Ecommerce WD - en to it_IT translation catalogue (603 entries)

en: %s is up to date.
it_IT: %s è aggiornata.

en: - Select -
it_IT: - Seleziona -

en: <br>Products details:<br>%s<br>
it_IT: <br> Prodotti dettagli: <br>%s <br>

en: API options
it_IT: opzioni API

en: Active
it_IT: Attivo

en: Add New Category
it_IT: Aggiungi nuova categoria

en: Add New Country
it_IT: Aggiungi nuovo Paese

en: Add New Discount
it_IT: Aggiungere nuovo sconto

en: Add New Ecommerce Page
it_IT: Aggiungi nuovo e-commerce Pagina

en: Add New Label
it_IT: Aggiungi nuova etichetta

en: Add New Manufacturer
it_IT: Aggiungi nuovo produttore

en: Add New Parameter
it_IT: Aggiungi Nuovo parametro

en: Add New Product
it_IT: Aggiungi nuovo prodotto

en: Add New Shipping method
it_IT: Aggiungere metodo nuovo di trasporto

en: Add New Tag
it_IT: Aggiungi nuovo tag

en: Add New Tax
it_IT: Aggiungi nuovo Tax

en: Add category parameters
it_IT: Aggiungere i parametri di categoria

en: Add currency
it_IT: Aggiungere valuta

en: Add files
it_IT: Aggiungi file...

en: Add images
it_IT: Aggiungi Immagini

en: Add or remove Taxes
it_IT: Aggiungere o rimuovere Tasse

en: Add or remove categories
it_IT: Aggiungere o rimuovere categorie

en: Add or remove countries
it_IT: Aggiungere o rimuovere paesi

en: Add or remove discounts
it_IT: Aggiungere o rimuovere sconti

en: Add or remove labels
it_IT: Aggiungere o rimuovere le etichette

en: Add or remove parameters
it_IT: Aggiungere o rimuovere i parametri

en: Add or remove shipping methods
it_IT: Aggiungere o rimuovere metodi di spedizione

en: Add or remove tags
it_IT: Aggiungere o rimuovere i tag

en: Add order status
it_IT: Aggiungere lo stato dell'ordine

en: Add page
it_IT: Aggiungi pagina

en: Add parameter
it_IT: Aggiungere parametro

en: Add product
it_IT: Aggiungi prodotto

en: Add tag
it_IT: Aggiungi etichetta

en: Add tags
it_IT: Aggiungi etichette

en: Add theme
it_IT: Aggiungere tema

en: Add to cart
it_IT: Aggiungi nel carrello

en: Add to cart button
it_IT: Pulsante Aggiungi al carrello

en: Add videos
it_IT: Aggiungi video

en: Add/Edit
it_IT: Aggiungi/Modifica

en: Additional charges and discounts
it_IT: Costi aggiuntivi e sconti

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: All Ecommerce Pages
it_IT: Tutte le pagine e-commerce

en: All Products
it_IT: Tutti i prodotti

en: All categories
it_IT: Tutte le categorie

en: All products page
it_IT: Tutti pagina dei prodotti

en: Amount in stock
it_IT: A magazzino

en: Any date
it_IT: ogni data

en: Any product
it_IT: qualsiasi prodotto

en: Apply
it_IT: Applica

en: Are you sure you want to continue? Unsaved changes will be lost.
it_IT: Sei sicuro di voler continuare? andranno perse modifiche non salvate.

en: Are you sure you want to delete selected items?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare gli elementi selezionati?

en: Argentine Peso
it_IT: Peso argentino

en: Asc
it_IT: Crescente

en: Australian Dollars
it_IT: Dollari Australiani

en: Average daily sales
it_IT: vendite medie giornaliere

en: Average monthly sales
it_IT: vendite mensili medie

en: Billing data
it_IT: i dati di fatturazione

en: Blog style
it_IT: Stile blog

en: Blog style view
it_IT: Vista Blog stile

en: Bold
it_IT: Grassetto

en: Brazilian Real
it_IT: Real brasiliano

en: Bulgarian Lev
it_IT: Lev bulgaro

en: Buy now button
it_IT: Acquista ora il pulsante

en: Canadian Dollars
it_IT: Dollari Canadesi

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Canceled
it_IT: Cancellato

en: Categories page
it_IT: pagina categorie

en: Category
it_IT: Categoria

en: Category slug
it_IT: categoria lumaca

en: Category template
it_IT: modello di categoria

en: Changes saved.
it_IT: Modifiche salvate

en: Checkout
it_IT: Cassa

en: Checkout all products page
it_IT: Cassa tutta pagina dei prodotti

en: Checkout canceled
it_IT: Checkout annullata

en: Checkout date
it_IT: Data di partenza

en: Checkout failed
it_IT: Checkout non è riuscita

en: Checkout finished failure page
it_IT: Cassa casa fallimento finito

en: Checkout finished success page
it_IT: Cassa casa il successo finale

en: Checkout page
it_IT: pagina di checkout

en: Checkout product page
it_IT: pagina del prodotto Checkout

en: Cheese view
it_IT: vista del formaggio

en: Chess
it_IT: Scacchi

en: Chilean Peso
it_IT: Peso cileno

en: Chinese Yuan
it_IT: Yuan cinese

en: Choose from most used
it_IT: Scegli tra più utilizzati

en: Choose from most used Taxes
it_IT: Scegliere tra la maggior parte delle Imposte usati

en: Choose from most used countries
it_IT: Scegli tra maggior parte dei paesi d'occasione

en: Choose from most used discounts
it_IT: Scegliere tra la maggior parte degli sconti usati

en: Choose from most used labels
it_IT: Scegliere tra la maggior parte delle etichette utilizzate

en: Choose from most used shipping methods
it_IT: Scegliere tra la maggior parte dei metodi di spedizione utilizzati

en: Choose from the most used categories
it_IT: Scegli tra le categorie più utilizzate

en: Choose from the most used parameters
it_IT: Scegliere tra i parametri più utilizzati

en: Choose one item.
it_IT: Scegliere un elemento.

en: City
it_IT: Città

en: Colombian Peso
it_IT: Peso colombiano

en: Company
it_IT: Società

en: Compare button
it_IT: pulsante Confronta

en: Completed
it_IT: Completato

en: Components
it_IT: Componenti

en: Confirm order
it_IT: Confermare l'ordine

en: Confirm order page
it_IT: Conferma ordine pagina

en: Country
it_IT: Nazione

en: Country code
it_IT: Prefisso internazionale

en: Country slug
it_IT: paese lumaca

en: Credit card fields
it_IT: i campi della carta di credito

en: Croatia kuna
it_IT: Croazia kuna

en: Currencies
it_IT: valute

en: Currency code
it_IT: Codice valuta

en: Custom
it_IT: costume

en: Custom template
it_IT: template personalizzato

en: Customer details
it_IT: Dati del cliente

en: Customer invoice
it_IT: Fattura del cliente

en: Customer name
it_IT: Nome Cliente

en: Customer note
it_IT: Nota clienti

en: Czech Koruna
it_IT: Corona ceca

en: Danish Krone
it_IT: Corona danese

en: Dark
it_IT: Scuro

en: Data
it_IT: Dati

en: Date Added
it_IT: Data aggiunta

en: Date from
it_IT: A partire da

en: Date modified
it_IT: Data modificata

en: Date to
it_IT: Data a

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default item is set successfully.
it_IT: voce default è impostato correttamente.

en: Default values
it_IT: Valori standard

en: Delete
it_IT: Cancellare

en: Desc
it_IT: Descr

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Discount
it_IT: Sconto

en: Discount slug
it_IT: lumaca sconto

en: Discounts
it_IT: Sconti

en: Display order page
it_IT: Pagina ordine di visualizzazione

en: Dominican Peso
it_IT: Peso dominicano

en: Don't send
it_IT: Non inviare

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Duplicate this item
it_IT: Duplica questa voce

en: Ecommerce WD
it_IT: ecommerce WD

en: Ecommerce slug
it_IT: ecommerce lumaca

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Category
it_IT: Modifica Categoria

en: Edit Country
it_IT: Modifica Paese

en: Edit Discount
it_IT: Modifica di sconto

en: Edit Ecommerce Page
it_IT: Modifica e-commerce Pagina

en: Edit Label
it_IT: Modifica etichetta

en: Edit Manufacturer
it_IT: Modifica del produttore

en: Edit Parameter
it_IT: Modifica parametro

en: Edit Product
it_IT: Modifica Prodotto

en: Edit Shipping method
it_IT: Modifica metodo Spedizione

en: Edit Tag
it_IT: Modifica Tag

en: Edit Tax
it_IT: Modifica tassa

en: Edit currency
it_IT: Modifica valuta

en: Edit order
it_IT: Modifica Ordine

en: Edit order status
it_IT: Modifica stato ordine

en: Edit page
it_IT: Modifica Pagina

en: Edit payment system
it_IT: Modifica sistema di pagamento

en: Edit products
it_IT: Modifica prodotti

en: Edit tag
it_IT: Modifica tag

en: Edit theme
it_IT: Modifica tema

en: Edit user account page
it_IT: Modifica pagina account utente

en: Egyptian Pound
it_IT: Sterlina egiziana

en: Elements
it_IT: elements

en: Email
it_IT: E-mail

en: Email options
it_IT: Opzioni E-mail

en: Email to Administrator
it_IT: E-mail a Administrator

en: Email to Customer
it_IT: E-mail a clienti

en: Error
it_IT: Errore

en: Euros
it_IT: Euro

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Failed to add product(s) to your cart
it_IT: Impossibile aggiungere prodotto (s) al tuo carrello

en: Failed to add to cart
it_IT: Impossibile aggiungere al carrello

en: Failed to add your products to the cart
it_IT: Impossibile aggiungere i prodotti al carrello

en: Failed to delete items.
it_IT: Impossibile eliminare gli elementi.

en: Failed to rate
it_IT: Impossibile votare

en: Failed to remove items.
it_IT: Impossibile rimuovere gli elementi.

en: Failed to save changes.
it_IT: Impossibile salvare le modifiche.

en: Failed to send out the mail with checkout details.
it_IT: Impossibile inviare la posta con i dettagli di pagamento.

en: Failed to update default item.
it_IT: Impossibile aggiornare elemento predefinito.

en: Failed to update item
it_IT: Impossibile aggiornare voce

en: Failed to update order status.
it_IT: Impossibile aggiornare lo stato degli ordini.

en: Failed to update user data
it_IT: Impossibile aggiornare i dati degli utenti

en: Failed.
it_IT: Fallito

en: Feedback
it_IT: Commenti

en: File doesn't exist.
it_IT: Il file non esiste.

en: Finish
it_IT: finire

en: First name
it_IT: Nome

en: Free shipping
it_IT: TRASPORTO gratuito

en: General
it_IT: Generale

en: Generate template
it_IT: genera template

en: Get Some Help
it_IT: Avere un aiuto

en: Global
it_IT: Globale

en: Go
it_IT: Vai

en: Guest products added
it_IT: prodotti ospite aggiunto

en: Hello %s,<br>Here are details for your order on %s at %s %s.
it_IT: Ciao%s, <Br> Ecco i dettagli per il vostro ordine su% s%s%s. <br>

en: Hello %s,<br>Here are details for your order on %s at %s %s.<br>
it_IT: Ciao%s, <Br> Ecco i dettagli per il vostro ordine su% s%s%s. <br>

en: Hello %s,<br>The order status of your order on %s at %s %s is updated from <em>%s</em> to <em>%s</em>.
it_IT: Ciao%s, <br> Lo stato dell'ordine del tuo ordine on% s in%s%s è aggiornato da <em>%s </ em> per <em>%s </ em>.

en: Hey! How's It Going?
it_IT: Hey! Come va?

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Hong Kong Dollar
it_IT: Dollaro di Hong Kong

en: Hungarian Forint
it_IT: Fiorino ungherese

en: I've already left a review
it_IT: Ho già lasciato una recensione

en: ID
it_IT: Documento d'identità

en: Icelandic krona
it_IT: corona islandese

en: Image
it_IT: Immagine

en: Import from theme template
it_IT: Importa da modello di tema

en: In stock
it_IT: Disponibile

en: Include discount in price
it_IT: Includi sconto nel prezzo

en: Include tax in price
it_IT: Comprendono le tasse nel prezzo

en: Indian Rupee
it_IT: Rupia indiana

en: Inherit
it_IT: Eredita

en: Insert
it_IT: Inserisci

en: Insert the code to display category in custom area:
it_IT: Inserire il codice per visualizzare categoria in un'area personalizzata:

en: Insert the code to display manufacturer in custom area:
it_IT: Inserire il codice per visualizzare produttore in un'area personalizzata:

en: Insert the code to display product in custom area:
it_IT: Inserire il codice per visualizzare prodotto in un'area personalizzata:

en: Invalid token
it_IT: Gettone non valido

en: Invoice
it_IT: Fattura

en: Invoice for Your order
it_IT: Fattura per l'ordine

en: Invoice number
it_IT: Numero di fattura

en: Invoice view
it_IT: vista fattura

en: Is email sent to user
it_IT: È l'email inviato all'utente

en: Israeli Shekel
it_IT: Shekel israeliano

en: Item removed.
it_IT: Articolo rimosso.

en: Item saved.
it_IT: Elemento salvato.

en: Japanese Yen
it_IT: Yen Giapponese

en: Kenyan shilling
it_IT: Scellino keniota

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Label slug
it_IT: lumaca Label

en: Last month
it_IT: ULTIMO MESE

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Last two weeks
it_IT: Ultime due settimane

en: Last week
it_IT: Ultima settimana

en: Leave A Review?
it_IT: Lascia una recensione?

en: Left
it_IT: Sinistra

en: License pages
it_IT: pagine di licenza

en: Licensing
it_IT: Licenze

en: Light
it_IT: Chiaro

en: Lighter
it_IT: accendino

en: Links
it_IT: Collegamenti

en: List
it_IT: Elenco

en: List view
it_IT: Vista elenco

en: Load default values
it_IT: I valori di carico predefiniti

en: Login
it_IT: Accesso

en: Login to rate
it_IT: Login per votare

en: Mail successfully sent to user: %s
it_IT: Mail correttamente inviata all'utente: %s

en: Main
it_IT: Principale

en: Malaysian Ringgits
it_IT: Ringgit malesi

en: Manage
it_IT: Gestisci

en: Manage templates
it_IT: gestire modelli

en: Manufacturer
it_IT: Produttore

en: Manufacturer data
it_IT: i dati del produttore

en: Manufacturer slug
it_IT: lumaca Produttore

en: Manufacturer template
it_IT: modello del produttore

en: Manufacturer:
it_IT: Produttore:

en: Manufacturers
it_IT: Fabbricanti

en: Manufacturers page
it_IT: pagina Produttori

en: Market price
it_IT: Prezzo di mercato

en: Masonry
it_IT: In muratura

en: Masonry view
it_IT: Visualizzazione Masonry

en: Maybe Later
it_IT: Forse più tardi

en: Media
it_IT: Supporti

en: Mexican Peso
it_IT: Peso messicano

en: Middle name
it_IT: Secondo nome

en: Mobile
it_IT: telefono cellulare

en: Model
it_IT: Modello

en: Multiple Ecommerce-WD shortcodes are not supported.
it_IT: Più codici brevi e-commerce-WD non sono supportati.

en: Multiple Items
it_IT: Oggetti multipli

en: Name
it_IT: Nome

en: Nepali Rupee
it_IT: Rupia nepalese

en: Never show again
it_IT: Non mostrare più

en: New
it_IT: Nuovo

en: New Category Name
it_IT: Nuovo nome categoria

en: New Country Name
it_IT: Nuovo Nome Paese

en: New Discount Name
it_IT: Nuovo nome di sconto

en: New Ecommerce Page
it_IT: Nuovo e-commerce Pagina

en: New Label Name
it_IT: Nuovo nome di etichetta

en: New Manufacturer
it_IT: Nuovo Produttore

en: New Parameter Name
it_IT: Nuovo nome del parametro

en: New Product
it_IT: Nuovo prodotto

en: New Shipping method Name
it_IT: Nuovo metodo Nome di spedizione

en: New Tag Name
it_IT: Nuovo nome tag

en: New Tax Name
it_IT: Nuovo nome fiscale

en: New Zealand Dollar
it_IT: Dollaro Neozelandese

en: New status
it_IT: Nuovo stato

en: Next
it_IT: Successivo

en: Nigerian Naira
it_IT: nigeriano Naira

en: No
it_IT: No.

en: No %s found.
it_IT: No%s trovato.

en: No Ecommerce Pages found in Trash.
it_IT: Nessun Pagine-commerce trovano nel Cestino.

en: No Ecommerce Pages found.
it_IT: Nessun Pagine-commerce trovato.

en: No Image
it_IT: Nessuna Immagine

en: No Taxes found.
it_IT: Nessuna tassa trovato.

en: No categories found.
it_IT: Categorie non trovate.

en: No countries found.
it_IT: Nessun Paesi trovato.

en: No discounts found.
it_IT: Non vi sono sconti trovato.

en: No image
it_IT: Nessuna immagine

en: No label
it_IT: Senza etichetta

en: No labels found.
it_IT: Nessuna etichetta trovato.

en: No manufacturer selected
it_IT: Nessun produttore selezionato

en: No manufacturers found in Trash.
it_IT: Nessun produttori trovano nel Cestino.

en: No manufacturers found.
it_IT: Nessun produttori trovato.

en: No parameters found.
it_IT: Nessun parametro trovato.

en: No products found in Trash.
it_IT: Nessun prodotto trovato nel Cestino.

en: No products found.
it_IT: Nessun prodotto trovato.

en: No products to checkout
it_IT: Nessun prodotto presente alla cassa

en: No shipping methods found.
it_IT: No Metodi di spedizione trovato.

en: No tags found.
it_IT: Nessun tag trovato.

en: Normal
it_IT: Normale

en: Norwegian Krone
it_IT: Corona norvegese

en: Not yet rated
it_IT: Non ancora valutato

en: Number of reviews
it_IT: Numero di recensioni

en: Old status
it_IT: vecchio stato

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order ID
it_IT: Numero ordine

en: Order Id
it_IT: ID ordine:

en: Order details
it_IT: Dettagli ordine

en: Order id
it_IT: ID ordine:

en: Order id: %s<br>%s<br>Product details:<br>%s<br>%s%s
it_IT: ID ordine:%s <br>%s <br> Dati del prodotto <br>% s <br>%s%s

en: Order id: %s<br>%s<br>Products details:<br>%s<br>%s<br>%s
it_IT: ID ordine:%s <br>%s <br> Dati del prodotto <br>% s <br>%s%s

en: Order id: %s<br>Products details:<br>%s<br>Customer details:<br>%s<br>%s%s
it_IT: ID ordine:%s <br>%s <br> Particolari dei prodotti: <br>%s <br>%s <br>%s

en: Order is confirmed
it_IT: Ordine è confermato

en: Order is submitted
it_IT: Ordine è presentata

en: Order status
it_IT: Stato dell'ordine

en: Order statuses
it_IT: stati degli ordini

en: Orders
it_IT: Ordini

en: Orders page
it_IT: pagina ordini

en: Out of stock
it_IT: Esaurito

en: Pakistani Rupee
it_IT: Rupia pakistana

en: Paraguayan Guarani
it_IT: Paraguay Guarani

en: Parameter slug
it_IT: lumaca parametro

en: Parameters
it_IT: Parametri

en: Parent Category
it_IT: Categoria madre

en: Parent Category:
it_IT: Categoria madre:

en: Parent Country
it_IT: Parent Paese

en: Parent Country:
it_IT: Parent Paese:

en: Parent Discount
it_IT: Sconto Parent

en: Parent Discount:
it_IT: Sconto Parent:

en: Parent Ecommerce Pages:
it_IT: Parent-commerce Pagine:

en: Parent Label:
it_IT: Parent Etichetta:

en: Parent Manufacturers:
it_IT: Produttori Parent:

en: Parent Parameter
it_IT: parametro padre

en: Parent Parameter:
it_IT: Parametro principale:

en: Parent Shipping method
it_IT: Metodo di trasporto Parent

en: Parent Shipping method:
it_IT: Metodo di trasporto principale:

en: Parent Tag
it_IT: Tag padre

en: Parent Tag:
it_IT: Tag padre:

en: Parent Tax
it_IT: Tax Parent

en: Parent Tax:
it_IT: Tassa Parent:

en: Pay with authorizenet AIM
it_IT: Paga con AuthorizeNet AIM

en: Pay with authorizenet DPM
it_IT: Paga con AuthorizeNet DPM

en: Pay with authorizenet SIM
it_IT: Paga con AuthorizeNet SIM

en: Pay with paypal
it_IT: Paga con Paypal

en: Pay with paypal express
it_IT: Paga con espresso PayPal

en: Pay with stripe
it_IT: Paga con la banda

en: Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento

en: Payment data
it_IT: i dati di pagamento

en: Payment for order #%s from %s has failed.
it_IT: Il pagamento per l'ordine #%s da%s non è riuscito.

en: Payment status is completed
it_IT: stato di pagamento è completato

en: Payment systems
it_IT: sistemi di pagamento

en: Payments
it_IT: Pagamenti

en: Paypal Express Checkout
it_IT: Checkout espresso PayPal

en: Paypal Standard
it_IT: Paypal standard

en: Pending
it_IT: In attesa

en: Per bundle
it_IT: per fascio

en: Per item
it_IT: per voce

en: Per order
it_IT: per ordine

en: Per unit
it_IT: Per unità

en: Permalink settings
it_IT: impostazioni permalink

en: Philippine Pesos
it_IT: pesos filippini

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Please enter a valid email address.
it_IT: Si prega di inserire un indirizzo email valido.

en: Please login
it_IT: Accedete, per favore

en: Please sort by order to enable reordering
it_IT: Si prega di ordinare in modo da consentire il riordino

en: Please wait
it_IT: Attendere prego

en: Please, check your email for checkout details.
it_IT: Controlla la tua e-mail per le credenziali di accesso.

en: Polish Zloty
it_IT: Zloty polacco

en: Popular Categories
it_IT: Categorie popolari

en: Popular Countries
it_IT: Paesi popolari

en: Popular Discounts
it_IT: sconti popolari

en: Popular Labels
it_IT: Etichette popolari

en: Popular Parameters
it_IT: Parametri popolari

en: Popular Shipping methods
it_IT: Metodi di spedizione popolari

en: Popular Tags
it_IT: Tag popolari

en: Popular Taxes
it_IT: Tasse popolari

en: Pounds Sterling
it_IT: sterline

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Print order page
it_IT: Pagina Ordine di stampa

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Product ID
it_IT: Codice prodotto

en: Product already added to cart
it_IT: Prodotto già aggiunto al carrello

en: Product creation failed, could not find original product.
it_IT: Creazione del prodotto non riuscita, non riesco a trovare il prodotto originale:

en: Product data
it_IT: Dati del prodotto

en: Product details
it_IT: Dettagli prodotto

en: Product slug
it_IT: lumaca del prodotto

en: Product template
it_IT: modello di prodotto

en: Product view
it_IT: Vista del prodotto

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Products compare page
it_IT: Prodotti confrontano pagina

en: Products data
it_IT: Data Products

en: Products data page
it_IT: pagina dei dati Prodotti

en: Products no longer available
it_IT: Prodotti non è più disponibile

en: Products will not ship to your country
it_IT: I prodotti non saranno spedire al vostro paese

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Quantity at least must be one
it_IT: Quantità almeno deve essere uno

en: Quick view
it_IT: Visualizzazione Rapida

en: Quick view button
it_IT: Pulsante Quick view

en: Rate
it_IT: tasso

en: Rating
it_IT: Valutazione complessiva

en: Rating Date
it_IT: Giudizio Data

en: Rating hasn't changed.
it_IT: Valutazione non è cambiata.

en: Rating is changed successfully.
it_IT: Valutazione è cambiato con successo.

en: Ratings
it_IT: Tariffe

en: Read
it_IT: Lettura

en: Read More in User Manual
it_IT: Ulteriori informazioni nel manuale d'uso

en: Refunded
it_IT: Rimborsato

en: Related products
it_IT: Prodotti Correlati

en: Relevance
it_IT: Rilevanza

en: Remove all
it_IT: Rimuovere tutti?

en: Reports
it_IT: Resoconti

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Required parameters
it_IT: parametri obbligatori

en: Reset
it_IT: Ripristina

en: Reviews
it_IT: Recensioni

en: Right
it_IT: Destra

en: Romanian Leu
it_IT: Leu Rumeno

en: Russian Ruble
it_IT: Rublo russo

en: Sandbox
it_IT: sandbox

en: Save
it_IT: Salva

en: Save and copy
it_IT: Salvare e copiare

en: Save and new
it_IT: Salva e nuovo

en: Search Categories
it_IT: Cerca Categorie

en: Search Countries
it_IT: ricerca Paesi

en: Search Discounts
it_IT: Cerca sconti

en: Search Ecommerce Pages
it_IT: Pagine di ricerca e-commerce

en: Search Labels
it_IT: Cerca Etichette

en: Search Manufacturers
it_IT: ricerca Produttori

en: Search Parameters
it_IT: Parametri di ricerca

en: Search Products
it_IT: ricerca Prodotti

en: Search Shipping methods
it_IT: metodi di ricerca di spedizione

en: Search Tags
it_IT: Ricerca tags

en: Search Taxes
it_IT: ricerca Tasse

en: Search and Sort
it_IT: Ricerca e Sort

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Select country
it_IT: Scegli un paese

en: Select discount
it_IT: Selezionare sconto

en: Select manufacturer
it_IT: Seleziona produttore

en: Select product
it_IT: Seleziona prodotto

en: Send Email
it_IT: Invia email

en: Send Email to Administrator
it_IT: Invia e-mail a Administrator

en: Separate
it_IT: Separato

en: Separate Countries with commas
it_IT: I paesi separati da virgole

en: Separate Discounts with commas
it_IT: Sconti separati da virgole

en: Separate Labels with commas
it_IT: Etichette separati da virgole

en: Separate Shipping methods with commas
it_IT: Metodi di spedizione separati da virgole

en: Separate Tags with commas
it_IT: Separare parole chiave con virgole

en: Separate Taxes with commas
it_IT: Tasse separati da virgole

en: Separate categories with commas
it_IT: categorie separate con virgole

en: Separate parameters with commas
it_IT: parametri separati da virgole

en: Ship To
it_IT: Spedire a

en: Shipping
it_IT: Spedizione.

en: Shipping data
it_IT: dati dell'articolo

en: Shipping data page
it_IT: pagina dei dati Spedizione

en: Shipping info
it_IT: Dati di spedizione

en: Shipping method slug
it_IT: Metodo di trasporto lumaca

en: Shipping methods
it_IT: Metodi di spedizione.

en: Shopping cart
it_IT: Carrello

en: Short description
it_IT: Breve descrizione

en: Show
it_IT: Mostra

en: Show all categories
it_IT: Mostra tutte le categorie

en: Show all manufacturers
it_IT: Mostra tutti i produttori

en: Show and require
it_IT: Mostra e richiedono

en: Singapore Dollar
it_IT: Dollaro di Singapore

en: Single Item
it_IT: Articolo unico

en: Site name
it_IT: Nome del sito

en: Site url
it_IT: indirizzo del sito

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Social media integration
it_IT: Integrazione Social media

en: South Korean Won
it_IT: Won sudcoreano

en: Standard pages
it_IT: pagine standard

en: State
it_IT: Stato

en: Style
it_IT: Stile

en: Sub-Total:
it_IT: Totale parziale :

en: Successfully added to cart
it_IT: aggiunto al carrello

en: Successfully rated
it_IT: valutato con successo

en: Sure! I'd love to!
it_IT: Sicuro! Mi piacerebbe!

en: Swedish Krona
it_IT: Corona svedese

en: Swiss Franc
it_IT: Franco svizzero

en: System page
it_IT: pagina system

en: System pages
it_IT: pagine di sistema

en: Tag slug
it_IT: tag lumaca

en: Tags
it_IT: etichette

en: Taiwan New Dollars
it_IT: Nuovi Dollari di Taiwan

en: Tax
it_IT: Tassa

en: Tax slug
it_IT: lumaca fiscale

en: Taxes
it_IT: Tasse

en: Tel
it_IT: Telefono:

en: Template couldn't be created.
it_IT: Modello non può essere creato.

en: Template couldn't be empty.
it_IT: Template non poteva essere vuoto.

en: Template successfully created.
it_IT: Modello creato con successo.

en: Templates
it_IT: Modelli

en: Templates successfully created.
it_IT: Modelli creati con successo.

en: Text
it_IT: Testo

en: Thank you for using WordPress %s! We hope that you've found everything you need, but if you have any questions:
it_IT: Grazie per l'utilizzo di WordPress%s! Ci auguriamo che hai trovato tutto il necessario, ma se avete domande:

en: The changes are saved.
it_IT: Le modifiche vengono salvate.

en: The invoice is not sent.
it_IT: La fattura non viene inviato.

en: The invoice is sent successfully.
it_IT: La fattura viene inviata con successo.

en: The item is successfully published.
it_IT: L'articolo è pubblicato con successo.

en: The item is successfully set as default.
it_IT: La voce è impostata correttamente come predefinito.

en: The item is successfully set to read.
it_IT: La voce è impostata correttamente per leggere.

en: The item is successfully set to unread.
it_IT: La voce è impostata correttamente a letto.

en: The item is successfully unpublished.
it_IT: L'articolo è successo inedito.

en: The items are saved.
it_IT: Gli elementi vengono salvati.

en: The items are successfully deleted.
it_IT: Gli elementi vengono eliminati con successo.

en: The items are successfully published.
it_IT: Gli articoli sono pubblicati con successo.

en: The items are successfully unpublished.
it_IT: Gli articoli sono con successo inediti.

en: The order #%s from %s has been canceled.
it_IT: L'ordine #%s da%s è stato annullato.

en: The order status hasn't changed.
it_IT: Lo stato dell'ordine non è cambiato.

en: The order status is updated. Email sent successfully.
it_IT: Lo stato dell'ordine viene aggiornato. Email inviata correttamente.

en: The order status is updated. Failed to sent email.
it_IT: Lo stato dell'ordine viene aggiornato. Impossibile mail inviata.

en: The order status of your order is updated
it_IT: Lo stato dell'ordine del tuo ordine viene aggiornato

en: The ordering is successfully saved.
it_IT: L'ordinamento viene salvata con successo.

en: Themes
it_IT: Temi

en: There is a new %s version
it_IT: Vi è la versione di un nuovo%s

en: This field is required
it_IT: Questo campo è obbligatorio

en: This month
it_IT: Questo mese

en: This option is disabled in free version.
it_IT: Questa opzione è disabilitata nella versione gratuita.

en: This section allows you to %s.
it_IT: Questa sezione permette di %s .

en: Thumbnail
it_IT: Miniatura

en: Thumbnail view
it_IT: Vista miniaturizzata

en: Thumbnails
it_IT: Miniature

en: Title
it_IT: Titolo

en: To
it_IT: A

en: Today
it_IT: Oggi

en: Total
it_IT: Totale

en: Total price
it_IT: Prezzo totale:

en: Turkish Lira
it_IT: Lira turca

en: Type
it_IT: Tipologia

en: US Dollars
it_IT: Dollari americani

en: Ukrainian Hryvnia
it_IT: Hrivna ucraina

en: Uninstall
it_IT: Disinstalla

en: Unit Price
it_IT: Prezzo per Articolo

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: Unpublish
it_IT: Non pubblicato

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update Category
it_IT: Aggiorna categoria

en: Update Country
it_IT: Aggiornamento Paese

en: Update Discount
it_IT: Sconto di aggiornamento

en: Update Label
it_IT: Aggiornamento Label

en: Update Parameter
it_IT: Aggiornare il parametro?

en: Update Shipping method
it_IT: metodo di aggiornamento Spedizione

en: Update Tag
it_IT: Aggiorna tag

en: Update Tax
it_IT: Aggiornamento fiscale

en: Upgrade to paid version
it_IT: Aggiornamento alla versione a pagamento

en: User
it_IT: Utente

en: User IP
it_IT: IP dell'utente

en: User data updated
it_IT: dati utente aggiornata

en: User management
it_IT: Gestione utenti

en: User management page
it_IT: pagina di gestione degli utenti

en: Users
it_IT: Utenti

en: Vietnamese Dong
it_IT: Dong vietnamita

en: View Category
it_IT: vista Categoria

en: View Country
it_IT: vista campagna

en: View Discount
it_IT: vista Sconto

en: View Ecommerce Page
it_IT: Vedi e-commerce Pagina

en: View Label
it_IT: vista Label

en: View Manufacturer
it_IT: Visualizza Produttore

en: View Parameter
it_IT: vista Parametro

en: View Product
it_IT: Vedi Prodotto

en: View Shipping method
it_IT: Metodo Visualizza le spese

en: View Tag
it_IT: vista Tag

en: View Tax
it_IT: vista fiscale

en: View order
it_IT: Visualizza ordine

en: Warning:
it_IT: Avvertimento

en: We hope you've enjoyed using WordPress %s! Would you consider leaving us a review on WordPress.org?
it_IT: Speriamo che abbiate gradito utilizzando WordPress%s! Vuoi prendere in considerazione lasciandoci una recensione su WordPress.org?

en: Website
it_IT: Sito internet

en: Weight
it_IT: Peso

en: Welcome to %s!
it_IT: Benvenuto in%s!

en: Without Online Payment
it_IT: Senza pagamento online

en: Without online payment
it_IT: Senza pagamento online

en: Write review button
it_IT: Pulsante recensione Write

en: Wrong request
it_IT: richiesta sbagliato

en: Year
it_IT: Anno

en: Yes
it_IT: Si

en: You are about to uninstall ecommerce from wordpress. This action is not reversible.
it_IT: Stai per disinstallare e-commerce da WordPress. Questa azione non è reversibile.

en: You can't delete basic item.
it_IT: Non è possibile eliminare l'elemento di base.

en: You can't delete default item.
it_IT: Non è possibile eliminare l'elemento di default.

en: You have already rated this product
it_IT: Hai già votato questo prodotto

en: You must manually insert the code to display the item.
it_IT: È necessario inserire manualmente il codice per visualizzare la voce.

en: You must select at least one item.
it_IT: È necessario selezionare almeno un elemento.

en: Your order #%s from %s has been completed.
it_IT: Il tuo ordine #%s da%s è stato completato.

en: Your order #%s from %s has been refunded.
it_IT: Il tuo ordine #%s da%s è stato rimborsato.

en: Your order #%s from %s is now being processed.
it_IT: Il tuo ordine #%s da%s è ora in fase di elaborazione.

en: Your order has been canceled
it_IT: Il tuo ordine è stato annullato

en: Your order has been completed
it_IT: L'ordine è stato completato

en: Your order has been refunded
it_IT: L'ordine è stato rimborsato

en: Your order has failed
it_IT: Il tuo ordine è fallito

en: Your order is now being processed
it_IT: Il vostro ordine è ora in fase di elaborazione

en: Zip code
it_IT: Cap

en: false
it_IT: falso

en: free shipping
it_IT: TRASPORTO gratuito

en: true
it_IT: vero
