Plugins - FakerPress - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (405 entries)

en: %s on FakerPress
ja_JP: %s (FakerPress)

en: Add your [stars] on [wp.org] to spread the love.
ja_JP: [wp.org] で [stars] 評価をつけて応援してください。

en: Address
ja_JP: 住所

en: Address Format
ja_JP: 住所フォーマット

en: Afghanistan
ja_JP: アフガニスタン

en: Albania
ja_JP: アルバニア

en: Algeria
ja_JP: アルジェリア

en: All data is gone for good.
ja_JP: すべてのデータを削除しました。

en: Allow Comments
ja_JP: コメントを許可

en: American Samoa
ja_JP: アメリカ領サモア

en: Andorra
ja_JP: アンドラ

en: Angola
ja_JP: アンゴラ

en: Anguilla
ja_JP: アンギラ

en: Antigua and Barbuda
ja_JP: アンティグア・バーブーダ

en: Argentina
ja_JP: アルゼンチン

en: Armenia
ja_JP: アルメニア

en: Aruba
ja_JP: アルバ

en: Asciify
ja_JP: ASCII 化

en: Attachment
ja_JP: 添付ファイル

en: Attachment ID
ja_JP: 添付ファイル ID

en: Attachment URL
ja_JP: 添付ファイル URL

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: Austria
ja_JP: オーストリア

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Azerbaijan
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Bahrain
ja_JP: バーレーン

en: Bangladesh
ja_JP: バングラデシュ

en: Barbados
ja_JP: バルバドス

en: Belarus
ja_JP: ベラルーシ

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Belize
ja_JP: ベリーズ

en: Benin
ja_JP: ベニン

en: Bermuda
ja_JP: バミューダ島

en: Bhutan
ja_JP: ブータン

en: Bolivia
ja_JP: ボリビア

en: Bonaire
ja_JP: ボネール島

en: Bosnia and Herzegovina
ja_JP: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja_JP: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja_JP: ブーベ島

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: British Indian Ocean Territory
ja_JP: イギリス領インド洋地域

en: British Virgin Islands
ja_JP: 英領ヴァージン諸島

en: Browser User Agent
ja_JP: ブラウザーユーザーエージェント

en: Brunei
ja_JP: ブルネイ

en: Building Number
ja_JP: 建物番号

en: Bulgaria
ja_JP: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja_JP: ブルキナファソ

en: Burundi
ja_JP: ブルンジ

en: Cambodia
ja_JP: カンボジア

en: Cameroon
ja_JP: カメルーン

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Cape Verde
ja_JP: カーボベルデ

en: Catch Phrase
ja_JP: キャッチフレーズ

en: Cayman Islands
ja_JP: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja_JP: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja_JP: チャド

en: Changelog
ja_JP: 変更履歴

en: Chile
ja_JP: チリ

en: China
ja_JP: 中国

en: Choose some users to be authors of posts generated.
ja_JP: 生成された投稿の投稿者になるユーザーを選択してください。

en: Choose the range for the posts dates.
ja_JP: 投稿日の範囲を選択してください。

en: Christmas Island
ja_JP: クリスマス島

en: City
ja_JP: 市区町村

en: City Prefix
ja_JP: 都市接尾語

en: City Suffix
ja_JP: 都市接頭語

en: Cocos (Keeling) Islands
ja_JP: ココス (キーリング) 諸島

en: Colombia
ja_JP: コロンビア

en: Comment Content
ja_JP: コメント本文

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Comments Status
ja_JP: コメントの状態

en: Comments closed
ja_JP: コメントを許可しない

en: Comoros
ja_JP: コモロ

en: Company
ja_JP: 会社

en: Company Format
ja_JP: 会社フォーマット

en: Configuration
ja_JP: 構成

en: Contact Support
ja_JP: サポートに問い合わせる

en: Content Size
ja_JP: コンテンツのサイズ

en: Cook Islands
ja_JP: クック諸島

en: Costa Rica
ja_JP: コスタリカ

en: Country
ja_JP: 国

en: Country ABBR (e.g.: USA
ja_JP: 国名の略称 (例: USA

en: Country Code (e.g.: US)
ja_JP: 国コード (例：US)

en: Croatia
ja_JP: クロアチア

en: Cuba
ja_JP: キューバ

en: Curaçao
ja_JP: キュラソー

en: Cyprus
ja_JP: キプロス

en: Czech Republic
ja_JP: チェコ共和国

en: Date
ja_JP: 日付

en: Delete!
ja_JP: 削除

en: Democratic Republic of the Congo
ja_JP: コンゴ民主共和国

en: Denmark
ja_JP: デンマーク

en: Description Size
ja_JP: 説明のサイズ

en: Djibouti
ja_JP: ジブチ

en: Domain
ja_JP: ドメイン

en: Dominica
ja_JP: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja_JP: ドミニカ共和国

en: E.g.: ,
ja_JP: 例: 、

en: E.g.: 55
ja_JP: 例: 55

en: E.g.: John ##??
ja_JP: 例: 田中 ##??

en: E.g.: John ****
ja_JP: 例: 田中 ****

en: E.g.: [A-Z0-9._%+-]+@[A-Z0-9.-]
ja_JP: 例: [A-Z0-9._%+-]+@[A-Z0-9.-]

en: East Timor
ja_JP: 東チモール

en: Ecuador
ja_JP: エクアドル

en: Egypt
ja_JP: エジプト

en: El Salvador
ja_JP: エルサルバドル

en: Elements
ja_JP: 要素

en: Email
ja_JP: メール

en: Equatorial Guinea
ja_JP: 赤道ギニア

en: Erase faked data
ja_JP: 偽データを消去

en: Eritrea
ja_JP: エリトリア

en: Estonia
ja_JP: エストニア

en: Ethiopia
ja_JP: エチオピア

en: Faked %d new %s: [ %s ]
ja_JP: 偽 %d 新 %s: [ %s ]

en: FakerPress is a clean way to generate fake data to your WordPress installation, great for developers who need testing
ja_JP: FakerPress は、テストが必要な開発者に WordPress へ偽データを生成するきれいな方法です。

en: Falkland Islands
ja_JP: フォークランド諸島

en: Faroe Islands
ja_JP: フェロー諸島

en: Federated States of Micronesia
ja_JP: ミクロネシア連邦

en: Female
ja_JP: 女性

en: Fiji
ja_JP: フィジー

en: Finland
ja_JP: フィンランド

en: First Name
ja_JP: 名

en: France
ja_JP: フランス

en: French Guiana
ja_JP: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja_JP: フランス領ポリネシア

en: French Southern and Antarctic Lands
ja_JP: フランス南部および南極地方

en: Gabon
ja_JP: ガボン

en: Generate
ja_JP: 生成

en: Generate Comments
ja_JP: コメントを生成

en: Generate Posts
ja_JP: 投稿を生成

en: Generate Terms
ja_JP: 項目を生成

en: Generate Users
ja_JP: ユーザーを生成

en: Geo Information
ja_JP: 位置情報

en: Georgia
ja_JP: ジョージア

en: Germany
ja_JP: ドイツ

en: Ghana
ja_JP: ガーナ

en: Gibraltar
ja_JP: ジブラルタル

en: Greece
ja_JP: ギリシャ

en: Greenland
ja_JP: グリーンランド

en: Grenada
ja_JP: グレナダ

en: Guadeloupe
ja_JP: グアドループ

en: Guam
ja_JP: グアム

en: Guatemala
ja_JP: グアテマラ

en: Guernsey
ja_JP: ガーンジー

en: Guinea
ja_JP: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja_JP: ギニアビサウ

en: Guyana
ja_JP: ガイアナ

en: HTML Tags, without &lt; or &gt;
ja_JP: HTML タグ、&lt; または &gt; を含まない

en: HTML tags
ja_JP: HTML タグ

en: Haiti
ja_JP: ハイチ

en: Heard Island and McDonald Islands
ja_JP: ハード島とマクドナルド諸島

en: Honduras
ja_JP: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja_JP: 香港

en: How many paragraphs we are going to generate of content.
ja_JP: 生成する本文の段落数。

en: How many paragraphs we are going to generate of description.
ja_JP: 生成する説明文の段落数。

en: How many posts should be generated, use both fields to get a randomized number of posts within the given range.
ja_JP: 生成する必要がある投稿数。両方の入力欄を使用した場合、指定された範囲内のランダムな数の投稿を取得します。

en: Hungary
ja_JP: ハンガリー

en: Iceland
ja_JP: アイスランド

en: If you do not select any, the plugin will choose from all the existing terms.
ja_JP: 何も選択しない場合、プラグインは既存の項目から選択します。

en: Image Providers
ja_JP: 画像プロバイダー

en: India
ja_JP: インド

en: Indonesia
ja_JP: インドネシア

en: Invalid image MimeType
ja_JP: 不正な画像 MIME タイプ

en: Iran
ja_JP: イラン

en: Iraq
ja_JP: イラク

en: Isle of Man
ja_JP: マン島

en: Israel
ja_JP: イスラエル

en: Italy
ja_JP: イタリア

en: Ivory Coast
ja_JP: コートジボワール

en: Jamaica
ja_JP: ジャマイカ

en: Japan
ja_JP: 日本

en: Jersey
ja_JP: ジャージー島

en: Jordan
ja_JP: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja_JP: カザフスタン

en: Kenya
ja_JP: ケニア

en: Kiribati
ja_JP: キリバス

en: Kuwait
ja_JP: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja_JP: キルギスタン

en: Laos
ja_JP: ラオス

en: Last 15 days
ja_JP: 過去15日間

en: Last Name
ja_JP: 姓

en: Latitude
ja_JP: 緯度

en: Latvia
ja_JP: ラトビア

en: Lebanon
ja_JP: レバノン

en: Lesotho
ja_JP: レソト

en: Letter
ja_JP: キー

en: Liberia
ja_JP: リベリア

en: Libya
ja_JP: リビア

en: Liechtenstein
ja_JP: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja_JP: リトアニア

en: Longitude
ja_JP: 経度

en: Luxembourg
ja_JP: ルクセンブルク

en: Macau
ja_JP: マカオ

en: Madagascar
ja_JP: マダガスカル

en: Malawi
ja_JP: マラウイ

en: Malaysia
ja_JP: マレーシア

en: Maldives
ja_JP: モルディブ

en: Male
ja_JP: 男性

en: Mali
ja_JP: マリ

en: Malta
ja_JP: マルタ

en: Marshall Islands
ja_JP: マーシャル諸島

en: Martinique
ja_JP: マルティニーク

en: Mauritania
ja_JP: モーリタニア

en: Mauritius
ja_JP: モーリシャス

en: Mayotte
ja_JP: マヨット

en: Meta Field Rules
ja_JP: メタ欄のルール

en: Mexico
ja_JP: メキシコ

en: Moldova
ja_JP: モルドバ

en: Monaco
ja_JP: モナコ

en: Mongolia
ja_JP: モンゴル

en: Montenegro
ja_JP: モンテネグロ

en: Montserrat
ja_JP: モントセラート

en: Morocco
ja_JP: モロッコ

en: Mozambique
ja_JP: モザンビーク

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name Size
ja_JP: 名前のサイズ

en: Name Template
ja_JP: 名前テンプレート

en: Namibia
ja_JP: ナミビア

en: Nauru
ja_JP: ナウル

en: Nepal
ja_JP: ネパール

en: Netherlands
ja_JP: オランダ

en: New Caledonia
ja_JP: ニューカレドニア

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: Next 15 Days
ja_JP: 次の15日間

en: Nicaragua
ja_JP: ニカラグア

en: Niger
ja_JP: ニジェール

en: Nigeria
ja_JP: ナイジェリア

en: Niue
ja_JP: ニウエ

en: Norfolk Island
ja_JP: ノーフォーク島

en: North Korea
ja_JP: 北朝鮮

en: Northern Mariana Islands
ja_JP: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja_JP: ノルウェー

en: Not Found (404)
ja_JP: 見つかりません (404)

en: Number
ja_JP: 番号

en: Oman
ja_JP: オマーン

en: Oops, 404 Error!
ja_JP: 404 エラー。

en: Pakistan
ja_JP: パキスタン

en: Palau
ja_JP: パラウ

en: Palestine
ja_JP: パレスチナ

en: Panama
ja_JP: パナマ

en: Papua New Guinea
ja_JP: パプアニューギニア

en: Paragraphs
ja_JP: 段落

en: Paraguay
ja_JP: パラグアイ

en: Parents
ja_JP: 親

en: Person
ja_JP: 人

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Philippines
ja_JP: フィリピン

en: Pitcairn Islands
ja_JP: ピトケアン諸島

en: Poland
ja_JP: ポーランド

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル

en: Post Content
ja_JP: 投稿コンテンツ

en: Post Type
ja_JP: 投稿タイプ

en: Postal Code
ja_JP: 郵便番号

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Puerto Rico
ja_JP: プエルトリコ

en: Qatar
ja_JP: カタール

en: Quantity
ja_JP: 数量

en: Range of possible height sizes for the image
ja_JP: 画像の高さサイズとして許可する範囲

en: Range of possible width sizes for the image
ja_JP: 画像幅サイズとして許可する範囲

en: Rate
ja_JP: 率

en: Regexify
ja_JP: 正規表現化

en: Republic of Ireland
ja_JP: アイルランド

en: Republic of Kosovo
ja_JP: コソボ共和国

en: Republic of Macedonia
ja_JP: マケドニア共和国

en: Republic of the Congo
ja_JP: コンゴ共和国

en: Request successful
ja_JP: リクエストは成功しました

en: Roles
ja_JP: 権限グループ

en: Romania
ja_JP: ルーマニア

en: Russia
ja_JP: ロシア

en: Rwanda
ja_JP: ルワンダ

en: Réunion
ja_JP: レユニオン

en: Saint Barthélemy
ja_JP: サン・バルテルミー

en: Saint Helena
ja_JP: セントヘレナ島

en: Saint Kitts and Nevis
ja_JP: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja_JP: セントルシア

en: Saint Martin
ja_JP: セント・マーチン

en: Saint Pierre and Miquelon
ja_JP: サンピエール・ミクロン島

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja_JP: セントビンセントとグレナディーン

en: Samoa
ja_JP: サモア

en: San Marino
ja_JP: サンマリノ

en: Saudi Arabia
ja_JP: サウジアラビア

en: Secondary Address
ja_JP: 住所2

en: Select a Field type
ja_JP: フィールドタイプを選択

en: Select an Interval
ja_JP: 間隔を選択

en: Select at least one Provider
ja_JP: 1つ以上のプロバイダーを選択

en: Select the name for Meta Field
ja_JP: メタフィールドの名称を選択

en: Senegal
ja_JP: セネガル

en: Sentences
ja_JP: 文

en: Separator
ja_JP: 区切り

en: Serbia
ja_JP: セルビア

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Seychelles
ja_JP: セイシェル

en: Sierra Leone
ja_JP: シエラレオネ

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: Sint Maarten
ja_JP: シント・マールテン

en: Slovakia
ja_JP: スロバキア

en: Slovenia
ja_JP: スロベニア

en: Solomon Islands
ja_JP: ソロモン諸島

en: Somalia
ja_JP: ソマリア

en: South Africa
ja_JP: 南アフリカ

en: South Georgia
ja_JP: サウスジョージア

en: South Korea
ja_JP: 韓国

en: South Sudan
ja_JP: 南スーダン

en: Spain
ja_JP: スペイン

en: Sri Lanka
ja_JP: スリランカ

en: State
ja_JP: 都道府県 (または州)

en: State Abbr
ja_JP: 州の略称

en: Stored Data
ja_JP: 格納されるデータ

en: Street Address
ja_JP: 住所

en: Street Name
ja_JP: 住所1

en: Sudan
ja_JP: スーダン

en: Suffix
ja_JP: 接尾語

en: Suriname
ja_JP: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen
ja_JP: スバールバル諸島ヤンマイエン島

en: Swaziland
ja_JP: スワジランド

en: Sweden
ja_JP: スウェーデン

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: Syria
ja_JP: シリア

en: São Tomé and Príncipe
ja_JP: サントメ・プリンシペ

en: Taiwan
ja_JP: 台湾

en: Tajikistan
ja_JP: タジキスタン

en: Tanzania
ja_JP: タンザニア

en: Taxonomies
ja_JP: タクソノミー

en: Taxonomy Field Rules
ja_JP: タクソノミーフィールドの規則

en: Terms
ja_JP: ターム

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Thailand
ja_JP: タイ

en: The Bahamas
ja_JP: バハマ

en: The Gambia
ja_JP: ガンビア

en: The verification to erase the data has failed, you have to let it go...
ja_JP: データを消去するための検証に失敗しました。

en: This month
ja_JP: 今月

en: This week
ja_JP: 今週

en: This year
ja_JP: 今年

en: TimeZone
ja_JP: タイムゾーン

en: Title
ja_JP: タイトル

en: To
ja_JP: へ

en: Today
ja_JP: 今日

en: Togo
ja_JP: トーゴ

en: Tokelau
ja_JP: トケラウ

en: Tomorrow
ja_JP: 明日

en: Tonga
ja_JP: トンガ

en: Trinidad and Tobago
ja_JP: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja_JP: チュニジア

en: Turkey
ja_JP: トルコ

en: Turkmenistan
ja_JP: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja_JP: タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja_JP: ツバル

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Type all possible elements (Tab or Return)
ja_JP: 可能なすべての要素を入力してください (タブまたは Return)

en: Uganda
ja_JP: ウガンダ

en: Ukraine
ja_JP: ウクライナ

en: United Arab Emirates
ja_JP: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja_JP: イギリス

en: United States
ja_JP: アメリカ合衆国

en: United States Minor Outlying Islands
ja_JP: 合衆国領有小離島

en: Uruguay
ja_JP: ウルグアイ

en: Use HTML
ja_JP: HTML を使う

en: Use HTML on your randomized comment content?
ja_JP: ランダムなコメントコンテンツに HTML を使いますか ?

en: Use HTML on your randomized post content?
ja_JP: ランダムな投稿コンテンツに HTML を使いますか ?

en: Use HTML on your randomized user description?
ja_JP: ランダムなユーザー説明に HTML を使いますか ?

en: Use the fields below to configure a set of rules for your generated Comments
ja_JP: 以下の入力欄を使って、生成コメントのルールセットを構成してください

en: Use the fields below to configure a set of rules for your generated Posts
ja_JP: 以下の入力欄を使って、生成投稿のルールセットを構成してください

en: Use the fields below to configure a set of rules for your generated Terms
ja_JP: 以下の入力欄を使って、生成タームのルールセットを構成してください

en: Use the fields below to configure a set of rules for your generated users
ja_JP: 以下の入力欄を使って、生成ユーザーのルールセットを構成してください

en: User Description
ja_JP: ユーザーの説明

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Uses <a href="http://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query" target="_blank">WP_Query</a>
ja_JP: <a href="https://wpdocs.osdn.jp/%E9%96%A2%E6%95%B0%E3%83%AA%E3%83%95%E3%82%A1%E3%83%AC%E3%83%B3%E3%82%B9/WP_Query" target="_blank">WP_Query</a> を使用します

en: Uzbekistan
ja_JP: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja_JP: バヌアツ

en: Venezuela
ja_JP: ベネズエラ

en: Vietnam
ja_JP: ベトナム

en: View what changed in this version
ja_JP: このバージョンでの変更点を表示

en: Wallis and Futuna
ja_JP: ウォリス・フツナ

en: Weight
ja_JP: 重量

en: Western Sahara
ja_JP: 西サハラ

en: What has Changed in FakerPress
ja_JP: FakerPress の変更事項

en: What is the size of the Term name
ja_JP: ターム名のサイズは ?

en: What posts can be choosen as Parent to the ones created
ja_JP: 作成された固定ページの親として選択できるページ

en: Which image services will the generator use?
ja_JP: ジェネレーターでどの画像サービスを使いますか ?

en: Which terms can be used
ja_JP: 使用できるターム

en: Which type of comment are you going to generate?
ja_JP: どのタイプのコメントを生成しますか ?

en: Which value should be saved on the Meta
ja_JP: メタに保存する必要がある値

en: Words
ja_JP: 単語

en: Yeah... Something went very wrong somewhere along your last actions.
    
    Right now we feel ashamed about this problem, <a href='%s' target='_blank'>poke us on twitter!</a>
ja_JP: 最後の操作のどこかで、何かがうまくいかなかったようです。
    このような問題を発生させてしまい、申し訳ありません。<a href='%s' target='_blank'> Twitter でご連絡ください。</a>

en: Yemen
ja_JP: イエメン

en: Yesterday
ja_JP: 昨日

en: Your request has failed
ja_JP: リクエストは失敗しました

en: Zambia
ja_JP: ザンビア

en: Zero is not a good number of comments to fake...
ja_JP: 偽コメントは0件以外にしてください。

en: Zero is not a good number of posts to fake...
ja_JP: 偽投稿の数は0件以外にしてください。

en: Zero is not a good number of terms to fake...
ja_JP: 偽タームの数は0件以外にしてください。

en: Zero is not a good number of users to fake...
ja_JP: 偽ユーザーの数は0件以外にしてください。

en: Zimbabwe
ja_JP: ジンバブエ

en: comment | comments
ja_JP[0]: コメント

en: default
ja_JP: デフォルト

en: e.g.: 12
ja_JP: 例: 12

en: e.g.: 125
ja_JP: 例: 125

en: e.g.: 3
ja_JP: 例: 3

en: e.g.: 350
ja_JP: 例: 350

en: e.g.: 650
ja_JP: 例: 650

en: e.g.: 900
ja_JP: 例: 900

en: post | posts
ja_JP[0]: 投稿

en: term | terms
ja_JP[0]: 項目

en: user | users
ja_JP[0]: ユーザー

en: Åland Islands
ja_JP: オーランド諸島
