Easy Post Types and Fields 1.1.1 - en to da-DK translation catalogue (189 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Easy Post Types and Fields
da-DK: Nemme indlægstyper og felter

note: Description of the plugin
en: Create custom post types, fields and taxonomies.
da-DK: Opret brugerdefinerede indlægstyper, felter og taksonomier.

en: %s setup wizard
da-DK: %s opsætningsguide

en: Setup wizard
da-DK: Opsætningsguide

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
da-DK: Hvis du har brug for at få adgang til opsætningsguiden igen, skal du klikke på knappen nedenfor.

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
da-DK: Advarsel: Dette vil overskrive dine eksisterende indstillinger for %s. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: More
da-DK: Mere

en: Extra features
da-DK: Ekstra funktioner

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
da-DK: Forbedr din side med disse fantastiske plugins fra Barn2.

en: Something went wrong while retrieving the list of products. Please try again later.
da-DK: Der opstod en fejl under hentning af listen over produkter. Prøv venligst igen senere.

en: Ready
da-DK: Klar

en: Setup Complete
da-DK: Opsætning fuldført

en: Welcome
da-DK: Velkommen

en: License key
da-DK: Licensnøgle

en: Enter your license key to start using the plugin.
da-DK: Indtast din licensnøgle for at begynde at bruge plugin'et.

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
da-DK: Licensnøglen findes i din ordrebekræftelses-e-mail.

en: You are not allowed to retrieve license details.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at hente licensoplysninger.

en: You are not allowed to validate your license.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at validere din licens.

en: Please enter a license key.
da-DK: Indtast venligst en licensnøgle.

en: Size
da-DK: Størrelse

en: Documentation
da-DK: Dokumentation

en: Read more
da-DK: Læs mere

en: Settings
da-DK: Indstillinger

en: Post types
da-DK: Posttyper

en: Post type
da-DK: Posttype

en: Add new
da-DK: Tilføj ny

en: Add new post type
da-DK: Tilføj ny posttype

en: Edit post type
da-DK: Rediger posttype

en: New post type
da-DK: Ny posttype

en: View post type
da-DK: Vis posttype

en: View post types
da-DK: Vis posttyper

en: Search custom post types
da-DK: Søg i brugerdefinerede posttyper

en: No custom post types have been created yet.
da-DK: Der er endnu ikke oprettet nogen brugerdefinerede posttyper.

en: All post types
da-DK: Alle posttyper

en: Post Type Attributes
da-DK: Posttypeattributter

en: Filter post types list
da-DK: Filtrer posttyper liste

en: Filter by date
da-DK: Filtrer efter dato

en: Post types list navigation
da-DK: Navigation i posttyper liste

en: Post types list
da-DK: Posttyper liste

en: Post type published.
da-DK: Posttypen er offentliggjort.

en: Post type published privately.
da-DK: Posttypen er offentliggjort privat.

en: Post type reverted to draft.
da-DK: Posttypen er tilbageført til kladde.

en: Post scheduled.
da-DK: Posten er planlagt.

en: Post updated.
da-DK: Posten er opdateret.

en: A link to a post type.
da-DK: Et link til en posttype.

en: Define a custom post type
da-DK: Definér en brugerdefineret posttype

en: Custom fields
da-DK: Brugerdefinerede felter

en: Custom field
da-DK: Brugerdefineret felt

note: translators: 1: the plural name of the post type, 2: the opening tab of an anchor element, 3: the closing tag of an anchor element, 4: the singular name of the post type, 5: the plural name of the post type,
en: Use custom fields to store extra data about your %1$s, such as a reference number or link. Custom fields are for data that is unique to each %4$s. If you want to use the data to organize or group your %5$s then you should create a %2$staxonomy%3$s instead.
da-DK: Brug brugerdefinerede felter til at gemme ekstra data om din %1$s, såsom et referencenummer eller link. Brugerdefinerede felter er til data, der er unikke for hver %4$s. Hvis du vil bruge dataene til at organisere eller gruppere dine %5$s, så bør du i stedet oprette en %2$staxonomi%3$s.

en: Taxonomies
da-DK: Taksonomier

en: Taxonomy
da-DK: Taksonomi

note: translators: the plural name of the post type
en: Taxonomies let you organize and group your %1$s. For example, you might want to organize them by category, tag, year, author, or industry. If you need to add data that is unique to each %4$s then you should create a %2$scustom field%3$s instead.
da-DK: Taksonomier giver dig mulighed for at organisere og gruppere dine %1$s. For eksempel kan du ønske at organisere dem efter kategori, tag, år, forfatter eller industri. Hvis du har brug for at tilføje data, der er unikke for hver %4$s, så bør du i stedet oprette et %2$sbrowserdefineret felt%3$s.

en: Post Types
da-DK: Posttyper

en: Use this page to manage your custom post types. You can add and edit post types, custom fields and taxonomies.
da-DK: Brug denne side til at administrere dine brugerdefinerede posttyper. Du kan tilføje og redigere posttyper, brugerdefinerede felter og taksonomier.

en: Manage Taxonomies
da-DK: Administrer taksonomier

en: Manage Custom Fields
da-DK: Administrer brugerdefinerede felter

en: Add
da-DK: Tilføj

en: Edit
da-DK: Redigér

note: translators: either 'Add' or 'Edit'
en: %s Taxonomy
da-DK: %s Taksonomi

note: translators: either 'Add' or 'Edit'
en: %s Custom Field
da-DK: %s Brugerdefineret Felt

en: Display your post types and fields with Posts Table Pro
da-DK: Vis dine indlægstyper og felter med Posts Table Pro

en: Restrict access to parts of your website with Password Protected Categories
da-DK: Begræns adgangen til dele af dit websted med Adgangsbeskyttede Kategorier

en: The post type is missing or an error occurred when completing this operation.
da-DK: Indlægstypen mangler, eller der opstod en fejl under afslutningen af denne handling.

en: The slug of a post type is required.
da-DK: Slug'en for en indlægstype er påkrævet.

en: The slug of a post type must be 17 characters or less.
da-DK: Slug'en for en indlægstype skal være 17 tegn eller mindre.

en: The singular name of a post type is required.
da-DK: Det ental navnet på en indlægstype er påkrævet.

en: The plural name of a post type is required.
da-DK: Det flertal navnet på en indlægstype er påkrævet.

en: A post type with the same slug is already registered. Please choose a different slug.
da-DK: En indlægstype med samme slug er allerede registreret. Vælg venligst en anden slug.

en: The slug of a taxonomy is required.
da-DK: Slug'en for en taksonomi er påkrævet.

note: translators: the maximum number of characters of the slug
en: The slug of a taxonomy for this post type must be %d characters or less.
da-DK: Slug'en for en taksonomi for denne indlægstype skal være %d tegn eller mindre.

en: The singular name of a taxonomy is required.
da-DK: Det ental navnet på en taksonomi er påkrævet.

en: The plural name of a taxonomy is required.
da-DK: Det flertal navnet på en taksonomi er påkrævet.

en: A taxonomy with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
da-DK: En taksonomi med samme slug er allerede registreret til denne indlægstype. Vælg venligst en anden slug.

en: The slug of a custom field is required.
da-DK: Slug'en for et brugerdefineret felt er påkrævet.

en: The name of a custom field is required.
da-DK: Navnet på et brugerdefineret felt er påkrævet.

en: A field with the same slug is already registered to this post type. Please choose a different slug.
da-DK: Et felt med samme slug er allerede registreret til denne indlægstype. Vælg venligst en anden slug.

en: No custom fields for this post type yet
da-DK: Der er endnu ingen tilpassede felter til denne indlægstype

note: translators: a post type name followed by underscore
en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom taxonomy. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix '%1$s' before the slug, for example '%1$scategory' instead of just 'category'.
da-DK: Slug'en er en unik kode, som du kan bruge til at identificere den tilpassede taksonomi. For eksempel kan du bruge den til at vise dataene med Posts Table Pro-pluginet. Hvis du bruger slug'en på andre måder &ndash; for eksempel til udviklingsformål &ndash; så skal du tilføje præfikset '%1$s' før slug'en, for eksempel '%1$scategory' i stedet for bare 'category'.

note: translators: a custom field name translators: a post type name translators: the name of the taxonomy
en: %s (Edit)
da-DK: %s (Rediger)

en: Delete
da-DK: Slet

en: No custom post types found
da-DK: Ingen tilpassede indlægstyper fundet

note: translators: %s: Number of posts.
en: Easy Post Types <span class="count">(%s)</span>
da-DK: Nemme indlægstyper <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: Number of posts.
en: Other Post Types <span class="count">(%s)</span>
da-DK: Andre indlægstyper <span class="count">(%s)</span>

en: The slug is a unique code that you can use to identify the custom post type. For example, you can use it to display the data with the Posts Table Pro plugin. If you are using the slug in other ways &ndash; for example for development purposes &ndash; then you should add the prefix 'ept_' before the slug, for example 'ept_article' instead of just 'article'.
da-DK: Slug'en er en unik kode, som du kan bruge til at identificere den tilpassede indlægstype. For eksempel kan du bruge den til at vise dataene med Posts Table Pro-pluginet. Hvis du bruger slug'en på andre måder &ndash; for eksempel til udviklingsformål &ndash; så skal du tilføje præfikset 'ept_' før slug'en, for eksempel 'ept_article' i stedet for bare 'article'.

en: Use custom fields for storing unique data about your custom posts, and use taxonomies for organizing and grouping the custom posts.
da-DK: Brug tilpassede felter til at gemme unikke data om dine tilpassede indlæg, og brug taksonomier til at organisere og gruppere de tilpassede indlæg.

en: The current number of posts for the custom post type.
da-DK: Det aktuelle antal indlæg for den tilpassede indlægstype.

en: Custom Fields
da-DK: Tilpassede felter

note: translators: %s: Post type plural name. translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: All %s
da-DK: Alle %s

en: No taxonomies for this post type yet
da-DK: Der er endnu ingen taksonomier til denne indlægstype

en: Hierarchical taxonomies have a nested parent/child structure like WordPress post categories, whereas non-hierarchical taxonomies are flat like tags.
da-DK: Hierarkiske taksonomier har en indlejret forælder/barn-struktur ligesom WordPress indlægskategorier, mens ikke-hierarkiske taksonomier er flade ligesom tags.

en: Yes
da-DK: Ja

en: No
da-DK: Nej

en: Manage terms
da-DK: Administrer termer

en: Are you enjoying Easy Post Types and Fields?
da-DK: Nyder du Easy Post Types and Fields?

en: Congratulations, you've just published your first custom post type! If you have time, it would be great if you could leave us a review and let us know what you think of the plugin.
da-DK: Tillykke, du har lige publiceret din første tilpassede indlægstype! Hvis du har tid, ville det være fantastisk, hvis du kunne efterlade os en anmeldelse og fortælle os, hvad du synes om pluginet.

en: Add Review
da-DK: Tilføj anmeldelse

en: Dismiss
da-DK: Afvis

en: Name
da-DK: Navn

en: Add New
da-DK: Tilføj ny

note: translators: either `Taxonomy` or `Custom field`
en: %s editor
da-DK: %s redaktør

en: Update
da-DK: Opdater

en: taxonomy
da-DK: taksonomi

en: custom field
da-DK: brugerdefineret felt

en: Cancel
da-DK: Annuller

note: translators: either `Taxonomy` or `Custom field` translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: %s list
da-DK: %s liste

en: Singular name
da-DK: Entydig betegnelse

en: Plural name
da-DK: Flertydig betegnelse

en: Features
da-DK: Funktioner

en: Update post type
da-DK: Opdater indlægstype

en: e.g. Category
da-DK: f.eks. Kategori

en: e.g. Categories
da-DK: f.eks. Kategorier

en: Hierarchical
da-DK: Hierarkisk

note: translators: 1: the opening tag of an anchor element, 2: the closing tag of an anchor element
en: Once you have created your post types, custom fields and taxonomies, you can use %1$sPosts Table Pro%2$s to display them in a user-friendly table.
da-DK: Når du har oprettet dine indlægstyper, brugerdefinerede felter og taksonomier, kan du bruge %1$sPosts Table Pro%2$s til at vise dem i en brugervenlig tabel.

en: Posts Table Pro is a dynamic WordPress table plugin which lists any type of WordPress content in a searchable table. As well as displaying any custom post type, you can choose which columns of information to show in the table - including your custom fields and taxonomies.
da-DK: Posts Table Pro er et dynamisk WordPress tabel-plugin, der viser enhver type WordPress indhold i en søgbar tabel. Udover at vise enhver brugerdefineret indlægstype kan du vælge, hvilke informationskolonner der skal vises i tabellen - inklusive dine brugerdefinerede felter og taksonomier.

en: Your website visitors can use the search box, sortable columns and filter dropdowns to find exactly what they are looking for.
da-DK: Dine webstedsbesøgende kan bruge søgefeltet, sorterbare kolonner og filter-dropdowns til at finde præcis det, de leder efter.

note: translators: 1: the opening tag of an anchor element, 2: the closing tag of an anchor element
en: Do you need to control who can access your custom post types? You can easily do this with the %1$sPassword Protected Categories%2$s plugin.
da-DK: Har du brug for at kontrollere, hvem der kan få adgang til dine brugerdefinerede indlægstyper? Du kan nemt gøre dette med %1$sPassword Protected Categories%2$s-pluginet.

en: Password Protected Categories lets you restrict access to any or all of your categories or taxonomies.
da-DK: Password Protected Categories giver dig mulighed for at begrænse adgangen til nogen eller alle dine kategorier eller taksonomier.

note: translators: the plural name of a post type
en: Now, you can either add extra fields to your post type, or start adding new %s straight away.
da-DK: Nu kan du enten tilføje ekstra felter til din indlægstype, eller straks begynde at tilføje nye %s.

note: translators: the singular name of a post type
en: The %s post type is ready!
da-DK: Indlægstypen %s er klar!

note: translators: the plural name of a post type
en: Choose which of the standard features you will use. Later, you can create custom fields and taxonomies for storing additional information.
da-DK: Vælg, hvilke af de standardfunktioner du vil bruge. Senere kan du oprette brugerdefinerede felter og taksonomier til at gemme yderligere information.

note: translators: the plural name of a post type
en: What type of information do you need for your %s?
da-DK: Hvilken type information har du brug for til dine %s?

en: It is not possible to create the post type with the current configuration.
da-DK: Det er ikke muligt at oprette indlægstypen med den nuværende konfiguration.

en: First, let's choose the name for your post type. This will appear as a link on the left hand side of the WordPress admin.
da-DK: Først, lad os vælge navnet til din indlægstype. Dette vil vises som et link i venstre side af WordPress admin.

en: What sort of content do you want to create?
da-DK: Hvilken slags indhold ønsker du at oprette?

en: e.g. Article
da-DK: f.eks. Artikel

en: e.g. Articles
da-DK: f.eks. Artikler

en: Both fields must not be empty.
da-DK: Begge felter må ikke være tomme.

en: The name of the post type cannot be longer than 17 characters.
da-DK: Navnet på indlægstypen kan ikke være længere end 17 tegn.

en: A post type with this name is already present. Please input a different name.
da-DK: En indlægstype med dette navn findes allerede. Indtast et andet navn.

note: translators: %1$s: URL to All Access Pass page %2$s: URL to the KB about the upgrading process
en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2, or get them all with an <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! (<a href="%2$s" target="_blank">learn how here</a>)
da-DK: Forbedr din butik med disse fantastiske plugins fra Barn2, eller få dem alle med et <a href="%1$s" target="_blank">All Access Pass<a/>! (<a href="%2$s" target="_blank">læs hvordan her</a>)

en: Welcome to Easy Post Types and Fields
da-DK: Velkommen til Easy Post Types and Fields

en: Use this setup wizard to quickly create a post type (e.g. Events, Members, Articles, or something else). Your post type will have its own section in the WordPress admin. If you want to add fields to existing post types, then skip the setup wizard and go to the Other Post Types section.
da-DK: Brug denne opsætningsguide til hurtigt at oprette en indlægstype (f.eks. Begivenheder, Medlemmer, Artikler eller noget andet). Din indlægstype vil have sin egen sektion i WordPress admin. Hvis du vil tilføje felter til eksisterende indlægstyper, kan du springe opsætningsguiden over og gå til sektionen Andre indlægstyper.

en: You are not authorized.
da-DK: Du er ikke autoriseret.

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: Add New %s
da-DK: Tilføj Ny %s

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: Edit %s
da-DK: Rediger %s

note: translators: the singular post type name
en: New %s
da-DK: Ny %s

note: translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: Search %s
da-DK: Søg %s

note: translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: No %s found.
da-DK: Ingen %s fundet.

note: translators: the plural post type name
en: No %s found in Trash.
da-DK: Ingen %s fundet i Papirkurv.

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: Parent %s:
da-DK: Forælder %s:

note: translators: the singular post type name
en: %s Archives
da-DK: %s Arkiver

note: translators: the singular post type name
en: %s Attributes
da-DK: %s Attributter

note: translators: the singular post type name
en: Insert into %s
da-DK: Indsæt i %s

note: translators: the singular post type name
en: Uploaded to this %s
da-DK: Uploadet til denne %s

note: translators: the plural post type name
en: Filter %s list
da-DK: Filtrer %s liste

note: translators: the plural post type name translators: the plural name of a taxonomy
en: %s list navigation
da-DK: %s liste navigation

note: translators: the singular post type name
en: %s published.
da-DK: %s offentliggjort.

note: translators: the singular post type name
en: %s published privately.
da-DK: %s offentliggjort privat.

note: translators: the singular post type name
en: %s reverted to draft.
da-DK: %s tilbageført til kladde.

note: translators: the singular post type name
en: %s scheduled.
da-DK: %s planlagt.

note: translators: the singular post type name
en: %s updated.
da-DK: %s opdateret.

note: translators: the singular post type name translators: the singular name of a taxonomy
en: A link to a %s.
da-DK: Et link til en %s.

en: The name is how it appears on your site.
da-DK: Navnet er, hvordan det vises på din side.

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
da-DK: Slug'en er den URL-venlige version af navnet. Det er normalt helt småt og indeholder kun bogstaver, tal og bindestreger.

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band.
da-DK: Tildel et overordnet begreb for at oprette en hierarki. Begrebet Jazz, for eksempel, ville være forælder til Bebop og Big Band.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
da-DK: Beskrivelsen er ikke fremtrædende som standard; dog kan nogle temaer vise den.

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Popular %s
da-DK: Populære %s

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: Parent %s
da-DK: Overordnet %s

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: View %s
da-DK: Vis %s

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: Update %s
da-DK: Opdater %s

note: translators: the singular name of a taxonomy
en: New %s Name
da-DK: Nyt %s Navn

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Separate %s with commas
da-DK: Adskil %s med kommaer

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Add or remove %s
da-DK: Tilføj eller fjern %s

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Choose from the most used %s
da-DK: Vælg blandt de mest brugte %s

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: No %s
da-DK: Ingen %s

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Filter by %s
da-DK: Filtrer efter %s

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: Most Used
da-DK: Mest brugte

note: translators: the plural name of a taxonomy
en: &larr; Go to %s
da-DK: &larr; Gå til %s

en: Title
da-DK: Titel

en: Content
da-DK: Indhold

en: Excerpt
da-DK: Uddrag

en: Author
da-DK: Forfatter

en: Featured image
da-DK: Fremhævet billede

en: Comments
da-DK: Kommentarer

en: Page attributes
da-DK: Sideattributter

en: Revisions
da-DK: Revisioner

en: Text
da-DK: Tekst

en: Visual Editor
da-DK: Visuel redaktør

en: Are you sure you want to delete the %1$s post type?
da-DK: Er du sikker på, at du vil slette %1$s indholdstype?

en: The database contains at least one post of this post type. By deleting this post type, WordPress will not be able to access those posts any longer. Are you sure you want to continue?
da-DK: Databasen indeholder mindst ét indlæg af denne indholdstype. Ved at slette denne indholdstype vil WordPress ikke længere kunne få adgang til disse indlæg. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Are you sure you want to delete the “%1$s” %2$s?
da-DK: Er du sikker på, at du vil slette “%1$s” %2$s?

[ctx: column name]
en: Name
da-DK: Navn

[ctx: column name]
en: Custom Fields
da-DK: Brugerdefinerede felter

[ctx: column name]
en: Taxonomies
da-DK: Taksonomier

[ctx: column name]
en: Actions
da-DK: Handlinger

[ctx: column name]
en: Count
da-DK: Antal

[ctx: column name]
en: Hierarchical
da-DK: Hierarkisk

[ctx: singular]
note: translators: the singular post type name
en: View %s
da-DK: Vis %s

[ctx: plural]
note: translators: the plural post type name
en: View %s
da-DK: Vis %s
