DW Question Answer - en to pt_BR translation catalogue (243 entries)

en: DWQA Questions
pt_BR: DWQA Perguntas

en: DWQA Ask Question
pt_BR: DWQA Faça uma pergunta

en: Extensions
pt_BR: Extensões

en: Get It Now!
pt_BR: Baixe agora!

en: Welcome to DW Question & Answer
pt_BR: Vem vindo ao DW Pergunta & Resposta

en: DW Question & Answer Changelog
pt_BR: Changelog do DW Pergunta & Resposta

en: DW Question & Answer Credits
pt_BR: Créditos do DW Pergunta e Resposta

en: Welcome to DW Question & Answer %s
pt_BR: Bem vindo ao DW Pergunta e Resposta %s

en: What&#8217;s New
pt_BR: Novidades

en: Changelog
pt_BR: Log de mudanças

en: Credits
pt_BR: Créditos

en: Contributors
pt_BR: Contribuidores

en: No valid changelog was found.
pt_BR: Changelog válido não encontrado

en: Are you cheating huh?
pt_BR: Você está trapaceando, hein?

en: You do not have permission to edit comment.
pt_BR: Você não tem permissão para editar este comentário.

en: Comment ID must be showed.
pt_BR: O ID do comentário deverá ser exibido.

en: Answer is missing.
pt_BR: Faltando resposta

en: This post is not answer.
pt_BR: Este post não é uma resposta

en: You do not have permission to delete this post.
pt_BR: Você não tem permissão para apagar este post.

en: Missing id of answer
pt_BR: Faltando id da resposta

en: Question is missing.
pt_BR: Faltando pergunta

en: This post is not question.
pt_BR: Este post não é uma pergunta

en: You do not have permission to edit question status
pt_BR: Você não tem permissão para editar a situação das perguntas

en: Author
pt_BR: Autor

en: Detail
pt_BR: Detalhes

en: Anonymous
pt_BR: Anônimo

en: Answered on
pt_BR: Respondido em

en: Read more
pt_BR: Ler mais

en: &quot;Helllo&quot;, Are you cheating huh?.
pt_BR: &quot;Olá&quot;, você está trapaceando?

en: Delete draft
pt_BR: Apagar rascunho

en: Answer content is empty
pt_BR: O conteúdo da resposta está vazio

en: Question is empty
pt_BR: A pergunta está vazia

en: You do not have permission to submit question.
pt_BR: Você não tem permissão para enviar perguntas.

en: Missing email information
pt_BR: Faltando informação de e-mail

en: Missing name information
pt_BR: Faltando informação do nome

en: Captcha is not correct
pt_BR: O Captcha não está correto

en: Answer for
pt_BR: Respondido por

en: You do not have permission to edit answer.
pt_BR: Você não tem permissão para editar a resposta.

en: Hello, Are you cheating huh?
pt_BR: Olá, você está trapaceando hein?

en: You must enter a valid answer content.
pt_BR: Vocẽ precisa informar uma resposta válida.

en: You can't post comment
pt_BR: Você não pode postar comentário

en: Missing post id.
pt_BR: Faltando o id do post

en: Please enter your comment content
pt_BR: Por favor digite o conteúdo do seu comentário

en: Comment is missing
pt_BR: Faltando o comentário

en: Comment content must not be empty.
pt_BR: O conteúdo do comentário não deve estar em branco.

en: You must enter a valid question title.
pt_BR: Você deve informar um título válido para a pergunta

en: User Registration was disabled.
pt_BR: Registração de Usuários está desabilitada.

en: This email is already registered, please choose another one.
pt_BR: Este email já está registrado, por favor escolha outro.

en: This username is already registered. Please use another one.
pt_BR: Este nome de usuário já está registrado. Por favor escolha outro.

en: Your question is waiting moderator.
pt_BR: Sua pergunta aguarda aprovação.

en: You do not have permission to edit question
pt_BR: Você não tem permissão para enviar perguntas.

en: Overview
pt_BR: Visão Geral

en: DW Question Answer is a WordPress Plugin which helps you build a Question & Answer system on your WordPress sites. The plugin is easy to install and set up. Let start building up your community with this WordPress question & answer system.
pt_BR: O DW Question Answer é um Plugin para WordPress que te ajuda a construir um sistema de Perguntas &amp; Resposta em seus sites do WordPress. O plugin é fácil de instalar e configurar. Comece agora a criar sua comunidade este sistema de perguntas &amp; respostas do WordPress.

en: Setup Question List Page
pt_BR: Configurar Página da Lista de Perguntas

en: Setup Ask Question Page
pt_BR: Configurar Página de Faça a Pergunta

en: Style integration
pt_BR: Integração de estilo

en: For more information:
pt_BR: Para mais informações:

en: DW Question Answer Guide
pt_BR: Guia DW Question Answer

en: Community
pt_BR: Comunidade

en: Open
pt_BR: Aberto

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Resolved
pt_BR: Resolvido

en: Re-Open
pt_BR: Re-Aberto

en: Closed
pt_BR: Fechado

en: Sticky
pt_BR: Fixo

en: Answers
pt_BR: Respostas

en: Question Meta Data
pt_BR: Meta Dados de Perguntas

en: A new question was posted on {site_name}
pt_BR: Uma nova pergunta foi postada em {site_name}

en: A new answer for "{question_title}" was posted on {site_name}
pt_BR: Uma nova resposta para "{question_title}" foi postada em {site_name}

en: [{site_name}] You have a new comment for question {question_title}
pt_BR: [{site_name}] Tem tem um novo comentário para a pergunta {question_title}

en: [{site_name}] You have a new comment for answer
pt_BR: [{site_name}] Você tem um novo comentário para a resposta

en: How to use DW Question Answer
pt_BR: Como utilizar o DW Question Answer

en: Documents, Support From DesignWall (help)
pt_BR: Documentos, Suporte de DesignWall (ajuda)

en: Config your support channel
pt_BR: Configurar seu canal de suporte

en: Answer
pt_BR: Resposta

en: In Response To
pt_BR: Em resposta a

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Delete
pt_BR: Deletar

en: View
pt_BR: Ver

en: Submitted
pt_BR: Enviada

en: on
pt_BR: em

en: Are you cheating, huh?
pt_BR: Você está trapaceando, hein?

en: What
pt_BR: O que

en: You voted for this
pt_BR: Você votou em

en: Posts by %s
pt_BR: Posts de %s

en: %s answered <span class="dwqa-date">%s</span> ago
pt_BR: %s respondido <span class="dwqa-date">%s</span>

en: %s asked <span class="dwqa-date">%s</span> ago
pt_BR: %s perguntado <span class="dwqa-date">%s</span>

en: DWQA Posts
pt_BR: Posts DWQA

en: DWQA Post
pt_BR: Post DWQA

[ctx: dwqa]
en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: New
pt_BR: Novo

en: Search
pt_BR: Pesquisa

en: not found
pt_BR: não encontrado

en: not found in Trash
pt_BR: não encontrado na lixeira

en: Parent:
pt_BR: Pai:

en: asked by
pt_BR: perguntado por

en: Questions
pt_BR: Perguntas

en: Question
pt_BR: Pergunta

[ctx: taxonomy general name]
en: Question Categories
pt_BR: Categorias de perguntas

[ctx: taxonomy singular name]
en: Question Category
pt_BR: Categoria da pergunta

en: Search Question Categories
pt_BR: Pesquisa categorias

en: All Question Categories
pt_BR: Todas as categorias

en: Parent Question Category
pt_BR: Categoria pai

en: Parent Question Category:
pt_BR: Categoria pai

en: Edit Question Category
pt_BR: Editar categoria

en: Update Question Category
pt_BR: Atualizar categoria

en: Add New Question Category
pt_BR: Adicionar nova categoria

en: New Question Category Name
pt_BR: Nome da nova categoria

en: Question Category
pt_BR: Categoria

[ctx: taxonomy general name]
en: Question Tags
pt_BR: Tags

[ctx: taxonomy singular name]
en: Question Tag
pt_BR: Tag

en: Search Question Tags
pt_BR: Pesuisa tags

en: Popular Question Tags
pt_BR: Tags populares

en: All Question Tags
pt_BR: Todas tags

en: Edit Question Tag
pt_BR: Editar tag

en: Update Question Tag
pt_BR: Atualizar tag

en: Add New Question Tag
pt_BR: Adicionar nova tag

en: New Question Tag Name
pt_BR: Nome da nova tag

en: Separate question tags with commas
pt_BR: Separar tags com vírgula

en: Add or remove question tags
pt_BR: Adicionar ou remover tags

en: Choose from the most used question tags
pt_BR: Selecionar das tags mais utilizadas

en: No question tags found.
pt_BR: Nenhuma tag encontrada.

en: Question Tags
pt_BR: Tags

en: answered
pt_BR: respostas

en: voted
pt_BR: votos

en: views
pt_BR: visitas

en: Invalid Post
pt_BR: Post inválido

en: Sticky Questions
pt_BR: Fixar Perguntas

en: Question is not valid
pt_BR: Pergunta inválida

en: Delete Action was failed
pt_BR: A ação de apagar falhou

en: You do not have permission to delete this question
pt_BR: Você não tem permissão para apagar esta pergunta

en: This function should not be called before init.
pt_BR: Esta função não deve ser chamada antes de init.

en: Select Archive Question Page
pt_BR: Escolhe Página de Arquivo de Perguntas

en: hours
pt_BR: horas

en: A period of time in which new questions are highlighted and marked as New
pt_BR: Um período de tempo em que novas questões são destacadas e marcado como Nova

en: days
pt_BR: dias

en: Select Submit Question Page
pt_BR: Selecione Página de Enviar Pergunta

en: Select 404 DWQA Page
pt_BR: Selecionar página 404 DWQA

en: This page will be redirected when users without authority click on a private question. You can customize the message of this page in.If not, a default 404 page will be used.
pt_BR: Esta página será redirecionada quando os usuários sem autorização clicarem em uma pergunta privada. Você pode personalizar a mensagem desta pagina. Se não, uma página 404 padrão será utilizada.

en: Email subject
pt_BR: Assunto do Email

en: Email Content
pt_BR: Conteúdo do Email

en: Read
pt_BR: Ler

en: Post
pt_BR: Postar

en: Reset Default
pt_BR: Restaurar Padrão

en: Default
pt_BR: Padrão

en: By default, your single.php template file will be used if you do not choose any template
pt_BR: Por padrão, seu arquivo modelo single.php será utilizado se você não escolher outro modelo

en: Plugin Settings
pt_BR: Configurações do Plugin

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Question List Page
pt_BR: Página de Lista de Perguntas

en: Ask Question Page
pt_BR: Página de Pergunta

en: Permalink Settings
pt_BR: Ajuste de Permalink

en: From Email
pt_BR: Remetente do Email

en: Group Permission
pt_BR: Permissão de Grupo

en: DWQA Settings
pt_BR: DWQA Ajustes

en: General
pt_BR: Geral

en: Licenses
pt_BR: Licenças

en: Email Logo
pt_BR: Logo do Email

en: Save all changes
pt_BR: Salvar todas alterações

en: Bcc
pt_BR: Cco

en: This address will be used as the sender of the outgoing emails.
pt_BR: Este endereço será usado como o remetente dos emails enviados.

en: Popular Questions
pt_BR: Perguntas Frequentes

en: Latest Answers
pt_BR: Perguntas Mais Recentes

en: Answer at
pt_BR: Respondido em

en: Link to
pt_BR: Para para

en: %d person who is following this question | %d people who are following this question
pt_BR[0]: %d pessoa está seguindo esta pergunta
pt_BR[1]: %d pessoas estão seguindo esta pergunta

en: Answered
pt_BR: Respondido

en: Missing post ID
pt_BR: Faltando ID do post

en: Post does not exist
pt_BR: Post não existe

en: Invalid post status
pt_BR: Status de post inválido

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Showing search results for
pt_BR: Exibindo resultados da pesquisa

en: What do you want to know?
pt_BR: Qual a sua dúvida?

en: Subscribe
pt_BR: Inscrever

en: Name
pt_BR: Nome

en: Required fields are marked %s
pt_BR: Campos obrigatórios foram marcados %s

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
pt_BR: Você estar &lt;a href="%s"&gt;logado&lt;/a&gt; para postar um comentário.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
pt_BR: Você precisa usar estas tags e atributos &lt;abbr title="HyperText Markup Language"&gt;HTML&lt;/abbr&gt;: %s

en: Leave a Reply
pt_BR: Deixe uma resposta

en: Leave a Reply to %s
pt_BR: Deixe uma Resposta para %s

en: Cancel reply
pt_BR: Cancelar resposta

en: Post Comment
pt_BR: Postar Comentário

en: Sticky Question
pt_BR: Fixar Pergunta

en: Ask a question
pt_BR: Faça uma pergunta

en: License Key
pt_BR: Chave da licença

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Plugin was activated
pt_BR: Plugin ativo

en: View all posts filed under %s
pt_BR: Ver todos os posts arquivados em %s

en: Feed for all posts filed under %s
pt_BR: Feed para todos os posts arquivos em %s

en: Show a list of questions marked as closed.
pt_BR: Listar as perguntas marcadas como fechadas.

en: Widget title
pt_BR: Título do Widget

en: Number of posts
pt_BR: Número de posts

en: Show a list of latest questions.
pt_BR: Listar as últimas perguntas

en: Show a list of popular questions.
pt_BR: Listar as perguntas populares

en: DWQA Popular Questions
pt_BR: DWQA Perguntas Frequentes

en: Show a list of questions that related to a question. Just show in single question page
pt_BR: Exibir uma lista de perguntas relacionadas a esta pergunta. Apenas exibir na página de pergunta única

en: DWQA Related Questions
pt_BR: DWQA Perguntas Relacionadas

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
pt_BR: Há uma nova versão de %1$s disponível. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Ver detalhes da versão %3$s</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
pt_BR: Há uma nova versão de %1$s disponível. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Ver detalhes da versão %3$s</a> ou <a href="%4$s">atualizar agora</a>.

en: You do not have permission to install plugin updates
pt_BR: Você não tem permissão para atualizar plugins

en: Error
pt_BR: Erro

en: Your Answer
pt_BR: Sua resposta

en: Your Email
pt_BR: Seu e-mail

en: Your Name
pt_BR: Seu nome

en: Who can see this?
pt_BR: Quem pode ver isto?

en: Public
pt_BR: Público

en: Only Me &amp; Admin
pt_BR: Apenas eu &amp; Admin

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: %s Answers
pt_BR: %s respostas

en: Filter:
pt_BR: Filtrar:

en: All
pt_BR: Todos

en: Unanswered
pt_BR: Sem resposta

en: My questions
pt_BR: Minhas perguntas

en: My subscribes
pt_BR: Minhas inscrições

en: Subscribes
pt_BR: Inscrições

en: Sort by
pt_BR: Ordenar

en: Views
pt_BR: Visitas

en: Votes
pt_BR: Votos

en: Ask Question
pt_BR: Publicar sua pergunta

en: Enter the result
pt_BR: Informe o resultado

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: replied %s ago
pt_BR: respondido a %s

en: Title
pt_BR: Título

en: Select question category
pt_BR: Escolha uma Categoria de Perguntas

en: Save Changes
pt_BR: Salvar alterações

en: You do not have permission to view questions
pt_BR: Você não tem permissão para ver perguntas

en: Sorry, but nothing matched your filter
pt_BR: Desculpe, não encontramos nada para este filtro

en: asked
pt_BR: perguntado

en: <span><a href="%s">%s%s</a> %s %s ago</span>
pt_BR: <span><a href="%s">%s%s</a> %s %s</span>

en: <strong>%1$s</strong> views
pt_BR: <strong>%1$s</strong> visitas

en: <strong>%1$s</strong> answers
pt_BR: <strong>%1$s</strong> respostas

en: <strong>%1$s</strong> votes
pt_BR: <strong>%1$s</strong> votos

en: Vote Up
pt_BR: Voto Positivo

en: Vote Down
pt_BR: Voto negativo

en: <span><a href="%s">%s%s</a> %s answered %s ago</span>
pt_BR: <span><a href="%s">%s%s</a> %s respondido %s</span>

en: Private
pt_BR: Privado

en: <span><a href="%s">%s%s</a> %s asked %s ago</span>
pt_BR: <span><a href="%s">%s%s</a> %s perguntado %s</span>

en: Question Tags:
pt_BR: Tags

en: This question is:
pt_BR: Esta pergunta é:

en: DWQA Upgrade
pt_BR: Aprimorar o DWQA

en: The upgrade process has started, please be patient. This could take several minutes. You will be automatically redirected when the upgrade is finished...
pt_BR: O processo de atualização foi iniciado, por favor aguarde. Pode levar alguns minutos. Automaticamente você será redirecionado quando a atualização for concluída...

en: You do not have permission to do this task
pt_BR: Você não tem permissão para realizar esta tarefa

en: Just do it..
pt_BR: Faça isso..

en: Move to next step %d
pt_BR: Mover para o próximo passo %d

en: Upgrade process is done
pt_BR: Processo de upgrade concluído
