Plugins - FakerPress - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (327 entries)

en: %s on FakerPress
it: %s in FakerPress

en: Add your [stars] on [wp.org] to spread the love.
it: Aggiungi [stars] su [wp.org] per diffondere l'affetto.

en: Address
it: Indirizzo

en: Address Format
it: Formato indirizzo

en: Afghanistan
it: Afganistan

en: All data is gone for good.
it: Tutti i dati sono stati eliminati.

en: Allow Comments
it: Permetti i commenti

en: American Samoa
it: Samoa Americane

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Aruba
it: Arabia

en: Attachment
it: Allegato

en: Attachment ID
it: ID allegato

en: Attachment URL
it: URL allegato

en: Attachments
it: Allegati

en: Author
it: Autore

en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

en: Bahrain
it: Bahrein

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgium
it: Belgio

en: Bhutan
it: Butan

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia ed Erzegovina

en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

en: Brazil
it: Brasile

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio britannico dell'Oceano Indiano

en: British Virgin Islands
it: Isole Vergini britanniche

en: Browser User Agent
it: User agent del browser

en: Building Number
it: Numero civico

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cameroon
it: Camerun

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Catch Phrase
it: Frase ad Effetto

en: Cayman Islands
it: Isole Caiman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centroafricana

en: Chad
it: Ciad

en: Changelogs
it: Changelog

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Choose some users to be authors of posts generated.
it: Scegli alcuni utenti come autori degli articoli generati.

en: Choose the range for the posts dates.
it: Scegli l'intervallo per le date degli articoli.

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: City
it: Città

en: City Prefix
it: Prefisso città

en: City Suffix
it: Suffisso città

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

en: Comment Content
it: Contenuto del commento

en: Comments
it: Commenti

en: Comments Status
it: Stato dei commenti

en: Comments closed
it: Commenti chiusi

en: Company
it: Azienda

en: Company Format
it: Tipo azienda

en: Configuration
it: Configurazione

en: Contact Support
it: Contatta il supporto tecnico

en: Content Size
it: Dimensioni del contenuto

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Country
it: Stato

en: Country ABBR (e.g.: USA
it: Abbr. paese (es: USA)

en: Country Code (e.g.: US)
it: Codice paese (es: US)

en: Croatia
it: Croazia

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Date
it: Data

en: Date Format <b space>&mdash;</b> See <a href="http://php.net/manual/function.date.php" target="_blank">PHP Date</a>
it: Formato Data <b space>&mdash;</b> Vedi il manuale online per <a href="http://php.net/manual/function.date.php" target="_blank">PHP Date</a>

en: Delete!
it: Elimina!

en: Democratic Republic of the Congo
it: Repubblica Democratica del Congo

en: Denmark
it: Danimarca

en: Description Size
it: Dimensioni della descrizione

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Domain
it: Dominio

en: Dominica
it: Repubblica Dominicana

en: E.g.: ,
it: Es: ,

en: E.g.: 55
it: Es: 55

en: E.g.: John ##??
it: Es: John ##??

en: E.g.: John ****
it: Es: John ****

en: E.g.: [A-Z0-9._%+-]+@[A-Z0-9.-]
it: Es: [A-Z0-9._%+-]+@[A-Z0-9.-]

en: East Timor
it: Timor Est

en: Egypt
it: Egitto

en: Elements
it: Elementi

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Erase faked data
it: Elimina i dati fittizi

en: Error
it: Errore

en: Ethiopia
it: Etiopa

en: Excerpt Size
it: Dimensione del riassunto

en: Faked %d new %s: [ %s ]
it: Inventati %d nuovi %s: [ %s ]

en: FakerPress is a clean way to generate fake data to your WordPress installation, great for developers who need testing
it: FakerPress è un plugin per generare del contenuto fittizio per WordPress in modo pulito, ottimo per gli sviluppatori che hanno bisogno di eseguire dei test

en: Falkland Islands
it: Isole Falkland

en: Faroe Islands
it: Isole Feroe

en: Federated States of Micronesia
it: Stati Federali della Micronesia

en: Female
it: Femmina

en: Fiji
it: Figi

en: Finland
it: Finlandia

en: First Name
it: Nome

en: France
it: Francia

en: French Guiana
it: Guinea Francese

en: French Polynesia
it: Polynesia Francese

en: French Southern and Antarctic Lands
it: Terre Australi e Antartiche Francesi

en: Generate
it: Genera

en: Generate Attachments
it: Genera allegati

en: Generate Comments
it: Genera commenti

en: Generate Posts
it: Genera articoli

en: Generate Terms
it: Genera termini

en: Generate Users
it: Genera utenti

en: Geo Information
it: Informazioni Geo

en: Germany
it: Germania

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Greece
it: Grecia

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Grenada
it: Granada

en: Group of Post Types that the comment can be generate for
it: Gruppo di post_type per i quali può essere generato il commento

en: Group of taxonomies that the terms will be created within
it: Gruppo di tassonomie entro il quale verranno generati i termini

en: Guadeloupe
it: Guadalupe

en: Guinea-Bissau
it: Guinea Equatoriale

en: HTML Tags, without &lt; or &gt;
it: Tag HTML, senza &lt; or &gt;

en: HTML tags
it: Tag HTML

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: Help by sponsoring the Project on GitHub
it: Aiuta a sponsorizzare il progetto su GitHub

en: Help us with Translations for the FakerPress project
it: Aiutaci con le traduzioni per il progetto FakerPress

en: Hong Kong
it: Honk Kong

en: How many comments should be generated, use both fields to get a randomized number of comments within the given range.
it: Quanti commenti devono essere generati, usa entrambi i campi per avere un numero casuale di commenti entro l'intervallo specificato.

en: How many paragraphs we are going to generate of content.
it: Quanti paragrafi di contenuto andremo a generare.

en: How many paragraphs we are going to generate of description.
it: Quanti paragrafi di descrizione andremo a generare.

en: How many paragraphs we are going to generate of excerpt.
it: Quanti paragrafi di riassunto generare.

en: How many posts should be generated, use both fields to get a randomized number of posts within the given range.
it: Quanti articoli devono essere generati, usa entrambi i campi per avere un numero casuale di articoli entro l'intervallo specificato.

en: How many terms should be generated, use both fields to get a randomized number of terms within the given range.
it: Quanti termini devono essere generati, usa entrambi i campi per avere un numero casuale di termini entro l'intervallo specificato.

en: How many terms will be selected. <br> E.g.: From 1 to 4 or just fill the first field for an exact number
it: Quanti termini saranno selezionati.<br>Es: da 1 a 4, oppure usa soltanto il primo campo per indicare il numero esatto

en: How many users should be generated, use both fields to get a randomized number of users within the given range.
it: Quanti utenti devono essere generati, usa entrambi i campi per avere un numero casuale di utenti entro l'intervallo specificato.

en: Hungary
it: Ungheria

en: Iceland
it: Islanda

en: If you do not select any, the plugin will choose from all the existing terms.
it: Se non selezioni alcun termine, il plugin sceglierà tra tutti i termini esistenti.

en: Image Providers
it: Providers per le Immagini

en: Invalid image MimeType
it: Tipo mime dell'immagine non valido

en: Invalid nonce verification
it: Verifica del nonce non valida

en: Israel
it: Israele

en: Italy
it: Italia

en: Ivory Coast
it: Costa d'Avorio

en: Japan
it: Giappone

en: Jordan
it: Giordania

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Kyrgyzstan
it: Kirgistan

en: Last 15 days
it: Ultimi 15 giorni

en: Last Name
it: Cognome

en: Latitude
it: Latitudine

en: Lebanon
it: Libano

en: Lesotho
it: Lesoto

en: Letter
it: Lettera

en: Libya
it: Libia

en: Lithuania
it: Lituania

en: Longitude
it: Longitudine

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Male
it: Maschio

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Mayotte
it: Micronesia

en: Meta Field Rules
it: Regole dei campi meta

en: Mexico
it: Messico

en: Moldova
it: Moldavia

en: Morocco
it: Marocco

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Myanmar
it: Birmania

en: Name
it: Nome

en: Name Size
it: Dimensione del nome

en: Name Template
it: Nome template

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Newborn Meta needs a Name, E.g.: _new_image
it: I nuovi meta necessitano di un nome, es: _new_image

en: Next 15 Days
it: Prossimi 15 giorni

en: Norfolk Island
it: Isole Norfolk

en: North Korea
it: Corea del Nord

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Norway
it: Norvegia

en: Not Found (404)
it: Non trovato (404)

en: Number
it: Numero

en: Oops, 404 Error!
it: Ops, errore 404!

en: Palestine
it: Palestina

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Parents
it: Genitori

en: Percentage rate of posts that will have terms generated for the amount below
it: Percentuale di articoli che avranno i termini generati in base alla quantità sottostante

en: Person
it: Persona

en: Peru
it: Per&ugrave;

en: Philippines
it: Filippine

en: Pitcairn Islands
it: Isole Pitcairn

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Post Content
it: Contenuto dell'articolo

en: Post Type
it: Tipo di articolo

en: Postal Code
it: CAP

en: Posts
it: Articoli

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Quantity
it: Quantità

en: Range of possible height sizes for the image
it: Intervallo di dimensioni in altezza consentite per l'immagine

en: Range of possible numbers
it: Range dei numeri possibili

en: Range of possible width sizes for the image
it: Intervallo di dimensioni in larghezza consentite per l'immagine

en: Rate
it: Percentuale

en: Republic of Ireland
it: Repubblica Irlandese

en: Republic of Kosovo
it: Repubblica del Kosovo

en: Republic of Macedonia
it: Repubblica di Macedonia

en: Republic of the Congo
it: Repubblica del Congo

en: Request successful
it: Richiesta effettuata con successo

en: Roles
it: Ruoli

en: Russia
it: Federazione Russa

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Réunion
it: Riunione

en: Saint Barthélemy
it: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
it: Sant'Elena

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint-Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadine

en: Sampling group of Post Types
it: Gruppo campione dei tipi di articolo

en: Sampling group of options for the comment status of the posts
it: Gruppo campione delle opzioni per lo stato dei commenti negli articoli

en: Sampling roles to be used
it: Ruoli campione da utilizzare

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Secondary Address
it: Indirizzo secondario

en: Security fail, refresh the page and try again!
it: Errore di sicurezza, aggiorna la pagina e riprova!

en: Select Which taxonomies
it: Seleziona quali tassonomie

en: Select a Field type
it: Seleziona un tipo di campo

en: Select a type of the Meta Field
it: Scegli un tipo di campo meta

en: Select an Interval
it: Scegli un intervallo

en: Select at least one Provider
it: Seleziona almeno un fornitore

en: Select the group of tags that can be selected to print on the Comment Content.
it: Seleziona il gruppo di tag che possono essere scelti per venire utilizzati nel contenuto dei commenti.

en: Select the group of tags that can be selected to print on the Post Content
it: Seleziona il gruppo di tag che possono essere scelti per venire utilizzati nel contenuto dell'articolo

en: Select the group of tags that can be selected to print on the User Description.
it: Seleziona il gruppo di tag da poter selezionare per essere mostrati nella descrizione utente.

en: Select the name for Meta Field
it: Scegli il nome per il campo meta

en: Sentences
it: Frasi

en: Separator
it: Separatore

en: Separator <b space>&mdash;</b> New Line: "\n"
it: Separatore <b space>&mdash;</b> A capo: "\n"

en: Settings
it: Impostazioni

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: South Africa
it: Sudafrica

en: South Georgia
it: Georgia del Sud

en: South Korea
it: Corea del Sud

en: South Sudan
it: Sudan del Sud

en: Spain
it: Spagna

en: Sponsor the project on GitHub
it: Sponsorizza il progetto su GitHub

en: State
it: Provincia

en: State Abbr
it: Abbr. Provincia

en: Stored Data
it: Dati salvati

en: Street Address
it: Via

en: Street Name
it: Via

en: Suffix
it: Suffisso

en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syria
it: Siria

en: São Tomé and Príncipe
it: São Tomé e Príncipe

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: Taxonomy Field Rules
it: Regole per il campo delle tassonomie

en: Terms
it: Termini

en: Text
it: Testo

en: Thailand
it: Thailandia

en: The Bahamas
it: Bahamas

en: The Gambia
it: Gambia

en: The verification to erase the data has failed, you have to let it go...
it: La verifica per eliminare i dati è fallita, devi scrivere "Let it Go!"...

en: This month
it: Questo mese

en: This week
it: Questa settimana

en: This year
it: Quest'anno

en: TimeZone
it: Fuso orario

en: Title
it: Titolo

en: To
it: A

en: Today
it: Oggi

en: Tomorrow
it: Domani

en: Translate
it: Traduci

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it: Turchia

en: Turks and Caicos Islands
it: Turks e Caicos

en: Tuvalu
it: Tavalu

en: Type
it: Tipo

en: Type all possible elements (Tab or Return)
it: Scrivi tutti i possibili elementi (Tab o Invio)

en: Ukraine
it: Ucraina

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole minori esterne degli Stati Uniti d'America

en: Use HTML
it: Usa HTML

en: Use HTML on your randomized comment content?
it: Usare HTML nel contenuto casuale dei commenti?

en: Use HTML on your randomized post content?
it: Usare HTML nel contenuto casuale dell'articolo?

en: Use HTML on your randomized user description?
it: Usare HTML nella descrizione casuale per l'utente?

en: Use the fields below to configure a set of rules for your generated Comments
it: Usa i campi sottostanti per configurare un set di regole per i commenti da generare

en: Use the fields below to configure a set of rules for your generated Posts
it: Usa i campi sottostanti per configurare un set di regole per gli articoli da generare

en: Use the fields below to configure a set of rules for your generated Terms
it: Usa i campi sottostanti per configurare un set di regole per i termini da generare

en: Use the fields below to configure a set of rules for your generated users
it: Usa i campi sottostanti per configurare un set di regole per gli utenti da generare

en: Use the fields below to configure the rules for the Taxonomy and Terms selected
it: Usa i campi sottostanti per configurare le regole per le tassonomie ed i termini selezionati

en: User Description
it: Descrizione dell'utente

en: Users
it: Utenti

en: Uses <a href="http://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query" target="_blank">WP_Query</a>
it: Usa <a href="http://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query" target="_blank">WP_Query</a>

en: Version:
it: Versione:

en: View what changed in this version
it: Guarda cosa è cambiato in questa versione

en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

en: Weight
it: Peso

en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

en: What has Changed in FakerPress
it: Cosa è cambiato in FakerPress

en: What is the size of the Term name
it: Quale dimensione ha il nome del termine

en: What posts can be choosen as Parent to the ones created
it: Quali articoli possono essere scelti come genitori per quelli generati

en: Which image services will the generator use?
it: Quali servizi di immagini userà il generatore?

en: Which terms can be used
it: Quali termini possono essere utilizzati

en: Which type of comment are you going to generate?
it: Che tipo di commento vuoi generare?

en: Which value should be saved on the Meta
it: Quale valore va salvato nei meta

en: Words
it: Parole

en: Yeah... Something went very wrong somewhere along your last actions.
    
    Right now we feel ashamed about this problem, <a href='%s' target='_blank'>poke us on twitter!</a>
it: Già...Qualcosa è andato davvero storto da qualche parte tra le tue ultime azioni.
    
    In questo momento ci vergognamo per questo problema, <a href='%s' target='_blank'>contestaci su twitter!</a>

en: Yesterday
it: Ieri

en: Your request has failed
it: Richiesta fallita

en: Your user needs the "%s" permission to execute the generation for this module.
it: Il tuo utente deve avere l'autorizzazione "%s" per eseguire la generazione di questo modulo.

en: Your user needs the "publish_posts" permissions to search for authors.
it: Il tuo utente deve avere l'autorizzazione "publish_posts" per cercare tra gli autori.

en: Your user needs the "publish_posts" permissions to search for terms.
it: Il tuo utente deve avere l'autorizzazione "publish_posts" per cercare tra i termini.

en: Your user needs the "publish_posts" permissions to use WP_Query.
it: Il tuo utente deve avere l'autorizzazione "publish_posts" per utilizzare WP_Query.

en: Zero is not a good number of comments to fake...
it: Zero non è un buon numero di commenti da inventare...

en: Zero is not a good number of posts to fake...
it: Zero non è un buon numero di articoli da inventare...

en: Zero is not a good number of terms to fake...
it: Zero non è un buon numero di termini da inventare...

en: Zero is not a good number of users to fake...
it: Zero non è un buon numero di utenti da inventare...

en: Zimbabwe
it: Zimbawe

en: comment | comments
it[0]: commento
it[1]: commenti

en: default
it: predefinito

en: e.g.: 12
it: es: 12

en: e.g.: 125
it: es: 125

en: e.g.: 3
it: es: 3

en: e.g.: 350
it: es: 350

en: e.g.: 650
it: es: 650

en: e.g.: 900
it: es: 900

en: post | posts
it[0]: articolo
it[1]: articoli

en: term | terms
it[0]: termine
it[1]: termini

en: user | users
it[0]: utente
it[1]: utenti

en: Åland Islands
it: Isole Åland
