Easy Post Types and Fields 1.1.1 - en to sv-SE translation catalogue (191 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Easy Post Types and Fields
sv-SE: Enkla inläggstyper och fält

note: Description of the plugin
en: Create custom post types, fields and taxonomies.
sv-SE: Skapa anpassade inläggstyper, fält och taxonomier.

en: %s setup wizard
sv-SE: %s installationsguide

en: Setup wizard
sv-SE: Installationsguide

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
sv-SE: Om du behöver få tillgång till installationsguiden igen, vänligen klicka på knappen nedan.

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
sv-SE: Varning: Detta kommer att skriva över dina befintliga inställningar för %s. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: More
sv-SE: Mer

en: Extra features
sv-SE: Extra funktioner

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
sv-SE: Förbättra din webbplats med dessa fantastiska plugins från Barn2.

en: Something went wrong while retrieving the list of products. Please try again later.
sv-SE: Något gick fel när listan över produkter skulle hämtas. Vänligen försök igen senare.

en: Ready
sv-SE: Klar

en: Setup Complete
sv-SE: Installation slutförd

en: Welcome
sv-SE: Välkommen

en: License key
sv-SE: Licensnyckel

en: Enter your license key to start using the plugin.
sv-SE: Ange din licensnyckel för att börja använda pluginet.

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
sv-SE: Licensnyckeln finns i din orderbekräftelse via e-post.

en: You are not allowed to retrieve license details.
sv-SE: Du har inte behörighet att hämta licensuppgifter.

en: You are not allowed to validate your license.
sv-SE: Du får inte validera din licens.

en: Please enter a license key.
sv-SE: Vänligen ange en licensnyckel.

en: Size
sv-SE: Storlek

en: Documentation
sv-SE: Dokumentation

en: Read more
sv-SE: Läs mer

en: Settings
sv-SE: Inställningar

en: Post types
sv-SE: Inläggstyper

en: Post type
sv-SE: Inläggstyp

en: Add new
sv-SE: Lägg till ny

en: Add new post type
sv-SE: Lägg till ny inläggstyp

en: Edit post type
sv-SE: Redigera inläggstyp

en: New post type
sv-SE: Ny inläggstyp

en: View post type
sv-SE: Visa inläggstyp

en: View post types
sv-SE: Visa inläggstyper

en: Search custom post types
sv-SE: Sök anpassade inläggstyper

en: No custom post types have been created yet.
sv-SE: Inga anpassade inläggstyper har skapats än.

en: All post types
sv-SE: Alla inläggstyper

en: Post Type Attributes
sv-SE: Inläggstypattribut

en: Filter post types list
sv-SE: Filtrera inläggstyplista

en: Filter by date
sv-SE: Filtrera efter datum

en: Post types list navigation
sv-SE: Navigering i inläggstypernas lista

en: Post types list
sv-SE: Inläggstyper lista

en: Post type published.
sv-SE: Inläggstyp publicerad.

en: Post type published privately.
sv-SE: Inläggstyp publicerad privat.

en: Post type reverted to draft.
sv-SE: Inläggstyp återställd till utkast.

en: Post scheduled.
sv-SE: Inlägg schemalagt.

en: Post updated.
sv-SE: Inlägg uppdaterat.

en: A link to a post type.
sv-SE: En länk till en inläggstyp.

en: Define a custom post type
sv-SE: Definiera en anpassad inläggstyp

en: Custom fields
sv-SE: Anpassade fält

en: Custom field
sv-SE: Anpassat fält

note: translators: 1: the plural name of the post type, 2: the opening tab of an anchor element, 3: the closing tag of an anchor element, 4: the singular name of the post type, 5: the plural name of the post type,
en: Use custom fields to store extra data about your %1$s, such as a reference number or link. Custom fields are for data that is unique to each %4$s. If you want to use the data to organize or group your %5$s then you should create a %2$staxonomy%3$s instead.
sv-SE: Använd anpassade fält för att lagra extra data om din %1$s, såsom ett referensnummer eller länk. Anpassade fält är för data som är unika för varje %4$s. Om du vill använda datan för att organisera eller gruppera dina %5$s bör du istället skapa en %2$staxonomi%3$s.

en: Taxonomies
sv-SE: Taxonomier

en: Taxonomy
sv-SE: Taxonomi

note: translators: the plural name of the post type
en: Taxonomies let you organize and group your %1$s. For example, you might want to organize them by category, tag, year, author, or industry. If you need to add data that is unique to each %4$s then you should create a %2$scustom field%3$s instead.
sv-SE: Taxonomier låter dig organisera och gruppera dina %1$s. Till exempel kan du vilja organisera dem efter kategori, tagg, år, författare eller bransch. Om du behöver lägga till data som är unika för varje %4$s bör du istället skapa ett %2$sanpassat fält%3$s.

en: Post Types
sv-SE: Inläggstyper

en: Use this page to manage your custom post types. You can add and edit post types, custom fields and taxonomies.
sv-SE: Använd denna sida för att hantera dina anpassade inläggstyper. Du kan lägga till och redigera inläggstyper, anpassade fält och taxonomier.

en: Manage Taxonomies
sv-SE: Hantera taxonomier

en: Manage Custom Fields
sv-SE: Hantera anpassade fält

en: Add
sv-SE: Lägg till

en: Edit
sv-SE: Redigera

note: translators: either 'Add' or 'Edit'
en: %s Taxonomy
sv-SE: %s Taxonomi

note: translators: either 'Add' or 'Edit'
en: %s Custom Field
sv-SE: %s Anpassat fält

en: Display your post types and fields with Posts Table Pro
sv-SE: Visa dina inläggstyper och fält med Posts Table Pro

en: Restrict access to parts of your website with Password Protected Categories
sv-SE: Begränsa åtkomst till delar av din webbplats med Lösenordsskyddade kategorier

en: The post type is missing or an error occurred when completing this operation.
sv-SE: Inläggstypen saknas eller ett fel inträffade när operationen slutfördes.

en: The slug of a post type is required.
sv-SE: Sluggen för en inläggstyp krävs.

en: The slug of a post type must be 17 characters or less.
sv-SE: Sluggen för en inläggstyp måste vara 17 tecken eller färre.

en: The singular name of a post type is required.
sv-SE: Det singulara namnet på en inläggstyp krävs.

en: The plural name of a post type is required.
sv-SE: Det pluralformade namnet på en inläggstyp krävs.

en: A post type with the same slug is already registered. Please choose a different slug.
sv-SE: En inläggstyp med samma slug är redan registrerad. Vänligen välj en annan slug.

en: The slug of a taxonomy is required.
sv-SE: Sluggen för en taxonomi krävs.

note: translators: the maximum number of characters of the slug
en: The slug of a taxonomy for this post type must be %d characters or less.
sv-SE: Sluggen för en taxonomi för denna inläggstyp måste vara %d tecken eller färre.

en: The singular name of a taxonomy is required.
sv-SE: Det singulara namnet på en taxonomi krävs.

en: The plural name of a taxonomy is required.
sv-SE: Det pluralformade namnet på en taxonomi krävs.

en: A taxonomy with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
sv-SE: En taxonomi med samma slug är redan registrerad för denna inläggstyp. Vänligen välj en annan slug.

en: The slug of a custom field is required.
sv-SE: Sluggen för ett anpassat fält krävs.

en: The name of a custom field is required.
sv-SE: Namnet på ett anpassat fält krävs.

en: A field with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
sv-SE: Ett fält med samma slug är redan registrerat för denna inläggstyp. Vänligen välj en annan slug.

en: No custom fields for this post type yet
sv-SE: Inga anpassade fält för den här inläggstypen ännu

note: translators: a post type name followed by underscore
en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom taxonomy. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix '%1$s' before the slug, for example '%1$scategory' instead of just 'category'.
sv-SE: Sluggen är en unik kod som du kan använda för att identifiera den anpassade taksonomin. Till exempel kan du använda den för att visa data med Posts Table Pro-pluginet. Om du använder sluggen på andra sätt &ndash; till exempel för utvecklingsändamål &ndash; bör du lägga till prefixet '%1$s' före sluggen, till exempel '%1$scategory' istället för bara 'category'.

note: translators: a custom field name translators: a post type name translators: the name of the taxonomy
en: %s (Edit)
sv-SE: %s (Redigera)

en: Delete
sv-SE: Ta bort

en: No custom post types found
sv-SE: Inga anpassade inläggstyper hittades

note: translators: %s: Number of posts.
en: Easy Post Types <span class="count">(%s)</span>
sv-SE: Enkla inläggstyper <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: Number of posts.
en: Other Post Types <span class="count">(%s)</span>
sv-SE: Andra inläggstyper <span class="count">(%s)</span>

en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom post type. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix 'ept_' before the slug, for example 'ept_article' instead of just 'article'.
sv-SE: Sluggen är en unik kod som du kan använda för att identifiera den anpassade inläggstypen. Till exempel kan du använda den för att visa data med Posts Table Pro-pluginet. Om du använder sluggen på andra sätt &ndash; till exempel för utvecklingsändamål &ndash; bör du lägga till prefixet 'ept_' före sluggen, till exempel 'ept_article' istället för bara 'article'.

en: Use custom fields for storing unique data about your custom posts, and use taxonomies for organizing and grouping the custom posts.
sv-SE: Använd anpassade fält för att lagra unik data om dina anpassade inlägg, och använd taksonomier för att organisera och gruppera de anpassade inläggen.

en: The current number of posts for the custom post type.
sv-SE: Det aktuella antalet inlägg för den anpassade inläggstypen.

en: Custom Fields
sv-SE: Anpassade fält

note: translators: %s: Post type plural name. translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: All %s
sv-SE: Alla %s

en: No taxonomies for this post type yet
sv-SE: Inga taksonomier för den här inläggstypen ännu

en: Hierarchical taxonomies have a nested parent/child structure like WordPress post categories, whereas non-hierarchical taxonomies are flat like tags.
sv-SE: Hierarkiska taksonomier har en nästlad förälder/barn-struktur som WordPress inläggskategorier, medan icke-hierarkiska taksonomier är platta som taggar.

en: Yes
sv-SE: Ja

en: No
sv-SE: Nej

en: Manage terms
sv-SE: Hantera termer

en: Are you enjoying Easy Post Types and Fields?
sv-SE: Tycker du om Easy Post Types och Fields?

en: Congratulations, you've just published your first custom post type! If you have time, it would be great if you could leave us a review and let us know what you think of the plugin.
sv-SE: Grattis, du har precis publicerat din första anpassade inläggstyp! Om du har tid skulle det vara bra om du kunde lämna en recension och låta oss veta vad du tycker om pluginet.

en: Add Review
sv-SE: Lägg till recension

en: Dismiss
sv-SE: Avvisa

en: Name
sv-SE: Namn

en: Type
sv-SE: Typ

en: Add New
sv-SE: Lägg till ny

note: translators: either `Taxonomy` or `Custom field`
en: %s editor
sv-SE: %s redigerare

en: Update
sv-SE: Uppdatera

en: taxonomy
sv-SE: taksonomi

en: custom field
sv-SE: anpassat fält

en: Cancel
sv-SE: Avbryt

note: translators: either `Taxonomy` or `Custom field` translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: %s list
sv-SE: %s lista

en: Singular name
sv-SE: Singulär namn

en: Plural name
sv-SE: Plural namn

en: Features
sv-SE: Funktioner

en: Update post type
sv-SE: Uppdatera inläggstyp

en: e.g. Category
sv-SE: t.ex. Kategori

en: e.g. Categories
sv-SE: t.ex. Kategorier

en: Hierarchical
sv-SE: Hierarkisk

note: translators: 1: the opening tag of an anchor element, 2: the closing tag of an anchor element
en: Once you have created your post types, custom fields and taxonomies, you can use %1$sPosts Table Pro%2$s to display them in a user-friendly table.
sv-SE: När du har skapat dina inläggstyper, anpassade fält och taxonomier kan du använda %1$sPosts Table Pro%2$s för att visa dem i en användarvänlig tabell.

en: Posts Table Pro is a dynamic WordPress table plugin which lists any type of WordPress content in a searchable table. As well as displaying any custom post type, you can choose which columns of information to show in the table - including your custom fields and taxonomies.
sv-SE: Posts Table Pro är ett dynamiskt WordPress-tabellplugin som listar alla typer av WordPress-innehåll i en sökbar tabell. Förutom att visa vilken anpassad inläggstyp som helst kan du välja vilka informationskolumner som ska visas i tabellen - inklusive dina anpassade fält och taxonomier.

en: Your website visitors can use the search box, sortable columns and filter dropdowns to find exactly what they are looking for.
sv-SE: Dina webbplatsbesökare kan använda sökrutan, sorteringsbara kolumner och filterrullgardiner för att hitta exakt vad de letar efter.

note: translators: 1: the opening tag of an anchor element, 2: the closing tag of an anchor element
en: Do you need to control who can access your custom post types? You can easily do this with the %1$sPassword Protected Categories%2$s plugin.
sv-SE: Behöver du kontrollera vem som kan få åtkomst till dina anpassade inläggstyper? Du kan enkelt göra detta med %1$sPassword Protected Categories%2$s-pluginet.

en: Password Protected Categories lets you restrict access to any or all of your categories or taxonomies.
sv-SE: Password Protected Categories låter dig begränsa åtkomsten till några eller alla av dina kategorier eller taxonomier.

note: translators: the plural name of a post type
en: Now, you can either add extra fields to your post type, or start adding new %s straight away.
sv-SE: Nu kan du antingen lägga till extra fält till din inläggstyp eller börja lägga till nya %s direkt.

note: translators: the singular name of a post type
en: The %s post type is ready!
sv-SE: Inläggstypen %s är redo!

note: translators: the plural name of a post type
en: Choose which of the standard features you will use. Later, you can create custom fields and taxonomies for storing additional information.
sv-SE: Välj vilka av de standardfunktioner du vill använda. Senare kan du skapa anpassade fält och taxonomier för att lagra ytterligare information.

note: translators: the plural name of a post type
en: What type of information do you need for your %s?
sv-SE: Vilken typ av information behöver du för din %s?

en: It is not possible to create the post type with the current configuration.
sv-SE: Det är inte möjligt att skapa inläggstypen med den aktuella konfigurationen.

en: First, let's choose the name for your post type. This will appear as a link on the left hand side of the WordPress admin.
sv-SE: Först, låt oss välja namnet på din inläggstyp. Detta kommer att visas som en länk på vänster sida av WordPress-adminpanelen.

en: What sort of content do you want to create?
sv-SE: Vilken typ av innehåll vill du skapa?

en: e.g. Article
sv-SE: t.ex. Artikel

en: e.g. Articles
sv-SE: t.ex. Artiklar

en: Both fields must not be empty.
sv-SE: Båda fälten får inte vara tomma.

en: The name of the post type cannot be longer than 17 characters.
sv-SE: Namnet på inläggstypen kan inte vara längre än 17 tecken.

en: A post type with this name is already present. Please input a different name.
sv-SE: En inläggstyp med detta namn finns redan. Vänligen ange ett annat namn.

note: translators: %1$s: URL to All Access Pass page %2$s: URL to the KB about the upgrading process
en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2, or get them all with an <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! (<a href="%2$s" target="_blank">learn how here</a>)
sv-SE: Förbättra din butik med dessa fantastiska plugins från Barn2, eller få dem alla med ett <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! (<a href="%2$s" target="_blank">lär dig hur här</a>)

en: Welcome to Easy Post Types and Fields
sv-SE: Välkommen till Easy Post Types and Fields

en: Use this setup wizard to quickly create a post type (e.g. Events, Members, Articles, or something else). Your post type will have its own section in the WordPress admin. If you want to add fields to existing post types, then skip the setup wizard and go to the Other Post Types section.
sv-SE: Använd denna installationsguide för att snabbt skapa en inläggstyp (t.ex. Evenemang, Medlemmar, Artiklar eller något annat). Din inläggstyp kommer att ha sin egen sektion i WordPress-adminpanelen. Om du vill lägga till fält till befintliga inläggstyper, hoppa över installationsguiden och gå till sektionen Andra inläggstyper.

en: You are not authorized.
sv-SE: Du är inte auktoriserad.

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: Add New %s
sv-SE: Lägg till ny %s

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: Edit %s
sv-SE: Redigera %s

note: translators: the singular post type name
en: New %s
sv-SE: Ny %s

note: translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: Search %s
sv-SE: Sök %s

note: translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: No %s found.
sv-SE: Inga %s hittades.

note: translators: the plural post type name
en: No %s found in Trash.
sv-SE: Inga %s hittades i papperskorgen.

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: Parent %s:
sv-SE: Förälder %s:

note: translators: the singular post type name
en: %s Archives
sv-SE: %s Arkiv

note: translators: the singular post type name
en: %s Attributes
sv-SE: %s Attribut

note: translators: the singular post type name
en: Insert into %s
sv-SE: Infoga i %s

note: translators: the singular post type name
en: Uploaded to this %s
sv-SE: Uppladdad till denna %s

note: translators: the plural post type name
en: Filter %s list
sv-SE: Filtrera %s lista

note: translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: %s list navigation
sv-SE: %s lista navigering

note: translators: the singular post type name
en: %s published.
sv-SE: %s publicerad.

note: translators: the singular post type name
en: %s published privately.
sv-SE: %s publicerad privat.

note: translators: the singular post type name
en: %s reverted to draft.
sv-SE: %s återställd till utkast.

note: translators: the singular post type name
en: %s scheduled.
sv-SE: %s schemalagd.

note: translators: the singular post type name
en: %s updated.
sv-SE: %s uppdaterad.

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: %s Link
sv-SE: %s Länk

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: A link to a %s.
sv-SE: En länk till en %s.

en: The name is how it appears on your site.
sv-SE: Namnet är hur det visas på din webbplats.

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
sv-SE: ”Slug” är den URL-vänliga versionen av namnet. Den är vanligtvis helt i små bokstäver och innehåller endast bokstäver, siffror och bindestreck.

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band.
sv-SE: Tilldela en överordnad term för att skapa en hierarki. Termen Jazz, till exempel, skulle vara förälder till Bebop och Big Band.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
sv-SE: Beskrivningen är inte framträdande som standard; dock kan vissa teman visa den.

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Popular %s
sv-SE: Populära %s

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: Parent %s
sv-SE: Förälder %s

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: View %s
sv-SE: Visa %s

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: Update %s
sv-SE: Uppdatera %s

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: New %s Name
sv-SE: Nytt %s Namn

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Separate %s with commas
sv-SE: Separera %s med kommatecken

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Add or remove %s
sv-SE: Lägg till eller ta bort %s

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Choose from the most used %s
sv-SE: Välj bland de mest använda %s

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: No %s
sv-SE: Inga %s

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Filter by %s
sv-SE: Filtrera efter %s

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Most Used
sv-SE: Mest Använda

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: &larr; Go to %s
sv-SE: &larr; Gå till %s

en: Title
sv-SE: Titel

en: Content
sv-SE: Innehåll

en: Excerpt
sv-SE: Utdrag

en: Author
sv-SE: Författare

en: Featured image
sv-SE: Utvald bild

en: Comments
sv-SE: Kommentarer

en: Page attributes
sv-SE: Sidattribut

en: Revisions
sv-SE: Revisioner

en: Visual Editor
sv-SE: Visuell redigerare

en: Are you sure you want to delete the %1$s post type?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort %1$s inläggstyp?

en: The database contains at least one post of this post type. By deleting this post type, WordPress will not be able to access those posts any longer. Are you sure you want to continue?
sv-SE: Databasen innehåller minst ett inlägg av denna inläggstyp. Genom att ta bort denna inläggstyp kommer WordPress inte längre att kunna få tillgång till dessa inlägg. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Are you sure you want to delete the “%1$s” %2$s?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort “%1$s” %2$s?

[ctx: column name]
en: Name
sv-SE: Namn

[ctx: column name]
en: Type
sv-SE: Typ

[ctx: column name]
en: Custom Fields
sv-SE: Anpassade fält

[ctx: column name]
en: Taxonomies
sv-SE: Skatter

[ctx: column name]
en: Actions
sv-SE: Åtgärder

[ctx: column name]
en: Count
sv-SE: Antal

[ctx: column name]
en: Hierarchical
sv-SE: Hierarkisk

[ctx: singular]
note: translators: the singular post type name
en: View %s
sv-SE: Visa %s

[ctx: plural]
note: translators: the plural post type name
en: View %s
sv-SE: Visa %s
