Dynamic Widgets - en to da translation catalogue (151 entries)

en: Role
da: Rolle

en: Date
da: Dato

en: Language
da: Sprog

en: Front Page
da: Forside

en: Single Posts
da: Enkelte indlæg

en: Attachments
da: Vedhæftninger

en: Pages
da: Sider

en: Author Pages
da: Forfattersider

en: Category Pages
da: Kategorisider

en: Archive Pages
da: Arkivsider

en: Error Page
da: Fejlside

en: Search page
da: Søgeside

en: WPSC Category
da: WPSC kategori

en: Custom Post Type Archives
da: Arkiver for egne indlægstyper

en: BuddyPress Groups
da: BuddyPress grupper

en: <b>WARNING</b> STRICT sql mode in effect. Dynamic Widgets might not work correctly. Please disable STRICT sql mode.
da: <b>ADVARSEL</b> STRICT sql mode er slået til. Dynamic Widgets fungerer måske ikke korrekt. Slå venligst STRICT sql mode fra.

en: Oops! Something went terrible wrong. Please reinstall Dynamic Widgets.
da: Ups! Noget gik helt galt. Geninstaller Dynamic Widgets.

en: OLD
da: GAMMEL

en: FILTER
da: FILTRER

en: Widgets are always displayed by default
da: Widgets vises som standard altid

en: The '<em>Yes</em>' selection
da: Valget '<em>Ja</em>'

en: Click on the
da: Klik på

en: next to the options for more info
da: ved siden af valgmulighederne for mere information

en: next to a section means it has options set.
da: ved siden af en sektion betyder at dens indstillinger er foretaget.

en: Static
da: Statisk

en: Dynamic
da: Dynamisk

en: When a widget is
da: Når en widget er

en: the widget uses the WordPress default. In other words, it's shown everywhere
da: bruger den WordPress standarden. Med andre ord vises den overalt

en: A widget is
da: En widget er

en: when there are options set, i.e. not showing on the front page.
da: når der er valgt indstillinger, dvs. vises ikke på forsiden.

en: Reset makes the widget return to
da: Reset fører en widget tilbage til

en: Settings
da: Indstillinger

en: Apply exception rule to widgets:
da: Anvend undtagelsesregler på disse widgets:

en: Off
da: Fra

en: On
da: Til

en:  (Default:
da: (Standard:

en: Default
da: Standard

en: Dynamic Widgets Options saved
da: Indstillinger for Dynamic Widgets gemt

en: Edit Dynamic Widgets Options
da: Rediger indstillinger for Dynamic Widgets

en: and
da: og

en: Options set for
da: Indstillinger valgt for

en: Option set for
da: Indstillinger valgt for

en: Widget options saved.
da: Indstillinger for widget gemt.

en: Return
da: Tilbage

en: to Dynamic Widgets overview
da: til overblikket over Dynamic Widgets

en: Dynamic does not mean static hiding of a widget.
da: Dynamisk betyder ikke at en widget skjules statisk.

en: Hint
da: Tip

en: Remove
da: Fjern

en: the widget from the sidebar
da: denne widget fra sidepanelet

en: The From date can't be later than the To date.
da: Datoen Fra kan kan ikke være senere end datoen Til.

en: Edit options for the widget
da: Rediger indstillinger for denne widget

en: Quick settings
da: Hurtige indstillinger

en: Set all options to 'No'
da: Sæt alle indstillinger til 'Nej'

en: Except overriding options like Role, Date, etc.
da: Undtagen indstillinger som Rolle, Dato, osv.

en: Save
da: Gem

en: Method set to
da: Metode indstillet til

en: Page limit set to
da: Sidebegrænsning indstillet til

en: ERROR
da: FEJL

en: is not a valid limit.
da: er ikke en valid grænse.

en: Widget options have been reset to default.
da: Standardindstillingerne for denne widget er blevet valgt.

en: Inactive Widgets
da: Inaktive widgets

en: Edit this widget options
da: Rediger indstillingerne for denne widget

en: Edit
da: Rediger

en: Reset widget to Static
da: Gør denne widget Statisk

en: Advanced
da: Avanceret

en: wp_head() is NOT called (at the most obvious place)
da: wp_head() kaldes IKKE (det mest oplagte sted)

en: wp_head() is called
da: wp_head() kaldes

en: Unable to determine if wp_head() is called
da: Kan ikke afgøre om wp_head() kaldes

en: Use 'OLD' method
da: Brug 'GAMMEL' metode

en: Page limit
da: Sidebegrænsning

en: The page limit sets the limit of number of pages to prevent a timeout when building the hierarchical tree. When the number of pages is above this limit, a flat list will be displayed which is less time consuming.
da: Sidebegrænsningen forebygger en timeout når det hierarkiske træ bygges. Når antallet af sider er over denne grænse vises en flad liste da dette er hurtigere.

en: Currently the number of pages is
da: I øjeblikket er antallet af sider

en: When upgrading to WPEC 3.8 the Dynamic Widgets rules for WPEC are lost. The WPEC dump gives you an overview of the rules before the update.
da: Ved opgradering til WPEC 3.8 mistes Dynamic Widget reglerne for WPEC. Et WPEC dump giver dig et overblik over reglerne før opdateringen.

en: WARNING
da: ADVARSEL

en: This only works correct when you did not add or change anything in the Dynamic Widgets rules.
da: Dette virker kun korrekt hvis du ikke tilføjede eller ændrede noget i Dynamic Widget reglerne.

en: Create WPEC dump
da: Opret WPEC dump

en: For debugging purposes it is possible you're asked to create a dump. Click the 'Create dump' button and save the text file.
da: Du bliver muligvis bedt om at oprette et dump til brug ved debugging. Klik på 'Opret dump' knappen og gem tekstfilen.

en: Create dump
da: Opret dump

en: When you decide not to use this plugin anymore (sorry to hear that!). You can cleanup all settings and data related to this plugin by clicking on the 'Uninstall' button. This process is irreversible! After the cleanup the plugin is deactivated automaticly.
da: Når du vælger ikke at bruge denne plugin mere (ked af at høre det!). Du kan rydde op i alle indstillinger og data relateret til denne plugin ved at klikke på 'Afinstaller' knappen. Denne proces er irreversibel! Efter oprydningen deaktiveres denne plugin automatisk.

en: Uninstall
da: Afinstaller

en: Search Page
da: Søgeside

en: Show widget on the search page?
da: Vis widget på søgesiden?

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Language (QT)
da: Sprog (QT)

en: Show widget default on all languages?
da: Vis widget standard på alle sprog?

en: Click to toggle info
da: Klik for at skifte info

en: Using this option can override all other options.
da: Brug af denne indstilling kan tilsidesætte alle andre indstillinger.

en: Except the languages
da: Undtagen sprogene

en: Show widget default on category pages?
da: Vis widget standard på kategorisiderne?

en: Except the categories
da: Undtagen kategorierne

en: Posts:
da: Indlæg:

en: Show widget default on single posts?
da: Vis widget standard på indlæg?

en: When you use an author <b>AND</b> a category exception, both rules in the condition must be met. Otherwise the exception rule won't be applied.
      					If you want to use the rules in a logical OR condition. Add the same widget again and apply the other rule to that.
da: Når du bruger en forfatter- <b>OG</b> en kategoriundtagelse, skal begge regler i betingelsen være opfyldt. Ellers anvendes undtagelsesreglen ikke.
      					Hvis du vil anvende reglerne i en logisk ELLER betingelse. Tilføj den samme widget igen og tilføj den anden regel til den.

en: Make exception rule available to individual posts and tags.
da: Gør undtagelsesregel tilgængelig for individuelle indlæg og tags.

en: When you enable this option, you have the ability to apply the exception rule for <em>Single Posts</em> to tags and individual posts.
    						You can set the exception rule for tags in the single Edit Tag Panel (go to <a href="edit-tags.php?taxonomy=post_tag">Post Tags</a>,
    						click a tag), For individual posts in the <a href="post-new.php">New</a> or <a href="edit.php">Edit</a> Posts panel.
    						Exception rules for tags and individual posts in any combination work independently, but will always be counted as one exception.<br />
      					Please note when exception rules are set for Author and/or Category, these will be removed.
da: Når du slår denne indstilling til, har du mulighed for at anvende undtagelsesreglen for <em>Enkelte indlæg</em> på tags og individuelle indlæg.
    						Du kan indstille undtagelsesreglen for tags på Rediger Tags panelet (gå til <a href="edit-tags.php?taxonomy=post_tag">Indlæg tags</a>,
    						klik på et tag), For individuelle indlæg i <a href="post-new.php">New</a> or <a href="edit.php">Rediger</a> Indlæg panelet.
    						Undtagelsesregler for tags og individuelle indlæg i enhver kombination fungerer uafhængigt, men vil altid tælle som en undtagelse.<br />
      					Bemærk at når undtagelsesregler er indstillet for Forfatter og/eller Kategori vil disse blive fjernet.

en: Except the posts by author
da: Undtagen indlæg af forfatter

en: Except the posts in category
da: Undtagen indlæg i kategorien

en: Show widget on attachment pages?
da: Vis widget på vedhæftningssider?

en: Show widget on the error page?
da: Vis widget på fejlsiden?

en: Show widget on the front page?
da: Vis widget på forsiden?

en: This option only applies when your front page is set to display your latest posts (See Settings &gt; Reading).<br />
    						When a static page is set, you can use the options for the static pages below.
da: Denne indstilling anvendes kun når din forside er indstillet til at vise dine seneste indlæg (Se Indstillinger &gt; Læsning).<br />
    						Når en statisk side anvendes, kan du bruge indstillingerne for den statiske side herunder.

en: Show widget on archive pages?
da: Vis widget på arkivsider?

en: This option does not include Author and Category Pages.
da: Denne indstilling omfatter ikke Forfatter- og Kategorisider.

en: The static page module failed to load.
da: Modulet for statiske sider kunne ikke indlæses.

en: This is probably because building the hierarchical tree took too long.<br />Decrease the limit of number of pages in the advanced settings.
da: Det er formentlig fordi opbygningen af det hierarkiske træ tog for lang tid.<br />Reducer sidebegrænsningen  under avancerede indstillinger.

en: All children
da: Alle børn

en: Front page
da: Forside

en: Posts page
da: Indlægsside

en: Show widget default on static pages?
da: Vis widget som standard på statiske sider?

en: Checking the "All children" option, makes the exception rule apply
    					to the parent and all items under it in all levels. Also future items
    					under the parent. It's not possible to apply an exception rule to
    					"All children" without the parent.
da: Vælges "Alle børn" indstillingen, anvender undtagelsesreglen
    					på forælderen og alle børn under den på alle niveauer. Også fremtidige børn
    					under forælderen. Det er ikke muligt at anvende en undtagelsesregel på
    					"Alle børn" uden forælderen.

en: Unfortunately the "All children" function has been disabled
    					because you have more than the limit of pages.
da: Desværre er børn-funktionen slået fra
    					fordi du har flere sider end sidebegrænsningen.

en: Except the page(s)
da: Undtagen siden/siderne

en: Show widget default on author pages?
da: Vis widget som standard på forfattersider?

en: Except the author(s)
da: Undtagen forfatteren/forfatterne

en: Show widget default on BuddyPress pages?
da: Vis widget som standard på BuddyPresssider?

en: Except on the components pages
da: Undtagen på komponentsiderne

en: Forum Index
da: Forumoversigt

en: Forum Topics
da: Forumemner

en: Members Index
da: Medlemsoversigt

en: Show widget default on BuddyPress Group pages?
da: Vis widget som standard på BuddyPress gruppesider?

en: Except in the groups
da: Undtagen i grupperne

en: Except in the group pages
da: Undtagen på gruppesiderne

en: Anonymous
da: Anonym

en: Show widget to everybody?
da: Vis widget for alle

en: Setting options by role is very powerful. It can override all other options!<br />
    						Users who are not logged in, get the <em>Anonymous</em> role.
da: Indstillinger for roller er meget kraftige. De kan tilsidesætte alle andre indstillinger!<br />
    						Brugere der ikke er logget ind, tildeles rollen <em>Anonym</em>.

en: only to
da: kun for

en: (and other Gecko based)
da: (og andre Gecko baserede)

en: Other / Unknown / Not detected
da: Andre / Ukendt / Ikke fundet

en: Show widget with all browsers?
da: Vis widget i alle browsere?

en: Browser detection is never 100% accurate.
da: Browserdetektion er aldrig 100% præcis.

en: Except the browser(s)
da: Undtagen browserne

en: Show widget on every template?
da: Vis widget på alle templates?

en: This options takes precedence above other options like Pages and/or Single Posts.
da: Denne indstilling går forud for indstillinger som Sider og / eller Enkelte indlæg.

en: Except the templates
da: Undtagen templates

en: Default Template
da: Standardtemplate

en: Show widget on
da: Vis widget på

en: All exceptions (Titles and Taxonomies) work in a logical OR condition. That means when one of the exceptions is met, the exception rule is applied.
da: Alle undtagelser (Titler og Taksonomier) virker i en logisk ELLER betingelse. Det betyder at når en af undtagelserne er opfyldt anvendes undtagelsesreglen.

en: Except for
da: Undtagen

en: Show widget on Custom Post Type Archives
da: Vis widget på arkiver for egne indlægstyper

en: Show widget always?
da: Vis altid widget?

en: Next to the above role option, the date option is also very powerful. You've been warned!
da: Udover rolleindstillingen ovenfor, er datoindstillingen også meget kraftig. Du er advaret!

en: Enter dates in the YYYY-MM-DD format. You can also use the calendar by clicking on the
da: Anfør datoer i formatet ÅÅÅÅ-MM-DD. Du kan også bruge kalenderen ved at klikke på

en: Date ranges can be made by entering a From AND a To date<br />
      					When you want the widget to be displayed from a specific date, only fill in the From date<br />
      					When you want the widget to stop displaying on a specific date, only fill in the To date.
da: Datointervaller kan laves ved at anføre en Fra OG en Til dato<br />
      					Når du ønsker at en widget vises fra en bestemt dato, udfyld kun Fra datoen<br />
      					Når du ønsker at en widget ikke vises efter en bestemt dato, udfyld kun en Til dato.

en: only
da: kun

en: From
da: Fra

en: To
da: Til

en: Show widget default on WPSC categories?
da: Vis widget som standard på WPSC kategorier?

en: Language (WPML)
da: Sprog (WPML)

en: Except the Pods pages
da: Undtagen Podssiderne

en: Show widget default on Pods pages?
da: Vis widget som standard på Podssider?
