Easy Post Types and Fields 1.1.1 - en to pt-BR translation catalogue (191 entries)

en: %s (Edit)
pt-BR: %s (Editar)

en: %s Archives
pt-BR: %s Arquivos

en: %s Attributes
pt-BR: %s Atributos

en: %s Custom Field
pt-BR: %s Campo Personalizado

en: %s Taxonomy
pt-BR: %s Taxonomia

en: %s list
pt-BR: %s lista

en: %s list navigation
pt-BR: %s navegação na lista

en: %s published privately.
pt-BR: %s publicado privadamente.

en: %s published.
pt-BR: %s publicado.

en: %s reverted to draft.
pt-BR: %s revertido para rascunho.

en: %s scheduled.
pt-BR: %s agendado.

en: %s setup wizard
pt-BR: %s assistente de configuração

en: %s updated.
pt-BR: %s atualizado.

en: &larr; Go to %s
pt-BR: &larr; Ir para %s

en: A field with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
pt-BR: Um campo com o mesmo slug já está registrado para este tipo de postagem. Por favor, escolha um slug diferente.

en: A link to a %s.
pt-BR: Um link para um %s.

en: A link to a post type.
pt-BR: Um link para um tipo de post.

en: A post type with the same slug is already registered. Please choose a different slug.
pt-BR: Um tipo de postagem com o mesmo slug já está registrado. Por favor, escolha um slug diferente.

en: A post type with this name is already present. Please input a different name.
pt-BR: Um tipo de post com esse nome já está presente. Por favor, insira um nome diferente.

en: A taxonomy with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
pt-BR: Uma taxonomia com o mesmo slug já está registrada para este tipo de postagem. Por favor, escolha um slug diferente.

en: Add
pt-BR: Adicionar

en: Add New
pt-BR: Adicionar Novo

en: Add New %s
pt-BR: Adicionar Novo %s

en: Add Review
pt-BR: Adicionar Avaliação

en: Add new
pt-BR: Adicionar novo

en: Add new post type
pt-BR: Adicionar novo tipo de postagem

en: Add or remove %s
pt-BR: Adicionar ou remover %s

en: All %s
pt-BR: Todos os %s

en: All post types
pt-BR: Todos os tipos de postagem

en: Are you enjoying Easy Post Types and Fields?
pt-BR: Você está gostando do Easy Post Types e Campos?

en: Are you sure you want to delete the %1$s post type?
pt-BR: Você tem certeza de que deseja excluir o tipo de post %1$s?

en: Are you sure you want to delete the “%1$s” %2$s?
pt-BR: Você tem certeza de que deseja excluir o “%1$s” %2$s?

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band.
pt-BR: Atribua um termo pai para criar uma hierarquia. O termo Jazz, por exemplo, seria o pai de Bebop e Big Band.

en: Author
pt-BR: Autor

en: Both fields must not be empty.
pt-BR: Ambos os campos não podem estar vazios.

en: Cancel
pt-BR: Cancelar

en: Choose from the most used %s
pt-BR: Escolha entre os %s mais usados

en: Choose which of the standard features you will use. Later, you can create custom fields and taxonomies for storing additional information.
pt-BR: Escolha quais dos recursos padrão você usará. Depois, você pode criar campos personalizados e taxonomias para armazenar informações adicionais.

en: Comments
pt-BR: Comentários

en: Congratulations, you've just published your first custom post type! If you have time, it would be great if you could leave us a review and let us know what you think of the plugin.
pt-BR: Parabéns, você acabou de publicar seu primeiro tipo de post personalizado! Se você tiver tempo, seria ótimo se você pudesse nos deixar uma avaliação e nos informar o que você achou do plugin.

en: Content
pt-BR: Conteúdo

en: Create custom post types, fields and taxonomies.
pt-BR: Crie tipos de postagens, campos e taxonomias personalizados.

en: Custom Fields
pt-BR: Campos Personalizados

en: Custom field
pt-BR: Campo personalizado

en: Custom fields
pt-BR: Campos personalizados

en: Define a custom post type
pt-BR: Defina um tipo de post personalizado

en: Delete
pt-BR: Excluir

en: Dismiss
pt-BR: Dispensar

en: Display your post types and fields with Posts Table Pro
pt-BR: Exiba seus tipos de postagem e campos com Posts Table Pro

en: Do you need to control who can access your custom post types? You can easily do this with the %1$sPassword Protected Categories%2$s plugin.
pt-BR: Você precisa controlar quem pode acessar seus tipos de post personalizados? Você pode fazer isso facilmente com o plugin %1$sPassword Protected Categories%2$s.

en: Documentation
pt-BR: Documentação

en: Easy Post Types <span class="count">(%s)</span>
pt-BR: Fácil Tipos de Post <span class="count">(%s)</span>

en: Easy Post Types and Fields
pt-BR: Tipos e Campos de Postagens Fáceis

en: Edit
pt-BR: Editar

en: Edit %s
pt-BR: Editar %s

en: Edit post type
pt-BR: Editar tipo de postagem

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
pt-BR: Melhore seu site com estes plugins fantásticos da Barn2.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2, or get them all with an <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! (<a href="%2$s" target="_blank">learn how here</a>)
pt-BR: Melhore sua loja com esses fantásticos plugins da Barn2, ou obtenha todos com um <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! (<a href="%2$s" target="_blank">saiba como aqui</a>)

en: Enter your license key to start using the plugin.
pt-BR: Insira sua chave de licença para começar a usar o plugin.

en: Excerpt
pt-BR: Resumo

en: Extra features
pt-BR: Recursos extras

en: Featured image
pt-BR: Imagem destacada

en: Features
pt-BR: Características

en: Filter %s list
pt-BR: Filtrar lista de %s

en: Filter by %s
pt-BR: Filtrar por %s

en: Filter by date
pt-BR: Filtrar por data

en: Filter post types list
pt-BR: Filtrar lista de tipos de postagem

en: First, let's choose the name for your post type. This will appear as a link on the left hand side of the WordPress admin.
pt-BR: Primeiro, vamos escolher o nome do seu tipo de post. Isso aparecerá como um link no lado esquerdo do admin do WordPress.

en: Hierarchical
pt-BR: Hierárquico

en: Hierarchical taxonomies have a nested parent/child structure like WordPress post categories, whereas non-hierarchical taxonomies are flat like tags.
pt-BR: Taxonomias hierárquicas têm uma estrutura de pai/filho aninhada, como categorias de posts do WordPress, enquanto as taxonomias não hierárquicas são planas, como tags.

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
pt-BR: Se você precisar acessar o assistente de configuração novamente, clique no botão abaixo.

en: Insert into %s
pt-BR: Inserir em %s

en: It is not possible to create the post type with the current configuration.
pt-BR: Não é possível criar o tipo de post com a configuração atual.

en: License key
pt-BR: Chave de licença

en: Manage Custom Fields
pt-BR: Gerenciar Campos Personalizados

en: Manage Taxonomies
pt-BR: Gerenciar Taxonomias

en: Manage terms
pt-BR: Gerenciar termos

en: More
pt-BR: Mais

en: Most Used
pt-BR: Mais Usados

en: Name
pt-BR: Nome

en: New %s
pt-BR: Novo %s

en: New %s Name
pt-BR: Novo Nome de %s

en: New post type
pt-BR: Novo tipo de postagem

en: No
pt-BR: Não

en: No %s
pt-BR: Nenhum %s

en: No %s found in Trash.
pt-BR: Nenhum %s encontrado na Lixeira.

en: No %s found.
pt-BR: Nenhum %s encontrado.

en: No custom fields for this post type yet
pt-BR: Ainda não há campos personalizados para este tipo de post

en: No custom post types found
pt-BR: Nenhum tipo de post personalizado encontrado

en: No custom post types have been created yet.
pt-BR: Nenhum tipo de postagem personalizado foi criado ainda.

en: No taxonomies for this post type yet
pt-BR: Ainda não há taxonomias para este tipo de post

en: Now, you can either add extra fields to your post type, or start adding new %s straight away.
pt-BR: Agora, você pode adicionar campos extras ao seu tipo de post, ou começar a adicionar novos %s imediatamente.

en: Once you have created your post types, custom fields and taxonomies, you can use %1$sPosts Table Pro%2$s to display them in a user-friendly table.
pt-BR: Uma vez que você tenha criado seus tipos de post, campos personalizados e taxonomias, você pode usar %1$sPosts Table Pro%2$s para exibí-los em uma tabela de fácil utilização.

en: Other Post Types <span class="count">(%s)</span>
pt-BR: Outros Tipos de Post <span class="count">(%s)</span>

en: Page attributes
pt-BR: Atributos da página

en: Parent %s
pt-BR: %s Pai

en: Parent %s:
pt-BR: Pai %s:

en: Password Protected Categories lets you restrict access to any or all of your categories or taxonomies.
pt-BR: Password Protected Categories permite que você restrinja o acesso a qualquer uma ou todas as suas categorias ou taxonomias.

en: Please enter a license key.
pt-BR: Por favor, insira uma chave de licença.

en: Plural name
pt-BR: Nome plural

en: Popular %s
pt-BR: %s Populares

en: Post Type Attributes
pt-BR: Atributos do Tipo de Postagem

en: Post Types
pt-BR: Tipos de Post

en: Post scheduled.
pt-BR: Post agendado.

en: Post type
pt-BR: Tipo de postagem

en: Post type published privately.
pt-BR: Tipo de post publicado privadamente.

en: Post type published.
pt-BR: Tipo de post publicado.

en: Post type reverted to draft.
pt-BR: Tipo de post revertido para rascunho.

en: Post types
pt-BR: Tipos de postagem

en: Post types list
pt-BR: Lista de tipos de post

en: Post types list navigation
pt-BR: Navegação da lista de tipos de post

en: Post updated.
pt-BR: Post atualizado.

en: Posts Table Pro is a dynamic WordPress table plugin which lists any type of WordPress content in a searchable table. As well as displaying any custom post type, you can choose which columns of information to show in the table - including your custom fields and taxonomies.
pt-BR: Posts Table Pro é um plugin de tabela dinâmico para WordPress que lista qualquer tipo de conteúdo do WordPress em uma tabela pesquisável. Além de exibir qualquer tipo de post personalizado, você pode escolher quais colunas de informação mostrar na tabela - incluindo seus campos personalizados e taxonomias.

en: Read more
pt-BR: Leia mais

en: Ready
pt-BR: Pronto

en: Restrict access to parts of your website with Password Protected Categories
pt-BR: Restringir o acesso a partes do seu site com Categorias Protegidas por Senha

en: Revisions
pt-BR: Revisões

en: Search %s
pt-BR: Pesquisar %s

en: Search custom post types
pt-BR: Pesquisar tipos de postagem personalizados

en: Separate %s with commas
pt-BR: Separe %s com vírgulas

en: Settings
pt-BR: Configurações

en: Setup Complete
pt-BR: Configuração concluída

en: Setup wizard
pt-BR: Assistente de configuração

en: Singular name
pt-BR: Nome singular

en: Size
pt-BR: Tamanho

en: Something went wrong while retrieving the list of products. Please try again later.
pt-BR: Algo deu errado ao recuperar a lista de produtos. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Support
pt-BR: Suporte

en: Taxonomies
pt-BR: Taxonomias

en: Taxonomies let you organize and group your %1$s. For example, you might want to organize them by category, tag, year, author, or industry. If you need to add data that is unique to each %4$s then you should create a %2$scustom field%3$s instead.
pt-BR: Taxonomias permitem que você organize e agrupe seus %1$s. Por exemplo, você pode querer organizá-los por categoria, etiqueta, ano, autor ou setor. Se você precisar adicionar dados que são únicos para cada %4$s, então você deve criar um %2$scampo personalizado%3$s em vez disso.

en: Taxonomy
pt-BR: Taxonomia

en: Text
pt-BR: Texto

en: The %s post type is ready!
pt-BR: O tipo de post %s está pronto!

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
pt-BR: O &#8220;slug&#8221; é a versão amigável da URL do nome. Geralmente, é tudo em letras minúsculas e contém apenas letras, números e hífens.

en: The current number of posts for the custom post type.
pt-BR: O número atual de posts para o tipo de post personalizado.

en: The database contains at least one post of this post type. By deleting this post type, WordPress will not be able to access those posts any longer. Are you sure you want to continue?
pt-BR: O banco de dados contém pelo menos um post desse tipo. Ao excluir este tipo de post, o WordPress não poderá acessar esses posts. Você tem certeza de que deseja continuar?

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
pt-BR: A descrição não é proeminente por padrão; no entanto, alguns temas podem exibi-la.

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
pt-BR: A chave de licença está contida no seu e-mail de confirmação de pedido.

en: The name is how it appears on your site.
pt-BR: O nome é como ele aparece em seu site.

en: The name of a custom field is required.
pt-BR: O nome de um campo personalizado é necessário.

en: The name of the post type cannot be longer than 17 characters.
pt-BR: O nome do tipo de post não pode ter mais de 17 caracteres.

en: The plural name of a post type is required.
pt-BR: O nome plural de um tipo de postagem é necessário.

en: The plural name of a taxonomy is required.
pt-BR: O nome plural de uma taxonomia é necessário.

en: The post type is missing or an error occurred when completing this operation.
pt-BR: O tipo de postagem está ausente ou ocorreu um erro ao concluir esta operação.

en: The singular name of a post type is required.
pt-BR: O nome singular de um tipo de postagem é necessário.

en: The singular name of a taxonomy is required.
pt-BR: O nome singular de uma taxonomia é necessário.

en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom post type. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix 'ept_' before the slug, for example 'ept_article' instead of just 'article'.
pt-BR: O slug é um código único que você pode usar para identificar o tipo de post personalizado. Por exemplo, você pode usá-lo para exibir os dados com o plugin Posts Table Pro. Se você estiver usando o slug de outras maneiras &ndash; por exemplo, para fins de desenvolvimento &ndash; então você deve adicionar o prefixo 'ept_' antes do slug, por exemplo 'ept_article' em vez de apenas 'article'.

en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom taxonomy. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix '%1$s' before the slug, for example '%1$scategory' instead of just 'category'.
pt-BR: O slug é um código único que você pode usar para identificar a taxonomia personalizada. Por exemplo, você pode usá-lo para exibir os dados com o plugin Posts Table Pro. Se você estiver usando o slug de outras maneiras &ndash; por exemplo, para fins de desenvolvimento &ndash; então você deve adicionar o prefixo '%1$s' antes do slug, por exemplo '%1$scategory' em vez de apenas 'category'.

en: The slug of a custom field is required.
pt-BR: O slug de um campo personalizado é necessário.

en: The slug of a post type is required.
pt-BR: O slug de um tipo de postagem é necessário.

en: The slug of a post type must be 17 characters or less.
pt-BR: O slug de um tipo de postagem deve ter 17 caracteres ou menos.

en: The slug of a taxonomy for this post type must be %d characters or less.
pt-BR: O slug de uma taxonomia para este tipo de postagem deve ter %d caracteres ou menos.

en: The slug of a taxonomy is required.
pt-BR: O slug de uma taxonomia é necessário.

en: Title
pt-BR: Título

en: Type
pt-BR: Tipo

en: Update
pt-BR: Atualizar

en: Update %s
pt-BR: Atualizar %s

en: Update post type
pt-BR: Atualizar tipo de post

en: Uploaded to this %s
pt-BR: Carregado para este %s

en: Use custom fields for storing unique data about your custom posts, and use taxonomies for organizing and grouping the custom posts.
pt-BR: Use campos personalizados para armazenar dados únicos sobre seus posts personalizados e use taxonomias para organizar e agrupar os posts personalizados.

en: Use custom fields to store extra data about your %1$s, such as a reference number or link. Custom fields are for data that is unique to each %4$s. If you want to use the data to organize or group your %5$s then you should create a %2$staxonomy%3$s instead.
pt-BR: Use campos personalizados para armazenar dados extras sobre seu %1$s, como um número de referência ou link. Campos personalizados são para dados que são únicos para cada %4$s. Se você deseja usar os dados para organizar ou agrupar seus %5$s, então você deve criar uma %2$staxonomia%3$s em vez disso.

en: Use this page to manage your custom post types. You can add and edit post types, custom fields and taxonomies.
pt-BR: Use esta página para gerenciar seus tipos de post personalizados. Você pode adicionar e editar tipos de post, campos personalizados e taxonomias.

en: Use this setup wizard to quickly create a post type (e.g. Events, Members, Articles, or something else). Your post type will have its own section in the WordPress admin. If you want to add fields to existing post types, then skip the setup wizard and go to the Other Post Types section.
pt-BR: Use este assistente de configuração para criar rapidamente um tipo de post (ex: Eventos, Membros, Artigos ou algo diferente). Seu tipo de post terá sua própria seção no admin do WordPress. Se você quiser adicionar campos a tipos de post existentes, então pule o assistente de configuração e vá para a seção Outros Tipos de Post.

en: View %s
pt-BR: Ver %s

en: View post type
pt-BR: Ver tipo de postagem

en: View post types
pt-BR: Ver tipos de postagem

en: Visual Editor
pt-BR: Editor Visual

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
pt-BR: Aviso: Isso substituirá suas configurações existentes para %s. Você tem certeza de que deseja continuar?

en: Welcome
pt-BR: Bem-vindo

en: Welcome to Easy Post Types and Fields
pt-BR: Bem-vindo ao Easy Post Types e Fields

en: What sort of content do you want to create?
pt-BR: Que tipo de conteúdo você deseja criar?

en: What type of information do you need for your %s?
pt-BR: Que tipo de informação você precisa para o seu %s?

en: Yes
pt-BR: Sim

en: You are not allowed to retrieve license details.
pt-BR: Você não tem permissão para recuperar detalhes da licença.

en: You are not allowed to validate your license.
pt-BR: Você não tem permissão para validar sua licença.

en: You are not authorized.
pt-BR: Você não está autorizado.

en: Your website visitors can use the search box, sortable columns and filter dropdowns to find exactly what they are looking for.
pt-BR: Os visitantes do seu site podem usar a caixa de pesquisa, colunas classificáveis e menus suspensos de filtro para encontrar exatamente o que estão procurando.

[ctx: column name]
en: Actions
pt-BR: Ações

[ctx: column name]
en: Count
pt-BR: Contagem

[ctx: column name]
en: Custom Fields
pt-BR: Campos Personalizados

[ctx: column name]
en: Hierarchical
pt-BR: Hierárquico

[ctx: column name]
en: Name
pt-BR: Nome

[ctx: column name]
en: Taxonomies
pt-BR: Taxonomias

[ctx: column name]
en: Type
pt-BR: Tipo

en: custom field
pt-BR: campo personalizado

en: e.g. Article
pt-BR: ex: Artigo

en: e.g. Articles
pt-BR: ex: Artigos

en: e.g. Categories
pt-BR: ex.: Categorias

en: e.g. Category
pt-BR: ex.: Categoria

[ctx: plural]
en: View %s
pt-BR: Ver %s

[ctx: singular]
en: View %s
pt-BR: Ver %s

en: taxonomy
pt-BR: taxonomia
