бразильский

en: Brunei
ru: Бруней Даруссалам

en: Building Number
ru: Номер строения

en: Burkina Faso
ru: Буркина Фасо

en: Cape Verde
ru: Острова Зеленого Мыса

en: Cayman Islands
ru: каймановы острова

en: Central African Republic
ru: Центрально-Африканская Республика

en: Changelog
ru: Журнал изменений

en: Choose some users to be authors of posts generated.
ru: Выберите пользователей на роль авторов сгенерированных записей.

en: City
ru: Город

en: City Prefix
ru: Префикс города

en: City Suffix
ru: Суффикс города

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые острова (о-ва Килинг)

en: Comment Content
ru: Комментарий

en: Comments
ru: Комментарии

en: Comments Status
ru: Статус Комментариев

en: Comments closed
ru: Комментарии закрыты

en: Comoros
ru: Коморские Острова

en: Company
ru: Компания

en: Configuration
ru: Настройка

en: Contact Support
ru: Контакты Техподдержки

en: Content Size
ru: Размер содержимого

en: Country
ru: Страна

en: Country ABBR (e.g.: USA
ru: Аббревиатура страны (например USA

en: Country Code (e.g.: US)
ru: Код страны (например US)

en: Curaçao
ru: Кюрасао

en: Date
ru: Дата

en: Delete!
ru: Удалить!

en: Democratic Republic of the Congo
ru: Демократическая Республика Конго

en: Description Size
ru: Размер описания

en: Domain
ru: Домен

en: Dominica
ru: Остров Доминика

en: E.g.: ,
ru: Например.: ,

en: E.g.: 55
ru: Например.: 55

en: E.g.: John ****
ru: например: Иван ****

en: Elements
ru: Элементы

en: Email
ru: Электронная почта

en: Erase faked data
ru: Удалить фэйковые данные

en: FakerPress is a clean way to generate fake data to your WordPress installation, great for developers who need testing
ru: FakerPress это простой и быстрый способ сгенерировать тестовые данные для вашего WordPress сайта. Идеально для тестирования

en: Federated States of Micronesia
ru: Федеративные Штаты Микронезии

en: Female
ru: Женщина

en: First Name
ru: Имя

en: French Southern and Antarctic Lands
ru: Французские Южные и Антарктические территории

en: Generate
ru: Генерировать

en: Generate Comments
ru: Генерировать Комментарии

en: Generate Posts
ru: Генерировать записи

en: Generate Users
ru: Генерировать пользователей

en: Geo Information
ru: Геоинформация

en: Georgia
ru: Джорджия

en: Group of Post Types that the comment can be generate for
ru: Типы записей, для которых могут быть сгенерированы комментарии

en: Group of taxonomies that the terms will be created within
ru: Группа таксономий в которых будут созданы элементы

en: Guam
ru: о.Гуам

en: Guernsey
ru: Шерстяная фуфайка

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Биссау

en: HTML tags
ru: HTML тэги

en: Help us with Translations for the FakerPress project
ru: Помогите нам с переводами проекта FakerPress

en: Hong Kong
ru: Гонконг, Особый Административный Район Китая

en: How many paragraphs we are going to generate of content.
ru: Сколько параграфов содержимого будет сгенерировано.

en: How many paragraphs we are going to generate of description.
ru: Сколько абзацев описания будет сгенерировано.

en: How many terms should be generated, use both fields to get a randomized number of terms within the given range.
ru: Как много элементов должно быть сгенерировано, используйте оба поля чтобы получить случайное количество элементов в указанном интервале.

en: How many terms will be selected. <br> E.g.: From 1 to 4 or just fill the first field for an exact number
ru: Как много элементов будет выбрано <br>Например: От 1 до 4 или просто заполните первое поле для конкретного числа

en: How many users should be generated, use both fields to get a randomized number of users within the given range.
ru: Как много пользователей должно быть создано, задайте оба поля чтобы получить среднее значение среди двух заданных.

en: If you do not select any, the plugin will choose from all the existing terms.
ru: Если вы ничего не выберете, плагин выберет из всех имеющихся элементов.

en: Image Providers
ru: Источники изображений

en: Ivory Coast
ru: Берег Слоновой Кости

en: John **** <b spacer>&raquo;</b> John r9"+
ru: Иван **** <b spacer>&raquo;</b> Иван r9"+

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: Last 15 days
ru: Предыдущие 15 дней

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Latitude
ru: Широта

en: Letter
ru: Буква

en: Longitude
ru: Долгота

en: Macau
ru: Макао (особый административный район КНР)

en: Male
ru: Мужчина

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы Острова

en: Meta Field Rules
ru: Правила мета полей

en: Name
ru: Имя

en: Name Size
ru: Длина имени

en: Name Template
ru: Шаблон имени

en: Next 15 Days
ru: Следующие 15 дней

en: Norfolk Island
ru: о.Норфолк (остров)

en: North Korea
ru: Корейская Народно-Демократическая Республика

en: Not Found (404)
ru: На найдено (ошибка 404)

en: Number
ru: Число

en: Oops, 404 Error!
ru: Упс, ошибка 404!

en: Palestine
ru: Палестина

en: Papua New Guinea
ru: Папуа-Новая Гвинея

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: Person
ru: Персона

en: Peru
ru: перу

en: Pitcairn Islands
ru: о.Питкэрн

en: Portugal
ru: португальский

en: Post Content
ru: Содержимое записи

en: Post Type
ru: Тип записи

en: Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: Posts
ru: Записи

en: Quantity
ru: Количество

en: Range of possible height sizes for the image
ru: Варианты возможных размеров (высота) изображения

en: Range of possible numbers
ru: Интервал возможных чисел

en: Range of possible width sizes for the image
ru: Варианты возможных размеров (ширина) изображения

en: Rate
ru: Голосовать

en: Republic of Ireland
ru: Ирландия

en: Republic of Kosovo
ru: Республика Косово

en: Republic of Macedonia
ru: Республика Македония

en: Republic of the Congo
ru: Республика Конго

en: Roles
ru: Роли

en: Réunion
ru: Реюньон

en: Saint Barthélemy
ru: Сен-Бартельми

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Киттс и Невис

en: Sampling roles to be used
ru: Роли, которые будут использоваться

en: San Marino
ru: Сан &ndash; Марино

en: Secondary Address
ru: Вторичный адрес

en: Select a Field type
ru: Выберите Тип Поля

en: Select an Interval
ru: Выберите интервал

en: Select at least one Provider
ru: Выберите как минимум одного провайдера

en: Select the group of tags that can be selected to print on the Post Content
ru: Выберите группу HTML тегов, которые будут выбраны для содержимого записей

en: Select the name for Meta Field
ru: Выберите имя для Мета Поля

en: Sentences
ru: Фразы

en: Separator
ru: Разделитель

en: Separator <b space>&mdash;</b> New Line: "\n"
ru: Разделитель <b space>&mdash;</b> Новая строка: "\n"

en: Serbia
ru: Сербии

en: Settings
ru: Настройки

en: Seychelles
ru: Сейшеллы

en: South Africa
ru: ЮАР

en: South Georgia
ru: Южная Георгия

en: South Korea
ru: Республика Корея

en: State
ru: Область

en: State Abbr
ru: Аббревиатура штата/области

en: Stored Data
ru: Сохраненные данные

en: Street Address
ru: Адрес (улица)

en: Street Name
ru: Улица

en: Suffix
ru: Суффикс

en: São Tomé and Príncipe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: Taxonomies
ru: Таксономии

en: Taxonomy Field Rules
ru: Правила полей Таксономии

en: Text
ru: Текст

en: The Bahamas
ru: Багамы

en: The Gambia
ru: Гамбия

en: This month
ru: Этот месяц

en: This week
ru: Эта неделя

en: This year
ru: Этот год

en: TimeZone
ru: Часовой пояс

en: Title
ru: Название

en: To
ru: К

en: Today
ru: Cегодня

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: Turks and Caicos Islands
ru: о-ва Теркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: о-ва Тувалу

en: Type
ru: Тип

en: Type all possible elements (Tab or Return)
ru: Укажите все возможные элементы (Tab или Ввод)

en: Ukraine
ru: Украина

en: United Arab Emirates
ru: ОАЕ

en: United States
ru: Соединенные Штаты

en: Use HTML
ru: Использовать HTML

en: Use HTML on your randomized comment content?
ru: Использовать HTML в тексте коментария?

en: Use HTML on your randomized post content?
ru: Использовать HTML в содержимом случайных записей?

en: Use HTML on your randomized user description?
ru: Использовать HTML в сгенерированных описаниях пользователей

en: Use the fields below to configure a set of rules for your generated users
ru: Для настройки генерации пользователей на сайте, используйте поля ниже

en: User Description
ru: Описание пользователя

en: Users
ru: Пользователи

en: Uses <a href="http://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query" target="_blank">WP_Query</a>
ru: Использует <a href="http://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query" target="_blank">WP_Query</a>

en: Venezuela
ru: Венесуэлла

en: View what changed in this version
ru: Посмотреть что изменилось в этой версии

en: Weight
ru: Вес

en: What has Changed in FakerPress
ru: Что изменилось в FakerPress

en: What is the size of the Term name
ru: Какая длина имени элемента

en: Which image services will the generator use?
ru: Какие источники для изображений следует использовать генератору?

en: Which type of comment are you going to generate?
ru: Какие комментарии вам нужно сгенерировать?

en: Which value should be saved on the Meta
ru: Какое значение будет сохранено в метаданных

en: Words
ru: Слова

en: Yeah... Something went very wrong somewhere along your last actions.
    
    Right now we feel ashamed about this problem, <a href='%s' target='_blank'>poke us on twitter!</a>
ru: Да уж... Что-то пошло не так после ваших последних действий.
    
    Мы очень сожалеем что вы столкнулись с проблемой, <a href='%s' target='_blank'>напишите в наш твитер!</a>

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Zero is not a good number of users to fake...
ru: Нуль это не лучший выбор для количества фэйк пользователей...

en: comment | comments
ru[0]: комментарий
ru[1]: комментария
ru[2]: комментариев

en: default
ru: по-умолчанию

en: e.g.: 12
ru: например: 12

en: e.g.: 125
ru: Например: 125

en: e.g.: 3
ru: например: 3

en: e.g.: 350
ru: Например: 350

en: e.g.: 650
ru: Например: 650

en: e.g.: 900
ru: Например: 900

en: post | posts
ru[0]: запись
ru[1]: записи
ru[2]: записей

en: term | terms
ru[0]: эдемент
ru[1]: элемента
ru[2]: элементов

en: user | users
ru[0]: пользователь
ru[1]: пользователя
ru[2]: пользователей

en: Åland Islands
ru: Аландские острова
