Responsive Theme - en to ja translation catalogue (148 entries)

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
ja: 404 &#8212; お探しのページが見つかりません。

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
ja: 落ち着いてください、大丈夫です。他のオプションを一緒に考えてみましょう。

en: You can return %s or search for the page you were looking for.
ja: %sホームに戻るか、探していたページを検索

en: Home
ja: ホーム

en: &larr; Home
ja: &larr; ホーム

en: Daily Archives: %s
ja: 日別アーカイブ: %s

en: Monthly Archives: %s
ja: 月別アーカイブ: %s

en: Yearly Archives: %s
ja: 年別アーカイブ: %s

en: Blog Archives
ja: ブログアーカイブ

en: Permanent Link to %s
ja: %s のパーマリンク

en: No Comments &darr;
ja: コメントはありません &darr;

en: 1 Comment &darr;
ja: 1件のコメント &darr;

en: % Comments &darr;
ja: %件のコメント &darr;

en: Pages:
ja: ページ:

en: Tagged with:
ja: タグ:

en: Posted in %s
ja: カテゴリー: %s

en: Edit
ja: 編集

en: &#8249; Older posts
ja: &#8249; 古い投稿

en: Newer posts &#8250;
ja: 新しい投稿 &#8250;

en: Read more &#8250;
ja: 続きを読む &#8250;

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを表示するにはパスワードを入力してください。

en: One comment on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja: 「%2$s」への1件のコメント

en: &#8249; Older comments
ja: &#8249; 古いコメント

en: Newer comments &#8250;
ja: 新しいコメント &#8250;

en: Pings&#47;Trackbacks
ja: トラックバック・ピンバック

en: %1$d %2$s for "%3$s"
ja: "%3$s" に %1$d %2$s

en: Name
ja: 名前

en: E-mail
ja: メールアドレス

en: Website
ja: ウェブサイト

en: scroll to top
ja: トップへ戻る

en: http://wordpress.org/
ja: http://ja.wordpress.org/

en: Your H2 subheadline here
ja: H2 サブヘッドラインがここに表示されます

en: Your title, subtitle and this very content is editable from Theme Option. Call to Action button and its destination link as well. Image on your right can be an image or even YouTube video if you like.
ja: タイトル、サブタイトル、このコンテンツはテーマ設定から編集できます。アクション喚起ボタンとリンク先も同様です。右側の画像は、お好みの画像や YouTube などの動画を指定できます。

en: Call to Action
ja: いますぐ登録！

en: &#8249; Return to
ja: &#8249; 戻る:

en: Search results for: %s
ja: 検索結果: %s

en: Your search for %s did not match any entries.
ja: 「%s」に一致する検索結果が見つかりませんでした。

en: search here &hellip;
ja: 検索&hellip;

en: Image Information
ja: 画像の情報

en: Full Size:
ja: フルサイズ:

en: Aperture: f&#47;
ja: 絞り: f&#47;

en: Focal Length:
ja: 焦点距離:

en: Shutter:
ja: シャッター:

en: Camera:
ja: カメラ:

en: In Archive
ja: アーカイブ

en: Home Widget 1
ja: ホームウィジェット 1

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area six called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
ja: 1つ目のホームウィジェットボックスです。編集するには、「外観 > ウィジェット」画面で上から6つめにある「ホームウィジェット 1」（エリア 6）を選んでください。このウィジェット内でタイトルも指定できます。

en: Home Widget 2
ja: ホームウィジェット 2

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area seven called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
ja: 2つ目のホームウィジェットボックスです。編集するには、「外観 > ウィジェット」画面で上から7つめにある「ホームウィジェット 2」（エリア 7）を選んでください。このウィジェット内でタイトルも指定できます。

en: Home Widget 3
ja: ホームウィジェット 3

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area eight called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
ja: 3つ目のホームウィジェットボックスです。編集するには、「外観 > ウィジェット」画面で上から8つめにある「ホームウィジェット 3」（エリア 8）を選んでください。このウィジェット内でタイトルも指定できます。

en: About
ja: 紹介

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Latest Posts
ja: 最新の投稿

en: Pages
ja: 固定ページ

en: Top Menu
ja: トップメニュー

en: Header Menu
ja: ヘッダーメニュー

en: Sub-Header Menu
ja: サブヘッダーメニュー

en: Footer Menu
ja: フッターメニュー

en: <span class="%1$s">Posted on </span>%2$s<span class="%3$s"> by </span>%4$s
ja: <span class="%1$s">投稿日: </span>%2$s<span class="%3$s"> 作成者: </span>%4$s

en: View all posts by %s
ja: %s の投稿をすべて表示

en: Archive for %s
ja: %s のアーカイブ

en: Posts tagged %s
ja: タグのついた記事 %s

en: Error 404
ja: 404 エラー

en: Page
ja: 固定ページ

en: Theme Support
ja: テーマのサポート

en: More Themes
ja: テーマをもっと見てみる

en: Showcase
ja: ショーケース

en: Donate Now
ja: 寄付する

en: Main Sidebar
ja: メインサイドバー

en: Area 1 - sidebar.php
ja: エリア 1 - sidebar.php

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: Area 2 - sidebar-right.php
ja: エリア 2 - sidebar-right.php

en: Left Sidebar
ja: 左サイドバー

en: Area 3 - sidebar-left.php
ja: エリア 3 - sidebar-left.php

en: Left Sidebar Half Page
ja: 左サイドバー半ページ

en: Area 4 - sidebar-left-half.php
ja: エリア 4 - sidebar-left-half.php

en: Right Sidebar Half Page
ja: 右サイドバー半ページ

en: Area 5 - sidebar-right-half.php
ja: エリア 5 - sidebar-right-half.php

en: Area 6 - sidebar-home.php
ja: エリア 6 - sidebar-home.php

en: Area 7 - sidebar-home.php
ja: エリア 7 - sidebar-home.php

en: Area 8 - sidebar-home.php
ja: エリア 8 - sidebar-home.php

en: Gallery Sidebar
ja: ギャラリーサイドバー

en: Area 9 - sidebar-gallery.php
ja: エリア 9 - sidebar-gallery.php

en: Colophon Widget
ja: Colophon ウィジェット

en: Area 10 - sidebar-colophon.php
ja: エリア 10 - sidebar-colophon.php

en: Top Widget
ja: トプウィジェット

en: Area 11 - sidebar-top.php
ja: エリア 11 - sidebar-top.php

en: Theme Options
ja: テーマ設定

en: Options Saved
ja: 設定を保存しました

en: Theme Elements
ja: テーマ要素

en: Disable Breadcrumb Lists?
ja: パンくずリストを非表示にしますか ?

en: Check to disable
ja: 非表示にする場合はチェック

en: Disable Call to Action Button?
ja: アクション喚起ボタンを非表示にしますか ?

en: Save Options
ja: 設定を保存

en: Logo Upload
ja: ロゴのアップロード

en: Custom Header
ja: カスタムヘッダー

en: Need to replace or remove default logo?
ja: デフォルトのロゴを差し替えまたは削除しますか ?

en: <a href="%s">Click here</a>.
ja: <a href="%s">ここをクリック</a>。

en: Home Page
ja: ホームページ

en: Headline
ja: ヘッドライン

en: Enter your headline
ja: ヘッドラインを入力

en: Subheadline
ja: サブヘッドライン

en: Enter your subheadline
ja: サブヘッドラインを入力

en: Content Area
ja: コンテンツエリア

en: Enter your content
ja: コンテンツを入力

en: Call to Action (URL)
ja: アクション喚起ボタン (URL)

en: Enter your call to action URL
ja: アクション喚起ボタンのリンク先 URL を入力

en: Call to Action (Text)
ja: アクション喚起ボタン (テキスト)

en: Enter your call to action text
ja: アクション喚起ボタンのテキストを入力

en: Featured Content
ja: おすすめコンテンツ

en: See Docs
ja: ドキュメンテーションを見る

en: Paste your shortcode, video or image source
ja: ショートコード、動画、画像のソース URL をペースト

en: Webmaster Tools
ja: ウェブマスターツール

en: Google Site Verification
ja: Google サイト認証

en: Enter your Google ID number only
ja: Google ID の数字のみを入力

en: Bing Site Verification
ja: Bing サイト認証

en: Enter your Bing ID number only
ja: Bing ID の数字のみを入力

en: Yahoo Site Verification
ja: Yahoo サイト認証

en: Enter your Yahoo ID number only
ja: Yahoo ID の数字のみを入力

en: Site Statistics Tracker
ja: サイト統計トラッカー

en: Leave blank if plugin handles your webmaster tools
ja: ウェブマスターツールに対応したプラグインを使っている場合は空にしておいてください

en: Google Analytics, StatCounter, any other or all of them.
ja: Google Analytics、StatCounter、その他のコード

en: Social Icons
ja: ソーシャルアイコン

en: Enter your Twitter URL
ja: Twitter URL を入力

en: Enter your Facebook URL
ja: Facebook URL を入力

en: Enter your LinkedIn URL
ja: LinkedIn URL を入力

en: Enter your YouTube URL
ja: YouTube URL を入力

en: Enter your StumbleUpon URL
ja: StumbleUpon URL を入力

en: RSS Feed
ja: RSS フィード

en: Enter your RSS Feed URL
ja: RSS フィードの URL を入力

en: Enter your Google+ URL
ja: Google+ URL を入力

en: Enter your Instagram URL
ja: Instagram URL を入力

en: Enter your Pinterest URL
ja: Pinterest URL を入力

en: Enter your Yelp! URL
ja: Yelp! URL を入力

en: Enter your Vimeo URL
ja: Vimeo URL を入力

en: Enter your foursquare URL
ja: Vimeo URL を入力

en: Custom CSS Styles
ja: カスタム CSS スタイル

en: https://developer.mozilla.org/en/CSS
ja: https://developer.mozilla.org/ja/CSS

en: CSS Tutorial
ja: CSS チュートリアル

en: Enter your custom CSS styles.
ja: 独自のカスタム CSS スタイルを入力してください。

en: Custom Scripts
ja: カスタムスクリプト

en: Custom Scripts for Header and Footer
ja: ヘッダー・フッター向けのカスタムスクリプト

en: Quick Tutorial
ja: クイックチュートリアル

en: Embeds to header.php &darr;
ja: header.php への埋め込み &darr;

en: Enter your custom header script.
ja: カスタムヘッダースクリプトを入力してください。

en: Embeds to footer.php &darr;
ja: footer.php への埋め込み &darr;

en: Enter your custom footer script.
ja: カスタムフッタースクリプトを入力してください。
