Easy Post Types and Fields 1.1.1 - en to de-DE translation catalogue (190 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Easy Post Types and Fields
de-DE: Einfache Beitragstypen und Felder

note: Description of the plugin
en: Create custom post types, fields and taxonomies.
de-DE: Erstellen Sie benutzerdefinierte Beitragstypen, Felder und Taxonomien.

en: %s setup wizard
de-DE: %s Einrichtungsassistent

en: Setup wizard
de-DE: Einrichtungsassistent

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
de-DE: Wenn Sie erneut auf den Einrichtungsassistenten zugreifen möchten, klicken Sie bitte auf die Schaltfläche unten.

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
de-DE: Warnung: Dies wird Ihre vorhandenen Einstellungen für %s überschreiben. Sind Sie sicher, dass Sie fortfahren möchten?

en: More
de-DE: Mehr

en: Extra features
de-DE: Zusätzliche Funktionen

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
de-DE: Verbessern Sie Ihre Website mit diesen fantastischen Plugins von Barn2.

en: Something went wrong while retrieving the list of products. Please try again later.
de-DE: Beim Abrufen der Produktliste ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es später noch einmal.

en: Ready
de-DE: Bereit

en: Setup Complete
de-DE: Einrichtung abgeschlossen

en: Welcome
de-DE: Willkommen

en: License key
de-DE: Lizenzschlüssel

en: Enter your license key to start using the plugin.
de-DE: Geben Sie Ihren Lizenzschlüssel ein, um das Plugin zu verwenden.

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
de-DE: Der Lizenzschlüssel ist in Ihrer Bestellbestätigungs-E-Mail enthalten.

en: You are not allowed to retrieve license details.
de-DE: Sie dürfen die Lizenzdetails nicht abrufen.

en: You are not allowed to validate your license.
de-DE: Sie dürfen Ihre Lizenz nicht validieren.

en: Please enter a license key.
de-DE: Bitte geben Sie einen Lizenzschlüssel ein.

en: Size
de-DE: Größe

en: Documentation
de-DE: Dokumentation

en: Support
de-DE: Unterstützung

en: Read more
de-DE: Mehr erfahren

en: Settings
de-DE: Einstellungen

en: Post types
de-DE: Beitragsarten

en: Post type
de-DE: Beitragsart

en: Add new
de-DE: Neu hinzufügen

en: Add new post type
de-DE: Neue Beitragsart hinzufügen

en: Edit post type
de-DE: Beitragsart bearbeiten

en: New post type
de-DE: Neue Beitragsart

en: View post type
de-DE: Beitragsart anzeigen

en: View post types
de-DE: Beitragsarten anzeigen

en: Search custom post types
de-DE: Benutzerdefinierte Beitragsarten suchen

en: No custom post types have been created yet.
de-DE: Es wurden noch keine benutzerdefinierten Beitragsarten erstellt.

en: All post types
de-DE: Alle Beitragsarten

en: Post Type Attributes
de-DE: Beitragsartattribute

en: Filter post types list
de-DE: Beitragsartenliste filtern

en: Filter by date
de-DE: Nach Datum filtern

en: Post types list navigation
de-DE: Navigation der Beitragstypenliste

en: Post types list
de-DE: Beitragstypenliste

en: Post type published.
de-DE: Beitragstyp veröffentlicht.

en: Post type published privately.
de-DE: Beitragstyp privat veröffentlicht.

en: Post type reverted to draft.
de-DE: Beitragstyp auf Entwurf zurückgesetzt.

en: Post scheduled.
de-DE: Beitrag geplant.

en: Post updated.
de-DE: Beitrag aktualisiert.

en: A link to a post type.
de-DE: Ein Link zu einem Beitragstyp.

en: Define a custom post type
de-DE: Einen benutzerdefinierten Beitragstyp definieren

en: Custom fields
de-DE: Benutzerdefinierte Felder

en: Custom field
de-DE: Benutzerdefiniertes Feld

note: translators: 1: the plural name of the post type, 2: the opening tab of an anchor element, 3: the closing tag of an anchor element, 4: the singular name of the post type, 5: the plural name of the post type,
en: Use custom fields to store extra data about your %1$s, such as a reference number or link. Custom fields are for data that is unique to each %4$s. If you want to use the data to organize or group your %5$s then you should create a %2$staxonomy%3$s instead.
de-DE: Verwenden Sie benutzerdefinierte Felder, um zusätzliche Daten zu Ihrem %1$s zu speichern, wie z. B. eine Referenznummer oder einen Link. Benutzerdefinierte Felder sind für Daten gedacht, die für jeden %4$s einzigartig sind. Wenn Sie die Daten verwenden möchten, um Ihre %5$s zu organisieren oder zu gruppieren, sollten Sie stattdessen eine %2$staxonomie%3$s erstellen.

en: Taxonomies
de-DE: Taxonomien

en: Taxonomy
de-DE: Taxonomie

note: translators: the plural name of the post type
en: Taxonomies let you organize and group your %1$s. For example, you might want to organize them by category, tag, year, author, or industry. If you need to add data that is unique to each %4$s then you should create a %2$scustom field%3$s instead.
de-DE: Taxonomien ermöglichen es Ihnen, Ihre %1$s zu organisieren und zu gruppieren. Beispielsweise möchten Sie sie möglicherweise nach Kategorie, Schlagwort, Jahr, Autor oder Branche organisieren. Wenn Sie Daten hinzufügen müssen, die für jeden %4$s einzigartig sind, sollten Sie stattdessen ein %2$sbbenutzerdefiniertes Feld%3$s erstellen.

en: Post Types
de-DE: Beitragstypen

en: Use this page to manage your custom post types. You can add and edit post types, custom fields and taxonomies.
de-DE: Verwenden Sie diese Seite, um Ihre benutzerdefinierten Beitragstypen zu verwalten. Sie können Beitragstypen, benutzerdefinierte Felder und Taxonomien hinzufügen und bearbeiten.

en: Manage Taxonomies
de-DE: Taxonomien verwalten

en: Manage Custom Fields
de-DE: Benutzerdefinierte Felder verwalten

en: Add
de-DE: Hinzufügen

en: Edit
de-DE: Bearbeiten

note: translators: either 'Add' or 'Edit'
en: %s Taxonomy
de-DE: %s Taxonomie

note: translators: either 'Add' or 'Edit'
en: %s Custom Field
de-DE: %s Benutzerdefiniertes Feld

en: Display your post types and fields with Posts Table Pro
de-DE: Zeigen Sie Ihre Beitragstypen und Felder mit Posts Table Pro an

en: Restrict access to parts of your website with Password Protected Categories
de-DE: Zugriff auf Teile Ihrer Website mit passwortgeschützten Kategorien einschränken

en: The post type is missing or an error occurred when completing this operation.
de-DE: Der Beitragstyp fehlt oder es ist ein Fehler bei der Durchführung dieser Operation aufgetreten.

en: The slug of a post type is required.
de-DE: Der Slug eines Beitragstyps ist erforderlich.

en: The slug of a post type must be 17 characters or less.
de-DE: Der Slug eines Beitragstyps muss 17 Zeichen oder weniger sein.

en: The singular name of a post type is required.
de-DE: Der Singularname eines Beitragstyps ist erforderlich.

en: The plural name of a post type is required.
de-DE: Der Pluralname eines Beitragstyps ist erforderlich.

en: A post type with the same slug is already registered. Please choose a different slug.
de-DE: Ein Beitragstyp mit dem gleichen Slug ist bereits registriert. Bitte wählen Sie einen anderen Slug.

en: The slug of a taxonomy is required.
de-DE: Der Slug einer Taxonomie ist erforderlich.

note: translators: the maximum number of characters of the slug
en: The slug of a taxonomy for this post type must be %d characters or less.
de-DE: Der Slug einer Taxonomie für diesen Beitragstyp muss %d Zeichen oder weniger sein.

en: The singular name of a taxonomy is required.
de-DE: Der Singularname einer Taxonomie ist erforderlich.

en: The plural name of a taxonomy is required.
de-DE: Der Pluralname einer Taxonomie ist erforderlich.

en: A taxonomy with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
de-DE: Eine Taxonomie mit dem gleichen Slug ist bereits diesem Beitragstyp zugeordnet. Bitte wählen Sie einen anderen Slug.

en: The slug of a custom field is required.
de-DE: Der Slug eines benutzerdefinierten Feldes ist erforderlich.

en: The name of a custom field is required.
de-DE: Der Name eines benutzerdefinierten Feldes ist erforderlich.

en: A field with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
de-DE: Ein Feld mit dem gleichen Slug ist bereits diesem Beitragstyp zugeordnet. Bitte wählen Sie einen anderen Slug.

en: No custom fields for this post type yet
de-DE: Für diesen Beitragstyp sind noch keine benutzerdefinierten Felder vorhanden

note: translators: a post type name followed by underscore
en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom taxonomy. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix '%1$s' before the slug, for example '%1$scategory' instead of just 'category'.
de-DE: Der Slug ist ein eindeutiger Code, den Sie verwenden können, um die benutzerdefinierte Taxonomie zu identifizieren. Zum Beispiel können Sie ihn verwenden, um die Daten mit dem Plugin Posts Table Pro anzuzeigen. Wenn Sie den Slug auf andere Weise verwenden &ndash; zum Beispiel für Entwicklungszwecke &ndash; sollten Sie das Präfix '%1$s' vor dem Slug hinzufügen, zum Beispiel '%1$scategory' anstelle von nur 'category'.

note: translators: a custom field name translators: a post type name translators: the name of the taxonomy
en: %s (Edit)
de-DE: %s (Bearbeiten)

en: Delete
de-DE: Löschen

en: No custom post types found
de-DE: Keine benutzerdefinierten Beitragstypen gefunden

note: translators: %s: Number of posts.
en: Easy Post Types <span class="count">(%s)</span>
de-DE: Einfache Beitragstypen <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: Number of posts.
en: Other Post Types <span class="count">(%s)</span>
de-DE: Andere Beitragstypen <span class="count">(%s)</span>

en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom post type. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix 'ept_' before the slug, for example 'ept_article' instead of just 'article'.
de-DE: Der Slug ist ein eindeutiger Code, den Sie verwenden können, um den benutzerdefinierten Beitragstyp zu identifizieren. Zum Beispiel können Sie ihn verwenden, um die Daten mit dem Plugin Posts Table Pro anzuzeigen. Wenn Sie den Slug auf andere Weise verwenden &ndash; zum Beispiel für Entwicklungszwecke &ndash; sollten Sie das Präfix 'ept_' vor dem Slug hinzufügen, zum Beispiel 'ept_article' anstelle von nur 'article'.

en: Use custom fields for storing unique data about your custom posts, and use taxonomies for organizing and grouping the custom posts.
de-DE: Verwenden Sie benutzerdefinierte Felder, um einzigartige Daten über Ihre benutzerdefinierten Beiträge zu speichern, und verwenden Sie Taxonomien, um die benutzerdefinierten Beiträge zu organisieren und zu gruppieren.

en: The current number of posts for the custom post type.
de-DE: Die aktuelle Anzahl der Beiträge für den benutzerdefinierten Beitragstyp.

en: Custom Fields
de-DE: Benutzerdefinierte Felder

note: translators: %s: Post type plural name. translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: All %s
de-DE: Alle %s

en: No taxonomies for this post type yet
de-DE: Für diesen Beitragstyp sind noch keine Taxonomien vorhanden

en: Hierarchical taxonomies have a nested parent/child structure like WordPress post categories, whereas non-hierarchical taxonomies are flat like tags.
de-DE: Hierarchische Taxonomien haben eine verschachtelte Eltern/Kind-Struktur wie WordPress-Beitrag Kategorien, während nicht-hierarchische Taxonomien flach wie Tags sind.

en: Yes
de-DE: Ja

en: No
de-DE: Nein

en: Manage terms
de-DE: Begriffe verwalten

en: Are you enjoying Easy Post Types and Fields?
de-DE: Genießen Sie Easy Post Types und Fields?

en: Congratulations, you've just published your first custom post type! If you have time, it would be great if you could leave us a review and let us know what you think of the plugin.
de-DE: Herzlichen Glückwunsch, Sie haben gerade Ihren ersten benutzerdefinierten Beitragstyp veröffentlicht! Wenn Sie Zeit haben, wäre es großartig, wenn Sie uns eine Bewertung hinterlassen könnten und uns wissen lassen, was Sie von dem Plugin halten.

en: Add Review
de-DE: Bewertung hinzufügen

en: Dismiss
de-DE: Schließen

en: Barn2
de-DE: Scheune2

en: Type
de-DE: Typ

en: Add New
de-DE: Neu hinzufügen

note: translators: either `Taxonomy` or `Custom field`
en: %s editor
de-DE: %s-Editor

en: Update
de-DE: Aktualisieren

en: taxonomy
de-DE: Taxonomie

en: custom field
de-DE: benutzerdefiniertes Feld

en: Cancel
de-DE: Abbrechen

note: translators: either `Taxonomy` or `Custom field` translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: %s list
de-DE: %s Liste

en: Singular name
de-DE: Singulärer Name

en: Plural name
de-DE: Pluralname

en: Features
de-DE: Funktionen

en: Update post type
de-DE: Beitragsart aktualisieren

en: e.g. Category
de-DE: z.B. Kategorie

en: e.g. Categories
de-DE: z.B. Kategorien

en: Hierarchical
de-DE: Hierarchisch

note: translators: 1: the opening tag of an anchor element, 2: the closing tag of an anchor element
en: Once you have created your post types, custom fields and taxonomies, you can use %1$sPosts Table Pro%2$s to display them in a user-friendly table.
de-DE: Sobald Sie Ihre Beitragstypen, benutzerdefinierten Felder und Taxonomien erstellt haben, können Sie %1$sPosts Table Pro%2$s verwenden, um sie in einer benutzerfreundlichen Tabelle anzuzeigen.

en: Posts Table Pro is a dynamic WordPress table plugin which lists any type of WordPress content in a searchable table. As well as displaying any custom post type, you can choose which columns of information to show in the table - including your custom fields and taxonomies.
de-DE: Posts Table Pro ist ein dynamisches WordPress-Tabellen-Plugin, das jede Art von WordPress-Inhalt in einer durchsuchbaren Tabelle auflistet. Neben der Anzeige von benutzerdefinierten Beitragstypen können Sie auswählen, welche Informationsspalten in der Tabelle angezeigt werden sollen - einschließlich Ihrer benutzerdefinierten Felder und Taxonomien.

en: Your website visitors can use the search box, sortable columns and filter dropdowns to find exactly what they are looking for.
de-DE: Ihre Webseitenbesucher können das Suchfeld, die sortierbaren Spalten und die Filterdropdowns nutzen, um genau das zu finden, wonach sie suchen.

note: translators: 1: the opening tag of an anchor element, 2: the closing tag of an anchor element
en: Do you need to control who can access your custom post types? You can easily do this with the %1$sPassword Protected Categories%2$s plugin.
de-DE: Müssen Sie kontrollieren, wer auf Ihre benutzerdefinierten Beitragstypen zugreifen kann? Das können Sie ganz einfach mit dem %1$sPasswortgeschützte Kategorien%2$s-Plugin tun.

en: Password Protected Categories lets you restrict access to any or all of your categories or taxonomies.
de-DE: Passwortgeschützte Kategorien ermöglicht es Ihnen, den Zugriff auf einige oder alle Ihrer Kategorien oder Taxonomien einzuschränken.

note: translators: the plural name of a post type
en: Now, you can either add extra fields to your post type, or start adding new %s straight away.
de-DE: Jetzt können Sie entweder zusätzliche Felder zu Ihrem Beitragstyp hinzufügen oder sofort neue %s hinzufügen.

note: translators: the singular name of a post type
en: The %s post type is ready!
de-DE: Der %s Beitragstyp ist bereit!

note: translators: the plural name of a post type
en: Choose which of the standard features you will use. Later, you can create custom fields and taxonomies for storing additional information.
de-DE: Wählen Sie, welche der Standardfunktionen Sie verwenden möchten. Später können Sie benutzerdefinierte Felder und Taxonomien erstellen, um zusätzliche Informationen zu speichern.

note: translators: the plural name of a post type
en: What type of information do you need for your %s?
de-DE: Welche Art von Informationen benötigen Sie für Ihre %s?

en: It is not possible to create the post type with the current configuration.
de-DE: Es ist nicht möglich, den Beitragstyp mit der aktuellen Konfiguration zu erstellen.

en: First, let's choose the name for your post type. This will appear as a link on the left hand side of the WordPress admin.
de-DE: Zuerst wählen wir den Namen für Ihren Beitragstyp. Dieser wird als Link auf der linken Seite des WordPress-Admin-Bereichs angezeigt.

en: What sort of content do you want to create?
de-DE: Welche Art von Inhalt möchten Sie erstellen?

en: e.g. Article
de-DE: z.B. Artikel

en: e.g. Articles
de-DE: z.B. Artikel

en: Both fields must not be empty.
de-DE: Beide Felder dürfen nicht leer sein.

en: The name of the post type cannot be longer than 17 characters.
de-DE: Der Name des Beitragstyps darf nicht länger als 17 Zeichen sein.

en: A post type with this name is already present. Please input a different name.
de-DE: Ein Beitragstyp mit diesem Namen ist bereits vorhanden. Bitte geben Sie einen anderen Namen ein.

note: translators: %1$s: URL to All Access Pass page %2$s: URL to the KB about the upgrading process
en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2, or get them all with an <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! (<a href="%2$s" target="_blank">learn how here</a>)
de-DE: Verbessern Sie Ihren Shop mit diesen fantastischen Plugins von Barn2 oder erhalten Sie sie alle mit einem <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! (<a href="%2$s" target="_blank">hier erfahren Sie mehr</a>)

en: Welcome to Easy Post Types and Fields
de-DE: Willkommen bei Easy Post Types und Fields

en: Use this setup wizard to quickly create a post type (e.g. Events, Members, Articles, or something else). Your post type will have its own section in the WordPress admin. If you want to add fields to existing post types, then skip the setup wizard and go to the Other Post Types section.
de-DE: Verwenden Sie diesen Einrichtungsassistenten, um schnell einen Beitragstyp (z.B. Veranstaltungen, Mitglieder, Artikel oder etwas anderes) zu erstellen. Ihr Beitragstyp hat seinen eigenen Abschnitt im WordPress-Admin-Bereich. Wenn Sie Felder zu vorhandenen Beitragstypen hinzufügen möchten, überspringen Sie den Einrichtungsassistenten und gehen Sie zum Abschnitt Andere Beitragstypen.

en: You are not authorized.
de-DE: Sie sind nicht autorisiert.

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: Add New %s
de-DE: Neues %s hinzufügen

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: Edit %s
de-DE: %s bearbeiten

note: translators: the singular post type name
en: New %s
de-DE: Neues %s

note: translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: Search %s
de-DE: Suche %s

note: translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: No %s found.
de-DE: Keine %s gefunden.

note: translators: the plural post type name
en: No %s found in Trash.
de-DE: Keine %s im Papierkorb gefunden.

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: Parent %s:
de-DE: Übergeordnetes %s:

note: translators: the singular post type name
en: %s Archives
de-DE: %s Archive

note: translators: the singular post type name
en: %s Attributes
de-DE: %s Attribute

note: translators: the singular post type name
en: Insert into %s
de-DE: %s einfügen

note: translators: the singular post type name
en: Uploaded to this %s
de-DE: Hochgeladen zu diesem %s

note: translators: the plural post type name
en: Filter %s list
de-DE: %s Liste filtern

note: translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: %s list navigation
de-DE: %s Listen-Navigation

note: translators: the singular post type name
en: %s published.
de-DE: %s veröffentlicht.

note: translators: the singular post type name
en: %s published privately.
de-DE: %s privat veröffentlicht.

note: translators: the singular post type name
en: %s reverted to draft.
de-DE: %s auf Entwurf zurückgesetzt.

note: translators: the singular post type name
en: %s scheduled.
de-DE: %s geplant.

note: translators: the singular post type name
en: %s updated.
de-DE: %s aktualisiert.

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: A link to a %s.
de-DE: Ein Link zu einem %s.

en: The name is how it appears on your site.
de-DE: Der Name ist, wie er auf Ihrer Seite erscheint.

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
de-DE: Der &#8220;Slug&#8221; ist die URL-freundliche Version des Namens. Er ist normalerweise alles in Kleinbuchstaben und enthält nur Buchstaben, Zahlen und Bindestriche.

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band.
de-DE: Weisen Sie einen übergeordneten Begriff zu, um eine Hierarchie zu erstellen. Der Begriff Jazz wäre zum Beispiel der übergeordnete Begriff von Bebop und Big Band.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
de-DE: Die Beschreibung ist standardmäßig nicht prominent; einige Themes zeigen sie jedoch möglicherweise an.

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Popular %s
de-DE: Beliebte %s

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: Parent %s
de-DE: Eltern-%s

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: View %s
de-DE: %s anzeigen

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: Update %s
de-DE: %s aktualisieren

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: New %s Name
de-DE: Neuer %s-Name

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Separate %s with commas
de-DE: %s mit Kommas trennen

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Add or remove %s
de-DE: %s hinzufügen oder entfernen

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Choose from the most used %s
de-DE: Wählen Sie aus den meistgenutzten %s

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: No %s
de-DE: Keine %s

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Filter by %s
de-DE: Nach %s filtern

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Most Used
de-DE: Am häufigsten verwendet

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: &larr; Go to %s
de-DE: &larr; Gehe zu %s

en: Title
de-DE: Titel

en: Content
de-DE: Inhalt

en: Excerpt
de-DE: Zusammenfassung

en: Author
de-DE: Autor

en: Featured image
de-DE: Beitragsbild

en: Comments
de-DE: Kommentare

en: Page attributes
de-DE: Seitenattribute

en: Revisions
de-DE: Revisionen

en: Visual Editor
de-DE: Visueller Editor

en: Are you sure you want to delete the %1$s post type?
de-DE: Sind Sie sicher, dass Sie den %1$s Beitragstyp löschen möchten?

en: The database contains at least one post of this post type. By deleting this post type, WordPress will not be able to access those posts any longer. Are you sure you want to continue?
de-DE: Die Datenbank enthält mindestens einen Beitrag dieses Beitragstyps. Wenn Sie diesen Beitragstyp löschen, kann WordPress nicht mehr auf diese Beiträge zugreifen. Sind Sie sicher, dass Sie fortfahren möchten?

en: Are you sure you want to delete the “%1$s” %2$s?
de-DE: Sind Sie sicher, dass Sie die “%1$s” %2$s löschen möchten?

[ctx: column name]
en: Type
de-DE: Typ

[ctx: column name]
en: Custom Fields
de-DE: Benutzerdefinierte Felder

[ctx: column name]
en: Taxonomies
de-DE: Taxonomien

[ctx: column name]
en: Actions
de-DE: Aktionen

[ctx: column name]
en: Count
de-DE: Anzahl

[ctx: column name]
en: Hierarchical
de-DE: Hierarchisch

[ctx: singular]
note: translators: the singular post type name
en: View %s
de-DE: Anzeigen %s

[ctx: plural]
note: translators: the plural post type name
en: View %s
de-DE: Anzeigen %s
