Easy Post Types and Fields 1.1.1 - en to fr-FR translation catalogue (185 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Easy Post Types and Fields
fr-FR: Types et champs de publication faciles

note: Description of the plugin
en: Create custom post types, fields and taxonomies.
fr-FR: Créez des types de publication, des champs et des taxonomies personnalisés.

en: %s setup wizard
fr-FR: %s assistant de configuration

en: Setup wizard
fr-FR: Assistant de configuration

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
fr-FR: Si vous avez besoin d'accéder à l'assistant de configuration à nouveau, veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous.

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
fr-FR: Avertissement : Cela écrasera vos paramètres existants pour %s. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: More
fr-FR: Plus

en: Extra features
fr-FR: Fonctionnalités supplémentaires

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
fr-FR: Améliorez votre site avec ces fantastiques plugins de Barn2.

en: Something went wrong while retrieving the list of products. Please try again later.
fr-FR: Un problème est survenu lors de la récupération de la liste des produits. Veuillez réessayer plus tard.

en: Ready
fr-FR: Prêt

en: Setup Complete
fr-FR: Configuration terminée

en: Welcome
fr-FR: Bienvenue

en: License key
fr-FR: Clé de licence

en: Enter your license key to start using the plugin.
fr-FR: Entrez votre clé de licence pour commencer à utiliser le plugin.

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
fr-FR: La clé de licence se trouve dans votre e-mail de confirmation de commande.

en: You are not allowed to retrieve license details.
fr-FR: Vous n'êtes pas autorisé à récupérer les détails de la licence.

en: You are not allowed to validate your license.
fr-FR: Vous n'êtes pas autorisé à valider votre licence.

en: Please enter a license key.
fr-FR: Veuillez entrer une clé de licence.

en: Size
fr-FR: Taille

en: Read more
fr-FR: Lire la suite

en: Settings
fr-FR: Paramètres

en: Post types
fr-FR: Types de publication

en: Post type
fr-FR: Type de publication

en: Add new
fr-FR: Ajouter nouveau

en: Add new post type
fr-FR: Ajouter un nouveau type de publication

en: Edit post type
fr-FR: Modifier le type de publication

en: New post type
fr-FR: Nouveau type de publication

en: View post type
fr-FR: Voir le type de publication

en: View post types
fr-FR: Voir les types de publication

en: Search custom post types
fr-FR: Rechercher des types de publication personnalisés

en: No custom post types have been created yet.
fr-FR: Aucun type de publication personnalisé n'a encore été créé.

en: All post types
fr-FR: Tous les types de publication

en: Post Type Attributes
fr-FR: Attributs du type de publication

en: Filter post types list
fr-FR: Filtrer la liste des types de publication

en: Filter by date
fr-FR: Filtrer par date

en: Post types list navigation
fr-FR: Navigation dans la liste des types de publication

en: Post types list
fr-FR: Liste des types de publication

en: Post type published.
fr-FR: Type de publication publié.

en: Post type published privately.
fr-FR: Type de publication publié en privé.

en: Post type reverted to draft.
fr-FR: Type de publication reverti à l'ébauche.

en: Post scheduled.
fr-FR: Publication programmée.

en: Post updated.
fr-FR: Publication mise à jour.

en: A link to a post type.
fr-FR: Un lien vers un type de publication.

en: Define a custom post type
fr-FR: Définir un type de publication personnalisé

en: Custom fields
fr-FR: Champs personnalisés

en: Custom field
fr-FR: Champ personnalisé

note: translators: 1: the plural name of the post type, 2: the opening tab of an anchor element, 3: the closing tag of an anchor element, 4: the singular name of the post type, 5: the plural name of the post type,
en: Use custom fields to store extra data about your %1$s, such as a reference number or link. Custom fields are for data that is unique to each %4$s. If you want to use the data to organize or group your %5$s then you should create a %2$staxonomy%3$s instead.
fr-FR: Utilisez des champs personnalisés pour stocker des données supplémentaires sur votre %1$s, comme un numéro de référence ou un lien. Les champs personnalisés sont pour des données qui sont uniques à chaque %4$s. Si vous souhaitez utiliser les données pour organiser ou grouper vos %5$s, alors vous devriez créer une %2$staxonomie%3$s à la place.

en: Taxonomy
fr-FR: Taxonomie

note: translators: the plural name of the post type
en: Taxonomies let you organize and group your %1$s. For example, you might want to organize them by category, tag, year, author, or industry. If you need to add data that is unique to each %4$s then you should create a %2$scustom field%3$s instead.
fr-FR: Les taxonomies vous permettent d'organiser et de grouper vos %1$s. Par exemple, vous pourriez vouloir les organiser par catégorie, étiquette, année, auteur ou industrie. Si vous devez ajouter des données qui sont uniques à chaque %4$s, alors vous devriez créer un %2$schamp personnalisé%3$s à la place.

en: Post Types
fr-FR: Types de publication

en: Use this page to manage your custom post types. You can add and edit post types, custom fields and taxonomies.
fr-FR: Utilisez cette page pour gérer vos types de publication personnalisés. Vous pouvez ajouter et modifier des types de publication, des champs personnalisés et des taxonomies.

en: Manage Taxonomies
fr-FR: Gérer les taxonomies

en: Manage Custom Fields
fr-FR: Gérer les champs personnalisés

en: Add
fr-FR: Ajouter

en: Edit
fr-FR: Modifier

note: translators: either 'Add' or 'Edit'
en: %s Taxonomy
fr-FR: %s Taxonomie

note: translators: either 'Add' or 'Edit'
en: %s Custom Field
fr-FR: %s Champ Personnalisé

en: Display your post types and fields with Posts Table Pro
fr-FR: Affichez vos types de publication et champs avec Posts Table Pro

en: Restrict access to parts of your website with Password Protected Categories
fr-FR: Restreindre l'accès à certaines parties de votre site Web avec des Catégories Protégées par Mot de Passe

en: The post type is missing or an error occurred when completing this operation.
fr-FR: Le type de publication est manquant ou une erreur s'est produite lors de la réalisation de cette opération.

en: The slug of a post type is required.
fr-FR: Le slug d'un type de publication est requis.

en: The slug of a post type must be 17 characters or less.
fr-FR: Le slug d'un type de publication doit comporter 17 caractères ou moins.

en: The singular name of a post type is required.
fr-FR: Le nom au singulier d'un type de publication est requis.

en: The plural name of a post type is required.
fr-FR: Le nom au pluriel d'un type de publication est requis.

en: A post type with the same slug is already registered. Please choose a different slug.
fr-FR: Un type de publication avec le même slug est déjà enregistré. Veuillez choisir un slug différent.

en: The slug of a taxonomy is required.
fr-FR: Le slug d'une taxonomie est requis.

note: translators: the maximum number of characters of the slug
en: The slug of a taxonomy for this post type must be %d characters or less.
fr-FR: Le slug d'une taxonomie pour ce type de publication doit comporter %d caractères ou moins.

en: The singular name of a taxonomy is required.
fr-FR: Le nom au singulier d'une taxonomie est requis.

en: The plural name of a taxonomy is required.
fr-FR: Le nom au pluriel d'une taxonomie est requis.

en: A taxonomy with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
fr-FR: Une taxonomie avec le même slug est déjà enregistrée pour ce type de publication. Veuillez choisir un slug différent.

en: The slug of a custom field is required.
fr-FR: Le slug d'un champ personnalisé est requis.

en: The name of a custom field is required.
fr-FR: Le nom d'un champ personnalisé est requis.

en: A field with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
fr-FR: Un champ avec le même slug est déjà enregistré pour ce type de publication. Veuillez choisir un slug différent.

en: No custom fields for this post type yet
fr-FR: Aucun champ personnalisé pour ce type de publication pour l'instant

note: translators: a post type name followed by underscore
en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom taxonomy. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix '%1$s' before the slug, for example '%1$scategory' instead of just 'category'.
fr-FR: Le slug est un code unique que vous pouvez utiliser pour identifier la taxonomie personnalisée. Par exemple, vous pouvez l'utiliser pour afficher les données avec le plugin Posts Table Pro. Si vous utilisez le slug d'une autre manière &ndash; par exemple à des fins de développement &ndash; alors vous devriez ajouter le préfixe '%1$s' avant le slug, par exemple '%1$scatégorie' au lieu de juste 'catégorie'.

note: translators: a custom field name translators: a post type name translators: the name of the taxonomy
en: %s (Edit)
fr-FR: %s (Modifier)

en: Delete
fr-FR: Supprimer

en: No custom post types found
fr-FR: Aucun type de publication personnalisé trouvé

note: translators: %s: Number of posts.
en: Easy Post Types <span class="count">(%s)</span>
fr-FR: Types de publication faciles <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: Number of posts.
en: Other Post Types <span class="count">(%s)</span>
fr-FR: Autres types de publication <span class="count">(%s)</span>

en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom post type. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix 'ept_' before the slug, for example 'ept_article' instead of just 'article'.
fr-FR: Le slug est un code unique que vous pouvez utiliser pour identifier le type de publication personnalisé. Par exemple, vous pouvez l'utiliser pour afficher les données avec le plugin Posts Table Pro. Si vous utilisez le slug d'une autre manière &ndash; par exemple à des fins de développement &ndash; alors vous devriez ajouter le préfixe 'ept_' avant le slug, par exemple 'ept_article' au lieu de juste 'article'.

en: Use custom fields for storing unique data about your custom posts, and use taxonomies for organizing and grouping the custom posts.
fr-FR: Utilisez des champs personnalisés pour stocker des données uniques sur vos publications personnalisées, et utilisez des taxonomies pour organiser et regrouper les publications personnalisées.

en: The current number of posts for the custom post type.
fr-FR: Le nombre actuel de publications pour le type de publication personnalisé.

en: Custom Fields
fr-FR: Champs personnalisés

note: translators: %s: Post type plural name. translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: All %s
fr-FR: Tous les %s

en: No taxonomies for this post type yet
fr-FR: Aucune taxonomie pour ce type de publication pour l'instant

en: Hierarchical taxonomies have a nested parent/child structure like WordPress post categories, whereas non-hierarchical taxonomies are flat like tags.
fr-FR: Les taxonomies hiérarchiques ont une structure parent/enfant imbriquée comme les catégories de publication WordPress, tandis que les taxonomies non hiérarchiques sont plates comme des étiquettes.

en: Yes
fr-FR: Oui

en: No
fr-FR: Non

en: Manage terms
fr-FR: Gérer les termes

en: Are you enjoying Easy Post Types and Fields?
fr-FR: Appréciez-vous Easy Post Types et Fields ?

en: Congratulations, you've just published your first custom post type! If you have time, it would be great if you could leave us a review and let us know what you think of the plugin.
fr-FR: Félicitations, vous venez de publier votre premier type de publication personnalisé ! Si vous avez le temps, ce serait super si vous pouviez nous laisser un avis et nous faire savoir ce que vous pensez du plugin.

en: Add Review
fr-FR: Ajouter un avis

en: Dismiss
fr-FR: Rejeter

en: Name
fr-FR: Nom

en: Add New
fr-FR: Ajouter nouveau

note: translators: either `Taxonomy` or `Custom field`
en: %s editor
fr-FR: %s éditeur

en: Update
fr-FR: Mettre à jour

en: taxonomy
fr-FR: taxonomie

en: custom field
fr-FR: champ personnalisé

en: Cancel
fr-FR: Annuler

note: translators: either `Taxonomy` or `Custom field` translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: %s list
fr-FR: %s liste

en: Singular name
fr-FR: Nom singulier

en: Plural name
fr-FR: Nom pluriel

en: Features
fr-FR: Fonctionnalités

en: Update post type
fr-FR: Mettre à jour le type de publication

en: e.g. Category
fr-FR: par exemple, Catégorie

en: e.g. Categories
fr-FR: par exemple, Catégories

en: Hierarchical
fr-FR: Hiérarchique

note: translators: 1: the opening tag of an anchor element, 2: the closing tag of an anchor element
en: Once you have created your post types, custom fields and taxonomies, you can use %1$sPosts Table Pro%2$s to display them in a user-friendly table.
fr-FR: Une fois que vous avez créé vos types de publication, champs personnalisés et taxonomies, vous pouvez utiliser %1$sPosts Table Pro%2$s pour les afficher dans un tableau convivial.

en: Posts Table Pro is a dynamic WordPress table plugin which lists any type of WordPress content in a searchable table. As well as displaying any custom post type, you can choose which columns of information to show in the table - including your custom fields and taxonomies.
fr-FR: Posts Table Pro est un plugin de tableau dynamique pour WordPress qui liste tout type de contenu WordPress dans un tableau consultable. En plus d'afficher n'importe quel type de publication personnalisé, vous pouvez choisir quelles colonnes d'information afficher dans le tableau - y compris vos champs personnalisés et taxonomies.

en: Your website visitors can use the search box, sortable columns and filter dropdowns to find exactly what they are looking for.
fr-FR: Vos visiteurs de site Web peuvent utiliser la boîte de recherche, les colonnes triables et les menus déroulants de filtre pour trouver exactement ce qu'ils recherchent.

note: translators: 1: the opening tag of an anchor element, 2: the closing tag of an anchor element
en: Do you need to control who can access your custom post types? You can easily do this with the %1$sPassword Protected Categories%2$s plugin.
fr-FR: Avez-vous besoin de contrôler qui peut accéder à vos types de publication personnalisés ? Vous pouvez facilement le faire avec le plugin %1$sPassword Protected Categories%2$s.

en: Password Protected Categories lets you restrict access to any or all of your categories or taxonomies.
fr-FR: Password Protected Categories vous permet de restreindre l'accès à certaines ou à toutes vos catégories ou taxonomies.

note: translators: the plural name of a post type
en: Now, you can either add extra fields to your post type, or start adding new %s straight away.
fr-FR: Maintenant, vous pouvez soit ajouter des champs supplémentaires à votre type de publication, soit commencer à ajouter de nouveaux %s immédiatement.

note: translators: the singular name of a post type
en: The %s post type is ready!
fr-FR: Le type de publication %s est prêt !

note: translators: the plural name of a post type
en: Choose which of the standard features you will use. Later, you can create custom fields and taxonomies for storing additional information.
fr-FR: Choisissez lesquelles des fonctionnalités standard vous utiliserez. Plus tard, vous pourrez créer des champs personnalisés et des taxonomies pour stocker des informations supplémentaires.

note: translators: the plural name of a post type
en: What type of information do you need for your %s?
fr-FR: Quel type d'information avez-vous besoin pour votre %s ?

en: It is not possible to create the post type with the current configuration.
fr-FR: Il n'est pas possible de créer le type de publication avec la configuration actuelle.

en: First, let's choose the name for your post type. This will appear as a link on the left hand side of the WordPress admin.
fr-FR: Tout d'abord, choisissons le nom de votre type de publication. Cela apparaîtra comme un lien sur le côté gauche de l'administration WordPress.

en: What sort of content do you want to create?
fr-FR: Quel type de contenu souhaitez-vous créer ?

en: e.g. Article
fr-FR: p. ex. Article

en: e.g. Articles
fr-FR: p. ex. Articles

en: Both fields must not be empty.
fr-FR: Les deux champs ne doivent pas être vides.

en: The name of the post type cannot be longer than 17 characters.
fr-FR: Le nom du type de publication ne peut pas dépasser 17 caractères.

en: A post type with this name is already present. Please input a different name.
fr-FR: Un type de publication avec ce nom est déjà présent. Veuillez saisir un nom différent.

note: translators: %1$s: URL to All Access Pass page %2$s: URL to the KB about the upgrading process
en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2, or get them all with an <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! (<a href="%2$s" target="_blank">learn how here</a>)
fr-FR: Améliorez votre boutique avec ces fantastiques plugins de Barn2, ou obtenez-les tous avec un <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/> ! (<a href="%2$s" target="_blank">apprenez comment ici</a>)

en: Welcome to Easy Post Types and Fields
fr-FR: Bienvenue dans Easy Post Types and Fields

en: Use this setup wizard to quickly create a post type (e.g. Events, Members, Articles, or something else). Your post type will have its own section in the WordPress admin. If you want to add fields to existing post types, then skip the setup wizard and go to the Other Post Types section.
fr-FR: Utilisez cet assistant de configuration pour créer rapidement un type de publication (par exemple, Événements, Membres, Articles, ou autre chose). Votre type de publication aura sa propre section dans l'administration WordPress. Si vous souhaitez ajouter des champs aux types de publication existants, alors passez l'assistant de configuration et allez à la section Autres Types de Publication.

en: You are not authorized.
fr-FR: Vous n'êtes pas autorisé.

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: Add New %s
fr-FR: Ajouter un nouveau %s

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: Edit %s
fr-FR: Modifier %s

note: translators: the singular post type name
en: New %s
fr-FR: Nouveau %s

note: translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: Search %s
fr-FR: Rechercher %s

note: translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: No %s found.
fr-FR: Aucun %s trouvé.

note: translators: the plural post type name
en: No %s found in Trash.
fr-FR: Aucun %s trouvé dans la corbeille.

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: Parent %s:
fr-FR: Parent %s :

note: translators: the singular post type name
en: %s Attributes
fr-FR: %s Attributs

note: translators: the singular post type name
en: Insert into %s
fr-FR: Insérer dans %s

note: translators: the singular post type name
en: Uploaded to this %s
fr-FR: Téléversé dans ce %s

note: translators: the plural post type name
en: Filter %s list
fr-FR: Filtrer la liste %s

note: translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: %s list navigation
fr-FR: Navigation dans la liste %s

note: translators: the singular post type name
en: %s published.
fr-FR: %s publié.

note: translators: the singular post type name
en: %s published privately.
fr-FR: %s publié en privé.

note: translators: the singular post type name
en: %s reverted to draft.
fr-FR: %s reverti à l'état de brouillon.

note: translators: the singular post type name
en: %s scheduled.
fr-FR: %s programmé.

note: translators: the singular post type name
en: %s updated.
fr-FR: %s mis à jour.

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: %s Link
fr-FR: %s Lien

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: A link to a %s.
fr-FR: Un lien vers un %s.

en: The name is how it appears on your site.
fr-FR: Le nom est la façon dont il apparaît sur votre site.

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
fr-FR: Le &#8220;slug&#8221; est la version conviviale pour l'URL du nom. Il est généralement en minuscules et ne contient que des lettres, des chiffres et des tirets.

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band.
fr-FR: Attribuez un terme parent pour créer une hiérarchie. Le terme Jazz, par exemple, serait le parent de Bebop et Big Band.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
fr-FR: La description n'est pas mise en avant par défaut ; cependant, certains thèmes peuvent l'afficher.

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Popular %s
fr-FR: %s Populaire

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: Parent %s
fr-FR: %s Parent

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: View %s
fr-FR: Voir %s

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: Update %s
fr-FR: Mettre à jour %s

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: New %s Name
fr-FR: Nouveau nom %s

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Separate %s with commas
fr-FR: Séparez %s par des virgules

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Add or remove %s
fr-FR: Ajouter ou supprimer %s

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Choose from the most used %s
fr-FR: Choisissez parmi les %s les plus utilisés

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: No %s
fr-FR: Aucun %s

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Filter by %s
fr-FR: Filtrer par %s

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Most Used
fr-FR: Les Plus Utilisés

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: &larr; Go to %s
fr-FR: &larr; Aller à %s

en: Title
fr-FR: Titre

en: Content
fr-FR: Contenu

en: Excerpt
fr-FR: Extrait

en: Author
fr-FR: Auteur

en: Featured image
fr-FR: Image mise en avant

en: Comments
fr-FR: Commentaires

en: Page attributes
fr-FR: Attributs de la page

en: Revisions
fr-FR: Révisions

en: Text
fr-FR: Texte

en: Visual Editor
fr-FR: Éditeur visuel

en: Are you sure you want to delete the %1$s post type?
fr-FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le type de publication %1$s ?

en: The database contains at least one post of this post type. By deleting this post type, WordPress will not be able to access those posts any longer. Are you sure you want to continue?
fr-FR: La base de données contient au moins une publication de ce type. En supprimant ce type de publication, WordPress ne pourra plus accéder à ces publications. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Are you sure you want to delete the “%1$s” %2$s?
fr-FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le “%1$s” %2$s ?

[ctx: column name]
en: Name
fr-FR: Nom

[ctx: column name]
en: Custom Fields
fr-FR: Champs personnalisés

[ctx: column name]
en: Count
fr-FR: Nombre

[ctx: column name]
en: Hierarchical
fr-FR: Hiérarchique

[ctx: singular]
note: translators: the singular post type name
en: View %s
fr-FR: Voir %s

[ctx: plural]
note: translators: the plural post type name
en: View %s
fr-FR: Voir %s
