Easy Post Types and Fields 1.1.1 - en to ja translation catalogue (195 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Easy Post Types and Fields
ja: 簡単な投稿タイプとフィールド

note: Description of the plugin
en: Create custom post types, fields and taxonomies.
ja: カスタム投稿タイプ、フィールド、タクソノミーを作成します。

en: %s setup wizard
ja: %s セットアップウィザード

en: Setup wizard
ja: セットアップウィザード

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
ja: セットアップウィザードに再度アクセスする必要がある場合は、下のボタンをクリックしてください。

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
ja: 警告: これにより%sの既存の設定が上書きされます。続行してもよろしいですか？

en: More
ja: もっと見る

en: Extra features
ja: 追加機能

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
ja: Barn2のこれらの素晴らしいプラグインでサイトを強化しましょう。

en: Something went wrong while retrieving the list of products. Please try again later.
ja: 製品のリストを取得中に問題が発生しました。後で再試行してください。

en: Ready
ja: 準備完了

en: Setup Complete
ja: セットアップ完了

en: Welcome
ja: ようこそ

en: License key
ja: ライセンスキー

en: Enter your license key to start using the plugin.
ja: プラグインを使用するには、ライセンスキーを入力してください。

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
ja: ライセンスキーは、注文確認メールに含まれています。

en: You are not allowed to retrieve license details.
ja: ライセンスの詳細を取得することは許可されていません。

en: You are not allowed to validate your license.
ja: ライセンスを検証することは許可されていません。

en: Please enter a license key.
ja: ライセンスキーを入力してください。

en: Size
ja: サイズ

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Support
ja: サポート

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Settings
ja: 設定

en: Post types
ja: 投稿タイプ

en: Post type
ja: 投稿タイプ

en: Add new
ja: 新規追加

en: Add new post type
ja: 新しい投稿タイプを追加

en: Edit post type
ja: 投稿タイプを編集

en: New post type
ja: 新しい投稿タイプ

en: View post type
ja: 投稿タイプを表示

en: View post types
ja: 投稿タイプを表示

en: Search custom post types
ja: カスタム投稿タイプを検索

en: No custom post types have been created yet.
ja: まだカスタム投稿タイプは作成されていません。

en: All post types
ja: すべての投稿タイプ

en: Post Type Attributes
ja: 投稿タイプ属性

en: Filter post types list
ja: 投稿タイプリストをフィルタリング

en: Filter by date
ja: 日付でフィルタ

en: Post types list navigation
ja: 投稿タイプリストナビゲーション

en: Post types list
ja: 投稿タイプリスト

en: Post type published.
ja: 投稿タイプが公開されました。

en: Post type published privately.
ja: 投稿タイプが非公開で公開されました。

en: Post type reverted to draft.
ja: 投稿タイプが下書きに戻されました。

en: Post scheduled.
ja: 投稿がスケジュールされました。

en: Post updated.
ja: 投稿が更新されました。

en: A link to a post type.
ja: 投稿タイプへのリンク。

en: Define a custom post type
ja: カスタム投稿タイプを定義する

en: Custom fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom field
ja: カスタムフィールド

note: translators: 1: the plural name of the post type, 2: the opening tab of an anchor element, 3: the closing tag of an anchor element, 4: the singular name of the post type, 5: the plural name of the post type,
en: Use custom fields to store extra data about your %1$s, such as a reference number or link. Custom fields are for data that is unique to each %4$s. If you want to use the data to organize or group your %5$s then you should create a %2$staxonomy%3$s instead.
ja: カスタムフィールドを使用して、あなたの%1$sに関する追加データ（例：参照番号やリンク）を保存します。カスタムフィールドは各%4$sに固有のデータ用です。%5$sを整理またはグループ化するためにデータを使用したい場合は、%2$staxonomy%3$sを作成するべきです。

en: Taxonomies
ja: タクソノミー

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

note: translators: the plural name of the post type
en: Taxonomies let you organize and group your %1$s. For example, you might want to organize them by category, tag, year, author, or industry. If you need to add data that is unique to each %4$s then you should create a %2$scustom field%3$s instead.
ja: タクソノミーを使用すると、%1$sを整理およびグループ化できます。例えば、カテゴリー、タグ、年、著者、または業界で整理したいかもしれません。各%4$sに固有のデータを追加する必要がある場合は、%2$scustom field%3$sを作成するべきです。

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

en: Use this page to manage your custom post types. You can add and edit post types, custom fields and taxonomies.
ja: このページを使用してカスタム投稿タイプを管理します。投稿タイプ、カスタムフィールド、およびタクソノミーを追加および編集できます。

en: Manage Taxonomies
ja: タクソノミーの管理

en: Manage Custom Fields
ja: カスタムフィールドの管理

en: Add
ja: 追加

en: Edit
ja: 編集

note: translators: either 'Add' or 'Edit'
en: %s Taxonomy
ja: %s タクソノミー

note: translators: either 'Add' or 'Edit'
en: %s Custom Field
ja: %s カスタムフィールド

en: Display your post types and fields with Posts Table Pro
ja: Posts Table Proを使用して、投稿タイプとフィールドを表示

en: Restrict access to parts of your website with Password Protected Categories
ja: パスワード保護されたカテゴリでウェブサイトの一部へのアクセスを制限

en: The post type is missing or an error occurred when completing this operation.
ja: 投稿タイプが欠落しているか、この操作を完了する際にエラーが発生しました。

en: The slug of a post type is required.
ja: 投稿タイプのスラッグは必須です。

en: The slug of a post type must be 17 characters or less.
ja: 投稿タイプのスラッグは17文字以内でなければなりません。

en: The singular name of a post type is required.
ja: 投稿タイプの単数名は必須です。

en: The plural name of a post type is required.
ja: 投稿タイプの複数名は必須です。

en: A post type with the same slug is already registered. Please choose a different slug.
ja: 同じスラッグの投稿タイプがすでに登録されています。別のスラッグを選択してください。

en: The slug of a taxonomy is required.
ja: タクソノミーのスラッグは必須です。

note: translators: the maximum number of characters of the slug
en: The slug of a taxonomy for this post type must be %d characters or less.
ja: この投稿タイプのタクソノミーのスラッグは%d文字以内でなければなりません。

en: The singular name of a taxonomy is required.
ja: タクソノミーの単数名は必須です。

en: The plural name of a taxonomy is required.
ja: タクソノミーの複数名は必須です。

en: A taxonomy with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
ja: 同じスラッグのタクソノミーがこの投稿タイプにすでに登録されています。別のスラッグを選択してください。

en: The slug of a custom field is required.
ja: カスタムフィールドのスラッグは必須です。

en: The name of a custom field is required.
ja: カスタムフィールドの名前は必須です。

en: A field with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
ja: 同じスラッグのフィールドがこの投稿タイプにすでに登録されています。別のスラッグを選択してください。

en: No custom fields for this post type yet
ja: この投稿タイプにカスタムフィールドはまだありません

note: translators: a post type name followed by underscore
en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom taxonomy. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix '%1$s' before the slug, for example '%1$scategory' instead of just 'category'.
ja: スラッグは、カスタムタクソノミーを識別するために使用できるユニークなコードです。例えば、Posts Table Proプラグインを使用してデータを表示するために使用できます。スラッグを他の方法で使用する場合（例えば、開発目的など）、スラッグの前にプレフィックス'%1$s'を追加する必要があります。例えば、'%1$scategory'のように、単に'category'ではなくなります。

note: translators: a custom field name translators: a post type name translators: the name of the taxonomy
en: %s (Edit)
ja: %s（編集）

en: Delete
ja: 削除

en: No custom post types found
ja: カスタム投稿タイプが見つかりません

note: translators: %s: Number of posts.
en: Easy Post Types <span class="count">(%s)</span>
ja: イージーポストタイプ <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: Number of posts.
en: Other Post Types <span class="count">(%s)</span>
ja: 他の投稿タイプ <span class="count">(%s)</span>

en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom post type. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix 'ept_' before the slug, for example 'ept_article' instead of just 'article'.
ja: スラッグは、カスタム投稿タイプを識別するために使用できるユニークなコードです。例えば、Posts Table Proプラグインを使用してデータを表示するために使用できます。スラッグを他の方法で使用する場合（例えば、開発目的など）、スラッグの前にプレフィックス'ept_'を追加する必要があります。例えば、'ept_article'のように、単に'article'ではなくなります。

en: Use custom fields for storing unique data about your custom posts, and use taxonomies for organizing and grouping the custom posts.
ja: カスタム投稿に関するユニークなデータを保存するためにカスタムフィールドを使用し、カスタム投稿を整理およびグループ化するためにタクソノミーを使用します。

en: The current number of posts for the custom post type.
ja: カスタム投稿タイプの現在の投稿数。

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

note: translators: %s: Post type plural name. translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: All %s
ja: すべての %s

en: No taxonomies for this post type yet
ja: この投稿タイプにタクソノミーはまだありません

en: Hierarchical taxonomies have a nested parent/child structure like WordPress post categories, whereas non-hierarchical taxonomies are flat like tags.
ja: 階層的タクソノミーは、WordPressの投稿カテゴリーのように親/子のネスト構造を持っていますが、非階層的タクソノミーはタグのようにフラットです。

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Manage terms
ja: 用語を管理

en: Are you enjoying Easy Post Types and Fields?
ja: Easy Post TypesとFieldsを楽しんでいますか？

en: Congratulations, you've just published your first custom post type! If you have time, it would be great if you could leave us a review and let us know what you think of the plugin.
ja: おめでとうございます！あなたは初めてのカスタム投稿タイプを公開しました！時間があれば、レビューを残していただき、プラグインについての感想をお聞かせいただけると嬉しいです。

en: Add Review
ja: レビューを追加

en: Dismiss
ja: 閉じる

en: Name
ja: 名前

en: Slug
ja: スラッグ

en: Type
ja: タイプ

en: Add New
ja: 新規追加

note: translators: either `Taxonomy` or `Custom field`
en: %s editor
ja: %s エディタ

en: Update
ja: 更新

en: taxonomy
ja: タクソノミー

en: custom field
ja: カスタムフィールド

en: Cancel
ja: キャンセル

note: translators: either `Taxonomy` or `Custom field` translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: %s list
ja: %s リスト

en: Singular name
ja: 単数名

en: Plural name
ja: 複数名

en: Features
ja: 機能

en: Update post type
ja: 投稿タイプを更新

en: e.g. Category
ja: 例: カテゴリー

en: e.g. Categories
ja: 例: カテゴリー

en: Hierarchical
ja: 階層型

note: translators: 1: the opening tag of an anchor element, 2: the closing tag of an anchor element
en: Once you have created your post types, custom fields and taxonomies, you can use %1$sPosts Table Pro%2$s to display them in a user-friendly table.
ja: 投稿タイプ、カスタムフィールド、タクソノミーを作成したら、%1$sPosts Table Pro%2$sを使用して、それらをユーザーフレンドリーなテーブルで表示できます。

en: Posts Table Pro is a dynamic WordPress table plugin which lists any type of WordPress content in a searchable table. As well as displaying any custom post type, you can choose which columns of information to show in the table - including your custom fields and taxonomies.
ja: Posts Table Proは、検索可能なテーブルであらゆる種類のWordPressコンテンツを一覧表示する動的なWordPressテーブルプラグインです。カスタム投稿タイプを表示するだけでなく、テーブルに表示する情報の列を選択できます - カスタムフィールドやタクソノミーを含めて。

en: Your website visitors can use the search box, sortable columns and filter dropdowns to find exactly what they are looking for.
ja: ウェブサイトの訪問者は、検索ボックス、ソート可能な列、フィルタードロップダウンを使用して、探しているものを正確に見つけることができます。

note: translators: 1: the opening tag of an anchor element, 2: the closing tag of an anchor element
en: Do you need to control who can access your custom post types? You can easily do this with the %1$sPassword Protected Categories%2$s plugin.
ja: カスタム投稿タイプへのアクセスを制御する必要がありますか？ %1$sPassword Protected Categories%2$sプラグインを使用すれば、これを簡単に行えます。

en: Password Protected Categories lets you restrict access to any or all of your categories or taxonomies.
ja: Password Protected Categoriesを使用すると、カテゴリやタクソノミーへのアクセスを制限できます。

note: translators: the plural name of a post type
en: Now, you can either add extra fields to your post type, or start adding new %s straight away.
ja: 今、投稿タイプに追加フィールドを追加するか、新しい%sをすぐに追加することができます。

note: translators: the singular name of a post type
en: The %s post type is ready!
ja: %s投稿タイプが準備完了です！

note: translators: the plural name of a post type
en: Choose which of the standard features you will use. Later, you can create custom fields and taxonomies for storing additional information.
ja: 標準機能のうちどれを使用するかを選択してください。後で、追加情報を保存するためのカスタムフィールドやタクソノミーを作成できます。

note: translators: the plural name of a post type
en: What type of information do you need for your %s?
ja: あなたの%sにどのような情報が必要ですか？

en: It is not possible to create the post type with the current configuration.
ja: 現在の構成では、投稿タイプを作成することはできません。

en: First, let's choose the name for your post type. This will appear as a link on the left hand side of the WordPress admin.
ja: まず、投稿タイプの名前を選びましょう。これがWordPress管理画面の左側にリンクとして表示されます。

en: What sort of content do you want to create?
ja: どのようなコンテンツを作成したいですか？

en: e.g. Article
ja: 例：記事

en: e.g. Articles
ja: 例：記事（複数形）

en: Both fields must not be empty.
ja: 両方のフィールドは空にしてはいけません。

en: The name of the post type cannot be longer than 17 characters.
ja: 投稿タイプの名前は17文字を超えてはいけません。

en: A post type with this name is already present. Please input a different name.
ja: この名前の投稿タイプはすでに存在します。別の名前を入力してください。

note: translators: %1$s: URL to All Access Pass page %2$s: URL to the KB about the upgrading process
en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2, or get them all with an <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! (<a href="%2$s" target="_blank">learn how here</a>)
ja: Barn2のこれらの素晴らしいプラグインでストアを強化するか、<a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>ですべてを入手してください！ (<a href="%2$s" target="_blank">ここで学ぶ</a>)

en: Welcome to Easy Post Types and Fields
ja: Easy Post Types and Fieldsへようこそ

en: Use this setup wizard to quickly create a post type (e.g. Events, Members, Articles, or something else). Your post type will have its own section in the WordPress admin. If you want to add fields to existing post types, then skip the setup wizard and go to the Other Post Types section.
ja: このセットアップウィザードを使用して、投稿タイプ（例：イベント、メンバー、記事、またはその他）を迅速に作成します。投稿タイプはWordPress管理画面に独自のセクションを持ちます。既存の投稿タイプにフィールドを追加する場合は、セットアップウィザードをスキップして、他の投稿タイプのセクションに進んでください。

en: You are not authorized.
ja: あなたは権限がありません。

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: Add New %s
ja: 新しい %s を追加

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: Edit %s
ja: %s を編集

note: translators: the singular post type name
en: New %s
ja: 新しい %s

note: translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: Search %s
ja: %s を検索

note: translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: No %s found.
ja: %s が見つかりませんでした。

note: translators: the plural post type name
en: No %s found in Trash.
ja: ゴミ箱に%sは見つかりませんでした。

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: Parent %s:
ja: 親 %s:

note: translators: the singular post type name
en: %s Archives
ja: %s アーカイブ

note: translators: the singular post type name
en: %s Attributes
ja: %s 属性

note: translators: the singular post type name
en: Insert into %s
ja: %s に挿入

note: translators: the singular post type name
en: Uploaded to this %s
ja: この %s にアップロードしました

note: translators: the plural post type name
en: Filter %s list
ja: %s リストをフィルター

note: translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: %s list navigation
ja: %s リストナビゲーション

note: translators: the singular post type name
en: %s published.
ja: %s が公開されました。

note: translators: the singular post type name
en: %s published privately.
ja: %s が非公開で公開されました。

note: translators: the singular post type name
en: %s reverted to draft.
ja: %s が下書きに戻されました。

note: translators: the singular post type name
en: %s scheduled.
ja: %s がスケジュールされました。

note: translators: the singular post type name
en: %s updated.
ja: %s が更新されました。

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: %s Link
ja: %s リンク

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: A link to a %s.
ja: %sへのリンク。

en: The name is how it appears on your site.
ja: 名前はサイト上に表示される方法です。

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
ja: “スラッグ”は名前のURLフレンドリーなバージョンです。通常はすべて小文字で、文字、数字、ハイフンのみを含みます。

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band.
ja: 階層を作成するために親の用語を割り当てます。たとえば、ジャズという用語は、ビバップやビッグバンドの親になります。

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
ja: 説明はデフォルトでは目立ちませんが、一部のテーマでは表示されることがあります。

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Popular %s
ja: 人気のある%s

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: Parent %s
ja: 親%s

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: View %s
ja: %sを表示

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: Update %s
ja: %sを更新

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: New %s Name
ja: 新しい%s名

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Separate %s with commas
ja: カンマで%sを区切る

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Add or remove %s
ja: %sを追加または削除

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Choose from the most used %s
ja: %sの中で最も使用されているものから選択

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: No %s
ja: %sはありません

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Filter by %s
ja: %sでフィルタ

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Most Used
ja: 最も使用された

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: &larr; Go to %s
ja: &larr; %sに戻る

en: Title
ja: タイトル

en: Content
ja: コンテンツ

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Author
ja: 著者

en: Featured image
ja: フィーチャー画像

en: Comments
ja: コメント

en: Page attributes
ja: ページ属性

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Text
ja: テキスト

en: Visual Editor
ja: ビジュアルエディター

en: Are you sure you want to delete the %1$s post type?
ja: 本当に %1$s 投稿タイプを削除してもよろしいですか？

en: The database contains at least one post of this post type. By deleting this post type, WordPress will not be able to access those posts any longer. Are you sure you want to continue?
ja: データベースにはこの投稿タイプの投稿が少なくとも1件含まれています。この投稿タイプを削除すると、WordPress はそれらの投稿にアクセスできなくなります。本当に続行してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the “%1$s” %2$s?
ja: 本当に “%1$s” %2$s を削除してもよろしいですか？

[ctx: column name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: column name]
en: Slug
ja: スラッグ

[ctx: column name]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: column name]
en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

[ctx: column name]
en: Taxonomies
ja: タクソノミー

[ctx: column name]
en: Actions
ja: アクション

[ctx: column name]
en: Count
ja: カウント

[ctx: column name]
en: Hierarchical
ja: 階層型

[ctx: singular]
note: translators: the singular post type name
en: View %s
ja: %sを表示

[ctx: plural]
note: translators: the plural post type name
en: View %s
ja: %sを表示
