EasyCommerce - en to ja translation catalogue (2597 entries)

en: No AI credits available. Please upgrade or use your own API key.
ja: 利用可能なAIクレジットがありません。アップグレードするか、ご自身のAPIキーを使用してください。

en: `message` is required.
ja: `message`は必須です。

en: I was unable to complete your request. Please try again.
ja: リクエストを完了できませんでした。もう一度お試しください。

en: Sorry, I had trouble processing your request. Please try again.
ja: 申し訳ございません。リクエストの処理中に問題が発生しました。もう一度お試しください。

en: Cart removed
ja: カートを削除しました

en: Failed to remove cart
ja: カートの削除に失敗しました

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real cart data at send time - keep them verbatim.
en: ##shop_name##- Your Order Is Yet to Be Placed!
ja: ##shop_name##- ご注文がまだ完了していません！

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real cart data at send time - keep them verbatim.
en: Hi ##name##,
    We noticed you left some items in your cart at ##shop_name##. Your cart, worth ##cart_total##, is still waiting for you!
    Here’s what you left behind:
    ##product_list##
    Don’t miss out—your items might sell out soon! Click below to return to your cart and complete your purchase.
    Go to Checkout 👉 ##cart_link## 
    Need help? Feel free to reach out. We’re happy to assist!
    Best,
    ##shop_name## Team
ja: ##name##様、
    ##shop_name##のカートに商品が残っているようです。##cart_total##相当のカートが、まだあなたをお待ちしています！
    カートに残っている商品は次のとおりです：
    ##product_list##
    お見逃しなく—商品はすぐに売り切れてしまう可能性があります。下のボタンをクリックしてカートに戻り、ご購入を完了してください。
    チェックアウトへ 👉 ##cart_link## 
    お困りですか？お気軽にお問い合わせください。喜んでサポートいたします！
    それでは、
    ##shop_name## チーム

en: Reminder sent
ja: リマインダーを送信しました

en: Reminder not sent
ja: リマインダーは送信されませんでした

en: Failed to remove some carts
ja: 一部のカートの削除に失敗しました

en: Carts deleted successfully.
ja: カートを削除しました。

en: No abandoned cart hashes provided.
ja: 放棄されたカートのハッシュが指定されていません。

en: Failed to send some reminders
ja: 一部のリマインダーの送信に失敗しました

en: Reminders sent successfully.
ja: リマインダーを送信しました。

en: Failed to clean abandoned carts.
ja: 放棄されたカートのクリーンアップに失敗しました。

en: Cleaned abandoned carts.
ja: 放棄されたカートをクリーンアップしました。

en: There is nothing to clean.
ja: クリーンアップする対象がありません。

en: Cleaned invalid abandoned carts.
ja: 無効な放棄カートをクリーンアップしました。

en: No invalid entries found.
ja: 無効なエントリーは見つかりませんでした。

en: Failed to clean invalid abandoned carts.
ja: 無効な放棄カートのクリーンアップに失敗しました。

en: Something went wrong
ja: 問題が発生しました

en: Free
ja: 無料

en: Disable
ja: 無効化

en: Enable
ja: 有効化

en: Invalid addon
ja: 無効なアドオンです

en: Activate EasyCommerce Pro to install this addon
ja: このアドオンをインストールするにはEasyCommerce Proを有効化してください

note: translators: The error message.
en: Could not install the addon: %s
ja: アドオンをインストールできませんでした：%s

en: Plugin file could not be resolved.
ja: プラグインファイルを解決できませんでした。

note: translators: %s: dependency plugin slug
en: Required plugin "%s" could not be found on WordPress.org.
ja: 必須プラグイン「%s」がWordPress.orgで見つかりませんでした。

note: translators: %s: dependency plugin slug
en: Could not install required plugin "%s".
ja: 必須プラグイン「%s」をインストールできませんでした。

note: translators: 1: dependency plugin slug, 2: error message
en: Could not activate required plugin "%1$s": %2$s
ja: 必須プラグイン「%1$s」を有効化できませんでした：%2$s

en: Addon installed and activated
ja: アドオンをインストールして有効化しました

en: Plugin is not active
ja: プラグインが有効化されていません

en: Addon deactivated
ja: アドオンを無効化しました

en: Addon installed
ja: アドオンをインストールしました

en: Plugin installation failed.
ja: プラグインのインストールに失敗しました。

en: Plugin installed but file path could not be resolved.
ja: プラグインはインストールされましたが、ファイルパスを解決できませんでした。

en: Something went wrong..
ja: 問題が発生しました..

note: translators: %s: AI feature name.
en: %s is disabled. Enable it from Settings → AI → Generative AI.
ja: %sは無効になっています。「設定 → AI → 生成AI」から有効化してください。

en: AI Text Generator
ja: AIテキストジェネレーター

en: AI content writer
ja: AIコンテンツライター

en: AI service error
ja: AIサービスエラー

en: AI Attribute Generator
ja: AI属性ジェネレーター

en: AI attribute generator
ja: AI属性ジェネレーター

en: AI Template Generator
ja: AIテンプレートジェネレーター

en: AI product builder
ja: AI商品ビルダー

en: AI Image Generator
ja: AI画像ジェネレーター

en: Image generated
ja: 画像を生成しました

en: AI image generator
ja: AI画像ジェネレーター

en: Image edited
ja: 画像を編集しました

en: AI image enhancer
ja: AI画像エンハンサー

en: Attribute updated.
ja: 属性を更新しました。

en: Invalid attribute data.
ja: 無効な属性データです。

en: Attribute deleted.
ja: 属性を削除しました。

en: Invalid attribute IDs.
ja: 無効な属性IDです。

en: Attributes deleted.
ja: 属性を削除しました。

en: Cart is locked for payment. Complete or cancel the current payment before making changes.
ja: カートは支払いのためロックされています。変更を行う前に、現在の支払いを完了またはキャンセルしてください。

en: Invalid product data.
ja: 無効な商品データです。

note: Translators: %d is the product ID.
en: Invalid product ID: %d
ja: 無効な商品ID：%d

en: Product is out of stock!
ja: 商品は在庫切れです！

en: Products added to cart.
ja: 商品をカートに追加しました。

note: translators: %d: number of items added to the cart.
en: %d item added to cart | %d items added to cart
ja[0]: %d個の商品をカートに追加しました

en: Invalid product ID or quantity.
ja: 無効な商品IDまたは数量です。

en: Product not found.
ja: 商品が見つかりません。

en: Cart updated.
ja: カートを更新しました。

en: Invalid product ID.
ja: 無効な商品IDです。

en: Product removed from cart.
ja: 商品をカートから削除しました。

en: Cart already locked.
ja: カートは既にロックされています。

en: Cart locked for payment.
ja: カートを支払いのためロックしました。

en: Shipping methods found
ja: 配送方法が見つかりました

en: No shipping methods found
ja: 配送方法が見つかりません

en: Shipping method not found.
ja: 配送方法が見つかりません。

en: Shipping method applied
ja: 配送方法を適用しました

en: Payment method applied
ja: 支払い方法を適用しました

en: Invalid coupon code.
ja: 無効なクーポンコードです。

en: Coupon is not applicable.
ja: このクーポンは適用できません。

en: Coupon applied.
ja: クーポンを適用しました。

en: Cart doesn't contain this coupon!
ja: カートにこのクーポンは含まれていません！

en: Coupon removed.
ja: クーポンを削除しました。

en: Cart cleared
ja: カートを空にしました

en: Cart cleared.
ja: カートを空にしました。

en: Store data updated
ja: ストアデータを更新しました

en: Required form field is missing
ja: 必須のフォーム項目が入力されていません

en: Username already exists
ja: ユーザー名は既に存在します

en: Email is not valid
ja: メールアドレスが無効です

en: Email already registered
ja: メールアドレスは既に登録されています

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Password must be at least 6 characters long.
ja: パスワードは6文字以上で入力してください。

en: Enter a username or email address.
ja: ユーザー名またはメールアドレスを入力してください。

en: If an account matches that email or username, a password reset link has been sent.
ja: そのメールアドレスまたはユーザー名に一致するアカウントが存在する場合、パスワードリセットリンクを送信しました。

en: Invalid key or login.
ja: キーまたはログイン情報が無効です。

en: Password fields cannot be empty.
ja: パスワード項目は空にできません。

en: Passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Invalid or expired reset key.
ja: リセットキーが無効または期限切れです。

en: Password has been reset successfully.
ja: パスワードをリセットしました。

en: Email/username and password are required.
ja: メールアドレス／ユーザー名とパスワードは必須です。

en: Too many failed login attempts. Please try again in a few minutes.
ja: ログインの失敗回数が多すぎます。数分後にもう一度お試しください。

en: Invalid email/username or password.
ja: メールアドレス／ユーザー名またはパスワードが無効です。

en: No data found
ja: データが見つかりません

en: API not connected
ja: APIが接続されていません

en: API disconnected
ja: APIを切断しました

en: Token not verified
ja: トークンが検証されていません

en: Docs found
ja: ドキュメントが見つかりました

en: Doc found
ja: ドキュメントが見つかりました

en: Doc not found
ja: ドキュメントが見つかりません

note: translators: %s: coupon code.
en: Coupon %s created
ja: クーポン%sを作成しました

en: Failed to create coupon.
ja: クーポンの作成に失敗しました。

en: Coupon created successfully.
ja: クーポンを作成しました。

en: Coupon ID is required.
ja: クーポンIDは必須です。

en: Coupon not found.
ja: クーポンが見つかりません。

en: No valid fields to update.
ja: 更新する有効な項目がありません。

en: Failed to update coupon.
ja: クーポンの更新に失敗しました。

en: Coupon updated successfully.
ja: クーポンを更新しました。

note: translators: %s: coupon code.
en: Coupon %s deleted
ja: クーポン%sを削除しました

en: Failed to delete coupon.
ja: クーポンの削除に失敗しました。

en: Coupon deleted successfully.
ja: クーポンを削除しました。

en: Invalid coupon IDs.
ja: 無効なクーポンIDです。

en: Failed to delete some coupons.
ja: 一部のクーポンの削除に失敗しました。

en: coupons deleted successfully.
ja: クーポンを削除しました。

en: Failed to update some coupons.
ja: 一部のクーポンの更新に失敗しました。

en: Coupons status updated successfully.
ja: クーポンのステータスを更新しました。

en: Failed to create customer.
ja: 顧客の作成に失敗しました。

en: Customer created successfully.
ja: 顧客を作成しました。

en: Customer not found.
ja: 顧客が見つかりません。

en: Failed to delete customer.
ja: 顧客の削除に失敗しました。

en: Customer deleted successfully.
ja: 顧客を削除しました。

en: Store stats
ja: ストア統計

en: Store order statuses
ja: ストアの注文ステータス

en: Business Info
ja: ビジネス情報

en: Store Pages
ja: ストアページ

en: Currency & Format
ja: 通貨とフォーマット

en: Payment Method
ja: 支払い方法

en: Store setup status
ja: ストア設定ステータス

en: Store sales
ja: ストア売上

en: Sales Amount
ja: 売上金額

en: Sales Count
ja: 売上件数

en: Recent orders
ja: 最近の注文

en: No email address found for this cart.
ja: このカートのメールアドレスが見つかりません。

en: Reminder email sent successfully.
ja: リマインダーメールを送信しました。

en: Failed to send reminder email.
ja: リマインダーメールの送信に失敗しました。

en: Most lowest stock
ja: 在庫が最も少ない商品

en: day
ja: 日

en: days
ja: 日

en: Top sellers
ja: 売れ筋商品

en: Private Note
ja: 非公開メモ

en: Note to Customer
ja: 顧客へのメモ

en: Recent activities
ja: 最近のアクティビティ

en: Site Name
ja: サイト名

en: Shop Name
ja: ショップ名

en: Current Year
ja: 現在の年

en: Shop Page URL
ja: ショップページURL

en: Checkout Page URL
ja: チェックアウトページURL

en: Dashboard Page URL
ja: ダッシュボードページURL

en: Order ID
ja: 注文ID

en: Customer Full Name
ja: 顧客氏名

en: Customer Email Address
ja: 顧客メールアドレス

en: Customer Phone Number
ja: 顧客電話番号

en: Billing First Name
ja: 請求先の名

en: Billing Last Name
ja: 請求先の姓

en: Billing Email Address
ja: 請求先メールアドレス

en: Billing Phone Number
ja: 請求先電話番号

en: Billing Address Line 1
ja: 請求先住所1

en: Billing Address Line 2
ja: 請求先住所2

en: Billing Country
ja: 請求先の国

en: Billing State/Province
ja: 請求先の都道府県

en: Billing City
ja: 請求先の市区町村

en: Billing Postal Code
ja: 請求先の郵便番号

en: Full Billing Address
ja: 請求先住所全体

en: Shipping First Name
ja: 配送先の名

en: Shipping Last Name
ja: 配送先の姓

en: Shipping Email Address
ja: 配送先メールアドレス

en: Shipping Phone Number
ja: 配送先電話番号

en: Shipping Address Line 1
ja: 配送先住所1

en: Shipping Address Line 2
ja: 配送先住所2

en: Shipping Country
ja: 配送先の国

en: Shipping State/Province
ja: 配送先の都道府県

en: Shipping City
ja: 配送先の市区町村

en: Shipping Postal Code
ja: 配送先の郵便番号

en: Full Shipping Address
ja: 配送先住所全体

en: Customer Total Spent
ja: 顧客の総購入額

en: Customer Total Orders
ja: 顧客の総注文数

en: Customer Average Order Value
ja: 顧客の平均注文額

en: Product List (HTML)
ja: 商品リスト（HTML）

en: Product Table (HTML)
ja: 商品テーブル（HTML）

en: Number of Items
ja: 商品点数

en: Order Total Amount
ja: 注文合計金額

en: Cart Hash/ID
ja: カートハッシュ／ID

en: Customer Name
ja: 顧客名

en: Customer Email
ja: 顧客メールアドレス

en: Cart Recovery Link
ja: カート復旧リンク

en: Cart Total Amount
ja: カート合計金額

en: Total Amount
ja: 合計金額

en: Order Status
ja: 注文ステータス

en: Search term is too long
ja: 検索キーワードが長すぎます

en: General
ja: 一般

en: Order
ja: 注文

en: Cart
ja: カート

note: translators: %s: placeholder category name.
en: --- %s Placeholders ---
ja: --- %s プレースホルダー ---

en: Failed to retrieve email placeholders
ja: メールプレースホルダーの取得に失敗しました

en: Countries loaded
ja: 国を読み込みました

en: States loaded
ja: 都道府県を読み込みました

en: Cities loaded
ja: 市区町村を読み込みました

en: Currencies loaded
ja: 通貨を読み込みました

en: No file uploaded
ja: ファイルがアップロードされていません

en: Invalid file
ja: 無効なファイルです

en: Failed to read CSV file
ja: CSVファイルの読み込みに失敗しました

en: CSV uploaded successfully
ja: CSVをアップロードしました

en: Invalid mapping data
ja: 無効なマッピングデータです

en: Column mapping saved successfully
ja: 列のマッピングを保存しました

en: Import started in background via WP-Cron
ja: WP-Cronによりバックグラウンドでインポートを開始しました

en: Import session not found
ja: インポートセッションが見つかりません

en: Your demo products are being generated
ja: デモ商品を生成しています

en: Failed to import image
ja: 画像のインポートに失敗しました

en: Image imported
ja: 画像をインポートしました

en: No logs found.
ja: ログが見つかりません。

en: Log not found.
ja: ログが見つかりません。

en: Failed to add log.
ja: ログの追加に失敗しました。

en: Log added successfully.
ja: ログを追加しました。

en: Failed to delete log.
ja: ログの削除に失敗しました。

en: Log deleted successfully.
ja: ログを削除しました。

en: Notice not dismissed
ja: 通知は非表示にされませんでした

en: Notice dismissed
ja: 通知を非表示にしました

en: Option key is required.
ja: オプションキーは必須です。

en: Option key is not allowed.
ja: このオプションキーは許可されていません。

en: Option not found.
ja: オプションが見つかりません。

en: Settings Saved Successfully.
ja: 設定を保存しました。

en: Settings Reset successfully.
ja: 設定をリセットしました。

en: Cart is already completed.
ja: カートは既に完了しています。

en: Cart is empty or invalid cart hash.
ja: カートが空か、カートハッシュが無効です。

en: Invalid items format.
ja: 商品の形式が無効です。

en: Failed to create order.
ja: 注文の作成に失敗しました。

note: translators: %d: order ID.
en: Order ID #%d
ja: 注文ID #%d

en: Order created successfully.
ja: 注文を作成しました。

en: Order not found.
ja: 注文が見つかりません。

en: You are not allowed to view this order.
ja: この注文を閲覧する権限がありません。

note: translators: %1$s: previous order status label. %2$s: new order status label.
en: Order status changed from %1$s to %2$s
ja: 注文ステータスが%1$sから%2$sに変更されました

note: translators: %1$s: previous fulfillment status label. %2$s: new fulfillment status label.
en: Order fulfillment status changed from %1$s to %2$s
ja: 注文のフルフィルメントステータスが%1$sから%2$sに変更されました

en: Failed to update order.
ja: 注文の更新に失敗しました。

en: Order updated successfully.
ja: 注文を更新しました。

en: Invalid order IDs.
ja: 無効な注文IDです。

en: Invalid type parameter.
ja: 無効なタイプパラメーターです。

en: Orders updated successfully.
ja: 注文を更新しました。

en: Order Deleted
ja: 注文を削除しました

en: Order deleted successfully.
ja: 注文を削除しました。

note: translators: %s: formatted refund amount.
en: Refund: %s
ja: 返金：%s

en: Order refunded successfully.
ja: 注文を返金しました。

en: Failed to refund order.
ja: 注文の返金に失敗しました。

en: Invalid order ID
ja: 無効な注文IDです

note: translators: %s: email event name.
en: Email sent: %s
ja: メールを送信しました：%s

en: Email sent.
ja: メールを送信しました。

note: translators: %s: email event name.
en: Email failed: %s
ja: メールの送信に失敗しました：%s

en: Email not sent
ja: メールは送信されませんでした

en: No orders found.
ja: 注文が見つかりません。

en: Orders deleted successfully.
ja: 注文を削除しました。

en: Invalid payment method.
ja: 無効な支払い方法です。

en: Offline payment methods are not accepted here.
ja: オフラインの支払い方法はここでは利用できません。

en: Payment processed successfully.
ja: 支払いを処理しました。

note: translators: %s: address type
en: Invalid %s address data.
ja: 無効な%s住所データです。

en: First name is required.
ja: 名は必須です。

en: First name may only contain letters, spaces, hyphens, and apostrophes.
ja: 名には、文字・スペース・ハイフン・アポストロフィのみ使用できます。

en: Last name may only contain letters, spaces, hyphens, and apostrophes.
ja: 姓には、文字・スペース・ハイフン・アポストロフィのみ使用できます。

en: Email address is required.
ja: メールアドレスは必須です。

en: Please enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid phone number.
ja: 有効な電話番号を入力してください。

en: Please enter a valid postcode.
ja: 有効な郵便番号を入力してください。

en: No products found
ja: 商品が見つかりません

en: Failed to create product.
ja: 商品の作成に失敗しました。

en: Product created
ja: 商品を作成しました

en: Failed to update product.
ja: 商品の更新に失敗しました。

en: Product updated
ja: 商品を更新しました

en: Product can't be deleted.
ja: 商品を削除できません。

en: Failed to delete product.
ja: 商品の削除に失敗しました。

en: Product deleted successfully.
ja: 商品を削除しました。

en: Invalid product IDs.
ja: 無効な商品IDです。

en: Failed to delete some products.
ja: 一部の商品の削除に失敗しました。

en: Products deleted successfully.
ja: 商品を削除しました。

en: Products updated successfully.
ja: 商品を更新しました。

en: Review added
ja: レビューを追加しました

note: translators: %s: product title.
en: New review added for %s
ja: %sに新しいレビューが追加されました

en: Failed to add review.
ja: レビューの追加に失敗しました。

en: No variations found
ja: バリエーションが見つかりません

en: Variations found
ja: バリエーションが見つかりました

en: Review ID is required.
ja: レビューIDは必須です。

en: Review not found.
ja: レビューが見つかりません。

en: You do not have permission to delete this review.
ja: このレビューを削除する権限がありません。

en: Failed to delete review.
ja: レビューの削除に失敗しました。

en: Review deleted successfully.
ja: レビューを削除しました。

en: Customer data updated
ja: 顧客データを更新しました

en: No transactions found.
ja: 取引が見つかりません。

en: No refunds found
ja: 返金が見つかりません

en: Refund not found.
ja: 返金が見つかりません。

en: Refunds are not allowed for this order status.
ja: この注文ステータスでは返金できません。

en: Refund amount must be greater than zero.
ja: 返金額は0より大きい必要があります。

en: Failed to process refund through payment gateway.
ja: 決済ゲートウェイでの返金処理に失敗しました。

note: translators: %s: remaining due amount of the order.
en: Refund amount cannot exceed the due amount of %s.
ja: 返金額は未払い額の%sを超えることはできません。

en: Failed to create refund.
ja: 返金の作成に失敗しました。

en: Refund created
ja: 返金を作成しました

en: Failed to update refund.
ja: 返金の更新に失敗しました。

en: Refund updated
ja: 返金を更新しました

en: Failed to delete refund.
ja: 返金の削除に失敗しました。

en: Refund deleted successfully.
ja: 返金を削除しました。

en: Invalid refund IDs.
ja: 無効な返金IDです。

en: Failed to delete some refunds.
ja: 一部の返金の削除に失敗しました。

en: Refunds deleted successfully.
ja: 返金を削除しました。

en: Total Customers
ja: 総顧客数

en: New Customers
ja: 新規顧客

en: Repeat Customers
ja: リピート顧客

en: Customers who have placed more than one order.
ja: 2回以上注文した顧客。

en: Orders Per Customer
ja: 顧客あたりの注文数

en: Customer LTV
ja: 顧客LTV

en: Average Lifetime Value per customer.
ja: 顧客あたりの平均ライフタイムバリュー。

en: Customer AOV
ja: 顧客平均注文額

en: Average Order Value per customer.
ja: 顧客あたりの平均注文額。

en: Previous New Customers
ja: 前期間の新規顧客

en: Previous Repeat Customers
ja: 前期間のリピート顧客

note: translators: %s: report data group label, e.g. Orders.
en: %s Count
ja: %s件数

note: translators: %s: report data group label, e.g. Orders.
en: %s Amount
ja: %s金額

en: Orders
ja: 注文

en: All orders except On Hold, Pending, Cancelled.
ja: 保留中・支払い待ち・キャンセルを除くすべての注文。

en: Completed Orders
ja: 完了した注文

en: Refunds
ja: 返金

en: Net Revenue
ja: 純収益

en: Total revenue after any refunds or deductions.
ja: 返金や控除を差し引いた後の総収益。

en: Pending Orders
ja: 支払い待ちの注文

en: Order Count
ja: 注文件数

en: Order Amount
ja: 注文金額

en: Previous Order Count
ja: 前期間の注文件数

en: Previous Order Amount
ja: 前期間の注文金額

en: Sales
ja: 売上

en: Total sales before any refunds or deductions.
ja: 返金や控除を差し引く前の総売上。

en: Products Sold
ja: 販売商品数

en: Customers
ja: 顧客

en: New Orders
ja: 新規注文

en: Renewal Orders
ja: 更新注文

en: Products in Catalog
ja: カタログ内の商品

en: Variations across products
ja: 商品全体のバリエーション数

en: Average product price
ja: 平均商品価格

en: Inventory count
ja: 在庫数

en: New
ja: 新規

en: Returning
ja: リピート

en: AOV Per Customer
ja: 顧客あたりの平均注文額

en: Items Per Customer
ja: 顧客あたりの商品点数

en: Guest
ja: ゲスト

en: Live Products
ja: 公開中の商品

en: Total Stock
ja: 総在庫数

en: Out of Stock
ja: 在庫切れ

en: Low Stock
ja: 在庫僅少

en: Gross Sales
ja: 総売上

en: Average Rating
ja: 平均評価

en: Product ID is required
ja: 商品IDは必須です

en: Product not found
ja: 商品が見つかりません

en: Gross Sale
ja: 総売上

en: Stock
ja: 在庫

en: Avg Rating
ja: 平均評価

en: Pending
ja: 支払い待ち

en: Processing
ja: 処理中

en: Completed
ja: 完了

en: Refunded
ja: 返金済み

en: Partially Refunded
ja: 一部返金済み

en: Cancelled
ja: キャンセル済み

en: On Hold
ja: 保留中

en: Gross Revenue
ja: 総収益

en: Total revenue before any refunds or deductions.
ja: 返金や控除を差し引く前の総収益。

en: Avg Revenue Per Customer
ja: 顧客あたりの平均収益

en: Avg Revenue Per Order
ja: 注文あたりの平均収益

en: Avg Revenue Per Product
ja: 商品あたりの平均収益

en: Revenue
ja: 収益

en: Previous Revenue
ja: 前期間の収益

en: Shipping plan not found.
ja: 配送プランが見つかりません。

en: Failed to create shipping plan.
ja: 配送プランの作成に失敗しました。

en: Shipping plan created successfully.
ja: 配送プランを作成しました。

en: Shipping plan ID is required.
ja: 配送プランIDは必須です。

en: Failed to update shipping plan.
ja: 配送プランの更新に失敗しました。

en: Shipping plan updated successfully.
ja: 配送プランを更新しました。

en: Failed to delete shipping plan.
ja: 配送プランの削除に失敗しました。

en: Shipping plan deleted successfully.
ja: 配送プランを削除しました。

en: Region code is required.
ja: 地域コードは必須です。

en: No shipping plans available for this region.
ja: この地域で利用できる配送プランはありません。

en: Tax classes found.
ja: 税クラスが見つかりました。

en: A class with the same name already exists
ja: 同じ名前のクラスが既に存在します

en: Failed to create tax class.
ja: 税クラスの作成に失敗しました。

en: Tax class created successfully.
ja: 税クラスを作成しました。

en: Tax class not found.
ja: 税クラスが見つかりません。

en: Tax class found.
ja: 税クラスが見つかりました。

en: Failed to update tax class.
ja: 税クラスの更新に失敗しました。

en: Tax class updated successfully.
ja: 税クラスを更新しました。

en: Failed to delete tax class.
ja: 税クラスの削除に失敗しました。

en: Tax class deleted successfully.
ja: 税クラスを削除しました。

en: Country parameter is required.
ja: 国パラメーターは必須です。

en: No tax rates found.
ja: 税率が見つかりません。

en: Categories found.
ja: カテゴリーが見つかりました。

en: Category created.
ja: カテゴリーを作成しました。

en: Category updated.
ja: カテゴリーを更新しました。

en: Category not deleted
ja: カテゴリーは削除されませんでした

en: Category deleted
ja: カテゴリーを削除しました

en: Categories deleted
ja: カテゴリーを削除しました

en: Brands found.
ja: ブランドが見つかりました。

en: Brand created.
ja: ブランドを作成しました。

en: brand updated.
ja: ブランドを更新しました。

en: Brand not deleted
ja: ブランドは削除されませんでした

en: Brand deleted
ja: ブランドを削除しました

en: Brands deleted
ja: ブランドを削除しました

en: tags found.
ja: タグが見つかりました。

en: tag created.
ja: タグを作成しました。

en: tag updated.
ja: タグを更新しました。

en: tag not deleted
ja: タグは削除されませんでした

en: tag deleted
ja: タグを削除しました

en: tags deleted
ja: タグを削除しました

en: Failed to delete transaction.
ja: 取引の削除に失敗しました。

en: Transaction deleted successfully.
ja: 取引を削除しました。

[ctx: post type general name]
en: Products
ja: 商品

[ctx: post type singular name]
en: Product
ja: 商品

[ctx: admin menu]
en: Products
ja: 商品

[ctx: add new on admin bar]
en: Product
ja: 商品

[ctx: product]
en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Product
ja: 新しい商品を追加

en: New Product
ja: 新しい商品

en: Edit Product
ja: 商品を編集

en: View Product
ja: 商品を表示

en: Products
ja: 商品

en: Search Products
ja: 商品を検索

en: Parent Products:
ja: 親商品：

en: No products found.
ja: 商品が見つかりません。

en: No products found in Trash.
ja: ゴミ箱に商品が見つかりません。

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
ja: カテゴリー

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
ja: カテゴリー

en: Search Categories
ja: カテゴリーを検索

en: All Categories
ja: すべてのカテゴリー

en: Parent Category
ja: 親カテゴリー

en: Parent Category:
ja: 親カテゴリー：

en: Edit Category
ja: カテゴリーを編集

en: Update Category
ja: カテゴリーを更新

en: Add New Category
ja: 新しいカテゴリーを追加

en: New Category Name
ja: 新しいカテゴリー名

en: Categories
ja: カテゴリー

[ctx: taxonomy general name]
en: Brands
ja: ブランド

[ctx: taxonomy singular name]
en: Brand
ja: ブランド

en: Search Brands
ja: ブランドを検索

en: All Brands
ja: すべてのブランド

en: Parent Brand
ja: 親ブランド

en: Parent Brand:
ja: 親ブランド：

en: Edit Brand
ja: ブランドを編集

en: Update Brand
ja: ブランドを更新

en: Add New Brand
ja: 新しいブランドを追加

en: New Brand Name
ja: 新しいブランド名

en: Brands
ja: ブランド

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
ja: タグ

en: Search Tags
ja: タグを検索

en: All Tags
ja: すべてのタグ

en: Parent Tag
ja: 親タグ

en: Parent Tag:
ja: 親タグ：

en: Edit Tag
ja: タグを編集

en: Update Tag
ja: タグを更新

en: Add New Tag
ja: 新しいタグを追加

en: New Tag Name
ja: 新しいタグ名

en: Tags
ja: タグ

en: Manager
ja: マネージャー

en: Customer
ja: 顧客

en: Shop
ja: ショップ

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Payment
ja: 支払い

en: First Name
ja: 名

en: Your first name
ja: お名前（名）

en: Last Name
ja: 姓

en: Your last name
ja: お名前（姓）

en: Email
ja: メールアドレス

en: Your email
ja: メールアドレス

en: Phone
ja: 電話番号

en: Enter your phone number
ja: 電話番号を入力してください

en: Address 1
ja: 住所1

en: Your address 1
ja: 住所1

en: Address 2
ja: 住所2

en: Your address 2
ja: 住所2

en: Country
ja: 国

en: State
ja: 都道府県

en: Your State
ja: 都道府県

en: City
ja: 市区町村

en: Your City
ja: 市区町村

en: Postcode
ja: 郵便番号

en: Write here
ja: ここに入力

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Your Order ###order_id## Has Been Cancelled - ##shop_name##
ja: ご注文###order_id##はキャンセルされました - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    We're sorry to let you know that your order ###order_id## has been cancelled. We understand that's not what you were hoping to hear.
    
    Here's a summary of the cancelled order:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    If you'd still like to get these items, you're welcome to place a new order at any time: ##shop_page##
    
    If you have any questions or think this was a mistake, please don't hesitate to reach out - we'd love to make it right.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ##customer_name##様、
    
    誠に恐れ入りますが、ご注文###order_id##はキャンセルされましたことをお知らせいたします。ご期待に沿えず申し訳ございません。
    
    キャンセルされたご注文の概要は次のとおりです：
    ##product_table##
    商品点数：##number_of_items##
    合計：##order_total##
    
    これらの商品を改めてご希望の場合は、いつでも新規にご注文いただけます：##shop_page##
    
    ご不明な点がある場合や、これが誤りだとお考えの場合は、お気軽にお問い合わせください。誠意をもって対応いたします。
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Order ###order_id## Cancelled - ##customer_name## - ##shop_name##
ja: ご注文###order_id##がキャンセルされました - ##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    Order ###order_id## from ##customer_name## has been cancelled.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    If this needs your attention, you can reach the customer directly or review the order in your dashboard.
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ご担当者様、
    
    ##customer_name##様からのご注文###order_id##がキャンセルされました。
    
    ##product_table##
    商品点数：##number_of_items##
    合計：##order_total##
    
    顧客の連絡先：
    メールアドレス：##customer_email##
    電話番号：##customer_phone##
    
    対応が必要な場合は、顧客に直接ご連絡いただくか、ダッシュボードで注文をご確認ください。
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Your Order ###order_id## is Complete - ##shop_name##
ja: ご注文###order_id##が完了しました - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Your order ###order_id## has been completed - thank you for shopping with ##shop_name##! We hope you love what you ordered.
    
    Order summary:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Delivered to:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    You can view your order history anytime from your account: ##dashboard_page##
    
    If anything isn't right, we're here to help - just get in touch.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ##customer_name##様、
    
    ご注文###order_id##が完了しました。##shop_name##をご利用いただきありがとうございます！ご注文の商品にご満足いただけますと幸いです。
    
    ご注文の概要：
    ##product_table##
    商品点数：##number_of_items##
    合計：##order_total##
    
    お届け先：
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    ご注文履歴は、アカウントからいつでもご確認いただけます：##dashboard_page##
    
    不備がございましたら、お気軽にお問い合わせください。喜んでサポートいたします。
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Order ###order_id## Completed - ##customer_name## - ##shop_name##
ja: ご注文###order_id##が完了しました - ##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    Order ###order_id## from ##customer_name## has been marked as completed.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Shipped to:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Full order details: ##dashboard_page##
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ご担当者様、
    
    ##customer_name##様からのご注文###order_id##が完了としてマークされました。
    
    ##product_table##
    商品点数：##number_of_items##
    合計：##order_total##
    
    配送先：
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    顧客の連絡先：
    メールアドレス：##customer_email##
    電話番号：##customer_phone##
    
    注文の詳細：##dashboard_page##
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: ##shop_name## – Payment Failed for Order ###order_id##
ja: ##shop_name## – ご注文###order_id##のお支払いに失敗しました

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Unfortunately, we were unable to process the payment for your order ###order_id##. This may have happened due to one of the following reasons:
    <ul>
        <li>The card was declined or had insufficient funds</li>
        <li>Incorrect card details or billing information</li>
        <li>The payment was not authorized or timed out</li>
        <li>A temporary issue with the payment provider</li>
    </ul>
    
    Order Summary:
    ##product_table##
    Items in Order: ##number_of_items##
    Total Amount: ##order_total##
    
    Your items are still saved. You can retry the payment or place a new order anytime at: ##checkout_page##
    
    Need help? Just reach out – we’re here to support you.
ja: 
    ##customer_name##様、
    
    誠に恐れ入りますが、ご注文###order_id##のお支払いを処理できませんでした。原因として、次のいずれかが考えられます：
    <ul>
        <li>カードが拒否された、または残高が不足していた</li>
        <li>カード情報または請求先情報が正しくない</li>
        <li>お支払いが承認されなかった、またはタイムアウトした</li>
        <li>決済プロバイダー側の一時的な問題</li>
    </ul>
    
    ご注文の概要：
    ##product_table##
    注文商品点数：##number_of_items##
    合計金額：##order_total##
    
    ご注文の商品は保存されています。以下からお支払いを再試行いただくか、いつでも新規にご注文いただけます：##checkout_page##
    
    お困りですか？お気軽にお問い合わせください。喜んでサポートいたします。

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hello,
    
    Payment for order ###order_id## from ##customer_name## has failed. The failure may have occurred due to:
    <ul>
        <li>Card declined or insufficient funds</li>
        <li>Invalid card or billing details</li>
        <li>Unauthorized or timed-out payment</li>
        <li>A temporary payment gateway issue</li>
    </ul>
    
    Order Details:
    ##product_table##
    Number of Items: ##number_of_items##
    Total Amount: ##order_total##
    
    The customer may retry payment from: ##checkout_page##
    Please follow up if needed.
ja: 
    こんにちは、
    
    ##customer_name##様からのご注文###order_id##のお支払いに失敗しました。原因として、次が考えられます：
    <ul>
        <li>カードの拒否または残高不足</li>
        <li>カード情報または請求先情報が無効</li>
        <li>お支払いが未承認またはタイムアウト</li>
        <li>決済ゲートウェイの一時的な問題</li>
    </ul>
    
    注文の詳細：
    ##product_table##
    商品点数：##number_of_items##
    合計金額：##order_total##
    
    顧客は以下からお支払いを再試行できます：##checkout_page##
    必要に応じてフォローアップしてください。

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real account data at send time - keep them verbatim.
en: Welcome to ##shop_name## - You're All Set!
ja: ##shop_name##へようこそ - 準備が整いました！

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real account data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Welcome to ##shop_name##! We're so glad you're here. Your account is ready to go.
    
    With your account you can:
    <ul>
        <li>Track and manage your orders in one place</li>
        <li>Browse your full purchase history</li>
        <li>Download digital purchases anytime</li>
        <li>Check out quicker next time</li>
    </ul>
    
    One quick step - please set your password to secure your account:
    ##password_reset_link##
    
    Then you're ready to start shopping: ##shop_page##
    
    Thanks for joining us. We hope you find exactly what you're looking for!
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ##customer_name##様、
    
    ##shop_name##へようこそ！ご登録いただきありがとうございます。アカウントの準備が整いました。
    
    アカウントでは、次のことができます：
    <ul>
        <li>注文を一か所で追跡・管理する</li>
        <li>すべての購入履歴を閲覧する</li>
        <li>デジタル商品をいつでもダウンロードする</li>
        <li>次回以降、よりスムーズにチェックアウトする</li>
    </ul>
    
    最後にもう一つ—アカウントを保護するため、パスワードを設定してください：
    ##password_reset_link##
    
    設定が完了すれば、お買い物を始める準備は完了です：##shop_page##
    
    ご登録いただきありがとうございます。お探しの商品がきっと見つかりますように！
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real account data at send time - keep them verbatim.
en: New Customer: ##customer_name## - ##shop_name##
ja: 新規顧客：##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real account data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    A new customer just created an account at ##shop_name##.
    
    <ul>
        <li>Name: ##customer_name##</li>
        <li>Email: ##customer_email##</li>
        <li>Registered: ##registration_date##</li>
    </ul>
    
    You can view and manage their profile from the admin dashboard.
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ご担当者様、
    
    ##shop_name##に新しい顧客がアカウントを作成しました。
    
    <ul>
        <li>名前：##customer_name##</li>
        <li>メールアドレス：##customer_email##</li>
        <li>登録日：##registration_date##</li>
    </ul>
    
    管理ダッシュボードから、このプロフィールを確認・管理できます。
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Your Order ###order_id## is On Hold - ##shop_name##
ja: ご注文###order_id##は保留中です - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    We wanted to give you a heads-up that your order ###order_id## is temporarily on hold. We're working to get it moving as soon as possible and will keep you updated.
    
    Order summary:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    You can check on your order here: ##dashboard_page##
    
    If you have any questions or need things sorted quickly, please reach out - we're happy to help.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ##customer_name##様、
    
    ご注文###order_id##が一時的に保留となっておりますことをお知らせいたします。できるだけ早く処理を進められるよう対応しており、進捗があり次第ご連絡いたします。
    
    ご注文の概要：
    ##product_table##
    商品点数：##number_of_items##
    合計：##order_total##
    
    ご注文の状況は、こちらからご確認いただけます：##dashboard_page##
    
    ご不明な点や、お急ぎの場合は、お気軽にお問い合わせください。喜んでサポートいたします。
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Order ###order_id## On Hold - ##customer_name## - ##shop_name##
ja: ご注文###order_id##が保留中です - ##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    Order ###order_id## from ##customer_name## has been placed on hold.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Please review this order and take any necessary action.
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ご担当者様、
    
    ##customer_name##様からのご注文###order_id##が保留となりました。
    
    ##product_table##
    商品点数：##number_of_items##
    合計：##order_total##
    
    顧客の連絡先：
    メールアドレス：##customer_email##
    電話番号：##customer_phone##
    
    この注文をご確認のうえ、必要な対応を行ってください。
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Partial Refund Processed for Order ###order_id## - ##shop_name##
ja: ご注文###order_id##の一部返金を処理しました - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    We've processed a partial refund for your order ###order_id##. The amount should appear in your account within a few business days, depending on your payment provider.
    
    Your remaining items are unaffected and will continue as normal.
    
    Order items:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Refunded: ##refunded_amount##
    
    Billed to:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    If you have any questions about this refund, please don't hesitate to reach out.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ##customer_name##様、
    
    ご注文###order_id##について、一部返金を処理いたしました。返金額は、決済プロバイダーによっては数営業日以内にアカウントに反映されます。
    
    残りの商品には影響はなく、通常どおり処理が進みます。
    
    注文商品：
    ##product_table##
    商品点数：##number_of_items##
    返金額：##refunded_amount##
    
    請求先：
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    この返金についてご不明な点がございましたら、お気軽にお問い合わせください。
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Partial Refund Issued - Order ###order_id## - ##customer_name## - ##shop_name##
ja: 一部返金を実施しました - ご注文###order_id## - ##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    A partial refund has been processed for order ###order_id## from ##customer_name##.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Refunded: ##refunded_amount##
    
    Billed to:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ご担当者様、
    
    ##customer_name##様からのご注文###order_id##について、一部返金を処理しました。
    
    ##product_table##
    商品点数：##number_of_items##
    返金額：##refunded_amount##
    
    請求先：
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    顧客の連絡先：
    メールアドレス：##customer_email##
    電話番号：##customer_phone##
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: We've Got Your Order ###order_id## - ##shop_name##
ja: ご注文###order_id##を承りました - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Thanks for your order! We've received it and it's currently awaiting payment confirmation. Once your payment clears, we'll get things moving right away.
    
    Here's what you ordered:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    If you still need to complete your payment, you can do so here: ##checkout_page##
    
    Questions? We're always here - just reach out.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ##customer_name##様、
    
    ご注文いただきありがとうございます！ご注文を承り、現在お支払いの確認をお待ちしています。お支払いが確認でき次第、すぐに手続きを進めます。
    
    ご注文の内容は次のとおりです：
    ##product_table##
    商品点数：##number_of_items##
    合計：##order_total##
    
    お支払いがお済みでない場合は、こちらから完了できます：##checkout_page##
    
    ご不明な点がございましたら、いつでもお気軽にお問い合わせください。
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: New Pending Order ###order_id## - ##customer_name## - ##shop_name##
ja: 新しい支払い待ちの注文###order_id## - ##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    A new order ###order_id## from ##customer_name## is pending payment.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Checkout page: ##checkout_page##
    
    Please review if any action is needed on your end.
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ご担当者様、
    
    ##customer_name##様からの新しいご注文###order_id##がお支払い待ちです。
    
    ##product_table##
    商品点数：##number_of_items##
    合計：##order_total##
    
    顧客の連絡先：
    メールアドレス：##customer_email##
    電話番号：##customer_phone##
    
    チェックアウトページ：##checkout_page##
    
    対応が必要かどうかご確認ください。
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Your Order ###order_id## is on Its Way - ##shop_name##
ja: ご注文###order_id##をお届けに向けて準備しています - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Good news - your order ###order_id## has been confirmed and we're getting it ready for you!
    
    What you ordered:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Shipping to:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    We'll send you another update once it ships. In the meantime, you can keep an eye on your order here: ##dashboard_page##
    
    Thanks for shopping with us - we appreciate it!
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ##customer_name##様、
    
    嬉しいお知らせです—ご注文###order_id##が確定し、現在発送に向けて準備を進めています！
    
    ご注文の内容：
    ##product_table##
    商品点数：##number_of_items##
    合計：##order_total##
    
    配送先：
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    発送が完了しましたら、改めてお知らせいたします。それまでの間、ご注文の状況はこちらでご確認いただけます：##dashboard_page##
    
    ご利用いただきありがとうございます！
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Order ###order_id## Processing - ##customer_name## - ##shop_name##
ja: ご注文###order_id##を処理中 - ##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    Order ###order_id## from ##customer_name## is now processing and being prepared for shipment.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total: ##order_total##
    
    Shipping to:
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Manage this order: ##dashboard_page##
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ご担当者様、
    
    ##customer_name##様からのご注文###order_id##は現在処理中で、発送の準備を進めています。
    
    ##product_table##
    商品点数：##number_of_items##
    合計：##order_total##
    
    配送先：
    ##shipping_first_name## ##shipping_last_name##
    ##shipping_address##
    
    顧客の連絡先：
    メールアドレス：##customer_email##
    電話番号：##customer_phone##
    
    この注文を管理：##dashboard_page##
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Your Refund for Order ###order_id## Has Been Processed - ##shop_name##
ja: ご注文###order_id##の返金を処理しました - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi ##customer_name##,
    
    Your refund for order ###order_id## has been processed. The amount should appear in your account within a few business days, depending on your payment provider.
    
    Refund details:
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Refunded: ##refunded_amount##
    
    Billed to:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    We're sorry things didn't work out this time. If there's anything we can do better or if you have questions, please reach out - we'd love to hear from you.
    
    Warm regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ##customer_name##様、
    
    ご注文###order_id##の返金を処理いたしました。返金額は、決済プロバイダーによっては数営業日以内にアカウントに反映されます。
    
    返金の詳細：
    ##product_table##
    商品点数：##number_of_items##
    返金額：##refunded_amount##
    
    請求先：
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    この度はご期待に沿えず申し訳ございませんでした。改善できる点やご不明な点がございましたら、お気軽にお問い合わせください。
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: Refund Issued - Order ###order_id## - ##customer_name## - ##shop_name##
ja: 返金を実施しました - ご注文###order_id## - ##customer_name## - ##shop_name##

note: translators: the ##...## tokens are merge placeholders substituted with real order data at send time - keep them verbatim.
en: 
    Hi there,
    
    A full refund has been processed for order ###order_id## from ##customer_name##.
    
    ##product_table##
    Items: ##number_of_items##
    Total refunded: ##refunded_amount##
    
    Billed to:
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    Customer contact:
    Email: ##customer_email##
    Phone: ##customer_phone##
    
    Best regards,
    The ##shop_name## Team
ja: 
    ご担当者様、
    
    ##customer_name##様からのご注文###order_id##について、全額返金を処理しました。
    
    ##product_table##
    商品点数：##number_of_items##
    返金合計：##refunded_amount##
    
    請求先：
    ##billing_first_name## ##billing_last_name##
    ##billing_address##
    
    顧客の連絡先：
    メールアドレス：##customer_email##
    電話番号：##customer_phone##
    
    何卒よろしくお願いいたします。
    ##shop_name## チーム

en: &raquo; Settings
ja: &raquo; 設定

en: Business
ja: ビジネス

en: Adjust business settings for a personalized store experience.
ja: ビジネス設定を調整して、店舗体験をパーソナライズします。

en: Identity
ja: アイデンティティ

en: Customize your store’s name, logo, and appearance.
ja: 店舗の名前・ロゴ・外観をカスタマイズします。

en: Store Logo
ja: 店舗ロゴ

en: Upload your store’s logo. Recommended dimensions: 512x512 px.
ja: 店舗のロゴをアップロードします。推奨サイズ：512x512 px。

en: Choose logo file
ja: ロゴファイルを選択

en: Business Name
ja: ビジネス名

en: The name of your store as displayed to customers.
ja: 顧客に表示される店舗名。

en: Enter Store Name
ja: 店舗名を入力

en: Business Email
ja: ビジネスメールアドレス

en: It'll be used for admin communications.
ja: 管理者向けの連絡に使用されます。

en: Business Type
ja: ビジネスタイプ

en: The type of your business.
ja: ビジネスの種類。

en: Enter Business Type
ja: ビジネスタイプを入力

en: Address
ja: 住所

en: Details of your store’s physical location.(If have any)
ja: 店舗の所在地の詳細。（ある場合）

en: The country where your store is based.
ja: 店舗が拠点とする国。

en: Select Country
ja: 国を選択

en: Street address, P.O. box, or company name.
ja: 番地、私書箱、または会社名。

en: Apartment, suite, unit, building, or floor (optional).
ja: マンション名、部屋番号、建物名、階数など（任意）。

en: Pick your state from the list, or type it in if it's not listed.
ja: リストから都道府県を選択するか、リストにない場合は入力してください。

en: Pick your city from the list, or type it in if it's not listed.
ja: リストから市区町村を選択するか、リストにない場合は入力してください。

en: The ZIP or postal code of your store's location.
ja: 店舗所在地の郵便番号。

en: Store
ja: ストア

en: Select the pages used by EasyCommerce for key functionality.
ja: EasyCommerceが主要な機能で使用するページを選択します。

en: Pages
ja: ページ

en: Shop Page
ja: ショップページ

en: The main page where products are displayed for customers to browse.
ja: 顧客が商品を閲覧するメインページ。

en: Select Shop Page
ja: ショップページを選択

en: Checkout Page
ja: チェックアウトページ

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page where customers can review their cart and complete their purchase. This page content must contain the %s shortcode.
ja: 顧客がカートを確認して購入を完了するページ。このページの内容には%sショートコードを含める必要があります。

en: Select Checkout Page
ja: チェックアウトページを選択

en: Customer Dashboard
ja: 顧客ダッシュボード

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The account page where customers can view orders, update information, etc. This page content must contain the %s shortcode.
ja: 顧客が注文の確認や情報の更新などを行えるアカウントページ。このページの内容には%sショートコードを含める必要があります。

en: Select Dashboard Page
ja: ダッシュボードページを選択

en: Payment Page
ja: 支払いページ

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page where customers can pay for pending orders. This page content must contain the %s shortcode.
ja: 顧客が支払い待ちの注文を支払えるページ。このページの内容には%sショートコードを含める必要があります。

en: Select Payment Page
ja: 支払いページを選択

en: Customer Registration
ja: 顧客登録

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page where customers can register and create an account. This page content must contain the %s shortcode.
ja: 顧客が登録してアカウントを作成できるページ。このページの内容には%sショートコードを含める必要があります。

en: Select Registration Page
ja: 登録ページを選択

en: Customer Reset Password
ja: 顧客パスワードリセット

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page where customers can reset their password. This page content must contain the %s shortcode.
ja: 顧客がパスワードをリセットできるページ。このページの内容には%sショートコードを含める必要があります。

en: Select Reset Password Page
ja: パスワードリセットページを選択

en: Terms of Service
ja: 利用規約

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page that contains the terms and conditions for using the site.
ja: サイトの利用規約を記載したページ。

en: Select Terms of Service Page
ja: 利用規約ページを選択

en: Privacy Policy
ja: プライバシーポリシー

note: Translators: %s is a shortcode that should be included in the page content.
en: The page that contains the privacy policy for using the site.
ja: サイトのプライバシーポリシーを記載したページ。

en: Select Privacy Policy Page
ja: プライバシーポリシーページを選択

en: Template Width
ja: テンプレート幅

en: Set the maximum width for the page template container.
ja: ページテンプレートコンテナの最大幅を設定します。

en: Enable Stock Badge
ja: 在庫バッジを有効化

en: Display a stock availability badge on product images across the shop and single product pages.
ja: ショップページと商品詳細ページ全体で、商品画像に在庫状況バッジを表示します。

en: Visibility
ja: 公開設定

en: Control your store visibility and access settings.
ja: ストアの公開設定とアクセス設定を管理します。

en: Store Visibility
ja: ストアの公開設定

en: Choose if your store is live or still in setup mode.
ja: ストアを公開するか、まだ設定モードにするかを選択します。

en: Store Mode
ja: ストアモード

en: Live mode makes your store public; test mode keeps it private for setup and testing.
ja: ライブモードではストアが公開され、テストモードでは設定やテストのため非公開のままになります。

en: Live
ja: ライブ

en: Test
ja: テスト

en: Pricing
ja: 価格設定

en: Currency
ja: 通貨

en: Select the currency used for pricing and transactions.
ja: 価格設定と取引に使用する通貨を選択します。

en: Select Currency
ja: 通貨を選択

en: Format
ja: フォーマット

en: How should the prices show up?
ja: 価格をどのように表示しますか？

en: Methods
ja: 支払い方法

en: Enable Payment Methods
ja: 支払い方法を有効化

note: translators: %1$s: URL of the Addons page. The <a> markup must be kept.
en: Select the payment methods you want to enable for checkout. Find more options from the <a href="%1$s">Addons page</a>.
ja: チェックアウトで有効にする支払い方法を選択します。その他のオプションは<a href="%1$s">アドオンページ</a>からご確認いただけます。

en: Choose payment methods
ja: 支払い方法を選択

en: settings
ja: 設定

en: Select the order default statuses.
ja: 注文のデフォルトステータスを選択します。

en: Default Order Status
ja: デフォルトの注文ステータス

en: The default order status for new orders.
ja: 新規注文のデフォルト注文ステータス。

en: Select Default Order Status
ja: デフォルトの注文ステータスを選択

en: Default Fulfillment Status
ja: デフォルトのフルフィルメントステータス

en: The default Fulfillment status for new orders.
ja: 新規注文のデフォルトフルフィルメントステータス。

en: Unfulfilled
ja: 未処理

en: Fulfilled
ja: 処理済み

en: Partially Fulfilled
ja: 一部処理済み

en: Shipped
ja: 発送済み

en: Delivered
ja: 配達済み

en: Select Default fulfill Status
ja: デフォルトのフルフィルメントステータスを選択

en: checkout template
ja: チェックアウトテンプレート

en: Default Checkout Template
ja: デフォルトのチェックアウトテンプレート

en: The default checkout template. <span id="easycommerce-checkout-template-preview-button">Preview Selected</span>
ja: デフォルトのチェックアウトテンプレート。<span id="easycommerce-checkout-template-preview-button">選択中をプレビュー</span>

en: Columns
ja: 列数

en: The number of columns to display.
ja: 表示する列数。

en: Enable Direct Checkout
ja: ダイレクトチェックアウトを有効化

en: Allow customers to proceed directly to checkout from product pages without adding to cart.
ja: 顧客がカートに追加せずに、商品ページから直接チェックアウトへ進めるようにします。

en: Emails
ja: メール

en: Settings
ja: 設定

en: Layout
ja: レイアウト

en: Email Header
ja: メールヘッダー

en: It'll be included as the header part of the transactional emails.
ja: トランザクションメールのヘッダー部分として含まれます。

en: Email footer
ja: メールフッター

en: Email footer content
ja: メールフッターの内容

en: Container width
ja: コンテナ幅

en: The width of the email body container. Default is 600px.
ja: メール本文コンテナの幅。デフォルトは600pxです。

en: Body Background
ja: 本文の背景

en: Background color of the main email content
ja: メール本文の背景色

en: Container Background
ja: コンテナの背景

en: Background color of the outside wrapper area
ja: 外側のラッパー領域の背景色

en: New Account
ja: 新規アカウント

en: Customer Notification
ja: 顧客への通知

en: Send this email notification to the customer.
ja: このメール通知を顧客に送信します。

en: Email Subject
ja: メールの件名

en: The subject line for this email notification.
ja: このメール通知の件名。

en: Enter email subject
ja: メールの件名を入力

en: Email Body
ja: メール本文

note: translators: %s: URL of the email placeholders documentation page. The <a> markup must be kept.
en: The main content of the email. To find all the related placeholders <a href="%s" target="_blank">click here.</a>
ja: メールのメインコンテンツ。関連するすべてのプレースホルダーは<a href="%s" target="_blank">こちらをクリック</a>してご確認ください。

en: Enter email content here
ja: ここにメールの内容を入力

en: Admin Notification
ja: 管理者への通知

en: Send this email notification to the store admin.
ja: このメール通知をストア管理者に送信します。

en: Shipping
ja: 配送

en: Shipping related settings
ja: 配送関連の設定

en: Reset Settings
ja: 設定をリセット

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Shipping Countries
ja: 配送対象国

en: Choose the countries you ship products to.
ja: 商品を配送する国を選択します。

en: Plans
ja: プラン

en: Taxation
ja: 税

en: Tax related settings
ja: 税関連の設定

en: Tax Countries
ja: 課税対象国

en: Choose the countries you sell products to.
ja: 商品を販売する国を選択します。

en: Classes
ja: クラス

en: Cart Recovery
ja: カート復旧

en: Abandoned cart settings
ja: 放棄カートの設定

en: Delay (minutes)
ja: 遅延時間（分）

en: After when can we call a cart abandoned?
ja: どのくらい経過したらカートを放棄されたとみなしますか？

en: Enter time delay in minutes
ja: 遅延時間を分単位で入力

en: Abandoned Cart Discount %
ja: 放棄カート割引率 %

en: Set a discount percentage to include in abandoned cart emails. If set to 0, no coupon will be included.
ja: 放棄カートメールに含める割引率を設定します。0に設定すると、クーポンは含まれません。

en: Enter discount percentage (0 to disable)
ja: 割引率を入力（0で無効）

en: Enable Automated Reminder
ja: 自動リマインダーを有効化

en: Automatically send a reminder email to any pending abandoned cart that has not received a reminder yet.
ja: まだリマインダーが送信されていない、保留中の放棄カートに、リマインダーメールを自動送信します。

en: Subject
ja: 件名

en: The subject line for the abandoned cart reminder email.
ja: 放棄カートリマインダーメールの件名。

en: Body
ja: 本文

note: translators: %s: URL of the email placeholders documentation page. The <a> markup must be kept.
en: To find all the related placesholders <a href="%s" target="_blank">click here.</a>
ja: 関連するすべてのプレースホルダーは<a href="%s" target="_blank">こちらをクリック</a>してご確認ください。

en: Enter email Body
ja: メール本文を入力

en: Generative AI
ja: 生成AI

en: Text Generator
ja: テキストジェネレーター

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Enable AI Writer to suggest and create product descriptions instantly. <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
ja: AIライターを有効にして、商品説明を即座に提案・作成します。<a href="%1$s" target="_blank">詳細はこちら。</a>

en: Image Generator
ja: 画像ジェネレーター

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Generate high-quality product images with AI directly from your dashboard. <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
ja: ダッシュボードから直接、AIで高品質な商品画像を生成します。<a href="%1$s" target="_blank">詳細はこちら。</a>

en: Template Generator
ja: テンプレートジェネレーター

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Enable AI Template Generator to create ready-to-use block layouts. <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
ja: AIテンプレートジェネレーターを有効にして、すぐに使えるブロックレイアウトを作成します。<a href="%1$s" target="_blank">詳細はこちら。</a>

en: Attribute Generator
ja: 属性ジェネレーター

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Enable AI to suggest product attributes and values instantly. <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
ja: AIを有効にして、商品の属性と値を即座に提案します。<a href="%1$s" target="_blank">詳細はこちら。</a>

en: Agentic AI
ja: エージェントAI

en: Shopping Agent
ja: ショッピングエージェント

en: Your customers will see a chat button on your store where they can ask questions, find products, check stock, or even place orders right from the chatting screen.
ja: 顧客はストア上でチャットボタンを目にし、質問したり、商品を探したり、在庫を確認したり、チャット画面から直接注文したりできます。

en: Enable Shopping Agent
ja: ショッピングエージェントを有効化

en: Show the AI shopping chat button on your storefront so customers can ask questions and place orders.
ja: ストアフロントにAIショッピングチャットボタンを表示し、顧客が質問や注文を行えるようにします。

en: Chat Assistant Name
ja: チャットアシスタント名

en: What customers see at the top of the chat window. Example: "Store Helper" or "Shopping Assistant".
ja: チャットウィンドウの上部に表示される名前。例：「ストアヘルパー」や「ショッピングアシスタント」。

en: Shopping Assistant
ja: ショッピングアシスタント

en: Chat Assistant Avatar
ja: チャットアシスタントのアバター

en: Profile picture shown in the chat window. Use a square image (at least 80×80 pixels). Leave empty to use a default avatar.
ja: チャットウィンドウに表示されるプロフィール画像。正方形の画像（80×80ピクセル以上）を使用してください。空欄の場合はデフォルトのアバターが使用されます。

en: Chat Button Position
ja: チャットボタンの位置

en: Where should the chat button appear on your store pages?
ja: ストアページ上でチャットボタンをどこに表示しますか？

en: Right
ja: 右

en: Left
ja: 左

en: Chat Color Theme
ja: チャットのカラーテーマ

en: Choose the color for the chat button and message bubbles. Use your brand color for consistency.
ja: チャットボタンとメッセージの吹き出しの色を選択します。統一感を出すため、ブランドカラーの使用をおすすめします。

en: Search & Discovery
ja: 検索と発見

en: Let AI power your product search and recommendations.
ja: AIで商品検索とレコメンドを強化します。

en: Smart Search
ja: スマート検索

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Help customers find products even with spelling errors. The AI understands what they're looking for and shows the right products. <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
ja: スペルミスがあっても顧客が商品を見つけられるようにします。AIが顧客の探している内容を理解し、適切な商品を表示します。<a href="%1$s" target="_blank">詳細はこちら。</a>

en: Voice Search
ja: 音声検索

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: Let customers search by speaking instead of typing. Hands-free shopping experience. (Coming soon) <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
ja: 顧客が入力の代わりに音声で検索できるようにします。ハンズフリーのショッピング体験。（近日公開）<a href="%1$s" target="_blank">詳細はこちら。</a>

en: Smart Recommendations
ja: スマートレコメンド

note: translators: %1$s: URL of the AI features documentation page. The <a> markup must be kept.
en: The AI suggests related products to customers based on what they're looking at. Boost average order value. (Coming soon) <a href="%1$s" target="_blank">See more.</a>
ja: AIが顧客の閲覧内容に基づいて関連商品を提案します。平均注文額を向上させます。（近日公開）<a href="%1$s" target="_blank">詳細はこちら。</a>

en: Usage
ja: 使用状況

en: Your AI credit usage history.
ja: AIクレジットの使用履歴。

en: Connectivity
ja: 接続

en: Connect your store to the EasyCommerce AI service.
ja: ストアをEasyCommerce AIサービスに接続します。

note: Translators: %s is the link to the setup wizard
en: Congratulations on installing <strong>EasyCommerce</strong>! 🎉<br/>You're just a few steps away from launching your store. <a href="%s"><strong>Click here</strong></a> to start the setup wizard and bring your store to life! 🚀
ja: <strong>EasyCommerce</strong>のインストールおめでとうございます！🎉<br/>ストアの公開まであと少しです。<a href="%s"><strong>こちらをクリック</strong></a>してセットアップウィザードを開始し、ストアを立ち上げましょう！🚀

en: The <strong>EasyCommerce</strong> Locations database is being downloaded. Countries, states, cities and currencies will not be displayed until the download is complete.
ja: <strong>EasyCommerce</strong>のロケーションデータベースをダウンロードしています。ダウンロードが完了するまで、国・都道府県・市区町村・通貨は表示されません。

note: Translators: %1$s is the link that reschedules the cron to download locations.json file
en: It looks like the <strong>EasyCommerce</strong> Locations database has not been loaded yet. Countries, states, cities and currencies will not be displayed until it's downloaded. <a href="%1$s">Click here</a> to manually retry downloading it.
ja: <strong>EasyCommerce</strong>のロケーションデータベースがまだ読み込まれていないようです。ダウンロードが完了するまで、国・都道府県・市区町村・通貨は表示されません。<a href="%1$s">こちらをクリック</a>して、手動でダウンロードを再試行してください。

note: translators: 1: store currency code, 2: Square location currency code.
en: Warning: Your store currency (%1$s) does not match your Square location currency (%2$s). Square payments will not be available until currencies match.
ja: 警告：ストアの通貨（%1$s）がSquareのロケーション通貨（%2$s）と一致していません。通貨が一致するまで、Square決済は利用できません。

en: EasyCommerce Year-End Celebration!
ja: EasyCommerce年末セール開催中！

en: Enjoy a flat 50% discount while building your dream ecommerce store with EasyCommerce Pro!
ja: EasyCommerce Proで理想のECストアを構築しながら、一律50%割引をお楽しみください！

en: Save 50% Now
ja: 今すぐ50%オフ

en: You are not logged in!
ja: ログインしていません！

en: Not your download!
ja: あなたのダウンロードではありません！

en: File not found.
ja: ファイルが見つかりません。

note: translators: %1$s: name of the deactivated conflicting plugin. The <strong> markup must be kept.
en: The plugin <strong>%1$s</strong> was deactivated by <strong>EasyCommerce</strong> as it is no longer needed. You can safely delete it if you wish.
ja: プラグイン<strong>%1$s</strong>は不要になったため、<strong>EasyCommerce</strong>によって無効化されました。ご希望であれば、安全に削除できます。

en: Migration
ja: 移行

en: EasyCommerce Migration
ja: EasyCommerce移行

en: You're about to migrate!
ja: 移行を開始しようとしています！

en: detected. Would you like to migrate your store data to EasyCommerce?
ja: を検出しました。ストアデータをEasyCommerceに移行しますか？

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Start Migration
ja: 移行を開始

en: Setup Wizard
ja: セットアップウィザード

en: Activate License
ja: ライセンスを有効化

en: Get Pro
ja: Proを入手

en: Your setup wizard data
ja: セットアップウィザードのデータ

en: Username or Email
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: Your Password
ja: パスワード

en: Remember Me
ja: ログイン状態を保存する

en: Your Username
ja: ユーザー名

en: Your Email
ja: メールアドレス

en: Your Confirm Password
ja: パスワード（確認）

en: Reset Key
ja: リセットキー

en: User Login
ja: ユーザーログイン

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: Confirm Password
ja: パスワードの確認

en: Your name
ja: お名前

en: Your token
ja: トークン

en: The doc id
ja: ドキュメントID

en: Site URL
ja: サイトURL

en: Message
ja: メッセージ

en: The addon slug
ja: アドオンのスラッグ

en: The action- activate or deactivate
ja: アクション（activate または deactivate）

en: The license key
ja: ライセンスキー

en: User email for license
ja: ライセンス用のユーザーメールアドレス

en: An array of 'from' and 'to', or a string
ja: 'from' と 'to' の配列、または文字列

en: The cart hash
ja: カートハッシュ

en: Email subject line
ja: メールの件名

en: Email message body
ja: メールメッセージの本文

en: Activity type: All, Orders, Refunds, Reviews, Others
ja: アクティビティタイプ：All、Orders、Refunds、Reviews、Others

en: From date (Y-m-d)
ja: 開始日（Y-m-d）

en: To date (Y-m-d)
ja: 終了日（Y-m-d）

en: The product ID in case of product-specific reports
ja: 商品別レポートの場合の商品ID

en: Date range key (e.g., "today", "this-week", "this-month", "this-year")
ja: 日付範囲キー（例：「today」「this-week」「this-month」「this-year」）

en: Comparison range (e.g., "previous-day", "previous-week", "previous-month", "previous-year")
ja: 比較範囲（例：「previous-day」「previous-week」「previous-month」「previous-year」）

en: Date range key (e.g., "today", "this-week", "this-month", "this-year", "all-time")
ja: 日付範囲キー（例：「today」「this-week」「this-month」「this-year」「all-time」）

en: Date range key
ja: 日付範囲キー

en: Date range key (e.g., "last-30", "this-month", "2026-01-01,2026-03-30")
ja: 日付範囲キー（例：「last-30」「this-month」「2026-01-01,2026-03-30」）

en: Date range key (e.g., "today", "this-week", "this-month", "this-year", "last-30")
ja: 日付範囲キー（例：「today」「this-week」「this-month」「this-year」「last-30」）

en: The product ID
ja: 商品ID

en: Number of reviews to return (default: 6)
ja: 返すレビュー数（デフォルト：6）

en: Date range key (e.g., "last-30", "this-month", "this-year")
ja: 日付範囲キー（例：「last-30」「this-month」「this-year」）

en: Comparison range key
ja: 比較範囲キー

en: The option `key` name
ja: オプションの `key` 名

en: The option `value`
ja: オプションの `value`

en: Attribute name
ja: 属性名

en: Slug for the attribute
ja: 属性のスラッグ

en: Type of the attribute (e.g. select, text)
ja: 属性のタイプ（例：select、text）

en: Array of options with label and value
ja: label と value を持つオプションの配列

en: Display label for the option
ja: オプションの表示ラベル

en: Stored value for the option
ja: オプションに保存される値

en: The page number
ja: ページ番号

en: The number of products per page
ja: 1ページあたりの商品数

en: The attribute ID
ja: 属性ID

en: Array of options with id, name, slug, value
ja: id、name、slug、value を持つオプションの配列

en: Option ID
ja: オプションID

en: The attribute IDs
ja: 属性ID（複数）

en: The search query
ja: 検索クエリ

en: The SKU of a variation to search product with
ja: 商品検索に使用するバリエーションのSKU

en: The product status
ja: 商品ステータス

en: The product brands
ja: 商品ブランド

en: The product categories
ja: 商品カテゴリー

en: The product Sort By
ja: 商品の並び順

en: Array of attributes with values
ja: 値を持つ属性の配列

en: Array of attribute values
ja: 属性値の配列

en: Minimum price
ja: 最低価格

en: Maximum price
ja: 最高価格

en: Either it should include prices
ja: 価格を含めるかどうか

en: Either it should return HTML
ja: HTMLを返すかどうか

en: Array of settings
ja: 設定の配列

en: Shop name
ja: ショップ名

en: The product title
ja: 商品タイトル

en: The product summary
ja: 商品概要

en: The product description
ja: 商品説明

en: The product slug
ja: 商品スラッグ

en: The product thumbnail ID
ja: 商品サムネイルID

en: List of category slugs or IDs
ja: カテゴリーのスラッグまたはIDのリスト

en: List of brand slugs or IDs
ja: ブランドのスラッグまたはIDのリスト

en: Product attributes and their values
ja: 商品の属性とその値

en: Attribute ID
ja: 属性ID

en: Attribute values
ja: 属性値

en: Value ID
ja: 値ID

en: Product variations
ja: 商品バリエーション

en: Variation attributes and their values
ja: バリエーションの属性とその値

en: Attribute slug
ja: 属性スラッグ

en: Attribute value slug
ja: 属性値スラッグ

en: Attribute value ID
ja: 属性値ID

en: Product meta data
ja: 商品メタデータ

en: An object of attributes key-value pair
ja: 属性のキーと値のペアのオブジェクト

en: List of product IDs to delete
ja: 削除する商品IDのリスト

en: List of product IDs to update
ja: 更新する商品IDのリスト

en: The new status for the orders
ja: 注文の新しいステータス

en: Review text
ja: レビュー本文

en: Rating value, out of 5
ja: 評価値（5段階中）

en: Value must be between 1 to 5.
ja: 値は1から5の間で指定してください。

en: Reviews per page
ja: 1ページあたりのレビュー数

en: The review ID
ja: レビューID

en: The customer first name
ja: 顧客の名

en: The customer last name
ja: 顧客の姓

en: The customer photo URL
ja: 顧客の写真URL

en: The customer email address
ja: 顧客のメールアドレス

en: The customer password
ja: 顧客のパスワード

en: The confirmation password
ja: 確認用パスワード

en: The key-value pair of meta data
ja: メタデータのキーと値のペア

en: The customer ID
ja: 顧客ID

en: Search query for customer name or email
ja: 顧客名またはメールアドレスの検索クエリ

en: Page number for pagination
ja: ページネーションのページ番号

en: Number of customers per page
ja: 1ページあたりの顧客数

en: Search key
ja: 検索キー

en: Filter by transaction status
ja: 取引ステータスで絞り込み

en: Number of transactions per page
ja: 1ページあたりの取引数

en: Comma separated or an array of fields
ja: カンマ区切りまたは項目の配列

en: An array of key-value pair of fields
ja: 項目のキーと値のペアの配列

en: Filter by order status
ja: 注文ステータスで絞り込み

en: Filter per page
ja: 1ページあたりの絞り込み件数

en: The category name
ja: カテゴリー名

en: The category slug
ja: カテゴリースラッグ

en: The parent category ID
ja: 親カテゴリーID

en: The category ID
ja: カテゴリーID

en: The category IDs
ja: カテゴリーID（複数）

en: The brand name
ja: ブランド名

en: The parent brand ID
ja: 親ブランドID

en: The brand ID
ja: ブランドID

en: The brand slug
ja: ブランドスラッグ

en: The brands ID
ja: ブランドID

en: The brand IDs
ja: ブランドID（複数）

en: The tag name
ja: タグ名

en: The parent tag ID
ja: 親タグID

en: The tag ID
ja: タグID

en: The tag slug
ja: タグスラッグ

en: The tags ID
ja: タグID

en: The tag IDs
ja: タグID（複数）

en: Array of products to add, each with an id and quantity.
ja: 追加する商品の配列。各要素は id と quantity を持ちます。

en: The variation's price_id or an array of attributes
ja: バリエーションの price_id または属性の配列

en: The quantity to add
ja: 追加する数量

en: The user ID
ja: ユーザーID

en: The product price ID
ja: 商品の価格ID

en: The quantity to set
ja: 設定する数量

en: The shipping address
ja: 配送先住所

en: The billing address
ja: 請求先住所

en: The shipping method ID
ja: 配送方法ID

en: The payment method
ja: 支払い方法

en: The coupon code
ja: クーポンコード

en: You do not have permission to get the customer order.
ja: 顧客の注文を取得する権限がありません。

en: Search by order ID, order name, or customer email
ja: 注文ID、注文名、または顧客のメールアドレスで検索

en: Filter by from date
ja: 開始日で絞り込み

en: An array of order IDs to delete
ja: 削除する注文IDの配列

en: The order ID
ja: 注文ID

en: The order items or the cart hash
ja: 注文商品またはカートハッシュ

en: The customer ID or an array of customer data (name and email)
ja: 顧客ID、または顧客データ（名前とメールアドレス）の配列

en: The order status
ja: 注文ステータス

en: The meta data
ja: メタデータ

en: Should we use the billing address as shipping?
ja: 請求先住所を配送先として使用しますか？

en: The new order status
ja: 注文の新しいステータス

en: The new order fulfillment status
ja: 注文の新しいフルフィルメントステータス

en: The updated total amount of the order
ja: 更新後の注文合計金額

en: An array of order IDs to update
ja: 更新する注文IDの配列

en: The type of status to update: status or fulfillment
ja: 更新するステータスの種類：status または fulfillment

en: The refund amount
ja: 返金額

en: The refund reason
ja: 返金理由

en: The email event
ja: メールイベント

en: Filter by order ID
ja: 注文IDで絞り込み

en: You do not have permission to set the customer ID.
ja: 顧客IDを設定する権限がありません。

en: The customer email
ja: 顧客のメールアドレス

en: Filter by transaction type
ja: 取引タイプで絞り込み

en: The transaction ID
ja: 取引ID

en: The shipping plan name
ja: 配送プラン名

en: The shipping plan description
ja: 配送プランの説明

en: The active status of the shipping plan (1 for active, 0 for inactive)
ja: 配送プランの有効ステータス（1で有効、0で無効）

en: If this shipping plan is taxable (1 for active, 0 for inactive)
ja: この配送プランが課税対象かどうか（1で有効、0で無効）

en: The calculation base for the shipping plan (e.g., price, weight, quantity)
ja: 配送プランの計算基準（例：price、weight、quantity）

en: Array of regions associated with this shipping plan
ja: この配送プランに関連付けられた地域の配列

en: Country code
ja: 国コード

en: State code
ja: 都道府県コード

en: City name
ja: 市区町村名

en: Zip/postal code
ja: 郵便番号

en: Array of shipping methods for the plan, each including name, min, max, and cost
ja: プランの配送方法の配列。各要素は name、min、max、cost を含みます

en: Method name
ja: 方法名

en: Minimum value for this method range
ja: この方法の範囲の最小値

en: Maximum value for this method range
ja: この方法の範囲の最大値

en: Cost associated with this method range
ja: この方法の範囲に関連付けられた料金

en: The shipping plan ID
ja: 配送プランID

en: Array of region codes associated with this shipping plan
ja: この配送プランに関連付けられた地域コードの配列

en: The region code
ja: 地域コード

en: Should it return details information
ja: 詳細情報を返すかどうか

en: The iso2 code of the country name
ja: 国名のISO2コード

en: Country code must be of 2 characters
ja: 国コードは2文字である必要があります

en: The state code
ja: 都道府県コード

en: The coupon name
ja: クーポン名

en: The unique coupon code
ja: 一意のクーポンコード

en: The discount type
ja: 割引タイプ

en: The discounted offer
ja: 割引オファー

en: The active status of the coupon (1 for active, 0 for inactive)
ja: クーポンの有効ステータス（1で有効、0で無効）

en: Array of coupon rules, each with type and value
ja: クーポンルールの配列。各要素は type と value を持ちます

en: The rule type
ja: ルールタイプ

en: The rule value
ja: ルール値

en: The coupon ID
ja: クーポンID

en: List of coupon IDs to delete
ja: 削除するクーポンIDのリスト

en: List of coupon IDs to update
ja: 更新するクーポンIDのリスト

en: Status value: active or inactive
ja: ステータス値：active または inactive

en: Tax class name
ja: 税クラス名

en: Class name must not be empty.
ja: クラス名は空にできません。

en: Description of the tax class
ja: 税クラスの説明

en: Status of the tax class (1 for active, 0 for inactive)
ja: 税クラスのステータス（1で有効、0で無効）

en: Array of rates for the tax class
ja: 税クラスの税率の配列

en: Country code (ISO2)
ja: 国コード（ISO2）

en: City code
ja: 市区町村コード

en: Tax rate percentage
ja: 税率（パーセント）

en: Priority of this rate
ja: この税率の優先度

en: Is this compound
ja: 複合税かどうか

en: Tax class ID
ja: 税クラスID

en: Custom email subject (optional — uses settings default when omitted)
ja: カスタムメール件名（任意—省略した場合は設定のデフォルトを使用）

en: Custom email body HTML (optional — uses settings default when omitted)
ja: カスタムメール本文HTML（任意—省略した場合は設定のデフォルトを使用）

en: List of abandoned cart hashes to delete
ja: 削除する放棄カートハッシュのリスト

en: List of abandoned cart hashes to remind
ja: リマインダーを送信する放棄カートハッシュのリスト

en: The `product` name
ja: `product` 名

en: The `prompt`
ja: `prompt`

en: Content length- `short` or `long`
ja: コンテンツの長さ（`short` または `long`）

en: Image size - `1024x1024`, `1792x1024`, `1024x1792`
ja: 画像サイズ（`1024x1024`、`1792x1024`、`1024x1792`）

en: The quality - `standard`, `hd`
ja: 品質（`standard`、`hd`）

en: The `image` URL or the attachment_id
ja: `image` のURLまたは attachment_id

en: The `product`
ja: `product`

en: The product name
ja: 商品名

en: Customer message
ja: 顧客メッセージ

en: Unique conversation session ID. Omit to start a new session.
ja: 一意の会話セッションID。新しいセッションを開始するには省略してください。

en: Admin message or question
ja: 管理者のメッセージまたは質問

en: Search term to filter placeholders
ja: プレースホルダーを絞り込む検索キーワード

en: Column mapping object
ja: 列マッピングオブジェクト

en: The URL to the external image
ja: 外部画像のURL

en: The post_id to attach this image to
ja: この画像を添付する post_id

en: Image description
ja: 画像の説明

en: Filter by object
ja: オブジェクトで絞り込み

en: Filter by action
ja: アクションで絞り込み

en: Filter by log type
ja: ログタイプで絞り込み

en: Filter by object ID
ja: オブジェクトIDで絞り込み

en: Filter by user ID
ja: ユーザーIDで絞り込み

en: Filter by public status
ja: 公開ステータスで絞り込み

en: From date
ja: 開始日

en: To date
ja: 終了日

en: Page number
ja: ページ番号

en: Per page
ja: 1ページあたりの件数

en: Sort order (asc or desc)
ja: 並び順（asc または desc）

en: Log ID
ja: ログID

en: Object
ja: オブジェクト

en: Action
ja: アクション

en: Object ID
ja: オブジェクトID

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Note
ja: メモ

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Seen status
ja: 既読ステータス

en: Filter notices by type (e.g., error, success)
ja: タイプで通知を絞り込み（例：error、success）

en: Filter notices by screen context (e.g., #/orders)
ja: 画面コンテキストで通知を絞り込み（例：#/orders）

en: Number of notices to return
ja: 返す通知の数

en: Notife ID to remove
ja: 削除する通知ID

en: Filter by refund status
ja: 返金ステータスで絞り込み

en: Filter by payment gateway
ja: 決済ゲートウェイで絞り込み

en: Filter by to date
ja: 終了日で絞り込み

en: Refund amount
ja: 返金額

en: Refund reason
ja: 返金理由

en: Refund status
ja: 返金ステータス

en: Transaction ID
ja: 取引ID

en: Payment gateway
ja: 決済ゲートウェイ

en: Notes
ja: メモ

en: Refunded by user ID
ja: 返金処理を行ったユーザーID

en: Refund ID
ja: 返金ID

en: List of refund IDs to delete
ja: 削除する返金IDのリスト

en: EasyCommerce Compatible Themes
ja: EasyCommerce対応テーマ

en: Rating and review is required
ja: 評価とレビューは必須です

en: Rating is required
ja: 評価は必須です

en: Review is required
ja: レビューは必須です

en: AI Shopping Assistant
ja: AIショッピングアシスタント

en: EasyCommerce - Shop
ja: EasyCommerce - ショップ

en: EasyCommerce - Product
ja: EasyCommerce - 商品

en: EasyCommerce - Checkout
ja: EasyCommerce - チェックアウト

en: EasyCommerce - Dashboard
ja: EasyCommerce - ダッシュボード

en: Single Product 1
ja: 商品詳細 1

[ctx: Block pattern description]
en: A pattern that includes all checkout blocks
ja: すべてのチェックアウトブロックを含むパターン

en: Single Product 2
ja: 商品詳細 2

en: Abandoned Cart
ja: 放棄カート

en: Transactions
ja: 取引

en: Coupons
ja: クーポン

en: Reports
ja: レポート

en: Addons
ja: アドオン

en: Help & Support
ja: ヘルプとサポート

en: Product Builder
ja: 商品ビルダー

en: Permalink Not Set
ja: パーマリンクが設定されていません

en: Your permalink structure is set to 'Plain'. Please choose any other option and click 'Save Changes' to make your product and checkout pages work properly.
ja: パーマリンク構造が「基本」に設定されています。商品ページとチェックアウトページを正しく動作させるため、他のオプションを選択して「変更を保存」をクリックしてください。

en: Set Permalink
ja: パーマリンクを設定

en: Missing Required Pages
ja: 必須ページが不足しています

en: EasyCommerce needs a Shop page, Checkout page, and Customer Dashboard. One or more is missing or not configured.
ja: EasyCommerceにはショップページ、チェックアウトページ、顧客ダッシュボードが必要です。1つ以上が不足しているか、設定されていません。

en: Configure Settings
ja: 設定を構成

en: Low PHP Memory Limit
ja: PHPメモリ制限が低すぎます

note: translators: %1$s: current memory limit, %2$s: recommended memory limit
en: Your PHP memory limit is %1$s. EasyCommerce recommends at least 256M. Add %2$s to your wp-config.php to raise it.
ja: PHPメモリ制限は%1$sです。EasyCommerceは最低256Mを推奨します。制限を引き上げるには、wp-config.phpに%2$sを追加してください。

en: Payment Not Configured
ja: 支払いが設定されていません

en: Your store doesn't have any payment options configured. Make sure to configure a payment method or start with "Cash on Delivery" for testing.
ja: ストアに支払いオプションが設定されていません。支払い方法を設定するか、テスト用に「代金引換」から始めてください。

en: Configure Now
ja: 今すぐ設定

en: EasyCommerce Full Width Layout
ja: EasyCommerce全幅レイアウト

en: Store is LIVE
ja: ストアは公開中です

en: Store in TEST mode
ja: ストアはテストモードです

en: Connect AI
ja: AIを接続

note: translators: 1: credits used, 2: monthly credit allowance
en: AI Credits: %1$s/%2$s
ja: AIクレジット：%1$s/%2$s

note: translators: %s: remaining AI credits
en: AI Credits: %s
ja: AIクレジット：%s

en: Every 5 Minutes
ja: 5分ごと

en: Demo CSV not found
ja: デモCSVが見つかりません

en: Unable to open demo file
ja: デモファイルを開けません

note: translators: 1: number of products imported, 2: total number of demo products.
en: Successfully imported %1$d of %2$d demo products
ja: %2$d件中%1$d件のデモ商品をインポートしました

en: This page requires an EasyCommerce shop block to function properly. Please add a shop template block to this page.
ja: このページが正しく動作するにはEasyCommerceショップブロックが必要です。このページにショップテンプレートブロックを追加してください。

note: translators: %s: the [easycommerce-checkout] shortcode
en: This page is missing the EasyCommerce checkout shortcode. Please add the %s shortcode to this page to function properly.
ja: このページにEasyCommerceチェックアウトショートコードがありません。正しく動作させるため、このページに%sショートコードを追加してください。

note: translators: %s: the [easycommerce-dashboard] shortcode
en: This page is missing the EasyCommerce dashboard shortcode. Please add the %s shortcode to this page to function properly.
ja: このページにEasyCommerceダッシュボードショートコードがありません。正しく動作させるため、このページに%sショートコードを追加してください。

note: translators: %s: bold "Test" mode label
en: Store in %s mode - customers cannot check out.
ja: ストアは%sモードです - 顧客はチェックアウトできません。

en: Go Live
ja: 公開する

en: You are already logged in.
ja: 既にログインしています。

en: You cannot reset your password while logged in.
ja: ログイン中はパスワードをリセットできません。

en: You are signed in to your account.
ja: アカウントにサインインしています。

en: You are already registered.
ja: 既に登録されています。

note: translators: 1: template name that was used, 2: comma separated list of valid template names.
en: Invlaid template <code>%1$s</code> used. Valid options are: <code>%2$s</code>.
ja: 無効なテンプレート<code>%1$s</code>が使用されました。有効なオプションは<code>%2$s</code>です。

en: Pay via Braintree
ja: Braintreeで支払う

en: Basic
ja: 基本

en: Sandbox Mode
ja: サンドボックスモード

en: Enable to process test transactions without real charges.
ja: 有効にすると、実際の請求なしでテスト取引を処理できます。

en: Payment Method Logo
ja: 支払い方法のロゴ

en: Upload your payment method logo. Recommended dimensions: 512x512 px.
ja: 支払い方法のロゴをアップロードします。推奨サイズ：512x512 px。

en: Name on Checkout
ja: チェックアウトでの表示名

en: The name displayed to customers on the checkout page.
ja: チェックアウトページで顧客に表示される名前。

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Initial status assigned to new orders placed through this payment method.
ja: この支払い方法で行われた新規注文に割り当てられる初期ステータス。

en: Braintree Credentials
ja: Braintree認証情報

en: Merchant ID
ja: マーチャントID

en: Your Braintree merchant ID. Get this from your <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintree Control Panel</a> under Account > API Keys.
ja: BraintreeのマーチャントID。<a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintreeコントロールパネル</a>の「Account > API Keys」から取得できます。

en: Public Key
ja: 公開キー

en: Your Braintree public key for API authentication. Found in the <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintree Control Panel</a> under Account > API Keys.
ja: API認証用のBraintree公開キー。<a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintreeコントロールパネル</a>の「Account > API Keys」にあります。

en: Private Key
ja: 秘密キー

en: Your Braintree private key for server-side API calls. Located in the <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintree Control Panel</a> under Account > API Keys.
ja: サーバーサイドのAPI呼び出し用のBraintree秘密キー。<a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintreeコントロールパネル</a>の「Account > API Keys」にあります。

en: Tokenization Key
ja: トークン化キー

en: Your Braintree tokenization key for client-side payment processing. Generate this in the <a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintree Control Panel</a> under Account > API > Tokenization Keys.
ja: クライアントサイドの決済処理用のBraintreeトークン化キー。<a href="https://www.braintreegateway.com/login" target="_blank">Braintreeコントロールパネル</a>の「Account > API > Tokenization Keys」で生成できます。

en: Cash on Delivery
ja: 代金引換

en: Pay via Cash on Delivery
ja: 代金引換で支払う

en: Instruction
ja: 案内

en: Instructions shown to the customer on the checkout page.
ja: チェックアウトページで顧客に表示される案内。

en: e.g. Please have the exact amount ready upon delivery.
ja: 例：お届け時にちょうどの金額をご用意ください。

en: Pay via Mollie
ja: Mollieで支払う

en: Mollie Credentials
ja: Mollie認証情報

en: API Key
ja: APIキー

en: Your Mollie API key for authentication. Get this from your <a href="https://my.mollie.com/dashboard/developers/api-keys" target="_blank">Mollie Dashboard API Keys</a> section.
ja: 認証用のMollie APIキー。<a href="https://my.mollie.com/dashboard/developers/api-keys" target="_blank">Mollieダッシュボードの「API Keys」</a>セクションから取得できます。

en: Profile ID
ja: プロファイルID

en: Your Mollie website profile ID. View this in your <a href="https://www.mollie.com/dashboard/settings/profiles" target="_blank">Mollie Dashboard Profiles</a> section.
ja: MollieのウェブサイトプロファイルID。<a href="https://www.mollie.com/dashboard/settings/profiles" target="_blank">Mollieダッシュボードの「Profiles」</a>セクションで確認できます。

en: Cardholder Name
ja: カード名義人

en: Card Number
ja: カード番号

en: No Mollie payment ID stored on the order.
ja: 注文にMollieの支払いIDが保存されていません。

en: Mollie API key is not configured.
ja: Mollie APIキーが設定されていません。

note: translators: %s: Mollie payment status.
en: Mollie payment is not refundable (status: %s).
ja: Mollieの支払いは返金できません（ステータス：%s）。

note: translators: 1: requested refund amount, 2: refundable amount.
en: Requested refund %1$s exceeds the refundable amount %2$s.
ja: 要求された返金額%1$sが、返金可能額%2$sを超えています。

en: Pay via paypal
ja: PayPalで支払う

en: PayPal Credentials
ja: PayPal認証情報

en: Client ID
ja: クライアントID

en: Your PayPal client ID for API authentication. Get this from your <a href="https://developer.paypal.com/dashboard/applications/sandbox" target="_blank">PayPal Developer Dashboard</a> under Apps & Credentials.
ja: API認証用のPayPalクライアントID。<a href="https://developer.paypal.com/dashboard/applications/sandbox" target="_blank">PayPal開発者ダッシュボード</a>の「Apps & Credentials」から取得できます。

en: Client Secret Key
ja: クライアントシークレットキー

en: Your PayPal client secret for API authentication. Found in the <a href="https://developer.paypal.com/dashboard/applications/sandbox" target="_blank">PayPal Developer Dashboard</a> under Apps & Credentials.
ja: API認証用のPayPalクライアントシークレット。<a href="https://developer.paypal.com/dashboard/applications/sandbox" target="_blank">PayPal開発者ダッシュボード</a>の「Apps & Credentials」にあります。

en: PayPal Merchant ID
ja: PayPalマーチャントID

en: Your PayPal merchant account ID. View this in your <a href="https://www.paypal.com/businessprofile/settings" target="_blank">PayPal Business Profile</a> settings.
ja: PayPalのマーチャントアカウントID。<a href="https://www.paypal.com/businessprofile/settings" target="_blank">PayPalビジネスプロフィール</a>の設定で確認できます。

en: Pay via Square
ja: Squareで支払う

en: Credentials
ja: 認証情報

en: Application ID
ja: アプリケーションID

en: Your Square application ID. Get this from your <a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">Developer Console</a> under the Credentials section.
ja: SquareのアプリケーションID。<a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">Developer Console</a>の「Credentials」セクションから取得できます。

en: Access Token
ja: アクセストークン

en: Your Square access token for API authentication. Found in the <a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">Developer Console</a> Credentials section.
ja: API認証用のSquareアクセストークン。<a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">Developer Console</a>の「Credentials」セクションにあります。

en: Location ID
ja: ロケーションID

en: Your Square location ID. View this in the <a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">Developer Console</a> under the Locations section.
ja: SquareのロケーションID。<a href="https://developer.squareup.com/apps" target="_blank">Developer Console</a>の「Locations」セクションで確認できます。

en: Pay via stripe
ja: Stripeで支払う

en: Payment Element Layout
ja: Payment Elementのレイアウト

en: Control how payment methods are organized in the checkout form. Tabs show methods in a compact tabbed interface, while accordion expands each method.
ja: チェックアウトフォームでの支払い方法の表示方法を制御します。タブは支払い方法をコンパクトなタブ形式で表示し、アコーディオンは各方法を展開して表示します。

en: Tabs (Default)
ja: タブ（デフォルト）

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Payment Element Theme
ja: Payment Elementのテーマ

en: Select the visual appearance of the payment form. Choose from Stripe"s default styling or alternative themes.
ja: 決済フォームの見た目を選択します。Stripeのデフォルトスタイルまたは別のテーマから選択できます。

en: Stripe (Default)
ja: Stripe（デフォルト）

en: Night
ja: ナイト

en: Flat
ja: フラット

en: Publishable Key
ja: 公開可能キー

en: Your Stripe publishable key used for client-side operations like displaying payment forms. Available in your <a href="https://dashboard.stripe.com/apikeys" target="_blank">Stripe Dashboard API Keys</a> section.
ja: 決済フォームの表示などクライアントサイドの処理に使用するStripe公開可能キー。<a href="https://dashboard.stripe.com/apikeys" target="_blank">Stripeダッシュボードの「API Keys」</a>セクションで取得できます。

en: Secret Key
ja: シークレットキー

en: Your Stripe secret key used for server-side operations like processing payments. Keep this secure and never share it. Found in your <a href="https://dashboard.stripe.com/apikeys" target="_blank">Stripe Dashboard API Keys</a> section.
ja: 決済処理などサーバーサイドの処理に使用するStripeシークレットキー。安全に保管し、絶対に共有しないでください。<a href="https://dashboard.stripe.com/apikeys" target="_blank">Stripeダッシュボードの「API Keys」</a>セクションにあります。

en: Webhook Secret
ja: Webhookシークレット

note: translators: %s: Link to Stripe Dashboard.
en: Secret key for verifying webhook authenticity. The plugin automatically registers webhooks, but you can manually enter the webhook signing secret from your <a href="%s" target="_blank">Stripe Dashboard Webhooks</a> section for additional security.
ja: Webhookの真正性を検証するためのシークレットキー。プラグインはWebhookを自動的に登録しますが、セキュリティ強化のため、<a href="%s" target="_blank">Stripeダッシュボードの「Webhooks」</a>セクションからWebhook署名シークレットを手動で入力することもできます。

en: Sandbox Publishable Key
ja: サンドボックス公開可能キー

en: Your Stripe test publishable key for client-side operations during development. Available in your <a href="https://dashboard.stripe.com/test/apikeys" target="_blank">Stripe Test Dashboard API Keys</a> section.
ja: 開発中のクライアントサイド処理用のStripeテスト公開可能キー。<a href="https://dashboard.stripe.com/test/apikeys" target="_blank">Stripeテストダッシュボードの「API Keys」</a>セクションで取得できます。

en: Sandbox Secret Key
ja: サンドボックスシークレットキー

en: Your Stripe test secret key for server-side operations during development. Keep this secure. Found in your <a href="https://dashboard.stripe.com/test/apikeys" target="_blank">Stripe Test Dashboard API Keys</a> section.
ja: 開発中のサーバーサイド処理用のStripeテストシークレットキー。安全に保管してください。<a href="https://dashboard.stripe.com/test/apikeys" target="_blank">Stripeテストダッシュボードの「API Keys」</a>セクションにあります。

en: Sandbox Webhook Secret
ja: サンドボックスWebhookシークレット

note: translators: %s: Webhook URL.
en: For testing in sandbox mode, use Stripe CLI: <code>stripe listen --skip-verify --forward-to %s</code>. Copy the webhook signing secret shown in the CLI output here. The plugin handles webhook registration automatically.
ja: サンドボックスモードでのテストには、Stripe CLIを使用します：<code>stripe listen --skip-verify --forward-to %s</code>。CLIの出力に表示されるWebhook署名シークレットをここにコピーしてください。プラグインがWebhookの登録を自動的に処理します。

en: Enabled Payment Methods
ja: 有効な支払い方法

en: No payment methods are currently enabled.
ja: 現在、有効な支払い方法はありません。

en: Manage Payment Methods
ja: 支払い方法を管理

note: translators: %s: URL of the Stripe dashboard payment methods page. The <a> markup must be kept.
en: Configure which payment methods are available in your Stripe account. <a href="%s" target="_blank" class="text-blue-600 hover:text-blue-800 underline">Manage Payment Methods</a>
ja: Stripeアカウントで利用可能な支払い方法を設定します。<a href="%s" target="_blank" class="text-blue-600 hover:text-blue-800 underline">支払い方法を管理</a>

en: Payment Methods
ja: 支払い方法

en: Permission denied.
ja: 権限がありません。

en: Invalid request.
ja: 無効なリクエストです。

en: Missing Stripe signature.
ja: Stripe署名がありません。

en: EasyCommerce Stripe Payment Gateway
ja: EasyCommerce Stripe決済ゲートウェイ

en: Credit/Debit Cards
ja: クレジット/デビットカード

en: Korean Cards
ja: 韓国のカード

en: Stablecoins and Crypto
ja: ステーブルコインと暗号資産

en: ACH Direct Debit
ja: ACH口座振替

en: Canadian Pre-authorized Debits
ja: カナダの事前承認済み口座振替

en: Bacs Direct Debit
ja: Bacs口座振替

en: SEPA Direct Debit
ja: SEPA口座振替

en: Bank Transfer
ja: 銀行振込

en: Upload your file
ja: ファイルをアップロード

note: translators: %s: site name.
en: [%s] Password Reset
ja: [%s] パスワードのリセット

en: Someone has requested a password reset for the following account:
ja: 次のアカウントについて、パスワードのリセットが要求されました：

note: translators: %s: site name.
en: Site Name: %s
ja: サイト名：%s

note: translators: %s: username of the account.
en: Username: %s
ja: ユーザー名：%s

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
ja: 心当たりがない場合は、このメールを無視していただければ、何も変更されません。

en: To reset your password, visit the following address:
ja: パスワードをリセットするには、次のアドレスにアクセスしてください：

en: Template 1
ja: テンプレート1

en: Template 2
ja: テンプレート2

en: Template 3
ja: テンプレート3

en: Request by Customer
ja: 顧客からの要求

en: Duplicate
ja: 重複

en: Fraudulent
ja: 不正

en: Low to High
ja: 安い順

en: High to Low
ja: 高い順

en: Newest
ja: 新しい順

en: Oldest
ja: 古い順

en: Best Selling
ja: 売れ筋順

en: Lowest Selling
ja: 販売数が少ない順

en: Top rating
ja: 評価が高い順

en: Lowest rating
ja: 評価が低い順

en: Pending Order
ja: 支払い待ちの注文

en: Processing Order
ja: 処理中の注文

en: Completed Order
ja: 完了した注文

en: Cancelled Order
ja: キャンセルされた注文

en: On-hold Order
ja: 保留中の注文

en: Refunded Order
ja: 返金された注文

en: Partially Refunded Order
ja: 一部返金された注文

en: Failed Order
ja: 失敗した注文

en: Failed
ja: 失敗

en: Draft
ja: 下書き

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Returned
ja: 返品済み

en: Millimeter
ja: ミリメートル

en: Centimeter
ja: センチメートル

en: Inch
ja: インチ

en: Meter
ja: メートル

en: Foot
ja: フィート

en: Yard
ja: ヤード

en: Gram
ja: グラム

en: Kilogram
ja: キログラム

en: Pound
ja: ポンド

en: Ounce
ja: オンス

en: Second
ja: 秒

en: Minute
ja: 分

en: Hour
ja: 時間

en: Day
ja: 日

en: Week
ja: 週

en: Month
ja: 月

en: Year
ja: 年

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: This Week
ja: 今週

en: Last Week
ja: 先週

en: Last 7 Days
ja: 過去7日間

en: This Month
ja: 今月

en: Last Month
ja: 先月

en: Last 30 Days
ja: 過去30日間

en: This Year
ja: 今年

en: Last Year
ja: 昨年

en: Loading..
ja: 読み込み中..

en: All Products
ja: すべての商品

en: Add Product
ja: 商品を追加

en: Attributes
ja: 属性

en: Abandoned Carts
ja: 放棄カート

en: Reviews
ja: レビュー

en: Overview
ja: 概要

en: Revenues
ja: 収益

en: Wizard
ja: ウィザード

en: Select Business Type
ja: ビジネスタイプを選択

en: Art and Antiques
ja: 美術品・骨董品

en: Clothing & Apparel
ja: 衣料品・アパレル

en: Beauty & Cosmetics
ja: 美容・化粧品

en: Electronics & Gadgets
ja: 電化製品・ガジェット

en: Home & Kitchen Goods
ja: ホーム・キッチン用品

en: Pet Supplies
ja: ペット用品

en: Sporting Goods & Fitness Equipment
ja: スポーツ用品・フィットネス器具

en: Software & SaaS
ja: ソフトウェア・SaaS

en: eBooks & Online Courses
ja: 電子書籍・オンラインコース

en: Digital Art & Graphics
ja: デジタルアート・グラフィック

en: Website Themes & Plugins
ja: ウェブサイトテーマ・プラグイン

en: Consulting & Coaching Services
ja: コンサルティング・コーチングサービス

en: Subscription Boxes
ja: サブスクリプションボックス

en: Gourmet & Specialty Foods
ja: グルメ・専門食品

en: Coffee & Tea Products
ja: コーヒー・お茶製品

en: Automotive Parts & Accessories
ja: 自動車部品・アクセサリー

note: Translators: %s is the post type that the user should choose.
en: - Choose a %s -
ja: - %sを選択 -

note: translators: %s: the duplicate SKU value.
en: The SKU "%s" is already in use.
ja: SKU「%s」は既に使用されています。

en: You don't have your EasyCommerce API connected!
ja: EasyCommerce APIが接続されていません！

en: Service is not ready: Missing API credentials
ja: サービスの準備ができていません：API認証情報がありません

en: No AI credits available. Please upgrade to the Pro plan or use your own API key.
ja: 利用可能なAIクレジットがありません。Proプランにアップグレードするか、ご自身のAPIキーを使用してください。

en: Price
ja: 価格

en: Min Price
ja: 最低価格

en: Max Price
ja: 最高価格

en: Search Icon
ja: 検索アイコン

en: Search...
ja: 検索...

en: Sort by
ja: 並び替え

en: First
ja: 最初

en: Last
ja: 最後

note: translators: 1: first result number, 2: last result number, 3: total number of results.
en: Showing %1$s–%2$s of %3$s results
ja: %3$s件中%1$s–%2$s件を表示

note: translators: %s: number of results.
en: Showing %s result | Showing %s results
ja[0]: %s件の結果を表示

en: Filter
ja: 絞り込み

en: In Stock
ja: 在庫あり

en: Add to cart
ja: カートに追加

en: Choose
ja: 選択

en: Search
ja: 検索

en: Filters
ja: 絞り込み

en: Add
ja: 追加

en: Sort By
ja: 並び替え

en: Grid View
ja: グリッド表示

en: List View
ja: リスト表示

en: Post type is not product
ja: 投稿タイプが商品ではありません

en: Product Image
ja: 商品画像

en: Product Placeholder
ja: 商品プレースホルダー

en: in stock
ja: 在庫あり

en: Temporary deactivation
ja: 一時的な無効化

en: Lack of features
ja: 機能が不足している

en: Found better alternative
ja: より良い代替を見つけた

en: Compatibility issues
ja: 互換性の問題

en: Poor UI/UX
ja: UI/UXが良くない

en: Limited customization
ja: カスタマイズが限られている

en: Bugs and errors
ja: バグやエラー

en: Performance issues
ja: パフォーマンスの問題

en: Others
ja: その他

en: Thanks for trying! What made you deactivate EasyCommerce?
ja: お試しいただきありがとうございます！EasyCommerceを無効化された理由を教えてください。

en: Building a store is hard, and so is building the tool behind it. Your honest feedback is what makes EasyCommerce better, and we read every single response.
ja: ストアを構築するのは大変で、その裏側のツールを作るのも同じです。皆さまの率直なフィードバックがEasyCommerceをより良くします。いただいたご意見はすべて拝見しています。

en: What would have made you stay? (optional, but it really helps)
ja: どうすればご利用を続けていただけましたか？（任意ですが、とても参考になります）

note: translators: %s: support link
en: Stuck on something? %s and we'll help you sort it out before you go.
ja: お困りですか？%s、退会される前に解決のお手伝いをいたします。

en: Reach out to support
ja: サポートに問い合わせる

en: Deactivate without feedback
ja: フィードバックせずに無効化

en: Send &amp; Deactivate
ja: 送信して無効化

en: Connect to unlock AI
ja: 接続してAIを解放

en: Connect a free API key to power Store Copilot, Shopping Agent, AI Writer and more - 200 free AI credits your first month, then 100 every month.
ja: 無料のAPIキーを接続して、ストアコパイロット、ショッピングエージェント、AIライターなどを利用しましょう - 初月は200、その後は毎月100の無料AIクレジットが付与されます。

en: Connect your store
ja: ストアを接続

en: Connect your store to the EasyCommerce AI service to see your AI credit usage.
ja: AIクレジットの使用状況を確認するには、ストアをEasyCommerce AIサービスに接続してください。

en: AI Writer
ja: AIライター

en: Template Builder
ja: テンプレートビルダー

en: Spelling Fix
ja: スペル修正

en: Image Editor
ja: 画像エディター

en: Background Removal
ja: 背景の削除

en: Store Copilot
ja: ストアコパイロット

en: AI Agent
ja: AIエージェント

en: You've used all your AI credits for this period. Upgrade your plan or buy more to keep using AI features.
ja: この期間のAIクレジットをすべて使い切りました。AI機能を引き続き利用するには、プランをアップグレードするか、クレジットを追加購入してください。

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Current plan
ja: 現在のプラン

note: translators: %s: number of AI credits included per month.
en: %s credits/month
ja: 月間%sクレジット

en: Upgrade plan
ja: プランをアップグレード

en: Buy more credits
ja: クレジットを追加購入

note: translators: 1: number of credits used, 2: total credits available.
en: %1$s of %2$s credits used
ja: %2$sクレジット中%1$sを使用

note: translators: %s: date on which the credit allowance resets.
en: Resets %s
ja: %sにリセット

en: Used this period
ja: 今期間の使用量

en: Credits remaining
ja: 残りクレジット

en: Next refill
ja: 次回の補充

en: Plan credits reset monthly and do not roll over. Top-up credits (coming soon) never expire.
ja: プランのクレジットは毎月リセットされ、繰り越されません。追加クレジット（近日公開）は無期限です。

en: Date
ja: 日付

en: Feature
ja: 機能

en: Prompt
ja: プロンプト

en: Response
ja: レスポンス

en: User
ja: ユーザー

en: Credits
ja: クレジット

en: No AI usage yet.
ja: まだAIの使用履歴はありません。

en: Confirm Order
ja: 注文を確定

en: Your Info
ja: お客様情報

en: Back to shop
ja: ショップに戻る

en: Product items
ja: 商品

en: Pay Now
ja: 今すぐ支払う

en: By clicking this, I agree to
ja: クリックすることで、以下に同意したものとみなされます：

en: Terms & Conditions
ja: 利用規約

en:  and
ja: および

en: No order specified.
ja: 注文が指定されていません。

en: This order has already been processed.
ja: この注文は既に処理されています。

note: translators: %d: order ID
en: Order #%d
ja: 注文 #%d

en: Subtotal
ja: 小計

en: Discount
ja: 割引

en: Tax
ja: 税

en: Total
ja: 合計

en: Organize
ja: 整理

en: Add New
ja: 新規追加

en: Name
ja: 名前

en: Slug
ja: スラッグ

en: Type
ja: タイプ

en: Select Type
ja: タイプを選択

en: Image
ja: 画像

en: Color
ja: カラー

en: Text
ja: テキスト

en: Option
ja: オプション

en: Size
ja: サイズ

en: Material
ja: 素材

en: Brand
ja: ブランド

en: Select values
ja: 値を選択

en: Blue
ja: ブルー

en: Red
ja: レッド

en: White
ja: ホワイト

en: Brown
ja: ブラウン

en: Manage
ja: 管理

en: Prices
ja: 価格

en: Write Plan Name
ja: プラン名を入力

en: Enter Price
ja: 価格を入力

en: Auto Generate Variants
ja: バリエーションを自動生成

en: Product Description
ja: 商品説明

en: Add Product Summary
ja: 商品概要を追加

en: Published
ja: 公開済み

en: Private
ja: 非公開

en: Save Product
ja: 商品を保存

en: Previous
ja: 前へ

en: Next »
ja: 次へ »

en: Billing Address
ja: 請求先住所

en: Your Cart
ja: カート

en: No items in the cart
ja: カートに商品がありません

en: Please select a payment method
ja: 支払い方法を選択してください

en: Shipping Address
ja: 配送先住所

en: Same as Billing
ja: 請求先と同じ

en: Order Summary
ja: 注文概要

en: Discount code
ja: 割引コード

en: Apply
ja: 適用

en: Shipping Cost
ja: 配送料

note: translators: 1: shipping method name, 2: formatted shipping cost.
en: %1$s at %2$s
ja: %1$s（%2$s）

en: Free Shipping
ja: 送料無料

en: Please select a shipping method
ja: 配送方法を選択してください

en: Product Tax
ja: 商品税

en: Shipping Tax
ja: 配送税

en: Order Total
ja: 注文合計

en: Select Payment Option
ja: 支払いオプションを選択

en: Same as Billing Address
ja: 請求先住所と同じ

en: Shipping Information
ja: 配送情報

en: Out of stock
ja: 在庫切れ

en: Add to Cart
ja: カートに追加

en: Proceed to checkout
ja: チェックアウトに進む

note: Translators: %s is the stock count
en: Only <span class="easycommerce-stock-count">%s</span> items left
ja: 残り<span class="easycommerce-stock-count">%s</span>点

note: translators: %d: number of reviews.
en: Showing %d review | Showing %d reviews
ja[0]: %d件のレビューを表示

en: Write a review
ja: レビューを書く

en: Your email address will not be published. required fields are marked
ja: メールアドレスが公開されることはありません。必須項目には印が付いています

en: Your Rating
ja: 評価

en: Star
ja: 星

en: Write your review
ja: レビューを入力

en: Submit Now
ja: 今すぐ送信

en: Please Login first to write a review
ja: レビューを書くには、まずログインしてください

en: Product Details
ja: 商品詳細

en: Review
ja: レビュー

en: Read More
ja: もっと見る

en: Show Less
ja: 表示を減らす

en: Store Launching Soon!
ja: まもなくストアがオープンします！

en: We’re getting ready to welcome you. Stay tuned for the launch.
ja: 皆さまをお迎えする準備を進めています。オープンをお楽しみに。

en: Insert Email Placeholder
ja: メールプレースホルダーを挿入

en: Select a placeholder:
ja: プレースホルダーを選択：

en: Select a placeholder to automatically insert it into your email template. These will be replaced with actual values when emails are sent.
ja: プレースホルダーを選択すると、メールテンプレートに自動的に挿入されます。メール送信時に実際の値に置き換えられます。

en: Close
ja: 閉じる

en: Search for a placeholder...
ja: プレースホルダーを検索...

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Template Preview
ja: テンプレートプレビュー

en: Installing..
ja: インストール中..

en: Migration addon activated successfully!
ja: 移行アドオンを有効化しました！

en: Failed to install migration addon.
ja: 移行アドオンのインストールに失敗しました。

en: Select City
ja: 市区町村を選択

en: Select State
ja: 都道府県を選択

en: Braintree.js failed to load or missing authorization token.
ja: Braintree.jsの読み込みに失敗したか、認証トークンがありません。

en: Error initializing Braintree.
ja: Braintreeの初期化中にエラーが発生しました。

en: Failed to get payment nonce.
ja: 支払いノンスの取得に失敗しました。

en: Error processing payment.
ja: 支払い処理中にエラーが発生しました。

en: Failed to load cart data. Please refresh the page.
ja: カートデータの読み込みに失敗しました。ページを再読み込みしてください。

en: Purchase from EasyCommerce
ja: EasyCommerceで購入

en: Item
ja: 商品

en: Your cart has been updated. Please refresh the page and try again.
ja: カートが更新されました。ページを再読み込みしてもう一度お試しください。

en: An unknown error occurred with PayPal
ja: PayPalで不明なエラーが発生しました

note: translators: %s: PayPal error message.
en: PayPal Error: %s
ja: PayPalエラー：%s

en: Failed to create payment. Please try again.
ja: 支払いの作成に失敗しました。もう一度お試しください。

en: Payment form failed to load. Please refresh.
ja: 決済フォームの読み込みに失敗しました。再読み込みしてください。

en: Could not verify cart. Please refresh and try again.
ja: カートを確認できませんでした。再読み込みしてもう一度お試しください。

en: Failed to create payment. Please refresh the page and try again.
ja: 支払いの作成に失敗しました。ページを再読み込みしてもう一度お試しください。

en: This payment handler is not available. Please refresh and try again.
ja: この支払いハンドラーは利用できません。再読み込みしてもう一度お試しください。

en: Additional verification required. Please complete the payment process.
ja: 追加の認証が必要です。支払い手続きを完了してください。

en: Payment failed. Please try a different payment method.
ja: 支払いに失敗しました。別の支払い方法をお試しください。

en: Payment was canceled. Please try again.
ja: 支払いがキャンセルされました。もう一度お試しください。

note: translators: %s: Stripe payment intent status code.
en: Payment status: %s. Please contact support if this persists.
ja: 支払いステータス：%s。この状態が続く場合は、サポートにお問い合わせください。

en: Payment could not be processed. Please try again.
ja: 支払いを処理できませんでした。もう一度お試しください。

en: An error occurred while processing your payment. Please try again.
ja: 支払いの処理中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Verifying payment...
ja: 支払いを確認しています...

en: Payment successful! Creating order...
ja: 支払いが完了しました！注文を作成しています...

note: translators: %s: Stripe setup intent status code.
en: Payment method could not be saved. Status: %s
ja: 支払い方法を保存できませんでした。ステータス：%s

en: Failed to verify payment. Please contact support.
ja: 支払いの確認に失敗しました。サポートにお問い合わせください。

en: Payment failed. Please try again with a different payment method.
ja: 支払いに失敗しました。別の支払い方法でもう一度お試しください。

en: Additional action required. Please complete the payment process.
ja: 追加の操作が必要です。支払い手続きを完了してください。

note: translators: %s: Stripe payment intent status code.
en: Payment could not be completed. Status: %s
ja: 支払いを完了できませんでした。ステータス：%s

en: Complete your order →
ja: 注文を完了する →

en: Sorry, something went wrong. Please try again.
ja: 申し訳ございません。問題が発生しました。もう一度お試しください。

en: Connection error. Please try again.
ja: 接続エラーが発生しました。もう一度お試しください。

note: translators: %s: AI shopping agent name.
en: Open %s
ja: %sを開く

en: Online
ja: オンライン

en: New conversation
ja: 新しい会話

en: Minimize
ja: 最小化

en: Ask about products, orders…
ja: 商品や注文について質問…

en: Send
ja: 送信

note: translators: %s: AI shopping agent name.
en: Hi! 👋 I'm %s. How can I help you today?
ja: こんにちは！👋 %sです。本日はどのようなご用件でしょうか？

en: Only letters, spaces, hyphens, apostrophes, and periods are allowed.
ja: 使用できるのは、文字・スペース・ハイフン・アポストロフィ・ピリオドのみです。

en: Please enter a valid phone number (6–20 characters).
ja: 有効な電話番号を入力してください（6〜20文字）。

note: translators: %s: checkout field label.
en: %s is required.
ja: %sは必須です。

en: Enter city
ja: 市区町村を入力

en: An error occurred. Please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Your cart is empty.
ja: カートは空です。

en: Product
ja: 商品

en: Quantity
ja: 数量

en: Failed to load cart.
ja: カートの読み込みに失敗しました。

en: Error loading cart.
ja: カートの読み込み中にエラーが発生しました。

en: Failed to add to cart. Please try again.
ja: カートへの追加に失敗しました。もう一度お試しください。

note: translators: 1: first result index, 2: last result index, 3: total results.
en: Showing %1$s-%2$s of %3$s result | Showing %1$s-%2$s of %3$s results
ja[0]: %3$s件中%1$s-%2$s件を表示

en: No results found
ja: 結果が見つかりません

en: Adding...
ja: 追加中...

en: Added
ja: 追加しました

en: This is your billing address being edited.
ja: 編集中の請求先住所です。

en: This is your billing address as saved.
ja: 保存された請求先住所です。

en: Clear cart
ja: カートを空にする

en: This is your cart being edited.
ja: 編集中のカートです。

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Font Weight
ja: フォントの太さ

en: 100 (Thin)
ja: 100（シン）

en: 200 (Extra Light)
ja: 200（エクストラライト）

en: 300 (Light)
ja: 300（ライト）

en: 400 (Normal)
ja: 400（ノーマル）

en: 500 (Medium)
ja: 500（ミディアム）

en: 600 (Semi Bold)
ja: 600（セミボールド）

en: 700 (Bold)
ja: 700（ボールド）

en: 800 (Extra Bold)
ja: 800（エクストラボールド）

en: 900 (Black)
ja: 900（ブラック）

en: Default
ja: デフォルト

en: Normal
ja: ノーマル

en: Bold
ja: ボールド

en: Text Transform
ja: テキスト変換

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Capitalize
ja: 先頭を大文字

en: Text Style
ja: テキストスタイル

en: Italic
ja: イタリック

en: Oblique
ja: オブリーク

en: Text Decoration
ja: テキスト装飾

en: None
ja: なし

en: Underline
ja: 下線

en: Overline
ja: 上線

en: Line Through
ja: 打ち消し線

en: Line Height
ja: 行の高さ

en: Word Spacing
ja: 単語間隔

en: Price Range
ja: 価格帯

en:  Search
ja:  検索

en: full star
ja: 塗りつぶしの星

en: half star
ja: 半分の星

en: empty star
ja: 空の星

en: Product Settings
ja: 商品設定

en: Products Per Page
ja: 1ページあたりの商品数

en: Grid Settings
ja: グリッド設定

en: Show Filters
ja: フィルターを表示

en: Show Pagination
ja: ページネーションを表示

en: Number of Columns
ja: 列数

en: Product Title
ja: 商品タイトル

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Hover Text Color
ja: ホバー時のテキストの色

en: Product Category
ja: 商品カテゴリー

en: Product Rating
ja: 商品評価

en: Star Size
ja: 星のサイズ

en: Product Price
ja: 商品価格

en: Regular Price
ja: 通常価格

en: Sale Price
ja: セール価格

en: Cart Button
ja: カートボタン

en: Hover
ja: ホバー

en: Background Color
ja: 背景色

en: Focus Text Color
ja: フォーカス時のテキストの色

en: Focus Background Color
ja: フォーカス時の背景色

en: Text Color (Hover)
ja: テキストの色（ホバー）

en: Background Color (Hover)
ja: 背景色（ホバー）

en: Checkout Button
ja: チェックアウトボタン

en: Add To Cart
ja: カートに追加

en: Show Sort By
ja: 並び替えを表示

en: Description Color
ja: 説明の色

en: Hover Description Color
ja: ホバー時の説明の色

en: Post type is not product.
ja: 投稿タイプが商品ではありません。

en: Number of Gallery Item
ja: ギャラリーアイテム数

en: Show Tax included
ja: 税込みを表示

en: SKU:
ja: SKU：

en: Show Rating
ja: 評価を表示

en: Show SKU
ja: SKUを表示

en: Show Favourite
ja: お気に入りを表示

en: Styles
ja: スタイル

en: Border
ja: 枠線

note: translators: %d: number of items left in stock.
en: Only <strong>%d</strong> item left in stock | Only <strong>%d</strong> items left in stock
ja[0]: 在庫は残り<strong>%d</strong>点のみです

en: Primary
ja: プライマリー

en: Body Light
ja: 本文（ライト）

en: Title
ja: タイトル

en: Sign In
ja: サインイン

en: Welcome back! sign in and let the greenery spark your joy
ja: おかえりなさい！サインインして、緑があなたに喜びをもたらしますように

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Password
ja: パスワード

en: Signing in...
ja: サインインしています...

en: Forgot Password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Don't have an account?
ja: アカウントをお持ちでないですか？

en: Sign Up
ja: 新規登録

en: Registration Complete please login
ja: 登録が完了しました。ログインしてください

en: Registration failed. Please try again.
ja: 登録に失敗しました。もう一度お試しください。

en: Registration
ja: 登録

en: Welcome Back! Sign in and let the greenery spark your joy
ja: おかえりなさい！サインインして、緑があなたに喜びをもたらしますように

en: Username
ja: ユーザー名

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Enter your Email
ja: メールアドレスを入力

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: Enter new password
ja: 新しいパスワードを入力

en: Confirm password
ja: パスワードを確認

en: Confirm new password
ja: 新しいパスワードを確認

en: Creating account...
ja: アカウントを作成しています...

en: Sign up
ja: 新規登録

en: By creating an account, you agree to our
ja: アカウントを作成することで、以下に同意したものとみなされます

en: and
ja: および

en: Log in
ja: ログイン

en: Check your email for the confirmation link.
ja: 確認リンクが記載されたメールをご確認ください。

en: Reset your password
ja: パスワードをリセット

en: Enter a valid e-mail to receive instruction on how to reset your password.
ja: 有効なメールアドレスを入力すると、パスワードのリセット方法に関する案内が届きます。

en: Email or username
ja: メールアドレスまたはユーザー名

en: Sending...
ja: 送信しています...

en: Reset Password
ja: パスワードをリセット

en: Set New Password
ja: 新しいパスワードを設定

en: Enter your new password below.
ja: 以下に新しいパスワードを入力してください。

en: Resetting...
ja: リセットしています...

en: Dropdown Icon
ja: ドロップダウンアイコン

en: Showing %1$d-%2$d of %3$d Results
ja: %3$d件中%1$d-%2$d件を表示

en: Default Sorter
ja: デフォルトの並び替え

en: Address line 1
ja: 住所1

en: Your address
ja: 住所

en: Address line 2
ja: 住所2

en: Select your City
ja: 市区町村を選択

en: Select your State
ja: 都道府県を選択

en: Select your country
ja: 国を選択

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Your Orders
ja: 注文

en: Shipping Eastimate
ja: 配送料（見積もり）

en: Tax Eastimate
ja: 税（見積もり）

en: Debit / Credit card
ja: デビット / クレジットカード

en: Internet banking
ja: インターネットバンキング

en: Google / Apple Wallet
ja: Google / Apple ウォレット

en: Name on Card
ja: カード名義

en: Enter card holder name
ja: カード名義人を入力

en: Expiration date (MM/YY)
ja: 有効期限（MM/YY）

en: Learn more Taxes and Shipping information
ja: 税金と配送に関する詳細はこちら

en: Purchases
ja: 購入履歴

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Profile
ja: プロフィール

en: Logout
ja: ログアウト

en: Unknown User
ja: 不明なユーザー

en: User Profile Image
ja: ユーザープロフィール画像

en: arrow
ja: 矢印

en: Total Orders
ja: 総注文数

en: Total Spent
ja: 総購入額

en: Average Orders
ja: 平均注文数

en: Customer since
ja: 顧客登録日

en: Summary
ja: 概要

en: icon
ja: アイコン

en: View
ja: 表示

en: Recent Orders
ja: 最近の注文

en: View More
ja: もっと見る

en: No orders yet
ja: まだ注文はありません

en: When you place an order it will show up here.
ja: 注文すると、ここに表示されます。

en: Amount
ja: 金額

en: Status
ja: ステータス

en: View order
ja: 注文を表示

en: Back
ja: 戻る

en: Next
ja: 次へ

en: No orders available
ja: 注文がありません

en: Orders you place will appear here.
ja: 行った注文がここに表示されます。

en: card-icon
ja: カードアイコン

en: Click to copy
ja: クリックしてコピー

en: Copy
ja: コピー

en: Copied!
ja: コピーしました！

en: No transactions available
ja: 取引がありません

en: Your payment history will appear here.
ja: 支払い履歴がここに表示されます。

en: File Name
ja: ファイル名

note: translators: %s: file type, e.g. PDF or ZIP.
en: %s icon
ja: %sアイコン

en: Download
ja: ダウンロード

en: No downloads available
ja: ダウンロードがありません

en: Files from your purchases will appear here.
ja: 購入した商品のファイルがここに表示されます。

en: Select Image
ja: 画像を選択

en: Use selected image
ja: 選択した画像を使用

en: user
ja: ユーザー

en: camera
ja: カメラ

en: Your profile
ja: プロフィール

en: Profile updated successfully
ja: プロフィールを更新しました

en: Profile update failed
ja: プロフィールの更新に失敗しました

en: Enter your first name
ja: 名を入力

en: Enter your last name
ja: 姓を入力

en: Enter your email
ja: メールアドレスを入力

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Company Name
ja: 会社名

en: Enter your company name
ja: 会社名を入力

en: Tax ID
ja: 税ID

en: Enter your tax ID
ja: 税IDを入力

en: Select your Business Type
ja: ビジネスタイプを選択

en: Manufacturing
ja: 製造業

en: Finance and Insurance
ja: 金融・保険

en: Healthcare
ja: ヘルスケア

en: Real Estate
ja: 不動産

en: Update Profile
ja: プロフィールを更新

en: Enter company name
ja: 会社名を入力

en: Address Line 1
ja: 住所1

en: Enter address
ja: 住所を入力

en: Address Line 2
ja: 住所2

en: Apartment, suite, etc.
ja: マンション名、部屋番号など

en: State/Province
ja: 都道府県

en: ZIP/Postal Code
ja: 郵便番号

en: Enter postal code
ja: 郵便番号を入力

en: Update Address
ja: 住所を更新

note: translators: %s: address type, e.g. Billing or Shipping.
en: %s Address
ja: %s住所

en: Billing
ja: 請求先

en: Password must be at least 6 characters long
ja: パスワードは6文字以上で入力してください

en: Password updated successfully
ja: パスワードを更新しました

en: Error updating password
ja: パスワードの更新中にエラーが発生しました

en: Set your password
ja: パスワードを設定

en: Change your Password
ja: パスワードを変更

en: Enter a new password below to change your password
ja: パスワードを変更するには、以下に新しいパスワードを入力してください

en: Change Password
ja: パスワードを変更

en: Items
ja: 商品

en: Free Product
ja: 無料商品

note: translators: %s: downloadable file name.
en: Download %s
ja: %sをダウンロード

en: Order Date
ja: 注文日

en: Fulfilment Status
ja: フルフィルメントステータス

en: Order info
ja: 注文情報

en: No address provided.
ja: 住所が指定されていません。

en: Full Name
ja: 氏名

en: Company
ja: 会社

en: Order Notes
ja: 注文メモ

en: Loading notes...
ja: メモを読み込んでいます...

en: No notes found for this order
ja: この注文にはメモがありません

en: Track here:
ja: 追跡はこちら：

en: Back to orders
ja: 注文一覧に戻る

note: translators: %s: order ID.
en: Order #%s
ja: 注文 #%s

en: No order data found
ja: 注文データが見つかりません

en: Your Voice Matters
ja: 皆さまのご意見をお聞かせください

en: Help us make EasyCommerce the best it can be. Share your feedback and ideas with us!
ja: EasyCommerceをより良くするためにご協力ください。フィードバックやアイデアをぜひお寄せください！

en: Enter first name
ja: 名を入力

en: Enter a valid email address
ja: 有効なメールアドレスを入力

en: Send Message
ja: メッセージを送信

en: Thank you for your feedback
ja: フィードバックをありがとうございます

en: We will use your feedback to build a better experience for everyone.
ja: いただいたフィードバックを、すべての皆さまのより良い体験づくりに活用いたします。

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Ask Store Copilot anything about your store - get insights, or manage products and orders right from chat.
ja: ストアコパイロットにストアについて何でも質問できます - インサイトを得たり、チャットから直接商品や注文を管理したりできます。

en: What is today's total revenue?
ja: 本日の総収益はいくらですか？

en: How many orders were placed this week?
ja: 今週は何件の注文がありましたか？

en: Which product is performing best?
ja: 最も好調な商品はどれですか？

en: What is my average order value this month?
ja: 今月の平均注文額はいくらですか？

en: How many new vs returning customers this week?
ja: 今週の新規顧客とリピート顧客はそれぞれ何人ですか？

en: Which products are low in stock?
ja: 在庫が少ない商品はどれですか？

en: Examples
ja: 例

note: translators: %d: number of AI credits this action uses.
en: Uses %d credit. | Uses %d credits.
ja[0]: %dクレジットを使用します。

note: translators: %d: number of AI credits remaining.
en: %d Credit | %d Credits
ja[0]: %dクレジット

en: Remaining
ja: 残り

en: Network response was not okay
ja: ネットワークの応答が正常ではありませんでした

en: No answer found
ja: 回答が見つかりません

en: Ask a Question
ja: 質問する

en: No credits available
ja: 利用可能なクレジットがありません

en: Two AI Agents, One Free Key
ja: 2つのAIエージェント、1つの無料キー

en: Connect a free API key -
ja: 無料のAPIキーを接続 -

en: 100 AI credits
ja: 100 AIクレジット

en: free, more with
ja: 無料、さらに

en: Store Copilot - For You
ja: ストアコパイロット - あなたのために

en: Chat to run your store: ask about sales, create and edit products, and update orders - in plain English, with your approval.
ja: チャットでストアを運営：売上について質問したり、商品を作成・編集したり、注文を更新したり—わかりやすい言葉で、あなたの承認のもとに操作できます。

en: Shopping Agent - For Your Shoppers
ja: ショッピングエージェント - お客様のために

en: A 24/7 storefront agent that helps customers find the right product, answers their questions, and places orders for them.
ja: 顧客が最適な商品を見つける手助けをし、質問に答え、代わりに注文を行う、24時間365日対応のストアフロントエージェント。

en: Plus
ja: さらに

en: & more.
ja: など。

en: Each AI request transmits only the relevant records - the item you're working on, or a shopper's query and its products - to EasyCommerce's AI service. Your bulk customer and order data is never uploaded, sold, or used to train models.
ja: 各AIリクエストでは、関連するレコードのみ—操作中の商品、または買い物客のクエリとその商品—がEasyCommerceのAIサービスに送信されます。顧客や注文の一括データがアップロードされたり、販売されたり、モデルの学習に使用されたりすることは一切ありません。

en: Learn more.
ja: 詳細はこちら。

en: I have an API key
ja: APIキーを持っています

en: I want an API key
ja: APIキーが欲しい

en: Please fill all the fields
ja: すべての項目を入力してください

en: Enter Your Connection Key
ja: 接続キーを入力

en: The link in your email connects AI automatically. To do it manually, paste the key we emailed below.
ja: メール内のリンクをクリックすると、AIが自動的に接続されます。手動で接続するには、メールでお送りしたキーを以下に貼り付けてください。

en: Your Key
ja: キー

en: Paste your key
ja: キーを貼り付け

en: I don't have a key
ja: キーを持っていません

en: Check your email and click the link to connect AI.
ja: メールを確認し、リンクをクリックしてAIを接続してください。

en: Connect EasyCommerce AI
ja: EasyCommerce AIを接続

en: Enter your name and email - we'll send a one-click link to connect AI, plus a backup key.
ja: お名前とメールアドレスを入力してください - AIを接続するワンクリックリンクと、予備のキーをお送りします。

en: Your Name
ja: お名前

en: Enter your Name
ja: お名前を入力

en: Email My Link
ja: リンクをメールで送る

en: I already have a key
ja: 既にキーを持っています

en: Join Community
ja: コミュニティに参加

en: Support
ja: サポート

en: Disconnect
ja: 切断

en: Dismiss this notice
ja: この通知を閉じる

en: Last 7 days
ja: 過去7日間

en: Last 30 days
ja: 過去30日間

en: This week
ja: 今週

en: This month
ja: 今月

en: This year
ja: 今年

en: View all
ja: すべて表示

en: Show Digits
ja: 数値を表示

en: Hide Digits
ja: 数値を非表示

note: translators: %s: data series name.
en: Previous %s
ja: 前の%s

en: Product Name
ja: 商品名

en: Items Sold
ja: 販売数

en: Total Sales
ja: 総売上

en: No top selling products found.
ja: 売れ筋商品が見つかりません。

en: No low stock products found.
ja: 在庫の少ない商品が見つかりません。

en: Abandoned Cart Details
ja: 放棄カートの詳細

en: Last Activity
ja: 最終アクティビティ

note: translators: %d: number of seconds.
en: %ds ago
ja: %d秒前

note: translators: %d: number of minutes.
en: %dm ago
ja: %d分前

note: translators: %d: number of hours.
en: %dh ago
ja: %d時間前

note: translators: %d: number of days.
en: %dd ago
ja: %d日前

en: Total Products
ja: 総商品数

en: Reminder
ja: リマインダー

en: Cart Summary
ja: カート概要

en: Subject Line
ja: 件名

en: Complete your purchase - Items waiting in your cart!
ja: お買い物を完了しましょう - カートに商品が残っています！

en: Email Message
ja: メールメッセージ

en: Abandoned cart deleted successfully
ja: 放棄カートを削除しました

en: Failed to delete abandoned cart. Please try again.
ja: 放棄カートの削除に失敗しました。もう一度お試しください。

en: Deleting...
ja: 削除しています...

en: Delete
ja: 削除

en: Something went wrong. Please try again.
ja: 問題が発生しました。もう一度お試しください。

en: Send Email
ja: メールを送信

en: Cart Items
ja: カート内の商品

en: Variant
ja: バリエーション

en: Loading cart items...
ja: カート内の商品を読み込んでいます...

en: No items found.
ja: 商品が見つかりません。

en: No abandoned carts found.
ja: 放棄カートが見つかりません。

en: No activities found.
ja: アクティビティが見つかりません。

en: Join the community and post your issue to get a faster response.
ja: コミュニティに参加して問題を投稿すると、より早く回答が得られます。

en: Latest Orders
ja: 最新の注文

en: Recent Sales
ja: 最近の売上

en: Top Selling
ja: 売れ筋

en: Recent Activities
ja: 最近のアクティビティ

en: Failed to update status
ja: ステータスの更新に失敗しました

en: Dropdown Arrow
ja: ドロップダウン矢印

en: Category
ja: カテゴリー

en: Total Sale
ja: 総売上

en: Restore
ja: 復元

en: Edit
ja: 編集

en: Builder
ja: ビルダー

en: Select status
ja: ステータスを選択

en: Reset
ja: リセット

en: Are you sure you want to delete?
ja: 削除してもよろしいですか？

en: You're going to delete this, are you sure?
ja: これを削除しようとしています。よろしいですか？

en: No, Keep it
ja: いいえ、そのままにする

en: Yes, Delete
ja: はい、削除する

en: Delete Permanently
ja: 完全に削除

en: Are you sure you want to update?
ja: 更新してもよろしいですか？

en: You're going to update <strong>All</strong> are you sure?
ja: <strong>すべて</strong>を更新しようとしています。よろしいですか？

en: No, Keep as it is
ja: いいえ、このままにする

en: Yes, Update
ja: はい、更新する

en: Product deleted | Products deleted
ja[0]: 商品を削除しました

en: Delete failed.
ja: 削除に失敗しました。

en: Something went wrong.
ja: 問題が発生しました。

en: Set Status
ja: ステータスを設定

en: Status updated successfully
ja: ステータスを更新しました

en: Failed to update products.
ja: 商品の更新に失敗しました。

en: An error occurred while updating statuses.
ja: ステータスの更新中にエラーが発生しました。

en: Please select a valid status.
ja: 有効なステータスを選択してください。

en: Please select a CSV file
ja: CSVファイルを選択してください

en: Failed to upload CSV
ja: CSVのアップロードに失敗しました

en: Upload failed
ja: アップロードに失敗しました

en: Columns mapped successfully
ja: 列をマッピングしました

en: Failed to map columns
ja: 列のマッピングに失敗しました

en: Mapping failed
ja: マッピングに失敗しました

en: Failed to start import
ja: インポートの開始に失敗しました

en: Import started in background...
ja: バックグラウンドでインポートを開始しました...

note: translators: %d: number of products imported.
en: Import completed! %d product imported | Import completed! %d products imported
ja[0]: インポートが完了しました！%d件の商品をインポートしました

note: translators: %d: number of errors that occurred during import.
en: %d error occurred | %d errors occurred
ja[0]: %d件のエラーが発生しました

en: Import failed to start
ja: インポートを開始できませんでした

en: Description
ja: 説明

en: Thumbnail Url
ja: サムネイルURL

en: Attribute Names
ja: 属性名

en: Attribute Values Name
ja: 属性値の名前

en: Attribute Values Value
ja: 属性値の値

en: Variation Names
ja: バリエーション名

en: Variation Types
ja: バリエーションタイプ

en: Variation Status
ja: バリエーションステータス

en: Regular Prices
ja: 通常価格

en: Sale Prices
ja: セール価格

en: SKUs
ja: SKU

en: Stock Quantities
ja: 在庫数

en: Stock Limits
ja: 在庫下限

en: Variation Attribute Names
ja: バリエーション属性名

en: Variation Attribute Values
ja: バリエーション属性値

en: Managed Stocks
ja: 在庫管理

en: Tax Classes
ja: 税クラス

en: Thumbnail URLs
ja: サムネイルURL

en: Width Values
ja: 幅の値

en: Width Units
ja: 幅の単位

en: Height Values
ja: 高さの値

en: Height Units
ja: 高さの単位

en: Weight Values
ja: 重さの値

en: Weight Units
ja: 重さの単位

en: Length Values
ja: 長さの値

en: Length Units
ja: 長さの単位

en: Meta Gallery URLs
ja: メタギャラリーURL

en: Meta Gallery Titles
ja: メタギャラリータイトル

en: Meta Templates
ja: メタテンプレート

en: Show Reviews
ja: レビューを表示

en: Review Text Mandatory
ja: レビュー本文を必須にする

en: Hide From Shop
ja: ショップから非表示

en: Published Date
ja: 公開日

en: Upload CSV
ja: CSVをアップロード

en: Column Mapping
ja: 列のマッピング

en: Import
ja: インポート

en: Upload CSV File
ja: CSVファイルをアップロード

en: Download the
ja: こちらの

en: Demo CSV
ja: デモCSV

en: file. Add your data, upload it below, and click continue. To learn more,
ja: ファイルをダウンロードしてください。データを追加し、下からアップロードして「続ける」をクリックしてください。詳しくは、

en: click here
ja: こちらをクリック

en: Uploading...
ja: アップロードしています...

en: Continue
ja: 続ける

en: Column Name
ja: 列名

en: Map to Field
ja: マッピング先の項目

en: Do not import
ja: インポートしない

en: Mapping...
ja: マッピングしています...

en: Import Products
ja: 商品をインポート

en: Importing...
ja: インポートしています...

note: translators: 1: number of products processed, 2: total number of products.
en: %1$d of %2$d products
ja: %2$d件中%1$d件の商品

en: Products are ready to import. Click the button below to start importing.
ja: 商品をインポートする準備ができました。下のボタンをクリックしてインポートを開始してください。

en: Import Now
ja: 今すぐインポート

en: Demo products imported!
ja: デモ商品をインポートしました！

en: Failed to import
ja: インポートに失敗しました

en: Failed to import demo products
ja: デモ商品のインポートに失敗しました

en: Importing Sample Products
ja: サンプル商品をインポートしています

en: We are generating some sample products into your store. You can refresh the page to see the progress..
ja: ストアにサンプル商品を生成しています。ページを再読み込みすると進捗を確認できます..

en: All
ja: すべて

en: Product trashed successfully!
ja: 商品をゴミ箱に移動しました！

en: Product deleted successfully!
ja: 商品を削除しました！

note: translators: %s: product status label, e.g. Draft or Published.
en: No %s Products Found
ja: %s商品が見つかりません

en: Your Store is Empty
ja: ストアは空です

en: Create a new product or generate samples to get started.
ja: 新しい商品を作成するか、サンプルを生成して始めましょう。

en: or
ja: または

en: Generate Samples
ja: サンプルを生成

en: Write a short, compelling product sumamry with key features and benefits.
ja: 主な特徴とメリットを盛り込んだ、短く魅力的な商品概要を書いてください。

en: Write a detailed, persuasive product description covering features, benefits, use cases, and why it's a great choice. Mention features in ordered list if any.
ja: 特徴、メリット、使用例、そしてなぜ優れた選択なのかを網羅した、詳細で説得力のある商品説明を書いてください。特徴があれば、番号付きリストで記載してください。

en: Invalid response from AI service. Please try again.
ja: AIサービスから無効な応答がありました。もう一度お試しください。

en: AI Copywriter
ja: AIコピーライター

en: AI-powered copy writer to write your product description and summary
ja: 商品説明と概要を作成するAI搭載のコピーライター

en: You have used all your free credits.
ja: 無料クレジットをすべて使い切りました。

en: Upgrade Now
ja: 今すぐアップグレード

en: Please type your instructions here
ja: ここに指示を入力してください

en: loading
ja: 読み込み中

en: Generate
ja: 生成

en: Product Summary
ja: 商品概要

en: Write a compelling summary to highlight key product features.
ja: 主な商品の特徴を引き立てる、魅力的な概要を書いてください。

en: Add product title first!
ja: 先に商品タイトルを追加してください！

en: Generate with AI
ja: AIで生成

en: Briefly describe the product, its key benefit, and who it’s for. Keep it within 20–40 words.
ja: 商品、その主なメリット、対象者を簡潔に説明してください。20〜40語以内にまとめてください。

en: Selected
ja: 選択済み

en: Select Options
ja: オプションを選択

en: Loading attribute...
ja: 属性を読み込んでいます...

en: Attribute name are required!
ja: 属性名は必須です！

en: Attribute slug are required!
ja: 属性スラッグは必須です！

en: Attribute name already exists!
ja: 属性名は既に存在します！

en: Attribute slug already exists!
ja: 属性スラッグは既に存在します！

en: Option %d must have a label!
ja: オプション%dにはラベルが必要です！

en: Option %d must have a label and image
ja: オプション%dにはラベルと画像が必要です

en: Option %d must have a label and color
ja: オプション%dにはラベルとカラーが必要です

en: Duplicate option labels are not allowed!
ja: オプションラベルの重複は許可されていません！

en: Attribute updated successfully!
ja: 属性を更新しました！

en: Attribute created successfully!
ja: 属性を作成しました！

en: It'll show on the single product screen
ja: 商品詳細画面に表示されます

en: Enter Name
ja: 名前を入力

en: URL-friendly slug of the attribute
ja: 属性のURLに適したスラッグ

en: How customers will see this on the single product screen
ja: 商品詳細画面で顧客にどのように表示されるか

en: Options
ja: オプション

en: Options of the attribute
ja: 属性のオプション

en: Select an Image
ja: 画像を選択

en: Use this image
ja: この画像を使用

en: Update Attribute
ja: 属性を更新

en: Create Attribute
ja: 属性を作成

en: Attribute deleted successfully!
ja: 属性を削除しました！

en: Failed to delete attribute.
ja: 属性の削除に失敗しました。

en: Delete failed, please try again.
ja: 削除に失敗しました。もう一度お試しください。

en: No attributes found.
ja: 属性が見つかりません。

en: Add New Attribute
ja: 新しい属性を追加

en: Add to Product
ja: 商品に追加

note: translators: %s: attribute name.
en: Edit Attribute: %s
ja: 属性を編集：%s

en: AI Attributes Generator
ja: AI属性ジェネレーター

en: AI-powered attribute generator to create product attributes
ja: 商品属性を作成するAI搭載の属性ジェネレーター

en: Number of Attributes to Generate
ja: 生成する属性の数

en: Number of Values Per Attribute
ja: 属性ごとの値の数

en: Attributes generated successfully!
ja: 属性を生成しました！

en: Failed to generate attributes
ja: 属性の生成に失敗しました

en: Add attributes to your product to help customers filter and search for products more easily.
ja: 商品に属性を追加すると、顧客が商品をより簡単に絞り込んだり検索したりできるようになります。

en: Generating...
ja: 生成しています...

en: Fetching generated attributes...
ja: 生成された属性を取得しています...

en: No attributes are added yet. Click the "Add New" button below to add attributes to this product.
ja: 属性はまだ追加されていません。下の「新規追加」ボタンをクリックして、この商品に属性を追加してください。

en: Add options like color or size. Click the "Manage Attributes" button below or "Generate with AI" above.
ja: カラーやサイズなどのオプションを追加します。下の「属性を管理」ボタン、または上の「AIで生成」をクリックしてください。

en: Add Attribute
ja: 属性を追加

en: Write variation name
ja: バリエーション名を入力

en: Expand
ja: 展開

en: Product Type
ja: 商品タイプ

en: Physical Product
ja: 物理的な商品

en: Digital Product
ja: デジタル商品

note: translators: %s: attribute name.
en: Select %s
ja: %sを選択

en: If there is no sale going on for this variation, simply leave it blank.
ja: このバリエーションでセールを行っていない場合は、空欄のままにしてください。

en: Sale price should be less than regular price.
ja: セール価格は通常価格より低くする必要があります。

en: Calculate profit margin
ja: 利益率を計算

en: Cost of Goods
ja: 商品原価

en: Enter Cost
ja: 原価を入力

en: Profit
ja: 利益

en: Yet to calculate
ja: 未計算

en: Margin
ja: 利益率

en: Inventory
ja: 在庫

en: Stock Count
ja: 在庫数

en: Number of items we have in stock. If you don't manage stock for this variation, simply leave it blank.
ja: 在庫の数量。このバリエーションで在庫を管理しない場合は、空欄のままにしてください。

en: Enter Stock Count
ja: 在庫数を入力

en: Low Stock Limit
ja: 在庫僅少のしきい値

en: When should we call it low stock?
ja: どの時点で在庫僅少とみなしますか？

en: Stock Limit
ja: 在庫しきい値

en: Package Dimension
ja: 梱包サイズ

en: Height
ja: 高さ

en: Set Height
ja: 高さを設定

en: Width
ja: 幅

en: Set Width
ja: 幅を設定

en: Length
ja: 長さ

en: Set Length
ja: 長さを設定

en: Weight
ja: 重さ

en: Set Weight
ja: 重さを設定

en: Select Images
ja: 画像を選択

en: Insert
ja: 挿入

en: Files
ja: ファイル

en: File title
ja: ファイルタイトル

en: Add More Files
ja: ファイルを追加

en: Uploading files...
ja: ファイルをアップロードしています...

en: Click to update
ja: クリックしてアップロード

en: or Drag and drop
ja: またはドラッグ＆ドロップ

en: Upload Files
ja: ファイルをアップロード

note: translators: %s: addon name.
en: Unlock %s
ja: %sを解放

en: See Pro Plans
ja: Proプランを見る

en: Addon activated successfully.
ja: アドオンを有効化しました。

en: Error activating addon.
ja: アドオンの有効化中にエラーが発生しました。

en: Install A New Addon?
ja: 新しいアドオンをインストールしますか？

note: translators: %s: addon name.
en: This will install %s. Are you sure to proceed?
ja: %sがインストールされます。続行してもよろしいですか？

en: Install & Activate
ja: インストールして有効化

en: Variation Name
ja: バリエーション名

en: Choose attributes that apply to this pricing option
ja: この価格オプションに適用する属性を選択

en: Subscription Manager
ja: サブスクリプションマネージャー

en: Add recurring billing to your store with the EasyCommerce Subscription Addon.
ja: EasyCommerceサブスクリプションアドオンで、ストアに定期課金を追加します。

en: Enable Subscription
ja: サブスクリプションを有効化

en: Turn on subscriptions to sell products with recurring payments.
ja: サブスクリプションを有効にして、定期支払いで商品を販売します。

en: License Manager
ja: ライセンスマネージャー

en: Configure your ecommerce store with licensing capability and sell digital products and manage their licenses.
ja: ライセンス機能でECストアを設定し、デジタル商品を販売してそのライセンスを管理します。

en: Generate License
ja: ライセンスを生成

en: Turn on licensing to sell products that require license keys.
ja: ライセンスを有効にして、ライセンスキーが必要な商品を販売します。

en: Are you sure you want to replace?
ja: 置き換えてもよろしいですか？

en: Auto generating variants will replace all existing variants for
ja: バリエーションを自動生成すると、次の既存のバリエーションがすべて置き換えられます：

en: No, Keep
ja: いいえ、そのままにする

en: Yes, Replace
ja: はい、置き換える

en: Set product type, price, sale price, stock count, and dimensions of the product.
ja: 商品のタイプ、価格、セール価格、在庫数、サイズを設定します。

en: Add attributes to enable variant generation
ja: 属性を追加してバリエーション生成を有効にします

en: Add attributes above to add multiple price options.
ja: 上で属性を追加すると、複数の価格オプションを追加できます。

en: Need multiple prices?
ja: 複数の価格が必要ですか？

en: No prices added yet
ja: まだ価格が追加されていません

en: Add New Price
ja: 新しい価格を追加

en: Add Media
ja: メディアを追加

en: Provide an in-depth product description of 600–900 words, outlining key features, benefits, and usage instructions.
ja: 主な特徴、メリット、使用方法を概説した、600〜900語の詳細な商品説明を作成してください。

en: Generating image
ja: 画像を生成しています

en: Edit this image. Keep the product exactly as-is. Place it in a clean, modern lifestyle setting with soft natural lighting, shallow depth of field, and a professional commercial look.
ja: この画像を編集してください。商品はそのままの状態を保ってください。柔らかな自然光、浅い被写界深度、プロの商用写真のような仕上がりで、清潔でモダンなライフスタイルの背景に配置してください。

en: 1024x1024 Pixels
ja: 1024x1024ピクセル

en: 1792x1024 Pixels
ja: 1792x1024ピクセル

en: 1024x1792 Pixels
ja: 1024x1792ピクセル

en: Standard
ja: スタンダード

en: No enhanced image to choose from.
ja: 選択できる補正済み画像がありません。

en: Failed to choose image. Please try again.
ja: 画像の選択に失敗しました。もう一度お試しください。

en: AI Image Enhancer
ja: AI画像エンハンサー

en: Enhance your image with AI
ja: AIで画像を補正

en: Original Image
ja: 元の画像

en: Image Size
ja: 画像サイズ

en: Quality
ja: 品質

en: Enhance Image
ja: 画像を補正

en: Use This Image
ja: この画像を使用

en: Image Preview.
ja: 画像プレビュー。

note: translators: %d: image number in the gallery.
en: Uploaded %d
ja: アップロード済み %d

en: Set as thumbnail
ja: サムネイルに設定

en: Enhance With AI
ja: AIで補正

en: Uploading images...
ja: 画像をアップロードしています...

en: Upload Images
ja: 画像をアップロード

note: translators: %s: product title.
en: A professional product photo of %s on a clean white background, studio lighting, sharp focus, high resolution, commercial photography style, no shadows, photorealistic.
ja: 清潔な白背景に配置した%sのプロ仕様の商品写真。スタジオ照明、シャープなフォーカス、高解像度、商用写真スタイル、影なし、フォトリアリスティック。

en: No generated image to choose from.
ja: 選択できる生成画像がありません。

en: Describe what you want to see in the image
ja: 画像に表示したい内容を説明してください

en: Generated image will appear here once created.
ja: 生成された画像は、作成後にここに表示されます。

en: Product Gallery
ja: 商品ギャラリー

en: Upload images to showcase your product visually.
ja: 画像をアップロードして、商品を視覚的に紹介しましょう。

en: For best appearance, use images larger than
ja: 最適な見た目のため、次のサイズより大きい画像を使用してください：

en: pixels.
ja: ピクセル。

en: All fields are required!
ja: すべての項目は必須です！

en: Category created successfully
ja: カテゴリーを作成しました

en: Operation failed
ja: 操作に失敗しました

en: It'll be used to filter products
ja: 商品の絞り込みに使用されます

en: URL-friendly slug of the category
ja: カテゴリーのURLに適したスラッグ

en: Parent
ja: 親

en: Select a parent category if any
ja: 親カテゴリーがあれば選択してください

en: Select Parent
ja: 親を選択

en: Create Category
ja: カテゴリーを作成

en: Tag created successfully
ja: タグを作成しました

en: URL-friendly slug of the tag
ja: タグのURLに適したスラッグ

en: Create Tag
ja: タグを作成

en: Brand created successfully
ja: ブランドを作成しました

en: URL-friendly slug of the brand
ja: ブランドのURLに適したスラッグ

en: Select a parent brand if any
ja: 親ブランドがあれば選択してください

en: Create Brand
ja: ブランドを作成

en: No categories available
ja: カテゴリーがありません

en: No tags available
ja: タグがありません

en: No brands available
ja: ブランドがありません

en: Failed to fetch categories.
ja: カテゴリーの取得に失敗しました。

en: Failed to fetch tags.
ja: タグの取得に失敗しました。

en: Failed to fetch brands.
ja: ブランドの取得に失敗しました。

en: Organize your product with Categories, Tags, and Brands for better sorting.
ja: カテゴリー、タグ、ブランドで商品を整理し、より見つけやすくします。

en: Manage Categories
ja: カテゴリーを管理

en: Manage Tags
ja: タグを管理

en: Manage Brands
ja: ブランドを管理

en: Product View
ja: 商品の表示

en: Choose a template to customize how your product page is displayed to customers.
ja: テンプレートを選択して、商品ページが顧客にどのように表示されるかをカスタマイズします。

en: Select Template
ja: テンプレートを選択

en: Select a template
ja: テンプレートを選択

en: Configure general product settings like visibility, URL slug, and reviews.
ja: 公開設定、URLスラッグ、レビューなど、一般的な商品設定を構成します。

en: URL:
ja: URL：

en: Hide from Shop
ja: ショップから非表示

en: Hide from Search Engines
ja: 検索エンジンから非表示

en: Enable Review
ja: レビューを有効化

en: Product title is required
ja: 商品タイトルは必須です

en: Invalid Pricing Data
ja: 無効な価格データ

note: translators: %s: pricing plan name.
en: Duplicate pricing plan found: %s
ja: 重複する価格プランが見つかりました：%s

note: translators: 1: new variation name, 2: existing variation name.
en: Duplicate attributes found in %1$s and %2$s
ja: %1$sと%2$sで重複する属性が見つかりました

en: Product is live now!
ja: 商品が公開されました！

en: Product saved as draft!
ja: 商品を下書きとして保存しました！

en: Product Creation Failed
ja: 商品の作成に失敗しました

en: Save as Draft
ja: 下書きとして保存

en: Save as Live
ja: 公開として保存

en: Add your product title here
ja: ここに商品タイトルを追加

en: Product trashed!
ja: 商品をゴミ箱に移動しました！

en: Product deleted permanently!
ja: 商品を完全に削除しました！

en: Product doesn't exist
ja: 商品が存在しません

en: Failed to fetch product data
ja: 商品データの取得に失敗しました

en: Product updated successfully
ja: 商品を更新しました

en: Product update failed
ja: 商品の更新に失敗しました

en: Edit:
ja: 編集：

en: Preview
ja: プレビュー

en: Loading product data...
ja: 商品データを読み込んでいます...

en: Selected attributes deleted successfully!
ja: 選択した属性を削除しました！

en: Failed to delete selected attributes.
ja: 選択した属性の削除に失敗しました。

en: Bulk delete failed, please try again.
ja: 一括削除に失敗しました。もう一度お試しください。

en: Delete Selected
ja: 選択項目を削除

en: Attributes List
ja: 属性一覧

en: Category deleted successfully
ja: カテゴリーを削除しました

en: Failed to delete
ja: 削除に失敗しました

en: No categories found.
ja: カテゴリーが見つかりません。

en: Category updated successfully
ja: カテゴリーを更新しました

en: Selected categories deleted successfully!
ja: 選択したカテゴリーを削除しました！

en: Failed to delete selected categories.
ja: 選択したカテゴリーの削除に失敗しました。

en: Categories List
ja: カテゴリー一覧

note: translators: %s: category name.
en: Edit Category: %s
ja: カテゴリーを編集：%s

en: Tag deleted successfully
ja: タグを削除しました

en: No tags found.
ja: タグが見つかりません。

en: Tag updated successfully
ja: タグを更新しました

en: Selected tags deleted successfully!
ja: 選択したタグを削除しました！

en: Failed to delete selected tags.
ja: 選択したタグの削除に失敗しました。

en: Tags List
ja: タグ一覧

note: translators: %s: tag name.
en: Edit Tag: %s
ja: タグを編集：%s

en: Brand deleted successfully
ja: ブランドを削除しました

en: No brands found.
ja: ブランドが見つかりません。

en: Brand updated successfully
ja: ブランドを更新しました

en: Selected brands deleted successfully!
ja: 選択したブランドを削除しました！

en: Failed to delete selected brands.
ja: 選択したブランドの削除に失敗しました。

en: Brands List
ja: ブランド一覧

note: translators: %s: brand name.
en: Edit Brand: %s
ja: ブランドを編集：%s

en: An error occurred while updating status
ja: ステータスの更新中にエラーが発生しました

en: Please enter an amount greater than 0 before refunding
ja: 返金する前に、0より大きい金額を入力してください

en: Failed to process refund. Please try again.
ja: 返金処理に失敗しました。もう一度お試しください。

en: Please enter the Refund Transaction ID.
ja: 返金取引IDを入力してください。

en: Please enter an amount before refunding
ja: 返金する前に、金額を入力してください

en: Please select a reason before refunding
ja: 返金する前に、理由を選択してください

en: Refund Payment
ja: 支払いを返金

en: Refundable
ja: 返金可能

en: Refund Amount
ja: 返金額

en: Enter amount
ja: 金額を入力

en: Refund Reason
ja: 返金理由

en: Select Refund Reason
ja: 返金理由を選択

en: For %s, refunds should be processed manually outside of the system. After succesful processing, enter the Refund Transaction ID
ja: %sの場合、返金はシステム外で手動で処理する必要があります。処理が完了したら、返金取引IDを入力してください

en: Enter Refund Transaction ID
ja: 返金取引IDを入力

en: Refund now
ja: 今すぐ返金

en: Fulfillment
ja: フルフィルメント

en: Transactions ID
ja: 取引ID

en: Date & Time
ja: 日時

en: On hold
ja: 保留中

en: payment-icon
ja: 支払いアイコン

en: Select date range
ja: 日付範囲を選択

en: Calendar
ja: カレンダー

en: eg. 12 Sep - 28 Oct 2025
ja: 例：2025年9月12日 - 10月28日

en: Order deleted permanently | Orders deleted permanently
ja[0]: 注文を完全に削除しました

en: Something went wrong while deleting.
ja: 削除中に問題が発生しました。

en: Fulfill Status
ja: フルフィルメントステータス

note: translators: %d: number of orders placed in the country.
en: %d order | %d orders
ja[0]: %d件の注文

en: Failed to update orders.
ja: 注文の更新に失敗しました。

en: Please select a status to update.
ja: 更新するステータスを選択してください。

note: translators: %s: order status label (e.g. Pending).
en: No %s Orders Found
ja: %s注文が見つかりません

en: No Orders Found
ja: 注文が見つかりません

en: You're yet to receive any orders in your store. Keep promoting 
    your store to bring in your first sale.
ja: ストアではまだ注文を受け取っていません。ストアのプロモーションを続けて、
    最初の売上を獲得しましょう。

note: translators: %s: order status label (e.g. Pending).
en: No %s orders in your store. Keep promoting 
    your store to bring in your first sale.
ja: ストアに%s注文はありません。ストアのプロモーションを続けて、
    最初の売上を獲得しましょう。

en: Resend Order Email
ja: 注文メールを再送信

en: Email Event
ja: メールイベント

en: Select an event
ja: イベントを選択

en: Email sent
ja: メールを送信しました

en: Refund
ja: 返金

en: Order Deleted!
ja: 注文を削除しました！

en: Delivery Date
ja: 配達日

en: Order Refund
ja: 注文の返金

en: Fulfillment Status
ja: フルフィルメントステータス

en: Payment Icon
ja: 支払いアイコン

en: Payment URL
ja: 支払いURL

en: date
ja: 日付

en: Avg. Order Value
ja: 平均注文額

en: Last Order
ja: 最終注文

en: Reason
ja: 理由

en: Refunded By
ja: 返金者

en: Add Note
ja: メモを追加

en: Required
ja: 必須

en: Write your note here
ja: ここにメモを入力

en: Note To Customer
ja: 顧客へのメモ

en: Unable to save note. The database may need to be updated. Please contact your administrator.
ja: メモを保存できません。データベースの更新が必要な可能性があります。管理者にお問い合わせください。

en: Delete Note
ja: メモを削除

en: Are you sure you want to delete this note? This action cannot be undone.
ja: このメモを削除してもよろしいですか？この操作は元に戻せません。

en: Unable to delete note. Please try again or contact your administrator.
ja: メモを削除できません。もう一度お試しいただくか、管理者にお問い合わせください。

en: Order doesn't exist
ja: 注文が存在しません

en: Failed to fetch order data
ja: 注文データの取得に失敗しました

en: Unknown
ja: 不明

en: eg. %1$s - %2$s %3$s
ja: 例：%1$s - %2$s %3$s

en: Adjustment
ja: 調整

note: translators: %s: transaction status label.
en: No %s Transactions Found
ja: %s取引が見つかりません

en: No Transactions Found.
ja: 取引が見つかりません。

en: All type of payment activities will appear here once they occur
ja: すべての支払いアクティビティは、発生するとここに表示されます

en: Add New Customer
ja: 新しい顧客を追加

en: Select a Image
ja: 画像を選択

en: Enter last name
ja: 姓を入力

en: Enter Password
ja: パスワードを入力

en: Re-enter Password
ja: パスワードを再入力

en: Re-ender password to confirm
ja: 確認のためパスワードを再入力

en: Submit
ja: 送信

en: Customer Since
ja: 顧客登録日

en: Lifetime Value
ja: ライフタイムバリュー

en: No customers found
ja: 顧客が見つかりません

en: Recurring
ja: 定期

en: One-time
ja: 単発

note: translators: %s: customer type label (e.g. Recurring).
en: No %s Customers Found
ja: %s顧客が見つかりません

en: No Customers Found
ja: 顧客が見つかりません

en: You're yet to receive any customers in your store.
ja: ストアではまだ顧客を獲得していません。

note: translators: %s: customer type label (e.g. Recurring).
en: No %s customers in your store.
ja: ストアに%s顧客はいません。

en: Keep promoting 
    your store to bring in your first customer.
ja: ストアのプロモーションを続けて、
    最初の顧客を獲得しましょう。

en: Add Customer
ja: 顧客を追加

en: Purchase Amount
ja: 購入金額

en: Customer Details
ja: 顧客詳細

en: unknown
ja: 不明

en: Orders Over Time
ja: 期間別の注文

en: Fullfillment
ja: フルフィルメント

en: No order found for this customer
ja: この顧客の注文が見つかりません

en: Active
ja: 有効

en: Inactive
ja: 無効

en: Coupon status updated
ja: クーポンのステータスを更新しました

en: Failed to update coupon status
ja: クーポンのステータス更新に失敗しました

en: Something went wrong while updating coupon status
ja: クーポンのステータス更新中に問題が発生しました

en: No coupons found
ja: クーポンが見つかりません

en: All type of Coupons activities will appear here once they occur.
ja: すべてのクーポンアクティビティは、発生するとここに表示されます。

en: Add Coupon
ja: クーポンを追加

en: Coupons deleted successfully
ja: クーポンを削除しました

en: %d coupon | %d coupons
ja[0]: %d件のクーポン

en: Code
ja: コード

en: Offer
ja: オファー

en: No coupons found for this tab.
ja: このタブにはクーポンが見つかりません。

en: Create Coupon
ja: クーポンを作成

en: Coupon Deleted
ja: クーポンを削除しました

en: Coupon Name
ja: クーポン名

en: Coupon Code
ja: クーポンコード

en: Offers
ja: オファー

en: Discount Type
ja: 割引タイプ

en: Percentage Discount
ja: 割引率

en: Fixed Cart Discount
ja: カート固定額割引

en: Free Products
ja: 無料商品

en: Offer Amount
ja: オファー額

en: Select products to give for free
ja: 無料で提供する商品を選択

en: Search for products
ja: 商品を検索

en: Conditions
ja: 条件

en: Discount applies to specific products?
ja: 割引を特定の商品に適用しますか？

en: Minimum Spend
ja: 最低購入額

en: Maximum Spend
ja: 最高購入額

en: Start Date
ja: 開始日

en: calendar
ja: カレンダー

en: End Date
ja: 終了日

en: Edit Coupon
ja: クーポンを編集

en: offer is required
ja: オファーは必須です

en: Code is required
ja: コードは必須です

en: Name is required
ja: 名前は必須です

en: Save as Inactive
ja: 無効として保存

en: Save as Active
ja: 有効として保存

en: (No Name)
ja: （名前なし）

en: +%d more
ja: 他%d件

en: Remind
ja: リマインダーを送信

en: No Abandoned Carts found
ja: 放棄カートが見つかりません

en: All Abandoned Carts will appear here once they occur.
ja: すべての放棄カートは、発生するとここに表示されます。

en: Are you sure you want to send reminder?
ja: リマインダーを送信してもよろしいですか？

en: You're going to Remind
ja: 選択した

en: selected?
ja: 件にリマインダーを送信します。よろしいですか？

en: Don't Send
ja: 送信しない

en: Yes, Send
ja: はい、送信する

en: Remind All
ja: すべてにリマインダーを送信

en: carts deleted successfully
ja: カートを削除しました

en: %d cart | %d carts
ja[0]: %d件のカート

en: Reminders sent successfully
ja: リマインダーを送信しました

en: Clean Abandoned Carts
ja: 放棄カートをクリーンアップ

en: Choose whether to clean all abandoned carts or only invalid ones.
ja: すべての放棄カートをクリーンアップするか、無効なものだけをクリーンアップするかを選択します。

en: Clean All
ja: すべてクリーンアップ

en: Clean Invalid
ja: 無効なものをクリーンアップ

en: Not Contacted
ja: 未連絡

en: Contacted
ja: 連絡済み

en: Recovered
ja: 復旧済み

en: Clean
ja: クリーンアップ

note: translators: %s: cart status label (e.g. Contacted).
en: No %s Carts Found
ja: %sカートが見つかりません

en: Reminders
ja: リマインダー

en: Actions
ja: 操作

en: Abandoned Cart Deleted
ja: 放棄カートを削除しました

en: Approved
ja: 承認済み

en: Not Approved
ja: 未承認

en: Review #%d
ja: レビュー #%d

en: Product #%d
ja: 商品 #%d

en: Review Content
ja: レビュー内容

en: Rating
ja: 評価

en: Search by customer name or content
ja: 顧客名または内容で検索

en: Product Reviews
ja: 商品レビュー

en: No Reviews Yet for Your Search
ja: 検索条件に一致するレビューはまだありません

en: No Reviews Yet
ja: まだレビューはありません

en: No reviews match your search criteria. Try a different search.
ja: 検索条件に一致するレビューはありません。別の条件でお試しください。

en: All customer reviews and feedback will appear here once they’re submitted.
ja: すべての顧客レビューとフィードバックは、投稿されるとここに表示されます。

en: Review deleted successfully
ja: レビューを削除しました

en: Failed to delete review
ja: レビューの削除に失敗しました

en: An error occurred while deleting the review
ja: レビューの削除中にエラーが発生しました

en: Community
ja: コミュニティ

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Detailed step-by-step guides on how to use and get the best out of EasyCommerce.
ja: EasyCommerceの使い方と最大限の活用方法を、ステップごとに詳しく解説したガイド。

en: Enabled
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: EasyCommerce Addons
ja: EasyCommerceアドオン

en: Use EasyCommerce addons to extend and customize the functionality of your online store.
ja: EasyCommerceアドオンを使って、オンラインストアの機能を拡張・カスタマイズします。

en: No Addons Found
ja: アドオンが見つかりません

en: Coming Soon
ja: 近日公開

en: Upgrade to PRO
ja: PROにアップグレード

en: Manage Subscriptions
ja: サブスクリプションを管理

en: Offer recurring payments with automatic renewals to keep your revenue consistent and predictable.
ja: 自動更新の定期支払いを提供し、収益を安定的かつ予測可能に保ちます。

en: Sell Licensed Products
ja: ライセンス商品を販売

en: Automate license generation, activation, and renewals. It’s perfect for digital products and software sales.
ja: ライセンスの生成、有効化、更新を自動化します。デジタル商品やソフトウェアの販売に最適です。

en: Sell on Facebook Messenger
ja: Facebook Messengerで販売

en: Bring your AI shopping assistant to Messenger, so customers can discover products and place orders right in the chat.
ja: AIショッピングアシスタントをMessengerに導入し、顧客がチャット内で商品を見つけて注文できるようにします。

en: Sell on WhatsApp
ja: WhatsAppで販売

en: Let customers chat with your AI shopping assistant on WhatsApp, from product discovery to checkout in the app they use every day.
ja: 顧客が毎日使うWhatsAppで、AIショッピングアシスタントとチャットしながら、商品探しからチェックアウトまで行えるようにします。

en: Create Membership Plans
ja: メンバーシッププランを作成

en: Build exclusive access areas, manage tiers, and reward loyal members with premium content.
ja: 限定アクセスエリアを構築し、階層を管理し、優良会員にプレミアムコンテンツで報いましょう。

en: Run an LMS
ja: LMSを運営

en: Sell online courses, manage lessons, and track student progress - all from your EasyCommerce dashboard.
ja: オンラインコースを販売し、レッスンを管理し、受講生の進捗を追跡—すべてEasyCommerceのダッシュボードから行えます。

en: Handle Bookings
ja: 予約を管理

en: Accept appointments, manage schedules, and let customers book services directly from your store.
ja: 予約を受け付け、スケジュールを管理し、顧客がストアから直接サービスを予約できるようにします。

en: Didn’t spot the feature you were hoping for?
ja: お探しの機能が見つかりませんでしたか？

en: Drop us a message. Your suggestion could inspire our next EasyCommerce feature, or who knows, it might be cooking already!
ja: ぜひメッセージをお寄せください。あなたのご提案が、次のEasyCommerceの機能のヒントになるかもしれません。もしかすると、すでに開発中かもしれませんよ！

en: Say Howdy!
ja: ごあいさつを！

en: AI-Powered Smart Features
ja: AI搭載のスマート機能

en: Free AI Credits
ja: 無料AIクレジット

en: Drag & Drop Builder Integrations (Gutenberg, WP Bakery)
ja: ドラッグ＆ドロップビルダー連携（Gutenberg、WP Bakery）

en: Product, Order & Customer Management
ja: 商品・注文・顧客管理

en: Bring Your Own Key (OpenAI/DeepSeek/Claude)
ja: 独自キーの利用（OpenAI/DeepSeek/Claude）

en: Shipping & Advanced Taxation
ja: 配送と高度な税設定

en: Coupon Management
ja: クーポン管理

en: Personalized Emails
ja: パーソナライズされたメール

en: Abandoned Cart Recovery
ja: 放棄カートの復旧

en: Automated Abandoned Cart Emails
ja: 放棄カートメールの自動送信

en: Single Product Templates
ja: 商品詳細テンプレート

en: Checkout Templates
ja: チェックアウトテンプレート

en: Popular Payment Gateways (Stripe, PayPal, Mollie, etc)
ja: 主要な決済ゲートウェイ（Stripe、PayPal、Mollieなど）

en: Subscriptions Management
ja: サブスクリプション管理

en: License Management
ja: ライセンス管理

en: Facebook Messenger Integration (AI Shopping Assistant)
ja: Facebook Messenger連携（AIショッピングアシスタント）

en: WhatsApp Integration (AI Shopping Assistant)
ja: WhatsApp連携（AIショッピングアシスタント）

en: Marketing & Automation Integrations
ja: マーケティング・自動化連携

en: Membership Management
ja: メンバーシップ管理

en: Multivendor Marketplace
ja: マルチベンダーマーケットプレイス

en: Learning Management System
ja: 学習管理システム

en: Migration Tool
ja: 移行ツール

en: Bookings
ja: 予約

en: The Best of Both Worlds
ja: 両方の良いとこ取り

en: Features
ja: 機能

en: (upcoming)
ja: （近日公開）

en: Your Current Plan
ja: 現在のプラン

en: Trusted by Businesses Like Yours
ja: あなたと同じような多くのビジネスに信頼されています

en: What is EasyCommerce Pro?
ja: EasyCommerce Proとは？

en: EasyCommerce Pro is the premium addon that unlocks advanced features and capabilities within the EasyCommerce plugin. It serves as the key to accessing pro-level addons and enhancements that take your ecommerce store to the next level.
ja: EasyCommerce Proは、EasyCommerceプラグイン内の高度な機能を解放するプレミアムアドオンです。プロレベルのアドオンや拡張機能へのアクセスの鍵となり、あなたのECストアを次のレベルへと引き上げます。

en: Is there a free trial?
ja: 無料トライアルはありますか？

en: While we do not offer a traditional free trial for EasyCommerce Pro, we stand behind our product with a generous 30-day refund policy. This allows you to purchase and try Pro features risk-free, and if it doesn't meet your needs, you can request a full refund within 30 days.
ja: EasyCommerce Proでは従来型の無料トライアルはご用意していませんが、充実した30日間の返金保証で製品に自信を持ってお応えします。これにより、リスクなくPro機能を購入してお試しいただけます。ご要望に合わない場合は、30日以内であれば全額返金をご請求いただけます。

en: What does EasyCommerce Pro enable?
ja: EasyCommerce Proで何ができますか？

en: EasyCommerce Pro enables access to premium addons such as "License Manager" for managing digital product licenses and "Subscriptions" for handling recurring payments. These addons provide powerful tools to expand your store's functionality and revenue streams.
ja: EasyCommerce Proでは、デジタル商品のライセンスを管理する「ライセンスマネージャー」や、定期支払いを扱う「サブスクリプション」などのプレミアムアドオンを利用できます。これらのアドオンは、ストアの機能と収益源を拡大する強力なツールを提供します。

en: Can customers shop through Messenger or WhatsApp?
ja: 顧客はMessengerやWhatsAppで買い物できますか？

en: Yes. The Messenger Integration addon connects your Facebook Page to the EasyCommerce AI shopping assistant, so customers can discover products, check stock, and place orders without leaving the chat. WhatsApp integration is coming soon and will work the same way.
ja: はい。Messenger連携アドオンは、あなたのFacebookページをEasyCommerceのAIショッピングアシスタントに接続し、顧客がチャットを離れることなく商品を見つけ、在庫を確認し、注文できるようにします。WhatsApp連携は近日公開予定で、同じように機能します。

en: Are future pro addons included?
ja: 今後のProアドオンは含まれますか？

en: Yes, all future pro addons will be included automatically with your EasyCommerce Pro subscription. As we release new premium features and addons, you'll have immediate access without any additional purchases.
ja: はい、今後のすべてのProアドオンは、EasyCommerce Proのサブスクリプションに自動的に含まれます。新しいプレミアム機能やアドオンをリリースするたびに、追加購入なしですぐにご利用いただけます。

en: What payment methods are supported?
ja: どの支払い方法に対応していますか？

en: EasyCommerce Pro supports a wide range of payment methods through Stripe integration, including all major credit and debit cards, as well as popular options like LINK for instant payments and Klarna for buy now, pay later services. This ensures your customers have flexible and secure payment choices.
ja: EasyCommerce ProはStripe連携により、主要なクレジットカード・デビットカードすべてに加え、即時支払いのLINKや後払いサービスのKlarnaなど、人気の支払い方法にも幅広く対応しています。これにより、顧客は柔軟で安全な支払い方法を選択できます。

en: What support do you offer?
ja: どのようなサポートを提供していますか？

en: We provide top-class support through multiple channels including support tickets for detailed inquiries, email for direct communication, and phone support for urgent issues. Our expert team is dedicated to helping you succeed with EasyCommerce.
ja: 詳細なお問い合わせ用のサポートチケット、直接やり取りできるメール、緊急時の電話サポートなど、複数のチャネルを通じて最高クラスのサポートを提供しています。専門チームが、EasyCommerceでの成功を全力でお手伝いします。

en: Do you offer migration from other platforms?
ja: 他のプラットフォームからの移行に対応していますか？

en: Yes, we offer free migration services to help you seamlessly move your store from other ecommerce platforms to EasyCommerce. Our team will assist with transferring your products, customers, and order data at no extra cost.
ja: はい、他のECプラットフォームからEasyCommerceへスムーズにストアを移行できるよう、無料の移行サービスを提供しています。当社チームが、商品・顧客・注文データの移行を追加料金なしでお手伝いします。

en: Where can I get additional help?
ja: 追加のサポートはどこで受けられますか？

en: For additional help and resources, please visit our comprehensive support center at
ja: 追加のサポートやリソースについては、次の総合サポートセンターをご覧ください：

en: , where you can find documentation, tutorials, and contact our support team.
ja: 。ドキュメントやチュートリアルを閲覧したり、サポートチームにお問い合わせいただけます。

en: Frequently Asked
ja: よくある

en: Questions
ja: 質問

en: Free is perfect for starters
ja: 無料版は始めたばかりの方に最適です

en: But growth needs Pro 🚀
ja: でも、成長にはProが必要です 🚀

en: Ready to Upgrade?
ja: アップグレードの準備はできましたか？

en: Enhance your experience with powerful features to increase performance and flexibility.
ja: パフォーマンスと柔軟性を高める強力な機能で、体験をさらに向上させましょう。

en: Please enter both email and license key.
ja: メールアドレスとライセンスキーの両方を入力してください。

en: Invalid email or license key. Please try again.
ja: メールアドレスまたはライセンスキーが無効です。もう一度お試しください。

en: An error occurred while verifying the license. Please try again.
ja: ライセンスの検証中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Enter your email and license key to unlock premium features
ja: メールアドレスとライセンスキーを入力して、プレミアム機能を解放します

en: Enter Your Email
ja: メールアドレスを入力

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: Enter your License Key
ja: ライセンスキーを入力

en: Verify License
ja: ライセンスを検証

en: Email:
ja: メールアドレス：

en: License Key:
ja: ライセンスキー：

en: Expiry Date:
ja: 有効期限：

en: Failed to fetch license information.
ja: ライセンス情報の取得に失敗しました。

en: Failed to deactivate license. Please try again.
ja: ライセンスの無効化に失敗しました。もう一度お試しください。

en: An error occurred while deactivating the license. Please try again.
ja: ライセンスの無効化中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Your active license details
ja: 有効なライセンスの詳細

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Are you sure?
ja: よろしいですか？

en: Deactivating the license will remove all associated benefits and features from your account.
ja: ライセンスを無効化すると、アカウントに関連付けられたすべての特典と機能が削除されます。

en: No, Return
ja: いいえ、戻る

en: Addon deactivated.
ja: アドオンを無効化しました。

en: Error deactivating addon.
ja: アドオンの無効化中にエラーが発生しました。

en: Welcome to
ja: ようこそ

en: Manage all your premium features from a single dashboard.
ja: すべてのプレミアム機能を1つのダッシュボードから管理できます。

en: Pro Features in Use
ja: 使用中のPro機能

en: You need to activate your license to use this feature.
ja: この機能を使用するには、ライセンスを有効化する必要があります。

en: No Refunds Found.
ja: 返金が見つかりません。

en: Refunds will appear here once processed.
ja: 返金は、処理されるとここに表示されます。

en: Prev. 30 days
ja: 前の30日間

en: 30 days last year
ja: 昨年の30日間

en: Prev. 7 days
ja: 前の7日間

en: 7 days last month
ja: 先月の7日間

en: 7 days last year
ja: 昨年の7日間

en: Last week
ja: 先週

en: Same week last month
ja: 先月の同じ週

en: Same week last year
ja: 昨年の同じ週

en: Last month
ja: 先月

en: Same month last year
ja: 昨年の同じ月

en: Last year
ja: 昨年

en: vs.
ja: 対

en: Export
ja: エクスポート

en: vs prev. period
ja: 前期間との比較

en: Current Subscriptions
ja: 現在のサブスクリプション

en: Subscriptions ending this month
ja: 今月終了するサブスクリプション

en: MRR amount
ja: MRR金額

en: Projected MRR
ja: 予測MRR

en: Sell Subscriptions
ja: サブスクリプションを販売

en: No data available for the selected range.
ja: 選択した期間に利用可能なデータはありません。

en: Rank
ja: 順位

en: Units Sold
ja: 販売数

en: Top Customers
ja: 上位顧客

en: Purchased
ja: 購入済み

en: Sales vs. Refunds vs. Net Revenue
ja: 売上・返金・純収益の比較

en: Comparison of sales, refunds, and net revenue over time
ja: 期間ごとの売上・返金・純収益の比較

en: Order vs. Refund Count
ja: 注文数と返金数の比較

en: Order Statuses
ja: 注文ステータス

en: Subscriptions
ja: サブスクリプション

en: Order Type
ja: 注文タイプ

en: Top Selling Items
ja: 売れ筋商品

en: Product Stats
ja: 商品統計

en: New vs. Returning Customers
ja: 新規顧客とリピート顧客の比較

en: Customer Overview
ja: 顧客概要

en: No data available
ja: 利用可能なデータはありません

en: Failed to load heatmap data.
ja: ヒートマップデータの読み込みに失敗しました。

en: Error loading data.
ja: データの読み込み中にエラーが発生しました。

note: translators: %s: formatted data point value.
en:  Value: %s
ja:  値：%s

en: No orders
ja: 注文がありません

en: Top Locations
ja: 上位の地域

en: No location data available
ja: 利用可能な地域データはありません

en: Average Order Per Customer
ja: 顧客あたりの平均注文数

en: People Ordered once
ja: 1回注文した人

en: People Ordered twice
ja: 2回注文した人

en: People Ordered three times
ja: 3回注文した人

en: Order vs. Customers
ja: 注文数と顧客数の比較

en: Order Status Breakdown
ja: 注文ステータスの内訳

en: Fulfillment Status Breakdown
ja: フルフィルメントステータスの内訳

en: Orders by Location
ja: 地域別の注文

en: Daily Orders Heatmap
ja: 日別注文ヒートマップ

en: First Order
ja: 初回注文

en: Revenue Earned
ja: 獲得収益

en: Revenue Over Time
ja: 期間別の収益

en: Top Customers by Revenue
ja: 収益上位の顧客

en: In Stock (Unit)
ja: 在庫（数量）

en: See Report
ja: レポートを見る

en: Products Sold Over Time
ja: 期間別の販売商品数

en:  Most sold products
ja:  最も売れた商品

en:  Least sold products
ja:  最も売れなかった商品

note: translators: %d: total number of reviews.
en: Total %d Review | Total %d Reviews
ja[0]: 合計%d件のレビュー

note: translators: %d: star rating value (1-5).
en: %d Star
ja: %d星

note: translators: %d: number of reviews for this star rating.
en: %d review | %d reviews
ja[0]: %d件のレビュー

en: No reviews yet
ja: まだレビューはありません

en: Variation
ja: バリエーション

en: Amount Sold
ja: 売上金額

en: Item Sold
ja: 販売数

en: Basic Info
ja: 基本情報

en: Sales Over Time
ja: 期間別の売上

en: Product Sale by Location
ja: 地域別の商品売上

en: Order Placed
ja: 注文数

en: Product Purchased
ja: 購入商品数

en: Total Purchase
ja: 総購入額

en:  See Report
ja:  レポートを見る

en: Customers Over Time
ja: 期間別の顧客

en: Customers location
ja: 顧客の所在地

en: Customer By Day Heatmap
ja: 日別顧客ヒートマップ

en: AI connected successfully
ja: AIを接続しました

en: AI connection failed. Please try again.
ja: AIの接続に失敗しました。もう一度お試しください。

en: New Order
ja: 新規注文

en: AI Template Builder
ja: AIテンプレートビルダー

en: AI Assistant
ja: AIアシスタント

en: Failed to generate content. Please try again.
ja: コンテンツの生成に失敗しました。もう一度お試しください。

en: Describe what you want to build
ja: 作成したい内容を説明してください

en: Example: Make it 2 columns with a big gallery section at left.
ja: 例：左側に大きなギャラリーセクションを配置した2列構成にする。

en: Building...
ja: 作成しています...

en: Build
ja: 作成

en: No shipping plans configured
ja: 配送プランが設定されていません

en: Set up shipping plans to define shipping rates by region.
ja: 配送プランを設定して、地域ごとの配送料を定義します。

en: Read docs.
ja: ドキュメントを読む。

en: + Add Plan
ja: + プランを追加

en: Min Price (%s)
ja: 最低価格（%s）

en: Max Price (%s)
ja: 最高価格（%s）

en: Min Weight
ja: 最小重量

en: Max Weight
ja: 最大重量

en: Min Quantity
ja: 最小数量

en: Max Quantity
ja: 最大数量

en: Min
ja: 最小

en: Max
ja: 最大

en: Shipping name here
ja: ここに配送名を入力

en: Write description here
ja: ここに説明を入力

en: Enable/Disable
ja: 有効/無効

en: Regions
ja: 地域

en: Zip Code
ja: 郵便番号

en: Calculation Base
ja: 計算基準

en: Select Base
ja: 基準を選択

en: Cart Total
ja: カート合計

en: Total Weight
ja: 総重量

en: Item Count
ja: 商品点数

en: Taxable
ja: 課税対象

en: No tax rate configured for this country.
ja: この国の税率が設定されていません。

en: Method Name
ja: 方法名

en: Shipping Fee (%s)
ja: 配送料（%s）

en: Write name here
ja: ここに名前を入力

en: Write min weight
ja: 最小重量を入力

en: Write max weight
ja: 最大重量を入力

en: Write your fee
ja: 料金を入力

en: Calculation base is required.
ja: 計算基準は必須です。

en: Shipping plan name is required.
ja: 配送プラン名は必須です。

en: Update Shipping Plan
ja: 配送プランを更新

en: Save Shipping Plan
ja: 配送プランを保存

en: Plan
ja: プラン

en: Add Shipping Plan
ja: 配送プランを追加

en: Shipping Plans
ja: 配送プラン

en: + New Plan
ja: + 新しいプラン

en: No tax classes configured
ja: 税クラスが設定されていません

en: Set up tax classes to apply the correct tax amounts to products.
ja: 税クラスを設定して、商品に正しい税額を適用します。

en: + Add Class
ja: + クラスを追加

en: Add Class
ja: クラスを追加

en: Class
ja: クラス

en: Rate (%)
ja: 税率（%）

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Update Taxation
ja: 税設定を更新

en: Create Taxation
ja: 税設定を作成

en: Rates
ja: 税率

en: Add Tax Class
ja: 税クラスを追加

en: Populate Tax Rates
ja: 税率を自動入力

note: translators: %s: country name.
en: Tax rates for all areas of %s
ja: %sのすべての地域の税率

en: Business Setup
ja: ビジネス設定

en: Fill in your business details so your store functions seamlessly and is ready for customers. You can adjust these settings anytime.
ja: ビジネスの詳細を入力して、ストアがスムーズに機能し、顧客を迎える準備を整えましょう。これらの設定はいつでも変更できます。

en: Store Name
ja: 店舗名

en: Write your business name
ja: ビジネス名を入力

en: Provide the name your store will use in your storefront and communications.
ja: ストアフロントや連絡で使用する店舗名を入力します。

en: Pick the type that best describes your business. You can update it later if needed.
ja: ビジネスに最も当てはまるタイプを選択します。必要に応じて後で変更できます。

en: Business Country
ja: ビジネスの国

en: Select the country where your business is located to configure taxes, currency, and shipping correctly.
ja: 税・通貨・配送を正しく設定するため、ビジネスの所在国を選択します。

en: Store Email
ja: 店舗メールアドレス

en: Write your business email
ja: ビジネスメールアドレスを入力

en: Enter the email address your store will use for notifications and customer communications.
ja: 通知や顧客とのやり取りにストアが使用するメールアドレスを入力します。

en: Store Setup
ja: ストア設定

en: Your store needs a Shop page, Checkout page, Customer Dashboard, and Payment page to work properly. We’ll create them for you automatically — you can change them anytime from the settings page.
ja: ストアが正しく機能するには、ショップページ、チェックアウトページ、顧客ダッシュボード、支払いページが必要です。これらは自動的に作成されます — 設定ページからいつでも変更できます。

en: Demo Products
ja: デモ商品

en: Import demo products to preview your storefront and test features. Remove them anytime.
ja: デモ商品をインポートして、ストアフロントをプレビューし、機能をテストできます。いつでも削除できます。

en: Payment Setup
ja: 支払い設定

en: Fill in your payment information so your store is ready to accept payments safely and efficiently. You can change this anytime.
ja: 支払い情報を入力して、ストアが安全かつ効率的に支払いを受け付ける準備を整えましょう。これはいつでも変更できます。

en: Select Your Currency
ja: 通貨を選択

en: Select the currency your store will use for all prices and transactions.
ja: すべての価格と取引にストアが使用する通貨を選択します。

en: Currency Format
ja: 通貨フォーマット

en: Select Your Currency Format
ja: 通貨フォーマットを選択

en: Select the format you want for displaying prices in your store.
ja: ストアで価格を表示する際のフォーマットを選択します。

en: Congratulations, you're all set!
ja: おめでとうございます、準備が整いました！

en: You've successfully set up EasyCommerce on your website. Start by adding your first product, explore the
ja: ウェブサイトへのEasyCommerceの設定が完了しました。まずは最初の商品を追加してみましょう。また、

en: documentation
ja: ドキュメント

en: , or
ja: を確認したり、

en: join the EasyCommerce Community
ja: EasyCommerceコミュニティに参加

en: to ask questions and connect with other store owners.
ja: して、質問したり他のストアオーナーと交流したりできます。

en: Store Dashboard
ja: ストアダッシュボード

en: Add A Product
ja: 商品を追加

en: Set up your store name, location, and contact details
ja: 店舗名、所在地、連絡先を設定します

en: Create essential pages like Shop, Cart, and Checkout
ja: ショップ、カート、チェックアウトなどの必須ページを作成します

en: Connect payment gateways to start accepting orders
ja: 決済ゲートウェイを接続して、注文の受け付けを開始します

en: Welcome to EasyCommerce
ja: EasyCommerceへようこそ

en: Start selling in a few minutes with 3 easy steps:
ja: 3つの簡単なステップで、数分で販売を開始できます：

en: Get Started Now
ja: 今すぐ始める

en: Demo import failed. Please try again.
ja: デモのインポートに失敗しました。もう一度お試しください。

en: Skip
ja: スキップ

en: Drag handle
ja: ドラッグハンドル

en: Custom Date
ja: カスタム日付

en: Select custom range
ja: カスタム範囲を選択

en: Action Icon
ja: アクションアイコン

en: Ask a question
ja: 質問する

en: No data
ja: データがありません

en: Products deleted permanently
ja: 商品を完全に削除しました

en: Products trashed
ja: 商品をゴミ箱に移動しました

en: Product deleted permanently
ja: 商品を完全に削除しました

en: Product trashed
ja: 商品をゴミ箱に移動しました

en: delete-warning
ja: 削除の警告

en: Delete selected products
ja: 選択した商品を削除

en: Delete this product
ja: この商品を削除

en: You're going to delete
ja: 削除しようとしています：

note: translators: %d: number of selected products.
en: %d selected product | %d selected products
ja[0]: %d件の選択商品

en: the “Product”
ja: 「商品」

en:  permanently
ja: を完全に

en: — are you sure?
ja: 。よろしいですか？

en: Yes, Delete!
ja: はい、削除する！

en: Please select a CSV file.
ja: CSVファイルを選択してください。

en: CSV uploaded successfully.
ja: CSVをアップロードしました。

en: Upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

en: Mapping saved.
ja: マッピングを保存しました。

en: Mapping failed.
ja: マッピングに失敗しました。

en: Products imported successfully.
ja: 商品をインポートしました。

en: Import failed.
ja: インポートに失敗しました。

en: <a><b>Click Here</b></a> to download the <c>Demo CSV</c> file.
ja: <a><b>こちらをクリック</b></a>して<c>デモCSV</c>ファイルをダウンロードしてください。

en: Add your data and upload it below to continue.
ja: データを追加し、下からアップロードして続行してください。

en: Saving...
ja: 保存しています...

en: Products Mapped Successfully.
ja: 商品をマッピングしました。

en: Products are ready to import.
ja: 商品をインポートする準備ができました。

en: Product status updated successfully.
ja: 商品ステータスを更新しました。

en: Failed to update product status
ja: 商品ステータスの更新に失敗しました

en: An error occurred while updating product status
ja: 商品ステータスの更新中にエラーが発生しました

en: Set Product Status
ja: 商品ステータスを設定

en: Action Arrow
ja: アクション矢印

en: search-icon
ja: 検索アイコン

[ctx: block title]
en: Template 1
ja: テンプレート1

[ctx: block description]
en: This is shop page
ja: ショップページです

[ctx: block title]
en: Template 2
ja: テンプレート2

[ctx: block title]
en: Template 3
ja: テンプレート3

[ctx: block description]
en: This is a trendy shop page
ja: トレンディなショップページです

[ctx: block title]
en: Add to Cart
ja: カートに追加

[ctx: block description]
en: Add to Cart form
ja: カートに追加フォーム

[ctx: block title]
en: Product Attributes
ja: 商品属性

[ctx: block description]
en: To show product attributes
ja: 商品属性を表示します

[ctx: block title]
en: Gallery
ja: ギャラリー

[ctx: block description]
en: Product Gallery
ja: 商品ギャラリー

[ctx: block title]
en: Product Price
ja: 商品価格

[ctx: block description]
en: Product Price
ja: 商品価格

[ctx: block title]
en: Product Tab
ja: 商品タブ

[ctx: block description]
en: This block is responsible for Product Tab, Product Description & Review
ja: 商品タブ、商品説明、レビューを表示するブロックです

[ctx: block title]
en: Rating
ja: 評価

[ctx: block description]
en: This block responsible for Product Rating, SKU & Favourite
ja: 商品評価、SKU、お気に入りを表示するブロックです

[ctx: block title]
en: Product Stock
ja: 商品在庫

[ctx: block description]
en: Product Stock
ja: 商品在庫

[ctx: block title]
en: Product Summary
ja: 商品概要

[ctx: block description]
en: Product Summary
ja: 商品概要

[ctx: block title]
en: Product Thumbnail
ja: 商品サムネイル

[ctx: block description]
en: Product Thumbnail
ja: 商品サムネイル

[ctx: block title]
en: Product Title
ja: 商品タイトル

[ctx: block description]
en: Product Title
ja: 商品タイトル
