EazyDocs - en to fr_FR translation catalogue (1352 entries)

en:  ago
fr_FR: il y a

en:  and %d others
fr_FR:  %d

en:  this post.
fr_FR: ce message.

en: #%d (no title)
fr_FR: #%d (aucun titre)

en: %1$sSelect how you want the search to work.%2$s %3$s
    					• %1$sBy Title Only:%2$s Shows results that match your search keywords in titles. %3$s
    					• %1$sBy Title and Content:%2$s First shows title matches, then includes results that match inside the content.
fr_FR:  %1$s %2$s %3$s

en: %d Negative vote found. | %d Negative votes found.
fr_FR[0]: %d Vote négatif trouvé.
fr_FR[1]: %d Votes négatifs trouvés.

en: %d Positive vote,  | %d Positive votes and
fr_FR[0]: %d vote positif,
fr_FR[1]: %d Votes positifs et

en: %d articles have no views yet
fr_FR:  %d

en: %d articles haven't been updated in 90+ days
fr_FR:  %d

en: %d attempts
fr_FR:  %d

en: %d category converted into a parent doc. | %d categories converted into parent docs.
fr_FR[0]:  %d
fr_FR[1]:  %d

en: %d doc | %d docs
fr_FR[0]:  %d
fr_FR[1]:  %d

en: %d doc organised under its category. | %d docs organised under their categories.
fr_FR[0]:  %d
fr_FR[1]:  %d

en: %d failed | %d failed
fr_FR[0]:  %d
fr_FR[1]:  %d

en: %d minute average read | %d minutes average read
fr_FR[0]:  %d
fr_FR[1]:  %d

en: %d person found this not useful | %d persons found this not useful
fr_FR[0]: %d personne a trouvé cela inutile
fr_FR[1]: %d personnes trouvées cela n'est pas utile

en: %d person found this useful | %d persons found this useful
fr_FR[0]: %d personne a trouvé cette utile
fr_FR[1]: %d personnes ont trouvé cet outil utile

en: %d%% of searches aren't finding results
fr_FR:  %d

en: &#8658; left to right
fr_FR: &#8658; de gauche à droite

en: &#8659; top to bottom
fr_FR: ⇓ de haut en bas

en: &#8664; corner top to right
fr_FR: ⇘ coin en haut à droite

en: &#8665; corner top to left
fr_FR: ⇙ coin en haut à gauche

en: (Optional) Enter a Site / Product Label below — the name of the site or product where you are pasting this embed. This tells the assistant which product the visitor is asking about so it does not confuse multiple products in one knowledge base.
fr_FR: (Facultatif) Saisissez une étiquette de site/produit ci-dessous : le nom du site ou du produit sur lequel vous collez cette intégration. Cela indique à l'assistant sur quel produit le visiteur demande afin de ne pas confondre plusieurs produits dans une seule base de connaissances.

en: *The field will support text and html formats.
fr_FR: *Le champ prendra en charge les formats texte et HTML.

en: -- Select Option --
fr_FR: -- Sélectionnez une option --

en: -- Select a Doc --
fr_FR: -- Sélectionnez un document --

en: 1 Column
fr_FR: 1 colonne

en: 12:00 AM (Midnight)
fr_FR: 00h00 (minuit)

en: 12:00 PM (Noon)
fr_FR: 12h00 (midi)

en: 14-day money-back guarantee
fr_FR: Garantie de remboursement de 14 jours

en: 15th of the month
fr_FR: le 15 du mois

en: 1st of the month
fr_FR: 1er du mois

en: 2 Column
fr_FR: 2 colonnes

en: 2 Columns
fr_FR: 2 colonnes

en: 2 hours ago
fr_FR: il y a 2 heures

en: 24/7 AI Chatbot
fr_FR: Chatbot IA 24h/24 et 7j/7

en: 3 Column
fr_FR: 3 colonnes

en: 3 Columns
fr_FR: 3 colonnes

en: 30-day money-back guarantee
fr_FR: Garantie de remboursement de 30 jours

en: 3:00 PM
fr_FR: 15h00

en: 4 Column
fr_FR: 4 colonnes

en: 4 Columns
fr_FR: 4 colonnes

en: 5 Column
fr_FR: 5 Colonnes

en: 5 Columns
fr_FR: 5 colonnes

en: 5 hours ago
fr_FR: il y a 5 heures

en: 6 Column
fr_FR: 6 Colonnes

en: 6 Columns
fr_FR: 6 Colonnes

en: 6:00 AM
fr_FR: 6h00

en: 6:00 PM
fr_FR: 18h00

en: 70%+ reduction
fr_FR: 70%+ de réduction

en: 8:00 AM
fr_FR: 8h00

en: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">Export a backup</a> of your docs first so you can restore them if anything looks off.
fr_FR:  %s

en: A beautiful, intuitive interface to manage all your user feedback in one place.
fr_FR: Une interface belle et intuitive pour gérer tous vos commentaires utilisateurs en un seul endroit.

en: A duplicate copy of this doc (including its child) will be created. And a unique ID number will be appended on every cloned doc. The cloned doc will be drafted by default.
fr_FR: Un duplicata de ce document (y compris son enfant) sera créé. Et un numéro d'identification unique sera ajouté à chaque document cloné. Le document cloné sera rédigé par défaut.

en: A sample report will be sent to the primary recipient email address configured above.
fr_FR: Un exemple de rapport sera envoyé à l'adresse e-mail du destinataire principal configurée ci-dessus.

en: A title is required.
fr_FR: Un titre est requis.

en: AI Chatbot Support
fr_FR: Prise en charge des chatbots IA

en: API Configuration
fr_FR: Configuration des API

en: API Reference
fr_FR: Référence API

en: Accepts .md, .markdown, .zip or .csv — up to 20 MB.
fr_FR: Accepte .md, .markdown, .zip ou .csv — jusqu'à 20 Mo.

en: Accordions transform how users interact with your documentation by organizing content into collapsible sections. This reduces cognitive load, minimizes scrolling, and helps visitors find exactly what they need—faster. With the Advanced Accordion Block, you can create stunning, responsive accordions that seamlessly integrate with your EazyDocs setup.
fr_FR: Les accordéons transforment la façon dont les utilisateurs interagissent avec votre documentation en organisant le contenu en sections pliables. Cela réduit la charge cognitive, minimise le défilement et aide les visiteurs à trouver exactement ce dont ils ont besoin, plus rapidement. Avec le bloc accordéon avancé, vous pouvez créer des accordéons époustouflants et réactifs qui s'intègrent parfaitement à votre configuration EazyDocs.

en: Actionable Insights
fr_FR: Informations exploitables

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate Antimanual
fr_FR: Activer l'antimanuel

en: Activate Antimanual to supercharge EazyDocs with AI
fr_FR: Activez Antimanual pour booster EazyDocs avec l'IA

en: Activate Antimanual to unlock powerful AI features for your documentation!
fr_FR: Activez Antimanual pour débloquer de puissantes fonctionnalités d'IA pour votre documentation !

en: Activated
fr_FR: Activé

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active Doc
fr_FR: Doc actif

en: Active Menu Highlight
fr_FR: Menu actif en surbrillance

en: Add Button
fr_FR: Ajouter Bouton

en: Add Doc
fr_FR: Ajouter Doc

en: Add Gallery
fr_FR: Ajouter une galerie

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Add New Badge
fr_FR: Ajouter nouveau Badge

en: Add New Item
fr_FR: Ajouter un nouvel élément

en: Add Your OnePage Doc
fr_FR: Ajouter votre document OnePage

en: Add a personalized introduction message that appears at the top of each report email. This helps provide context for team members receiving the reports.
fr_FR: Ajoutez un message d'introduction personnalisé qui apparaît en haut de chaque e-mail de rapport. Cela permet de fournir un contexte aux membres de l’équipe qui reçoivent les rapports.

en: Add additional email addresses to receive copies of the report. Separate multiple emails with commas.
fr_FR: Ajoutez des adresses e-mail supplémentaires pour recevoir des copies du rapport. Séparez plusieurs e-mails par des virgules.

en: Add an AI chatbot trained on your docs, smart semantic search, and auto-generated documentation. Reduce support tickets by 70%+.
fr_FR: Ajoutez un chatbot IA formé sur vos documents, une recherche sémantique intelligente et une documentation générée automatiquement. Réduisez les tickets d’assistance de plus de 70 %.

en: Add clickable footnote references in your content. %1$sView documentation%2$s
fr_FR:  %1$s %2$s

en: Add new doc under this doc
fr_FR: Ajouter un nouveau document sous ce document

en: Add numbered footnotes with tooltips to your documentation. %1$sSetup guide%2$s
fr_FR:  %1$s %2$s

en: Add one or more files to attach with this documentation page.
fr_FR: Ajoutez un ou plusieurs fichiers à joindre à cette page de documentation.

en: Add or remove Badges
fr_FR: Ajouter ou supprimer des badges

en: Add or remove items
fr_FR: Ajouter ou supprimer des éléments

en: Add sub-lesson
fr_FR: Ajouter une sous-leçon

en: Add the Redirect URI shown above to "Authorized redirect URIs"
fr_FR: Ajoutez l'URI de redirection indiqué ci-dessus aux "URI de redirection autorisés"

en: Add this exact URL to your Google Cloud Console OAuth settings:
fr_FR: Ajoutez cette URL exacte à vos paramètres OAuth de Google Cloud Console :

en: Add widgets here for the Right Sidebar of the Doc pages
fr_FR: Ajouter des widgets ici pour la barre latérale droite des pages de doc

en: Adjust the internal padding of the search banner.
fr_FR: Ajustez le remplissage interne de la bannière de recherche.

en: Admin Menu Label
fr_FR: Étiquette du menu administrateur

en: Administrator
fr_FR: Administrateur

en: Advanced Accordion Block
fr_FR: Bloc accordéon avancé

en: Advanced Filtering
fr_FR: Filtrage avancé

en: Advanced Per-Doc Control
fr_FR: Contrôle avancé par document

en: After logging in, take users back to the doc they were trying to view.
fr_FR: Une fois connectés, ramenez les utilisateurs au document qu’ils essayaient de consulter.

en: Ajax Search Results
fr_FR: Résultats de la recherche Ajax

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: All
fr_FR: Tous

en: All Badges
fr_FR: Tout les Badges

en: All Docs
fr_FR: Tous les documents

en: All Logged-In Users — Anyone with an account can view
fr_FR: Tous les utilisateurs connectés : toute personne possédant un compte peut voir

en: All Small Caps
fr_FR: Toutes les petites capitalisations

en: All Tags
fr_FR: Tous les mots-clés

en: All articles
fr_FR: Tous les articles

en: All existing Docs will be organized as
fr_FR: Tous les documents existants seront organisés comme

en: All settings can be modified from the EazyDocs settings page.
fr_FR: Tous les paramètres peuvent être modifiés à partir de la page des paramètres d'EazyDocs.

en: Allow guests (not logged in)
fr_FR: Autoriser les invités (non connectés)

en: Allow setting different role requirements on individual private docs.
fr_FR: Autoriser la définition de différentes exigences de rôle sur des documents privés individuels.

en: Allow users to submit detailed text feedback with email contact. Understand specific pain points and suggestions.
fr_FR: Autorisez les utilisateurs à soumettre des commentaires textuels détaillés avec un contact par e-mail. Comprendre les points faibles et les suggestions spécifiques.

en: Allow users to submit search by pressing Enter or clicking the search icon.
fr_FR: Autorisez les utilisateurs à soumettre une recherche en appuyant sur Entrée ou en cliquant sur l'icône de recherche.

en: Allow visitors to authenticate using their Google account credentials.
fr_FR: Autorisez les visiteurs à s'authentifier à l'aide des informations d'identification de leur compte Google.

en: Allow visitors to leave comments and questions on documentation pages.
fr_FR: Permettez aux visiteurs de laisser des commentaires et des questions sur les pages de documentation.

en: Allow visitors to switch between light and dark themes. The toggle button appears on documentation pages.
fr_FR: Permettez aux visiteurs de basculer entre les thèmes clairs et sombres. Le bouton bascule apparaît sur les pages de documentation.

en: Allowed User Roles
fr_FR: Rôles utilisateur autorisés

en: Already email exists.
fr_FR: L'e-mail existe déjà.

en: Always create new documents
fr_FR: Créez toujours de nouveaux documents

en: An error occurred while importing. Please try again.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'importation. Veuillez réessayer.

en: An error occurred. Please try again.
fr_FR: Une erreur s'est produite. Veuillez réessayer.

en: Analyze data for any time period with flexible date range selection.
fr_FR: Analysez les données pour n’importe quelle période avec une sélection flexible de plages de dates.

en: Animation Speed
fr_FR: Vitesse d'animation

en: Antimanual
fr_FR: Antimanuel

en: Antimanual AI is enhancing your documentation experience!
fr_FR: L'IA antimanuelle améliore votre expérience de documentation !

en: Antimanual is Active!
fr_FR: L'antimanuel est actif !

en: Antimanual is installed but not active. Activate it to unlock AI chatbot, smart search, and auto-generated documentation features.
fr_FR: Antimanual est installé mais n'est pas actif. Activez-le pour débloquer les fonctionnalités de chatbot IA, de recherche intelligente et de documentation générée automatiquement.

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Apply roles to all child docs
fr_FR: Appliquer des rôles à tous les documents enfants

en: Archive resolved feedback to keep your workspace clean. Bulk actions make managing hundreds of items easy.
fr_FR: Archivez les commentaires résolus pour garder votre espace de travail propre. Les actions groupées facilitent la gestion de centaines d’éléments.

en: Are you sure to Duplicate this doc?
fr_FR: Êtes-vous sûr de dupliquer ce document ?

en: Are you sure to delete?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ?

en: Are you sure you want to reset all settings to default values?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser tous les paramètres aux valeurs par défaut ?

en: Are you sure you'd like to stop receiving updates
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir ne plus recevoir de mises à jour ?

en: Article in this Docs.
fr_FR: Article dans ce Docs.

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Assistant Settings
fr_FR: Paramètres de l’assistant

en: Attached Documents
fr_FR: Documents joints

en: Attached Files
fr_FR: Fichiers joints

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Authorized Redirect URI
fr_FR: URI de redirection autorisé

en: Auto-Posting
fr_FR: Publication automatique

en: Auto-generate
fr_FR: Générer automatiquement

en: Auto-trained on your docs, PDFs & URLs
fr_FR: Entraînement automatique sur vos documents, PDF et URL

en: Automated Periodic Reports
fr_FR: Rapports périodiques automatisés

en: Automatically apply parent doc's role restrictions to child docs.
fr_FR: Appliquez automatiquement les restrictions de rôle du document parent aux documents enfants.

en: Available attributes:
fr_FR: Attributs disponibles :

en: Back to Badges
fr_FR: Retour aux badges

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan

en: Background Objects
fr_FR: Objets d’arrière-plan

en: Background color for the currently active navigation item.
fr_FR: Couleur d’arrière-plan de l’élément de navigation actuellement actif.

en: Background color for the entire navigation sidebar.
fr_FR: Couleur d’arrière-plan pour l’ensemble de la barre latérale de navigation.

en: Background color or image for the search banner area.
fr_FR: Couleur ou image d’arrière-plan pour la zone de la bannière de recherche.

en: Background styling for the parent doc badge.
fr_FR: Style d’arrière-plan pour le badge du document parent.

en: Backup & Restore
fr_FR: Sauvegarde et restauration

en: Backup Font Family
fr_FR: Famille de polices de sauvegarde

en: Badge Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan du badge

en: Badge Text Color
fr_FR: Couleur du texte de l'insigne

en: Badge updated
fr_FR: Badge mis à jour

en: Badges list
fr_FR: Liste des badges

en: Badges list navigation
fr_FR: Navigation dans la liste des badges

en: Banca
fr_FR: Banque

en: Banking and business finance theme for financial institutions, loan services, and corporate documentation with professional layouts and trust-building features.
fr_FR: Thème bancaire et financier d'entreprise pour les institutions financières, les services de prêt et la documentation d'entreprise avec des mises en page professionnelles et des fonctionnalités de renforcement de la confiance.

en: Basic Setup
fr_FR: Configuration de base

en: Beautiful, interactive charts powered by ApexCharts library.
fr_FR: De superbes graphiques interactifs alimentés par la bibliothèque ApexCharts.

en: Benefits of using SMTP:
fr_FR: Avantages de l'utilisation de SMTP :

en: BetterDocs is not active. Activate the BetterDocs plugin to enable this migration.
fr_FR: BetterDocs n'est pas actif. Activez le plugin BetterDocs pour activer cette migration.

en: BetterDocs is not active. Please activate it first.
fr_FR: BetterDocs n'est pas actif. Veuillez d'abord l'activer.

en: BetterDocs to EazyDocs
fr_FR: BetterDocs à EazyDocs

en: Beyond keywords - understand user intent with natural language processing and smart suggestions.
fr_FR: Au-delà des mots-clés, comprenez l'intention de l'utilisateur grâce au traitement du langage naturel et aux suggestions intelligentes.

en: Book Chapters / Tutorials
fr_FR: Chapitres de livres / Tutoriels

en: Book Chapters / Tutorials Prefix
fr_FR: Préfixe des chapitres de livres / tutoriels

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure

en: Border Radius
fr_FR: Rayon de la bordure

en: Box
fr_FR: Boîte

en: Boxed
fr_FR: Encadré

en: Boxed (Centered)
fr_FR: Encadré (centré)

en: Brand Color
fr_FR: Couleur de mise en évidence

en: Breadcrumb
fr_FR: Fil d'Ariane

en: Breadcrumbs
fr_FR: Fil d’Ariane

en: Bring your existing documentation from %1$sBetterDocs%2$s into %3$sEazyDocs%4$s. Here is exactly what happens:
fr_FR:  %1$s %2$s %3$s %4$s

en: Build FAQs with Advanced Accordion Block
fr_FR: Créez des FAQ avec le bloc accordéon avancé

en: Build Stunning Docs with Gutenberg!
fr_FR: Créez de superbes documents avec Gutenberg !

en: Build direct relationships with users through email replies
fr_FR: Établissez des relations directes avec les utilisateurs via des réponses par e-mail

en: Built as a native Gutenberg block, it integrates perfectly with WordPress and EazyDocs—no coding required.
fr_FR: Construit comme un bloc Gutenberg natif, il s'intègre parfaitement à WordPress et EazyDocs — aucun codage requis.

en: Built-in Banner
fr_FR: Bannière intégrée

en: Bulk Generation
fr_FR: Génération en masse

en: Bulk Rewrite
fr_FR: Réécriture en masse

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Button Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière plan du bouton

en: Button Position
fr_FR: Position du bouton

en: Button Text
fr_FR: Texte du bouton

en: Button Text Color
fr_FR: Couleur du texte du bouton

en: Button URL
fr_FR: URL du bouton

en: Button/link to get the full docs
fr_FR: Bouton/lien pour obtenir la documentation complète

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: By continuing, you allow Google to use your answers and account info to improve services, as explained in our Privacy & Terms.
fr_FR: En continuant, vous autorisez Google à utiliser vos réponses et les informations de votre compte pour améliorer les services, comme expliqué dans nos Conditions de confidentialité et nos Conditions d'utilisation.

en: CONTENTS
fr_FR: CONTENU

en: CSV Export
fr_FR: Exportation CSV

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel Button
fr_FR: Bouton Annuler

en: Capitalize
fr_FR: Capitaliser

en: Card Gap
fr_FR: Écart de carte

en: Card Grid: Box Style
fr_FR: Grille de cartes : style de boîte

en: Center
fr_FR: Centre

en: Central settings page
fr_FR: Page Paramètres centraux

en: Changelog
fr_FR: Journal des modifications

en: Changeloger
fr_FR: Journal des modifications

en: Check out this doc
fr_FR: Consultez ce document

en: Check the spellings or use a different word or phrase
fr_FR: Vérifiez l’orthographe ou utilisez un mot ou une expression différente

en: Check your spam/junk folder for the reports
fr_FR: Vérifiez votre dossier spam/indésirable pour les rapports

en: Child Docs Inherit Parent Roles
fr_FR: Les documents enfants héritent des rôles de parents

en: Child Docs Order
fr_FR: Commande de docs enfants

en: Choose a brand color that matches your website theme for consistency.
fr_FR: Choisissez une couleur de marque qui correspond au thème de votre site Web pour plus de cohérence.

en: Choose an accent color optimized for dark backgrounds. Lighter colors typically work better.
fr_FR: Choisissez une couleur d'accent optimisée pour les arrière-plans sombres. Les couleurs plus claires fonctionnent généralement mieux.

en: Choose between boxed or full-width content area.
fr_FR: Choisissez entre une zone de contenu encadré ou pleine largeur.

en: Choose between the default search banner or a custom Elementor template.
fr_FR: Choisissez entre la bannière de recherche par défaut ou un modèle Elementor personnalisé.

en: Choose from the most used
fr_FR: Choisir parmi les plus utilisés

en: Choose how footnotes appear when the page loads.
fr_FR: Choisissez la manière dont les notes de bas de page apparaissent lors du chargement de la page.

en: Choose how to handle unauthorized visitors. Redirecting to a login page provides a better user experience than showing an error.
fr_FR: Choisissez comment gérer les visiteurs non autorisés. La redirection vers une page de connexion offre une meilleure expérience utilisateur que l'affichage d'une erreur.

en: Choose how your documentation URLs are formatted.
fr_FR: Choisissez le format de vos URL de documentation.

en: Choose the sidebar arrangement for your documentation pages.
fr_FR: Choisissez la disposition de la barre latérale pour vos pages de documentation.

en: Choose the sidebar configuration for documentation pages.
fr_FR: Choisissez la configuration de la barre latérale pour les pages de documentation.

en: Choose the style for the password entry form.
fr_FR: Choisissez le style du formulaire de saisie du mot de passe.

en: Choose whether you want to position the tab buttons left, right or center from here.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez positionner les boutons d’onglet à gauche, à droite ou au centre à partir d’ici.

en: Choose which analytics metrics to include in your email reports. Select multiple metrics for a comprehensive overview. Each metric includes trend comparisons with the previous period.
fr_FR: Choisissez les mesures d'analyse à inclure dans vos rapports par courrier électronique. Sélectionnez plusieurs métriques pour un aperçu complet. Chaque mesure comprend des comparaisons de tendances avec la période précédente.

en: Choose which day of the week you'd like to receive your weekly reports. Many users prefer Monday to review the previous week's activity.
fr_FR: Choisissez le jour de la semaine où vous souhaitez recevoir vos rapports hebdomadaires. De nombreux utilisateurs préfèrent lundi pour revoir l'activité de la semaine précédente.

en: Choose which user roles can view documentation analytics and performance metrics.
fr_FR: Choisissez les rôles d'utilisateur qui peuvent afficher les analyses de documentation et les mesures de performances.

en: Choose your primary brand color for buttons, links, and accents.
fr_FR: Choisissez la couleur principale de votre marque pour les boutons, les liens et les accents.

en: Circle
fr_FR: Cercle

en: Claim Your Reward
fr_FR: Réclamez votre récompense

en: Classic UI
fr_FR: Interface utilisateur classique

en: Clean & Modern Design
fr_FR: Design épuré et moderne

en: Clear
fr_FR: Clair

en: Click on the title to edit the page
fr_FR: Cliquez sur le titre pour modifier la page

en: Click to Edit
fr_FR: Cliquez pour modifier

en: Clipboard Icon
fr_FR: Icône du presse-papiers

en: Close Icon
fr_FR: Fermer l'icône

en: Collapse and Expand the left Sidebar with a Toggle button.
fr_FR: Réduisez et développez la barre latérale gauche à l’aide d’un bouton bascule.

en: Collapsed (Click to expand)
fr_FR: Réduit (Cliquez pour agrandir)

en: Collapsed with Icons
fr_FR: Réduit avec des icônes

en: Collect helpful/unhelpful votes on each documentation page. See which docs are performing well and which need attention.
fr_FR: Recueillez des votes utiles/inutiles sur chaque page de documentation. Découvrez quels documents fonctionnent bien et lesquels nécessitent une attention particulière.

en: Collect, manage, and analyze user feedback to improve your documentation. Understand what users find helpful and what needs improvement.
fr_FR: Collectez, gérez et analysez les commentaires des utilisateurs pour améliorer votre documentation. Comprenez ce que les utilisateurs trouvent utile et ce qui doit être amélioré.

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Color for navigation menu items in their default state.
fr_FR: Couleur des éléments du menu de navigation dans leur état par défaut.

en: Color for the documentation title in the sidebar.
fr_FR: Couleur du titre de la documentation dans la barre latérale.

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Column Width
fr_FR: Largeur colonne

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Comment Count
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Compatible Themes for EazyDocs
fr_FR: Thèmes compatibles pour EazyDocs

en: Completely hide private docs from navigation for users who can't access them.
fr_FR: Masquez complètement les documents privés de la navigation pour les utilisateurs qui ne peuvent pas y accéder.

en: Comprehensive documentation and knowledge base theme with powerful built-in features for creating extensive documentation, forums, and support systems.
fr_FR: Thème de documentation et de base de connaissances complet avec de puissantes fonctionnalités intégrées pour créer une documentation complète, des forums et des systèmes d'assistance.

en: Conditional Dropdown
fr_FR: Liste déroulante conditionnelle

en: Configuration Guide
fr_FR: Guide de configuration

en: Configure settings below to define how private docs behave.
fr_FR: Configurez les paramètres ci-dessous pour définir le comportement des documents privés.

en: Configure the essential settings for your documentation. Don't worry, you can change these later.
fr_FR: Configurez les paramètres essentiels de votre documentation. Ne vous inquiétez pas, vous pourrez les modifier plus tard.

en: Configure the metadata displayed in the documentation header area.
fr_FR: Configurez les métadonnées affichées dans la zone d'en-tête de la documentation.

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Confirmation Message
fr_FR: Message de confirmation

en: Confirmation email sent successfully!
fr_FR: E-mail de confirmation envoyé avec succès !

en: Contact Tab
fr_FR: Onglet Contact

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Contents
fr_FR: Contenus

en: Contributor
fr_FR: Contributeur

en: Contributors
fr_FR: Contributeurs

en: Copied!
fr_FR: Copié !

en: Copy Link
fr_FR: Copier le lien

en: Copy Link Button
fr_FR: Bouton Copier le lien

en: Copy Link Label
fr_FR: Copier l’étiquette du lien

en: Copy coupon code
fr_FR: Copier le code promo

en: Copy the generated Embed Code from the box below.
fr_FR: Copiez le code d'intégration généré dans la zone ci-dessous.

en: Copy this URL exactly as shown above
fr_FR: Copiez cette URL exactement comme indiqué ci-dessus

en: Copy your Client ID and Client Secret into the fields above
fr_FR: Copiez votre ID client et votre secret client dans les champs ci-dessus

en: Could not create the export archive.
fr_FR: Impossible de créer l'archive d'exportation.

en: Could not create the export stream.
fr_FR: Impossible de créer le flux d'exportation.

en: Could not read the uploaded file.
fr_FR: Impossible de lire le fichier téléchargé.

en: Could you add more code examples for the authentication section? The current examples are good but more use cases would help.
fr_FR: Pourriez-vous ajouter plus d'exemples de code pour la section d'authentification ? Les exemples actuels sont bons, mais davantage de cas d'utilisation seraient utiles.

en: Count only unique visitors, ignoring page refreshes from the same user.
fr_FR: Comptez uniquement les visiteurs uniques, en ignorant les actualisations de page du même utilisateur.

en: Create Docs Smarter with AI
fr_FR: Créez des documents plus intelligemment grâce à l'IA

en: Create a new project or select an existing one
fr_FR: Créez un nouveau projet ou sélectionnez-en un existant

en: Create a page with a friendly message explaining why access was denied and what to do next.
fr_FR: Créez une page avec un message convivial expliquant pourquoi l'accès a été refusé et quoi faire ensuite.

en: Create beautiful FAQs and accordion content in the block editor.
fr_FR: Créez de superbes FAQ et du contenu en accordéon dans l'éditeur de blocs.

en: Create comprehensive docs in seconds
fr_FR: Créez des documents complets en quelques secondes

en: Create comprehensive user guides and documentation with Antimanual.
fr_FR: Créez des guides d’utilisation et une documentation complets avec Antimanual.

en: Create doc for this keyword
fr_FR: Créer un document pour ce mot clé

en: Create multi-level accordions to organize complex documentation in a logical, hierarchical structure.
fr_FR: Créez des accordéons à plusieurs niveaux pour organiser une documentation complexe dans une structure logique et hiérarchique.

en: Create some documentation posts to display them here.
fr_FR: Créez des articles de documentation pour les afficher ici.

en: Create this page using the [eazydocs] shortcode, EazyDocs Gutenberg blocks, or Elementor widgets.
fr_FR: Créez cette page en utilisant le shortcode [eazydocs], les blocs EazyDocs Gutenberg ou les widgets Elementor.

en: Creative multipurpose WordPress theme perfect for businesses, portfolios, and customer support platforms with elegant design and powerful customization options.
fr_FR: Thème WordPress polyvalent créatif, parfait pour les entreprises, les portefeuilles et les plateformes de support client, avec un design élégant et de puissantes options de personnalisation.

en: Credit Text
fr_FR: Texte de crédit

en: Cross Domain Embed
fr_FR: Intégration inter-domaines

en: Cross-domain embed & bbPress integration
fr_FR: Intégration inter-domaines et intégration bbPress

en: Current Negative Feedback Count: %d
fr_FR:  %d

en: Current site timezone: %s
fr_FR:  %s

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom Dark Mode Accent
fr_FR: Accent de mode sombre personnalisé

en: Custom Date Ranges
fr_FR: Plages de dates personnalisées

en: Custom Order
fr_FR: Ordre personnalisé

en: Custom Slug
fr_FR: Identifiant personnalisé

en: Custom Slug (e.g., /docs/article-name)
fr_FR: Slug personnalisé (par exemple, /docs/article-name)

en: Custom message shown at the bottom of emails.
fr_FR: Message personnalisé affiché au bas des e-mails.

en: Customize
fr_FR: Personnaliser

en: Customize how your site name appears in the email header. Leave empty to use your WordPress site title.
fr_FR: Personnalisez la façon dont le nom de votre site apparaît dans l'en-tête de l'e-mail. Laissez vide pour utiliser le titre de votre site WordPress.

en: Customize the documentation menu name displayed in your WordPress admin sidebar.
fr_FR: Personnalisez le nom du menu de documentation affiché dans la barre latérale d'administration de votre WordPress.

en: Customize the footer credit message. HTML links are supported.
fr_FR: Personnalisez le message de crédit du pied de page. Les liens HTML sont pris en charge.

en: Customize the main accent color for tabs and highlights.
fr_FR: Personnalisez la couleur d'accent principale pour les onglets et les surlignages.

en: Customize the search header that appears above documentation pages.
fr_FR: Personnalisez l'en-tête de recherche qui apparaît au-dessus des pages de documentation.

en: Customize the subject line for report emails. Use clear, descriptive text so your reports are easy to find in your inbox.
fr_FR: Personnalisez la ligne d'objet des e-mails de rapport. Utilisez un texte clair et descriptif pour que vos rapports soient faciles à trouver dans votre boîte de réception.

en: Daily/weekly/monthly views
fr_FR: Vues quotidiennes/hebdomadaires/mensuelles

en: Dark Mode
fr_FR: Mode sombre

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Dashed
fr_FR: En pointillés

en: Decrease font size
fr_FR: Réduire la taille du texte

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default font size
fr_FR: Taille de police par défaut

en: Default settings restored.
fr_FR: Paramètres par défaut restaurés.

en: Define the base URL path for all documentation pages. Cannot be left empty.
fr_FR: Définissez le chemin de l'URL de base pour toutes les pages de documentation. Ne peut pas être laissé vide.

en: Define the default access rule for all private documentation.
fr_FR: Définissez la règle d'accès par défaut pour toute la documentation privée.

en: Define which user roles have access to modify EazyDocs settings.
fr_FR: Définissez quels rôles d'utilisateur ont accès pour modifier les paramètres d'EazyDocs.

en: Define your own URL structure
fr_FR: Définissez votre propre structure d'URL

en: Deleted!
fr_FR: Supprimé !

en: Demonstrate documentation ROI to stakeholders
fr_FR: Démontrer le retour sur investissement de la documentation aux parties prenantes

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Deski
fr_FR: Bureau

en: Direct URLs (e.g., /article-name)
fr_FR: URL directes (par exemple, /article-name)

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Discover content gaps through failed search analysis
fr_FR: Découvrez les lacunes du contenu grâce à une analyse de recherche échouée

en: Discover professionally designed WordPress themes optimized for documentation. Each theme is tested and verified to work seamlessly with EazyDocs for the best user experience.
fr_FR: Découvrez des thèmes WordPress conçus par des professionnels et optimisés pour la documentation. Chaque thème est testé et vérifié pour fonctionner de manière transparente avec EazyDocs pour la meilleure expérience utilisateur.

en: Dismiss forever
fr_FR: Rejeter pour toujours

en: Display Location
fr_FR: Affiche l’emplacement

en: Display a "View All" or "Read More" button on the documentation archive page.
fr_FR: Affichez un bouton "Afficher tout" ou "Lire la suite" sur la page d'archive de la documentation.

en: Display a brief summary or excerpt at the top of the document.
fr_FR: Affichez un bref résumé ou un extrait en haut du document.

en: Display a credit line at the bottom of documentation pages.
fr_FR: Affichez une ligne de crédit en bas des pages de documentation.

en: Display a customizable login form for restricted documentation access.
fr_FR: Affichez un formulaire de connexion personnalisable pour un accès restreint à la documentation.

en: Display a dedicated footnotes section at the bottom of documentation pages.
fr_FR: Affichez une section de notes de bas de page dédiée au bas des pages de documentation.

en: Display a list of child documentation pages below the current document.
fr_FR: Affichez une liste des pages de documentation enfants sous le document actuel.

en: Display a lock icon next to private docs in the sidebar navigation.
fr_FR: Affichez une icône de verrouillage à côté des documents privés dans la barre de navigation latérale.

en: Display a preview of the article content in the email.
fr_FR: Afficher un aperçu du contenu de l'article dans l'e-mail.

en: Display article count badge on each tab.
fr_FR: Afficher le badge du nombre d’articles sur chaque onglet.

en: Display featured image/icon alongside tab titles.
fr_FR: Afficher l'image/l'icône en vedette à côté des titres des onglets.

en: Display featured images on tabs.
fr_FR: Afficher les images en vedette sur les onglets.

en: Display footnotes in multiple columns for better readability.
fr_FR: Affichez les notes de bas de page dans plusieurs colonnes pour une meilleure lisibilité.

en: Display gradient line under section titles.
fr_FR: Afficher la ligne de dégradé sous les titres des sections.

en: Display last updated date on articles.
fr_FR: Afficher la date de dernière mise à jour sur les articles.

en: Display the number of times this document has been viewed.
fr_FR: Afficher le nombre de fois que ce document a été consulté.

en: Display the search banner header on documentation pages.
fr_FR: Affichez l'en-tête de la bannière de recherche sur les pages de documentation.

en: Display your documentation in a grid layout. %1$sView full documentation%2$s for all available options.
fr_FR:  %1$s %2$s

en: Do not share any personal info
fr_FR: Ne partagez aucune information personnelle

en: Doc
fr_FR: Document

en: Doc Permalink: %s
fr_FR: Doc Permalien: %s

en: Doc Right Sidebar
fr_FR: Doc Barre latérale droite

en: Doc Section Excerpt
fr_FR: Extrait de la section Doc

en: Doc Section Icon
fr_FR: Icône de section Doc

en: Doc Section Icon Open
fr_FR: Icône de section Doc Ouvrir

en: Doc Title Typography
fr_FR: Typographie du titre du document

en: Docs Archive
fr_FR: Archive de documents

en: Docs Archive Page Title
fr_FR: Titre de la page d’archive Docs

en: Docs Builder
fr_FR: Générateur de documents

en: Docs Navigation Layout
fr_FR: Mise en page de navigation Docs

en: Docs Not to Show
fr_FR: Documents à ne pas afficher

en: Docs Number
fr_FR: Numéro de document

en: Docs Page
fr_FR: Page Doc

en: Docs needing attention
fr_FR: Documents nécessitant une attention particulière

en: Docs not Found
fr_FR: Documents introuvables

en: Docs sidebar
fr_FR: Barre latérale Docs

en: Docs to Show
fr_FR: Documents à afficher

en: Docs visibility
fr_FR: Visibilité de Docs

en: Docs without tab
fr_FR: Documents sans onglet

en: Document saved as draft.
fr_FR: Document enregistré comme brouillon.

en: Documentation and knowledge base WordPress theme for building comprehensive documentation sites, user guides, and support resources with clean, responsive designs and easy customization.
fr_FR: Thème WordPress de documentation et de base de connaissances permettant de créer des sites de documentation complets, des guides d'utilisation et des ressources d'assistance avec des conceptions épurées et réactives et une personnalisation facile.

en: Dotted
fr_FR: Pointé

en: Download a sample CSV
fr_FR: Téléchargez un exemple de fichier CSV

en: Download analytics data for external analysis or reporting.
fr_FR: Téléchargez des données analytiques pour des analyses ou des rapports externes.

en: Download any document and its sub-tree as Markdown files (.zip, folders mirror the hierarchy) or a flat CSV spreadsheet. All statuses — published, draft and private — are included.
fr_FR: Téléchargez n'importe quel document et sa sous-arborescence sous forme de fichiers Markdown (.zip, les dossiers reflètent la hiérarchie) ou d'une feuille de calcul CSV plate. Tous les statuts – publié, brouillon et privé – sont inclus.

en: Draft
fr_FR: Brouillon

en: Drafted Doc
fr_FR: Ébauche de document

en: Drag to reorder
fr_FR: Faites glisser pour réorganiser

en: Drag to reorder this section
fr_FR: Faites glisser pour réorganiser cette section

en: Drop items here to make them a sub-section
fr_FR: Déposez des éléments ici pour en faire une sous-section

en: Dropdown Heading
fr_FR: Titre déroulant

en: Dropdown Options
fr_FR: Options en liste déroulante

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Duplicate Email Message
fr_FR: Message électronique en double

en: Duplicate this doc with the child docs.
fr_FR: Dupliquez ce document avec les documents enfants.

en: Dynamic (Sort by popular)
fr_FR: Dynamique (Trier par populaire)

en: Each module provides deep insights into different aspects of your documentation performance.
fr_FR: Chaque module fournit des informations approfondies sur différents aspects des performances de votre documentation.

en: Eanble
fr_FR: Éable

en: Easily organize your documentation with our intuitive drag and drop interface.
fr_FR: Organisez facilement votre documentation grâce à notre interface intuitive glisser-déposer.

en: EazyDocs Pro is required for document duplication.
fr_FR: EazyDocs Pro est requis pour la duplication de documents.

en: EazyDocs database updated successfully.
fr_FR: La base de données EazyDocs a été mise à jour avec succès.

en: EazyDocs is fully optimized for the WordPress Block Editor. You have everything you need to create professional help centers and documentation landing pages right out of the box—no third-party page builders like Elementor required.
fr_FR: EazyDocs est entièrement optimisé pour l'éditeur de blocs WordPress. Vous disposez de tout ce dont vous avez besoin pour créer des centres d'aide professionnels et des pages de destination de documentation dès la sortie de la boîte : aucun constructeur de pages tiers comme Elementor n'est requis.

en: EazyDocs will automatically create a structured Table Of Contents(TOC) while you are writing your documentation.
fr_FR: EazyDocs créera automatiquement une table des matières structurée pendant que vous rédigez votre documentation.

en: Edit Badge
fr_FR: Modifier le badge

en: Edit Button
fr_FR: Modifier le  Bouton

en: Edit Doc
fr_FR: Modifier

en: Edit Doc: %s
fr_FR: Modifier Doc: %s

en: Edit Tag
fr_FR: Modifier le mot-clé

en: Edit activity tracking
fr_FR: Modifier le suivi d'activité

en: Edit this doc
fr_FR: Modifier ce document

en: Editor
fr_FR: Éditeur

en: Elementor Template
fr_FR: Modèle Elementor

en: Elevated (Shadow)
fr_FR: Élevé (Ombre)

en: Email Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Email Field Label
fr_FR: Libellé du champ de courrier électronique

en: Email logging and debugging capabilities
fr_FR: Capacités de journalisation et de débogage des e-mails

en: Email: %s
fr_FR: Email : %s

en: Emails won't end up in spam folders
fr_FR: Les e-mails ne finiront pas dans les dossiers spam

en: Embed Post
fr_FR: Integration

en: Embed content from one doc into another to avoid duplication. %1$sLearn more%2$s
fr_FR:  %1$s %2$s

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable / Disable
fr_FR: Activer/Désactiver

en: Enable / Disable the Load more users with scrolling
fr_FR: Activer/Désactiver l'option Charger plus d'utilisateurs avec défilement

en: Enable Dark Mode Toggle
fr_FR: Activer la bascule du mode sombre

en: Enable Google Sign-In
fr_FR: Activer la connexion Google

en: Enable Per-Doc Role Control
fr_FR: Activer le contrôle des rôles par document

en: Enable masonry layout for docs (responsive grid with dynamic column heights).
fr_FR: Activer la disposition en maçonnerie pour les documents (grille réactive avec hauteurs de colonnes dynamiques).

en: Enable one-click Google sign-in for your documentation login and registration forms.
fr_FR: Activez la connexion Google en un clic pour vos formulaires de connexion et d'inscription à la documentation.

en: Enable team members to edit, review & manage docs together
fr_FR: Permettez aux membres de l’équipe de modifier, réviser et gérer des documents ensemble

en: Enable the Google+ API or Google Identity API
fr_FR: Activer l'API Google+ ou l'API Google Identity

en: Enable the feature to allow users to comment on selected text.
fr_FR: Activez la fonctionnalité pour permettre aux utilisateurs de commenter le texte sélectionné.

en: Enable the frontend customizer for real-time styling adjustments.
fr_FR: Activez le personnalisateur d'interface pour des ajustements de style en temps réel.

en: Enable this switcher to use featured image for the Doc sections icon.
fr_FR: Activez ce sélecteur pour utiliser l'image sélectionnée pour l'icône des sections Doc.

en: Enable to add numbers before each table of content item.
fr_FR: Permet d'ajouter des numéros avant chaque élément de table des matières.

en: Enable to register a Sidebar Widgets area named 'Doc Right Sidebar' in Appearance > Widgets.
fr_FR: Permet d’enregistrer une zone de widgets de la barre latérale nommée « Barre latérale droite de Doc » dans Apparence > widgets.

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Engaging Layouts
fr_FR: Des mises en page attrayantes

en: Ensure an SMTP plugin is installed and configured properly
fr_FR: Assurez-vous qu'un plugin SMTP est installé et configuré correctement

en: Ensure your WordPress cron is running properly
fr_FR: Assurez-vous que votre cron WordPress fonctionne correctement

en: Enter Doc Title
fr_FR: Entrez le titre du document

en: Enter Password & Read this Doc
fr_FR: Entrez le mot de passe et lisez ce document

en: Enter the primary email address where reports should be sent. This is required. Leave empty to use the site administrator email.
fr_FR: Saisissez l'adresse e-mail principale à laquelle les rapports doivent être envoyés. Ceci est nécessaire. Laissez vide pour utiliser l'e-mail de l'administrateur du site.

en: Enter your email
fr_FR: Entrer votre Email

en: Enter your name
fr_FR: Entrez votre nom

en: Error while saving the changes.
fr_FR: Erreur lors de l'enregistrement des modifications.

en: Error: Field ID conflict.
fr_FR: Erreur : conflit d'ID de champ.

en: Error: Invalid key.
fr_FR: Erreur : clé invalide.

en: Error: Invalid nonce verification.
fr_FR: Erreur : Vérification occasionnelle non valide.

en: Error: The response is not a valid JSON response.
fr_FR: Erreur : la réponse n'est pas une réponse JSON valide.

en: Error: You do not have permission to do that.
fr_FR: Erreur : Vous n'êtes pas autorisé à le faire.

en: Estimated reading:
fr_FR: Temps estimé :

en: Everything you need to understand and improve your documentation based on real user feedback.
fr_FR: Tout ce dont vous avez besoin pour comprendre et améliorer votre documentation en fonction des retours réels des utilisateurs.

en: Everywhere
fr_FR: Partout

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Excerpt word limit of main documentation. If the excerpt got empty, this will get from the post content.
fr_FR: Extrait limite de mots de la documentation principale. Si l’extrait est vide, cela proviendra du contenu de la publication.

en: Excerpt word limit of the documentation sections. If the excerpt got empty, this will get from the post content.
fr_FR: Extrait limite de mots des sections de documentation. Si l’extrait est vide, cela proviendra du contenu de la publication.

en: Exclude Docs
fr_FR: Exclure des documents

en: Exclude Not Found Keywords
fr_FR: Exclure les mots clés introuvables

en: Exclude from Search Results
fr_FR: Exclure des résultats de recherche

en: Exclude specific documentation from display.
fr_FR: Exclure la documentation spécifique de l’affichage.

en: Exclude the keywords that are not found in the search results.
fr_FR: Excluez les mots-clés qui ne figurent pas dans les résultats de recherche.

en: Expanded (Always visible)
fr_FR: Développé (toujours visible)

en: Explore real examples of beautiful accordions created with Advanced Accordion Block:
fr_FR: Explorez de vrais exemples de magnifiques accordéons créés avec Advanced Accordion Block :

en: Export & Download
fr_FR: Exporter et télécharger

en: Export all feedback data to CSV for analysis in Excel or Google Sheets. Create reports and track trends.
fr_FR: Exportez toutes les données de commentaires au format CSV pour analyse dans Excel ou Google Sheets. Créez des rapports et suivez les tendances.

en: Export to CSV
fr_FR: Exporter au format CSV

en: Export your current settings to save a backup, or import previously saved settings to restore your configuration.
fr_FR: Exportez vos paramètres actuels pour enregistrer une sauvegarde ou importez les paramètres précédemment enregistrés pour restaurer votre configuration.

en: Extend your docs assistant to other websites by embedding it across multiple domains with a simple code snippet.
fr_FR: Étendez votre assistant Documents à d'autres sites Web en l'intégrant à plusieurs domaines avec un simple extrait de code.

en: Extended Docs
fr_FR: Documents étendus

en: Facebook URL
fr_FR: URL Facebook

en: Failed
fr_FR: Échoué

en: Failed search tracking
fr_FR: Suivi de recherche échoué

en: Failed to create OnePage document.
fr_FR: Échec de la création du document OnePage.

en: Failed to create section.
fr_FR: Échec de la création de la section.

en: Failed to create the document.
fr_FR: Échec de la création du document.

en: Failed to delete the document.
fr_FR: Échec de la suppression du document.

en: Failed to duplicate the document.
fr_FR: Échec de la duplication du document.

en: Failed to duplicate the document. Please try again.
fr_FR: Échec de la duplication du document. Veuillez réessayer.

en: Failed to import sample data.
fr_FR: Échec de l'importation des exemples de données.

en: Failed to load builder data.
fr_FR: Échec du chargement des données du générateur.

en: Failed to parse the sample data file.
fr_FR: Échec de l'analyse de l'exemple de fichier de données.

en: Failed to resolve keyword.
fr_FR: Échec de la résolution du mot clé.

en: Failed to update sidebar.
fr_FR: Échec de la mise à jour de la barre latérale.

en: Fair
fr_FR: Équitable

en: Fast
fr_FR: Rapide

en: Featured Image
fr_FR: Image à la une

en: Features
fr_FR: Caractéristiques

en: Feedback
fr_FR: Avis

en: Feedback Analytics at a Glance
fr_FR: Aperçu de l'analyse des commentaires

en: Feedback Area
fr_FR: Zone de commentaires

en: Feedback Count
fr_FR: Compter les rétroactions

en: Feedback Label
fr_FR: Libellé du commentaire

en: Feedback Modal
fr_FR: Modal de rétroaction

en: Feedback Options
fr_FR: Options de rétroaction

en: Feedback: %s
fr_FR: Commentaires : %s

en: File
fr_FR: Déposer

en: File is empty or too large.
fr_FR: Le fichier est vide ou trop volumineux.

en: Filled
fr_FR: Rempli

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Filter Form
fr_FR: Formulaire de Filtre

en: Filter Options
fr_FR: Recherche avancée

en: Filter and sort data by various criteria to find exactly what you need.
fr_FR: Filtrez et triez les données selon divers critères pour trouver exactement ce dont vous avez besoin.

en: Filter feedback by status, date, doc type, and more. Quickly find what you need with powerful search.
fr_FR: Filtrez les commentaires par statut, date, type de document, etc. Trouvez rapidement ce dont vous avez besoin grâce à une recherche puissante.

en: Filter the left sidebar doc items by typing latter.
fr_FR: Filtrez les éléments de la doc de la barre latérale gauche en tapant ce dernier.

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Finish
fr_FR: Finition

en: Finish & Go to Dashboard
fr_FR: Terminer et accéder au tableau de bord

en: Fixed
fr_FR: Fixé

en: Flat
fr_FR: Plat

en: Flat tabbed docs
fr_FR: Documents à onglets plats

en: Focus
fr_FR: Se concentrer

en: Focus Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan du champ en surbrillance

en: Folder Open
fr_FR: Dossier ouvert

en: Folder icon
fr_FR: Icône de dossier

en: Folder icon closed
fr_FR: Icône de dossier fermée

en: Folder open icon
fr_FR: Icône d’ouverture de dossier

en: Font Family
fr_FR: Famille de polices

en: Font Size Switcher
fr_FR: Sélecteur de taille de police

en: Font Variant
fr_FR: Variante de police

en: Footnote Shortcode
fr_FR: Note de bas de page Shortcode

en: Footnotes
fr_FR: Notes de bas de page

en: Footnotes Column
fr_FR: Colonne Notes de bas de page

en: For reliable email delivery, we strongly recommend configuring SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) on your WordPress site. By default, WordPress uses PHP's mail() function which often fails or emails end up in spam folders.
fr_FR: Pour une livraison fiable des e-mails, nous vous recommandons fortement de configurer SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) sur votre site WordPress. Par défaut, WordPress utilise la fonction mail() de PHP qui échoue souvent ou les e-mails finissent dans des dossiers spam.

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Form Customization
fr_FR: Personnalisation du formulaire

en: Form Input
fr_FR: Entrée de formulaire

en: Form Subtitle
fr_FR: Sous-titre du formulaire

en: Form Title
fr_FR: Titre du Formulaire

en: Form Width
fr_FR: Largeur du formulaire

en: Found %1$s and %2$s ready to migrate.
fr_FR:  %1$s %2$s

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Free updates till the license expires
fr_FR: Mises à jour gratuites jusqu'à l'expiration de la licence

en: Free version available. Upgrade to Premium for higher limits and priority support.
fr_FR: Version gratuite disponible. Passez à Premium pour des limites plus élevées et une assistance prioritaire.

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: From
fr_FR: Depuis

en: Frontpage Name
fr_FR: Nom de la page d’accueil

en: Full Width
fr_FR: Pleine largeur

en: Full conversation history & context retention
fr_FR: Historique complet des conversations et conservation du contexte

en: Full name
fr_FR: Nom complet

en: Fullwidth
fr_FR: Pleine largeur

en: GPT-4, GPT-5, Gemini support (not just GPT-3.5)
fr_FR: Prise en charge de GPT-4, GPT-5, Gemini (pas seulement GPT-3.5)

en: GPT-5 & Gemini Support
fr_FR: Prise en charge de GPT-5 et Gémeaux

en: Generate comprehensive, SEO-optimized docs with custom tone and language. Choose professional, friendly, or technical styles.
fr_FR: Générez des documents complets et optimisés pour le référencement avec un ton et un langage personnalisés. Choisissez des styles professionnels, conviviaux ou techniques.

en: Generate multiple docs at once with comprehensive structures. Review and refine outlines before generation.
fr_FR: Générez plusieurs documents à la fois avec des structures complètes. Révisez et affinez les contours avant la génération.

en: Get 30% Off Now
fr_FR: Obtenez 30 %de réduction maintenant

en: Get 30% off EazyDocs Pro as our way of saying thanks!
fr_FR: Obtenez 30 %de réduction sur EazyDocs Pro pour vous remercier !

en: Get Promax Plan
fr_FR: Obtenir le plan Promax

en: Get Theme
fr_FR: Obtenir le thème

en: Get a bird's eye view of all key metrics including total views, satisfaction rate, search success, and published docs count with trend indicators.
fr_FR: Obtenez une vue d'ensemble de toutes les mesures clés, notamment le nombre total de vues, le taux de satisfaction, le succès des recherches et le nombre de documents publiés avec des indicateurs de tendance.

en: Get access to advanced layout options, floating TOC, print mode, and more.
fr_FR: Accédez aux options de mise en page avancées, à la table des matières flottante, au mode d'impression et bien plus encore.

en: Get deep insights into how users interact with your documentation. Track views, understand search behavior, measure satisfaction, and make data-driven improvements.
fr_FR: Obtenez des informations approfondies sur la façon dont les utilisateurs interagissent avec votre documentation. Suivez les vues, comprenez le comportement de recherche, mesurez la satisfaction et apportez des améliorations basées sur les données.

en: Get real-time insights into user satisfaction with powerful analytics dashboards.
fr_FR: Obtenez des informations en temps réel sur la satisfaction des utilisateurs grâce à de puissants tableaux de bord d'analyse.

en: Get smart recommendations based on your analytics data.
fr_FR: Obtenez des recommandations intelligentes basées sur vos données analytiques.

en: Get started with Antimanual to unlock all AI features for your EazyDocs knowledge base!
fr_FR: Commencez avec Antimanual pour débloquer toutes les fonctionnalités d'IA pour votre base de connaissances EazyDocs !

en: Get the Promax plan and start making data-driven improvements to your documentation today.
fr_FR: Obtenez le plan Promax et commencez dès aujourd'hui à apporter des améliorations basées sur les données à votre documentation.

en: Getting Started Guide
fr_FR: Guide de démarrage

en: Give EazyDocs a review
fr_FR: Donner un avis à EazyDocs

en: Glassmorphism
fr_FR: Glassmorphisme

en: Global vs Per-Doc Control
fr_FR: Contrôle global ou par document

en: Go to Classic UI
fr_FR: Accéder à l’interface utilisateur classique

en: Go to Docs Builder and click the Visibility icon on any doc.
fr_FR: Accédez à Docs Builder et cliquez sur l'icône Visibilité sur n'importe quel document.

en: Good
fr_FR: Bien

en: Good afternoon
fr_FR: Bon après-midi

en: Good evening
fr_FR: Bonne soirée

en: Good morning
fr_FR: Bonjour

en: Good night
fr_FR: Bonne nuit

en: Google Authentication
fr_FR: Authentification Google

en: Google Client Secret
fr_FR: Secret client Google

en: Google Login not configured. Please check settings.
fr_FR: Connexion Google non configurée. Veuillez vérifier les paramètres.

en: Google login failed. Please try again or contact support.
fr_FR: La connexion à Google a échoué. Veuillez réessayer ou contacter l'assistance.

en: Gradient
fr_FR: Pente

en: Gradient Direction
fr_FR: Direction du dégradé

en: Great job! Your documentation is in excellent shape.
fr_FR: Super travail ! Votre documentation est en excellent état.

en: Great! No failed searches recorded.
fr_FR: Super! Aucune recherche échouée enregistrée.

en: Grid
fr_FR: Grille

en: Groove
fr_FR: Rainure

en: Half
fr_FR: Demi

en: Header Background
fr_FR: Arrière-plan de l’en-tête

en: Heading
fr_FR: En-tête

en: Heading text displayed above the footnotes list.
fr_FR: Texte du titre affiché au-dessus de la liste des notes de bas de page.

en: Help form link text
fr_FR: Texte du lien du formulaire d’aide

en: Help users find answers quickly with instant AJAX-powered search.
fr_FR: Aidez les utilisateurs à trouver rapidement des réponses grâce à la recherche instantanée basée sur AJAX.

en: Helper text shown below the title.
fr_FR: Texte d'aide affiché sous le titre.

en: Helpful feedback
fr_FR: Commentaires utiles

en: Helps users identify which docs require login at a glance.
fr_FR: Aide les utilisateurs à identifier en un coup d'œil les documents qui nécessitent une connexion.

en: Here's your comprehensive analytics summary for the documentation on your website. This report includes key metrics and performance trends to help you understand how users interact with your documentation.
fr_FR: Voici votre résumé analytique complet de la documentation de votre site Web. Ce rapport comprend des mesures clés et des tendances de performances pour vous aider à comprendre comment les utilisateurs interagissent avec votre documentation.

en: Hide
fr_FR: Cacher

en: Hide Restricted Docs from Navigation
fr_FR: Masquer les documents restreints de la navigation

en: Hide category
fr_FR: Cacher cette catégorie.

en: Hide private docs from search results for unauthorized users.
fr_FR: Masquez les documents privés des résultats de recherche pour les utilisateurs non autorisés.

en: Higher email deliverability rates
fr_FR: Des taux de délivrabilité des e-mails plus élevés

en: Highlight the typed keyword in the docs.
fr_FR: Mettez en surbrillance le mot-clé tapé dans la documentation.

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Horizontal Position
fr_FR: Position horizontal

en: Hover
fr_FR: Survol

en: How can we help?
fr_FR: Comment pouvons-nous vous aider ?

en: How to embed the assistant on another site
fr_FR: Comment intégrer l'assistant sur un autre site

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Icon Color
fr_FR: Couleur de l’icône

en: Icon Hover Color
fr_FR: Couleur Icône Survol

en: Icon/Label Color
fr_FR: Couleur de l’icône/de l’étiquette

en: Identify documentation gaps and areas that need improvement
fr_FR: Identifier les lacunes dans la documentation et les domaines à améliorer

en: Identify top-performing documentation and replicate success
fr_FR: Identifiez la documentation la plus performante et reproduisez le succès

en: If a document already exists
fr_FR: Si un document existe déjà

en: If the slug ID does not work then you should pick the number ID.
fr_FR: Si l’ID du slug ne fonctionne pas, vous devez choisir l’ID du numéro.

en: If you're not receiving reports, check the following:
fr_FR: Si vous ne recevez pas de rapports, vérifiez les points suivants :

en: Images are kept as links to their original location — they are not uploaded to your Media Library during import.
fr_FR: Les images sont conservées sous forme de liens vers leur emplacement d'origine : elles ne sont pas téléchargées dans votre bibliothèque multimédia lors de l'importation.

en: Images stay linked to this site; they are not bundled into the file.
fr_FR: Les images restent liées à ce site ; ils ne sont pas regroupés dans le fichier.

en: Import &amp; Export
fr_FR: Importer et amp; Exporter

en: Import / Export
fr_FR: Importer/Exporter

en: Import Sample Data
fr_FR: Importer des exemples de données

en: Import Sample Data?
fr_FR: Importer des exemples de données ?

en: Import finished:
fr_FR: Importation terminée :

en: Import under
fr_FR: Importer sous

en: Importing your BetterDocs content into EazyDocs…
fr_FR: Importer votre contenu BetterDocs dans EazyDocs…

en: Include the article's featured image in the email.
fr_FR: Incluez l’image vedette de l’article dans l’e-mail.

en: Include the document title in the confirmation message
fr_FR: Inclure le titre du document dans le message de confirmation

en: Increase font size
fr_FR: Augmenter la taille de la police

en: Inherit
fr_FR: Hériter

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Install
fr_FR: Installer

en: Install Antimanual Free
fr_FR: Installer Antimanual gratuitement

en: Install the Advanced Accordion Block now and start creating professional, interactive accordions in minutes. It's completely free and takes just one click.
fr_FR: Installez le bloc accordéon avancé maintenant et commencez à créer des accordéons professionnels et interactifs en quelques minutes. C'est entièrement gratuit et ne prend qu'un seul clic.

en: Instant Answer
fr_FR: Réponse instantanée

en: Integrated Themes
fr_FR: Thèmes intégrés

en: Intelligent Chatbot
fr_FR: Chatbot intelligent

en: Interactive trend charts
fr_FR: Graphiques de tendances interactifs

en: Interface Preview
fr_FR: Aperçu de l'interface

en: Invalid Characters Message
fr_FR: Message de caractères invalides

en: Invalid request.
fr_FR: Requête invalide.

en: Invalid visibility option.
fr_FR: Option de visibilité non valide.

en: It looks like you haven't created any documentation yet. Get started by creating your first doc or import our sample data to see how it works.
fr_FR: Il semble que vous n'ayez pas encore créé de documentation. Commencez par créer votre premier document ou importez nos exemples de données pour voir comment cela fonctionne.

en: Item Contents
fr_FR: Contenu de l’article

en: Item Parent Title
fr_FR: Titre parent de l’élément

en: Item Title
fr_FR: Titre de l'élément

en: Item Title List
fr_FR: Liste des titres d’objet

en: Join 3,000+ happy customers who upgraded to Pro
fr_FR: Rejoignez plus de 3 000 clients satisfaits qui sont passés à Pro

en: Justify
fr_FR: Justifier

en: Key performance indicators
fr_FR: Indicateurs clés de performance

en: Keyboard navigation support ensures everyone can access your content, meeting WCAG accessibility standards.
fr_FR: La prise en charge de la navigation au clavier garantit que tout le monde peut accéder à votre contenu, conformément aux normes d'accessibilité WCAG.

en: Keyword
fr_FR: Mot-clé

en: Keyword #1
fr_FR: Mot-clé #1

en: Keyword #2
fr_FR: Mot-clé #2

en: Keyword Color
fr_FR: Couleur du mot-clé

en: Keyword resolved successfully.
fr_FR: Mot clé résolu avec succès.

en: Keywords
fr_FR: Mots clés

en: Keywords Color
fr_FR: Mots-clés Couleur

en: Keywords Label
fr_FR: Mots-clés Étiquette

en: Knowledge Base
fr_FR: Base de connaissances

en: Knowledge-base Tab
fr_FR: Onglet Base de connaissances

en: Label Color
fr_FR: Couleur de l'étiquette

en: Label Typography
fr_FR: Typographie des libellés

en: Labels
fr_FR: Étiquettes

en: Landpagy
fr_FR: Landpagie

en: Last Modified Date
fr_FR: Date de dernière modification

en: Last Month
fr_FR: Mois dernier

en: Last day of the month
fr_FR: Dernier jour du mois

en: Later
fr_FR: Plus tard

en: Latest AI Models
fr_FR: Derniers modèles d'IA

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Layout & Display
fr_FR: Disposition et affichage

en: Layout Settings
fr_FR: Paramètres de mise en page

en: Learn how to use EazyDocs
fr_FR: Apprenez à utiliser EazyDocs

en: Learning management system theme for online courses and educational platforms featuring course management, instructor profiles, and student engagement tools.
fr_FR: Thème du système de gestion de l'apprentissage pour les cours en ligne et les plateformes éducatives comprenant la gestion des cours, les profils des instructeurs et les outils d'engagement des étudiants.

en: Least helpful docs
fr_FR: Documents les moins utiles

en: Leave this field empty to display all available docs.
fr_FR: Laissez ce champ vide pour afficher tous les documents disponibles.

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left Bottom
fr_FR: En bas à gauche

en: Left Sidebar
fr_FR: Barre latérale gauche

en: Left: Navigation | Right: TOC
fr_FR: Gauche : Navigation | À droite : table des matières

en: Let readers subscribe to receive email notifications when documentation is updated.
fr_FR: Permettez aux lecteurs de s'abonner pour recevoir des notifications par e-mail lorsque la documentation est mise à jour.

en: Lifetime updates
fr_FR: Mises à jour à vie

en: Light
fr_FR: Clair

en: Limited Time Offer
fr_FR: Offre à durée limitée

en: Line-through
fr_FR: Passage en ligne

en: LinkedIn URL
fr_FR: URL LinkedIn

en: List Style
fr_FR: Style de liste

en: Live Customizer
fr_FR: personalisation direct

en: Load Extra Styles
fr_FR: Charger des styles supplémentaires

en: Load More Text
fr_FR: Texte Charger la suite

en: Load Per Scroll
fr_FR: Chargement par parchemin

en: Load documentation pages dynamically without full page refresh for faster navigation.
fr_FR: Chargez les pages de documentation de manière dynamique sans actualisation complète de la page pour une navigation plus rapide.

en: Loading
fr_FR: Chargement

en: Login Page
fr_FR: Page de connexion

en: Login Prompt Text
fr_FR: Texte d'invite de connexion

en: Logo displayed in email header. Recommended size: 200x50px.
fr_FR: Logo affiché dans l'en-tête de l'e-mail. Taille recommandée : 200x50px.

en: Lowercase
fr_FR: Minuscule

en: Luminosity
fr_FR: Luminosité

en: Main Doc Excerpt
fr_FR: Extrait principal du document

en: Main heading text on the password form.
fr_FR: Texte du titre principal du formulaire de mot de passe.

en: Make OnePage Doc
fr_FR: Créer un document OnePage

en: Make data-driven decisions for content strategy
fr_FR: Prendre des décisions basées sur les données pour la stratégie de contenu

en: Manage Contributors
fr_FR: Gérer les contributeurs

en: Manage Reusable blocks
fr_FR: Gérer les blocs réutilisables

en: Manage which user roles can contribute to your documentation.
fr_FR: Gérez les rôles d'utilisateur qui peuvent contribuer à votre documentation.

en: Margin
fr_FR: Marge

en: Margin around the keywords block
fr_FR: Marge autour du bloc de mots-clés

en: Mark Words
fr_FR: Marquer les mots

en: Mark as resolved
fr_FR: Marquer comme résolu

en: Markdown (.zip)
fr_FR: Démarquage (.zip)

en: Markdown export requires PHP 8.1 or newer.
fr_FR: L'exportation Markdown nécessite PHP 8.1 ou version ultérieure.

en: Markdown import requires PHP 8.1 or newer.
fr_FR: L'importation Markdown nécessite PHP 8.1 ou une version ultérieure.

en: Markdown import/export needs PHP 8.1 or newer, so the Markdown option is disabled. CSV import/export still works.
fr_FR: L'importation/exportation Markdown nécessite PHP 8.1 ou une version plus récente, l'option Markdown est donc désactivée. L'import/export CSV fonctionne toujours.

en: Match your brand with extensive styling and layout options.
fr_FR: Faites correspondre votre marque avec de nombreuses options de style et de mise en page.

en: Max 200 characters. The label is passed as scope only — it never appears in the user message.
fr_FR: Maximum 200 caractères. L'étiquette est transmise uniquement en tant que portée : elle n'apparaît jamais dans le message de l'utilisateur.

en: Maximum number of words to display in the summary.
fr_FR: Nombre maximum de mots à afficher dans le résumé.

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Menu Order
fr_FR: Ordre du menu

en: Message Feedback
fr_FR: Commentaires sur les messages

en: Message asking user to confirm unsubscription.
fr_FR: Message demandant à l'utilisateur de confirmer la désinscription.

en: Message shown after successful subscription.
fr_FR: Message affiché après un abonnement réussi.

en: Message shown to users who don't have access to a private doc.
fr_FR: Message affiché aux utilisateurs qui n'ont pas accès à un document privé.

en: Message shown when email is already subscribed.
fr_FR: Message affiché lorsque l'e-mail est déjà abonné.

en: Message shown when invalid characters are detected.
fr_FR: Message affiché lorsque des caractères invalides sont détectés.

en: Messages & Customization
fr_FR: Messages et personnalisation

en: Meta Content
fr_FR: Méta-contenu

en: Migrate
fr_FR: Émigrer

en: Migrate from BetterDocs to EazyDocs
fr_FR: Migrer de BetterDocs vers EazyDocs

en: Migrate from BetterDocs to EazyDocs?
fr_FR: Migrer de BetterDocs vers EazyDocs ?

en: Migrate to EazyDocs
fr_FR: Migrer vers EazyDocs

en: Migrating…
fr_FR: Migration…

en: Migration complete!
fr_FR: Migration terminée !

en: Migration completed.
fr_FR: Migration terminée.

en: Modern event ticketing and landing page WordPress theme designed for creating professional event pages, ticket sales, and promotional campaigns.
fr_FR: Thème WordPress moderne pour la billetterie et la page de destination d'événements, conçu pour la création de pages d'événements professionnels, de ventes de billets et de campagnes promotionnelles.

en: Monitor user satisfaction with helpful/not helpful vote tracking. Identify which docs need improvement based on real user feedback.
fr_FR: Surveillez la satisfaction des utilisateurs grâce au suivi des votes utiles/inutiles. Identifiez les documents qui doivent être améliorés en vous basant sur les commentaires réels des utilisateurs.

en: Monthly Report Day
fr_FR: Jour du rapport mensuel

en: Most helpful docs
fr_FR: Documents les plus utiles

en: Move documentation in and out of EazyDocs — import Markdown or CSV, download a portable backup, or migrate from another plugin.
fr_FR: Déplacez la documentation vers et hors d'EazyDocs : importez Markdown ou CSV, téléchargez une sauvegarde portable ou migrez depuis un autre plugin.

en: Move to Trash
fr_FR: Mettre à la corbeille

en: Multiple recipients
fr_FR: Plusieurs destinataires

en: Multiply
fr_FR: Multiplier

en: Multipurpose landing page theme ideal for creating high-converting product pages, promotional campaigns, and corporate websites with modern design elements.
fr_FR: Thème de page de destination polyvalent, idéal pour créer des pages de produits à fort taux de conversion, des campagnes promotionnelles et des sites Web d'entreprise avec des éléments de conception modernes.

en: Name
fr_FR: Nom

en: Navigate to Credentials → Create Credentials → OAuth 2.0 Client ID
fr_FR: Accédez à Informations d'identification → Créer des informations d'identification → ID client OAuth 2.0

en: Navigation on left side
fr_FR: Navigation sur le côté gauche

en: Navigation on right side
fr_FR: Navigation sur le côté droit

en: Need Review
fr_FR: Besoin d'un examen

en: Need help?
fr_FR: Besoin d'aide ?

en: Needs Review
fr_FR: Examen des besoins

en: Needs Work
fr_FR: A besoin de travail

en: Never sent
fr_FR: Jamais envoyé

en: Never show again
fr_FR: Ne plus jamais montrer

en: New Badge
fr_FR: Nouveau Badge

en: New Tag
fr_FR: Nouvelle Étiquette

en: New This Week
fr_FR: Nouveau cette semaine

en: New feedback on your doc "%s"
fr_FR: Nouveaux retours sur votre doc « %s »

en: Next Scheduled
fr_FR: Prochain programmé

en: No
fr_FR: Non

en: No Badges
fr_FR: Pas de badges

en: No BetterDocs categories were found, so there is nothing to migrate yet.
fr_FR: Aucune catégorie BetterDocs n’a été trouvée, il n’y a donc rien à migrer pour l’instant.

en: No Markdown files were found in the archive.
fr_FR: Aucun fichier Markdown n'a été trouvé dans l'archive.

en: No Negative votes.
fr_FR: Pas de votes négatifs.

en: No Order
fr_FR: Pas de commande

en: No Positive votes,
fr_FR: Pas de votes positifs,

en: No Repeat
fr_FR: Pas de répétition

en: No Results Found
fr_FR: Aucun résultat trouvé

en: No data available.
fr_FR: Aucune donnée disponible.

en: No file uploaded.
fr_FR: Aucun fichier téléchargé.

en: No items
fr_FR: Aucun élément

en: No ranked docs found yet.
fr_FR: Aucun document classé n'a encore été trouvé.

en: No rates
fr_FR: Dates

en: No recent activity found.
fr_FR: Aucune activité récente trouvée.

en: No rows could be imported from the CSV.
fr_FR: Aucune ligne n'a pu être importée du CSV.

en: No sections found in this documentation.
fr_FR: Aucune section trouvée dans cette documentation.

en: No viewed docs found yet.
fr_FR: Aucun document consulté n'a encore été trouvé.

en: No votes yet
fr_FR: Pas encore de votes

en: Nope, maybe later
fr_FR: Non, peut-être plus tard

en: Not Doc found
fr_FR: Pas Doc trouvé

en: Not Found
fr_FR: Non trouvé

en: Not found in Trash
fr_FR: Non trouvé dans la corbeille

en: Not scheduled
fr_FR: Non programmé

en: Note: Plain and numeric permalink structures are not supported.
fr_FR: Remarque : Les structures de permaliens simples et numériques ne sont pas prises en charge.

en: Note: if enabled, a switcher will appear in the doc meta area to allow visitors to turn On/Off the feature.
fr_FR: Remarque : s'il est activé, un sélecteur apparaîtra dans la zone méta du document pour permettre aux visiteurs d'activer/désactiver la fonctionnalité.

en: Nothing to import
fr_FR: Rien à importer

en: Notify Icon
fr_FR: Icône de notification

en: Number of Articles
fr_FR: Nombre d’articles

en: Number of Articles to show under each Docs.
fr_FR: Nombre d’articles à afficher sous chaque document.

en: Number of Docs
fr_FR: Nombre de documents

en: Number of Main Docs to show
fr_FR: Nombre de documents principaux à afficher

en: Number of articles to show under every sections
fr_FR: Nombre d’articles à afficher sous chaque section

en: Number of column to show
fr_FR: Nombre de colonnes à afficher

en: Number of section to show
fr_FR: Numéro de section à afficher

en: Number of users that can be added
fr_FR: Nombre d'utilisateurs pouvant être ajoutés

en: OFF
fr_FR: DÉSACTIVÉ

en: Off
fr_FR: Désactivé

en: Ok, you deserve
fr_FR: Ok, tu mérites

en: OnePage Docs
fr_FR: Documents OnePage

en: Onepage documentation format will generate all the pages of a Doc as sections in a single page which is scrollable by sections. Visitors can find the all guides on a single page and they can navigate through the different sections very fast.
fr_FR: Le format de documentation Onepage générera toutes les pages d’un document sous forme de sections dans une seule page qui peut être défilée par sections. Les visiteurs peuvent trouver tous les guides sur une seule page et ils peuvent naviguer dans les différentes sections très rapidement.

en: Only .md, .markdown, .zip or .csv files are allowed.
fr_FR: Seuls les fichiers .md, .markdown, .zip ou .csv sont autorisés.

en: Only BetterDocs migration is supported currently.
fr_FR: Seule la migration BetterDocs est actuellement prise en charge.

en: Only visible when tab icons are enabled.
fr_FR: Visible uniquement lorsque les icônes d'onglets sont activées.

en: Oops! Not allowed.
fr_FR: Oups ! Non autorisé.

en: Open Icon
fr_FR: Icône d’ouverture

en: Optimized for performance with minimal impact on load times. Your documentation stays fast and responsive.
fr_FR: Optimisé pour les performances avec un impact minimal sur les temps de chargement. Votre documentation reste rapide et réactive.

en: Or copy link
fr_FR: Ou copier le lien

en: Order
fr_FR: Commande

en: Order By
fr_FR: Trier par

en: Order the Doc tabs as you want.
fr_FR: Commandez les onglets Doc comme vous le souhaitez.

en: Others
fr_FR: Autres

en: Outlined
fr_FR: Décrit

en: Outset
fr_FR: Début

en: Overlay
fr_FR: Recouvrir

en: Overview Dashboard
fr_FR: Tableau de bord de présentation

en: PHP Version
fr_FR: Version PHP

en: Padding
fr_FR: Marges intérieures

en: Page Footer
fr_FR: Pied de page

en: Page Width
fr_FR: Largeur de page

en: Parent Badge:
fr_FR: Badge parent :

en: Parent Doc
fr_FR: Doc Parent

en: Parent Tag
fr_FR: Étiquette parente

en: Parent Tag:
fr_FR: Étiquette parente :

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password Protected Doc
fr_FR: Document protégé par mot de passe

en: Paste it into the HTML of the target site — anywhere inside the <body>. The assistant loads as a floating widget.
fr_FR: Collez-le dans le code HTML du site cible, n'importe où dans le <body>. L'assistant se charge sous forme de widget flottant.

en: Per-Doc Control
fr_FR: Contrôle par document

en: Perfect display on all devices—from mobile phones to large desktop screens. Looks great everywhere.
fr_FR: Affichage parfait sur tous les appareils, des téléphones mobiles aux grands écrans de bureau. A fière allure partout.

en: Performance Overview
fr_FR: Aperçu des performances

en: Performance comparisons
fr_FR: Comparaisons de performances

en: Performance scores
fr_FR: Scores de performances

en: Permission denied.
fr_FR: Permission refusée.

en: Pick your preferred post types where should be appears.
fr_FR: Choisissez vos types de publication préférés là où ils devraient apparaître.

en: Placeholder
fr_FR: Etiquette

en: Placeholder Color
fr_FR: Couleur du texte d’exemple

en: Please avoid using special characters other than hyphens and underscores!
fr_FR: Veuillez éviter d'utiliser des caractères spéciaux autres que les traits d'union et les traits de soulignement !

en: Please enter a valid email address.
fr_FR: Veuillez saisir une adresse de messagerie valide.

en: Please enter the password to view this document.
fr_FR: Veuillez saisir le mot de passe pour visualiser ce document.

en: Please provide a subject line.
fr_FR: Veuillez indiquer le sujet.

en: Please provide the message details.
fr_FR: Veuillez fournir les détails du message.

en: Please wait before sending another feedback.
fr_FR: Veuillez patienter avant d'envoyer un autre commentaire.

en: Please wait while the document is being duplicated.
fr_FR: Veuillez patienter pendant la duplication du document.

en: Please wait while the visibility is being updated.
fr_FR: Veuillez patienter pendant la mise à jour de la visibilité.

en: Plugin file not found.
fr_FR: Fichier du plugin introuvable.

en: Plugin info not found.
fr_FR: Informations sur le plugin introuvables.

en: Plugin installation failed.
fr_FR: Échec de l'Installation du plugin !

en: Popular Badges
fr_FR: Badges populaires

en: Popular Searches:
fr_FR: Recherches Populaires :

en: Popular Tags
fr_FR: Etiquettes populaires

en: Positive/negative breakdown
fr_FR: Répartition positive/négative

en: Post Author
fr_FR: Auteur de l’article

en: Post ID
fr_FR: ID de l'article

en: Post Type
fr_FR: Type d'article

[ctx: Post Type General Name]
en: OnePage Docs
fr_FR: Documents OnePage

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Doc
fr_FR: Document

en: Powered By %1$s EazyDocs %2$s
fr_FR:  %1$s %2$s

en: Powered by Antimanual AI
fr_FR: Propulsé par l'IA antimanuelle

en: Powered by latest AI models including GPT-4, GPT-5, and Google Gemini for superior accuracy.
fr_FR: Propulsé par les derniers modèles d'IA, notamment GPT-4, GPT-5 et Google Gemini, pour une précision supérieure.

en: Powerful Features That Make a Difference
fr_FR: Des fonctionnalités puissantes qui font la différence

en: Pre-built Patterns
fr_FR: Modèles prédéfinis

en: Predefined Options Heading
fr_FR: En-tête des options prédéfinies

en: Preferred Time
fr_FR: Heure préférée

en: Preset Skin
fr_FR: Enveloppe prédéfinie

en: Prevents users from finding private docs through the search feature.
fr_FR: Empêche les utilisateurs de trouver des documents privés via la fonction de recherche.

en: Primary Recipient
fr_FR: Destinataire principal

en: Print Article
fr_FR: Imprimer l’article

en: Prioritize content updates based on real user input
fr_FR: Prioriser les mises à jour de contenu en fonction des entrées réelles des utilisateurs

en: Priority email or chat support included
fr_FR: Assistance prioritaire par e-mail ou par chat incluse

en: Priority support
fr_FR: Assistance prioritaire

en: Private
fr_FR: Privé

en: Private Doc
fr_FR: Doc privé

en: Private Doc - Visible to logged-in users only
fr_FR: Document privé - Visible uniquement par les utilisateurs connectés

en: Pro Icon
fr_FR: Icône Pro

en: Professional documentation and forum theme with advanced features for creating knowledge bases, community forums, and comprehensive support resources.
fr_FR: Documentation professionnelle et thème de forum avec des fonctionnalités avancées pour créer des bases de connaissances, des forums communautaires et des ressources d'assistance complètes.

en: Protect specific docs with a password. Perfect for sharing sensitive documentation with external parties without requiring them to create an account.
fr_FR: Protégez des documents spécifiques avec un mot de passe. Parfait pour partager des documents sensibles avec des parties externes sans leur demander de créer un compte.

en: Protect your sensitive documentation by requiring users to log in before viewing. Perfect for internal knowledge bases, member-only content, customer documentation, and confidential guides.
fr_FR: Protégez votre documentation sensible en exigeant que les utilisateurs se connectent avant de la consulter. Idéal pour les bases de connaissances internes, le contenu réservé aux membres, la documentation client et les guides confidentiels.

en: Protected
fr_FR: Protégé

en: Protected Doc
fr_FR: Doc protégé

en: Provides a seamless experience by remembering the original destination.
fr_FR: Offre une expérience transparente en mémorisant la destination d'origine.

en: Publish beautiful changelogs directly in your documentation.
fr_FR: Publiez de superbes journaux de modifications directement dans votre documentation.

en: Quick Start Guide
fr_FR: Guide de démarrage rapide

en: Quick Tips
fr_FR: Conseils rapides

en: Quick insights & summaries
fr_FR: Aperçus et résumés rapides

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Re-importing an EazyDocs export carries each doc's ID, so "Update" refreshes the original instead of creating a duplicate.
fr_FR: La réimportation d'une exportation EazyDocs porte l'ID de chaque document, donc "Mise à jour" actualise l'original au lieu de créer un duplicata.

en: Read
fr_FR: Lire

en: Read More Button
fr_FR: Bouton Lire la suite

en: Read More Text
fr_FR: Texte “Lire la suite”

en: Read the full migration guide
fr_FR: Lire le guide de migration complet

en: Reading Time Estimate
fr_FR: Estimation du temps de lecture

en: Ready to Collect User Feedback?
fr_FR: Prêt à recueillir les commentaires des utilisateurs ?

en: Ready to Elevate Your Documentation?
fr_FR: Prêt à élever votre documentation ?

en: Ready to Start Your Knowledge Base?
fr_FR: Prêt à démarrer votre base de connaissances ?

en: Receive comprehensive analytics summaries directly in your inbox. Track page views, search queries, user reactions, and documentation statistics without logging in to your dashboard.
fr_FR: Recevez des résumés d'analyse complets directement dans votre boîte de réception. Suivez les pages vues, les requêtes de recherche, les réactions des utilisateurs et les statistiques de documentation sans vous connecter à votre tableau de bord.

en: Receive scheduled analytics reports directly in your inbox.
fr_FR: Recevez des rapports d'analyse programmés directement dans votre boîte de réception.

en: Receive weekly performance insights and analytics reports via email
fr_FR: Recevez des informations hebdomadaires sur les performances et des rapports d'analyse par e-mail

en: Receiver Email
fr_FR: Courriel du destinataire

en: Recent Activity
fr_FR: Activité récente

en: Recently Viewed Articles
fr_FR: Articles récemment consultés

en: Recently Viewed Docs
fr_FR: Documents récemment consultés

en: Recently Viewed Docs Options
fr_FR: Options des documents récemment consultés

en: Recently Viewed articles
fr_FR: Articles récemment consultés

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Redirect Back After Login
fr_FR: Rediriger après la connexion

en: Redirect to Custom Page — Show an "Access Denied" page
fr_FR: Redirection vers une page personnalisée : afficher une page "Accès refusé"

en: Redirect to Login Page — User can login with a different account
fr_FR: Redirection vers la page de connexion – L'utilisateur peut se connecter avec un autre compte

en: Redirecting…
fr_FR: Redirection…

en: Reduce padding and spacing for compact display.
fr_FR: Réduisez le rembourrage et l’espacement pour un affichage compact.

en: Reduce support tickets by 70%+ with an intelligent chatbot trained on your EazyDocs knowledge base. Instant, accurate answers.
fr_FR: Réduisez les tickets d'assistance de plus de 70 % avec un chatbot intelligent formé sur votre base de connaissances EazyDocs. Des réponses instantanées et précises.

en: Reduce support tickets by improving low-rated docs
fr_FR: Réduisez les tickets d’assistance en améliorant les documents peu bien notés

en: Reduce support tickets by improving self-service documentation
fr_FR: Réduisez les tickets d’assistance en améliorant la documentation en libre-service

en: Reduced Support Tickets
fr_FR: Tickets de support réduits

en: Regards,
fr_FR: Salutations,

en: Related Articles
fr_FR: Articles liés

en: Related Docs
fr_FR: Documents connexes

en: Related Docs Settings
fr_FR: Paramètres Docs associés

en: Related articles
fr_FR: Articles similaires

en: Remind me in 3 days
fr_FR: Rappelle-moi dans 3 jours

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Repeat Horizontally
fr_FR: Répéter horizontalement

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: Reply directly to user feedback via email. Build a relationship with your users and show them you care.
fr_FR: Répondez directement aux commentaires des utilisateurs par e-mail. Établissez une relation avec vos utilisateurs et montrez-leur que vous vous souciez de vous.

en: Report Frequency
fr_FR: Fréquence des rapports

en: Required
fr_FR: Requis

en: Required for EazyDocs Elementor widgets. Perfect for building custom documentation layouts.
fr_FR: Requis pour les widgets EazyDocs Elementor. Parfait pour créer des mises en page de documentation personnalisées.

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset All
fr_FR: Tout réinitialiser

en: Resolve
fr_FR: Résoudre

en: Resolved
fr_FR: Résolu

en: Resources
fr_FR: Ressources

en: Restrict documentation access by user roles & membership levels
fr_FR: Restreindre l'accès à la documentation par rôles d'utilisateur et niveaux d'adhésion

en: Restrict this doc to specific user roles. Leave unchecked for all logged-in users.
fr_FR: Limitez ce document à des rôles d'utilisateur spécifiques. Laissez décoché pour tous les utilisateurs connectés.

en: Restricted Docs
fr_FR: Documents restreints

en: Result Tabs
fr_FR: Onglets de résultats

en: Reusable Blocks
fr_FR: Blocs réutilisables

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right Sidebar
fr_FR: Barre latérale droite

en: Role Mismatch Behavior
fr_FR: Comportement d’inadéquation des rôles

en: Round 01 Color
fr_FR: Couleur ronde 01

en: Round 02 Color
fr_FR: Couleur Round 02

en: Round Objects 01
fr_FR: Objets ronds 01

en: Round Objects 02
fr_FR: Objets ronds 02

en: Rounded Pill
fr_FR: Pilule arrondie

en: Row Gap
fr_FR: Écart de rangée

en: STEP 1
fr_FR: ÉTAPE 1

en: STEP 2
fr_FR: ÉTAPE 2

en: STEP 3
fr_FR: ÉTAPE 3

en: Saasland
fr_FR: Pays de Saas

en: Safe Web Fonts
fr_FR: Polices Web sécurisées

en: Satisfaction Rate
fr_FR: Taux de satisfaction

en: Satisfaction rate tracking
fr_FR: Suivi du taux de satisfaction

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Save as Draft
fr_FR: Enregistrer comme brouillon

en: Saving...
fr_FR: Économie...

en: Schedule AI-generated content
fr_FR: Programmez du contenu généré par l'IA

en: Scroll
fr_FR: Rouleau

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search Badges
fr_FR: Chercher Badges

en: Search Count
fr_FR: Nombre Recherches

en: Search Doc
fr_FR: Rechercher dans Doc

en: Search Keywords
fr_FR: Recherche mots-clés

en: Search Placeholder
fr_FR: Rechercher sur le site

en: Search Tags
fr_FR: Rechercher des étiquettes

en: Search for
fr_FR: Rechercher

en: Search here
fr_FR: Rechercher

en: Search in Titles Only
fr_FR: Rechercher dans les titres uniquement

en: Search in Titles and Content
fr_FR: Rechercher dans les titres et le contenu

en: Search through the existing users
fr_FR: Rechercher parmi les utilisateurs existants

en: Search...
fr_FR: Rechercher...

en: Section Button
fr_FR: Bouton de section

en: Section saved as draft.
fr_FR: Section enregistrée comme brouillon.

en: Security check failed. Please try again.
fr_FR: Le contrôle de sécurité a échoué. Veuillez réessayer.

en: See More
fr_FR: Voir plus

en: See which documentation pages are performing best and which need improvement. Rankings based on views and user feedback combined.
fr_FR: Découvrez quelles pages de documentation fonctionnent le mieux et lesquelles doivent être améliorées. Classements basés sur les vues et les commentaires des utilisateurs combinés.

en: Select "Private" and optionally set role restrictions.
fr_FR: Sélectionnez "Privé" et définissez éventuellement des restrictions de rôle.

en: Select "Web application" as the application type
fr_FR: Sélectionnez "Application Web" comme type d'application

en: Select All Docs to display all the top label docs or choose Self Docs to show child docs of the current doc.
fr_FR: Sélectionnez Tous les documents pour afficher tous les documents de l'étiquette supérieure ou choisissez Self Docs pour afficher les documents enfants du document actuel.

en: Select Condition
fr_FR: Selectionner une Condition

en: Select Default to use the value from the settings, or choose Custom to manually select the column number from the dropdown.
fr_FR: Sélectionnez Par défaut pour utiliser la valeur des paramètres ou choisissez Personnalisé pour sélectionner manuellement le numéro de colonne dans la liste déroulante.

en: Select Pages
fr_FR: Sélectionner Pages

en: Select Post Types
fr_FR: Sélectionnez le type article

en: Select a Reusable Block (Optional)
fr_FR: Sélectionnez un bloc réutilisable (facultatif)

en: Select a custom page to show when access is denied.
fr_FR: Sélectionnez une page personnalisée à afficher lorsque l'accès est refusé.

en: Select how often you want to receive analytics reports. Daily reports are ideal for active documentation sites, while weekly or monthly reports work better for smaller sites.
fr_FR: Sélectionnez la fréquence à laquelle vous souhaitez recevoir des rapports d'analyse. Les rapports quotidiens sont idéaux pour les sites de documentation actifs, tandis que les rapports hebdomadaires ou mensuels fonctionnent mieux pour les sites plus petits.

en: Select how your documentation pages will look. Pick a layout that suits your content best.
fr_FR: Sélectionnez l'apparence de vos pages de documentation. Choisissez une mise en page qui convient le mieux à votre contenu.

en: Select or upload the file you want to attach.
fr_FR: Sélectionnez ou téléchargez le fichier que vous souhaitez joindre.

en: Select pages where should be appears.
fr_FR: Sélectionnez les pages où doit apparaître.

en: Select specific docs to show. Leave empty for all.
fr_FR: Sélectionnez des documents spécifiques à afficher. Laissez vide pour tous.

en: Select the active Doc tab by default.
fr_FR: Sélectionnez l’onglet Doc actif par défaut.

en: Select the main page that displays all your documentation. This page will appear in breadcrumbs and serve as your docs homepage.
fr_FR: Sélectionnez la page principale qui affiche toute votre documentation. Cette page apparaîtra dans le fil d'Ariane et servira de page d'accueil de vos documents.

en: Select the page that will display all your documentation.
fr_FR: Sélectionnez la page qui affichera toute votre documentation.

en: Select the page where users will be redirected to log in.
fr_FR: Sélectionnez la page où les utilisateurs seront redirigés pour se connecter.

en: Select the size for document feature images.
fr_FR: Sélectionnez la taille des images des fonctionnalités du document.

en: Select the time of day when you'd like to receive your email reports. Reports will be sent in your site's timezone.
fr_FR: Sélectionnez l'heure de la journée à laquelle vous souhaitez recevoir vos rapports par courrier électronique. Les rapports seront envoyés dans le fuseau horaire de votre site.

en: Select the user roles that can add or edit documentation from the frontend. These roles will have contributor privileges.
fr_FR: Sélectionnez les rôles d'utilisateur qui peuvent ajouter ou modifier de la documentation depuis le frontend. Ces rôles auront des privilèges de contributeur.

en: Select which day of the month to receive your monthly report. Choose "Last Day" for end-of-month summaries.
fr_FR: Sélectionnez le jour du mois pour recevoir votre rapport mensuel. Choisissez "Dernier jour" pour les résumés de fin de mois.

en: Select which user roles can create and manage documentation from the Docs Builder interface.
fr_FR: Sélectionnez les rôles d'utilisateur qui peuvent créer et gérer la documentation à partir de l'interface Docs Builder.

en: Select your preferred keywords type.
fr_FR: Sélectionnez votre type de mots-clés préféré.

en: Selected document could not be found.
fr_FR: Le document sélectionné est introuvable.

en: Semantic AI Search
fr_FR: Recherche sémantique d'IA

en: Semantic search
fr_FR: Recherche sémantique

en: Semantic search with intent recognition
fr_FR: Recherche sémantique avec reconnaissance d'intention

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send Message
fr_FR: Envoyer le message

en: Send Test Report
fr_FR: Envoyer le rapport de test

en: Send a sample report email to verify your settings are configured correctly. The test report uses sample data to show how your actual reports will look.
fr_FR: Envoyez un exemple d'e-mail de rapport pour vérifier que vos paramètres sont correctement configurés. Le rapport de test utilise des exemples de données pour montrer à quoi ressembleront vos rapports réels.

en: Separate Badges with commas
fr_FR: Badges séparés par des virgules

en: Separate items with commas
fr_FR: Séparer les éléments par des virgules

en: Set Column
fr_FR: Définir la colonne

en: Set the URL structure for your documentation pages.
fr_FR: Définissez la structure URL de vos pages de documentation.

en: Set the main accent color used throughout your documentation for buttons, links, and highlights.
fr_FR: Définissez la couleur d'accent principale utilisée dans votre documentation pour les boutons, les liens et les surlignages.

en: Set unique role requirements for individual docs. Perfect when different docs need different access levels — like restricting HR docs to HR roles, or limiting API docs to developers.
fr_FR: Définissez des exigences de rôle uniques pour des documents individuels. Idéal lorsque différents documents nécessitent différents niveaux d'accès, par exemple en limitant les documents RH aux rôles RH ou en limitant les documents API aux développeurs.

en: Set your assistant where should be appears.
fr_FR: Réglez votre assistant là où il doit apparaître.

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings Icon
fr_FR: Icône Paramètres

en: Settings here apply to ALL private docs as a default. You can override these on individual docs using the Visibility popup in the Docs Builder.
fr_FR: Les paramètres ici s'appliquent par défaut à TOUS les documents privés. Vous pouvez les remplacer sur des documents individuels à l'aide de la fenêtre contextuelle Visibilité de Docs Builder.

en: Settings successfully imported.
fr_FR: Paramètres importés avec succès.

en: Setup Complete!
fr_FR: Configuration terminée !

en: Setup Wizard
fr_FR: Assistant d’installation

en: Shadow Intensity
fr_FR: Intensité de l'ombre

en: Shape
fr_FR: Forme

en: Share Button
fr_FR: Bouton de partage

en: Share Button Label
fr_FR: Étiquette du bouton Partager

en: Share additional info or suggestions
fr_FR: Partager des informations supplémentaires ou des suggestions

en: Share this Doc
fr_FR: Partager ce document

en: Sharing Doc
fr_FR: Partage de Doc

en: Shortcode Reference
fr_FR: Référence du code court

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Show "Previous" and "Next" article links for sequential reading.
fr_FR: Afficher les liens vers les articles « Précédent » et « Suivant » pour une lecture séquentielle.

en: Show / Hide the breadcrumbs in search results
fr_FR: Afficher/Masquer le fil d'Ariane dans les résultats de recherche

en: Show / Hide the thumbnail in search results
fr_FR: Afficher/Masquer la vignette dans les résultats de recherche

en: Show 404 Error — Pretend the doc doesn't exist
fr_FR: Afficher l'erreur 404 – Faire semblant que le document n'existe pas

en: Show All / Docs / Page / Post tabs on top of search results.
fr_FR: Afficher les onglets Tout / Docs / Page / Publication en haut des résultats de recherche.

en: Show Avg Read Time
fr_FR: Afficher le temps de lecture moyen

en: Show Doc Item
fr_FR: Afficher l’élément Doc

en: Show EazyDocs settings in the WordPress Theme Customizer for live preview while editing.
fr_FR: Affichez les paramètres EazyDocs dans le personnalisateur de thème WordPress pour un aperçu en direct lors de l'édition.

en: Show Less Text
fr_FR: Afficher moins de texte

en: Show More Button
fr_FR: Afficher Bouton - En savoir plus

en: Show Section Count
fr_FR: Afficher le nombre de sections

en: Show a link badge to the parent documentation category.
fr_FR: Afficher un badge de lien vers la catégorie de documentation parent.

en: Show a subscribe button that allows users to opt-in for update notifications.
fr_FR: Afficher un bouton d'abonnement qui permet aux utilisateurs d'accepter les notifications de mise à jour.

en: Show an "Ask AI" dropdown in the doc meta area to open external AI tools with a prefilled summary prompt.
fr_FR: Affichez une liste déroulante « Demander à AI » dans la zone méta du document pour ouvrir les outils d'IA externes avec une invite de résumé pré-remplie.

en: Show category
fr_FR: Afficher la catégorie

en: Show estimated time required to read the document.
fr_FR: Afficher le temps estimé nécessaire pour lire le document.

en: Show or hide content based on dropdown selections. %1$sLearn more%2$s
fr_FR:  %1$s %2$s

en: Show the first word of the doc in Tab Title.
fr_FR: Affichez le premier mot du document dans Titre de l’onglet.

en: Show/Hide Breadcrumb
fr_FR: Afficher/Masquer le fil d'Ariane

en: Sidebar
fr_FR: Barre latérale

en: Sidebar Background
fr_FR: Arrière-plan de Barre latérale

en: Sidebar Toggle
fr_FR: Basculement de la barre latérale

en: Sign in with Google
fr_FR: Connectez-vous avec Google

en: Simple Underline
fr_FR: Souligné simplement

en: Single Doc
fr_FR: Document unique

en: Site / Product Label (optional)
fr_FR: Étiquette du site/produit (facultatif)

en: Six Powerful Analytics Modules
fr_FR: Six modules d'analyse puissants

en: Skins
fr_FR: Habillage graphique

en: Skip Setup
fr_FR: Ignorer la configuration

en: Slow
fr_FR: Lent

en: Slug ID
fr_FR: ID de limace

en: Small Caps
fr_FR: Petites capitalisations

en: Social Links (Optional)
fr_FR: Liens sociaux (facultatif)

en: Social Q&A and forum WordPress theme for building community-driven question and answer platforms with discussion forums and user engagement features.
fr_FR: Thème WordPress de questions-réponses sociales et de forum pour créer des plates-formes de questions et réponses communautaires avec des forums de discussion et des fonctionnalités d'engagement des utilisateurs.

en: Solid
fr_FR: Solide

en: Some options like Random may not preview correctly.
fr_FR: Certaines options comme Random peuvent ne pas être prévisualisées correctement.

en: Something went wrong. Please try again.
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé. Veuillez réessayer.

en: Sorry, you've already recorded your feedback!
fr_FR: Désolé, vous avez déjà enregistré vos commentaires!

en: Special characters not allowed!
fr_FR: Caractères spéciaux non autorisés !

en: Specialized SaaS and startup theme for software companies with modern design, pricing tables, feature showcases, and marketing-focused layouts perfect for tech products.
fr_FR: Thème SaaS et startup spécialisé pour les éditeurs de logiciels avec un design moderne, des tableaux de prix, des présentations de fonctionnalités et des mises en page axées sur le marketing, parfaites pour les produits technologiques.

en: Specific User Roles — Only selected roles can view
fr_FR: Rôles d'utilisateur spécifiques : seuls les rôles sélectionnés peuvent afficher

en: Square
fr_FR: Carré

en: Start Migration
fr_FR: Démarrer la migration

en: Start building your documentation now
fr_FR: Commencez à créer votre documentation maintenant

en: Static
fr_FR: Statique

en: Static keywords are predefined, while dynamic keywords are generated by queries from website visitors
fr_FR: Les mots-clés statiques sont prédéfinis, tandis que les mots-clés dynamiques sont générés par les requêtes des visiteurs du site Web.

en: Status for new docs
fr_FR: Statut des nouveaux documents

en: Still Stuck
fr_FR: Toujours coincé

en: Still stuck?
fr_FR: Toujours coincé ?

en: Strong
fr_FR: Fort

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Submit Button
fr_FR: Bouton Envoyer

en: Submit Button Icon
fr_FR: Icône de bouton Soumettre

en: Subscribe
fr_FR: S'abonner

en: Subscribe for updates
fr_FR: S'abonner aux mises à jour

en: Subscriber
fr_FR: Abonné

en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

en: Subtitle Text
fr_FR: Texte du sous-titre

en: Success Message
fr_FR: Message de succès

en: Suggest other articles from the same documentation.
fr_FR: Suggérez d'autres articles de la même documentation.

en: Summary:
fr_FR: Résumé :

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Supercharge EazyDocs with AI-powered Antimanual
fr_FR: Boostez EazyDocs avec un antimanuel alimenté par l'IA

en: Supercharge with AI
fr_FR: Suralimentez-vous avec l’IA

en: System Status
fr_FR: État du système

en: TOC Heading
fr_FR: En-tête de table des matières

en: Tab Alignment
fr_FR: Alignement des onglets

en: Tab Settings
fr_FR: Réglages de l'onglet

en: Tab Title
fr_FR: Titre de l'onglet

en: Tab Title First Word
fr_FR: Titre de l’onglet Premier mot

en: Tabbed with doc lists
fr_FR: Onglets avec des listes de documents

en: Table on Contents (TOC)
fr_FR: Table des matières (TOC)

en: Tabs Items
fr_FR: Éléments des onglets

en: Tagged:
fr_FR: Étiquetté :

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Tags list
fr_FR: Liste des tags

en: Tags list navigation
fr_FR: Navigation de la liste des tags

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Team performance
fr_FR: Performance de l'équipe

en: Template not found in the eazylms plugin.
fr_FR: Modèle introuvable dans le plugin eazylms.

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text Hover Color
fr_FR: Couleur du texte au survol

en: Text Transform
fr_FR: Transformation de texte

en: Text color for the parent doc badge.
fr_FR: Couleur du texte pour le badge du document parent.

en: Text displayed on the subscription trigger button.
fr_FR: Texte affiché sur le bouton déclencheur d'abonnement.

en: Text label shown before the document summary.
fr_FR: Étiquette de texte affichée avant le résumé du document.

en: Text shown on the login button or link.
fr_FR: Texte affiché sur le bouton ou le lien de connexion.

en: Thank you for being a valued subscriber.
fr_FR: Merci d'être un précieux abonné.

en: Thank you for choosing EazyDocs - the best documentation plugin for WordPress. Let's set up your knowledge base in just a few minutes.
fr_FR: Merci d'avoir choisi EazyDocs - le meilleur plugin de documentation pour WordPress. Constituons votre base de connaissances en quelques minutes seulement.

en: Thank you for choosing EazyDocs. We hope you love it. Could you take a couple of seconds posting a nice review to share your happy experience?
fr_FR: Merci d’avoir choisi EazyDocs. Nous espérons que vous l’aimez. Pourriez-vous prendre quelques secondes pour poster une belle critique pour partager votre expérience heureuse?

en: Thank you for using %s!
fr_FR:  %s

en: Thanks for your feedback!
fr_FR: Merci pour votre retour !

en: The CSV file is empty.
fr_FR: Le fichier CSV est vide.

en: The CSV file must include a "title" column.
fr_FR: Le fichier CSV doit inclure une colonne "titre".

en: The PHP Zip extension is required for export.
fr_FR: L'extension PHP Zip est requise pour l'exportation.

en: The PHP Zip extension is required for import.
fr_FR: L'extension PHP Zip est requise pour l'importation.

en: The Search Results settings is global. This settings will be applied to all Ajax Doc Search Results in the plugin.
fr_FR: Les paramètres des résultats de recherche sont globaux. Ces paramètres seront appliqués à tous les résultats de recherche Ajax Doc dans le plugin.

en: The URL structure will reflect the parent-child relationship, e.g.
fr_FR: La structure de l'URL reflétera la relation parent-enfant, par ex.

en: The background shape should be transparent png or svg image.
fr_FR: La forme d’arrière-plan doit être une image png ou svg transparente.

en: The document "%s" has received %d negative feedback votes.
fr_FR:  %s %d

en: The document "%s" has received a significant number of negative feedback votes.
fr_FR:  %s

en: The document could not be created.
fr_FR: Le document n'a pas pu être créé.

en: The document has been moved to trash.
fr_FR: Le document a été déplacé vers la corbeille.

en: The layout can be changed later in the settings page.
fr_FR: La mise en page peut être modifiée ultérieurement dans la page des paramètres.

en: The number of doc items to under every doc sections. Leave empty or give value -1 to show all sections.
fr_FR: Nombre d’éléments de document sous chaque section de document. Laissez vide ou donnez la valeur -1 pour afficher toutes les sections.

en: The number of sections to show under every documentation tab. Leave empty or give value -1 to show all sections.
fr_FR: Nombre de sections à afficher sous chaque onglet de documentation. Laissez vide ou donnez la valeur -1 pour afficher toutes les sections.

en: The request failed. Please try again.
fr_FR: La demande a échoué. Veuillez réessayer.

en: The sample data file is empty.
fr_FR: Le fichier de données exemple est vide.

en: The selected document and everything beneath it is exported.
fr_FR: Le document sélectionné et tout ce qui se trouve en dessous sont exportés.

en: The selected visibility option will apply to the child docs as well.
fr_FR: L'option de visibilité sélectionnée s'appliquera également aux documents enfants.

en: The specified document does not exist.
fr_FR: Le document spécifié n'existe pas.

en: The specified parent document does not exist.
fr_FR: Le document parent spécifié n'existe pas.

en: The troubleshooting section saved me hours of debugging! Found the solution to my caching issue right away.
fr_FR: La section de dépannage m'a évité des heures de débogage ! J'ai immédiatement trouvé la solution à mon problème de mise en cache.

en: The uploaded file is not a valid zip archive.
fr_FR: Le fichier téléchargé n'est pas une archive zip valide.

en: Then go to
fr_FR: Alors va à

en: There are no documents to export yet.
fr_FR: Il n'y a pas encore de documents à exporter.

en: These keywords yielded no results. Consider creating content to address these searches.
fr_FR: Ces mots-clés n'ont donné aucun résultat. Pensez à créer du contenu pour répondre à ces recherches.

en: These plugins enhance your documentation experience. Choose the ones that fit your needs.
fr_FR: Ces plugins améliorent votre expérience de documentation. Choisissez ceux qui correspondent à vos besoins.

en: This Week
fr_FR: Cette semaine

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
fr_FR: Cet article est protégé par un mot de passe. 
    Pour le lire, veuillez saisir votre mot de passe ci-dessous&nbsp;:

en: This doc will be trashed with the child docs and you will be able to restore it later from the trash!
fr_FR: Ce document sera mis à la poubelle avec les docs enfants et vous pourrez le restaurer plus tard à partir de la corbeille!

en: This document is password protected
fr_FR: Ce document est protégé par mot de passe

en: This documentation is private. Please log in with an authorized account to view this content.
fr_FR: Cette documentation est privée. Veuillez vous connecter avec un compte autorisé pour afficher ce contenu.

en: This documentation was incredibly helpful! The step-by-step instructions made it easy to set up everything correctly.
fr_FR: Cette documentation a été incroyablement utile ! Les instructions étape par étape ont permis de tout configurer facilement et correctement.

en: This field is required.
fr_FR: Ce champ est obligatoire.

en: This is the Doc's default icon. If you don't use icon for the article section individually, this icon will be shown on open states of the Doc sections.
fr_FR: Il s’agit de l’icône par défaut du document. Si vous n’utilisez pas l’icône pour la section de l’article individuellement, cette icône sera affichée sur les états ouverts des sections Doc.

en: This is the Doc's default icon. If you don't use icon for the article section individually, this icon will be shown.
fr_FR: Il s’agit de l’icône par défaut du document. Si vous n’utilisez pas l’icône pour la section de l’article individuellement, cette icône sera affichée.

en: This message appears when a user tries to access a doc they're not authorized to view.
fr_FR: Ce message apparaît lorsqu'un utilisateur tente d'accéder à un document qu'il n'est pas autorisé à consulter.

en: This only applies when a doc has specific role requirements that the user doesn't meet.
fr_FR: Cela s'applique uniquement lorsqu'un document a des exigences de rôle spécifiques auxquelles l'utilisateur ne répond pas.

en: This page is required to select to show/enable the Add/Edit doc buttons. You can use the shortcode [ezd_login_form] for the login page.
fr_FR: Cette page est requise pour sélectionner l'affichage/l'activation des boutons Ajouter/Modifier un document. Vous pouvez utiliser le shortcode [ezd_login_form] pour la page de connexion.

en: This shortcode is only valid on single Docs pages.
fr_FR: Ce shortcode n'est valable que sur des pages Docs uniques.

en: This style will not apply on the frontend.
fr_FR: Ce style ne s’appliquera pas sur le frontend.

en: This title will be shown on the frontend to On/Off the feature.
fr_FR: Ce titre sera affiché sur le frontend pour activer/désactiver la fonctionnalité.

en: This will import demo documentation to help you get started. Do you want to continue?
fr_FR: Cela importera la documentation de démonstration pour vous aider à démarrer. Voulez-vous continuer ?

en: This will populate your knowledge base with a complete set of demo documentation items.
fr_FR: Cela remplira votre base de connaissances avec un ensemble complet d’éléments de documentation de démonstration.

en: Thumbnail
fr_FR: Miniature

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Tip: Include your site name in the subject for easier inbox filtering.
fr_FR: Astuce : Incluez le nom de votre site dans le sujet pour faciliter le filtrage de la boîte de réception.

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title Color
fr_FR: Couleur du titre

en: Title Tag
fr_FR: Balise titre

en: Title Text
fr_FR: Texte du titre

en: Title for the related articles section.
fr_FR: Titre de la section des articles connexes.

en: To
fr_FR: À

en: To show the doc sidebar data, go to
fr_FR: Pour afficher les données de la barre latérale du document, accédez à

en: Toggle Quick Tips
fr_FR: Toggle Conseils rapides

en: Toggle this option to activate automated email reports. When enabled, you'll receive periodic summaries of your documentation analytics based on the schedule you configure below.
fr_FR: Activez cette option pour activer les rapports automatisés par courrier électronique. Une fois activé, vous recevrez des résumés périodiques de vos analyses de documentation en fonction du calendrier que vous configurez ci-dessous.

en: Toggle this switch to Show/Hide the Breadcrumb bar.
fr_FR: Basculez ce commutateur sur Afficher/Masquer la barre de navigation.

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Tools and features that help you take action on your analytics data.
fr_FR: Outils et fonctionnalités qui vous aident à agir sur vos données analytiques.

en: Top performing docs
fr_FR: Documents les plus performants

en: Topics
fr_FR: Sujets

en: Topics Count Text
fr_FR: Nombre de sujets Texte

en: Track detailed page view statistics for every documentation page. Identify your most popular content and engagement patterns.
fr_FR: Suivez les statistiques détaillées de consultation des pages pour chaque page de documentation. Identifiez votre contenu et vos modèles d'engagement les plus populaires.

en: Track page views, search queries & user engagement in real-time
fr_FR: Suivez les pages vues, les requêtes de recherche et l'engagement des utilisateurs en temps réel

en: Track satisfaction trends over time with analytics
fr_FR: Suivez les tendances de satisfaction au fil du temps grâce à l'analyse

en: Track team collaboration and contribution metrics. See who is actively contributing to your documentation and measure team productivity.
fr_FR: Suivez les mesures de collaboration et de contribution de l’équipe. Découvrez qui contribue activement à votre documentation et mesurez la productivité de votre équipe.

en: Track team productivity and collaboration
fr_FR: Suivez la productivité et la collaboration des équipes

en: Track what users search for and improve your documentation.
fr_FR: Suivez ce que les utilisateurs recherchent et améliorez votre documentation.

en: Train on Docs, PDFs, URLs & Custom Text
fr_FR: Formez-vous sur les documents, les PDF, les URL et le texte personnalisé

en: Transform documentation with structured, accurate, and professional docs in minutes using enterprise-grade AI.
fr_FR: Transformez la documentation avec des documents structurés, précis et professionnels en quelques minutes grâce à l'IA de niveau entreprise.

en: Transform your EazyDocs knowledge base into an intelligent support hub with Antimanual AI!
fr_FR: Transformez votre base de connaissances EazyDocs en un centre d'assistance intelligent avec Antimanual AI !

en: Transform your documentation with interactive, user-friendly accordions. Install our recommended plugin and start creating engaging FAQs in minutes.
fr_FR: Transformez votre documentation avec des accordéons interactifs et conviviaux. Installez notre plugin recommandé et commencez à créer des FAQ attrayantes en quelques minutes.

en: Troubleshooting Tips
fr_FR: Conseils de dépannage

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Twitter/X URL
fr_FR: URL Twitter/X

en: Type in the field to select the login page. User would require to login to edit/add docs from frontend.
fr_FR: Tapez dans le champ pour sélectionner la page de connexion. L'utilisateur devra se connecter pour modifier/ajouter des documents depuis l'interface.

en: Typography
fr_FR: Typographie

en: URL Structure
fr_FR: Structure des URL

en: URL copied to clipboard
fr_FR: URL copiée dans le presse-papiers

en: Unauthorized Access Behavior
fr_FR: Comportement d'accès non autorisé

en: Unauthorized.
fr_FR: Non autorisé.

en: Understand what content resonates with your users
fr_FR: Comprenez quel contenu trouve un écho auprès de vos utilisateurs

en: Understand what users are searching for in your documentation. Discover content gaps and optimize for commonly searched terms.
fr_FR: Comprenez ce que les utilisateurs recherchent dans votre documentation. Découvrez les lacunes du contenu et optimisez les termes fréquemment recherchés.

en: Unknown action.
fr_FR: Action inconnue.

en: Unlimited styling options to match your brand identity. Control colors, spacing, icons, typography, and more.
fr_FR: Options de style illimitées pour correspondre à l'identité de votre marque. Contrôlez les couleurs, l'espacement, les icônes, la typographie et bien plus encore.

en: Unlock
fr_FR: Déverrouiller

en: Unlock Document
fr_FR: Déverrouiller le document

en: Unlock More Layouts with Pro
fr_FR: Débloquez plus de mises en page avec Pro

en: Unlock This Feature
fr_FR: Débloquez cette fonctionnalité

en: Unlock advanced features like advanced Collaboration, Analytics & Role-based Access
fr_FR: Débloquez des fonctionnalités avancées telles que la collaboration avancée, l'analyse et l'accès basé sur les rôles

en: Unlock all premium features
fr_FR: Débloquez toutes les fonctionnalités premium

en: Unlock the Full Power of Analytics
fr_FR: Libérez toute la puissance de l’analyse

en: Unlock the Full Power of EazyDocs
fr_FR: Libérez toute la puissance d’EazyDocs

en: Unread
fr_FR: Non lu

en: Unsubscribe
fr_FR: Se désabonner

en: Update Badge
fr_FR: MAJ Badges

en: Update Database
fr_FR: Mise à jour de la base de données

en: Update Doc
fr_FR: Mettre à jour le document

en: Update Tag
fr_FR: Mettre à jour le mot-clé

en: Update the existing document
fr_FR: Mettre à jour le document existant

en: Updated Text
fr_FR: texte mis à jour

en: Updated on
fr_FR: Mis à jour le

en: Updating…
fr_FR: Mise à jour…

en: Upgrade
fr_FR: Mise à niveau

en: Upgrade & Save 30%
fr_FR: Mettez à niveau et économisez 30 %

en: Upgrade Now
fr_FR: Mettre à niveau maintenant

en: Upgrade to EazyDocs Pro and start understanding your users better today.
fr_FR: Passez à EazyDocs Pro et commencez à mieux comprendre vos utilisateurs dès aujourd'hui.

en: Upgrade to Pro
fr_FR: Passer à Pro

en: Upgrade to apply this style on the frontend.
fr_FR: Mettez à niveau pour appliquer ce style sur le frontend.

en: Upload
fr_FR: Télécharger

en: Upload File
fr_FR: Télécharger le fichier

en: Upload PDFs, URLs, and custom text to generate context-aware documentation automatically.
fr_FR: Téléchargez des PDF, des URL et du texte personnalisé pour générer automatiquement une documentation contextuelle.

en: Upload a single .md file, a .zip of Markdown files (folders become parent docs; index.md is the folder's own page), or a .csv exported from EazyDocs.
fr_FR: Téléchargez un seul fichier .md, un .zip de fichiers Markdown (les dossiers deviennent des documents parents ; index.md est la propre page du dossier) ou un .csv exporté depuis EazyDocs.

en: Upload and manage the document files you want to attach to this doc.
fr_FR: Téléchargez et gérez les fichiers de documents que vous souhaitez joindre à ce document.

en: Uppercase
fr_FR: Majuscule

en: Use [eazydocs] shortcode, Gutenberg blocks, or Elementor widgets on this page.
fr_FR: Utilisez le shortcode [eazydocs], les blocs Gutenberg ou les widgets Elementor sur cette page.

en: Use a different accent color when dark mode is active. Useful for improving contrast and visibility.
fr_FR: Utilisez une couleur d’accent différente lorsque le mode sombre est actif. Utile pour améliorer le contraste et la visibilité.

en: Use the "Send Test Email" button above to verify your email setup
fr_FR: Utilisez le bouton "Envoyer un e-mail test" ci-dessus pour vérifier la configuration de votre messagerie.

en: User Permissions
fr_FR: Autorisations utilisateur

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Users Feedback
fr_FR: Commentaires des utilisateurs

en: Users with these roles will be able to view private documentation. Administrators always have access.
fr_FR: Les utilisateurs ayant ces rôles pourront consulter la documentation privée. Les administrateurs ont toujours accès.

en: Verify the recipient email address is correct
fr_FR: Vérifiez que l'adresse e-mail du destinataire est correcte

en: Vertical Position
fr_FR: Position verticale

en: Video Tutorials
fr_FR: Tutoriel vidéo

en: View All
fr_FR: Voir tout

en: View Badge
fr_FR: Voir le badge

en: View Demo
fr_FR: Voir la démo

en: View Details
fr_FR: Voir les détails

en: View Doc
fr_FR: Voir le document

en: View Insights
fr_FR: Afficher les informations

en: View More Button
fr_FR: Voir Plus Bouton

en: View OnePage Doc
fr_FR: Afficher le document OnePage

en: View Tag
fr_FR: Voir l’étiquette

en: View this doc item in new tab
fr_FR: Afficher cet élément de document dans un nouvel onglet

en: View, manage, restore the trashed docs
fr_FR: Afficher, gérer, restaurer les documents mis à la corbeille

en: Viewed Articles
fr_FR: Articles consultés

en: Views
fr_FR: Vues

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: Visit the
fr_FR: Visitez le

en: Visited
fr_FR: Visité

en: Visual Charts
fr_FR: Graphiques visuels

en: Visual charts included
fr_FR: Graphiques visuels inclus

en: Voting Feedback
fr_FR: Commentaires sur le vote

en: Was this page helpful?
fr_FR: Cette page a-t-elle été utile?

en: Watch the video tutorial to get started quickly with EazyDocs.
fr_FR: Regardez le didacticiel vidéo pour démarrer rapidement avec EazyDocs.

en: Watch this 3-minute video to learn how to create your first documentation
fr_FR: Regardez cette vidéo de 3 minutes pour apprendre à créer votre première documentation

en: Wavy
fr_FR: Ondulé

en: We will be forever grateful. Thank you in advance.
fr_FR: Nous vous en serons éternellement reconnaissants. Merci d’avance.

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Weekly Report Day
fr_FR: Journée du rapport hebdomadaire

en: Welcome to EazyDocs!
fr_FR: Bienvenue sur EazyDocs !

en: What happens when a logged-in user lacks the required role for a specific doc?
fr_FR: Que se passe-t-il lorsqu'un utilisateur connecté ne dispose pas du rôle requis pour un document spécifique ?

en: What happens when a non-logged-in user tries to access a private doc?
fr_FR: Que se passe-t-il lorsqu'un utilisateur non connecté tente d'accéder à un document privé ?

en: What is the issue with this selection?
fr_FR: Quel est le problème avec cette sélection ?

en: When disabled, private docs appear with a lock icon but are not clickable for unauthorized users.
fr_FR: Lorsqu'ils sont désactivés, les documents privés apparaissent avec une icône de verrouillage mais ne sont pas cliquables pour les utilisateurs non autorisés.

en: When enabled, the Visibility popup will show role selection options for private docs.
fr_FR: Lorsqu'elle est activée, la fenêtre contextuelle Visibilité affiche les options de sélection de rôle pour les documents privés.

en: When enabled, you only need to set roles on the parent doc — all child docs will inherit those restrictions.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, il vous suffit de définir des rôles sur le document parent : tous les documents enfants hériteront de ces restrictions.

en: When hidden, docs without child pages won't show this button.
fr_FR: Lorsqu'ils sont masqués, les documents sans pages enfants n'affichent pas ce bouton.

en: When to fill the label:
fr_FR: Quand remplir l'étiquette :

en: When you get notifications, they'll show up here.
fr_FR: Lorsque vous recevrez des notifications, elles apparaîtront ici.

en: Why Accordions Matter for Your Documentation
fr_FR: Pourquoi les accordéons sont importants pour votre documentation

en: Why Antimanual is Superior:
fr_FR: Pourquoi Antimanual est supérieur :

en: Widgets Area
fr_FR: Zone de Widgets

en: Width
fr_FR: Largeur

en: WordPress Default
fr_FR: WordPress par défaut

en: Working… please wait
fr_FR: Je travaille… veuillez patienter

en: Works with popular services like Gmail, SendGrid, Mailgun, and Amazon SES
fr_FR: Fonctionne avec des services populaires tels que Gmail, SendGrid, Mailgun et Amazon SES

en: Write Your Message
fr_FR: Rédigez votre message

en: Write a brief introduction for your reports...
fr_FR: Rédigez une brève introduction pour vos rapports...

en: Written by
fr_FR: Écrit par

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes, Import Demo
fr_FR: Oui, importer une démo

en: Yes, migrate now
fr_FR: Oui, migrez maintenant

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: You can also use your home URL:
fr_FR: Vous pouvez également utiliser l'URL de votre domicile :

en: You can display conditional contents using the [conditional_data] shortcode in documentation based on the dropdown value. See the shortcode usage tutorial <a href="https://tinyurl.com/yd46mfax" target="_blank">here</a>.
fr_FR: Vous pouvez afficher le contenu conditionnel à l’aide du code court [conditional_data] dans la documentation en fonction de la valeur de liste déroulante. Voir le tutoriel d’utilisation du shortcode <a href="https://tinyurl.com/yd46mfax" target="_blank">ici</a>.

en: You can skip plugin installation now and install them later.
fr_FR: Vous pouvez ignorer l'installation du plugin maintenant et les installer plus tard.

en: You can upload PDF, DOC, DOCX, or TXT files. Each file will be listed as an attachment for this document.
fr_FR: Vous pouvez télécharger des fichiers PDF, DOC, DOCX ou TXT. Chaque fichier sera répertorié en pièce jointe à ce document.

en: You cannot add more.
fr_FR: Vous ne pouvez pas en ajouter davantage.

en: You cannot remove more.
fr_FR: Vous ne pouvez pas en supprimer davantage.

en: You do not have permission to access this page.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'accéder à cette page.

en: You do not have permission to delete this document.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer ce document.

en: You do not have permission to edit this document.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à modifier ce document.

en: You do not have permission to import data.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à importer des données.

en: You do not have permission to perform this action.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à effectuer cette action.

en: You do not have permission to run a migration.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à exécuter une migration.

en: You don't have permission to
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de

en: You don't have permission to access this document!
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'accéder à ce document !

en: You don't have sufficient permission to perform this action.
fr_FR: Vous ne disposez pas des autorisations suffisantes pour effectuer cette action.

en: You have created <b>%1$d</b> docs%2$s with EazyDocs. That's awesome! May we ask you to give it a 5-Star rating on WordPress? It will help us spread the word and boost our motivation.
fr_FR:  %1$d %2$s

en: You have unsaved changes, save your changes!
fr_FR: Vous avez des modifications non enregistrées, enregistrez vos modifications !

en: You may want to review and update this document to address user concerns.
fr_FR: Vous souhaiterez peut-être consulter et mettre à jour ce document pour répondre aux préoccupations des utilisateurs.

en: You're all caught up!
fr_FR: Vous êtes tous rattrapés !

en: You've been with us for a month! Here's a special thank you.
fr_FR: Vous êtes avec nous depuis un mois ! Voici un merci spécial.

en: You've created %d docs! Ready to supercharge your documentation?
fr_FR:  %d

en: Your BetterDocs categories become parent docs and your existing docs are nested beneath them. No BetterDocs content is deleted.
fr_FR: Vos catégories BetterDocs deviennent des documents parents et vos documents existants sont imbriqués en dessous. Aucun contenu BetterDocs n'est supprimé.

en: Your OAuth 2.0 Client ID from Google Cloud Console.
fr_FR: Votre ID client OAuth 2.0 depuis Google Cloud Console.

en: Your OAuth 2.0 Client Secret from Google Cloud Console.
fr_FR: Votre clé secrète client OAuth 2.0 depuis Google Cloud Console.

en: Your documentation is covering user needs well.
fr_FR: Votre documentation couvre bien les besoins des utilisateurs.

en: Your documentation site is ready. Here's what you can do next:
fr_FR: Votre site de documentation est prêt. Voici ce que vous pouvez faire ensuite :

en: Your global setting allows all logged-in users. But for your "Admin Guides" doc, you set it to only allow Administrators. Only Admins can see that specific doc.
fr_FR: Votre paramètre global autorise tous les utilisateurs connectés. Mais pour votre document "Guides d'administration", vous le configurez pour autoriser uniquement les administrateurs. Seuls les administrateurs peuvent voir ce document spécifique.

en: Your original categories will be preserved as taxonomy terms.
fr_FR: Vos catégories d'origine seront conservées en tant que termes de taxonomie.

en: Zoomy
fr_FR: Zoom

en: [%1$s] New Doc Feedback: "%2$s"
fr_FR: [%1$s] Nouveau Doc Feedback: « %2$s »

en: [%s] Alert: High Negative Feedback on Doc
fr_FR:  %s

en: and add your content inside
fr_FR: et ajoutez votre contenu à l'intérieur

[ctx: block description]
en: Display multiple docs in a tabbed layout with various preset styles.
fr_FR: Affichez plusieurs documents dans une présentation à onglets avec différents styles prédéfinis.

[ctx: block description]
en: Display the Docs on the website frontend.
fr_FR: Affichez les documents sur l'interface du site Web.

[ctx: block description]
en: EazyDocs search banner. Insert this block on a full-width page template to view it properly.
fr_FR: Bannière de recherche EazyDocs. Insérez ce bloc sur un modèle de page pleine largeur pour l'afficher correctement.

en: bottom
fr_FR: bas

en: center
fr_FR: centre

en: crown icon
fr_FR: icône de couronne

en: e.g., Eazydocs, Acme CRM, Plan Pro
fr_FR: par exemple, Eazydocs, Acme CRM, Plan Pro

en: faster identification of documentation issues through analytics-driven insights
fr_FR: identification plus rapide des problèmes de documentation grâce à des informations basées sur l'analyse

en: iOs
fr_FR: iOS

en: in support tickets
fr_FR: dans les tickets d'assistance

en: left
fr_FR: gauche

en: location. If you cannot find the location in Widgets, go to
fr_FR: emplacement. Si vous ne trouvez pas l'emplacement dans les widgets, accédez à

en: name@example.com
fr_FR: nom@exemple.com

en: new
fr_FR: nouveau

en: of users find docs more helpful after implementing feedback-driven improvements
fr_FR: des utilisateurs trouvent les documents plus utiles après avoir mis en œuvre des améliorations basées sur les commentaires

en: on eazydocs.com use label "Eazydocs"; on antimanual.com use "Antimanual". Both iframes load the same KB but answer in their own product context.
fr_FR: sur eazydocs.com, utilisez le label "Eazydocs" ; sur antimanual.com, utilisez "Antimanual". Les deux iframes chargent le même Ko mais répondent dans leur propre contexte de produit.

en: only when one knowledge base serves multiple products or brands. If you have one product on one site, leave it empty.
fr_FR: uniquement lorsqu'une base de connaissances sert plusieurs produits ou marques. Si vous avez un produit sur un site, laissez-le vide.

en: ridge
fr_FR: crête

en: search count
fr_FR: Nombre de recherches

en: spider-themes
fr_FR: Thèmes d’araignée

en: that understands user intent
fr_FR: qui comprend l'intention de l'utilisateur

en: then
fr_FR: alors

en: to display the sign-in button
fr_FR: pour afficher le bouton de connexion

en: top
fr_FR: haut

en: under those parent Docs.
fr_FR: sous ces documents parents.

en: views
fr_FR: vues

en: will be converted into
fr_FR: sera converti en

en: with AI chatbot trained on your docs
fr_FR: avec un chatbot IA formé sur vos documents

en: — Top level —
fr_FR: — Niveau supérieur —

en: ♿ Accessibility Ready
fr_FR: ♿ Prêt pour l'accessibilité

en: ⚡ Lightning Fast
fr_FR: ⚡ Rapide comme l'éclair

en: 🎨 Highly Customizable
fr_FR: 🎨 Hautement personnalisable

en: 👁️ Page Views — Track how many times your documentation is read
fr_FR: 👁️ Pages vues — Suivez le nombre de fois que votre documentation est lue

en: 👍 User Reactions — See helpful/unhelpful feedback on docs
fr_FR: 👍 Réactions des utilisateurs — Consultez les commentaires utiles/inutiles sur les documents

en: 📄 Documentation Stats — Track new and updated documents
fr_FR: 📄 Statistiques de documentation — Suivez les documents nouveaux et mis à jour

en: 📅 Daily — Perfect for high-traffic documentation
fr_FR: 📅 Quotidien — Idéal pour la documentation à fort trafic

en: 📆 Weekly — Balanced overview of performance
fr_FR: 📆 Hebdomadaire — Aperçu équilibré des performances

en: 📖 View on WordPress.org
fr_FR: 📖 Voir sur WordPress.org

en: 📚 Nested Accordions
fr_FR: 📚 Accordéons imbriqués

en: 📧 SMTP Configuration Recommended
fr_FR: 📧 Configuration SMTP recommandée

en: 📱 Fully Responsive
fr_FR: 📱 Entièrement réactif

en: 🔌 Seamless Integration
fr_FR: 🔌 Intégration transparente

en: 🔍 Search Queries — Monitor what users are searching for
fr_FR: 🔍 Requêtes de recherche : surveillez ce que les utilisateurs recherchent

en: 🗓️ Monthly — Comprehensive monthly summary
fr_FR: 🗓️ Mensuel — Résumé mensuel complet

en: 🚀 Install for Free
fr_FR: 🚀 Installer gratuitement
