plugin-update-checker - en to pt_PT translation catalogue (1035 entries)

en: %d result | %d results
pt_PT[0]: %d resultado
pt_PT[1]: %d resultados

en: %s - %s of %s properties
pt_PT: %s - %s de %s imóveis

en: 1 year FREE support for 1 website
pt_PT: 1 ano de apoio GRÁTIS para 1 website

en: 10+ advanced widgets
pt_PT: Dezenas de widgets avaçados

en: 12-hour clock
pt_PT: relógio de 12 horas

en: 24-hour clock
pt_PT: relógio de 24 horas

en: 4-minute setup with explanations
pt_PT: Configuração de 4 minutos com explicações

en: 5% OFF
pt_PT: DESCONTO 5%

en: <a href="%s">Set up your Google Maps API Key</a> for adding property location and using Google maps on listing pages.
pt_PT: <a href="%s">Configure a sua chave do Google Maps API</a> para adicionar a localização do imóvel e usar o Google maps nas páginas dos anúncios.

en: <span class="es-icon es-icon_check-mark"></span><h4>Thank you!</h4><p>We've sent along your message. The agent will follow up with you soon.</p>
pt_PT: <span class="es-icon es-icon_check-mark"></span><h4>Obrigado!</h4><p>Enviámos a sua mensagem. O consultor imobiliário entrará em contacto consigo em breve.</p>

en: <span class="es-icon es-icon_close"></span><h4>Error!</h4><p>Invalid reCAPTCHA. Please, reload the page and try again.</p>
pt_PT: <span class="es-icon es-icon_close"></span><h4>Erro!</h4><p>ReCAPTCHA inválido. Por favor, recarregue a página e tente novamente.</p>

en: <span class="es-icon es-icon_close"></span><h4>Error!</h4><p>Please, confirm terms & conditions</p>
pt_PT: <span class="es-icon es-icon_close"></span><h4>Erro!</h4><p>Por favor, confirme os termos & condições</p>

en: <span class="es-icon es-icon_close"></span><h4>Error!</h4><p>Your message wasn't sent. Please, contact support.</p>
pt_PT: <span class="es-icon es-icon_close"></span><h4>Erro!</h4><p>A sua mensagem não foi enviada. Por favor, contacte o apoio.</p>

en: A reset link is on its way. Please check your email inbox for %s and click the link to reset your password.
pt_PT: Enviámos um link para redefinição de senha. Por favor, verifique a sua caixa de entrada de e-mail para %s e clique no link para redefinir a sua senha.

en: A simple version of Estatik Real Estate plugin for Wordpress.
pt_PT: Uma versão PRO do plugin Estatik Real Estate para Wordpress.

en: AED - UAE Dirham
pt_PT: AED - Dirham UAE

en: ALL - Albanian Lek
pt_PT: ALL - Lek Albanês

en: AMD - Armenian Dram
pt_PT: AMD - Dram Arménio

en: ANG - Netherlands Antillean Guilder
pt_PT: ANG - Florim das Antilhas Holandesas

en: ARS - Argentine Peso
pt_PT: ARS - Peso argentino

en: AUD - Australian Dollar
pt_PT: AUD - Dólar australiano

en: AWG - Aruban Florin
pt_PT: AWG - Florim de Aruba

en: AZN - Azerbaijanian Manat
pt_PT: AZN - Manat do Azerbaijão

en: Account doesn't exist. Please, use sign up buttons instead.
pt_PT: A conta não existe. Por favor, use os botões de inscrição.

en: Active
pt_PT: Ativo

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add address manually
pt_PT: Adicionar endereço manualmente

en: Add caption
pt_PT: Adicionar legenda

en: Add field
pt_PT: Adicionar campo

en: Add map marker type
pt_PT: Adicionar tipo de marcador de mapa

en: Add new
pt_PT: Adicionar novo

en: Add new property
pt_PT: Adicionar novo imóvel

en: Add open house
pt_PT: Adicionar open house

en: Add option
pt_PT: Adicionar opção

en: Add price list
pt_PT: Adicionar lista de preços

en: Add recommended page
pt_PT: Adicionar página recomendada

en: Add recommended pages
pt_PT: Adicionar páginas recomendadas

en: Add section
pt_PT: Adicionar secção

en: Added %s ago
pt_PT: Adicionado %s atrás

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Address Types and Address Component Types
pt_PT: Tipos de endereço e tipos de componentes de endereço

en: Address component
pt_PT: Componente do endereço

en: Address components
pt_PT: Componentes do endereço

en: Address field search placeholder
pt_PT: Espaço reservado para pesquisa do campo de endereço

en: Address, City, ZIP
pt_PT: Morada, Cidade, Código Postal

en: Adjust your search by changing filters.
pt_PT: Ajuste a sua pesquisa alterando os filtros.

en: Admin Tab
pt_PT: Separador Admin

en: Admin new user registered
pt_PT: Admin novo utilizador registado

en: After 100$
pt_PT: Depois 100$

en: After with space 100 $
pt_PT: Depois com espaço 100 $

en: Agencies
pt_PT: Agências

en: Agency
pt_PT: Agência

en: Agent page
pt_PT: Logo do consultor imobiliário

en: Agent registration
pt_PT: Registo de consultor imobiliário

en: Agent registration page
pt_PT: Página de registo de consultor imobiliário

en: Agents
pt_PT: Consultores imobiliários

en: Agents & Agencies support
pt_PT: Apoio a Consultores imobiliários & Agências

en: Air conditioning
pt_PT: Ar condicionado

en: All
pt_PT: Todos

en: All categories
pt_PT: Todas as categorias

en: All changes saved.
pt_PT: Todas as alterações gravadas.

en: All home types
pt_PT: Todos os tipos de imóveis

en: All log in options
pt_PT: Todas as opções de acesso

en: All pages
pt_PT: Todas as páginas

en: All sign up options
pt_PT: Todas as opções de subscrição

en: All statuses
pt_PT: Todos os estados

en: Allow only comma separated numbers. Do not add decimal points, dashes, spaces, currency signs.Ex: 5000,7000
pt_PT: Permitir apenas números separados por vírgula. Não adicione pontos decimais, ífen, espaços, sinais de moeda. Ex: 5000,7000

en: Allow only comma separated numbres.
pt_PT: Permitir apenas números separados por vírgula.

en: Already have an account? <a href="#" class="js-es-auth-item__switcher" data-auth-item="login-buttons">Log in</a>
pt_PT: Já tem uma conta? <a href="#" class="js-es-auth-item__switcher" data-auth-item="login-buttons">Entrar</a>

en: Already have an account? <a href="#" data-auth-item="login-buttons" class="js-es-auth-item__switcher">Log in</a>
pt_PT: Já tem uma conta? <a href="#" data-auth-item="login-buttons" class="js-es-auth-item__switcher">Entrar</a>

en: Alt Description
pt_PT: Descrição curta

en: Amenities
pt_PT: Comodidades

en: Amenities & Features
pt_PT: Comodidades e características

en: Amenity
pt_PT: Comodidade

en: Any
pt_PT: Qualquer

en: Apartments
pt_PT: Apartamentos

en: App ID
pt_PT: ID da App

en: App secret
pt_PT: Senha da app

en: Archive Property Page
pt_PT: Arquivo de página de imóvel

en: Archive page
pt_PT: Página de arquivo

en: Are you sure you want to delete %d Option(s)?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja eliminar a(s) opção(ões) %d?

en: Are you sure you want to delete %s field?
pt_PT: Tem a certeza de que quer apagar o campo %s?

en: Are you sure you want to delete %s section?
pt_PT: Tem a certeza de que quer apagar a secção %s?

en: Are you sure you want to delete <b>%s</b> Option?
pt_PT: Tem a certeza de que deseja eliminar a opção <b>%s</b> ?

en: Area
pt_PT: Área

en: Area unit
pt_PT: Unidade de área

en: Area units
pt_PT: Unidades de área

en: Area, %s
pt_PT: Área, %s

en: Ask an Agent About This Home
pt_PT: Questione Um Consultor Imobiliário Sobre Este Imóvel

en: Asphalt
pt_PT: Asfalto

en: At least 8 characters
pt_PT: Pelo menos 8 carateres

en: Attachments successfully copied from %s (in %s)
pt_PT: Anexos copiados com sucesso de %s (em %s)

en: Author Page
pt_PT: Página do autor

en: Auto-draft
pt_PT: Rascunho automático

en: Autocomplete will be done with data used on your database
pt_PT: O autocompletar será feito com os dados utilizados na sua base de dados

en: Autoplay
pt_PT: Reprodução automática

en: Autoplay timeout
pt_PT: Tempo limite de reprodução automática

en: BAM - Convertible Mark
pt_PT: BAM - Marca conversível

en: BBD - Barbados Dollar
pt_PT: BBD - Dólar dos Barbádos

en: BDT - Bangladesh taka
pt_PT: BDT - Taka do Bangladesh

en: BGN - Bulgarian Lev
pt_PT: BGN - Lev búlgaro

en: BHD - Bahraini Dinar
pt_PT: BHD - Dinar do Bahrein

en: BIF - Burundi Franc
pt_PT: BIF - Franco do Burundi

en: BMD - Bermudian Dollar
pt_PT: BMD - Dólar das Bermudas

en: BND - Brunei Dollar
pt_PT: BND - Dólar do Brunei

en: BRL - Brazilian Real
pt_PT: BRL - Real brasileiro

en: BSD - Bahamian Dollar
pt_PT: BSD - Dólar das Bahamas

en: BYN - Belarussian Ruble
pt_PT: BYN - Rublo da Bielorússia

en: BZD - Belize Dollar
pt_PT: BZD - Dólar do Belize

en: Back to Search Results
pt_PT: Voltar aos resultados da pesquisa

en: Back to login
pt_PT: Voltar à autenticação

en: Background color
pt_PT: Cor de fundo

en: Balcony
pt_PT: Varanda

en: Basement
pt_PT: Cave

en: Basic facts
pt_PT: Factos básicos

en: Basics
pt_PT: Básicos

en: Bathrooms
pt_PT: WCs

en: Baths
pt_PT: WCs

en: Bedrooms
pt_PT: Quartos

en: Beds
pt_PT: Quartos

en: Before $100
pt_PT: Antes $100

en: Before with space $ 100
pt_PT: Antes com espaço $ 100

en: Bellhop
pt_PT: Mensageiro

en: Brick
pt_PT: Tijolo

en: Building Details
pt_PT: Detalhes do Edifício

en: Building details
pt_PT: Detalhes do edifício

en: Built-up
pt_PT: Construído

en: Buyer register buttons
pt_PT: Botões de registo do comprador

en: Buyer register form
pt_PT: Formulário de registo do comprador

en: Buyer registration
pt_PT: Registo do comprador

en: Buyer registration page
pt_PT: Página do registo dos compradores

en: Buyers migrated.
pt_PT: Compradores migrados.

en: By appointment only
pt_PT: Definir marcação da open house

en: By clicking the %s button you agree to the %s and %s
pt_PT: Ao clicar o botão %s concorda com %s e %s

en: By clicking the «BUTTON» button you agree to the Terms of Use and Privacy Policy
pt_PT: Ao clicar no botão "BOTÃO", concorda com os Termos de Utilização e Política de Privacidade

en: CAD - Canadian Dollar
pt_PT: CAD - Dólar canadiano

en: CDF - Congolese Franc
pt_PT: CDF - Franco Congolês

en: CHF - Swiss Franc
pt_PT: CHF - Franco Suiço

en: CHW - WIR Franc
pt_PT: CHW - Franco WIR

en: CLF - Unidad de Fomento
pt_PT: CLF - Unidade de Fomento

en: CLP - Chilean Peso
pt_PT: CLP - Peso chileno

en: COP - Colombian Peso
pt_PT: COP - Peso colombiano

en: COU - Unidad de Valor Real
pt_PT: COU - Unidade de Valor Real

en: CRC - Costa Rican Colon
pt_PT: CRC - Colon da Costa Rica

en: CSV import
pt_PT: Importar CSV

en: CUC - Peso Convertible
pt_PT: CUC - Peso Convertível

en: CUP - Cuban Peso
pt_PT: CUP - Peso Cubano

en: CVE - Cabo Verde Escudo
pt_PT: CVE - Escudo de Cabo Verde

en: CZK - Czech Koruna
pt_PT: CZK - Koruna Checa

en: Cable TV
pt_PT: TV por cabo

en: Calculate full width using JavaScript
pt_PT: Calcular a largura completa usando JavaScript

en: Call for price
pt_PT: Preço sob consulta

en: Can't contain the name or email address
pt_PT: Não pode conter o nome ou o endereço de email

en: Canada
pt_PT: Canadá

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Carbon monoxide detector
pt_PT: Detetor de monóxido de carbono

en: Carpet
pt_PT: Carpete

en: Carport
pt_PT: Lugar de estacionamento

en: Categories
pt_PT: Categorias

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Category Page
pt_PT: Página de categoria

en: Cement/concrete
pt_PT: Cimento/Betão

en: Change Password
pt_PT: Mudar senha

en: Changelog
pt_PT: Registo de mudanças

en: Check marks
pt_PT: Marcas de seleção

en: Check out other <br>Estatik Real Estate Web Solutions
pt_PT: Veja outras <br>Soluções Web Estatik Real Estate

en: Checkbox
pt_PT: Caixa de seleção

en: Choose category
pt_PT: Escolha uma categoria

en: Choose city
pt_PT: Escolha uma cidade

en: Choose country
pt_PT: Escolha um país

en: Choose language
pt_PT: Escolha idioma

en: Choose page
pt_PT: Escolha página

en: Choose province
pt_PT: Escolha província

en: Choose state
pt_PT: Escolha Estado/Distrito

en: Choose status
pt_PT: Escolha estado

en: Choose type
pt_PT: Escolha tipo

en: Choose value
pt_PT: Escolha valor

en: Cities
pt_PT: Cidades

en: City / Department
pt_PT: Cidade / Freguesia

en: City slug
pt_PT: Slug cidade

en: Client key
pt_PT: Chave de cliente

en: Client secret
pt_PT: Senha de cliente

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Collapsed fields
pt_PT: Campos recolhidos

en: Collapsed filters
pt_PT: Filtros recolhidos

en: Comma separated emails
pt_PT: Emails separados por vírgulas

en: Comma separated properties IDs
pt_PT: IDs de imóveis separados por vírgulas

en: Compare and choose <br>your version of Estatik
pt_PT: Comparar e escolher <br>a sua versão do Estatik

en: Compare feature
pt_PT: Comparar característica

en: Compare support
pt_PT: Apoio à comparação

en: Composition
pt_PT: Composição

en: Concrete
pt_PT: Cimento

en: Condos
pt_PT: Condomínios

en: Confirm new password
pt_PT: Confirmar nova senha

en: Confirm with password
pt_PT: Confirmar com senha

en: Contains a number or symbol
pt_PT: Contém um número ou símbolo

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Copy this URL to share
pt_PT: Copiar este URL para partilhar

en: Countries
pt_PT: Países

en: Country
pt_PT: País

en: Country / Region
pt_PT: País / Região

en: Create an agent account
pt_PT: Criar uma conta de consultor imobiliário

en: Create field
pt_PT: Criar campo

en: Create page
pt_PT: Criar página

en: Create section
pt_PT: Criar secção

en: Currencies
pt_PT: Moedas

en: Currency
pt_PT: Moeda

en: Currency code
pt_PT: Código da moeda

en: Currency settings
pt_PT: Configurações de moedas

en: Current password didn't match.
pt_PT: A senha atual não coincide.

en: Custom Development
pt_PT: Desenvolvimento à medida

en: Custom emails
pt_PT: Emails personalizados

en: DJF - Djibouti Franc
pt_PT: DJF - Franco do Djibouti

en: DKK - Danish Krone
pt_PT: DKK - Coroa dinamarquesa

en: DOP - Dominican Peso
pt_PT: DOP - Peso Dominicano

en: DZD - Algerian Dinar
pt_PT: DZD - Dinar argelino

en: Dashboard
pt_PT: Painel

en: Data manager
pt_PT: Gestor de dados

en: Date added
pt_PT: Data adicionada

en: Date format
pt_PT: Formato da data

en: Decimal separator
pt_PT: Separador decimal

en: Default Search results
pt_PT: Resultados padrão da pesquisa

en: Default currency
pt_PT: Moeda padrão

en: Default latitude and longitude - center of the map
pt_PT: Latitude e longitude padrão - centro do mapa

en: Default layout for listings pages
pt_PT: Layout padrão para páginas de anúncios

en: Default layout for single listing pages
pt_PT: Layout padrão para páginas de um único imóvel

en: Default map marker icon
pt_PT: Ícone padrão do marcador de mapa

en: Default property image
pt_PT: Imagem padrão do imóvel

en: Default sort
pt_PT: Ordenação padrão

en: Default sort options
pt_PT: Opções de ordenação padrão

en: Default unit
pt_PT: Unidade padrão

en: Default zoom level
pt_PT: Nível de zoom padrão

en: Delete
pt_PT: Apagar

en: Delete %s homes from your listings?
pt_PT: Apagar %s imóveis dos seus anúncios?

en: Delete field
pt_PT: Apagar campo

en: Delete homes
pt_PT: Apagar imóveis

en: Delete properties
pt_PT: Apagar imóveis

en: Delete property
pt_PT: Apagar imóvel

en: Delete section
pt_PT: Apagar secção

en: Delete selected options
pt_PT: Apagar opções selecionadas

en: Deleted
pt_PT: Apagado

en: Demo content
pt_PT: Conteúdo de demonstração

en: Demo listings show how your pages look and work like. You can delete demo content any time.
pt_PT: Anúncios de demonstração mostram como as suas páginas se parecem e funcionam. Pode excluir o conteúdo de demonstração a qualquer momento.

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Disable e-mail
pt_PT: Desabilitar email

en: Disable lightBox on single page
pt_PT: Desabilitar Lightbox em página de um imóvel

en: Disable name
pt_PT: Desabilitar nome

en: Disable navbar
pt_PT: Desabilitar barra de navegação

en: Disable pagination
pt_PT: Desabilitar paginação

en: Disable phone
pt_PT: Desabilitar telefone

en: Dishwasher
pt_PT: Máquina da louça

en: Documents
pt_PT: Documentos

en: Don't have an account? <a href="#" class="js-es-auth-item__switcher" data-auth-item="buyer-register-buttons">Sign up</a>
pt_PT: Não tem uma conta? <a href="#" class="js-es-auth-item__switcher" data-auth-item="buyer-register-buttons">Subscreva</a>

en: Don't have an account? <a href="#" data-auth-item="buyer-register-buttons" class="js-es-auth-item__switcher">Sign up</a>
pt_PT: Não tem uma conta? <a href="#" data-auth-item="buyer-register-buttons" class="js-es-auth-item__switcher">Subscreva</a>

en: Draft
pt_PT: Rascunho

en: Dryer
pt_PT: Secador

en: Duplicate
pt_PT: Duplicar

en: Dynamic content
pt_PT: Conteúdo dinâmico

en: E.g. %s
pt_PT: Ex. %s

en: E.g. Start From
pt_PT: Ex. Iniciar em

en: E.g. great view...
pt_PT: Ex. vista magnífica...

en: EGP - Egyptian Pound
pt_PT: EGP - Libra do Egito

en: ETB - Ethiopian Birr
pt_PT: ETB - Birr Etíope

en: Each 5 min
pt_PT: Cada 5 min

en: Edit field
pt_PT: Editar campo

en: Edit pin location
pt_PT: Editar localização do alfinete

en: Edit profile
pt_PT: Editar perfil

en: Edit property
pt_PT: Editar imóvel

en: Edit section
pt_PT: Editar secção

[ctx: Elementor widget section]
en: Advanced search fields
pt_PT: Campos de pesquisa avançados

[ctx: Elementor widget section]
en: Content
pt_PT: Conteúdo

[ctx: Elementor widget section]
en: Navbar
pt_PT: Barra de navegação

[ctx: Elementor widget section]
en: Query filter
pt_PT: Filtro de pesquisa

[ctx: Elementor widget section]
en: Search navbar
pt_PT: Barra de navegação de pesquisa

[ctx: Elementor widget section]
en: Simple & main search fields
pt_PT: Campos de pesquisa simples & principal

[ctx: Elementor widget section]
en: Slider settings
pt_PT: Configurações do Slider

[ctx: Elementor widget section]
en: Style
pt_PT: Estilo

en: Email subject
pt_PT: Assunto do email

en: Embed the code
pt_PT: Embeber o código

en: Enable Facebook auth
pt_PT: Habilitar autenticação via Facebook

en: Enable Google auth
pt_PT: Habilitar autenticação via Google

en: Enable Google reCaptcha to submit forms:
pt_PT: Habilitar reCaptcha da Google para submeter formulários:

en: Enable Login form
pt_PT: Habilitar formulário de login

en: Enable REST Support
pt_PT: Habilitar suporte a REST

en: Enable arrows
pt_PT: Habilitar setas

en: Enable auto tags
pt_PT: Habilitar etiquetas automáticas

en: Enable auto-update search results for Simple and Advanced Estatik search
pt_PT: Habilitar resultados de pesquisa de atualização automática para pesquisa simples e avançada do Estatik

en: Enable autocomplete locations for search
pt_PT: Habilitar locais de preenchimento automático para pesquisa

en: Enable clickable tags
pt_PT: Habilitar etiquetas clicáveis

en: Enable collapse list of more than 6 items
pt_PT: Habilitar lista de recolhimento de mais de 6 itens

en: Enable collapsed description
pt_PT: Habilitar descrição recolhida

en: Enable collapsed filters
pt_PT: Habilitar filtros recolhidos

en: Enable dynamic content
pt_PT: Habilitar conteúdo dinâmico

en: Enable grid view
pt_PT: Habilitar visualização em grade

en: Enable information about Privacy policy & Terms of use to submit forms
pt_PT: Habilitar informações sobre política de privacidade e termos de uso para enviar formulários

en: Enable labels
pt_PT: Habilitar rótulos

en: Enable list view
pt_PT: Habilitar visualização em lista

en: Enable log in form
pt_PT: Habilitar formulário de login

en: Enable log in with Facebook
pt_PT: Habilitar login com o Facebook

en: Enable log in with Google
pt_PT: Habilitar login com o Google

en: Enable main filters
pt_PT: Habilitar filtros principais

en: Enable map on single listing page
pt_PT: Habilitar mapa na página individualizada do imóvel

en: Enable markers cluster
pt_PT: Habilitar cluster de marcadores

en: Enable saved search
pt_PT: Habilitar pesquisas guardadas

en: Enable search bar
pt_PT: Habilitar barra de pesquisa

en: Enable search by address, city, ZIP
pt_PT: Habilitar pesquisa por morada, cidade, código postal

en: Enable sharing
pt_PT: Habilitar partilha

en: Enable sharing via social networks
pt_PT: Habilitar partilha via redes sociais

en: Enable sharing with PDF
pt_PT: Habilitar partilha com PDF

en: Enable sharing with link
pt_PT: Habilitar partilha com link

en: Enable sign up form for agents
pt_PT: Habilitar formulário de registo para consultores imobiliários

en: Enable sign up form for buyers
pt_PT: Habilitar formulário de registo para compradores

en: Enable sorting
pt_PT: Habilitar ordenação

en: Enable this option if you want to remove Estatik logo and 'Powered by' link on Estatik pages.
pt_PT: Habilitar esta opção se desejar remover o logo Estatik e o link 'Powered by' nas páginas Estatik.

en: Enable white label
pt_PT: Habilitar marca branca

en: Enable wishlist
pt_PT: Habilitar lista de desejos

en: English (CAD)
pt_PT: Inglês (CAD)

en: English (GB)
pt_PT: Inglês (GB)

en: English (USA)
pt_PT: Inglês (USA)

en: Enter IDs separated by commas
pt_PT: Digite os IDs separados por vírgulas

en: Enter your email address and we will send you a link to change your password.
pt_PT: Insira o seu endereço de e-mail e enviaremos um link para alterar a sua senha.

en: Estatik Authentication
pt_PT: Autenticação Estatik

en: Estatik Half map
pt_PT: Meio mapa Estatik

en: Estatik Profile
pt_PT: Perfil Estatik

en: Estatik Request Info from
pt_PT: Solicitar informações de Estatik

en: Estatik Search results
pt_PT: Resultados de pesquisa Estatik

en: Estatik Single Page
pt_PT: Página individual Estatik

en: Estatik themes & freebies
pt_PT: Temas e freebies Estatik

en: Exterior Material
pt_PT: Material Exterior

en: Exterior material
pt_PT: Material exterior

en: FJD - Fiji Dollar
pt_PT: FJD - Dólar das Fiji

en: FKP - Falkland Islands Pound
pt_PT: FKP - Libra das Ilhas Falkland

en: Facebook user email is empty
pt_PT: O email do utilizador no facebook está vazio

en: Failed
pt_PT: Falhou

en: Feature
pt_PT: Característica

en: Featured
pt_PT: Destacado

en: Features
pt_PT: Características

en: Field didn't saved.
pt_PT: O campo não foi salvo.

en: Field machine name is empty.
pt_PT: O campo nome da máquina está vazio.

en: Field name
pt_PT: Nome do campo

en: Field successfully restored.
pt_PT: Campo restaurado com sucesso.

en: Fields
pt_PT: Campos

en: Fields Builder
pt_PT: Construtor de Campos

en: Fields Builder migrated.
pt_PT: Construtor de Campos migrado.

en: Fields builder
pt_PT: Construtor de campos

en: Filters
pt_PT: Filtros

en: Filters options
pt_PT: Opções de filtros

en: Find Your Perfect Home
pt_PT: Encontre O Seu Imóvel Perfeito

en: Finish step
pt_PT: Terminar passo

en: Finished
pt_PT: Terminado

en: Fire alarm
pt_PT: Alarme de incêndio

en: Fireplace
pt_PT: Lareira

en: First name
pt_PT: Primeiro nome

en: Floor Level
pt_PT: N.º de Andares

en: Floor Plans
pt_PT: Plantas arquitetónicas

en: Floor covering
pt_PT: Pavimento

en: Floor level
pt_PT: N.º de andares

en: Floor plans
pt_PT: Plantas arquitetónicas

en: Floors
pt_PT: Pisos do imóvel

en: For large buttons like Search, Request info, etc.
pt_PT: Para grandes botões como Pesquisa, Pedido de informações, etc.

en: For rent
pt_PT: Arrendamento

en: For sale
pt_PT: Venda

en: For smaller buttons like Search on results page, Contact, etc.
pt_PT: Para pequenos botões como Pesquisa em página de resultados, Contactos, etc.

en: For using Google maps on listing pages.
pt_PT: Para usar os mapas Google nas páginas dos imóveis.

en: Foreclosure
pt_PT: Execução de hipoteca

en: Forgot password?
pt_PT: Esqueceu-se da senha?

en: Form
pt_PT: Formulário

en: France
pt_PT: França

en: French (France)
pt_PT: Francês (França)

en: Frequently asked questions
pt_PT: Perguntas frequentes

en: From %s
pt_PT: De %s

en: Front-end management
pt_PT: Gestão do Front-end

en: GBP - Pound Sterling
pt_PT: GBP - Libra esterlina

en: GIP - Gibraltar Pound
pt_PT: GIP - Libra de Gibraltar

en: GNF - Guinea Franc
pt_PT: GNF - Franco da Guiné

en: GYD - Guyana Dollar
pt_PT: GYD - Dólar da Guiana

en: Garage - attached
pt_PT: Garagem - anexo

en: Garage - detached
pt_PT: Garagem - independente

en: Garbage disposal
pt_PT: Descarte de lixo

en: Garden
pt_PT: Jardim

en: General listing name
pt_PT: Nome da listagem geral

en: German
pt_PT: Alemão

en: Germany
pt_PT: Alemanha

en: Get started with your account
pt_PT: Comece com a sua conta

en: Go to %s to edit options.
pt_PT: Ir para %s para editar as opções.

en: Go to search
pt_PT: Ir para a pesquisa

en: Google API key
pt_PT: Chave da API Google

en: Google Maps API Key
pt_PT: Chave da API do Google Maps

en: Google user email is empty
pt_PT: O email do utilizador do Google está vazio

en: Got it
pt_PT: Entendi

en: Great Britain
pt_PT: Grã Bretanha

en: Grid layout
pt_PT: Layout de grade

en: HKD - Hong Kong Dollar
pt_PT: HKD - Dólar de Hong Kong

en: Half baths
pt_PT: Casas de banho de serviço

en: Half baths list
pt_PT: Lista de casas de banho de serviço

en: Hard wood
pt_PT: Madeira dura

en: Heating
pt_PT: Aquecimento

en: Hello, I'd like more information about this home. Thank you!
pt_PT: Olá, gostaria de ober mais informações sobre este imóvel. Obrigado!

en: Hide
pt_PT: Ocultar

en: Hide Request Info button
pt_PT: Ocultar botão de solicitação de informações

en: Hide address from clients
pt_PT: Ocultar endereço de clientes

en: Hide description
pt_PT: Ocultar descrição

en: Hide filters
pt_PT: Ocultar filtros

en: Hide manual address entry
pt_PT: Ocultar entrada de endereço manual

en: Hide on checked page
pt_PT: Ocultar na página marcada

en: Highest price
pt_PT: Preço mais alto

en: Houses
pt_PT: Imóveis

en: I agree to the %s and %s
pt_PT: Concordo com o %s e o %s

en: I agree to the Terms of Use and Privacy Policy
pt_PT: Eu concordo com os Termos de Uso e Política de Privacidade

en: IDR - Rupiah
pt_PT: IDR - Rupia

en: ILS - New Israeli Sheqel
pt_PT: ILS - Novo Shekel Israelita

en: INR - Indian Rupee
pt_PT: INR - Rupia indiana

en: IQD - Iraqi Dinar
pt_PT: IQD - Dinar Iraquiano

en: IRR - Iranian Rial
pt_PT: IRR - Rial iraniano

en: ISK - Iceland Krona
pt_PT: ISK - Coroa da Islândia

en: Icon
pt_PT: Ícone

en: Icon color
pt_PT: Cor do ícone

en: Icons
pt_PT: Ícones

en: If you are limited in time or just don’t feel like setting up the plugin yourself, our team is at your service. We can help set up your WordPress website to look like our plugin or theme demo websites.
pt_PT: Se tiver pouco tempo ou simplesmente não quiser configurar o plug-in sozinho, a nossa equipa está à sua disposição. Podemos ajudar a configurar o seu site WordPress para se parecer com nossos sites de demonstração de plugins ou temas.

en: Image
pt_PT: Imagem

en: Import listings from your MLS via RETS, Web API or CREA DDF facility. Plugin setup service is included. Sit back and let us handle everything! Click <a href="%s" target="%s">here</a> to read details.
pt_PT: Importe listagens do seu MLS via RETS, Web API ou facilidade CREA DDF. O serviço de configuração do plug-in está incluído. Sente-se e deixe-nos lidar com tudo! Clique <a href="%s" target="%s">aqui</a> para ler os detalhes.

en: Infinite
pt_PT: Infinito

en: Installation & Setup
pt_PT: Instalação & Configuração

en: Installation, connection to MLS, and mapping MLS fields to Estatik for every property type (Residential, Commercial, Multifamily, Lease, LotsAndLand, etc.), setting up automatic import, and launching synchronization.
pt_PT: Instalação, conexão com MLS e mapeamento de campos MLS para Estatik para cada tipo de imóvel (Residencial, Comercial, Multifamiliar, Locação, LotesETerrenos, etc.), configuração de importação automática e inicialização de sincronização.

en: Internal server error
pt_PT: Erro interno de servidor

en: Invalid authentication method.
pt_PT: Método de autenticação inválido.

en: Invalid input type
pt_PT: Tipo de entrada inválido

en: Invalid post type.
pt_PT: Tipo de postagem inválido.

en: Invalid saved search.
pt_PT: Pesquisa guardada inválida.

en: Invalid security nonce. Please, reload the page and try again.
pt_PT: Dados de segurança inválidos. Por favor, recarregue a página e tente de novo.

en: Invalid user email
pt_PT: Email de utilizador inválido

en: Invalid user email.
pt_PT: Email de utilizador inválido.

en: Iron
pt_PT: Ferro

en: Is manual address
pt_PT: É endereço manual

en: Item successfully added to wishlist
pt_PT: Item adicionado com sucesso à lista de desejos

en: Item successfully removed from wishlist
pt_PT: Item removido com sucesso da lista de desejos

en: Items order was changed successfully.
pt_PT: A ordem dos itens foi alterada com sucesso.

en: JMD - Jamaican Dollar
pt_PT: JMD - Dólar jamaicano

en: JOD - Jordanian Dinar
pt_PT: JOD - Dinar Jordaniano

en: JPY - Yen
pt_PT: JPY - Iene

en: KMF - Comoro Franc
pt_PT: KMF - Franco Comorense

en: KPW - North Korean Won
pt_PT: KPW - Won norte-coreano

en: KWD - Kuwaiti Dinar
pt_PT: KWD - Dinar do Kuwait

en: KYD - Cayman Islands Dollar
pt_PT: KYD - Dólar das Ilhas Cayman

en: Keywords
pt_PT: Palavras-chave

en: LBP - Lebanese Pound
pt_PT: LBP - Libra libanesa

en: LKR - Sri Lanka Rupee
pt_PT: LKR - Rúpia do Sri Lanka

en: LRD - Liberian Dollar
pt_PT: LRD - Dólar liberiano

en: LYD - Libyan Dinar
pt_PT: LYD - Dinar Líbio

en: Label
pt_PT: Rótulo

en: Label for frontend form
pt_PT: Rótulo para o formulário de frontend

en: Labels
pt_PT: Rótulos

en: Laminate
pt_PT: Laminado

en: Land
pt_PT: Terreno

en: Language
pt_PT: Idioma

en: Large grid layout
pt_PT: Layout de grade grande

en: Largest sq ft
pt_PT: Maior m2

en: Last name
pt_PT: Apelido

en: Layout
pt_PT: Disposição

en: Less filters
pt_PT: Menos filtros

en: Let’s adjust Estatik to your needs
pt_PT: Vamos ajustar o Estatik às suas necessidades

en: Link button name
pt_PT: Nome do botão de link

en: Link button page
pt_PT: Página do botão de link

en: Link name
pt_PT: Nome do link

en: Link to your video from YouTube or Vimeo
pt_PT: Link para o seu vídeo do YouTube ou Vimeo

en: Linoleum/vinyl
pt_PT: Linóleo/vinil

en: List layout
pt_PT: Disposição de lista

en: Listing #%s successfully migrated.
pt_PT: Imóvel  #%s migrado com sucesso.

en: Listing search
pt_PT: Pesquisa de imóvel

en: Listing sections
pt_PT: Secções do imóvel

en: Listings IDs
pt_PT: IDs de imóveis

en: Listings labels migrated.
pt_PT: Rótulos de imóveis migrados.

en: Listings successfully migrated.
pt_PT: Imóveis migrados com sucesso.

en: Listings to show
pt_PT: Imóveis para mostrar

en: Location
pt_PT: Localização

en: Location not found
pt_PT: Localização não encontrada

en: Locations
pt_PT: Locais

en: Log in
pt_PT: Entrar

en: Log in page
pt_PT: Página de entrada

en: Log in with %s
pt_PT: Entrar com %s

en: Log in with email
pt_PT: Entrar com email

en: Log out
pt_PT: Sair

en: Login
pt_PT: Entrada

en: Login buttons
pt_PT: Botões de entrada

en: Login form
pt_PT: Formulário de entrada

en: Logo image for admin login page
pt_PT: Logótipo para a página de entrada de administradores

en: Lot size
pt_PT: Tamanho do lote

en: Lot size unit
pt_PT: Unidade do tamanho do lote

en: Lot size units
pt_PT: Unidades do tamanho do lote

en: Lot size, %s
pt_PT: Tamanho do lote, %s

en: Lowest price
pt_PT: Preço mais baixo

en: MAD - Moroccan Dirham
pt_PT: MAD - Dirham marroquino

en: MDL - Moldovan Leu
pt_PT: MDL - Leu da Moldávia

en: MGA - Malagasy Ariary
pt_PT: MGA - Ariary malgaxe

en: MKD - Denar
pt_PT: MKD - Dinar

en: MLS Import
pt_PT: Importar MLS

en: MLS import support
pt_PT: Apoio a importação de MLS

en: MLS import via RETS
pt_PT: Importar MLS via RETS

en: MUR - Mauritius Rupee
pt_PT: MUR - Rúpia das Maurícias

en: MXN - Mexican Peso
pt_PT: MXN - Peso mexicano

en: MXV - Mexican Unidad de Inversion (UDI)
pt_PT: MXV - Unidade Mexicana de Inversão (UDI)

en: MYR - Malaysian Ringgit
pt_PT: MYR - Ringgit da Malásia

en: MZN - Mozambique Metical
pt_PT: MZN - Metical de Moçambique

en: Main color
pt_PT: Cor principal

en: Main filters
pt_PT: Filtros principais

en: Manage your listings, profile and more
pt_PT: Gerir os seus imóveis, perfil e mais

en: Map view
pt_PT: Vista de mapa

en: Max
pt_PT: Máx

en: Max zoom level
pt_PT: Nível máx. de zoom

en: Maximum file size - 2MB.<br>Allowed file types: JPG, PNG, GIF.
pt_PT: Tamanho máximo do ficheiro - 2MB.<br>Tipos de ficheiros permitidos: JPG, PNG, GIF.

en: Maximum floor
pt_PT: Piso máximo

en: Maximum floor level
pt_PT: N.º máximo de pisos

en: Maximum prices, %s
pt_PT: Preços máximos, %s

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Message*
pt_PT: Mensagem*

en: Microwave
pt_PT: Microondas

en: Migration
pt_PT: Migração

en: Migration from Estatik 3
pt_PT: Migração desde o Estatik 3

en: Migration process may take some time, especially if you have lots of properties added. 
                        Please be patient.
pt_PT: O processo de migração pode levar algum tempo, especialmente se tiver muitos imóveis adicionados.
                         Por favor, seja paciente.

en: Migration successfully finished.
pt_PT: Migração finalizada com sucesso.

en: Min
pt_PT: Mín

en: Min zoom level
pt_PT: Nível mín. de zoom

en: Minimum floor
pt_PT: Piso mínimo

en: Minimum floor level
pt_PT: N.º mínimo de pisos

en: Minimum prices, %s
pt_PT: Preços mínimos, %s

en: More filters
pt_PT: Mais filtros

en: Mortgage Calculator
pt_PT: Calculador de hipotecas

en: Multifamily
pt_PT: Multifamiliar

en: My listings
pt_PT: Meus imóveis

en: NAD - Namibia Dollar
pt_PT: NAD - Dólar da Namíbia

en: NIO - Cordoba Oro
pt_PT: NIO - Córdoba Oro

en: NOK - Norwegian Krone
pt_PT: NOK - Coroa Norueguesa

en: NPR - Nepalese Rupee
pt_PT: NPR - Rupia nepalesa

en: NZD - New Zealand Dollar
pt_PT: NZD - Dólar da Nova Zelândia

en: Name
pt_PT: Nome

en: Name*
pt_PT: Nome *

en: Native Theme
pt_PT: Tema Native

en: Nearby & Walkscore integration
pt_PT: Integração Nearby e Walkscore

en: Need more help?
pt_PT: Precisa de mais ajuda?

en: Neighborhood
pt_PT: Bairro

en: Neighborhoods
pt_PT: Bairros

en: New password
pt_PT: Nova senha

en: New password is not equal with confirm password field.
pt_PT: A nova senha não é igual ao campo de confirmação da senha.

en: New user info after registration
pt_PT: Informações do novo utilizador após o registo

en: Newest
pt_PT: O mais recente

en: Next
pt_PT: Próximo

en: No max
pt_PT: Sem máximo

en: No min
pt_PT: Sem mínimo

en: No results
pt_PT: Sem resultados

en: Nothing to sort.
pt_PT: Nada para ordenar.

en: OMR - Rial Omani
pt_PT: OMR - Rial de Omã

en: Off-street
pt_PT: Fora da rua

en: Oldest
pt_PT: Mais antigo

en: On-street
pt_PT: Na rua

en: One file must be less than %s. Allowed Extensions: %s.
pt_PT: Um arquivo deve ser menor que %s. Extensões permitidas: %s.

en: Only for Main search layout
pt_PT: Apenas para layout de pesquisa principal

en: Only for Simple or Advanced search layout
pt_PT: Apenas para layout de pesquisa Simples ou Avançado

en: Oops! This page didn't load Google Maps correctly. Please contact admin to fix this.
pt_PT: Ops! Esta página não carregou o Google Maps corretamente. Entre em contacto com o administrador para corrigir isso.

en: Or %s range
pt_PT: Ou intervalo de %s

en: Or share with
pt_PT: Ou partilhe com

en: Other
pt_PT: Outro

en: Other email
pt_PT: Outro email

en: Oven
pt_PT: Forno

en: PDF feature
pt_PT: Funcionalidade PDF

en: PHP - Philippine Peso
pt_PT: PHP - Peso filipino

en: PKR - Pakistan Rupee
pt_PT: PKR - Rúpia do Paquistão

en: PLN - Poland Zloty
pt_PT: PLN - Zloty da Polónia

en: Page <b>%s</b> successfully created.
pt_PT: Página <b>%s</b> criada com sucesso.

en: Pages migrated.
pt_PT: Páginas migradas.

en: Parameters
pt_PT: Parâmetros

en: Parking
pt_PT: Estacionamento

en: Partially finished
pt_PT: Parcialmente finalizado

en: Password
pt_PT: Senha

en: Password successfully changed.
pt_PT: Senha alterada com sucesso.

en: Pattern
pt_PT: Padrão

en: Pending
pt_PT: Pendente

en: Phone
pt_PT: Telefone

en: Photo gallery
pt_PT: Galeria de fotografias

en: Photos & Media
pt_PT: Fotografias & Média

en: Please enable REST support if you need to use Gutenberg or pull your listings via wp api.
pt_PT: Ative o suporte REST se precisar usar o Gutenberg ou obter os seus imóveis via wp api.

en: Plugin settings migrated.
pt_PT: Configurações do plugin migradas.

en: Portal Theme
pt_PT: Tema Portal

en: Post ID is empty
pt_PT: ID do post está vazia

en: Premium MLS Setup (for Premium users only)
pt_PT: Configuração MLS Premium (somente para utilizadores Premium)

en: Prev
pt_PT: Anterior

en: Preview
pt_PT: Prever

en: Price
pt_PT: Preço

en: Price note
pt_PT: Nota de preço

en: Price per sqft
pt_PT: Preço por m2

en: Price range
pt_PT: Faixa de preço

en: Privacy Policy
pt_PT: Política de Privacidade

en: Privacy policy
pt_PT: Política de privacidade

en: Privacy policy page
pt_PT: Página da política de privacidade

en: Profile
pt_PT: Perfil

en: Profile updated successfully.
pt_PT: Perfil atualizado com sucesso.

en: Project Theme
pt_PT: Tema Project

en: Properties IDs
pt_PT: IDs dos imóveis

en: Properties info
pt_PT: Informação dos imóveis

en: Properties number per page
pt_PT: Número de imóveis por página

en: Properties per page
pt_PT: Imóveis por página

en: Property
pt_PT: Imóvel

en: Property categories to show
pt_PT: Categorias de imóveis para mostrar

en: Property category
pt_PT: Categoria do imóvel

en: Property category slug
pt_PT: Slug da categoria do imóvel

en: Property content font
pt_PT: Fonte do conteúdo do imóvel

en: Property headings font
pt_PT: Fonte dos títulos do imóvel

en: Property item image size
pt_PT: Tamanho da imagem do item do imóvel

en: Property label
pt_PT: Rótulo do imóvel

en: Property search
pt_PT: Pesquisa de imóvel

en: Property slug
pt_PT: Slug do imóvel

en: Property statuses
pt_PT: Estados do imóvel

en: Property type
pt_PT: Tipo de imóvel

en: Property type slug
pt_PT: Slug do tipo do imóvel

en: Property types to show
pt_PT: Tipos de imóvel para mostrar

en: Province
pt_PT: Distrito

en: Province / state slug
pt_PT: Slug do estado / distrito

en: Provinces
pt_PT: Distritos

en: Publish
pt_PT: Publicar

en: QAR - Qatari Rial
pt_PT: QAR - Rial do Catar

en: Quick edit
pt_PT: Edição rápida

en: RON - Romanian Leu
pt_PT: RON - Leu romeno

en: RSD - Serbian Dinar
pt_PT: RSD - Dinar sérvio

en: RWF - Rwanda Franc
pt_PT: RWF - Franco ruandês

en: Realtor Theme
pt_PT: Tema Realtor

en: Recent searches
pt_PT: Pesquisas recentes

en: Recommended Listings
pt_PT: Imóveis recomendados

en: Refrigerator
pt_PT: Frigorífico

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Remove all filters
pt_PT: Remover todos os filtros

en: Remove this home from saved?
pt_PT: Remover este imóvel dos guardados?

en: Rent Period
pt_PT: Período de renda

en: Rent Periods
pt_PT: Períodos de Renda

en: Rent periods
pt_PT: Períodos de renda

en: Request form
pt_PT: Formulário do pedido de informações

en: Request info
pt_PT: Solicitação de informação

en: Request property info
pt_PT: Solicitar informação do imóvel

en: Required field
pt_PT: Campo obrigatório

en: Reset
pt_PT: Limpar

en: Reset password
pt_PT: Limpar senha

en: Roof
pt_PT: Telhado

en: SAR - Saudi Riyal
pt_PT: SAR - Rial saudita

en: SBD - Solomon Islands Dollar
pt_PT: SBD - Dólar das Ilhas Salomão

en: SCR - Seychelles Rupee
pt_PT: SCR - Rúpia das Seicheles

en: SDG - Sudanese Pound
pt_PT: SDG - Libra do Sudão

en: SEK - Swedish Krona
pt_PT: SEK - Coroa Sueca

en: SGD - Singapore Dollar
pt_PT: SGD - Dólar de Singapura

en: SHP - Saint Helena Pound
pt_PT: SHP - Libra de Santa Helena

en: SOS - Somali Shilling
pt_PT: SOS - Xelim Somali

en: SRD - Surinam Dollar
pt_PT: SRD - Dólar do Suriname

en: SSP - South Sudanese Pound
pt_PT: SSP - Libra sul-sudanesa

en: SVC - El Salvador Colon
pt_PT: SVC - El Salvador Colón

en: SYP - Syrian Pound
pt_PT: SYP - Libra síria

en: Sales & News
pt_PT: Vendas e novidades

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Save changes
pt_PT: Guardar alterações

en: Save new password
pt_PT: Guardar nova senha

en: Save pin location
pt_PT: Guardar localização do alfinete

en: Save search
pt_PT: Guardar pesquisa

en: Saved homes
pt_PT: Guardar imóveis

en: Saved searches
pt_PT: Pesquisas guardadas

en: Scheduled period of time in which property designated to be open for viewing by potential clients
pt_PT: Período de tempo programado em que o imóvel designado estará aberto para visualização por potenciais clientes

en: Search
pt_PT: Pesquisar

en: Search Page
pt_PT: Página de pesquisa

en: Search by location
pt_PT: Pesquisar por local

en: Search by title, ID or address
pt_PT: Pesquisar por título, ID ou morada

en: Search our most popular help topics
pt_PT: Pesquisar os nossos tópicos de ajuda mais populares

en: Search params are empty. Please fill search fields.
pt_PT: Os parâmetros da pesquisa estão vazios. Por favor, preencha os campos de pesquisa.

en: Search results
pt_PT: Pesquisar resultados

en: Search results page
pt_PT: Página de resultados de pesquisa

en: Search saved
pt_PT: Pesquisa guardada

en: Search support
pt_PT: Apoio à pesquisa

en: Search type
pt_PT: Tipo de pesquisa

en: Secondary color
pt_PT: Cor secundário

en: Section didn't saved.
pt_PT: A secção não gravou.

en: Section machine name is empty.
pt_PT: Secção nome da máquina está vazia.

en: Section name
pt_PT: Nome da secção

en: Section successfully restored.
pt_PT: Secção restaurada com sucesso.

en: See
pt_PT: Ver

en: Select field
pt_PT: Selecionar campo

en: Select fields
pt_PT: Selecionar campos

en: Select icon
pt_PT: Selecionar ícone

en: Select options
pt_PT: Selecionar opções

en: Select page
pt_PT: Selecionar página

en: Select pages
pt_PT: Selecionar páginas

en: Select search type
pt_PT: Selecionar tipo de pesquisa

en: Send Message To
pt_PT: Enviar mensagem para

en: Send reset link
pt_PT: Enviar link de redefinição

en: Services
pt_PT: Serviços

en: Set map markers
pt_PT: Definir marcadores de mapa

en: Set property price
pt_PT: Definir preço do imóvel

en: Set up your Google Maps API Key
pt_PT: Definir a sua chave da API Google Maps

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Settings didn\'t saved. Please, reload the page and try again.
pt_PT: As configurações não foram guardadas. Por favor, recarregue a página e tente de novo.

en: Shake/Shingle
pt_PT: Telha

en: Share
pt_PT: Partilhar

en: Share this home
pt_PT: Partilhe este imóvel

en: Share with
pt_PT: Partilhar com

en: Sharing
pt_PT: Partilhar

en: Shingle
pt_PT: Telha

en: Shortcodes
pt_PT: Códigos curtos

en: Show all
pt_PT: Mostrar tudo

en: Show all amenities
pt_PT: Mostrar todas as comodidades

en: Show all amenities & features
pt_PT: Mostrar todas as comodidades & características

en: Show all description
pt_PT: Mostrar todas as descrições

en: Show all features
pt_PT: Mostrar todas as características

en: Show date added
pt_PT: Mostrar data adicionada

en: Show description in listing box
pt_PT: Mostrar descrição na caixa do imóvel

en: Show layouts
pt_PT: Mostrar layouts

en: Show listing address
pt_PT: Mostrar morada do imóvel

en: Show more
pt_PT: Mostrar mais

en: Show on checked page
pt_PT: Mostrar na página verificada

en: Show on pages
pt_PT: Mostrar nas páginas

en: Show page title
pt_PT: Mostrar título da página

en: Show price
pt_PT: Mostrar preço

en: Show properties
pt_PT: Mostrar imóveis

en: Show sorting
pt_PT: Mostrar ordenação

en: Show total
pt_PT: Mostrar total

en: Sign
pt_PT: Sinal

en: Sign in or register
pt_PT: Entrar ou registar

en: Sign position
pt_PT: Posição do sinal

en: Sign up
pt_PT: Aderir

en: Sign up with %s
pt_PT: Aderir com %s

en: Sign up with email
pt_PT: Aderir com email

en: Single Page
pt_PT: Página individual

en: Single Properties
pt_PT: Imóveis individuais

en: Single Property
pt_PT: Imóvel individual

en: Single Property Page
pt_PT: Página de imóvel individual

en: Single Property Section
pt_PT: Secção de imóvel individual

en: Single listing with slider
pt_PT: Imóvel individual com slider

en: Single owner
pt_PT: Único dono

en: Slate
pt_PT: Ardósia

en: Slides per serving
pt_PT: Slides por porção

en: Slides to show
pt_PT: Slides para mostrar

en: Smoke detector
pt_PT: Detetor de fumo

en: Social sharing
pt_PT: Partilha social

en: Softwood
pt_PT: Madeira macia

en: Sold
pt_PT: Vendido

en: Something wrong. Please contact the support.
pt_PT: Algo errado. Entre em contacto com o suporte.

en: Sort by
pt_PT: Ordenar por

en: Sort options
pt_PT: Opções de ordenação

en: Space between slides (px)
pt_PT: Espaço entre slides (px)

en: Space between slides, px
pt_PT: Espaço entre slides, px

en: Spain
pt_PT: Espanha

en: Spanish
pt_PT: Espanhol

en: Start migration
pt_PT: Iniciar migração

en: Start migration %s %s.
pt_PT: Iniciar migração %s %s.

en: Start migration.
pt_PT: Iniciar migração.

en: Start searching for properties to add now.
pt_PT: Comece a procurar imóveis para adicionar agora.

en: State
pt_PT: Estado

en: States
pt_PT: Estados

en: Status
pt_PT: Estado

en: Statuses
pt_PT: Estados

en: Step
pt_PT: Passo

en: Stone
pt_PT: Pedra

en: Stucco
pt_PT: Reboco

en: Sublocality level 1
pt_PT: Sublocalidade nível 1

en: Sublocality level 2
pt_PT: Sublocalidade nível 2

en: Sublocality level 3
pt_PT: Sublocalidade nível 3

en: Sublocality level 4
pt_PT: Sublocalidade nível 4

en: Sublocality level 5
pt_PT: Sublocalidade nível 5

en: Submit a ticket
pt_PT: Submeter um ticket

en: Submitting some issues with our plugins or themes
pt_PT: Submeter alguns problemas com os nossos plugins ou temas

en: Subscriptions
pt_PT: Subscrições

en: Subtitle for agent sign up page
pt_PT: Subtítulo para a página de adesão dos consultores imobiliários

en: Subtitle for buyer sign up page
pt_PT: Subtítulo para a página de adesão dos compradores

en: Subtitle for sign in page
pt_PT: Subtítulo para a página de entrada

en: Successfully deleted.
pt_PT: Apagado com sucesso.

en: Swimming pool
pt_PT: Piscina

en: TMT - Turkmenistan New Manat
pt_PT: TMT - Novo Manat do Turquemenistão

en: TND - Tunisian Dinar
pt_PT: TND - Dinar tunisino

en: TRY - Turkish Lira
pt_PT: TRY - Lira turca

en: TTD - Trinidad and Tobago Dollar
pt_PT: TTD - Dólar de Trinidad e Tobago

en: TWD - New Taiwan Dollar
pt_PT: TWD - Novo dólar taiwanês

en: TZS - Tanzanian Shilling
pt_PT: TZS - Xelim da Tanzânia

en: Tag
pt_PT: Etiqueta

en: Tags
pt_PT: Etiquetas

en: Taxonomy <b>%s</b> doesn't exist.
pt_PT: A taxonomia <b>%s</b> não existe.

en: Term name is empty
pt_PT: O nome do termo está vazio

en: Terms & conditions
pt_PT: Termos e Condições

en: Terms & conditions page
pt_PT: Página de termos e condições

en: Terms of Use
pt_PT: Termos de uso

en: Terrace
pt_PT: Terraço

en: Text
pt_PT: Texto

en: Text color
pt_PT: Cor do texto

en: Thank you for choosing Estatik. Grab your instant 5% OFF for<br> any Estatik product using coupon code below.
pt_PT: Obrigado por escolher a Estatik. Obtenha o seu desconto instantâneo de 5% para<br> qualquer produto Estatik usando o código de cupão abaixo.

en: The email address you use has already been registered. Please log in.
pt_PT: O endereço de e-mail que usa já foi registado. Por favor, entre.

en: The plugin will pick up the language, currency, area dimensions<br> and other settings of the country you select.
pt_PT: O plug-in selecionará o idioma, a moeda, as dimensões da área<br> e outras configurações do país selecionado.

en: Thousand separator
pt_PT: Separador dos milhares

en: Tile
pt_PT: Azulejo

en: Time format
pt_PT: Formato da hora

en: Title
pt_PT: Título

en: Title for agent sign up page
pt_PT: Título para a página de adesão para consultor imobiliário

en: Title for buyer sign up page
pt_PT: Título para a página de adesão para comprador

en: Title for sign in page
pt_PT: Título para a página de entrada

en: To load Google Maps correctly you shoud enter Google API key. Read more information about %s.
pt_PT: Para carregar o Google Maps corretamente, deve inserir a chave da API do Google. Leia mais informações sobre %s.

en: To set your password, visit the following <a href="%s">link</a>.
pt_PT: Para definir a sua senha, visite o seguinte <a href="%s">link</a>.

en: To update the previous version to major version 4 you need to migrate your listings 
                        as the new version of the plugin requires. Before doing this, please make sure that your version 
                        of the plugin doesn't have custom changes of the code.
pt_PT: Para atualizar a versão anterior para a versão principal 4, precisa de migrar os seus imóveis
                         conforme a nova versão do plug-in exige. Antes de fazer isso, certifique-se de que a sua versão
                         do plug-in não possui alterações personalizadas do código.

en: Total rooms
pt_PT: Total de quartos

en: Townhouses
pt_PT: Moradias geminadas

en: Trash compactor
pt_PT: Compactador de lixo

en: Trendy Theme
pt_PT: Tema Trendy

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Types
pt_PT: Tipos

en: UGX - Uganda Shilling
pt_PT: UGX - Xelim de Uganda

en: USA
pt_PT: EUA

en: USD - United States dollar
pt_PT: USD - Dólar dos EUA

en: USN - US Dollar (Next day)
pt_PT: USN - Dólar americano (dia seguinte)

en: UYI - Uruguay Peso en Unidades Indexadas (URUIURUI)
pt_PT: UYI - Peso Uruguaio em Unidades Indexadas (URUIURUI)

en: UYU - Peso Uruguayo
pt_PT: UYU - Peso Uruguaio

en: UZS - Uzbekistan Sum
pt_PT: UZS - Soma do Uzbequistão

en: Unfinished
pt_PT: Inacabado

en: Units & Formats
pt_PT: Unidades & Formatos

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Unlimited download access
pt_PT: Acesso a download ilimitado

en: Unlocked Fields Builder
pt_PT: Construtor de Campos desbloqueado

en: Unpublish
pt_PT: Cancelar publicação

en: Unpublished
pt_PT: Publicação cancelada

en: Update password
pt_PT: Atualizar senha

en: Upgrade
pt_PT: Atualizar

en: Upload files
pt_PT: Subir ficheiros

en: Upload icon
pt_PT: Subir ícone

en: Upload image
pt_PT: Subir imagem

en: Upload images
pt_PT: Subir imagens

en: Upload new photo
pt_PT: Subir nova fotografia

en: Upload photos
pt_PT: Subir fotografias

en: Upload profile photo
pt_PT: Subir fotografia de perfil

en: Upload video
pt_PT: Subir vídeo

en: Upload your custom icon
pt_PT: Subir o seu ícone personalizado

en: Use icons or check marks for amenities and features
pt_PT: Use ícones ou marcas de seleção para comodidades e características

en: Use single map marker?
pt_PT: Usar marcador único de mapa?

en: Use the same price list for all categories and types
pt_PT: Use a mesma lista de preços para todas as categorias e tipos

en: User doesn't exist
pt_PT: Utilizador não existe

en: User is not created. Incorrent user type.
pt_PT: Utilizador não criado. Tupo de utilizador incorreto.

en: VEF - Bolivar
pt_PT: VEF - Bolívar

en: Verify current password
pt_PT: Verificar senha atual

en: Video
pt_PT: Vídeo

en: Video URL
pt_PT: URL do vídeo

en: View all
pt_PT: Ver todos

en: View all link name
pt_PT: Ver todos os nomes dos links

en: View all page
pt_PT: Ver toda a página

en: Vinyl
pt_PT: Vinil

en: Visible fields
pt_PT: Campos visíveis

en: Visible for
pt_PT: Visível para

en: Visible on frontend
pt_PT: Visível no frontend

en: WP default
pt_PT: WP padrão

en: We can extend plugin features and customize it to meet your requirements. To get an estimate, just fill out the form and we will get back to you with a quote.
pt_PT: Podemos estender os recursos do plug-in e personalizá-lo para atender às suas necessidades. Para obter um orçamento, basta preencher o formulário e retornaremos com um orçamento.

en: Welcome to Estatik
pt_PT: Bem-vindo ao Estatik

en: What is your country?
pt_PT: Qual o seu país?

en: What is your property status?
pt_PT: Qual o estado do anúncio do imóvel?

en: What is your property type?
pt_PT: Qual o teu tipo de imóvel?

en: What kind of property are you marketing?
pt_PT: Que tipo de imóvel está comercializando?

en: What to show on the listing preview block?
pt_PT: O que mostrar no bloco de visualização do imóvel?

en: What to use as accepting Privacy policy & Terms of use?
pt_PT: O que usar como aceitação da política de privacidade e dos termos de uso?

en: What to use as map marker?
pt_PT: O que usar como marcador no mapa?

en: WhatsApp integration
pt_PT: Integração WhatsApp

en: White label
pt_PT: Marca branca

en: Who is your website for?
pt_PT: Para quem é o seu site?

en: Wishlists & Saved searches
pt_PT: Listas de desejos & Pesquisas guardadas

en: With left slider
pt_PT: Com slider à esquerda

en: With tiled gallery
pt_PT: Com galeria de azulejos

en: Wood
pt_PT: Madeira

en: Wood products
pt_PT: Produtos de madeira

en: Would you like to add demo listings?
pt_PT: Gostaria de adicionar imóveis de demonstração?

en: XAF - CFA Franc BEAC
pt_PT: XAF - Franco CFA BEAC

en: XCD - East Caribbean Dollar
pt_PT: XCD - Dólar do Caribe Oriental

en: XDR - SDR (Special Drawing Right)
pt_PT: XDR - SDR (Direito Especial de Saque)

en: XOF - CFA Franc BCEAO
pt_PT: XOF - Franco CFA BCEAO

en: XPF - CFP Franc
pt_PT: XPF - Franco CFP

en: XUA - ADB Unit of Account
pt_PT: XUA - Unidade de Conta ADB

en: YER - Yemeni Rial
pt_PT: YER - Rial iemenita

en: Year built
pt_PT: Ano de construção

en: Year remodeled
pt_PT: Ano da remodelação

en: You already created an account using %s. Please log in instead.
pt_PT: Já criou uma conta usando %s. Em vez disso, faça login.

en: You are a single agent or an owner of your website.
pt_PT: É um consultor imobiliário ~único ou um proprietário do seu site.

en: You are not authorize for access this page.
pt_PT: Não está autorizado a aceder a esta página.

en: You are successfully registered. Please check your email for account details.
pt_PT: Está registado com sucesso. Verifique o seu e-mail para obter os detalhes da conta.

en: You can add multiple agents & agencies.
pt_PT: Pode adicionar vários consultores imobiliários e agências.

en: You can choose to upload more than one file at a time. Make sure each file size doesn’t exceed 100 Kb. PNG, SVG are supported.
pt_PT: Pode optar por carregar mais do que um ficheiro de cada vez. Certifique-se de que cada tamanho de arquivo não exceda 100 Kb. PNG, SVG são suportados.

en: You don't have permissions for this action.
pt_PT: Não tem permissão para esta ação.

en: You don’t have any fields in this section yet.
pt_PT: Ainda não tem campos nesta seção.

en: You have no permissions for this action
pt_PT: Não tem permissão para realizar esta ação

en: You haven’t saved any homes yet.
pt_PT: Ainda não gravou nenhum imóvel.

en: You haven’t saved any searches yet.
pt_PT: Ainda não gravou nenhuma pesquisa.

en: You'll use it to sign in, and we'll use it to contact you
pt_PT: Usa-lo-á para fazer login e nós para entrar em contacto consigo

en: You'll use it to sign in, and we'll use it to contact you.
pt_PT: Usa-lo-á para fazer login e nós para entrar em contacto consigo.

en: Your version now
pt_PT: A sua versão agora

en: You’re already logged in.
pt_PT: Já está logado.

en: ZMW - Zambian Kwacha
pt_PT: ZMW - Kwacha zambiano

en: ZWL - Zimbabwe Dollar
pt_PT: ZWL - Dólar do Zimbábue

en: Zip / Postal Code
pt_PT: Código postal

en: adjust plugin to your needs
pt_PT: ajustar o plugin às suas necessidades

[ctx: authenticate form]
en: Password
pt_PT: Senha

en: bath | baths
pt_PT[0]: wc
pt_PT[1]: wcs

en: baths
pt_PT: wcs

en: bed | beds
pt_PT[0]: quarto
pt_PT[1]: quartos

en: beds
pt_PT: quartos

en: by ID
pt_PT: por ID

en: by filtering
pt_PT: por filtragem

[ctx: changelog]
en: AJAX map search added
pt_PT: Adicionado pesquisa mapa AJAX

[ctx: changelog]
en: Added min & max map zoom setting fields
pt_PT: Adicionados campos de configuração de zoom mín e máx do mapa

[ctx: changelog]
en: Agencies support added
pt_PT: Apoio a agências adicionado

[ctx: changelog]
en: Buyer's & agent's profiles upgraded
pt_PT: Perfis de compradores e consultores imobiliários atualizados

[ctx: changelog]
en: Captcha issues fixed
pt_PT: Problemas do Captcha corrigidos

[ctx: changelog]
en: Compare feature added
pt_PT: Comparação de características adicionada

[ctx: changelog]
en: Data Manager improved
pt_PT: Gestor de Dados melhorado

[ctx: changelog]
en: December, 25, 2022
pt_PT: 25 de dezembro de 2022

[ctx: changelog]
en: Elementor Support improved
pt_PT: Suporte ao Elementor melhorado

[ctx: changelog]
en: Estatik settings php warning fixed (All versions)
pt_PT: Configurações dos avisos php do Estatik corrigidos (Todas as versões)

[ctx: changelog]
en: FB tab fields issues fixed
pt_PT: Problemas dos campos dos separadores do Construtor de Campos corrigidos

[ctx: changelog]
en: Fields Builder considerably improved
pt_PT: Construtor de Campos consideravelmente melhorado

[ctx: changelog]
en: Front-and back-end interface design updated
pt_PT: Design do interface frontal e backend atualizado

[ctx: changelog]
en: Google fonts GDPR issue fixed
pt_PT: Problema de RGPD das fontes do Google corrigido

[ctx: changelog]
en: Lazy load for carousel images added
pt_PT: Adicionado carregamento lento (lazy load) para o carrossel de imagens

[ctx: changelog]
en: Loads of minor fixes and improvements
pt_PT: Várias correções menores e melhoramentos

[ctx: changelog]
en: MLS migration fix added
pt_PT: Adicionada correção da migração de MLS

[ctx: changelog]
en: New widgets added: agencies, locations, slideshow widget
pt_PT: Novos widgets adicionados: agências, locais, slideshow

[ctx: changelog]
en: November, 30, 2022
pt_PT: 30 de novembro de 2022

[ctx: changelog]
en: One-time payments added
pt_PT: Adicionado pagamentos únicos

[ctx: changelog]
en: PDF library fixed (Pro & Premium)
pt_PT: Biblioteca PDF corrigida (Pro & Premium)

[ctx: changelog]
en: Polylang support added
pt_PT: Adicionado suporte ao Polylang

[ctx: changelog]
en: Request Info form (subject and from email issue fixed)
pt_PT: Formulário de pedido de informações (correção de problema com o assunto e desde email)

[ctx: changelog]
en: Requests to profile added
pt_PT: Adicionado pedidos de informação ao perfil

[ctx: changelog]
en: Responsive js refactored
pt_PT: Reconstrução do js responsivo

[ctx: changelog]
en: SEO issues fixed
pt_PT: Correções de problemas com SEO

[ctx: changelog]
en: Share via email added
pt_PT: Adicionado a partilha via email

[ctx: changelog]
en: Single property pages mobile layout fixed
pt_PT: Correção do layout mobile de páginas para imóveis individuais

[ctx: changelog]
en: Translation for sorting fixed
pt_PT: Correção da ordenação para tradução

[ctx: changelog]
en: WP ALL Import support added
pt_PT: Adicionado suporte ao WP ALL Import

[ctx: changelog]
en: minor fixes
pt_PT: pequenas correções

[ctx: changelog date]
en: July, 26, 2022
pt_PT: 26 de julho de 2022

en: characters remaining
pt_PT: carateres disponíveis

en: country
pt_PT: país

en: coupon code
pt_PT: código de cupão

[ctx: data manager term add]
en: Add
pt_PT: Adicionar

[ctx: data manager term add]
en: Add new option
pt_PT: Adicionar nova opção

[ctx: data manager term add]
en: Label color
pt_PT: Cor do rótulo

[ctx: data manager term add]
en: Save
pt_PT: Guardar

[ctx: data manager title]
en: Locations
pt_PT: Locais

[ctx: data manager title]
en: Parameters
pt_PT: Parâmetros

[ctx: data manager title]
en: Units & formats
pt_PT: Unidades & formatos

[ctx: delete property]
en: Delete
pt_PT: Apagar

[ctx: edit property]
en: Quick edit
pt_PT: Edição rápida

[ctx: email subject]
en: Subject
pt_PT: Assunto

en: establishment
pt_PT: estabelecimento

[ctx: estatik simple price]
en: Free
pt_PT: Grátis

[ctx: field builder visible for]
en: Agents
pt_PT: Consultores imobiliários

[ctx: field builder visible for]
en: All users
pt_PT: Todos os utilizadores

[ctx: field builder visible for]
en: Authenticated Users
pt_PT: Utilizadores autenticados

[ctx: field builder visible for]
en: Buyers
pt_PT: Compradores

[ctx: field type]
en: Area
pt_PT: Área

[ctx: field type]
en: Checkboxes
pt_PT: Caixas de seleção

[ctx: field type]
en: Date & time picker
pt_PT: Seletor de data e hora

[ctx: field type]
en: Date picker
pt_PT: Seletor de data

[ctx: field type]
en: File Upload
pt_PT: Subir ficheiro

[ctx: field type]
en: Number
pt_PT: Número

[ctx: field type]
en: Phone number
pt_PT: Telefone

[ctx: field type]
en: Price
pt_PT: Preço

[ctx: field type]
en: Radio buttons
pt_PT: Botões rádio

[ctx: field type]
en: Select - buttons
pt_PT: Selecionar - botões

[ctx: field type]
en: Switch
pt_PT: Botão interruptor

[ctx: field type]
en: Text
pt_PT: Texto

[ctx: field type]
en: Textarea
pt_PT: Área de texto

[ctx: fields builder options]
en: Option {#index}
pt_PT: Opção {#index}

en: floor | floors
pt_PT[0]: piso
pt_PT[1]: pisos

en: getting the key
pt_PT: obtendo a chave

en: half bath | half baths
pt_PT[0]: casa de banho de serviço
pt_PT[1]: casas de banho de serviço

[ctx: image size crop]
en: Cropped
pt_PT: Cortado

[ctx: image size crop]
en: Without crop
pt_PT: Sem cortar

[ctx: import demo listings]
en: No
pt_PT: Não

[ctx: import demo listings]
en: Yes
pt_PT: Sim

en: intersection
pt_PT: interseção

en: landmark
pt_PT: marco

[ctx: listings layout name]
en: 1 column
pt_PT: 1 coluna

[ctx: listings layout name]
en: 2 columns
pt_PT: 2 colunas

[ctx: listings layout name]
en: 3 columns
pt_PT: 3 colunas

[ctx: listings layout name]
en: 4 columns
pt_PT: 4 colunas

[ctx: listings layout name]
en: 5 columns
pt_PT: 5 colunas

[ctx: listings layout name]
en: 6 columns
pt_PT: 6 colunas

[ctx: listings layout name]
en: List
pt_PT: Lista

en: locality
pt_PT: localidade

en: neighborhood
pt_PT: bairro

[ctx: open house date]
en: Date
pt_PT: Data

[ctx: open house time]
en: End time
pt_PT: Hora final

[ctx: open house time]
en: Start time
pt_PT: Hora de início

en: per day
pt_PT: por dia

en: per month
pt_PT: por mês

en: per week
pt_PT: por semana

en: per year
pt_PT: por ano

[ctx: plugin options]
en: Data manager
pt_PT: Gestor de dados

[ctx: plugin options]
en: Price
pt_PT: Preço

[ctx: plugin settings]
en: Buttons
pt_PT: Botões

[ctx: plugin settings]
en: General
pt_PT: Geral

[ctx: plugin settings]
en: Listings
pt_PT: Imóveis

[ctx: plugin settings]
en: Log in & Sign up
pt_PT: Entrar & Aderir

[ctx: plugin settings]
en: Map
pt_PT: Mapa

[ctx: plugin settings]
en: Privacy policy & Terms of use
pt_PT: Política de privacidade e termos de uso

[ctx: plugin settings]
en: Sharing
pt_PT: Partilhar

[ctx: plugin settings]
en: URL slug
pt_PT: slug do URL

[ctx: plugin settings]
en: generate them
pt_PT: gerá-los

[ctx: plugin settings link name]
en: generate it
pt_PT: gerá-lo

[ctx: plugin settings taxonomy placeholder]
en: All
pt_PT: Todos

en: political
pt_PT: político

[ctx: popup error title]
en: Error!
pt_PT: Erro!

en: premise
pt_PT: instalações

[ctx: properties filter select]
en: All
pt_PT: Todos

[ctx: property edit]
en: Video
pt_PT: Vídeo

[ctx: property link copy]
en: Copy
pt_PT: Copiar

en: reCAPTCHA secret key
pt_PT: reCAPTCHA chave secreta

en: reCAPTCHA site key
pt_PT: reCAPTCHA chave do site

en: reCAPTCHA version
pt_PT: reCAPTCHA versão

[ctx: request form bg color field]
en: Background color
pt_PT: Cor de fundo

[ctx: request form text color field]
en: Text color
pt_PT: Cor do texto

en: route
pt_PT: rota

[ctx: search widget]
en: Advanced
pt_PT: Avançado

[ctx: search widget]
en: Main
pt_PT: Principal

en: selected listings
pt_PT: imóveis selecionados

en: sq ft
pt_PT: m2

en: sublocality
pt_PT: sublocalidade

en: subpremise
pt_PT: subpremiso

[ctx: terms & conditions]
en: REQUEST INFO
pt_PT: PEDIR INFORMAÇÕES

[ctx: terms & conditions]
en: SIGN UP
pt_PT: ADESÃO

en: to save your favourite homes and more
pt_PT: para guardar os imóveis favoritos e mais

[ctx: user email subject]
en: New listing #{post_id} request submitted
pt_PT: Pedido de novo imóvel #{post_id} submetido

[ctx: user email subject]
en: New user registered
pt_PT: Novo utilizador registado

[ctx: user email subject]
en: Password Reset Request
pt_PT: Pedido de redefinição de senha

[ctx: user email subject]
en: Your username and password info
pt_PT: Informação do seu nome de utilizador e senha

[ctx: widget name]
en: Estatik Authentication
pt_PT: Autenticação Estatik

[ctx: widget name]
en: Estatik Half Map
pt_PT: Meio mapa Estatik

[ctx: widget name]
en: Estatik Listings
pt_PT: Imóveis Estatik

[ctx: widget name]
en: Estatik Request Form
pt_PT: Formulário de pedido de informações Estatik

[ctx: widget name]
en: Estatik Search
pt_PT: Pesquisa Estatik

[ctx: widget name]
en: Estatik Slider
pt_PT: Slider Estatik

en: {0} language, {1} currency, {2} and {3} for area and lot sizes.<br>Go to Settings to change it.
pt_PT: {0} idioma, {1} moeda, {2} e {3} para área e tamanhos de lote.<br>Vá a Configurações para alterá-lo.
