Plugins - FakerPress - Stable (latest release) - en to pt_BR translation catalogue (253 entries)

en: %s on FakerPress
pt_BR: %s no FakerPress

en: Add your [stars] on [wp.org] to spread the love.
pt_BR: Dê [stars] para nós no [wp.org] para ajudar o Plugin

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Address Format
pt_BR: Formato do Endereço

en: Algeria
pt_BR: Algéria

en: All data is gone for good.
pt_BR: Todos os dados foram pra sempre.

en: Allow Comments
pt_BR: Permitir Comentários

en: Anguilla
pt_BR: Anguila

en: Asciify
pt_BR: Trocar Ascii

en: Attachment
pt_BR: Anexo

en: Attachment ID
pt_BR: ID do Anexo

en: Attachment URL
pt_BR: URL do Anexo

en: Author
pt_BR: Autor

en: Bahrain
pt_BR: Bahrein

en: Bermuda
pt_BR: Bermudas

en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bosnia & Herzegovina

en: British Indian Ocean Territory
pt_BR: Territórios oceânicos indianos britânicos

en: Browser User Agent
pt_BR: Navegador

en: Building Number
pt_BR: Número

en: Burkina Faso
pt_BR: Burquina Faso

en: Catch Phrase
pt_BR: Frase Marcante

en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Caymans

en: Central African Republic
pt_BR: República Central Africana

en: Changelog
pt_BR: Mudanças

en: Choose some users to be authors of posts generated.
pt_BR: Escolha os usuários que poderão ser autores dos posts

en: Choose the range for the posts dates.
pt_BR: Escolha um espaço de tempo onde os posts serão criados

en: Christmas Island
pt_BR: Ilhas Christmas

en: City
pt_BR: Cidade

en: City Prefix
pt_BR: Prefixo da Cidade

en: City Suffix
pt_BR: Sufixo da Cidade

en: Cocos (Keeling) Islands
pt_BR: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Comment Content
pt_BR: Conteúdo de Comentário

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Comments Status
pt_BR: Status do Comentário

en: Comments closed
pt_BR: Comentários desabilitados

en: Company
pt_BR: Compania

en: Company Format
pt_BR: Formato da Compania

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: Contact Support
pt_BR: Contacte o Suporte

en: Content Size
pt_BR: Tamanho do Conteúdo

en: Country
pt_BR: País

en: Country ABBR (e.g.: USA
pt_BR: Abreviação de Pais (Ex: USA)

en: Country Code (e.g.: US)
pt_BR: Código de País (Ex: US)

en: Cyprus
pt_BR: Ciprus

en: Czech Republic
pt_BR: Republica Tcheca

en: Date
pt_BR: Data

en: Date Format <b space>&mdash;</b> See <a href="http://php.net/manual/function.date.php" target="_blank">PHP Date</a>
pt_BR: Formatação de Data <b space>&mdash;</b> Veja <a href="http://php.net/manual/pt_BR/function.date.php" target="_blank">PHP Date</a>

en: Delete!
pt_BR: Deletar!

en: Democratic Republic of the Congo
pt_BR: República Democrática do Congo

en: Description Size
pt_BR: Tamanho da descrição

en: Domain
pt_BR: Domínio

en: Dominica
pt_BR: Domínica

en: E.g.: ,
pt_BR: Ex: ,

en: E.g.: 55
pt_BR: Ex: 55

en: E.g.: John ##??
pt_BR: Ex.: João ##??

en: E.g.: John ****
pt_BR: Ex.: João ****

en: E.g.: [A-Z0-9._%+-]+@[A-Z0-9.-]
pt_BR: Ex.: [A-Z0-9._%+-]+@[A-Z0-9.-]

en: Elements
pt_BR: Elementos

en: Erase faked data
pt_BR: Apagar dados Falsos

en: Faked %d new %s: [ %s ]
pt_BR: Foram criados %d novos %s [ %s ]

en: Falkland Islands
pt_BR: Ilhas Falkland

en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Faroé

en: Federated States of Micronesia
pt_BR: Estados Federados da Micronesia

en: Female
pt_BR: Feminino

en: Finland
pt_BR: Finlandia

en: First Name
pt_BR: Nome

en: French Guiana
pt_BR: Guina Francesa

en: French Southern and Antarctic Lands
pt_BR: Terras Austrais e Antárticas Francesas

en: Generate
pt_BR: Gerar

en: Generate Comments
pt_BR: Gerar Comentários

en: Generate Posts
pt_BR: Gerar Postagens

en: Generate Terms
pt_BR: Gerar Termos

en: Generate Users
pt_BR: Gerar Usuários

en: Geo Information
pt_BR: Informação Geográfica

en: Georgia
pt_BR: Geórgia

en: Greenland
pt_BR: Groelândia

en: Grenada
pt_BR: Granada

en: Group of Post Types that the comment can be generate for
pt_BR: Grupos de tipos de posts em que comentários devem ser gerados

en: Group of taxonomies that the terms will be created within
pt_BR: Grupo de taxonomias que os termos serão criados

en: Guam
pt_BR: Guame

en: HTML Tags, without &lt; or &gt;
pt_BR: HTML Tags, sem &lt; ou &gt;

en: Heard Island and McDonald Islands
pt_BR: Ilhas Heard e McDonald

en: Help us with Translations for the FakerPress project
pt_BR: Nos ajude com traduções para o projeto FakerPress

en: How many comments should be generated, use both fields to get a randomized number of comments within the given range.
pt_BR: Quantos comentários devem ser gerados, use ambos os campos para obter um número randomizado de comentários dentro do intervalo dado.

en: How many paragraphs we are going to generate of content.
pt_BR: Quantos parágrafos vamos gerar de conteúdo.

en: How many paragraphs we are going to generate of description.
pt_BR: Quantos parágrafos vamos gerar para a descrição.

en: How many posts should be generated, use both fields to get a randomized number of posts within the given range.
pt_BR: Quantas postagens devem ser geradas, use ambos os campos para obter um número randomizado de postagens dentro do intervalo dado.

en: How many terms should be generated, use both fields to get a randomized number of terms within the given range.
pt_BR: Quantos termos devem ser gerados, use ambos os campos para obter um número randomizado de termos dentro do intervalo dado.

en: How many terms will be selected. <br> E.g.: From 1 to 4 or just fill the first field for an exact number
pt_BR: Quantos termos deve ser selecionados. <br> Ex: De 1 até 4 ou só deixe o primeiro campo preenchido para usar um número exato

en: How many users should be generated, use both fields to get a randomized number of users within the given range.
pt_BR: Quantos usuários devem ser gerados, use ambos os campos para obter um número randomizado de usuários dentro do intervalo dado.

en: If you do not select any, the plugin will choose from all the existing terms.
pt_BR: Se você não selecionar nenhum, o plugin irá utilizar todos os termos disponíveis para selecionar.

en: Image Providers
pt_BR: Provedores de Imagem

en: Invalid image MimeType
pt_BR: Tipo MIME inválido da imagem

en: John ##?? <b spacer>&raquo;</b> John 29ze
pt_BR: João ##?? <b spacer>&raquo;</b> João 29ze

en: John **** <b spacer>&raquo;</b> John r9"+
pt_BR: João **** <b spacer>&raquo;</b> João r9"+

en: Kuwait
pt_BR: Kuweit

en: Last 15 days
pt_BR: Últimos 15 dias

en: Last Name
pt_BR: Sobrenome

en: Latvia
pt_BR: Letônia

en: Letter
pt_BR: Carta

en: Lexify
pt_BR: Lexificar

en: Liechtenstein
pt_BR: Principado de Liechtenstein

en: Madagascar
pt_BR: Madagáscar

en: Malawi
pt_BR: Maláui

en: Male
pt_BR: Masculino

en: Mauritius
pt_BR: Maurícia

en: Mayotte
pt_BR: Maiote

en: Meta Field Rules
pt_BR: Regras do Campo Meta

en: Mexico
pt_BR: Mécio

en: Montserrat
pt_BR: Monserrate

en: Myanmar
pt_BR: Mianmar

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name Size
pt_BR: Tamanho do Nome

en: Name Template
pt_BR: Nome do Modelo

en: Nepal
pt_BR: República Democrática Federal do Nepal

en: New Caledonia
pt_BR: Nova discussão

en: Newborn Meta needs a Name, E.g.: _new_image
pt_BR: Ex: _new_image

en: Next 15 Days
pt_BR: Próximos 15 dias

en: Not Found (404)
pt_BR: Não encontrado (404)

en: Number
pt_BR: Número

en: Oops, 404 Error!
pt_BR: Ihhh, Erro 404!

en: Pakistan
pt_BR: Pquistão

en: Palestine
pt_BR: Palestina

en: Panama
pt_BR: Pánama

en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua Nova Guiné

en: Paragraphs
pt_BR: Parágrafos

en: Parents
pt_BR: Pais

en: Percentage rate of posts that will have terms generated for the amount below
pt_BR: Quantos porcento dos posts terão termso gerados para a quantidade abaixo

en: Person
pt_BR: Pessoa

en: Peru
pt_BR: Perú

en: Pitcairn Islands
pt_BR: Ilhas Pitcairn

en: Post Content
pt_BR: Publicar conteúdo

en: Post Type
pt_BR: Tipo de Post

en: Postal Code
pt_BR: Código Postal

en: Qatar
pt_BR: Catar

en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: Range of possible height sizes for the image
pt_BR: Faixa de tamanhos de altura possíveis para a imagem

en: Range of possible numbers
pt_BR: Variação de possíveis números

en: Range of possible width sizes for the image
pt_BR: Faixa de tamanhos de largura possíveis para a imagem

en: Rate
pt_BR: Quantidade

en: Regexify
pt_BR: Trocar Regex

en: Republic of Ireland
pt_BR: República da Irlanda

en: Republic of Kosovo
pt_BR: República do Kosovo

en: Republic of Macedonia
pt_BR: República da Macedonia

en: Republic of the Congo
pt_BR: Reúplica do Congo

en: Request successful
pt_BR: Requisição feita com sucesso

en: Roles
pt_BR: Cargos

en: Saint Barthélemy
pt_BR: São Bartolomeu

en: Saint Kitts and Nevis
pt_BR: São Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
pt_BR: Saint Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_BR: São Vicente e Grenadinas

en: Sampling group of Post Types
pt_BR: Grupo de amostragem de tipos de Post

en: Sampling group of options for the comment status of the posts
pt_BR: O grupo de escolha para a permissão de comentários dos Posts

en: Sampling roles to be used
pt_BR: Amostragem de cargos que será usada

en: San Marino
pt_BR: São Marinho

en: Secondary Address
pt_BR: Endereço Secundário

en: Security fail, refresh the page and try again!
pt_BR: Falha de segurança, recarregue a página e tente novamente!

en: Select Which taxonomies
pt_BR: Escolha quais taxonomias

en: Select a Field type
pt_BR: Selecione um tipo de campo

en: Select a type of the Meta Field
pt_BR: Selecione um tipo de Campo Meta

en: Select an Interval
pt_BR: Selecione um Intervalo

en: Select at least one Provider
pt_BR: Selecione ao menos um provedor

en: Select the group of tags that can be selected to print on the Comment Content.
pt_BR: Selecione o grupo de tags que podem ser selecionadas para aparecer no Conteúdo do Post.

en: Select the group of tags that can be selected to print on the Post Content
pt_BR: Selecione o grupo de tags que podem ser selecionadas para aparecer no Conteúdo da Postagem.

en: Select the group of tags that can be selected to print on the User Description.
pt_BR: Selecione o grupo de tags que podem ser selecionadas para aparecer no Conteúdo do Usuário.

en: Select the name for Meta Field
pt_BR: Selecione um nome para o Campo Meta

en: Sentences
pt_BR: Sentenças

en: Separator
pt_BR: Separador

en: Separator <b space>&mdash;</b> New Line: "\n"
pt_BR: Separador <b space>&mdash;</b> Nova Linha: "\n"

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Seychelles
pt_BR: Seicheles

en: Singapore
pt_BR: Singapora

en: South Georgia
pt_BR: Geórgia do Sul

en: South Korea
pt_BR: Koréia do Sul

en: Sri Lanka
pt_BR: Siri Lanka

en: State
pt_BR: Estado

en: State Abbr
pt_BR: Abrev. de Estado

en: Stored Data
pt_BR: Dados armazenados

en: Street Address
pt_BR: Logradouro

en: Street Name
pt_BR: Rua

en: Suffix
pt_BR: Sufixo

en: Suriname
pt_BR: Surname

en: São Tomé and Príncipe
pt_BR: São Tomé e Príncipe

en: Taiwan
pt_BR: Taiwan (Ilha Formosa)

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquirstão

en: Taxonomies
pt_BR: Taxonomias

en: Taxonomy Field Rules
pt_BR: Regras para Taxonomias

en: Terms
pt_BR: Termos

en: Text
pt_BR: Texto

en: The Bahamas
pt_BR: As Bahamas

en: The Gambia
pt_BR: A Gambia

en: The verification to erase the data has failed, you have to let it go...
pt_BR: A verificação para deletar os dados falhou.

en: This month
pt_BR: Mês atual

en: This week
pt_BR: Semana atual

en: This year
pt_BR: Ano atual

en: TimeZone
pt_BR: Fuso Horário

en: Title
pt_BR: Título

en: To
pt_BR: Até

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Togo
pt_BR: Tôgo

en: Tokelau
pt_BR: Toquelau

en: Tomorrow
pt_BR: Amanha

en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trinidade e Tobago

en: Turks and Caicos Islands
pt_BR: Ilhas Turks e Caios

en: Tuvalu
pt_BR: Turcomenistão

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type all possible elements (Tab or Return)
pt_BR: Digite todos os termos possíveis (Tab ou Enter)

en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

en: United States
pt_BR: Estados Unidos

en: Use HTML
pt_BR: Usar HTML

en: Use HTML on your randomized comment content?
pt_BR: Usar HTML no conteúdo do seu comentário randômico?

en: Use HTML on your randomized post content?
pt_BR: Usar HTML no conteúdo da sua postagem randômica?

en: Use HTML on your randomized user description?
pt_BR: Usar HTML no conteúdo do seu usuário randômico?

en: Use the fields below to configure a set of rules for your generated Comments
pt_BR: Use os campos abaixo para configurar um conjunto de regras para os dados personalizados dos comentários.

en: Use the fields below to configure a set of rules for your generated Posts
pt_BR: Use os campos abaixo para configurar um conjunto de regras para as suas postagens geradas

en: Use the fields below to configure a set of rules for your generated Terms
pt_BR: Use os campos abaixo para configurar um conjunto de regras para seus Termos criados

en: Use the fields below to configure a set of rules for your generated users
pt_BR: Use os campos abaixo para configurar um conjunto de regras para seus usuários gerados.

en: Use the fields below to configure the rules for the Taxonomy and Terms selected
pt_BR: Use os campos abaixo para configurar as regras de criação para Taxonomias e Terms

en: User Description
pt_BR: Descrição do usuário

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Uses <a href="http://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query" target="_blank">WP_Query</a>
pt_BR: Baseado na <a href="http://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query" target="_blank">WP_Query</a>

en: Uzbekistan
pt_BR: Usbequistão

en: View what changed in this version
pt_BR: Veja o que mudou nessa versão

en: Weight
pt_BR: Peso

en: Western Sahara
pt_BR: Sara Ocidental

en: What has Changed in FakerPress
pt_BR: O Que mudou no FakerPress

en: What is the size of the Term name
pt_BR: Qual o tamanho máximo do nome do Termo?

en: What posts can be choosen as Parent to the ones created
pt_BR: Quais posts podem ser escolhidos para ser um Pai

en: Which image services will the generator use?
pt_BR: Qual o serviço de imagens poderão ser usados.

en: Which terms can be used
pt_BR: Quais termos podem ser usados

en: Which type of comment are you going to generate?
pt_BR: Que tipo de comentário deseja gerar?

en: Which value should be saved on the Meta
pt_BR: Qual valor deve ser salvo no Meta

en: Words
pt_BR: Palavras

en: Yeah... Something went very wrong somewhere along your last actions.
    
    Right now we feel ashamed about this problem, <a href='%s' target='_blank'>poke us on twitter!</a>
pt_BR: É... Algo deu muito errado agora pouco.
    
    Nos sentimos extremamente envergonhados pelo problema, <a href='%s' target='_blank'>fale conosco no twitter</a>!

en: Yemen
pt_BR: Iêmen

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: Your request has failed
pt_BR: Sua requisição falhou

en: Zero is not a good number of comments to fake...
pt_BR: Zero não é uma boa quantidade de comentários para gerar...

en: Zero is not a good number of posts to fake...
pt_BR: Zero não é uma boa quantidade de posts para gerar...

en: Zero is not a good number of terms to fake...
pt_BR: Zero não é uma boa quantidade de termos para gerar...

en: Zero is not a good number of users to fake...
pt_BR: Zero não é uma boa quantidade de usuários para gerar...

en: comment | comments
pt_BR[0]: comentário
pt_BR[1]: comentários

en: default
pt_BR: padrão

en: e.g.: 12
pt_BR: ex: 12

en: e.g.: 125
pt_BR: ex.: 125

en: e.g.: 3
pt_BR: ex: 3

en: e.g.: 350
pt_BR: ex.: 350

en: e.g.: 650
pt_BR: ex.: 650

en: e.g.: 900
pt_BR: ex.: 900

en: term | terms
pt_BR[0]: termo
pt_BR[1]: termos

en: user | users
pt_BR[0]: usuário
pt_BR[1]: usuários

en: Åland Islands
pt_BR: Ilhas Åland
