Ecommerce WD - en to fr translation catalogue (891 entries)

en: %s is up to date.
fr: %s est à jour.

en: &mdash; No change &mdash;
fr: & Mdash; Aucun changement & mdash;

en: &mdash; Remove tax &mdash;
fr: & Mdash; Supprimer la taxe & mdash;

en: (required)
fr: (Obligatoire)

en: * This currency is supported as a payment currency and a currency balance for in-country PayPal accounts only.
fr: * Cette monnaie est pris en charge en tant que monnaie de paiement et un solde en devise dans le pays PayPal représente seulement.

en: - Select -
fr: - Sélectionnez -

en: <br>Products details:<br>%s<br>
fr: Numéro de commande:%s <br>%s <br> Détails du produit: <br>%s <br>

en: API options
fr: Options de l'API

en: Accept
fr: Accepter

en: Access the wizard again
fr: Accédez à nouveau l'assistant

en: Account
fr: Compte

en: Actions
fr: actions

en: Active
fr: Actif

en: Active background
fr: fond actif

en: Active content
fr: Le contenu actif

en: Add New Category
fr: Ajouter une nouvelle catégorie

en: Add New Country
fr: Ajouter un nouveau pays

en: Add New Discount
fr: Ajouter New Discount

en: Add New Ecommerce Page
fr: Ajouter un nouveau Ecommerce page

en: Add New Label
fr: Ajouter un nouveau label

en: Add New Manufacturer
fr: Ajouter un nouveau fabricant

en: Add New Parameter
fr: Ajouter un nouveau paramètre

en: Add New Product
fr: Ajouter un nouveau produit

en: Add New Shipping method
fr: Ajouter Nouvelle méthode d'expédition

en: Add New Tag
fr: Ajouter un nouveau mot-clés

en: Add category parameters
fr: Ajouter catégorie paramètres

en: Add currency
fr: Ajouter monnaie

en: Add files
fr: Ajouter des fichiers

en: Add images
fr: Ajouter des images

en: Add new
fr: Ajouter un nouveau

en: Add or remove categories
fr: Ajouter ou supprimer des catégories

en: Add or remove countries
fr: Ajouter ou supprimer des pays

en: Add or remove discounts
fr: Ajouter ou supprimer des rabais

en: Add or remove labels
fr: Ajouter ou supprimer des étiquettes

en: Add or remove parameters
fr: Ajouter ou supprimer des paramètres

en: Add or remove shipping methods
fr: Ajouter ou supprimer des méthodes d'expédition

en: Add or remove tags
fr: Ajouter ou supprimer des tags

en: Add order status
fr: Ajouter l'état des commandes

en: Add page
fr: Ajouter une page

en: Add parameter
fr: Ajoutez le paramètre

en: Add product
fr: Ajouter le produit

en: Add tag
fr: Ajouter un tag

en: Add tags
fr:  ajouter des balises

en: Add theme
fr: Ajouter le thème

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: Add to cart button
fr: Bouton Ajouter au panier

en: Add videos
fr: Ajouter des vidéos

en: Add/Edit
fr: Ajouter/Modifier

en: Add/Edit countries
fr: Ajouter les pays / Modifier

en: Add/Edit currencies
fr: Ajouter / Modifier les devises

en: Add/Edit order statuses
fr: Ajouter / Modifier ordre statuts

en: Address
fr: Adresse

en: Administrator email
fr: administrateur email

en: Alert
fr: Alerte

en: All Ecommerce Pages
fr: Toutes les pages de commerce électronique

en: All Products
fr: Tous les articles

en: All categories
fr: Toutes les catégories

en: All products page
fr: Tous page produits

en: Allow guest checkout
fr: Autoriser la caisse Invitée

en: Amount in stock
fr: En stock

en: Any category
fr: Toute catégorie

en: Any date
fr: Toute date

en: Any product
fr: Tout produit

en: Apply
fr: Appliquer

en: Are you sure you want to continue? Unsaved changes will be lost.
fr: Es-tu sur de vouloir continuer? Les modifications non enregistrées seront perdues.

en: Are you sure you want to delete selected items?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les éléments sélectionnés?

en: Are you sure you want to delete this item?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cet objet ?

en: Argentine Peso
fr: Peso argentin

en: Arrangement
fr: Disposition

en: As a single total
fr: En tant que total unique

en: Australian Dollars
fr: Dollar australien

en: Authorization failed
fr: L'autorisation à échouée

en: Average daily sales
fr: les ventes quotidiennes moyennes

en: Average monthly sales
fr: ventes mensuelles moyennes

en: Back
fr: Retour

en: Background
fr: Contexte

en: Bangladeshi Taka
fr: Taka Bangladesh

en: Bar
fr: Cash

en: Billing Data
fr: Données de facturation

en: Billing data
fr: Données de facturation

en: Blog style
fr: style de Blog ?

en: Blog style view
fr: Vue Blog de style

en: Bold
fr: Gras

en: Border
fr: Frontière

en: Border on focus
fr: Border sur le focus

en: Bottom left
fr: En bas à gauche

en: Bottom right
fr: En bas à droite

en: Brazilian Real
fr: Real Brésilien ($)

en: Breadcrumb
fr: Miette de pain

en: Bulgarian Lev
fr: Lev bulgare

en: Buttons
fr: Boutons

en: Buttons font
fr: Boutons police

en: Buy now
fr: Acheter maintenant

en: Buy now button
fr: Acheter maintenant le bouton

en: CONTENT
fr: TABLE DES MATIÈRES

en: Calculate tax based on
fr: Calculer une taxe basée sur

en: Canadian Dollars
fr: Dollars canadiens ($)

en: Cancel
fr: Annule

en: Cancel checkout
fr: Annuler la caisse

en: Canceled
fr: Annulé

en: Categories page
fr: Catégories Page

en: Category
fr: Catégorie

en: Category slug
fr: Catégorie Slug :

en: Category template
fr: Modèle de Catégorie

en: Change thumbnail
fr: Changer la vignette

en: Changes saved.
fr: Changements enregistrés

en: Changing this option will not update existing products.
fr: La modification de cette option ne met pas à jour les produits existants.

en: Charged for shipping
fr: Chargé d'expédition

en: Checkout
fr: Règlement

en: Checkout all
fr: Valider ma Commande

en: Checkout all products page
fr: Commander Tous page produits

en: Checkout cancelled
fr: Commande annulée

en: Checkout date
fr: Date de départ

en: Checkout failed
fr: Commander échoué

en: Checkout finished failure page
fr: Page d'échec de Règlement

en: Checkout finished success page
fr: Page de Commande validée

en: Checkout finished successfully
fr: Commander terminé avec succès

en: Checkout mode
fr: Procéder

en: Checkout page
fr: Page - Caisse

en: Checkout product page
fr: page produit Commander

en: Checkout this item
fr: Commande Express

en: Cheese view
fr: Vue de fromage

en: Chess
fr: Échecs

en: Chilean Peso
fr: Peso chilien

en: Chinese Yuan
fr: Yuan Chinois

en: Choose file (use .csv format).
fr: Choisissez le fichier (utilisez le format .csv).

en: Choose from most used
fr: Choisissez parmi les plus utilisés

en: Choose from most used countries
fr: Choisissez parmi la plupart des pays d'occasion

en: Choose from most used discounts
fr: Choisissez parmi la plupart des réductions d'occasion

en: Choose from most used labels
fr: Choisissez parmi la plupart des étiquettes utilisées

en: Choose from most used shipping methods
fr: Choisissez parmi la plupart des méthodes utilisées d'expédition

en: Choose from the most used categories
fr: Choisissez depuis les catégories les plus utilisées

en: Choose from the most used parameters
fr: Choisissez parmi les paramètres les plus utilisés

en: Choose one item.
fr: Choisissez un élément.

en: City
fr: Ville

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: Click the blue button below to finalize the wizard.
fr: Cliquez sur le bouton bleu ci-dessous pour finaliser l'assistant.

en: Click to insert to text in Email
fr: Cliquez pour insérer au texte dans Email

en: Click to sort by this item
fr: Cliquez pour trier par cet article

en: Code
fr: Côde

en: Colombian Peso
fr: Peso colombien

en: Color
fr: Couleur

en: Color scheme
fr: Schéma de couleur

en: Colors
fr: Les couleurs

en: Columns (Thumbnail view)
fr: Colonnes (Thumbnail view)

en: Company
fr: Société

en: Compare
fr: Comparer

en: Compare button
fr: bouton Comparer

en: Compare products
fr: Comparer les produits

en: Completed
fr: Terminé

en: Components
fr: Composants

en: Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
fr: Les taux d'imposition composés sont appliqués en plus des autres taux d'imposition

en: Confirm order
fr: Confirmation de commande

en: Confirm order page
fr: Confirmez la page de commande

en: Congratulations
fr: Félicitations

en: Congratulations! Your Store Is Ready Now.
fr: Félicitations à vous! Votre magasin est prêt.

en: Content
fr: Contenu

en: Copy billing info
fr: Info Copie de facturation

en: Countries
fr: Pays

en: Country
fr: Pays

en: Country code
fr: Code Pays

en: Country slug
fr: Pays slug

en: Credit card fields
fr: champs de la carte de crédit

en: Croatia kuna
fr: Croatie Kuna

en: Currencies
fr: Devises

en: Currency
fr: Devise

en: Currency code
fr: Code de devise

en: Custom
fr: Coutume

en: Custom posts
fr: messages personnalisés

en: Custom taxonomies
fr: taxonomies personnalisées

en: Custom template
fr: Modèle personnalisé

en: Customer
fr: Client

en: Customer IP
fr: client IP

en: Customer details
fr: détails des clients

en: Customer invoice
fr: Facture client

en: Customer invoice email manually sent to customers containing their order information and seller information.
fr: Client facture email envoyé manuellement à des clients contenant leurs informations de commande et d'information du vendeur.

en: Customer name
fr: Nom du Client

en: Customer note
fr: Note client

en: Customer note email is sent when you change the status of the order.
fr: Note client email est envoyé lorsque vous modifiez l'état de la commande.

en: Czech Koruna
fr: Couronne Tchèque

en: Danish Krone
fr: Couronne danoise

en: Dark
fr: Foncé

en: Data
fr: Données

en: Database table
fr: table de base de données

en: Date format
fr: Format de date

en: Date from
fr: A partir du

en: Date modified
fr: Dernière mise à jour

en: Date to
fr: Date pour

en: Deactivating ecommerce WordPress plugin does not remove any data that may have been created, to completely remove this plugin, you can uninstall it here.
fr: Désactiver ecommerce plugin WordPress ne supprime pas toutes les données qui peuvent avoir été créés, pour supprimer complètement ce plugin, vous pouvez le désinstaller ici.

en: Default
fr: Défaut

en: Default item is set successfully.
fr: Par défaut élément est réglé avec succès.

en: Default values
fr: Valeur(s) par défaut:

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete order
fr: Supprimer l'ordre

en: Desc
fr: Desc:

en: Description
fr: La Description

en: Dimensions
fr: Dimension

en: Dimensions (LxWxH)
fr: Dimensions (LxPxH)

en: Dimensions unit
fr: unité Dimensions

en: Discount
fr: Remise

en: Discount slug
fr: slug Discount

en: Discounts
fr: Remise

en: Display order page
fr: page de commande d'affichage

en: Display price with decimals
fr: Prix ​​d'affichage avec décimaux

en: Display tax totals
fr: Afficher les totaux de la taxe

en: Divider
fr: Séparateur

en: Dividers
fr: Diviseurs:

en: Do you really want to uninstall ecommerce wd?
fr: Voulez-vous vraiment désinstaller ecommerce wd?

en: Dominican Peso
fr: Peso dominicain

en: Don't send
fr: Ne pas envoyer

en: Dropdown
fr: Menu Déroulant

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate this item
fr: Dupliquer cet article

en: E-Commerce Billing Information
fr: E-Commerce Informations de facturation

en: E-Commerce Shipping Information
fr: E-Commerce Informations Expédition

en: Ecommerce WD
fr: ecommerce WD

en: Ecommerce WD Bestsellers add-on is a simple tool for displaying bestsellers in widget area.
fr: Ecommerce WD Bestsellers add-on est un outil simple pour afficher les best-sellers dans la zone widget.

en: Ecommerce WD Top Rated Products
fr: Ecommerce WD Produits les mieux notés

en: Ecommerce slug
fr: ecommerce slug

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit Category
fr: Modifier une Catégorie

en: Edit Country
fr: Modifier le pays

en: Edit Discount
fr: Modifier Discount

en: Edit Ecommerce Page
fr: Modifier Ecommerce page

en: Edit Label
fr: Modifier Label

en: Edit Manufacturer
fr: Modifier Fabricant

en: Edit Parameter
fr: Modifier le paramètre

en: Edit Product
fr: Modifier le produit

en: Edit Shipping method
fr: Méthode Modifier Expédition

en: Edit Tag
fr: Modifier mot-clés

en: Edit currency
fr: Modifier la monnaie

en: Edit data
fr: Modifier les données

en: Edit order
fr: Modifier commande

en: Edit order status
fr: état Modifier l'ordre

en: Edit page
fr: Modifier la page

en: Edit payment system
fr: Modifier le système de paiement

en: Edit tag
fr: Modifier mot-clés

en: Edit tax for more options.
fr: Modifier la taxe pour plus d'options.

en: Edit theme
fr: Modifier le thème

en: Edit user account page
fr: Modifier la page de compte utilisateur

en: Egyptian Pound
fr: Livre égyptienne

en: Elements
fr: Éléments

en: Email
fr: Courriel

en: Email From
fr: Email de

en: Email is sent to customer when orders have been marked canceled.
fr: Le courrier électronique est envoyé au client lorsque les commandes ont été marquées annulées.

en: Email is sent to customer when orders have been marked completed.
fr: Le courrier électronique est envoyé au client lorsque les commandes ont été marquées terminé.

en: Email is sent to customer when orders have been marked failed.
fr: Le courrier électronique est envoyé au client lorsque les commandes ont été marquées échoué.

en: Email is sent to customer when orders have been marked pending.
fr: Le courrier électronique est envoyé au client lorsque les commandes ont été marquées en attente.

en: Email is sent to customer when orders have been marked refunded.
fr: Le courrier électronique est envoyé au client lorsque les commandes ont été marquées remboursés.

en: Email options
fr: Options de messagerie

en: Email to Administrator
fr: Envoyer à l'administrateur

en: Email to Customer
fr: Envoyer à la clientèle

en: Enable buttons
fr: Activer les boutons

en: Enable checkout
fr: Activer la caisse

en: Enable product rating
fr: Activer Évaluation des produits

en: Enable product reviews
fr: Activer commentaires sur les produits

en: Enable search
fr: Activer la recherche

en: Enable shipping
fr: expédition Activer

en: Error
fr: Erreur

en: Error getting product data
fr: Erreur lors de l'obtention des données produit

en: Error getting product parameters
fr: Erreur d'obtention des paramètres du produit

en: Euros
fr:  euros

en: Export CSV
fr: Exporter CSV

en: Export as CSV
fr: Exporter en tant que CSV

en: Express checkout this item
fr: PayPal Commande Express

en: Facebook comments
fr: Facebook commentaires

en: Failed
fr: Échoué

en: Failed to add product(s) to your cart
fr: Impossible d'ajouter le produit (s) à votre panier

en: Failed to add to cart
fr: Impossible d'ajouter au panier

en: Failed to add your products to the cart
fr: Impossible d'ajouter vos produits à votre panier

en: Failed to delete items.
fr: Impossible de supprimer des éléments.

en: Failed to rate
fr: Impossible à évaluer

en: Failed to remove items.
fr: Impossible de supprimer des éléments.

en: Failed to save changes.
fr: Impossible d'enregistrer les modifications.

en: Failed to send out the mail with checkout details.
fr: Impossible d'envoyer le mail avec les détails de paiement.

en: Failed to update default item.
fr: Impossible de mettre à jour l'élément par défaut.

en: Failed to update item
fr: Impossible de mettre à jour l'article

en: Failed to update order status.
fr: Impossible de mettre à jour l'état des commandes.

en: Failed to update user data
fr: Impossible de mettre à jour les données de l'utilisateur

en: Failed.
fr: Échec !

en: Feedback
fr: Information

en: File doesn't exist.
fr: Le fichier n'existe pas

en: Fill in the slug. Note that it should be unique. Use letters and dashes avoiding additional characters, symbols or numbers.
fr: Remplissez le bouchon. A noter qu'il doit être unique. Utilisez des lettres et des tirets en évitant des caractères supplémentaires, des symboles ou des chiffres.

en: Fill username password
fr: Remplissez le mot de passe de nom d'utilisateur

en: Filter by category
fr: Filtrer par catégorie

en: Filter by date added
fr: Filtrer par date d'ajout

en: Filter by manufacturer
fr: Filtrer par fabricant

en: Filter by manufacturers
fr: Filtrer par fabricants

en: Filter by maximum price
fr: Filtrer par prix maximum

en: Filter by minimum price
fr: Filtrer par prix minimum

en: Filter by minimum rating
fr: Filtrer par notation minimale

en: Filter by price
fr: Filtrer par prix

en: Filter by tags
fr: Filtrer par tags:

en: Filters
fr: Filtres

en: Final checkout data is invalid
fr: Les données de sortie finale sont invalides

en: Finish
fr: terminer

en: First name
fr: Prénom

en: Font
fr: Police de caractère

en: Footer background
fr: Fond d'écran pied de page

en: For desktops
fr: Pour les ordinateurs de bureau

en: For phones
fr: Pour les téléphones

en: For tablets
fr: Pour les tablettes

en: Free shipping
fr:  Livraison Offerte

en: Free shipping for orders over a certain price
fr: Livraison gratuite pour toute commande supérieure à un certain prix

en: From name
fr: De Nom

en: General
fr: Général

en: Generate template
fr: Générer modèle

en: Global
fr: général

en: Go
fr: Y aller

en: Go to the first page
fr: Aller à la première page

en: Go to the last page
fr: Aller à la dernière page

en: Go to the next page
fr: Aller à la page suivante

en: Go to the page
fr: Aller à la page

en: Go to the previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Guest products added
fr: produits de clients ajoutés

en: HTML template
fr: HTML modèle

en: Header
fr: Couleurs Accueil & Menu

en: Hello %s,<br>Here are details for your order on %s at %s %s.
fr: Bonjour%s, <br> Voici les détails de votre commande sur%s à%s%s.

en: Hello %s,<br>Here are details for your order on %s at %s %s.<br>
fr: Bonjour%s, <br> Voici les détails de votre commande sur%s à%s%s. <br>

en: Hello %s,<br>The order status of your order on %s at %s %s is updated from <em>%s</em> to <em>%s</em>.
fr: Bonjour%s, <br> Le statut de la commande de votre commande sur%s%s est mis à jour à partir de <em>%s </ em> <em>%s </ em>.

en: Hello administrator, <br>Here are details for order of user %s on %s at %s %s.
fr: Bonjour administrateur, <br> Voici les détails de l'ordre de l'utilisateur%s sur%s%s.

en: Hey! How's It Going?
fr: Hey! Comment ça va?

en: Hidden
fr: Caché

en: Hide
fr: Cacher

en: Hierarchical categories
fr: catégories hiérarchiques

en: Hong Kong Dollar
fr: Dollar de Hong Kong

en: Hover background
fr: Hover fond

en: Hover content
fr: Hover contenu

en: Hungarian Forint
fr: Forint Hongrois

en: I've already left a review
fr: Je l'ai déjà laissé un commentaire

en: ID
fr: Identifiant

en: Icelandic krona
fr: couronne islandaise

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button.
fr: Si vous avez besoin d'accéder à nouveau l'assistant de configuration, s'il vous plaît cliquer sur le bouton.

en: If you want to remove the sample data press this button.
fr: Si vous souhaitez supprimer la presse de données d'échantillons sur ce bouton.

en: Image
fr: image

en: Images
fr: Refléters

en: Import from theme template
fr: Importer à partir du modèle de thème

en: In stock
fr: En stock

en: In this quick wizard we'll help you with the basic configurations.
fr: Dans cet assistant rapide, nous vous aiderons avec les configurations de base.

en: Include discount in price
fr: Inclure une réduction dans le prix

en: Include tax in price
fr: Inclure la taxe dans le prix

en: Include tax in price during checkout and in shopping cart
fr: Inclure la taxe au prix lors de la caisse et dans le panier

en: Indian Rupee
fr: Roupie indienne

en: Indonesia Rupiah
fr: Indonésie Rupiah

en: Inherit
fr: Hériter

en: Input
fr: Entrée

en: Input with error
fr: Entrée avec l'erreur

en: Inputs font
fr: Entrées police

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert the code to display category in custom area:
fr: Insérez le code pour afficher la catégorie dans la zone de mesure:

en: Insert the code to display manufacturer in custom area:
fr: Insérez le code pour afficher le fabricant dans la zone de mesure:

en: Insert the code to display product in custom area:
fr: Insérez le code pour afficher le produit dans la zone de mesure:

en: Invalid token
fr: Jeton invalide

en: Invoice
fr: Facture

en: Invoice for Your order
fr: Facture pour votre commande

en: Invoice number
fr: Numéro de la facture

en: Is email sent to user
fr: Est-email envoyé à l'utilisateur

en: Israeli Shekel
fr: Shekel Israelien

en: Item content
fr: contenu de l'article

en: Item hover background
fr: Point hover fond

en: Item hover content
fr: Point teneur en vol stationnaire

en: Item name
fr: Nom de l'article

en: Item removed.
fr: Élément supprimé.

en: Item saved.
fr: Item sauvegardé

en: Items per page
fr: Articles par page

en: Items purchased
fr: Articles achetés

en: JAN
fr: Janvier

en: Japanese Article Number
fr: Japonais Numéro d'article

en: Japanese Yen
fr: DOLLAR CANADIEN VS YEN JAPONAIS

en: Kenyan shilling
fr: shilling kenyan

en: LINKS
fr: DES LIENS

en: Label
fr: Étiquette

en: Label slug
fr: Étiquette slug

en: Last month
fr: Le mois dernier

en: Last name
fr: Nom de famille

en: Last two weeks
fr: 2 semaines précédentes

en: Last week
fr: Semaine précédente

en: Latest products is a simple tool for displaying newly added items in widget area.
fr: Derniers produits est un outil simple pour afficher les éléments nouvellement ajoutés dans la zone widget.

en: Leave A Review?
fr: Laisser un commentaire?

en: Left
fr: À gauche

en: License pages
fr: pages de licence

en: Light
fr: Claire

en: Lighter
fr: Savon liquide / chiffons

en: Link
fr: Lien

en: Links
fr: Des liens

en: List
fr: Liste

en: List view
fr: Liste

en: Load default values
fr: Les valeurs de charge par défaut

en: Log in
fr: Se connecter

en: Login
fr: S'identifier

en: Login to rate
fr: Connectez-vous pour évaluer

en: Logo
fr: Le logo

en: Logout
fr: Se déconnecter

en: Mail successfully sent to user: %s
fr: Mail envoyé avec succès à l' utilisateur %s:

en: Mailer
fr: client d'e-mails

en: Main
fr: Principal

en: Main data
fr: données principales

en: Malaysian Ringgits
fr: Ringgits malaisiens

en: Manage
fr: Gérer

en: Manage Product/Category/Manufacturer templates
fr: Gérer les modèles Produit / Catégorie / Fabricant

en: Manage discount
fr: Gérer rabais

en: Manage tax
fr: Gérer l'impôt

en: Manage templates
fr: Gérer les modèles

en: Manufacturer
fr: Fabricant

en: Manufacturer Part Number
fr: Référence fabricant

en: Manufacturer data
fr: les données du fabricant

en: Manufacturer slug
fr: slug Fabricant

en: Manufacturer template
fr: modèle du fabricant

en: Manufacturer:
fr: Fabricant:

en: Manufacturers
fr: Les fabricants

en: Manufacturers page
fr: Page Fabricants

en: Market price
fr: Prix ​​du marché

en: Masonry
fr: Maçonnerie

en: Masonry view
fr: vue Maçonnerie

en: Maybe Later
fr: Peut-être plus tard

en: Media
fr: Médias

en: Meta description
fr: Meta Description

en: Meta keywords
fr: meta mots-clés

en: Meta tags
fr: Les balises Méta

en: Meta title
fr: titre Meta

en: Mexican Peso
fr: Peso mexicain

en: Middle name
fr: Deuxième nom

en: Mobile
fr: Portable

en: Modal body
fr: corps Modal

en: Modal header
fr: tête Modal

en: Mode
fr: remo

en: Model
fr: Modèle

en: Multiple Ecommerce-WD shortcodes are not supported.
fr: Plusieurs shortcodes Ecommerce-WD ne sont pas pris en charge.

en: Multiple Items
fr: Plusieurs articles

en: Name
fr: Nom

en: Nav bar
fr: Barre de Navigation

en: Nepali Rupee
fr: Roupie népalaise

en: Never show again
fr: Ne jamais montrer à nouveau

en: New
fr: Nouveau

en: New Category Name
fr: Nouveau Nom de la catégorie

en: New Country Name
fr: Nouveau Nom Pays

en: New Discount Name
fr: Nouveau nom Discount

en: New Ecommerce Page
fr: New Ecommerce page

en: New Label Name
fr: Nouvelle étiquette Nom

en: New Manufacturer
fr: Nouveau Fabricant

en: New Parameter Name
fr: Nouveau nom de paramètre

en: New Product
fr: Nouveau Produit

en: New Shipping method Name
fr: Nouvelle méthode Nom d'expédition

en: New Tag Name
fr: Nom du nouveau mot-clés

en: New Zealand Dollar
fr: Dollar néo-zélandais

en: New status
fr: Nouveau status :

en: Next
fr: Suivant

en: Nigerian Naira
fr: Naira nigérian

en: No
fr: Non

en: No %s found.
fr: Aucun %s trouvé

en: No Ecommerce Pages found in Trash.
fr: Aucun Pages Ecommerce trouvé dans la corbeille.

en: No Ecommerce Pages found.
fr: Aucun Pages Ecommerce trouvé.

en: No Image
fr: Pas d'image

en: No categories found.
fr: No Categories Found

en: No countries found.
fr: Aucun pays trouvé.

en: No discounts found.
fr: Pas de réductions trouvées.

en: No image
fr: Pas d'image

en: No label
fr: Alarme sans nom

en: No labels found.
fr: Aucune étiquette trouvée.

en: No manufacturer selected
fr: Aucun fabricant sélectionné

en: No manufacturers found in Trash.
fr: Aucun fabricants trouvés dans la corbeille.

en: No manufacturers found.
fr: Aucun fabricants trouvés.

en: No parameters found.
fr: Aucun paramètre trouvé.

en: No products found in Trash.
fr: Pas de produits trouvés dans la corbeille

en: No products found.
fr: Aucun produit trouvé

en: No products to checkout
fr: Aucun produit à la caisse

en: No results
fr: Aucun résultat.

en: No reviews yet
fr: Aucun avis pour le moment.

en: No shipping methods found.
fr: Aucune méthode d'expédition trouvé.

en: No shipping specified for this product
fr: Pas de livraison spécifiée pour ce produit

en: No tags found.
fr: Aucun Tag trouvé.

en: Normal
fr: Ordinaire

en: Norwegian Krone
fr: Couronne Norvégienne

en: Not yet rated
fr: Pas encore évalué

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Number of products
fr: Nombre de produits

en: Number of products in page (by default)
fr: Nombre de produits dans la page (par défaut)

en: Number of reviews
fr: Nombre d'évaluations

en: Of
fr: D

en: Old status
fr: Ancien statut

en: On left
fr: Sur la gauche

en: On top (with search bar)
fr: En plus (avec barre de recherche)

en: Once uninstalled, this can't be undone, you should use a database backup plugin of Wordpress to back up all the data first.
fr: Une fois désinstallé, cela ne peut pas être annulée, vous devez utiliser un plug-in de sauvegarde de base de données de Wordpress pour sauvegarder toutes les données en premier.

en: Only for registered users
fr: Seulement pour les utilisateurs enregistrés

en: Open background
fr: Ouvrir fond

en: Open content
fr: contenu Ouvrir

en: Options
fr: options de

en: Order
fr: Ordre

en: Order ID
fr: Numéro de commande

en: Order by
fr: Commandé par

en: Order details
fr: Détails de la command

en: Order direction
fr: Direction

en: Order id
fr: Numéro de commande

en: Order id: %s<br>%s<br>Product details:<br>%s<br>%s%s
fr: Numéro de commande:%s <br>%s <br> Détails du produit: <br>%s <br>%s%s

en: Order id: %s<br>%s<br>Products details:<br>%s<br>%s<br>%s
fr: Numéro de commande:%s <br>%s <br> Produits détails: <br>%s <br>%s <br>%s

en: Order id: %s<br>Products details:<br>%s<br>Customer details:<br>%s<br>%s%s
fr: Numéro de commande:%s <br> Produits détails: <br>%s <br> détails des clients: <br>%s <br>%s%s

en: Order is confirmed
fr: Ordre est confirmé

en: Order is submitted
fr: Ordre est soumis

en: Order status
fr: Statut de la commande

en: Order statuses
fr: Ordre statuts

en: Ordering
fr: Commander

en: Orders
fr: Ordres

en: Orders page
fr: page Commandes

en: Orders placed
fr: Les commandes passées

en: Out of stock
fr: Rupture de stock

en: PILL
fr: Pilule

en: Pages
fr: Page

en: Pakistani Rupee
fr: Roupie pakistanaise

en: Panel footer
fr: footer Panel

en: Panel header
fr: tête de panneau

en: Paraguayan Guarani
fr: Guarani paraguayen

en: Parameter slug
fr: slug Paramètre

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Parent Category
fr: Catégorie principale

en: Parent Category:
fr: Catégorie principale:

en: Parent Country
fr: Parent Pays

en: Parent Country:
fr: Parent Pays:

en: Parent Discount
fr: Remise Parent

en: Parent Discount:
fr: Remise Parent:

en: Parent Ecommerce Pages:
fr: Pages Ecommerce parents:

en: Parent Label
fr: Parent Étiquette

en: Parent Manufacturers:
fr: Fabricants parents:

en: Parent Parameter
fr: Paramètre Parent

en: Parent Parameter:
fr: Paramètre Parent:

en: Parent Shipping method
fr: Méthode d'expédition Parent

en: Parent Shipping method:
fr: Méthode d'expédition Parent:

en: Parent Tag
fr: Mot-clé parent

en: Parent Tag:
fr: Mot-clé parent

en: Password
fr: Mot de passe

en: Pay with authorizenet AIM
fr: Payer avec AuthorizeNet AIM

en: Pay with authorizenet DPM
fr: Payer avec AuthorizeNet DPM

en: Pay with authorizenet SIM
fr: Payer avec AuthorizeNet SIM

en: Pay with paypal
fr: Payez avec PayPal

en: Pay with paypal express
fr: Payer avec paypal express

en: Pay with stripe
fr: Payez avec Stripe

en: Payment data
fr: les données de paiement

en: Payment method
fr: Mode de paiement

en: Payment status
fr: Statut de paiement

en: Payment status is completed
fr: état de paiement est terminé

en: Payment systems
fr: Les systèmes de paiement

en: Payments
fr: Paiements

en: Payments systems
fr: Les systèmes de paiement

en: Paypal Email
fr: Email Paypal

en: Paypal Express Checkout
fr: PayPal Express Checkout

en: Paypal Standard
fr: Paypal standard

en: Pending
fr: En attente d'approbation

en: Per bundle
fr: Par lot

en: Per item
fr: Par objet

en: Per order
fr: Par ordre

en: Per unit
fr: Par unité

en: Permalink settings
fr: Paramètres des permalinks

en: Philippine Pesos
fr: Pesos philippins

en: Phone
fr: Téléphone

en: Pleasa wait
fr: Pleasa attente

en: Please enter a valid email address.
fr: S'il vous plaît, mettez une adresse email valide.

en: Please fill in all required fields!
fr: Veuillez remplir tous les champs requis!

en: Please sort by order to enable reordering
fr: S'il vous plaît trier par ordre à réordonner

en: Please wait
fr: Veuillez attendre..

en: Please, check your email for checkout details.
fr: Inscription terminée. Merci de vérifier votre e-mail pour les détails de connexion.

en: Polish Zloty
fr: Zloty polonais

en: Popular Categories
fr: Catégories populaires

en: Popular Countries
fr: pays populaires

en: Popular Discounts
fr: Réductions populaires

en: Popular Labels
fr: étiquettes populaires

en: Popular Parameters
fr: Paramètres populaires

en: Popular Shipping methods
fr: Méthodes d'expédition populaires

en: Popular Tags
fr: Mots clés populaires

en: Position
fr: Poste

en: Pounds Sterling
fr: Livres Sterling

en: Previous
fr: Précédent

en: Price
fr: Prix

en: Price display suffix
fr: Suffixe d'affichage des prix

en: Price from
fr: Prix ​​à partir de...

en: Price to
fr: Max prix

en: Prices entered with tax
fr: Prix entrés avec taxe

en: Primary
fr: Primaire

en: Print
fr: Imprimer

en: Print order
fr: Ordre d'impression

en: Print order page
fr: Imprimer une page de commande

en: Priority
fr: Priorité

en: Processed
fr: TRAITÉ

en: Product
fr: Produit

en: Product ID
fr: ID du produit

en: Product already added to cart
fr: Produit déjà ajouté au panier

en: Product codes
fr: Code du produit

en: Product creation failed, could not find original product.
fr: Création de produits échoué, n'a pas pu trouver le produit original:

en: Product data
fr: données de produit

en: Product details
fr: Détails du Produit

en: Product image
fr: Image du produit :

en: Product name
fr: Nom du Livrable

en: Product panel
fr: panneau de produit

en: Product slug
fr: limace de produit

en: Product template
fr: Modèle de produit

en: Product view
fr: Vue du produit

en: Products
fr: Produits

en: Products compare page
fr: Produits comparer la page

en: Products data
fr: Données Produits

en: Products data page
fr: Produits page de données

en: Products no longer available
fr: Produits plus disponible

en: Products will not ship to your country
fr: Produits ne seront pas expédier à votre pays

en: Publish
fr: Publier

en: Published
fr: Publié

en: Quantity
fr: Quantité

en: Quick view
fr: Aperçu rapide

en: Quick view button
fr: Bouton rapide de la vue

en: Rate
fr: Taux

en: Rating
fr: Notation

en: Rating Date
fr: Note date

en: Rating hasn't changed.
fr: Note n'a pas changé.

en: Rating is changed successfully.
fr: Note est modifiée avec succès.

en: Ratings
fr: Notes

en: Read
fr: lire

en: Read More in User Manual
fr: Lire la suite dans le Manuel de l'utilisateur

en: Redirect to cart after adding an item
fr: Rediriger au panier après avoir ajouté un article

en: Refunded
fr: Remboursé

en: Register
fr: S'inscrire

en: Related products
fr: Produits Similaires

en: Relevance
fr: Utilité

en: Remember me
fr: Se souveni

en: Remove all
fr: Retirer tous

en: Remove sample data
fr: Supprimer les données échantillon

en: Remove selected row(s)
fr: Supprimer les lignes sélectionnées

en: Remove shipping methods
fr: Retirer les méthodes d'expédition

en: Remove this item
fr: Retirer cet article

en: Reports
fr: Rapports

en: Required
fr: Obligatoire

en: Required parameters
fr: Les paramètres requis

en: Reset
fr: Réinitialise

en: Reviews
fr: Avis

en: Right
fr: Droite

en: Romanian Leu
fr: Leu Roumain

en: Rounded corners
fr: Coins arrondis

en: Russian Ruble
fr: Rouble russe

en: SKU
fr: UGS

en: Sales in this period
fr: Les ventes dans cette période

en: Sandbox
fr: bac à sable

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save and copy
fr: Enregistrer et copier

en: Save and new
fr: Enregistrer et nouvelle

en: Search Categories
fr: Rechercher par catégories

en: Search Countries
fr: Rechercher pays

en: Search Discounts
fr: Chercher Promotions

en: Search Ecommerce Pages
fr: Pages Recherche Ecommerce

en: Search Labels
fr: Rechercher Etiquettes

en: Search Manufacturers
fr: recherche Fabricants

en: Search Parameters
fr: Paramètres de recherche

en: Search Products
fr: Recherche Produits

en: Search Shipping methods
fr: méthodes Recherche d'expédition

en: Search Tags
fr: Rechercher des mots-clés

en: Search and Sort
fr: Recherche Trier

en: Search by category
fr: Recherche par catégorie

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select country
fr: Sélectionner un pays

en: Select discount
fr: Sélectionnez rabais

en: Select manufacturer
fr: Choisir un fabricant

en: Select product
fr: Séléctionner un produit

en: Selected %s item(s).
fr: Selected% s item (s).

en: Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all.
fr: Le point-virgule (;) sépare plusieurs valeurs. Laissez vide pour s'appliquer à tous.

en: Send Email
fr: Envoyer courriel

en: Send Email to Administrator
fr: Envoyer un email à l'administrateur

en: Send Email to Customer
fr: Envoyer un message au client

en: Send Email when
fr: Envoyer un message lorsque

en: Send invoice
fr: Envoyer une facture

en: Send invoice to cusotmer
fr: Envoyer la facture à cusotmer

en: Separate
fr: Séparé

en: Separate Countries with commas
fr: Les pays séparés par des virgules

en: Separate Discounts with commas
fr: Réductions séparées par des virgules

en: Separate Labels with commas
fr: Les étiquettes séparées par des virgules

en: Separate Shipping methods with commas
fr: Méthodes d'expédition séparées par des virgules

en: Separate Tags with commas
fr: Séparez les mots-clés avec des virgules

en: Separate categories with commas
fr: Séparer les catégories avec des virgules

en: Separate parameters with commas
fr: Séparez les paramètres par des virgules

en: Share buttons
fr: Boutons de partage

en: Shipping
fr: Livraison

en: Shipping Data
fr: données d'expédition

en: Shipping data
fr: de livraison

en: Shipping data page
fr: Page de livraison

en: Shipping info
fr: Informations de livraison

en: Shipping method
fr: Moyen de Livraison

en: Shipping method slug
fr: Méthode d'expédition slug

en: Shipping methods
fr: Méthode de Livraison

en: Shipping rate calculation
fr: calcul du taux de livraison

en: Shopping cart
fr: Panier

en: Short description
fr: Résumé

en: Show
fr: Montrer

en: Show all categories
fr: Afficher toutes les catégories

en: Show all manufacturers
fr: Voir tous les fabricants

en: Show and require
fr: Afficher et nécessitent

en: Show hierarchy
fr: Afficher la hiérarchie

en: Show info
fr: salon

en: Show products
fr: Voir les produits

en: Show short description of product on all progucts page and single product pages.
fr: Voir brève description du produit sur toutes les pages de progucts et les pages de produits simples.

en: Show subcategories
fr: Afficher les sous-catégories

en: Sign
fr: Signé

en: Sign position
fr: Connexion poste

en: Singapore Dollar
fr: Dollar de Singapour

en: Single Item
fr: Un seul article

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site url
fr: URL du site

en: Size
fr: Taille

en: Social buttons
fr: Réseaux sociaux

en: Social media integration
fr: Intégration aux médias sociaux

en: Sorry, you are not allowed to upload this type of file.
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à télécharger ce type de fichier.

en: Sort by manufacturer
fr: Trier par fabricant

en: Sort by name
fr: Trier par Nom

en: Sort by number of reviews
fr: Trier par nombre d'avis

en: Sort by price
fr: Trier par prix

en: Sort by rating
fr: Trier par notes

en: South African rand
fr: South African Rand

en: South Korean Won
fr: Won Sud-Coréen

en: Standard pages
fr: pages standard

en: Star
fr: Étoile

en: State
fr: Etat

en: Status
fr: Statut

en: Style
fr: style

en: Styles
fr: Styles, format

en: Subcategories
fr: Sous-catégories

en: Subject
fr: Assujettir

en: Subtext
fr: Sous texte

en: Success
fr: le succès

en: Successfully added to cart
fr: rajouté à ma listé

en: Successfully rated
fr: avec succès classé

en: Sure! I'd love to!
fr: Sûr! J'adorerais!

en: Swedish Krona
fr: Couronne Suédoise

en: Swiss Franc
fr: FRANC SUISSE

en: System page
fr: page Système

en: System pages
fr: pages système

en: Tab
fr: Onglet

en: Tabs
fr: Onglets

en: Tags
fr: Mots-clés

en: Tags separated by comma
fr: Mots séparés par des virgules

en: Taiwan New Dollars
fr: Nouveau dollar de Taïwan

en: Tax
fr: Taxe

en: Tax classes
fr: Classes fiscales

en: Tax slug
fr: slug fiscale

en: Tel
fr: Tél

en: Template couldn't be created.
fr: Template n'a pas pu être créé.

en: Template couldn't be empty.
fr: Template ne pouvait pas être vide.

en: Template successfully created.
fr: Modèle créé avec succès.

en: Templates
fr: Modèles

en: Templates successfully created.
fr: Modèles créés avec succès.

en: Text
fr: Le texte

en: Text in Email
fr: Texte dans Email

en: Thai Baht
fr: Baht thaïlandais

en: Thank you for using WordPress %s! We hope that you've found everything you need, but if you have any questions:
fr: Merci d'utiliser WordPress%s! Nous espérons que vous avez trouvé tout ce dont vous avez besoin, mais si vous avez des questions:

en: The changes are saved.
fr: Les modifications sont enregistrées.

en: The following database tables,custom posts and taxonomy terms will be deleted
fr: Les tables de base de données suivants, les messages personnalisés et des termes de taxonomie seront supprimés

en: The invoice is not sent.
fr: La facture est pas envoyé.

en: The invoice is sent successfully.
fr: La facture est envoyée avec succès.

en: The item is successfully published.
fr: L'article est publié avec succès.

en: The item is successfully set as default.
fr: L'élément est réglé avec succès par défaut.

en: The item is successfully set to read.
fr: L'élément est réglé avec succès à lire.

en: The item is successfully set to unread.
fr: L'élément est réglé avec succès non lu.

en: The item is successfully unpublished.
fr: L'article est avec succès inédit.

en: The items are saved.
fr: Les éléments sont enregistrés.

en: The items are successfully deleted.
fr: Les éléments sont supprimés avec succès.

en: The items are successfully published.
fr: Les articles sont publiés avec succès.

en: The items are successfully unpublished.
fr: Les articles sont avec succès inédits.

en: The order status hasn't changed.
fr: Le statut de la commande n'a pas changé.

en: The order status is updated. Email sent successfully.
fr: Le statut de la commande est mise à jour. E-mail envoyé avec succès.

en: The order status is updated. Failed to sent email.
fr: Le statut de la commande est mise à jour. Échec de l'e-mail envoyé.

en: The order status of your order is updated
fr: Le statut de la commande de votre commande est mis à jour

en: The ordering is successfully saved.
fr: La commande est enregistrée avec succès.

en: The plugin database tables, posts and taxanomies successfully deleted.
fr: La base de données de plugin tables, messages et taxanomies supprimés avec succès.

en: The selected range contains more than one currency. Thus it is not possible to generate a report.
fr: La plage sélectionnée contient plus d'une monnaie. Ainsi, il est impossible de générer un rapport.

en: Themes
fr: Thèmes

en: There is a new %s version
fr: Il est la version d'un nouveau%s

en: This add-on is designed for advanced product filter and browsing. It will display multiple filters, which will make it easier for the user to find the relevant products.
fr: Cet add-on est conçu pour le filtrage de produits avancés et la navigation. Il affiche plusieurs filtres, ce qui facilitera la recherche des produits par l'utilisateur.

en: This add-on is designed for displaying shopping cart information including products and their details in widget area.
fr: Cet add-on est conçu pour l'affichage des informations panier d'achat, y compris les produits et leurs détails dans la zone widget.

en: This feature is disabled for the non-commercial version.
fr: Cette fonctionnalité est désactivée pour la version non-commerciale.

en: This field is required
fr: Ce champ est obligatoire

en: This item will not ship to your country
fr: Cet article ne sera pas expédier à votre pays

en: This month
fr: Ce mois-ci

en: This option is disabled in free version.
fr: Cette option est désactivée dans la version gratuite.

en: This option works only when tax is calculated based on shop address.
fr: La modification de cette option n'a pas été apportée aux produits existants.

en: This section allows you to %s.
fr: Cette section vous permet de %s.

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Thumbnail view
fr: Vue miniature

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Title
fr: Titre

en: To
fr: À

en: To add a new country or edit the existing one, please click on the button.
fr: Pour ajouter un nouveau pays ou modifier l'existant, s'il vous plaît cliquer sur le bouton.

en: To add a new currency or edit the existing one, please click on the button.
fr: Pour ajouter une nouvelle monnaie ou modifier l'existant, s'il vous plaît cliquer sur le bouton.

en: To add a new discount or edit the existing one, please click on the button.
fr: Pour ajouter un nouveau rabais ou modifier l'existant, s'il vous plaît cliquer sur le bouton.

en: To add a new order status or edit the existing one, please click on the button.
fr: Pour ajouter un nouveau statut de la commande ou modifier l'existant, s'il vous plaît cliquer sur le bouton.

en: To add a new payment or edit the existing one, please click on the button.
fr: Pour ajouter un nouveau paiement ou modifier l'existant, s'il vous plaît cliquer sur le bouton.

en: To add a new tax or edit the existing one, please click on the button.
fr: Pour ajouter une nouvelle taxe ou modifier l'existant, s'il vous plaît cliquer sur le bouton.

en: To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
fr: Pour définir plusieurs taux d'imposition pour une seule zone, vous devez spécifier une priorité différente par taux.

en: To finish the uninstallation and ecommerce will be deactivated automatically.
fr: Pour terminer la désinstallation et le commerce électronique sera automatiquement désactivé.

en: To set for all countries leave the field empty.
fr: Pour définir pour tous les pays laissent le champ vide.

en: Today
fr: Aujourd

en: Toggle
fr: Accordéon

en: Top left
fr: En haut à gauche

en: Top rated products is a simple tool for displaying top rated items in widget area.
fr: Les produits les mieux notés est un outil simple pour afficher les articles les mieux notés dans la zone des widgets.

en: Top right
fr: En haut à droite

en: Total
fr: Global

en: Total price
fr: Prix ​​total

en: Total tax
fr: Total de la Taxe

en: Turkish Lira
fr: Livre turque

en: Type
fr: type

en: US Dollars
fr: Dollar américain ($)

en: Ukrainian Hryvnia
fr: Hryvnia ukrainien

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Uninstall ecommerce wd
fr: Désinstaller ecommerce wd

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Unpublish
fr: Ne pas publier

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update Category
fr: Mise à jour de la Catégorie

en: Update Country
fr: Mise à jour Pays

en: Update Discount
fr: Mise à jour Discount

en: Update Label
fr: Mise à jour de l'étiquette

en: Update Parameter
fr: Mise à jour des paramètres

en: Update Shipping method
fr: Méthode de mise à jour d'expédition

en: Update Tag
fr: Mise à jour Tag

en: Update data
fr: les données de mise à jour

en: Update filters
fr: filtres de mise à jour

en: Updating
fr: Mise à jour ...

en: Upgrade to paid version
fr: Mise à niveau vers la version payante

en: Use Facebook comments instead of reviews
fr: Utilisez les commentaires Facebook au lieu de commentaires

en: User
fr: Utilisateur

en: User IP
fr: IP de l'utilisateur:

en: User data panel
fr: panneau de données de l'utilisateur

en: User data updated
fr: Les données utilisateur mis à jour

en: User management
fr: Gestion des utlisateurs

en: User management page
fr: page de gestion de l'utilisateur

en: Usergroup
fr: GROUPE D'UTILISATEURS

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Value
fr: Valeur

en: Values
fr: Valeurs

en: Videos
fr: Vidéos

en: Vietnamese Dong
fr: Dong vietnamien

en: View Category
fr: Voir Catégorie

en: View Country
fr: Voir le Pays

en: View Discount
fr: Voir Discount

en: View Ecommerce Page
fr: Voir la page Ecommerce

en: View Label
fr: Afficher les étiquettes

en: View Manufacturer
fr: Voir Fabricant

en: View Parameter
fr: Voir Paramètre

en: View Product
fr: Voir produit

en: View Shipping method
fr: Méthode Vue port

en: View Tag
fr: Voir Tag

en: View all products
fr: Voir tous les produits

en: View cart.
fr: Voir ma liste

en: View item
fr: Regarder l'article

en: View order
fr: Voir commande

en: View order details
fr: Voir d'autres détails

en: View payment data
fr: Afficher les données de paiement

en: Visit site
fr: Visitez le site

en: Warning:
fr: Avertissement:

en: We hope you've enjoyed using WordPress %s! Would you consider leaving us a review on WordPress.org?
fr: Nous espérons que vous avez apprécié en utilisant WordPress%s! Envisageriez-vous nous laisser un commentaire sur WordPress.org?

en: Website
fr: Site Web

en: Weight
fr: Poids

en: Weight unit
fr: Unité de poids

en: Welcome to %s!
fr: Bienvenue à%s!

en: Well
fr: Bien

en: Well content
fr: Eh bien contenu

en: What's new:
fr: Quoi de neuf:

en: Without Online Payment
fr: Sans le paiement en ligne

en: Without online payment
fr: Sans paiement en ligne

en: Write review
fr: Rédiger un avis

en: Write review button
fr: bouton Ecrire une critique

en: Wrong request
fr: Mauvais demande

en: Year
fr: An

en: Yes
fr: Oui

en: You are about to uninstall ecommerce from wordpress. This action is not reversible.
fr: Vous êtes sur le point de désinstaller ecommerce de wordpress. Cette action est irréversible.

en: You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax},{price_excluding_tax}
fr: Vous pouvez également modifier les prix ici en utilisant l'une des options suivantes: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}

en: You can download the latest version of your plugins from your %s account.
                After deactivating and deleting the current version, install the downloaded latest version of the plugin.
fr: Vous pouvez télécharger la dernière version de vos plugins à partir du compte de votre%s. 
                 Après la désactivation et la suppression de la version actuelle, installez la dernière version téléchargée du plugin.

en: You can't delete basic item.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer l'élément de base.

en: You can't delete default item.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer l'élément par défaut.

en: You have already rated this product
fr: Vous avez déjà noté ce produit

en: You must accept license agreement
fr: Vous devez accepter l'accord de licence

en: You must manually insert the code to display the item.
fr: Vous devez insérer manuellement le code pour afficher l'élément.

en: You must select at least one item.
fr: Vous devez sélectionner au moins une formule

en: Your Are Ready To Launch Your E-commerce.
fr: Vous êtes prêt à lancer votre commerce électronique.

en: Your cart is empty
fr: Votre chariot est vide

en: Your order #%s from %s has been refunded.
fr: de%s Votre commande #%s a été remboursé.

en: Your order has been canceled
fr: Votre commande a été annulée

en: Your order has been completed
fr: Votre commande a été achevée !

en: Your order has been refunded
fr: Votre commande a été remboursé

en: Your order has failed
fr: Votre commande a échoué

en: Your order is now being processed
fr: Votre commande est maintenant en cours de traitement

en: ZIP/Postcode
fr: Code postal

en: Zip code
fr: Code postal

en: billing_fields_list
fr: Billing_fields_list

en: by
fr: par

en: false
fr: faux

en: free shipping
fr: Livraison Offerte

en: true
fr: vrai

en: warning
fr: Attention
